Atoom wetenschap: gezamenlijk bezit l\v\den<J o* Ikeringe" Tachtig jaar op de kleermakerstafel Mauriac pleit voor concordaat ONZICHTBARE ROMME Molotov geeft zijwegen aan Eisenhower stelt Congres een wetswijziging voor Splijtbaar materiaal beschikbaar Blijde gebeurtenis in Luxemburg stellen aan bondgenoten Abbé Pierre heeft gehoor gevonden Weer twee Nederlanders in Indonesië gearresteerd Moordenaar sloeg hand aan zichzelf Vietniinh aarzelt met bestorming NIEUW PORTRET VAN Z. H. DE PAUS beheerste debat in Eerste Kamer WIE DOET HET HEM NA? r pi |iudding VOOR ZEELAND Tour cle France passeert Breda Aller belang in eigen belang De kwestie van de priester-arbeiders De scheiding van kerk en staat Weinig wind De heer Evenhuis in Djakarta JERAULD WRIGHT volgt McCormick op Amerikanen filmen bij „Cinetone" RUSSEN KOPEN ENGELAND IN Kallenbeek doe de ivas de deur uit Demonstraties voorbereid De heer Felius te 's Gravenpolder vandaag 95 jaar GEBOORTIG VAN naald hanteren. OVEZANDE Redder van de wal in de sloot "N L.\ los) 500 gr. dubbel stuk wasmiddel per pak naak 250 gr. rakjes voor <fe mensen De regering m naar het nen telden i vrolijk van dan aan te slimmerds, deed, kreeg werd. En de >cht. regering een ze moet ge t ook In dat couranten n kopen, en tie wereld.., 1 t is om het :id is om het aken. ïlezen, door s. Dat geeft 94e JAARGANG No. 20957 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlanüia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 6161, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna. Redactieraad: C. J v. Hootegem, tVlr Dr A.J J M Mes, Mr H. B L. de Rechtei L J v 't Westende, P V. M Vercauteren Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling t b.85 per kwartaal pel post 1 655. per week (uitsluitend bij niet-post- besteli.) t 0 45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 Adverlentiepi ijs vooi ae genele upiage t o.au per m'm. (Ingezonden Mededelingen t U.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t (1.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t (13d pei m/mi Bij contract aan zienlijke reductie; volledig lariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: CiOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 1U2 - (Bi.jbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56', Tel. 2601, nJSiBUKG. Nieuwstraat 41. lel, no. 3o) Gemeenteraad voteert subsidie r)E GEMEENTERAAD van Breda heeft Woensdag, na een uitvoerige discussie, waar bij wethouder J. Meys een lans brak voor de doortocht van de Tour de France-karavaan door Breda, het voorstel van burge meester en wethouders, een subsidie van f 2500 toe te staan, aangenomen. De karavaan zal op Donderdag- 8 Juli rond 3 uur des middags vanaf de Rondweg Moerdijk-Breda door de stad Breda trekken en het volgende parcours nemen: Liesboschlaan, Haag- weg, Fellenoordstraat, Nieuwe Ginne- kenstraat, Ginnekenweg, Ulvenhoutse- laan, Strijbeek en verder naar Bras- schaet. JE V. S. HEBBEN opnieuw bij de eommunistisch-Chinese autoriteiten geprotesteerd tegen het vasthouden van 32 Amerikanen in China. Zij werden gevangen genomen toen zij van Hongkong naar Macao reisden. NA EEN PROTEST van Zaanse werk gevers zijn enkele wervingsbijeenkom sten van de Staatsmijnen, die in de Zaanstreek zouden worden gehouden, afgelast. MINISTER ALGERA heeft gisteren in Den Haag het jubileumcongres van de Vereniging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer geopend. De V.A.S. is voor strengere straffen tegen dron ken weggebruikers. SAOEDIE-ARABIë heeft besloten om vliegtuigen, die Israëlische luchtha vens hebben aangedaan, te verbieden boven zijn grondgebied te vliegen. Als het toch