De Katholiek Geertrui denberg vraagt grotere kerkruimte 1 KIEZERSRECHTEN ONZE PUZZLE acces van de officiële korrel Onbevredigende toestand naast mogelijkheid van oplossing Een lijden sweg Burgerrecht" kraakt reconstructie- plan Schouwen werkelijk lage prijzen handhaving van kwaliteit $9ét. [pikken Bruines Duivenkronkk a Pijn kan Uw slaap niet verjagen KRUIS n Liturgische kalender En maakt van 'n mug 'n olifant HAAGSE BRIEVEN Koninklijke dank aan Griekenland Voor tvatersnoodhulp derde blad ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 (Van onze redacteur) f £R GAAN de laatste dagen diverse geruchten omtrent de oude St. Ger- trudiskerk te Geertruidenberg. In de loop der tijden is over dit oude kerkgebouw al zoveel gesproken en geschreven, dat men zich misschien zou afvragen waarom al die belangstelling Maar wie dit gebouw met eigen ogen heeft gezien, zal het gaan begrij pen. Deze kerk moet ooit een Godshuis zijn geweest van overweldigende schoonheid. Helaas is die schoonheid verleden tijd. Op het ogenblik verkeert het kerkgebouw immers in een dergelijke desolate toestand, dat het wel zeer begrijpelijk wordt, dat zich zovelen over deze kerk zor gen maken. Want iedereen ziet, dat het niet zo lang meer duren kan of er blijft niets over dan een onherstelbare ruïne. Is hier niets aan te doen LIET is een eigenaardige geschiede- nis daar in Geertruidenberg. Men kan gevoeglijk de oude historie van deze kerk laten rusten. Die zal nim mer een oplossing brengen. Het gaat om de huidige situatie. Men treft daar in Geertruidenberg een katholieke bevolking aan van on geveer 3400 zielen, die voor hun ere dienst slechts de beschikking hebben over een kerkgebouw, dat zelfs voor de helft van het aantal gelovigen nog onpractisch zou zijn. Bovendien moet deze kerk blijkbaar uit verkeers technisch oogpunt verdwijnen. Hier moet dus iets op gevonden worden. De plannen zijn trouwens reeds in een vergevorderd stadium. Geertruiden berg zal een nieuwe kerk gaan bou wen. Wat door anderen geschreven is blijkt bij nadere informatie te bevoeg- der plaatse minstens voorbarig te zijn. Het zal wel niet anders kunnen, maar deze gang van zaken kan maar matig tot enthousiasme leiden. Er staat immers in Geertruidenberg een grote kerk, die voor dit doel uiter mate geschikt zou zijn: de oude St. Gertrudiskerk, thans Nederlands Her vormde kerk. Ofschoon we weten hoe netelig deze kwestie is, willen wij er toch graag eens de volle aandacht voor vragen, juist nu, omdat deze ,oude" kwestie weer eens is opge haald. Met overgevoeligheid is in de ze niets te bereiken, terwijl er toch wel degelijk een zeer bevredigende oplossing te vinden zou zijn. ONGESCHIKT chie zou het onderhoud van dit ge bouw geen onoverkomelijke last be tekenen. De katholieke parochie zou dan eindelijk een waardige kerk be zitten, die het voor het behoud van het christelijk geloof broodnodig heeft, het christelijk geloof, dat zo wel katholiek als protestant evenzeer ter harte moet gaan. UITZICHTLOOS jyjAAR ook vanuit Ned. Hervormd standpunt bezien lijkt deze oplos sing alleszins aantrekkelijk. Op de eerste plaats omdat men van een last bevrijd zou worden, die uitzichtloos op de schouders blijft drukken. Men mag verwachten, dat men van ka tholieke zijde aan de Ned. Hervorm de medebroeders wel een dergelijke schadevergoeding zal aanbieden, dat Ned. Herv. Gemeente daarvan o.a. ge makkelijk een schoon en doelmatig nieuw kerkgebouw kan laten bou wen. Voor zover wij hebben kunnen nagaan zijn er van katholieke zijde in het verleden zeer gunstige aan biedingen gedaan en het lijkt aan geen twijfel onderhevig, dat men ook nu nog niet