boterham'van Molotov H. VADER SPRAK DE ZIEKEN TOE Honderden verenigd rond de baar Donderdag einde conferentie j Kwestie Oostenrijk scheen zijn oplossing nabij Verkeer ondervindt hinder van opdooi der wegen DIAGI9LAD VOOR ZEELAND Studentendagen in Amsterdam In April naar Genève KANONNEN VAN LOEANG PRABANG KWAMEN REEDS IN ACTIE Mahaxai weer in Franse handen Zweed wilde met j Molotov praten Ned. boeken voor Finse universiteit Zij liggen Maria na aan t hart RAPPORT VAN DER GRINTEN IN STUDIE Wijziging van de kindertoelagewet KEIZER KAREL IN ZIJN OUDE VESTE Ameland was weer geïsoleerd Roerend afscheid van Prof. Cobbenhagen „Als je hem zag, was je eerbiedig" Veel bewolking Communistische infiltratie Pontificale luister VAN Onvermijdelijke maatregelen Onderwerping in gehoorzaamheid r Men moet altijd heer blijven 94e JAARGANG No. 20954 Uitgave: N V Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elite werkdag Bureaux; Breda. Reigerstraat 16 rel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad; C. J v. Hootegem, Mr Ur A J J M Mes, Mi H. B L de Rechtei L J v 't Westende. P V. M Vercauteren Abonnemeiilsprtis öi, vooruitbetaling i o.85 pei kwartaal pei posi I 6.55, pei week (uitsluitend bij met-post bestell.) t U45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Rostrek no 378841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: (JOES Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage r U.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen Ü.75 per m/m). Voor advertenties vao plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.13 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/mi. Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tanel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. tvêstsinee) 08. TeleFoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, -oSfBtJRG. Nieuwst,aal 41. fel, no. 35) De drie Westerse ministers, die te Berlijn met hun Russische col lega confereren, hebben vóór het Verdrag met Oostenrijk onder het nauwkeurig onderzoek van de Vier Mogendheden Conferentie kwam, een bespreking gehad met minister Figl van OostenrijkWe zien hier tijdens deze bespreking, welke te Berlijn werd gehouden, van links naar rechts: minister J. Foster Dulles, minister Eden, minister Figl en mi nister Bidault- ZATERDAGNACHT zijn op het goe derenemplacement te Amersfoort twee goederentreinen op elkaar ge botst. Een machinist liep een hersen schudding op. De materiële schade is gering. ER ZIJN TEKENEN die erop wijzen, dat de Amerikanen hun plan om zich terug fe trekken uit de internationale weerschependienst, veel minder dras tisch zullen doorvoeren dan gevreesd werd. DE SOVJET-REGERING zal een de legatie van zeer hooggeplaatste lieden naar de bijeenkomst over de handel tussen Oost en West, in April te Ge neve. zenden. Een teken van belang stelling, zegt men. IN DE MAASSTAD heeft Prins Car naval, die de leden van de vereniging Limburgia aan het lachen wil maken. Zaterdagmiddag per helicopter zijn entrée gemaakt. Zijne Hoogheid zag zeer bleek. ROBERT GOERLINGER. sociaal-de mocratisch lid van de Westduitse Bondsdag, vakbondsleider en burge meester van Keulen, is Zaterdag op 65-jarige leeftijd overleden. Hij was een oprecht democraat. ACHTTIEN ZWARE misdadigers, die in een gevangenis in Tunesië waren opgesloten, hebben Vrijdagnacht de benen genomen. De politie heeft di rect alle wegen afgezet. IN BRAZILIË reed een autobus op een trein en vloog in brand. Dit on geluk kostte aan dertig mensen het leven. SOVETRUSSISCHE minister van Buitenlandse Zaken, Mo lotov, is Zondag met een voorstel gekomen, dat onverdeeld de instemming had van zijn Westelijke collega's, die in Berlijn voor de twintigste maal waren gezeten bij een mijlpaal langs de politieke lijdensweg. Molotov stelde voor om Donderdag a.s. de besprekingen te beëindigen en zonder veel discussie werd aldus besloten. Anders verliep het met een nieuw voorstel van de Rus sische minister inzake Oostenrijk, dat zijn belangen op gloedvolle wijze had zien verdedigen door minister Figl. Een positief re sultaat van de conferentie is in elk geval het Westelijke voor stel geweest, om op 15 April te Genève een conferentie over Korea en Indo-China te beginnen. Aan de conferentie over Ko rea zou ook communistisch China deelnemen, evenals de V.N.