Commissaris der Koningin vertelde over zijn Zeeuwse reis ABDIJSIROOP OVERVAL Z-.VLAA N Waterschap STOPPELDIJK C.A. wil nieuwe afwateringsleiding aanleggen Zuid-Beveland „EEN TIENDAAGSE VELDTOCHT" Chefarine 4 op Boerenleenbank 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 Hartelijke ontvangst en veel belangstelling 28 uur in de trein HOEST U'sNACHTS? De A. R. en de Statenverkiezing Twentse Bank en Van Mierlo Het reconstructieplan Schouwen-Duiveland Maatschappelijk werkster voor Clinge en Graauw GriepbesSrsjding mei 4 middelen tegelijk! Hevige worsteling te Made Contactvergadering te IJzendijke TERNEUZEN AXEL Tegen pijnen verkoudheid griep OOSTBURG In vorige eeuw hadden vele polders elk jaar een „watersnoodje" Veelomvattende taak Verstopping riT GOES De geluksclub agenda HEDEN MORGEN 2 TERUGKOMEN van zijn „Tiendaagse veldtocht" naar het hoge Noorden, deelde de Commissaris der Koningin en ander mee over zijn ervaringen en reis-indrukken AANVANKELIJK was Jhr. de Ca sembroot. nadat hij de invitatie van de Zweeds-Nederlandse vereni ging voor een onofficieel bezoek aan vaard had, van plan geweest om de reis met eigen auto te maken, doch vrees voor besneeuwde en gladde we gen brachten hem tot de reis per Hol- land-Scandinavië-expres, die er van Hoek van Holland tot Stockholm 28 uur over doet; een treinreis dus van be'ekenis. De ontvangst was in Zweden aller hartelijkst geweest, niet in het minst doordat de directeur van de Shell in Stockholm, de heer van Driel van Wa- geningen. gastvrij zijn woning voor „Zeelands ambassadeur openstelde. HET HOOGTEPUNT fJOOGTEPUNT van het bezoek in de Zweedse hoofdstad was de bij eenkomst met de Zweeds-Nederlandse vereniging, waar de Commissaris een lezing met film- en lichtbeelden hield over de watersnoodramp, hulpverle ning en herstel, welke zeer insloeg en verrassing bracht, omdat de meeste toehoorders niet wisten hoeveel facet ten er aan de wederopbouw zaten. De landbouwdeskundigen interes seerden zich buitengewoon voor het beknopt exposé dat de Zeeuwse land- bouwconsulent, dr. v. Beekom, de Com missaris had meegegeven over de wer king van het gips op de zoute gron den. Allemaal vroegen ze om een af druk, welke wens ingewilligd is. Het vertoonde geluidsfilmpje had Jhr. de Casembroot meegekregen van de Regeringsvoorlichtingsdienst. Het \loeg in om het prachtige overzicht van de dijkdichtingen en vooral ook om de ingelaste speech van Koningin Juliana. IN DE HOLLANDSE CLUB ETEN tweede geslaagde avond in Stockholm was de ontvangst bij de zgn. Hollandse Club, geheel be staande uit Nederlanders, die bij de Shell, de Unilever of bij het Philips- concern betrokken zijn en waar hoog en laag zich verbroederden. Hier hield de Commissaris zijn lezing natuurlijk in de landstaal; elders gebruikte hij het Engels, Een ander bezoek gold de stad Go thenburg, waar voor de Zweeds-Neder landse vereniging eveneens een lezing werd gehouden, die niet minder suc ces had. Aardig was hier, dat men de Com missaris nog een nagekomen gift van de vakverenigingen van Gothenburg, groot f 250, ter hand stelde, wat het totaal der bijeengebrachte gaven tot boven de f 128.000 bracht Zowel te Stockholm als te Gothen burg wesrd een persconferentie gehou den met journalisten van de vier voornaamste bladen, wier weetlust al lerlei gebieden bestreek en die bij voorbeeld ook nieuwsgierig waren hoe (Advertentie) Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot deel uan de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - Ontevredenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen /~\P DE Jaarvergadering van de A.R, in de Statenkring Hulst, is druk gesproken over de candidaatstelling voor de Staten door de partij. Er bleek teleurstelling te heersen over de wijze waarop dit deze keer is geschied en men besloot hierover een schrijven te richten tot het Provinciaal Comité, waarin deze teleurstelling tot uiting zal worden gebracht. Op deze vergadering welke onder leiding stond van de heer F. de Koeij- er. heeft de heer C. de Putter een causerie gehouden over „Het beleid dor Staten". Secretaris C.A. de Kraker bracht verslag uit van het afgelopen Jaar en penningmeester P. de