Albert Gijzen (Putte) was bij de vier van het eerste uur Anderhalve eeuw. parochieleven in Zevenhergrsche Hoek Aardstralen botsen tussen Roosendaal en Rijsbergen Eet- e» Slaapkamers, Bankstellen nog tegen de Lage Prijzen N.V. Jan Hendrik X COMPLETE WONINGINRICHTING, Boschstraat 1, B reda Een Necl. pionier in de Tour de France Zeer sportieve renner en goed kameraad Boekenplank DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 St Bartholomeuskerk werd drie maal zwaar getroffen^ ff ij kocht een fiets om „hard mee te rijden" Dames! Vooral nu Fraaie koepelkerk werd door de Duitsers vernield Het begon met een schuurkerk I «dwonngeat°Ppen'uZag Albert Jich I wissejon n bovenden nog het ver- Strijd tussen de koperen ringen en liet kastie Het ber/on met klachten in de Sint Bavostraat En die richting van !faa^ ^aar helemaal niet ëediend was. De volgende ^as Nederlands vierde man Do 0r tijdige inkoop brengen wij nu r©eds de nieuwe modellen in enz. en.... (Van onze bijzondere correspondent) yOOR HET EERST IN DE GESCHIEDENIS van de Ronde V van Frankrijk zal het grootste wielercircus aller tijden ons waterlandje doorkruisen. Hoewel we niet kunnen nagaan, in hoeverre de inrichter zich heeft laten beïnvloeden door die ver rassende landen-overwinning in 1953 van onze jongens, verkon digt hij toch, dat hij een ode wil brengen aan de Wagtmansen en van Esten, de Noltens en de Voortings. Het jaar 1953 zal dan ook in de Nederl. geschiedenis van de ronde van Frankrijk als een schitterende mijlpaal blijven voortbestaan. Ten andere mijlpaal in deze Tour-historie is ongetwijfeld het jaar 1936, het jaar van de Belg Sylvère Maas en de Fransman Antoin Magne en van onze landgenoten Middelkamp, de twee van Schendels en Albert Gijzen. Voor het eerst in de annalen van de Tour de France ging op de Je Juli 1936 een. kleine Nederlandse vertegenwoordiging van vier van start en daar begon voor ons land zijn Tour-geschiedenis; hij volop gelegenheid om „hard te fietsen'' In dat jaar (1932) zou hij op zestienjarige leeftijd nog met drie overwinningen bij de beginnelingen naar huis gaan en zijn naam twaalf keer als tweede laten noteren. Bij de juniors maakte hij op zeven tienjarige leeftijd zijn debuut (dat is thans de categorie der amateurs) en niet minder dan vijftien maal bleek hij de sterkste en tussen de eerste vijf was hij practisch niet te slaan. ALS BEROEPSRENNER. A LBERT GIJZEN was er dus ook bij. De Puttenaar stond in Parijs óók te wachten op het vertreksignaal dat de eerste Nederlanders over een af stand van 258 k.m. naar Lille (Rijssel) zou sturen. Het Nederlandse klaver blad van vier stond er als pioniers, natuurlijk zonder ploegleider, in de schaduw van de Eiffeltoren, zonder enige ronden-ervaring te wachten op de dingen die komen zouden. Voor de goedige, gespierde Puttese renner werd die eerste deelname een desillu sie In feite was het al het vertrek uit Parijs, dat ongunstig voor hen geko men was, want aanvankelijk als re serve aangewezen, werd hij eerst en kele dagen vóór de start definitief aan geduid om de Nederlandse kleuren hoog te gaan houden. Gijzen kwam daarom ook slecht voorbereid in de lichtstad aan en bovendien had hij nog af te rekenen met een zware verkoud heid. (Een „valling" zoals dat in de Vlaanderen heet). De 20-jarige be- roepsreirner reed dan ook moeilijk in die eerste rit en eerst in de laatste phase van de strijd kwam hij beter in conditie, -Nog schudt