100 JAAR ,,ST. MARIE" EIUYBERGEN SCHATTEN VAN CHINA Moskou is niet veranderd !S wSTÏ» mi.»;- AT EEN ONDERLIJKE ERELD Verbroken handen met Breda hernieuwd RADIO-PROGRAMM A'S DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Kcinaalrumoer HEI op handen zijnde rapport- Middenstandsnota Abuis NIEUWE OLIELAAG IN ENGELAND VEEL VRAAG NAAR FRUIT TWEEDE BLAD ZATERDAG 13 FEERUARI 1954 CR begint tekening te komen in de o^nforoTitip van Berlijn, r Bovendien conferentie van geen prettig stramien. - N voert rood sterk de bovento^ kan het Westen zich ^e U^ hfln ro_ zen, dat de Sovjets eindelijk hun ie kleur bekend hebben, hun linistische kleur wel te Men nr™e^K dood van Stalin in Moskou niet al- naar voren ookTëen geheel nieuwe bracht, maar BeAch we behoeven het eigenlijk u?L mper zwart op wit voor önsTe zien staan, hoe allerwegen het verlangen leefde naar vreedzaam sa mengaan van Oost en West, naar op bouw en uitbouw van de welvaart en naar bestendiging van de wereld vrede. We hoopten, dat Moskou landbouw en industrie in een nieuw vijf-i aren-plan zou laten optreden ls vervangers voor koortsachtige be wapening. Sommige tekenen wezen op mogelijke bevrediging van die Westelijke verlangens, andere teke nen spraken dat weer tegen en de meeste symptomen hebben slechts twijfel en verwarring gesticht. Dat duurde tot aan de conferen tie van Berlijn. Het Westen wilde nu eindelijk wel eens de proef op de som nemen. Dulles en Eden zijn ge komen met forse mannelijke en eer lijke voorstellen Zij gaven in het be gin van de conferentie enkele bij komstige dingen vlot toe om maar zo spoedig mogelijk ter zake te kun nen komen. Tenslotte kwamen zij met concrete plannen, waarop Molo- tov wel moest antwoorden. Aldus heeft men hem listig in de val ge lokt van een volledige bekentenis, waardoor de tekening wel somber is geworden doch eveneens zichtbaar. F)E vaagheid is totaal verdwenen. We weten nu volkomen zeker dat er in Moskou niets is veranderd. Wat Moskou verstaat onder Europese vei ligheid, staat nu wel vast: Oost- en West-Duitsland als gelijkwaardige deelgenoten in een algemeen Euro pees verdrag, dat alle landen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn zal moeten omvatten. Dit verdrag moet dan de gemeenschappelijke veiligheid vestigen, zegt de heer Mo- lotov. Bovendien kunnen de V.S. en communistisch China als „waarne mers" in de organen van het verdrag komen en de levensduur is bepaald op 50 jaar. Een simpele ontleding van deze gegevens zet ons onmiddellijk op het rode spoor. Molotov geeft toe, dat de Europese veiligheid nog moet wor den gevestigd. Het Westen kan dit volmondig beamen. Die veiligheid wordt inderdaad bedreigd, dag in dag uit. Het enige waarborg tegen acute agressie is gelegen in het Atlantisch Pact en wellicht in de Europese Ver dedigingsgemeenschap. Molotov zal zich toch waarschijnlijk niet willen voorpraten, dat de Westerse landen na de oorlogsjaren en nog steeds dood-arm zo maar voor de aardig heid milliarden steken in een defen sief stelsel. Dat is opgedrongen door de feiten. Verder staat het dus vast, dat Mo lotov aanneemt, dat het toekomstige verdrag organen nodi? heeft. Anders gezegd: dit komt in de plaats van het Atlantisch Pact en maakt de Europese Verdedigingsgemeenschap overbodig. De V.S- mogen dan waar nemers sturen, mits ook Peking mag komen „controleren". Als Molotov zijn zin kreeg, dan was de eerste be langrijke stap gezet in de richting van Eurazië. Een even somber als duidelijk aspect van de Berlijnse te kening. De gelijkwaardigheid van Oost- en West-Duitsland is een prachtige ge vel voor een rot gebouw. Molotov kan momenteel de weelde van vrije verkiezingen niet dragen. Oost- Duitsland is nog steeds sterk op het Westen, waar de vrijheid lokt, ge oriënteerd. Misschien wordt dat heimwee doorbroken, zo redeneert Molotov, wanneer Oost en West he lemaal naast