De „reuzenstrijd" nu in Eerste Kamer Juwelendiefstal Oudenbosch opgelost De dood loert aan de wegkant Mr Kropman op de sabel met Mr In t Veld Als we het over misstanden hebben.... „Scheepszoentje" van een Rus Minister Staf in New York O. L. V.-TOREN IN GEVAAR De Bilt: Geen tweede Relletjes in Calcutta Ontwikkeling is gunstig Geen vorderingen inzake Oostenrijk DE „JOSIEN NU OPGEGEVEN Werklozenzorg Lang uitstel onverantwoord Mansoer Aclabi gaat trouwen Grenzeloos brutaal v;® r Voor Cod, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog één nachtje Aandacht bij de kleinen IN ANTWERPEN: Ameland uit zijn isolement verlost JOURNALISTEN, OPGEPAST „Kleine oplossing" Duitse kwestie De Biesboschwerken Minder bewolking Tsjang stelt vice- president voor Twee Bergenaren en twee Roosendalers ingesloten Een zesde deel van buit achterhaald „Da's nou van die ruit IN Verkeersleergang van A.N.W.B. De gearresteerde Nederlanders De situatie in Inclo-China Parlementair raadsel 94e JAARGANG No. 20956 Uitgave: N. V Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: öreda, Reigerstraat 16. Tel. Kedactie: «181, Admi nistratie 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna. Rrdactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Ur A J J.M Mes, Mr H. B. L. de Rechter L J v 't Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post t 6.55, per week (uitsluitend bu met-post» bestell.) t 0 45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor oe gehele oplage i J.JU per m/m. (Ingezonden Mededelingen U.75 per m/ml. Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m. (Ingezonden Merie- lelingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. pei m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner oeoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, JOSl'BliKG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) TJE UITDAGING VAN PROF. ROMME aan de P. v. d. A. om het vizier nu eens te openen heeft meer indruk gemaakt dan men in socialistische kringen de goe-gemeente probeerde wijs te maken. Dat bleek gisteren wel overduidelijk, toen de algemene beschouwingen over de rijksbegroting volkomen werden beheerst door een debat over wat nu heet „de strijd der giganten". Alle partijen zeiden het hunne, maar tussen mr Kropman van de K.V.P. en mr In 't Veld, fractievoorzitter van de P. v. d. A. ontstond iets, dat een afspiegeling was van de verhouding Romme-Burger. Mr In 't Veld had gevraagd: „Vertelt u nu eens wat prof. Romme met zijn uitdaging precies voor had?" nadat hij betoogd had, dat te grote macht van de katholieken (zie Spanje en Italië) misstanden tengevolge kan hebben. Ja, Marijke, nop één nachtje slapen en dan ben jij, ons jongste ko ningskind, zeven jaar! (Foto Jos Zandvoort.) DE FRANSE marine-officieren, die deze week het wereld-diepterecord verbeterden, willen tot 11.000 meter onder de zeespiegel van de Stille Oceaan afdalen. Prof. Piccard heeft ook weer duik-plannen. IN DEN HAAG waren weer drie per sonen in observatie genomen, omdat gevreesd werd, dat zij met witte pok ken besmet waren. Dit vermoeden is bewaarheid geworden. Het aantal pa tiënten is nu 23. IN HET gesticht Calvariënberg te Maastricht is in de ouderdom van 61 jaar overleden, mevrouw Eugenie Jo- nas-Servais, weduwe van de beken de Limburgse schilder Henri Jonas. DE TERMIJN tijdens welke de ac cijns op sigaren en cigarillos in Bel gië verminderd wordt, wordt waar schijnlijk met 2 jaar verlengd. Hier overweegt men een zelfde maat-1 regel. TOT VOORZITTER van de „Radio- raad" (die nu ook de taak van de tc- levisieraad gaat overnemen), is bij K. B. benoemd prof. mr P. S. Gerbran- dy. Ook mevrouw J. Gooden-Rutte uit Breda heeft zitting in de Raad. EGYPTE HOUDT ook in de V.