ZEEUWSCH-VLAANDEREN lijkt nu een gevangenis HOOVER Drs Scherft legcle in Breda grondslag voor inventarisatie Walcheren Zuid-Beveland Z.Vlaanderen Drs van Liercle naar Zuid-Afrika Hebt U toestemming van uw man om schadevergoeding te vragen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 Tot overmaat van ramp: nog mist ook! Ontbreken van waarschuwingssysteem veroorzaakte onaangename verrassingen Benoemingen Per taxi (gratis) naar Brugge De nieuwe rijksarchivaris voor Middelburg b Eén archief is gereed gekomen DE nieuwe ryksarchivaris voor Mid delburg, drs P. Scherft uit Breda, wiens benoeming wij gisteren meld den, zal zijn functie ongeveer 1 April aanvaarden. Hij werd in Batavia ge boren in 1916, maakte zyn middelba re studies aan een lyceum te Den Haag en studeerde aan de universi teit van Leiden klassieke letteren. Zijn doctoraal examen deed hij in 1941. Twee jaar later legde hy met goed gevolg het examen af voor weten schappelijk archiefambtenaar eerste klas. Na enkele jaren lang de archie ven van Doesburg en Beuningen te hebben geordend, kwam hij Juli 1946 naar Breda, waar hem een veelom vattende taak wachtte. Op Katseveer-Zierikzee werd gevaren Mr Meerkamp van Eiubden overleden Afscheid van ir H. W. van Tijen MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Voor de kantonrechter van Bergen.... De man met de zeis j Zal Ambachtsschool cursus metselen krijgen TERNEUZEN Sanapirin NSt AGENPA~ HEDEN MORGEN MAANDAG (Van onze speciale verslaggever) ZE^T™-JLAA/DE?EN ZIT POTDICHT De verkeerstoestand van de- sluitingen 5,^^ "d^kVriVi!! S moei z«n gewelft"6 StatUE V"n 'SeneralitC,tsland" een bevoorrechte Het weinige verkeer dat nog mogelijk is. beperkt zich tot enkele nlaatsen. Alleen degenen die zelf een auto bezitten kunnen nog uit de voeten, maar dc reizigers die van de busdiensten afhankelijk zijn, kunnen slechts kiezen tus sen twee dingen; trachten te liften of thuis blijven. ^?gin' sl®chts,toe®ankel'jk voor wagens met een wieldruk van 600 kg de PrTvin^l' w-f, vJee.mds?llte Hiei' en daar zijn werklieden van truien?,nt Waterstaat bezig boringen te verrichten. En op bijna alle kruispunten staan verbodsborden. Het verkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen ligt totaal lam. iAdvertentie> Zie en verbaas U over de eyelotronisehe werking van deze nieuwe Hoover Ten top gevoerde Hoover-perfectie, dit fraaie, nieuwe sleemodel 417. Dank zy CYCLOTRONISCHE WERKING, een wonder om mee te reinigen. Deze werking doet een „stofstorm" in de stofzak ont staan. De zuigkracht behoeft zich niet door opeengeklit vuil,heen te worstelen, blijft bestendig op voile sterkte t Ziehier het grote verschil Zuigkracht: gemiddeld 50% In de slof zak van een GEWONE STOFZUIGER heerst rust. Het stof zet zich vast aan de wan den en hoopt zich op. Naarmate de stofzak voller wordt., vermindert de zuigkracht. Zuigkracht: bestendig 100% 7n de stofzak van de „CY CLOTRON ISCHE" HOOVER woedt een „storm". Het stof bltfft voortdurend in beweging. Vastzetten aan de wanden of op elkaar klitten uitgesloten. Resul taat: de enorm sterke zuigkracht vermindert geen enkel ogenblik. Reg. Trade Mark Een opmerkelijk aantal geheel nieuwe hulp stukken completeert dit sprookje in zilvergrijs en maroon. Vraag demon- I Prijs r iqp stratie bij Uw handelaar, totaal TItJi" f)E Bisschop van Breda heeft be- noemd tot Kerkmeester te Hui ten de heer H. Gilles, tot Kerkmeester te Groede de heren A. Geeraert en A. Cammaert, en heeft bevestigd als armmeester te Groede de heer C. Verschoore. Bovendien heeft Hij be vestigd als armmeester te Bergen op Zoom (H. Hart van Jezus) de heer H. van Gils. DOKTERSDIENSTEN I E GOES wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter v. d. Werff, te Middelburg en Vlissingen resp. door de doktoren Simons en Vader en te Heinkenszand, 's Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Vos, Dokter Folmer te Drie wegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. DIENST DIERENARTSEN QP Zuid-Beveland West wordt Zon dag dienst gedaan door de heren Joh. Klaassen te Heinkenszand en M. Gaakeer te Ovezande. Voor research-iverk en voordrachten QF uitnodiging van de Belgische en