elkaar in één overkoe pelende organisatie (waarin het Kremlin de toon aangeeft) kan plaats nemen. Dan kunnen we rustig Oost höudlnf V0°r 5°iaar scheiden J)IT lijkt ons voldoende. U ziet, dat de heer Molotov zich heeft laten verleiden de kaarten op tafel te leg gen. We kunnen daaruit besluiten, dat het met Europa tamelijk slecht gesteld is voor zover dat van de Kremlin-bedoelingen afhangt. We kunnen er echter eveneens uit con cluderen, dat we nu weten, waar we precies aan toe zijn. Dat is hoogst waardevol. Misschien zullen zelfs Eden en Bidault nu tot het klare be sef komen, dat de Europese Verde digingsgemeenschap dringende nood zaak is en wel op zeer korte termijn. Wanneer we dat als resultaat van Berlijn mogen boeken, dan is er enorme winst gemaakt en dan is Berlijn een succes van de eerste or de in dp geschiedenis van vrijheid en democratie. Steenberghe - Van Cauwelaert, welks vermoedelijke inhoud nu be kend is, heeft weer heel wat pen nen in beweging gezet. De Tele graaf maakt zich al heel gemakke lijk van het geval af door het ge heel te bestempelen als een verkie zingsstunt van de heer Van Cau welaert, die als candidaat voor Antwerpen de stembuscampagne zal moeten ingaan. De Tijd had een scherp artikel ter vertolking van het die-hard-standpunt, dat een Moerdijkkartaal economisch slechts een kolossale kapitaalverspilling zou betekenen, terwijl het tech nisch moeilijk meer geheel serieus zou zijn te nemen. Belgische bla den achten het betreurenswaardig, dat de inhoud al uitgelekt is en ge ven de schuld daarvan aan infor matiebronnen in Den Haag, welke bepaalde Belgische corresponden ten zouden hebben ingelicht. Het Handelsblad van Antwerpen gaat nog verder met zijn vermoedens. Het dicht de heer Steenberghe Machiavellistische methodes toe. Hij zou namelijk hebben ingestemd met een voor België gunstige op lossing, omdat nu het probleem van dichting der zeegaten aan de orde is gekomen: „Het is immers niet moeilijk de reactie te voor spellen die in Nederland zal ont staan wanneer men, met een beetje behendigheid, aantoont dat de dich ting der zeegaten een Moerdijkka naal overbodig maakt. En aldus zullen de besprekingen Van Cau- welaert-Steenberghe opnieuw een slag in het water zijn geweest".... Het is een ingewikkelde construc tie, waarvan ook de heer Steenber ghe wel verbaasd zal opkijken. JN onze publicatie over de Mid denstandsnota is in de aanhef een zinnetje uitgevallen, dat wel in de kon is vermeld. Na de medede ling, dat de situatie niet zo slecht is als veelal wordt beweerd, moet volgen: De „randbedrijven" verke ren echter inderdaad in een on gunstige positie. Over de Nota zelf zullen in de komende weken en maanden zeker nog vele woorden vallen. Ook in de Kamer is men van plan er zich aan te vergasten met wat men in goed Nederlands noemt een full- dress-debate. Het is in ieder geval van grote waarde,' dat er thans een geordend en samenvattend stuk ligt over al les wat met de positie en de be hoeften van de hedendaagse mid denstand samenhangt. Wat vroeger bij benadering en al tastend werd vermoed, wordt nu precies met cij fers gedocumenteerd opengelegd. Er zal zeker op menig punt tegen spraak volgen en een andere con clusie beproefd worden. Doch er is nu houvast voor zulk een gesprek. Dat is bij voorbaat reeds de ver dienste van deze Nota, waaraan de Staatssecretaris met zijn ambtena ren zoveel maanden heeft gewerkt. Er wordt ook een reeks van maat regelen opgesomd, welke de rege ring denkt te nemen om beunhaze rij te bestrijden. De Middenstand krijgt nu de aandacht, welke hij in het geheel van de na-oorlogse politiek node heeft gemist. Pastoor de Bie, ofschoon in de grond van zijn hart niet kwaad, was nu pre cies geen gemakkelijk heerschap, on danks zijn vele goede kwaliteiten Sinds 1829 als Pastoor vrijwel onbe perkt heerser in Huybergen, was hij zich zijn macht en