Fat! sch; „Tragel-tragedie' in de Raad van St. Jansteen SKSa-a&fts; Z-VLAANDEREN M ZUID-BEVELAND W alcheren Zij SCHA VAN Aansluiting van landbouwbedrijven op het net der P.Z E.M. Contactmiddag van gerepatrieerden in Zeeuwsch-V laanderen |piini Verkiezingraad K.V.P bracht politiek advies uit Koningin Juliana naar Ossendrecht Ook ee DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 BEWONERS VAN MISERABELE WEG HADDEN BOZE PLANNEN Overdracht gemeente-woningen De Zeeuwse muziek school Wegen in Zeeuwsch-V laanderen weer opengesteld Stichting Nieuw Schouwen Duiveland Reconstructieplan wordt te Zierikzee besproken Keerzijde van de medaille belicht Mr Mes, A. Lockef eer en E. van Ruymbeke zeker van hun zetels Voor officiële opening legerplaats Engels schip stoot op wrak Brandend maagzuur blust U in een mum... J. Anthonisse jurylid te Knokke (B.) DE Zeeuwse musicus, J. Anthonisse. TERNEUZEN Prov. Bibliotheek wordt commandopost GOES AXEL jvionT^ VLISSINGEN agenda HEDEN MORGEN WETE IS VOO J. P. MA i P* GEMEENTERAAD van St. Jansteen is het kon haast niet anders de Tragel ter sprake gekomen. Bijzonder veel woorden zijn er niet over gevallen, maar wat er gezegd is, was wel duidelijk genoeg. Het onderwerp werd aangesneden door de heer P. Blommaert (hij was er trouwens op weg naar het gemeentehuis juist over komen rijden, voor zo ver er op de Tragel van rijden gesproken kan worden!). Hij vroeg de voor zitter (wegens ziekte van burgemeester J. Reuser was dat deze kger wet houder J. de Kerf) of er niet een provisorische verbetering kon worden aan gebracht, in afwachting van het definitieve nieuwe wegdek. JV^AAR de voorzitter meedeelde had men daar al over gedacht, maar een deskundige schatting gewaagde van vijfduizend gulden kosten, het geen nogal prijzig geacht werd voor een voorlopige verbetering. Die raming vond de raad unaniem vijf maal over dreven; voor duizend gulden zou het zeker ook kunnen. Als dit mogelijk is, zullen B. en W. er nu zeker werk van maken. Dat het tijd wordt dat er iets aan gedaan wordt, bleek wel uit de mede deling van de heer F. Dobbelaere, die zijn mede-vroede vaderen kwam ver schrikken met de boodschap dat de Tragel-bewoners, hoogst verbolgen over de miserabele toestand van die weg. een vergadering hadden gehou den waarin gerept zou zijn van boze plannen als in een nacht de hele boel opbreken en zo. Dat deze mensen tot het uiterste gebracht worden is geen wonder, want de voorbij hotsende auto's spetteren alle in de diepe put ten verzamelde modder tegen ramen en deuren en zelfs naar binnen. Nu er binnenkort zeker maatregelen ge nomen zullen worden, zullen de Tra gel-bewoners wellicht hun rebelüeke plannen even in het zout willen leggen. „WE MOETEN ZE KWIJT" CINDER de vele raadsbesluiten was dat tot overdracht van de 19 wo ningen aan de Oude Drydijck en de Beatrixstraat en de gemeentewonin gen aan de Jos. Everaardsstraat en de Oude Drydijck (behalve de huurkoop huizen) aan de Kath. Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging. Voor dat deze vereniging ze kan accepteren moet er eerst nog voor ruim duizend gulden per huis aan opgeknapt wor den. hetgeen de heer P. Blommaert zich deed afvragen hoe het mogelijk is. dat er na zo korte tijd al voor zo veel geld aan gerepareerd moet wor den. B. en W. willen ondanks het ze- Nog geen concreet voorstel pED. STATEN berichten de Prov. Staten dat, in verband met de op de prov. begroting geplaatste stelpost, groot f 5000, voor de Zeeuwse mu ziekschool, zij het voornemen hadden in de buitengewone zitting der Prov. Staten met- een voorstel te komen. Omdat men evenwel activiteiten, wel ke op dit terrein reeds bestaan, wil inschakelen, is het thans nog niet mo gelijk een concreet voorstel te doen. anderzijds is het van groot belang dat de voorbereiding niet stagneert, om dat de provincie geen positieve me dewerking zou kunnen worden ver leend. Het ligt namelijk in het voor nemen de scholen te doen aanvangen in de herfst van 1954. Ten einde dit te kunnen verwezenlijken zal het no dig zijn, dat van de zijde der provin cie zo nodig voor het jaar 1954 steun kan worden toegezegd. Daarnevens kan dan voor de toekomst in de eerst volgende zitting een definitief be sluit worden genomen omtrent het provinciaal subsidie. Met het oog op het vorenstaande verzoeken G. S. hen wel te machti gen ten laste van de hiervoren ver melde post der begroting voor 1954 aan muziekscholen steun te