OMZET VAN DETAILHANDEL 7]/2 milliard (in 1950) WATERSNOODSCHADE KAN SNELLER WORDEN GETAXEERD Nederlandse Middenstand in cijfers Ook Sas van Gent vraagt spoedige inpoldering van het land van Saeftinge GRATIS NYLONS Consument brengt meeste geld naar kruidenier en manufacturier Quarré van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke kampioen Vruchtbare Kringj aarvergaclering R.K. J.B. Roosendaal „Garanf'-rijwiel V( Rijwielfabriek Garant" DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 310 vestigingen per 10.000 inwoners Heng sten-Premiekeuring te Goes Normen voor vergoeding van landbouwschade Rijk blijft verantwoordelijk voor rapporten Intensief overleg 1 ooi 1954 kleuterschoolhadhuis en speeltuin op programma LICHTWEEK Gezondheidsdienst voor dieren te Goes Opening nieuwe huis houdschool te Hulst BARAKKEN UIT OOSTENRIJK EXAMENS MARKTEN Uitslag „Berini Prijsvraag" ZIET ONZE ETALAGE 10 COMPLETE BROMFIETSEN HET TWEEDE HALF JAAR C. DE LEEUW - Motoren - Middelburg. ARNHEM Roermondsplein 30 Telef. 22529 GROTE RECLAME VERKOOP 3.95 3.95 /magazh!\ Bovendien 97 ct per bol GANZEPOORTSTR. 9-11-13 f/PMA S.M££UWS£N gangsgebied en 21.800 gulden voor de stad. (De Middenstandsnota van staatssecretaris Veldkamp, waaraan we deze gegevens ontlenen, werkt met gemiddelden voor het hele land, maar bij een eventuele provincie-gewijze gemiddelde-berekening zouden voor Brabant en Limburg de gemiddelde omzetten van de horecabedrijven op het platteland ongetwijfeld hoger en die in de stad lager liggen dan bij de landelijke berekening. De grote ste den Amsterdam, Den Haag en Rotter dam beïnvloeden het stadsgemiddel- de natuurlijk uitermate, terwijl men in het Zuiden ten plattelande veel eerder een pot bier drink* dan in het Noorden en Westen). BESTEDING DER GELDEN WAN de detailhandel waren in 1950 van 188.000 middenstandswinkels en filiaalbedrijven de omzetcijfers be kend. Hiervan waren 92. 7pct. zelf standige middenstandsbedrijven en 7.3 pet. filiaalbedrijven. De totale omzet van deze zaken was in 1950 bijna 7.5 milliard gulden, waarvan 22.4 pet voor rekening van de filiaalbedrijven en 77.6 pet van de zelfstandige midden standsondernemingen komt. De fi liaalbedrijven hebben dus relatief een I veel grotere omzet dan de zelfstandi ge zaken. De zelfstandige midden standswinkel had in 1950 een gemid delde omzet van 33.100 gulden en het filiaalbedrijf van 122.000 gulden! De buurtwinkels blijken een grotere om zet te hebben dan de wijkwinkels en -jentrumwinkels. Niet minder dan 54 pet van het to tale middenstandswinkelapparaat wordt uitgemaakt door kleine en dwergbedrijven, die slechts 18.4 pet van de totale omzet van de midden stand verwerken, en slechts 14 pet van de totale detailhandel van 7.5 milliard. STAD EN PLATTELAND r\E grote verschillen in woon- en leefwijze in de verschillende ge bieden komen ook in de besteding van de gelden duidelijk tot uiting. De gemiddelde Nederlander besteedt bij de detailhandel 723 gulden per jaar. De plattelander echter gemid deld slechts 475 gulden, de stedeling evenwel 847 gulden. Voor het am bacht zijn deze bedragen 132 gulden (de plattelander 79 en de stedeling 159 gulden), en voor het horecabedrijf is van het gemiddelde van 50 gulden per jaar 21 gulden van de plattelan der en 63_ gulden van de stedeling. Er zijn 26.505 hotel-, café- en restaurant bedrijven. Berekeningen hebben aan getoond, dat kruideniers, slagers en textielwinkeliers reeds een gezinsin komen van ca. f 3.500.- uit hun on derneming weten te bereiken bij een omzet van ongeveer f 40.000.