Instelling Maatschappelijk te HULST Werk DE NIEUWE BIOSCOOP VAN OOSTBURG Z-.VLAA N DEREN Enorme vraag naar IVOROL-tandpasta W alcheren Bloemenhulde voor Vlissings chauffeur SLOAN'S liniment' Landbouworganisaties geven f 15.000 voor proefbedrijf in Braakman 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 2 Een carillon zal ruim 33000 gulden kosten Deelgenootschap C.B.W.T. gehandhaafd Brug voor Schouwen- Duiveland „Opgeborgen in «ie ijskast" TERNEUZEN Valse rijksdaalder ontdekt Dat doet de Goede kwaliteit. 48 uur achter het stuur VOOR ACTIVITEIT BIJ DE WATERSNOOD gjmrpyn En de vraag of ze wel nodig is" Begrafenis Jan Heij'se SAÏÏÖSTOl Duim kapot en bril aan stukken F A. WILKING SPREIDING Kring Oostburg van de N.C.B. vergaderde AXEL OOSTBURG MIDDELBURG VLISSINGEN Mooie opdracht voor „de Schelde" AGENDA HED EN MORGEN pJ' T BELANGRIJKSTE BESLUIT dat de gemeenteraad van Hulst heeft genomen, was dat tot oprichting van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Werk. waarvoor op de begroting een post van ruim f 65.000 Is uitgetiokken. Deze instelling is in het leven geroepen ter vervanging van de Dienst Maatschappelijk Hulpbetoon, welke niet meer de werkingssfeer heeft, welke tegenwoordig van het maatschappelijk werk wordt verlangd De sociale zorg is te uitgebreid en veelomvattend geworden dan dat deze verouderde dienst ze volledig en aangepast aan de huidige omstandig heden kan uitoefenen. 'Advertentie» Bestrijd vermoeidheid en vat baarheid voor ziekte doel treffend met Senatogenl Sanatogen Is geconcentreerde bouwstof voor zenuwen, bloed en «alle weefsels. Een Sana- togenkuur doet wonderen. Be gin er dadelijk mee. c/tNATOGEfc Het Zenuwtonicum In de nu opgerichte Instelling voor Maatschappelijk Werk dient aldus verklaren B, en W. in het prae-advies aan de raad de amieüjke sfeer zo veel mogelijk geweerd te worden. In de plaats daarvan moet ruim baan gemaakt worden voor het particulier j initiatief. De nieuwe instelling is gesplitst in twee afdelingen; de eerste omvat de taak van armenzorg en andere wette- lijke reeelingen die tot nog toe onder B en W. ressorteren, waaronder ook j de werklozenzorg valt. De tweede af deling verzorgt alle andere maatschap pelijk werk in de ruimste zin. zoals de zorg voor het gezin, volksgezondheid, arbeid, de jeugd, bijzondere groepen van personen enz. In de met enige wijzigingen vastgestelde reglementen wordt de sa menstelling van het toezicht op de dienst geregeld. WETHOUDERS VERDIENEN TE WEINIG Voor betere verbinding met Overflakkee 2^EER binnenkort kan de Delta-com missie een adres verwachten van de stichting „Nieuw Schouwen-Duive- land". Hierin verzoekt de stichting de aanleg op korte termijn van een vaste oeververbinding tussen Schouwen-Dui- veland en Goeree-Overflakkee. Naar alle waarschijnlijkheid zouden Schouwen-Duiveland en Goeree-Over flakkee, indien het Delta-plan door gaat. verbonden worden door een dam, die zou lopen van een punt tussen Dreischor en Bruinisse op Schouwen- Duiveland naar Herkingen op Goeree- Overflakkee. De stichting stelt voor. aan beide zijden de landhoofden van de geprojecteerde brug op te nemen als onderdelen van de toekomstige afsluitdam. Zouden dit plan en het plan voor een brug van Goeree-Over flakkee naar de Hoeksche Waard wer kelijkheid kunnen worden, dan zouden twee eilanden hun vervoersproblemen eindelijk opgelost zien. hetgeen onge twijfeld een grotere expansie en meer economische mogelijkheden met zich zou brengen, zo meent de stichting. Zoals bekend zijn de plannen op Goe ree-Overflakkee reeds in een meer gevorderd stadium. Daar wordt thans een intensieve studie gemaakt van de financiële consequenties van het brug- plan. DE DIENST ZIERIKZEE- KATSEVEER [V/IEN moet nooit „hei" roepen voor men over de Ooster Schelde is! De „Koningin Emma" die Maandag middag na een geslaagde tocht van Zierikzee uit. weer vol moed de terug reis van Katseveer uit begon, heeft het einddoel niet kunnen bereiken. De ijsmassa, die het schip ontmoette., was zo groot, dat de kapitein naar Katse veer