verlenen, kere verlies echter de huizen graag kwijt, omdat ze anders in de toekomst nog veel meer geld gaan kosten. De raad betuigde adhaesie aan het plan van de Kamer van Koophandel tot het instellen van een deskundig onderzoek naar de mogelijkheden van inpoldering van de schorren van Saef- tinge en tevens aan de suggestie van de raad vas Hulst om tegelijkertijd aandacht te besteden aan een moge lijke kanalisering van de Wester- Schelde. Een aantal instellingen werd ver blijd met een subsidie: de Stichting „De Zonnebloem", het bestuur van- het verenigingsgebouw te Heikant en de Bond van Ouden van Dagen. Van een sectiefiets voor de vuilop haaldienst komt niets; de raad zgl op een nader voorstel van B. en W. trachten het ophalen van huisvuil een openbare aanbesteding houden, ten einde de problemen op te lossen. Na enige discussie ging de raad er mee accoord in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Sta ten tot onthouding van goedkeuring aan het raadsbesluit om enkele per celen grond aan te kopen. Dit besluit is destijds genomen in verband met het reconstructie- en rioleringsplan HulstSt. JansteenKapellebrug. ZWEMBAD TN de rondvraag informeerde de heer F. Dobbelaere nog eens naar de mo gelijkheid van het bouwen van een zwembad, eventueel in samenwerking met een naburige gemeente, b.v. Hulst. Hij zag wel een mogelijkheid om het graafwerk in de vacantietijd gratis te doen uitvoeren, door enthousiaste en bereidwillige zwemliefhebbers. Als voorbeeld noemde hij de gemeente Aardenburg. De heer R. van Acker vond dat de rioleringswerken zo traag verlopen. De putten blijven zo lang open liggen, vond hij, en de opgebroken keien lig gen maar op ordeloze hopen, zodat men soms niet kan passeren. Daarop aansluitend klaagde de heer G. Vael over het trage werktempo bij de ge meente-arbeiders. De voorzitter be loofde er naar te laten kijken. (Advertentie) yANAF HEDEN is de toestand op de provinciale wegen in Z.-Vlaanderen weer normaal. Derhalve zijn de wegens opdooi gesloten wegen Isabellasluis- IJzendijke-Schoondijke en Drie- sprong-Biervliet-Hoofdplaat weer opengesteld voor bus- er vrachtvervoer. TN de jongste vergadering van de stichting Nieuw Schouwen Dui veland was ir. M. A. L. Beun aanwe zig, welke mededelingen deed over de aansluiting van bedrijven aan het net van de P.Z.E.M., op Schouwen Duive land. Op Goeree-Overflakkee is daar voor een speciale regeling getroffen, naar de voorzitter, de heer P. Heering, meende te weten en daarom was het wel gewenst eens te vernemen welke mogelijkheden er op dit eiland liggen voor aansluiting van landbouwbe drijven. De heer Beun deelde mede, dat er nog geen enkele verandering is geko men. Voor onrendabele gebieden be staat er een regeling. Wel zullen er bij de herverkaveling mogelijkheden ko men, maar officieel is hiervan nog niets bekend TN EEN DRUK BEZOCHTE BIJEENKOMST van de Indisch Nederlands ge- repatrieerden in Zeeuwsch-Vlaanderen werd de keerzyde van de medaille belicht door de voorzitter van het landelijk comité van de C.C.K.P. ofwel het het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier initiatief voor Soc. Zorg ten behoeve van gerepatriëerden. De heer J. Moora, die als voorzitter zelf tot de gerepatrieerden behoort, achtte het vruchtbaar de eigen fouten te bekijken, die schuilen onder deze groep mensen, dan die moeilijkheden te bepraten die komen van Nederlandse zijde. (Advertentie) TP ^TTgemakkeliik overwint o y genees- B1CARPAN ^"eVuilvoe- MAAO-CftCHET Vooropgesteld zij dat men in het eigen vaderland al het mogelijke doet wat menselijkerwijze mogelijk is. Hij denkt hier aan de verschillende pro blemen, die Nederland kent, na een oorlogstijd, die het land heeft geplun derd en verarmd. Dankbaar gestemd tegen het gastvrij onthaal, de in vaak zeer moeilijke omstandigheden moei lijke huisvesting voor duizenden nieuwe gezinnen stelt hij anderzijds de vraag of onder de gerepatrieerden nog men sen zijn die nog slecht denken over de Totok. Is het ook zo dat als in de Provincies Zeeland en Friesland, waai de meeste gerepatrieerden zijn terecht gekomen en waar de bevolking vrien delijk en behulpzaam is, de verlangens nog niet geheel bevredigend zijn, dan te denken dat dit komt omdat men van ander ras is? Hebben wij na de harde strijd die wij onder de Jappen hebben gevoerd en daarna ons land zijn uit gedreven geen medelijden met ons zelf? Al deze gedachten moeten op de eerste plaats