Monument te Eede wordt 13 Maart (door Prinses Wilhelmina?) onthuld SAEFTINGE" eens vruchtbaar land? Nederlandse reserves verloren (3-4) van Preussen Munster Dilemna record diepzeeduiken Communisten dringen door in sportbeweging en jeugdwerk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 Landsvrouwe zette hier na 5 jaar ballingschap voet op vaderlandse bodem Duidelijk symbool Noordwelle's wethouder „Een nieuwe ramp" hi V eisen werkt men door Plaats voor 60 tot 80 boerderijen INPOLDERING IS UITVOERBAAR Gasbedwelming te Sluiskil Auto over de kop te Sluiskil Graauwse Boerenleen bank in het goud Boekenplank HUISMAN met voorsprong op kop Dit jaar weer Bloesemrit op Zuid-Beveland Lichaamsconditie gaf de doorslag BROOIJMANS (R.A.C.) scoorde een doelpunt België-Nederland en de stemplicht Circuit van Drente wordt verbet.erd HANDBOOGCONCOURS TE '8 IIEERENHOEK OPPASSEN GEBLAZEN Richtlijnen van Congressen in Boedapest en Boekarest uitgewerkt Athletiekbanden versterkt Jeugdschaakkampioenscliap van Zeeland EXAMENS MARKTEN en ver restaties zijn ge- ti Maart oeringen ngen der eugdactie open nog- komt er van de aanvrage 'an elders et herstel kerkge- destijds unnen fi- inde Ge- crp touw t Vriend- •aan ook er bonden 'ag 28 en ande. ~d de 90e Creve, d vierden ren brui dat de nteraads- ijpen dat reerd en icht, n.l. féhouder ime tijd kense in- n spoor- C. TEN Ariensge- mevr. C. vele ja- eling Vlis Mevr. C. oorzitster, r het vele zitster in had ge- zilveren 1 de KA een ai- de leden en Zee- was daar arbeiders iden kun- overhan- envelop- voor de vertrou- in haar lichtbeel- de mens, het dier in worden. r\E ONTHULLING VAN HET NATIONAAL MONUMENT, dat te Eede in West Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden opgericht ter herdenking van het feit, dat op 13 Maart 1945 Koningin Wilhelmina voor het eerst na 5 jaren bal lingschap weer voet op vaderlandse bodem zette, is thans definitief bepaald op Zaterdag 13 Maart aanstaande. Aan Prinses Wilhelmina is gevraagd de onthulling te willen verrichten. Het monument wordt geplaatst nahü het kruispunt van de Rüksweg België-Breskens en de weg naar het dorp Eede, vlak bij het grenskantoor, in een plantsoen, dat daar wordt aangelegd. piNDELIJK dan na 9 jaar zal te Eede het monument worden ont huld als herinnering aan het feit, dat hier H.M de Koningin weer voor het eerst na de oorlog voet op vaderland se bodem zette. Nadat het comité zijn actie was be gonnen, stroomden uit alle delen van ons land en ook van daarbuiten, de giften toe. een bewijs, dat het streven een nationale belangstelling had. Dit was dan ook een van de redenen, dat het monument te Eede door de Na tionale Commissie voor Oorlogsge denktekens werd geplaatst op de lijst van Nationale Monumenten. Door de ze Nationale Monumenten Commissie werd dan ook van het ter besteding aan de bouw van nationale monumen ten beschikbare bedrag, een som van f 5000 geschonken voor de bouw van dit monument, terwijl aan giften in totaal ongeveer f 2000 was binnen ge komen. DE BOUWMEESTER EN ZIJN WERK F5E opdracht tot het ontwerpen van het gedenkteken werd gegeven aan de Limburgse beeldhouwer Peter Roo- vers uit Heyen. Indachtig de weder opstanding van ons vaderland na de zware slagen van de oorlog, met als symbool daarvan de terugkeer van H.M. de Koningin, had de ontwerper oorspronkelijk gekozen, een zich op richtende vrouwenfiguur met een toorts in de hand. Ofschoon dit ont werp wel de instemming had van het comité en ook door de Nationale Commissie werd beoordeeld, is de ont werpei- toch op dit ontwerp terugge komen en heeft daarna een nieuw ontwerp gemaakt, voorstellende een slanke