- landen die troepen in Korea hadden. Molotov is met datum en plaats accoord gegaan, maar hij staat erop, dat de conferentie het karakter zal dragen van een conferentie der „grote vijf". ■p\E Katholieke Studentendagen, welke het afgelopen weekend te Amsterdam zijn gehouden, vielen sa men met het negende lustrum van de Unie van Katholieke Studentenver enigingen in Nederland. Als prelu dium voor de eigenlijke weekendvie ring was op Vrijdag een interacade miale dag geprojecteerd, waar het weer spelbreker was van de meeste sportdemonstraties. Toch konden er nog enkele wed strijden doorgaan. Een film over de Olympische Spe len te Helsinki ging vo.oraf aan de kroegjool, waarmee de eerste dag be sloten werd. De Zaterdag werd ingezet met 'n of ficiële ontvangst van genodigden ten stadhuizc, na de lunch werd een ge meenschappelijke zitting gehouden in het American-hotel waar prof. dr C. J. de Vogel (Utrecht) sprak over de historische gronden van het Huma nisme. Minister Dulles bracht gisteren nog een ander voorstel ter tafel, namelijk om Donderdag het vredesverdrag met Oostenrijk zonder toevoeging van nieuwe punten, waarmee Molotov schrik had verwekt, te ondertekenen. De VS wilden een concessie doen, door de Sovjetrussische lezing van de vijf artikelen waarover men het nog niet eens kon worden, te aanvaarden. Bidault en Eden steunden dit voorstel. Ook dr. Figl was het er mee eens, maar toen kwam Molotov met nieuwe voorstellen, die voor Oostenrijk aan vaardbaar bleken te zijn. De Sovjet unie wil namelijk een garantie, dat Oostenrijk zich niet tegen haar zal keren, b.v. door een nieuwe „An schluss" bij Duitsland. Door de Rus sische eisen in te willigen, zouden de bezettingstroepen in Oostenrijk (be halve in Wenen) blijven tot het van kracht worden van een vredesverdrag met Duitsland. Een kleine stap in de goede richting nam Molotov, door voor te stellen, althans het vraagstuk Triëst van het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk los te maken. Het probleem-Triëst zou via de „Grote Vier" bij de Veiligheidsraad moeten belanden. Voor wat, betreft de kwestie van de Oostenrijkse schul den, wilde het Westen ook aan de Russische eisen tegemoet komen. EEN MENEER, die zich „Jojo" noemt, belde vorige week twee maal de Londense politie op, om te vertellen dat hij staven dyna miet had verborgen in 'n stadsbus en onder de brievenbus van een warenhuis. Het kwam uit ook! TE DEKKERS-WALD is op 56-jarige leeftijd overleden Mgr J. J. Henne- man, archivaris van het Bisdom Haar lem, Geheim Kamerheer van de Paus en oud-professor in de kerkgeschie denis te Warmond. HET MADRILEENSE blad „A.B C." eist in een hooggestemd artikel Spaan se souvereiniteit over de internatio nale zone van Tanger, dat het „Afri kaanse „Gibraltar" wordt genoemd. ONGEVEER 25 mijl Oostelijk van het eiland Wight is een lid van de be manning van het Zweedse schip „El- la" overbzoord gesprongen. Alle sche pen is verzocht naar de drenkeling uit te zien. DE TUNESISCHE gematigd nationa list Mzali, wil door middel van een koude crisis een nieuwe regering vor men, die de regering van premier Bakkoesj moet opvolgen en de zaak in Tunesië moet reinigen. DE PREMIER van de Sovjct-repu- bliek Kazakhstan heeft ernstige cri- tiek gekregen