Gjjzen met een gebaar van onmacht zfjn zwarte kop, als hij over de derde rit zijn ervaringen ver telt. Hij reed toen heel goed en was geruime tijd bij de weglopers, die evenwel allen uit Belgen bestonden. De Nederlander werd in hun gezel schap niet geduld en toen bovendien I zijn ketting nog onwillige neigingen vertoonde, was zijn mooie plaats weer verkeken. „FOU. FOU" Toen Albert Gijzen nog in de fleur van zijn leven was. Hier boekt hij te Beirendrecht een van zijn talrijke overwinningen. Geen te genstander kon in de eindsprint zijn wiel houden. niet meer in staat op de fiets te klauteren Jammer, want de zevende rit zou de eerste overwinning voor onze landge noten brengen, daar Middelkamp toen zijn fantastisohe rit van Aix-ies-Bains naar Grenoble als eerste volbracht en o.a. Archambaud en Sylvère Maas ver sloeg. Voor Gijzen dus helaas een vroegtijdig einde, terwijl onze andere vertegenwoordigers stand hielden en op verdienstelijke plaatsen geklasseerd werden. A van Schijndel volbracht de ronde als vijftiende in het algemeen klassement, Middelkamp werd 23e en Toon van Schijndel legde beslag op de 32e plaats. Gijzen had zijn best ge daan, doch Vrouwe Fortuna is een lief tallige, maar grillige dame I DE TOUR IN 1936. ENe tegenslag begon al vormen aan te nemen, toen hij op 19-jarige leeftijd overging naar de beroepsren ners. In de klassieker Antwerpen GentAntwerpen, over een afstand van 225 k.m. had Gijzen met een groepje van zes de benen kunnen ne men. Maar o noodlot, wat zijt gij wreed! In de laatste vijftien kilometer kwam hij zo ernstig te vallen, dat hij vijf minuten versuft was en aan de kant van de weg bleef liggen. Zijn kans op een ereplaats verdween met de renners die hem voorbij stoven, maar erger was, dat hij bijna het ge hele seizoen beinvloed bleef door deze val Het eerste grote wapenfeit op 20- jarige leeftijd was zijn zesde plaats in de Omloop der Vlaamse gewesten, over een afstand van 285 k.m. Vanaf het vertrek waren ze met een groepje van drie aan de haal gegaan en hun voorsprong over ruim 200 k.m. kunnen behouden. Toen het driemanschap ten slotte ingehaald werd wist Gü«m zich nog te handhaven in de voorste gele deren en op de zeste plaats beslag te leggen. Wat is er verder na de ronde van Frankrijk van Albert Gijzen gewor den! Hij reed nog regelmatig in de prijzen, maar toen hij na de oorlog opnieuw „aanzette" ging het de negen tig kilo wegende fietsenmaker niet te best meer. Veel verder dan een zesde plaats in Oud-Gastel en een dertiende in Ossendreoht kon hij het niet meer brengen en toen moeder de vrouw het lil de zaak alleen niet meer kon bol werken, hing Gijzen zijn fiets aan de wilgen. Nu is hij de gezellige caféhou der van het „Witte Paard" in Belgisch Putte, waar wielervrienden elkaar regelmatig opzoeken En in Putte is hij een geziene figuur, want vier keer schreef hfj de plaat selijke ronde op zijn naam, twee keer bij de beginnelingen, een keer bij de Juniors en een keer bij de beroepsren ners. (Advertentie) Hamea-Gelei voor Uw handen DE PAROCHIE van de H. Bartholomew te Zevenbergsche Hoek is dezer dagen in alle stilte een belangrijke datum gepasseerd. Op Za terdag 13 Februari was het precies 150 jaar geleden, dat deze katholieke gemeenschap zelfstandigheid kreeg en als parochie werd genoteerd. Men moet zich daar geen al te monumentale voorstelling van maken. Er werd niet ineens een fraaie parochiekerk gebouwd, er kwamen