op zij worden gezet. Ge zien de beperkte emigratie naar Bra zilië en Nieuw Guinea, die slechts voor enkelingen mogelijk is. moeten de ge repatrieerden zich instellen op het feit dat men hier in Nederland door wil en werk zich hier moet aanpassen om op deze wijze voor hun en voor hun kinderen een nieuwe weg in te slaan. Uit ervaring weet dhr. Moora, dat zeker voor de ouderen onder hen dit losmaken van het oude hard is, maar daarnaast mogen de gerepatri eerden dankbaar zijn voor de steun die men bij de autoriteiten ondervindt. DANK AAN ZEELAND £)ANKBAAR is hij gestemd ten op zichte van Zeeland. Dank zij de diverse arbeidsbureaux en de houding van Provinciaal bestuur en gemeente is hier voor bijna allen werk gevonden en is In hulsvesting voorzien. De taak die onze Indische mensen nu hebben T"E Goes vergaderde in hotel de „Ko renbeurs" de verkiezingsraad der KVP voor het vaststellen van het po litiek advies voor de proefstemming die Zondag a.s. wordt gehouden ter bepaling van de definitieve volgorde der Statencandidaten. Zo men weet vindt thans in iedere Statenkring afzonderlijk de proefstem ming plaats; bij de verkiezing komen Zeeuwsch-Vlaanderen en de eilanden ieder met een afzonderlijke lijst uit, die echter onderling verbonden wor den. De verkiezingsraad wees de drie vas te specialistenzetels toe aan de heren mr. dr. Mes, HeinkenszandA. Locke- feer. Hulst en E. v. Ruymbeke, Nw.- Namen. Verder adviseerde de raad voor ze ven zetels. Voor Hulst vrees men aan de heren P. Vercauteren, Nw.-Namen, ir G. Dikötter. Terneuzen en C. Plas- schaert. St. Jansteen. Voor Sluis adviseerde men de he ren J. van Dongen. Aardenburg en C. van Belleghem, Aardenburg. Voor de kring Goes werd geadvi seerd de heer C. Verdonk. Nieuwdorp, terwijl de heer Th. v. d. Himst te Goes, momenteel Eerste Kamerlid, als plaatsvervanger voor mr. Mes werd aangewezen. Voor de kringen Middelburg, Vlis- singen werd de heer E. Vader te Vlis- singen geadviseerd, terwijl voor Zierik zee geen advies werd uitgebracht om dat deze kring alleen een plaatsver vanger aan te wijzen heeft. Alle aftredende Statenleden der K VP, voor zover ze voor herverkiezing in aanmerking wilden komen, werden geadviseerd of kregen een specialisten zetel toegewezen. DE OVERIGE CANDIDATEN T~)E overige candidaten waarover Zondag gestemd moet worden zijn: In de kring Hulst: drs Th. Adriaan- sens. Walsoorden; P, Baart. Hontenis- se; G. de Beleir. Westdorpe; W. Col- sen. Sas van Gent; P. Geirnaerdt, St. Jansteen; E. de Martelaere, Westdor pe; F. Mechelinck, Terneuzen en mevr. C. Reuser-Boumans, St. Jan steen. in sluis: Jhr. v. Bönninghausen, IJzendijke; C. Bukkens, Sluis; C. Doens, IJzendijke; L. van Dongen, Sluis en G. Nelissen, Hoofdplaat. In Goes: Th. Andriessen, Ovezan- de; P. Raas, 's-Heerenhoek; mr H. Stieger, Hoedekenskerke; M. de Vos, Middelburg en W. Vroome, Goes. In Middelburg-Vlissingenjhr van Nispen tot Sevenaer. M'burg en F. Schets. Vlissingen. In Zierikzee; J. Simmers en M. Sweere. Wordt het politiek atjvies gevolgd en behoudt de KVP haar negen zetels dan zal de heer Plasschaert niet in de Staten terugkeren: die heeft alleen kans bij zetelwinst. is hun naam hoog te houden en door arbeidsliefde het arbeidsproces zoals dat voor hen zal worden in handen te houden. Van Regeringszijde wordt al het mogelijke gedaan om de gerepatrieerd- den gelijke plichten en rechten te ge ven als ieder ander Nederlander. Zo kan binnen afzienbare tijd worden te- gemoetgezien dat men de achterstal lige betaling in de Tweede Kamer gaat behandelen. Ook het Nationaliteitson- derzoek is in zoverre opgelost dat er geen gevallen van het niet erkennen van het Nederlanderschap meer plaats vinden. Dhr. Moora was dankbaar voor het medeleven en de moederlijke zorgen die uitgaan van H.'M. de Koningin voor de gerepatrieerden. De laatste conferentie van September j.l. is daar een bewijs van geworden. Mr. Dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg en voorzitter van het Provinciaal CJCKP, onder wiens lei ding de contactmiddag; storm nracht dank voor het contact dat dhr. Moora had gelegd. De zingende merels uit Sluiskil ga ven een passende en geapprecieerde muzikale omlijsting. J-J.M. KONINGIN JULIANA zal over enkele maanden naar Ossendrecht komen, om daar in tegenwoordigheid van minister Staf en andere autori teiten de opening te verrichten van de dan geheel gereedgekomen leger plaats. Het lag in de bedoeling, dat Hare