Sensationele aanval op Westelijke verdedigingsstelsel Den Haag gleed (te laat) naar 't werk EEN GRIEZELIG GEHEIMZINNIGE RUS Prof. dr M. J. H. Cobbenhagen aan hartaanval overleden Olifant ivercl luchtziek Molotov bracht nieuw plan voor Europese veiligheid Dulles, Bidault en Eden wezen voorstellen onmiddellijk af Herhalings oefeningen H. Vader gaat snel vooruit Doctoren nog in handen van benden Raad van Advies luchtvaartongevallen Bossche procureur-generaal 40 jaar lid van hetOpenbaar Ministerie MARIA-FAKKEL DOOR EUROPA Intellectuele mishandeling Aanrijdingen, glijpartijen en onwillige auto's Z.-Vlaamse polderwegen afgesloten Spaak ligt ziek in Londen Italië heeft weer een regering r nAr.RLAn VOOR ZEELAND BOERDERIJ AFGEBRAND Duitsland „Niemandsland" Baby in wieg verbrand Een indrukwekkende staat van dienst DOOI •Haagse busdienst stop Wetenschapsman met ruime visie 94e JAARGANG No. 20951 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neeilanüia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keigerstraat 16 Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: j. j HA Bruna. Redactieraad; C. J v. Hootegem, Mr ür A J J.IV1 Mes, Mr H. B L de Rechtei L. J v 't Westende, P V. M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell t 0 45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek no 278841 Voor CodKoningin en Vaderland DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de geneie oplage t u.JO per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.3U pet m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstiaat 56, Tel. 2601, PUS1BUKG, Nicuwstiddt -.1, lel, no. Bluswater bevroren TN HET GEHUCHT de Morige bij Blij ham (gemeente Wedde) is gis terochtend, i waarschijnlijk ten gevol ge van een defecte schoorsteen, brand ontstaan in een boerderijtje, bewoond door de heer J. Borgers en zijn ge zin. De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover het snel om zich heengrijpende vuur, daar men in deze gemeente nog geen waterleiding bezit en de in de nabijheid liggende sloten tot op de bodem dichtgevroren bleken te zijn. Het boerderijtje, dat laag verzekerd was, brandde geheel uit. BIJ DE TWEEDE KAMER is een ont werp ingediend voor de garantiewet leningen bijzonder nijverheidsonder wijs, waarin wordt voorgesteld het maximumbedrag van gegarandeerde leningen van f 175.000.000 te verhogen tot f 275.000.000. EEN AGENT in Amsterdam sprak 2 jongens aan, die langs de haven dren telden. Het bleken twee zwervers te zijn, zonder werk. geld of paspoort. Zij waren 22 en 19 jaar oud en kwa men uit Wüppertal. TWAALF JAAR gevangenisstraf met aftrek legde de Leeuwarder recht bank op aan de oud-koster der Geref. Kerk te Bolsward, die gepoogd heeft zijn vrouw met vergif te vermoorden. JAPANSE onderwijzers zijn aan hon gerstakingen en protestdemonstraties begonnen, omdat de regering bij de Rijksdag een wetsontwerp heeft inge diend waarin het de onderwijzers verboden wordt aan politiek te doen. EEN NIEUWE VINDING op water bouwkundig gebied maakt het moge lijk bij hel baggeren van kanalen, ri vieren e.d. een vlak bodemprofiel te Jcrijgen. Het betreft hier een zgn. snij- en boorkop. AMBTENAREN van de Engelse, Ame rikaanse en Australische ambassade in Den Haag gaan voor de tweede maal toneeluitvoeringen geven t.b.v. het Koningin Wilhelminafonds. Zij spelen „Night must fall" van Wil liams. yrOLOTOV is dan gisteren met zijn aangekondigde plannen betreffende Europese veiligheid gekomen. Ze hebben in Ber lijn al de naam gekregen van de meest sensationele Russische aan val op het Westelijk verdedigingsstelsel, sinds het begin van de conferentie. Een aanval overigens, die door de drie Westelijke ministers met een onmiddellijk „neen" werd gepareerd. Molotov stelde voor een „algemeen Europees verdrag tot vestiging van gemeenschappelijke veiligheid in Europa". Het verdrag zou alle landen aan beide zijden van het ijzeren gor dijn moeten omvatten en het zou een looptijd hebben van 50 