terug stoomde. Gister was de si tuatie voor zover men die bekijken kon nog weinig verbeterd, zodat men be sloot geen reizen te maken. De dienst bleef met recht „opgeborgen in de ijs kast". Vandaag hoopt men op het ke ren van de kans, (Advertent'ei PEN eveneens belangrijk besluit was om aangesloten te blijven bij de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. Naar de heer J. Martens ver klaarde. is er thans alle reden de ar gumenten van B. en W. over te ne men: de gemeente kan deze dienst nu eenmaal niet missen. Het zou onver antwoord zijn net voorbeeld van Ter- neuzen te volgen. De heer van Aren- thals was het daarmee in het geheel niet eens; hij voelde meer voor een gemeentelijke opzichter. „Zou er een kans bestaan dat deze dienst, nu Terneuzen uitgetreden is naar Hulst wordt overgeplaatst?" zo vroeg de heer J. v Mierlo Daarop kon de voorzitter Uiteraard geer antwoord geven. „Als dat zo zou zijn kwam de zaak enigszins anders i,e liggen" aldus de heer v. Mierlo Na een langdurige discussie werd het voorste! van B en W. aangenomen, met de stem van de heet v, Arenthals tegen. De begrotingen voor 1954 werden, nadat de heer Martens algemene oe- schouwingen ten beste had gegeven, vastgesteld. Bij de puntsgewijze be handeling kwam van de zijde van de heer Mai-tens het voorste) de wethou ders een beter aan hun werkzaamhe den aangepaste jaarwedde te geven. Zoals het er nu voor staat, krijgen ze ongeveer een kwartje voor ieder uur dat ze in et belang van gemeente en bevolking werken. Hij stelde voor dit bedrag op f 1500 per jaar te brengen, waarbij hij uiting gaf aan de vrees dat Ged. Staten niet gemakkelijk er toe gebracht zullen kunnen worden, dit goed te vinden. „Maar nu Ged. Staten zelt ook een flink bedrag er bij gekregen hebben, moeten ze de hand maar eens over het hart strijken", vond hijl Op voorstel van de heren v. Mierlo en Martens zullen de arbeiders van het gasbedrijf een week loon extra krijgen, als waardering voor het vele werk dat ze tijdens de vorstdagen aan de defecte leidingen hebben moeten verrichten. GEEN TWEEDE KLEUTERSCHOOL UNE klokkengieterij Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel heeft prijsopgave gedaan voor een carillon van 35 klok ken. Het zal ruim f 33.000 kosten. B. en W. stelden voor-„dit nu maar aan Ged. Staten voor te leggen" en af te wachten wat men er in Middelburg over zal beslissen. De heer Chr. Willemstein bracht de kwestie van een tweede kleuterschool (voor de kinderen van Nieuw Hulst) nog eens ter sprake. Er is niet veel hoop op, dat men er spoedig een zal kunnen bouwen. De voorzitter stelde echter voor dat de buurtbewoners zou den proberen een som bij elkaar te krijgen om een kinderspeelplaats in te richten; het gemeentebestuur zal daarbij dan graag een behoorlijke sub sidie voegen. (Advertentie) HUWELIJKSBOOTJE INGEVROREN De korporaal der mariniers Blankenburg van het amphibie- oefenkamv de Mok op Texel, zou Donderdagmidda te Goes in het huwelijk treden, maai de boot. die hem naar den Hel der moest brengen, kon de vaste wal niet bereiken. Terug in Oucleschild zocht hi; contact met het vliegveld Texel, doch door het ongunstige weer kon men hem niet naar het vlieg- veld de Koop overvliegen. ..Ik zal maar telegraferen, dat het huwelijk moet worden uit gesteld", zei de mismoedige bruidegom. LEZING OVER ALBRECHT DÜRER t In het kader van het winterpro- gramma van de ontwikkelingsclub der KAB hield de heer Biemans, leraar aan de R.K. Ulo-school, een lezing over Albrecht Dürer. Op boeiende wijze vertelde de heer Biemans over de tijd waarin Albrecht Dilrer leefde en over zijn werken. De aanwezigen volgden met zeer veel I aandacht zijn uiteenzetting en bewe- i zen daarmee, dat zij dergelijke avon- den zeer waarderen. Reisde van Sluis naar Middelburg t^/AT gedurende de laatste Jaren niet meer is voorgekomen, is thans ontdekt: een valse munt, in dit geval een rijksdaalder. Deze bevond zich in een geldzen ding uit Sluis, die op het postkantoor te Middelburg werd aangeboden. Op het agentschap van de Nederiandsche