Zuid-Afrikaanse Regering, zal Drs. van Lierde uit IJzendijke zich begin Maart naar Zuid-Afrika begeven om daar research-werkzaamheden te gaan verrichten op agrarisch economisch terrein. Na de H.B.S. te Oostburg doorlopen te hebben, studeerde Jacq. van Lierde aan de Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg, waar bij in Fe bruari 1951 het doctoraal examen ar- legde in de economische wetenschap pen. Reeds tijdens zijn studie in Tilburg werd hij door de F.A.O. de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties, uitgekozen om zich aan de Sorbonne te Parijs te gaan bekwa men in de landbouweconomie en sta tistiek. Na zijn doctoraal examen mocht hij een andere uitnodiging accepteren, re- ze maal van de Amerikaanse Rege ring. Aan de Universiteiten van India na en Wiscons in ging hij zich verder specialiceren en behaalde aan laatstge noemde Universiteit de Master of Sciense titel. Ook werd hij daar als assistent be noemd van de prijs- en marktpolitie- ke problemen. Thans zal Drs. van Lierde verschil lende voordrachten houden op econo misch gebied aan de Universiteit van Pretoria en er research werk doen. In genoemde stad, waar de Regering zetelt, zal hij tevens nauw gaan sa menwerken met de Regeringsautori teiten van het Departement van Land bouw en Economie. Na het vervullen van zijl» missie in October, hoopt Drs. van Lierde weer terug te komen naar Europa. TTOE lang deze toestand, welke nu al twee dagen duurt, nog zal aan houden, is niet met zekerheid te voor spellen. Het moet echter allemaal wel heel gunstig verlopen, wil er Maan dag een einde aan komen. Het weer werkt nu eenmaal niet bepaald mee. Tot nog toe is er alleen nog sprake geweest van uitbreiding van de ver bodsbepalingen. Gisteren kwam er bovendien nog bij, dat een zware mist zich als een ondoordringbare barrière op het land plaatste, daarmee het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen practisch vol komen makende. De veerdiensten on dervonden daarvan uiteraard weer veel last en het is voorgekomen dat niet op de hoogte zijnde chauffeurs van vrachtauto's eindelijk in ZeeuwschVlaanderen voet (of wiel) aan land zetten en dan tot de ontdek king kwamen dat ze wel weer terug konden gaan, omdat de wegen voor het zware verkeer gesloten waren! In West Zeeuwsch-Vlaanderen func- tionneert alleen de busdienst Bres- kens-Oostburg-Aardenburg. De reizi gers voor Brugge worden door de S. B.M. vanaf de Kaaipoort in Aarden burg (daar begint weer een rijver bod) met een taxi verder gebracht en voor zo ver plaats is kunnen ook reizigers voor Eede meerijden. Zon der prijsverhoging! Een gewaardeer de service van deze maatschappij. De Z.V.T.M. kan in 't geheel niet in West-Zeeuwsch-Vlaanderen komen, daar de weg via Isabellasluis afge sloten is. In het Oosten rijden nog bussen van Terneuzen via Sluiskil naar Sas van Gent, van Terneuzen via Axel naar Hulst, van Hulst via Kloosterzande naar Perkpolder en ook de lijn op Koewacht is nog ge handhaafd. Hoewel de weg naar Zaamslag afgesloten is. ziet men kans de dienst op dit dorp nog uit te oefe nen door via St. Annapolder te rij den. Rapenburg, Hengstdijk, Groenen dijk, Ossenisse, Lamswaarde, West- dorpe, Graauw en talrijke tussengele- gen dorpen en gehuchten zijn geheel van busverkeer afgesloten. In Hulst mogen autobussen en vrachtwagens niet op de Markt ko men: de bussen stoppen daarom allen aan het station. BUS NAAR BREDA EEN UITKOMST rT'ALLOZE arbeiders die voor hun werk naar een andere gemeente moeten reizen, zijn in moeilijkheden geraakt en in vele gehuchten ziet men geen kans de kinderen naar de school te laten gaan. Het is overi gens onmogelijk, de narigheden, die ieder ondervindt èn de schadeposten, welke men moet boeken, volledig op te sommen. Het verrassings-element speelt trouwens ook een grote rol: van een waarschuwingssysteem is in 't ge heel geen sprake. Niemand wordt tevoren op de hoogte gesteld als er weer een weg wordt afgesloten. De enige aankondiging is: het verbods bord. De busmaatschappijen kregen tij dens de vorstperiode van de Provin ciale Waterstaat wel de mededeling dat er rekening gehouden moest wor den met deze maatregelen, zodra