jaar. Oost- en West-Duitsland zouden als gelijkwaardige deelge noten bij de verdragssluitende landen worden opgenomen, zulks in afwachting van het tot stand komen van een verenigd Duits land. De V.S. en communistisch China zouden in de organen van het verdrag vertegenwoordigd kunnen zijn door waarnemers. yOORTS stelde Molotov voor om hangende een regeling van de Duitse kwestie gelijktijdig alle bezet tingstroepen binnen zes maanden uit Duitsland terug te trekken, met uit zondering van beperkte eenheden voor „bescherming". De bezettende mogendheden behou den volgens het plan het recht Duits land opnieuw te bezetten (Sovjet troepen in Oost-Duitsland en Weste lijke in West-Duitsland), ingeval de veiligheid van Oost- en West-Duits land wordt bedreigd. Het voorgestelde Europese collec tieve veiligheidsverdrag is bedoeld ter „voorkoming van vorming van groepen Europese staten, gericht te gen andere Europese staten". Een der verdragsbepalingen zou de onderteke naars verbinden „geen bondgenoot schappen aan te gaan of overeenkom sten te sluiten, welke in tegenspraak zouden zijn met de bedoelingen van het verdrag". VERDEELD DUITSLAND. „GENERAAL HITLER" heette 'n Mau-Mau-leider, die door solda ten van een Oostafrikaans regi ment gevangen werd genomen. Hij schijnt geen familie in Europa te hebben gehad NA SCHOOLTIJD zijn gisteren 1400 onderwijskrachten in Oslo in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Ruim 40.000 Oslose kinderen krijgen hierdoor vandaag extrh vrijaf, zgn. staak-vacantie. NOORWEGEN wens een bepaald aan tal Nederlandse landverhuizers op te nemen, wanneer eenmaal een ge meenschappelijke Scandinavische ar beidsmarkt zal zijn ingesteld. .PARIS MATCH" het Franse week blad is veroordcld tot een vergoeding van 500.000 francs wegens smaad schrift, waardoor de goede naam van ex-koning Peter van Zuid-Slavië in opspraak werd gebracht, EISENHOWER heeft op zijn weke- lilkse persconferentie meegedeeld dat de twee Amerikaanse divisies, die uit Korea zullen worden terugge trokken, in April en Juni naar de V. S. zullen vertrekken. DE SOVJETS hebben aangeboden Egypte te helpen bij de bouw van grote projecten en dat ze zelf in Egypte projecten zullen uitvoeren. JOSIEN", een Nederlandse kustvaar der uit Rotterdam, is over tijd. Men vermoedt, dat het schip tengevolge van het slechte weer een schuilplaats heeft gezocht in het Engelse Kanaal. TIET MEEST sensationele onderdeel is de schijnbare aanvaarding van de verdeling van Duitsland voor on bepaalde tijd. Duitsland zou, aldus deze kringen, een soort „niemands land" in de koude oorlog worden, waarin Duitse politie en beperkte ge- alliëerde en Russische eenheden pa trouilleren. Het verdrag zou het einde beteke nen van zowel de Noordatlantische Verdragsorganisatie als het Europese Legerverdrag in de huidige vorm. De N.A.V.O.-bases in West-Duitsland, de meest vooruitgeschoven posities van de geallieerden in het Westen, zou den moeten verdwijnen. COMMENTAAR VAN DULLES. TWTINISTER DULLES verklaarde in commentaar op Molotovs voor stellen, dat deze West-Duitsland hijgevolg het grootste deel van West- Europa zouden blootstellen aan „elke dreiging van aanvallen van buitenaf". Bidault zag in Molotovs plannen een verdeling van Duitsland voor de tijd van 50 jaar en Eden verklaarde, dat Molotovs voorstellen in wezen een soort modeyne Monroeleer voor Euro pa schenen in te houden. Voor de Kon. Marine: ETEN BATALJON MARINIERS zal van medio Juni tot begin Juli in werkelijke dienst komen en daarmee een reeks herhalingsoefeningen voor de Kon. Marine openen. Een tweede bataljon volgt later in het jaar. De tijdsduur van opkomst varieert van 22 tot 33 dagen. Het personeel van de mijnenuit- kijkdienst zal in kleine ploegen ver spreid over het gehele jaar opkomen ten hoogste voor 9 dagen. Voor een contingent van 500 man overweegt mén een oefening in de zomermaanden. Tenslotte zal ten hoogste 100 man van de marinever bindingsdienst, de zeeverkeersorgani- satie en