vrouwenfiguur met de konings kroon in de handen, die terug naar Nederland wordt gebracht. Het uiteindelijke monument zoals dit thans wordt geplaatst, heeft even wel nog enkele wijzigingen ondergaan. De hoofdgedachte is thans geworden, een sokkel, die enigszins aan een gro te grenspaal doet denken, bekroond met een meisjesfiguur, die het konink lijk wapen weer terug brengt naar het vaderland. Voorstel van Reconstructie' commissie vu/et li oud er Viergevers van Noord- welle noemde het voorstel der Re constructiecommissie om Noordwelle te „bevriezen" ten voordele van Se- rooskerke, een nieuwe ramp. Noordwelle telt namelijk 450 inwo ners en Serooskerke, dat niet in trek was, kon het nooit verder brengen dan 205 inwoners, hoewel het meer centraal ligt. Uitvoering van het reconstructie plan, aldus de wethouder, zal de jon geren hier doen wegtrekken. Slechts als er betere verbindingen tot stand worden gebracht, als er voldoende wo ningen komen en recreatiemogelijk heden, als er beplanting komt, een dorpshuis wordt gebouwd en de onre delijke classificatie wordt opgeheven, dan zal pas de gemeente aantrekke lijk blijven. Voor vele van deze wen sen liggen de plannen al klaar. De raad besloot na uitgebreide discussie alle naar voren gebrachte grieven en bezwaren, gesteund door een door ds. F van Liere opgesteld verweer, ter kennis te brengen van Ged. Staten en daarbij om zelfstandigheid te ver zoeken. De raad sprak als zijn me ning uit. dat hoogstens samenvoeging met Renesse zou kunnen worden aan vaard. Het gehele monument is uitgevoerd in tufsteen en heeft een hoogte van ongeveer 4.75 meter. REPRESENTATIEVE PLAATS LIET lag voor de hand dat de plaats, waar hit monument zou worden opgericht, genomen zou worden zo dicht mogelijk bij het punt, waar H, M. de Koningin de landsgrens over schreed, dus langs de rijksweg vlak bij de grens. Het was evenwel niet zo eenvoudig hiervoor een' geschikte plaats te vinden, Het comité besloot later een repre sentatieve plaats, iets verder van de grens gelegen, voor het monument te bestemmen, zijnde een klein plant soen bij het kruispunt van de Rijks weg BelgiëBreskens en de naar het dorp Eede lopende weg: de Brievers weg. Vlakbij het grenskantoor aan een tweetal drukke verkeerswegen gele gen, zal het monument voor iedere reiziger en toerist die Eede bezoekt of het grenskantoor moet passeren, een duidelijk symbool zijn van de aanhankelijkheid van het Eedese volk aan het Koninklijk Huis. DE ONTHULLING fAFSCHOON herhaaldelijk gepro- beerd was. de onthulling van het monument reeds vroeger te doen plaats vinden, hebben diverse omstan digheden dit verhinderd. Vanzelfsprekend is het, dat men in Eede niets liever zou zien, dan dat H. K.H. Prinses Wilhelmina persoonlijk het monument zou komen onthullen. Of dit zo zal zijn kan nog niet wor den gezegd. Definitief is echter, dat de onthulling nu zal plaats vinden op Zaterdag 13 Maart aanstaande. En zo zal dan ook, zoals dit zo kernachtig uit het opschrift van het monument, dat door burgemeester v. Dongen werd voorgesteld, blijkt, het „Hier keerde op 13 Maart 1945 Onze Landsvrouwe terug tot Haar volk", voor ons nageslacht in een treffend gedenkteken tot in lengte van dagen bewaard blijven. Weliswaar hebben de betonstorters bij de in aanbouw zijnde Velser tunnel door de vorst gedaan gekregen (voorlopig althans), maar dat neemt niet weg, dat de andere werkzaamheden ongestoord verder gaan Ver beneden de oppervlakte van het Noordzeekanaal zijn de ijzervlech- ters momenteel aan het werk voor een nieuwe „moot" van de verkeers- tunnel, welke straks aan het reeds gebouwde deel zal aansluiten. t (Van één