omdat er in zijn gebied te weinig wordt geproduceerd. Ook bedreef hij de zonde der „verdraag zaamheid" DE LEIDER van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat, senator Knowland. heeft verklaard, dat het noodzakelijk is voor de defnnsie van West-Europa gebruik te maken van Westduitse soldaten. OVERWOGEN wordt tenminste eens in de vijf jaar een reis van het Brit se Koningspaar naar Australië en an dere landen van het Britse Gemene best te organiseren. VATERDAG voor het eerst brand den de kanonnen van de bedreig de hoofdstad van Laos, Loeang Pra- bang, los. Opstandelingen beklom men namelijk de beboste heuvels aan de Oostkant van de stad en men ge loofde, dat zjj de stoottroep vormden voor de oprukkende „IJzeren Divi sie".. Het is echter ook niet uitgeslo ten, dat het plaatselijke verzetsstrij ders waren. Een bataljon Franse valscherm troepen is neergelaten te Moeongsai, een Frans steunpunt op 90 km. ten Noorden van de stad, om het garni zoen aldaar te versterken. Een paar dagen geleden was daar vuurcontact tussen de Fransen en de opstande lingen. De hoofdmacht van de „IJze ren Divisie" moet ergens ten Oosten van Moeongsai staan. In Midden-Laos boekten de unie-strijdkrachten een succes, door de herovering van Ma haxai, dat bij het Kerstoffensief van de Vietminh was gevallen. De opstan delingen trokken zich terug zonder weerstand te bieden. In Saigon gaan geruchten, dat de Franse regering een nieuwe devalua tie van de Piaster (de munteenheid van Indo-China) overweegt. De bank van Indo-China heeft de overmaking van geld naar het buitenland door Frans militair personeel, gestaakt. Een zeer hardnekkig gerucht is, dat Zuid-Korea militaire bijstand aan de Fransen zou willen verlenen. Behalve landstrijdkrachten zou men ook ma rine- en luchtmachteenheden willen sturen. Washington vindt dit een ge vaarlijke stunt, die weieens inmen ging van communistisch China zou kunnen uitlokken. Zuid-Korea is ver der nog actief gebleken door 'n voor stel aan de Philippijnen om het ini tiatief te nemen tot de vorming van een anti-communistisch bondgenoot schap van Aziatische landen. Foster Dulles en Eden betoonden zich zeer teleurgesteld over de hou ding van hun Russische collega. „U rukt het hart uit het vredesverdrag", zei de Amerikaanse minister, door het aanbieden van deze „giftige bo terham." GARANTIE. als BEWIJS van hun vaste wil om de vrede in Europa te dienen, zijn de drie Westelijke landen van plan na afloop van de conferentie een plechtige garantieverklaring voor de veiligheid van de Sovjet-unie af te kondigen. Hieruit kan een wederzijds beveiligingsstelsel groeien, doch men wil de Russische eisen niet zover inwilligen, dat men Engeland of de VS buiten het systeem van beveili ging zou houden. Het Franse kabinet betuigde Zater dag zijn instemming met de pogingen Een Zweed, zekere Albert j Kinnberg, heeft geprobeerd mi- nister Molotov te spreken te krijgen, waartoe hij zijn twee meter lange gestalte de Sovjet- ambassade in Oost-Berlijn bin- I nenwrong. Viif politiemannen, die hem wilden tegenhouden, I sloeg hij tegen de vlakte onder het uitroepen van de kreet: JZe moeten nu maar eens vrede maken!" Het slot was dat hij gevangen genomen werd en nu waarschijnlijk voor een Oost duits gerechtshof terecht zal moeten staan, wegens poging tot aanslag op het leven van Molotov. De Zweedse regering heeft haar excuus gemaakt voor dit optreden van een Zweedse onderdaan en gevraagd of men Kinnberg naar zijn vaderland wil terugsturen, waar men dan zijn verstandelijke vermogens zou kunnen onderzoeken. Vo rige week ging er in Berlijn nog het gerucht, dat een groep samenzweerders Molotov wilde vermoorden. Ook zou Molotov dreigbrieven hebben ontvan gen. Officieel wordt dit alles echter ontkend. van minister