Sombere klanken op Goese uiendag KOLEN voor Zeeuwsch-Vlaanderen maken een omweg .Kweeklust had bewogen jaar r WALCHEREN ZUID-BEVELAND Z.Vlaanderen „Dichtst-bijzijnde" station staat.... op Walcheren DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 KWALITEIT OPGEOFFERD AAN OPBRENGST HET GENEEST VLUGGER EN BETER Benoemingen bij waterschap DE CANDIDATENLIJST DER C. H. U. POLDERBESTUREN EN DIJKRAAD Districtsvergadering R.K. Bouwvakbond Weer 153 man terug uit Korea JföDSOie.r Waarde heeft nieuw uitbreidingsplan Geen brandstoffen meer via België Verlies van guldens per ton Middelburgse volkstuindersbijeen Nieuwe grond biedt nieuwe perspectieven MIDDELBURG Gaat op in Belgische ondernemingen VLISSINGEN GOES TERNEUZEN A. WILKING AGENDA HEDEN MORGEN (Advertentie) VAN DE GOESE UIENDAG verwacht zou hebben, dat het er grappig toe zou gaan is al zeer bedrogen uitgekomen. De sombere geluiden do mineerden, want het gevreesde „koprot" tastte de kwaliteit van het product zo aan, dat de buitenlandse markt verloren dreigt te gaan. En dit is al zeer ernstig, daar tot nu toe de uienexport twintig tot dertig miliioen in het laadje bracht. Enorme belangstelling f)E belangstelling voor de Uiendag was enorm. Ruim zeshonderd landbouwers en handelaren, zowel uit Zeeland als van de Zuid-Holland se Eilanden waren in de zaal-Krijger bijeen, toen de heer P. Dekker uit Wemeldinge, de bijeenkomst met en kele kloeke zinnen opende en wees op de toenemende klachten over de houdbaarheid en de kwaliteit van on ze uien. De ontstane moeilijkheden, meende spr., zijn alleen op te lossen door nau we samenwerking tussen de mannen der wetenschap, telers, handelaars en exporteurs. Gemakkelijk zal de oplos sing overigens niet zijn. Inspanning van de uiterste krachten van alle be trokkenen is nodig, om Nederland ais uien-exporterend land zijn goede naam in het buitenland te doen be houden. „PERICULUM IN MORA' wanneer Gij er Akker s Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groet van de nieuwe nuld Maar ook als wrijfmtddel bij rheuma ttek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker s Kloosterbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende woorden: „Geen goud zo goed" Bij K.B. zijn benoemd: tot gezwore ne van het waterschap Het Vrije van Sluis de heer Z. C. Brakman, te Oost burg, en de heer C. A. Mabesoone, te Aardenburg. r\E Kamerkring der C.H.U. stelde de officiële candidatenlijst met de eerste twaalf namen vast voor geheel Zeeland. Iedere Statenkring mag daar nog namen aan toe voegen wat meer een troostprijs is, daar ver kiezing toch niet mogelijk ls. Momen teel heeft de C.H.U. n.l. 8 zetels in de Staten en winst is uitgesloen. De twaalf candidaten zijn de heren: C. Phllipse aftr. Arenskerke; Mr. Ba ron v.d. Feltz M'burg (aftr.)A. Ste- merding Souburg (aftr.); A. Koster, Zaamslag; C. v.d. Peyl, Goes; M. de Boer. Haamstede (aftr.); G. de Waal Schoondijke; G. Leendertse, Kruinin- gen; C. de Jonge Verseke; W. San- derse, Vlissingen; ir. M. Geuze, Poort vliet en J. Duvekot Goes. Van de zittende Statenleden keren niet terug J. de Kuyter, Goes; J. Bruynzeel, Wissekerke; C. Kaan, Ter- neuzen; en D. Dekker, Waterland kerkje, die zich niet meer beschik baar stelden. Benoem., werd tot dijkgraaf van de Mariapolder: L. E. van der Moere Pz. te Wissekerke; tot gezworene van de Adriaanpolder: J. A. van Oeveren te Kortgene; tot gezworene van de Stadspolder: J. Kallewaard te Kort gene; tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Leendert-Abrahampolder M. S. Priester te Kats (gem. Kortgene); tot gezworene van de Hertogin Hedwige- polder: C. D. Smet te Clinge; idem van Alstein-Polder: P. J. Boënne te Graauw c.a.; tot bestuurslid waterke ring calamiteuze polder Nieuw-Neu- zen: C. de Jenge HPzn. te Terneuzën: tot dijkgraaf van de Sluispolder: A. Scheele te Temeuzen: tot plaatsver vanger van de Dijkgraaf van de Sluis, polder: W. Scheele te Terneuzen, tot lid van de Dijkraad der waterk. van het calamiteuze watersch. Tiehonderd- en-Zwarte: D. A. Risseeuw A. J.zn. te Zuidzande; idem van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Breskens: A. J. Cambier te Breskens; idem van het calamiteuze waterschap Wals-oor- den: J. Vinke te Hontenisse. Het N. V. V. nog taboe r\E districtsbestuurder van de R.K. Bouwvakbond St. Joseph, de heer Schellekens, liet, toen hij te Vlissingen de districtsvergadering in het Ariëns- gebouw opende, een optimistisch ge luid