IN VIJFTIEN TALEN: „NEE, GEEN AFSPRAAKJE" VELE RAMPEN OVER ROOSENDAAL Praten kan ze Vier slachtoffers In 1949 trachtte men Kardinaal Mindszenty te bevrijden 18 programma's voor Europese T.V. Beschikken Sovjets over atoomgeschut? VIJF NIEUWE NED. RECORDS GEVESTIGD DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 KATHY DE ENERGIEKE UN O-GIDS Zij Enorme schade aan oesterkwekerijen Troepen van Mondragon op plundering 3-1 Mei 1572 Markt een prooi der vlammen DE 80-JARIGE OORLOG is niet onopgemerkt aan Roosendaal voor bijgegaan. Integendeel. Rondtrekkende troepen soldaten hebben ver scheidene keren hun roofzucht botgevierd. Vooral de tijd tot aan het begin van het Bestand van 1609 heeft een diepe stempel gedrukt op het leven en het aanzien der plaats. Tevens was het tijdperk van een protestantse overheersing ingeluid, een tijdperk waarin de Roosendalers hebben getoond dat zij het Katholieke geloof ondanks alles trouw bleven. VRIJ SPEL Spionnen kwamen achter de plannen V.S.-vliegtuigen kwamen er voor naar Europa PIUS XII EN DE SPORT Wout Wagtmans slipte in Soignies Drie groten op de schaats Op dooi-ijs te Kralingen Zwart op wit AANBESTEDINGEN MARKTEN ivandelt 16 k.m. per dag J£EN van de bezienswaardigheden, die de mannelijke toeristen, die het hoofdkwartier van de Verenigde Naties bezoeken, evenzeer zo niet meer waarderen dan de moderne hoekige architectuur van de gebouwen, is Kathy Moore, het meisje, dat als gids dienst doet. De 26- jarige energieke Kathy, die uit Zancsville, Ohio, komt, legt gedurende de rondleidingen door de gebouwen van de Ver. Naties de grootste' attractie van New-York voor toeristen 16 km. per dag af. Zij toont de bezoekers de bezienswaardigheden en vertelt over het werk van de wereldorganisatie. J^athy leidt ongeveer 120 van de 3000 personen rond, die dagelijks voor een dollar de gebouwen van de UNO komen bezichtigen.,Dat betekent vijf wandelingen van een uur met onge veer 25 personen. Veel van degenen, die Kathy vol gen, zijn mannen. Het zijn echter niet de vrouwenjagers, die haar het mees te last veroorzaken. Het zijn haar voeten. Toch eist het baantje lang niet zo veel van haar voeten als haar stem. „Die heeft werkelijk te lijden" zegt Kathy, „vooral als er zich hardhorigen onder mijn gevolg bevinden. „NEEN" IN 15 TALEN. ]~)e V.N. verbieden de meisjes niet afspraakjes te maken met de jon gelui die zij op hun tochten ontmoe ten, noch dezen haar telefoonnumer te geven, Dat zou een aantasting zijn van een van de fundamentele vrij heden, die d'e V.N. hebben gezworen te handhaven. De vorstperiode Verlies naar schatting 50 TSJU de overvloeiende oesterputten te Yerseke vrij van ijs zijn is geble ken dat enorme schade aan putten en pannen is aangericht. Enkele putten lopen leeg omdat de dammen die er rond liggen zijn weggeduwd. In som mige putten is 80 pet der pannen ver pletterd Over het geheel wordt het verlies op 50 pet. geschat. Niet alleen de pannen, maar ook de oestertjes die er op zaten zijn verloren. Weinig inschrijvingen voor Centrale Hengstenkeuring VOOR DE Centrale hengsten premie- keuring, welke morgen te Goes wordt gehouden, is de animo niet zo groot als voorgaande jaren. Er zijn slechts 61 hengsten ingeschreven, waaronder vijf kampioenen van vorige centrale keuringen of nationale ten toonstellingen. Men leert haar echter wel, hoe ZD op een beleefde manier „neen" kun nen zeggen. Wanneer een bezoeker al te veel interesse in zijn gids begint te tonen, wijst zij hem als afleidings manoeuvre op een interessante be zienswaardigheid. En in geval het nodig blijkt „duidelijk" te zijn, kun nen de 47 gidsen in ongeveer 15 talen Scandinavisch inbegepen „neen" zeggen. Kathy zegt, dat zij afspraakjes uit de weg gaat door te vertellen dat zij te druk bezet is. Ze heeft dan ook geen „moeilijkheden" De meeste be zoekers van de UNO gedragen-zich keurig. Omdat ge zoveel te vertellen hebt, maakt ge de indruk goed ontwikkeld te zijn en ik geloof, dat dit de meeste mannen afschrikt. Verder zien zij ook dat wij