Klerk deed weten dat er een batig saldo van bijna f, 140. TN HHJT Jaarverslag van de Twentse Bank wordt opgemerkt, dat de ver werving van het aandelenkapitaal van Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda niet nagelaten heeft een gunstige in vloed op de gang van zaken bij de Twentse Bank uit te oefenen. Naast de tastbare resultaten welke zij onder andere in de vorm van dividend over 1952 van deze instelling ontving, draagt Van Mierlo en Zoon in verheu gende mate bij tot de algemene ver sterking van de positie der Twentse Bank in Nederland. ons een in het getroffen Nederland de belas ting nog verlaagd had kunnen worden en in het rijke Zweden niet! De Commissaris bezocht in beide steden ook nog de autoriteiten van het Rode Kruis om hen ;e bedanken voor de overvloedige hulp aan ons rampgebied. Zo men weet gaf Zweden van alle buitenlandse mogendheden bet. meeste. Bij een bezoek aan de burgemees ter van Gothenburg toonde deze be langstelling voor de uitbreidings- en streekplannen in Nederland en waar schijnlijk zal dit wel een bezoek aan ons land tengevolge hebben. EEN RUK LAND MAAR PEPERDUUR zijn echtgenote, nog een bezoek ge bracht aan Kopenhagen, waar hij lo geerde bij onze gezant en kennis mocht maken met de Commissaris der Koningin in die stad. de heer Moltke, die een Nederlandse vrouw heeft. De reis was wel vermoeiend ge weest, zei de Commissaris, maar bui tengewoon prettig en niet gaarne aou hij deze trip naar Zweden en Dene marken hebben gemist. Zoals men in steden als Gothenburg en Kopenha gen de Nederlandse invloeden in de bouwwijze bespeurt, zo vindt men in de aard van Zweden en Denen veel van onszelf terug en ook dit maakt, dat men er zich spoedig thuis voelt, Advertentie? hr. de Casembroot was getroffen door de rijkdom en welvaart welke hij in Zweden had opgemerkt. Men leeft er op hoog peil, dank zij de fan tastische lonen, welke aan de andere kant het leven ook weer peperduur maken. In de étalages had de Com missaris heel wat Nederlands fabri kaat gezien. De Nederlandse chocola de en sigaren zijn er buitengewoon in trek. Krotten of sloppen zijn nergens te zien. Wel veel nieuw- en voorna melijk hoogbouw. Men heeft zich om ringd met de grote en kleine gemak ken des levens en men staat op vorm en decorum, sneeuw lag er nog over al in Zweden maar de wind was er heel wat mmder guur dan hier. TE KOPENHAGEN QP zijn terugreis heeft Jhr. de Ca- sembroot, die vergezeld was van Weinig voldoening over bevriezing rhEZE week komt het rapport der Reconstructiecommissie van Schou wen-Duiveland in de afdelingen van de Staten van Zeeland om op 17 Maart In openbare zitting te worden be handeld. Een jaar geleden werd op initiatief van de directeur van de Planologische dienst door Ged. Staten van Zeeland een reconstructie Schouwen-Duiveland in het leven geroepen, die begin Ja nuari met haar rapport gereed kwam. In de diverse gemeenteraden van het eiland is dit rapport ter sprake ge komen en bij de debatten zijn de grie ven en bezwaren naar voren gekomen over „bevriezing" en de samenvoeging van gemeenten. Geklaagd werd over het feit dat te veel met „passer en liniaal" is gewerkt, zonder daarbij rekening te houden met de erfenis van het verleden, die bij de ramp ge spaard is gebleven. Sociaal-psychologi sche overwegingen zijn niet altijd tot gelding gebracht, maar te veel aan dacht werd geschonken aan het eco nomische. De „bevriezing" houdt in dat mensen van hun oude vertrouwde woonplaats worden verdreven. Ook de stichting „Nieuw Schouwen - Duive- land" heeft zich tegen de „bevriezings plannen" gekeerd. In het algemeen bestaat de indruk dat van veel te wei nig mensen van het eiland het oordeel over de reconstructie is gevraagd. De stichting zal zich tot de Ged. Staten wenden en uiteenzetten, dat de bevriezingsplannen funest zijn voor een snelle wederopbouw van het ei land. Op 24 Februari wordt te Zierik- zee een openbare vergadering belegd waar het reconstructieplan in discusse zal worden gebracht. Met ingang van 15 Februari j.l. is Mej. M. Beelen benoemd als maat schappelijk werkster voor de parochies Clinge, Graauw en Nieuw Namen. Elk tablet Cheiarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de ge hele wereld beroemd zijn gewor den en millioenen mensen al baat brachten. w TEGEN PIJNEN en GRIEP. 