horen over de ontwikkeling van de bond. In 1953 ging het aantal leden met 351 vooruit en bedraagt thans 3653. Zo goed als alle afdelingen in West-Brabant en Zeeland droegen daartoe bij. De goede samenwerking tussen afdelingen en districtsbcstuur zijn hieraan niet vreemd, meende spr. Uit de ontwikkeling, welke 1953 te zien gaf, trok spreker de conclusie, dat de doorbraakpoging van het NVV mis lukt was en wekte allen op de nog dolende broeders in de eigen princi piële organisatie terug te brengen. Spr. wees er op, dat nog dikwijls gewerkt wordt met de bewering, dat het NW thans niet meer voor de kaholieke arbeiders verboden is. Krachtig kwam hij hiertegen op en las in dit verband een brief voor van rector Kraakman de geestelijke bonds- adviseur, waarin werd aangetoond, dat het bisschoppel jk verbod nog steeds van kracht is, .adat men niet zonder dispensatie die alleen in uitzonde ringsgevallen wordt gegeven toetre den mag tot het NVV. Toegegeven werd, dat het NVV het rauwe Marxisme niet meer aanhangt, doch daarvoor kwam het humanisme voor in de plaats, dat als verfijnd hei dendom werd gekenschetst. Het gaat nu niet meer tegen doch wel zonder God. Nadat even gejrauzeerd was heeft drs Loeven uit Utrecht, de economi sche bondsadviseur, een glasheldere uiteenzetting gegeven over het bran dende vraagstuk der lonen en prijzen. niet in verdediging der kwaliteit. „Na twintig jaar selecteren zijn on ze uien inferieur aan het begin der selectie. Veertig procent der uien valt thans bij het sorteren al uit en de rest is grotendeel ook nog minderwaardig. Practisch komt er haast geen gezon de baal meer op de markt en de con troleurs staan voor een haast onuit voerbare taak. De thans gekweekte ui is meren deels door haar zachtheid ongeschikt voor de selecteermachine evenals voor verzending, die wat ruw gebeurt. De uien in de N.O.P. gekweekt .zijn bijzonder slecht door ondeskundigheid der telers en een van de slechtste stre ken is ook de omgeving van Goes, hoewel men daar beter mest. Tholen maakt nog het beste figuur. Worden niet spoedig andere wegen ingeslagen, dan gaat onze ui de on dergang tegemoet, zei spr., die wees op het feit, dat men ook bij de tomaat uit de impasse was geraakt en hoop te, dat bij Goes de victorie beginnen zou. DE WETENSCHAP ZOEKT C"EN alarmerend geluid liet al direct de eerste der vier inleiders, de de expor- heer Bos, voorzitter van teursbond. horen. Na met cijfers aangetoond te heb ben welke voordelen de zo arbeidsin tensieve teelt van uien voor brede la gen van ons volk afwerpt, zei hij, dat dit alles dreigt verloren te gaan, nu de Nederlandse ui haar renommée gaat verliezen. Geen koprot-vrije teelt schijnt meer mogelijk en dacht men aanvankelijk aan toeval: thans is daar geen sprake meer van en enorme ka pitaalverliezen dreigen. De Uienfederatie gaat men ener zijds betichten en anderzijds het we tenschappelijk onderzoek. Spr. wees dit evenwei af. Veel waardering moet men juist hebben voor het goe de werk inzake teelt en bewaring, waartoe van die zijden gestimuleerd werd. De oorzaak van de ellende zocht de heer Bos allereerst in het verkeerde sortiment en de selectie. Teveel werd gelet op productiviteit en te weinig op kwaliteit. Gezworen wordt bij het blanke ras. hoewel het rode beter is. Spr. meende, dat we terug moeten naar de oude rassen. De staartmachine, welke men even eens veroordeelt, nam spr. in be scherming, althans de goede. Het ho ge arbeidsloon laat ontstaarting met de hand niet meer toe. Spanje, Italië en Polen, met hun veel lagere lonen, staan toch al klaar ons te verdringen van de wereldmarkt. En als onze ex port stokt, dreigt de teelt verloren te gaan. Voorts propageerde spr. een stan daardcontract. waarbij de teler gedu rende enige tijd aansprakelijk blijft voor de kwaliteit en tenslotte bezwoer hij de Uienfederatie alle aandacht te schenken aan het terugslecteren. „Er is haast, want er is periculum in mo ra, er is doodsgevaar!" SELECTIE IN GEBREKE GESTELD DITTER was de heer Klamer, direc- teur van het uitvoer-controle- bureau, die signaleerde, dat de Uien federatie wel was geslaagd in het streven naar hogere opbrengst, maar TR v. DOORN van de Plantenziekte- kundige dienst, deelde mee dat het onderzoek uitwees, dat de schimmel infectie optreedt bij het liggen van de ui op het land, na de oogst en dat vooral een vochtig najaar funest is. Ook een teveel aan stikstof is ge vaarlijk. Hü bepleitte invoer van meer