s A. WILKING G""slst J BRYLCREEM ZON IN DE LEVENSAVOND Nieu IJzendijke heeft brandweergarage en.... een modern badhuis Z-.VLAA N DEREN WALCHEREN Zuid-Beveland Mo] (do| Inschrijvingen varieerden van 7 ton tot 1 millioen „Een n| DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 Tien mille al tien jaar in papiermolen A vereest (Ov.) schonk toepasselijke cadeaux voor notabelen „Geen demonstraties" Jeugd bezocht weer K.M.A. HERBOUW TOREN ST. BAAFSKERK JMONj STEEDS MEER CRITIEK DIJKHERSTEL NADERT EINDE de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! TERNEUZEN Boter in beslag geno men te Eede MIDDELBURG Een initiatief clat een succes iverd Verheugend GOES VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN Landsi Duit NoordwJ A'1 vtfr'eiltie» ^MSTEREN IS TE IJZENDIJKE de nieuwe brandweergarage, annex badhuis, geopend. Omdat het nieuwe gebouw waarin men de oude tramremise van de Z.V.T.M. nauwelijks terug kent uit twee delen bestaat, is ook de openingsplechtigheid in twee „afdelingen" verricht. De brandweerkazerne, waarin de genodigden juist een plaatsje konden vinden tegen de indrukwekkende achtergrond van de vuurrode brandweer wagen, werd geopend door burgemeester jhr L. E. S. von Bönninghausen tot Heringhaven van IJzendijke. Het badhuis evenwel werd geopend door bur gemeester mr J. de Widt van Avereerst (Overjjsel), met welke gemeente IJzjjdüke sedert 1940 vriendschappelijke relaties onderhoudt. JN DE kazerne waren behalve de bur gemeester van Avereest, diens secre taris en gemeentebestuursleden, oos de inspecteur van het brandweerwe zen. de heer G. Hortus uit Breda, het gemeentebestuur van IJzendijke, ver tegenwoordigers van het Wit-GELE Kruis en het Groene Kruis, het brand weerkorps met de commandant en ae heer van Vleuten, die namens de In- cassobank en de Amsterdamse Bans kwam. aanwezig. Burgemeester von Bönninghausen schetste, staande op de steile trap naar het bovenverblijf van de kazerne - de manschappenkamer - de narigheden waarin de IJzendijkse brandweer zien tien Jaar lang bevonden heeft. Het korps heeft almaar gezworven en er is enorm veel tijd besteed aan het ma ken van plannen. Eindelijk viel het oog op de buiten gebruik gestelde tram remise van de ZVTM, die men nu voor dit doel heeft verbouwd. „Hoewel dit gebouw niet volmaakt ls, is het toch goed bruikbaar", aldus de burgemees ter die de hoop uitsprak dat latere generaties het archaisch-romantische uiterlijk van het gebouw niet zouden veroordelen. „Wij vinden het in ieder geval mooi", zei hij. Jhr. von Bönninghausen memoreer de de vriendschap met de Overijselse gemeente Avereest. die na de ver woesting in 1944 huisraad en geld bij een bracht voor IJzendijke. Helaas is dit geld ergens in de bureaucratische papiermolen geraakt en tot nog toe heeft IJzendijke het zo goed bruik bare bedrag niet ontvangen. Het No- tionaal Fonds in Den Haag, dat deze kwestie in laatste instantie moet af werken, heeft er de voorwaarde aan verbonden dat er een stichting wordt opgericht die de voro dit bedrag te stichten eigendommen in beheer neemt Als men weet dat die 19 mille van het begin af aan bestemd zijn ge weest om het badhuis gedeeltelijk te financieren, dat dit badhuis nu een maal een gemeentelijke aangelegen heid is en dat het bedrag slechts on- Goese, Dongense en Tilburgse scholieren rond half elf kwamen gistermorgen oen zestal autobussen de terreinen van de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda opgereden. Zij brachten er een 300 Scholieren van de eindexa menklassen van enkele H.B.S.-en en Lycea uit Amsterdam. Utrecht, Goes Dongen en Tilburg, die met hun lera. ren deze onderwijsinstelling kwamen bezichtigen. De eerste Officier der K.M.A., de majoor Raaymakers leidde de gasten naar de gezellige Cadettencantine, waar een kopje koffie met sprits ge serveerd werd. Iedere klas kreeg een speciale cadet toegewezen, die zich in de cantine bij de groep voegde en verder gedurende de bezicntiging ais gids optrad. Zoveel mogelijk was hier getracht onder de cadetten-vrijwilli gers oud-leerlingen van de Detreflen- de scholen te vinden, hetgeen het on derlinge contact uiteraard zeer be vorderde. Zo trokken na de koffie de verschil lende groepen naar alle bezienswaar digheden van de Academie en naar die van de Trip van Zoutland kazerne. Evenwel excursies maken hongerig en rond een uur zag men de groepen dan ook succesieveli.ik naar de eetzaal gaan. waar een echt K.M.A.