de ^dooi zou invallen. Daarna is echter geen waarschuwing meer gegeven. De chauffeurs moesten het onderweg, tijdens het uitoefenen van de dienst, maar merken. Daardoor zijn veel rei zigers in grote moeilijkheden geraakt. Ze landden soms aan op punten, waar geen enkele mogelijkheid was voor verder vervoer te zorgen. Gisteren werd de toestand helemaal hopeloos door de dikke mist. Zeeuwsch-Vlaanderen was toen een gevangenis, waarin zelfs de verbin ding tussen de „kerkers" onderling was verbroken. Deze toestand heeft nog eens met grote nadruk aangetoond, dat de busdienst Sluiskil-Breda onmisbaar is. Bij stagnatie in de veerdiensten zou het, zonder deze verbinding, totaal onmo gelijk geworden zijn Zeeuwsch- Vlaandere nte bereiken of te verlaten. Het enorme voordeel van deze populaire busdienst is nu nog eens met een paar vette strepen onderlijnd! O Het bleek al spoedig, dat zijn voor naamste werk in de Baroniestad zou bestaan uit het leggen van de grond slag voor de algehele inventarisatie van de aanwezige archieven. Nu drs Scherft zijn werk in Breda neerlegt, kan hij met voldoening vaststellen, dat het archief van de hoofd- en leenbank is voltooid. De hoofd- en leenbank was een rechterlijk college, waar alle appèlzaken van de Baronie van Breda naar voren werden ge bracht, terwijl hier ook rechtszaken, die samenhangen met het leenstelsel, werden behandeld. Voor de andere archieven heeft drs Scherft de grond slagen kunnen leggen. Drs Scherft heeft op het Bredase archief een his torische prentenverzameling aange legd, die van de 17e eeuw tot heden toe loopt. Bovendien heeft hij de handbibliotheek der gemeente Breda aanmerkelijk uit kunnen breiden. EIGEN VISIE C~)P MEERDERE onderwerpen had de nieuwe rijksarchivaris een per soonlijke visie. Bekend b.v. is zijn wetenschappelijke kijk op de stads rechten van Breda. Tal van publica ties heeft de nieuwe rijksarchivaris op op zijn naam in de jaarboeken van de op zijn naam in de jarboeken van de geschied- en oudheidkundige kring De Oranjeboom. Van deze kring is hij overigens een der oprichters. Deze kring begon met 140 leden en telt er thans 420. Drs P. Scherfts historische arbeid trad eerst goed naar buiten, toen hij ter gelegenheid van de stadsfeesten in Breda in 1952 in samenwerking met de toenmalige algemene rijksarchiva ris, jhr dr D. P. M. Graswickel, de grote Oranje-Nassau-tentoonstelling verzorgde in het vroegere Huis van Brecht. De nieuw-benoemde laat met een zeker leedwezen zijn werk in Breda achter. Er was namelijk nog zoveel te doen, zodat zijn opvolger 'n rijk ar beidsveld wacht. In Breda heeft hij ("AP DE LIJN Zierikzee-Katseveer is gister eenmaal vice-versa gevaren. Wegens de mist kon de Prins Bern- hard pas om twee uur uit Zierikzee vertrekken Voor alle zekerheid ging een ijsbreker voorop en even over drie uur lag de veerboot aan de stei ger. Kwart voor vier werd wederom in gezelschap van de ijsbreker, de terugtocht naar Zierikzee aanvaard. ayniiH Rijksarchivaris drs P. Scherft steeds prettig gewerkt en onder zijn leiding is de archiefdienst aanmerke lijk uitgebreid. Toen hij zijn functie in Breda aanvaardde, was er één kracht voor halve dagen. Thans werkt drs Scherft met twee assistenten, die hi«r een volledige dagtaak vinden. QP 71-jarige leeftijd is te Middel- burg overleden, mr A. Meerkamp van Embden, die van 1921 tot aan de bevrijding rijksarchivaris van Zee land was en op wetenschappelijk ge bied een goede naam had. Van 1942 tot aan Dolle Dinsdag fun geerde hij als burgemeester der Zeeuwse hoofdstad. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad. Vele waarderende uoorden en geschenken in het Sclieldekwartier TR H. W. VAN TIJEN heeft vanmid- dag in het Scheldekvvartier afscheid genomen van de Scheidegemeen schap. De in Wassenaar woonachtige directeur van de N.V. Kon. Mij „De Schelde", gaat het bedrijf n.l„ nu hij de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, verlaten. Hij was met zijn kinderen naar Vlissingen gekomen en in het Scheldekwartier hadden hoofdinge nieurs, de ingenieurs, de hoofden der afdelingen, de afgevaardigden van de sociale instellingen van het bedrijf en van dc personeelsvereniging