waarde nog meer bewust geworden, sinds bij door Mgr. belast was met het financieel en ad ministratief beheer der voormalige kloostergoederen. Blijkbaar was hij er bijzonder op gesteld eerst geraad pleegd te worden, als er iets beslist werd, zijn persoon en zijn ambt be treffende, zelfs al gebeurde dat door zijn superieuren. Het was dus een allesbehalve prettige taak, die de Broeders zich zagen omgelegd, om de Pastoor te gaan verteilen, dat ze een Weeshuis kwamen oprichten in „zijn gebouwen. MET KLOPPEND HART C^Pr, rë* £JE APOSTOLISCH-VICARIS (pas in 1853 Bisschop) van Breda Mgr van Hooydonk, herstelde op zeer verdienstelijke wijze de banden, die eeuwen geleden Huybergen met de Bredase Heren verbonden had den. Door de beslissing van Rome had hij de beschikking gekregen over de Huybergse priorij en haar bezittingen „om ze tot andere, voor het Vicariaat meer nuttige doeleinden te gebruiken". De enige beperking, die aan deze „meer nuttige doeleinden" gesteld werd, was, dat het gebruik zou zijn „ten voordele van de geestelijke belangen van het Vicariaat". We mogen gerust zeggen, dat Mgr van Hooydonk zich strikt aan deze voorwaarde gehouden heeft. Achtereenvolgens kwamen door zijn toedoen tot stand: een Weeshuis, een onderwijscongregatie en het bekende Instituut „St. Marie", aanvankelijk opgericht met het beperkte doel een voorbereidingsklas voor het Seminarie te zijn. De omstandigheden leidden er toe, dat het Weeshuis bij Mgr. op de voor grond stond. Reeds lang had de op richting van een centraal Weeshuis in zijn Vicariaat zijn bijzondere aan dacht. Tot nog toe waren de wezen, die onder de Kerkelijke Armbesturen stonden steeds in gezinnen verpleegd. Maar, zoals Mgr. in een circulaire van 10 Mei 1849 aan zijn geestelijkheid schreef: „De Armbesturen kunnen niet dan met veel moeite geschikte mensen opsporen, die zich met de zorg van deze kleine wezen willen belas ten: zeer dikwijls, ondervindt men, dat daar de lichamelijke opvoeding veel te wensen overlaat, en doorgaans wordt de zedelijke en Godsdienstige opvoeding geheel verwaarloosd, zo dat deze ongelukkigen in ondeugd, of tenminste in onverschilligheid op groeien". Daarom had hij „het Ge sticht te Huybergen laten inrichten voor behoeftige wezen". ETN zo kwamen dan op 5 Maart 1849 Br. Johannes en Br. Dionysius op „hun karretje over de zandweg" naar Huybergen gereden. Daar stonden ze met kloppend hart voor de oude kloosterpoort om de gevreesde Pas toor het doel van hun komst mee te delen. De eerste ontmoeting viel na tuurlijk niet mee en de ontvangst was allesbehalve hartelijk. Zo onge vraagd twee monniken thuis gestuurd te krijgen en daarbij de nog minder prettige aankondiging, dat ze spoedig zouden gevolgd worden door een stel letje „lastige en verwaarloosde ben gels". dat was ons „Bieke" toch wat al te kras! Een Weeshuis! Hier in zijn huis! Hoe moest hij dat financieren? De inkomsten waren heus niet zo royaal, dat men er nog een Weeshuis mee zou kunnen onderhouden. Hij had wel plannen gemaakt voor de op richting van een Pensionaat, om zo de inkomsten wat te verhogen, maar een Weeshuis, hoe kwam Mgr. daar nu op? De Broeders zaten lelijk ver legen met het geval en de Pastoor met die Broeders en het Weeshuis. Maar: Mgr zou wel eens komen pra ten „als het mooi weer was". Enfin, toen de onweersbui wat was overge dreven en de Pastoor was uitgebromd. begon toch ook zijn beter „ik" zich te doen gelden en de Broeders werden tenslotte toch maar binnengelaten. De beste vertrekken der Priorij wa ren voor Pastorie ingericht; in het andere gedeelte van het klooster, dat zeer verwaarloosd was en waar de wind huilend door de verlaten gan gen blies kregen de Broeders een paar kamers: de vroeger refter, keu ken en spreekkamer. Erg comforta bel waren ze er wel niet gehuisvest, maar ze waren toch onderdak en., ze zaten in Pastoor de Bie z'n „burcht" om