resistente rassen en bleek ook ge porteerd voor de rode tint. Kunstma tige droging is evenmin aan te beve len. Een afdoend bestrijdingsmiddel te gen het koprot is nog niet gevonden. T.a.v. de „valse meeldauw" had men succes met benzine-praeparaten bij Charlotjes. Ook bij de gewone ui werkt dit middel goed, doch moet om de tien dagen herhaald worden, wat zeer bezwaarlijk is. „DE DOKTER AAN HET BED" r^R v. BEEKOM, de Zeeuwse land- bouwconsulent en bekend uien- expert, stelde scherp en helder zijn diagnose. Ons vochtig klimaat is niet zeer gunstig voor de ui, doch daar is niets tegen te doen. De ui verlangt lichte klei of zavel, die goed doorlatend is. De inundatie met zeewater heeft verschillende ge bieden in dit opzicht bedorven. Het sterke Zeeuwse bruine ras is helaas verdrongen door de blanke Rijnsburger, wat lag aan de vraag en niet aan de Uienfederatie. Bij de bemesting is men vaak te royaal met stikstof en te schraal met kali. Voorts gaat men met de geoogste ui veel ruwer om dan weleer. Zowel de telers als de verladers hebben schuld. Onnodig worden de uien gekwetst en staan dan open voor het rot, met als resultaat: mooie baaltjes met rotte uien. Komt er weer een redelijke ver zorging. in welk verband spr. ook de luchtgekoelde bewaarplaats verdedig de, en werkt men samen met de man nen der wetenschap, de ogen tevens openhoudend voor de lessen der prak tijk, dan meende dr v. Beekom,, dat 'n uitweg uit de moeilijkheden te vin den zou zijn. DISCUSSIE MA de pauze volgde nog een leven dige discussie, die geleid werd door de heer J. v. Nieuwenhuyzen, die tenslotte ook een samenvatting gaf van het gesprokene, waarvan hij veel nuttigs verwachtte. Vanmiddag om 2 uur in Roosendaal ("•ISTKRISN werd te Marseille een detachement ontscheept ter sterk te van 153 man, dat gedurende een jaar deel heeft uitgemaakt van het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Korea. Het detachement omvat 5 officieren, 32 onderofficieren, en 116 korporaals en manschappen. Zij zullen, wijzigingen in het reis schema voorbehouden, heden om 13.58 uur per trein in Roosendaal aanko men. De officiële ontvangst geschiedt te 15.15 uur in de Engelbrecht van Nassaukazerne aldaar en zal muzi kaal worden opgeluisterd. Familieleden van de terugkerende militairen wordt in hun eigen belang ontraden naar Roosendaal te reizen zulks met het oog op een vlotte afwer king van de administratieve formali teiten. Na afloop van de ontvangst - plech tigheid gaan de repatrianten per bus huiswaarts. Zij kunnen dan nog de zelfde dag hun woonplaats bereiken. (Advertentie) mr In alle prijsklassen SIGAREN i wt&fred Winkels in zomertijd tot 19 uur open T~)E raad van Waarde stelde een nieuw uitbreidingsplan vast. Hier door zal ook de grond van F. Kopmels, gelegen aan de Kerkweg, bebouwd worden. Voorts vervalt de doorbraak bij K. Lowiesse, terwijl de Wilhelmina- straat een uitweg krijgt over de weide gelegen voor de boerderij van de gebr. Verbrugge. Besloten werd o.m. aan de vereni ging tot het verstrekken van l.o. op Geref. grondslag voor 1954 een voor schot te verlenen op de gemeentelijke vergoeding van f 1598.96 en aan het Koningin Wilhelmina Fonds in plaats van f 5 per jaar. een cent per inwoner subsidie te verlenen. Een goedkeuring betreffende de win kelsluitingswet was ingekomen. Hier door wordt het mogelijk de winkels gedurende de maanden April tot en met September van Maandag tot en met Vrijdag tot 19 uur open te hou den. In de plaats van de heer H. Wol- fert, die had bedankt als lid van de adviescommissie woonruimtewet, werd voor het resterende deel van 1954 be noemd de heer K. van Houte. Besloten werd tot aankoop van vier krotwoningen tot oen bedrag van f 3350. Aan de subcommissie voor Krabben- dijke, Rilland-Bath ét: Waarde van de commissie voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging in de kring Krui- ningen van de Herv. Kerk zal een sub sidie verleend worden van f 0,10 per inwoner voor een aan te stellen gezins verzorgster. J-JOE BITTER DE KLACHTEN van de Zeeuwsch-Vlaamse zakenmen sen over het peperdure spoorwegvervoer ook mogen zijn men kan ze o.a. ook herhaaldelijk beluisteren in de vergaderingen van de Kamer van Koophandel er is toch een categorie die luidkeels „hoera" zou roepen, als ze voor het transport van hun waren weer van diezelfde spoorweg gebruik zou kunnen maken. Het zijn de kolenhandelaren van Zeeuwsch-Vlaanderen. Sedert enkele jaren verkeren zij