Bidault, om overeen stemming te bereiken over een con ferentie over Indo-China. Het was de eerste keer, dat het kabinet als zoda nig onderhandelingen voor vrede in Indo-China aanmoedigde. De Franse regering verklaar de terzelfdertijd, dat alle Wes telijke concessies aan Duits land als vervallen zullen wor den beschouwd, indien de rege ring van een verenigd Duits land niet tot de E.V.G. zou wil len toetreden. Dulles en Molotov schijnen bij hun atoombesprekingen vor deringen te hebben gemaakt. Het was de tweede en laatste bijeenkomst. ^'pOEN WIJ in September van het vorige jaar het Ma riale jaar afkondigden, hebben Wij onze smekingen neergelegd aan' de voeten van Onze Lieve Vrouw, het heil van het Ro meinse Volk. Toen dachten wij in het bijzonder aan de zie ken....". Met deze woorden begon de H. Va der zijn toespraak tot de zieken over de gehele wereld, ter gelegenheid van de internationale ziekendag. De Paus sprak deze rede, de eerste sinds hij zelf aan het ziekbed werd gekluis terd, uit in zijn privé-vertrek en in duizenden ziekenkamers en -zalen over de gehele wereld klonk door de radio zijn vermoeide, wat doffe stem. De H. Vader sprak zelf slechts de eerste 500 woorden van zijn ontroe- rend-mooie rede uit. Het tweede deel werd uitgesproken door een medewer ker van Radio-Vaticana. „De zieken liggen de Moeder Gods na aan het hart", aldus de H. Vader en zij zijn een bron van levende ener gie voor de Kerk". De Paus deed hier na een beroep op de zieken om de vruchten, die Hij van het Mariale Jaar verhoopt, door hun gebed en offer te verwerkelijken, bijzonder door blij moedige aanvaarding van de hen door God opgelegde taak. „Ik zou zo graag iedere zieke af zonderlijk bezoeken", zo sprak de H. Vader. „Ik zou willen zijn bij die ble ke kinderen, die opgroeien als bloe men zonder zon, zoals bij alle ande ren. Wij vragen God hun wonden te helen en hun tranen te drogen, hen tevredenheid met hun lot te schen ken. Bidden wy God, hen datgene te geven, dat door de orde der voorzie nigheid voor hen is bepaald". DRIE CATEGORIEëN door hen die lijden. De H. Vader be sloot deze ontroerende rede met de Apostolische Zegen. Over de ziekte van de H. Vader vernemen wy, dat één der redenen, waarom de ziekte van de Paus zo lang duurt, het zielelced is, dat de H. Va der heeft. De Paus lijdt, omdat er onder de Kinderen des Lichts zo weinig daad krachtige eenheid, samenwerking, ac tiviteit en opofferingsgezindheid be staan. De katholieken verkeren in het grootste geva&r door hun lauwheid in het geloof, door hun verschrikkelijke oppervlakkigheid en door hun onge lofelijke traagheid overweldigd te worden. In K.V.P.-commissie TTET bestuur van de K.V.P. heeft in -IJ- zijn Zaterdag; gehouden vergade ring uit zijn midden een commissie benoemd ter bestudering van het rapport van der Grinten van het „Centrum voor Staatkundige Vor ming". Opdracht is gegeven spoedig rap port uit te brengen over de verschil lende hoofdzaken van dat rapport. Aan de commissie is tevens verzocht bij haar studie aandacht te schen ken aan het resultaat van de enquete onder de werkgroepen der partij, over de eenheid. Voor gepensionneerden |N een wetsontwerp, dat door ce: aantal ministers bij de Tweede Ka mer is ingediend, wordt voorgesteld de kindertoeslagwet voor gepension- neerden verder te wijzigen. De toelage voor het eerste kind zou gehandhaafd moeten worden op f 152 per jaar. Die voor het tweede en der de kind zou echter op f 168 per jaar gebracht moeten worden en die voor het vierde en vijfde kind op f 232 per jaar. Voor alle volgende kinderen zou f 284 per jaar moeten worden uitge keerd. Verder wordt voorgesteld, de leeftijdsgrens voor het recht op kin dertoelage voor studerende kinderen te verhogen tot 27 jaar. Het