ZUID-BEVELAND Ronde van Europa is niet tegen te houden FLOOR LUYCKX (PUTTE) DIEPT IN VERLEDEN >ren Ronde van Nederland bijna in kannen en kruiken Sa Full speed door de bocht MONSIEUR JACQUES GODDET VANGT BOT Fausto Coppi hoofdschuldige' RUSTDAG OP Z.-VLAAMS GEBIED „Toen reden we voor een kilo vlees..." J burgemees- 1de vacature pieman heb- nnewel in I A. Keijmel. |l'2 Juni 1953 or een ter- Ide Nieuwe Treiding zou bespreking li instanties, 1 van burge- lan de Raad waarover lich uitstrekt laarin te be nnen de ge iten het her- Isiuis" alhier, 1 Sluis van da luze uit Poort- |en over diens urg ;en 'ht voor !de" /V ■EJV DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 Prof. Goudriaan sprak te Middelburg Poging tot electrici- teitsvoorziening misluk Twee wilde zwijnen neergelegd bij Graauw NU IN DEN BOSCH Voorwaardelijke straf SPORT IN 'T KORT goes Een duur lapje grond Etappeplaatsen reeds bekend In zeven dagen zestien honderd km. SCHULTE-PETERS OP KOP „Animo" blijft hard doorvechten Koers der 15 sterren Op „De Raaybergwaren Moeskops, van Kempen en van Boxsel zijn rivalen Serie nuttige wenken voor onze wieler-generatie Ronde van Kapelle op Koninginnedag EXAMENS MARKTEN It een dank- deropbouw- dit nog niet |izingsprijzen Boulevard Oostzijde, l-atenwijk en ftrklieden, de leester en de live loonscha- Iserst met pe- '.formeert de kosten van lihoolkinderen loorzitter ant- ouders wor- lagt naar 'de Ider de tijde- lOostenbrugge 1 ontspint zich (slot waarvan dat in de bmeester en Ikheid onder pm de hieruit consequen- Igge te over- |ls informeert fi. van Dron- geholpen kan aan passen- borzitter ant- tK.J.B. aishoudschool hwerking met |ljn jaarlijkse oerd werd het Ir", De leden |egeven om dit te spelen I volledig mee- |n heftige see- pnde bedrijven ten beste ge- I eelvoorstelling 1 zangnummers |:n. IE Z.L.M. Ite lezing, die Iteelden, werd |gen met grote IG MEER"! I-Julianastraat die met zijn raat wilde in- |n bus van de pen materiele ingevallen de- Be volkswagen Ij deze meting bid waren en ■stapte merkte Lgeen verhou- OOSTHOUT in de Schouw- kunstenares ien voordracht ;quin" van de Fanny Hurst, ie er op uitne- ren voor haar De wijze van de uitbeelding ïen, deden het is herleven en ik in ademloze lede. Vooral in ie kunstenares slot werd de applaus ge- tot een ovatie s en verdiend ereniging bood 000 ton treeg voor de te Rotterdam de bouw van iel gelegd van Begin volgend worden afgele- noet de tweede ïsen wekte dit g. van Dijck, 7.30 er. rhouwburg, 19.30 gstenkeuring. •o: God heèft c!e ibra: Rhapsodie zwarte kat. ympia-theater, 8 8 uur: Verdor- Over stabilisatie der grondstof prijzen LIET zeer ingewikkelde vraagstuk der stabilisatie van grondstofprij- zen is Woensdagmiddag in hotel De Burg te Middelburg aan een lunch voor de leden van het Dep. Zeeland der Ned, Maatschappij voor Nijver heid en Handel uiteengezet door één van 's werelds grootste deskundigen op dit punt: prof. dr ir J. Goudriaan. hoogleraar aan de universiteit van Pretoria, die is opgetreden als voor zitter van een commissie der Ver. Na ties ter bestudering van genoemd pro bleem. Prof. Goudriaan. die door voorzitter D Hoegen werd verwelkomd en die Maandag a.s. weer naar Zuid-Afrika vertrekt, toonde zich in zijn boeiende voordracht een principieel tegenstan der van beperking der productie van bepaalde grondstoffen in enig deel der wereld. Dit zou een ramp van niet te pellen ernst betekenen. Helaas is deze productiebeperking geen acade mische zaak. Het gebeurt al in Ame rika. Wel heel schril staan daar tegen over de vele roerende redevoeringen over het voedselgebrek in andere lan den. Uitvoerig ging prof. Goudriaan na hetgeen op het punt der prijssta- bilisatie al is gedaan. Het resultaat bleek miniem te zijn. Hij gaf daarna een methode aan, die het mogelijk moet maken tot een reële stabilisatie te komen. Zijn gedachte was niet per product afzonderlijk te sabiliseren, maar per groep, a.h.w. per goederen pakket. b.v. de zes granen en staal met ijzer. Dit biedt drie grote voor delen. In de eerste plaats kan het vooral in Amerika zeer sterke streven der belangengroepen (pressure groups! in één bepaald product worden weg gedrukt en in de tweede plaats is er een mogelijkheid tot het reguleren der voorraden door middel van het prijs peil der vrije goederen. Min of meer vanzelf zal de productie der grond