-lunch op hun stond te wachten. Wij geloven wel. dat bij vele van ae knapen, die wii gisteren met zoveel interesse de explicaties der begelei dende cadetten en officieren zagen volgen, de gedachte zal reizen of hij wellicht ook niet zijn toekomst in ae carrière van beroeps-officier zal gaan zoeken. Thans definitief p\E moumentale toren van de oude gerestaureerde Sint Baafskerk te Aardenburg zal thans definitief wor den herbouwd Hierover is overeen stemming bereikt met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. In grote trekken zal de toren wor den herbouwd als de vroegere, doch alleen het bovenste gedeelte zal in worden uitgebouwd, zodat de toren plaats van enigszins gedrongen, zoals vroeger het geval was, thans meer slanker en ook iets hoger zal worden. De totale lengte zal ongeveer 60 me ter zijn. geveer een kwart van de kosten dekt, dan is wel duidelijk dat aan de voor waarde van Den Haag practiscb niet te voldoen is. In ieder geval is het een merkwaardige en voor IJzendijke on- aangenome situatie dat een tien jaar geleden cadeau gekregen bedrag nog steeds niet is uitbetaald. GEHALVEERD £)E plannen voor het badhuis waren. naar de burgemeester van IJzen dijke uiteenzette, helaas van hoger hand gehalveerd, zodat er nu slechts vijf douche-cellen zijn en géén bad kamer. Daardoor zal men aparte bad- uren voor dames en heren moeten in stellen. Is dit al enigzins bezwaarlijk, noe meer oponthoud zal deze gehal veerde capaciteit veroorzaken bil net baden door kinderen in schoolverband. Niettemin is IJzendijke blij met ceze aanwinst, welke een groot belang ls voor de opvoering van de volksge zondheid. Nadat de brandweerkazerne voor ge opend was verklaard, opende burge meester J. de Widt van Avereest met een korte toespraak ook het badhuis. Hij prees ook de oude relatie tussen beide gemeenten die zo ver van elkaar liggen en sprak de hoop uit'dat IJzen dijke ooit de tien mille nog eens zou terugzien. Hij bood burgemeester, secretaris en wethouders van IJzendijke een prachtige badhanddoek aan, waarin i Afl verten tiei het gemeentehuis en het wapen van Avereest geweven waren, „Het is niet monstratiei geven", zei hij. De hilari teit die door deze opmerking werd ver- de bedoeling dat de lieren nu een de- oorzaakt werd nog overtroffen door de vreugde welke zich uitte toen een klein papiertje uit het pak met de badhanddoeken dwarrelde. Burge meester de Widt raapte het snol op: het was de nota van de cadeaux! De brandweercommandanten uit ge heel West Zeeuwsch Vlaanderen bo den hun IJzendijkse collega en diens mannen een fraai bloemstuk aan. dat ze naar ze ons meedeelden, van hun laatste spaarcenten bekostigd hadden. Met een gezellig praatje onderling werd de bijeenkomst besloten. IJzen dijke heeft nu een behoorlijk' onoer- komen voor de brandweerwagen en bovendien een modern badhuis. lAdvertentiei Gemeentelijke herindeling Schoiiiven-Duiv,eland J"AE herindeling van de gemeenten op Schouwen en Duiveland, die een van de punten vormt in de plannen van de reconstructie-commissie voor Schouwen-Duiveiand, ondervindt ge leidelijk aan meer critiek. Verscheidene gemeentebesturen heb ben inmiddels hun standpunt in deze kwestie bepaald. Over het algemeen is gebleken, dat men de voorkeur geeft aan een voortzetting van de oude gemeentelijke indeling en geen aanleiding ziet wijzigingen in het be stel aan te brengen. Zo goed als nergens is van enig ent housiasme voor de nieuwe plannen sprake. Gevreesd wordt, dat de kern-ge- meerite van een voorgestelde gecombi neerde gemeente de meeste aandacht van het nieuwe gemeentebestuur zou krijgen, terwijl de belangen van de andere dorpen min of meer op net tweede plan zouden