van gedachte is veran- F)e oude en zeer grote St. Gertrudis kerk wordt, zoals gezegd, thans gebruikt voor de Ned. Herv. ere dienst. Men kan echter niet anders wetende hoe de zaken staan dan zeggen, dat de kerk daarvoor niet ge schikt is. Op de eerste plaats is de kerk veel te groot. Het aantal gelo vigen van de Ned. Herv. Gemeente is in Geertruidenberg te klein om een dergelijk groot gebouw te kunnen be volken. (Het totaal aantal zielen van de Ned. Herv. Gemeente telt onge veer 400 zielen). Men heeft dit nadeel enigszins trachten te ondervangen door de kerk kunstmat;g te verklei nen. Men heeft een grote muur dwars door de kerk gebouwd, zodat thans slechts het achterste gedeelte van de kerk in gebruik is. Maar ook dit ge deelte is nog te groot voor de enke le tientallen mensen, die op Zondag rond de preekstoel geschaard zitten. Vooral in de koude wintermaanden biedt zo'n holle ruimte een weinig aantrekkelijk verblijf. De hele ge> meente verhuist dan ook naar de kleine consistoriekamer, die .aan de kerk is aangebouwd. Uit practisch oogpunt voldoet deze kerk dus niet aan de behoefte van de Ned. Herv. Gemeente. We zwijgen er dan nog van, dat het gebouw ook niet voldoet aan de eisen, die men uit oogpunt van ere-dienst aan een protestants kerkgebouw stellen moet. FINANCIëLE LAST PEN ander bezwaar is de financiële last, die er op een dergelijk ge bouw rust. Het is voor iedereen dui delijk, dat men niet kan en mag ver wachten, dat een zo klein aantal ge lovigen dit enorme gebouw zal kun nen onderhouden. Het verleden heeft dan ook geleerd, dat de kerk regel matig in een toestand van verval ge raakte, waaruit het dan weer moest worden opgehaald met de hulp van buitenstaanders. Waarna de lijdens weg opnieuw begon. We zouden dit alles niet zo breed naar voren hebben gehaald, indien het ons niet toescheen, dat men hier een zeer onbevredigende toestand laat voortbestaan, waar toch eigenlijk een zeer goede oplossing te vinden is. De katholieke gemeenschap van Geertruidenberg schreeuwt om een andere en grotere kerkruimte. Maar zo'n ruimte is te vinden in de huidi ge Ned. Herv. kerk. Deze kerk zou voldoende ruimte bieden voor het aantal katholieke gelovigen. Boven dien zou het kerkgebouw in dit geval weer volledig tot zijn recht komen. Een algehele restauratie zou dan weer volledig zin krijgen, omdat de gerestaureerde ruimte dan weer ge- bruikt kan worden voor de doelein den, waarvoor ze oorspronkelijk werd gebouwd. Voor de katholieke paro (Advertentie) derd, daar de nood immers eerder groter dan kleiner is geworden. De Ned. Herv. Gemeente zou op deze wij ze een kerk kunnen krijgen, geheel gebouwd in eigen stijl en inrichting, aangepast aan de eigen ere-dienst, hetgeen uit oogpunt van zielzorg toch niet zonder belang is. Eenieder, die zich zorg maakt over het christelijk geloof, zal dit laatste ter harte moe ten gaan. Wij laten de mogelijkheid dan nog maar in het midden, om dit gebouw uit eigen middelen te kun nen onderhouden, zonder telkens te moeten aankloppen om steun van overheidswege. De meest redelijke oplossing zou op deze wijze kunnen worden verkregen. Uit economisch oogpunt, omdat de nodige gelden, zowel die van over heidswege als die uit particuliere bronnen i.e. van de respectievelijke gelovigen dan zo redelijk mogelijk en bovendien zo zuinig mogelijk besteed worden. Uit oogpunt van zielzorg, omdat zowel de katholieke paroehie als de Ned. Hervormde Gemeente dan hun ere-dienst kunnen uitoefenen in zo gunstig mogelijke omstandigheden. Bij dit alles hebben we welbewust een punt overgeslagen. Dat der gods dienstige gevoeligheid, misschien vaak overgevoeligheid. Juist