stoffen, die internationaal op hun prijzen zijn gestabiliseerd, daardoor worden beperkt of uitgebreid. Als derde en verreweg voornaamste voordeel noemde prof. Goudriaan de mogelijkheid van het vastkoppelen van eert bepaald goederenpakket aan de geldswaarde, populair gezegd: geen gouden of zilveren standaard, maar een goederenstandaard. Op deze wijze verleent men internationaal een ze kere waarde-eenheid aan het geld, ge-, baseerd op een niet theoretische, maar zeer concrete grondslag, de grondstof fen der wereld. Naar het oordeel van de spreker is het volkomen ongerijmd een stabilisatieoolitiek te voeren zon der deze te koppelen aan een mone taire politiek. worden van electriciteit, wat toch geen luxe meer genoemd kan worden. Wel licht kon door wat meer sociaal ge voel en begrip voor dergelijke gebie den een oplossing gevonden worden. Wat voor de Quarlespolder kon, moet toch voor zo'n gebied ook mo gelijk zijn, temeer daar de P.Z.E.M. een semi-provinciaal bedrijf is. Onrendabel P.Z. E.M.-gebied op Zuid-Beveland WORIG jaar zijn pogingen onderno- men om het resterende gebied van de gemeenten Borssele, 's-Heerenhoek en 's-Heer Arendskerke dat gelegen is in de uiterste westhoek van Zuid-Be veland. van electriciteit te voorzien. Het ging over een oppervlakte van circa 1000 ha. met ca. 100 percelen. Op een desbetreffende vergadering van 36 December 1953 is door belangheb benden aangeboden om voor de aan- legkosten te betalen f 50 per ha. plus f 250 per perceel, bovendien is aange boden om de stroomafname-garantie te \*erhogen daar deze ook in de Quarlespolder hoger ligt dan normaal. De P.Z.E.M. blijft echter op het standpunt staan dat een hogere bij drage in de kosten van aansluiting moet worden geleverd wat neer zou komen op een bijdrage van ca. f 100 per ha. plus f 250 per perceel. De belanghebbenden zijn niet be reid voormeld bedrag te betalen om dat dit h.i. niet financieel verant woord is daar ook nog de kosten van aanleg in de percelen moeten worden bijberekend. Zij betreuren het dat een dergelijk groot gebied, ondanks de be reidheid van het brengen van grote financiële offers, niet voorzien kan Beste schutter tvas de heer de Schutter EXISTEREN werd wachtmeester Ler- nout te Graauw gewaarschuwd, dat er wilde zwijnen waren gezien in het bos bij het Jagertje. Onmiddellijk waarschuwde hij de jagers, op wier jachtterrein de dieren verblijf hielden. Nadat het hos was afgezet werd een paar uur later een drijfjacht gehou den, waaraan behalve de heren Seyd- litz uit Hulst, de Schutter uit Nieuw- Namen en Rottier uit St. Jansteen, een groot aantal mensen deelnam. Toen drie kwart van het bos was afgejaagd, kozen de wilde zwijnen het hazenpad. De heer de Schutter had het geluk twee zwijnen onder schot te krijgen. Het eerste was met een kogel naar de andere wereld geholpen, ter wijl het tweede zodanig werd aange schoten dat men het na achtervolging in een sloot stervende vond. De beide dieren die resp. 42 en 45 kilo wogen, bleken nog zeer jong te zijn, hetgeen opgemahkt kon worden uit de grootte der slagtanden. Voorlopig Ned. Elftal- F. C. Köln op 24 Februari In verband met de slechte weers- en terreinomstandigheden is besloten, de oefenwedstrijd van het Voorlopig Nederlands Elftal, welke op 17 Fe bruari was bepaald en waarvoor door de KNVB een Engelse tegenstander zou worden gezocht, een week uit te stellen. Het voorlopig Nederlands Elftal zal nu op 24 Februari in het sta dion „De Vltert" te 's-Hertogen- bosch (aanvang 16.30 uur) tegen F C Köln uitkomen. Zoals men weet zou FC Köln op die dag te Den Bosch tegen het Nederlands B- elftal uitkomen. Thans zullen pogingen worden aan gewend voor het B-elftal dat op 10 Maart a.s. in Wenen speelt, een oefen wedstrijd te arrangeren. Voor oud-secretaris Belgische Voetbalbond Het Hof van Beroep te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de gewezen secretaris van de Belgische Voetbalbond, Alfred Ver- dijek. Deze was in eerste instantie onder beschuldiging van malversa ties ten nadele van genoemde bond veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een boete van fr 5.000. Het Hof was van oordeel, dat de be schuldigingen, die waren ingebracht tegen de vroegere secretaris, op één na, als niet bewezen moeten worden beschouwd. Dit feit was 't..doen zen den aan 't adres van de voetbalbond van een factuur van een