In de schaduw van de Mont Blanc E ftrvMetnea vont kleine SCHATTEN VAN CHINA V :/v OUDENBOSSCHE JONGEREN WILLEN BASILIEK BEHOUDEN ntsmet PRE-PUBERTEIT Klassikaal onderwijs mond en EEN ZELFBEWUST BERGVOLK „Mogen wij dit alles nog langer dulden?" Ckefarine 4 TWEEDE BLAD ;talen ebouw ndijke WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 Zes maanden lang wintersport in Savoy e 25 Sportcentra WIJ GEVEN U enkele vragen en voorstellen, die door ouders tot ons werden gericht, ontdaan van de al of niet vriendelijke verpakking, waarin ons deze kwesties werden voorgelegd. Mr Burger antwoordt AT EEN ONDERUJKE ERELD „Waar blijft de edelmoedigheid uit de tijd van onze voorouders ZIN II Griep? Chef arine „4" doet wonderen! DE jongeren beginnen met te ver klaren, dat Oudenbosch op het ogenblik de belangstelling van alle katholieke kranten en tijdschriften geniet. Geschreven wordt: GESPREK OVER OPHEFFING UNIE Boot vaart alleen bij daglicht RADIO zinnen vert«- 40-tal buurt- voonden. Een eze zeer goed IE SLINGER 4 pen van een slinger van :ofd. met als idwonde. Bo- e kracht van in het wa- toegeschoten roge. BONDS- oode Leeuw lenburg van ce Landarbei- aij een om het en van de net hun echt- naal aangebo- irder Kenter eld. Aan alle rdje aangebo- had een zwa- waartse lijn. ;stadjge groei ang van de Men bleef na geruime tijd en ook een irettige avond et de eden is, door- aanlegplaats isten te Bres- ran Sawema's Middelburg te de eigenaar )etekende. adevergoeding ioor G. S. af- nden en nog incie, doch de le Staat van troffene scha- 2 te worden, i compromis es. zomer de g de eis van naar zij wees provincie tot ^t. procedure G. henkt en het Jawema scha rden en niet een geschil tussen Staat S. de minis- edeeld dat zij Staten voor. lede voor het slijkheid voor ebruik zijnde maarden, doch morele over- iwema" en de chil te beëin- wema" f 2500 oeding van de eraakte auto; /incie, tot be is veroor- de provincie iten van „Sa- .iet echter de ;ten van haar t een uitgave S. de goed en. chouwen Dui- jruari worden van een nood- ret rijk en de ordt geschon- aanzienlijke de onderwijs- Thans wordt is gegeven in e zijnde oude ke vermoede- svorden, wordt ;eheel nieuwe ;ente de bouw De te bou- ingebruikne- permanente als kleuter- )t dusver nog werd gegeven, m overweegt, kleuterschool lait weer val te Yerseke ïen weer met lie nog op de Bij laag wa- tgespit omdat grond waren voor Nederl. uwen. Cen- ?ht of the sil- :chrik van de rtzaal: Volks tro: Pension lur: Treinroof mpia-theater, 8 uur: Razzia in w, 8 uur: De 50UW, 19.30 uur Alhambra: De Luxor: De van Dijck, 7.30 ouwburg, 19.30 itenkeuring. God heeft de >ra: Rhapsodie warte kat. (Van onze onderwijsmedewerker) WIE aan de weg timmert, heeft veel bekijks. Dit gezegde is door de jaren heen wel bijzonder van toepassing geweest op de school. Het is ook geen wonder, dat iedere ouder, die aan tafel de verhalen uit de kindermond verneemt over de dagelijkse schoolbelevenissen, zich een oordeel vormt over de kwali teit van de school en van de leer krachten. De tijd, waarin de ouders op zulke verhalen hoogstens reageer den met een afkeurend hoofdschud den. is voorbij. Tegenwoordig heb ben we ouders, die briefjes schrij ven, naar de telefoon grijpen of re soluut op de klasdeur komen klop pen. En die reacties zijn toe te jui chen. Het is althans een vorm van belangstelling, een weg naar beter contact. Ofschoon wij ook niet wil len verhelen, dat de schoolman wel eens het hoofd tussen de schouders trekt, als deze ouders op de school losstormen. Men kan dit laatste natuurlijk uitleggen, als een schrikreactie van schoolmannen,.die gewend zijn. hun werk zonder pottenkijkers te ver richten. Misschien echter komt het ook wel voort uit de aard van de bemoeienis door sommige ouders. realiseerbaar zijn. Op onze afwij zing volgt dan wel eens kritiek, die het reële terrein overschrijdt. Aan zulke critici kunnen wij uit eindelijk slechts antwoorden: wacht met Uw critiek, tot