Z-.VLAA N DEREN COMPETITIEVOETBAL Eenzame vrouwen staan in Engeland aan menig risico bloot COUPONS 0.89 0.98 1.19 iren Jerauld Wright Spoedig zonder Groot-Brittannië Vele bigamisten kantoor bediende Abnormaal Stc Speciale Carnaval-aanbied ippelman lingen OOSTBURG Z. L. M. O.-Zuid Beveland vergaderde M. S. „Domburg" vermist Fokcentrale voor W.-Z.-Vlaanderen OOK DIT JAAR SPORT IN 'T KORT Iedere week een dozijn vermisten MARKTEN CHAUFFEUR HUISHOUDSTER WERKSTER DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 JON- IHUIS Ivoor te lvan e«L (telejooii- lms. wat 1.000, De en ging i. en W. te ver- 46 aan- Iorganen, lorden in 1 der een- lijnen, 12 luitingen. fcgrip van I op f 2370 Ia. f1200 gemeen- bliotheek an „Abel |igenomen ding jon- fe burge- |l als bi- heer A. trad en- Ischillende Over die Jthousiast, keer was [p speelde. en hun leen goede heer Ra- leid er in Ihten en Ide smaak ld dat hij Iele mooie Iweer aan Ten gesteld bop. |fficiële ge- dankwoord leze avond Ier werden fen gezellig erbist voor komt de vergade- lunten zul- Tig worden Ie verorde- |het verle ef R.K. So- voorstel Idertoeslag- jsoneel en personele |laging der IET VAN pche (onof- van het J Dit schip |V. Terneu- Naar men |tie van de Mij. me- lart uitste- |et schip of te dragen. CAMPIOEN „La Belle aats van de lar door de (beschikbaar er, waar de ërs der 3 |n de wed- huldigde de lissie, de |oen van dit heer van zilveren be- daarna nog en. pagina 5.) Schouwburg 21. Achter de Schouwburg 21. Graauw UNIFORMPETTEN In navolging van verschillende zus> terverenigingen uit de omgeving zal ook onze fanfare „Nooit Gedacht" haar spelende leden van een uniform pet voorzien. Alhoewel de aankoop ervan door de jonge vereniging niet geheel zal kunnen worden gefinan cierd. toch zal de aankoop mogelijk worden gemaakt door de offervaardig heid van de muzikanten zelf. Zij zijn n.l. bereid het grootste deel van de kostprijs voor hun eigen rekening te nemen. JAARVERGADERING R.K. BOERINNENBOND Onze Eoerinnenbond hield een Jaar vergadering, die ondanks het slechte weer zeer goed bezocht was. Na een openingswoord door de presidente, mevr. Fl. Mangnus-van Oeffelen, wer- den door de secretaresse en de pen- ningmeesteresse het jaarverslag gele zen en de rekening en verantwoording gedaan over het afgelopen jaar. Hier na had een verkiezing plaats van een presidente en een bestuurslid van de Jonge Boerinnenbond. Mejuffrouw Roza de Blieck werd presidente en mejuffrouw Marie Schilleman be- stuurslid. Nadat ook door de geestelijk adviseur, kapelaan Fr. Stuyk, was ge sproken, werd door mejuffrouw Van Haelst van Zuiddorpe, landbouwlera- res in deze streek, een zeer mooie le zing gehouden over De Lichamelijke Hygiëne en de doelmatige kleding. De rede werd met veel aandacht gevolgd. Nadat een kopje troost met gebak was geserveerd, werden door pastoor Schouten van Terhole een drietal films vertoond t.w. „Muiderslot", een Jezuïtenfilm en een tekenfilm. Terhole NA AANRIJDING DOORGEREDEN De heer R. uit Hulst kwam met zijn bromfiets rijdende op het rijwielpad, van de richting Terneuzen naar Ter hole en passeerde ter hoogte van het gehucht ..Het Kraaitje" een uit te genovergestelde richting komende bromfietser. Laatstgenoemde, teveel van het middengedeelte van het rij wielpad gebruikmakend, kwam in aanrijding met R. waardoor deze kwam te vallen. De heer R., gekwetst aan arm en hand, moest zich onder doktersbehan deling stellen. De andere bromfietser, die door R. niet werd herkend, is zon der meer doorgereden. Lamstcaarde met vastenavond bij Th. Miseghers een groot Carnavalsbal gehouden voor dit mooie doel onder het motto: ..Ee.h dans voor U, een auto voor de Zuster Deze avond gaat gepaard met pnjs- dansen en een grote verloting. LOURDES ACTIE K.A.J. De KAJ en VKAJ hielden in Don. Bosco een dansavond met medewer king van orkest de Buck, ten bate van mm Lourdes-actie. Ook was er door de VKAJ gezorgd voor een heerlijk kopje koffie. Een goed gevulde zaal alsmede het prima orkest zorgde voor een gezellige sfeer. Hierdoor hebben de kajotters hun Lourdeskas weer flink gevuld en hopen zij hun doel te bereiken. Ongeval. Onze dorpsgenoot It. Martens raakte tijdens zijn werk