26 April Koreaanse vredesconferentie KARDINAAL DE JONG ERNSTIG ZIEK ,Houd moed'' zegt gouden Boeddha Het halve winstpunt van de Berlijnse besprekingen Oostenrijk: alles is van de baan Franse bemiddeling bij het Vaticaan Tachtig jaar V erbindingsdienst FRANSE MILITAIRE SUCCESSEN IN CENTRAAL-LAOS Prinses Marijke op cadeautjes onthaald Papierbakken een gewilde buit Na de tramkwestie een pontkwestie Heeft Peking-China atoombommen Overstromingen in Zuid-Slavië In Loeang Prabang durft men nog te hopen o°* DAGBLAD VOOR ZEELAND Betogingen in de beide stadsdelen DE De priester-arbeiders Weer vragen over een bestand Geen adempauze in de wedloop j Om het vriespunt UNIFORME PRIJZEN FIETSREPARATIE H.H. Sacramenten zijn reeds toegediend Offensief tweemaal afgebroken Onderhandelingen de beste weg FEESTGANGER VERBRAND IN EEN BERENHUID Door vuur van sigaret Kabinetscrisis in het Kabinet Bikinisme leidt naar de galg 94e JAARGANG No. 20958 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlanaia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keigerstraat 16. Tel. Redactie: 6161, Admi nistratie 8778 - Verantwoordelijk Hooid- redacteur: J J H A Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Ur A J J M Mes, Mr. H. B L de Rechter L J v 't Westende. P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0 45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 Adverleiuiejji ijs vuoi ue geneie opiage I u oU per m'm. (Ingezonden Mededelingen 0.15 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0 30 per m/mi Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Slaalwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse tiilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, H)S THü KG. N.euwslraat 41, Tel. no. 35) TAE CONFERENTIE van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in Berlijn is dan voltooid verleden tijd. We ken achtereen is de wereld heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Zouden de grote zieke plekken van Europa Oosten rijk en Duitsland door deze behandeling van de Berlijnse heelmeesters genezen worden? Is er kans op een evenwichtige toestand in het Verre Oosten? Voor wat Oostenrijk en Duitsland betreft heeft minister Molotov, door zijn onophoudelijk „Njet"! klare taal gesproken. De Russen wensen het Westen geen enkele concessie te doen en tragisch is dan ook de opmerking van de Oostenrijkse gedelegeerde na de conferentie: „Voor ons is al les van de baan. Molotov weigerde alles. Er zijn geen vooruit zichten voor de behandeling van een ontwerp-vredesverdrag voor mijn land behalve dan langs diplomatieke weg. DE CANADASE regering heeft Ko ningin-moeder Elizabeth van Engeland officieel uitgenodigd, na haar bezoek aan de V. S., in de herfst, enkele da gen in Canada te komen doorbrengen. SOMMIGE BELGISCHE bladen be weren, dat Koning Boudewjjn van België in de komende zomer een of ficiéél bezoek aan Nederland zal bren gen. Van bevoegde zijde noemt men dit nieuwtje echter voorbarig. DRIE BRITSE geleerden hebben 82 dagen met een jol over de Atlantische Oceaan gezworven, om de zeestro mingen en het weer op de wereldzee te leren kennen. Ze zijn nu in Bar bados aangekomen. U WEET WEL, dat een draaiorgel werkt op zo n lange band met streep jes en puntjes. Wel, in Engeland heb ben ze het gepresteerd oni door mid del van net zo'n soort band, een hele fabriek te laten draaien. DE RAAD van Beheer van de Jaar beurs heeft zijn fiat gegeven voor de bouw van een tweede nieuwe hal op het terrein aan de Croeselaan. Rijk en gemeenten keurden de