MADAME PARACHUTE' NAAR DE V, S, Eeuwenoud Erasmusbeeld komt naar Nederland DEBRALiINi SCHATTEN VAN CHINA BISSALIC De gespaarde millioenen \T EEN 0NDERUJKE ERELD OokSpierpijn Onderwijzers in staking RADIO VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 DE GEEST, die nu over het mi nisterie vaardig is (en vaardig kan zijn door het beschikbaar heb ben van kapitaal) heeft alle vak- kundigen wakker gemaakt om eens voor de dag te komen met de reeds lang hangende plannen tot gedeel telijke inpoldering en indijking van gedeelten der Waddenzee, die zich ten Zuiden van de eilandenreeks Texel, Vlieland, Terschelling enz. uitstrekt, ten Zuiden begrensd door de kop van Holland, Friesland en Groningen. Een kérel van een vrouw Hinder van Uw maag? BISSALIC stopt de plaag! Hoger vrachttarief in Engeland Terugzending geëist van mecanicien Vroeger sierde het „De Liefde" Vergelijkingen Cobbenhagen Mevr. Chaplin geen Amerikaanse meer Thermometer HITLERS GEBOORTEHUIS WEER HERBERG GOLDEN MIDWAY rookvoldoening IWLfcUL BLAIj gINDS MIDDEN 1953 is het dui delijk zichtbaar, dat er goed ,e- spaard wordt: de kleine man met rijksdaalders en guldens bij de Spaarbanken of bij de Levensverze- kerings-maatschappijen; bij de Ven nootschappen en maatschappijen door sterk oplopende reserveringen: bij de Staat door behoorlijke depo sito's bij de Nederlandsche Bank en door snellere aflossingen van inter nationale schulden- Om dan nog niet te spreken van de deposito's van de zakenmensen bij de particu liere Banken. Een Staatslening van 300 millior.i enige weken terug, was dan ook meer dan overtekend en de enkel industriële aandelcnuitgiften evenzo. Het schijnt dus een vraagstuk te zijn, hoe al die gespaarde millioe nen rendabel in 't werk gesteld kunnen worden. Vooral is dit in de ogen van hen, die gaarne een hoge rente als norm willen zien, een vraagstuk, dat bij wijze van spre ken elke week of elke maand op de katheders der financiële weten schap behandeld wordt. Het beschikbare geld geeft in al len gevalle de openbare besturen de gelegenheid grote omvangrijke werken ten bate van het algemeen belang aan te vangen, of de aange vangen werken in een snel tempo tot uitvoering te brengen. Het herstel van de watersnood- werken vindt.op alle eilanden gere geld voortgang. In de meeste ge vallen is men van de regie-metho de (een dure methode) over kun nen gaan naar de aanbestedingsme thode. En als in de loop van 1954 de regie-kapitalen zijn betaald, zul len de tientallen grote maatschap pijen met het werk belast, met el kaar in concurrentie kunnen tre den. In Zeeland en op de Zuid- Hollandse eilanden is er nog veel te doen en men zal niet bang be hoeven te zijn, dat daar werkloos heid zal heersen. Het werk kan ove rigens vlot betaald worden. En de millioenen blijven dus val len en brengen hun winsten op, een goed inkomen van duizenden en omzet bij de detailhandel, En nu kan men weer verder gaan met het werk aan de Zuiderzee-polders. Jammer genoeg is daar het werk een jaar vertraagd; jammer, omdat de jonge boeren zitten te springen om cultuurgrond! Zo is het dan ook niet verwon derlijk, dat het Delta-plan (de af sluiting van de grote zeegaten) wel licht nog dit jaar door de wet als uitvoerbaar verklaard zal worden en in 1955 begonnen zal worden. Men wil er terecht haast mee maken. Men schat de dichting der drie zeegaten (Hellevoet, Brouwers haven, Oosterschelde) op een kapi taalsuitgave van één milliard. Maar de kapitalen zijn er; wat men er aan besteedt, wordt uit leningen ver kregen, zodat de betalingen eigen lijk over een 40 jaar worden uit gestreken. Maar daarenboven zal het gehele werk zeker een 10 a 15 jaar in beslag nemen. We lazen in