zaamheden met zijn rechter wijsvin ger tussen het paardentuig gekneld, met als gevolg, dat genoemde vinger werd verpletterd. Medische hulp moest spoedig worden ingeroepen. Vogelwaarde V.K.A.J. ONTBONDEN De Kajotstersbeweging, opgericht door Kapelaan Fr. de Bakker, die dank zij diens grote ijver was uitge groeid tot één der meest bloeiende organisaties der parochie, is thans na een bestaan van ongeveer 7 Jaar ont bonden. Alle goede pogingen ten spijt is deze eens zo machtige en mooie meisjesvereniging tot het verleden gaan behoren. Hopelijk zal de huidi ge aalmoezenier, Kap. Jos de Kerf, er met behulp van enkele oudere krach ten in slagen dit mooie en voor de arbeidersmeisjes zo doelmatige bewe- gingswerk weder in het leven te roe pen. H. MISSIE TEN EINDE Gedurende het tijdvak 12 tot en met 21 Februari, werd door de Paters Breukers en Ooumans van de orde der Oblaten van de Onbevlekte Maaga Maria in onze parochie een H. Missie gepredikt. Het kerkbezoek gedurende deze week tijdens de beide avond-pre dikaties was zeer goed. Bijzonder treffend en indrukwek kend was de sluiting tijdens het H. Lof van Zondagmiddag met de ont roerende Mariahulde door de kinderen der Meisjesschool en Bewaarschool. Tijdens dit H. Lof was de kerk te klein om allen van een plaats te voor zien en moesten zelfs stoelen uit na burige café's en winkels worden bij gehaald. De tijdens de H. Missen van Zondag gehouden collecte ten bate van dit giissiewerk bracht maar even pl.m. f. 1000.— op. Stoppeldijk VERKEERSONGEVAL De heer de T. kwam met zijn auto in botsing met een vrachtauto, die achteruit van een erf kwam gereden. De heer de T„ die het obstakel niet tijdig opmerkte, kon niet meer uit wijken. Zijn auto werd vrij ernstig beschadigd. Zelf kwam hij met de schrik vrij. Boschkapelle GOED NIEUWS VOOR CAFéHOU- DERS De raad van- vogelwaarde nam in zijn vergadering van 30 Januari j.l. het besluit om het sluitingsuur voor café's het gehele jaar op elf uur te stellen. Tot nu toe moesten de café's in de wintermaanden om tien uur sluiten. Genoemd raadsbesluit heeft thans hogere goedkeuring verkregen, zodat met ingang van Donderdag 25 Februari de caféhouders hun bezoe kers een uurtje langer kunnen ver- wénnen. JAARVERGADERING FABRIEKSARBEIDERS De plaatselijke afdeling van de Ned. Kath. Bond van Werknemers in de Industriële Bedrijven hield haar jaarvergadering. Bij gebrek aan plaatsruimte in het Parochiehuis, werd deze vergadering gehouden in de R.K. lagere school. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord enkele activiteiten en gebeurtenissen uit het verlopen jaar. Na de versla gen van de secretaris en van de pen ningmeester volgde de verkiezing van een nieuwe voorzitter. De huidige voorzitter, de heer AJoys de Maat, trad periodiek af en stelde zich niet njeer herkiesbaar. In zijn Plaats werd thans gekozen de heer Albeit de Maat. een broer van de scheidende voorzitter. Deze dankte 7oor het in hem gestelde vertrouwen, «let woorden van dank aan het adres 'an de oud-voorzitter voor diens werk in het verleden, bood de heer v. Hoo- ,ve hem een doos sigaren aan. De neer de Maat dankte voor de waar derende woorden en beloofde met be langstelling het werk van de afde- Img te zullen blijven volgen. Aan de kascontrole-commissie werd een derde hd toegevoegd, n.l. de heer A. de Roos. Ook de geestelijk adviseur, pas toor Vermeulen, sprak nog een op wekkend woord. Öp gezellige wijze bleven de leden hierna onder het ge hot van een rokertje nog enige tijd nakaarten. Koewacht ACTIE VOOR DE WIJKVERPLEEGSTER De actie voor de auto van onze plaatselijke Wijkverpleegster van het Wit Gele Kruis, onder leiding van René van Laere loopt schitterend. Deze week is er in onze gemeente een huis aan huis collecte gehouden welke zeer geslaagd is. Dit geschiedde door 56 duo's collectanten. Thans wordt er UITVOERING NED. HERV. KERKKOOR In het Ledeltheater werd o.l.v. de heer P. de Ridder een uitvoering ge geven door het Ned. Herv. Kerkkoor. Op het programma stonden o.a. werken van J. S. Bach, G. Verdi en J. Haydn, die alle goed verzorgd wer den uitgevoerd. Na de pauze werd een klucht opgevoerd, die veel bijval oogstte. Na de volkszang werd een