U aan den lijve hebt ondervonden, wat het zeggen wil een groep kinderen van 40 a 50 dagelijks te moeten onderwijzen. En dat onderwijzen wil zeggen: van minuut tot minuut nuttig bezighou den, de dromers opwekken, de af geleiden er bij betrekken, de zwak ken naar voren halen, de uitblinkers tot bescheidenheid manen. Van de morgen tot de avond een woelig en afgeleid publiek boeien en meesle pen. Hebt U het ooit een week lang geprobeerd? Neen, wij vragen niet om mede lijden voor de schoolman, want hij heeft een prachtig beroep. Maar wel om begrip voor de vak-moeilijkhe den, die soms zelfs ten nadele van Uw kind aan de dag treden. Bzd. YyAAR DE GRENZEN van Italië, Zwitserland en Frankrijk samenko- men, ligt Europa's machtigste bergmassief, 50 kilometer lang en 15 kilometer breed, met als hoogste top de Mont Blanc, die haar eeuwig besneeuwe kruin 4801 meter diep in de blauwe hemel boort. Westelijk van dit enorme en imposante gebergte, tussen het Lac Léman, zoals het Meer van Genève daar wordt genoemd en het bijna 3900 meter hoge La Meye gebergte in het zuiden liggen de beide Franse bergpro- vincies, Haute Savoie en Savoie CINDS K' eon mensenheugenis woont hier een oergvolk. dat klein maar fors van stuk is. trots en als geen ander verknocht aan het ruwe bergland, in dividualistisch en sterk zelfbewust, maar ook sympathiek, hoffelijk en gastvrij. Het is beslist geen wonder, dat de Savoyaers zo gehecht zijn aan hun geboortegrond, die slechts in de dalen ,,Kan de ochtend-schooltijd niet wat eerder aanvangen? Waarom bestaat er geen blokfluit-club? Waarom wordt er in de schoolpauze geen melk verstrekt? Zijn Uw .taalboekjes niet hopeloos verou derd? Geef de derde klas toch huiswerk, want onze Jan is 's avonds zo baldadig. U besteedt te wei nig aandacht aan onze Trees, die een aparte behandeling nodig heeft. Ons Keesje was wel overgegaan, als de onderwijzer maar wat extra tijd aan de jongen had besteed". En gaat U nu eens praten met de ouders, die zulke opmerkingen maakten. Dan treft U verstandige, ontwikkelde mensen aan, die hun kind ferm opvoeden; die zelfs graag geld neertellen voor een psycho technisch onderzoek van hun kind. Zij gaan te rade bij een psycholoog, een schoolarts of een paedagogisch bureau. Zij ontvangen wijze en goe de adviezen voor de behandeling thuis en.... voor de behandeling op school- En deze laatste richtlij nen werden daarom dan ook even aan ons doorgegeven. En waren deze adviezen dan niet verantwoord? Zeker, vaak wel. Maar in de klas kunnen onmogelijk alle tien de slechtziende kinderen op de vporste bank zitten. En on mogelijk kan de onderwijzer tussen zijn vijftig leerlingen de zes kinde ren met psychische complexen een speciale behandeling geven. En on mogelijk kan de school een verant woorde onderwijsmethode overboord zetten, omdat er enkele leerlingen zijn, die deze methode niet ligt. JNDERDAAD, het conflict ligt dus op het terrein van de ontmoeting tussen gemeenschap en individu. Onze school, overbevolkt en voort zwoegend met monsterachtig grote klassen, stelt zich in op onderwijs en opvoeding van gemeenschappen, waarin noodgedwongen het indivi duele kind niet ten volle aan zijn trek komt. Dit is intussen niet altijd een ver lies. Het is voor de opgroeiende mens ook in meerdere opzichten een groot goed, opgenomen en behan deld te worden in een gemeenschap. Maar goed, er zijn ook kinderen, die in de huidige school te weinig opgevangen worden naar de indivi duele geaardheid. En ouders van zulke kinderen leggen ons soms voorstellen ter tafel, die zeer ge fundeerd zijn, maar die toch niet jy|R BURGER heeft voor zijn doen nogal gematigd geantwoord op de duidelijke taal, welke Professor Romme ten aanzien van de P. v. d. A. in de jongste Partijraadsverga dering heeft gebezigd. Hij had het nu niet over straatgevechten en sluipschutters, gelijk een vorige maal, maar trachtte een geargu menteerd betoog op te stellen. Het is echter altijd weer