op zeer vriendschappelijke voet staan met grote geüniformeerde mannen van de veiligheidsdenst, die hier rondlopen. Het is een man overigens moeilijk kwalijk te nemen als hij Kathy eens vraagt, wat zij Zaterdagavond gaat doen. Zij is slank, weegt 95 pond, is 1.63 meter lang, heeft bauwe, fonke lende ogen en blond haar, dat zij als een paardenstaart draagt. GEEN VERLEGENHEID. voor Kathy geen pro heid, hetgeen bleem was. Zij brengt haar avonden door met leren acteren in een studio in Man hattan of gaat naar voorstellingen op Broadway. Gedurende .haarvrije tijd tussen de rondleidingen leest zij dik wijls toneelstukken in de koffiekamer voor de gidsen. Kathy en een ander meisje delen een twee en een halve kamer woning op de bendenverdie- ping van een oud huis niet ver van de V.N. verwijderd. VERWARRING. Ufa thy begon haar veertiendaagse opleiding op 3 April j.l. Na haar eindexamen aan het Muskingham Col lege, New Concord, Ohio, in 1949, werkte zij bij instanties ten dienste van de openbare veiligheid. Dit geeft haar de nodige ervaring, want de UNO eist van haar employe's naast middel bare schoolopleiding belangstelling voor internationale aangelegnheden. Kathy startte met een lichamelijke training dezelfde als gebruikelijk bij het Amerikaanse leger en ont ving haar blauwe uniform. De eerste week van de training moeten de leerlingen verder wande lingen maken door de gebouwen van de UNO, om met de omgeving ver trouwd te geraken en lezen zij boeken en artikelen over internationale aan gelegenheden. Ook maken zij studie van het handvest van de V.N. en zien zij documentaire films over het werk der organisatie. Gedurende de tweede week leiden groepjes van zes tot acht meisjes el kaar rond repetities voor rondlei dingen van de toeristen. Elk meisje heeft haar eigen praatje. De meisjes critiseren elkaar in deze periode en overwinnen hierdoor haar verlegen- U"athy werkt bij de V.N. vijf dagen per week van half tien tot half zes met een uur koffiedrinken. Haar salaris bedraagt 50 dollar per week, plus drie dollar voor elke rondlei ding boven de 20. Kathy vindt, dat er veel mensen zijn, die niets afweten van de UNO. Ze verwarren haar functies met die van de regering van de Ver. Staten. Zij verwarren ook het Amerikaanse programma voor technisch hulp aan ononwikkelde gebieden met dat van het Amerikaanse punt vier program. Er zijn ook mensen, die denken dat de UNO de salarissen van de afge vaardigden betaalt, (zij worden door hun eigen land betaald. Over het algemeen staan de men sen echter wel open voor het werk van de UNO. „Zij zijn nieuwsgierig", zegt ze, „zij vragen mij: Wat denkt U, heeft dit werk enig nut?" Volgens het reglement mag zij echter haar mening niet uiten. Het hoofdgebouw van de UNO de 38 verdiepingen hoge blazen wol kenkrabber van het secretariaat en de opvallende zaal voor de algemene vergaderingen is altijd vol met be zoekers van buiten. Kathy zegt, dat ze nooit iemand hoort zeggen, dat hij de gebouwen of hun futuristische wandschilderingen gek of radicaal vinden. „Over het al gemeen vindt men ze, geloof ik, mooi" zegt ze. gesproken en gemeend, dat het stuk uitsluitend hierover ging. Niets is minder waar, Dit zeer interessante document geeft een prachtig exposé van de toestand in de eerste tien ja ren van de 80-jarige oorlog, wat be treft Roosendaal. Hierin wordt ge sproken over de brand van 1572, de slechte toestand die er heerste, de zware schulden die betaald moesten worden aan rondtrekkende troepen, het feit dat verschillende mensen, meestal de eegoeden waren uitgeweken en dat hierdoor de lasten voor de armeren zeer zwaar waren geworden, en stipt dan ook de plundering door Spaanse troepen na hun nederlaag bij Zierik- zee aan „Sonder daer in te begrijpen de ap plicatie ende gewelt die onse onder- satcn voorsegt hadden moeten lij den van de gemuytinoerde Spacnsche ende Walsche soldaten nae het ver laten der stede van Siericksee". r)E GROTE OORZAAK van de ram- pen die Roosendaal troffen ligt voornamelijk in het feit, dat