gebeurt, riskeren de vliegers een salvo van het luchtafweergeschut. DESKUNDIGEN hebben berekend, dat het weer op gang brengen van de olieraffinaderijen in Abadan, zestig millioen dollar zal kosten. DE OOSTENRIJKSE liberalisatie van de invoer uit landen, die bij de O.E. E.S. zijn aangesloten, zal vergroot worden van 50 tot 60 procent. In de zomer wordt het vrijgemaakte per centage wellicht 75. bezitten, digen. te huren of zelf te vervaar- SCHERPE VISIE. J)E AMERIKAANSE PRESIDENT EISENHOWER, heeft het Congres van zijn land gisteren enkele zeer belangrijke voor stellen gedaan in het kader van het atoomonderzoek. Hij heeft het Congres een gedurfde stap voorgesteld, namelijk om de ont wikkeling van atoomenergie niet langer een staatsaangelegenheid te doen zijn, die omringd is door de grootste geheimhouding. Eisenhouwers plan moet men zien als het eerste gevolg van de wetenschap, dat ook de Russen een atoombom (en nog andere, geduchter wapens) kunnen maken. In de wedloop, die na het be kend worden van dit feit, tussen Oost en West was ontstaan, zou er na enige tijd geen „koploper" meer zijn. Hoogstens zou men kunnen wijzen op vergrote productie van atoomwapens, maar het grote voordeel van als eerste te zijn gestart, verloor na enkele maanden zijn betekenis reeds. piSENHOWER heeft daaruit de con sequentie getrokken en zonder meer kan men vaststellen, dat zijn plannen voor ..ontsluiering van ge heimen", gepaard aan zijn oude plan voor een „atoombank", duidelijk een democratische signatuur dragen. In de eerste plaats bepleit Eisenho wer de uitwisseling van gegevens met de bondgenoten over het gebruik van atoomwapens. Voorts de verstrek king van splijtbaar materiaal aan be vriende landen en wel in zulke hoeveelheden, dat men er voldoende aan heeft voor onderzoekingen en voor industriëel gebruik. Ten derde vraagt hij verzachting van de beper kingen voor de Amerikanen, die deel nemen aan de productie van splijt baar materiaal in het buitenland en betere regels voor toezicht op en ver spreiding van atoomgegevens. Dit laatste hangt nauw samen met zijn laatste suggestie, namelijk de Ameri kaanse industrie toe te staan atoom reactors en splijtbare materialen te P)E voorstellen van de Amerikaanse president getuigen van een scher pe visie op de toekomst. Door het particulier initiatief de gelegenheid te geven zich met de atoomweten schap te bemoeien, wordt het ontwik kelingsproces van atoombom tot bruikbare energie in vredestijd enorm versneld. Daarvan plukt niet alleen de industrie en daardoor het mens dom de vruchten, maar de V. S. die nen daarbij ook haar eigen defensie- belangen. Een geheim, dat geen geheim meer is, behoeft men niet meer te bewa ken. Het is in zo'n geval verstandi ger de handen ineen te slaan. Eisen howers plannen zijn een uitvloeisel van de situatie, die na het uitlekken van het atoomgeheim is ontstaan. Maar het besluit is te juister tijd ge nomen. Door de bondgenoten op de hoogte te brengen van de problemen der atomische oorlogvoering dient Ameri ka zijn eigen veiligheid, want voor een groot deel hangt deze af van de paraatheid der andere vrije landen. Door de industrie in bevriende lan den splijtbaar materiaal te verschaf fen (op voorwaarde voorlopig, dat 't niet voor militaire doeleinden wordt gebruikt), kan ook de economische kracht van het Westen een geduchte stoot in de goede richting krijgen. Renteloze lening voor de Franse daklozen p\E Franse minister van Financiën heeft met abbé Pierre, die tijdens de laatste koudegolf een kruistocht voor de daklozen begonnen is, de re gelingen besproken voor een binnen kort uit te schrijven openbare lening zonder rente voor