20 TABLETTEN 85 ct (Van onze correspondent) 1STERAVOND, omstreeks half ne gen, hebben twee personen een overval gepleegd op de Boerenleen bank in de Stationsstraat te Made. Nadat zij het gebouw waren bin nengedrongen, wilden zij de kassier de heer G. S„ die zij bedreigden met een alarmpistool op het voorhoofd, dwingen het in de kluis aanwezige geld te overhandigen. De heer S. greep echter plotseling het pistool, waarna een zeer hevige worsteling ontstond. De kassier slaag de er daarbij in, zich van het pistool, een revolver, 'n gummistok en 'n ac- tetas meester te maken, waarna de bandieten de vlucht namen in een auto, die geparkeerd stond, nabij het Zusterklooster in de Kerkstraat. Aan de politie zijn alleen de cijfers van het nummerbord van de auto bekend. Voor vee- en varkens handelaren QP Donderdag 18 Februari a.s. des avonds 7 uur zal in „La Porte d'Or" te IJzendijke een contactverga dering gehouden worden van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Vee handelaren en de Ned. Bond van Var kenshandelaren. Als sprekers zullen op deze vergadering aanwezig zijn: de heer K.W. ten Dam, voorzitter van de Ned. Bond van Veehandelaren en de heer J. Westendorp, Rijksveearts te IJzendijke. Voorts zal een der be stuursleden van de afd. Zeeland van bovengenoemde bond spreken over: „Wat doet de Bond voor U". Deze contactavond zal opgeluisterd worden met de vertoning van enkele films, o.a. de bekende vee TBC-bestrijdingsfilm „De bonte moet er ut". LEZING ANDES-EXPEDITIE Voor de gezamenlijke peisoneelsver- verenigingen te Terneuzen. hield drs de Booij in het Concertgebouw een lezing over zijn expeditie tesamen met dr Egelier naar het Andes-gebergte. De voorzitter de heel" J. Wijnen heette de stampvolle zaal van harte welkom en in het bijzonder de spre ker van deze avond. Vóór de pauze vertelde drs de Booij aan de hand van prachtige lichtbeel den en daarna met behulp van enige fascinerende films over alles wat aan een dergelijke onderneming verbon den is. Bovendien verwerkte spreker in ziln verhaal allerlei bijzonderheden over het land, het volk en zijn cultuur. Hij deed die od een zeer meeslepende en vaak humoristische wijze. De heer Weijnen was zeer zeker de tolk van allen, toen hij in zijn slui tingswoord drs De Booij dankte voor zijn prachtige lezing, hem en zijn tochtgenoot veel succes toe wensend voor hun volgende expedities. BURGERLIJKE STAND Geboorten; 5 Febr. Cornells z.v. Ma- rinus de Bat en Anna van Iwaarden; Paulus Theodorus Albert z.v. Theodo- rus S. F. Vaal en Serlicia M. V. de Ridder (won. te Sas van Gent)6 Febr. Hendrik Jan z.v. Jacob Hendrik Vermaire en Neeltje Haak; Pieternel- la Elisabeth d.v. Marinus de Leeuw en Levina H. C. Overdulve; 8 Febr. Jacobus Jan z.v. jan L. Pauw en Jo hanna S. Leunis; Joannes Maria Aloi- sius z.v. Marinus P. van Kemseke en Irène P. Piessens (won. te Axel); 9 Febr. Marc Livinus Marie z.v. Louis M. Coppejans en Maria M. Verstrae- ten; Pie ter Jacob z.v. Pieter Vermeu len en Anna Leunis; Cornells Flori- mond z.v. z.v. Frans Drabbe en Hele na M. J. Isebaert. Huwelijksvoltrekkingen: 11 Febr. Francois Donze 46 jr. jm. (won te Hoek) en Maatje C. Stoffels 40 jr. jd.; Cornells de Zwarte23 jr. jm. (won te Hoek) en Elisabeth Wisse 23 jr. jd. Overleden. 6 Febr. Ingrid A. E. H. de Schepper 25 jr. d. van Josephus M. de Schepper en Alice E. Buijs (won. te Koewacht)8 Febr. Coralia M. Herman 74 jr. echtg. van Alphoncius de Schepper (won. te Koewacht). Sluiskil KOLENAANVOER HERVAT De kolenaanvoer voor de Cokesfa- briek, die door de vorst was gestag neerd en waardoor de kranen enkele weken buiten werking waren gesteld, is hervat. Ingeval de vorst langer zou aanhouden was inmiddels een zeeboot gecharterd die Maandag voor de kade kwam. Het was het Deense s.s. „Jan", die een lading kolen binnen bracht. In de naoorlogse jaren komt het zeer zelden voor dat de kolen per zeeschip tot voor de kade worden aangevoerd. Op dezelfde dag kwam er ook meer beweging in de binnenvaart en zo zag men dan ook dat een tweetal Rijnaken met een