stoffeerder ten bedrage van fr 10.000 op een tijd stip, dat deze tegelijkertijd werkzaam heden verrichtte voor de Voetbalbond en voor de heer Verdijck in diens villa te Knocke. Het Hof van Beroep veroordeelde de oud-secretaris tenslot te tot 2 maanden voorwaardelijk en fr 1000 boete. De leaguewedstrijd Engeland' Ierland is in een 91 overwinning voor de ploeg van de Engelse league geëindigd, nadat de rust met de stand 21 was ingegaan. De Engelsen hadden veel minder last van het doorweekte terrein dan hun tegenstanders, die in de tweede helft volkomen overspeeld werden. Ten behoeve van consu- lentenhuis Vorig jaar Mei kocht de gemeente van de heer v.d. Reepe een strookje grond aan de Zuidvlietstraat voor de bouw van de derde Hervormde school, maar later bleek dat de oppervlakte te klein was. B. en W. schrijven thans de raad: Nadien zijn plannen ontworpen voor de bouw van een consulentenhuis. welk gebouw aldaar uit aesthetisch oogpunt zeer goed zal voldoen. De benodigde grond daarvoor is evenwel te gering. Een achterliggend stuk. dat eigendom is van de heer G. M. Braes kan even wel in eigendom worden verkregen, daar deze bereid is zijn terrein met werkplaats ter grootte van ongeveer 340 M2 te ruilen voor een ander stuk grond op het industrieterrein, gele gen aan de Marconistraat. Laatstge noemd stuk is groot ongeveer 670 m2. Hoewel de door de heer Braes te verkrijgen grond aanmerkelijk groter aan oppervlakte is dan door de ge meente te verkrijgen perceel, dient verder aan de heer Braes nog een be drag van f8420.te worden betaald als toegift, in welk bedrag zijn be grepen de waarde van de zich in goe de staat bevindende opstallen van de heer Braes. de verplaatsingskosten en verdere kosten en schaden, voort vloeiende uit de verplaatsing van zijn bedrijf. Bovendien moet de gemeente voor haar rekening een betonschutting als grensscheiding om het nerceel aan de Zu'dvlietstraat. plaatsen] Tot 1 Juli 1954 mag de heer Braes perceel en opstenen om niet blijven gebruiken. Daar de „emeente de grond dringend nodig heeft, stellen B. en W. de raad voor op de voorwaarden in te gaan. 's Heer Arendskerke Eandbouw-enquête Tussen 15 en 26 Februari kunnen vele landbouwers m de gemeente 's Heer Arendskerke een bezoek verwachten van een enquêteur vap de landbouwhogeschool te Wage- ningen. Onder leiding van prof. Hof stee wordt deze winter n.I. een onder zoek ingesteld naar de belangstelling van de boeren voor het verenigingsle ven in de landbouw in meer dan twin tig gemeenten in het gehele land. Een van deze gemeenten is 's Heer Arends kerke. Het doel van het onderzoek is een beeld te krijgen van de mate waarin aan de vele soorten van agrarische verenigingen door de boeren wordt deelgenomen en vooral ook om een indruk te krijgen van de meningen, die de boeren hebben over verschillen de van deze organisaties. Baarland „vc Mi Het Ned.-Noorse schaatsduel op de baan van de IJsclub Kralingen te Rotterdam. Een overzicht van de race op de 500 meter tussen Kees Broekman op de buitenbaan en de Noor Hjalmar Andersen, die deze wedstrijd (zijn eerste in Nederland) met een kleine voorsprong won. De tijd van Broekman was 47 seconden, die van Andersen 46.5. IANGE TIJD heeft over het al of niet dóórgaan van de „Ronde van Nederland 1954" een donker waas gehangen. Uit verschillende wieier- kringen drongen zo nu en dan be richten door met een pessimistisch of optimistisch karakter, doch enige ze kerheid omtrent deze enige Neder landse wielerklassieker voor profes sionals was niet te krijgen. Totdat men ons dezer dagen wist te melden, dat de Ronde van Nederland voor het komende wielerseizoen definitief doorgang zal vinden. De Nederlandse wielersportliefheb bers zullen dit bericht, met veel en thousiasme begroeten, terwijl ook on ze prof-wielrenners hierover niet minder opgewekt zullen zijn. De Rond van Nederland 1954 zal op Maandag. 