Majesteit al op 26 Februari naar Ossendrecht kwam, maar wegens het verblijf in het buitenland van minis ter Staf, is de plechtigheid even uitge steld. Het is niet onmogelijk, dat Z.K.H. Prins Bernhard de Koningin zal vergezellen. Zekerheid hieromtrent konden we echter nog niet verkrijgen. Bemanning naar Vlissingen 7 ATERD AG 5IOR GF,N om ongeveer 8 uur is de 518 ton metende See- blue behorende aan de Instone Lines te Londen in de Wielingen op het wrak van de Empire Blessing gelopen en gezonken. De 9 leden van de be manning zijn door de Belgische ten der aan boord genomen en te Vlissin- tel Dekker zijn ongebracht. De Seeblue was door de mist de loodskotter voor bijgevaren en had geen loods aan boord. (Advertentie) Een of twee Rennies laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn, dat iets, wat u graag lust, eens verkeerd valt Dat zuur is vlug ger genezen dan het opkwam. Daar om een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. 530-OO werd door de Nederlandse Fede ratie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen aangezocht, om als jurylid op te treden tijdens het Internationaal Muziekconcours, dat op 4 Juli a.s. te Knokke (B.) zal worden gehouden. De electriciteitsvoorziening is zeer moeilijk in dun bevolkte over een gro te oppervlakte verspreid liggende ge bieden. Voor onrendabele gebieden is een fonds gevormd, waaruit de PZEM kan putten. Wanneer de gemeenten bijdragen en de belanghebbenden een zeker gebruik garanderen kan tot aan sluiting van verspreid liggende be drijven worden overgegaan. Met de iherverkaveling9commissie zou contact opgenomen kunnen worden om deze kwestie ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling met de polder Dreischor te beginnen, waar de minste schade is geconstateerd. Een 3000-voltsnet zal daar worden gemonteerd. Grote toe name wordt door de PZEM niet ver wacht op de landbouwbedrijven, In midden-Schouwen wordt de zaak her steld. Het station te Loperskapelle wordt hersteld en komt deze week klaar. Voor Kerkwerve is men halver wege klaar met het leggen van de kabel. De vorst trad storend op, zodat men eerst over een paar maanden klaar kan zijn. De herbeplantingscom- missie en de propagandacommissie brachten verslag uit over hetgeen nog te gebeuren staat. Amsterdam heeft ook op dit gebied zeer veel geholpen. HET VERKEER. ZUSTER BENITIA OVERLEDEN In het ziekenhuis van de congrega tie te Roosendaal overleed Zuster Be- nitia. Voor heel veel parochianen was Zus ter Benitia een bekende en beminde figuur niet alleen omdat ze reeds vanaf 1934 in Terneuzen verbleef, maar vooral omdat zij in de loop dier jaren ontelbaar velen met een hartelijk woord en een warme glimlach aan de deur van het klooster ontving. Doordat het consultatiebureau voor baby's van het Wit Gele Kruis jaren lang in het klooster der zusters was ondergebracht, kende zij niet alleen alle moeders (waarvan er vele nog bij haar de kunst van het breien hadden geleerd) maar ook de meeste kleuters. Voor zij naar Terneuzen kwam was zij o.a. 27 jaar in Vlissingen. In Augustus van het vorig jaar stnna zij aan het einde van 50 gouden jaren in de stilte van het klooster door gebracht. Nu heeft zij een Eeuwige Kroon voor haar nederige arbeid en weldoen de naastenliefde ontvangen. Sas van Gent T"Ae bussen van de RTM rijden mo menteel weer over de Blokweg, via Schuddebeurs en de corridor naar Brouwershaven en van daar naar de Westhoek Over de Prov. weg naar de Westhoek zou men kunen gaan rijden, wanneer deze weg beter aanzien krijgt. Het waterschap Schouwen is bereid deze weg in orde te maken. Aan de waterschapscommissie uit Prov. Staten zal 'n schrijven uitgaan deze weg aan te pakken en aan de ANWB zal be richt worden gezonden eens te komen kijken hoe het met de wegen op Schouwen gesteld is. Met een viertal leden van Prov. Staten zijn besprekin gen gevoerd over het Reconstructie plan, dat 16 Februari in de afdelingen en 17 Maart in de openbare zitting van de Provinciale Staten aan de orde komt Op 24 Februari a.s. wordt in Zierikzee een vergadering belegd, waarin het reconstructieplan zal wor den besproken en waarin geprotes teerd zal worden tegen de bevriezing van enkele kleine gemeenten op Schouwen. De Stichting zal haar me dewerking verlenen bij het onvrijwil lig verplaatsen van bedrijven, daar wellicht 10 procent van de inwoners van Schouwen Duiveland niet zal terugkeren. (Advertentie) Kosten f 30.000 pED. STATEN