>s De ondergang van het oude Roemers waal, de roem der fiere Zeeuwen" PHILIPPINE's DORPSBEELD STERK GEWIJZIGD REMSPOOR staat nergens voor iert DRIE ERNSTIGE BRANDEN IJzeren Kruis komt terug.... Wij zijn en blijven amateurs 100 km. tegen het uuriverk „KINDERZORG" VROEG f25.000.- voor opvangcentrum aan de provincie 8 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 ZWERFTOCHT DOOR BERGENS VERLEDEN IN 1530 LIEP DE MAAT VAN DE RAMPSPOED OVER Duizenden guldens schade SPORT IN 'T KORT PRESENTIEGELD STATENLEDEN Redelijke verhoging Schulte-Peters opnieuw op kop Révanche in het Noorden VOETBALFORUM De draaiende schiif EERSTE GEBOUW OP V.M. HAVENTER REIN: DE NIEUWE SCHOOL Groot bebossingsplan GED. STATEN ADVISEREN AFWIJZEND Zweden wenst het als nieuw nummer EXAMENS Houding officieel afgekeurd Sportagenda Voor de vaak MARKTEN Officiële mededelingen aard I 268... f 698 •inewerving veg 123, ginlichtingen- 19.30-20.30 u. id. v. 17-19 U. ;ehandstraat, i 9, als roei na riode in komt 1 van na de van de leeftijd i over- ppelijk ondcrhouds- herfst, aan te iterijen koop Look-drawees en verlichting maak of reuk. TOEN DE WATERSNOOD Bergen, West-Brabant en Zeeland teisterde, heerste er datzelfde jaar in deze streken een schrik bewind van de gevreesde pest, „pestilencie", zoals de Middeleeu wer zei. Een van de Bergse klerken tekende toen o.m. op: „Alsoe men dagelixc hoort, dat God Almachtiche zijn volek, overall in steden ende dorpen universael ende besondere inde dorpen, ge legen inden lande ende omtrent den lande ende steden van Ber gen, dagelixc puniteert (straft) ende zeer slaetmet der pla gen van der haestiger ende verveerlicker zieckten van den pesti- lencien"Een ziekte, zo gaat onze klerk verder, die men hier vroeger niet kende en die men wel moet beschouwen als een straf van de hemel ende wel te bemercken is, dat God almach- tich, op zijn volck verstoort is mits (vanwege) den grooten zon den van den menschen gheestelick als weeriick, hem bereyde (zich toelegt! God Almachtich te re- consilieeren (eerherstel te geven), ende dat met vieriger (vurige) ende devoter bedingen, te doen inden Kercken, pro- cessien ende in allen plaetsen daer men God Almachtich, bequaemst be- hoirt te dienen, in aelmoessen te ge- venen. te vastene ende andere goeden caricativen wercken te doene elk nae zijn beste om daer mede. God Almach tich te versoenen ende zijn gratie ende barmhartichheyt te gecrigenen". Het was een soort pest „de zweten de ziekte" genaamd, welke zich met grote snelheid over het land verbreid de en waaraan honderden ten offer vielen. Overal plaatste men tonnen pek en teer. die aangestoken werden. De zwarte walm en smoor zouden de lucht zuiveren van de kwade dampen, waarin de ziekte werd meegevoerd, meenden de middeleeuwers. Maar ook is men zich bewust, dat hier mense lijke voorzorgsmaatregelen alleen niet baten. Alom zag men er een straf in. De weelde was toegenomen, de zeden verruwd en de godsdienstzin verflauwd. In de onmiddellijke nabijheid van Ber gen woedde al de felle strijd om „de ware religie". De verwarring op kerkelijk gebied was zo groot, dat de gewone eenvou dige leek niet meer wist. wat nu wel, wat niet mocht. Daarom spoort de magistraat aan tot boete en ijver: „Soe gebiet men van 's Heeren ender stadt- wegen. dat van nu voirtane, een yege- lik. wie dat zij. het zij Jonch of 't out, van wat state (stand) hij zij, zoe wel Wanneer de ziekte na een jaar wijkt houdt men ommegangen en processies, dankdagen, bidt men God vurig, dat Hij zijn volk zal sparen voor nieuwe rampen. REIMERSWAAL |N DE FABRIEK van Roseboom's Ju- tezakkenhandel te Amsterdam is gisterochtend brand ontstaan, ver moedelijk door broeiing. Toen de brandweer om kwart over negen ar riveerde, had men kans gezien om in alleryi de kantoormeubelen te red den. Om half elf kon de brandweer, die met 17 stralen en een nevelkanon de brand bestreed, het sein „brand meester" geven. Een deel van het ge bouw en de inventaris konden wor den gespaard. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, wordt „heel voorzichtig" op vijftigduizend gulden geschat. i T0 Uitwijk onder de gemeente Alm- kerk brandde in de nacht de boer derij van de gebr. Groeneveld af, waarbij niet minder dan 40 stuks vee verloren gingen. Daarbij waren twee paarden. De bewoners konden zich ternau wernood in veiligheid stellen. Schuur en woonhuis werden met de grond gelijk gemaakt. De verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk Te 's-Heerenberg ontstond brand 'in de matrassenfabriek Nuy. Het vuur werd met twaalf stralen bestreden maar niettemin ging alles wat zich in de fabriek bevond, machines in cluis, verloren. Het naastliggende pand, waarin een kruidenierswinkel, een bankkantoor en een woonhuis waren gevestigd, werd eveneens ernstig door het vuur aangetast. De gehele voorraad krui denierswaren ging door het water verloren. De schade wordt voorlopi op f 150.000 geschat. MAUWELIJKS is men de gevolgen van de pestepidemie teboven, of de watersnood van 5 November 1530 verzwelgt hele stukken van de streken rond de Scheldedelta. Alleen al In Zuid-Beveland vergaan 72 dorpen. Een rampdag, waarvap de stedelijke reso- lutiën met récht zeggen. „Dies via" diesilla" Een half uurtje varen van Bergen lag al vanouds een welvarende streek van meer dan twaalfhonderd hectaren groot, waarop duizenden mensen, betrekkelijke welvaart hun rustig le ventje leidden. Zij woonden in de stad Reimerswaal en in de dorpen: Thol- sende, Couwerve, Broecke, Kreeke, Reimerswaal, zoals het zich in de oudheid vertoonde. Dit machtig bolwerk werd in omveng en aan zien slechts door Middelburg en Zierikzee overtroffen. Niettemin be zweek deze derde stad van Zeeland voor het geweld der golven. Steenvliet, Eversweert, Schoudee, Nieuwland, Swartewaal, Duvenee, Sel- dijke, Loodijke, Zwaanshil, Machole, Nieuwerkerk, Hinkelenoord, Ierserkoirt met zijn beroemd tolhuis vlak tegen over Oud-Borgvliet, 't Veer, Onsen Vrouwepolder en tenslotte Vinkenisse. Met zorgd bebouwden de mensen hun vruchtbaar land. Granen werden de voornaamste producten, die de Rei- merswalers in Bergen op de jaarmark ten brachten. Andere lieden verdien den In vrede en rust hun brood met het raffineren van zout, terwijl weer anderen in kleine industrietjes klomp schoenen maakten, die op de jaar markten van Antwerpen en Bergen gretig gekocht werden. Een belangrijk deel van de bewoners vond zijn broodwinning op de Schelde, ofwel door middel van visserij, dan wel vrachtvaart. De verhouding tot Bergen is goed. Beide steden verleenden elkaar voor rechten en hielpen elkaar waar dat nodig was. Zo bij het bezoek van kei zer Maximiliaan in 1485 aan Bergen. Door de grote hofhouding en vele ede len die de keizer vergezelden kwam er tekort aan brood. Ijlboden gaan naar Reimerswaal en keren terug met wat ze maar nodig hadden. Het was dus een rustige welvarende streek, het land van Reimerswaal. Van fantastische rijkdom was echter Een Zuid-Amerikaanse club heeft de Weense vereniging Austria een transferbedrag van 25.000 dollar aangeboden voor de bekende voor hoedespeler Stojaspal. Indien de Oostenrijkse Voetbalbond toestem- 'mifig geeft voor deze transactie zou Stojaspal, die een zaak in sportarti kelen heeft, reeds in Maart naar Zuid Amerika vertrekken. Te Cairo werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen Egypte en Hon garije. De Hongaren wonnen met 3-0 ruststand 10. De Hongaarse doel punten werden gescoord door Puskas (2x) en Hidegkuti. HET presentiegeld voor de leden der Prov. Staten bedraagt sinds 1918 slechts vijf gulden per dag. waarvan ook nog de reis- en verblijf kosten betaald moeten worden. Omdat dit natuurlijk veel te laag is werd sinds enige tijd een gelijke vergoeding gegeven, voor de afde lingsvergaderingen, wat echter feite lijk tegen de wet is. Ged. Staten willen hierin nu veran dering brengen. Bij de behandeling der begroting zegden zij dit al toe en stellen nu voor, om het presentiegeld op f 25 per dag te brengen voor de Staten vergaderingen. Zij achten dit hoog ge noeg om