niet hals over kop scholen, een jeugdhuis en wat dies meer zij. De eerste tien jaren zou de parochie als rectoraat blijven resortoren onder Zeven bergen. Maar ongetwijfeld heeft er van die eerste jaren af groeikracht in gezeten, een groeikracht die de huidige parochie nog altijd kenmerkt en die in de loop van die anderhalve eeuw geschiedenis getoond heeft ais het moest zware klappen te kunnen opvangen. bestaande schuurkerk. was het pastoor Petrus Wijne, die in 1838 gelegenheid vond om de schuurkerk zodanig te ver groten, dat ze op een doelmatige paro chiekerk ging lijken. De naam van pastoor J. Miehels echter zal altijd aan de parochie van St. Bartholomeus verbonden blijven, omdat hij het was, die de parochianen hun prachtige koepelkerk schonk. Nu nog wordt gezegd, dat die koepelkerk de mooiste was van de centraal kerken die architect C. Weebers heeft ge bouwd. In stijl vertoonde ze de eigen schappen van de overgang van Ko maans naar vroeg - Gothiek. Bijzon der rijk was de marmeren preekstoel van de Stratumse beeldhouwer J. Cus- ters. De wanden van de kerk werden gesierd door kruiswegstaties van Wind- hausen. Niet ten onrechte werd van deze kerk wel eens gesproken als van de „kathedraal van het Westen". OOK DE WATERSNOOD afdeling, de voormalige meisjesschool werd klaar gemaakt voor de jongens en thans wordt de oude jongensschool omgebouwd en uitgebreid tot parochieel gemeenschapshuis, waarin iedere orga nisatie onderdak zal kunnen vinden. Bovendien staat er voor dit jaar nog een nieuwe bewaarschool op het bouw programma. Alles bij elkaar beschikt de parochie St Bartholomeus over een keur van kerkelijke goederen. Toen de parochie werd opgericht telde het register der parochianen 819 namen. Thans zijn het er ongeveer 2600. VERLANGLIJSTJE... Lf APELAAN Adrianus van Gils, af- komstig van Lage Zwaluwe, heeft de eerste grote stoot tot oprichting van de parochie gegeven. Hij werd ook in 1804 de eerse rector, die zijn ambt tot 1813 vervulde. In dat jaar werd hij op gevolgd door rector J. Kieviets, een px-:trwv:3...:^v!: -. v Raamsdonker en die gaf op zijn beurt het rectoraat weer over aan rector Jac. Koenen. Tien jaar na de afscheiding, in 1814 dus, werd de parochie geheel aan Ze venbergen onttrokken. Sindsdien heeft St. Bartholomeus zeven pastoors ge kend, de huidige, pastoor J.J.C.A. Bij- nen is de achtste. Nadat pastoor Da niël Sporenberg. als eerste en pastoor Willem Steyvers het parochieleven nog hadden moeten concentreren rond de Nadat in 1944 de koepelkerk door de Duitsers was opgeblazen, heeft pas toor van Bijnen niet gerust, voor hij zijn parochie een nieuw Godshuis kan aanbieden. Onder zijn pastoraat is deze stijlvolle kerk tot stand ge komen, die als bouwwerk niet voor de vorige hoeft onder te doen. |7en glimlach speelt om de lippen van onze gastheer als hij van wal steekt met een beschouwing over die vijfde rit, waarin Archambaud als gele-trui drager Belport achter zich' liet. Het is •hof hij met Ovidius wil zeggen: i „Facta canam, sed erunt qui me fin- I tüsse loquantur", „Ik vertel feiten, ook al zeggen sommigen dat ik er I ®aar op los fantaseer." die vijfde rit dan, wachtte me een I ontg°ocheling. in het begin ha a naar wens- want natuurlijk ■fil?5™ er ook nu weer wat aan zijn Het viel echter nog al gelukkig 311,omdat zijn remmen niet J, !en 'Ideas de afdaling (de regen in f d*blt aan' moest hij zich wel Um f" raaende vaart naar beneden la- I wn tuimelen 3 k"'am door deze imitaties van de dlti. Hollander mede aan de lei- e1 (ie Franse supporters kreten ,anrt^,"Fo», Fou", toen ze die Hol- dn iaaar zo zijn spel met leven en *ai!