verschillende commandopos ten voor ten hoogste 30 dagen wor den opgeroepen. TN VATICAANSTAD is Woensdag bekend gemaakt, dat de hoop op een versnelde algemene verbetering van de gezondheidstoestand van de H. Vader gerechtvaardigd is. Dc H. Vader heeft een goede nacht rust gehad en de voedingstoestand gaat regelmatig vooruit. Ook giste ren heeft de Paus het bed lange tijd kunnen verlaten. Woensdag heeft hij in de middag de pro-secretaris Mgr Montini ontvangen, die Hem verslag over de werkzaamheden der Staats- secretarie uitbracht. Bij deze geleidelijke vooruitgang koestert het Vaticaan de hoop, dat de H. Vader dit jaar nog verschillende herdenkingen zal kunnen vieren. Op 3 Maart Zijn 78ste verjaardag, her denkt de H. Vader het feit, dat Hij 15 jaar geleden tot Paus gekozen werd Tien dagen later valt de 15e verjaar dag der pauskroning. Op 2 April her denkt de H. Vader de dag, dat hij 55 jaar geleden priester werd gewijd. Op 16 December is het 25 jaar gele den dat Hij tot Kardinaal werd gecre- eerd. De ontvoering op Z.-Celebes DE DUITSE dr de Wahl en dr van de Wetering van de Stichting voor Culturele Samenwerking, bevin den zich volgens de laatste berichten nog steeds in handen van de benden in Zuid-Celebes. Beide heren werden, zoals men weet, op 17 Januari ontvoerd, toen zij per auto van Makassar op weg waren naar Malino. Het ontvoeren van belangrijke per sonen en van jongens en meisjes schijnt een nieuwe methode van or deverstoring van de benden te zijn. Stoomapparaat vatte vlam TN WIERDEN is het drie maanden oude dochtertje van de familie E. in de wieg verbrand, toen een stoom apparaat vlam vatte op het moment, dat de moeder elders in het huis werkzaam was. Bij het kindje moest op dokters advies worden gestoomd. De baby liep ernstige brandwonden op en werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Almelo vervoerd, waar zij enige uren later overleed. /"NP 2 Maart zal de procureur-gene- raai bij het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch, mr. E. L. M. H, baron Speyart van Woerden, 40 jaar lid zijn van liet Openbar r Ministerie. Mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden die 1 Januari 1890 te 's-Her- togenbosch werd geboren, werd op 2 Maart 1914 benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Breda. In 1918 werd hij daar (Advertentie) f Dc weersverwachting tot heden- i avond luidt: J Voor het Noordoosten van het i land: Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk nog enige neer- J J slag. Op vele plaatsen mist. Tem- t pcratuur geleidelijk oplopend tot 4 enkele graden boven het vries- J punt. Aanvankelijke matige tot i 4 i 4 4 vrij krachtige Oostelijke tot Zuid oostelijke wind, later zwakke tot matige Zuidelijke wind. Voor het Zuidwesten van het land: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar mist. Overwegend droog. Flinke dooi. J Matige wind tussen Zuid en Zuid- t west. t Vandaag: Zon onder 17.45 uur. 4 Maan onder 3.34 uur. Morgen: J Zon op 8.03 uur. Maan op 11.55 uur. Midden Mei door Nederland rpER GELEGENHEID van het Maria-jaar zal Mgr Théas, bisschop van Lourdes en Tarb^s, op 3 Mei in het Mariaheiligdo'm te Lourdes een fakkel ontsteken en zegenen, die door de Katho lieke jeugd uit alle vrije Euro pese staten zal worden rondge dragen naar de Mariaheiligdom- men in hun vaderland. Het vuur zal ook door de Nederlandse jeugd worden overgenomen en wel op 28 Mei te Wylre. De Nederlandse Katholieke Jeugd raad heeft plannen in overweging om het vuur te brengen naar alle vijf Nederlandse bisdommen en wel naar de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, naar de Sterre der Zee te Roermond, naar O.L. Vrouwe ter Nood te Heilo in het Bisdom Haarlem, naar O. L. Vrouw van Renkum in het aartsbisdom Utrecht en tenslotte naar een Mariakapel in Breda. De Westduitsc jongeren zijn zozeer door het plan begeesterd, dat z(j liet initiatief hebben opgevat het gewijde vuur door de Oostzone ook naar Ber lijn te brengen. Ondanks alle