op dit terrein. We menen n.l., dat gods dienstijver goed is, zolang zij redelijk blijft. In het andere geval vervalt zij tot fanatisme, waarmee niemand is gediend. Er is, als wij wel zijn ingelicht, haast bij dit alles. Daar is immers al lereerst de zekerheid, dat gedeeltelij ke restauratie van de oude kerk door gang zal vinden. Het dak zal worden hersteld. Men kan daarover niet an ders dan verheugd zijn, omdat verder verval voorlopig een halt is toege roepen. Maar dat neemt niet weg dat de hierboven geschetste omstandig heden ons zelfs voor een algehele restauratie volledig enthousiast kunnen maken. Tenslotte menen wij te weten, dat de plannen voor een nieuwe katholieke kerk al in een ver gevorderd stadium zijn. Wanneer de ze plannen definitief zouden worden, zal men uiteraard van katholieke zij de geen prijs meer stellen op de oude St. Gertrudis. wanneer U Witte Kruis- poeders in huis heeft Ze verdrijven direct en af doende hoofdpijn of kiespijn. 2enuw- of rheumatische pijnen, die U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maag! Ook in tablet- en cachet-vorm. if Vraagt Uw Apo theker of Drogist! (Advertentie) 'O Zondag 14 Februari. Paars. Septua gesima. 2e gebed H. Valentinus. 3e A cunctis. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Maandag 15. Rood. H.H. Faustinus en Jovita. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Dinsdag 16. Paars. Mis van Zondag. Septuagesima. Zonder Gloria, zonder Credo, zonder Tractus. 2e gebed A cunctis. 3e voor de overledenen. 4e naar keuze. Gewone Prefatie. Woensdag 17. Paars. Mis van Zon dag Septuagesima. Zonder Gloria, zonder Cïedo. zonder Tractus. 2e ge bed A cunctis, 3e naar keuze. Ge wone prefatie. Donderdag 18. Rood. H. Simeon. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Bre da: Wit. Kerkwijding van de Kathe draal. Mis Terribilis. Credo. Gewone Prefatie. Vrijdag 19. Paars. Alles als Woens dag. Breda: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Credo. Zaterdag 20. Wit. Mis van de H. Maagd op Zaterdag. Gloria. 2e gebed van de H. Geest. 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van de H. Maagd. Bre da: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed van de H. Maagd, 3e voor Kerk of Paus. Credo. J-JET WEEKBLAD „BURGERRECHT" plaatste een artikel van de op Schouwen niet onbekende Haagse journalist L. v. Brecn, waarin alarm wordt geslagen over het reconstructie-plan Schouwen-Duiveland, dat, zo wordt althans in „de kop" gesuggereerd, van het eiland een concentratiekamp wil maken. Laat deze aanhef al vermoeden, dat men het artikel met een korreltje zout moet nemen: uit hetgeen er verder in beweerd wordt blijkt, dat men aan één korreltje niet genoeg heeft. Er komen heel wat exclamaties in voor, die een reële basis missen en verschillende zaken worden ver keerd voorgesteld. Feit is, dat de Reconstructie-com missie, waar zij de sanering besprak, adviseerde zij wel de minimum bednjfs grootte te stellen op resp. 7 en 9 h.a„ doch dit houdt geenszins in, dat kleinere bedrijven, waarvan de eigenaren geen uitbreiding kunnen bekomen of wen sen van de kaart worden gewist. Daar is geen sprake van. evenmin als dit op Walcheren gebeurde. Kan de sanering, zoals de commis sie die propageert, tot stand komen, des te beter voor de betrokkenen, maar dwang wordt niet toegepast. Wel wordt gestreefd, op vrijwillige basis, naar plaatsing van Schouwse landbouwers op bedrijven in de N.O.