tevens als tegemoetkoming te kunnen dienen voor het bijwonen der afdelings- en commissievergade ringen. Maar zonder haken HET Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken werkt op het ogenblik aan een wetsontwerp, vol gens hetwelk Westduitsers weer hun onderscheidingen uit de tweede we reldoorlog, doch zonder het bijbeho rende hakenkruis zullen mogen dra gen. Vrouwen zullen echter niet de zgn. ..moederkruisen" mogen dragen, die Hitier verleende om het geboortecij fer op te voeren. Ook zal het verbo den blijven, onderscheidingen te dra gen, die zijn uitgereikt aan militai ren die hebben deelgenomen aan het bezetten van Oostenrijk, Sudetenland en het Memelgebied. In Zesdaagse te Gent Het Belgische koppel Bruyland— Glorieux was Vrijdagavond laat alleen in staat om onze landgenoten Schulte -Peters op de voet te volgen tijdens lmn nieuwe opmars naar de bovenste plaats, welke zij na langdurige jach ten konden bezetten. Het „brevet": bezitten van het grootste aantal pun ten moesten zij echter afstaan aan Bruneel-Acou. De stand, gisterenavond tegen mid dernacht was: 1 SchultePeters, 871 punten; 2 BruylandGlorieux, 534 p. Op één ronde: 3 BruneelAcou, 885 p.; 4 GillenTerruzzi, 699 p.; 5 Kobietvon Buren, 532 p. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. Nederlandse schaatskam pioen schappen lange haan Heden en morgen zullen resp. te Midwolda en te Groningen revanche- wedstrijcfen worden gehouden van de Nederlandse kampioenschappen hard rijden lange baan. Zaterdagmiddag beginnen deze wed strijden op de ijsbaan van de vereni ging Eigen Kracht te Midwolda, af standen 500 en 5000 meter. Zondag zullen op de baan van de IJsclub Groningen de revanchewedstrijden op de 1500 en 10.000 jneter worden, ge houden. Aanvankelijk was het plan opgevat deze wedstrijden aan Amsterdam toe te wijzen. In verband met de gesteld heid van weer en ijs kon aan dit voornemen geen uitvoering worden gegeven. Gezien de nu ook in het Noorden des lands invallende dooi, is. het zeer de vraag, of deze revanches daar plaats zullen vinden. Zo is het: we zijn en blijven amateurs! De Koninklijke Nederland se Voetbalbond heeft het nog eens opnieuw doen uitkomen, door de voor deze Zondag vast gestelde wedstrijden af te gelasten. Natuurlijk zou het mogelijk zijn geweest, om hier en daar een ontmoeting te laten doorgaan, na keuring van het terrein, op Zondagochtend, door de desbetreffende consul, zeker hier in het Zui den. waar het nu bijna al een hele week dooit en sommige hooggele gen velden het spelen gelukkig! - hier nog altijd voor ons genoe gen, in stede van elders in de ons omringende landen, geheel of ge deeltelijk om den brode. Wij herinneren ons nog levendig uit die koude- periode, dat in België de scheidsrechter tij dens een wedstrijd door de koude bevan gen werd en ter plaatse overleed. Men kan dit een uitzondering noe men, maar zelfs als uit zondering is een derge lijk voorval met dode lijke afloop niet te der normale omstan digheden het is dus goed, dat de KNVB die categorie spelers tegen zichzelf in bescherming neemt. De Bond is nu eenmaal verantwoordelijk voor zijn leden, ook in die betekenis van 't woord. Daarnaast is er ook nog sprake van een technisch geval, ver band houdend met de richtige afwerking van het competitieprogram ma. Het is immers zo, dat de verenigingen er niets mee opschieten als incidenteel, hier en daar een wedstrijd doorgang vond. Dat zou straks wedstrijd zeker maar weer tot die nare zouden hebben toegela ten, modderbaden van zelfsprekend inbegre pen. Elders in den lande, waar veel sneeuw viel en de vorst pas van daag intrad, zoals in het Noorden en Oosten, zou voetballen in de zin zoals dat in Nederland bedoeld wordt, echter absoluut onmogelijk zijn geweest. Daar is minstens een week no dig om een terrein het zelfde beeld te geven, als dit momenteel in onze gewesten vertoont. Maar wij voetballen - aanvaarden, te veront schuldigen of te ver goelijken. Het is dus wijs en verstandig van het be- stuurvan de KNVB, dat het de