™ bedrijven. Maar het geluk, I nip» o- eerlijke metgezel, scheen het I den me' lijzen te kunnen vin- I hrtSm knalda natuurlijk vlak voor I te v„ Zljn bandje en om toch maar I ding" i iteen bos „een noodlan- I kleersfliLl6 Voeren' die hi-i er zonder I kon verklS,/£bra<:ht' Zijn door de I ten htm i handen bemoeilijk- trok h ,i zÜri tube en tenslotte I "tet ziin ijen einde raad de tube I overwin™ af- Ziin kans °P de I evenwel i-0' een moo'e plaats was I rijk der fabelen.6' verwezen naar f t°ur„a vontuur van Gij zen "OU m de zesde rit een vroegtij- 'g einde vinden. Hierover kun- en we heel kort zijn, want de teervaren renner verslond gre- I as Wat de toeschouwers hem „■«reikten en hij kwam tot de £)e ronde van Frankrijk had in 1936 overigens een heel ander karakter dan thans. Allereerst waren daar de fietsen. Deze werden niet door fabrie ken verstrekt of door de renners zelf meegenomen, maar door de organisa toren aangeboden. Deze fietsen waren tamelijk zwaar en de tubes te licht. De meeste renners hadden op dit ge bied dan ook hun voorzorgsmaatrege len genomen en zelf tubes meege- braoht. Dat onze landgenoten, die in onwetendheid handelden, hierdoor ge handicapt waren, laat zich gemakke lijk begrijpen. De dagvergoeding was royaal, want vijftien gulden plus ver goeding van reis- en verblijfkosten was in die dagen een luxe te noemen, Ploegverbarrd kende men toen wel-i haast niet. men reed niet voor rij- wielhuizen en ook was er nog geen klassering per landen-equipe Ploeglei ders waren er logischerwijze dus al evenmin. De verzorging was wel goed, maar, het feit, dat de verzorgers alleen Frans spraken, leverde vele moeilijk heden op. Kortom, het was nog echt pioniers werk voor de Nederlandse kolonie. Ze hebben evenwel zeker baanbrekend werk verzet en de weg geopend voor meerdere resultaten, die thans vorm hebben aangenomen. HET PRILLE BEGIN. Onze reportage van oude gloriën zou onvolledig zijn, indien we niets meer over de loopbaan van Albert Gijzen uit Putte zouden schrijven. Want zijn carrière is zeker Interessant genoeg om ze aan de openbaarheid prijs te geven. In het algemeen heeft Gijzen weinig geluk gehad, want het begin van zijn beroep viel hem al zwaar op zijn maag. Met zijn spaarcentjes had hij stiekum een fiets gekocht, want hij wilde niet achterblijven, toen enkele van zijn vrienden het stalen ros be klommen. Hij was nog niet zo kapi taalkrachtig, dat hij zich de weelde van een nieuwe fiets kon veroorloven, maar door de welwillende medewer king van zijn broer (die hem een oud frame cadeau deed) kwam hij toch aan een goed berijdbaar karretje. Zijn ouders wisten van de plannen van hun zoon nog niets af en toen ze zijn fiets ontdekten, antwoordde Gijzen dood leuk dat hij die had gekocht om „hard mee te rijden". Maar al gauw kwamen ze er toen achter dat zoonlief zijn Zondagse ontspanning zocht in het beoefenen van de wielersport, want toen Albert bij zijn tweede course te gen een boom op vloog resulteerde dat ige ontdekking dat 'n een bloedend gezicht en schrammen op zijn benen als zichtbare gevolgen... Toch zou het lis nog tamelijk vlug gebroken zijn, want kort daarop kreeg Gijzen ontslag bi) zijn baas, waar hü de paarden verzorgde en toen kreeg pATHER WILLEMEN, met