gevaren en moeilijkheden, die een dergelijke tocht mee zal brengen, is de Duitse Katholieke jeugd niet van haar plan af te brengen. Duitsland zal het licht vervolgens doorgeven aan België cn Nederland. Het doet ons genoegen, dat wij als enige krant in Nederland in staat zijn de foto te tonen van een Rus, die tot nu to als (griezelig!) „niet-geidentificeerd" bekend moet staan. Hij werd op een plaatje ge zet, toen hij als lid van de Sovjet-delegatie de conferentiezaal in West- Berlijn met zijn Russische auto (Amerikaans model-....) genaderd was. Wat hij daar op de vergadering van de Ministers van Buitenlandse Zaken te maken heeft, is onbekend als zijn naam. waarnemend substituut Officier van Justitie en in 1921 substiuut Officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch. In 1940 werd hij door de bezetter uit zijn ambt ontzet en in het begin van 1941 gearresteerd en naar Bu- chenwald overgebracht. Aan het eind van hetzelfde jaar werd hij met zijn groep de Indische gijzelaars naar ons land teruggevoerd. In September wist mr. baron Spey art van Woerden als ordebroeder ver momd te ontsnappen en bleef in deze vermomming te Schijndel ondergedo ken tot de bevrijding. Op de dag van de bevrijding van Schijndel aanvaard de de procureur-generaal wederom zijn ambt en werd hij belast met het toen maals gehele bevrijde gebied met in begrip van Zeeland en het land van Nijmegen. Hij bekleedt bestuursfuncties in een groot aantal genootschappen, vereni gingen en instellingen. Hij is een van de weinige Nederlanders, die gerech tigd is tot het dragen van de zilveren Vrouw van Lourdes. medaille van de Hospitalite van O. L. De Minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft Woensdagmorgen in de zittingszaal van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag de Raad van Advies inzake Luchtvaartongevallen bij de Koninklijke Luchtmacht geinstalleerd. Tijdens de plechtige bijeenkomst. De Raad van Advies, gezeten achter de tafel, v.l-n.r. de secretaris, generaal-majoor b.d. S. Mante, reserve-generaal profdr. ir. G. Otten, reserve generaal, majoo- vlieger W. C. J. Versteegh en generaal-majoor vlieger JL. Zeghers. De voorzitter van de Raad is res.-gen.-maj. vlieger Versteegh. Het M. O. in België T IEFST 70 pet. van de leerlingen der Belgische middelbare scholen breekt de studie halverwege af we gens overspanning, als gevolg van te veel huiswerk. Een groot aantal leer lingen is bovendien verstandelijk niet rijp voor het onderwijs in zijn huidi ge vorm. Dit alles deelde de Belgische mi nister van Onderwijs, Pierre Harmei, tijdens een voordracht mee. Verheugend is in België het ver schijnsel. dat het aantal kinderen uit arbeidersgezinnen, dat de middelbare studie volgt, toeneemt. Daardoor ech ter wordt de taak van de leerkrach ten verzwaard, aangezien bij deze kinderen niet gerekend kan worden op erfelijke overdracht van taal, woordenschat en opvoeding. De over laden lesroosters en het vele huis werk der kinderen noemde de minis ter .intellectuele mishandeling", waarbij hij herinnerde aan het wets ontwerp dat meer dan twee uren huiswerk voor kinderen van 12 tot 15 jaar verbiedt. [)E GLADHEID heeft gisteren menigeen tie voet dwars gezet. Voor zover tenminste die voet nog gezet kon worden. De druilende regen veranderde, aan de grond gekomen, in minder dan geen tfjd in een ijsvlakte, waartegen zelfs zout, zand en as niet waren opgewassen. Den Haag heeft er meer dan zijn part van gehad en niet minder groot waren de moeilijkheden in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men zich gedwongen zag tot sluiting van de polderwegen. Dit bracht met zich mee, dat verschei dene busdiensten niet of nauwelijks functionneerden, waardoor o.m. Slijkplaat en Waterlandkerkje geïsoleerd werden. ENE HAAGSE gladheid bereikte haar hoogtepunt rond het middaguur. Reeds in de ochtenduren hadden de autobuslijnen omvangrijke vertra ging. De chauffeurs namen geen risi co en kropen als het ware met hun vehikels