plannen al goed. HE DRIE katholieke vakbonden van de Beneiuxlanden zullen een werk- commissie in het leven roepen, die het probleem der werkverschaffing in Benelux zal gaan bestuderen. ENIGE reële winst welke ge- boek is, is nog maar een halve winst, namelijk het besluit van de ministers om op 26 April a.s. te Ge neve bijeen te komen voor een Ko reaanse vredesconferentie. Er zal dan tevens gesproken worden over het herstel van de vrede in Indo-China. Behalve de vier „Berlijnse" mogend heden, zit dan ook communistisch China en Noord- en Zuid-Korea aan de conferentie-tafel. Het langdurige politieke gekrakeel in Panmoendjon heeft nu zijn overbodigheid bewezen en dat is een lichtpunt. Maar zeker is, dat de communisten ook in Ge neve slechts belust zullen zijn op „hun" vrede, inplaats van „de" vrede. Op de conferentie te Genève zul len ook de landen aanwezig zijn, die troepen in Korea hebben gehad. Dit geldt in dezelfde zin voor Indo-China Ook hierbij is communistisch China dus aanwezig. In het communiqué, dat de ministers gisteravond hebben uitgegeven, is echter met nadruk vastgelegd, dat de deelname van een land niet betekent, dat men het be wind van deze staat erkent. De ministers geven uitdrukking aan hun gevoelen, dat een ontwapenings overeenkomst een durende vrede zou kunnen vergemakkelijken. Hierover zal van gedachten worden gewisseld. Voor wat betreft de Europese pro blemen. zegt het communiqué laco niek: Geen overeenstemming". BETOGINGEN. Minister Dulles is gisteravond al af gereisd. Molotov ,^aat Zaterdag naar Moskou terug. Toen de Westelijke ministers op een afscheidsbijeenkomst in het Westberlijnse stadhuis ver schenen, zong. buiten een me nigte het lied: „Auf Wieder- sehn".... Hartelijkheid of bit tere ironie TT EN speciale afgezant van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken, Gabriel le Bras, hoogleraar in de Rechten aan de universiteit van Parijs, zal binnenkort naar Rome ver trekken. Hij zal daar besprekingen voeren met de Franse ambassadeur bij de H. Stoel en de Vaticaanse autoriteiten. De reis staat in verband met de be roering die in Frankrijk is gewekt door de maatregelen die tegen drie Dominicaner provinciaals zijn geno men, naar aanleiding van de kwestie der priester-arbeiders. 7 O WEL in West-Berlijn als in het Oostelijke stadsdeel, zijn na afloop van de conferentie grote betogingen gehouden. Ongeveer 200.000 Oostduit sers hoorden op Unter den Linden een redevoering aan en brulden na afloop, dat Molotovs voorstellen inza ke Duitsland moesten worden aan vaard. In West-Berlijn hielden dui- zende een ..Stille Tocht" met fakkels en spandoeken, waardoor men wilde protesteren tegen Molotovs houding op de conferentie. Botsingen deden zich aanvankelijk niet voor. Boven de stad spatten vuurpijlen uiteen, waaruit duizenden communistische pamfletten neerdwarrelden. De „Stille Tocht" werd geopend door een oude man zonder benen, die in een invali dewagentje zat. Later raakte de Westberlijnse poli tie echter slaags met groepen com munistische betogers, die naar het Weten der stad waren doorgedron gen. Daarbij vielen rake klappen en de politie heeft zestien rode demon stranten gearresteerd. 