in een uiterst moeilijke positie, waar het betreft het vervoer van de brandstoffen. Toen de Nederlandse Spoorwegen enige jaren geleden door drastische beperkingen de lijn MechelenTerneuzen voor „half dood" verklaarden (de lijn was „niet rendabel"), begonnen de moeilijkheden voor de Zeeuwsch-Vlaamse kolenhandelaren. De ramp deed er nog een schepje boven op, zodat het thans moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, is in dit gewest een in dit opzicht tevreden brandstoffenhandelaar te vinden. Wroeger arriveerden de kolen per trein op de stations Hulst, Axel, Terneuzen of waar ook aan deze spoorweglijn nodig was. De ontvangers konden dan met eigen middelen op gemakkelijke wijze de kolen lossen en naar hun opslagplaatsen brengen. Precies zoals nu nog overal elders in Nederland geschiedt De brandstoffen worden door de mijnen franco station T~yE Vereniging tot Exploitatie van Volkstuinen voor Land- en Tuin bouw te Middelburg hield in restau rant „De Eendracht" haar jaarver gadering. Voor de vereniging is 1953 een bewogen jaar geworden, aldus de voorzitter, de heer M. Kleinepier in zijn openingswoord. Door herverkave ling moest de vereniging land afstaan van haar terrein aan de Griffioen, aan de Nadorst voor de aanleg van nieuwe sportterreinen en Langeviele- singel voor bouwgrond. Toch waren er voor de „Volkstuin des", die in bijzonder grote getale wa ren opgekomen, ook redenen aanwezig die hen dankbaar stemden. Zo bieden de onderhandelingen, welke over eni ge flinke stukken grond, die tussen ..Nieuw-Middelburg" en de Veerse weg en bij de Griffioen liggen, ge voerd worden nieuwe perspectieven. Het is vrijwel zeker, dat men over deze terreinen de beschikking zal krij gen. Met de Griffioen is dit al het ge val. Er daagt dus uitkomst. Er werd een nieuwe kascommissie in het leven geroepen. Deze bestaat thans uit de heren J. Grootjans en D Boogaard. Bij de bestuursverkiezin gen werden de heren E.A. Boergraaf, P.J. den Hollander en A. Everaars bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer C. Meijers, die wegens gezond heidsredenen zijn functie moest neer leggen, werd de heer C.J.A. v.d. Lin de gekozen. Na de pauze sprak de heer M. Wat- tel over „Teelt diverse tuingewassen". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Na afloop dankte de voorzit ter de heer Wattel voor zijn interes sante en uiterst leerzame uiteenzet tingen. waarmee de amateur - kwe kers het komende seizoen ongetwijfeld hun voordeel zullen doen. geleverd. Voor de Hulsterse kolenhan delaren b.v. werden de transportkosten geschat op 9 gulden per ton, doch daarmee hadden deze zelf weinig te maken, want de prijs werd gewoon franco-station opgegeven. Toen het kolenvervoer per spoor naar Zeeuwsch-Vlaanderen werd stop gezet, kregen de meest Oostelijke handelaren hun kolen op het station Kruiningen. Dit werd toen tot „dichtst bijzijnde station" geproclameerd. De mijnen zijn verplicht de kolen voor iedere handelaar op het dichtst bij zijn woonplaats aanwezige station af te le veren. Toen in Zeeuwsch-Vlaanderen dus, wat betreft het kolenvervoer, geen stations in de ware zin van het woord meer waren, werd dit dus o.a. Kruiningen. In de nu opeens veel hogere trans portkosten van station naar losplaats, werd een voor iedere gemeente varië rende toeslagregeling getroffen, welke echter alleen gold voor degenen die niet met eigen wagens kolen gingen halen! Zodat vanzelfsprekend de ko lenhandelaren die eigen auto's hadden, een beroepsvervoerder in de arm namen. GEWICHTSVERLIES. Ma de rampj toen het station te Krui- ningen 'niet meer te gebruiken was. werd een nieuwe regeling ge troffen. De brandstoffen voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen komen nu naar Vlissingen Dit is dus nu het „dichtst bijzijnde" station voor geheel Z. Vlaanderen. Om tegemoet te komen aan de hoge transportkosten van Vlis singen naar de betrokken plaatsen, werd weer een toeslag van f 2.75 per ton gegeven, welke terecht komt bij de vervoerder die voor 't transport zorgt. De vervoerkosten van Vlissingen naar verder gelegen plaatsen in Z. Vlaanderen zijn uiteraard echter veel lioger en kunnen voor bepaalde ge meenten zelfs oplopen tot ruim 6 gul den per ton. Die moet de kolenhan delaar zelf maar bijpassen. Het ver schil tussen de toeslag en de werke lijke kosten van het vervoer vormt dus voor de kolenhandelaar het (zeer aanzienlijk verlies!) Zo derven velen meer dan 3 gulden winst per ton! Nog afgezien van de grote lasten welke dit met zich mee brengt, hebben de Zeeuwsch-Vlaamse kolenhandela ren met meer narigheden te kampen. Als er nu b.v. onderwicht bestaat is er geen reclame mogelijk. Nawegen in de woonplaats van de hanelaar geeft geen recht op reclame en men moet maar afwachten wat er met de ko len uit een bepaalde wagon, waaruit vier of vijf verschillende handelaren kolen moeten ontvangen, gebeurt. Aan zienlijke gewichtsverliezen zijn bijna aan de orde van de dag MERKWAARDIGE TOESTAND Liet is een merkwaardige toestand. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft meer dere stations, maar de kolen worden naar Walcheren gebracht. Het veroor zaakt risico's en verliezen voor de handelaren in het land tussen Schelde en grens. Wat de ware aanleiding tot deze maatregel is geweest, is enigszins duis ter. Toen het personenvervoer per trein naar Zeeuwsoh-Vlaaneren niet meer rendabel was, werd dit vervoer opgeheven Is nu het kolentransport per spoor 'opgeheven, omdat het ver voer bijna geheel over België moest plaats vinden en dus geen nut had voor de Nederlandse Spoorwegen? In het licht van liet Benelux gezien, is deze toestand uiterst merkwaar dig, doch afgezien daarvan zou er meer dan genoeg reden zijn om de lastige positie van de Zeeuwsch- Vlaamse brandstoffenhandelaren enigs zins of geheel te verlichten. Het moet toch mogelijk zijn de vroegere toe stand te herstellen en het is eigen aardig. dat men dit onmiddellijk na de ramp, op het verzoek van de ge troffenen, niet heeft gedaan. Ook in dit opzicht verkeert Zeeuwsch-Vlaanderen weer in een zeer nadelige positie, welke het isolement van deze streek ten opzichte van Nederland nog eens pijnlijk accentueert! Bank Van Mierlo en Co J~)E firma Van Mierlo en Co., Brus- sel-Antwerpen, de Belgische doch teronderneming van Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda, zal per 1 Maart a.s. door Belgische banken worden overgenomen. Het kantoor Brussel van Van Mier lo en Co. zal opgaan in de Société Beige te Brussel en het kantoor Ant werpen zal worden voortgezet door de Société Hollandaise de Banque. doch terinstelling van de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika. VERKIEZING VAN LEDEN VAN DE PROVINCIALE STATEN CANDIDAATSTELLING De burgemeester van Middelburg brengt het volgende ter openbare ken nis: 1. Op Dinsdag 9 Maart 1954 zal dc candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de provinciale sta ten van Zeeland plaats hebben. 2. Op die dag kunnen van des voor middags 9 tot des namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstem bureau in de kieskring I Middelburg of bij het daartoe aangewezen lid van het hoofdstembureau, ter gemeente secretarie, lijsten van candidaten (model G 1) worden ingeleverd. 3. Iedere lijst moet worden onder tekend door ten minste vijf en twin tig kiezers, die binnen de kieskring, waarvoor die lijst geldt, kiesgerech tigd zijn voor de provinciale staten 4. Bij de inlevering van de lijst moet ten aanzien van de onderteke naar, die niet is opgenomen in het kiesregister der gemeente, waar het hoofdstembureau is gevestigd, een door de burgemeester van de desbe treffende gemeente afgegeven verkla ring worden overgelegd, dat die on dertekenaar is opgenomen in het kiezersregister van zijn gemeente. 5. Een kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. 6. De namen der candidaten moeten op de lijst worden geplaatst in de volgorde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. 7. Op dezelfde lijst mogen de na men van ten hoogste twintig candi ten worden geplaatst. 8. De naam van een candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, welke bij de voorzitter van eenzelfde hoofdstembureau zijn inge leverd. 9. De candidaten moeten op de lijst worden vermeld met naam, voorlet ters (welke geheel of ten dele doör de voornamen mogen worden vervan gen), jaar en datum van geboorte, als mede woonplaats en adres. 10. Gehuwde vrouwen en weduwen moeten op de lijst worden vermeld, hetzij met de naam van haar echtge noot of overleden echtgenoot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „gebo ren" of een afkorting van dit woord, hetzij met haar eigen naam, gevolgd door de woorden „echtgenote van" of „weduwe van" of een afkorting van deze woorden en de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot. Aan de naam van een ongehuwde vrouw wordt het woord „mejuffrouw" of een afkorting van dit woord toe gevoegd, tenzij het betreft een vrou welijke candidaat met een adellijke titel of praedicaat. 