Bank te Middelburg ontdekte men, dat de voortreffelijk nagemaakte rijksdaalder, compleet met rand schrift en gestempeld op 1929, onge veer 7 gram lichter was dan andere rijksdaalders. De munt werd naar de Ned. Bank in Amsterdam opgezon den eil daar kwam men tot de con clusie, dat het vermoeden van vals heid inderdaad juist was. Het merk waardige was, dat er tussen deze val se en een échte rijksdaalder geen ver schil in klank is. Het muntstuk, dat naar de Middelburgse gemeentepolitie werd teruggezonden, zal nu naar Den Haag worden gestuurd, waar men de rijksdaalder op zijn chemische samen stelling zal onderzoeken. Het is niet in het minst te zeggen ,of de munt al lang in omloop is of dat de vervaardi ger alleen maar eens heeft willen pro beren of het zou uitkomen, om in dien dit niet het geval zou zijn met zijn practijken door te gaan. TONEELUITVOERING „TEKNEU- ZENS DILETTANTENTONEEL" Op verzoek van de ZLM afdeling Zaamslag. werd door het „Terneuzens Dilcttantentonecl" het blijspel „Drie is teveel" voor het voetlicht gebracht te Zaamslag. De diverse rollen werden vlot en overtuigend gespeeld, zodat regisseur Leroux en zijn mensen, mèt de be zoekers op een succesvolle en vrolijke avond kunnen terugzien. Sluiskil Scheepvaart Dezer dagen kwam in onze plaats binnenlopen de Itali aanse zeeboot Eridano. De Eridano heeft een lading Spaanse pyriet an boord en wordt aan de kade Azote ge lost. Toneel Niettegenstaande het gure winterweer en de 3e uitvoering heeft Sempre Avanti niet over de opkomst te klagen gehad bij de opvoering van Parkstraat 13 door Alex Ivers in het kader van het Zeeuws Landjuweel. Het zal nu maai de taak zijn van de Jury om uit te maken in hoeverre S.A. er in geslaagd is een goede uitvoering te geven. Zandstraat TAE Nederlandse bloemisterij wilde op St Valentijn, 14 Februari, eep bloemenhulde brengen aan honderd Nederlanders, die zich in 1953 hebben onderscheiden door een daad van op offering, eerlijkheid en menslievend heid of door werkzaamheid in het be lang van de vrede, internationale sa menwerking of van Nederland zelve. Met medewerking van de pers kwa men 114 adressen binnen, doch na schifting bleven er slechts 48 over. Onder deze 48 personen die Zater dag a s. - daags voor St Valentijn - het bloemceschenk ontvangen, behoort ook de Vlissingsec hauffeur Georgië van Gils die zich na de stormramp ongemeen verdienstelijk heeft ge maakt voor het reddingswerk, KRANIGE KEREL pHAUFFEUR van Gils van het ga ragebedrijf van Gebrs. v. Traas sen te Vüssingen, was, zoals te doen gebruikelijk Zaterdagmorgen 31 Ja nuari met een autobus de Urker vis- De genezende warmte van SLOAN'b LINIMENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen Bij spierpijn, jicht, spit en rheumatiek geeft SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. I^AAR REEDS ENIGE TIJD BEKEND IS, bestaat het plan in Oostburg een nieuw bioscoopgebouw te stichten, in cle plaats van het be staande noodgebouw op het Ledelplein. Op dit ogenblik is nog niet te zeggen, wanneer men tot de bouw kan overgaan; zoals gebruikelijk dienen eerst nog verschillende goedkeuringen binnen te komen. Omdat de nieuwe bioscoop meer zal moeten kosten dan honderdduizend gulden, is er voor de bouw rijksgoedkeuring noodzakelijk, hetgeen met zich mee brengt, dat nu eerst ook moet worden vastgesteld of de stich ting van een bioscoop in Oostburg vanuit het standpunt van de zoge naamde „bioscoopspreiding" wei gerechtvaardigd is. sers, wier schepen te Breskens lagen, naar huis wezen brengen, om daar Maandagnacht mee terug te keren. Doch Zondag werd te Urk bekend welke ramp over Zeeland was geko men. De dominee riep de vissers op. zo vlug mogelijk naar hun schepen terug te keren voor de hulpverlening, daar Nederland in nood was en Zon dagsrust niet meer gold. Besloten werd toen dat van ieder vissersvaartuig twee bemanningsleden zouden terugkeren en chauffeur van Gils was direct bereid om met zijn touringcar op pad te gaan. Niet we tend hoe de situatie in Zeeland was. reed hij in één ruk naar Bergen