geraken. Boven dien voorziet men moeilijkheden op het terrein van de middenstand en beschouwt men samensmelting van ge meenten o.m. als een factor, welke het verenigingsleven zou schaden. MUNHARDTJES: ilerke^ bestrijders van kou engriep. Si Schouwen en Duiveland rvL werkzaamheden aan het herstel van de dijken op Schouwen en Duiveland naderen het einde. Voor zover het de grote objecten betreft. De kleinere en minder belangrijke werk zaamheden vragen thans nog de aan dacht. Naar van de zijde van de dienst Dijkherstel Schouwen-Duiveiand wordt vernomen, zijn de volgende hoe veelheden materialen verwerkt bij het herstel van de verschillende dij ken en de sluiting van de stroomgaten op het eiland: Nodig waren 12'mil- lioen kubieke meter zand. 2,4 millioen m3 klei en 620.000 ton stortsteen. Ver der gebruikte men 3.1 millioen zak ken zand, waarvan een groot deel werd verwerkt in de zgn. Rampaartse- dijk. Voor de zeer omvangrijke zink werken, die op verscheidene plaatsen, o.m. bij Schelphoek en Ouwerkerk no dig waren, werden 5.1 millioen bossen rijshout gekapt, vervoerd en in rijs- houtconstructies verwerkt. In totaal werd een oppervlak van 65 ha. (650.000 m2j aan zinkwerk gemaakt. Voor de dichting van de stroomgaten bij Zie- rikzee, Stevensluis. Schelphoek en Ouwerkerk waren 406 kleine eenheids caissons en 5 Phoenix-caissons nodig. Een reuzencaisson ligt thans nog in de vluchthaven van Bruinisse in re serve. terwijl tijdens het vervoer van Engeland naar Schouwen en Duive land één Phoenix verloren is gegaan. DANK EN AFSCHEID rvE voorzitter van de samenwerken- de waterschappen op Schouwen en Duiveland heeft in het laatste num mer van het contactblad van de dienst Dijkherstel Schouwen en Dui veland een kort woord van dank en afscheid geschreven aan allen *ie hun krachten aan het dijkherstel op het eiland gjven. De voorzitter, de heer J. Klompe, merkte hierbij o.m. op: „U hebt allen medegewerkt om op ons eiland „wat groots" te verrichten. Het schijnbaar reddeloos verloren Schouwen-Duiveiand is weer uit de vloed geborgen, dank zij de inspan ning van uw aller krachten". iArtver'ent e> CLECO BEDDEN Pracht bedden i Goed en goedkoop 9000 Uitwateringssluis te Cadzand aanbesteed rMSTEUEN is in het gebouw van de Rijkswaterstaat te Middelburg aanbesteed het maken van een uitwa teringssluis en de onderbouw van een gemaal te Cadzand. Het gehele werk zal geschieden ten behoeve van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en het omvat het maken en bemalen van een bouwput, het bouwen van de uit wateringssluis met de onderbouw van een gemaal, grond-, glooiing-, straat- OMDAT Brylcreem waarde volle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlijk-zacht en glanzend maakt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig ia en daardoor smettelose haarverzorging waarborgt. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming - maakt droog haar weer vitaal en bijkomende werken, alsmede het slopen van de oude sluis. Er bestond voor de aanbesteding van de zijde der aannemers grote belangstelling. Er waren niet minder dan 22 inschrij vingen. Over ongeveer 10 dagen zal het werk worden gegund. De uitslag gaf het volgende: N.V. tot Aanneming van Werken v/h H. J. Nederhorst, Den Haag f 711.750; Steensma's Aann. Bedrijf C.V., Utrecht f 736.000; Sprangers Bouw en Betonbedrijf N.V., Breda 764.000; G. B. van Hoek N.V., Delft f 773.000; fa. A. Verhagen. Breda f 779.000; C. V. Aann.bedrijf v/h A. Dubbers, Via- nen f 799.000; N.V. Van Splunders Aann. Mij., Ridderkerk f 805.000; N. V. Aann.bedrijf v/h Van Dongen, Dordrecht f 807.000: Aann.bedrijf Mi- chiel van Dijk f 812.000; N.V. Aann. Mij. v/h Hillen en Roosen f 814.000; Aann.bedrijf D, Verstoep. Den Haag f 824.000; Aann.bedrijf v/h fa. G. van Dijk en Zn., Neder-Hardinxveld f 825.000; P. J. de Bourgraaf, Wemel- dinge f 826.000; B. Boereman, Bus- sum f 827.0000; N.V. Visser en Smit Aann.mij., Papendrecht f 828.400; Aann.bedrijf E. Blok, Rotterdam f 840.000; P. J.