verza meld, mét vele vrienden en belang stellenden. Uit de toespraken, die werden gehouden, bleek algemeen de waardering en de hoogachting, die men koestert voor de persoon en het werk van ir Van Tijen. Na een kort welkomstwoord van ir G. Kemper, namens directie en af- scheidscomité, sprak als eerste mr J. Kroese, onder-voorzitter van de raad van commissarissen en directeur van de N.V. Ph. van Ommeren, die de president-commissaris, dr Korten- horst, verving, omdat deze de begrafe nis moest bijwonen van dr J. J. C. van Dijk, de oud president-commissa ris. Mr Kroese herinnerde eraan, hoe ir Van Tijen 36 jaar geleden zijn in trede bij „De Schelde" deed, na 'in 1911 als jong ingenieur in dienst te zijn getreden bij Wilton Feijenoord en later bij Werkspoor. Bij het Schelde- bedrijf heeft hij alle rangen doorlo pen cn een prachtige carrière ge maakt. Namens het college van commissa rissen dankte mr Kroese hem tenslot te hartelijk voor zijn vele en voor treffelijke werk in het belang van het bedrijf. Namens het gehele personeel sprak ir C. Kapsenberg zijn waardering en hoogachting uit voor de scheidende directeur. Hij zei, dat het gehele personeel spontaan bijdroeg voor het afscheids cadeau een tapijt voor de woonkamer van ir Van Tijens huis. De heer G. J. de Jonge sprak na mens Ged. Staten en de Prov. Stoom bootdiensten woorden van hartelijke dank voor al hetgeen ir Van Tijen voor de' Stoombootdiensten deed. Na mens beide instanties overhandigde hij een geschenk. DANKWOORD TR VAN TIJEN heeft daarna de spre kers dank gebracht voor hun woor den en het personeel voor het ge schenk. „Veel van wat ik heb willen bereiken mislukte of bleef onvol tooid", zo zei hij, „maar ik dank de Schelde voor wat zij voor mij is ge weest. Al in mijn prille jeugd wist ik, dat ik mijn leven zou doorbrengen tussen schepen en machines. Ik mocht de ontwikkeling der techniek meema ken en mijn bescheiden deel daartoe bijdragen.". Ir Van Tijen dankte alle medewerkers van hoog tot laag, voor de vriendschap, die hem steeds was betoond. Na de oorlog zijn er dingen gebeurd, die hem sterk hebben ge griefd, maar de toekomst zag hij met vertrouwen tegemoet. De grondige wijziging in de bedrijfsvoering gaat nog door. maar ondanks de moeilijk heden (die er ook nog wel zullen ko men), is er in korte tijd iets groots verricht. (Advertentie) AUTOBOTSING Vrijdagmiddag zijn twee personen auto's op de hoek Balans-Bogardstraat met elkaar in botsing gekomen. De ene wagen, bestuurd door M. V.. kwam uit de Bogardstraat. toen van de Ba lans de door J. V. bestuurde auto naderde. Doordat laatstgenoemde geen voorrang verleende, was een aanrij ding niet te voorkomen. Aan beide wagens ontstond zware materiële schade. FEESTAVOND O.D.S. In de grote zaal van het „Schutters hof" gaf de buurvereniging „Over de Seisbrug' haar eerste lustrum-feest avond. De voorzitter der vereniging, de heer B. Vos, verwelkomde in zijn ope ningswoord in het bijzonder de afge vaardigden van „Uit het Volk voor het Volk" en de diverse zustervereni gingen. Hierna voerde het cabaretgezelschap „De Zuidwesters" haar nieuwe pro gramma ..Van de hak op de tak' op dat, dank zij de schier onuitputtelijke humor van de heer Wim de Graaf, een groot succes is geworden. Ook de heer Joop Saluta verdient, voor zijn zang en gitaarspel, een aparte vermel ding. Een gezellig bal besloot de avond. HET NIEUWE „BRITTANNIA" Nadat negen jaar gedelibreerd is over de herbouw van het bij de be vrijding van Vlissingen verwoeste ho tel „Brittannia" is het nu zover dat de aanbesteding 22 Februari zal kun nen plaats hebben. In oude omvang zal het hotel niet herrijzen. Er komt alleen een restau rant en een congreszaal, die ruimte biedt aan vierhonderd personen. WAT DE RAAD WENSTE. Bij de artikelsgewijze behandeling der gemeente-begroting, welke heel wat minder tijd in beslag nam dan de algemene beschouwingen daarover, heeft de heer Vroome nog gewezen op de gevaarlijke situatie bij de kath. kleuterschool in de Wijngaardstraat, waar slechts een smal trottoir de uit gang scheidt van de vrij drukke straat. Hij drong daarom aan om tussen schooldeuren en straat een hekwerk te plaatsen