onzer redacteuren). j^AAR THANS wel met ze kerheid vaststaat, wordt de inpoldering van het Verdronken Land van Saeftinge (het schor- rengebied in het uiterste Oos ten van Zeeuwsch-Vlaanderen) door Rijkswaterstaat aangepakt. Uiteraard verkeert men nog slechts in het beginstadium van de voorbereidende werk zaamheden, welke aan de indij king zelf vooraf moeten gaan. Door het Rijk is het oude haven huis aan Emmahaven onder de ge meente Clinge ingericht als perma nent directiegebouw. Volgende week zal de hoofdopzichter daarin zijn in trek nemen en zal een staf van des kundigen gaan beginnen aan de no- -theater, 8 The Crim- van de ^Fram* f.rans Afrika heeft een visvormige bathy-scaphe d:epzttZlZSe Aar,mej b/Stuurd i00' man, het wereldrecord 2!'WrtrokkPu T een dUik Vün 4050 meterK°rt voordat 111 Uerden 2 Zu r,ecordWnS.te ™een met het diepteschip FNRS erden de duikers door een radioreporter geïnterviewd. dige metingen en boringen. Daartoe zal ook een aantal kleine vaartuigjes naar de schorren van Saeftinge wor den overgebracht. Naar men aanneemt, heeft men ca. 2 jaar nodig voor de voorbereidingen, Daarna zal de indijking ongeveer 3 jaar vergen. Men kan dus aannemen, dat het Verdronken Land van Saeftinge 1.959 droog en vruchtbaar land is. Technisch behoeft de inpoldering geen grote moeilijkheden met zich mee te bregen. Op slechts enkele punten zal het maken van een water kering uitgebreide werkzaamheden noodzakelijk maken; o.a. waar de grote geulen zoals de Ijskelder zich bevinden. De schorren van Saeftinge zullen ongeveer 2500 H.A. vruchtbare grond opleveren. Slechts een kleine opper vlakte, verspreid over het gehele ge> bied, bestaat uit lichtere gronden, welke in de toekomst voor beweiding geschikt zijn. Het aantal boerenbedrij ven, dat in de te maken polder ge vestigd kan worden bedraagt 60 tot 80 stuks. Ttvee slachtoffers naar het Ziekenhuis een bijeenkomst van de Ned Hervormde Vrouwenbond te Sluis kil heeft een tamelijk ernstige graad van gasbedwelming zich voor gedaan, waarbij de aanwezige dames allen on wel worden en enkelen in 7.0 sterke mate, dat zij het bewustzijn geheel of gedeeltelijk verloren. 2 hunner moes ten voor een zuurstofbehandeling in het Ziekenhuis aldaar worden opgenomen. Men ontdekte de aanwezigheid van gas toen een der dames het bewust zijn verloor en ook meerderen deze verschijnselen kregen. Een der aanwe zigen heeft toen de heren gewaar schuwd die in een ander appartement van het Jeugdgebouw ter vergadering bijeen waren. Toen deze ter hulp kwa men ontdekten zij 'n gaslucht die af komstig was van de daar opgestelde Butagaskachel. Hoe deze kachel gas in de ruimte heeft kunnen versprei den wordt onderzocht. De ontboden geneesheer achtte de overbrenging van de dames J. v. D. en J. K. noodzake lijk. Nog dezelfde avond konden zij huiswaarts keren. PEN kleine bestelwagen van de Esso- fabrieken te Rotterdam reed in de richting Sluiskil, toen ter hoogte van Het Kanaalzicht de linkerbuitenband van de auto afliep. De bestuurder die niet direct kon constateren wat er aan de hand was, heeft waarschijnlijk te hard willen afremmen, waardoor de wagen over de kop ging en daarna op zij kantelde. De bestuurder liep aan 't hoofd enkele wonden op. Nadat hij in het ziekenhuis te Sluiskil was verbon den heeft hij zijn reis voortgezet. De auto, die grote schade opliep, werd door een takelwagen van de fa. Kerkaert uit Terneuzen weggesleept. Advertentie) Als U zware shag rookt, dan moet U deze Kentucky tabak eens proberen! De naam St. GEORGE is al oud; het NIEUWE zit in bet pakje! Ook U zult verrast zijn van zo'n fijne geur, zo'n pittige smaak! De roker van zware