er een Weeshuis te gaan beginnen. Men kon nu met moed, ijver en groot geduld beginnen aan het volgende punt van het program: het bewoon baar maken van het huis en de komst der Wezen af te wachten. r\AAR horen wij van zeke re Jacques Quesnel, die de politie in Montreal toch maar weer aan het werk heeft gezet. Hoe was het ver loop? Jacques was op een vrolijk partijtje geweest en zoals dat gaat. daar was niet alleen water gedronken. Om het zuiver te stellen, daar was men zelfs nogal stevig met de fles over de brug ge komen. Krachtig zingend be gaf Jacques zich naar huis. Hij ontdeed zich van de be langrijkste kledingstukken, omdat hij tolde van de slaap, hij legde zijn gebit terzijde en keek onder het bed of er zich geen inbreker bevond, zoals men dat in oude boeken vaak nog zo beangstigend leest. De volgende morgen ont waakte hij tevreden- Maar bij alle andere mensen scheen het mis. Er stond een oude heer, die wild naar de slaper gebaarde en er ston den twee agenten met houdt- de-dief-gezichten. „Wat doe jij in mijn bed? riep de oude heer- Want dat was hetOnze Jacques was een verkeerd huis binnen gewandeld. Slaapmachine GROTE MOEILIJKHEDEN £)E oprichting van een Weeshuis was ook door andere omstandig heden een zeer urgente' kwestie ge worden. De Armbesturen stonden in die jaren voor zeer grote moeilijkhe den: de zeer slechte sociale toestan den van die tijd, de mislukte oogsten, een cholera-epidemie hadden het sterftecijfer en daarmede ook het aan tal ouderloze kinderen sterk doen stijgen, zodat meer dan anders een beroep moest worden gedaan op de Armbesturen om weer de zorg voor een weeskind op zich te nemen. Wie echter zou men de verzorging van de wezen opdragen? Was het wonder, dat de gedachten van Mgr. Van Hooydonk naar een religieuze Congregatie uitgingen? Maar waar die te vinden? Nu had Mgr. reeds vroeger het plan gevormd een eigen Congregatie te Huybergen te stichten, zoals blijkt uit een schrijven van 28 Juli 1846 Mgr. Ferrieri, nuntius in Den Haag, waarin hij wees op de wen selijkheid van de vestiging van Broe ders in het oude Wilhelmietenkloos- ter. De gebouwen en het werkobject voor deze Congregatie waren reeds aanwezig, maar de oprichting van een nieuwe kloostergemeenschap vroeg natuurlijk tijd: daar konden nog wel enkele jaren mee gemoeid zijn. zijn. 7 O lang kon de bezorgde Bisschop zijn wezen niet aan hun lot over laten en daarom vroeg hij Vader Vin- centius, Overste der Broeders van Oudenbosch, voorlopig de leiding van het Weeshuis op zich te nemen. De goede Vader Vincentius kon natuur lijk dit Bisschoppelijk verzoek niet afwijzen. Hij had eerst nog wel even gesproken over bepaalde inkomsten, waar zijn broeders en wezen van zou den moeten leven, maar Mgr. schoof alle bezorgdheid opzij met de woor den: „Dat komt wel! Als ze geld nodig hebben, vragen ze het maar aan Pas toor de Bie. De Broeders moesten al vast maar gaan en tegen de Pastoor zeggen, dat Mgr. wel eens over een Weeshuis zou komen praten, als het weer een beetje mooier wordt!" Zo had Mgr. op een gemakkelijke manier een lastige klip omzeild:hoe zou Pas toor de Bie daarop reageren? Dat moesten de Broeders zelf maar in orde zien te brengen! Oud-leerlingen (vermelden op stor tingsbiljet) kunnen bijdragen van 100 jaar Huybergen stortin hij van Mier- lo Zn. N.V. te Breda. T")E Darcy Exploration Company, een dochtermaatschappij van de An- glo-Iranian Oil Company heeft bij Nottingham in Midden-Engeland een nieuwe olielaag aangeboord, die van voldoende grootte is voor een lonen de ontginning. De olie werd aange boord op een diepte va nongeveer 1000 meter. De olievelden in Engeland hebben in het afgelopen jaar 54.600 ton ruwe olie geproduceerd. 