voetballers, die misschien niet zo door drongen zijn van de gevaren, welke hen be dreigen, - op bevroren half bevroren of ont dooide terreinen, waar de modderkluiten de spelers om de oren vliegen en beenbreuken tijdens valpartijen ge makkelijker kunnen voorkomen dan on- inhaalprogramma's lei den. Bovendien zuilen er ook tal van clubbe sturen prijs op hebljen gesteld, deze Zondag de voetbal opgeborgen te houden, omdat een terrein onder de huidi ge omstandigheden fi naal verknoeid kan worden, wat de gras mat betreft. Om al die redenen is het dus een alleszins te rechtvaardigen beslis sing van de KNVB ge weest. Over een week je, hopen we, gaat het er wel weer volledig op los! pHJLIPPINE's DORPSBEELD is wel erg veranderd. Het afgraven van het dijkje, dat de voormalige haven aan het gezicht onttrok, heeft wel de grootste wijziging veroorzaakt, maar nu tegelijkertijd die haven wordt veranderd in een vlak terrein, waarin strak en recht al een liniaal een watergang loopt, lijkt Philippine voor wier er door rijdt, niet meer op het Philippine van vroeger. Eerst heeft de verzanding van de Braakman het mosseldorp zijn grootste weivaart ontnomen, daarna betekende de inpoldering van de zee-arm de definitieve beëindiging van Philippine's betekenis op visserijgebied. En toen de dichtgeslibde haven geen nut meer had, is zelfs de laatste her innering aan het verleden uitgewist. PHILIPPINE is nu een volkomen lan delijk dorp geworden. Waar eens een haven was, is nu een open terrein, waarop men door het ontbreken van het vroegere dijkje (waar de Philip- niense oud-vissers bij mooi weer In het ïgras plachten te zitten) een onbelem merd uitzicht heeft. Maar er is nog zal gaan doen. is nog niet bekend. Wellicht kan men er later de kleuter school in onderbrengen, waarbij dan nog gelegenheid is twee klassen te ge bruiken voor toneelvoorstellingen enz. Dan krijgt men ook weer de beschik king over het gedeelte van het ge meentehuls waar thans de kleuters ondergebracht zijn. Misschien dat men later nog eens de middelen vindt om dit gedeelte in te richten tot badhuis. Want al is Philippine klein en is het zijn mosselvisserij kwijt, er zit toch nog leven in en er zijn toch nog mo gelijkheden! Op de agenda van het 95e congres van de UCI, dat 6 Maart a.s. in de Franse hoofdstad wordt gehouden, staan o.m. aanvragen om toelating tot het lidmaatschap van Ethopië, Ecua dor, Tripoli, de Dominicaanse repu bliek, de Chinese volksrepubliek en Oost-Duitsland. Voorts zal het congres zich moeten uitspreken over de kwestie van de beide Britse bonden: de NCU en de BLRC DE NU, de oudste van de twee eist schrapping van het lidmaat schap van de BLRC, die in Maart j.l. te San Sebastian voorlopig als lid werd toegelaten. De Zweedse Wielerbond heeft een voorstel ingediend, om een nieuw nummer aan de wereldkampioen schappen toe te voegen, en wel een rit over 100 kilometer tegen het uur werk. Roemenië wenst de instelling van een wereldkampioenschap voor dames. Dan is er een voorstel van de tech nische commissie, om geen wereldre cords te erkennen, welke op banen van minder dan 250 meter lengte NEDERLANDSE HANDELS CORRESPONDENTIE. Te Goes slaagde voor het praktijk-di ploma Nederlandse Handelscorrespon dentie de heer N. Eversdijk Mzn. te Kapelle. R.K. ECONOMISCHE HOGE SCHOOL TILBURG. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heer W. Langenhorst te Hulst. (Advertentie) zijn gemaakt en te bepalen, dat voor wereldrecords met vliegende start de afstanden 200, 500 en lOOt) meter zul len gelden. Voor de organisatie van de wereld kampioenschappen hebben zich de volgende landen candidaat gesteld: 1955 Frankrijk en Italië; 1956 Dene marken, Nederland en Spanje; 1957 België en eventueel Spanje. Piet van de Pol tot 1 September geschorst JQE NEDERLANDSE biljart kampioen Piet van de Pol, zal als gevolg van zijn houding tijdens de nationale titelwed- strijden te Amersfoort (hij wenste naar men weet op een gegeven moment niet verder te spelen onder leiding van de op dat moment fungerende