Luchtmachtonderdelen naar Nederland Minister Staf onthult Amerikaanse plannen Weer vorst in aantocht Italiaanse pater-Jezuiet door Russen vrijgelaten Een telepaat „kreeg Leilie door" r Waalwijk heeft zijn 15000ste VERSLAPPING VAN RODE OPMARS det REDERIJ J. Vermaas te Rotterdam is er vast van overtuigd, dat haar kustvaar tuig, de „Josien", waarvan zij op 3 Februari voor het laatst iets hoorde, is vergaan. Tsjang stelt zich niet als president herkiesbaar Bewijs van vertrouwen in ons Geen bezwaren verwacht Een politiek van| harcl tegen hard Molotov ontweek een „ja" of „nee WILDE STAKING IN DEN HAAG Kustvaartuig vergaan W ereldprimeur voor P.T.T. Honderdduizend is er uit RAARLAD VOOR ZEELAND Wordt Zuid-Westen nu gespaard Middenstandsnota kost te duur yupr- I w Geen vooruitgang Enige herademing in Loeang Prabang Amerika zendt vlieg tuigen ^0^ Tien jaar in een gevangenis Om het vriespunt Wordt Hoe Sjih zyn opvolger zingt: „Ik zoek een meisje De halve wereld EVENHUIS gaat naar Djakarta HAAR VADER IS TEGEN HAAR HUWELIJK A.V.R.O. trekt uit op onderzoek De nieuwe wet Auto vervoer goederen WAAROM SPANJE VLEIEN Zal „broeder Zon de vogels foppen Commissaris der Koningin terug uit Zweden Een cursus in het rijk-worden 94e JAARGANG No. 20955 Uitgave. iN V Uitgeveis tVLy Neeiianüia Verschijnt elke werkdag Bureaux. Breda Reigerslraat 16 rel. Redactie: 6181 Admi nistratie 6776 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J v Houtegem Mr Ut A J J M Mes, Mi H B L de Rechtei L J v 't Westende. 1 V M Vercauteren Abonnementsprijs bi vooruitbetaling t 6 65 per kwartaal pei pos t 6.55 oei week (uitsluitend bij niet-posi oestell.) 1 6 4b Incasso wordt oerekeno Losse nummers 13 cent Hostrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 Advei icijlitpi Ijs vool de geneie oplage t 6.36 pet m'm (Ingezonden Mededelingen U.75 pei rn/mi Vooi advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 6.12 pei m m (Ingezonden Mede delingen t 6.36 pei m/mi Bij contract aan zienlijke reductie; volledig lariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct pei m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: COLS. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor ^eeuwsch Vlaanderen: HULST, Uub^iTPoort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2661. -wh, Hi.hu, Nieuwstiaat 41, Tel. no. 35) die gedacht hebben, dat het nu voorjaar zou gaan worden, hebben zich lelijk mis rekend. Er is boven Scandina vië weer een gebied van hoge luchtdruk gesignaleerd, waar door koudere, drogere lucht naar ons land komt. Een lichtpunt is, dat het Zuidwes- ten van het land althans voor matige of strenge vorst gespaard zal blijven. In het Noordoosten zal het vermoede lijk pittig koud worden. De postboot van Vlieland heeft gis teren zijn eerste geslaagde reis naar het vasteland gemaakt. Ameland was voor de derde dag geisoleerd, toen de postboot „Waddenzee" in het zicht van de haven vastliep. Wegens mist kan er niet gevlogen worden. In verband met de opdooi zijn alle provinciale wegen op Tholen én op Schouwen-Duiveland gesloten voor alle verkeer met een grotere asdruk dan 1200 kg. BESTAAN PLANNEN om onderdelen van de Amerikaan- se luchtmacht in Nederland te stationneren", zo heeft mi nister Staf gisteren op een persconferentie verklaard. Volgens de minister zullen deze onderdelen waarschijnlijk in het najaar ko men en het zullen, zo zeide hij „geen geweldige aantallen