een studie over dit onderwerp, dat daar misschien meer land ingepolderd kan worden dan in de drie grote zeeboezems, die ons zo interesseren. We weten niet of uiteinde lijk bij de dichting der boezems het waterpeil zo zal worden ver laagd, dat ook landaanwinning zal plaats hebben, nadat het boezem water zal zijn verzoet. Op dit ge bied zullen onze kinderen meer we ten dan wij nu. QP DIT GEBIED gaat het er ook om of de Oostzijde der boezems nog geschikt gehouden moet wor den voor de scheepvaart van Zuid naar Noord, dus vooral die tussen Antwerpen en de Rijn. Nu is het wel een gelukkige sa menloop van omstandigheden, dat de Belgisch-Nederlandse commissie van Cauwelaertvan Steenberghe het eens schijnt te zijn geworden over het „Antwerpen-Moerdijk" kanaal. De Belgische bladen brachten daar omtrent gegevens; of ze helemaal juist zullen zijn, moeten we afwach. ten.' Maar zoals het plan voor ons ligt, wordt het dusdanig over de vaste wal van Brabant getrokken. dat de Belgische vaart langs het kanaal HansweertWemeldinge en langs het Zijpe geneel kan worden uitgeschakeld. Dat zal de Belgen voldoen en aan Nederland (geheel buiten de bemoeienis van België) de kans geven de waterstanden en de waterbreedte in de afgedamde zeeboezems te regelen als geschikt geoordeeld wordt- Natuurlijk zal België als belanghebbende buur alleen gerustgesteld zijn als de Nederlandse wet, die de aanleg van dit kanaal regelen moet, door de Staten Generaal zal zijn aanvaard. Het kanaalproject (als dit uitein delijk zo zal worden) heeft twee typische trekken. Het kanaal zal eir-digen bij de Moerdijk (tc« nover de Noord) pre cies zoals de Belgen dit altijd ge wild hebben. Daarmee zullen zij dus ingenomen zijn. En het begint bij Bath (in de Westerschelde). terwijl de Belgen altijd gaarne gewild hebben, dat het beginnen zou in de Antwerpse dokken- Maar evenals honderd jaar geleden wij Nederlanders de Bel gische vaart naar de Rijn (door het kanaal door Zuid-Beveland) heb ben gemoderniseerd, begint dit mo derne kanaal nu ook aan de Noord zijde van de Westerschelde. De Belgische vaart vanuit de Antwerpse dokken moet dus nu eerst de Westerschelde oversteken om bij Hansweert de kanaalweg te vinden, en als het nieuwe kanaal er zou komen, moet ditzelfde ge beuren om bij Bath de nieuwe ka naalweg te volgen. Of de Belgische Volksvertegen woordiging en de Ant verpse groot machten met deze reeds vroeger in Nederland gepropageerde oplossing tevreden zullen zijn? We kunnen slechts afwachten. f)E TOEVALLIGE omstandigheid, dat Delta-plan (afsluiting der zeegaten) en het gereedkomen van de voorstellen voor het kanaal Ant werpenMoerdijk, tegelijk voor het voetlicht van de Staten Generaal zullen komen, is natuurlijk geen toevallige omstandigheid. De twee plannen hangen zo nauw samen, dat ze tegelijkertijd (althans in een tijdsverloop van enige ja ren) uitgevoerd zullen moeten wor den. De eerst volgende maanden zullen dus voor de toekomst van Zeeland en West-Brabant van het hoogste belang zijn. o. Z. IR. J, „lyiADAME PARACHUTE", een Fran se verslaggeefster, die in de af gelopen twoe jaren per valscherm op slagvelden overal in Indo-China is neergekomen, gaat komende lente naar de Verenigde Staten om daar materiaal te verzamelen voor bestrij ding van „ongefundeerde eritiek" op de Amerikanen zoals die in Frankrijk te vernemen valt. Madame Parachute heet in werke lijkheid Brigitte Friang. Zij is 29 jaai oud en niet getrouwd. Haar bijnaam ze gekregen van de valschermjagers, met wie zij herhaaldelijk de sprong uit het vliegtuig naar het strijdtoneel meemaakte. Zij werkt voor officiële Franse voorlichtinginstanties, maar haar carriëre op het strijdtoneel be gon zij