Nederlandse Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en het Prins Bernhardfonds hebben aan de bibliotheek van de Universiteit van Helsinki een aantal Nederlandse boeken geschonken, wetenschappelijke werken, zowel als literatuur. Namens de Nederlandse regering en het Prins Bernhardfonds trad op de echtgenote van de eerste gezantschapssecretaris van het Nederlandse gezantschap in Fin land, Mevrouw CVerdonck Huffnagel, die de gift overhandigde aan de vertegenwoordigers van de Universiteit. Bij dezelfde gelegenheid bood de eerste gezantschapssecretaris, de heer Verdonck Huffnagel, de versierselen, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau aan Professor Emil Ohmann, hoogleraar aan de Univer siteit van Helsinki, aan. t TN het tweede deel van de toespraak schetste de Paus drie categorieën van zieken. De opstandigen aller eerst. Zij moeten Maria ten voorbeeld nemen en zo hun ziel smetteloos is, moeten zij begrijpen, dat zij lijden tot uitboeting van de zonden van ande ren. Dan zijn er degenen, die het lijden bewust zoeken en die daardoor een werkzaam offer brengen. Tenslotte de berustende zieken, die een offer brengen voor hun en ande- rer zaligheid. „Eens in de hemel, zul len de gezonden begrijpen hoeveel zij aan de zieken verschuldigd zijn!" De kleine ziekenkamers, aldus be sluit de rede, worden groot door de aanvaarding van Gods bedoelingen Os aan liet spit gebraden TN MEI zal het Nijmeegse studenten- corps „Carolus Magnus" op groot scheepse wijze zijn zesde lustrum vie ren. Teneinde naast de universiteit, het corps en de reünisten, ook de Nij meegse burgerij zoveel mogelijk in de feestelijkheden te betrekken, is de lustrumviering 1954 gebouwd rond de centrale figuur van Keizer Karei. In de middaguren van 14 Mei houdt Karei de Grote met massaal gevolg in een historische optocht zijn plechtige intocht in Nijmegen. Ook zal hij een massale openbare maaltijd voorzitten op een van de historische plaatsen van de stad, waar brood, bier en ter plaatse van het spit gebraden os zullen worden ge consumeerd. Bij dit lustrum zal, evenals vorige jaren, speciale aandacht worden be steed aan sport, gala-toneel, feeste lijke viering van het societeitslustrum en gala-bal, met als sluitstuk een uit tocht te verzorgen door de meisjes club. TS STRENGE VORST de doodsvijand van het verkeer te water, de plot selinge dooi is het van het wegver keer. Aan dc Belgisch-Nederlandse grens werden alle zware auto's tegen gehouden. Door hun gewicht zouden zij dc wegen, vooral die een asfaltdek hebben, kapotrijden. De ondergrond van deze wegen is door opdooi na melyk week geworden. Op Schouwen en Duiveland werden Zaterdag de busdiensten bij het in vallen der duisternis gestaakt. Vele gemeenten hebben wegen op hun grondgebied voor zwaar verkeer moe ten afsluiten. De vorst is tijdens de Weersverwachting, vanavond: geldig i tot Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist. Zwakke tot ma- J tige wind voornamelijk tussen Oost en Noord. In het algemeen iets lagere temperaturen dan gis- teren. J Vandaag: Zon onder 17.53 uur. J Maan op 15.27 uur. Morgen: Zon op 7.55 uur. Maar. onder 7.12 uur. OOK IN EUROPA ""TWEE Amerikaanse senatoren zul- len deze maand naar Europa rei zen om een onderzoek in te stellen naar berichten over communistische infiltratie in fabrieken, die moderne Amerikaanse vliegtuigen vervaardi gen voor de NAVO. De senatoren zullen, vergezeld van twee stafleden van de senaatscom missie voor toewijzingen. Frankrijk West-Duitsland. België. Nederland, Italië, Groot-Brittannië en Spanje be zoeken. De meeste berichten over communistische activiteit in vlieg tuigfabrieken waren gekomen uit Ita lië. NEDERIG. J^E REQUIEM-MIS voor de Woensdag overleden Rector-Magnificus van de R. K. Economische Hogeschool te Tilburg, Mgr Prof. dr