shag vindt St. GEORGE de shag, die volkomen vol doening geeft. Rook St. GEORGE met aandacht en ook U zest: Feestviering vermoedelijk in Juni r\p 25 Februari a.s. zal de Boerenr leenbank te Graauw haar gouden bestaansfeest vieren. De eigenlijke feestviering wordt echter uitgesteld tot de zomer; vermoedelijk wordt het in Juni.Een grootse feestviering zoals in de bedoeling ligt. met alle leden en hun vrouwen, zal ruim 400 per sonen bijeen brengen. Afgezien van ai het andere, zalf het probleem plaats ruimte wel enige tijd voor oplossing vergen. Op 4 Maart zal de grote jaar vergadering plaats hébben. „DE HEMEL WEET HET" Hank Allison, een ruige Amerikaanse marinier, wiens schip door de Jappen in de grond is geboord, slaagt er na v^le inspanningen in aan iand te ko men en zich aldus van een verdrin kingsdood te redden. De marinier komt terecht op een klein eilandje in de buurt van Borneo, een eilandje, dat door allerlei omstandigheden al leen maar wordt bewoond door een kloosterzuster. De ontmoeting tussen Allison en zuster Angela is treffend, maar wat moeten zij beiden nu doen? Zij besluiten rustig op het eiland te blijven, verstoken van alle comfort en van het meest elementaire voedsel en af te wachten wat er zal gebeuren. Op een goede dag komen echter de Jappen het eiland bezetten en moe ten de marinier en de zuster zich terugtrekken in holen, die gegraven worden diep in het bos, het enige bos van het eilandje. De marinier profi teert van de Japanse bezetting door enig voedsel weg te halen en door bij een tweede bezoek van de Jappen een soldaat van het land van Rijzende Zon van kant te maken. Dit alles wordt op levendige wijze beschreven in het boek van Charles Shaw „De hemel weet het", bij De Spaarnestad in Haarlem verschenen. Het slot van het boek houdt de be vrij ding van de marinier en de zuster in door de Amerikanen en de uitein delijke bekering van de marinier. (Advertentie) Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. In candidatentournooi voor het 1 wereldkampioen schap TE DORDRECHT werd het candi datentournooi voor het wereld kampioenschap dammen voortsezet met het spelen van de partijen uit de vierde ronde. De Fransman Verse (wit) verloor van de Zwitser Guignard in 44 zet ten. De partij tussen de Italiaan Fa nelli^ (wit) en de Belg Demesmaeeker eindigde na de 68ste zet van wit in remise. De stand luidt: 1 Huisman, 5 pun ten uit 3 partijen. 2 en 3 Demesmae eker en Fanelli, beiden 3 punten uit 3 partijen. 4 Guignard 3 punten uit 4 partijen. 5 Verse 2 punten uit 3 par tijen. In 1951 en 1952 organiseerde de MAC Scheldegouwen een sterrit naar de bloeiende boomgaarden van Zuid- Bevelnnd. Vorig jaar kon deze Bloe semrit geen doorgang vinden in ver band met de watersnood, maar dit jaar staat zij weer op het programma. Is datum is vastgsteld Zondag 2 Mei. De Bloesemrit zal ook nu weer wor den georganiseerd in samenwerking met de VVV voor de Bevelanden en voor het eerst ook in samenwerking met de MAC Inter Scaldes. Gelyk spel had meer voor de hand gelegen f~)P HET aan voetbalgeschiedenis zo rijke Houtrust te Den Haag heb ben 12.000 toeschouwers een vreemd en teleurstellend verlopende strijd kunnen aanschouwen tussen het Ne derlands B-elftal en de Duitse ober liga-club Preussen Munster. De Nederlanders' startten goed, met vlotte comibnaties, in het middenveld opgebouwd, knap door Michels en Brooymans (RAC) overgenomen en goed, vaak zeer goed, door midvoor Cor van der Gijp afgewerkt. Wij za gen hier een goed sluitende aanvals- linie aan het werk, hoewel rechtsbui ten van Ede ook nu weer niet kon bekoren. De Duitsers brachten een ploeg in het veld, bestaande