-polder of elders De aldus vrijkomende gronden kunnen dan gebruikt worden voor de beoogde sanering; dwang hierbij ligt evenwel niet in de bedoeling. Natuurlijk is het rapport der com: missie niet feilloos en kan incn bij sommigen een vraagteken plaatsen, maar men hoede zich voor tendentieus geschrijf. Millioenen stelt de Staat beschikbaar om Schouwen-Duiveland er bovenop te helpen De Reconstructie-commissie streeft' ditzelfde goede doel belangeloos na Men dient dit te waarderen en eventuele critiek te gronden op feiten en niet op veronderstellingen, welke kant noch wal raken. ZIE ONZE ETALAGES Nemen we bijvoorbeeld wat er ge schreven wordt over ,,de ploeterende kleinbezitter" wiens eigendom de schrij ver bedreigd acht. Nadat toegegeven is dat een zekere mate van herverkaveling niet onge wenst lijkt, vervolgt hij: „Maar men gaat wel veel te ver als men het eiland nu maar onmiddellijk en builen de belanghebbenden om, in gelijke parten wil gaan opdelen. Dat namelijk is de bedoeling. Land- en tuinbouwbedrijven van een bepaalde grootte en zij die geen emplooi kun nen vinden, moeten maar verdwijnen. Met name het kleinbedrijf wordt hier door getroffen In welke handen is dat? In die van landarbeiders, die na vele Jaren van ploeteren erin geslaagd zijn. zich aan hun dienstbaarheid te ontworstelen. Wij kennen dat moeizaam werken van hen, die begonnen met het pach ten van een halve bunder grond, die na jaren hun eigendom werd en die dan geleidelijk met ander eigendom werd uitgebreid. Onzaggelijke offers zijn daarvoor gebracht en vaak kon eerst een volgende generatie van het verworvene profiteren. Dat zulke men sen met hart en ziel aan hun bezit go- hecht zijn. laat zich denken. Maar het schijnt, dat in de naaste toekomst één pennestreek voldoende zal zijn om hen van bezitters weer tot horigen te ma ken. Juist het gros der kleine bezit ters zal buiten de verkaveling vallen en zal een dienstbetrekking moeten aanvaard. Het is een hard gelag. Het algemeen belang eist het echter, zo zegt men". HET LIJKT OP NIETS .Advertentie) UYEZE voorstelling van zaken lijkt op niets. De schrijver is daar waar schijnlijk ook wel bang voor geweest, want na eerst zich in positieve zin te hebben uitgelaten, komt plotseling in het negatieve de voorzichige wending: .,het schijnt". I/'oningin Juliana heeft in een per- soonlijk schrijven haar dank tot uitdrukking gebracht aan Koning Paul van Griekenland en aan het Griekse volk voor de hulp, die door Griekenland werd geschonken ge durende de overstromingsramp die Nederland een jaar geleden trof. -JET PERCENTAGE der Neder landse kiezeressen en kiezers, dat bij de verschillende algemene ver kiezingen: voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeentera den, aan de stembus verschijnt, is bijzonder groot, groter dan in vele andere landen. Dit is o.a. een ge volg van het feit, dat in ons land, naast het Kiesrecht, ook de verschij- ningsplicht bestaat. Wie zonder dwingend motief zich niet op het stembureau meldt, is strafbaar. Mede tengevolge van deze opge legde plicht, heeft de wet de moge lijkheid geschapen om bij volmacht te stemmen. Men draagt zijn kies recht dan aan een ander over, uiteraard met de bedoeling, dat de ze, overeenkomstig het verlangen van de overdrager ,een stem uit brengt. Het vraagstuk van de stemover- dracht is bij de laatste wijziging van de Kieswet, die de vorige week door de Tweede Kamer is aanvaard en zo spoedig mogelijk in de Eer ste Kamer aan de orde komt om nog van kracht te kunnen zijn bij de a.s. Statenverkiezingen, weer eens aan de orde geweest. De voorlaatste kieswetwijziging bracht een regeling voor zieken, waarbij een medische verklaring werd verlangd. Deze verklaring hield in, dat de betrokkene op de dag der stemming zeer vermoede lijk wegens ziekte niet ter stembus kon verschijnen. Op grond van een