cantate voor gemengd koor uitgevoerd met als solisten Mej. N. Zonnevijlle, sopraan, en de heer I. Versprille, ba riton. Een afwisselend program op hoog peil. dat werd besloten met het Zeeuwsch-Vlaams volkslied. ALGEMENE KVP-VERGADERING Voorzitter A. Modde opende de al hier gehouden KVP-vergadering en betreurde het, dat er zo weinig be langstelling was voor deze zo belang rijke vergadering. Uit de rekening en verantwoording bleek dat er een batig saldo is van f 20,35. Wegens periodieke aftreding van de heren P. Rodts en P. d. Wan del, waarvan de heer P. Rodts zich niet herkiesbaar stelde, werd mej. E. Buyck gekozen tot bestuurslid. De heer P. d. Wandel werd bij acclamatie herkozen. Aangezien van de contributie f 1.80 moet worden afgedragen aan het hoofdbestuur werd op voorstel van het bestuur de contributie verhoogd tot f 2,25. Overwogen wordt om de con tributie in termijnen te innen. De heer E. Lansu, kringsecretaris, hield een lezing over het onderwerp „Rond de Statenverkiezing", waarin hij uitvoerig het ontstaan van de lijs ten besprak, met alle moeilijkheden, die er mee samenhangen. In de rondvraag kwamen de Jon geren afdelingen ter sprake. IJzendijke alle cursisten had toegesproken, werd aan de heer Totté een cadeau aange boden. In het clublokaal kwam men daar na gezellig samen. Sluis „EEN ZEEMAN GING PASSAGIEREN" De Rederijkerskamer „De Oranje- bloem" gaf een uitstekende voorstel ling van het blijspel „Een Zeeman ging pasagieren", een stuk, van Koos Beswino. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de Rederijkers, de heer W. Blaeke, dat de vereniging bij na toe is, aan zijn 90-jarig bestaan en dat men dit feit niet onopgemerkt voorbij zal laten gaan. In dit verband deed spreker een beroep op de finan ciële medewerking van de leden. Bij de gehouden verloting bleek, dat de talrijke aanwezigen al direct gehoor hadden gegeven aan de oproep van de voorzitter, daar de te koop aange boden loten in een minimum van tijd waren uitverkocht. Verkeersexamcn. De leerlingen van de lagere scholen zullen ook dit jaar deelnemen aan het op 9 Maart a.s. te houden schriftelijk verkeers- examen. 1953 was gunstig jaar TN de vergadering van de Kring Oost-Zuid-Beveland van de Z.L.M., die in de „Uitkijk" te Kruiningen werd gehouden, gaf de voorzitter, de heer P. Scheele-dc Putter, uiting aan zijn tevredenheid voor hetgeen in het rampgebied reeds is gedaan, Er is met voortvarendheid gewerkt en als men ziet, wat er een jaar na de ramp reeds is veranderd, kan men alleen maar dankbaar zijn. In het algemeen is het jaar 1953 voor de land- en tuinbouw een zeer gunstig jaar geweest. Wel zijn er reeds sporen van terug gang, ook in het boerenbedrijf. Geluk kig bestaat bij de Zeeuwse landbou wer niet de neiging tot overdreven luxe. Laten wij ook in de naaste toe komst een voorzichtig financieel be leid voeren, aldus spreker. De veevoederactie ten gunste van de rampgebieden is bijzonder goed ge slaagd. Spreker had niets dan lof voor de hulp uit het droog gebleven gebied. De afdeling heeft een groeiend aan tal leden. Vooruit uit de gemeenten Waarde, Krabbendijke en Kapelle gaven zich het afgelopen jaar velen als lid op. Het aftredend hoofdbestuurslid, de heer W. C. van der Werff, werd hij acclamatie herkozen. De secretaris, de heer M. A. Kos- tense, die tevens voorzitter is van de herstelcommissie, gaf uitleg aan en kele artikelen van de wet op de Wa- tersnoodschade 1953. Voor de belan gen van de zgn. dubbel-getroffenen zal in het bijzonder moeten worden gewaakt. De algemeen voorzitter der Z.L.M., ir M. A. Geuze, hield een bijzonder interessante lezig over zijn reisin drukken uit Spanje. Tenslotte werden vragen gesteld o. a. over de loonpolitiek en de vergoe ding van de landbouwgronden, die b.v. door kreekvorming of andere oorzaken geheel zijn verdwenen of onbruikbaar geworden. Vijftig jaar R.K. Boerenstand te Groenendijk J~)E R.K. BOERENSTAND tc Groe- nendijk, hoopt morgen (24 Fe bruari) zijn gouden jubileum te vie ren. 