-raad staande, dat het gerechtigd is, in het Suez-kanaal schepen die op weg zijn naar Israël, waarmee Egypte nog steeds „in oorlog" is, aan te houden en te doorzoeken. IN ITALIË zijn 500 jongelieden aan gehouden, die met strijdliederen en communistische kreten do „wisselsta kingen", die nu al enkele dagen du ren, wat kleur probeerden te geven. [WIR KROPMAN antwoordde laco niek: ..Ik vermoed dat prof. Rom- met hetzelfde bedoelde als ik. toen ik vorig jaar tot mr In 't Veld zei: „Gij, P. v. d. A., zijt een onduidelijke verschijning, omdat gij geen antwoord moogt geven op de belangrijkste le vensvragen. U moet ophouden waar het interessant begint te worden. Wij katholieken ontkennen niet het be staansrecht van andere partijen, maar waar wilde u heen, toen u in de mis standen in katholiek geregeerde lan den rjaet kennelijk welbehagen éta- leerde? Wij herkennen dit als een blaam. Maar ook in andere landen, die dan het socialisme tot hoogste leer hebben verheven, heersten wan toestanden, tot achter het IJzeren Gordijn toe „Ik vraag u", aldus mr Kropman, „was het de fractieleider van de P. v. d. A„ die zo juist sprak of was het de zo verdraagzame voorzitter van het Humanistisch Verbond? Mr Kropman was zijn rede begon nen met een principiële uiteenzetting van de katholieke politiek en een uitleg van haar bedoelingen. „Wij willen een maatschappelijk herstel langs ..de weg van het Evangelie. Ka tholicke politiek is: volledige ont plooiing van de volwaardige persoon lijkheid op alle levensgebieden. De P. v. d. A. ziet dit anders, evenals de V.V.D. dit-doet, in tegenstelling tot de andere, Christelijke partijen. SCHERVEN DE AMERIKAANSE filmster Ginger Rogers en haar echtge noot, de Franse filmspeler Jacques Bergerac, zullen eind van deze maand een bezoek van een dag aan de Rotterdamse Lijnbaan brengen. MEXICAANSE filmster Niun Se- vilha, die te Sao Paulo "Brazilië) lo- geeide is anderhalf millioen gulden armer gemaakt. Dieven namen haar juwelen mee. BENDEN VAN de Mau-Mau hebben in net tmboe-reservaat negen Chris telijke scholen met de grond gelijk gemaakt. Deze schanddaad was be doeld als wraak-maatregel. DE GEHELE provincie Groningen zat gistermiddag zonder electriciteit als gevolg van een storing. Ook de trei nen stonden stil, zodat men stoom locomotieven moest inschakelen voor de railtransporten. HET LEGER van de V. S. bezit twee nieuwe wapens: een draadloos be stuurbaar projectiel met een draag- vijdte van 80 km. en een raket, waar- hot effect overeenkomt met dat van Honderden granaten. genRv^EllIrt? ,wil voor de uilrustin- schermb,» nb °^ploegen van do Bc" in eeTa S, BGVolkl"g een vergoeding in geld te verstrekken aan de be- gemeente of kringen, dan J-)AT DE kleine partijen met de grootste aandacht uitkijken naar de gevolgen van de toenemende span ning tussen K.V.P. en P. v. d. A. bleek wel heel duidelijk. Mr Kolft van de C.H. en prof. Molenaar van de V.V.D. probeerden een breuk tussen de twee grote regeringspartijen te voorkomen. Prof. Hellema (A.R.) pa reerde op de bewering van mr Bur ger, dat het bestaansrecht van con fessionele partijen nogal vaag is, met te zeggen, dat de A.R.-partij dezer da gen 75 jaar bestaat. Van V.V.D.