wie wij onze lezers enige dagen geleden hebben laten kennis maken, de oud-missionaris die met zijn wichel roede van walvisbalein voortdurend op jacht is naar aardstralen, heeft in het artikel in ons blad betoogd, dat over Nederland een rooster van „elec- tro-meridianen" ligt, die steeds van Noord naar Zuid lopen. Als dat waar is en waarom zou dat niet zo zijn dan moeten ze uiteindelijk ook in Rijsbergen terecht komen. Dit is een nogal simpele theorie, die we overigens helemaal niet zo maar en uit eigen beweging hebben opge zet, maar die we aan den lijve hebben ondervonden. We hebben de Rijs- bergse aardstralen gezien en gevoeld, we hebben ook een metbode beke ken die zo op het eerste oog de werking van die aardstralen wegneemt. «Hider prettig LIET WAREN deze keer niet de kope- ren ringen van father Willemen die 't hem deden. Maar laten we bij het begin beginnen. Als er één huis is in Rijsbergen. dat als woning een slechte naam heeft, dan is het dat van de postcommandant van de Rijkspolitie, de heer de Beule. U kent de gangbare klachten van dit soort huizen: voch tig, tochtig, koud en kil. Allemaal din gen waar geen kruid tegen is gewas sen. De bewoners sukkelen: rheuma- thiek, gebrek aan eetlust enz. Kanarie vogeltjes sterven een vroegtijdige*zan- gersdood en planten raken uit de tijd vóór er ook maar een bloemetje te zien is geweest. Dit hele arsenaal van klachten pas te precies op het pand St. Bavostraat 25 in Rijsbergen. Niet de laatste tijd, maar ai zoveel jaren, dat het er in het dorp een kwade naam door heeft gekregen. De Beule en zijn gezin waren drie jaar geleden niettemin blij, dat ze er in konden trekken, want in geval van woningnood is zoiets altijd nog beter, dan helemaal niets. Maar blij of niet blij. het gevolg was, dat de familie de Beule te vechten kreeg tegen al die kwaaltjes die we hierboven opsomden en die als bij lotsbeschikking aan het huis schenen te kleven. MU KOMT het aardige van het geval. Mevr. P. de Beule - v.d. Steen, dé vrouw van de postcommandant, had enkele jaren geleden eens gezien, hoe iemand met een wichelroede aardstra len opspoorde. Precies als ieder ander had ze gedacht: misschien kan ik dat ook wel. en warempel, het lukte. Mevr. de Beule bleek zo gevoelig voor aard stralen te zijn. dat ook in haar handen de wichelroede carnavalsallures kreeg. Wat ligt meer voor de hand. dan dat ze in haar nieuwe huis in Rijsbergen, waarheen haar man uit Oudenbosch was overgeplaatst, ook eens op zoek ging en.... een rijke buit vond. Maar - en dit is het merkwaardige toen mevr. v.d. Beuie dezer dagen het verhaal over father Willemen las, werd haar duidelijk, dat haar ervaringen an ders waren dan die van de Roosendaal- se oud missionaris. Wanneer ze in haar huis niet de roede rondwandelde dan trof ze aardstralen aan die in ver scheidene richtingen gaan al naar ver kiezing van de straal zelf. Of het hoofdstraten of zijtakken zijn? Wan neer het van de intensiteit afhangt, waarmee de roede haar rondjes maakt dan zijn het bepaald hoofdstralen. de oplossing LIET IS ALLEEN zo jammer, dat je betrekkelijk weinig plezier hebt. van aardstralen. al is hun aanwezig heid dan ook zonneklaar gebleken. Ze kunnen hoogstens fungeren als rich tingwijzer naar de oplossing van de naargeestige gevolgen, die kwaaltjes dus. Hoe doet men dat? Aardstralen wegtoveren is nog altijd een wens. Men moet zich dus beperken tot het verwij deren van hun schadelijke