- V. d. Sande en H. A. den Exter, Breskens-Groede f 856.500; N.V. Nederlandse Betonmij. BATO, Den Haag f 897.000; N.V. Internatio nale Gewapend Betonbouw. Breda f 910.000; Th. P. Cambier. Breskens f 1.021.335; Aann.bedrijf fa. E. L. K„ Geleen f 1.021.500; fa. Christiaansen, Oostburg f 1 023.437 Aaanrijding Op de hoek Verleng de van Steenbei glaan-Bastionstraat had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door P. L. te Tei neuzen en een personenauto, oe- stuurd door J. S. te Zaamslag. Er kwa men geen persoonlijke ongelukken voor De belde auto's werden licht bescha digd. Sluiskil ONZE OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN De sinds 1951 oudste inwoonster van ons dorp. Mevr. de Wed. van Aerde- Hamerlinck, is overleden. Zij heeft oe leeftijd bereikt van ruim 94 jaar. De plaats als oudste ingezetene wordt nu ingenomen door Mevr. Bak ker eveneens 94 jaar met onmiddellijk daarop met enkele weken verscnil, Mevr. de Wed Houbé. Voor wat net sterke geslacht betreft, hebben wij geen enkele inwoner die de negen kruisjes is gepasseerd. Sas van Gent UNIFORMEN HARMONIE ZIJN OP KOMST Het door het comité van actie voor het uniformenfonds in zaal Reseda, in samenwerking met de gymnastiek vereniging T.H.O.R. georganiseerde bal, kende een ongewoon succes. Dit maal gingen weliswaar alle baten niet naar het uniformenfonds, daar ook T.H.O.R. een deel van de recette ont ving voor haar materialenfonds, doch wat in kas kwam, deed het nog be nodigde bedrag voor aankoop der uniformen weer dalen. Aan het bal waren de reeds traditioneel geworden attracties verbonden, welke zeker voor een deel debet geweest zijn aan het drukke bezoek. De bedoeling was eveneens, dat T.H.O.R. aan een deel van haar leden deze avond vaardig heidsdiploma's zou uitreiken, doch door omstandigheden kon deze uit reiking niet plaats hebben en moest een en ander naar een latere datum worden verschoven. Men is thans zover, met de geld inzamelingen gekomen, dat men er sterk over denkt, de uniformen maar reeds te bestellen, overtuigd als het comité is, dat de nog ontbrekende penningen in de nabije toekomst zul len kunnen worden vergaard. Vrijwel zeker schijnt het echter te zijn, dat de harmonie op Koninginnedag voor het eerst in haar gloednieuwe uni- formkledij haar opwachting bij de bevolking zal maken. Sas kan dan met het hardwerkende actie-comité trots zijn op het behaalde resultaat en onze harmonie zal in de toekomst, ook qua representatie, niet voor een ander mu ziekcorps behoeven onder te doen. zullen gehouden worden voorlopig iedere Maandagavond en zullen bestaan uit practijk en theorie. Er zullen 4 le den deelnemen aan do twee-jarige cur sus voor ondercommandant. EEN GROTE ACTIE. In onze gemeente hebben enige per sonen, onder leiding van de heer René van Laere. het initiatief genomen geld in te zamelen voor het aanschaffen van een auto voor onze plaatselijke wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis de Eerwaarde Zuster Nepomu- sena. Daarom wordt er alhier deze week een huis aan huis-collecte ge houden door 56 duo's collectanten. Zo doende werkt hieraan de hele parochie mede. De belangstelling is dan ook zodanig dat verwacht wordt dat zektr dit mooie doel zal worden bereikt. ST. SEBASTIAAN. De handboogmaatsehappij ,.St. Se- bastiaan" hield een algemene ledenvei- gadering in het clublokaal. De voorzit ter memoreerde dat 1954 voor de Mij. een bijzonder jaar is aangezien m m dit Jaar 2 gouden jubilarissen heeft, n.m. de heren René Baes en Joseph tie Smet. Er werd besloten dit niet zonder meer voorbij te laten gaan. maar deze zomer een grote jubileum schieting te organiseren met internationale deelna me Ook zullen er a.s. Zondag de 10 voornaamste schutters uit de mij. deel nemen aan een grote binnënschieting in de toren te St. Niklaas Het bestuur werd nog uitgebreid met 2 personen en ziet er momenteel als volgt uit; Dom. Miseghers voorzitter Em. Ver- schraegen. secretaris. René Baes onder voorzitter, Em. Poppe Keizer Jos. de Smet Penningmeester. Th. van Damme en Em. de Nijs leden. Westdorpe MUZIEK GEEFT DANSAVOND Aanvankelijk was het de bedoeling