de plaats niet beschermd werd door stadsmuren, zodat rondtrekkende troepen vrij spel hadden. Hierbij komt dan nog, dat de ligging uiterst ongunstig was, na melijk juist tussen de vestingsteden Breda, Bergen op Zoom, Antwerpen en het kasteel van Wouw. die keer op keer belegerd werden. Aangezien het in die tijd de gewoonte was. dat iedere soldaat voor zijn eigen onderhoud moest zorgen, en omdat vele juist in Spaanse of Staatse dienst waren ge treden belust op de buit die te be halen viel. is het makkelijk te begrij pen, dat voor hen niets meer veilig was, zeker niet wanneer hun ojficiercn die meestal geen haar beter waren de soldaten niet verboden te plun deren. Rampen.... QP 31 MEI 1572 (een ander in hef Frans geschreven stuk spreekt van 31 Mei 1573) staken Spaanse troepen verschillende gebouwen in brand. Het raadhuis en 105 huizen aan de markt gingen in vlammen op, terwijl de kerk voor een deel verwoest werd. In het boek „De Roos" staat hierover aan getekend: „Hoe dat inden Jaere 1572 by den Volcke van oorloghe tot Roosendaal voorsegt zijn verbrant geweest, de kerke met der Ileercn huys ende hondert ende vijfve vanden beste hu.vsen rontsomme de mcret staande" In 1575 sloeg Mondragon met een kleine Spaanse strijdmacht het beleg voor Zierikzee. De stad verdedigde zich dapper, maar moest op 29 Mei capi tuleren. Ondertussen was een deel van tie Spaanse troepen in Holland aan het muiten geslagen, ontevreden over het uitblijven van hun soldij. De be weging sloeg over op de in Zierikzee gelegen troepen en deze verlieten kort na de iname de stad en trokken naar het Zuiden. Dil leger of althans een deel ervan is door Roosendaal geko men en heeft daar op vreselijke wijze geplunderd. Dit moet ongeveer in Juli of Augustus 1576 gebeurd zijn. Dr E. J Derixk oud-pastoor en deken van Roosendaal, die in 1939 bij gelegen heid van het eeuwfeest van de £1 Janskerk een aantal zeer goede ar tikelen heeft geschreven zegt over de ze tijd: „Den 31 Mei 1572 werd de prachtige kerk tegelijk met het raadhuis en 105 voorname huizen aan de markt een prooi der vlammen, aangesto ken door muitende Franse en Spaan se troepen na hun nederlaag in de slag van Zierikzee". Hij heeft zich hierbij waarschijnlijk georienteerd op een stuk in „De Roos" waarin o.a. ook over de brand wordt Grote onveiligheid {-[et IS GEMAKKELIJK te begrijpen dat een deel van de bevojking een veilige woonplaats zocht in de sterke vestingsteden Breda, Bergen op Zoom en vooral Antwerpen. De aanwezigheid van deze versterkte steden was in ze kere zin voordelig als uitwijkgelegen- heid. De onveiligheid in de Zuidelijke Nederlanden was in die tijd onrust barend. Geheel Brabant werd onvei lig gemaaktk door het militair ge spuis van beide partijen. Hevige strijd is er geleverd om het kasteel van. Wouw, dat in 1581 in Spaans bezit was. in 1583 in Staatse handen viel, in 1587 weer door de Spanjaarden werd ver overd. om tenslotte in 1607 weer Staats te worden, In 1590 werd de Roosen- daalse kerk. die op fraaie wijze was hersteld, voor de tweede maal in brand gestoken door Spaanse soldaten. Twin tig jaar later, 28 Juni 1610 brak er nogmaals brand uit, nu echter door een onvoorzichtigheid van loodgieters die het dak repareerden. Het ver woeste stadhuis werd in 1590 weer in gebruik genomen en staat er tot op heden nog, alhoewel het aanzien door bepleistering er niet bepaald op voor uit is gegaan. Vermeld dient nog te «orden een hevige pestziekte, die in 1603 uitbrak en honderden mensen ten grave sleepten. Tussen deze be drijven door moesten schout en sche penen verschillende malen afgevaar digden afzenden naar diverse leger aanvoerders, om afpersingen en plun deringen af te kopen. Het is licht te begrijpen, dat de turfhandel, de hoofd bron van inkomsten, in sterke matet achteruit ging. De haven verzandde. Toen in 1609 tussen de Republiek en Spanje voor twaalf iaar een bestand gesloten werd. was hiermee voor Roo- seendaal een tijdperk van 40 jaar af gesloten waarin de stad gebukt heeft moeten gaan