uit over het al gemeen snelle spelers, die over een behoorlijke dosis techniek bleken te beschikken, maar in het eerste half uur kwamen de gasten er toch maar weinig aan te pas bij het doortasten de Nederlandse spel, dat in de aan val grote steun ontving van de kant- halfs van Schijndel en Smit. De Duit se verdediging was niet altijd even zeker van haar zaak en menige fout werd door van der Gijp en zijn hel pers met een doorbraak of een schot afgestraft. En dan moest doelman Ger- berink, de oudijkeeper van Enschede en van het Nederlands jeugdelftal, zijn kwaliteiten tonen onder de Duit se lat. NEDERLAND LEIDT hGADAT Boskamp, die op de links achterplaats een goede partij speelde, een precaire situatie voor het Nederlandse doel tot oplossing had gebracht, namen de Nederlandse re serves de leiding door een goed doel punt van Cor van der Gijp. Snel liep de Dordtenaar door op een handig hakballetje van Brooymans en met een effectvil schot, dat de Duitse ver dediging volkomen verraste, gaf hij Gerberink het nakijken (1-0). Het Nederlands B-elftal was duidelijk de sterkste, maar talrijke kansen de voorsprong te vergroten, gingen ver loren. TWEEDE NED. DOELPUNT UTNDELIJK, in de 20e minuut, kwam het tweede Nederlandse doelpunt. Op zijn verre post tussen de backs (naar veler mening in buitenspel-po sitie) kreeg van der Gijp een bal van uit het achterveld toegespeeld en in eens stond de midvoor vrij voor Ger berink, Maar nóg beter stond Brooymans, iets naar links, ervoor en toen van der Gijp dit zag en de Rijenaar de bal toespeelde, kon scheidsrechter Martens voor de tweede maal naar het midden wijzen (2-0). Het zag er naar uit, dat het een fik- Duizenden Belgische voetbal-enthou siasten zullen tenzij ze vroeg op staan op 4 April a.s., wanneer in het Deurne-stadion te Antwerpen de landenwedstrijd België-Nederland wordt gespeeld, voor een dilemma komen te staan. Op dezelfde dag worden in België de parlementsverkiezingen gehou- houden en omdat ook onze Zuider buren de stemplicht kennen, moet iedere stemgerechtigde, die zich op 4 April aan de verkiezingen onttrekt, met gerechtelijke vervolging reke ning houden. Het Belgische senaatslid de Boey tevens burgemeester der gemeente Deurne heeft de Belgische Voetbal bond en het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken op deze, wat hij noemt onaanename samenloop van omstandigheden reeds gewezen. De betrokken partijen hebben tot nu toe echter nog niet te kennene gegeven van datum te willen veranderen.... Buitenlandse organisaties drongen er op aan In verhand met het feit, dat de int. sportcommissie van de FIM onlangs in een te Parijs gehouden vergade ring te kennen heeft gegeven, dat het circuit van Drente voor verbetering vatbaar is, hebben B .en W. van Assen bij de raad dienaangaande een voor stel ingediend, om het belangrijkste gedeelte van het circuit te verbeteren. Dit voorstel omvat verbreding van het baangedeelte in De Haar, voor zo ver gelegen in de gemeent Assen, tot 7 meter, terwijl de bermen aan weers zijden een breedte van 2.50 meter zullen krijgen. Het bestuur van de Stichting „Het Circuit van Drente" heeft er op aan gedrongen dat alle bomen, waarvan de stam dikker is dan 10 c.m., langs het circuit verwijderd zullen worden. Voorts wenst het bestuur verbetering en verbreding van de bermen, het aanbrengen van nieuwe dek- en slijt lagen op verschillende stukken en het dempen van enige bermsloten. Dezer dagen is men gereed gekomen met de verbetering van het baange deelte in Graswijk, dat nu al een breedte heeft van 7 meter. Bjj G. Bordué werd een concours gehouden op de liggende wip, geor ganiseerd