berichten de Staten- leden dat het in de bedoeling ligt om het pand Dam 71 te Middel burg, waarin de provinciale biblio theek gehuisvest is geweest, te ver bouwen ten behoeve van de burgerlij ke verdediging, waarmede naar schat ting een bedrag van f 30.000 gemoeid zal zijn. De benedenverdieping zal worden ingericht tot commandopost. De kos ten hiervan worden geraamd op f 16.000 en zullen vermoedelijk van het Rijk worden terugontvangen. De bovenverdieping zal worden ingericht tot woning van de provinciaal advi seur voor de burgerlijke verdediging, hetgeen naar ramjng f 14.000 zal kos ten. Deze kosten zullen in 5 jaar door jaarlijkse bijdragen van f 2800 ten las te van de gewone dienst worden ge bracht. De door de provinciaal adviseur te betalen huur zal na gereedkomen van de woning worden vastgesteld en als dan onder de inkomsten worden ge raamd. IJSCLUB VERGADERDE Voor de in hotel „Rotterdam" al hier gehouden algemene ledenverga dering van de IJsclub „Canisvliet" ter voorziening in een nieuw bestuur, was weinig belangstelling, ofschoon het aantal leden op papier rond 130 bedraagt. In het nieuwe bestuur wer den o.a. opgenomen de heren L. F. S. de Meijer (voorzitter), H. M. Uytter- hoeven (secretaris) en A. C. H. Kie- boom (penningmeester), terwijl de heer W. A. Slock als commissaris van het materiaal zal fungeren. Enkele functies bleven r.og open, doch men zal trachten zo spoedig mogelijk in deze vacatures te voorzien. De aftredende penningmeester, de heer H. M. Vermoet, werd bij accla matie als ere-lid van de vereniging opgenomen. Westdorpe GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar P. de Buek-Dumez herdacht de dag, waarop het vóór vijftig jaar in het huwelijk trad. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid. Acht auto's brachten de familie naar de kerk. Het was jammer, dat de gouden bruide gom zich wegens ziekte niet naar de kerk kon begeven. Na de H. Mis vierde de familie feest in een prachtig versierd lokaal van het oude schoolgebouw. 's Middags kwamen alle buurtbewo ners het echtpaar feliciteren en door het feestcomité werd een cadeau aan geboden. 's-Avonds om zeven uur trok de muziekvereniging „Eikels worden Bomen" door de met vlaggen getooide straat, om het gouden bruidspaar een serenade te brengen. Het buurtfeest werd tot laat in de avond voortgezet. niet voornemens zich onder genees kundige behandeling te stellen. In de loop van deze week echter, zag hij zich toch daartoe gedwongen, om dat erge hoofdpijn hem plaagde. Door de huisarts werd een hersenschudding geconstateerd. Voor de heer B. een onprettige na sleep van de ijspret. Schoondijke „WAT EEN GETOETER" Onder deze titel werd door de leer lingen van de R.K. Lagere School „St. Clemens Maria" in de grote zaal van de HB.S. een kinderrevue opgevoerd waarvoor uitermate veel belangstel- 1 ling bestond. Deze belangstelling was zeker verdiend, want het gebodene kon de toets der critiek ruim doorstaan. De avond werd geopend door pastoor Froger die in zijn welkomstwoord on der meer aandacht schonk aan het i vertrek van het schoolhoofd, de heer Struijs, die per 1 Maart Schoondijke zal verlaten om te Zundert deze func tie te gaan vervullen. Het programma werd door de kin deren vlot en met ongedwongen kin derlijke charme ten tonele gebracht. Bijzonder aardig was het begin der revue „proloog door matroosjes", als mede de raadsvergadering in Bommels- dijke en de revueklanken met het re- vueiied. Aan de costuumpjes van de toneelspelende kinderen was bijzon dere aandacht besteed. Een woord van lof voor het onder wijzend personeel, uitgesproken door pastoor Froger, in zijn slotwoord, was zeker op zijn plaats. Het moet voor de heer Struijs, de ziel van de school, wel een voldoe ning geweest zijn om bij zijn afshceid te mogen constateren hoe de school in korte tijd'na haar oprichting voor uitgegaan is. Het nieuwe schoolhoofd, de heer Jasper, die zich aan het slot van de avond aan de ouders van de schoolgaande kinderen voorstelde, hoop te, dat ook hij. evenals zijn voorganger, het vertrouwen en de medewerking van hen zou mogen ontvangen. R.K. KLEUTERSCHOOL VERHUISD Voor de zoveelste maal is de kleu terschool, dit tot nu toe ondergebracht was in een zaal van het café van de Wed. Zeegers, verhuisd. Nu de R.K. noodkerk ontruimd is, hebben de kleu ters daar een ruime behuizing gevon den. Hopelijk zal de volgende verhui zing de noodtoestand opheffen en zal het