11. Bij de lijst moet worden overge legd een schriftelijke verklaring (mo del G 8) van iedere daarop voorko mende candidaat, die hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Een dergelijke verklaring kan niet worden ingetrokken. 12. Indien de candidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, is de on der 11 bedoelde verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook telegrafisch wqrfien gedaan. 13. Op de lijst van candidaten kun nen de ondertekenaars schriftelijk een gemachtigde en desgewenst diens plaatsvervanger aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst. 14. De inlevering van de lijst moet persoonlijk geschieden door een kie zer. bevoegd tot deelneming aan de verkiezing binnen de onder 2 ge noemde kieskring. De candidaten kunnen bij de inlevering tegenwoor dig zijn. Indien de kiezer, bedoeld onder 14, niet is opgenomen in 't kiezersregister der gemeente waar het hoofdstembu reau is gevestigd, moet hij tevens een verklaring overleggen van de burge meester der gemeente, waar hij in het kiezersregister is opgenomen, dat hij bevoegd is tot deelneming aan de ver kiezing binnen de kieskring. 15. De tot invulling bestemde formu lieren voor de lijsten van candidaten (model G 1) en die voor de schrifte lijke verklaring, genoemd onder 11 (model G 8), zijn vanaf heden tot en met de dag der candidaatstelling ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. Middelburg, 19 Februari 1954. De burgemeester voornoemd. 603-o N. Boikestein. INLICHTINGEN U|T HET KIEZERSREGISTER De burgemeester van Middelburg brengt op grond van artikel D 5 dei- kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder kosteloos inlichtingen uit het kiezersregister kunnen worden verstrekt, waaruit deze kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Op grond van artikel D 6 der kies wet is een ieder bevoegd schriftelijk aan burgemeester en wethouders ver betering van het kiezersregister te vragen. 602-O Middelburg, 19 Februari 1954. De burgemeester voornoemd, N. Boikestein. ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE P.Z.E.M. Op Donderdag 25 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. van Hoek. tekenaar le klas bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electri- citeit Maatschappij, zijn loopbaan bij dat bedrijf aanving. Behalve het vaardig hanteren van de tekenstift, weet de heer van Hoek een voorzittershamer op krachtige wijze te gebruiken, gezien het feit, dat de Personeelsvereniging der P.Z. E.M. onder zijn uitstekende leiding is uitgegroeid tot een grote, levens krachtige vereniging, die zich be weegt op velerlei terrein tot ontwik keling en ontspanning van leden der vennootschap. Dat de a.s. jubliaris een zeer veelzijdig mens is, bewijst het feit, dat hij één der geestelijke vaders is van de jaarlijkse P.Z.E.M.- revue, welke een zekere vermaardheid in ons gewest geniet, terwijl hij. be halve regisseur, tevens steeds een der hoofdfiguren in die revue's is ge weest. Behalve als revue-artist zien wij hem regelmatig voor het voet licht van het Middelburgs Dilettanten Toneel, waar hij zijn rollen steeds met veel succes vervult. JAARVERGADERING VAN ST. ELOY Twee zilveren jubilarissen De afd. Vlissingen van St. Eloy heeft in het Ariensgebouw haar jaar vergadering gehoudenn waarop de dis trictsbestuurder, de heer Riemens. aan de heren van Belle en Neuten het insigne voor 25 jaar lidmaatschap heeft uitgereikt. De voorzitter, de heer P. Wanst, opende de bijeenkomst met een kort overzicht over het afgelopen jaar, dat volgens hem de afd. niet heeft ge bracht wat deze had gewenst. Over wat de laatste dagen in katholieke kringen gebeurd was zei spreker dat ook de leden van St. Eloy op hun qui- vive moeten zijn. Volgt uw leiders van de K.A.B. en u bent op een goed spoor, aldus de heer Wanst. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren Westende en Fruitier. Mede gedeeld werd dat zij, die tot Mei a.s. een nieuw lid aanbrengen, aan een excursie kunnen deelnemen. Tot be stuursleden werden herkozen de he ren S. J. Doggen, L. Sterzenbach en C. Bielok. In de plaats van de heer Meulder, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer Machielse. De voorzitter van de K.A.B., de heer F. Schets, dankte voor de pret tige samenwerking en de ijver, waar mee getracht wordt St. Eloy groter te maken. De districtsbestuurder sprak een propagandistisch woord, waarna de voorzitter deze vergadering met dank voor de grote opkomst besloot. AUTOMATISCHE TELEFOON INSTALLATIE GEMEENTEHUIS B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot het aanorengen van eet. nieuwe automatische huistelefoon installatie in het gemeentehuis, wat een uitgave vordert van f 16.000. De PTT vordert deze vervanging en ging niet in op het voorstel van B. en W. om de bestaande installatie te ver nieuwen. Er komen nu 5 netlijnen en 46 aan sluitingen met 5 zgn. Interne organen. 32 van de 46 aansluitingen worden in reserve gehouden. Uitbreiding der cen trale is mogelijk tot 10 netlijnen. 12 interne organen en 92 aansluitingen. De jaarlijkse kosten (met inbegrip van het abonnement etc.) worden op f 2270 geraamd. Momenteel woidt ca. f1200 per jaar betaald. Arnemuiden Leesbibliotheek. In deze gemeen te wordt een openbare leesbibliotheek opgericht"onder de naam van „Abel Tasman". Deze naam is aangenomen omdat uit Tasmanië een zending jon gensboeken is toegezegd. De burge meester is voorzitter, terwijl als bi bliothecaris is aangewezen de heer A. Buijs Jz. „GASLICHT" De Goese Lyceumvereniging gaf in Schuttershof twee uitvoeringen van het detectivestuk uit het Victoriaan se tijdperk „Gaslicht". Deze thriller, die door slechts een beperkt aantal spelers(sters) gedragen wordt, stelt aan hen hoge eisen. Het experiment was daarom niet zonder risico's, maar de jonge acteurs en actrices sloegen zich er ferm door heen en gaven uit stekend partij. Het beste speelde Peter van der Hoeve als de geheimzinnige mr. Man ningham, de man die naar de plek van zijn misdaad terugkeerde, niet uit wroeging doch uit even kwaad aardige impulsen. Niet veel voor hem onder deed Kitty Haasdonk als mrs Manningham, die bijna het tweede slachtoffer werd van haar doortrapte echtgenoot. Beiden schiepen zij de angstige en beklemmende sfeer, wel ke dit stuk nodig had. De lichtere rollen kwamen tot hun recht dank zij Tonny v. Arenthals. Janneke de Vos, Paula Rijk, Huib v. d. Maas en Mannes Jonkers. Op de eerste en drukste avond werd de rector der school, dr. v. d. Pol, die in Juli vertrekt, benoemd tot ere-voorzitter. De voorzitter der ver eniging van oud-leerlingen, de heer H, Koch, bood hem en ook de heer v. d. Woud een souvenir aan. De voorzitster der lyceumvereni ging. mej. B. Pilaar, zorgde voor een keurig openingswoord. UITVOERING „EXCELSIOR" Zaterdagavond gaf de mandoline vereniging „Excelsior" uit Kruinin gen een uitvoering in de „Prins van Oranje", die slechts matig was bezet. Voor de pauze bracht „Excelsior" op verdienstelijke wijze diverse muziek nummers ten gehore met zang van Jopie Willemstein. Na de pauze werd het toneelstuk „De Rebel" opgevoerd. Heinkenszand UITVOERING „ATLAS" Door de Sportvereniging „Atlas" werd in „Maranatha" een uitvoering gegeven met medewerking van de to neelvereniging .Kunst Naar Kracht". Onder leiding van oefenmeester N. Gelok voerden de dames en heren op vlotte wijze een aantal oefeningen uit aan paard brug en rek. Het geheel maakte een keurige indruk, zodat me nig applaus voor verrichte prestaties opklonk. Na de pauze voerde de to neelvereniging Kunst Naar Kracht onder leiding van de heetr A. Spee op verdienstelijke wijze het Vlaams blij spel in 3 bedrijven van Paul Morsen „Amor speelt verstoppertje" ten to- neie. De voorzitter van „Atlas" de heer P. Staverman dankte alle medewer kenden voor deze geslaagde avond en bracht hulde aan de heer N. Gelok, voor diens toewijding waardoor de turnverrichtingen ook het afgelopen jaar weer op hoger peil konden wor den gebracht,. PROPAGANDA-AVOND NED. ROODE KRUIS Vanwege het Ned. Roode Kruis werden ui „Maranatha" een aantal films vertoond, waarin op uitmunten de wijze het veelzijdige werk van de ze vereniging tot uitdrukking werd gebracht. Mevrouw W.E.J. Staverman van Selm, bestuurslid van het Rooa» Kruis afd. Goes sprak een propagan distisch woord en riep alle plaatselij ke EHBO-leden op te komen tot het oprichten van een Roode Kruis Af deling. Des middags vond een aparte film vertoning plaats voor alle schoolkin deren. phonette uit 'sHeerenhoek trad en kele malen op en bracht verschillende mooie nummers ten gehore. Over die club was het publiek erg enthousiast, te meer daar dit de eerste keer was dat Symphonette in Lewedorp speelde. Met hun keurige uniformen en hun vrolijke muziek maakten zij