zijn". Primair zag hij in deze stationnering een bewijs „dat men ver trouwen in ons heeft en dat men verwacht, dat wij op militair gebied ons uiterste best zullen doen". De Amerikaanse eenheden zullen bestemd zijn om de gaten in ons luchtverdedigingssysteem op te vullen. Het zullen zeker geen vliegtuigen voor strategische doeleinden zijn. MINISTER zeide zelf het liefst hier „All weather fighters" te hebben, als hij een keus moest doen uit vliegtuigtypen. Als één van de velden die voor het stationneren van de Amerikanen in aanmerking komen noemde ir Staf het in aanbouw zijnde vliegveld Venray. De minister vreesde geen bezwaren van Nederlandse zijde tegen de sta tionnering. Toen onlangs in de Twee de Kamer over dit onderwerp werd gesproken kwam er nagenoeg geen reactie. NAAR DE V. S. ALLE GOUD- en zilvervoorraden en alle gouden en zilveren voorwerpen in industrie en handel in Oost-Duits- land, moeten worden aangegeven. Er is geen rede voor dit besluit genoemd. IN BRITSE marinekringen is men bezorgd over de toenemende sabotage aan boord van schepen. Op de „Eagle" zijn kostbare electronische apparaten vernield of overboord gegooid. DE JAPANSE kustwacht maakt in-1 tensief jacht op zes communistisch- Chines'e schepen, die wapens, muni-1 tie en verdovende middelen aanvoe ren voor Japanse communisten. IN DE BAAI Van Rio de Janeiro is Zondag een sloep met 40 mensen om geslagen. Er zijn vijftien lijken ge borgen en een tiental personen wordt nog vermist. EEN TEHUIS voor ouden van dagen in Eksjoe (Zuid-Zweden) is door brand verwoest. Vijf oudjes kwamen om het leven en twintig bewoners van het tehuis liepen ernstige verwondin gen op. OOK 4000 sleepbootmannen in de Londense havens hebben geweigerd overwerk te verrichten, evenals 7000 havenarbeiders reeds deden. KONING LEOPOLD, die tijdens de verkiezingsperiode niet in België wil zijn, zal eind van deze maand met de Prinses van Retie naar midden- en Zuid-Amerika gaan. De reis zal enkele maanden duren. JWTINISTER STAF vertrok gister avond per vliegtuig naar de Ver. Staten op uitnodiging van de Ameri kaanse minister van Defensie. Een van de onderwerpen die daar bespro ken zal worden is de levering van militair materiaal aan ons land. „Na het debat in de Tweede Kamer zijn er nog wel enkele punten om bespro ken te worden, aldus de minister, „en ik hoop bij mijn terugkomst in de Eerste Kamer, dan ook meer concrete mededelingen over de stand van za ken te kunnen doen". Voorts zag htf 't belang van zijn reis gelegen in de verandering van de Amerikaanse defensiepolitiek vooral in de mogelijkheid om na te gaan wat de oorzaak van de wijziging in deze kan zijn. Komende op de defensie-politiek en speciaal op de „drie-dimensionale verdediging", merkte de minister op, dat hij eigenlijk veel meer omhoog DUIZEND RENDIEREN uit Zwe den zijn aan het verhuizen naar Noorwegen. Dit gebeurt in een trein van twaalf open wagons, waarvan de vloeren met sneeuw en rendiermos zijn bedekt. zit met de vierde en vijfde dimensie, de tijd en het geld". De minister deelde voorts nog mee, dat, wat Nederland nu ontvangt aan Amerikaanse wapenleveranties, vol doende is om door te gaan op basis van het 5 divisieplan voor het leger. Dit jaar zal de Canadese luchtmacht, op grond van het program voor wederzijdse steunverlening, oorlogsmateriëel voor een waarde van meer dan 10 millioen dollar naar vijf NA- VO-landen zenden. Deze landen zijn Italië, Bel