schooltje dan de beschikking heb ben over een definitief gebouw. IJzendijke AFD. R.K. ZEEUWSCH VLAAMSE VLASSERSBOND VERGADERDE De vlassersvereniging hield een al gemene ledenvergadering, die speciaal was belegd voor het bespreken van de beslissing van minister Mansholt in zake de heffingsverordening van 1945^ Bondssecretaris H. M. Francken gaf een uiteenzetting van het onderhoud met de minister in Januari 1951. De vlassersafgevaardigden hebben toen beweerd en aangetoond dat de inder tijd ingestelde commissie van het Be drijfschap voor Vlas en Hennep de verordening niet aan de billijkheid heeft willen toetsen. De minister zeg de toe, wanneer naar zijn mening, de uiteenzetting juist zou zijn, de ac countantsdienst van het Ministerie v. Landbouw opnieuw een onderzoek zou instellen. Dit onderzoek heeft enkele weken na Januari 1951 plaats gehad. Op 30 December 1953 heeft de minis ter schriftelijk medegedeeld, dat een nader onderzoek is ingesteld en dat hij naar aanleiding daarvan geen aan leiding gevonden heeft om. gebruik makende van de hem in het tweede lid van artikel 12 van het Organisatie- besluit Voedselvoorziening 1941 gege ven bevoegdheid, de onderhavige ver ordening te vernietigen. Naar aanleiding van deze beslissing is opnieuw contact opgenomen met het Tweede Kamerlid mr. W. F. E. Baron v.d. Feltz. die zich thans schrif telijk tot de minister heeft gericht. Na een diepgaande discussie werd het voorstel van bondsvoorzitter A. E. van Damme het volgende telegram aan de Minister verzonden: „De leden van de Afdeling Yzendij- ke van de R.K. Zeewsch Vlaamse Vlassersbond in vergadering bijeen te Yzendijke op 11 Februari 1954, na voorlezing van de brief van U.E. d.d. 30 December 1953 inzake de beslissing ten aanzien van de Heffingsverhoging Strovlas Vlaslint en Bewerkte Vlasaf- vallen 1945, hierdoor bitter teleurge steld en gekrenkt in het rechtsgevoel, dringen bij U.E. dringend aan tot het verlenen van inzage in het accoun tantsrapport Januari-Februari 1951 en gaan over tot de orde van de dag". „HOLLANDS GLORIE" In de bovenzaal van het bioscoop gebouw „Het Centrum" werd des na middags tijdens de vergadering van de afd. Axel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, als bijzon dere attractie de film „Hollands Glo rie" van het -Hollands Bollenhuis te Lisse gepresenteerd. Voor een vrijwel volle zaal werd deze uiterst interessante en leerzame cultuurfilm op het doek gebracht. De gehele ..bloembollenwereld", o.a. de in cultuurbrenging van de grond, veiling, verpakking, verzending, ex port enz., werd ontrold. Het gebodene kwam vooral daardoor tot zijn recht, omdat de gehele film in kleuren was opgenomen. Ook beelden van de zo bekende bloemencorso's kwamen op het doek. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om 's avonds nogmaals deze film meer speciaal voor genodig den te draaien. Benoemingen. Als brandgast bij de vrijwillige brandweer alhier wer den bij besluit van het college van B. en W. de navolgende personen be noemd: J. P. van Bendegem, J. C. van Doeselaar, J. Hamelink, J. A. C. Knie riem, E. v. d. Linden en R. Ph. Steel. Zuiddorpe INDRUKWEKKENDE PLECHTIG HEID De avondmis ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes. is een indrukwekkende plechtigheid geworden. De kerk was stampvol, het beeld van Maria te midden van bloemen straalde van licht, de koorzang was voortreffelijk. Onder zijn preek wees pastoor Huis mans er op, wat een groot voorrecht het voor 't kleine Zuiddorpe was om een zo groot genadeoord te bezitten, bekend is heel Zeeuwsch Vlaanderen en ver daarbuiten. Buiten was de grot mooi verlicht. Aan het beeld van Bernadette was een nieuwe verlichting aangebracht waarvan de stralen het beeld van O.L. Vrouw deden schitteren. Vele kaarsen stonden te branden. Al met al een avondmis zoals men nog nooit heeft meegemaakt en door geen enkele Maria-vereerder gauw zal vergeten worden. Teeravond. In café Centraal hield de supportersclub „De Zwaluw" haar jaarlijkse teeravond. Na een wel verzorgd maal werd tot in de kleine uurtjes gekaart en gebiljart. Tevo ren werd aan verschillende café's het gebruikelijke vriendschapsbezoek ge bracht. Koeicacht K.A. AFD. VROUWEN De K.A. afd Vrouwen hield in het patronaat een algemene jaarvergade ring. welke zeer druk werd bezocht. Pastoor Ligthart hield een zeer mooie causerie over: „Maria onze he melse Moeder". Tijdens de pauze werd er eeir verloting gehouden van