's Morgens had minister Dulles (V. S.) een parade afgenomen. In een re de zei hij, dat de Westelijke ministers hun pogingen om Duitsland te here nigen, zouden voortzetten, erop ver trouwend, dat ten laatste de gerech tigheid zou zegevieren. Vandaag ver trekken Bidault en Eden uit Berlijn. TNE UNIESTRIJDKRACHTEN hebben Woensdag de stad Nhomarath in Centraal-Laos heroverd. Deze stad was sinds Kerstmis in handen der Viet- minh-rebellcn. De Franse militaire operaties in Indo-China verlopen volgens een offi ciële woordvoerder, bevredigend. Men gelooft, dat elke onmiddellijke rode bedreiging van Laos teniet is gedaan. In Midden-Viethnam blijft de druk van de Vietminh in de bergsector af nemen. Dit is een gevolg van het unie-offensief ten Noorden van Plei- koe, ongeveer 400 km. ten Noordoos ten van Saigon, en van bevooi'radings- moeilijkheden. Enkele Franse ministers hebben ondanks dit alles, dat wijst op een keer ten goede, aangedrongen op wa- penstilstandsondcrhandelingcn. Het Franse beleid blijft voor het ogenblik gericht op beperking van de oorlog tot Indo-China. Dit sluit echter een zo groot mogelijke Amerikaanse hulp niet uit. Naar A.F.P. meldt zijn vier Franse missionarissen, een Franse klooster zuster en vijftien Laotiaanse novices van de missie te Thakhek op 15 Febr. door een Vietminh-bende ontvoerd. Onder de missionarissen is Mgr Ar- naud, apostolisch prefect van Zuid- Laos. IN ROCKHAMPTON (Australië) dat is overstroomd, zijn de huizen slangenhotels geworden. In twee huizen trof men 75 van deze grie zelige dieren aan. In de over stroomde straten drijven verder veel waterplanten. DE AMERIKAANSE Senaat heeft met 44 tegen 43 stemmen (op het kantje af dus) een voorstel goedgekeurd om alle Amerikaanse verdragen te on derwerpen aan rechterlijk onderzoek naar de grondwettigheid dier verdra gen. EEN SALONRIJTUIG van een Tsje- choslowaakse trein, waarmee gewoon lijk hoge autoriteiten (veel Russen en zo) worden vervoerd, werd Woens dag voor een deel vernield door een ontploffing. Men weet niet of er slachtoffers waren. GISTEREN heeft de Russische prins Dmitri Romanov (neef van de laat ste Tsaar van Rusland) het Tsaar Pe terhuisje in Zaandam bezichtigd. Prins Dmitri werkt momenteel op het kan toor van een whiskey-fabriek. KONINGIN JULIANA en Prins Bern- hard hebben het kroonprinselijk paar van Luxemburg telegrafisch geluk gewenst met de geboorte van prinses Marie Astrid. EISENHOWER heeft verklaard, dat in Maart zal blijken of zich in de V. S. werkelijk een economische terug gang zal gaan ontwikkelen. In dat ge val zullen er maatregelen worden ge nomen om een ramp te voorkomen. ALLE NEDERLANDSE muntstukken, die sinds het eind van de oorlog on geldig zijn verklaard, kunnen nog in de periode Maart-April ingewisseld worden. DE HEER EVENHUIS, hoofdredac teur van een Nederlands dagblad in Indonesië, is in een ziekenhuis opge nomen. Hij lijdt aan amoeben-dysen- terie. Zijn bed wordt bewaakt. MAARSCHALK TITO is van plan nog uaar een bezoek aan Griekenland laJaren?en" Het zal ziJn derde buiten- li^8? bez°ek worden, sinds hij pre sident van Zuid-Slavië is. rnfc:<=J^^RALE terugzendingscom- j m Korea is Donderdag voor en laatste maal bijeengeweest. CAE N.S. hebben onaangename erva ringen opgedaan met de proefne ming van het aanbrengen van papier bakken in de treinen. In de vier weken sinds begonnen is met het aanbrengen is er niet min der dan 10 procent van de geplaatste bakken ontvreemd. Het voortduren van een dergelijke gang van zaken zal uiteraard niet ten goede komen aan de voorgenomen spoedige voor ziening van alle treinen met papier bakken. FNE Amsterdamse wethouder voor de Bedrijven heeft een verklaring afgelegd over de inmiddels befaamde tramkwestie in de hoofdstad. De wethouder vroeg zich af. waar om de inbeslagneming van trams zo ostentatief moest gebeuren. Kan men de wagens niet in beslag nemen na ongelukken, waarbij