-. SAMENWERKING naar 11.199 (omdat ook een aantal kappers tabaksvergunning kregen). Het aantal banketwinkels steeg van 3.364 naar 4.560 en de brandstoffen- handelaren zakten af van 7951 tot 7460. De slagerijen vertonen in aan- (Van onze parlementaire correspondent). TN TOTAAL waren in 1950 in het gehele Nederlandse bedrijfs- leven ruim 2.500.000 personen werkzaam, waarvan 38 pet. in de middenstandssector (18 pet. in de nijverheid, 15 pet. in de han del, 2 pet. in de horecabedrijven en 3 pet. in het verkeer). Ruim 66 pet. van de middenstandsondernemingen heeft geen personeel in dienst. De gemiddelde bezetting van de midden standszaken is niet hoger dan 3 personen. TN TOTAAL telt Nederland 310 ves- tigingen per 10.000 inwoners, n.l. 183 winkels, 97 ambachts- en 30 hore cabedrijven. Hieronder komen pi m. 30 pet. dubbeltellingen voor van ge combineerde bedrijven. Voor de de tailhandel overheersen de buurtwin kels met bijna 70 pet, voor het am- bracht en de basisambachten met ruim 80 pet en voor de horeca en de café's met ruim 50 pet. De totale de tailhandel heeft in 1950 voor een waarde van bijna 7.5 milliard gulden omgezet. De horecabedrijven zetten in 1948 een half milliard om, dat bete kent bijna 50 gulden per hoofd van de bevolking. De Nederlander brengt veruit het meeste geld naar de manu facturier en de kruidenier, n.l. naar beiden meer dan 100 gulden per hoofd van de bevolking. De slager ontvangt tussen de 50 en 100 gulden per hoofd. De melkboer tussen de 25 en 50 gul den, evenals de bakker, de groente boer, de sigarenwinkelier en de ko lenhandelaar. Meer dan 10 maar min der dan 25 gulden per hoofd wordt besteed by de bouw- en aardewerk ambachten, de schoenwinkelier, de woninginrichter, de rijwielhandelaar, de houtverwerkende ambachten, de kleermaker, de distillateur, de drogist en de handelaar in ijzerwaren. De ove rige winkeliers en ambachtsonderne mers ontvangen minder dan 10 gulden per hoofd van de bevolking per jaar. omzetcijfers tal een lichte stijging van 9940 naar 10.014, maar de vleeswarenwinkels daalden van 411 tot 202. Het aantal schoenenwinkels ging van 4098 naar 4249. En nog altijd zijn er 483 klom penwinkels, tegen 451 in 1948. Het aantal drankwinkels (alcoholhoudend en alcoholvrij) steeg van 2099 tot 4228 (omdat nu ook zijn opgenomen de café's met slijterijen). De radiozaken handhaven zich op ongeveer 1400 en de winkels voor electrische apparaten liepen lichtelijk op tot 3402. In 3466 winkels worden ijzerwaren verkocht, het waren er in 1948 nog ruim 3900. (Van een speciale verslaggever) QNZE MEEST VOORAANSTAANDE PROVINCIE op het gebied der trek- paardenfokkerij in Nederland, Zeeland, heeft Dinderdag te Goes zijn trekpaardhengsten ter centrale premiekeuring bijeen gehad. Veelal is het alsof de faam reeds vooruit is gesneld en zo zal wellicht ooknu de beste collectie hengsten, die Zeeland liet zien, als trekpleister gefungeerd hebben. Want ontegenzeg gelijk was het een uitstekende col lectie daar in Goes. Vooral ook de jonge garde zal ve ler aandacht gebonden hebben en te recht! Meestal zijn het de driejarigen die de gemoederen het meest bezig houden. Ditmaal stellig, want ze vormden een beste en tevens talrijke afdeling van het gebeuren. En het waren drie zeer goede eersten die el kaar de kampioensbeker van de jeugd betwistten: van de grote maat de zeldzaam best typische, zware en gro ve zwartschimmel Guido uit de Kluis, d. Churchill v. d, Schaapshoeve, fok ker Fr. Adr. Renne te Prinsenbeek, eig. René A. S. Hendriks te Hulst en Adolf de Nijs te Statenboom-Clinge, de middenmaats zeer goede bruin- schimmel Karei v. Certain, van Jac. de Putter Pz te Axel, fokker E. A. v. Waterschoot te Hontenisse en van de kleine maat de opvallend zware gro ve en gespierde bruinsch. Eglon v. Erva, d. Eglon v. Echt, f.e. L. J. M. Blondeel te Aardenburg, mede-eig. Mare. d.Hoore te Sluis en R. J. de Milliano te Oostburg. Schitterend drietal, waarvan zegevierde Guido uit de Kluis, die zich na vorige herst in Den Bosch (1B) uitstekend gedragen heeft! De grote maat leverde trou wens over de hele linie de beste ca tegorie. DE OUDEREN P"R IS een drang naar economische samenwerking tot opvoering van de productiviteit. In 1953 waren pl.m. 8000 kruideniers bij een vrijwillig fi liaalbedrijf aangesloten, d.w.z. 30 a 35 pet van het totale aantal kruide niersondernemingen. Gezamenlijke in koopcombinaties vinden ook meer in gang, vooral in de textielbranche. Van de ca 16.000 textielhandel-de taillisten zijn 2100 aangesloten bij een inkoopcombinatie, die ongeveer 1'3 van de totale textielomzet