's-Morgens zal er een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opge dragen. Het programma vermeldt ver der een feestvergadering en een feest avond. Bootdienst Gorislioek- Yerseke hervat De bootdienst Gorishoek (Tholen)— Yerseke is met ingang van gisteren hervat. ALGEMENE VERGADERING HENGELAARS VERENIGING In café Gilles vond de algemene vergadering plaats van de plaatselijke hengelaarsclub „Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen". Na ope ning door de voorzitter, de heer Jos. Wijffels, volgde een langdurige be spreking over de deelname aan een 2-daags bezoek aan de tentoonstel ling van jacht en visserij te Düssel- dorf. Van de aanwezige leden gaven zich uiteindelijk 'n twaaltal personen op om aan deze reis deel te nemen. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende leden Jos. Wijffels en J. Bevin bij acclamatie herkozen, ter wijl in de vacature A. Hofman, de heer H. van Seyen werd benoemd. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat in 1953 de ontvangsten f 531,10 bedroegen, terwijl de uitga ven f 294,69 beliepen, aldus een batig saldo van f 236,41. TONEELVERENIGING R.K.J.B. EN R.K.J.J.B. In het kader van het toneelcon cours van de R.K.J.B. W. Zeeuwsch- Vlaanderen, vond in het parochiehuis onder ruime belangstelling de opvoe ring plaats van de klucht „Drie is te veel". In verband met het 25-jarig ju bileum van de plaatselijke afdeling had men het ditmaal in het kluchtige toneelgenre gezocht en hierin is mxn wonderwel geslaagd. Het stuk biedt n.l. tal van komische verwikkelingen, die niet weinig worden verhoogd, doordat in sommige scènes de van het toneel welbekende persoonsverwar ringen voorkomen. Mede gelet op de talrijke verwikkelingen die in het stuk voorkomen en het grote aantal medespelenden ,is het practisch on doenlijk stuk voor stuk de spelers onder de loupe te nemen. Eén uitzon dering menen wij echter te mogen maken voor het spel van Driekus (G. Calon), in de rol van stoker van de centrale verwarming in Huize Gra- vesande, die voor de komische noot zorgde, alsmede voor de vertolking van Oma Oldenbach (mej. L. v. Tig- gelen). Ook Jansje (mej. A. Dellaert) als dienstmeisje op Huize Gravesan- de vertolkte haar rol goed. De regie was in de vertrouwde handen van de heer Rob de Pauw. Benoemd. Met ingang van 1 Maart a.s. is als rooimeester bij de vlasroterij te IJzendijke aangesteld, de heer Herman Swartilé, alhier. Biervliet De wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen weer berijdbaar Naar wij vernemen zijn alle wegen in het waterschap „Het Vrije van Sluis" weer opengesteld voor het zware verkeer. Op weg van Dordrecht naar Antwerpen HET Rotterdamse Rijnvaartbedrijf N.V. maakt zich ernstig ongerust over het M.S. „Domburg", dat Zon dagochtend om zeven uur van Dor drecht vertrokken is en via Dintel- oord, Zijpe, Wemeldinge en Hans- weert op weg is naar Antwerpen. Het schip had Maandagmiddag omstreeks twee uur in Wemeldinge moeten zijn, maar is daar nog niet gearri veerd, terwijl de rederij geen enkel bericht van de kapitein ontvangen heeft. Zfj zou toch gaarne zien, dat sche pen op deze route raar de „Domburg" uitkijken, om eventueel assistentie te kunnen verlenen. Aan boord bevinden zich kapitein G. Konings met vrouw en kind en matroos Holleman. Alg. vergadering te Oostburg WOORZITTER C. Vercraeye opende de algemene vergadering van de Fokcentrale voor W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, met een welkomstwoord aan de in grote getale opgekomen le den. De in het afgelopen jaar over leden veeteeltconsulent ir C. Zwager man, werd door hem herdacht, alsook de overleden vice-voorzitter P. M. v. Iewaarde, de oud-voorzitter A. v. Waes en het jury-lid R. v. Waes, aan wie de vereniging heel veel te dan ken heeft. Uit de rekening en verant woording bleek, dat de uitgaven f 4011.61 bedroegen, en de inkomsten f 5120.76, zodat er een saldo is van f 1109.15. Verrekend met het vorige saldo bljjft er een batig saldo van f 21.05. De begroting voor 1954 is als volgt gemaakt: 1001 koeien brengen f 2752.75 op. Van de leden wordt f 975.- ont vangen en aan subsidies f 300.-. De post diversen bedraagt f 475.-, zodat men f 4502.75 aan inkomsten heeft. De uitgaven zijn geraamd op f 4275.-. De begroting sluit dus met een batig saldo van f 227.75. Het voorstel van het bestuur om de administratiekosten per koe met f 0.50 te verhogen, werd aangenomen. Aan de veetentoonstelling te Oostburg werd een subsidie verleend van f 25.