Bondsarbiter) tot 1 September a.s. niet mogen uitkomen in door de K.N.B.B. te organiseren wedstrijden. Deze maatregel heeft de straf- en beroepscommissie van de Ned. Biljaft bond genomen, na de kwestie lang durig te hebben onderzocht. In bil jartsportkringen werd overigens niet anders verwacht en door deze schor sing uit te spreken, heeft genoemde commissie van de Pol's optreden voor het forum der biljartwereld nu offi cieel afgekeurd. In verband met deze uitspraak is een wijziging aangebracht in de be zetting van het hoofdklasse-kampi oenschap bandstoten, dat van 18 t.m. 21 Febr. a.s. te Amsterdam wordt ge houden. Piet van de Pol zal in dit tournooi namelijk worden vervangen door Kees de Ruyter. A LS men zou vragen eens het voor naamste verschilpunt tussen ka mermuziek en orkestmuziek aan te geven, dan zou mijns inziens het bes te antwoord zijn: kamermuziek is geschreven voor de uitvoerende mu sici zelf; orkestmuziek is geschreven voor de toehoorders. Orkestmuziek eist een zaal en die zaal eist vulling door de toehoorders. Kamermuziek is geschreven voor de kleine ruimte en onverschillig of het slechts een enkele pianist is, die speelt, ofwel een drietal of zestal uitvoerenden: deze mensen spelen slechts voor zich zelf; zij beleven genoegen aan hun eigen prestatie, zij hopen met z'n vieren of z'n zessen samen prettig te concerteren en als het kan, goed te concerteren. Het is als met de mid delmatige pianist thuis: Van zijn huisgenoten wordt helemaal niet ver wacht, dat zij luisteren; niettegen staande al de fouten, die hij maakt, heeft hij zelf plezier in zijn arbeid. Zelfs als een kamermuziekensemble voor toehoorders optreedt, merkt men deze geestesinstelling aan de plaat sing der musici. Men doet niet zijn best zich zoveel doenlijk naar het publiek te keren: men keert zich naar elkaar en als het niet al te onbeleefd stond om zijn rug aan het publiek te laten zien, zou men rustig in een kring gaan zitten. De consequenties van een en ander lijken duidelijk. Als men naar kamermuziek luistert, treedP men eigenlijk als een overbo dige gast binnen in de intimiteit van anderen en doet men dat, dan behoort men dat te doen met een zekere schroom. Noch de componist, noch de uitvoerenden bedoelen voor de toe hoorder een „nummertje weg te ge ven" of hem aangenaam te zijn of in diens sfeer te komen. De toehoorder mag komen in de sfeer van compo nist en spelers. FAIT fundamentele verschil tussen kamermuziek en zaalmuziek is de oorzaak van het feit, dat nergens meer dan in kamermuziek een componist zijn meest persoonlijke gevoelens uit zingt. Er is geen „show" bij, er komt geen massa-mens en geen doorsnee mens aan te pas. Daarom is kamer muziek het moeilijkst, doch daarom geeft zij tevens het hoogste muzikale genot. Waarmee overigens verklaard is, waarom men meestal eerst op wat meer gevorderde leeftijd begrip voor de onvergankelijke waarden van deze vorm van musiceren opbrengt. Daar om behoeft het op zich niet veront rustend te heten als „die jeugd van tegenwoordig" er niet naar taalt. Maar het is wel goed haar er op te wijzen: in de huidige tijd van door zettende massaverschijnselen heeft zij dat sterker nodig dan vroeger. ENE Deutsche Grammophon Gesell- schaft brengt onder no. 68637 TPM twee strijkkwartetten; het Leeuwerik- kenkwartet van Haydn en het kwartet van Debussy, beide gespeeld door het Loewenguth-kwartet uit Parijs. Het zijn twee ver uiteenliggende werken, beide meesterlijk gespeeld. Zó mees terlijk, dat men in het derde deel van Debussy niet meer weet, of hier nu vier strijkers of vier blazers de lan delijke avondstemming op een berg weide in Uw huiskamer brengen. En. dit om te bewijzen, dat élk betoog tot in uiterste consequenties doorgevoerd ergens mank gaat: Haydn geeft af en toe de sfeer van een vioolconcert; Debussy richt zich in zijn geladen heid af en toe kennelijk tot een audi torium. Reden, waarom het twee wer ken zijn, die de stap van orkest- naar kamermuziek voor de hoorder verge makkelijken. AXEL. Zondag a.s. 4 