verzorg de. In de kruideniersbranche wordt ca 11 pet van de totale omzet aan kruidenierswaren verhandeld door winkels, die bij inkoopcombinaties zijn aangesloten. STIJGING EN DALING ■WANNEER men de totale omzet splitst in omzet op het platteland, in het overgangsgebied en in de stad, dan hebben de plattelandszaken een gemiddelde jaaromzet van 24,600 gul den, de zaken in overgangsgebieden 27.500 gulden en de stadszaken 37.800 gulden. Voor de horecabedrijven zijn deze omzetcijfers 7000 gulden voor het platteland, 9.600 gulden voor het over- TJET AANTAL kruidenierswinkels is de laatste jaren teruggelopen. In 1948 waren het er 27.155, in 1953 nog 24.704. Ook de bakkerswinkels verto nen een daling in aantal: sinds 1948 liep het terug van 15.494 tot 14.793 in net vorige jaar. De consumptie-ijs- winkels handhaafden zich op ca 1450, evenals de bloemenwinkels op ca 5500 en de parfumeriewinkels op bijna 5000. Het aantal meubelzaken had een kleine teruggang: van 3254 naar 3132 en het aantal postzegelwinkels zakte van 204 tot 198. Een stijging is te con stateren bij de groentewinkels: van 15.238 naar 16.308, bij de rijwielzaken van 10.011 naar 10.498 en bij de siga ren- en sigarettenwinkels van 9.763 \JAAST de 26 driejarigen waren er dertig oudere hengsten, verdeeld over zes categorieën, welke dus ieder niet erg talrijk konden zijn. We zul len ze dan ook niet afzonderlijk be handelen, slechts als één geheel over zien. Bij de vierjarigen was de grote maats zwartsch. Quarré, d. Nico v. Annie f.e. Stallen de Dobbelaere c.s., een opvallend goede, soortige, zwa re, grove en regelmatig gaande eer ste, van de kleinen was de zwartsch. Victor v. Eversdam. eveneens d. N. v. Annie, f.e. Cyr. v. Overloop te Zuid- dorpe c.s., een goede eerste. De 5- en 6-jarige groten telden geen le prijs, van de kleine maat daaren tegen kregen wel drie een le prijs met als primus de wel zeer goedsoor- tige en zeer vlotte zwartsch. Nico v. h. Zwartewater, d. N. v. Melo. Lim burgs fokproduct van Mare. d'Hoore te Sluis en mede-eig., gevolgd door de bruine Nico v. Eversdam, d. N. v. An nie, eig. C. A. Dekker Cz te Axel en de brunsch. Nico v. d. Klef, d. N. v. Melo, Limburgse, van Jac. de Putter Pz te Axel en cons. Alle drie hun eer ste prijs ook vlot waard! Bij de ouderen tenslotte zegevierde in de grote maat de 8-j. Limburgse bruinsch. Nico v. Ella (N. v. Melo) van D. A. Timmerman te Kattendijke, goed geheel met voldoende gangen en in de kleine maat de 9-j. Limburgse bruine Nico v. Stegeshof, (N. v. Me lo) van de Coöp. Hengstenver. „Eiland Tholen", best type dat echter een piet- sie kort wordt in de gang. Verschil lende aanwezigen oordeelden no. 2, de Limburgse Nico II v. Caroline, d. N. v. Beek, van Gebr. Verdonk te Nieuw- dorp-Lewedorp, even goed, zo niet beter. Tussen de vijf allereersten ging de eindstrijd om de hoogste Zeeuwse ti tel: het kampioenschap. Drie werden tenslotte teruggeroepen: Quarré, Ni co v, h. Zwartewater en Nico v. El- la. Alle drie zeer goed! Geen werd heengezonden voor bekend werd dat Quarré van de Dobbelaere de titel kreeg toegewezen. Nico v. h, Zwarte water is trouwens weinig of niet min der. Zeer imponerend was tenslotte het vijftal kampioenen dat opgesteld werd: Quarré plus de 11-j. Nico v. Annie van C. A. Dekker te Axel, de 7-j. Edelman v. Veldzicht van „Zuid- Beveland" en de beide van W. de Back en Zn. te Mcliskerke: de 7-j. Wilfried en de 11-j. Nico v. d. Hei bloem. Zeeland hield weer met ere zijn naam hoog! J~NE WATERSNOODSLACHTOFFERS IN DE LANDBOUW zien met onge- duld uit naar de betaling der vergoedingen met name ook voor hun land bouwschade, welke behandeld wordt door de Rijksdienst voor Landbouw- herstel. Zoals bekend, zal de bijdrage van het rijk in het algemeen niet door taxatie van de verschillende verloren gegane producenten, dieren, werktui gen enz. worden vastgesteld, maar plaatsvinden met toepassing van normen volgens welke de hoeveelheden en kwaliteit van gewassen worden geschat en de prijzen van deze goederen, boomgaarden, vee en andere agrarische be- drijfsinventaris en