de tram betrok ken is en die minder ernstig aflopen dan met zwaar lichamelijk letsel?, zo vroeg hij zich at De wethouder deelde verder mee. dat er eveneens een aanvang wordt gemaakt met een onderzoek naar de verhoudingen bij de IJ-veren. Het onderzoek betreft zowel de technische kant van de zaak als het personeels beleid. Het eindrapport over de tram kwestie zal waarschijnlijk nog voor 1 September gereed zijn. Tachtig jaar geleden werd in Nederland het eerste regiment ver bindingstroepen opgericht. Om deze dag te herdenken werden er zo wel te Ede als in Utrecht, in welke laatste stad de school van de ver bindingsdienst is gevestigd, bijzondere feestelijkheden voor de man schappen en de officieren georganiseerd. In Utrecht werd o.m. op het binnenplein van de Hojelkazerne een buitengewone vlaggenparade gehouden, tijdens welke luitenant kolonel G. F. C. D. de Jonge de manschappen toesprak. Later werd voor het Utrechtste stadhuis een défilé gehouden. TN LONDENSE diplomatieke krin- A gen is men er vrijwel zeker van, dat communistisch-China over de atoombom beschikt. In ruil voor atoomgegevens uit Rusland, zou men zich verplicht hebben in Sinkiang 'n atoomcentrum te stichten. Een streek van 700 vierkante kilo- Weers^erwachting, geldig tot i vanavond: J hef midden en Zuiden van 5®;.., nd: veel bewolking met ty- S re^n of «"eeuw en plaat- wind tÜII? Matige Zuidelijke minte™Pcra'tuui" om het vries- J 5p"ï tot bfhte dooi. In het Noor- mot «ne j en &eheel bewolkt Hik meeste plaatsen tyde- t OostoiiMPlniZwakke tot matige t het vri wind* Temperatuur om J J ne^ vriespunt. J t Maan d« ago:n ?0n onder 18 00 uur- on 7 47P uur- Morgen: Zon J „pr 7 47 uur- Maan onder 8.10 J DRINSES MARIJKE, die gisteren ze- ven jaar werd. is met geschenken overladen. Daar waren b.v. weer de traditionele taart van een Maastricht se banketbakker en een prachtige vo gelkooi met een parkiet erin. 's Morgens ging de jarige prinses in de eerste klas van de Baarne schooi vol trots met een zak vol lekkers rond en toen ze uit school thuis kwam lag daar de grote berg brieven en te legrammen uit alle delen van de we reld, waarin de mensen haar geluk wensten. UJE HOOFDSTAD van Macedonië, Skoplje, is door sneeuw van de rest van Zuid-Slavië afgesloten. De hoofdspoorweg van Zuid-Slavië naar Griekenland is voor een deel weggespoeld. Tenslotte is de hoofd spoorweg van Zuid-Slavië naar Bul garije door sneeuw in Oost-Servië versperd. Naar verluidt zijn vijf mensen ver dronken en is vee verloren gegaan bij overstromingen in Macedonië. Al le rivieren in het gebied zijn buiten haar oevers getreden. De hoofdwe gen tussen Griekenland en Zuid-Sla vië staan onder water. Ook Zuid- Italië is geteisterd door overstrom^-* gen. k W/OENSDAG is te Nijmegen de al gemene jaarvergadering gehouden van de Nederlandse R.K. Bond van het rijwielbedrijf. Er zal een actie worden ingezet om te komen tot uniforme prijzen voor reparaties en tot vaststelling van al gemeen geldende uurlonen. 's Middags kreeg Marijke een heel bijzonder speeltafeltje aangeboden. Dit was het cadeau van de Verbin dingsdienst van het leger, waarvan de prinses „petemoei" is. Prinses Marijke met een van haar nieuwe aanwinstenwaarmee ze blijkbaar erg in haar schik is. Op cle achtergrond Roza en Toosje de Kuyper, die bloemen aanboden. HE AARTSBISSCHOP dr Johannes Kardinaal de Jong is ernstig ziek. Hij lijdt aan longontsteking. De toestand van de Kardinaal wordt, gezien zijn hoge leeftijd, zorg wekkend geacht. De Kardinaal mag geen bezoek ontvangen. Gistermiddag