lading kolen onze plaats bin nenkoer. KAMPIOEN KONIJN Onze dorpsgenoot H. de Bruyn be haalde op de Kampioenstentoonstel ling te Eindhoven voor konijnen het kampioenschap van het ras Blac a Fan. Hetzelfde konijn had eerder reeds het kampioenschap op de ten toonstelling te Axel behaald. Sas van Gent BALDADIGHEID Door tot nu toe onbekende perso nen werden de zgn. „sleutels", waar mede de brug over de middenkanaalarm wordt opengedraaid, in het kanaal ge worpen. Ofschoon het toen dienst doend brugpersoneel, gealarmeerd door de „plons", waarmede de sleutels in het water terecht kwamen, spoedig ter plaatse was. gelukte het niet enig spoor van de daders te vindden. In middels Is door de rivierpolitie een der sleutels, met behulp van een mag neet opgevist, doch de tweede sleutel is nog steeds onvindbaar. Westdorpe KEURING MOTORRIJTUIGEN Het is de bedoeling dat binnen kor te tijd in deze gemeente een keuring zal plaats hebben van motorrijtuigen en aanhangwagens, alsmede vaii land- bouwtractoren. Deze keuring berust op basis van vrijwilligheid en zal voor betrokkenen geen kosten meebrengen. Er zal een grondige keuring plaats hebben van het motorrijtuig en op eventuele gebreken fouten of tekort komingen zal worden gewezen, terwijl bovendien aanwijzingen en richtlijnen zuilen worden verstrekt in verband met veilig verkeer, en ter juiste vol doening aan de bepalingen van We genverkeerswet en -Reglement. Het Is zeker een prijzenswaardig idee geweest van het gemeentebestuur deze keuring te organiseren. De juiste datum voor de keuring is hog niet vastgesteld. Philippine Advertentie) KRUIS IN TOP Dezer dagen heeft men het kruis op de toren van de nieuwe kerk geplaatst. Als het niet meer tegenloopt, dan zullen deze week wel aile stellin gen opgeruimd zijn. NU gaan ze zo stilletjes aan met de ornamenten beginnen. Mogelijk zal men binnen enkele weken ook reeds het orgel ko men plaatsen. De parochie verwacht, dat de kerk met Pasen klaar zal zijn. OUDERAVOND O. L. SCHOOL Ongeveer 125 ouders van leerlingen deir O. L. School kwamen in het gym nastieklokaal voor de Ouderavond bij een. waarbij het gemeentebestuur ver tegenwoordigd werd door de wnd. bur gemeester P. J. van Bendegem en se cretaris J. L. J. Maris. Bij deze samenkomst werden een tweetal onderwijsfilms vertoond. Eén handelde over de steenkolenmijnen in ons land en de andere over dé voor koming van zandverstuivingen op de Veluwe, alsmede over de aldaar plaats vindende bijen- en schapenteelt. Tijdens de pauze werd thee ge schonken. waarna de ouders gelegen heid hadden de prestaties en vorde ringen van hun kinderen met de leer krachten te bespreken, DE WAAIER PATIENCE Vanwege de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit, afd. Axel. zal Don derdag in „het Centrum" door het Rotterdams Toneel worden opgevoerd het toneelspel van Henri Troyst „De waaier Patience", onder regie van Frits van Dijk, Clinge OPCENTEN PERSONELE- EN GRONDBELASTING VERLAAGD De gemeenteraad alhier kwam in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Bouw- en Woningtoe zicht waarbij zij een overzicht gaven van de gebeurtenissen in het afgelo pen jaar. In een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Henricus om de kasgeldlening ad f 10.000 voor één jaar te verlengen werd goedgunstig beschikt. Aan de Vereniging Schooltandverzorging in O. Z.-Vlaanderen werd, evenals vori ge Jaren, eenzelfde bedrag aan subsi die toegekend. Alvorens de begroting aan te snij den, deelde de voorzitter aan de raad mede, dat B. en W. het voorstel in de raad brengen om de opcenten van de personele belasting met vijftig te ver lagen. Deze verlaging werd door de raad ten zeerste geapprecieerd. De heer Hageman maakte tevens van de gelegenheid gebruik om de grondbe lasting voor bebouwde gronden aan te roeren. Spreker zag graag, dat deze opcenten van 190 pet, werden terugge bracht naar 150 pet. Ook dit voorstel werd met algemene stemmen aange nomen. Bij de werken welke in de naaste toekomst zullen moeten wor den uitgevoerd behoren; de verkave ling van het electrisch net te Clinge en Nieuw Namen, het bouwen van een nieuwe fröbelschool, het bouwen van een badhuis, het verbeteren