op Zoom. waar hij gewaar werd niet langs de normale route naar Vüssin gen te kunnen doorrijden. Hij besloot toen via België Breskens te bereiken, hoewel hij, noch de vis sers de vereiste papieren bezaten, wist hij door overredlngsrkacht en wijzend op het doel van zijn tocht, de grens beambten te vermurwen. Laat in de nacht pas bereikte men Breskens want van Gils had het Belgisch inundatie- gebied niet geheel kunnen ontwijken en moest hier en daar in het aarde donker op de gis door het water rij den. Daar het stormweer niet geluwd was. begrepen de Urkers, dat zij een volledige bemanning nodig hadden om Iets te kunnen doen in het ramp gebied. Van Gils was het daarmee eens. Haastig nam hij wat voedsel tot zich, sprong achter het stuur van zijn I bus en begon aan de lange en onrnen- selijk zware tocht naar Urk. Weer j werd daar iets gegeten en Maandag- avond ging het met een bus vol vis- j sers opnieuw op Breskens aan, waar hij Dinsdagmiddag, na 48 uur aan het j stuur te hebben gezeten, de redders j afleverde. I Momenteel rijdt de taaie kerel, zo deelde ons zijn patroon mede, voor de firma op Schouwen. Zaterdagavond laat komt hij met verlof naar Vlis- singen en daar wordt hij dan in zijn woning aan de Paul Ki ugei'straat 70 in de bloemetjes gezet. De hulde komt vrij laat, maar zij is er niet minder attent en verdiend om. (Advertentie) lts». IN alle eenvoud is op de algemene begraafplaats te Middelburg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de Veerse kunstschilder Jan Heyse. Aan het graf werd gesproken dooi de burgemeester van Veere, jhr den Beer Poortugael. vriend van de over ledene. die schetste wat Heyse voor Veere en Veere voor Heyse had be tekend. Dankbaar memoreerde spr. de kostelijke gave van deze onzelf zuchtige artist en stond even stil bij tie laatste grote opdracht welke Jan Hevse Uitvoerde met de illustratie van Schagens „Zeeuwse reflexen", welke tekeningen harmonisch passen in ae tekst. Een zoon van Jan Heyse dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. Onder de aanwezigen op de begraaf plaats waren o.m de Engelse kunst schilder Galloway, die zeer bevriend was met Jan Heyse. de kunstbroeder A. J. v Dijck uit Veere en Raymond Kimpe uit Middelburg. Het „Kunst museum" was vertegenwoordigd door de heer H. Pieters. lAdvertentie) qadookwe-kinot AateMe*? Mishandeling door Ambonees U)E in het woonoord voor Ambonne- zen te Koudekerke verblijvende J. J. Th. was jaloers geworden omdat de vrouw, waar hij verliefd op was, met een ander stond te praten. Die andere bleek iemand te ziin, die de vrouw helemaal niet kende maar waaraan zij vroeg hoe laat er een bus naar het Havendorp vertrok. Hij vloog de man aan en mishandelde hem: duim kapot en zijn bril aan stukken. De Ambonees ter zitting van de Middelburgse Politierechter ver schenen, gaf toe de man mishandeld te hebben. Hij werd veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met 2 jaar proeftijd. Voorts moet hij de kosten voor een nieuwe bril, zijnde f 22,50 betalen. Bonte avonden Twee avonden achter elkaar heeft de Sportvereniging „Zandstraat" haar beste beentje voor gezet door met een Bonte avond op de planken komen. De belangstelling, was zoals altijd buitengewoon groot. Na het welkomswoord van de voor zitter dhr. Poppe werd het doek ge haald voor een bont programma waar bij muziek, zang en toneel elkaar in bonte verscheidenheid afwisselden. De band van de vereniging, welke voor het eerst voor het voetlicht kwam, was voor velen een openbaring, „The To- roro's", zoals, zij zich noemen met daarbij „The Red White en Blue Boys" deden het beslist voor hun.eerste op treden zeer goed. De zingende zusjes wisten hiernaast ook een mooi succes te boeken. Resumerend is het verheu gend te mogen constateren dat ook in deze kleine kunst een vooruitgang is te bespeuren. De beide avonden zijn ongetwijfeld de beste die zij in de af gelopen jaren hebben georganiseerd. Een aardige attractie was dat in een minimum van tijd door een van de dilettanten van een bepaalde opgave een liedje werd