dergelijke verklaring werd de zie ke toestemming verleend om bij volmacht te stemmen. gij HET OPSTELLEN van deze be paling zijn blijkbaar de moei lijkheden, die zich bij de toepassing ervan in het jaar 1952 voordeden, niet voorzien. Want wat geschied de? De organisatie der Nederlandse artsen, „De Maatschappij", nam een besluit ,als gevolg waarvan het aan een geneesheer niet was toegestaan een verklaring overeenkomstig de Kieswet aan een bij hem in behan deling zijnde patiënt af te geven. Dit besluit had uiteraard allerlei vervelende consequenties. Van de partementale zijde werd blijkbaar niet veel gevoeld voor de gedachte om de betrokken geneesheren een verplichting op te leggen en zo groeide de opvatting om de eis van een medische verklaring maar te laten vallen. Een redelijke gedachte, ook al omdat de Kieswet toestaat bij vol macht te stemmen, indien men zelf verklaart, dat men op de dag der stemming op reis zal zijn. De zie ke behoeft toch niet achter te staan bij degene, die elders vertoeft, om welke reden dan ook. In de jongste wijziging varf de Kieswet is voor zieken de eis van een medische ver klaring dan ook ingetrokken. Aan de andere kant is bij de re geling van het stemmen bij vol macht een grote beperking aange bracht. Men kan nu slechts huisge noten, de echtgenoot en bloedver wanten in de eerste drie graden, voor het stemmen bij volmacht aanwijzen. Bij de vorige regeling was er geen enkele beperking. Het gevolg der wijziging is, dat b.v. ongehuwden in pension en soortgelijke instellingen, die geen familie in de woonplaats bezitten, het stemmen bij volmacht onmo gelijk is gemaakt Immers de mede bewoners van dergelijke pensions worden niet als huisgenoten be schouwd. Ook zij, die in een zie kenhuis verblijven en geen familie ter plaatse hebben, zijn van de stemming uitgesloten. Óm van zeer vele schippers maar niet te spre ken. De minister voerde onder meer als argument voor de beperking aan, dat in 1952 in tehuizen voor ouden van dagen stemmen „geron seld" waren. Dit is inderdaad ge beurd, maar waarschijnlijk niet in veel gevallen. In de Kamer was veel verschil van mening over het stemmen bij volmacht, een deel der leden is er zelfs zonder meer tegen. Maar hoe dan ook, tenslotte is de voorgestel de regeling aanvaard. P*^OG EEN ANDERE wijziging in de Kieswet is van belang. Er zullen n.l. bij de Gemeenteraads verkiezingen geen A- en B.-lijsten van één politieke partij meer voor komen. De wet liet n.l. toe, dat partijen, die tien of meer zetels in een Gemeenteraad bezetten, twee lijsten van maximaal twintig can- didaten mochten indienen. Dit met het oog op vertrek of overlijden of bedanken van zittende raadsleden: de lijsten behoren gedurende een zittingsperiode niet uitgeput te ra ken. Van deze mogelijkheid is in gro te gemeenten vrij veelvuldig ge bruik gemaakt, vooral door de K.V.P. en de P. v. d .A. Bij de kie zers is echter verwarring ontstaan. In Den Haag en Leiden, waar de P. v. d. A. lijst 1 A. en 1 B. had en de K.V.P. lijst 2, hebben verschil lende K.V.P.-kiezers op 1 B. ge stemd. de tweede lijst van het rij tje. Maar ook een andere moei lijkheid deed zich voor. In Maas tricht, waar de K.V.P. een A.- en een B.-lijst had ingediend, werden van de B.-lijst verschillende candi- daten gekozen als gevolg van het groot aantal voorkeurstemmen op één candidaat. Was er één lijst ge weest, dan zouden de vrij hoog ge plaatste candidaten, die nu niet gé- kozen werden, omdat zij op de 1 A— en natuurlijk niet op de reservelijst stonden, ongetwijfeld gekozen zijn en niet degenen, die nu op de B.