hetzelfde lied. dat men van die kant hoort. Men tekent een tegenstelling conserva tief-progressief. Alles wat de socia listen willen is uiteraard progres sief. Wie niet met hen in één partij wil gaan zitten, heult met het con servatisme of wil althans geen kleur bekennen. Daarom zijn ze een sta- in-de-weg voor de ware vooruit gang. Dus weg ermee! Wij aan vaarden deze tegenstelling echter niet in deze vorm. We zijn van oor deel, dat men minstens zo progres sief in de goede zin van het woord kan zijn buiten een socialistische partij. En we signaleren in die par- ti.i als gevolg van het levensbe schouwelijk federalisme" ernstige tegenstellingen, ook op het gebied van de practische politiek. Ten aan zien van defensie en onderwijs en gezinspolitiek en echtscheidingen, om maar enkele punten te noemen. We zien buitenlandse socialistische partijen ook rammelen van de te genstellingen. Denk aan de Bevin- oppositie in de Labourpartij. Zie het schouwspel van twee socialisti sche partijen in Italië- Beschouw de onvruchtbare politiek der West- Duitse socialisten. Neen, in een doorbraakpartij vindt men volstrekt geen waarborg voor een gezond politiek leven. Daarvoor is ze te veel gekunsteld, omdat ze geen kleur kan bekennen op het voor naamste: de zedelijke drijfveer van het politiek handelen. enige vruchtbaarheid bezit. Het land schap is er van een ruwe. maar su blieme schoonheid en verforrt een typisch eigen aard met zijn weide blauwe meren, zijn diepe open valeien zijn grazige alpenweiden en zijn machtige, duizelingwekkende bergspit sen. waar boven uit de witte top van de Mont Blanc altijd zichtbaar is. De zeer bewogen geschiedenis van Savoye heeft land en volk voor goed aaneengesmeed en beide blijkbaar een geheel eigen, voelbaar karakter gege ven. Jmst door het sterk onafhanke- lijkheidsgevoel heeft het tot 1860 ge duurd vooraleer de Savoyards zich vrijwillig bij Frankrijk aansloten en het Huis van Savoy de troon verwis selde met die van Italië. De grote bdon van inkomsten van de bevolking is en blijft nog altijd het toerisme. In de zomer zowel als in de winter, maar vooral in de winter, die hier .duurt van half November tot half Mei. Zes maanden van het jaar zijn de bergen van Savoye gehuld in een bekoorlijk sneeuwkleed, die de natuur tot een levend sprookje maakt. Een half jaar lang kan de liefhebber van de wintersport er zijn hart ophalen en juist daarom is Savoye een ideaal va- cantieoord voor de beoefenaars van de wintersport. IDEALE VACANTIE hoogten kunnen worden vervoerd, van waar zij hun tocht naar omlaag kun nen beginnen langs skihanen en „sla loms" in talloze variaties. In eik centrum staan bekwame skileraren klaar om de beginnelingen deze op windende snort te Ieren en de meer geoefenden verder te bekwamen. Over al ook kan men schaatsen en i-leerij- den en in elke plaats hebben geregeld en frequent sportevenementen en wed strijden plaats, die vaak op internati onaal niveau liggen. Ook het hotelwezen is er zeer goed ontwikkeld en men kan onderdak vin den in zeer eenvoudige hotels of pen sions of in zeer luxueuse. die de tou rist elk gewenst comfort bieden. Res taurants. waar men van de voortref felijke Franse keuken kan genieten, overvloedig voorzien van uitgezochte wijnen, bans, cabarets, cinema's en casino's, treft men er allerwegen aan. De gerieflijkste weg om dit inte ressante wintersportgebied te berei ken is ongetwijfeld via Genève. waar heen de K.L.M. vijf maar per week van Amsterdam uit luchtdiehsten on derhoudt. Van het vliegveld Cointrin, dat op 4 kilometer van deze fraaie Zwitserse stad van internationale allure is ge legen, bestaan meermalen per dag di recte busverbindingen met de voor naamste wintersportcentra in de Haute Savoie en Savoie, welke beide Franse provincies zeer zeker niet het minste bieden, wat de wereld op het gebied van wintersport bezit. IVIegève, dat aantrekkelijke oude stadje. Val d'Iisère onvergelijge- lijk mooi gelegen aan de voet van de Bellevarde en de Solaise en Chamonix, vlak onder de Mont Blanc, zijn inter nationale wintersportcentra van naam Daarnaast echter bezit Savoye nog een 25-tal wintersportcentra, zoals La Clusaz, Courchevel. Moriond e.a. Overal in dit fraaie, Ihoge belgland, treft men kabelbanen, skiliften enz. aan, waarmede «ie 6kiers naar de JN HET PAROCHIEBLAD van Oudenbosch is dit weekeind een artikel verschenen van de hand van een groep jongeren uit het koepelstadje, handelende over de basiliek. De conclusie van de jongeren is, dat de koepelkerk behouden behoort te blij ven. Zij vragen zich af waar de tijd van edelmoedigheid van hun voorouders is gebleven. Zij voelen zich gekrenkt door het ge schrijf van enkele bladen, die de koepelkerk een „imponerend stuk namaak" hebben genoemd. Aan het slot van hun artikel geven zij de Oudenbossche gemeenschap de waarschuwing mee te letten op een belangrijke zaak, het behouden van een histo risch monument. A/JET belangstelling las ik in de „Zin" in r'e wonder lijke wereld, waarin de redac teur beweert hierdoor het we reldrecord langste zin geves tigd te hebben. Dit nu wilde ik even recht zetten", schrijft ons waarachtig een veertien jarig heer. „Ik ben onmid dellijk in de pen geklommen en heb een zin gefabriceerd, die die van de redacteur met stukken, nee met meters slaat", voegt hij daar veelbetekenend aan toe- Wij kunnen hieromtrent kort zijn. De 14-jarige heer maakte een'zin, u- beduidend in de papieren loopt en die wellicht zelfs langer is dan de eerste. Goed. Accoord. Maar hoe stond het met het dokters- toezicht tijdens de prestatie? En was er een notaris in de buurt, die keek of het alle maal wel safe zat? Het is allemaal nog niet zo eenvoudig met zo'n record- vende apen uit de parken weg te vangen. De dieren vormden een wa re plaag. Voor elke gevangen aap ontvingen de apenjagers een vast bedrag. De heren zagen echter kans hun inkomsten aanzienlijk te ver groten. De apenjager van New Delhi bracht zijn apen naar Meeroet, waar hij de dieren vrij liet. Zijn collega aldaar bracht zijn buit naar New Delhi. Het heeft enkele jaren ge duurd eer de oplichterij ontdekt werd. Wegens de uitspraak van Pre mier Josjida zijn voor deze activi teit in het Japanse parlement ook kansen. Daar zit het namelijk vol apen, zegt Josjida. Oude vissen IN het Noorse stadje Sund- vollen, ten Westen van Os lo, heeft de Amerikaanse ge leerde dr Robert Denissen in een rots de fossielen gevonden van een school van ongeveer 40 vissen, die naar schatting 350 millioen jaar oud zijn. Vis boeren tonen evenwel geen interesse. Klacht £)E ITALIAANSE wielrenner Fio- renzi Magni diende een klacht in bij de Italiaanse wielerbond. Magni lag aan de kop, toen een slaperige politie-agent hern per vergissing een verkeerde weg wees. Magni sprintte wat hij ha len kon, maar op een gegeven ogenblik viel het hem op, dat langs de weg waarover hij reed, geen kip te bekennen wasToen hij op de goede weg was teruggekeerd, lag hij ver achter de kopgroep. (Advertentie) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen men sen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDELS IN ÉÉN TABLET 'n 4ije doet wonderen! „Men leest verschillende berichten, die ofwel voor of tegen afbraak van de Oudenbossche basiliek zijn. In vooraanstaande bladen worden termen gebruikt als „imponerend stuk na maak" en wordt het majestueuse bouwwerk van pastoor Hellemons let terlijk en figuurlijk afgebroken. Wij, jeugd van Oudenbosch, laten hierte gen protest horen. Wij zullen er niet over twisten of onze basiliek een kunststuk is of niet: wel weten wij. dat deze heldhaftige pastoor een grote liefde had voor de jeugd. Ik vraag u, in welke kerk heeft de jeugd zo'n ere plaats bij het altaar en kunnen de kerkelijke plechtigheden met zo'n grote luister worden gevierd? Moeten wij. Oudenbosschenaren, nog langer dulden dat er in „kranten" over onze parochiekerk beslist wordt? Waar blijft de edelmoedigheid