door de Sociëteit Concor dia te 's-Heerenhoek. De uitslagen waren: Hoofdvogel C. Bek, Soranus, Heinkenszand; ie zij vogel: A, Sorber, Batavieren, Goes; 2e zijvogel: L. de Jonge, Concordia, 's-Heerenhoek; le hoofdkal E, Rent meester, Willem Teil, Ovzande; 2e hoofdkal: J. v. d. Dries, Eensgezind heid, 's-Heerenhoek; le onderkal: L. Verdonk, Concordia, 's-Heerenhoek; 2e onderkal: C. Vermue, Vrije Schut ters, 's-Heerenhoek; le klep: C. Bek, Soranus, Heinkenszand; 2e klep: P, Schreurs, Zeelandia, Ovezande; 3e klep: P. Vermuë, Jacoba van Beieren, Goes. Het hoogste aantal vogels werd ge schoten door Janus v. d. Dries, totaal 6 stuks. se Nederlandse zege zou worderp maar, met één factor had men bij zijn verwachting omtrent het verdere ver loop geen rekening gehouden. Na een half uur begon de veel betere li chaamsconditie van de Duitsers de doorslag te geven. En hun snelheid. BEZOEKERS KOMEN LOS I INKSBUITEN Lammers was het, die het Duitse initiatief inleidde met een ferm schot uit een voorzet van rechts. Doelman Mouw lag op het zelfde moment languit in de hoek, maar te laat (2-1). De gelijkmaker kwam via een vreemd doelpunt tot stand. Rechtsbin nen Rey gaf een afgemeten voorzet voor de voeten van de naar binnen gelopen Gerritzcn, die zijn rechter been voor een kogel uithaalde. Ger- ritzen miste de bal radicaal.met zijn voet. niet met zijn knie, van welk lichaamsdeel de bal in het uiterste hoekje kaatste (2-2). Het werd een felle partij in de tweede helft, waarbij in de Duitse verdediging menig onzacht duwtje werd uitgedeeld. Onnodig overigens, want naarmate de tijd verstreek werd het overwicht van de gasten groter. Dc Nederlandse blauwbroeken hadden ver voor tijd geen adem meer. Teveel hadden zij gegeven in de eerste helft. Midvoor Seeman besloot na een klein kwartier een rush met een ef fectvol schot, dat via de paal langs Mouw flitste. Even later was het linksbinnen Rachupa, die de stand met een kogel onder de lat op 2-4 bracht. Pas in de laatste minuten kon van Rooy, die de geblesseerde van der Gijp was komen vervangen, met een ver en hoog schot de achterstand tot 3-4 verkleinen. TTET staat nu vast, dat dc beslissingen, welke op de Wereldvredesraad van 13 tot 20 Juni 1953 te Boedapest zijn genomen en verder uitgewerkt op de bijeenkomst in November 1953, met bekwame spoed in Nederland wor den uitgevoerd. Dit betreft vooral de communistische infiltratie in de Ne derlandse jeugdsportwereld. Reeds in November heeft die Raad zijn tevre denheid uitgesproken over de opmerkelijke resultaten, welke sedert Juni verkregen waren. Volle steun bij de uitwisselingsprogramma's werd toen toegezegd. In April of Mei komt de Raad opnieuw bijeen voor nadere besprekingen. \/OORAL in Engeland is het succes v zeer tastbaar geweest. Er heeft sinds de laatste maanden een intense uitwisseling van sportlieden, studen ten, architecten, vrouwen en mijn werkers plaats gevonden. OOK IN NEDERLAND! Wat het resultaat in Nederland be treft, zijn de volgende feiten bekend geworden. Geruime tijd nadat de Ne derlandse sportploeg de Olympische Spelen in Helsinki had bijgewoond, is via de Hongaarse legatie te Den Haag aan alle particuliere adressen der deelnemers (verstrekt aan de Waarheid via het K.N.G.V.) eet? pro paganda-brochure toegezonden. Op uitnodiging van de Russische sportautoritciten heeft later een ver tegenwoordiger van het K.N.G.V. een reis naar Moskou gemaakt. Er zijn richtlijnen aan de commu nistische mantelorganisaties uitgege ven, waarbij wordt aangeraden be stuursfuncties in de sportbonden in handen te krijgen. Dit geschiedt vaak door de oprichting van eigen afdelin gen in 't