de bouw van nood woningen. Abbé Pierre staat met zijn persoon lijk aanzien borg voor deze lening, waarvoor geen bepaald bedrag is aan gegeven en die de eerste „lening ter liefde van God en de evennaaste" se dert de Middeleeuwen zal zijn. P\E kwestie der Franse „priester- arbeiders", in wier status door in grijpen van Rome door tussenkomst van de Pauselijke Nuntius in Frank rijk wijziging is gebracht, heeft in de afgelopen dagen reacties in de poli tieke sfeer gewekt. Naar aanleiding van bedoeld ingrij pen en de hiermee verband houden de vervanging van de drie Dominica ner Provinciaals, is de kwestie van het eventueel sluiten van een nieuw concordaat tussen Frankrijk en het Vaticaan naar voren gebracht. Dit ge schiedde met name door de bekende Rooms-Katholieke schrijver Frangois Mauriac. Mauriac betreurt het, dat „de Apos tolische Nuntius te Parijs geen diplo matiek vertegenwoordiger is zoals de andere, en dat hij „op Frans grondge bied een grotere macht bezit dan een der leden van de regering". Mauriac wijt deze toestand in beginsel aan de scheiding van kerk en staat. EEN AMERIKAANSE fabriek is erin geslaagd langs kunstmatige weg atropine te vervaardigen. Dit is een soort geneesmiddel.... na melijk tegen vergiftiging door het nieuwste soort oorlogsgas, dat de zenuwen verlamt. IN EEN RESOLUTIE vraagt de Fran se Nationale Vergadering aan de re gering om een algemene loonsverho ging voor de Franse arbeiders. DE LEIDER van de opstandelingen op de Philippijnen, de Hoeks, heeft laten weten, dat hij met de wettige regering van het land wil samenwer ken. Men neemt zijn verklaring niet aux-serieux. IN HET „wisselstakcnde" Turijn heb ben betogers geprobeerd het ver voerswezen te ontwrichten, door ce ment in de tramwisscis te gieten. Vijf tien trams werden beschadigd. De politie arresteerde verscheidene beto gers. DE MISSIESCHOOL voor jonge vrou wen te Ubbergen organiseert op 6 en 7 Maart een bijeenkomst, waarop ge sproken zal worden over de moge lijkheid, om als leek in de missie te werken. GISTERMORGEN, twee dagen voor zijn 73ste verjaardag, is te zijnen hui ze overleden prof. dr E. Gorter, oud hoogleraar in de kindergeneeskunde, te Leiden. DE BORINGEN naar petroleum in de Belgische Kempen hebben geen resul taat opgeleverd. Men vond niets in het laagste gedeelte van de krijtfor- matie, waarin de Nederlanders olie hadden aangetroffen. NIEUWE Franse straaljager „Es- padon' heeft de snelheid'van het ge- vinnnereikt in horizontale vlucht op 13.000 meter. tot J Weersverwachting, gcldi* vanavond: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden en Mesten van het land enige sneeuw tLiJ ïye""s vvind' Tempera- turen om het vriespunt. Vandaag: Zon onder 17.58 uur. 4 ,nla0p 19(ï9 uur- Morgen: Zon f op 7.49 uur. Maan onder 7.57 uur. J TN Indonesië, ditmaal te Medan, heeft de politie weer twee Neder landers gearresteerd. Het zijn een ambtenaar bij de gouvernements landbouwbedrijven, J. Kolk, en R. Wittebol, zonder beroep. Officieel commentaar ontbreekt, zoals gebrui kelijk, volkomen. De hoofdredacteur van „De Vrije Pers" te Surabaja, de heer Evenhuis, is in Djakarta aangekomen. Hij heeft in de tijd, dat hij gevangen werd ge- jpKlisSKS Josephine Charlotte, gemalin van kroonprins Jean van Luxemburg, heeft gisteren op het kasteel Betzdorf het le ven geschonken aan een doch ter, die de naam Marie-Astrid heeft gekregen. De toestand van moeder en kind is goed. De jonggeborene zal binnen drie dagen worden gedoopt. Groothertogin Charlotte zal Meter en Koning Leopold Peter zijn. De doop zal plaats vinden op het kasteel Betzdorf en worden verricht door bis schop-coadjutor mgr Lommei. Om het Luxemburgse