De strijd tegen het ijs in de Zeeuwse wateren ZUID-BEVELAND U FEBR: MARIA VERSCHIJNING Z..VLAANDEREN Smokkelaars door mishandeld? Belgische douaniers te, Hoogwoud overleed op 75-jarige leeftijd pastoor J. H. Bitter. De ontslapene werd 1 Juni 1878 in Delft geboren en 16 Augustus 1903 priester gewijd. Na enige tijd assistent te zijn geweest in 's-Gravenhage (H. Jaco bus), was hij achereenvolgens kape- Jaan in Vlaardingen, Medemblik, Lei den (H. Petnis), Amsterdam (H. H. Joannes en Ursula) en Scheveningen Op 17 December 1921 werd hij be noemd tot pastoor te Hansweert en op 13 December 1926 te Hoogwoud. Stille Omgang trekt weer op Militaire hulp Oud-leerlingen R.L.W.S. Sclioondijke hadden leerzame middag 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 Twee Hulstenaren dienden aanklacht in DE Hulstenaren G. en B. die vorige week in België werden aangehou den als verdacht van veesmokkel, heb ben bij de Procureur des Konings een aanklacht ingediend wegens mishan delingen, die zij bij de douane te Lo keren zouden hebben ondergaan. Verouderde hoest ABDUSÏRÖOP PASTOOR J. H. BITTER OVERLEDEN Pastoor F. Hansen t P. van Nes overleden Scheepvaartbeweging gedaald Candidatuur aanvaard Provinciale boot maakte een reis van en naar Zierikzee Van 20 op 21 Maart a.s. Donderdag avondmis in Zuiddorpe Causerieën over Amerika en Zweden Het nieuwe ziekenhuis voor Zierikzee WONINGBOUW TE WEMELDINGE ZUSTERS VAN J. M. J. HALVE EEUW IN INDIA „BAAS BOVEN BAAS" GOES PAROCHIEAVOND OOSTBURG Wie zal dat betalen Noodschoolgebouw voor Scharendijke Mosselvisserij draait weer AGENDA HEDEN MORGEN 9 Volgens mededelingen van hun ad vocaat, mr Verwilghen uit Dender- monde, zouden beide arrestanten door de zogenaamde „Vliegende Brigade" geslagen en geschopt zijn om hen tot een bekentenis te dwingen. Ook familieleden, die G. en B in Lokeren bezochten maakten melding van mishandelingen. De eerste dagen zou het tweetal zeer weinig te eten hebben gehad. De douaniers zouden de smokkelaars urenlang in een hoek hebben laten staan, waarbij oij de minste beweging weer een mishandeling volgde. Ze zou den zelfs bij de haren door het ver trek zijn gesleept. Later werden beide mannen naar de gevangenis te Den- dermonde overgebracht waai' de be handeling uitstekend was. G. en B. worden er van verdacht koeien, die in transitoverkeer van Ne derland via België naar Zeeuwsch- Vlaanderen werden vervoerd onderweg te hebben verwisseld voor dieren van geringere waarde. Een onderzoek bracht aan het licht dat de veewagen kon worden geopend zonder dat de aangebrachte loodjes of zegels weiden beschadigd. (Advertentie) Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende 's werelds beste hoestsiroop TN DE Mariastichting te Haarlem is overleden, de zeereerw. heer F. J. W Hansen, pastoor van De Zilk. De overledene werd geboren te Stompwijk in 1889, priester gewijd 9 Augustus 1914. Hij was achtereenvol gens assistent te Sassenheim, kapelaan te Middelburg tevens vicaris te Vee- re kapelaan te "Watergraafsmeer, as sistent in de Jacobus-stichting te Wassenaar, assistent te Warmond, rec tor van het retraitehuis te Bergen (N. H.), daarna rector van het St. Jozef ziekenhuis te Vlissingen pastoor te Schermerhorn (N.H.) op 18 November 1933 en pastoor te De Zilk op 30 Ja nuari 1937. TE 's-Gravenhage overleed de ook in Zeeland bekende oud-hoofd- Snspecteur van het L.O., de heer P. v. Nes. Hij was geboren in 1884 te Rijs- oord, was eerst onderwijzer en daarna schoolopziener in de Inspectie Gouda. Na sinds 1924 als inspecteur van het L.O. in verschillende inspecties werk zaam te zijn geweest, wefd hij in 1934 benoemd tot hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie. In 1951 ging hij met pensioen. Gedurende de oor logsjaren fungeerde de heer van Nes ook als inspecteur van het kweek school-onderwijs