1MU de vorst is verdwenen, heeft zich op de fruitveilingen een zeer le vendige handel ontwikkeld. De prij zen zijn de laatste dagen sterk opge lopen en liggen ongeveer 10 cent per kg, boven die, welke voor de vorstpe riode werden besteed. De voorraden bij de binnenlandse grossiers zijn hard teruggelopen en er is een behoorlijke vraag. Ook West-Duitsland toont veel belangstelling, in het bijzonder voor de Goudreinette, terwijl voor Engelse rekening Jonathan wordt gekocht. De prijzen van zoete appels en stoof peren liepen eveneens flink op. Deze zijn zeer gevraagd voor de binnen landse markt. Brief rvEN een toepasselijk voorval *-* om er in te komen: Uit een brief van Picasso: „Ja het schilderij is van mij. Ik ben bereid het als nog te signeren, maar dat kost 200 dollar". Uit het antwoord van de kunsthandelaar aan de schilder: „Haha, schuiven. Geen handtekening meer nodig. De brief is voor mij voldoende. Ik plak hem achter op het schilderij". Kunst JTENMAAL in artistiek milieu ho- ren wij ook nog van een verza melaar, die te Amsterdam een ge garandeerd echte Rembrandt had gekocht. Hij vreesde aan de grens echter moeilijkheden en daarom liet hij er vluchtig een kitschachtig tafereel overheen schilderen. Thuis gekomen verwijderde hij zo voor zichtig mogelijk de verse verf met benzine. Tegelijkertijd verdwenen echter ook de kostbare kleuren van de Rembrandt en kwam er een por tret van Koning Victor Emmanuel te voorschijn. Redder TN Wenen heeft de politie medege deeld, dat de Duitse herder Mira zijn meester van de verstikkings dood heeft gered. Mira holde na melijk naar een politieman op straat en begon te janken. De politieman, die de baas van de hond kende, liet hem binnen, doch Mira bleef jan ken en naar een van de deuren hol len. Toen de politieman deze deur opende, trof hij de meester van de hond bewusteloos aan. Twee gas kranen stonden open. Smokkelaar A AN de greus bij Glanerburg ont dekte de douane een geheime bergplaats in het kunstbeen van een man, die de grens wilde passeren. Er bevond zich een pond koffie in. Het smokkelbeen werd niet in be slag genomen. Want de smokkelaar moest nog een heel eind lopen, vooraleer hij thuis was. GEACHTE REDACTIE, Naar aanleiding van Uw ar tikeltje in de Wonderlijke We reld van 11 Febr. j.l. bedoeld wordt de Russische uitvinding van die slaapmachine kan ik U me dedelen dat dit geheim zeer ge makkelijk te ontsluieren is, n.l zoals ik U dit in de tekening dui- gelijk laat zien. Een bewijs te meer dat het zo is, blijkt wel uit het feit dat ze niet meer wakker te krijgen zijn. Hoogachtend, A. J. van N. Plaat JN het vriendelijke Belgische dorpje Marchienne au Pont in de Ardennen heeft de burgemees ter een nieuwe methode bedacht om het huwelijksgeluk van zijn dorpelingen bestendig te maken. Tijdens het ja-woord in het trouwzaaltje wordt een opname gemaakt en later krijgen de jong gehuwden een gramofoonplaat cadeau, waarop hun stemmen met op de achtergrond de bruids mars uit de opera Lohengrin. Wanneer het nu bakkeleien wordt moet een van de echtelieden de moed opbrengen de plaat op te zetten. Dat vertedert, meent de burgemeester, en herinnert er aan, hoe goed de tijd was. Geieillig DIJ vergissing werd de Japanse oorlogsmisdadiger Tetsuo Hay- ashi, die tot levenslang was veroor deeld, vrijgelaten, omdat men dacht, dat zijn straf was uitgezeten. Toen men het abuis bemerkte schreef men natuurlijk snel een briefje naar de heer Hayashi met het verzoek terug te llimen. Tot verwondering van velen kwam hij nog ook. „Ik dacht al", zei onze Hayashi. Klok JN PANIEK stormden de in woners van het West-Duit se plaatsje Neusee 's nachts om half drie naar buiten, zij hoorden de klokken luiden en dachten, dat er een ramp was gebeurd- Maar neen. De klok kenluider was zich gewoon aan het oefenen om goed voor den dag te komen wanneer de nood werkelijk aan de man kwam. (Advertentie) Ruwe en gesprongen handen? KALODERMA Gelee! ZONDAG 14 FEBRUARI 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.55 Sport- meded.; 