uur biljart wedstrijd bij P. L. Groothaert, Noord straat 1. Tttfn fósfê irt&HcC Ut dè u/üi&t dit is Potters Lima, welke mij zo vlug vao mijn verkoudheid afhelpt. Eco enkel tabletje ia de mond is voldoende» Handige blikdoosjes d 50 c. bij Apotfu en Drog. POTTER'S LINIA IMPORTEUR H. TEN HERK.EL HILVERSUM L^INDERZORG" te Middelburg vroeg niet minder dan f 25.000 aan de provincie voor de stichtings- kosten van een opvangcentrum en een tehuis voor werkende meisjes. Be doelde vereniging kocht daarvoor leeds een pand aan de Loskade en laat dat momenteel verbouwen. G. S. wonnen adviezen in bij de in specteur van Volksgezondheid en by de Stichting Zeeland. Zowel de in specteur al de Stichting adviseerden gunstig, maar overtuigden G. S. niet van de noodzakelijkheid. ij schrijven althans het volgende aan de leden der Prov. Staten: „Kinderzorgis een z.g. Voogdij- vereniging, die duurzame en tijdelijke verzorging van onverzorgde en ver waarloosde minderjarigen ten doel *r1J g<r"iet °p grond der Kin- ci wetten rijkssubsidie en wordt fi- nantieel gesteund door de diaconieën hculieren.erVOrmde gemeente e" PaI" Blijkens het verzoekschrift en de ingewonnen adviezen, bestaat er in onze provincie behoefte aan een op- waar Zeeuwse kinde- érÓL door karakter-eigenschappen "ednro„PaV0? lngsmoeill-ikheden geven, weken d" korte 4ijd (ten vier mp5 worden geobserveerd. Daar- d. rcn ri!„mten voorkomen, dat die kin- re n .f. i -worden gezonden naar Rnt)erd= t1 Jke obscrvatiehuizen in Rotterdam, Loosdrecht, Zeist of Gro ningen, met alle bezwaren daaraan verbonden. G.S. hebben zich ernstig afgevraagd of de provincie aan alle financiële steun die zij reeds verleent aan tal van instellingen op velerlei gebied nog de subsidiëring der kinderbescher ming dient toe te voegen. Met alle waardering voor het werk van een vereniging als „Kinderzorg". menen zij hier toch een afwijzem\ standpunt te moeten innemen omdat zij t.a.v. deze materie een taak zien voor de justiële zorg van de regering en niet voor de provincie. De regering is zich haar verant woordelijkheid in dit opzicht trou wens terdege bewust, getuige de wet telijke maatregelen, welke zij sinds 'n halve eeuw heeft genomen tot het scheppen van een doelmatiger recht, zowel op het punt van verzorging der kinderen, die onder de hoede hunner natuurlijke verzorgers worden ver waarloosd, de berechting van kinde ren, die zich aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt en de in voering van de pleegkinderenwet. Voor zover het verzoek voor het overige niet geheel op het terrein der justitiële zorg van de regering zou geacht kunnen worden te liggen kan ie provincie zich om financiële rede nen hierin, naar hun mening, niet be geven. Mitsdien stellen zij voor, op adres sante s verzoek afwijzend te beschik ken. meer veranderd in dit dorp. De ge hele riolering is in orde gemaakt voor de toekomstige zuiveringsinstallatie en gedeeltelijk gaat de afvoer via een open. dus zichtbare, leiding naar bui ten de kom van de gemeente. Het zou uiteraard een vreemde ver toning zijn als het dorp met dat vlak ke. open terrein bleef zitten Er zijn vanzelfsprekend al plannen voor. Waarschijnlijk zal men er in later ja ren huizen bouwen, zodat het een aar dige nieuwe woonwijk wordt. Overi gens zal dit plan nog wel even de tijd hebben, want men is helaas niet gul met bouwvolume. Men zal nog heel wat jaartjes moeten „sparen" alvo rens al die huizen „verzameld" zijn. Voorlopig gaat men dan ook het voormalig haventerrein maar beplan ten. Er is door Staatsbosbeheer een bebossingsplan opgemaakt, waarin een rijkssubsidie van 80% verstrekt wordt. Rond de (toekomstige) zuiveringsin stallatie, rond het voetbalveld, de spui- boezem en de (eveneens toekomstige) school wordt deze beplanting even eens uitgevoerd. uitgebreide bebossingsplan zal Philippine een aardig cachet verlenen Het vroegere haventerrein, waarom het toch begonnen is, zal daardoor voor de tijd dat het nog geen bestem ming heeft, toch een passende noot in het dorpsbeeld