voorraden al naar gelang van de kwaliteit worden bepaald. Van de in artikel 61 van de Wet op de Watersnoodschade gegeven bevoegd heid tot het stellen van normen zal dus gebruik worden gemaakt. Men mag hiervan verwachten, dat de afdoening volgens normen sneller en eenvoudiger zal kunnen plaats hebben, dan door individuele schattingen. betrokken en welke verantwoordelijk heid deze hiervoor kunnen dragen. In een systeem van vergoedingen volgens normen is het uitermate be langrijk, dat de normen, die uiteraard wel vrij grof moeten zijn, toch zoveel mogelijk aan een ieder een billijke vergoeding geven voor het verloren gegane of beschadigde, dat binnen 'n bepaalde groep nog aanmerkelijk in kwaliteit kan verschillen. Daarnaast is het vooral van belang, dat bij de opstelling van de normen wordt re kening gehouden met alle factoren, welke redelijkerwijze daarin kunnen worden opgenomen. De opzet en het niveau der normen moeten dus zeer zorgvuldig worden beoordeeld. Nu de Wet op de Waters noodschade 1953 inmiddels in het Staatsblad is opgenomen en de nor men op korte termijn zullen worden bekend gemaakt, lijkt het gewenst eens na te gaan, welke instanties bij het tot stand komen der normen zijn OVERHEID VERANTWOORDELIJK VEELZIJDIGE ACTIVITEIT TN de R.K. Landbouwwinterschool te 1 Roosendaal hield de kring Roosen daal van de R.K.J.B. gisterenavond een druk bezochte en geanimeerde jaarvergadering. Voorzitter J. Vos dankte in zijn openingswoord de vergadering voor het tijdens zijn verblijf in Amerika in hem gestelde vertrouwen, dat hem het kringvoorzitterschap in handen legde. Tevens spoorde hij de afdelingsbe sturen aan, grote aandacht te beste den aan het probleem van de toe komstmogelijkheden deze jonge boe ren, dat steeds nijpender wordt en aan de ook onder de jonge boeren steeds verder om zich heen grijpende geloofsvervlokking. Vervolgens bleek uit het jaarover zicht van de kringpenningmeester, dat de kring Roosendaal in finantieel opzicht lang niet slecht „geboerd" heeft in het voorbije verenigings jaar. Het jaarverslag van de secretaris getuigde van een grote activiteit op velerlei gebied. Verheugend is vooral de grote deel name aan de retraites, de kadercursus, de culturele wedstrijden, de land- bouwjiroefwedstrijden en de sport wedstrijden. UITSLAGEN ■WERVOLGENS reikte de feestelijk adviseur, kapelaan Krielaars, de prijzen uit aan de prijswinnaars van de Woensdag te Roosendaal gehouden toneel-, declamatie- en spreekwed- strijden. In de toneelafdeling was de uitslag der wedstrijd: 1 Oudenbosch, 2 Wouw, 3 Rucphen, 4 Sprundel. De uitslag der declamatiewedstrijd luidt als volgt: 1 Chr. v. Oers, Wouw, 2 M. Willemse, Rucphen, 3 A. v. Heij- beek, Wouw, 4 J. Broos, Sprundel. In de spreekwedstrijd waren 2 prijs winnaars. Chr. v. Ooers uit Wouw won de eerste, terwijl kringvoorzit- ter J. Vos, de tweede prijs in de wacht sleepte. De beste toneelspeler Heijbeek uit Wouw. was a. v. BESTUURSVERKIEZING ^vanTur^nwesttf" T J len Rot"' 0nd" ™°rzi»"Schap bijeen, voor het afwerken'vak een ujvlgjTgenda maal Nadat gedurende ruim een uur in 'beslkfeS opende de voorzitter de openbare 7ergmlerin„ g wfrt>.vergaderd, een voorspoedig 1954 toe. Hij sprak tevon* U ,.en wenste de leden jaar voor de gemeente Sas van Gent ccn gunsti?1' '1Pt lopende In korte trekken memoreerde spreker heteeeni„ s," czn" mo&en z,in' de gemeente zoal was voorgevallen. Hoewe" èr Pe" ,jaar in worden gekoesterd, kan 1953 een in alle opzichten f Ve.