en kreeg bevredigende toe zeggingen. De heer Zuidema kwam met het idee naar voren de Goese dames te animeren tot het knopen van een kleu rig tapijt ter opfleurig van de raad zaal. waar de vroedschap in hoogheid gezeten is. Beduchtheid werd geuit voor de kwaliteit van het monument, dat B. en W. begeren ter ere der bevrijding Wethouder Roose verklaar de geruststellend, dat men geen ont werp zal kiezen, wat 90 pet. der be volking niet kan waarderen. JAARVERGADERING „HEUP U ZEUVEN" Reservefonds uitgeput. De jaarvergadering van de woning bouwvereniging „Help u zeiven" in Slot Ostende gehouden, was zeer slecht bezocht. Het jaarverslag van de penning meester, de heer A. Bruskes, was zeer belangrijk. Vergeleken met de balans over 1952 vertoonde die van 1953 een grote verandering. Op die van dit laar komt geen re servefonds meer voor, terwijl een ver- liessaldo van ruim f 1900 vermeld staat. Vorig jaar stond het reserve fonds met een bedrag van f 6407.61 op de balans en een winstpost van f 3557,94. Beide posten zijn gebruikt om de kosten van riolering te dekken waardoor het mogelijk is om het ver lies tot het zoeven genoemd bedrag terug te brengen. Verder ziet men op de balans van dit jaar f 15000 voor een afgesloten hypotheek, waar tegen- voor iede» interieur lieeft SPEURDER VERF de voorkeur fabrikant*: Fa. Gebr Tjollema, Sneelc 9? ^HAUFFEUR VAN E. uit Tholen kwam met breed geweld op de Julianabrug aanrijden. Mevr. van C. van E. reed op dat moment met haar fiets ook op die brug en juist toen ze aan het einde ervan was gekomen, kwam daar die wagen van van E. aandenderen. Ze stak haar hand op, omdat ze besefte, dat die wagen het nooit zou kunnen halen: hij was te breed en daarbij bevond zij zich nog steeds op de brug.. Van E. reed toch door! Toen kwamen de brokken. r\E wagen kwam met de laadbak te- gen de brug aan en Mevr. van C. viel op de grond. Haar kousen wer den vernield en ook haar schoenen moesten het ontgelden. „En daarvoor sta ik nu hier", vertelde ze met groots gebaar. „U wilt dus schadevergoeding voor Uw kousen vroeg de kanton rechter. ,.Ja", was het korte ant woord. „Hebt U een verklaring van Uw man, dat hij U toestaat om scha devergoeding te vragen?" Neen, dat had ze niet! „Dan spijt het mij, ge weldig, zei de kantonrechter, maar zonder een dergelijke machtiging kan ik niet aan uw verzoek voldoen". De Ambtenaar van het O.M. vond het ge drag van van E. zeer onbehoorlijk en daarom eiste hij 30 gulden of 6 dagen. De kantonrechter deed uitspraak bij verstek en van E. werd veroordeeld tot een boete van 20 gulden of 4 da gen. „En met U zal ik het ook goed maken, zei de kantonrechter tot slot tegen Mevr. van C„ wat kosten die kousen?" „Vijf gulden vijfentwintig", luidde het antwoord. „Dan zal ik van E. voorwaardelijk veroordelen tot één dag hechtenis, tot hij aan Mevr. van C. die 5.25 gulden heeft voldaan". Ze lachte opgelucht toen ze het kan tongerecht verliet. DE RODE ZAKDOEK T~")AN was er Mijnheer de B. uit Rot- terdam, een aannemer, onder wiens supervisie enkele bomen gerooid wer den aan de Steenbergseweg. „U hebt daarvoor niet de nodige voorzorgs maatregelen genomen", zei de kanton rechter. „Er was toch een rode zak doek opgehangen en een van de ar beiders gaf tekens voor het verkeer", wierp de B. tegen. „Dat was niet op vallend genoeg en die man stond al lerlei gekke bewegingen te maken", zei de kantonrechter. Tijdens dat rooien was er een dok ter aan komen rijden met een snel heid van 80 kilometer per uur en die was de dupe geworden van de slappe voorzorgsmaatregelen. 20 gulden of 4 dagen, eiste de Ambtenaar. „Ik dacht dat ik niet veroordeeld zou worden", zei de B.. daarop. „Uitkij ken in het vervolg", zei de kanton rechter. 