om a.s. Zaterdag een muziekuitvoe ring te organiseren, waarna nog ge legenheid zal worden gegeven tot dansen, ten bate van de bekostiging der reiskosten van de leden der mu ziekvereniging Eikels worden bomen naar Dongen, voor deelname aan het Bondsconcours. Ten gevolge van di verse omstandigheden kan deze mu ziekuitvoering echter niet doorgaan, doch. zal wel tot bovengenoemd doel a.s. Zaterdag een dansavond worden gegeven, in het café bij de heer C. Hemelsoet .De aanvang van deze avond is vastgesteld op 7.30 uur. Zuiddorpe County Ptrfumery Co. Ltd., Stanmorc, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam Eigenaar gearresteerd Ambtenaren van I. en A. bemerkten te Eede. dat naar een in het veld staande hangar goederen werden ver voerd. Bij onderzoek bleek, dat in de hangar 650 kg. boter waren opgesla gen. De gehele partij werd in beslag genomen en de eigenaar ingesloten. KINDEREN VOOR HET VOETLICHT Onze jeugd heeft eeil toneeluitvoe ring op stapel staan voor a.s. Zater dag en Zondag. Dan zal een kinder koortje een zangspel ten gehore bren gen. waarna onder leiding van de heer Hertogh „Sneeuwwitje" gestalte ge geven zal worden. Clinge Lichtpunt defect. Reeds enkele dagen is el' in de Molenstraat een lichtpunt, dat defect is. Dit is zeer lastig voor het doorgaande verkeer. Immers de wegen, zowel rijweg als rij wielpad verkeren in een slechte toe stand vanwege de dooi van de laatste dagen. Het was zeer wenselijk, dat dit lichtpunt spoedig hersteld werd. De Klinge Waes Waterlandkerkje Toneel. De plaatselijke toneelver eniging „Concordia" gaf in 't „Dorps huis" een opvoering van „Springtij" van Drs. X, Lockefeer. De belangstel ling was zeer groot. Aanwezig waren de jury van het toneelconcours 1953- 1954 van de Amateurtoneelbond ,.W.- Zeeuwsch-Vlaanderen" en de jury van he* Provinciaal Landjuweel. In verband met het feit dat voor 2 jury's werd gespeeld zou het voorbarig zijn thans een beschouwing te geven over de kwaliteit van het spel. Vol gens de reacie's en meningen van het publiek was het een goede verantwoor de uitvoering. De Burgemeester de heel' M. J Ver- Artvertentiei De kgelqjitimpttende tabletten brugge sprak een slotwoord en ver klaarde trots te zijn op de prestaties van de toneelvereniging van zijn ge meente. In de maanden Februari en Maart a.s. is het zeer druk met uitvoeringen in het „Dorpshuis". De leerlingen der school, de plaatselijke N. H. Jeugdactie en Chr. Zangvereniging hopen nog' een uitvoering te geven Ook komt er nog een uitvoering ten bate van de kleuterschool en er is een aanvrage gedaan door een vereniging van elders om een uitvoering te geven, Aardenburg Fancy Fair Ten einde het herstel en de vernieuwing van hun kerkge bouw, dat door de oorlog destijds zwaar werd beschadigd te kunnen fi nancieren, heeft de Doopsgezinde Ge meente alhier een fancy-fair op touw gezet in de Sociëteit „Spoor tot Vriend schap". Deze fancy-fair waaraan ook een rad van avontuur is verbonden zal worden gehouden op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Februari aanstaande. Wachtebeke ZELDZAAM FEEST. In onze grensgemeente werd de 90e verjaardag van de heer A. Creve, plechtig gevierd. Tegelijkertijd vierden ook zijn 5 kinderen hun zilveren brui loft. Als men verder weet, dat de kroonjubilaris 40 jaar gemeenteraads lid is geweest, kan men begrijpen dat het feest plechtig is gevierd. OOK „HANDELSBELANG" GAAT ACTIE ORGANISEREN Ook de Vereniging „Handelsbelang" heeft plannen voor een actie in aan sluiting op de die van de Stichting „Nieuw Walcheren" en van „Herrezen Middelburg". In een circulaire, die net bestuur aan de leden heeft gericht, wordt medegedeeld, dat deze (ver koop) actie het de deelnemers uit net publiek mogelijk zal maken gratis rei zen per bus in binnen- en buitenland te ondernemen. Het ligt in de bedoe ling, dat" iedere winkelier, die meedoet, bij aankoop voor een bepaald bearag een bon uitgeeft, die recht zal geven op vervoer over een bepaald aantal kilometers. Tijdens deze actie, die is vastgesteld van 17 Juni tot en met 14 JuÜ a.s., zullen verschillende at tracties worden georganiseerd. OPLICHTER IN EINDHOVEN AANGEHOUDEN De Middelburgse gemeentepolitie kreeg ven die in Eindhoven bericht, dat daar wegens diefstai een 25-jarige jongeman was aangehouden. Bij het verhoor kwam uit, dat het heerschap IN DE SCHADUW van de nieuwe Middelburgse parochiekerk, staat een even nieuw en groot complex. Het is de katholieke stichting voor be jaardenzorg, bestaande uit een hoofd gebouw en een reeks gewone huizen, waar momenteel ruim honderd be jaarden een prettig onderdak vinden. Zo is dit initiatief van katholiek Middelburg een groot succes gewor den en heeft enigszins de achterstand in de bejaardenzorg bij ons volksdeel op de eilanden te niet. gedaan. Tot vóór twee jaren waren daar slechts twee gestichten voor bejaarden te vinden, n.l. te Zierikzee, als onderdeel van het St Cornelia-ziekenhuis en een te Hansweert, als onderdeel van het internaat voor schipperskinderen. Voor Schouwen, waar slechts een klein getal katholieken woont, was de capaciteit van de St Cornelia- stichting voldoende, maar voor Zuid- Beveland was die van het gesticht te Hansweert absoluut onvoldoende en voor Walcheren was er niets. pNKELE ondernemende Middel- burgse katholieken, met de tegen woordige voorzitter, de heer L. v. 't Westende, als de grote animator, be sloten toen voor Walcheren met één ruk aan het tekort een einde te ma ken. Zij grepen hoog en volgens be- dachtzamen veel te hoog en zelf re kende het bestuur op een bezetting van 90 pet. Maar de feiten leerden anders. Zodra in April 1952 de poor ten van 't tehuis opengingen, stroom den de gegadigden toe. Tot het laat ste vertrek is thans alles bezet en de Wachtlijst telt reeds tachtig namen. 1V/1ET de heer v. 't Westende bespra- ken wij een en ander en werden toen nog meer doordrongen van de realiteit welk een weldaad zo'n tehuis voor de bejaarden is. Zo waren er in het afgelopen jaar door elkaar 'n twaalf tot veertien zieken onder de bewoners, die nu op het ziekenzaaltje 'n prima verzorging kregen. Hoe zouden deze mensen, vooral de alleenstaanden het hebben gehad, als ze niet in een gesticht wa ren? Van veel belang is voor de oudjes ook de diëet-keuken. Daardoor krij gen zij precies het voedsel hetzij zout- of suikervrij dat hun me disch is voorgeschreven. pEN andere weldaad is de centrale •*-" verwarming. Van de barre win ter, welke wij gedurende enige weken weer moesten doorstaan en die voor al voor de bejaarden in onvoldoend verwarmde huizen zo funest is, be speurden de bewoners van de stich ting niet veel. Zowel in het hoofd gebouw als in de zestien aangesloten woningen, was de temperatuur be haaglijk. Buitengewoon dankbaar is dan ook de gehele „bevolking" voor zoveel zon in hun levensavond. De eerste jaren, zo hoorden we verder, zijn voor de stichting finan cieel zorgelijk Alles is gebouwd met de financieringsregeling-1948 het laatste toegestane geval in Zeeland. Dit belangrijke Middelburgse initiatief verheugt ons zeer. om dat ov de brede weg naar de ge meenschap toch nok duizenden voortschrijden, die behoren tot de categorie der ouden van dagen. Het gehele vrobleem van de bejaarden wordt ditmaal ge schetst in onze rubriek „De weg naar de gemeenschap", elders in dit blad. Dit betekent, dat op de duur de Stichting eigenaresse wordt van het gehele complex, doch het houdt ook in, dat het Stichtingsbestuur voor het gehele kapitaal moest zorgen, wat lang niet gemakkelijk geweest is in de periode van schaars geld. DEHALVE de rente moeten er de jaarliikse aflossingen komen, die verre van onbelangrijk zijn. Doch de zaak draait, dank zij ook de volledi ge bezetting en na Iedere aflossing wordt de rentelast geringer, zodat men over een jaar of tien ruimer adem kan halen. Men krn niet anders dan bewonde ring hel ben voor dit prachtig sociaal- charitatief stuk werk cn hopen dat ook voor Zuid-Beveland iets derge lijks tot stand komt. Veel narigheid wordt daar nu nog door vele bejaar den ondergaan en hard blijft het. dat zij merendeels alleen ver van hun eigen "ewest. het verzorgde