uit de tijd van onze voorouders? Mogen wij, jongeren, op u (paro chianen) een beroep doen om de zorg van onze geestelijke overheid te ver lichten? Werd niet gezegd, dat de Oudenbossche basiliek tijdens de oor log als door een wonder behouden bleef op voorspraak van pastoor Hellemons? Wat eens door Oudenbosch met grote moeilijkheden tot stand werd ge bracht, mag dit om financiële redenen worden ietigd? En kost afbraak én geld...? Wij durven eerlijk bekennen... wij hebben de koepel in onze kop: we zijn trots op onze kerk. Laat Oudenbosch zijn basiliek en daarmee zijn historisch monument be houden. Laat anderen zich niet be moeien met onze zaken, als die be moeiing niet is: een steun voor wat eens werd opgebouwd door hen. die voor geen geldelijk offer terugschrok ken. Wij vragen alleen: behoudt onze basiliek, voor de komende generatie. Oudenboschlet op uw saeck". Tot zover dit woord van de jeugd. Mr Soesanto naar Djakarta rjE waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Soesanto Tirtoprodjo, zal op 14 Fe bruari naar Djakarta vertrekken. Het officiële doel van de reis betreft rou tine-besprekingen, doch er zouden ge gronde redenen bestaan te vermoe den, dat deze reis ook verband houdt met eventuele besprekingen tussen Indonesië en Nederland over de op heffing van de Unie. Wanneer mr. Soesanto naar Nederland zal terug keren, is nog niet bekend. Aanbidder ÏV/JET HET verzoek Iiaar tegen haar onbekende aanbidder te willen beschermen, wendde de 71-jarige mrs. Mabel McConemy zich tot de politie van Yonkers in de staat van New York. Haar anonieme aanbid der schreef haar aanhoudend ro mantische liefdesbrieven en liet een ruiker rode rozen in haar flat be zorgen. „Wat wil hij toch van mü?" vroeg Mabel zich af. Voorstel TN GREENWICH-Village, het artis- tenkwartier van New York, is de laatste weken op straat een straatprediker verschenen die op ,IT EEN brief- m.H. de Burge- het einde van elke toespraak in elke U hand een bus houdt. „Als U het met V oetval me eens bent, stop dan een dubbel tje in de rechter bus. Bent U het niet met mij eens, stopt U dan een dubbeltje in de linker bus", aldus nodigt hij zijn toehoorders uit. Bezigheid meester. Daar de enveloppe niet in u poststuk aanwezig was en een 1/2 uur van het postkantoor zit met een verstuikte voet, ben ik zo vrij geweest het zo maar te doen." Brandweer T TIT EEN brandrapport ontlenen we: De spuit deed zijn best. Na ^A 35 JAREN gevangenisstraf te aflo^eLVe we achteruit naar de ka. hoh hou intnoroton morel Perkpolder-Hoedekenskerke TN aansluiting op ons bericht van gis teren, aangaande de veerdienst Perkpolder-Hoedekenskerke, die Dins dag om 9.45 werd hervat, delen wij mede. dat wegens het nog ontbreken van lichtboeien, alleen bij daglicht wordt gevaren. (Van onze Onderwijsmedewerker) T^AT was een vreemd kereltje, die Bertie. Hij had een goed stel hersens. Hij werkte door gaans goed. Wel slordig. Maar toch nèt geen knoeiwerk. Doorgaans was hij vroeger klaar dan de anderen. Dan was er heus wel werk te doen. Maar vaak zat Bertie dan minuten-lang naar Cijf- fers te staren, met grote ogen en een frons in het voorhoofd. „Bertie, kijk voor je en werk!" Dan staarde die vreemde jongen nog extra enkele tellen langer naar de man voor de klas en boog daarna langzaam zijn hoofd over de boeken. Een enkele keer dreigde er zelfs wel een brutaal antwoord op een terechtwijzing. Dan keek Bertie met brandende, gitzwarte ogen naar zijn meester en slikte met grote moeite de weerspan nigheid weg. Cijffers vond, daar moest eens over gepraat worden. „Goed", zei vader Slaats door de telefoon, „ik kom na school even langs." ^/ERTELT u me maar niets", zei meneer Slaats tegen Cijffers in de spreekkamer. „Ik weet er alles van. Thuis is hij ook onhoudbaar de laatste maanden. Nog geen half jaar geleden was het een leuke vent en nu..... niks meneer, een chagrijn, een mispunt, een kruidje-roer-me-niet. En wat doe je er tegen? De straffe