M. Cobben hagen, ademde een overvloed aan Pontificale luister. Het laatste, uiterlyke eerbewijs dat de honderden, die Zaterdagmorgen in de kerk van de H. Anna te Tilburg verenigd waren, de gestorvene konden geven. Er hing rond het zwart van het Priesterkoor en het honderdvoudig in vensters en fijn-ge aderd marmer weerspiegelend kaarslicht, die sfeer van uitgetild zijn boven het aardse, het tijdelyke. Niet alleen om de majesteit van de dood, die de honderden, die Mgr Cobbenhagen op zijn laatste gang begeleidden weer even in de ogen zagen. Maar omdat hier een heilig mens letterlijk uit ons aller midden is weggerukt. Van hoeveel betekenis een medemens is, beseft men dikwyls pas, wanneer God hem heeft weggeroepen. Voor die laatste uren, zagen wij professor Cobbenhagen, neen dc mens Cobbenhagen nog op de plaats midden voor het altaar. Zijn plaats. IWIEN KAN niet peilen wat er om- ging in de harten van zovelen, tijdens deze Requiem-Mis. In dat van Mgr dr M. J. A. Hanssen, de bisschop coadjutor van Roermond, die de H. Mis pontificeerde en die in prof. Cob benhagen een vriend verloor. In dat van de studenten, die bleek en ern stig de baret verfrommeld in de handen in de zijpaden stonden. In dat van de vele wetenschapsmensen, Hoogleraren en anderen, die in Mgr Cobbenhagen een gewaardeerd colle ga moeten missen. Al die mensen spraken hun gedachten niet uit, be halve dan prof. dr F. A. Weve O.P., een intiem vriend van de overledene, die van de kansel de lijkrede hield. En ja behalve dat bijna ver schrompelde oude vrouwtje, dat be hoorde tot de delegatie van buurt bewoners. „Hebt U Monseigneur goed gekend?" vroegen wij haar na de Mis Waarop ze verbaasd antwoordde: „Maar ideréén kende hem toch! We hebben hem zo vaak de Mis zien op dragen. JK WEET NIET waardoor dat kwam, maar als je hem dan zag, was het alsof je eerbiedig moést zijn. Hij deed het met zo veel overtuiging! Zo.zo ne derig, zou ik bijna zeggen. Net alsof hij bang was dat hij niet goed genoeg- was. Ik kan het niet anders zeggen. O, hij was zo'n goed mens. U moest eens weten hoeveel mensen hij gehol pen heeft. Katholiek of niet- katholiek daar keek hij niet naar. En hij was zo geleerd! Trouwens, dat hebt u in de preek wel gehoordEn haar rug rechtte zich wat, alsof ze zich beroepen wou op de groot heid van haar Mgr Cobbenha gen. Met veel meer woorden, doch mis schien nog minder direct, beschreef prof. Weve zijn vriend Cobbenhagen. ..Hij was een leider en een geboren bestuurder. Een stuwer en een idea list in de gezonde zin van het woord. De studenten kenden hem als de leer meester, die het oog op de gehele mens gericht hield. Hij paarde het warmbloedige hart van de Zuiderling aan de meer berekenende natuur van de Noorderling en was er eenmaal 'n beslissing genomen, dan was hij vast in ziin oordeel. HEILIG. VLUJ HEBBEN hem dikwijls horen 99 spreken over de hiërarchie der waarden", aldus prof. Weve. „Wij heb ben haar ook in de practijk zien brengen. Het kleine bleef bij hem klein. Zodoende zeurde hij nooit over kleinigheden, over tegenvallers van ondergeschikte aard. Maar in het gro te de' algemene lijn der dingen, zijn wetenschap was hij ook wer kelijk groot. En heilig was hij in het heilige: zijn priesterschap dat hij droeg als een lichtende toorts. Zijn wezen was getekend door een mach tige impuls tot het verwerkelijken van hoge idealen. Daarbij was hij kinderlijk vroom. Op zijn kalender en in zijn notitieboekje vonden wij me nige spreuk, die getuigde van zijn diep en warm geloof Na de lijkrede zette het koor de ontroerende antifoon „In Paradisum deducant te Angeli" in. Voorafgegaan door Mr Hanssen en de assistenten begeleidden het curatorium en de Academische Senaat en de Senaat van het studentencorps St. Olof het stof felijk overschot