10 gulden of 2 dagen! ZONDER LICHT T andbouwer van P. uit Steenbergen was op familiebezoek geweest. Na afloop van de gezellige avond was hij in zijn auto gestapt om vervolgens zo vlug mogelijk thuis te komen. Hij kwam precies 150 meter verder, want toen sloeg de onverbiddelijke hand van een politieagent in de hoogte, die sommeerde om te stoppen. Land bouwer van P. had helemaal geen licht op zijn wagen. De koplampen waren uit, de stadslichtjes brandden niet en ook het achterlicht hing waar deloos op het achterspatbord. „Hoe kwam dat eigenlijk", vroeg de kanton- MET een zeis op de rug was M. T. uit Steenbergen zonder meer van de secondaire Stierweg de grote Franseweg komen op- zwaaien. Op dat moment naderde er een wagen, die niet meer uit* kon wijken en daardoor in de berm van de weg terecht kwam. T. kreeg een proces-verbaal en t had zich voor de kantonrechter te l verantwoorden. I „Waarom was U de weg zomaar ingeslagen?" vroeg de kanton- rechter. „Er 'lag een berg zand van wel drie meter en daardoor had ik die wagen niet gezien", zei de be- klaagde. „Dan had u af moeten 2 stappen en goed moeten uitkij- 2 ken", zei de kantonrechter. „Ik 2 nam dat risico maar. Edelachtba- 2 re", luidde het antwoord van T. 2 die nogal zenuwachtig was. „En als die chauffeur nu eens niet met zijn wagen in de berm was ge- I schoten, wat dan?" vroeg de kan- J tonrechter. j „Ik zal hem er eeuwig dankbaar voor blijven, dat hij het wel deed" zei de landbouwer. „Zou ik ook maar." zei de kantonrechter, U was de man met de zeis, die dit ongelukje veroorzaakte, maar het 2 had maar weinig gescheeld of die andere man met de zeis had ook 2 langs de weg gestaan!!!" 25 gul- 2 den of 5 dagen. 2 rechter. „Och, zei van P„ de straat, waar mijn familie woont is zo hel verlicht, dat ik de lichtkegel van mijn koplampen niet opgemerkt had. Nor maal start ik eerst mijn motor en daarna draai ik de lichten aan." Nog maals, ik heb door de sterke verlich ting de kegel van mijn koplampen niet kunnen opmerken en daardoor was ik in de veronderstelling, dat al les in orde was. De Ambtenaar van het O.M. eiste 30 gulden of 6 dagen, maar de kantonrechter vond dit veel te hoog. Volgens hem waren er tal loze verzachtende omstandigheden en daarom kreeg van P. 7,50 gulden of 1 dag. over een aflossing van f6750 aan de leden. Het is niet moeilijk, zei de penning meester de oorzaak van een en ander vast te stellen. Die zit in de kosten, groot f 16.000, welke men maken moest voor de aansluiting van de panden op de riolering en het aanbrengen van closets. Nu de schuld toenam en de onderhoudskosten verder gaan stijgen, was de huurverhoging welkom, hoe wel niet het volle pond genomen is. De gewone ontvangsten bedragen f 39.451 en de gewone uitgaven f 39.232 De aftredende bestuursleden, de he ren A. Oele. A. Bruskes. C. Bi'ugge- man en S. Schram werden herkozen. Voor de rondvraag bestond geen animo. 's Heer Arendskerke SLIPPARTIJ OP KRUISING RIJKSWEG-KERKYVEG Bij de kruising Rijksweg-Kerkweg vond een verkeersongeval plaats. Een personenauto, bestuurd door de heer Steijn uit Hoedekenskerke stond ge parkeerd ter plaatse. Toen de heer S. de Rijksweg wilde oprijden, kwam uit de richting Goes een personenauto, bestuurd door de heer B. uit Krui- ningen, die wilde passeren. Door te genliggers moest de heer B. remmen tengevolge waarvan hij slipte, tegen de andere auto reed en in de sloot terecht kwam. Beide voertuigen wer den beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. AUTO IN DE SLOOT GEDUYVD Een lesauto van de heer Paardekoo- per uit Hendrikskinderen, die gepar keerd stond bij de overweg onder ons dorp, is door onvoorzichtigheid van een chaufeur, die uit de richting Goes kwam, onzacht in aanraking gekomen met diens auto. De les-auto liep lelijke deuken op, terwijl de andere wagen van de weg schoof en de sloot in duikelde. Benoemd De heer A. Karman, klerk ter secretarie is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente 's Gravenpolder. s-H eerenhoek ,'s-HEERENHOEK WEST VOORUIT" Bovengenoemde vereniging gaf haar jaarlijkse feestavond in de zaal van de heer Verhoeve. De voorzitter de heer L. J. van der Linden sprak een wel komstwoord en dankte allen voor de goede medewerking, die hij mocht ont vangen om ook dit feest weer te kun nen houden. Spreker betreurde het, dat nog enkele leden aan het ziekbed waren gekluisterd. Ook de penning meester, de heer P. de Jonge kon niet aanwezig zijn, daar hij nog in het ziekenhuis ligt Daar ieder jaar een H. Mis wordt opgedragen en ook dit weer is geschied hoopte hij dat er veel kracht uit mocht gaan voor een algeheel spoedig