teugel, meneer! Dat is het! Hard tegen hard. Dat moet dan maar." „Pardon"*, zei Cijffers voorzichtig, „ik ben het niet helemaal met u eens. Er kon hier wel eens meer achter zitten. Het is niet zo eenvoudig als u denkt. Uw Bertie is altijd een eerlijke jon gen geweest, die zijn verdiende straf kon accepte ren. Maar nu is hij in een nieuwe ontwikkelings- hebben uitgezeten werd viervoudige moordenaar Felice Antonelli op vrije voeten gesteld' Antonelli heeft tijdens zijn gevan genschap 20.000 moppen verza meld en opgetekend- Een bekend Italiaans humoristisch blad heeft de auteursrechten opgekocht. Het blad heeft Antonelli een steno-ty piste ter beschikking gestelddie alle moppen zal overtypen. T ijdbom l/OM DIRECT. Onder ons huis ligt een tijdbom, die aanhou dend tikt." Met deze woorden alar meerde Carlo Petrelli, nachtwaker in een landhuis bij Rome, de politie. Toen de politie arriveerde, kwam zij tot de ontdekking, dat achter het huis een blikken bus lag, waarop waterdruppels uit de dakgoot vielen. Apenjager pEN lucratief bedrijf is het vangen van apen in de. steden New Delhi en Meeroet in India. Beide steden hebben elk een apenjager aangesteld, om de in het wild le- zerne vertrokken. Het alarmsysteem onzer brandweermannen is niet in orde. Een groot getobbel is het om met 4 a 5 man de zuigbuizen van bo ven af de spuit te halen; het zou door 1 man kunnen gebeuren, wan neer het een „afschuifsysteem" was. Verdikkemewaarom koop je je pijpenschoonmakers niet?" tijd aangeland, waarin Hij plotseling heel critisch is geworden tegenover u en mij. Hij wikt en weegt niet meer alleen wat hij zelf mag en moet, maar hij oordeelt ook over ónze rechten en plichten." „Juist", knikte papa Slaats somber. „Wel", zei Cijffers hoopvol, „dit is dus een typisch verschijnsel van de zogenaamde pre-puber- teit. We moeten de jongen trachten te begrijpen en tegemoet komen." „Juist", zei de ander. „Ziet u dus wel", vervolgde Cijffers, „we moeten juist in deze maanden heel voorzichtig te werk gaan. Geen overhaaste straffen en geen onnodige harde woorden. Dat wil niet zeggen, dat we alles door de vingers moeten zien, we mogen gerust het gezag handhaven." „Juist", zei vader Slaats. „Met omzichtigheid dus opvoeden tot ge hoorzaamheid." glimlachte Cijffers. „Juist", zei vader. „Ik zal 'm vanavond eens aan zijn nekvel komen." Cijffers bleef verslagen achter. DONDERDAG 11 FEBRUARI. HILVERSUM I 402 METER. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.35 Cabaret. 12.00 Dans muziek. 12.25 In het spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12 50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Merto- pole-orkest. 14.05 Rijk en geen geld, hoor spel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Grafn. 17.45 Regeringsuitzending: Mr. A. Methö fer: Peru en Bolivia. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Instr. sextet. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairieduivels, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Anita, muzieksprookje. 19.40 Letterkundige caus. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.20 Rijk en geen gelgl, hoorspel. 21.50 Meded of gram. 21.55 Lichte muziek. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazz muziek. HILVERSUM II 298 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken. 11-.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmeded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. NCRV. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.35 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18.10 Viool en piano. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 2Q.20 Gev. programma. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amusementsmuziek. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Kamerorkést. 16.00 Faust, opera (deel 4). 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten- 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie'. 20.00 Gram. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Onze muzikale Digest. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.30 Gram. 15.00 Or kestconcert. 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.10 Dansmuz. 18.30 Operettemuz. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. door J. P. MARIJUAND 20) Rodney Jones kreeg de indruk dat het geval, hoewel hij de toestand meester was, een onverklaarbaar Oos ters tintje kreeg. Een handjevol van zijn eigen reisdienaren dook ineens op. alsof zij voelden dat er iets aan de hand was. Zij ontstaken de kaarslan taarns in zijn kamer en haalden een pot thee. Zii deden het werktuigelijk onbekommerd over het nachtelijke uur. Hun gezichten waren als maskers, maar hun ogen keken zwijgend nieuws gierig. alsof zij iets wisten waarvan hij niet op de hoogte was. Het kwam hem voor, dat zij beangst keken. „Neem die jongens mee, Liang", zei hij „en blijf buiten". En hij nodigde Philip en de krijgsman uit om plaats te nemen op de twee stijve stoelen, die aan een tafel stonden, tegenover de gang. Boven de tafel hing een spiegel van golvend glas in welks lijst de visitekaartjes staken van vroe gere bezoekers aan de tempel. Hij kon zijn eigen gezicht in de spiegel zien. verwrongen en vreemd zoals alle voor werpen in het vertrek. „Let op die soldaat, Paul", zei hij. „en geef hem een mep als hij zich verroert. Zijn tronie bevalt me niet". Paul Steuben kon het gerechtvaar digde van deze opmerking niet ont kennen, nu de gelaatstrekken van de soldaat in het gele licht duidelijk zichtbaar waren. Zijn gezicht was grof en onmenselijk als een slecht-geboet- seerd stuk klei. Hij zag eruit of niets hem roeren kon. Dierlijkheid en wreed heid lagen in de onbewegelijke aman delogen die Rodney onbeschaamd nieuwsgierig aanstaarden. „Nee. Philip", zei Rodney, „je dik ke vriend bevalt me niets. Ik vrees dat hij niet wat je noemt een goed leven geleid heeft". Deze opmerking scheen Philip te in teresseren. want hij wendde zich half om. teneinde zijn makker beter te kun nen zien. Die twee Chinese gezichten vormden een scherp contrast het ene zo zonder enig gevoel, het andere smal en fijntjes schrander. Philip legde een zijner slanke handen op tafel en speelde met zijn theekopje. ..Ik begrijp wat je bedoelt. Het spijt me Sommige van onze beste krijgslie den hebben dat type. Daarom stond in onze vroegere maatschappij de be roepssoldaat ook het laagst in aan zien". Rodney Jones werd ongeduldig. „Laat dat collegegeven nu maar. Het is heel belangwekkend en dat ben je zelf ook, maar ik wil nu wat anders weten". Philip haalde glimlachend de schou ders op. Die glimlach verbrak zijn onbewogenheid en sloeg voor een ogen blik een brug over de kloof van het rasverschil. „Ik weet niet, wat je nu bedoelt. Wat heb ik misdreven? Ik weet wel, dat je mij niet liiden mag en dat spijt mij. Misschien kunnen we beiden op recht zijn. Wat wil je weten?" Rodney hield de blik op Philip ge vestigd. „Het kan wel zijn. dat ik je niet mag. maar ik bewonder ]e in hoge mate. Je bent een Europees geschenk aan China. Philip. Ik wil precies we ten. wat je in je schild voert". „Schild?" vroeg Philip en hij glim lachte weer. „Ik begrijp je niet". Rodney Jones glimlachte terug. „Luister naar me. beste jongen. Er is niet veel wat je niet begrijpt. Je bent een kraan. Philip. Je bent een kraan, al erken ik dat ik je niet verdei vertrouw dan ik je zie. Je bent hier niet voor je genoegen." Philip lachte hartelijk. „En jij bent hier evenmin voor je genoegen". Zijn ogen tintelden toen hij Jones aankeek. Het complimentje over zijn schranderheid scheen hem genoegen te doen. „Dat zijn we ons allebei bewust", zei Jones open. „Ik ben hier om een oogje op je te houden. Je hebt je best gedaan, om mij in een verkeerd dag licht te stellen, maar ik bèn er. Philip Ik bèn er en ik vraag je, wat Je be doeling zijn. Je hebt een oude man en zijn dochter hierheen gesleept en die arme Mr. Steuben, die je nooit