- lijst gekozen werden verklaard (be halve degene, die de kiesdeler had verkregen). Want zij zouden aan de staart van de lijst hebben gestaan. De jongste wijziging brengt nu mee, dat de grote partijen met 10 of meer zetels, slechts één lijst in dienen, waarop, in tegenstelling tot de andere lijsten, maximaal veer tig namen mogen voorkomen. On getwijfeld een gunstige wijziging, die veel verwarring voorkomt. 1 2 3 4 5 6 7 8 5 10 11 13 13 14 15 16 17 16 19 30 31 2.2 23 24 35 26 27 38 «Ö5 30 31 33 35 34 35 36 37 3d 35 40 4 1 43 43 44 45 46 47 46 49 50 51 53 53 54 55 56 57 58 59 60 61 £3 63 64 65 66 !7" 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ei 32 33 84 65 da o7 88 Horizontaal: 1 plaats in Limburg, 8 plaats in Limburg, 15 twintigtal, 16 modegek, 18 sidderen, 19 noot, 21 ad vies, 22 verzekeringscontract, 24 laag te. 25 noot. 26 insect, 28 plaats in Limburg, 29 vertragingsapparaat, 30 overtrek, 32 strafwerktuig, 35 strook grond langs een weg, 36 landbouw werktuig. 37 hoeveelheid, 39 schrijf- kosten. 42 pers. vnw.. 43 snedig, 44 geluksgodin, 46 bleek, slap. 48 ligplaats voor schepen, 49 plaats in Limburg. 50 spitsboog. 52 geweven katoen, 54 verbinding, 55 vandaag, 57 godsdienst (afk.) 59 vestingwerk, 61 familielid. 62 noot, 63 overal. 66 smal water, 68 vrucht, 70 gedwee, 71 plaats in Lim burg, 75 hoofddeksel, 76 lengtemaat (afk.) 77 vóór, 78 Insect. 80 buffet. 82 familielid, 83 razernij, 85 zandheu vel, 86 verlost, 88 plaats in Limburg, 89 plaats in Limburg. Verticaal: 1 plaats in Limburg, 2 boom, 3 spruit, 4 zuiver, 5 deel van het bestek, 6 bouwland, 7 Indische ri vier, 9 waterstand 10 gevoelvol, 11 wild zwijn, 12 opstootje, 13 voorzetsel, 14 plaats in Limburg, 16 vis, 17 benaming opschrift. 20 kledingstuk. 22 bij voor beeld (Lat. afk.), 23 munt (afk.), 25 pit, 27 noot, 29 noot. 31 plaats in Limburg, 32 opening, 33 plaats in Lim burg. 34 brani, 35 plaats in Limburg, 37 voorkomende omstandigheid. 38 zijn glans verliezen. 40 vuur, schijnsel, 4i herkauwer, 43 verlichtingsmiddel. 44 hevig, 45 priem. 47 Japanse munt. 51 plaats in Limburg. 53 opening, 55 deel van een schoen, 56 plaats In Lim burg, 58 vochtig koud, 60 vervoermid del, 61 muziekinstrument, 62 voedsel, 64 voorzetsel, 65 positieve electrode, 67 wapen, 69 voorzetsel. 71 oorlogsgod, 72 namelijk (afk.), 73 reeds, 74 enger ling, 77 stoot, 79 vis, 81 herkauwer, 83 pers. vnw. 84 lengtemaat, 86 pers, vnw., 87 inhoudsmaat (afk.). Oplossing van 30 Januari SPREKERLGEWETEN PGEVALKASNODIGO IKNELLAVALEIKST RAMREISABARKSLA AARDBETAAMDKRIB ARVAKDIANATAPME LHAVERERGBARETL NEDERIGDSELADON SMERELABTSOBERF LARENSMEERNYLGE ODINSLUIMERNORS REKSTILKPEERMAT DRATOBELETBOKPO IPAARSTELMETERE GRIMMIGIBELAGEN Bij onze laatste vitrage aanbieding verkochten wij een gedeelte van een partij, die bestond uit filet, marquisette en allovernet voor één prijs. Maar welk van de drie werd het eerst verkocht? Allovernet, daar kwamen wij duizenden meters van te kort. Geen wonder, want iedere huismoeder weet, dat allovernet, waar tweemaal zoveel garen in verwerkt wordt als in welke andere vitrage ook, het altijd wint in schoonheid, soli diteit en duurzaamheid. Wij ontvingen het tweede gedeelte van deze partij, totaal bestaande uit de zelfde allovernet die nor maal verkocht wordt voor 1.95 per meter. Maar zo'n aanbieding is niet alleen voor de Rot terdamse klanten, neen, evengoed voor de dui zenden postorderklanten in Heel Nederland. Daarom nu deze aanbie ding allovernet, dezelfde kwaliteit van 1.95 per meter, even fijn van weef sel, even rijk van dessin en ook voor dezelfde lage prijs. Speciaal en ook alléén aan onze postklanten ver kopen wij deze allovernet, en ook bij U zullen er dit voorjaar nieuwe gor dijnen hangen, geen ge wone vitrage, neen, ieder een zal bij U allovernet zien van bijna twee gul den per meter, die U nu koopt, 86 cm breed, per meter voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND J7EN Zondagsjager is een man, die de helft van zijn zakgeld besteedt aan munitie en de andere helft aan de poelier. 