uitwerking. Kijk, en nu komt er een tweede kwes tie aan. Koperen ringen of een aard- straalkastje? Father Willemen heeft onomwonden te kennen gegeven, dat hij in die kastjes niet veel vertrouwen heeft en dat hij zweert bij zijn hoefijzervormige ringen. En daar botst zijn mening weer met die van de Rijsbergse wichel roedeloopster, die op haar beurt de koperen ringen niet of althans niet al leen zaligmakend vindt en die in het bezit is van een afschermapparaat, in omloop gebracht door de Stichting van Wichelroededeskundigen te Apeldoorn, waar ze alle heil van verwacht. KASTJE DICHT FNE FRAAIE koepelkerk bestaat niet meer. Eerst werd ze m 1940 in de oorlogsdagen zwaar getroffen. Ze werd weliswaar hersteld, maar niet lang had den de parochianen van St. Bartholo meus er plezier van, want kort voor de bevrijding, in 1944 dus, lieten de Duitsers het prachtige bouwwerk in de lucht vliegen. Dat was de tweede maal dat een ramp over de parochie kwam. De watersnood zou haar voor de derde maal teisteren, maar eer het zover zou zijn, zou er reeds een nieuwe parochie kerk staan, heel anders van stijl, maar zeker niet minder mooi dan de ver maarde koepelkerk. Maar we lopen nu op de geschiede nis vooruit. Pastoor Miehels. wiens grootste verdienste zeker in zijn werk als bouwpastoor heeft gelegen, deed nog meer voor zijn parochie. Hij kreeg het gedaan, dat de zusters van de Congregatie van J.M.J. zich in Ze venbergsche Hoek vestigden. ,.We zou den ze met meer willen missen", zegt pastoor Bijnen. THANS 2600 PAROCHIANEN TN 1937 werd de huidige herder in zijn ambt benoemd. Hij was het, die tot tweemaal toe voor de enorm zware taak kwam te staan om te herstellen wat de oorlog had vernield. Zoals reeds gezegd nam hij direct na 1940 de res tauratie van de kerk ter hand en toen de ramp van 1944 zijn parochie ge troffen nad, moest hij zelfs een geheel nieuwe kerk gaan bouwen. Hij heeft dat op een wel zeer lofwaardige ma nier gedaan. Maar hij deed meer. Hij bouwde, allemaal na 1940. een nieuw tehuis voor de ouden van dagen en richtte een meisjesschool op. Na 1944 moest het zusterhuis en het pension voor de oud jes hersteld worden. Er kwam een nieuwe meisjesschool met een VGLO- /"NNDER D-E H.H. Missen van afge- lopen Zondag is aan het parochie jubileum bekendheid gegeven, maar van een grootse viering is, voorlopig al thans. geen sprake. Eerder denkt men aan feestelijkheden, wanneer het pa rochieel gemeenschapshuis geopend zal kunnen worden. Toch leeft er bij het kerkbestuur wel de stille hoop. dat de gelovigen hun kerk niet zullen verSf" ten. En dit weten we zeker: als de pastoor een verlanglijstje op tafel moest leggen, dan zou er bovenaan prijken een tweede luidklok. DE GIDS Dit maandblad is met zijn 117e jaar gang teruggekeerd naar zijn vroegere uitgever P-N, van Kampen en Zoon N.V. te Amsterdam. Een belangrijke uitbreiding onderging de redactie door het toetreden van Ed. Hoornik. Het Januari-nummer opent met de inleiding, die Hei-man van den Bergh heeft geschreven bij de uitgave van zijn verzamelwerk. Gerrit Achterberg. Guu- laume van der Graft en Ad den Bes ten dragen elk drie gedichten bij. Aan de nieuwste bundels van eerstgenoem de wijdt Hendrik de Vries een beschou wing. Een gelijkenis van Harry Mulisch kunnen we niet zo erg waarderen, maar des te meer de ongepubliceerde memoires van H. P. L. Wiessisig onder de titel „Een koffiemaaltijd bij Coe- nen". Ze zijn charmant