van de Molenstraat alsmede de verbetering van de verschilende zijstraatjes. De verkaveling van het electrisch net te Clinge en Nieuw Namen zal hopenlijk weldra een feit zijn. B. en W. zullen nog enige nadere besprekingen voe ren. waarna de plannen ter goedkeu ring aan Ged. Staten zullen worden gezonden. Met de bouw van een Jrö- belschool is het nog niet zo rooskleu rig. Clinge staat hiervoor nummer drie op de urgentielijst. B. en W. zul len echter nog trachten om de urgen tie voor Clinge duidelijker te doen spreken om alzo eerder tot bouwen te mogen overgaan. Het badhuis zal worden gebouwd, zodra met de uit breiding van het gemeentehuis een begin zal worden gemaakt. Daar zul len dan doucecellen in geplaatst wor den. welke voor eenleder toegankelijk zullen zijn. Vervolgens werden nog enige ver zoeken behandeld om subsidie. Zo werd aan de patronaten te Clinge en Nieuw Namen ieder een subsidie ver leend van f 500. Aan de Katholieke Nationale Stichting De Zonnebloem f 100. Het feestcomité te KapelLebrug kreeg voor de eerse maal een subsidie van f 50. Aan het Koningin Wilhel- minafonds werd één cent Der inwoner verstrekt. De winkelsluitingswet kwam nog- maals ter sprake. Meerdere malen was reeds geprobeerd om de winkels langer open te houden, doch dit was telkens mislukt. Niettemin zal nog eens gewacht worden om de winkels te mogen openhouden tot acht uur 's avonds Koewacht jaarmarkt groter opgezet De Koewachtse Jaarmarkt op 7 Apnl zal dit jaar een ander cachet krijgen. De jaarmarkt die voorheen enkel be stond uit vee, dat werd gekeurd en waarvoor door de gemeente Koewacht prijzen werden beschikbaar gesteld, zal dit Jaar worden uitgebreid met de in dustrie in onze gemeente. De oudleer- lingenvereniging van de vlassersschool zal ter gelegenheid van de jaarmarkt een wedstrijd organiseren in het op maken van gezwingeld vlaslint. De benodigde gelden hiervoor zijn reeds binnen en zodoende zullen er voor deze eerste wedstrijd „vlaslint bewerking" buitengewoon mooie prijzen worden beschikbaar gesteld. Er zal kunnen worden deelgenomen door ieder, die op een Nederlands vlasbedrijf werk zaam is. De wedstrijd zal plaats hebben tijdens de jaarmarkt-uren in de kom der gemeente. Hierdoor zal de Jaar markt een indruk geven van de boer derij en de industrie in deze gemeente. Bijenhouders bijeen. Voorzitter J. Hoolhorst opende de vergadering van de vereniging tot bevordering van bij enteelt. Het afgelopen jaar is voor de bijenteelt een vrij slecht Jaar geweest. Toch zal men trachten steun te verle nen aan de imkers die tijdens de wa tersnood alles hebben verloren. Bij de rekening en verantwoording bleek er een saldo te zijn van f. 485,77. De heer J. d. Reu, werd wegens periodiek af treden als bestuurslid herkozen. Na de pauze werden enkele films gedraaid over bijen en bloemen, die door het ministerie van landbouw beschikbaar waxen gesteld. Groede dijkleger paraat Evenals in andere gemeenten is ook te Groede een ötfkleger ingesteld. Het bestaat uit een algemeen leider, een plaatsvervangend leider, 4 groepen van 12 man, met aan het hoofd van elke groep een voorman, terwijl voor elke groep een vrachtauto ter beschikking staat. Zodra verwacht wordt, dat het water boven 3.10 m. boven N.A.P. zal stijgen, wordt het dijkleger gewaar schuwd. Tot algemeen leider werd aan gesteld de heer Anth. P. de Hulster. Breskens Biervliet gulle gaven van de boeren De katholieke boeren van onze ge meente hebben met een graan-inza- melingsactie voor de Oost Priester hulp een prachtig resultaat behaald. Er werd zo gul gegeven dat de voor zitter van de NCB-afdeling, de heer Jos. Kouijzer, een bedrag van f 1018.83 kon overmaken naar het R.K. Huis vestingscomité in Den Bosch, dat de ze actie verzorgt. Eede RODE KRUIS AVOND In Sancta Maria werd een filmvoor stelling gegeven door het Rode Kruis. Dr. Kesteloo uit Aardenburg hield 'n inleidend woord over het werk en de taak van het Rode Kruis. Hierna wer den enige films over het werk van het Rode Kruis tijdens de ramp vertoond. Tijdens de pauze werd een verlo tmg gehouden en een pop. door zieken gemaakt, werd met Amerikaans opbod verkocht. Na de pauze werd de film „Mensen in het