26 April, in Groningen van start gaan. Reeds enkele dagen geleden wisten wij te melden, dat de start van onze „Nederlandse Tour" in deze plaats zou geschieden, om vandaar naar Enschede te trekken en mogelijk naar. Maastricht. Ofschoon Kees Pellenaars, technisch leidfer van dit wielertreffen, nog geen officiële afspraken gema'akf heeft met* de wie- 1f f zevendaagse ronde voortvloeiende gelden in een fonds te deponeren, waaruit men de daarna volgende Ronde van Neder- lervereniging en comité's in de plaat' sen van aankomst, staat het thans vrijwel vast, dat de Ronde van Ne derland 1954 de navolgende wegwij zer zal krijgen: Vertrek op 26 April a.s. te Gronin gen. Uit deze plaats trekt men naar Enschede, om dan verder Maastricht, Eindhoven, Antwerpen, Arnhem, Utrecht en Amsterdam aan te doen. In laatstgenoemde plaats zullen de renners dan op 2. Mei arriveren, na in zeven dagen een afstand van bijna 1600 k.m. te hebben afgelegd. De onlangs in het leven geroepen „Stichting Wielercontact" is momen teel druk doende om de benodigde gelden (f 68.000.—) bij elkaar te bren gen. Zoals de stand van zaken mo menteel is, lijken de organisatoren in hun opzet te zullen slagen. Een dezer dagen zal dan ook de officiële aan vraag op het bondsbureau van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie gedeponeerd worden, zodat wij eerst daags ook van deze zijde het officiële bericht over het doorgaan van de Ronde van Nederland 1954 mogen verwachten. HET DEELNEMERSVELD VY/AT BETREFT de deelname der renners aan dit wieler-evenement, wist men ons nog te melden, dat er NIEUW RAADSLID DER V.K.P. De heer L. van 't Westende (KVP) heeft ontslag genomen als lid van de gemeenteraad in verband met zijn vertrek naar Kwadendamme. In zijn plaats is verkozen verklaard de heer M. J. Allemekinders, die zoals bekend, reeds eerder raadslid en wethouder was, doch bij de jong ste verkiezingen verzuimde zijn ge loofsbrieven in te leveren. Thans heeft de heer Allemekinders mede gedeeld, geen benoeming te aanvaar- vaarden .zodat benoemd wordt ver klaard de heer D. Driedijk. Kruiningen RAADSVOORSTELLEN Vrijdag 12 Febr. a.s. komt de ge meenteraad van Kruiningen in open bare vergadering bijeen. Op de agenda komen o.a. voor: Een voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een hypothecair credlet te verstrekken door N.V. Bouw- kas Noord-Nederlandse gemeenten. Een voorstel tot verkoop van diver se percelen grond aan eigenaren van verwoeste woningen. Een voorstel tot. vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de personele belasting. Nu de hoofdsom der personele be lasting door het Rijk is verlaagd stel len B. en W. voor een gelijk aantal gemeentelijke opcenten te gaan hef fen. Tot nog toe geschiedde in deze gemeente de opcentenheffing progres sief, zulks in tegenstelling tot de meeste andere gemeenten. Fractische overwegingen deden B. en W. kiezen voor het stelsel Van hef fing van een gelijkaantal opcenten. Als de raad met dit voorstel accoord gaat zal met ingang van het belasting jaar 1954-1955 de nieuwe verordening worden ingevoerd. In Zesdaagse te Gent Woensdagmorgen lagen in de Zes daagse van Gent Bruneel-Acou en Oekersvan Steenbergen aan de lei ding, terwijl Schulte-Peters toen vier ronden achterstand hadden. Onze land genoten stonden toen echter wel het hoogst in puntenaantal genoteerd. Gis teravond, na langdurige en felle strijd, konden zij de achterstand inlopen en nestelden zicli, dank zij hun groot aan tal punten, aan de kop! De stand. Woensdagavond laat, luid de als volgt: 1 SchultePeters, 474 punten; 2 Gillen—Terruzzi, 269 punten; 3 Bruy landGlorieux, 241 punten. Op één ronde: Oekersv. Steenber gen, 409 punten; 5 BruneelAcou, 333 punten; 6 Koblet—von Buren, 162 punten. De overige koppels volgden op twee en meer ronden. Ofschoon de Sassc Tafeltennisclub „Animo" het in de Belgische com petitie niet gemakkelijk heeft, wist het toch in de afgelopen weken en kele goede resultaten te behalen. De dames blijven het in deze nog beter doen dan de heren, want zij be zetten op de ranglijst de 3e plaats, terwijl de heren met de 6e plaats vre de moeten flemen. Een handicap voor de dames is wel, dat mevr. R. de Smit-Ranschaert door omstandighe den verhinderd is verder in de com petitiewedstrijden uit te komen, het welk o.a. tot gevolg heeft gehad, dat een zekere 2e plaats verkeken is. Hieronder volgen de resultaten van de laatst gespeelde wedstrijden: Dames: Animo-Reseda A-Melie 6-4, Animo-Gold Lion AMelle 5-5, Animo- Reflex A-Gentbrugge 3-7. Heren: Animo-Reseda A-Melie 6-4, Animo-Fair Play-Lokeren 5-5, Animo- Reflex A-Gentbrugge 1-9, Animo-Gold Lion A-Meile 1-9, in totaal zeven ploegen van acht ren- nens zullen geëngageerd worden. Het Nederlandse contingent zal uit drie teams bestaan. Ten aanzien van de samenstelling der Nederlandse ploegen wil