gië, Nederland, Frankrijk en Groot-Brittannië. NTATUURLIJK zullen er heel veel middenstanders zijn, die de on langs verschenen middenstandsnota in hun kast willen hebben. Velen zullen echter liever hun geld aan een goede roman uitgeven, want de nota (in boekvorm) kost f 6.75. Het Tweede Kamerlid Cornelissen heeft de minister over deze hoge prijs al vragen gesteld en erop aangedron gen, dat in elk geval de middenstan ders „hun" nota tegen een volksprijs je kunnen kopen. Het ding is niet eens goud-op-snee. J~JE Engelse luchtmaarschalk, Sir John Slessor, voormalig stafchef van de RAF, heeft in een radiotoe spraak verklaard, dat het enige mid del om agressie in Europa te voorko men is, dat Engeland en de V.S. plechtig verklaren al hun modern oorlogstuig, atoombommen en water stofbommen, tegen de aanvaller te zullen gebruiken. „Geen land zal een oorlog begin nen, als het weet dat het dan met dc volle macht van atoomwapens zal worden bestookt", aldus Sir John Een andere suggestie van hem was, dat het in 1948 door Engeland, Frankrijk en Benelux getekende ver drag van Brussel, zou worden uit gebreid tot West-Duitsland, de V.S. en Canada. Zodra dit zijn beslag zou heb ben gekregen, moesten Rusland en de met dit land verbonden staten tot toetreding worden uitgenodigd. 11 r\E 4 ministers hebben gisteren op- nieuw het thema der Europese veiligheid besproken, doch hebben daarbij, zoals verwacht werd, hoege naamd geen voortgang kunnen ma ken. Eden en Bidault hebben van de Russische minister een duidelijke uit spraak gevraagd over de vraag, of naar zijn mening een voortbestaan van de NAVO in overeenstemming zou kunnen zijn met het Russische plan voor een veiligheidspact van alle Europese landen. Molotov ontweek 'n duidelijk antwoord op deze vraag en toen hij tenslotte door zijn Westelijke tegenstanders tot een antwoord „ja of neen" werd gedwongen, zei hij lako- niek: „Ik stel voor, dat wij de zitting opheffen". De ministers zijn daarop uiteen ge- P?,P^ GRENS van Maryland, dicht bij Washington, is een atoombomvrije bunker gereedgekomen, die 35 mil lioen dollars heeft gekost. In geval van oorlog zal het oppercommando zich hier vestigen. HET DIEPZEEDUIKTOESTEL van de Franse marine heeft ter hoogte van Dakar een diepte van 4050 meter bereikt en daarmee het werelddiep terecord, dat op naam van prof. Pic- card stond gebroken. VOOR DE VIJFDE MAAL binnen 'n maand is een Amsterdamse tramwa gen in beslag genomen, omdat het ding niet kon remmen. Op de Cein tuurbaan botste een auto tegen een tram. Maar dat was de schuld van die auto. Merkwaardig, zeggen de Mo- kummers. VAN DE OPBRENGST van de zomer- zegels zal een kwart gaan naar pro vinciale organisaties voor maatschap pelijk werk, volksgezondheid en cul turele belangen. De rest wordt lan delijk besteed. OP 64-JARIGE leeftijd is de beken de humorist-conferencier Joop van Leeuwen overleden. Hij werkte veel in Zeeland en velen zullen zich hem van voor de oorlog herinneren. PROF. DR WILHELM SCHMIDT S. V.D., wereldberoemd ethnoloog en anthropoloog, is te Freiburg in Zwit serland op 76-jarige leeftijd overle den. UIT DE tegenwaarderekening is f 205.000 beschikbaar gesteld voor productiviteitsverhoging in Nederland De aandacht ging bij de toewijzing uit naar de veiligheid in de bedrijven. J_|F.T TERSOXEEL van alle schoon- maakgrootbedrjjven in Den Haag is gistermorgen plotseling in staking gegaan, waardoor al deze bedrijven stil liggen. De