een goede indruk. De conferencier de heer Ra demakers hield de vrolijkheid er in met zijn grappen, voordrachten en liedjes. Wat het meeste in de smaak viel was zeker het prachtlied dat hij op Lebo gemaakt had. In de pauze werden enkele mooie prijzen verloot, die echter weer aan het bestuur ter hand werden gesteld voor een Amerikaanse verkoop. De voorzitter sloot het officiële ge deelte met een hartelijk dankwoord aan alle medewerkers die deze avond hadden doen slagen en verder werdén de avonden besloten met een gezellig samenzijn waarbij Marcel Verbist voor de dansmuziek zorgde. GEMEENTERAAD Donderdag a.s. om 7 uur komt de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. De volgende punten zul len o.a. dan in behandeling worden genomen: wijziging op de verorde ning gezinsverzorging en het verle nen van een bijdrage aan het R.K. So ciaal Charitatief Centrum; voorstel tot wijziging van de kindertoeslag- vefordehing gerrteentepersoneel en van de verordening op de personele belasting; voorstel tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting. TECHNISCHE PROEFVAART VAN DE „FIETER S" Zaterdag vond de technische (onof ficiële) proefvaart plaats van het vrachtschip „Pieter S". Dit schip werd gebouwd door de N.V. Terneu- zensche Scheepsbouw Mij". Naar men ons van de zijde der directie van de Terneuzensche Scheepsbouw Mij. me dedeelde, is deze proefvaart uitste kend verlopen. Binnenkort hoopt men het schip of ficieel aan de rederij over te dragen. HULDIGING BILJARTKAMPIOEN In de bovenzaal van café „La Belle Vue" had de uitreiking plaats van de zilveren beker ,die dit jaar door de biljartclub B.B.V. werd beschikbaar gesteld. Tijdens een souper, waar de wedstrijdspelers, voorzitters der 3 plaatselijke biljartclubs en de wed strijdcommissie aanzaten, huldigde de voorzitter der wedstrijdcommissie, de heer L. Dekker, de kampioen van dit jaar en overhandigde de heer van Damme daarbij de fraaie zilveren be ker .Het gezelschap was daarna nog enkele uren gezellig bijeen. (Vervolg Z. Vlaanderen op pagina 5.) (Advertentie) Lewedorp Koopt niet zomaar EEN BED, Koopt 't BESTE BED en dus bij LEBO KWAM FLINK VOOR DE DAG In de zaal Menheere heeft de voet balvereniging Lebo twee klinkende avonden gegeven, eerst voor de leden en donateurs en daarna voor de be langstellenden. De heer J. de Koning, voorzitter van Lebo opende de avonden en sprak de hoop uit dat zij de band tussen Lebo en haar vrienden verstevigen zou. Het programma werd zeer gewaar deerd door de velen <jie de zaal vulden. De accordeonist Marcel Verbist, re cordhouder van België zorgde voor vele prachtige nummers, die bij het publiek erg in de smaak vielen Ook zijn begeleider had succes met diverse liederen. De mondbarmonicaclub Sym- Zierikzee PROEFSTEMMING GEMEENTERAAD Hoewel nog niet bekend is wanneer hier de verkiezing voor de gemeente raad gehouden wordt, heeft de KVP van de gelegenheid der proefstem- mine voor de Staten gebruik gemaakt om tevens proefstemming te houden voor de gemeenteraad. Uit deze stemming bleek, dat het aftredend lid. de heer J. Simmers met grote meerderheid uit de bus kwam. Nummer twee op de lijst wordt de heer Leijdekker. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Opsporingsbrigade 21. BERGEN OP ZOOM. Soustemin V. en D.:' expositie miniatuurkermis. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De stille man. MIDDELBURG. Electro: Achter de kloostermuren. SAS VAN GENT. olympia-theater, 8 uur: 10 van het Vreemdelingenlegioen. TERNEUZEN. Grand: Vrouwenpolitie. Schuttershof, 19.30 uur: Zwitsers Jodelkoor. VLISSINGEN. Alhambra: De wrede zee. Luxor: Het masker van de Pharao. Ariensgebouw: vergadering Vriendenkring. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Opsporingsbrigade 21. AXEL. Centrum. 8 uur: Het huis der verloren vrouwen. BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. en D.: expositie miniatuurkermis. GOES. Grand: Vrouwenpólitie. MIDDELBURG. Rest. Wöhler, 8 uur: Filmavond Ned. Mij. voor Tuinboiiw- en Plantkunde. Electro: Achter de kloostermuren. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: 10 van het Vreemdelingenlegioen. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De mis stap van dr. Talbot. VLISSINGEN. - Alhambra: De wrede zee. Luxor: Het masker van de Pha rao. Anënsgebouw, 1D.30 uur: ver gadering EHBO. IJZENDIJKE. Lokaal A Neyssen, 8 uur: Algemene vergadering Geduld Overwint."

de Stem | 1954 | | pagina 1