men echter niet dezelfde fout maken, ais men in de laatste uitgave van de Ronde van Nederland in 1952 heeft gedaan. Toen werd n.I. een Neder landse nationale ploeg samengesteld, waarvan reeds bij voorbaat vaststond, dat dit team de zege niet kon ont gaan. daar de rest van de deelnemen de ploegen van tweede klas gehalte was. Thans wil men iedere ploeg een kopman geven, met zeven zgn. water dragers. Buiten de drie Nederlandse ploegen voorziet men de deelname van twee Belgische, een Duitse en een internationale ploeg. In deze laatste ploeg zullen van de wieler- landen Italië, Luxemburg, Engeland en Frankrijk twee renners worden opgenomen. FINANCIEEL BELEID [NE ORGANISATOREN van de Ron- de 1954 nemen, voor wat het fi nanciële gedeelte- betreft, een zeer ge zond standpunt in. Men heeft het plan, om de even» aeel uit deze zevendaagse wieler- land zal bekostigen. Men heeft zich thans reeds met di verse grote Nederlandse industrieën in verbinding gesteld en niet zonder resultaat, zodat men mag aannemen, dat de voor de deur staande Ronde van Nederland „financieel rond" zal worden, alvorens een renner een trap op zijn pedalen gedaan zal hebben. (Van een bijzondere correspondent). TACQUES GODDET heeft de laatste maanden hemel en aarde bewogen, J om de Ronde van Europa, een wielerkoers voor prof-wielrenners, te gronde te richten. Had Goddet aanvankelijk geen plannen om zijn Tour de France nog verder dan België buiten de Franse landsgrenzen te bren gen, sedert enkele maanden probeert hij de plannen van zijn collega, de heer Leuiilot (oud-redaeteur van l'Equipe en bekend Frans wielerdeskun- (lige), de nek om te draaien. Sportief bekeken niet fair van de zijde van heer Goddet. Goddet duldt nl. geen tegenhanger van de „Grote Ronde van Frankrijk" en dezelfde Goddet, die twee jaren geleden o.a. een aanbod van de stad Maastricht om voor 4 millioen Franse francs van de Lim burgse stad Maastricht een étappe-plaats te maken, in de wind sloeg, heeft de laatste maanden alles gedaan om de Ronde van Europa, „van de weg af te vegen". Jammer voor mijnheer Goddet, maar dezer dagen ver namen wij uit goede bron, dat de Ronde van Europa definitief doorgang zal vinden. De organisator van de Ronde van Europa heeft zij het misschien door een toeval hulp gekregen van niemand minder dan Fausto Coppi. Het toeval wilde n.I., dat .Campionis- simo" Fausto Coppi herrie kreeg met de algemeen directeur-sportief van dé Italiaanse Tour de France-ploeg, de heer Alfredo Binda. Coppi wilde n.I. onder geen voor waarde meer onder leiding van Al fredo Binda in een Tour de France uitkomen. Coppi ging nog verder en verklaarde zich tegenstander van alle door de Italiaanse Wielerbond in Ita lië te organiseren wielerwedstrijden, ja hij zou zelfs niet meer deelnemen aan het kampioenschap van zijn land, welke titelstrijd over vijf ritten (grote klassiekers) verdeeld is. Fausto Coppi nu is naar het kan toor van de heer Leuiilot gestapt en heeft hem zijn diensten als renner aangeboden. Fausto behoefde daartoe geen contract te tekenen, want de heer Leuiilot wist, dat, als hij de „grote" Fausto aan de start zou krij gen, hij ook op de andere grootheden zoals Ferdi Kubler en Anquétil kon rekenen. En ziet, dezer dagen heeft de heer Leuiilot reeds tot groot ongenoegen van Alfredo Binda. de schriftelijke bevestigingen van de beide laatstge noemde wielergrootheden ontvangen. Kubler en Anquétil zullen in de Ronde van Europa op de startlijst prijken en na hen zullen er zonder twijfel nog meer volgen. VUFTIEN-STERRF.N-TRICOT In de Tour de France is de Maillot Jaune (gele trui), in de Ronde van Duitsland het groene tricot en in de Giro het blauwe tricot, de dracht van de leider in het algemeen persoon lijke klassement. In de a.s. Ronde van Europa, die einde September en begin October a.s. doorgang zal vinden, zal de leider van het algemeen persoonlijk klas sement een blauwe trui met daarop vijftien sterren dragen. Dit 15-sterren symbool werd uitverkoren naar aan leiding van het feit, dat ook de vlag van de Raad van Europa, onder wiens patronage de Ronde van Europa door gang zal vinden, vijftien sterren telt. DE DEELNEMERS. De heer Leuiilot is vergevorderd met de inrichting van de Ronde van Europa. Maandag j.l. publiceerden wij reeds de vrijwel zekere etappe-plaat sen. Ook wat betreft de deelnemers, heeft de heer Leuiilot