reeds op achttienjarige leeftijd, toen zij, nog medisch studente te Pa rijs een actief aandeel nam in het on dergrondse werk tegen de Duitse be zetting van Frankrijk. Zij kreeg het Franse oorlogskruis en werd benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer. Een tweede oorlogskruis kreeg zij voor haar werk in Indo-China. Tijdens het verzet in Frankrijk or ganiseerde zij in Normandië de afle vering van door Engelse vliegtuigen neergelaten wapenen. Ook maakte zij contact met neerge laten geallieerde agenten en zij on derhield een verbinding met Londen. In Maart 1944 liep zij echter in een door de Gestapo in de tuin van het paleis de Chaillot gestelde val. Bij haar wanhopige vluchtpoging werd haar een kogel dwars door het lichaam geschoten. Zij genas wonder boven wonder van deze verwonding. Door tussenkomst van een Gestapo- officier, die een hoge omkoopsom van generaal De Gaulle en de Britten zou hebben aangenomen, werd Brigette's leven gespaard. Zij kwam in het kamp van Ravensbriick terecht en daarna als dwangarbeidster in munitiefabrie ken in Tsjecho-Slowakije. Vanwege de door haar bedreven sa botage werd zij begin 1945 met hon derden andere vrouwen naar de gas kamers van Dachau op transport ge steld. De trein bleef echter steken tussen de optrekkende geallieerde fron ten en via de Russen en de Ameri kanen kwam Brigette in Frankrijk terug. Na vijl jaar werken onder generaal De Gaulle vertrok zij toen naar Indo- China, omdat men in Frankrijk, zo drukte Brigette het uit. slechts vocht „voor zijn biefstuk". I Adver'entiei jyjET ingang van 1 Maart worden de vrachtprijzen en havenrechten van de Engelse spoorwegen met 10 procent verhoogd, dit als gevolg van een recente loonsverhoging van het spoorwegpersoneel. Ook de kolenprijs zal verhoogd wor den, evenals de prijs van het staal. spierpijn ALKALI BRUIS I Z A B EREN LETT (Advertentie) en rheumatische pijnen wrijft U weg niet J^E Tsjechoslowaakse regering heeft bij de> V S. geprotesteerd tegen het vasthouden van een Tsjechoslowaakse vlieger onder het voorwendsel, dat de ze om politiek asyl heefd gevraagd. In een nota wordt de terugzending van de vlieger geëist. Zoals bekend had een Tsjechoslo- waaks vliegtuig in West-Duitsland een noodlanding gemaakt. De bestuurder wow naar Tsjecho-Slowakije terug gaan. De andere inzittende, een me canicien, had volgens de Amerikanen om asyl gevraagd. Volgens de nota verzocht ook de mecanicien om terugzending naar zijn vaderland. De Amerikanen zouden de vliegers militaire geheimen hebben wil len ontfutselen. TR IS EEN interessant verslag verschenen van een commissie, die enkele belangrijke punten uit de begrotingen der Beneluxlanden met elkaar heeft vergeleken. Bere kend in percentages van het natio naal inkomen, klopt de Nederlandse fiscale druk die van België met glans, al is de afstand wat geringer geworden, Luxemburg ging in 1953 de kroon spannen. Dit zijn de j>er- centagecijfers: '51 29.7 21.7 26.4 '52 28.3 20.8 22.2 '53 26.1 21.5 26.8 Nederland België Luxemburg Het zwaartepunt blijkt in België meer bij de indirecte belastingen te liggen. Wat het ambtenarendom betreft, zijn wij onbetwist de primeur. In Juli 1952 telden wij 60.000 man bur gerlijk rijkspersoneel, België had op vergelijkbare basis 52.000 man en Luxemburg 2600 man. Als het echter op betalen van deze mensen aankomt, liggen wij flink achter: Nederland in totaal 314 millioen, België 411 millioen (en Luxemburg 34 millioen). Ons dunkt, dat het systeem „minder in aantal, maar beter betaald", dat men in België huldigt, nog zo gek niet is. Tenaanzien van de sociale voor zieningen blijkt België nog een tik keltje hoger te staan dan ons land, maar laten we