naar het kerkhof aan de Bredase weg. Vooraan ging de hogeschool-vlag. Een brede haag van mensen omzoomde de weg, welke de korte stoet volgde. Bij de H. Mis van Requiem fun geerde deken Mgr M. Nabuurs als presbyter-assistens. Troondiakens wa ren Mgr Th. Goossens, rector van de R. K. Leergangen en Mgr dr A. C. Ramselaar, president van het klein seminarie van het aartsbisdom te Apeldoorn. Diaken en subdiaken wa ren pater Plattel O.P. en de weleerw. heer P. Veuger, een student. Aan de zij-altaren werden H.H. Missen opge dragen door Mgr mr F. Op de Coul, directeur van het Kath. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding en door de rector-magnificus van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, prof. dr Robbers S.J. AUTORITEITEN. DE tientallen geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbe kleders, die zich rond de baar had den geschaard, noemen wij Mgr dr Ferd. Sassen uit Leiden, die de minis ter van O. K. en W. vertegenwoordigde hoogleraren van verschillende univer siteiten en hogescholen, staatssecre taris dr Veldkamp en nog vele an deren, van ministers tot vertegenwoor digers van vakverenigingen. Zo werd dc laatste eer bewezen aan een groot wetenschapsman, een vader voor velen, wiens geestelijk testa ment, uitgesproken kort voor zijn heengaan, als een lichtend spoor naar de toekomst zal leiden. „Weest ver draagzaam". H(j leve voort in duizen den mensen! koude dagen soms meer dan veertig centimeter in de grond gedrongen. Het zal zeker nog even duren, eer het „bed" van de wegen weer solide is om zwaar verkeer te dragen. Op Vlieland werd Zaterdag gejuicht want toen arriveerde daar de post boot, die 's morgens uit IJmuiden was vertrokken. Ameland was het week einde opnieuw geisoleerd, daar er we gens de dichte mist niet gevlogen kon worden. Vandaag komt de veerdienst Stave- nisse-Ouwerkerk weer in de vaart. De boot zal op normale tijden afva ren. Op verschillende rivieren, onder andere de Lek, ondervindt de scheep vaart nog ernstige' hinder van drijf- ijs. Op de Maas in Noord-Limburg kan wegens de lage waterstand in het geheel niet gevaren worden. Doch langzamerhand wint het zachte weer het toch. Er varen weer ponten over de meeste rivieren. Hoewel men zou wensen, dat het korte tijd warm wa ter zou regenen, want het ijs is op vele plaatsen nog erg dik. P)E generaal der Dominicanen, Pa- ter Emmanuel Suarez, heeft een bezoek aan Frankrijk gebracht en daarbij drie provinciaals, die van Pa rijs, Lyon en Toulouse, vervangen. Ook zijn uit hun functie genomen "een drietal Dominicanen, die in tijdschrif ten zich zeer beslist hadden uitgela ten over het probleem der priester arbeiders of stellingen op ander ter rein verkondigden, welke tot ernsti ge tegenspraak uitlokten. De HoogEerw. Pater Suarez heeft aan allen duidelijk te verstaan gege ven. dat de maatregelen, welke ten aanzien van dc kloosterlingen' getrof fen zijn, onvermijdelijk waren. Alien hebben zich bereid verklaard zich er in volledige gehoorzaamheid aan te onderwerpen. Een hoge autoriteit in Frank rijk heeft voorgesteld, dat de gehele Franse politie het lich tend voorbeeld volgt van de Darijse dienaren van Herman dad. Deze houden namelijk de gewoonte in ere. om tegen bui tenlanders. die een verkeers overtreding begaan, geen pro ces-verbaal ov te maken. Een buitenlandse oerkeerszondaar in de lichtstad wordt op stich tende en beminnelijke wijze door de politie toegesproken en aan het slot van de toespraak krijgt hij nog een boekje ten geschenke, waarin hem in zijn moedertaal wordt verteld wat de regels van het verkeer zijn. Of het systeem perfect, werkt? Een Parijzenaar beweert van niet. Die zent dat een buiten landse vriend van hem de boek- '"s opspaart. HU heeft er al dertig.-..

de Stem | 1954 | | pagina 1