gedicht. De aanwezi gen hebben genoten van eep prachti ge. plezierige avond. Sas van Gent nu me een fel brandend apparaat ont dooid worden. Gaslckkage. Weer is een lekkage in gasbuizen geconstateerd. In de Noordstraat was in een tweetal perce len erge gaslucht aanwezig. Vooral in de woning van de fam. G. was de toe stand onhoudbaar, zodat ingrijpen di rect noodzakelijk was. Het was ook weer de riolering, waardoor het gas zich een weg zocht. De plaats in de leiding, die gas moet doorlaten, is evenwel nog niet gevonden, zodat als provisorische maatregel om dit euvel te verhelpen, ter plaatse de riolering is opgestopt Benoeming. Tot onderwijzeres bij de Christelijke lagere school in de Nieuwstvaat is benoemd, mej. J. Boes- senkool. (Advertentie) EPEDA - OLYMPIA - CLECO 3 merk BEDDEN met dubbele garantie St. Jansteen KONINGSSCHIETING Slechts één jaar heeft de Koning van de Schuttersvereniging „De Kring", de heer O. J. M. Kieboom, de scepter over zijn „onderdanen" mogen zwaaien, want hij werd bij de in het verenigingslokaal „Den Rooien Oedt" gehouden koningsschieting onttroond door de heer A. J. Schatteman, die de hoogvogel bij het derde schot deed neertuimelen. Hiermede behaal de de heer Schatteman voor de derde maal de hoogste schuttersonderschei- ding. want ook in 1937 en 1952 wist hij de titel te behalen. Jammer ge noeg heeft de heer Kieboom door ziekte zijn kansen niet kunnen ver dedigen. Na huldiging van de nieuwe ko ning en een koffiemaaltijd, ging men over tot de prijsschieting, welke vol gend resultaat gaf: 1 P. Goossen, 2 A. S. de Maesschalck, 3 P. Goethals, 4 P. A. Kersbulck, 5 A. Kegels, 6 C. F. Notschaele, 7 A. J, Schatteman, 8 R. Goethals, 9 P. v. Laere, 10 J. L. Colpaert, 11 D. de Cooker, 12 R. J. M. Krieckaart, 13 W. L. L'Smmens. 14 E. C. van Hijfte, 15 K. Donze, 16 J. L. Notschaele. HARMONIE VIERT CAECILIA- FEEST Het harmoniegezelschap „De Vere nigde Vrienden" vierde zijn traditio nele St. Caeciliafeest. Onder vrolijke marsmuziek werd eerst een rondgang door de gemeente gemaakt, waarbij en passant een bezoek werd gebracht aan enkele instellingen tot lafenis van de dorstigen. Na de rondgang „trok men zich" terug in het vereni gingslokaal „Flora" bij de heer A. J. Meuleman. waar de leden zich tegoed konden doen aan een copieus diner en de avond verder in gezelligheid konden doorbrengen. Het simpele feit dat het nieuwe ge bouw meer dan een ton zal kosten, ontneemt de belangstellenden en het gemeentebestuur practlsch iedere zeg genschap en bovendien vertraagt het de gang van zaken Dit is evenwel niet het opmerkelijkste feit, dat zich hier bij voordoet. De commissie die belast is met de oplossing van het vraagstuk of een bioscoop te Oostburg wel noodzakelijk is, bestaat uit nlet-Zeeuwen, hetgeen er de oorzaak wel van zal zijn dat men deze vraag aan langdurige onderzoe kingen ging onderwerpen. Daarbij zijn merkwaardige dingen gezegd. Ten eerste was er een bioscoop in Terneu zen. twee zelfs. Men schijnt er serieus over nagedacht te hebben of de West Zeeuwsch-Vlaminger dan 's Za terdags of 's Zondagsavonds niet even naar Terneuzen konden bussen om daar een film te gaan zien. Hoe de situatie afstanden en ver bindingen in feite ligt, scheen dus niet erg duidelijk. Het is niet waar schijnlijk dat men op grond van de principes van de bioscoopspreiding de goedkeuring zal weigeren, doch het ware toch wel dienstig als men er van op de hoogte was dat een enkele bioscoop in geheel West Z.-Vl. waar lijk geen luxe is. Zelfs voor vele be woners van de omliggende dorpen betekent een reisje ntar Oostburg nog een hele onderneming, zeker op win teravonden. Een argument voor het stichten van een bioscoop is ook het feit, dat men een dergelijke zaal nodig heeft voor bepaalde culturele avonden, wanneer een toneel- of muziekgezel schap Oostburg aandoet. De commis sie voor de bioscoopspreiding heeft in dit verband de aandacht gevestigd op een toekomstige nieuwe schouw burg inGoes of Middelburg Wen- neer dq bewoners van West Z.