zijn de zieke de laat ste H.H. Sacramenten toegediend. Zoals bekend is. verblijft Kardinaal de Jong reeds geruime tijd in het moederhuis van de Zusters van On ze Lieve Vrouw van Amersfoort aan de Zuidsingel te Amersfoort. Mgr de Jong is sinds 1936 Bisschop van Utrecht. Hij werd Kardinaal in 1946. Sinds Mei 1951 werd de thans 68-jarige Kardinaal bijgestaan door een coadjutor, Mgr Alfrink. In het laatste communiqué, dat over de ziekte van de kardinaal is uitgegeven, wordt gezegd, dat zich geen complicaties voordoen. Het ver loop van de ziekte is totdusverre nor- rn r i meter bij Sinkiang is tot verboden gebied verklaard en volgens inlichtin gen werken daar Russen en Chinezen aan de vervaardiging van atoombom men. De Engelsen tonen ook een ver hoogde activiteit op dit gebied. Naar verluidt zal er in de nazomer bij Woo- mera (Australië) een waterstofbom tot ontploffing worden gebracht. Men wil een nieuw ontstekingsapparaat proberen. De Amerikanen gewagen intussen van een nog vreselijker bom dan die 18 maanden geleden in de Stille Oce aan werd beproefd. Daar ontstond toen een krater in de zeebodem, met een doorsnede van ruim anderhalve kilometer. (Van onze Parijse correspondent) LOEANG PRABANG is de mooiste hoofdstad ter wereld. Nergens is het groen zo groen Nergens is de lucht zo blauw. Ge struikelt er over de pagodes en de boeddha s. In het paleis van koning Sisawong Wang staat echter een heel bijzonder beeld: een boeddha van puur goud. Toen het vorige jaar de hoofdstad van Laos voor de eerste maal door de rode op standelingen, die het de Fransen in Indo-China zo lastig maken bedreigd werd, ging een der priesters bij deze gouden boeddha om raad vragen. Na (lagen m gepeins en gebed te zijn verzonken gewees, keerde hij terug naar de koning en hij zeide tot hem, dat het geen nut had op de vlucht te slaan. Zolang de koning en de gouden boeddha in het paleis verenigd waren zou geen enkele wereldse macht de stad kunnen binnen treden. TAe Franse officieren haalden hun schouders eens op. Ze zagen de Vietminhs komen aanstormen. Ze wis ten met de beste wil niet, hoe en waar ze de horden zouden kunnen tegen houden. Toen gebeurde het wonder baarlijke. Enkele tientallen kilome ters voor Loeang Prabang kwam de aanval van de communisten tot staan. De stoottroepen trokken af. verdwe nen in de jungle en de rust scheen weer te keren. De Franse legerleiding brak er zich het hoofd over. Wat kon de opstandelingen er toe gebracht hebben om met de haven in zicht te straMieii? Klopte hun aanvoer niet? Hadden de Vietminhs andere moeilijk heden? De Amerikaanse waarnemers begrepen er evenmin iets van. Maar die van Loeang Pabang vonden het heel gewoon. De gouden boeddha van het paleis had hen gered Het leven ging door. Maar de geschiedenis her haalde zich Het Januari-offensief van de communisten bracht de vijande lijke troepen weer voor de hoofdstad. Men adviseerde de vorst te vertrek ken. Hij weigerde trots en moedig. ..Alleen mijn aanwezigheid kan de stad redden", sprak hij. De stad was nau welijks beschermd. Een paar honderd manschappen hadden de hoofdstad van Laos kunnen innemen. Ze hadden het paleis kunnen binnentreden, de ko ning gevangen kunnen nemén en de gouden boeddha kunnen overmeeste ren. Maar er gebeurde niets. Enkele kilometers voor de poorten van de stad bleven de communisten wederom steken. Daarna begon de Franse luchtbrug te werken. De lucht was zwart van de vliegtuigen. Nu heeft de defensie van de hoofdstad vorm en aanzien ge kregen en zelfs als boeddha niet ïeer