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus.; 9.15 Gram.; 9.25 „Geestlijk leven", caus.; 9.40 Met en zonder omslag; 10.10 Kamerork., klein koor en sol.; 10.45 „Een huwelijksaanzoek", hoorsp.; 11.20 Pro menade ork., koor en sol. AVRO: 12.00 Sport; 12.05 Lichte muz.; 12.35 Even af rekenen, Heren!; 12.45 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.05 Meded. of gram.; 13.10 Amus.muz.; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Ka merork.; 14.55 „De strijd om Troje", hoorsp.; 15.20 Gram.; 16.00 Filmpraatje; 16.15 Franse chansons; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. muz.: 17.30 V. d. jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18.30 Korte kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst; 19.35 „Ge sprekken om de Bijbel". AVRO: 20.00 Nws.; 20.05 „The Mikado", operette; 21.25 Meded.; 21.30 „Rijk en geen geld", hoor spel; 22.00 Gevar. muz.; 22.20 Cabaret: 22.45 Journaal; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Dansork. en sol. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst.; 9.45 Orgelconc. IKOR: 10.00 „10 Verkeersregels", caus.: 10.30 Ned. Herv. Kerkd. NCRV: 12.00 Meisjeskoor. KRO: 12.15 Gram.; 12.20 Apologie;. 12.30 Hammondorgel en piano; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Katho liek nws.; 13.ÏO Gevar. muz.; 13.40 Boek bespr.; 13.55 Gram.; 14.00 V. d. jeugd; 14.30 Kamermuz.; 15.00 Clavecimbelspel; 15.25 „Op de paden van het nabije Oos ten", caus.; 15.45 Residentie-ork.; 16.10 „Katholiek Thuisfront overal!"; 16.15 Sportrep.; 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Geref. kerkd.; 18.30 Vocaal kwart.; 18.55 Nws. uit de kerken; 19.00 Vocaal ens. en kamerork.; 19.30 „Mijn Pathmos", caus. KRO: 19.45 Nws.; 20.00 Gram. 20.25 De gewone man; 20.30 Amus. muz.; 21.10 Act.; 21.20 Musette-ork. en solist; 21.45 „Wij waren Wimpo", hoorsp.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Radio Philharm. ork. BRUSSEL (Frans). 324 m. 11.00 Ko ren, Oratoriumver. en Symph.-ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.30 V. d. sold.; 14.00 Gram.; 16.00 Sport 16.45 Gram.; 17.45 Sportuitsl.: 17.50 Gram.; 18.00 Cello en piano; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 19.30 Casino- ork. en sol.; 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Verz.-progr.; 23.00 Nws.; 23.05— 24.00 Gram. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Verz.-progr.; 14.30 Fanfare-ork.; 15.00. 15.45 en 16.45 Gram.; 17.00 Nws.; 17.05 Gram.; 19.00 Kath. uitz.; 19.30 Nws.; 20.00 Orkestconc.; 20.50 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55 Nws.; 23.00 Lichte muz.; 23.55 Nws. MAANDAG 15 FEBRUARI 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 7.50 V. d. jeugd; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.40 Lichte muz.; 9.00 Gym.; 9.10 „Onder de pannen", hoorsp.; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus.; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Pianorecital; 10.35 V. d. zieken; 11.40 Voordr.; 12.00 Gram.; 12.07 Amus.-muz.; 12.30 Land- en tuinb.-meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Amus.-muz.; 13.00 Nws.; 13.15 V. d. Middenstand; 13.20 Omr.-ork.; 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Sopr. en piano; 14.35 Gram.; 15.00 „Enoch Arden kwam te rug", hoorsp.; 16,00 „Le petit Due", ope ra (gr.); 16.45 Vragenbeantw.; 17.15 Or- gelsp.; 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Pari. overz.; 19.00 V. d. jeugd; 19.10 Gram.; 19.25 Volkszang; 19.45 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek; 20.00 Nws.; 20.05 Act.; 20.10 „In Holland staat een huis", hoor spel met muz.; 20.40 Aetherforum; 21.20 Oude en moderne dansen; 21.50 „Om de toekomst van Nieuw-Guinea", caus.; 22.05 N.I.R. Symph.