onze nationale trots ook eens een keer voelen zwellen, als we vernemen, dat de uitgaven voor oorlogsschadevergoedingen zo wel in absolute zin als in percen tage van het nationaal inkomen in Nederland op een belangrijk hoger niveau liggen dan in België, Rela tief staat Luxemburg hier echter bovenaan. Uit alles blijkt wel, hoe er nog veel ongelijkheid zit in de compo nenten van de economieën der Be- nelux-landen. Wat het smeden van een Economische Unie er niet ge makkelijker op maakt. JsJU DE DOOD van Cobbenhagen wordt gemeld, moeten we den ken aan het jaar 1942 in het gijze laarskamp Haaren. In de gangvleu gel, genaamd van der Werffstraat, woonde hij met Prof. Goossens, Prof. Buytendijk en Pastoor Bannenberg, de huidige Regent van Beekvliet, samen in één kamertje. „Kleine Academie" stond er bui ten op de deur, maar de hoofden waren er niet altijd over dikke boe ken gebogen en de gesprekken niet steeds van academische aard. Het ging er vaak vrolijk toe onder deze geleerde heren en we herinneren ons nog goed, hoe we er eens op een kersenfeest werden genodigd, Cobbenhagen met zijn goedlachse Limburgse kop ging voor in de blijdschap, al waren de omstandig heden nog zo benard. Hij hield ook een drukbezocht college en na zijn verhuizing naar St. Michiels Gestel behoorde tot zijn „studenten" o-a. de huidige minister van sociale za ken, de socialistische heer Suurhoff. Cobbenhagen toonde zich in deze periode ook wat hij daarbuiten in de wereld was: een prima man van de wetenschap, een prima priester, een prima mens. Iedere ontmoeting, ieder gesprek met hem betekende een verrijking. Wij, die hem slechts vluchtig kenden, kunnen dit reeds getuigen. Hoe veel te meer zij, die hem als hoogleraar of als collega hebben gekend. God schenke deze blijde ziel nu de eeuwige blijd schap. IC EN ongeveer één meter hoog hou- ten hekbeeld uit het einde der 16e eeuw, voorstellende Erasmus, zal in April met de K.L.M. van Tokio naar Nederland worden vervoerd, waar het in het historisch museum te Rot terdam zal worden tentoongesteld te zamen met andere oude afbeeldingen van deze grote Nederlandse humanist. De ontdekking van dit beeld, dat reeds meer dan 3'j eeuw in Japan wordt bewaard, eerst in de Japanse tempel Ryu-Ho te Azumamasa en la ter in het keizerlijk museum te To kio, is een geschiedenis op zich. Een pater uit Rome vond op een missietentoonstelling in 1926, in de Italiaanse hoofdstad gehouden, een foto van een in Japan bewaard beeld. Hij was zo getroffen door de frappan te gelijkenis met Erasmus, dat hij een reproductie van deze foto maakte en deze zond naar het maritiem museum te Rotterdam. Daar wist men met ze kerheid vast te stellen, dat dit beeld inderdaad Erasmus moest voorstellen. Het bleek, dat dit fraaie houten beeld als hekbeeld had dienst gedaan op het schip „De Liefde", dat eerder Erasmus" heette en dat op 27 Juni 1598 tezamen met de schepen „De Gheloove", „De Hope", „De Trouwe" en „De Blyde Bootschap" vanuit de Rotterdamse haven naar Japan was uitgevaren. Na een zeer moeilijke reis via de Straat Magelhaen, wist van de vloot alleen „De Liefde" op 19 April 160Ö Bunga in Japan te berei ken. Er waren nog slechts 24 overle venden aan boord, waarvan er slechts zes op hun benen konden staan. Al hoewel de Japanners zich niet vijan dig tegenover de schepelingen gedroe gen, namen ze toch alles wat te krij gen was mee naar huis. Ook het hek beeld, dat daar de naam kreeg van Holanda Ebisu, wat „Hollandse Bar baar" betekent. „De Liefde" is kort daarna bij Oedaga aan de grond ge lopen en vergaan. Dit beeld, waarvan de maker niet gedroomd zal hebben ,dat het in de 20ste eeuw nog eens zal terugkeren, zal deze keer de reis per