-. Aan de veemarkt te IJzendijke f 15.- en aan die te Biervliet f 10.-. Uit het jaarverslag bleek, dat er 462 kalveren werden geschetst, dat de vereniging 389 leden-fokkers telt, er 1001 koeien werden gecontroleerd en 114 nieuwe koeien werden ingeschre ven. Het aantal gecontroleerde koeien is als volgt verdeeld: Groede 108, Cad- zand 107, Oostburg 144, Biervliet 104, Sluis-Aardenburg 124. Hoofdplaat 31, Waterlandkerkje 72, Schoondijke 56, Eede-St Kruis 113, IJzendijke 99 en Zuidzande 43. De secretaris gaf nog een over zicht van de meest productieve koeien in elke afdeling. De Rijksveeteeltcon- sulent, ir L. Harmsen, deelde mee, dat, wat de productie betreft, Zeeuwsch-Vlaanderen respect, af dwingt in geheel Nederland. Dat de melkcontrole als onmisbaar wordt beschouwd, blijkt wel uit het feit dat deze steeds vooruit gaan. Wat het vet gehalte aangaat, staat Friesland nog steeds aan de spits en staat Zeeland met Drente op de 3a plaats. Tot slot werd de film „Kunstmatige Inseminatie in Engeland" vertoont. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG Voor a.s. Zondag, 28 Februari, heeft de KNVB een zogenaamd inhaalprogram ma vastgesteld, waarbij hier en daar ook rekening gehouden is met Carnaval. Het luidt als volgt: De Noord-Atlantische Raad heelt de Amerikaanse admiraal Jerauld Wright benoemd tot geallieerd op perbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Hij is in deze functie de opvolger van gene raal Lynde McCormick. De Egyptische politiek DE Egyptische minister van Oorlog en Marine, de luitenant-kolonel van de vliegdienst, Abdel Latif Bo- ghadi, heeft Maandag te Cairo ver klaard, dat de Egyptische politiek van niet samenwerking met Groot-Brit tannië spoedig zal beginnen. Hij meende, dat dit zou leiden tot een volledige uitschakeling in militair opzicht der bases in de Suez-kanaal- zone, „vooral wanneer Groot-Brittan nië het noodzakelijk zop oordelen ze voor dat doel te gebruiken". „Egypte zou in dat geval geen ar beiders of voorraden ter beschikking van Groot-Brittannië stellen, dat ook geen gebruik van Egyptische ver voersdiensten zou mogen maken", al dus Boghadi. Schoolvoetbal tijdens Paasvacantie Evenals in voorafgaande jaren or ganiseert de commissie schoolvoetbal van de afdeling Zeeland van de KNVB in de komende Paasvacantie een massaal schooivoetbaltournooi. Er wordt gespeeld in vier klassen: A uitsluitend lagere scholen; B mid delbare scholen met spelers van 12-14 jaar; C middelbare scholen met spe lers van 15—16 jaar; D middelbare scholen met spelers van 17 t.m. 22 jr. Zeeland is verdeeld in de volgende zes districten: Oost Z.-Vlaanderen. West Z.-Vlaanderen, Walcheren, Zuid Beveland, Noord Beveland. Schouwen Duiveland en Tholen. In de afdeling D worden de kam pioenschappen nog tijdens de Paas vacantie afgewerkt. De beslissende wedstrijden worden gespeeld op 23 April. In de andere afdelingen komen de kampioenschappen eerst in de Pinkstervacantie en wel op 8 Juni. De schoolelftallen worden door de gymnastiekleraar of een der onder wijzers samengesteld. Men mag jon gere spelers in een oudere klasse doen deelnemen. In de 8e ronde van het Candida- tentournooi voor het wereldkampi oenschap dammen is de partij tussen Huisman (wit) en Demesmaecker na de 60e zet door Demesmaecker opge geven. pen. De Engelse staatskerk heeft zich er steeds hardnekkig tegen verzet aan het burgerlijk bestuur hetzij van de staat of de gemeente de con trole op de burgerlijke stand toe te vertrouwen. In Engeland kan iedereen die dat wil, een geboorte of een huwelijk bij EINDLES LANDBOUWBOEKHOUD- CURSUS In de R.K. school had de eindlcs plaats van de Landbouwboekhoudcur- sus, gegeven door de heer W. Totté. aan de afd. Biervliet der R.K.J.B. Nadat o.a. de heer van Dijk, direc teur der Landbouwwinterschool te Schoondijke de cursisten had toege- 1 sproken en voorzitter H. de Clercq, de leraar, een dankwoord uit naam van "JVTOG VERS ligt ons het proces tegen de Engelse vrouwenmoor- denaar John Christie in het geheugen. Er ging, na de ontdekking van de gruweldaden die deze man had