oorzaak van deze wilde staking zou gelegen zijn in het feit, dat het personeel verlangt, dat een toeslag van 6 pet., die volgens een zeer on langs in werking getreden nieuwe C. A. O. voor dit personeel in bepaalde gevallen kan worden toegekend, steeds bij het loon wordt bijbetaald. Gistermiddag werden tussen werkge vers en de erk. werknemersorganisatie reeds besprekingen over de staking gevoerd. Elf man aan boord Op 31 Januari was de „Josien" met een lading hout uit Bayonne vertrok ken. Door het slechte weer moest het schip in het Engelse Kanaal een schuilplaats zoeken. Sindsdien is er niets meer van het schip, dat een be manning van elf koppen telde, ver nomen. U\E Franse minister van Defensie, René Pleven, heeft na een inspec tie in Laos verklaard, dat er geen sprake van is, dat Loeang Prabang niet behouden zou kunnen worden. In de omgeving van de stad wer den gisteren twee bataljons van de Vietminh gesignaleerd en de commu nisten namen met mitrailleurs Franse vliegtuigen onder vuur. De Fransen menen, dat Loeang Prabang nu vol doende versterkt is door de aanvoer van duizenden soldaten. Misschien zul len de uniestrijdkrachten wel het ini tiatief nemen, want er gaan geruch ten, dat de rode opmars begint te verslappen. Het Franse moreel wordt nog ge gaan zonder te weten, waarover zij vandaag verder zullen spreken. Indien dr Figl inmiddels instructies van zijn regering heeft gekregen, zal het de bat over Oostenrijk worden voortge zet, zo niet dan zal men voortgaan met de behandeling van de Europese veiligheid. De ministers willen Woensdagoch tend nogmaals in geheime zitting bij een komen om dan zo mogelijk een beslissing te nemen voor een Korea- conferentie met deelneming van rood-China. Inmiddels maken de ministers en hun delegaties reeds aanstalten om Berlijn zo snel mogelijk te verlaten. Het groeiende Waalwijk schreef vandaag zijn 15.000ste inwoner ui. Zij ontving de namen van: Jacqueline Joanna Jacoba, dochter van de heer en mevrouw P. ValentijnM. J. Mekenkamp. Mevrouw Valentijn Mekenkamp met haar dochter. sterkt door de wetenschap, dat Ame rika is begonnen zware bommenwer pers naar Indo-China te sturen. De eerste twaalf hiervan zijn onderweg en er zullen er meer volgen. De ge ruchten over devaluatie van de pias ter zijn officieel tegengesproken. Aan de Westelijke oever van de Me kong leden beide partijen zware ver liezen, toen Franse troepen in actie gingen tegen naar schatting duizend man geregelde Vietminh-troepen. Aan de Oostelijke oever dreven Franse strijdkrachten communistische gueril- lastrijders na een fel gevecht op de vlucht. In Midden-Laos zetten de Fransen, na de verovering van Mahaxay, hun opmars in Oostelijke richting voort. In Midden-Vietnam heroverden Franse troepen de stelling Pleibon, ongeveer 25 kilometer ten Oosten van Pleikoe. Te Pleikoe vindt een her groepering plaats van naar schatting 10.000 man geregelde Vietminh-troe pen. Automatisch telexverkeer JN Amsterdam is de nieuwe telegraaf- centrale van de PTT gisteren offi cieel in gebruik gesteld. Als eerste ter wereld heeft de Nederlandse PTT nu de beschikking over een automati sche telex-centrale. Het telexverkeer is voorlopig alleen voor Amsterdam volautomatisch, maar spoedig zullen de andere grote steden volgen, tot tenslotte het systeem in ternationaal zal zijn. He telexverkeer is nu een heel simpel geval geworden. Men slaat op zijn eigen teletype-ma chine het nummer