-e vcrlanSens baar jaar worden genoemd. n Sunstig en vrucht- Y'ERSCHILLENDE straten werden aanzienlijk verbeterd; met het ge reedkomen van de nieuwe wijk het Bolwerk is een fraai stukje Sas bijge- wonnen. De verlichting werd verbe terd. Plannen bestaan, aldus de voor zitter, om op enkele plaatsen nog lichtpunten te plaatsen. Ook de brandweer was in het afgelopen Jaar uitermate actief, hetgeen nu niet di rect als een gunstig resultaat, doch veeleer als een bittere noodzaak moet worden gezien. Er is n.l. hulp verleend tijdens de rampdagen, bij het leeg pompen van de lage gedeelten van Terneuzen. Een grote brand in de si- we!ke verscheidene dagen aanhield, en de omvanEi'iike brand in de pas opgerichte hout/ape rij, moesten worden bedwongen Ten gevolge van de m 1953 gehouden raadsverkiezingen, had een vevschi, ving plaats in de fractieverhoudingen in de raad. terwijl tevens een scheel nieuw college van B. en W. uit de bus was gekomen. De voorzitter uitte de wens. dat in 1954 eenzelfde eendracht in de raad zou blijven heersen als tot uu toe het geval is geweest. Als eerste punt kwam ter sprake, bet besluit van de raad der gemeente Hulst, waarbij op bespoediging van de inpoldering van het verdronken land van Saeftinge werd aangedrongen. Be sloten werd, om aan dit besluit adhae- fie te betuigen, aangezien dit als een 'g voor de gehele streek moet worden gezien. Met de woningbouwverenigingen „Sas van Gent" en „Vooruit" werd een komstegeslotenPken'nS"COUlant"overeen'" onu°dgengve^ s? voor gIJ het te nemen besluit tot vast stelling van de gemeene-begroting voor 1954 ontstond al direct enige dis cussie, doordat enkele leden begonnen met het voorstellen van wijzigingen. Zo werd als gevolg hiervan besloten het presentiegeld van de leden der slembureaux te verhogen van f 6 op f 8, De raad was ten zeerste ingeno men met het feit dat de bouw van een kleuterschool en een badhuis, de aan leg van een speeltuin, en de bouw van een tehuis voor ouden van dagen, in het vooruitzicht is gesteld. De kleuterschool, het badhuis en de speeltuin zullen hoogstwaar schijnlijk nog dit jaar een feit wor den. Van de bouw van een tehuis voor ouden van dagen zal echter voorlopig nog niet veel komen, aan gezien momenteel nog geen voldoen de gegevens beschikbaar zijn, waar uit kan worden opgemaakt of een dergelijke inrichting rendabel kan worden gemaakt. De heer Stevei* tPvdA) merkt op dat zulks toch wel net geval kan zijn, gezien men op het eiland Tholen reeds een dezer dagen tot de aanbesteding van een dergelijk tehuis overgaat, hetgeen volgens verklaring van een der op- nchters, wei degelijk zichzelf k»n bedruipen. Voorzitter zegde toe zich met de betreffende gemeente in ver binding te stellen. De heer de Groff (PvdA) vroeg, waarom het plan van de winkeliers in de Zuidstraat, tot aanbrenging van een feestverlichting tijdens de Kerst dagen, was afgewezen, terwijl van ge meentewege aan de Westkade wél een verlichting was aangebracht. De voor zitter deelde mede, dat dit was ge schied. omdat de aan te brengen ver lichting een belemmering van het ver keer met zich zou brengen. Het aan brengen van de verlichting aan de Westkade van gemeentewege, zag spreker als een stimulans voor het overige deel der gemeente, om in het vervolg op meerdere plaatsen iets in die richting te presteren, hetgeen het vreemdelingenbezoek, vooral van Bel gische zijde, ten zeerste zou bevorde ren. Hij kan dan ook al mededelen, dat het in de bedoeling lag van enkele particulieren, om eenmaal per jaar, gedurende een hele week, Sas van Gent tot lichtstad te promoveren, door in de gehele gemeente een grootse feestverlichting aan te brengen. De heer de Groff (PvdA) stelde voor om bij de totstandkoming van het uit breidingsplan meer aandacht te beste den aan het aantrekken van nieuwe industrieën. De heer de Maaijer (KVP) vroeg of tegelijkertijd met het aanbrengen van een uurwerk met verlichte wijzerplaat aan de toren van het gemeente huis ditzelfde kon worden gedaan, doch zonder verlichting, in de toren van het kerkje in de Zandstraat De raad kon zich met dit voorstel vere nigen, evenals met het voorstel om langs het kanaal nog twee reddings kastjes bij te plaatsen. kastanjebomen in sta tionsstraat blijven I—IET verzoekschrift van de R.K. Vereniging „Het Wit-Gele Kruis", alhier, tot het verstrekken van ge meentewege van een hypothecaire geldlening ad f 15.000 op het in aan- «ouw zijnde nieuwe wijkgebouw aan 'het Schulpenpad, werd afgewezen. In de plaats daarvan werd besloten, jaar lijks een bijdrage in genoemde kosten te verlenen, hetzij in de vorm van sub sidie of in de vorm van garantie voor de betaling van rente en aflossing. Hierna