vliegtuig maken in 2U dag, hetgeen wel wat korter is dan de eerste reis, die 653 dagen in beslag heeft genomen. Schooljeugd verrukt 1400 onderwijzers en onderwijze ressen van Oslo's lagere scholen, ontevreden over hun salarissen, zijn Woensdagmiddag na schooltijd in sta king gegaan. Zij maken er geen extra vacantie van, want de meesten hunner hebben voor de duur van de staking al ander werk gevonden, velen in de bosbouw. Voor hun 37000 leerlingen is voorlo pig wel de vrijheid aangebroken, maar er worden al „boze" plannen gesmeed om met hulp van studenten huisonder wijs te organiseren. De ministerraad zal waarschijnlijk vandaag de zaak bespreken. P)E eclitgenote van Charles Chaplin heeft afstand gedaan van haar Amerikaans staatsburgerschap. Zoals bekend, heeft Chaplin besloten nooit naar de Verenigde Staten, waar men hem voor communist uitmaakt, terug te keren. Mevrouw Chaplin is daardoor auto matisch Brits staatsburgeres geworden. Chaplin heeft namelijk de Britse nati onaliteit. Hij heeft nooit Amerikaan willen worden, hoewel hij veertig jaar in de Verenigde Staten heeft gewoond. F)E ARBEIDERS van een- Hongaarse maclüne-fa- briek hebben iest raars mee gemaakt, dat zo maar een merkwaardig licht werpt op de communistische visie op arbeidsvreugde. Ze kregen te maken met een verschrik kelijke kou. En de centrale verwarming in de werklood sen scheen het ook niet te doen. De jongens stonden te vernikkelen en gingen voor alle zekerheid eens op de thermometer kijken om te zien hoe laag de temperatuur wel was. Tot hun verbazing wees deze 20 graden Celcius. Dat is sterk", meenden ze. „Dat is helemaal niet sterk," brieste de rode werkbaas. „Jullie zijn een stel imperia listische kouluiers, Amerikaans getinte koukleumen, vergif tigde stakkers. Kijk maar naar de thermometer, dan zul je wat anders zien." De wer kers keken naar de thermo meter, nadat die een half uur in de sneeuw had gestaan, maar ze zagen niets anders Het kwik wees nog steeds de aangename temperatuur van 20 graden C. Dat stond er op geschilderd i Advertentie) J^JEZE WEEK is het geboortehuis van Hitler in Braunau formeel overge daan aan de vrouw, die in 1938 ge dwongen was het aan de Nazi's te verkopen. Deze vrouw, Kreszenzia Pommer, die uiteindelijk haar proces voor herstel van eigendom heeft gewonnen, wil de herberg die ze in het huis hield weer openen. Maar de Amerikanen, in wier zone Braunau ligt, willen niet dat Kreszenzia Pommer, haar herberg als Hitiers geboortehuis adverteert. Pech T~\E beroepsbedelaars gaat het de laatste tijd niet naar den vleze. Nu horen wij weer van zekere Koei- der Moestafa, die de (bedel) staf hanteerde in Organ. Er viel een prijs van f 5000 op zijn lot en onze Moesta fa meende zich de koning te rijk. Hij zwoer het bedelen onmiddellijk af en omdat hij niet van half werk houdt, stak hij meteen ook maar de brand in zijn armoedige plunje. Het geval wilde, dat hij vergeten had daar het waardevolle lot uit te ha len. Heer se. FAE 63-jarige lui tenant Le Cro- nier Chapman kan zich met enig recht alleenheerser noemen. Hij heeft namelijk voor een appel en een ei een eilandje in de buurt van Wales gekocht. Zijn volk wordt gevormd door zeldzame vo gels, robben en wilde schapen. FVoord QM TE bewijzen dat wij wat Duits betreft niet achterlijk zijn, la ten we hieronder de vertaling voigen van „Kriegsgefan- genenentschadi- gunsgesetz". Dit betekent natuur lijk: wet op scha deloosstelling voor krijgsgevangenen. Moestafa bedelt weer. Lokaas TN NEW YORK hebben ze min- stens twee slimme detectives. De heren snapten 17 man tegelijk, die zich bezig hielden met pokeren en heel goed wisten, dat ze dit niet mochten. Er was echter geen tele