zijn plannen reeds op tafel liggen. In totaal zullen veertien ploegen van acht renners het deelnemersveld compleet maken. Hiertoe behoren vier Italiaanse, vier Franse, een Zwit serse, een Engelse, een Duitse, een Luxemburgse en een Nederlandse ploeg. De veertiende ploeg zal samen gesteld worden uit renners, die na het deelnemen aan de Franse meer daagse Amateurklassieker „Route de France" tot de beroepsklasse zullen overgaan. HET TECHNISCH GE DEELTE. Dat de heer Leuiilot zijn koers in goede banen wil leiden, moge weer blijken uit het feit, dat hij zich van de medewerking verzekerd heeft van een klein aantal doorknede wieier- experts. Zo zal de Fransman Jean Bidot algemeen technisch leider van de Ronde van Europa worden. Iets wat een ieder zal verwonderen, is het feit, dat niemand minder dan Kees Pellenaars werd aangezocht om de te volgen routes in België en Nederland uit te zetten. Dat Pellenaars de op dracht eveneens voor België kreeg, moet gezocht worden in het feit, dat de heer Leuiilot tot nog toe nog geen accoord heeft kunnen bereiken met de leiders van de Belgische Wieier Bond. De vraag is echter of Pelle naars dit aanbod aanvaarden zal. Al met al feiten, die erop wijzen, dat de heer Jacques Goddet niet in zijn opzet tot het verdringen van de Ronde van Europa geslaagd is. Bo vendien zij nog gemeld, dat de heer Leuiilot heel wat minder kopzorgen dan de heer Goddet zal hebben, wat betreft de financiële zijde van zijn wielerspektakel, want, zoals bekend, wordt de Ronde van Europa door de Raad van Europa gefinancierd, ter wijl de heer Goddet nog steeds moet woekeren met gelden, die de beide organiserende bladen hem daartoe ter beschikking stellen. Eede étappeplaats in de Ronde van West-V laanderen HET GRENSDORP EEDE begint op het gebied van de wielersport naam te maken. Wij herinneren ons nog levendig de grote profkoersen, welke de beide vorige jaren werden gehouden, die duizenden bezoekers trokken en waarvan de laatste door niemand minder dan Wim van Est in een mooie strijd werd gewonnen. Thans heeft het actieve wielersport comité weer de handen uit de mou wen gestoken en is er in geslaagd, om gedaan te krijgen, dat Eede etap peplaats wordt in de Ronde van West-Vlaanderen. Sedert enkele jaren wordt in Bel gië de Ronde van West-Vlaanderen voor amateurs verreden. Ieder jaar neemt daaraan ook deel een ploeg van Nederlandse amateurs .alsmede amateurs uit Luxemburg en Frank rijk. De Nederlanders hebben in deze ronde van West-Vlaanderen steeds 'n zeer goed figuur geslagen, zo niet ge domineerd. Wij herinneren ons nog levendig de successen van Plantaz, die in deze ronde heeft bewezen een sterk renner te zijn en dan ook tot professional is overgegaan. Mede ook om de successen der Nederlandse amateurs heeft men gemeend, ook een Nederlandse plaats in de ronde te moeten betrekken. J. BAART LEIDER Ook dit jaar zal er evenals een Bel gische, Franse en Luxemburgse ploeg weer een sterke Nederlandse ploeg amateurs aan deze ronde deelnemen en deze staat onder leiding van de bekende wielersportman J. Baart uit Sas van Gent. Bovendien zullen dit jaar ook ama- teurploegen uit Zwitserland, Enge land en Denemarken deelnemen. Vooral dit laatste land heeft sterke amateurs, zoals de renners Rayn, An- dresen en Rasmussen, die zulka mooie successen hebben behaald in de ronde van Egypte en van wie heel wat wordt verwacht. Contactman van de Denen is de Aardenburger Eduard Cuelenaere. Voor deze ronde bestaat in West Zeeuwsch-Vlaander en grote belangstelling. START EN FINISH TE BRUGGE T)ENE WOUTERS, de bekende oud-wielrenner en tegenwoor- dige rijwielfabrikant uit Ossendrecht met wie we een praatje maakten in het Antwerpse Sportpaleis gaf ons de raad eens naar Putte-Kapellen te gaan als we iemand zochten die ons iets zou kunnen vertellen over de tijd toen de wielersport feite lijk nog maar in de kinderschoenen stond. Die „iemand" was Floor Luyckx een 65-jarige „velo-ma- ker" uit genoemd plaatsje. En werkelijk deze prettige en inne mende conversator zou in zijn sappig Vlaams wel een dag lang kunnen vertellen over zijn wielerloopbaan, die in 1907 begon en in 1923 eindigde. Het is dus al een hele tijd geleden sinds Luyckx zijn successen behaalde (meestal op de baan) maar vele wielerfans uit die dagen zullen zich die kleine taaie coureur nog herinneren, want hij bezat een onge kende