ontwikkelde zich een debat over het al dan niet rooien van de kastanjebomen m de Stationsstraat. Uit een, door een aan het bureau „Stad en Landschap" verbonden des kundige, uitgebracht advies bleek, dat de tussen de platanen staande kastan jes de eerstgenoemde bomen in hun groei belemmeren, zodat het gewenst zou zijn de kastanjes te rooien en de open plekken aan te vullen met jonge platanen. De raad wenste echter aan dit advies geen gevolg te geven en be sloot, het verzoek van de inwoners van de Stationsstraat, om al de bomen te rooien, af te wijzen. De raad was na melijk van mening, dat, of men al de bomen rooide of slechts enkele, de straat toch altijd veel aan schoonheid zou inboeten. GEMEENTE KOOPT BOMEN VOOR SCHOUWEN T7EN der laatste punten van de agen da was het te nemen besluit tot overdracht van 160 woningwetwonin gen der gemeente aan de alhier ge vestigde woningbouwvereniging „voor uit" en tot uitgifte in erfpacht van de gronden waarop deze woningen zijn gevestigd, In verband hiermede rees de vraag aan welke bouwvereniging de resterende woningen te zijner tijd zou den worden toegewezen. Voorzitter deelde mede, dat het vooreerst niet in de bedoeling lag, deze toe te wijzen aan de andere in de gemeente geves tigde vereniging, n.l. de woningbouw vereniging „Sas van Gent". Te meer omdat laatstgenoemde vereniging een slordige administratie voert. De heer de Maaijer (KVP) merkte op dat deze gang van zaken reeds dateert vanaf 1946. Hij achtte het dan ook niet gewenst, dat aan genoemde vereniging nog woningen zouden wor den toegewezen. Hij vroeg dan ook in overweging te willen- nemen, het res tant van de woningen toe te wijzen aan de regionale woningbouwver. „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen". Beslo ten werd, om de eerstgenoemde 160 woningen over te dragen aan de wo ningbouwvereniging „Vooruit" en ten opzichte van de handelswijze van de andere vereniging voorlopig nog een afwachtende houding aan te nemen. Bij de behandeling van de wijziging van de begroting 1954 deelde de voor zitter mede. dat B. en W. hadden voorgestel, om in hét kader van de boompiantactie Schouwen en Duive- land en als dank voor het feit dat Sas van Gent van de ramp is gevrijwaard gebleven, van gemeentewege veertig bomen te kopen, met welk voorstel de raad zich kon verenigen. Bij de rondvraag deelde de heer de Groff (PvdA) mede, dat de hulzen, welke in aanbouw zijn aan het Bol werk, reeds over de gehele lengte doormidden zijn gescheurd, hetgeen volgens spreker te wijten is aan een te zwakke fundering. De voorzitter zegde toe, een en ander door een ter zake deskundige te laten onderzoeken. FAE bestuursleden C. Hopmans. B, o. Zoom, C, J. v. d. Bos, Oud-Gastel en Chr. v. Oers, Wouw, moesten we gens hun a.s .huwelijk hun bestuurs functies neerleggen, terwijl eerstge noemde tevens periodiek aftredend was. A. Nuijten, B. o. Zoom, P. Uijt- dewilligen, Heerle en Chr. Gijzen, Oud-Gastel, kwamen het kringbestuur completeren. De voorzitter sprak hartelijk woor den tot de scheidende bestuursleden. Na de bestuursverkiezing sprak de algemeen secretaris v. Geffen, de jon ge boeren toe. De heer v. Geffen wijd de op de eerste plaats aandacht aan de Lourdesreis van de R.K.J.B. en gaf een uiteenzetting van de zieken- acti ein het kader van de algemene Lourdesactie. Voorts spoorde de spre ker de besturen aan, een druk ge bruik te maken van het technisch landbouvyjongefenwerk. De technisch adviseur, de heer A. v, Tuyl, deelde hierna de uitslag mee van de gehouden graslandwedstrijd, die in gewonnen door A. Wijnen uit Hoeven. Vervolgens besprak de heer v. Tuyl de land- en tuinbouwproefvelden 1954. Nadat nog van gedachten was gewisseld over de kringsportdagen 1954 en pater v. Maastricht uit Seppe een propagandistisch woord had ge sproken voor de retraites van de R.K. J.B., sloot voorzitter Vos deze geani meerde kringvergadering. Weer pech met Zierikzee-Katse-veer QISTERMORGEN was het ijs in de Oosterschelde zo geslonken, dat de provinciale boot gemakkelijk haar diensten had kunnen uitvoeren, maar na het ijs trad nu weer de mist als spelbreker op. Pas in de namiddag kon weer een tocht gemaakt worden. Doorgaan-verbod gedeelte Oost Souburgse weg QP VERZOEK van B. en W. van Vlissingen en na ingewonnen ad vies van de Prov. Waterstaat beslo ten Ged. Staten om op het weggedeel te van de spoorwegovergang in de Oost-Souburgseweg, no. 13 van de wegenlegger der gemeente Vlissingen, een verbod doorgaan (doorgaanver bod) vast te stellen voor het verkeer uit de richting O.