In kanaal Terneuzen-Gent TN tegenstelling met de scheepvaart beweging in December van het vo rig jaar gaf de eerste maand van het nieuwe jaar een zeer sterke daling. De daling t.o.z. van December beliep ruim 200.000 brt. welke in het kanaal werden verscheept. Hiervan boekte de opvaart de grootste achteruitgang van ruim 120.000 brt., terwijl de afvaart 88.000 brt. minder was. De sterkste daling vindt men bij de opvaart van de bin nenvaart. Het verschil t.o.z. van De cember bedroeg ruim 113.000 brt. Hier mede gepaard gaand was ook het af schudden bij de binnenvaart minder. Dit beliep tot 88.000 brt. De zeevaart gaf geen grote ver schuiving. Het aantal zeeschepen dat naar België ging bedroeg 170 (209 in Dec.) met aan inhoud 201.550 brt. (208.589 brt.). Van België kwamen 169 schepen (214) met een inhoud van 197.290 brt. (214.964 brt.). Bij de zeeschepen die op Nederlands gebied werden geladen of gelost boek te Terneuzen een daling van 20.000 ton. Er werden daar gelost of gela den 25 zeeboten (33) met een inhoud van 12.973 brt. (33.312 brt.). Alhoewel het aantal voor Sluiskil dat van 16 op 10 werd gebracht "een mindering te zien geeft is daar toch de inhoud ge stegen en werd van 15.434 brt. ge bracht op 21.563. Te Sas van Gent kwam slechts 1 zeeboot waardoor het 3335 brt. aldaar terugliep tot 207 ton. DE BINNENVAART TNE stoom- en motorschepen, die werden opgeschut, waren 1126 st. in totaal (1252). Men ziet hier een sterke daling van 359.192 op 278.782 brt. Hierop aansluitend de opvaart van sleep- en zeilschepen, welker in houd van 214.814 brt. werd gebracht op 181.583 brt. De afvaart, die hier mede nauw samenhangt, gaf een der gelijke verlaging. Voor de stoom- en motorschepen werd dit gebracht van 310.209 brt. op 278.782 brt. de sleep en zeilschepen van 238.515 op 181.583 ton. De beweging bij de binnenvaart is voor Sluiskil vrij stabiel gebleven. Terneuzen en Sas van Gent gaven een achteruitgang. Voor Terneuzen bedroeg het aantal schepen 183 stuks (285) met aan inhoud 47.682 brt. (68.636 brt.), Sluiskil boekte 188 (197) schepen met 105.377 brt. tegen 109.627 ton in December. Sas van Gent 97 schepen met 25.985 brt. tegen 55.376 brt. in Dec. Het is te voorzien dat deze daling in deze maand nog in belangrijke ma te zal toenemen, welke oorzaak dan gezocht moet worden in de vorstpe riode. Niettegenstaande het gehele kanaal zo goed als ijsvrij is, is er mo menteel door de isolatie elders geen binnenvaart. De scheepvaart, die nu nog enige bedrijvigheid geeft, is de zeevaart. K.V.P. Slatenkring Hulst HET Statenkringbestuur Hulst deelt ons mede dat de volgende perso nen in alphabetische volgorde hun candidatuur voor de Provinciale Sta ten hebben aanvaard: Drs. Th. A. Adriaansens, Walsoorden; P. J. Baart, Hontenisse; G. J. de Beleir, Westdor- pe; W. H. M. Colsen, Sas van Gent: ir. G. P. M. Dikötter. Terneuzen; P. II. Geirnaerdt, St, Jansteen; A. L. S. Lockefeer, Hulst: Em. de Martelaere, Westdorpe; F ,C. Mechelinck, Terneu zen: C. H. Plasschaert. St. Jansteen; mevr. C. M. Reuser-Boumans. St. Jansteen; Em. J. van Ruymbeke, Nw.- Namen; P. V. M. Vercauteren, Nw.- Namen. De volgende heren zijn alleen als plaatsvervanger op de lijst geplaatst willen woi'den: C. L. de Maayer, Sas van Gent; P. A. C. M. van Roemburg, Zuiddorpe. j F „ijselljke" berichten blijven door komen. Betrof het de voorgaande weken de strijd op het ijs door de rijders; nu gaat het alleen nog maar om de strijd tegen het ijs door de brekers. Tegen de verwachting in is de provinciale veerboot er gisteren toch nog in geslaagd om een reis van en naar Zierikzee te maken. In de mor gen zag het er wat het drijfijs op de Oosterschelde betrof, wat minder bar uit dan Maandag, en daarom waagde de kapitein, na overleg met de directie gistermiddag om 1 uur de grote sprong. Het is niet meegevallen, want