onder de lasten van de oorlog. Gasvergiftiging te Arnhem p\OOR gasverstikking zijn te Arn- hem vier personen om het leven gekomen. Buren van het gezin Ritsma in de Hazelaarstraat namen in de wo ning een gaslueht waar. Bij onder zoek trof men in de woning de reeds ontzielde lichamen aan van het echt paar Ritsma, (de man was 37 jaar, zijn vrouw 31|, alsmede van twee kinde ren, een jongetje van zeven jaar en een meisje van drie jaar. Twee andere kinderen, van negen jaar en van twee weken, waren in be wusteloze toestand, zij zijn in allerijl naar het Arnhemse gemeentezieken huis vervoerd. De oorzaak van het tragische ongeval, dat grote ontstel tenis heeft teweeggebracht, is te wij ten aan het losgaan van de gasslang naar het gaskomfoor, terwijl de gas kraan geopend was. KOLENDAMPVERGIFTIGING A AN BOORD van een in de Kor- tenoordsehaven te Rotterdam lig gende motorsleepboot heeft zich een geval van kolendampvergiftiging met dodelijke afloop voorgedaan. Toen de schipper gistermorgen aan boord kwam, trof hij zijn 19-jarige knecht N. Koomans uit Dordrecht, levenloos in bed aan. Van het kacheltje had hij de pijp afgesloten, waardoor het kleine verblijf zich met kolendamp vulde, met het genoemde noodlottige gevolg. Spionnage in Noorwegen r\E NOORSE POLITIE heeft beves- tigd, dat tot gisteren elf personen, o.w. twee vrouwen, waren gearres teerd in verband met spionnage. De Noorse pers wist hieraan toe te voe gen, dat de organisatie, waarvan dit elftal lid was, zich voornamelijk in teresseerde voor gegevens omtrent de Noorse kustverdediging. De politie ontkende geruchten, dat spionnage bedreven zou zijn in het atoomcen trum Kjaller. Tot dusverre heeft alleen de politie zich met de zaak bezig gehouden, maar nu zou ook de militaire inlich tingendienst aan het onderzoek gaan deelnemen. Geen der arrestanten is lid van de communistische partij, maar niettemin werden de gegevens aan een ambtenaar van de Russische ambassade uitgeleverd. 1V/IGR BELA VARGA, president van de Hongaarse Nationale Raad in ballingschap, heeft te Washington te genover persvertegenwoordigers een uiteenzetting gegeven van, wat hü noemde, een mislukte poging om in 1949 Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, uit Hongaarse gevan genschap te bevrijden. Mgr Varga deelde mede, dat vlieg tuigen uit de V.S. naar Europa waren gevlogen om bij de ontsnappingspo ging te worden ingeschakeld, doch dat spionnen achte^ $e plannen wa- Teii gekórfien/ waarop de Kardinaal was overgebracht naar een geheime verblijfplaats. Hij verklaarde, dat de poging werd ondernomen enige maan den, nadat Kardinaal Mindszenty tot levenslange gevangenisstraf was ver- QP EEN CONFERENTIE van leiden- de figuren uit de televisie-orga nisatie der acht landen, die deze zo mer zullen deelnemen aan de Euro pese experimentele televisiemanifes taties, hebben besloten, dat in de pe riode van 6 Juni t.m. 4 Juli in totaal 18 programma's zullen worden uitge zonden. Tien van deze programma's zullen een voetbalwedstrijd betreffen. Van de andere acht verzorgt ieder land er een. Met dit alles komt men aan het maximum aantal uitzendingen, dat in deze periode mogelijk wordt geacht. Het aanvankelijk voornemen om de heiligverklaring van Z. H. Paus Pius X over het gehele Europese televisie net uit te zenden kan niet worden verwezenlijkt, omdat op de datum, 29 Mei, de apparatuur vermoedelijk nog niet gereed zal zijn. oordeeld. Hij verbleef toen in een gevangenisziekenhuis in een voorstad van Boedapest. Nadien werd de Kardinaal gevan gen gehouden in verblijfplaatsen in de Hongaarse bergen. Mgr Varga voegde hieraan toe, dat hij onlangs had vernomen, dat Kardinaal Mind' szenty „nu gezond en normaal" is. Proefschrift over: FNE RECTOR van de Sporthogeschool te Keulen heeft aan de candidaat Hans Mueller voor het verkrijgen van een doctorstitel in de wijsbegeer te het thema opgegeven „Paus Pius XII en de sport''. Voor een intensieve bronnenstudie stelde de rector de student in staat naar het Vaticaan te gaan, waar