-zijde werd de vrees ge uit, dat de uitdaging van prof. Rom me aan de P. v. d. A. kleur te beken nen, ook een beetje aan het adres van de V.V.D. was gericht. Prof. Molenaar schetste de spanning als een strijd der reu zen. Burgers fulminade tegen de confessionele partijen deed den ken aan de logge tred van een nijlpaard, maar Romme's ant woord was het stampen van een olifant in de porceleinkast. Scherven zullen hier ongeluk brengen, zo zei ook mr Kolff en dat zou betekenen een vermin derde regeerbaarheid van het land. De socialist mr In 't Veld maakte zich over „de wanhoopspolitiek van de K.V.P." niet ongerust. Het is rom melpot in het hanekot,, meende hij en de kiezers zullen zich niet bewogen voelen door Romme's verklaring. De v. d. A. blijft echter voor samen werking, aldus mr In 't Veld, omdat dit ruzie maken is op een vulkaan (West-Europa). Er is geen sprake van, dat 't humanisme in de P. v. d. A. de boventoon voert. Mr In 't Veld he kelde de onverdraagzaamheid, speci aal van de katholieken. In het Zui den waren de getuigen van Jehova on gastvrij ontvangen. „De katholieken veroordelen alles wat niet in hun kraam te pas komt", net als in Span je en Italië gebeurt", aldus mr In 't Veld. op CEN IJMUIDENSE treiler heeft c de Noordzee een vreemde ontmoe ting gehad met een Russische treiler. Het Russische schip voer een hele tijd naast de treiler, terwijl vanaf de brug met grote kijkers de zaak aan boord van het andere schip werd op genomen. Na drie kwartier wendde de Rus opeens de steven en voer de an dere treiler in de midscheeps aan, waardoor de railing het begaf. Alsof er niets gebeurd was, vertrok de Rus sische boot. pISTERMIDDAG is de minister van Oorlog, ir C. Staf in New-York aangekomen. Hij zal in Washington besprekingen voeren met president Eisenhower en militaire leiders. De minister is van plan ook een bezoèk te brengen aan admiraal Mc Cormick, de geallieerde opperbevel hebber op de Atlantische Oceaan. Hij zal niet om vermeerdering van mili taire hulp vragen. JTEN DESKUNDIGE der Belgische commissie voor monumenten en gebouwen komt met de sensationele mededeling,dat de wereldberoemde O. L. V.-toren van de kathedraal te Antwerpen in gevaar verkeert. De meer dan 2.000.000 kg. zware to ren wordt nog slechts door acht bo gen gedragen. En de torenspits rust op een gewelf, dat door 12 trekstan- gen wordt samengehouden. Daaren boven zijn drie ankers defect, zodat er groot gevaar bestaat, dat de to ren instort. Nochtans werden reeds verschillende jaren doeltreffende ver- stevigingswerken uitgevoerd aan de kathedraal. De kathedraal van Antwerpen heeft een torenspits van 123 meter. LIET ZIET er naar uit, dat de vorst het vandaag en waarschijnlijk ook morgen, weer zal winnen van de dooi. De Bilt verwacht evenwel geen pe riode van strenge vorst, zoals in het „ijstijdperk" dat we net achter de rug hebben. F)E WEST DUITSE politie heeft Maandag medegedeeld, dat de Oost Duitse' veiligheidspolitie gebruik maakt van knappe meisjes om achter inlichtingen te komen over Westelijke journalisten, die ter gelegenheid van de vier-mogendheden-conferentie te Berlijn zijn. De meisjes moeten te weten zien te komen, hoe de journalisten denken over de conferentie, wat hun politieke richting is en andere inlichtingen ver zamelen. De Oost Duitse politie zou zoveel mogelijk bijzonderheden wen sen. Gevolg van staking T~\E STAKING van 23.000 onderwij- zers in West-Bengalen kreeg in Calcutta een nogal luidruchtige echo toen deze opvoeders der jeugd daar voor het gouvernementsgebouw gin gen demonstreren. Zij eisten een hoger salaris, maar zij deden dit zo krachtig, dat de po litie moest ingrijpen. Enkele honder den onderwijzers werden gearresteerd. Hiertegen demonstreerden weer an deren en die luchtten hun veront waardiging door trams en autobussen in brand te steken, winkelruiten te vernielen en lichtmasten te ontworte len. De politie bestookte de menigte met traangasbommen