foon, zodat de detectives geen ver sterking konden aanvragen. .,We zullen het zo doen", spraken zij. „We nemen jullie de portefeuilles af. Wanneer je er prijs op stelt die nog ooit terug te zien, dan moet je mee naar het bureau komen." Alle zeventien stapten mee op. Proef Tijdens een natuurkunde-les in Indiana viel de leerling John Cassidy in slaap. Elf uur later slaagde men er eerst in hem te wekken. Wat wilde het geval? De leraar had bij de be handeling van verdovende middelen enkele slaappillen laten zien en John had er stie- kum een stel opgegeten om te zien of het wel klopte. Ogen pROF. PILLAT, die de weten- schap in Oostenrijk dient, heeft gezegd, dat hij door middel van een microscoop kan vaststellen of hij met een mannen- dan wel met een vrouwenoog heeft te maken. Toon heeft deze verbluffende theorie ech ter onmiddellijk omver geworpen, want hij zegt weer, dat hij daar he lemaal geen microscoop voor nodig heeft. Houd JN HET Italiaanse Cesana di Campli heeft een kleine hond 21 schooljongens het leven gered. Het diertje begon te janken toen zijn baasje, waarop hij elke mid dag zat te wachten, niet op tijd buiten kwam. Voorbijgangers drongen de school binnen en be merkten, dat alle jongens door ko lendamp waren bedwelmd. Ze wa ren nog juist op tijd. Alle scholie ren konden worden bijgebracht. „Beloof je, dat je me opvangt als ik spring?" (Advertentie) ZATERDAG 13 FERUARI 1954. HILVERSUM I 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. f9.30—9.33 Waterstanden). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 balfzwaar A. v. d. BIGGELAAR CO. NV. ROOSENDAAL Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de Continubedrijven. 11.35 Kamermuziek. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Roemeens orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Fries programma. 14.50 Volksdansen 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Concertgebouw orkest. 17.00 Act. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, caus. 19.40 Het Boek der Handelin gen. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Lichte muz. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nws. 23.1524.00 Verzoekprogr. HILVERSUM II 298 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boekbespreking 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Da meskoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 Franse chansons. 16.20 De vliegende Hol lander, caus. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Dans muziek. 18.45 Buitenl. correspondenties; 19.00 Nws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Kamermuziek. 15.15 Gram. 15.45 Idem. 16.00 Accordeonmuziek 16.15 Gram. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Koorzang. 18.30 'Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Omroep-Omme- ganck. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Ver zoekprogr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gevar. muziek. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogramma. 14.15 Filmmuziek. 14.30 Gram. 15.30 Klassiek verzoekprogramma; 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 en 17.30 Jazzmuziek. 18.45 Accordconspel. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Chansons. 21.00 Hoorspel. 21.30 Muzikale kruiswoordraad sels. 22,00 Nws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuziek. 