populariteit. pLOOR reed zijn eerste wedstrijd als nieuweling op de Raayberg in Bergen op Zoom, en die start was meteen goed. want hij ging met de bloemen naar huis. De jaren die daar op volgden bewezen, dat dit geen uit schieter was geweest. „Het ging goed, zunne, en ik won in 1910 en 1911 de ..Grote Schelde-prijs" in België. Bei de malen zat ik vijf minuten vooruit. Ook de klassieker Antwerpen-Putte won ik met ruime voorsprong: toen was ik al Onafhankelijke. De „Grote Prijs van Antwerpen" schreef ik op mijn naam door de eindsprint te winnen. Tussen al die grote wedstrijden door won ik vele kermiskoersen in Nederland en Bel gië". ..En u wilde zo even nog laten uit komen, dat uw grootste successen op de baan lagen, maar ik hoor nu toch wel ,dat u ook op de weg uit de voe ten kon." ..Dat is wel zo menierke, u hebt 't sjuust bij 't rechte eind, maar miin specialiteit was toch de piste, luistert u maar. NIET ZOVEEL TE VERDIENEN JN 1912 reed ik de vierdaagse van Brussel samen met Leon van der Stuyft. een broer van de voormalige stayer Arthur van der Stuyft. Zo'n vierdaagse was toen een zware kar wei. want we moesten dag en nacht in de baan blijven. Door ziekte van mijn koppelgenoot moesten wij opge ven. De verdiensten waren toen nog niet aan de hoge kant, maar ik liet me zo af en toe ook wel eens op de banen in Duitsland zien en daar ging het beter." Luyckx toont ons een hele serie fo to's uit de dagen van de eerste we reldoorlog 1914-1916 toen hij in een soldatenkamp te Harderwijk terecht was gekomen. VOOR EEN KILO VLEES. Matumiijk had de mens toen ook an dere dingen aan zijn hoofd dan sport, maar ondanks oorlog en mobi lisatie bleef de wielrennerij toch de aandacht van velen trekken. Luyckx maakte er tussen de bedrijven door maar wat van en aan die oorlogstijd heeft hij feitelijk nog de meest pret tige herinneringen. „In Harderwijk won ik bv. eens 'n koppelwedstrijd met Spiesens als ploegmaat en we verdienden daar mee: een kilo vlees. „In Amsterdam ben ik ook dikwijls op de baan verschenen en een keer of vier ging ik daar met de zege strijken in koppeiwedstrijden. In een 50 km koers werd ik 2e achter van Nek, maar later was het in eenzelfde wedstrijd andersom en liet ik van Nek achter me. Veel wijzer werden we, wat de fi nanciële kant van de zaak betreft, niet van deze en gene successen, maar we bezorgden de soldaten enkele „plesante" uurtjes en dat was hoofd zaak. Daarom heb ik veel prettige herinneringen aan Amsterdam en Harderwijk. TOEN BEGON HET PAS! ■Toen de vrede een feit was, kreeg ik van Kempen, Moeskops, Wiers- ma ê.a. als tegenstanders en als ik aan die tijd terugdenk, kriebelt het me soms nog in de benen en zou ik weer wel op de „velo" willen stappen. Wat hebben wij samen gevochten in di verse wedstrijden en welke prettige uren hebben wij ook daarna beleefd. Het zou me heel wat waard zijn als ik mijn rivalen uit die „goeie ouwe tijd' nog eens terugzag en kon spre ken. JK geloof dat er in „onze tijd" meer vriendschap bestond tussen de renners dan tussen de coureus van heden. Ik geloof, dat momenteel het eigen „ik" te veel op de voorgrond staat. Men heeft te weinig waardering voor andermans prestaties, hoe sportief en hoe regelmatig deze dan ook tot stand komen. MEER VRIENDSCHAP Het lijkt tegenwoordig wel zó te zijn, dat men persé de bloemen in de wacht moet slepen om nog mee te tellen en ik voeg er direct aan toe, dat men vaak naar allerlei middelen grijpt, om dit te bewerkstelligen. Mid delen die uit sportief oogpunt bezien niet door de beugel kunnen en ook Wel middelen, die de lichamelijke kracht tijdelijk doen opflikkeren, maar uiteindelijk funest blijken te zijn. LEVEN TE KOSTBAAR p^aarom zou ik de jonge renners van thans willen toeroepen: rijdt met de morele en innerlijke kracht die in je is. geef je tot het uiterste en leer „afzien", maar hou je verre van ..mid f ltjes" die de natuurlijke kracht te boven gaan. Want het leven is te kostbaar om in enkele jaren tijds je lichaam te slopen. Bedenk toch, dat sportroem snel vergankelijk is en dat men ook later, wanneer de fiets op zolder staat, nog „ja" tegen het leven gezegd moet kunnen worden. Dan ben je pas een mens waar de maatschappij trots op kan zijn, ook al was je dan misschien in je tak van sport geen bijzondere uitblinker Ster ren zijn immers dun gezaaid en de een is nu eenmaal meer