en hier en daar werden de vuurwapens gebruikt. Het saldo was dertig gewonden. Aan het slot maakte de overheid bekend, dat de eisen van de onderwijzers zouden worden ingewilligd. De Perzische olie p\E besprekingen tussen acht grote grote oliemaatschappijen te Lon den, die een consortium willen vor men, dat de verkoop van Perzische olie ter hand ka nemen, vorderen gestadig. Er zijn zeven Amerikaanse maat schappijen en één Engelse en naar verluidt, zou de Engelse maatschappij voor 50 pet. mogen deelnemen. Het herstel van de raffinaderij in Abadan zou volgens deskundigen twee maan den duren. Een groep Engelse financiers en mijnbouwbelangen heeft van de Per zische regering concessies gekregen voor de winning van verschillende ertsen in Perzië. ]"~\E MINISTERS van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" hebben Dinsdag niet de minste vordering ge maakt bij hun besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. Morgen zullen de besprekingen over Oostenrijk worden besloten. Molotov heeft, ondanks herhaald DE HOGE RAAD heeft beslist, dat een bevel tct verlenging van gevan genhouding ook voor een kortere ter mijn dan dertig dagen kan worden gelast. HET kustvaartuig „Josien", dat al sinds begin Februari wordt ver mist. wordt nu definitief als verloren beschouwd. Aangezien men ook met van redding van één of meer schip breukelingen heeft gehoord, moet men wel aannemen, dat het schip met man en muis is vergaan. De familie van de elf opvarenden is van dit aan zekerheid grenzende ver moeden op de hoogte gesteld. Van de bemanning waren tien leden Neder landers. Eén matroos kwam uit Ham burg. Ameland ligt nog wel steeds ver scholen achter een ijsveld, waar de postboot niet doorheen kan kernen, maar gisteren kwam er aan het isole ment van het eiland toch een einde, want er kon tenminste weer gevlo gen worden. Een geweldige ijsdam van tientallen meters breed, die als een enorme stop in de Waal zat, is gisteren door ijsbrekers opgeruimd. Het water stond achter de dam drie meter hoger dan ervoor. Bij Tiel lig gen de ijsschotsen tien nieter hoog op de kaden. De scheepvaart langs de Deense en Zweedse kusten wordt door kruiend ijs gestagneerd. Vele sche pen konden gisteren de haven niet meer bereiken. IJsbrekers verlosten deze schepen. Commissie voor Rucphen geïnstalleerd (Van onze correspondent). nOOK burgemeester Alberts van Rucphen is een commissie voor werklozenzorg geinstallecrd. Het doel van deze commissie is, om voor het groot aantal werklozen in de gemeen te Rucphen een gezonde ontwikkeling en ontspanning te organiseren. De commissie is onmiddellijk met haar werkzaamheden gestart en zal Donderdag 18 Februari om 3 uur in het parochiehuis te St. Willebrord 'n filmmiddag geven voor alle werklo zen, ook voor die van de overige kerkdorpen. V/ERSCHEIDENE Eerste-Kamerleden verklaarden in de M. van A. be treffende Verkeer en Waterstaat be grip te hebben voor het standpunt van de minister, dat de werken tot het watervrij maken van West- en Midden-Noord-Brabant, inclusief de Biesbosch, thans met het oog op de onderzoekingen van de Deltacommis sie getemporiseerd moeten worden, doch zij verwachtten, dat, mocht niet tot afsluiting van het Haringvliet wor den besloten, onmiddellijke doorzet ting van deze werken zal volgen. Zij koesterden de hoop, dat bij eventuele afsluiting van het Haring vliet een zodanige werkmethode zal worden gevolgd, dat daarbij deze werken met die afsluitingswerken een harmonisch geheel zullen uitmaken en tegelijkertijd tot uitvoering zullen worden gebracht. De bestaande toestanden in West en Midden-Noord-Brabant zijn van