-Vlaan deren dus eens een muziekuitvoering of een goede toneelvoorstelling wil den bijwon 'ii, moesten ze maar even naar de overkant gaan. En dan maar zien hoe ze 's avonds laat nog thuis kwamen. Het is ronduit gezegd wel merk waardig dat men de bouw van een bioscoop in Oostburg aan zo veel for maliteiten moet binden. Westdorpe I'VE opkomst voor de algemene ver- gadering van de Kring Oostburg N.C.Ei. was zeer groot, Uit het jaar verslag van de secretaris bleek, dat de activiteit van het Kringbestuur zeer groot is geweest. Voor de N.C.B. werd de lieer v.d. Voorde, als practisch land bouwer aangewezen in de Voorlich tingsraad. De Braakmanpolder kwam ter sprake, waarbij tevens nog over het te stichten proefbedrijf gesproken werd. Voor de sirhting van het proef bedrijf dragen de drie landbouworga nisaties f 15090. bij, terwijl ook de werktuigcommissie een bijdrage van f. 1000. heeft toegezegd In het be stuur zullen '1e drie organisaties ver tegenwoordigd zijn. De beer G. v. Waes sprak over de F B O en bracht o.a naar voren, dat bij het inwerking treden, ledereen au tomatisch lid wordt in het beroep, wat hij uitoefent. Voor dit lidmaat schap zal een contributie worden ge heven. Hoe deze echter zal liggen is nog niet bekend, wel zal ieder, die lid is van een standsorganisatie, de helft van deze contributie mogen aftrekken. De P B.O zal landelijk, provinciaal en plaatselijk geregeld worden. De leden, len met grote zorg voor deze plaats gekozen moeten worden en op de volle steun van de leden kunnen rekenen. Uit de vragen welke na de uiteenzet ting werden gesteld, bleek, dat voor de P.B.o. veel belangstelling bestond. DE VERVREEMDING VAN LANDBOUWGRONDEN WELPENHORDE BREIDT UIT De leidsters van de welpenhorde heb ben weer besloten om 'n zestal r>e welpen aan te nemen. De horde telt hiermede 24 welpen, hetgeen zeker een mooi resultaat Is voor onze pa rochie. 0 Ongeval Tijdens de slopingswerk- zaamheden in een woning kreeg de metselaar J. G. een vallende schoor steen op zich en verwondde zich dus danig. dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. RAADSVERGADERING De gemeenteraad vergadert Vrij dagmiddag om 3 uur in het gemeen tehuis. Op de lijvige agenda staat o.m. het voorstel adhaesie te betuigen aan het besluit van de raad van Hulst dat zich verklaart voor het plan van de Kamer van Koophandel de inpolde ring van het land van Saeftinge te en tameren, waaraan de raad van Hulst tevens heeft verbonden de mogelijk heid van kanalisatie van de Wester- Schelde. Om de hoge exploitatiekosten stel len B. en W. verder voor niet over te gaan tot aanschaffing van een vuil nisauto. De vuilophaaldienst zal nu worden uitgebreid met een zgn. sec- tiefiets. Bij de subsidie-aanvragen is dat van de Stichting „De Zonnebloem", welk verzoek B. en W. voorstellen in te willigen. OPERETTE „GOUDHAANTJE EN DE TROUBADOUR" Door de huishoudklas der R.K. Meisjesschool werd met veel succes een tweetal opvoeringen gegeven van de operette: „Goudhaantje en de Troubadour". Het batig slot was be stemd voor de missie van Pater A. de Rechter. Lamsuaarde wethouder Notebaart met een dank- woörd beantwoord. Medegedeeld wordt, dat burgemees ter en wethouders in de vacature voor een gemeentelijke vakman heb ben benoemd dhr H. W. Bonnewei in de plaats van de heer Ph. A. Keijmel. In zijn vergadering van 12 Juni 1953 bepaalde de Raad, dat voor een ter rein aan de weg naar de Nieuwe Sluis een plan van uitbreiding zou worden voorbereid. Na bespreking met de daarbij betrokken instanties, wordt thans op voorstel van burge meester en wethouders aan de Raad voorgesteld, de terreinen, waarover dit plan van uitbreiding zich uitstrekt verder uit te breiden en daarin te be trekken alle gronden, binnen de ge meente gelegen, welke buiten het her bouwplan vallen. In het kader van het wederopbouw- plan worden voor zover dit nog niet eerder is geschied, toewijzingsprijzen vastgesteld, t.w. voor de Boulevard Noordzijde, de Dorpsstraat. Oostzijde, het Spuipiein, de Zandstratenwijk en de Haven Westzijde Voor de gemeentewerklieden, de gemeentebode, 2e mijnmeester