Wit", vertoond. De belangstelling was matig. Stekene MOOIE ONDERSCHEIDING Die crack bij de liefhebbers, onze dorpsgenoot Genties Saelens. werd bij Koninklijk Besluit de Medaille van Sportverdienste toegekend. Zelzate wereldrecord accordeon- spelen Onze plaatsgenoot, Michel Verbist, is er niet in mogen slagen zijn re cordpoging om het wereldrecord lang durig accordeon-spelen op zijn naam te brengen. Gedurende 70 uren heeft hij er de moed ingehouden door er maar lustig op voort te spelen. En het voornaamste is wel, dat hij niet „zo maar" zijn toetsen indrukte zonder enig thythme of enige melodie, doch tot het laatste toe muziekstukken ten gehore bracht. Door uitputting over mand, heeft hil zijn recordpoging moeten opgeven. Doch wij vernemen verder, dat hij in de maand Maart een nieuwe poging zal wagen, en dat hij er vast van overtuigd is, het wereld record dan op zijn naam te brengen of in elk geval zeer dicht te benaderen. (Advertentie) ^OWEL tijdens de angstige dagen van de watersnood, als op het huidige ogenblik nu er besprekingen worden gevoerd over de aanleg van een nieuwe afwateringslelding van Hellegat polder naar Zeesluis, is het Waterschap Stoppeldijk c.a. meer in de belangstelling gekomen waarom wij dan ook een beschou wing willen geven over dit reeds 103 jaar oude waterschap. f-JEJT afwateringswaterschap stop peldijk c.a. werd in 1850 opgericht nadat zich toen reeds vele moeilijkhe den bij de werkzaamheden en de be sprekingen om te komen tot verbete ring der afwatering, hadden voorge daan. In de vorige eeuw kwamen ver schillende polders zoals de Ser Pau- welspolder. de polders van Ossenisse e.a. gedurende het najaar en de win ter bij natte getijden onder water te staan, wat voor de gronden funest was en voor de bewoners dezer gebie den vele narigheden opleverde. Som mige mensen konden niet naar hun eigen parochiekerk doch moesten naar elders, anderen moesten met een bootje van hun erf af. Het Waterschap Stoppeldijk c.a. met wijlen de heer Seijdlitz als eerste voorzitter, omvatte een groot polder gebied t.w. de polders Stoppeldijk, Groot Cabron en de ser Pauluspolder, benevens de waterschappen Hengst en Rummersdijk. Lamswaarde, Oude Graauw en Langedam. Voorts was het nieuwe waterschap afwateringsgebied van de Willem-III, de Hellegat en de Eendrachtpolder welke laatstgenoemde polders een vergoeding daarvoor aan het waterschap moesten geven zonder echter zelf medezeggingschap in het waterschaps-bestuur te hebben. Het af wateringswaterschap Stoppeldijk c.a. beslaat een gebied van pl.m. 5600 HA welk gebied in den beginne wel niet zo groot was maar is uitgebreid door cultuur - technische verbeteringen en de intensivering dei- binnenwaterstands- werken waardoor plassen en moeras sen in de loop der jaren in cultuur konden worden gebracht. watergemaal grote verbetering Liet waterschap Stoppeldijk c.a. heeft o.a. tot taak. het onderhoud oer zeewering over een lengte van 2 KM, het onderhoud van de afwateringslei ding lopende van het gehucht Kampen tot de Zeesluis bij Ossenisse, een leng te bedragende van 1,8 KM en voorts de onderhoud der sluizen bij Ossenisse. Kampen en Vogelfort, vijf in getal. Het onderhoud van polderwegen en sloten is voor rekening van de betref fende. onder dit afwateringsgebied res sorterende polder- en waterschapsbe sturen. Niet altijd heeft Stoppeldijk c.a. al de genoemde sluizen gehad, de zeesluis bij Ossenisse dateert uit de eerste helft der negentiende eeuw, Kampen had in 1740 twee sluizen, in 1851 drie terwijl rond 1870 de vierde erbij kwam. De slui? bij Vogelfort stamt ook uit de negentiende eeuw zij het dat deze sindsdien enkele malen is verbeterd, voor het laatst enkele jaren na de bevrijding. Hoewel men veel heeft gedaan oiii de afwatering zo intensief mogelijk te doen fungeren was het in het begin van deze eeuw nog lang niet zo als men het wel wen selijk achtte en zo is men er na vele gehouden beraadslagingen en na ver schillende ontstane moeilijkheden te hebben overwonnen, in 1927 dan toch eindelijk toe overgegaan een bema lingsinrichting het z.g. watergemaal aan te schaffen en dit watergemaal werd geplaatst in Ossenisse. Met dit nieuwe watergemaal