geschreven en bevatten tal van interessante bij zonderheden over Toorop, Carry van Bruggen, Frans Coenen, Jacob Israël de Haan. Jet Holst, van Collem enz. Men kan slechts hopen, dat de schrij ver het bij deze bladzijden niet zal laten. G. Bolkestein schrijft over de Hogeronderwijswet en Anton v. Duin kerken neemt Jo van Ammers-Küller onder handen. Het toneel is vertegen woordigd met een bijdrage van David Koning over Amerika's grootste to neelschrijver O'Neill en met een kro niek van Emmy van Lokhorst, die De Vuurproef van Arthur Miller onder de loupe neemt. Alles bijeen een goed begin, dat het beste voor de nieuwe jaargang doet verhopen. IIWE HEBBEN samen met haar de resultaten van het apparaat be proefd en waar aanvankelijk de aard stralen de roede op hol brachten, hiel den ze zich ijselijk stil als het kastje middels een kompas was afgesteld. Dat was frappant, zeker voor ons, die als leken ronddolen onder de straaljagers. Daardoor konden we hierboven schrijven, dat deze methode op het eerste oog perfect werkt. Aangezien er een garantiebewijs voor ettelijke jaren bij is. zal het ook zeker in die jaren zijn best wel blijven doen. Maar net als bij horloges en andere gegarandeer de voorwerpen vervalt de garantie, wanneer men de inhoud aan een nade re beschouwing gaat onderwerpen. En als wij. gegarandeerde leken, dat appa raat nu toch eens gingen open maken? En er zou bijvoorbeeld eens 'n koperen ring of zoiets uitkomen Pastoor Miehels, de vierde pastoor van de parochie Zevenbergschenhoek, bouwde de prachtigste koepelkerk, die vaak de „kathedraal van het Westen werd genoemd. Uitsluitend bij vooruitbetaling Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder %f 0.90, iedere regel meer *10 ot. Bij 3 achtereenvol gende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend 25 Letters cijfers of leeste kens. gelden voor 1 regel PERS. GEVRAAGD Voor gezin 4 pers. huishoudster gevraagd met kennis kinderver zorging. Schrijven met referen ties en voorwaarden: R. Van Mechelen, Wolfjagerslei 19 Bor- gerhout-Antwerpen. 2744 Goede meid gevraagd. - Hoog loon. Goede kost. Zich te wen den - liefst 's namiddags, Ho- venierstr. 55, St. Niklaas (B.). Net meisje gevraagd. Hoog loon. Zondags vrij. Hulp aanw. Cols, Prins Aibertlci 25, Antwerpen. Gevr. in R.K. gezin met 2 kin deren een meisje voor dag en nacht. Toben, Sav. Lohmanlaan 18, Amstelveen bij Amsterdam. Gevraagd bekwame dienstmeid voor gezin met 4 kinderen. Hulp van werkster aanwezig. Nieuwstr, 51, St. Niklaas. 918 Meisje gevraagd zo spoedig mo gelijk voor d. en n„ v.g.g.v. - Mevr. A. Lippmann-vli der Ven, Wassenaarseweg 79. Den Haag. 19250 Dringend gevr. nette R.k. huis houdster boven 20 j. voor ge zin 2 pers., goed loon. Schr. Moons, Schoolstr. Schilde (Ant werpen). Twee nette meisjes gevraagd intern, hoog loon. Hotel 't Para dijs, Hamstr. Roermond. 19488 TE KOOP GEVR. TE KOOP AANGEB. Een woon- en winkelhuis te koop. gelegen a.d. Broodmarkt te Hulst. Te bevragen Lange Nieuwstr. 24 Hulst. 914 Te koop aangeboden: 1 sokken- machine Kornet type L.L. 168 naalden Diam 4", 6. Feeder Plating Elastiek. Bouwjaar Sept. '51. 1 Lot sokkenmachine enkelcylinder ong. 20 stuks. Fij ne en grove jauge. Kunnen va- niseren. Br. onder no. 910 Dag blad De Stem, Hulst. Ledige dichte houten vaten te koop, inhoud ca. 270 liter. Bil lijke prijs. Adres: B. Levie, Leuvenaarstr. 