en de mijnknecht worden nieuwe loonscha len ingevoerd, voor het eerst met pe riodieke verhogingen. Bij de rondvraag informeert de heer de Feijter naar de kosten van het vervoer van de schoolkinderen van Nieuwe Sluis. De voorzitter ant woordt, dat deze door de ouders wor den betaald. De heer Goethals vraagt naar 'de omstandigheden, waaronder de tijde lijke mijnknecht F. van Oostenbrugge werd ontslagen. Hierover ontspint zich een bespreking, aan het slot waarvan de voorzitter mededeelt, dat in de vergadering van burgemeester en wethouders de mogelijkheid onder ogen zal worden gezien om de hieruit voortvloeiende financiële consequen ties voor van Oostenbrugge te over bruggen. De heer Goethals informeert verder of wellicht de fa. van Dron- kelaar, meubelindustrie, geholpen kan worden, die gebrek heeft aan passen de fabrieksruimte. De voorzitter ant woordt ontkennend Aardenburg UITVOERINGEN R.K.J.B. In de zaal van de Huishoudschool hield de RKJB in samenwerking met de Jonge Boerenbond zijn jaarlijkse toneeluitvoeringen. Opgevoerd werd het drama „Mijnheer Pastoor". De leden hadden zich alle moeite gegeven om dit spel zo natuurgetrouw te spelen dat het talrijke publiek volledig mee leefde met de droevige en heftige sce nes. Tussen de verschillende bedrijven wei-den muzieknummers ten beste ge geven en ook na de toneelvoorstelling werd het publiek met zangnummers nog aardig bezig gehouden. BESTUURSMUTATIES R.K.J.B. Tijdens de algemene vergadering van de R.K. Jonge Boerenstand werd de functieverdeling van het bestuur als volgt goedgekeurd en vastgesteld: G. Waterschoot, voorzitter, T. Saai, secretaris-penningm., R. v.d. Wiele on dervoorzitter, J. Joosen en L>. Ver- reecken bestuursleden. LEZING EN LICHTBEELDEN De R.K Boerenstand organiseerde in café R.' Heijens een ontwikkelings- avond, die zeer geslaagd mag heten. Ir. de Wolf. directeur der R.K. Land- bouwwinterschool te Hulst, hield een leerzame causerie over de landbouw in Denemarken en verduidelijkte het ge sproken woord met de vertoning van lichtbeelden. Het Hoofd van de R.K. Lagere Landbouwschool te Koewacht, de heer Ed. Rademakers, sprak vervol gens over vruchtwisseling en opvolging. Van de hierbij geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillenden dankbaar gebruik ge maakt. Voor het zenden van een ziek kind uit de kring Hulst naar het Ma- riaoord te Lourdes werd een ruime bij drage gegeven. Met een gezamenlijke maaltijd en een gezellig samenzijn werd deze alleszins interessante en leerzame avond besloten. MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Voor haar tweede winteruitvoering had „Vrijheid Eendracht" ditmaal n naburige toneelvereniging uitgenodigd en wel de St. Joseph Ghesellen Uit Hulst, die het blijspel „Patsy". een stuk in drie bedrijven, voor het voet licht bracht. Het blijspel met zijn fa- milieprobemen bracht vele komische momenten en verwikkelingen die de lachspieren der aanwezigen danig in beweging brachten. Het toneelgezel schap dat een goede naam geniet heeft deze ook hier in haar spel weten hoog te houden. De muziekafdeling van Vrij heid Eendracht bracht onder leiding van directeur Hon. de Gucht een vier tal nummers ten gehore. Arm gebroken. Bij het schaatsen tijdens de laatste ijsdagen kwam mevr- S zodanig te vallen, dat zij haar arm brak. Kloosterzande Sluis LJIERNA hield mr. W. v. Vleuten, rechtskundig adviseur van de N.C. B een lezing over: „De Wet op Ver vreemding van Landbouwgronden". Hij haalde hierbij aan. dal de land- honger reeds lang bestaat, doch door de grote groei van de bevolking, voor al op het platteland nog groter is ge worden. De 19000 ha grond, welke voor industrialisatie wordt gebruikt, gaat ook ten koste van de landbouwgrond. Deze wet is voor de zittende pacht boeren een uitkomst. Vooral raadde hij de leden aan, hun pachtcontract steeds goed in orde te hebben. Er zal getracht worden, de heer v. Vleuten elke maand een zitdag te laten houden in Oostburg De Voorzitter spoorde de leden aan. om voor elke moeilijkheid op juridisch die in het bestuur