23.55 Nws. door J. P. MARQUANR 22) „Och .ia, natuurlijk. In jouw plaats zou ik vermoedelijk evenzo handelen, Rodney. je maakt je bezorgd over juf frouw Newall, dat weet ik wel." lij zei dit natuurlijk opzettelijk en et was heel handig van hem gezien, oen Mei Newalls naam genoemd werd zag Jones, hoe Paul Steuben hem plotseling een verschrikte, verbaasde blik toewierp. „Hoor eens. jij", zei Steuben, „laat haar naam hier buiten". „Zeker", zei Lioe bereidwillig- neem me niet kwalijk Ik zei alleen maar dat jullie je geen van beiden bezorgd behoefden te maken. Alles is prach tig in orde". „Dat is fijn", zei Rodney minzaam: „als dat zo is, dan zullen wij drieën goede kameraadjes zijn en veel pret maken. Dan kunnen we elkaar meteen leren kennen. Phil". Zij konden nog twee uur slapen, maar Rodney Jones lag die twee uur klaarwakker. Philip lag onbeweeglijk op zijn veldbed, tussen dat van Paul Steuben en het zijne en Rodney hoorde hen beiden ademhalen. Hij was be nieuwd of ook zij wakker waren, maar hij wist het niet, want geen hunner sprak. Hij lag op zijn rug in het duister te staren en liet Philips verklaringen door zijn gedachten gaan. Gezichten en na men en allerlei groteske mogelijkhe den gingen hem door het hoofd. Hij had niet anders kunnen handelen dan hij gehandeld had. Mei Newall en haar magere vader, de borstelharige Paul Steuben en hij. werden door de in vloed der omstandigheden meege sleurd. samen met Philip Lioe, gene raal Woe, Mao Shoe en Hei Ch'i. Een aardige lijst met namen en een aardige combinatie. Twee weken geleden zou hij die niet mogelijk geacht hebben, maar het viel niet te ontkennen: hun namen pasten samen als een lied. Hij dacht aan met draken beschilderde vazen, geborduurde gewaden en de op stroken geschilderde bergen en beken, puntige bootjes, tempels en landbou wers Zij waren nu in China. Er ging een spreekwoord door zi.in gedachten, als het klokgeklingel van de Chinese tempel. Feng ta sui feng Yu ta sui yu. „Als de wind sterk is", betekenden die woorden, „geef u over aan de wind. Als de regen zwaar is, geef u over aan de regen." Het was helder buiten en de dage raad naderde en de zon, maar hij voelde dat wind en regen zeer nabij waren HOOFDSTUK X. Zoals later bleek, had Rodney Jo nes Philips verklaring gerust kunnen geloven, want alles ging precies zoals Philip gezegd had. De volgende vier dagen langs die weg door het gebergte verliepen heel aangenaam. Na dat be slissende gesprek deed Philip zijn best om aangenaam te zijn. Een zekere wrijving was weggenomen en de on derlinge verhouding was beter. De bedienden hielden zich uitste kend, Er waren geen moeilijkheden met de soldaten en geen moeilijkheden in de herbergen. In plaats van vertoornd over het feit dat ze hem bewaakten, scheen Philip ingenomen met hun ge zelschap. Rodney Jones vertelde mr. Newall niet, wat hij ervaren had. Zelfs als Newall naar hem zou luisteren (wat hij betwijfelde), zou Newalls koppig heid hem elke raad in de wind doen slaan. Later was Jones blij, dat hij gezwegen had, want alles ging van een leien dakje. Zeldzamerwijze, zon der dat hij het zich bewust werd, ont gleed hem het bevel over de tocht. Zij reisden voort, als geleid door on zichtbare machten en er gebeurde niets letterlijk niets. Als een trein volgens de dienstregeling, zo trok de muilezel-karavaan het vruchtbare ta- felland in. Precies op tijd, als een trein, kregen zij op een avond om zes uur Ho Hsien in het gezicht; het uit twee rassen gestaande gezelschap, dat elkaar gedurende de vijf dagen van de reis nader gekomen was. verheugde zich over het schouwspel, omdat zij het doel hunner reis hadden bereikt. Newall was aan de lunch bijzonder minzaam geweest. „Wel, Jones", had hij gezegd, „je hebt het er netjes afgebracht. Van avond zullen we dat Kaneel te zien krijgen". Newalls glimlach verried dat hij het hele verhaal gehoord had en zich ver heugde op omstandigheden, die met dit Kaneel verknoopt waren. „Ja", zei Philip, „vanavond, dat ge loof ik zeker. De Generaal zal erg ver heugd