voor zien van een dieselmotor van 200 PK werd een bemalingscapaciteit verkre gen van 230 kub. meter per minuut. De ingebruikstelling van dit gemaal door de toenmalige commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland jhr Quarles van Ufford was een zeer be langrijke gebeurtenis voor een groot gedeelte van het polderrijke O. Z Vlaanderen, immers door de grote be malingscapaciteit van dit watergemaal werden verschillende polders van die hoge waterstanden In de natte getij den van het jaar bevrijd. DE PLANNEN LJoewel het waterschap Stoppeldijk c.a. in de loop van haar 103- Jarig bestaan reeds veel tot stand heeft gebracht is haar werk nog niet ten einde. Men wil verder, men denkt en werkt rusteloos verder om de zeewe ring en afwatering in goede conditie te houden en het peil daarvan nog te verhogen, immers aan zeeweringen en uitwateringsgelegenheden is veel gele gen en dat daaraan nog steeds alle aandacht dient te worden besteed is ieder volkomen duidelijk, getuige de laatste watersnood. En zo wil het waterschap thans overgaan tot de aanleg van een nieu we afwateringsleiding, althans voor 't gedeelte Hellegatpolder - Zeesluis op pl.m. 70 meter van de oude leiding. De plannen hiertoe zijn ontworpen en men hoopt deze spoedig te verwezen lijken. Bij de uitvoering van deze plannen spreekt vanzelf ook de financiële zijde een hartig woordje mee en is een be langrijke niet weg te cijferen factor. Hiervóór is natuurlijk overleg met ver schillende instanties noodzakelijk. Het overleg met Prov. Overheden is gaanae en wanneer dit een vlot verloop heeft zal voor het afwateringsgebied Stop peldijk een verbeterde afwateringslei ding vrij spoedig werkelijkheid worden en is men een grote stap verder, ja, is er een mijlpaal bereikt in de on verpoosde arbeid van de energieke en actieve waterschapsbestuurders. NAAM VAN ESBROECK EEN TRADITIE |N Zeeuwsch Vlaanderen ziet men vaak in de geschiedenis van ver enigingen of anderszins steeds dezelfde familienaam voorkomen en bestuurs functies van vader op zoon overgaan Stoppeldijk c.a. Hier is het de naam Stoppeldijk c.a. Hier is het de naar van Esbroeck, die men steeds weer ontmoet Reeds vier generaties in suc cessie komt de naam van Esbroeck, in de een of andere bestuursfunctie voor. De huidige voorzitter de heer L. van Esbroeck (oud-burgemeester van de voormalige gemeente Hengstdijk) hanteert de voorzittershamer reeds 24 jaar doch overtreft nog niet zijn va der. die 30 jaren voorzitter is geweest. Deze opvolging van vader op zoon be wijst de hechte verknochtheid van de ze familie aan hun dierbaar polderge bied en anderzijds is het een duidelijk bewijs dat er een goede harmonie en samenwerking bestaat tussen de stem gerechtigden en bestuurders en dat het werk der bestuurders inzonder van de voorzitter geapprecieerd wodt. MUZIEKVERENIGING VERGADERDE In het café van de heer J. v.d. Vel de hield de muziekvereniging „Uit het volk. voor het volk", zijn algemene vergadering. Uit het financieel verslag bleek, dat het afgelopen jaar niet zo gunstig is geweest dan het voorgaande. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren Jac. Luteijn, en J. van Belois. Aan de beurt van aftreden waren de heren P. Rpokus en P. Dierick, terwijl er één vacature was. Bij de stemming werden benoemd de heren P. Rookus, R. Vergouwe en J. Carels. De twee eerstgenoemden na men hun benoeming aan, doch de heer Carels bedankte. Bij een tweede stem ming werd de heer Jac. Keymei be noemd. Bij de ingekomen stukken was een uitnodiging tot deelneming aan het festival te Oostende. Besloten werd deze uitnodiging nog eens nader met de muzikanten te bespreken. Na af loop der vergadering werden de be stuursfuncties als volgt verdeeld: J. de Hulster voorzitter, A. Mosselmans vice voorzitter, J. Jansen secretaris, P. Rookus penningmeester, J. Visser R. Vergouwen en Jac. Keymei leden, VISMIJN Visaanvoer op de Vismijn té Bres kens in de week van 7 tot en met 13 Februari: 80150 kg Haring van f. 0.18 0.23; 7 kg Schol van f. 0.53 Toneelavond Volksonderwijs In 't gemeentelijk. Verenigingsgebouw hield de afdeling Breskens van de Vereniging voor Volksonderwijs een toneelavond, die verzorgd werd door de Vlissingse Onderwijzers toneelvereniging. De be langstelling was zeer groot. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven: „Ze kregen wat ze wilden". Het gebodene viel zeer in de smaak. Propaganda - avond. In het ge meentelijk ontspanningsgebouw wera door de Ned. BUndenbond een propa- .ganda-avond met filmvertoning gehou den. Aan deze avond werd door de heer J v d Berg, bondspropagandist en door de Chr Zangvereniging „Sur- sum Corda" medewerking verleend. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 et. De families Rinkhoud, de Lange en Driessen hadden een loterijclubje ge- .yormd en samen een tiende lot in hun bezit met het nummer waar Maandag de honderdduizend op viel. De fami lie Rinkhoud, bestaande uit man en vrouw, dochter en verloofde hadden er de helft van; de familie de Lange drie-achtste en de heer Driessen één achtste. In vrolijk samenzijn heeft de club dit meevallertje gevierd en de plan nen voor besteding of belegging uit gestippeld. De heer Rinkhoud vertelde ons gister dat hij meteen erop uit gegaan is om een motorrijwiel te ko pen, waar hij al lang zijn zinnen op gezet had. Ook de anderen hadden zo hun hobby's, maar allen brengen ook een deel naar de spaarbank om een appeltje voor de dorst te hebben. Geef ze ongelijk! Er zijn nog heel wat meer gelukki gen in Goes en omgeving, doch die houden zich zeer koest. „DESIRéE" Gisteravond heeft mevr. v. d, Broe- cke-de Man in Schuttershof voor de leden van Wetenschappelijke Belan gen. die in groten getale waren opge komen, een boeiende bespreking ge houden over het boek van Selinko „Desirée" en daarna er fragmenten uit voorgedragen in welgeordende sa menhang. Zo kreeg het eenvoudige Franse meisje, eens Napoleons verloofde en later de vrouw van generaal Berna- dotte en stammoeder van het Zweeds vorstenhuis, gestalte en leven. Het werd een sprankelend stuk ro mantiek. dat de toehoorders tot het laaste gespannen deed luisteren. Vanavond volgt het tweede optreden van de Zeeuwsch-Vlaamse voor drachtkunstenares. DE SOEP WAS HEET De dames der UVV hebben gisteren tot stijving der afdelingskas op ae Grote Markt erwtensoep aan de man proberen te brengen. Maar ai was de soep heet; de be langstelling was enigszins lauw. aonat de opbrengst, die f 80 bedroeg, wel wat pover was voor al de moeite, wei* ke de dames zich gegeven hebben. Schoondijke MORGEN RAADSVERGADERING Morgen komt de raad voor het eerst in het nieuwe jaar in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer: Een verzoek van de Chr. Leesbibliotheek tot het verkrijgen van een subsidie a f 0.05 per boek; een verzoek van het gemeentebestuur van Hulst om adhaesiebetuiging aan haar actie tot inpoldering van het land van Saeftinge en kanalisatie van een deel der Westerschelde; een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een post kantoor en tot aankoop van een beste dingsplicht hiervoor; voorstel tot wijzi ging van de jaaxwedde-verordeningen van het secretarie-personeel en de ge meentewerklieden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Opsporingsbrigade 21. AXEL. Centrum, 8 uur: Obsessie. BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. en D.: expositie minatuurkermis. GOES. Grand: Hofmann's Erzahlungen. MIDDELBURG. Schuttershof: Uitvoe ring Gymnastiekver. Wilhelmina. Elec tro: The asphalt jungle. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Moord aan de Seine. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Cyrano de Bergerac. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Guerilla aan de Rio Grande. VLISSINGEN. Ariënsgebouw: jaarver gadering KAB. Luxor: De trek naar het Westen. Alhambra: De gouden jungle. Concertgebouw, 8 uur: Su rinaams Danstheater. BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. en D.: expositie minatuurkermis. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Opsporingsbrigade 21. GOES. Grand: Arsenicum en oude kant. MIDDELBURG. Sociëteit De Verge noeging: Vergadering Middelburgse middenstandscentrale over de Middel burgse gewicht actie. Electro: De ernst van Ernst. VLISSINGEN. Alhambra: Humoresque. Luxor: De trek naar het Westen.

de Stem | 1954 | | pagina 2