volk officiëel op de hoogte te stellen van het goede nieuws werden Woensdagavond 21 kanonschoten gelost. p\E Amerikaanse admiraal Jerauld Wright, is benoemd tot geallieer de opperbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Iiij is de opvolger van admiraal Lynde McCor mick. De benoeming gaat 12 April in. De NAVO-raad heeft McCormick van zijn functie ontheven op verzoek van president Eisenhower die de ad miraal voor een andere taak nodig heeft. T"NE Cinetone-studio's drecht staan ieder te Duiven- jaar enkele maanden lang leeg, omdat de Neder landse filmproductie te gering is. Nu heeft een Amerikaanse maat schappij, de Triangle Production Inc., een groot deel van de Duivendrechtse studio's voor een half jaar gehuurd, om er 26 korte films, die voor de te levisie vertoond moeten worden, te maken. Behalve de hoofdrolspeler in deze films <die tesamen een serie vormen), zijn nagenoeg alle employe's van Cinetone bij de opnamen betrok ken. Wordt deze eerste overeenkomst een succes, dan is het wel zeker, dat het contract ook voor volgende jaren zal worden verlengd. TTET Sovjet-ministerie voor de bui- tenlandse handel heeft met En gelse firma's contracten afgesloten voor de aankoop va" trawlers, tex- ticimachines en electrische uitrusting, ten bedrage van 173 millioen gulden. De Sovjet-regering deelde mee, dat er nog grotere transacties zullen vol gen, want het, plan. op grond waarvan de eerste aankopen zijn verricht, spreekt van 550 millioen roebel. houden, amoeben-dysenterie opgelo pen. Hoe groot de arbeidsonrust in In donesië nog steeds is. blijkt weer uit een staking van 6.000 arbeiders van de Standard V^cuvm Petrolèum Mij in Sungei Gerong. De aanleiding was een geschil over het gebruik van de bioscoop van de maatschappij door de arbeiders, voor hun vergaderingen. TN een bos bij Keulen is het lijk ge- 1 vonden van een zekere John Ro nald Chesney, die door Scotland Yard werd gezocht in verband met een dubbele moord in een oudeliedenhuis te Saling, Londen. Chesney had zelf moord gepleegd met een revolver. Chesney was de echtgenoot van een van de slachtoffers, de 43-jarige Iso- bal Veronica Chesney. Het andere slachtoffer was haar 72-jarige moeder. De Keulse politie meent dat de moordenaar, na uit Engeland te zijn gevlucht, uit Holland West-Duitsland is binnengekomen. Chesney, in 002-logstijd marine-of ficier, zag zichzelf als een moderne zeerover. Hij droeg zelfs gouden oor ringen. Hij was smokkelaar van be roep en alles was van zijn gading, van koffiebonen tot geweren toe. Alleszins merkwaardig is verder 'n rede van Michelet, de afgevaardigde van het departement Seine in het parlement. Hij vroeg de minister van Buitenlandse Zaken, de H. Stoel at tent te maken op de gevaren die door deze kerkelijke kwestie zouden kun nen ontstaan voor het prestige en de luister van het land. De socialistische senator Deixonne protesteert bij de Franse regering te gen de rol. die de Pauselijke nuntius in Frankrijk speelt. Volgens Deixon ne, is de nuntius slechts ambassadeur en mag hij alleen betrekkingen on derhouden met de regering. Ook hij vroeg een concordaat, dat de rechten van Rome en Frankrijk zou onder scheiden. Moeong Sai houdt stand HET Franse opperbevel in Indo- China verwacht, dat de aanval van de Vietminh op Loeang-Prabang zal worden voorafgegaan door een be storming van het Franse bolwerk Moeong Sai. Moeong Sai heeft al enkele aanval len te verduren gehad, maar onder de druk van het Franse luchtwapen en de artillerie van de vesting, moes ten de rebellen zich terugtrekken. Sommige hoge officieren geloven, dat het offensief tot staan is gebracht, maar de Vietminhs hebben