bedeeld met „grote gaven" dan de ander. Ik ben in 1923 voorgoed gestopt wat het wedstrijdrijden betreft, nadat er ettelijke duizenden en meer kilome ters onder mijn wieltjes waren door gegleden. Ik heb in de sport een groot ideaal gezien dat me helemaal niet op fluweel heeft gebracht, maar ik hob me door de sport mensenken nis, verdraagzaamheid en wilskracht eigen gemaakt en op deze basis dreef mijn levenswijze tot op heden en ook nog in de toekomst", aldus besloot onze Floor, De ronde wordt dit jaar verreden van 19 tot en met 25 April, dus be gint ze op Tweede Paasdag. Start en eindpunt zijn Brugge. Het is de be doeling, dat op 21 April 1954 de 3e etappe van deze ronde in Eede zal eindigen, terwijl daarna op 22 April een individuele tijdrit zal worden verreden met begin- en eindpunt Eede. Om de 3 minuten zal dan een renner starten en het parcours van de tijdrit zal lopen over Sint Laurens, Kaprijke, Eeklo en Maldegem. Op 24 April vindt dan, nadat de renners te Eede op 23 April een rust dag hebben gehad, de start plaats voor de 5e etappe. Een half uur voorafgaande aan de aankomst van de renners zal ook een karavaan van auto's met de juryle den, officials en reclamewagens op de aankomstplaats arriveren. Voor Eede belooft dit dan ook een evenement te worden als nog nim mer werd beleefd. Het bestuur van de wielersportclub „Kapelle-Biezelingc" heeft besloten op Koninginnedag (30 April) de bekende Ronde van Kapelle voor amateurs te organiseren. Deze zal, als de nodige vergunnin gen worden verkregen, wèer worden gehouden op het mooie parcours door Kapelle en gaat over 100 k.m. Voor de verdere organisatie van de ze dag heeft de wielersportclub con tact opgenomen met het Oranjecomi té en de muziekvereniging „Ons Ge noegen" en deze hebben hun mede werking toegezegd. Verder werd besloten de leden voor 1954 vrij te stellen van contributie, aangezien het vorig jaar geen ronde werd verreden. LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het candi- daatsexamen landbouwingenieur de heer D. Boonman uit 's-Heerenhoek. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Febr. Op de markt van heden werden aangevoerd 4.686 stuks vee, zijnde: 1.722 runderen, 314 vete kalveren, 946 nuchtere kalveren, 51 fokzeugen, 460 slachtzeugen, 128 lopers 969 biggen, 139 schapen, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalf koeien 775—1150, guiste koeien 565 800, zware soorten boven notering. Kalf- vaarzen 6$01100, klamvaarzen 590685, guiste vaarzen 600—715, pinken 425—560, graskalveren 260—365, fokkalveren 75— 140, nuchtere slachtkalveren 37.50—46; zware soorten 55—78.50. drachtige zeugen 263350; lopers 75105, biggen 4563, schapen 60—75, vette schapen 80—lio, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 725 stuks. Prij zen: extra kw. vaarzen tot f 3.05, le kw 2.80—2.90, 2e kw. 2.25—2.65, 3e kw. 2 30— 2.40; vette stieren 2.70—2.75, worstkoeien 2-10-2.30, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten 2.30—2 50, idem middenklasse 1.95—2.25. idem lich te soorten 1.651.80, nuchtere slachtkal veren .12H-1.23U., alles per kg. slacht- gewicht. zware soorten 1.42V»1.55^ per kg. levend gew. Slachtzeugen 1.60—1.70 per kg. levend gew. met 4 kg. tarra. Jonge slachtvarkens 1.75—1.80 per kg levend gew., met 4 k.g. tarra. KAPELLE, 10 Febr. Exportveiling: Ap pelen: Goudreinetten 1 grof 51.20—56.40 I fijn 47—47.30, Jonathan I 58.70—59.30 58-7°—61.20, 1 fijn 59.40—63.60 11 27.20, K 43.40, F 26.20; Golden Delicious I grof 73.20. I fijn 54.80, K 47.90. Géwone veiling: Doyenne du Cornice 80—82, Klei- peer 25—36, Goudreinetten 2139 cox Orange pippin 91. Zoete Hollaêft 13—26, Zoete Ermgaard 15—42, St. Remy 25—34 ?9ou^rei»'tt04n n21~39' GoWen Delicious 22—43. Winston 28—35. Zure Belleflèuf 11 23, Gieser Wildeman 27—46, Jonathan 21—46. Hondsmuil 11—24, Sterappelen 8 —11, Doyenne du Cornice 40—57, Confé rence 11—24. Groenten: Uien (stèk) 5H Spruitkool 19—31. Prei 41. Koolrapen 6'~! 12Kroten 12, Rode kool 11, Witte kool 7. WATERSTANDEN Mannheim 1.53 5),v Kaub 2.20 (—1.34), Trier 1.31 (—12). Koblènz 1.14 (->8). Keulen 49 (—2), Ruhrort 2.42 (+15), Lobith 11.50 (+21), Nij megen 8.25 (+8), Eefde 3.06 (—1), Deventer 2.07 (0), Namen La Plante 0.13 (—2), Borgharen 39.68 (+8). Bel- feld 10.61 (—4), Grave 4.08 (—41. Alle stuwen zijn open behalve Borg haren.

de Stem | 1954 | | pagina 3