-ork. en solist; 23.00 Nws.; 23.15 Orgelspel; 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.33 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Sportuitsl.; 8.20 Gram.; 8.30 „Tot Uw dienst"; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Gevar. muz.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb.-meded.; 12.33 Orgelcon cert; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Metropole-ork.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.35 Idem; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Fluit, clavecimbel en viola da gamba 16.55 Gram.; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 17.45 Rege ringsuitz.: „Nederland en de wereld", uitwisselingsprogr.„Indrukken uit Bra zilië" door Mevr. N. Povel-Do Rio Bran- co; 18.00 Fanfare-ork.; 18.20 Sport; 18.30 Gram.; 18.45 Engelse les; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Vocaal ens. en sol.; 19.30 Parlementair comm.; 19.45 Huismuz.: 20.00 Radiokrant; 20.20 Lichte muz.; 20.45 „Riant Landhuis", hoorsp.; 21.35 Gram.; 21.45 Samenzang; 22.15 Pianorecital; 22.40 Candidaten-tournooi Wereldkamp. Dam men: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en S.O.S.-ber.; 23.15 Het Evangelie in Esperanto; 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 V. d. landb.; 12.42 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Pianospel; 13.30 Gram.; 13.45 Pianospel; 14.00 Schoolradio; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Fi nanciële kron.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Solistenconc. 21.15 Omroepork.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.5523.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Om roepork.; 12.46 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.15 Kamermuz.; 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Zang en piano; 17.50 Gram.; 18.30 Chansons; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.: 20.30 Gram.; 20.40 Kamerork. en soliste; 22.00 Nws.; 22.15 „Temps Libre"; 22.55 Nws. door J. P. MAKOUAND 23) „Neemt u me niet kwalijk. Ik had het zo druk". „Dat weet ik. U hebt het altijd druk. Niemand scheen een ogenblik tijd voor mij te hebben. Denkt u. dat ik bin nen die muren een bad kan krijgen?" „Ja. u kunt kuipen heet water krij gen Het is geen weelde u bent helemaal zwart in uw gezicht". ,.U ziet er nog veel erger uit". Rodney glimlachte, gelukkig dat hij naast haar liep. Zij keek hem peinzend aan. ..En u ziet er vermoeid uit. U hebt u al die tijd over iet: bezorgd gemaakt". „Ik? Hoe komt u daarbij?" „Uw gezicht spreekt boekdelen Als u geen zorgen had. zou u niet zuute rimpels trekken. Het zat al die tijd vol rimpels". „O.dat is van ouderdom". Zij maakte een ongeduldige hoofd beweging „Kunt u dan nooit ernstig zijn?" „Er zijn veel belangrijke dingen om aan te denken" ging Rodney zakelijk voort. „Wij zitten hier bijvoorbeeld diep in het binnenland; uw vader is een heel rijk man, en ledereen weet dat. Hij is een wandelende goudmijn en in China worden met goudmijnen korte metten gemaakt.' Ik probeerde hem van deze reis te weerhouden, maar nu kunnen wij enkel nog hopen, dat iedereen heel minzaam zal zijn, Hebt u daaraan als 'ns gedacht?" „Ik weet het. Ik heb ook gepoogd hem terug te houden, maar als hij eenmaal zijn zinnen op iets gezet heeft is hij er niet van af te brengen. Hij zegt altijd, dat hij geen tijd heeft te verliezen en ik begrijp niet wat hij daarmee bedoelt. Vindt u. dat hij er goed uitziet?" „Ik zou zeggen van wel. maar ik weet er niet veel van", zei Rodney. Ik ben slechts een betaald employé voor hem. Behalve de eerste dag. is hij niet vriendelijk meer tegen me ge weest". „Nu, u was ook niet zo aardig tegen hem. wel?" „Nee. hij ergerde mij. Ik kan niet Zljn als '«mand me ergert." „Wilt u me iets beloven? Beloof me. dat a s er iets gebeurt iets. dat u werkelijk erg vindt - dat u het me dan zult vertellen? Wilt u dat doen? rk zal niet gillen of flauwvallen of zo ..Dat weet ik wel. Hebt u een be paalde reden om het te