-Souburg, wanneer verkeer uit tegengestelde richting dit weggedeelte is genaderd, dan wel zich daarop bevindt. ]~NE WET stelt nadrukkelijk, dat de normen worden vastgesteld door de minister van Financiën, in over eenstemming met de ministers, wie zulks aangaat; in dit geval dns met de minister van Landbouw. Hieruit volgt reeds dat, zonder enig voorbe houd, de volledige verantwoordelijk heid voor de normen berust bij de overheid, die de Wet uitvoert. Hoe komen de normen nu tot stand? De Rijksdienst voor Landbouwher- stel, hierbij optredende voor de minis ter van Landbouw, schakelt bij de voorbereiding der normen een aantal deskundige technische instanties in, die naar beste weten en kunnen be rekeningen opzetten, welke als basis kunnen dienen voor bepaalde nor men en die haar dus een volkomen technisch advies verstrekken. De uitvoering van de berekeningen moet uiteraard in overeenstemming zijn met de bepalingen van de Wet op de Watersnoodschade, rekening houdend met de door de minister daaraan gegeven interpretatie. De rapporten welke door de advise rende instanties aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel worden uitge bracht zijn voor laatstgenoemde niet bindend, doch dienen als basis voor de vaststelling der normen. De in stanties, die de berekeningen uitvoe ren, dragen derhalve geen verant woordelijkheid voor de normen, wel ke mede op basis van het uitge brachte rapport worden vastgesteld. DIVERSE INSTANTIES bijdrage in de geleden schade. Binnenkort zullen nadere medede lingen gedaan kunnen worden over de voorschotverstrekking en de voor genomen uitvoering van de definitie ve berekening en uitkering der bij drage. Commissaris der Koningin opent nieuw laboratorium LIET nieuwe laboratorium van de provinciale Gezondheidsdienst voor dieren, dat aan de Evertsenstraat te Goes werd gebouwd, is zo goed als gereed. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal de opening geschieden door de commissaris der koningin op Vrijdag 26 Februari a.s. Woensdag 24 Februari wordt het nieuwe gebouw van de R.K. Huis houdschool „St. Martha" te Hulst ge opend. Het moderne schoolgebouy zal die dag om 2 uur worden ingewijd door deken G. van Dijk, waarna het officieel wordt geopend door mej. E. M. M. Lommen, inspectrice van het nijverheids-onderwijs. Na het offici eel gedeelte wordt tenslotte een ge zellige feestvergadering gehouden, waarbij de gasten gelegenheid hebben de nieuwe school, welke zoals men weet deel uitmaakt van het gebou wencomplex van het pensionaat St. Joseph, te bezichtigen. DEREKENINGEN worden o.a. cfoxrnovrl Hnnr uit gevoerd door het Bedrijfschap voor Aardappelen, ten aanzien van de vergoeding voor verloren gegane aardappelen, door het Bedrijfschap Vee en Vlees, ten aanzien van het vee, door de directie van de Tuinbouw, ten aanzien van de tuinbouwgewas- sen, door het L.E.I.. ten aanzien van de vergeefs gemaakte kosten per rampdatum, de zaakschade en de her- stelbewerkingskosten. door het Insti tuut voor Landbouwtechniek en Ra tionalisatie ten aanzien van de werk tuigen. Deze instanties schakelen op hun beurt in de regel zogenaamde toet singscommissies in, die de technische opzet der rapporten mede beoordelen. In deze toetsingscommissies worden naast vertegenwoordigers van de overheid ook vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw opgeno men. De uiteindelijke verantwoordelijk heid voor de aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel verstrekte adviezen, berust bij de instantie, die het rapport opstelde en dus niet bij de toetsings commissie. Tussen de directie van de Rijks