over de weg. Slechts met de grootste moeite konden zij van de stopplaatsen wegkomen. De treinen waren nog wel wat „vlugger ter been", maar herhaalde lijk moesten de trambestuurders door de met ijs aangeslagen ruiten turen. De meeste vertraging ontstond door auto's die niet weg konden komen en vaak dwars op de weg bleven staan. OOK DE BAAS. A ANRIJDINGEN en glijpartijen wa ren in Den Haag niet „van de lucht". Fietsen en auto's zag men slechts met mate, voetgangers iets meer en tuimelingen bij de vleet. Iedereen kwam te laat op zijn werk, wat helemaal niet erg was, want de baas was ook niet op tijd. Bakkers en melkboeren ploegden bezweet over de enorme dansvloer en gleden omzichtig van huis tot huis. Kort na het middaguur hielp strooi en niet meer. Heel het autobusver- keer van de stadsdienst moest tot 4 uur worden stopgezet. WEGBESCHERMING. 7EEUWSCH-VLAANDEREN zat na tuurlijk ook weer met zijn tra ditionele wintel-moeilijkheden. Tal van polderwegen werden zodanig door het water ..ondermijnd", dat men besloot ze af te sluiten voor verkeer boven de 1200 kg. Hiermee wilde men voor komen, dat de wegen al te zeer zou den worden beschadigd. Aanvankelijk circuleerde het be richt, dat ook de provinciale wegen zouden worden afgesloten, maar dit werd van de zijde van de Prov. Wa terstaat tegengesproken. (Van onze redacteur) Qistermorgen om zes uur is professor dr M. J. H. Cob benhagen, rector-magnificus van de R. K. Economische Hogeschool in Tilburg, aan een nachtelijke hartaanval overle den. Dit bericht kwam als een donderslag bij heldere hemel, want de avond tevoren nog had prof. Cobbenhagen zijn weke lijkse bijeenkomst met studen ten op zijn kamer gehad. Niets wees er toen op, dat deze emi nente mens weinige uren later niet meer tot de levenden zou behoren. Hij was opgewekt als altijd. Het is begrijpelijk, dat 't overlijdensbericht bij allen, die prof. Cobbenhagen hebben ge kend, diepe verslagenheid heeft gewekt. r\E overledene was niet alleen een vooraanstaand geleerde en een re denaar bij de gratie Gods, doch bo venal een warmvoelend mens. Wat hij sinds 1929. toen hij tot Hoogleraar aan de R.K. Economische Hogeschool werd benoemd, voor zijn studenten heeft gedaan, maakte hem tot een verpersoonlijking van de goedheid zelf. Hij nam bijvoorbeeld het initia tief tot oprichting van een vereniging van oud-studenten, de ..T.A.E.K.". De laatste rede die hij in zijn leven heeft gehouden, was gericht tot leden van deze vereniging. Zaterdag in Den Bosch, tijdens een lustrumviering. In deze redevoering wordt prof. Cobben hagen ten voeten uit geschetst. Hij zei onder meer, dat als de Katholieke Volkspartij eens de grootste partij van Nederland zou worden, zij dit onder meer te danken zou hebben aan de politieke vrijheid, welk grote goed mede dank zij de verdraagzaam heid der andere partijen veroverd en behouden kon blijven. „Ook wij moeten dus ruim en ver draagzaam zijn jegens die andere partijen", zo sprak prof. Cobbenha gen. Daaraan voegde hij de woorden toe: „Denk hieraan, als ik er eens niet meer zal zijn...." Er ging toen een schok door de aanwezigen en het eerste wat men zich gistermorgen, na het bekend worden van de droevige tijding herinnerde, waren deze woor den. 37 JAAR PRIESTER ETEN levensbeschrijving van prof. Cobbenhagen moet noodzakelijk onvolledig zijn, omdat het ondoenlijk ENE TOESTAND van de Belgische staatsman Paul-Hcnri Spaak, die sedert de eerste Februari in een Londcns hotel ziek ligt, is iets min der goed geworden. Spaak, 54 jaar oud, lijdt aan een ontsteking van de amandelen, welke met enige verhoging gepaard gaat, en aan een aanval van jicht. Woensdag verklaarden de dokters, dat bij de pa tiënt ook een algemene vermoeidheid te constateren was. Spaak was naar Londen gekomen voor bijwoning van de Europese Eco nomische conferentie. Hij heeft echter de twee laatste vergaderingen niejt kunnen meemaken doordat hij ziek werd. is al zijn verdiensten binnen dit klei ne bestek te