37-37a, Breda. Wegens overcompleet een in pri ma staat zijnde koelkast en een v. Berkel weegschaal te koop. Potterstraat 19, Bergen op Zoom. 8923 HUIZEN Een z.g.a.n. voetbalbiljart te koop aangeboden. Zeer geschikt voor café, Jeugdhuis of Patro naat. Te bevr. A. de Schepper, Café, Stoppeldijk. 909 21/ï-4 tons luchtbandenwagens, 4-wielig geremd aanhangwagen- tje, partij paardentuig, partij open bakfietsen, luchtonderstel- len v.a. f 100, grote partij ver schillende maten autobanden. J. M. Tijs, Talmastraat 61 Bre da. Telef. 4542. 2794 Meisje gevraagd, liefst 15 tot 18 j. voor hulp in winkel en huishouden. Schrijven met in lichtingen aan Voedingswaren Sportpaleis" Tweemontstr. 433 Deurne N., Antwerpen (wij ko men U bezoeken.). 8914 Mevr. Kappelhof, Graaf Hen drik III Laan 1 (hoek Juliana- laan) Breda, vr. nette dienst bode v. a. of d. e. n. Boven is J. B.M.W auto te koop gevraagd, i.g.st. of sloopwagen. H. G. Hitters, Tel. 217, Raamsdonks- veir. 2774 Iloge prijzen betalen wij voor uw goud. zilver, antieke, kope ren en tinnen voorwerpen, ron de mahoniehouten tafels en stoelen, staande petroleumlam pen, kabinetten, enz. enz. A. Jansen, Catharinastraat 34, Bre da. Telef. 7327. 2552 Nieuwe Tudor accu's f 45 - 15 mnd garantie, 90 Amp., 6 Volt, f 7.50 voor uw oude terug. Ook zwaardere verkrijgbaar. Bestei- kant. J. M. Tijs, Talmastraat 61, Breda. Tel. 4542. 2793 Nieuwbouw, vrije vestig., ook voor vrijst. v. inw., div. koops. Makelaars van den Berg Co. Nwe Ginnekenstraat 43, Breda. Kans van de dag. - Bezit U f 1000 Koopt dan huis Vreden- burchstr. 16-I6a, Breda. Boven vrij. Zes kamers, zolder, gang, keuken, kelder. Spoed. Brieven Goudenregenstr. 53 Den Haag. WONINGRUIL Aangeb. Rijswijk Z.H. herenhuis 5 vertr. voor-, achtertuin c.v. Fevr. gelijksoortige woning Breda. Brieven onder no. 2843 HYPOTHEKEN Eiken hangkast, dressoir en theemeubel te koop. C. T. Vink Axelsestraat 10 Tel. 2165, Ter- neuzen. Singer trapnaaimachine als nieuw te koop. C. T. Vink Axel sestraat 10 Tel. 2165 Terneuzen. Grote instelling biedt hypothe ken aan op lange termijnRen te bij goede overwaarde, laag. Geen posten beneden f 10.000.-. Br. onder no. 8919 Bijk. B. o. Zoom. Hypotheken aangeboden op woon-, winkelhuizen en boer derijen vanaf 3aflossing vrij. P. Zomers, Halsterseweg E 147, Bergen op Zoom, tel. 1011 AUTO'S - MOTOREN Jeep. Uit voorraad alle origine le onderdelen. A. van Beek - Willy's Jeep dealer. Telef 67. Oudenbosch. 9943 HANDEL Wasmachine's. Keuze uit 5 mer ken. Mielo, AEG, Erres, Pope, Electr., gas of kolenstookinrich- ting. Wed. E. Kint-de Waal, Kloosterzande. Tel .41. 912 Plastic broekjes S.G.A. blRven zo zacht als zijde. 19478 DIVERSEN Let op Naar Steen voor uw bril. - Noodzakelijke gevallen thuis bezoeken. J. Feytel, ge- diplom. Opt; Wilhelminastr. 28, St .Jansteen. 907 Prijskaarting bij A. Danckaert, Rustwat op Zondag 21 Febr. a.s. om krentebrood en worst. Be gin 6 uur. 915 Op Zondag 21 Febr. grote ge waarborgde prijskaarting om 22 kg. paling bij Corn. Pieters „Café verdun" St. Jansteen. Begin 6 uur. St. Jansteen. Zondag 21 Febr. grote schieting bij F. Bauwens. Begin om 3 uur. Inleg f 3.10. Revideren van accu's is onze specialiteit. Ook ruilen. Vele tevredenheidsbetuig. A. Boom aars, Westerstr. 7, Tel. 59, Klun- dert. 9941 Spijkerloten. De bekende Spij- kerloten zijn reeds te bekomen bij de fa. Pennings, Ganze- poortstr. Goes. 33 Stelt (J jjj-h op je °nze toonzalen hoogte en bezoekt vrijblijvend

de Stem | 1954 | | pagina 7