nog mo gelijkheden voor een frontale aanval op de hoofdstad van Laos. De radiozender van de rebellen ge waagt van een omsingeling van Moe ong Sai. De Fransen zouden 28.000 man verloren hebben. De Nederlandse schilder Bernard van Vlijmen heeft zojuist een nieuw schilderij van Z. H. de Paus voltooid. Hij heeft het portret ge schilderd naar uit Rome ontvangen foto's en overeenkomstig van het Vaticaan daarvoor verkregen gegevens. (Van onze parlementaire redacteur). z~NFSCHOON de redevoeringen van minister-president dr Drees en de heer van der Kieft, die elk ander half uur aan het woord waren, voor de senatoren gisteravond geen aanlei ding meer bestond om de regering langer spitsroeden te laten lopen, ble- DE voorlaatste dag van de Ber- w liinse conferentie heeft Molotov twee voorstellen inzake Duitsland ge daan. Het ene betrof een poging van de vier bezettende mogendheden om overeenstemming te bereiken over de sterkte der Oost- en Westduitse po litie en het andere de instelling van een comité, dat de culturele en we tenschappelijke banden tussen Oost en West-Duitsland en de betrekkin gen op sportgebied nauwer moet aan halen. Molotov nodigde zijn Westerse ambtgenoten uit, zijn voorstel voor een gemeenschappelijk Europees veilig heidsverdrag, dat wel verenigbaar met het Noordatlantisch Pact is, maar niet met de E.V.G., te bestuderen. De vooruitzichten op een conferentie over bepaalde Aziatische problemen schij nen iets gunstiger te zijn. In Oost- en West-Berlijn worden inmiddels reusachtige demonstraties, die moeten worden gehouden op de laatste conferentiedag, voorbereid. Noch de Sovjets, noch de Westelij ken entameren deze demonstraties. Men vreest uitbarstingen van de volkswoede over de feitelijke misluk king der conferentie. Vanavond zullen de ministers in Berlijn een communiqué uitgeven. Vandaag komt Oostenrijk nog ter sprake. ^/"ANDAAG WORDT DE OUDSTE boerenkleermaker van Zee land, de heer Felius te 's-Gravenpolder, 95 jaar en gisteren hebben wij met de oude baas, die nog pienter, bij de hand en vro lijk is, een gezellig praatje gemaakt. Felius kon voor eigen rekening de bloeiend bedrijf en 'n gegeven moment (~\P de kleermakerstafel, waar hij nu al tachtig jaar op troont, vonden wij hem niet, want zijn oudste zoon, 'n gepensionneerd onderwijzer op Noord-Beveland. was met zijn vrouw overgekomen om vaders verjaardag te vieren. Goed van gehoor en geheugen als 's Gravenpolders oudste inwoner nog is, vlotte het onderhoud uitstekend en in weinige minuten vertelde hij ons zijn levensloop. Zijn vader had een boerderijtje on der Ovezande en daar zag onze man het levenslicht. Al vlug was hij ech ter inwoner van 's Gravenpolder, want daar de moeder ziek was, werd de baby naar de grootouders gebracht. Na enkele weken kwam hij weer thuis, maar men miste de kleine zo in het gezin der grootouders, dat 'n tante de zuigeling weer ging halen en niet meer af wilde staan. Heel zijn leven heeft hij hun huis niet meer verlaten en in 1885 werd het zijn eigendom. Ais jongen trok Felius' zijn hart naar dé boerderij, maar het ging de landbouwers in die jaren slecht en op aanraden van grootvader ging hij als 15-jarige in de leer bij zijn oom, die boerenkleermaker was. Toen deze 5 jaar later stierf, nam hij de zaak over. Eigenlijk had hij in dienst gemoeten, doch zijn vader kocht een rempiagant voor f 800 en HIJ kreeg een werkte op 'i met drie knechts. Men werkte toen zo lang het licht was en soms nog lan ger. Arbeidsdagen van half vijf 's morgens tot tien uur 's avonds waren geen zeldzaamheid. Dit moest trou wens ook, want anders was het de dood in de pot. Voor maakloon van een boerencostuum berekende