zijn. ZUIVERINGSINSTALLATIE LIET eerste gebouw dat °p deze plaats zal verriizen is de nieuwe school, waaraan men waarschijnlijk in Mei zal beginnen, zodat in 1955 de Philip- piense jeugd in een nieuw schoolge bouw zal huizen. Het wordt inderdaad hoog tijd, dat de oude school vervan gen wordt! De nieuwe school krijgt vijf klassen: twee op de begane grond en drie „bo ven", want het wordt een verdiepings- school. Ook de rioolwaterzuiveringsinstalla tie zal er nu spoedig zijn; waarschijn lijk zal de bouw volgende maand wor den aanbesteed. Wat Philippine met de oude school op EEN sombere dag zijn wij eens een praatje gaan maken met Willem Remspoor, een bekend ingezetene, wiens liefde tot modelbouwen ter stede welhaast spreek woordelijk is. Al vanaf zijn achtste jaar (Willem is nu 63) heeft deze me deburger zich bezigge houden met het vervaar- iigen van spoortreinen, ocomotiefloodsen, spoor wegstations, bruggen sn hergen op zeer kleine schaal. Zoals ge weet zijn ir ook fabrieken, die spoortreinen op kleine schaal leveren, doch de ifmetingen waarin de teer Remspoor zijn loco- aiotiefjes en wagons op Ie 'rails werpt, zijn nog I oor niemand peëve- laard. Men spreekt in c ringen van gelijkge stemden dan ook zeer te recht van de „Remspoor- notedop-railways". Welnu, deze opmerke lijke man hebben wij in zijn woning opgezocht. Hij ontvinn ons, gekleed in het uniform van hoofdconducteur en hij droeg een rode pet op '.iet hoofd. Hij gaf een knipje in onze perskaart en sprak: „Tweede portier rechts, meneer." In het vertrek dat wij betraden, 7* mTc een zeer technisch geraas. Overal flitsten seinlampen aan en uit en over een grote tafel in het midden jan de kamer snorden uiterst kleine spoortreintjes langs rails en wissels, over bruggen en door tunnels. „Een ogenblik", sprak de heer Remspoor. „De 3712 moet vertrekken." Hij bediende enkele pe dalen, zette drie schake laars om, waardoor aan het plafond een sirene begon te loeien en ter stond bemerkten wij, hoe een locomotief een lange rits kolenwagens begon voort te trekken. „Knap werk, hè?" ont dekte de heer Remspoor. „Zo is het nou door mijn hele huis heen. Ik heb hier op kleine schaal het gehele spoorwegnet van de N.S. nagebootst. Als u aan die muur daar luistert kunt u straks de 3712 door het toilet ho ren gaan. Daar is een •angeerstation moet u we ten. Hier in deze kamer is het Centraal Station van Amsterdam, en Utrecht is onder mijn bed. In het kolenhok heb ik een centrale werk plaats gemaakt en de re- visieloods staat onder het gasstel." Willem Remspoor on derbrak zijn uiteenzet ting om enkele wissels om te zetten, waardoor er plotseling een kleine Dieseltrein, die totdus- verre doodstil op de ven sterbank had gestaan, be gon te rijden- „Alles zelf gemaakt", vertelde deze modelbou wer. De rails, de wissels de tunnels, de bruggen, kortom: de hele hap. Al les op schaal één op 500. Ik heb zelfs perronkaart jes en plaatsbewijzen in de juiste afmetingen. Als u een wagon van mijn eigen firma Beynes (ge vestigd in de badkamer) van binnen bekijkt, dan zou u denken een echte spoorwagon te zien. Alles zit erin. Bekleding, baga genet, bankjes natuurlijk, asbakjes in de rook-cou- pé's en zelfs sigarenpeuk- jes op schaal, die op de grond liggen. Net echt. „Maakt u wel eens spoorwegrampen mee?" „Natuurlijk. Neem die ramp van 16 Maart '52 naar eens. Toen zakte een brug in elkaar. Een ma- terieelschade van tiental len guldens, maar geluk kig geen doden. Die zelf de nacht had ik de baan ïl weer vrij voor reizigers in één richting. De an dere kant op moesten ze met bussen. Zulke reparaties zijn kinderspel voor me. Ik werk hier met minuten, meneertje! Laat ik u ver tellen. dat ik als ik het wil binnen een kwartier een nieuwe lijn kan openen." „Dat lijkt ongelofelijk" moesten we constateren. „Toch is het waar. Kijkt u maar eens naar uw lin kerschouder Wij keken en daar reed warempel een klein spoortreintje, dat amechtig een vijftal wapentjes voortsleepte. „Een locaaltreintje"zei de heer Remspoor. „Stopt bij ieder