dien aard, dat een lang uitstel niet kan worden gedoogd, als zijnde vol komen in strijd met de sociaal-eco nomische ontwikkeling dezer streek. aandringen van zijn vier collega's geweigerd zijn wijzigingsvoorstellen in te trekken. Westelijke deskundigen werken op het ogenblik aan voorstellen tot een „kleine oplossing" van de Duitse kwestie. Naar verluidt, overweegt het Wes ten in de slotfase van de Berlijnse conferentie de Sovjets bepaalde ver ruimingen in het verkeer en de han del tussen Oost- en West-Duitsland voor te stellen. Er wordt daarbij ook aan Berlijn gedacht. Ter gelegenheid van de opening werd er door de Minister en door de voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman, een rede uitgesproken; na afloop daarvan werd er door de heren nog een ernstig woordje in besloten kring" gezegd over het schrikbarend aan tal verkeersongelukken in Neder land. Van links naar rechts: de heer P. F Zimmerman, de heer A. M. J. de Jager, lid dagelijks bestuur ANWB, gedeeltelijk zichtbaar wet houder H. Ploeg van Utrecht, tevens lid dagelijks bestuur ANWB die aanwezig was als vertegenwoordi ger van het Utrechtse Gemeente bestuur, en Minister Algera. in geld trokken el deze uitrustingen van Rijkswege te doen verstokken "n" LIin^HES!i kabinet heeft het left dat het "aar aanleitlinS van heid hadd^«geC„eni„k,ertinCKmeerder- een motie van ff^roVen. Kam" zijn op tot Weersverwachting, cci,iir vanavond: ««mig nlaafseliilfCIYr v''°0K wecr »et Zwakke' nkf. "Pklaringen, liike wina i m?tlR<" *oordooste- vorft ,',c ochtend lichte om het m,ddag temperaturen om het vriespunt. £0n onder 17-56 uur. on Wi 7 uur' Morgen: Zon P 7 51 uur. Maan onder 7.44 uur. Nu definitief eind aan zaak Bertha Hertogh "IJANSOER ADABI, de Malei- se onderwijzer die „ge trouwd" is geweest met Bertha Hertogh, het zeventienjarige meisje uit Bergen op Zoom, zal Zondag in het huwelijk treden met een inlands meisje. Zoals men zich herinnert was het echtscheidingsproces Adabi-Bertha nu drie jaar geleden, aanleiding tot bloedige onlusten in Singapore. Adabi weigerde de pers iets naders over zijn voorgenomen huwelijk te vertellen. „Ik wil niet in moeilijkhe den komen", zei hij. Zijn aanstaande vrouw is leerlinge van de Engels-Ma- leise avondschool in Singapore, waar Adabi les geeft. DRESIDENT Tsjang Kai-Tsjek heeft premier Tsjcn Tsjen voorgedra gen voor het vice-presidentschap van de nationalistisch Chinese republiek. Het bestuur van de Kwo Min Tan, heeft op haar vergadering Tsjen Tsjen aangewezen. De nationale vergadering van de partij, die de volgende maand wordt gehouden, zal de premier, naar verwacht wordt, wel benoemen. Men verwacht als gevolg hiervan een belangrijke regeringswijziging op Formosa. (Van onze speciale verslaggever). yWEE BERGENAREN EN TWEE ROOSENDALERS, betrokken bij de ju welendiefstal van Zondagnacht in het filiaalbedrijf van de Steenbergse juwcliersfirma Michel Herbers te Oudenbosch, zitten achter slot en grendel, unap speurderswerk van de politiemannen uit Oudenbosch en gedegen vak- werk van Amsterdamse agenten heeft dit bewerkstelligd. De dader van de aieistai nad zich in de loop van Zondag met zijn handlangers naar Amster dam begeven en daar de juwelen „in de onderwereldzakcn van de Zeedijk" te Koop aangeboden De gouden ringen en andere siervoorwerpen gingen er faJtast,^ch lage prijs uit, zodat dit voor een agent, rondzwervend laarsohmln Ve Cav?