bedreven, een schok van ontzetting door de wereld. Eén der eerste reac ties was: „Wéér in Engeland!" Want niet zo heel lang voor Christies misdaden aan het licht kwamen, sprak heel de wereld over „de Engelse blauwbaard" Haigh, die zeven vrouwen in zwavelzuur liet verdwijnen. Vele ouderen herinneren zich de Engelsman Smith, die tussen beide wereldoorlogen acht vrou wen van het leven beroofde door ze in een badkuip te laten verdrinken. En steeds vroeg men zich af hoe het mogelijk kon rijn, dat in onze moderne samenleving, die ons beveiligt van de wieg tot 't graf, meerdere vrouwen spoorloos konden verdwijnen. pn nog steeds worden er vrouwen vermist. In een weekblad ver schijnt iedere week ruim een dozijn advertenties, waarin inlichtingen wor den gevraagd over verdwenen vrou wen. Een der oorzaken van dit droevige verschijnsel is ongetwijfeld het grote vrouwenoverschot in Engeland. In de leeftijdsgroep van 6§ jaar en ouder, vindt men bijna drie millioen vrouwen méér dan mannen. Dit, nog verscherpt door het feit, dat er aan de overkant geen uniforme regeling bestaat voor het bijhouden van registers der bur gerlijke stand, komt misdadigers als Christie. Haigh of Smith te hulp. In Engeland kunnen tientallen vrouwen verdwijnen, zonder dat er een haan naar kraait. De laatste volkstelling in Engeland, die gehouden werd in 1951. heeft uuit- gewezen, dat er een enorm aantal alleenstaande vrouwen op het eiland leeft. Er zijn ruim 5 millioen vrouwen boven de 65 jaar, doch slechts 2 mil lioen mannen van dezelfde leeftijds categorie. Ruim de helft van deze vrouwen woont alleen en heeft geen familieleden meer. Hier zoeken de vrouwenmoordenaars, bijna zonder ri sico, hun slachtoffers. Want deze al leenstaande vrouwen zijn voor het merendeel bereid terstond in te gaan op de één of andere advertentie, waar in een heer kennismaking zoekt met een dame van rijpere leeftijd, om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. De wetgever heeft het de moorde naars nog gemakkelijker gemaakt, door geen centraal lichaam voor de burgerlijke stand in het leven te roe de burgemeester laten inschrijven, maar zelfs dat is hij niet verplicht. Voor het huwelijk en de doop is de godsdienstige ceremonie voldoende en de katholieke priesters, evenals de geestelijken van vele nonconformis- tische secten hebben hetzelfde recht als hun ambtsbroeders van de staats kerk. De registers van de burgerlijke stand zijn daardoor over een hele reeks instanties verdeeld en lang niet altijd worden ze met de nodige zorg en kennis van zaken bijgehouden. BIGAMIE. 17 en tweede omstandigheid, die de misdadigers in de kaart speelt, is het gemak waarmee men in Engeland zijn naam kan veranderen Een ver zoek tot naamsverandering wordt vlot weg afgedaan door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Men schrijft ge woon, dat men zijn naam wil veran deren en geeft zijn nieuwe naam op. Na enkele dagen valt er een gedrukt formuliertje in uw brievenbus, waar mee de zaak beklonken is. Dit ;s voor al voor bigamisten een gunstige om standigheid. Niet voor niets schreef kort geleden een Londens blad, dat het gemakkelijker is, bigamie te plegen, dan op het spitsuur Piccadilly Circus over te steken! Iedere week komen er 17 nieuwe gevallen van bigamie voor en naar schatting wonen er in Enge land 20.000 paren, waarvan een der partners bigamist is. Ie KLAS: Wageningen-NEC Heracles AJax; Haarlem 0WS; Be Quick Zwolse Boys; Oosterpar- kers Elinkwijk; Ensch. Boys—RCH. B. Sneek VSV; Rigtersbleek Go Ahead; DOSHee renveen; EDO Enschedé; De Vole- wijekers GVAV; Vitesse AGOW. C.: VVH-LONGA; VVV Brabantia; PSV Sittardia; D: Eindhoven-RBC Hermes DVSEx celsior; EBOH Maurits, Limburgia —.luliana. DISTRICT ZUID I: 2c Klas A: Sarto— Helmond; Kolping SDW TOP; Hel- mondia SET; 2e Klas B: Terneu zenBaronie; Goes —Rood Wit; Inter nosRAC. 3e Klas B: ÓJC- St. Michielsgestel; Baardwijk RWB; Zwaluw VFC RKTVV. 3e Klas C: Roo- sendaal-BSC; Hero SCO; WVO-Virtus; DHVWSC. 3e Klas D: Axel- Zeelandia; Bres- kens -De Zeeuwen. 