Algemeen Nederlands Jeugd- verbond. A.N.J.V. met name bij het volleybal. Het ligt in de bedoeling, dat de A.N.J.V. met haar. volleyhal-teams deel neemt aan de competities van de volleybalbond, waartoe een zeer strenge selectie in het communistisch milieu wordt gehouden. Infiltratie-pogingen zijn ook te con stateren in speeltuinverenigingen, waardoor men als bestuurslid een ze kere invloed tracht te krijgen. De bond van Enschedese speeltuinen, welke 21 afdelingen heeft met 174 be stuursleden, telt bijv. 33 leden van de EVC, van de CPN of van sympathi santen van het communisme onder zijn bestuurders. JEUGDWERK ONDER HANDEN TTET Algemeen Nederlands Jeugd- J-J' verbond tracht inmiddels zijn werk op vele manieren te verwezen lijken, juist onder de arbeidersjeugd, die van geen enkele richting is. De leidraad, welke daarbij is uitgegeven behelst de volgende punten: a. het kernwerk, de kernavonden, zul len worden besteed aan ontspanning en handenarbeid, niet aan scholing of besprekingen; b. het clubwerk, het peil van de cul turele en tie sportclubs zo hoog mo gelijk opvoeren, contact met anders of niet georganiseerden, wedstrijden, kampen, tochten, te koppelen aan een ledenwerfcampagne, een lande lijke verkoopcentrale (VKC) zal verkoop van insignes, vlaggetjes, boeken e.d. verzorgen. In Januari 1954 zo mogelijk een nationaal club- eoncours in Amsterdam en met Pinksteren een Nationaal Festival; c. „De Jonge Garde" zal de secta- rische groepjesgeest afleggen en streven naar een breed jeugdfront; d. de scholing zal aanmerkelijk verbe terd worden en zal o.m. omvatten speciale kadercursussen voor leiders van kernen en clubs; e. het werk voor 't tijdschrift „Jeugd" waarvoor de belangstelling achter uit gaat, moet worden opgevoerd. Het geheel zal worden gesteund door vlot en nauwkeurig werkende finan ciële bureaux, welke ook de dona teursactie en het strijdfonds-apparaat op behoorlijk peil moeten brengen. De financiële toestand is nog zwak, de contributie wordt verhoogd, de in ning opgedragen aan de Jeugdagen- ten. Tussen Nederland en België Naar wy vernemen, zal in de toe komst het contact tussen Nederland en België op athleiiekgebied verste vigd worden. Het ligt n.l. in de bedoeling, in de oneven jaren in die jaren worden n.l. geen Olympische Spelen, noch Europese kampioenschappen gehouden twee landenwedstrijden per 6eizoen (uit en thuis) te organiseren, voor zover het de heren athleten betref'. Voor dit jaar staat dus één landen wedstrijd (Nederland-België 25 Juli te Rotterdamop het programma, maar voor 1955 zullen de athletics- bonden van beid elanden een uit- en thuiswedstrijd op hun kalender plaat sen. In 1956 wordt dan -alleen de ont moeting BelgiëNederland gehouden en in het daarop volgend jaar zal de wedstrijd weer dubbel op het pro gramma staan. Voor dit speciale jeugdwerk zijn de richtlijnen uitgegaan van het Wereld- jeugdcongres dat op 25 Juli in Boe karest begonnen is. Het hoofd, be stuurslid van het A.N.J.V. heeft als hoofd van de Nederlandse delegatie dit congres bijgewoond en daarop het van 216 Augustus gehouden Jeugd- festival. Gabe Woudstra uit Middelburg, die vorig jaar jeugdschaakkampioen van Zoeiand werd, heeft zich ook nu weer in de finale geplaatst. Hij won name lijk de beslissende partij tegen zijn stadgenoot G. Snip. Beide, spelers moeten elkaar nog een keer ontmoeten en als Snip deze par tij weet te winnen, komt hij ook in de finale. Wordt het echter een ne derlaag. dan is de tweede plaats in de finale voor de Vlissinger P. Bik ker. Eindigt de partij in remise, dan moeten Snip en Bikker een beslissings wedstrijd spelen. VEEARTSENIJKUNDE. De heer F. M. Willems uit Eede is te Utrecht met lof geslaagd voor het can- didaatsexamen in de Veeartsenijkunde. GOES, 17 Febr. Spruiten A2 3959, Witlof A2 52—68, Al 74, stek 30, Boeren kool 9—15, Rode kool 10—11, Peen 49, Uien 3—6, Prei Al 28—38, A2 20—21, Knol selderij 812, Witte kool 13. 