*s n»? de ZeedÜk, aanleiding was zijn collega's te J: iLflflr J ^an cen uit&ebrcid onderzoek begonnen. Dit kifnn Ju«elendieven fataal, want spoedig bleek, dat hetgeen zij te afk0Tst,fr was, T' "e étalage van de firma Herbers Zeer snel wist de politie over te gaan tot de arrestatie van vier personen en tot het in beslag nemen van de gestolen voorwerpen. De dieven bleken echter de meeste voorwerpen elders te hebben.... eenier ue r\OOR de arrestatie van C. de J. en P. van I. uit Bergen op Zoom en door het vastzetten van een zekere S. en nogmaals een zekere S. uit Roo sendaal, allen bewoners van woonwa genkampen, kon ongeveer één-zesde gedeelte van het gestolen goed worden achterhaald. Zeer waarschijnlijk zal in de loop van deze week door de politie nog meer worden teruggevon den. Vast staat wel, dat de hoofddader van deze sensationele diefstal, de Bergenaar C. de J. is. P. van I. en de twee S.'en fungeerden meer als he lers. Het was ook de J. die de diefstal pleegde en thans is wel gebleken op welke grenzeloos brutale wijze hij de gouden voorwerpen uit de étalage griste. OP DE HOOGTE |~)E J. had zijn maats er van in ken nis gesteld, dat hij voornemens was Zondagnacht een kraakje te ple gen in Oudenbosch. De helers vonden dat een uitstekende gedachte en zij beloofden de dief alles in het werk te zullen stellen om de gestolen voorwerpen tegen een zo schikkelijk mogelijke prijs aan de man te bren gen. J. toeterde met zijn auto'tje naar het kocpelstadje. bekeek de éta lage van de firma Herbers in alle ge moedsrust, loerde eens rond en be sloot toen zijn wagentje in de smalle Brouwerijstraat te parkeren. Dat was tussen twaalf uur en half ééi.. De dief wandelde naar de bewuste étala ge, zette zijn schouders tegen het glas cn drukte de ruit in. Hij maakte daar op bliksemsnel enkele bewegingen en graaide verschillende tableaux mee met gouden ringen. In een minimum van tijd had de J. een buit van circa vijfduizend gulden bijeen. Het werd de hoogste tijd voor hem om weg te komen, want vreedzaam liep cen zekere van A. met zijn meis je, komend van een bal, door de straat. Van A. zag, dat cen man zich snel uit de voeten maakte, de Brou werijstraat inschoot en met een vaar- tje-van-laat-mc-er-cens-uit in de rich ting Zegge-Bosschcnhoofd verdween. A. bleek niet de enige te zijn ge weest, die het wagentje had gezien. Inmiddels was de filiaalhouder van dc firma Herbers ook op de hoogte gekomen van de gebeurtenis. Hij sloeg alarm bij de politie, die direct aan het onderzoek begon. Alle daar voor in aanmerking komende posten van het gehele land werden gewaar schuwd. Het was de politie weldra duidelijk, dat de dief plannen had de ringen en voorwerpen zo snel moge lijk kwijt te raken, want op de Zeg- TN AMSTERDAM ontkende de 1 woonwagenbewoner de J. uit Bergen op Zoom zeer hevig ook maar iets met de diefstal te Oudenbosch uitstaande te hebben, ofschoon na een half uur vol doende bewijzen aanwezig wa ren, dat hij en niemand anders de diefstal had gepleegd. De J. kreeg dat wel in de gaten, maar scheen er vooralsnog plezier in te schep pen het de politie wat lastig te maken. Een van de ondervragen de personen, die prijs stelde op een bekentenis, keek de J. eens goed aan en stelde vast, dat een van zijn handen wonden vertoon den. „Wat heb je toch aan je hand gedaan, de J.?", vroeg de onder- vrager. „O", antwoordde de dief. „dat is gekomen van het indrukken 'van die ruit en van de snelle be-, wegingen, die ik bij het pakken', wan de ringen moest maken!" 