hij het archief kon raadplegen, om een duidelijk begrip te krijgen van het standpunt van de H. Vader ten op zichte van de sport, o.a. aan de hand van de redevoeringen. Het proefschrift, dat ook een be schrijving van het leven van Z.H. de Paus bevat, werd volkomen geslaagd geacht en kreeg het praedicaat „zeer goed". HET RODE LEGER zou volgens welingelichte zijde thans over atoomgeschut beschikken, dat ge bruikt is tijdens manoeuvres die kort geleden in Europees-Rusland zijn ge houden. In Londen bekijkt men dit nieuws met enige reserve, hoewel men het niet onwaarschijnlijk acht, dat de Sovjets zich wijden aan het onder zoek naar tactisch gebruik van atoomwapens. De staf van de Zweedse defensie raamt de productie van atoombom men of -granaten in de Sovjet-Unie op 100 stuks per jaar. De huidige voorraad wordt op „verscheidene hon derden stuks" geschat. Ook Zeeuwscli-Vlamiiig reed Elfstedentocht uit Naar wij thans vernemen, heeft ook de bekende sportman Arnold van Hijfte uit IJzendijke in de Elfsteden tocht een mooi resultaat in de toe ristenklasse behaald, door het 200 km lange traject in de voor deze klasse fraaie tijd van 9 uur 50 min. af te leggen. Dit resultaat is des te spre kender, daar hij de laatste 85 k.m moest rijden met een schaats, waar van de punt gebroken was. „Kunst en Genot" (IJzen dijke) schoot zelf het hest DIJ de door de schuttersmaatschap- pij „Kunst en Genot" te IJzendij ke uitgeschreven schieting wisten de plaatselijke leden de meeste vogels neer te halen. Zo deed Pr. Mussche de hoogvogel tuimelen, terwijl H. van Cannegh, die bijzonder* op dreef was, zowel de le als de 2e zijvogel wist neer te halen. De le kal was voor J. de Vilder, ter wijl Fr. Lippens te Aardenburg de eer van de buurtverenigingen hoog hield, door de 2e kal neer te halen, De meeste kleine vogels (4 stuks) wa ren voor Jules de Lestine, terwijl de nieuwe schutterkoning, Cyr. Mussche, zijn naam eer aandeed door in de voorlaatste en laatste ronde telkens één kleine vogel neer te halen. Madenaar v. d. FAshout ernstig gewond Wout Wagtmans is, op terugtocht naar Breda na een wedstrijd in Parijs, nabij het Frans-Belgische grensplaats- je Soignies het slachtoffer geworden van de gladheid van de weg. Hij slipte met zijn auto van de weg. als gevolg waarvan deze flink werd beschadigd. De coureur liep geen noemenswaardig letsel op. Harry van den Elshout uit Made, die eveneens in de auto zat, werd naar buiten ge slingerd, waarbij hem het been werd verbrijzeld. Gangmaker Bertus de Graaf uit Amsterdam kwam met de schrik vrij. TWEE BELGISCHE KOPPELS LEIDEN In Zesdaagse te Gent [DINSDAGAVOND laat was de stand in de Zesdaagse te Gent als volgt: 1 Ockers-van Steenberghe 155 pun ten. 2 Bruneel-Acou 126 p. Op een ronde: 3 Gillen-Terruzzi 139 p. 4 Bruyland- Glorieux 115 p. Op twee ronden: 5 Decorte-A. Ryckaert 120 p. Strom-Mockridge 44 p. 7 De Beuke- laere-van de Velde 37 p. Op 4 ronden: 8 Schulte-I'eters 217 p. 9 Koblet- von Buren 100 p. 10 Vandevoorde-De- bal 77 p. De overige koppels hadden 5 en meer ronden achterstand. Julien Eggermont clubkampioen „De Rietbos te Westdorpe Onder zeer grote belangstelling is het clubkampioenschap van de IJs club De Rietbos gehouden. Het kam pioenschap werd verreden over af standen van 500, 1500 en 5000 meter. Jammer dat de toestand van het ijs minder goed was, hetgeen ongetwij feld zijn invloed heeft doen gelden op de gemaakte tijden. De wedstrij den werden opgeluisterd door mu ziek, verzorgd door de geluidsinstal latie van het patronaat. De uitslagen waren als volgt: 5000 m.: 1 Julien Eggermont, 12 min. 18.1 sec.. 2 W. Vervaet, 3 F. Audenaerd 500 m.: 1 Edw. de Smet, 1 min. 3 sec. 2 G. Baecke, 3 Remi Audenaerd. 1500 m.: 1 Gerard Baecke, 3 min.21 sec.; 2 Jul Eggermont, 3 W. Vervaet. Einduitslag: 1 en clubkampioen: J. Eggermont, 2 Remi Audenaerd, 3 E. de Smet, 4 G. Baecke, 5 W. Vervaet, 6 F. Audenaerd, 7 B. Slock. 