'JTSSI'A de bedrijven door heb ik gepasseerde week kans gezien twee beroemde West-Vlaamse vrienden met een bezoek te vereren. Het waren Fortune Faignard te St. Sauveur en Bruno Waelkens te Nieuwenhovc- Maregem. Fortuné doet in boter, kaas en eieren en Bruno is arbeider op een spinnerij. Twee kleine liefhebbers, doch groot in de dingen waarin een kleine liefhebber groot kan zjjn. Bruno speelt met het ras van Char les Van der Espt te Oostende, gekruist met de zwartjes van Alois Stichel- bout te Lauwe: ziehier enkele van zijn heldendaden: le nationaal Montauban (1 duif mee), 9e nationaal St. Vin cent (1 duif mee), 13e internationaal San Sebastian (1 duif mee), 18e en 47e nationaal Libourne (2 duiven Wee). Fortuné is zonder enige overdrij ving de sterkste Frans-sprekende fondspeler geweest der na-oorlogse jaren. Hij heeft er twee zitten die zo verschikkelijk gevlogen hebben dat het de vraag is of er ooit betere dui ven bestaan hebben. Inzake het ras tasten we een beetje in het duister. Er zit een beste blauwe kweekduif tussen van Lefèvre te Ronsse en een paar goede vogels van Henri Verbancq te Moeskroen, doch Fortuné heeft deze personen van ston de af onder tafel gevlogen. Ziehier enkele prestaties van zijn „Kleine Blauwe" en zijn „Grote Witoog". Gro ter tegenstellingen in bouw, type, kleur der ogen enz. enz. bestaan er eenvoudig niet: zij zijn dan ook in 't minst geen familie van mekaar, al leen: ze vliegen om ter hardst. De blauwe won o.a. 10e nationaal Cahors, 19e nationaal Montauban, 2e nationaal Carcassone, nogmaals 10e nationaal Cahors, 9e nationaal Dax, 6e nationaal St. Vincent en 7e natio naal St. Vincent. Zijn topjaar was 1951, toen zij zes jaar oud was: 10e Cahors (2969 dui ven) 9e Dax (3098 duiven) en 6e St. Vincent (1096 duiven). De witoog won o.a.: le nationaal Montauban. 13e nationaal Sarcassone, 4e nationaal Montauban, 7e nationaal St. Vincent enz. Daar hij geweldig snel was op de halve fond, liet For tuné hem - tot aan zijn vierde jaar - doorgaans heel het program boven Parijs afwerken. Behalve deze natio nale uitslagen, heeft hij dus nog een pracht palmares op afstanden van drie tot zeshonderd km. VIJFTIG PROCENT KORREL pN nu zal ik U eens iets vertellen, dat U ongetwijfeld zal interesse ren, Deze internationale kampioenen, wier reputatie ongeveer dezelfde is als die van Hongarije in de voetbal wereld, zijn evenals trouwens bij na alle West-Vlaamse fondkampioe nen met hun tijd meegegaan. Zij voeren hun duiven minstens vijftig pereent korrel! Dezelfde totale om mekeer in de voedermethoude. die zich vele jaren geleden in de pluim veewereld heeft voltrokken, is thans bezig in üe wereld van de duiven- liefhebbers te voltrekken. En dit maal in record tempo! En het mooie is, dat dit het werk is van Nederland se pioniers en voedingsspecialisten. Jarenlang hebben professoren van Utrecht en Wageningen er naar ge zocht, de Nederlandse Postduiven- houders-Organisatie toonde grote be langstelling, subsidieerde de gezond heidsdienst, benoemde een Voeder commissie met als voorzitter de inter nationaal vermaarde diei enarts-dui- venliefhebber Dr. Bol te Nijmegen en het resultaat was een volwaardig voeder in korrelvorm, bevattende niet minder dan 22 soorten voedings bestanddelen met o.a. vismeel, melk poeder, glucose, mineralen, vitamines