men toen slechts f 4.50 en moest daar nog zijde en garen bijgeven. Zo'n driedelig costuum kostte des tijds kant en klaar f 27.50. Tegen woordig levert Felius ze nog voor f 175. Door poot aan te spelen kon men vroeger één gulden per dag verdie nen, doch toen had dit tienmaal meer koopkracht. Zeventig jaar geleden trad Felius in het huwelijk en ruim 40 jaar is hij getrouwd geweest. In 1925 stierf zijn vrouw en sindsdien, dus bijna al weer dertig jaar, is hij weduwnaar. Eerst had hij nichtjes, die de huishouding deden, doch die raakten allemaal ge trouwd en omdat het gedurig verwis selen hem verveelde is hij al ver schillende jaren kluizenaar. Dagelijks komt er nu een vrouw uit het dorp enkele uren voor het huishoudelijk werk. RUST ROEST hem voor, stil te gaan leven in een kléin, gezellig huisje. Maar Felius be dankte er voor. „Het zou m'n leven bekort hebben", zei hij. De werktafel trekt hem magnetisch aan. „Als ik daar op zit", zei hij, „en het zon netje schijnt, kan ik m'n werk zelfs nog zonder bril doen". „Alles met de hand?" „Neen", antwoordde Felius, „de machine moet er bij, anders zou ik in 'n week geen pak meer klaar krij gen. Tachtig jaar geleden kwamen de machines trouwens al door en ze zijn heel wat verbeterd in die jaren". UITSTERVEND GESLACHT VOLOP werk is er tegenwoordig niet meer voor de boerenkleer- makers, vertrouwde Felius ons toe, daar geen jonge boer meer de hoe rendracht kiest, en een burgerpakje kan ik niet maken. De Locrenklcermakcrs sterven dan ook uit en zijn merendeels stokoud. In 's H. Arenskerke vind je de hoog bejaarde gebr. dc Ruyter nog. Huis- soon te Kapelle is onlangs gestorven, zijn broer, 77 jaar, werkt nog te Heinkenszand. En ook op 's Hecren- hoek vind je er nog een, die het vak kent. Moest Felius het alleen van eigen dorp hebben, dan kon hij zijn naald wel in het spek steken, maar tot uit Oost Zuid-Beveland toe, krijgt hij nog opdrachtpn van boeren van de oude stempel. DE GOEDE RAAD pN heeft u nog geen idee in een ambteloos leven? vroegen we. Felius schudt het hoofd. Toen zijn vrouw stierf, stelde zijn oudste zoon TDICHT bij Felius stond een driepoot. We keken er naar en hoorden, dat Felius die gebruiken moet, sinds hij acht jaar geleden door een wilde sla gersjongen in de St Adriaanstraat te Goes omver werd gereden en een beenfractuur opliep. „Daar was ik eigenlijk nog de schuld van", vertelde de zoon. Toen vader 87 was en nog regelmatig fiet ste. vond deze dat dit te gevaarlijk werd en dat vader het karretje op stal moest zetten. Vader luisterde en trok op die Dinsdag voor het eerst van zijn leven per autobus naar Goes, waar hij prompt aan dat ongeluk kwam! Ondernemingslust zit er overigens nog genoeg bij Felius in. Enige jaren geleden informeerde zijn zoon, die zeevarend is, toen hij in Rotterdam lag en niet weg kon, telefonisch naar de toestand van zijn vader. Men bracht hem de boodschap over en tere stond bestelde Felius een taxi en reed zelf naar de Rotte-stad. De ogen van de ouwe baas glun derden, toen zijn zoon dit heldenstuk verhaalde en vrolijk lachend deelde hij vermakelijke bijzonderheden mee over die rit met het oude vehikel, dat aldoor stil viel. Lichaamscorrupties plagen Felius nog niet. Wel dacht hij laatst last van rhcumatiek te hebben. Doch de oor zaak was, dat hij met een 87-jarige vriend in de tuin. waar ook zijn kip pen gehuisvest zijn, met een span zaag een boom had klein gemaakt. Van de vier zoons, welke Felius had, zijn er nog drie in leven. De an der, die in Amsterdam woonde, werd tijdens de bezetting door de Duitsers vermoord. Dit is het enige grote leed uit een rustig en tevreden verlopen merk waardig leven. „Nu