's-HERTOGENBOSCH. 17 Febr. Op de markt van heden werden aangevoerd: 5.082 stuks vee, zijnde: 1J767 runderen, 228 vette kalveren, 1.023 nuchtere kalve ren, 73 fokzeugen, 314 slachtzeugen, 202 lopers, 1.333 biggen, 135 schapen en 7 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 7701140, guiste koeien 575 815, kalfvaarzen 6751090. klamvaarzen 580—680, guiste vaarzen 625720, pinken 420565, g raskalveren 270375, fokkal- veren 100155, nuchtere slachtkalveren 32.5042.50, zware soorten 5072.50, drachtige zeugen 275360, lopers 80110, biggen 4768, schapen 6070, vette scha pen 85105, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 711 stuks. Prijzen: extra kw. vaarzen tot 3.10 ,1e kw. 2.852.95, 2e kw. 2.652.70, 3e kw. 2.402.50, vette stie ren 2.70, worstkoeen 2.152.30, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zw. soorten 2.402.55, idem middenklasse 2.10 2.30, idem lichte soorten 1.701.90, nuchtere slachtkalveren 0.951.05, zware soorten 1.301.425, slachtzuegen 1,601.68 per kg. levend gew. met 4 kg. tarra. Jonge slachtvarkens 1.751.78 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra. Verdere mededelingen: normale aanvoer van rundvee, de goedsoortige melk- en kalfkoeien flauw-duur, de mindere soor ten prijzen moeilijk te handhaven. In de zware guiste koeien willige handel, de rest matige handel doch niet goedkoper. Kor tere aanvoer van jongvee, de kwalitei ten vlotte handel met stijf-duurdere prij zen. Minder aanvoer van vette kalveren, kalme handel met staande prijzen. Grote aanvoer van nuchtere slachtkalveren, minder handel met lagere prijzen. Gro tere aanvoer van fokzeugen, handel wil liger met voor de goede soorten hogere prijzen. Grotere aanvoer van lopers en biggen, vlugge handel met hogere prij zen. Korte aanvoer van schapen, weinig kwaliteiten voor export, waardoor kalme handel met staande prijzen. Normale aan voer van slachtvee, over het geheel ver liep de handel williger met stijf-duurdere prijzen, afloop iets trager doch wel prijs houdend. Vette stieren en worstkoeien duur. Minder aanvoer van slachtzeugen, handel flauw, met staande prijzen. KAPELLE, 17 Febr. Exportveiling ap pelen: Goudreinetten 1 grof 56.60, i fijn 48.60, Jonathan 1 61.80. I grof 60.95. I fijn 68.8067.50, II 35.10; Cox Orange Pippin I 83. Peren: Comtesse de Paris 1 grof 53.50, I fijn 45.10, Br. d'Anjou I grof 77, I fijn 66. Gewone veiling: Golden Deli cious 3078, Brederode 3440, Winston 2564, Gieser Wildeman 2557, Goud reinetten 27—45, Jonathan 26—57, Belle fleur 12—28, Zoete Ermgaard 2147, Klei- pecr 14—44, Court Pendu 8—17. Honds muil 8—26, St. Remy 21—35, Zoete Cam pagne 10—23, Franse Reinette 36—39, Com tesse de Paris 1728, Hollands Zoet 824 Cox Orange Pippin 19—47, Grames Gol den Pippin 5—33, Provisiepeer 15—35, Baldwin 17—37, Ananasreinetten 1724, Lemoenappel 29—41, Present van Enge land 26—61. Groenten: Spruitkool 15—44, Rode kool 6 U,9, Boerenkool 9, Uien 2 8' Prei 16—34, Witlof 76—78. Koolra pen 78, Breekpeen 11. W Al hBsT 4 l)FI\ Mannheim 1.68 (—8), Kaub 1.14 (—20), Trier 1.50 (—22), Koblenz 1.49 (—56), Keulen 1.26 (—36), Ruhrort 3.52 (+30), Lobith 9.55 7), Nijmegen 7.70 (—83), Arnhem 8.15 (—45), Eefde 3.77 3), Deventer 2.85 1), Namen La Plante 10 (—2), Borgharen 39.55 (—5). Belfeld 9.34 (—7), Grave 3.94 (+25). Stuwen zijn alle weer in wer king.

de Stem | 1954 | | pagina 3