dienst voor Landbouwherstel en de Stichting vöor de Landbouw vindt voortdurend intensief overleg plaats over de gehele regeling der ramp- schade en dus ook over de opzet en het niveau der normen. In het alge meen wordt dus niet overlegd over iedere concrete vorm, bijvoorbeeld bij het rundvee voor koeien, vaarzen, pinken, kalveren, maar uiasluitend over de opzet en de hoogte der ver goedingen in grote lijn. VEEL WAARDERING r\E STICHTING voor de Landbouw heeft zeer veel waardering voor dit vruchtbare overleg. Het overleg voert echter niet altijd tot overeen stemming. De Rijksdienst stelt daar bij overigens nadrukkelijk, dat geen goedkeuring der normen door de Stichting plaats heeft. De verantwoor delijkheid voor de normen blijft der halve bij de overheid berusten. Naar het zich laat aanzien, zal op 15 Februari het merendeel der beno digde normen aan de bureaux zijn toegezonden voor berekening van de Voor rampgebied QE Evangelische Kerk van Ooslen- rijk heeft twee houten barakken aan het rampgebied geschonken. Een van deze barakken is reeds met hulp van de Zwitserse Kerken opgebouwd te Moerdijk en dient daar als jeugd centrum. Op 17 Maart a.s. zal deze barak officieel worden overgedragen. De tweede, kleinere barak zal wor den geplaatst in Scherpenisse (Tho len). Deze zal als woning dienen van een Kerkelijk sociaal werkster. Boven dien zullen hierin de bureaux van enkele andere maatschappelijke werk sters worden ondergebracht. E.H.B.O. Voor het EHBO-examen slaagden te Axel de heren Boeije, Eggermont, de Fei.i- ter, Hofman, Mangold, Michielsen en Si mons en de dames: A. Esselbrugge, A. Fermont, W. de Hullu, en D. W. Willem- sen. GEMEENTE UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM Aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts, mej. P. van Houtum te Roosendaal. Geslaagd is voor het artsexamen le gedeelte, J. J. L. J. Schram te Bergen op Zoom. KOEWACHT, 11 Fcbr. Strovlas, onge- repeld 18—25, gerepeld 20—40. Vlaslmt, putroot 180240, dauwroot 140225. Vlas- lokken, ruwe 2045, gezwingelde 60—95. Lijnzaad, ongekeurd 3842, gekeurd 54 60. Bolraap 68. Kalme markt. TERNEUZEN. 10 Febr. Groenten: Rode kool 8—9, Savoye kool 1725, afw. 6l/2 11, Waspeen 910, Prei 2636, Knol selderij (k.g.) 2326, idem (stuk) 1215, Spruiten 3548, afw. 1623, Wijnpeen. 7 9, idem afw. 36. Fruit: Appelen: Cox Orange Pippin KF 50—58, Goudreinetten KF 24—34, F 18—20, Zoete Ermgaard KF 2126, F 1019, Overige soorten appelen 4—17. WATERSTANDEN Mannheim 150 3), Kaub 205 15), Trier 136 5), Koblenz 129 15), Keu len 61 (-f 12), Ruhrort 243 (4- 1), Lobith 1172 (4- 22), Nijmegen 845 20), Arn hem 820 17), Eefde 315 (-f- 9), Deven ter 215 8) Namen La Plante 017 4) Borgharen 3955 13), Belfeld 998 63) Grave 405 3). Stuwen zijn geopend te Sambeek, Grave en Lith. Thans komen wij met een nieuwe VÖÖDÏCCK Ztcuw.prijsvraag waarbij de eerste helft van 1954 naar keuze beschikbaar worden gesteld weer hetzelfde aantal. Ziet onze étalages en vraagt inlichtingen Direct uit onze fabriek aan particulieren een prima Dames en Heren. - Geheel compleet Eerste klas. Onverwoestbaar met icmnaaf, achterwiel, verzwaarde spaken, roestvrij lakwerk, alle nikkelen delen verchroomde uitvoe ring, jasbeschermer, prima lamp, le klas handen, slot, sierbeugel om de kettingskast. PRIJS f 145— Goed kopere rijwielen in eenvoudige uitvoering f 108, Het kan niet beter, dat is tenslotte onze reclame Franco huis, enz. Volledige schriftelijke langdurige garantie. Niet volkomen naar uw genoegen na 8 lagen gebruik, het volle bedrag terug Vraagt jratis prijscourant. Ook voor sportrijwielen. Leveranciers van Politie en Gemeente-instellingen. Elke 25e koopster ontvangt gratis een paar NYLONS. Geldig van 13 tot en met 20 Februari. PRACHTIGE WOLLEN JAPONSTOFFEN 130 breed WOLLEN RUITSTOFFEN 130 breed NOG EXTRA LAGE PRIJZEN in onze KWALÏTEITS- ARTIKELEN Bijzondere collectie KREUKVRIJE VOORJAARSSTOFrEN voor tailleurs, pakjes en japonnen vanaf g.gg 140 cm. breed TWEED voor pakjes, 130 cm. breed vanaf f 695 SPOELTJESWOL ad 50 gram

de Stem | 1954 | | pagina 7