1000 m. voor dame-: 1 Hilda Aude naerd, 2 Gaby Audenaerd, 3 Ria Tho mas, 4 Ivon van Troost, 5 Lia van Bambost. Gemengde koppelkoers (3.5 k.m.): 1 Remi AudenaerdGaby Audenaerd 2 Jul. EggermontYvon van Troost; 3 Frits Audenaerd-Gerda Audenaerd. 4 W. VervaetM. van Grimberghe, 5 Edw. de SmetCecile de Smet; Lucien Audenaerd-Emma van Paemel 7 van MaleGemma Audenaerd. Internationaal getint ijsfeest te Stoppeldijk De IJsclub Het Groot Eiland orga niseerde op de ijsbaan Luntershoek Sasdijk een groot ijsfeest. De belang stelling was buitengewoon groot en van heinde en ver waren de schaats liefhebbers komen opdagen. Het deel nemersveld kreeg een internationaal en zelfs een zeer apart tintje door de deelname van de Belgische mevr. de Kemp. De organisatie was af. Ook de fan fare St. Cecilia gaf acte de presence. De uitslagen waren: Hardrijden heren (4000 m.): 1 M. Servaes, 2 E. Steijns, 3 P. de Bruijn; Koppelkoers (12 k.m.): 1 E. Steijns P. de Bruijn, 2 R. AudenaerdeM. Servaes, 3 R. KintH. B. Gort. Schoonrijden (individueel): 1 F. de Bruijn, 2 mevr. de Kemp, 3 J. Hame- linck. Schoonrijden (paren): 1 R. van Campenmej. Rie Verdurmen; 2 R. Kintmej. M. v. d. Velpen; 3 mej. Picavetrpevr. de Kemp. Hardrijden junioren (1200 m.): 1 R. Eeman, 2 M. Goossen, 3 P. de Rijk. Biljiirtprijskamp te IJzendijke In het clublokaal van de IJzendijkse biljartvereniging Krijt op Tijd, bij E. v. d. Vlies, vonden biljartwedstrij den plaats, die de volgende uitslagen hadden: Groot biljart: 1 G. de SmetArth. de Smet; 1 Ars. SwartileM. Dhondt; 3 Jos. v. d. BunderJoh. van Haele. Hoogste serie: E. Ongenae, Bier vliet, 11 car. Klein biljart: 1 E. van Kaele, 2 G. de Smet; 3 C. Neijssen. Boldersclul» „IJzendijke" won lauwertak De revanche-wedstrijd IJzendijke— Sluis is door de boldersvereniging „IJzendijke" met een sprekende zege gewonnen. Uitslag: IJzendijke 105 p. Sluis 27 p. Doordat van de enkele weken geleden de te Sluis gehouden wedstrijd de uitslag Sluis 105 p. IJzendijke 60 p. was, wist IJzendijke met 33 p. voorsprong de lauwertak te behalen. m De Nederlandse Kernploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaats- Bond en een zestal sterke Noorse schaatsers, arriveerden per vliegtuig uit Davos in ons land. V.l.n.r.: Wim v. dVoort, Hjalmar Andersen en Kees Broekman, die intussen gisteren reeds aan wedstrijden te Rotter dam deelnamen, ■W/IE had onder deze omstandighe den (hevige dooi) durven hopen, dat op de 500 meter en de 5000 meter, de bestaande Nederlandse records zouden sneuvelen? Tweemaal werd het Nederlandse record op de 500 me ter naar beneden gehaald en later op de middag werd het Nederlands re cord op de 5000 meter maar liefst 3 maal verbeterd. Met de tribunes tot de laatste plaats bezet, een muziekkorps, dat vrolijke deuntjes blies en de beste Nederlandse en Noorse rijders in de met sneeuwballen afgezette baan vormde het geheel op de Kralingse IJsclub een schaatsfestijn,. dat uniek was voor ons land. Het feit dat er bovendien nog risjes tijden op de klokjes werden gebracht, die nog nooit in Nederland waren ge maakt, verhief de wedstrijden tot een interessante krachtmeting, welke door iedere deelnemer voor de volle 100 procent serieus werd genomen en waarbij in elke rit werd gevochten als gold het een strijd om de hoogste ti tel. Dat Hjalmar Andersen tenslotte met een uiterst kleine voorsprong op Kees Broekman eerste werd in het algemeen klassement, vond men eigenlijk niet eens belangrijk. DE UITSLAGEN 500 meter: 1 Johannesen 45.1 sec. 2 Maarse 45.9 sec. (nieuw Ned. record). 3 Van der Voort 46.