enz. Een onmiddelijk succes was dat de auto voor boven de rivieren op St. Vincent gewonnen werd op de offi ciële korrel! Jan van der Horst te Breda, wie ik adviseerde een proef te nemen, won er de eerste mee van Dax in C.C. Breda e,o. Met een duif van zes jaar oud, waarvan hij werke lijk niet meer verwacht had, dat zij dit nog zou kunnen. Jan Aarden te Steenbergen constateerde bij zijn dui ven een veel betere rui. Jan van Eil te Ulvenhout idem hetzelfde. Maar de grote klap die de deur dicht zou doen, moest nog komen. Het waren de kweekresultaten in België waai de liefhebbers doorgaans vroeg be ginnen die het succes van de kor rel verzekerden. De beroemde kam pioen Paulin Pirmez te Lodelinsart staat deze week in alle Waalse kran ten met een broedschaal met twee wolken van jonge duiven erin, ge kweekt met de korrel van de Neder landse duivenfederatie! Omer de Keij- zer te Oudenaarde, die de reputatie geniet de beste duivenkeurmeester van België te zijn, verklaarde in een interview, dat de kweekresultaten die hij op tal van hokken had waarge nomen hem tot de overtuiging had den gebracht dat er tegen de korrel niet te vechten was. Dr. Balot te Gesves, een man van wetenschap, winnaar van le prijs internationaal San Sebastian in 1952 (plus de poule van honderdduizend frank) nam se rieuze proeven en verklaarde dat het voedingsprobleem voor hem opgelost was. OMMEKEER A/ANDAAR nu deze totale om mekeer in de voedermethoden, dit werkelijk enorm succes op zo kor te termijn? De kracht van de korrel is mijns inziens vooral hierin gelegen dat de resultaten, welke ermee verkregen worden onmiddellijk en zeer duidelijk zichtbaar zijn. Kippen leggen op ochtendvoer hon derd eieren per jaar meer dan kip pen die gevoederd worden volgens de oude methode van dertig jaar ge leden. Maar het duurde even voor een boer dat wist. Bij duiven echter, ligt de zaak an ders. Die moeten kweken en die moe ten vliegen. Welnu, de kweek met vijftig per cent korrel, geeft een onmiddellijk re sultaat. De oudervogels verliezen geen gewicht meer! Op graan en water (een methode die trouwens volgens wijlen Louis Vermeijen. zelf nooit meer aan hangers heeft gehad dan vijf van de honderd) verlieezen de ouders bij het azen doorgaans dertig en meer per cent van hun lichaamsgewicht. Het blijkt dat de harde granen altijd veel te hard zijn geweest. Graan en water zijn prima voor een koolduif op het veld, die vijftig km. per dag vliegt op haar duizend gemakken. Niet voor een renpaard als de postduif, aan wier snelheid en uithoudingsvermo gen onvergelijkbaar hogere eisen wor den gesteld. Maar wat de koolduif op het veld vindt is, door het veel hoger watergehalte veel verser en veel gemakkelijker verteerbaar. Wat vele slimme liefhebbers altijd gedaan hebben: erwten en bonen vooraf in water te weken zettep, is in feite een halve maatregel. Een afdoende maatregel is: vijftig prt. korrel! Want de korrel bevat bo vendien veel meer onmisbare voe dingsstoffen. Nu azen ze hun jongen geen krop pen vol moeilijk verteerbare keihar de granen en peulvruchten meer. Nu vliegen ze ook veel minder naar het gevaarlijke veld! (vergiftiging enz.) Met het gevolg dat er ook geen spui- terij meer optreedt. De korrelmest is prachtig. U vindt geen plassen meer op het hok, ook niet in de tijd van de kweek. Wat u vindt zijn mooie, ronde, half stijve hoopjes, met krijtwitte „kalk- vlek". Daaraan herkent u de duif die stand houdt en die straks, als de tijd daar is, gereed zal zijn voor de con coursen. De Belgen zijn ermee weg.... Nog eerder dan de Hollanders. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1954 | | pagina 9