zijn" en meneer Newall keek zélf ook verheugd. De klokjes der lcidezels klingelden Klagelijk, terwijl de karavaan een fraaie, brede weg' volgde, welke reeds verried dat zij een grote stad nader den. De drijvers hieven een lied aan, gelukkig als zeelieden bij het binnen lopen van een haven. Over een uur zouden de ezels gestald zijn en zou Liang hun het loon hebben uitbe taald en dan wachtte hun een vrolijke avond. De stad was juist zoals hij zich had voorgesteld. De muren rezen boven de akkers en lemen gehuchten, boven de wilgen en populieren langs de beken op als de stadsmuren in het Rolands- lied. Al leefde hij honderd jaren in China, dacht Jones, dan zou de vol maakte schoonheid harer ommuurde steden hem steeds blijven verbazen. Op de akkers aan weerszijden v.d. weg lagen graven, eenvoudige aardheuvels, som mige nog met wat papiergeld, door een steen vastgehouden, er bovenop Zij lagen in groepjes binnen in de be bouwde velden, maar geen ploeg ver stoorde de aarde, waaronder de voor ouders rustten. Hier en daar vermeld de de marmeren platen gedragen op de rug van een grijnzende marmeren schildpad symbool van eeuwigheid en nieuw leven de daden van be roemde mannen, die onder de aard- heuvels rustten. Sommige der stenen waren gebarsten en verzakt, maar geen hunner overtrof in ouderdom de muren van Ho Hsien, Toen Rodney de muren van Ho Hsien zag, gevoelde hij een opluchting die hem verbaasde. Hij had zelf niet beseft in welke spanning hij verkeer de. totdat hij Ho Hsien zag. De ezels liepen in een lange rij. Philip Lioe reed vlak voor hem en vóór Philip reed Paul Steuben. Sinds die nacht in de tempel reden zij op ezels in plaats van in draagstoelen, om Philip heter in het oog te kunnen houden. Rod ney gleed van de zakken, die zijn hou ten zadel dragelijk moesten maken en liep naar Philips ezel toe. „Phil, je hebt woord gehouden. Het spijt me. dat we het je lastig hebben gemaakt. Je kunt vanavond slapen waar je wilt". Philip keek uit het zadel op hem neer en lachte. „Het was helemaal geen last, ik heb het erg prettig gevonden. Ik hoop maar dat ik me goed gedragen heb". Rodney keek de weg af naar de stadsmuren van Ho Hsien. Tussen hen en de stad bevonden zich een rij lage. stenen gebouwen en een groot, vier kant stuk platgetrapte aarde. „De kazerne zeker?" zei hij. „Ja" antwoordde Philip, „de Oos telijke kazerne van ooms leger." Rodney bekeek de kazerne met het geoefend oog van iemand, die al een oorlog had meegemaakt en iets van Chinese troepen afwist. Hij ontwaar de oerggeschut en machinegeweren. „Hoe komen jullie aan al die ma chinegeweren?" „Dit het Zuiden. Mijn oom heeft ze geleend. Mijn oom zal wel in uw smaak j vallen.Hij is een heel aangenaam mens. Kijk" hij wees de weg af „daar heb je wat cavalerie. Vermoe delijk een van de officieren van de ge neraal om ons welkom te heten", „Leen het paard van een der sol daten en rijd hen tegemoet", zei Rod ney. Hi.i bleef aan de kant van de weg staan om de draagstoelen te laten voorbijtrekken. Nu zi.i eenmaal veilig Ho Hsien bereikt hadden, begon hij plezier in het geval te krijgen. Hij nam het Newall niet kwalijk, dat het hem interesseerde. Het is niet ieder een gegeven, een Chinese Mars in zijn Kamp te bezoeken. Toen Mell Newalls draagstoel langs hem heenkwam. wuifde hij haar toe en zii leunde naar buiten. „Wilt u soms uitstappen en een eindje lopen? vroeg Rodney, „Wij zijn er nu bijna". „Dank u, dat is heel vriendelijk van u. Als u de muilezels wilt vragen om even stil te staan?" Zij reikte hem beide handen en sprong op de grond. „Dit is een ongewone attentie: dat had u wel eens eerder kunnen voor stellen". (wordt vervolgd i

de Stem | 1954 | | pagina 5