vragen?" „Nee. geen enkele, maar ik heb een gevoel of er iets om ons is. Het is een onrustig gevoel. Ik weet niets, maar ik voel. dat er iets gebeuren gaat. Iets. dat niet jn de haak is. Rodney keek haar aan en knikte baar toe. „U hebt intuitie". Zij vatte ineens zijn arm. Haar vin gers omspanden zijn katoenen hemds mouw. „Beloof het me", zei ze haastig; „daar komt Philip Lioe". ,.U weet, dat ik u niets weigeren kan", zuchtte Rodney. Philip kwam aanrijden op een ruige soldatenpony en hij reed goed. Een jong officier, die naast hem reed. sa lueerde glimlachend. „Dit is luitenant Shoe, van Zijne EXcellentie's staf", stelde Philip voor. Luitenant Shoe gleed uit het zadel en salueerde nogmaals. Hij zag er keu rig uit en had een gekunsteld, lich telijk zelfbewust voorkomen, alsof hij lange tijd in de spiegel gestaan en zichzelf gesuggereerd had dat hij een krijgsman was. „De complimenten van de generaal", zei hij in goed Engels „en hij hoopt zeer dat u een goede reis hebt gehad. Hij vraagt of mr. Newall en u hem de eer wilt aandoen, vanavond met hem te dineren. In het beste hotel is alles voor u In gereedheid gebracht. Het spijt de generaal, dat hij u niet in &ijn eigen kwartier gastvrijheid kan aanbieden. Mag ik hem zeggen, dat u hem vanavond de eer zult aandoen?" „Graag", zei Rodney en keek naar Mei Newall. „Het is zeer vriendelijk van Zijne Excellentie, maar ons ge zelschap omvat nóg twee leden". Philip Lioe nam haastig en verle gen het woord. „De generaal", begon hij en zweeg even. „Ik geloof niet, dat juffrouw Newall genoegen zou scheppen in het soort feestmaal, dat generaal Woe geeft. Ik dacht, dat meneer Steuben haar misschien wel gezelschap zou willen houden. Ik weet zekjr. dat hij het met genoegen doen zal". „Dank je. Philip", zei Rodney, „dat denk ik ook wel". Hij glimlachte tegen de adjudant v«n de generaal. „Betuig de generaal alstublieft mijn hartelijke dank. Uw taal heeft een spreekwoord: In tijden van gevaar sluit u aan bij een goed generaal". „Haha!" lachte de adjudant. „Dank u. Dat is een goede mop". En Philip lachte mee. „Meneer Jones is gewel dig" zei hij; we zulllen vanavond pret hebben". De toon van die woorden deed Rod ney Jones opkijken en hij zag de drei gende mur n van Ho Hsien vlak bo ven zich. De poort ging voor hen open als een donkere muil en het stads gerucht drong tot hen door. Zonder door de schildwachten aan geroepen te worden, trok de karavaan door de tweede poort en de brede hoofdstraat in. welke dwars door de stad voerde naar de poorten aan de andere zijde. Ho Hsien bleek een wel varende stad en was stellig een knoop punt van wegen en handel geweest, voordat de spoorweg de handelsroutes verlegde. Nog hadden de winkels in de hoofdstraat een welvarend uiter lijk. al begonnen hun uithangborden verveloos te worden. Alle winkels had den vlaggen uitgestoken, zodat zij on der een hemel van banieren trokken: de zangvogels der winkeliers hingen buiten en zongen hun lied en de koop lieden stonden in hun kramen, waar de landlui hun waren bekeken. Er waren koper en grof aardewerk te koop. Een kopersmid en zijn hel pers hamerden kommen en pannen. Een klerenkoopman vertoonde zijn waren, welker lof hij zong. De verko per van zoetigheden sloeg op zijn ko peren gong. Een houtskoolkoopman hanteerde zijn ratel. De waaier-her steller liet zijn bel klinken, want het warme jaargetijde naderde. Alles had zijn vaste geluiden, zodat zelfs een blinde precies kon vertellen wat er op straat gebeurde Maar Rodney meen de in de bekende geluiden een ge spannen toon te horen en de gezichten op straat keken nors en beangst. Het was duidelijk te zien. dat de gepant serde vuist van de oorlog zwaar op deze mensen drukte. Ho Hsien had de ramp te dragen, welke alle goede bur gers hun goden baden van hen af te wenden een millitaire bezetting. (wordt vervolsn

de Stem | 1954 | | pagina 3