vlak voor de haven van Zierikzee zat meer ijs dan men vermoed had. Daarom heeft de overtocht tweemaal langer geduurd dan normaal. Pas om drie uur arriveerde de boot aan de steiger bij Katseveer, waar een Ijsbreker een geul gemaakt had. Nadat gelost was werd onmiddellijk de terugreis onder nomen, omdat men vóór donker weer in Zierikzee wilde zijn. Vandaag hoopt men de dienst nor- O o TE Goes vergaderde het gewest Zeeland van de Stille Omgang, onder leiding van de heer M. Bakker, die in zijn openingswoord nog memo reerde Wijlen de heer M. v. d. Dries te Heinkenszand, die steeds de vergade ring bijwoonde en een getrouw pel grim naar de H. Stede was. Meegedeeld werd, dat de Omgang voor de Zeeuwen, die wederom op trekken met die van West-Brabant, zal plaats hebben in de nacht van 20 op 21 Maart a.s. Half één is de H. Mis in de Krijtberg-kerk en daarna wordt de bedetocht door Amsterdam ge maakt. Zaterdagavond ongeveer negen uur vertrekt men per trein uit Goes, waar men Zondags tien uur weer hoopt te arriveren. Behalve de deelnemers van de Eilanden, gaat er ook weer een twin tig man sterke groep uit Terneuzen Sluiskil mee. Pastoor Snel, de geestelijk adviseur, heeft de bedoeling van de Omgang nog eens uiteengezet en er op gewe zen, dat die in devote stemming dient te worden gedaan. Bijna alle Zeeuwse afdelingen woonden de vergadering in „Termi nus" bij. maal te kunnen onderhouden. Door het maken van een geul in het kanaal door Zuid-Beveland, waar de ijsbreker „Temi" een heel karwei aan had, daar tussen de Vlakebrug en Wemeldinge het ijs twintig centimeter dik was. In geval van stormvloed P)E waarschuwingsdienst voor storm- vloed georganiseerd door de di rectie Algemene Dienst van de Rijks waterstaat, strejit zich ook uit tot on derdelen van de Koninklijke Land macht. Tot de adressen, waaraan in bepaalde omstandigheden per tele gram kennis wordt gegeven van de hoogwaterstanden, behoren ook die van de garnizoens-commandanten te Bergen op Zoom, Breda, 's-Hertogen- bosch en Utrecht. Telegram A, inhoudende het bericht van een mogelijke overschrijding van een bepaalde waterstand, betekent voor de betrokken commandanten al leen een kennisgeving en vereist van hen geen bijzondere maatregelen. Bij ontvangst van telegram B be richt van hogere waterstand dan be doeld onder A houdt de comman dant de beschikbare troepen gereed en kan dus' bijvoorbeeld consignatie gelasten. Bij ontvangst van telegram C bericht van hogere waterstand dan bedoeld onder B kunnen de troe pen onmiddellijk worden ingezet voor bijstand. De plaatselijke autoriteiten van de Rijkswaterstaat kunnen hier toe rechtstreeks een verzoek richten tot de betrokken garnizoenscomman danten. In elk van de vier garnizoe nen zal te allen tijde tenminste een bezetting van 400 man voor onmid dellijke bijstand aanwezig zijn. Indien versterking van de troepen uit de bovengenoemde garnizoenen noodzakelijk zou zijn, kunnen door de legerkorps- en de divisie-comman dant ook parate eenheden ter beschik king worden gesteld voor het verle nen van bijstand. OP Donderdag 11 Februari, feestdag van de verschijning van O. L. Vrouw van Lourdes zal, met bijzon dere toestemming van Mgr. Baeten, Bisschop van Breda, te Zuiddorpe, de oudste bedevaartsplaats van Maria Onbevlekt Ontvangen in Zeeland, een avondmis worden opgedragen. Men verwacht, dat vele Mariavereer- ders uit omliggende plaatsen deze eer ste grote plechtigheid in het bekend Mariaoord tijdens 't Mariale jaar, zul len bijwonen. yOORZITTER E. Buyck van de Vereniging van oud-leerlingen van de R. L. W. S. te Schoondijke, opende de vergadering, waarbij hij allen welkom heette en dankte voor de grote opkomst, wat wel eens te wen sen overlaat De secretaris bracht verslag uit van het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat de vereniging thans 114 