onder dak kunnen vinden, dat zij nodig hebben. vogeltentoonstelling In de zaal bij van Immerseel alhier, hield de vogelvereniging De Vlaamse Gaai een vogeUentoo/islelling. welke een zeer bevredigende belangstelling mocht genieten. In de zaal was een keurige versiering aangebracht, terwijl buiten aan de zaal een geluidsinstal latie was aangebracht. Er waren ver schillende soorten kanaries te zien en andere tropische vogels, terwijl hier ook wildzang ten toon werd gesteld. Daar aan deze tentoonstelling ook prijzen verbonden waren, had er een keuring plaats en wel door keurmees ter dr Steenweg uit Merxem (B. De uitslag van de keuring was als volgt: Kanaries: le pr. G. Millenaar, St. Jansteen; na loting 2e pr. G. v d. Voorde. Clinge; 3e pr. A. v'. d. Kelen, Clinge; 4e p.r R, Rottier, De Klinge; 5e pr. J. Ferket. Clinge. Tropische vogels: le pr. R. Rottier, De Klinge: 2e pr. Fl. Ferket. Clinge Wildzang: le pr. A. v. d. Kelen. Clinge; 2e pr. Em. Vlaeminck, De Klinge. Volières: le pr. A. de Witte. St. Gillis (B.); 2e pr. Em. Vlaeminck. De Klinge; 3e pr, Em. Vlaeminck. De Klinge; 4e pr. R. Rottier, De Klinge. Koeivucht NATURALISATIE Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van o.m. Hans Adolf Schmid., geboren te Ludwigsburg Duitsland i op 31 Maart 1912, electro- monteur alhier. s-Heerenhoek ook in Middelburg had geopereerd en daar twee mensen had opgelicht, n.l. de landbouwer M. en de caféhouder Van H. De man is al geruime tijd geleden ontsnapt uit de Rekkense In richtingen en was sedertdien spoor loos. VERGADERING BRANDWEER Onze plaatselijke vrijwillige brand weer hield een algemene vergadering met voorafgaande een oefening. Op 2 na waren alle leden ter vergadering aanwezig. Tevens werden er 4 nieuwe leden gekozen, behoudens de goedkeu ring van B. en W. en wel de heren R. Gijsel, Rap. Martens, Jos. Elegeert en Alb. de Kind. Het besluit werd geno men a.s. Maandag een teeravond te houden. Tevens werd er besloten aan de gemeente Koewacht het volgende voorstel te doèn. De leden der brandweer te voorzien van baretten. Een rolhoes te plaatsen op de brandweerauto. De brandweerlieden te verzekeren tegen ongeval en invaliditeit, f 5.— per jaar vergoeding per persoon voor het onderhoud van )aarzen En 'n brand wacht te oganiseren tijdens de film voorstellingen in het patronaat, welke zal bestaan telkens uit 2 personen. Dit laatste zal geheel vrijwillig geschieden. Ook werd er besloten dat ieder lid mintens 50 pet van de bijeenkomsten en oefeningen moet meemaken. Deze TWINTIG NIEUWE POORTERS BIJ ST. WILLEBRORDSGILDE In de Jeugdhoeve werden onder gro te belangstelling van de ouders 20 jongens officieel geinstalleerd, als poorters van het St. Willemordsgilae. De pastoor, de burgemeester en me vrouw van "Horsigh gaven van hun Be langstelling blijk. Het werd een genoeglijke avond, waarbij afgewisseld met zang. decla matie en spel, de installatie der di verse kwartieren van het Don Bosco- vendel een vlot verloop had. De aanwezigen kregen een mooie in druk mee van de werkwijze, de sfeer en 't eigen ceremonieel van 't Jon- gensgilde. Met een dankwoord van een van de ouders en een beroep op aller medewerking van de aalmoezenier werd deze prachtige avond besloten. Lourdesactie De Kajotters worden steeds vindingrijker, om aan de cen tjes voor de Lourdesreis te geraken. In de Jeugdhoeve werd een bal geor ganiseerd en de opbrengst komt ai- weer aan de reis ten goede. Ook werd er tijdens qeze avona geiegenneid ge geven tot spijkerslaan enz. Hansweert JAARVERGADERING ORANJE VERENIGING De Oranjevereniging „Prinses Bea trix" hield haar algemene jaarverga dering in een lokaal van de Gemeen te-school. De voorzitter dhr. Arends heette allen welkom en zette het doel van deze vergadering in het kort uit een. In de vacature ontstaan door be danken van de heren P. Vernimmen en L. de Pauw Sr., werden op voor stel van het bestuur gekozen de heren Ch. de Pauw en L. Aertsssens. Besloten werd verder op 30 April a.s. ter gelegenheid van Koninginnedag een volksfeest te organiseren. Men zaJ trachten