op de honderd aan. opa zei den we bij ons vertrek. „Als God 't geven wil. dan graag", antwoordde Felius. die nog aan het leven hecht, alsof het pas voor hem begint! ven zij toch nog enkele uren bijeen om zich opnieuw te werpen op de politieke kluif, die de onzichtbare professor Romme dc dag tevoren in hun waardige arena had gesmeten. Mr In 't Veld sloot zijn repliek met de verklaring, dat hij het diep zou betreuren wanneer er een eind kwam aan de na-oorlogse samenwer king tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. Mr K2-opman antwoordde, dat ook hij voorstander is van handelen, maar dat moet dan doelbewust handelen zijn en om het doel is juist het me ningsverschil, dat aanleiding geeft tot gedachten wisseling. Ook prof. Molenaar (V.V.D.) vond het nodig de leden van zijn partij te verdedigen tegen de bewering van Mr Kropman, dat alleen een confes sionele partij de diepste levensvragen in haar politiek kan verdisconteren. Wanneer ik naar de werkgevers in Brabant kijk in vroeger jaren, aldus prof. Molenaar, dan constateer ik daar de erbarmelijkste opvattingen over sociale rechtjraardigheid. Mr Kropman ontkende dit niet. maar hij wees beslist van de hand, dat het bij de liberale beter zou zijn geweest. „En ook hier moeten de omstandig heden in acht worden genomen", zo vervolgde de katholieke woordvoer der. „We hadden daar te doen met werkgevers uit de Generaliteitslan den, die lange tijd waren onderdrukt, hetgeen zijn invloed had op de men taliteit van de werkgevers". Deze uit lating werd door de andere senatoren met nogal twijfelachtige spot aan hoord en ook ons leek het geen ge lukkige reactie. Een ernstig vermaan richtte mr Kropraan tot de katholieke socialis tische senator Kallenbeek, die ge sproken had van „bekrompenheid" van de katholieken in hun emanci patiestrijd. „Ik vraag me af, of 's lands vergaderzaal de plaats is. waar de heer Kallenbeek de zwakheden van zijn geloofsgenoten moet étale ren". GEMEENTEN RUIMER ARM SLAG. PjE LANGE redevoeringen van de beide ministers waren in hoofd zaak herhalingen van hetgeen we in de Tweede Kamer bij de algemene politieke en financiële beschouwingen reeds hadden gehoord. Inmiddels had echter de heer v. d. Kieft toch een mededeling te doen. Het percentage van de uitkering uit het Gemeentefonds aan de gemeen ten zal voor 1953 alsnog worden ver hoogd van 116 tot 120. Het verho gingspercentage voor 1954 is nog in studie. De veeriliensleu op cle Westerselielde De provinciale veerdiensten op de VI esterscheldc zullent onvoorziene om standigheden voorbehouden, vandaag weer volgens dienstregeling worden uitgevoerd. Dat betekent, dat er ook hij avond wordt gevaren. Er klonk een gil over de Am sterdamse Herengracht. Er was een kleine iongen te water ge vallen. Prompt trokken twee, drie Amsterdammers hun jas sen uitgereed om de sprong iu de ijskoude gracht, te longen. Onder hen was de chauffeur "nn een vrachtauto. De man had. toen hij met zijn vehikel over de Latjesbrug reed. de ipndkreet aehnnrrl Hii bedacht veil neen moment maar sprong zo uit de cabine te water. De auto had daar echter niet op gerekend en deze reed achter uit. teoen een fraaie nevel, die plotseling heel gek begon te wankelen. Maar. zult ge zeg gen. de chauffeur smaakte ten minste het ciennegen. een kind te redden. Nee. ook dat niet. Het. jochie werd hem net door een andere redder voor de neus wegnekaavt Huilend stond het op de kant. Maar een kwartier later zag men het knulletje weer op straat. Want toen moest hij kijken naar die ge- kneucdp nvi en de natte chauf feur die ernaast stond. „Die vent ken niet rijen", zei de drenkeling.

de Stem | 1954 | | pagina 1