huis houdelijke artikelen. Na de pauze werd er door Pater van Beekhoven een lezing gegeven met lichtbeelden over Lourdes en Fatima. Tevens werd er besloten ook in onze parochie deel te nemen aan de voorge schreven landelijke noveen. In verbMid met het plan om in Mei een Lourdfsreis te maken, werd door de pastoor een en ander uiteengezet. Retranchement NASLEEP VAN IJSPRET Toen de heer J. B. vorige week Zon dag een val deed op het ijs, was hij „T IS KNAL MET DE VOETBAL" De voetbal- en athletiekvereniging „Goes" hield in de „Prins van Oran je" een contact-feestavond voor leden en donateurs. Opgevoerd werd de re vue ,,'t Is knal met de voetbal", die op vlotte wijze voor het voetlicht werd gebracht. De avond werd verder gevuld met sketches, terwijl de aan voerder van het eerste team, Tom Peeman. blijk gaf nog meer in zijn mars te hebben dan voetballen en en kele aardige en door hemzelf geschre ven liedjes ten beste gaf. Het geheel werd aan elkaar gebabbeld door de beste man van de avond, de conferen cier Bas de Munck. OUDE VROUW GERAAKTE IN BRAND Zaterdagmiddag vijf uur stond de 86-jarige weduwe Boddingius in de Tulpstraat, die zich wat kouwelijk ge voelde, met haar rug naar de kachel, welke zij opgepookt had. Plotseling vatten haar rokken vlam. Op haar gegil schoten buren toe, die met zakken' de vlammen wisten te doven. De oude vrouw was intussen deerlijk aan de benen verbrand. Na dat de dokter eerste hulp had ver leend. is het slachtoffer naar het Gasthuis vervoerd. Haar toestand was wei ernstig, maar niet levensge vaarlijk. (Advertentie). WAAR DE POLITIE AAN TE PAS KWAM De politie heeft assistentie moeten verlenen in een café waar een bezoe ker onder de invloed van sterke drank de orde verstoorde en een an dere bezoeker bedreigde. De man is naar het bureau gebracht, waar pro ces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Engele jeugdige personen zijn naar het bureau gebracht, omdat zij ventielen uit rijwielen haalden. Na dat zij hierover ernstig zijn vermaand mochten zij naar huis terugkeren. STICHTING SPORTPARK De Adviesraad van de Stichting Sportpark Vlissingen die onder voor zitterschap van de heer C. v. d. Mark vergaderde, heeft drie leden aange wezen die in het bestuur van de Stichting zitting zullen nemen. Van de voetbalverenigingen werd geko zen de heer P. Ventevogel en van de overige verenigingen de heren F. Naerebout en J. C. Verkerk. Zoals bekend moeten de andere vier leden op voordracht van B. <¥i W. door de gemeenteraad worden benoemd. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE GEREPATRIEERDEN Door de afd. Vlissingen van de CC KP is in de kleuterschool van het Havendorp een bijeenkomst belegd waai de landelijke voorzitter de heer J. Moo ra sprak over de moeilijkheden van de gerepatrieerden in Nederland. Volgens hem waren er maar twee mogelijkheden voor de gerepatrieerden of aanpassen aan Nederland of aan passen aan Indonesië. Een derde weg was volgens hem niet mogelijk. Spre ker wees er verder op wat op arbeids gebied en maatschappelijk werk in de ze provincie voor de ger. was gedaan. In vele gem. was hard meegewerkt om de problemen van de ger. op te lossen. Spreker had hiervoor veel be wondering. Met klem drong hij er op aan dat men zich wanneer er moeilijk heden waren zou wenden tot hen waar van men steun kon verwachten. BLOEMEN VOOR VAN GILS Zaterdagmiddag werd aan de won ning van George van Gils, als de Va- lenti.jngroet der verenigde bloemisten, een prachtige bloemenmand afgegeven Van Gils was. toen hij 's-avonds thuis kwam niet weinig verrast, zo'n kleurige en geurige decoratie te ont vangen voor zijn kranig werk op 1 en 2 Febr. 1953. Kapelle GEMEENTERAADSVERGADERING Woninggebrek, het grote vraagstuk In zijn nieuwjaarsrede stond de voorzitter uitvoerig stil bij het grote gebrek aan woningen in deze ge meente. Daar ligt ook nog het grote object van de verbouw van de villa Pomona tot tehuis voor ouden van dagen. Hiervoor zal toestemming wor den verkregen, maar het kost de ge meente het bouwvolume voor 11 wo ningen. Het aantal woningen dat Ka- pelle voor de komende drie jaar zal worden toegewezen, zal nog op geen stukken na voldoende zijn om de aanvragen van particuliere bouwers die er thans reeds zijn, toe te wijzen. Verder deelde de voorzitter mede, dat eind Maart de aanbesteding zal plaats vinden van de verbouw van de Openbare Lagere school te Kapelle (dorp). Voorts is er een plan voor een