een haar gekrenkt heeft. Het eerste wat ik vind, is een militair geleide. En nu. vannacht" Rodney zweeg even en vervolgde met stemverheffing „vind ik jou en deze afstotelijke zoon van Mars pratend over een van Jullie landgenoten. Hei Ch'i. die niet op een aardige manier aan de kost komt. Het is toch niet mogelijk, dat Hei Ch'i hier in de buurt is. wel? Het kan toch toch niet waar zijn, dat je een partij tje rijke vreemdelingen wilt uitleve ren aan Hei Ch'i?" Toen hij zweeg omving hem een stilzwijgen, diep en geheimzinnig als mist. Het was Paul Steuben, die het verbrak „Verduiveld, je bent gek. Jones!" „Kan zijn", antwoordde Rodney. „Wat heb je hierop te antwoorden, Philip?" „China is een land in chaos", ant woordde Philip geduldig, „het natuur lijk gevolg van het einde van een kei zerrijk". Hij streek langzaam over de tafel, tot zijn vingers de rand bereik ten. „Je bedoelt zeker te zeggen, dat het mij om een losprijs te doen is?" „Juist. Losprijs, goud. Veel geld, Is het je bedoeling hen aan Hei Ch'i uit te leveren? Voor de dag er mee. Phil!" Philips kalmte begaf hem niet. Hij dacht een moment rustig na. alsof tijd en angst begrippen waren, die hij niet kende. „Je vergist je", zei hij eenvoudig; „je hebt ongelijk. Ik zal je met ge noegen uitleg geven". Het zien van Philips roerloze ge stalte maakte Rodney ongerust, maar hij sprak hartelijk. „Dat is mannentaal. Alle kaarten op tafel, alsjeblieft. Ik ben niet klein zielig. Philip. Misschien kan ik je hel pen. Kan je oom. generaal Woe, soms hierin betrokken zijn ik heb name lijk gehoord, dat hij je oom is?" Philip knikte lachend, „Nu bent u al dichter oij de waar heid. maar u bent te wantrouwend, me- nee Jones U denkt dat ik gevaarlijk ben omdat mijn huidskleur geel is. Ik ben niet gevaarlijk. Ik ben net als u. om dat tk een opportunist ben. Ik had dadelijk open kaart met u moeten spe len; dat zou ik ook gedaan hebben, als ik niet te bang was geweest dat uw wantrouwen de anderen zou aan steken. Alle vreemdelingen wantrou wen ons. Ja. generaal Woe is mijn oom en een heel aardige man zoals u zult merken en hij heeft geldgebrek. Dat is alles., mag ik een sigaret? U vertrouwt me niet omdat 'k geel ben wel?" Wil je de waarheid weten? Ik zou je nooit vertrouwen vat voor kleur je ook had. Het is niet je hui:', het is je persoon. Ik heb cck in mijn eigen land lui als jij ontmoel even blond als Tseif Ericson. Je ber.t teveel met jezelf bezig. Phil... Hier heb je je si garet en een lucifer" Philip stak zorgvui tig zijn sigaret op. in gedachten verloren. „Dat kan wel zo zi:n. Daarin heb je misschien gelijk... het is moeilijk, twee beschavingen te verwerken. Het heeft me geleerd opportunist te zijn" „Ja. een andere keer zal ik graag iets over je leven horen. Je moet een belangwekkende achtergrond hebben Als ik ie niet belangrijk vond, zou ik nu niet zoveel aandacht aan je beste den. Maar zullen we dit onderwerp niet even laten rusten? Hoe zit het met die oom van je? Eu wat weet je van die rover Hei Ch'i? Vertel ons dat eerst eens, ik verlang naar mijn bed." Lioe lachte vrolijk. „Jullie zijn zo kort van stof! Mijn eigen volk is. zo breedsprakerig. Goed ik zal de ronde waarheid vertellen, als je die horen wilt. Mijn oom is bezig een overeenkomst te sluiten met Hei Ch'i en heeft daarvoor baar geld no dig. Mijn oom wenst Hei Chi's mede werking voor enkele plannen, die hij heeft." Rodney Jones floot en knikte tegen Philip „Je bedoelt, dat er een oorlogje op komst is". Philip knikte terug. „Mijn oom heeft grote plannen. Hij is een eerzuchtig man". Jones stak een sigaret op. Zijn in- tuitie zei hem. dat Philip eindelijk iets van de waarheid vertelde. Hij had eerder van generaal Woe gehoord. Hij keek .iaar Philip, die daar zo slank en intelligent zat De eerste keer, dat hij hem had gezien, was hij in uni form geweest, in Nanking. „Ik ben blij dat je me begrijpt", zei Philip. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3