aan van de abon- né met wie men wenst te „correspon deren" en prompt is de verbinding tot stand gebracht. pèN der 15 Italiaanse gevangenen, die na meer dan 10 jaren door de Sovjet-autoriteiten zijn vrijgelaten, is de Jezuiet Piëtro Alagiani. Pater Alagiani is negen jaar een zaam opgesloten geweest. Na 30 maanden gevangenisstraf hoorde hij, dat hij tot 10 jaren was veroordeeld daar hij volgens de beschuldiging deel had uitgemaakt van een „reaction- naire organisatie" en betrekkingen had onderhouden met een buitenland se mogendheid (het Vaticaan). Tijdens zijn gevangenschap schreef hij een boek. Het papier, dat hij daarvoor nodig had, maakte hij van onbedrukte stukjes krant, die hij met broodkruim aan elkaar plakte. Pas na enkele jaren kon hij de Mis lezen, nadat hij druiven had gekregen die hij uitperste voor de wijn, terwijl een stuk brood hem als Hostie diende. La ter zond de Italiaanse ambassade hem een Misboek en andere benodigdhe den, maar deze kreeg hij pas bij zijn vertrek. Pater Alagiani was reeds in geldig t t Weersverwachting, geldig tot vanavond: J Zwaar bewolkt en nevelig met i plaatselijk enige motregen. Zwak- ke tot matige wind. voornamelijk tussen Noordoost en Noord. J Temperaturen om het vriespunt. i Vandaag: Zon onder 17.54 uur. i Maan op 16 43 uur. Morgen: J Zon op 7.33 uur. Maan onder 7.29 uur. Loeang Prabang en ook de omgeving van de stad worden in staat van verdediging gebracht. Op volle kracht werkt men aan de verster kingen. Onze foto toont de post Moeong-Sai, een van de sterkste punten. Rusland geweest, eerst als pastoor van Batum. later van Krasnoda, van 1919 tot 1930. toen hij het land werd uit gezet, verdacht van spionnage. In 1940 was hij naar Rusland teruggegaan als aalmoezenier van een militair hospitaal. Kwart lot in Zeeland JN de 522ste Staatsloterij (le lijst, 4e klasse), is dc hoofdprijs van 100.000.- gevallen op lot 21349. De rie A was verkocht in Amersfoort, serie B in Harderwijk, serie C in Goes en Ierseke en serie D in Rot terdam. In de twee Zeeuwse steden delen dertien mensen hun part van de grote bom. In Harderwijk trok een middenstander de profijten van een kwart lot. In Rotterdam delen 20 man van een loterijvereniging hun kwart lot. In Peking, de hoofdstad van com munistisch China, vierde men inmid dels de vierde verjaardag van het vriendschapsverdrag met Rusland. In Moskou sprak Malenkov over de vei- QENERALISSIMUS Tsjang Kai Sjek jjgheid jn de wereld, die niet zou heeft het hestmir van ziin Kwo- kunnen bestaan, zolang China niet zijn wettige plaats in de internatio nale samenleving heeft ingenomen. heeft het bestuur van zijn Kwo mintangpartij laten weten, dat hij niet herkozen wil worden als president van nationalistisch China. Wel zou hij het premierschap van de nationalistische regering willen behouden. Desgewenst zou hij kun nen aanblijven als opperbevelhebber van het leger. Candidaat voor het presidentschap zou dan dr Hoe Sjih (die geen lid van Tsjangs partij is) kunnen worden. Als men liever een partijcandidaat nam, dan beval hij Joe Joedjen aan. Op 20 Maart moet een opvolger voor de 66-jarige Tsjang worden benoemd. Hoe Sjih is een vooraanstaand Chi nees filosoof. Hij bezit dertig ere-doc- toraten en hij woont op het ogenblik in Amerika. Zijn benoeming tot pre sident zou, volgens waarnemers, een liberaliserende invloed hebben op de regering. Het centrale bestuur van de Kwomintangpartij heeft eenstem mig