- sec. 4 Van der Eist 46.3 sec. 5 en 6 Andersen en Kar- „INTER SCALDISheeft NIEUWE VOORZITTER De motor- en automobielclub „In- ter Scaldis" vergaderde te Goes in „Tivoli". De aftredende bestuursleden, mevr/ de Dreu en de heren P. Heijnsdijk, P. Schrijven cn W. v. d. Broek, werden herkozen. In plaats van de voorzit ter, de heer A. Levering, koos men de heer J. Weststrate. Zoals bekend, kreeg de voorzitter een half jaar ge leden een motorongeluk, waardoor hij nog steeds niet in staat is zijn nor male werkzaamheden waar te nemen. De wedstrijdcommissie zal voortaan gevormd worden door de heren S. Boone, H. v. d. Broek en D. Lansen, allen te Goes. Voor 1954 is een uitgebreide wed strijdkalender vastgesteld. Zo zal op 13 Maart a.s. de eerste wedstrijd voor het clubkamsioenschap worden ver reden, op 19 April volgt een gezellig- heidsrit evenals op 7 Juni en er wordt ook aan gedacht weer een z.g. bloesemrit in te lassen. Van de overige ritten noemen wjj nog de „duisternisrit" op 9 Oct. Er wordt samengewerkt met de twee andere motor- en autoclubs op de eilanden. In 1953 werden vijf wedstrijden en enkele gezelligheidsritten gehouden. jyjTJNHEER Peter Littlejohn, directeur van de firma Littlejohn Co., fabrikanten van ge motoriseerde kinderwagens, zat in zijn lievelings- stoel en dacht na over de vreugde van het aardse bestaan. Hij had daarvoor zijn redenen. De avond bladen bevatten zeer vreugdevolle gegevens over het stijgend aantal geboorten in de U.S.A. cn als er veel kindertjes geboren werdenMijnheer Littlejohn verkneuterde zich. De vooruitzichten van zijn product waren zonder twijfel heel gunstig. Plotseling verbleekte hij echter. De krant viel uit zijn handen. Met trillende vingers raapte hij hem weer op. Misschien had hij niet goed ge lezen. Doch daar stond toch zwart op wit: „Juist voor het ter perse gaan van dit num mer ontvingen wij tot onze grote ontstelte nis het bericht, dat onze alom gewaardeer de medeburger, de heer Peter Littlejohn, de pionier van de kinderwagens met benzine motor en directeur van de fa. Littlejohn Co, hedenmiddag is overleden." Duizend idiote gedachten bestormden LRtle- johi op dat ogenblik. Daar ratelde de telefoon ook al „Hallo", riep Littlejohn bevend. „Kan ik mevrouw de weduwe Littlejohn even spreken?" klonk een stem. „Ik zou graag mijn deelneming betuigen met dit zware „Wat praat u daar voor wartaal!" brulde de fabrikant. „U spreekt met LittlejohnLittle john persoonlijk!" „Wie zegt u?" „Peter Littlejohn. Ik ben niet doodik ben zo gezond als een vis." „U moet zich vergissen, mijnheer Little john", zei de stem beledigd. „Hang de hoorn van uzelf op!" schreeuwde de pionier van de gemotoriseerde kinderwagens woedend. Weer ging de telefoon, maar Littlejohn had zijn hoed al opgezet. Vijf minuten later was hij al op het redactiebureau van „De Trompet", het grootste plaatselijke dagblad. „Ik moet direct de chef-redacteur spreken", schreeuwde hij. „Het spijt me", zei de secretaresse. Hij is be zig een herdenkingsartikel te schrijven voor mijn heer Littlejohn." „Zegt u hem maar, dat de gestorven mijn heer Littlejohn er is om hem te spreken." Geschrokken deinsde het meisje terug Was de bezoeker een gek of een geest Direct daarna stond mijnheer Littlejohn voor het bureau van de chef-redacteur. „Mijnheer!" brulde zijn stem door het ka mertje. „Hoe komt u erbij, mijn doodsbericht op te nemen? Wilt u me dat vertellenja of nee?" De chef-redacteur schoof zijn sigaar van de linker naar de rechtermondhoek. „Een kwartier voor het ter perse gaan van de krant werden wij opgebeld en..,." „Dat was een misplaatste grap! Maar ik zal schade-vergoeding van u eisen. Weet u wel ,dat dit mijn ondergang kan betekenen. Weet u wel, dat mijn concurrenten munt zullen slaan uit dit bericht?" „Het spijt me werkelijk u in een onaange name situatie te hebben gebracht" antwoordde de krantenman met iets van oprechte spijt in ziin stem. „Daar heb ik niets aan, u moet dat leugen- bericht tegenspreken en wel in het eerstvolgende nummer helemaal vooraan op de eerste pagina „Jammer genoeg kan dat niet. Wij kunnen onder geen voorwaarden een bericht tegenspreken, dat. zwart op wit in onze krant heeft gestaan. Dat' is nu eenmaal een principe, dat wij sinds de op richting van de krant hebben gehuldigd. Het spijt me geweldig!" „U moet het tegenspreken, mijnheer! Vooral in de kinderwagenbranche „Haltonderbrak de chef-redacteur zijn bezoeker. „Ons principe kunnen wij onmogelijk prijsgeven, maar toen u zojuist over kinderwagens sprak, bracht u me op een idee, mijnheer Little john, Ik zal u weer opnemen onder de geboorte aankondigingen!" stensen 46.5 sec. 7 Huiskes 46.6 sec. 8 Broekman 47.