het ledental uit te breiden door huisbezoek en inzame ling lijsten aan te bieden om de on kosten van het feest te bestrijden. Benoemd. De sluiswachter J. van Kooten te Veere is benoemd tot sluis- knecht alhier. AFSCHEID VAN MEVR. C. TEN HACKEN DE VRIES Dinsdagavond is in het Ariensge- bouw afscheid genomen van mevr. C. C. ten Hacken-de Vries, die vele ja ren voorzitster van de afdeling Vlis singen der KAV is geweest. Mevr. C. Kint-Picavet, de nieuwe voorzitster, dankte in een toespraak voor het vele werk dat de scheidende voorzitster in al die jaren voor de afdeling had ge daan. Zij overhandigde een zilveren couvert. Ook door de voorzitter van de KA B. de heer F. Schets, werd een af scheidswoord gesproken. Tot de leden zei hij, dat ook in Vlissingen en Zee land waakzaamheid geboden was daar anders de rechten van de arbeiders wel eens door anderen zouden kun nen worden aangetast. Hij overhan digde mevr. ten Hacken een envelop pe. Mevr. ten Hacken dankte voor de mooie cadeaux en voor het vertrou wen dat in de afgelopen jaren in haar was gesteld. OMGANG MET DIEREN Op een zeer druk bezochte bijeen komst van de Zeeuwse Volks Univer siteit en de Ned. Reisveremging heeft di'. A F. J. Portielje in Concordia een voordracht gehouden over „Omgang met dieren' Met een serie prachtige lichtbeel den toonde dr. Portielje dat de mens, als hij de gedragingen van het dier begrijpt htm beste vriend kan worden. UIT HET POLITIE RAPPORT Op het Betje Wolffpleln ontstond een verkeersongeval tussen een wiel rijder en een auto doordat de wielrij der bij het links afslaan verzuimde richting aan te geven. Hij viel en doordat de auto onmiddellijk stilstond bleef de schade beperkt tot een ge scheurde pantalon. Twee Jortgens. die in de Scbelde- straat aan het worstelen waren, vielen door een grote etalageruit. De ouders zullen de schade moeten betalen. Souburg TEGEN DE WANBETALERS De Souburgse winkeliersvereniging NEMIDSO heeft besloten, de wanbeta lers de voet dwars te zetten. Er zal een regeling worden ontworpen - waar schuwingssysteem - die het de slechte- betalers zal verhinderen, om meer slachtoffers onder de winkeliers te maken. BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. en D.: expositie miniatuurkermis. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Opsporingsbrigade 21. GOES. Grand: Arsenicum en oude kant. MIDDELBURG. %ociëteit De Verge- noeging: Vergadering Middelburgse middenstandscentrale over de Middel burgse gewicht actie. Electro: De ernst van Ernst. VLISSINGEN. Alhambra: Humoresque. Luxor: De trek naar het Westen. BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. en D.: expositie miniatuurkermis. SAS VAN GENT. Olvmpia-theater, 8 uur: Meisjes in het wit. TEPNFfJZEN. Luxor, 8 uur: The Crim son Pirate. pjE ONTHl U West zl feit, dat op lingschap op Zaterdag onthulling Het mo België-Bresfl in een plan| fTINDELIjl Eede hol huid als heil hier H.M dl eerst na de f se bodem zet| Nadat het| gonnen, stro ons land enl giften toe. cl een national was dan ookl het monumf tionale Con denktekens van National! ze Nationale! werd dan aan de bouwl ten beschikbl f 5000 geschl dit monumeil totaal ongevq komen. FJE opdrach het, gedeJ de Limburgs! vers uit He| opstanding zware slagen symbool daal H.M. de Kon oorspronkeliJI richtende toorts in de I werp wel de comité en Commissie wl werper toch komen en h| ontwerp geit slanke vrouv kroon in del Nederland wl Het uiteinl dit thans wol wei nog enkcf De hoofdged| een sokkel, te grenspaall met een meiif lijk wapen v| vaderland. Voorstel Vasthouder welle noel constructiecoif te „bevriezen! rooskerke, eerf Noordwelle nere en Se was, kon he dan 205 centraal ligt. Uitvoering plan, aldus geren hier als er beterel worden gebral ningen kome| heden, als dorpshuis wol delijke classi| dan zal pas lijk blijven, «en liggen d| raad besloot alle naar vorl bezwaren, geq F van LierA kennis te bil en daarbij ol zoeken. De rl ning uit. dat| met Renesse vaard. Bij Dakar v.an de Fran, „hzeeduiken fV vertrokken ui Werden de

de Stem | 1954 | | pagina 2