besloten Tsjang te bewegen tot aanblijven als president. J~^E hoofdredacteur van „De Vrije Pers", een Nederlands dagblad in Soerabaja, die ,op 21 Januari wegens ongewenste activiteiten werd gear resteerd, wordt vandaag naar Dja karta overgebracht. Zijn echtgenote en dochter zullen met hetzelfde vlieg tuig reizen. Behalve door de arrestatie van vele Nederlanders, waartegen nu eindelijk namens de Nederlandse regering is geprotesteerd, blijkt ook uit andere berichten, dat de liefde jegens Neder land niet diep zit. De regering in Djakarta heeft al in Bonn geïnfor meerd of het Indonesische, geassoci eerde lidmaatschap met de EBU, na eventuele opzegging van de RTC-ac- coorden. via Bonn kan lopen. Voor wat betreft de buitenlandse ROMANTISCHE GESCHIEDENIS van de Parijse kleermaker Julien Gerard en een Nederlands meisje, Leilie Eriksen, heeft nu ook in ons land veler belangstelling gekregen. Nadat verschillende dagbladen aan deze zaak aandacht hadden besteed, besprak Jan Brusse in zijn Parijse brief voor de microfoon de gehele affaire nog eens, waarbij 'hij ieders medewerking inriep. Brusse vertelde over de jonge Parijzenaar die de wanhoop nabij is, omdat zijn verloofde, de Nederlandse Leilie hém plot seling verlaten heeft zonder haar adres achter te laten. Sindsdien is zij spoorloos. De AVRO kreeg hierop verschillen de reacties, meest raadgevingen van vriendelijke luisteraars, bevattend langs welke weg men het spoor zou rrfoeten zoeken. Eén andere reactie was er, en daaraan heeft de AVRO in zijn radiojournaal van Zondag avond aandacht besteed. jyjAAR nu heeft Julien de hulp ge kregen van een vriend die een liedje heeft geschreven, dat inmid dels over vrijwel alle Europese radio zenders is uitgezonden. Het liedje „Reviens", dat een smeekbede bevat aan Leilie om zich met Julien in ver binding te stellen, heeft zich in een korte spanne tijds een grote populari teit verworven, ook al door de roman tische achtergrond Dinsdag liet Brusse het liedje van uit Parijs horen en hij voegde er aan toe. dat zij die wat naders over Lei beleggingen in Indonesië, wordt een lie konden vertellen, zich ook met de soepeler houding aanbevolen. AVRO in verbinding konden stellen. HOEKHUIS. FNEZE REACTIE kwam van een Am sterdams telepaath, die uit het portret van het meisje naar hij zeide een aantal gegevens omtrent haar had „doorgekregen" De telepaath vertel de voor de microfoon, dat het be wuste meisje 23 jaar moet zijn en op 3 Februari jarig is. Zij is geboren in Rotterdam en later naar Scandinavië ver trokken. Haar vader zou staal fabrikant in Stockholm zijn. Het meisje zou verleden jaar op eigen gelegenheid naar Parijs zijn geweest, maar nu zij papie ren moest hebben voor haar hu welijk met Julien had zij daar voor de medewerking van haar ouders nodig, die haar inmid dels niet meer in de gelegen heid stellen opnieuw met haar verloofde in Parijs in contact te treden. De telepaath zag het meisje in een groot hoekhuis op een plein in Stockholm, tegenover een grote kerk. en zeide voorts, dat „Leilie" een roep naam was. maar dat het meisje in werkelijkheid .Inger" heet. De Avro-reporter zeide. dat deze om- roepver. haar contacten met 't buiten land zou benutten om een en ander om trent het door de telepaath meege deelde te verificiëren. De hele wereld maakt zich immers om deze voorals nog trieste roman druk, alsof er geen conferentie in Berlijn of koude oor log bestaat. Moeilijkheden