oompie. Ik lach eigenlijk om dat werk. Maar draait u voor de aardigheid eens aan de bovenste knoop van uw jasje." Wij draaiden en ter stond schoot het treintje langs onze halsboord naar binnen, tokkerde over een wissel, die zich ter hoog te van ons schouderblad bevond, stopte een mo ment op borsthoogte, maar tufte dan resoluut rond onze schoenen, cm achter onze oren weer te voorschijn te komen. Op onze kruin stopte het ge val, een triomfantelijke fluittoon producerend- Een zeer sterk staaltje. De heer Remspoor had onze reacties onuerschil- lig aangezien. „Ik heb ze wel zó klein", zei hij, „dat ze door uw neus holte zouden kunnen rij den, maar die zal ik nu niet demonstreren." Toen wij de heer Rem spoor verlieten, troffen wij in de gang van zijn woning een neergelaten slagboom aan. „De Austria-express komt zó lazigs", sprak de modelbouwer. Inderdaad snelde deze trein ons even later voorbij. Thuisgekomen hadden wij nog wat ongenoegen met onze ega, die on der gedempt protestge schreeuw, twee blonde haren van ons colbertje plukte. Ze gelooft tot op de dag van heden niet, dat dit de rails van Rem- spoors miniatuur-spoor weg moeten zijn geweest. Zoals ze trouwens onze hele verklaring niet ge looft. Want vrouwen zijn niet technisch. GOES, 12 Febr. Spruiten A2 42—46, afw. 24, Witlof Al 80—81, A2 68—75, afw. 37; Gr. Savoye kool 714, Rode kool 7, Witte kool 6, Boerenkool 2425, Uien 8, Peen 10, Prei 4147, Knolselderij 5.50; idem per stuk 11. LEEUWARDEN, 12 Febr. Aangevoerd 45 stieren 2.302.80 per kg. slachtgew.; 125 vette koeien le soort 2.502.80, 2e soort 2.402.49, 3e soort 2.002.39; 1107 melk- en kalf koeien 7001050; 150 pinken en graskalveren, pinken 340580; gras- kalveren 190415; 1409 nuchtere kalve ren 40486; 615 vette weideschapen en lammeren, vette schapen 70120; lam meren 4595; 394 vette varkens, oude 1.601.70, vette biggen 1.851.88; zouters 1.781.81; 132 biggen en lopers, biggen 4060, lopers 61100; 11 bokken en gei ten, geen notering; 41 paarden 450925. Totale aanvoer 4029. Overzicht: stieren aanvoer kort, stem ming goed, prijzen prijshoudend. Melk en kalfkoeien, aanvoer ruim, stemming iets beter, prijzen iets hoger. Pinken aan voer matig, stemming iets rustiger, prij zen als vorige week. Graskalveren aan voer kort, stemming matig, prijzen niet hoger. Nuchtere kalveren aanvoer groter, stemming veel minder, prijzen lager. Varkens aanvoer matig, stemming vrij goed, oude varkens gelijk in prijs, andere soorten hoger. Biggen en lopers aanvoer matig, stemming rustig, prijzen als vorige week. Schapen aanvoer minder, stem ming rustiger, prijzen niet hoger. Lam meren aanvoer minder, stemming rusti ger, prijzen niet hoger. Paarden aanvoer zeer kort, waardoor prijzen iets stijver. ïfATFMSTAI\l)FI\ Mannheim 159 (+9), Kaub 184 (—21) Trier 145 (+9), Koblenz 132 (+3). Keulen 73 (+12), Ruhrort 256 (+13). Lobilh 1184 (+12), Nijmegen 857 (+12), Arnhem 829 (+9, Eefde 329 (+14, Deventer 230 (+15, Namen La Plante 800 (+9), Borgharen 3930 25) Belfeld 950 (—48), Grave 392 (—13). Stuwen open te Sambeek, Grave en Lith. In verband met de inwerkingtreding van de nieuwe wetgeving op vervoers gebied (wet autovervoer goederen en wet goederenvervoer binnenscheep vaart) op 15 Februari 1954, zullen de bevrachtingsagentschappen als bijkan toren komen te ressorteren onder de rijksverkeersinspectie, met dien ver stande dat: a) ingaande 15 Februari 1954 wor den opgeheven het bevrachtingsagent- cshap te Makkum, Dokkum, Vrees wijk, Renkum. Noordscharwoude, Enkhuizen, Gouda, Nieuwersluis en Delft; b) ingaande 15 Februari 1954 wor den gevestigd een bijkantoor te Mep- pel (Grote Marktstraat 3) en een bij kantoor te Terneuzen (Westkolk- straat 22); c) op 1 Maart 1954 wordt ver plaatst het bijkantoor te Coevorden naar de Krim, gemeente Gramsbergen (terrein van de N.V. Aardappelmeel fabriek „Onder Ons"); d) tot nader bericht het bijkan toor te Rhenen, Herenstraat 65, in de plaats treedt van het nog te openen bijkantoor te Wijk bij Duurstede 698-00

de Stem | 1954 | | pagina 7