4e Klas D: Zalt- bommel GVV Nieuwkuik - HVCH Haarsteeg - Haams donk. 4e Klas E: TAC- Nevelo; 4e Klas F: Breda Boeimeer; Groen Wit—SAB. 4e Klas G: Steen bergen Ierseke; De SchuttersSC Gastel. Kaaise B. - NSV. 4e Klas H: Aar denburg -IJzendij ke; Sluiskil-Luetor; Clinge—Ria. Res. Ie Klas: laxandria 2Hel- mondia 2; Willem 2 NAC 2; Eindho ven 2—PSV 2. Res. 2e Klasse B. Baronie 2Roosen daal 2; BSC 2 NO AD 3; RKTVV 2 RBC 2. Res. 2e Klasse C. Zeelandia 2-Axel 2; Corn Boys 2—RCS 2; Goes 2—Terneu zen 2; Middelburg 2 Vlissingen 2. Res. 3e Klasse B. GVV 2 RKC 2; DESK 2— Hierony- mus 2. Res. 3e Klasse C: Rood Wit 2-Zierik- zee 2; Willem II 4- NAC 2; Internos 2 —Hero 2. K.N.V.B. AFD. ZEELAND Zondagcompetitie 28 Febr. Ie KLASSE A: Walcheren 1Krui ningen 1; Volharding '32 1-Domburg 1 le KLASSE B: Hoofdplaat 1—Vo gelwaarde 1. le KLASSE C: Zierikzee 3Drei- schor 1. 2e KLASSE A: Noormannen 2Kwa- dendamme 1; RCS 3Hansw. Boys 2; Goes 4Zeelandia 3. 2e KLASSE C: Brouwershaven 1 MEVO 2. 3e KLASSE B: Hoofdplaat 2—De Zeeuwen 5 Vlissingen 5Retranche- ment 2; EMM 3Walcheren 2; Zuid zande 1Breskens 4. 3e KLASSE C: Zuiddorpe 1—Clin ge 3. Leo Horn leidt oefenwed strijd tegen F. C. Köln De oefenwedstrijd van het Voorlo pig Nederlands Elftal tegen FC Köln welke Woensdag 24 Februari in de Vliert te 's-Hertogenbosch wordt ge speeld, zal worden geleid door scheids rechter Leo Horn (Bentveld). Als grenrechters zullen fungeren C. van Oosten (Breda) en A. F. J. Kuypers (Oss). Franse scheidsrechter voor Nederland-Engeland De interlandwedstrijd Nederland Engeland (amateurs), die Zondag 7 Maart in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, zal wor den geleid door de Franse scheids rechter Devillers. Hij zal worden ge- assisterd door de Franse grensrech ters Fauquemberghe en Dufosse. ENGELSE AMATEUR ELFTAL GEKOZEN Voor interland op 7 Maart tegen Oranje Het Engelse amateurelftal, dat Zon dag 7 Maart te Rotterdam tegen het Nederlandse Elftal speelt, is als volgt samengesteld: doel: Brown (Pegasus); achter: Alexander (Pegasus) en Farrere (Walthawstow); midden: Topp (Hendon), Adams (Hendon), aanvoerder, en Taylor (Crooktown). vóór: Bromilow (Northern Nomads) Groves (Walthamstow), Lewis (Chel sea), Oconnell (Bishop Auckland) en Flanagan (Loughborough College) Reserves: Pinner (Cambridge Uni versity), Davidson (Crook Town) en Oliver (Bishop Auckland.) ZEVEN VERANDERINGEN. Sedert de wedstrijd tussen de En gelse en Franse amateurs, die in No vember j.l. werd gespeeld en met 4-2 door de Engelsen werd gewonnen, zijn niet minder dan 7 wijzigingen in de ploeg aangebracht. Linkshalf Taylor debuteert, evenals Oconnell en Flanagan, die de linker vleugel vormen. De enige spelers, die ook tegen Frankrijk van de partij waren, zijn: Alexander, Topp, Adams en Lewis. Handboogconcours Soranus Heinkenszand In de lokaliteit van de heer A. Ver meulen te Heinkenszand vonden schietwedstrijden plaats op de liggen de doelen, georganiseerd door de handboogschutterij Soranus aldaar. De uitslag luidde: Hoofdvogel P. Vermue, Jacoba van Beieren, Goes; le zijvogel: J. Glas, Willem Teil, Kapelle; 2e zijvogel: C. Rijk, Zeelandia. Ovezande; le kal; P. v. d. Dries, Eensgezindheid, 's Hee- renhoek; 2e kal: C. Rijk, Zeelandia, Ovezande; 3e kal: A. de Jonge, So ranus, Heinkenszand; 4e kal: P. v. d. Dries. Eensgezindheid, 's-Heerenhoek; meeste vogels: C. v. d. Dries, Sora nus, Heinkenszand: le klep: A. Sor- ber, Batavieren, Goes: 2e klep: H. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolfaarts- dijk; 3e klep: P. Vermue, Jacoba van Beieren, Goes. Middelburgse PZEM- biljarlers wonnen In café Monopole te Sluiskil werd Zaterdag een biljartwedstrijd gespeeld tussen de biljartclub der PZEM te liddelburg en de biljartclub der PZEM in Z.-Vlaanderen. Van de 10 partijen werden 6 door Middelburg gewonnen, 3 door Z.