en mogelijkh eden TTE MIDDELBURG cn Goes heeft de heer Dankelaar. voorzitter van „Wegentransport", de organisatie voor het beroepsgoederenvervoer. zyn visie gegeven op de thans in werking ge treden wet-autovervoer. Ieder, die op 14 Februari een ver gunning had, behoudt die ook. Nieuw te verstrekken vergunningen gelden voor tien jaar Bedoeling van de wet is dat het particuliere vervoer vooraan komt en dan pas het overheidstransport. Dit schept verplichtingen en het zal van de particuliere vervoerders af hangen of zij deze voorsprong behou den of moeten afstaan aan de overheid. Spreker drong bij de ondernemers aan zich goed op de hoogte te stellen der nieuwe bepalingen en vooral ook hun personeel in te lichten en schrif telijke instructies te geven. Het grensvervoer, speciaal met Bel- gié, wordt niet gemakkelijker en ook aan het vervoer van landbouwproduc ten zitten heel wat haken en ogen. Uitvoerig sprak de heer Donkelaar over het verstrekken der vergunnin gen door de speciale commissie en over het ingestelde tuchtcollege, dat overtredingen bij het grensvervoer ge maakt moet behandelen. De ontwikkeling van he' vergun ningenbeleid wordt met spanning te gemoet gezien en weinig optimisme was er bij spreker over eventuele uit breiding van de tonnage voor het be roepsgoederenvervoer. Mr Burger HET Tweede Kamerlid Burger heeft de minister van Buitenlandse Za ken vragen gesteld over het plan, dat er zou bestaan om het Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade te verheffen. Mr Burger meent, dat deze „verin niging" der betrekkingen achterwege moet blijven, gezien de weerzin die er moet bestaan tegen het totalitaire karakter van het Franco-regime en de vijandige politieke activiteit, welke Spanje de laatste tijd tegenover de bondgenoten Engeland en Frankrijk bedrijft. 7 O ALS iedereen weet zijn er hon- derden vogels, die zich de beste zangers tonen tijdens zonsopgang en zonsondergang. Maar wat doen de vo gels wanneer er b.v. een zonsverduis tering optreedt? Deze interessante vraag zal op 30 Juni waarschijnlijK beantwoord wor den, wanneer duizenden vogelw^ar- nemers. bij de dan verwachte totale zonsverduistering, de gevederde zan gertjes gaan beluisteren. Zullen de vogels zich door „broeder zon" laten foppen? Jhr. mr. dc Casembroot tiendaagse trip naar is van zijn Zweden, met behouden le de Scandinavië-expres ruggekeerd. De Commissaris der Koningin heeft verschillende ontvangsten bijgewoond, lezingen gehouden en heel wat nieuwe relaties aangeknoopt Over de gast vrije ontvangst en belangstelling voor Nederland en Zeeland was jhr. de Ca- sembroot zeer goed te spreken. De politie van Djember, een plaats op Java. heeft een tover dokter in zijn kraag gepakt. Deze man beweerde de mensen rijk te kunnen maken, zonder dat zij ervoor hoefden te wer ken. Zijn systeem was heel aar dig on gezet. Toen txoaalf arbei ders. die bij een pottenbakkerij werkten, zijn raad kwamen in winnen. sprak hij: ..Ik zal jul lie later mijn adviezen voor het rijk-worden geven, maar ik kan ie nu alvast vertellen, dat je in je huidige baantje nooit rijk zult worden." Waarop de twaalf mannen het verstandige besluit namen hun werkgever voor rotte vis, uit te schelden, waar na ze ontslagen werden. Spiitig voor hen is. dat de toverdokter in een staatslogement zit. waar hij aeen consult meer mag ver lenen. Nu weten ze nog niet. hoe ze rijk moeten worden.

de Stem | 1954 | | pagina 1