1 „Dank U", besloot de agent. geweg werden cen tweetal tableaux (zonder ringen!) gevonden. Speur honden werden er bij gehaald en uit eindelijk leidde het spoor naar het woonwagenkamp te Bergen op Zoom Daar werd een eerste arrestatie ver richt, namelijk van één'van de twee Roosendaalse S.'en. Amsterdam kon op de hoogte wor den gesteld van het feit, dat de die ven daar de voorwerpen aan het ver kopen waren. Rechercheurs begaven zich op pad en hadden na enkele uren al succes. Door dc arrestatie zullen mogelijk meerdere, in de laatste jaren gepleeg de, juwelcndiefstallen aan het licht komen. Onwaarschijnlijk is dit niet. De heren S. waren nog nooit met de politie in aanraking gekomen. De Ber genaren stonden bij de dienaren van Hermandad wel bekend! UTRECHT heeft minister Algera gisteren de tweede Verkeerstech nische leergang van de A.N.W.B. ge opend. Deze leergang is voornamelijk bedoeld voor technici, die bemoeiing hebben met het uitwerken van we genplannen en het beheer van wegen alsmede voor politiefunctionarissen, wier werkterrein op het gebied van het verkeer ligt. De eerste dag van de driedaagse leergang was gewijd aan het voetgan gersprobleem. Het C.B.S. heeft hierover het vol gende interessante rapport opgesteld, dat de jaren 1950 en 1951 beslaat. Van de 356 in 1950 gedode voetgan gers waren 185 jonger dan 8 en 80 ouder dan 65 jaar. Samen leverden deze uiterste categorieën dus niet minder dan 265 slachtoffers. Uit de cijfers van 1950 blijkt, dat van het to taal van 6127 voetgangersongevallen ongeveer de helft het gevolg zou zijn van vonvoorzichtig op de weg lopen". Tengevolge hiervan werden 2577 per sonen gedood of gewond. Meer dan de helft hiervan, nl. precies 1300, waren jonger dan 11 jaar. Al deze bijzonder heden worden door de cijfers over 1951 bevestigd. Ondersoek zal veel tijd vergen T~\E Indonesische vice-president heeft verklaard, dat het onder zoek van de in de laatste tijd gearres teerde Nederlanders veel tijd zal kos- sen. Wat betreft het Nederlandse pro test, zei de vice-president, dat aan de gerechtelijke instanties voorstellen zijn gedaan om gevallen, die „rijp" zijn, direct te behandelen cn dus niet te wachten tot het onderzoek in alle zaken is voltooid. De regering kan in deze echter geen bevelen aan de rechterlijke macht geven. In Tandjong-Priok. Belawan cn Su- rabaja zijn de havenstakingen afgelo pen, nadat de eisen voor hoger loon waren ingewilligd. In Semarang wordt nog niet gewerkt en in Makas sar doet men „langzaam-aan". -TT 6 Bedreiging van Uiang Prabang en Vientiane Sterke overmacht der rebellen rond Hanoi Versterkte wapenleveranties von Rood- Chino aan 0c Vietmin Sterke Vietmin troepen verzamelen zich in de tropische wouden Toenemende dreiging van de Guerilla s In deze kaar. geven wij een over zicht van de situatie in Indo-China. Deskundigen geloven, dat het Viet- minh-offensief zich op Laos richt, omdat de militaire kracht van het rebellenleger in Indo-China zelf zijn hoogtepunt heeft bereikt. Daar kan men geen militaire overwin ning afdwingen. De V.S. helpen de Fransen in toenemende mate. Pleven, de Franse minister van Defensie, is uitgenodigd voor een bezoek aan Washington, ter bespre king van de toestand. Waarschijn lijk zal hij een plaatsvervanger sturen. In het Finse parlement hebben ze automatische stern-machines In de banken, waarin dc par lementsleden zitten, bevinden zich stemknoppen. waarop men maar hoeft te drukken om zijn stem uit te brengen. Maar bij het begrotingsdebat van de vo rige week ontdekte men opeens dat. er stemmen kwamen van banken, die leeg waren. De be trokken afgevaardigden bevon den zich kennelijk in de wan delgangen, omdat het debat hen verveelde. Men toog op onder zoek uit en ontdekte, dat de stemknoppen in de banken van le afwezigen met lucifer-eind jes waren vastgezet. Order cle „schuldigen" bevond zich zelfs de minister van Financiën. De heren hebben een waarschu wing gekregen.

de Stem | 1954 | | pagina 1