-VIaan deren en 1 gelijk spel. De eindstand was 137 in het voordeel van Mid delburg. Dc hoogste serie van de wed strijd was 35 caramboles. ER ZAT NIETS j ANDERS OP [_IOE GEVAARLIJK het beroep i J van scheidsrechter is, heeft de 1 arbiter van een voetbalwedstrijd J tussen een elftal van Novarra en een Turijnse ploeg weer eens kun- nen ondervinden. Toen hij twee minuten voor het einde de bezoekers een strafschop toekende, waaruit de gelijkmaker ontstond, brulden de tribunes van woede. Na het laatste fluitsignaal on- J dernam „il arbitro" een geslaagde J vlucht naar zijn kleedkamer, maar toen hij na twee uur vrijwillige opsluiting voorzichtig naar bui- en tuurde, stond daar nog steeds een dreigende menigte, die ken- nelijk niet op de gelegenheid stond te wachten hem met zijn leiding van de wedstrijd te com- plimenteren. J Een kwartier later wandelden twee gendarmes de kleedkamers uit. Niemand sloeg er acht op. Een van de geüniformeerden was de scheidsrechter, die een verkleed- partij als enig redmiddel had ge- zien. Tweede Zonneveld-criterium te Middelburg De Wielersportclub Middelburg, die verleden jaar voor het eerst een wed strijd voor amateurs ten bate van het Zeehospitium Zonneveld organi seerde onder de naam Zonneveld-cri terium, zal dat ook dit jaar doen. Het zal worden gehouden op Za terdag 29 Mei. Getracht zal worden om tenminste 40 amateurs aan de start te krijgen, zodat de houder van de wisselbeker, A. Borremans, flink strijd zal moeten leveren. Ten bate van het Zonneveld-Criterium zal nog een verloting worden gehouden. Vér der werd er opgewekt om uit te zien naar jonge krachten, daar er in Middelburg welgeteld twee amateurs en één nieuweling zijn. Vervest Europees kampioen libre TN DE beslissingswedstrijd van het tournooi om het Europees kam pioenschap libre heeft Vervest van Domingo gewonnen. De titelhouder 1953, van Hassel, be zette de derde plaats in het eindklas sement. Retranchement won op groene laken van Oosthoek In het café van de heer J. Govaert te Knokke (B.) vond een biljartprijs- kamp plaats tussen Oosthoek en Re tranchement. De einduitslag van deze kamp was 6V25% in het voordeel van Retran chement, waardoor deze in het bezit kwamen van de wisselbeker, die twee achtereenvolgende malen werd ge wonnen. De hoogste serie werd ge maakt door Jacq. Luteijn, Retrfn- chement, met 23. ROTTERDAM, 22 Febr. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 k.g. franco Rotterdam). Tarwe witte tot f 28.40. Rode op vochtconditie tot f 27.85. Voe- dergranen, kalm prijshoudend. Zomer- gerst, maalkwaliteit tot f 23. Overigens f 23—24. Grove geschoonde iets daarbo ven. Haver f 22.7524, extra blanke daar boven. Rogge f 21.2522. Peulvruchten: Groene erwten vast f 404.50. Schokkers vast f 5079. Bruine bonen kalm f 80 f 98. ROTTERDAM, 22 Febr. Aanvoer in to taal 1934. Vette koeien en ossen 1086. Varkens 648. Vette koeien 280—300, 260—280, 234—250. Varkens (lev. gew.) 193—191—188. Vette koeien aanvoer groter, handel stroef, prijzen even lager, enkele primas boven notering. Varkens (lev. gew.) aan voer korter, handel vlot. prijzen iets hol ger, enige prima exemplaren boven not. II 41 h.RNI A\Dh\ Mannheim 147 2), Kaub 101 onver anderd. Trier 114 12). Koblenz 111 6), Keulen 59 8), Ruhrort 247 11) Lobith 858 9), Nijmegen 634 15), Arnhem 674 6), Eefde 230 26), De venter 164 38), Namen la Plante 143 7). Borgharen 3916 22), Belleld 1032 16). Grave 467 12). BIEDT ZICH AAN: vrachtwagen of particulier. Brieven onder no. 19600, bu reau van dit blad. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Overleden: A. van Erve- Vesters, 65 jaar, Tilburg. J. van Mastrigt, 48 jaar, Slie- drecht. Pastoor M. Bakker, 71 jaar, Medemblik, Ds. K. Knip- scheer, 88 jaar, Gorssel. H. Everard-Boelaars. 73 jaar. 's- Gravenhage. M Bauwens, 67 jaar, Weert. De plechtige uitvaart dienst en begrafenis van de heer LEO ADOLF PATEER echtgenoot van mevrouw M. Platjouw zal plaats hebben op Woensdag 24 Februari a.s. te 10 uur in de parochiekerk van de H. Cornelius te Lamswaar de. GEVRAAGD: vrouwelijke Fa. GEBR. DUVEKOT Goes Nieuwstraat 52 Dringend gevraagd: nette R.K. boven 20 jaar, voor gezin 2 personen. Goed loon. Schr.: Moons, Schoolstr. 45, Schilde (Antwerpen). 656-00 ADVERTEREN DOET BEKEND BLIJVEN De TEXTIELCENTRALE HULST N.V. te Hulst, vraagt voor indiensttreding tegen 1 Maart a.s voor alle werkdagen. Goed loon. Aanmelden: Grote Zwanenstraat 9 (Liefst na 7 uur 's avonds). LAGE PRIJZEN bij Komt U maar eens neuzen, er is altijd een koopj Verder: e voor U bij p.m. p.m. p.m bedrukte effen zjjde, vistra en katoen, 90 ZIET ONZE FEESTETALAGES cm br. 1 BOSSTRAAT 20 TEL. 913 BERGEN OP ZOOM

de Stem | 1954 | | pagina 2