zitting krijgen, zul- gebied, bij hem advies te vr-agen. GEVOLGEN VAN VORST De laatste tij'd is het met de straat verlichting maar slecht gesteld. Ten gevolge van de strenge vorst zijn de brandpunten van verscheidene gaslan taarns dichtgevroren, waardoor deze niet meer functionneren. (Gas bevat ook enkele deeltjes water) Vandaar, dat net oude gedeelte van Axel soms in net duister gedoken lag waardoor bijvoorbeeld Zondag de vroege Kerk gangers vaak met aarzelende schreden moesten lopen. De nieuwe wijken met hun electri- sche straatverlichting gaven daardoor wel een contrast. Dat door dé natuur ontstane mankement zal ook wel weer door de natuur met name de dooi verdwijnen, hoewel deze „help ie zelf" - regel niet direct opgaat voor de rioolputten. waaromheen soms grote plassen water staan. De putten moeten Voorzitter bedankte. Tijdens een vergadering zag de pas kort in functie zijnde voorzitter der plaatselijke R.K. Middenstandsvereniging de heer P. Kint. zich genoodzaakt, zijn ontslag aan te bieden. In de ontstane vaca ture is op het moment nog niet voor zien. Groenendijk Mlssieweek. In de week van 12 tot 21 Februari zal in .eze parochie een Missieweek worden gehouden. KONIJNEN- EN PLUIMVEE VERENIGING. Zatedag a.s. zal in café Henneman een vergadering gehouden worden om te komen tot de oprichting van een konijnen- en pluimveevereniging. De vergadering begint om 7 mr Bresket LEZING VOOR DE Z.L.M. In hotel „De Stad Sluis" alhier, werd voor de afdeling Sluis van da ZLM door Ir. M. A. Geuze uit Poort vliet een lezing gehouden over diens reis naar Scandinavië. Deze zeer interessante lezing, die was verlucht met lichtbeelden, werd door de talrijke aanwezigen met grote aandacht beluisterd. „GEEN VERHOUDING MEER'". Op de hoek Markt-Julianastraat kwam de heer H. F. B„ die met zijn volkswagen de Julianastraat wilde in rijden. in botsing met een bus van de SBM. Beide auto's liepen materiele schade op. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. De bestuurder van de volkswagen vond dat de krachten bij deze meting wel erg ongelijk verdeeld waren en toen hij uit zijn auto stapte merkte hij dan ook op dat dit „geen verhou ding" was. OPTREDEN VAN NEL OOSTHOUT Voor de P.Z.E.M. trad in de Schouw burg alhier de bekende kunstenares Nel Oosthout op met een voordracht over de roman „Mannequin" van de Amerikaanse schrijfster Fanny Hurst. De kunstenares slaagde er op uitne mende wijze in de figuren voor haar gehoor te doen leven. De wijze van voordracht, de mimiek, de uitbeelding der verschillende personen, deden het gehele gebeuren voor ons herleven en het publiek beleefde vaak in ademloze spanning de taferelen mede. Vooral in de rechtszaalseene was de kunstenares op haar best. Aan het slot werd de kunstenares een warm applaus ge bracht, dat. aangroeide tot een ovatie welke o.l. op zijn plaats en verdiend was. De Voorzitter der vereniging bood bloemen aan. Tanker van 20.000 ton De mij. „de Schelde" kreeg voor de rederij v. Ommeren N.V. te Rotterdam wederom opdracht voor de bouw van een 20.000 tons tanker. Vorig Jaar werd de kiel gelegd van een gelijksoortig schip. Begin volgend jaar moet het eerste worden afgele verd en in het najaar moet de tweede „bestelling" gereed zijn. Ondr de Schelde-mensen wekte dit bericht grote voldoening. RAADSVERGADERING. Bij de aanvang van deze eerste ver gadering in het nieuwe jaar spreekt de voorzitter de gebruikelijke rede. waaruit gememoreerd wordt, dat door het gemeentebestuur bericht werd ontvangen, dat tot bouw van een nieuwe kleuterschool mag worden overgegaan De rede van de voorzitter werd door DE KLINGE. Kine-.ia van Dijck. 7.30 uur: Het blauwe masker. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19.30 uur: Pygmalion. GOES. Centrale hengstenkeuring. Grand: Wilde pracht. MIDDELBUHG. Electro: God heèft de mensen nodi-, VLISSINGEN. Alhambra: Hliapsodie in blue. Luxor: De zwarte kat. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Geluidsbarrière. TERNEUZEN. LuXor, 8 uur: Verdor ven jeugd.

de Stem | 1954 | | pagina 2