nieuwe straatverlichting. Aan de Sta tionssingel zal een proef worden ge nomen met kwiklampenverlichting en verlichting met TL-buizen Last but not least noemde burgemeester van Suylekom de realisering van een nieuw sportterrein met gymnastiek lokaal dat een zeer dringende eis is. De heer de Neef (PvdA) stelde voor de herbouwplicht welke de gemeente nog heeft, te gebruiken voor het bou wen van een ambtswoning voor de burgemeester. B. en W. zullen hier omtrent met een nader voorstel komen. Van de Nederlandse spoorwegen is bericht ontvangen dat bij de spoor wegovergang tussen Kapelle en Bie- zelinge 2 natrium verlichtingslampen zullen worden aangebracht en tegen eind 1954 rode knipperlichten Voorts besloot de Raad met de Fa. Krijger te Goes een overeenkomst aan te gaan voor het gebruik van een lijk- auto, voorlopig voor de tijd van 1 jaar. Dit komt pl.m. f 4.per begrafenis goedkoper uit dan bij de huidige lijk koets. welke bovendien versleten is. Het besluit inzake de huurverho ging van woningwetwoningen bracht nog al wat discussie mee. Door een groot aantal bewoners van deze wo ningen is tegen de verhoging van 29 procent geprotesteerd .Aangezien het echter een besluit van de regering is, kan hieraan niets worden veranderd en de huurverhoging werd z.h.s. aan genomen. In de vacature ontstaan door het be danken van de heer J. K. Burger als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd gekozen de heer J. Ganseman Jzn te Kapelle. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Opsporingsbrigade 21. BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. en D.: Expositie miniatuurkermis. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De Judas. GOES. Grand: Geluidsbarrière. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Sla venschip. MIDDELBURG. Electro: lm weissen Rössl. Schouwburg: Lokkende wil dernis. De Gouden Poorte, 2 uur: Alg. ledenvergadering afd. Middelburg Alg. Bond Ouden van Dagen. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De grote samenzwering. De Eenhoorn, 8 uur: Dr. A. F. Portielje over: Omgang met dieren. SAS WlN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Geluidsbarrière. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verdor ven jeugd. VLISSINGEN. Ariënsgsbouw, 19.30 u. Vergadering EHBO. Luxor: Pech vogel en Co. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Opsporingsbrigade 21. BERGEN OP ZOOM. Sousterrain V. ën D.: Expositie miniatuurkermis, HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Sla venschip. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Cyrano de Bergerac. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Guerilla aan de Rio Grande. IJZENDIJKE. Parochiehuis: vergade ring R.K. Landarbeidersbond. J-JET IS AL IV! gekomen, d; voor de wetens cijnen, die receptje en ee heel goed mo; van uw hoofd eeuwen door de markt werd Tiendui bij keelpijn to Duizenden va andere werde terwijl ze tocl werden aange heid vergaan, regels" voor juist blijken te aderlaten in gen en dat Eu IVAAAR de wete en werkt ni Sinds kort houd met de zogenaa chie", waaronder teiten, zoals wi patie, hypnose ei ken worden gera Hierbij ging he „Zwaantjespoedel lag de humbug sommige andere derzoek vereist kon de wetensch heid van zekere verschijnselen be 70 staat het ni aarde doorsnf telbare magnetis bepaalde stralin noemt deze „aard ker, dat zij invlo kunnen hebben, hierover, dat de cies te omlijnen wichelroedeloper; vaststelling van c. len bezig houder organische wezer worden. Een en middel te hebbe schadelijke werk gen op te heffen tenschappelijk langs in West wees uit dat all_ die er tot dusvei waren verkocht. Duistere lieder naamde anti-aard mensen, die aan aan boeren, wier was. De deskund zoek leidden. v< niet de gedachte, middel tegen aa staan. TN het Mill-Hill sendaal troffen 1 oud-missionaris, d del tot afschermi te hebben gevond rige father Koos ge wij den herkenb Op deze luchtfoti „rooster" van elt koperen ringen h de kruisjes staan teerd. Hier ging 24) Generaal Woe vergoeding in kli langd voor het komst, vooral als koesterde. Hij h hoofden der gilde de uiterste prijs onder een bedekte dering. Ho Hsien knepen als een cit stad was voldoei overtuigen, dat gei was die het ver De herberg was, een fraai gebouw heerste er een sf heid, die aan aoo herbergier en aiji niets van de vrei zicht van een men zou verwach van leidde de ma rusting naar eer omringd door

de Stem | 1954 | | pagina 2