herstel. Daarna nam de koffietafel een aanvang. Daar ver schillende leden zich niet onbetuigd hebben gelaten, kon een attractie wor den gegeven, welke 50 gulden op bracht voor het komende jubileum feest. De heren de Vos en Raas zorg den voor de vrolijke noot en wisten zeer verdienstelijk de stemming er spoedig in te brengen, waarna tot laat in de avond de dans met voordrachten werd afgewisseld. Zierikzee In de bestuurskamer van de Am bachtsschool vond de algemene verga dering plaats onder voorzitterschap van mr C. J. B. du Croo, die na ope ning een resumé gaf van de lotgeval len van de school in het afgelopen jaar. releverend de nadelen ontstaan door de ramp waarbij de school in meerdere- of mindere mate betrokken is geweest. Met de uitbreiding en modernise ring van de school was voor de ramp een aanvang gemaakt, maar daarin kwam een tragische stagnatie. Tot Juli stond de school in het water, evenals de woning van de directeur, zodat men genoodzaakt was het on derwijs stop te zetten, maar dank zij de zorgen van de directeur konden de lessen in Enschede worden voortgezet. Toen de school droog kwam hebben directeur en leraren het mogelijke ge daan machines en meubilair te red den. waarvoor hun lof toekomt. De schade aan de machines kon vrij spoedig worden hersteld. Op bescheiden schaal is men weer met de lessen begonnen, aanvankelijk met 15 leerlingen, welk aantal in Sep tember steeg tot 121 en eind Decem ber tot 140. Twee van de leerlingen van de dagschool werden het slacht offer van de ramp. Practisch alle an deren keerden terug. De school draait nu weer op volle toeren en met nieuw enthousiasme is rnen weer begonnen. De verbouw moest eveneens onder broken worden, maar nadat de scha de is opgenomen is men weer begon nen totdat de vorst een spaak in het wiel stak. Momenteel is men weer gaan heien. Wanneer geregeld kan worden doorgewerkt dan zullen in 1955 de sporen van de ramp onzichtbaar zijn. De voorzitter dankte de directeur, leraren en het overig personeel voor alles wat zij gedurende en na de ramp voor de school hebben gedaan. De periodiek aftredende bestuursle den de heren J. Roggeband. J. Steu- tel. S. Ochtman, C. de Vos en mr C. du Croo werd herkozen. In de vaca ture H. Minkema werd gekozen ir M A L Beun. Met klem werd aangedrongen op het scheppen van een cursus voor met selaars. Wel wordt voor dit vak theo rieles gegeven, maar de practijk kon helaas nog niet worden beoefend, voor- ai ook, omdat er te weinig animo blijkt te bestaan. Dezer dagen zal een op roep verschijnen voor aanmelding. Mi nimaal moeten volgens ministerieel besluit 15 leerlingen zich aanmelden, maar de mogelijkheid is niet intgeslo- ten dat men in dit rampgebied, d s- pensatie krijgt voor een geringer aan tal, zodat dan liet vak ook in de prac tijk onderwezen kan worden. Van onze Adverteerders BUREAU MEDISCHE SPORTKEURING OPGERICHT Onder voorzitterschap van Ir. Denie had in de bovenzaal van café „La Belle Vue" een bijeenkomst plaats van de besturen der diverse sportclubs en een viertal artsen. In zijn openings woord heette de voorzitter speciaal de heer Olthof. propagandist van de Fe deratie van Bureaux voor Medische Sportkeuring, welkom. De heer Olthof werd daarna in de gelegenheid gesteld het doel der vergadering, het oprich ten van een sportkeuringsbureau te Teneuzen. uitvoerig uiteen te zetten. Spreker vestigde hierbij de aandacht op het feit. dat Oostburg. Axel en nu ook Huist reeds tot oprichting van 'n dergelijk bureau zijn overgegaan. Tijdens de vergadering werd beslo ten. dat ook Terneuzen zich in de rij zal aansluiten. Dat deze beslissing zo spoedig kon worden genomen, was vooral te danken aan de medici, die spontaan hun medewerking toezegden. Zuiddorpe CREDO PUGNOCLUB OPGERICHT Met om te beginnen tien leden, werd alhier een Credo Pugnoclub opgericht. Men verwacht evenwel, dit ledenaan tal spoedig tot dertig te zien groeien. In de eerstvolgende bijeenkomst zal 'n bestuur worden gekozen. St. Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN Burgemeester en Wethouders van St. Jansteen brengen hiermede ter algemene kennis van de ingezetenen dier gemeente dat mej. Mei, maat schappelijk werkster, elke Donderdag, te beginnen op 4 Maart a.s. spreekuur zal houden van 910 uur des voor middags in het Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Hoofdstraat. St. Jansteen, 11 Febr. '54. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr J. I. M. Reuser. burgem. F. E Francken, secr. 616-0 NieutV'lS'amen VRACHTWAGEN IN DIEPE SLOOT Door het inslaan van een verkeerde weg geraakte nabij Verretreek een der vrachtauto's van de firma R. B. in een diepe watergang. Persoonlijke ongelukken bleven uit. De auto lag zo diep dat hij met een takelwagen naar boven moest gehaald worden. (Advertentie) bij de bestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Koker 90 en 50 ct, ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Opsporingsbrigade 21. AXEL. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Mijnheer Hulot met vacantie. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De Judas. GOES. Grand: Geluidsbarrière. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Wij zijn niet bang. ST. JANSTEEN. Roskam, 5 uur: schie ting. MIDDELBURG. Schuttershof 20 uur: Revue van Overschotjes. Electro: lm weissen Rössl. Schouwburg: De lokkende wildernis. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De grote samenzwering. SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Geluidsbarrière. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verdor ven jeugd. Concertgebouw, 8 uur: Spel met de duivel. VLISSINGEN. Alhambra: In de klau wen der Maffia. Luxor: Pechvogel en Co. WESTDORPE. Lokaal P. de Rijcke: Teerdag Muziekvereniging Eikels wor den bomen. VERNIEUWING WINKELPAND VOERMAN - DE PAUW TERNEUZEN Het confectiebedrijf Voerman—de Pauw in de Noordstraat te Terneuzen heeft zijn winkelpand doen verande ren in een uiterst modern en aantrek kelijk geheel. Niet alleen heeft daar door de zaak zelf aan waarde gewon nen. maar ook het beeld van de Noord straat is er op vooruit gegaan, daar de etalages op moderne wijze een doorkijk geven in de gehele winkel. Op geraffineerde wijze is de indruk geschapen dat er een geheel nieuwe winkel staat. Daarmee heeft deze zaak. welk een van de oudste van Terneuzen is, een waardig interieur gekregen. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 3 en 8 uur: Opsporingsbrigade 21. AXEL. Centrum 4.1? uur: Mijnheer Hulot met vacantie: 8 uur: Obcessie. ABSDALE: C. L. Schout, 6 uur: Prijs- kaarting. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 2.30 uur: De Judas; 6 uur: Dansen. GOES. Grand: Geluidsbarrière. GRAAUW. J. Elias, 5 uur: Prijskaar- ting. ST. JANSTEEN. Jan Pluym, 15 uur: Schieting. Roskam, 6 uur: Kaarting. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30. 5.f5 en 8 uur: Wij zijn niet bang. Café Graauwse Poort, 6 30 uur: Prijskaarten. HEIKANT. J. van Gijsel-van Acker, 2 uur: Prijspiering. P. A. de Block- Vonk. 9 uur: Duivenkeuring op vlieg- klasse. KOEWACHT. Th. Waele: Pru'skaar- ting om konijnen. MIDDELBURG. Electro: lm weissen Rössl. Schouwburg: Lokkende wil dernis. OOSTBURG. Ledel, 2 en 8 uur: De grote samenzwering: 4.o0 uur: Moord aan de Seine. 9 PHILIPPINE. F. Haers, 2 uur: Schieting. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: iJscoman kijk uit!; 5 en 8 uur: Geluidsbarrière. STOPPELDIJK. Alb. de Schepper: Prijspiering t.b.v. VV Rapenburg. TERHOLE. Café Centrum, 6 uur: Prijskaarting. TERNEUZEN. Luxor. 4.30 en 8 uur: Verdorven jeugd; 2 uur: Spel met de duivel. Concertgebouw, 8 uur: Spel met de duivel. VLISSINGEN. Alhambra: In de klau wen der Maffia. Luxor: Pechvogel en Co. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Opsporingsbrigade 2k DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De Judas. GOES. Grand: Geluidsbarrière. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Sla venschip. MIDDELBURG. Electro: lm weissen Rössl. Schouwburg: Lokkende wil dernis. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De grote samenzwering. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Geluidsbarrière. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verdor ven jeugd. VLISSINGEN. Ariënsgebouw. 19.30 u.: Vergadering EHBO..Luxor: Pech vogel en Co.

de Stem | 1954 | | pagina 2