schetsen. Prof. Cobbenhagen werd op 10 Sep tember 1893 in het Limburgse dorp Gulpen geboren. Hij bezocht het gym nasium te Rolduc, waar hij in 1911 eindexamen deed. Daarna studeerde hij, eveneens te Rolduc, twee jaar fi losofie en vervolgde daarna sinds 1913 zijn studie aan het Groot Se minarie in Roermond. In November 1916, toen hij nog diaken was, werd hij benoemd tot leraar aan het Colle ge te Rolduc, waar hij enkele Gods dienstlessen gaf en toezicht hield op de studenten. In 1917. op 24 Maart, werd hij priester gewijd cn ging hij studeren aan de Ned. Handelshoge school in Rotterdam, waar hij in 1919 het diploma behaalde en op 27 Octo ber 1921 doctoreerde in de Handels wetenschappen. Hierna werd hij le raar aan het college te Rolduc en la ter nam hij zitting in verschillende onderwijs- cn examencommissies. Niet lang na zijn benoeming promoveerde hij in de economie. ONDERSCHEIDING V/ANAF de oprichting van de R.K. Handelshogeschool te Tilburg was hij, de eerste twee jaren als buiten gewoon hoogleraar, en sinds 1929 als gewoon hoogleraar aan dit instituut verbonden. Bij het zilveren jubileum van de Hogeschool, in 1952 werd prof. Cob benhagen benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Dit was de hoogste onderscheiding, die ooit aan een Nederlandse hoogleraar werd toegekend. In deze onderschei ding werd dc erkenning uitgedrukt voor de verdiensten welke de overle dene had voor het hoger onderwijs in het algemeen. Velen herinneren zich nog de grote invloed, die hij heeft gehad op de tot standkoming van het academisch sta tuut. Hij had zitting in de commissie tot hetziening van de Hoger Onder wijswet en in nog tal van andere com missies en bestuurslichamen onder scheidde hij zich door zijn ruime vi sie, zijn grote kennis en zijn enorme wilskracht. Sinds 1947 was prof. Cob benhagen Geheim Kamerheer van de Paus. Waarschijnlijk is het zijn wilskracht geweest, die Mgr. Cobbenhagen na vroegere aanvallen weer zo spoedig op de been hielp. Hij heeft al eerder hart-attaques gehad. b.v. tijdens de jubileumviering in 1952. Na de H. Mis van Requiem, die Za terdag om 10.30 uur in de parochie kerk van de H. Anna te Tilburg zal worden opgedragen, zal de begrafe nis volgen op het kerkhof aan de Bredaseweg. ENE CHRISTEN-DEMOCRAAT Mario Scelba heeft Woensdag een nieu we Italiaanse regering gevormd, die steunt op de (R.K.) Christen-Demo eraten, de Socialisten en de Libera len. Scelba heeft president Einaudi Woensdagavond de ministersl(jst overhandigd. In het nieuwe kabinet hebben veer tien Christen-Democraten, vier So cialisten en drie liberalen zitting. De regering-Scelba kan in de 590 leden tellende Nat. Vergadering op 'n meerderheid van ongeveer zestien stemmen rekenen. In de Senaat is de meerderheid der regering geringer. De kleine Republi keinse partij was niet bereid aan de regering deel te nemen. Zij heeft ech ter wel haar steun in de volksverte genwoordiging toegezegd. Mario Scelba is behalve premier ook minister van Binnenlandse Zaken. Zijn plaatsvervanger is de sociaal-de mocratische leider, Giuseppe Saragat, die tevens minister zonder porte feuille is. De „Zeeland", een Douglas DC-4 van cie KLM was gister ochtend van het vliegveld Dum Dum van Calcutta opgestegen met een nogal gewichtige pas sagier aan boordWe bedoelen een tweejarige olifant, die in Thailand gevangen was en die passage had geboekt voor New York. Aangezien deze olifant het vliegen nog niet zo door- en-door gewoon was, had men hem zolang opgesloten in een houten kooi in de „Zeeland." Onderweg gebeurde hetDe tweejarige vouwde, ondanks zijn jeugd, de wanden van zijn kooi plat en stapte luchtziek, maar als vrij man. door de machine, waarbij hij onver wachte luchtschommeiingen en zelden voorkomende zenuw trekjes bij de bemanning ver oorzaakte. De piloot wijzigde zonder enige overweging de dienstregeling en koerste terug naar Dum Dum. Daar zit de olifant nu opgesloten in af wachting van een rustiger reis.

de Stem | 1954 | | pagina 1