- sec. 5000 meter: 1 Broekman 8.39.2. 2 Andersen 8.43.1. 3 Aas 8.43.9. 4 Johan nesen 8.45.2. 5 Van 't Oever 8.50.5. 6 Huiskes 8.51.2. 7 De Graaff 8.51.4. 8 Van der Voort 8.55.8. Eindklassement: 1 Andersen 98.810 pnt. 2 Broekman 98.920 pnt. 3 Van der Voort 99.580 pnt. 4 Aas 99.590 pnt. 5 Maarse 99.630 pnt. 6 Huiskes 99.720 pnt. 7 Johansen 100.680 pnt. 8 De Graaff 100.940 pnt. 9 Van 't Oever 101.050 pnt. 10 Johannesen 101.420 pnt. Wedstrij dpr ogramma afd. Zeeland Voor Zondag a.s. is wederom vast gesteld hetzelfde voetbalprogramma van de KNVB afd. Zeeland t.w. het programma beginnende met de wed strijd Kruiningen 1Lewed. Boys 1, oorspronkelijk vastgesteld voor 31 Jan. 1953, later verschoven naar 7 Februari en nu opnieuw vastgesteld voor Zondag 14 Februari 1954. De daar in aangebrachte wijziging (uitstel Sehoondijke 1Hoofdplaat 1) blijft gehandhaafd. WEGVERHARDINGEN IN DE BRAAKMANPOLDER. Gisteren is aanbesteed het aanbrengen van wegverhardingen in de Braakman polder. Laagste inschrijver was het Aan nemersbedrijf W. J. de Bruin te Terneu- zen voor f 487.638. De gunning is aange houden. GOES, 9 Febr. Eierenprijzen. (Bericht van de handelaren.) Kippeneieren 10 ct.; poelje-eieren 9 ct.; eendeneieren 8 et.; kalkoeneieren 15 ct. en ganzeneieren 20 cent. Prijs voor verse kippeneieren f 1.88 per k.g. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. GOES, 9 Febr. Exportveiling appels. Goudreinetten 1 grof 45.8057, 1 4446, 11 24—27; Jonathan 1 grof 58.20—59, Gol den Delicious 1 grof 77, 1 6, 11 31—35, Zure Bellefleur I 27; Zoete Ermgaard 1 36, 11 17; Cox Orange Pippin A 101, BC 92. I 75. Peren: St. Remy I grof 31—32, I 30—31, 11 27; Kleiperen 1 grof 36, 1 32; Br. Alex Lucas A 33—39. Gewone veiling appels: Cox Orange Pippin K 43, Jona than K 2845, F 2336, Golden Delicious K 32—63, F 11—14, Zure Bellefleur K 23 —29, F 11—14, Zoete Ermgaard K 36, F 9—17, Goudreinetten K 32—41, F 15—35. Peren: St. Remy K 29—31. F 24—26, Klei peren F 22. ROTTERDAM, 9 Febr. Aanvoer in to taal 3467 (5302); Vette koeien en ossen 625. Gebruiksvee 669 (291). Vette kalve ren 65. Graskalveren 147 (140). Nuchtere kalveren 1475. Varkens 51. Biggen 36. Paarden 109. Veulens 8. Schapen of lam meren 261. Bokken of geiten 27. Vette koeien 288—306, 268—284, 240—252. Vette kalveren 260—270, 250—260, 220—240. Graskalveren 420350240. Nuchtere kal veren 504538. Biggen 504035. Slacht paarden 185175160. Schapen 140125 90. Lammeren 1109585. Kalf koeien 1125 940—780. Melkkoeien 1125—940—780. Vare koeien 780650575. Vaarzen 870700 575. Pinken 58548375. Vette koeten aanvoer ruimer, handel kalm, niet geheel prijshoudend, prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen iets min der. Graskalveren aanvoer iets kleiner, handel lui, prijzen onveranderd. Nuch tere kalveren aanvoer groter, handel kalm, dalende prijzen. Biggen aanvoer klein, handel matig, prijzen als vorige week. Slachtpaarden aanvoer als vorige week. handel redelijk, prijshoudend. Scha pen aanvoer even korter, handel goed, prijzen.beste kwal. hoger, verder onver anderd. Kalfkoeien aanvoer gewoon, han del stil, prijzen onveranderd. Melkkoeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen on veranderd. Vare koeien aanvoer iets meer, handel slepend, prijzen vooral niet hoger. Vaarzen aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen stabiel. Pinken aan voer als vorige week, handel stroef, prij zen stabiel. Bokken of geiten aanvoer groter, handel kalm, prijzen onveran derd. WATERSTANDEN Mannheim 1.58 (+8), Kaub 3.54 (—21 Trier 1.43 (—29), Koblenz 1.06 1). Keulen 51 (+15), RuVort 2.27 (+23), Lobith 11.29 (+11), vast ijs; Nijmegen 8.09 (+1), vast ijs; Arnhem 7.95 (J-5), vast ijs; Eefde 3,07 2), vast ijs; De venter 2.07 (+2), vast ijs; Namen La Plante 15 13), Borgharen beneden 39.62 (+2), Belfeld beneden 1065 14) vast ijs; Grave 4.12 (+15) vast ijs. Alle stuwen zijn geopend, behalve Borgharen.

de Stem | 1954 | | pagina 7