mee zou werken, zouden de troepen van de Franse Unie momenteel een goede kans ma ken de situatie meester te blii- ven. De bevolking heeft rustig haar werk gedaan. Ook toen men de kanonnen hoorde bulderen verrichtte eenieder zijn taak. De bewoners hebben geen ogenblik gevreesd, dat de commu nisten zouden doordringen. Ze wisten de boodschap van Boeddha. Maar in Parijs en Washington had men Loeang Prabang al afgeschreven. GIAB STERKER? stad van Laos is vastgelopen. Even min kent men het volgende doel der Vietminhs Maar vroeg of laat, mis schien nog deze maand zullen de rode troepen een nieuwe poging wagen om Loeang Prabang te veroveren, indien ze daarin slagen zal Laos wankelen, omdat Generaal Giab dan sterker is gebleken dan de gouden boeddha. Maar bij verrassing kan het niet meer ge nomen worden. De verdediging wordt met de dag sterker en de opstande lingen hebben in deze sector de wed loop met de tijd duidelijk verloren. Dit is een van de weinige lichtpunten in de vreselijke strijd welke de Franse troepen hier nu al vele jaren voeren. Moge de gouden boeddha besluiten om de Vietminhs er van te overtuigen, dat vredesonderhandelingen de beste oplossing vormen. /"AP EEN Carnavalsfeest in Bleijer- heide verscheen een 27-jarige jongeman, zekere J., in een zelfge maakte berenvacht. Nauwelijks was het feest begonnen, of door het vuur van een sigaret, die J. zelf rookte, raakte de vacht in brand. Dit onge val heeft een tragische afloop gekre gen. De berenvacht stond onmiddellijk in lichterlaaie. Enkele feestgangers probeerden tevergeefs de huid in stukken te trekken. In zijn radeloos heid liep J. de straat op, waardoor de vlammen nog werden aangewak kerd. Een caféhouder slaagde er ein delijk in J. uit de berenvacht te be vrijden. De jongeman had toen al ern stige brandwonden opgelopen en hij moest onmiddellijk in het ziekenhuis worden opgenomen. Hier is hij Woensdagmorgen overleden. De café houder had ernstige brandwonden aan beide handen. Hij is nu nog in het ziekenhuis. MET DE HAMER E'EN goedgeklede jongeman heeft in het wassenbeeldenkabinet van Madame Tussaud te Londen achter eenvolgens de beelden van Churchill, Maxwell Fyfe (minister van Binnen landse Zaken) en Peter Thornecroft (minister van Handel) met een hamei- volkomen vernield. Hij was juist bezig met Lord Lea thers, een voormalige minister, toen zaalwachters ingrepen. De man is ge arresteerd. De schade bedraagt 7000 gulden. nu weet niemand, waarop net tweede offensief tegen de hoofd- O Sommige kenmerken van de levensstijl der jonge Amerika nen. zij n dioars door het IJzeren Gordijn gedrongen en in Polen terechtgekomen. Een Pools blad vnemf deze illegale import, fiikinisme" en daaronder wordt verstaan het dansen van de samba, het dragen van aapach tige haardossen, spijkerbroeken en dassen en overhemden in helle kleuren. He* hlad schrijft, dat deze zaken hel etiket zijn op de mentaliteit. van Chirngn en het Wilde Westen die zich uit in het plegen van baldadig heid.. het bedrijven van de wildste dansen en het organi seren van roofovervallen." Maar dan komt de aap uit de (drie kwart) mouw: ..Bikinisme leidt naar de galg." schrijft namelijk het blad. ..want de Bikinisten vormen het aeschikste materi aal voor spionnen en sabo teurs." Dit is nog eraer dan het McCarthvisme menen wij. want de Amerikaanse heksenjaqer hebben wij nog niet horen ful mineren tenen sommige ionae- lui die de Balalaika dansen. en kozakken-shirts dragen. Want, dat is de nieuwste jon- oerenm.ode in Amerika...,

de Stem | 1954 | | pagina 1