leden en 5 adviserende leden telt. Ook hij vroeg om meer belangstelling. Fve heer P. Dekker uit Zuidzande, die door het Centraal Comité van Jonge Boeren en tuinders werd uit gezonden naar Amerika, gaf een in leiding met lichtbeelden over zijn reis. Met nog drie jongens en één meisje heeft hij zes maanden in Amerika doorgebracht, waar hij eerst in de Staat Nebras'ke is geweest, waar een droog en heet klimaat heerst. De z.g. „Sand-hills" worden grotendeels ge bruikt voor weiland, waarop vleesvee wordt gehouden. Het gedeelte van de grond, waarop mais wordt verbouwd, bevloeit men kunstmatig, waarbij ver schillende methoden gebruikt worden. In Minnesota, de tweede staat, waar hij enig® maanden heeft doorgebracht, is het niet warm Ook hier wordt mais verbouwd, maar de verbouw van sojabonen, wint steeds meer veld, om dat dit product een belangrijke grond stof levert voor de vervaardiging van plastic. De meest populaire landbouw Jon geren organisaties zijn de „4 H clubs", die veel steun ondervinden van de landbouw voorlichtingsdienst. Op de vraag of de emigrant zonder geld, maar door hard werken kans van slagen heeft, antwoordde de heer Dekker, dat er zeer zeker, na een paar jaar werken op een boerderij een toekomst ligt, maar het emigreren naar Canada stelde hij toch boven de Ver. Staten, omdat de goede grond in de V.S. reeds in cultuur is en slechts voor veel geld te koop. HOUTLAND. Ma de pauze hield de heer L. van Dijk, directeur der R.L.W.S. een causerie pver zijn reizen naar Zweden. In Zweden is de landbouw sterk ge mechaniseerd, wat een gevolg is van het feit, dat er jaarlijks 20.000 perso nen van het platteland naar de stad trekken. De Zweedse boer is goed ontwik keld, Doordat Zweden overwegend Luthers is. bestaat er één sterke or ganisatie, waarin de coöperatie sterk is doorgevoerd. Na zijn inleiding vertoonde de heer L. van Dijk een paar films; „Anger- manland, houtland, het schoonste deel van Zweden", en e'en film die Zweden liet zien als een ideaal vacantieland. Het voorstel van het bestuur tot wijziging van het bestuur kon de goedkeuring van de vergadering niet verkrijgen. Men zal trachten de stu diedagen met eigen krachten te ver zorgen. Plannen zijn goedgekeurd 7 WEDEN heeft de plannen tot de bouw van een ROODE KRUIS ZIEKENHUIS in Zierikzee goedge keurd, In de bouwcommissie heeft o.a. zitting dr. Boot. lid van het Dag be stuur en directeur van het stads en academisch ziekenhuis te Groningen. De Zweedse architect ir. Molenader, in Zweden belast met het regerings- toezicht op de bouw van ziekenhuizen en de Nederlandse architect ir. J. v.d. Lmde te Amsterdam, worden met de bouw belast. liet ziekenhuis dat plaats zal bieden aan 80 bedden, wordt een gebouw van drie verdiepingen. Het terrein, waar het ziekenhuis zal worden gebouwd, ligt in liet uitbreidingsplan van Zie rikzee, waar 150 palen zullen moeten worden geheid Binnenkort zal hier voor de aanbesteding plaats hebben. Over de aan te wenden bouwmate rialen zal nog nader óverleg moeten worden gepleegd. Wel staat nu reeds vast, dat de bouw van het nieuwe zie kenhuis duur zal worden, gelet op de aanvoer van overzee en het aantrek ken van arbeiders van elders. Ir. v.d. Linde is een expert op het gebied van ziekenhuisbuw. Hij bouwde het diaco- nessenhuis te Arnhem, het gasthuis te Middelburg, het kinderziekenhuis te Rotterdam en was tevens belast met de verbouw van het ziekenhuis te Be verwijk. Na voltooiing van het zieken huis te Zierikzee, zal Schouwen-Duive- land het derde Roode Kruis Zieken huis in ons land bezitten, naast 's-Gra venhage en Beverwijk. Salarisverhogingen vergeten P)E raad van Wemeldinge besloot in zijn jongste zitting de financiële steun van het Rijk te aanvaarden voor de bouw van vier woningwetwonin gen aan de Prinses Irenestraat. De bouw zal worden gegund aan de aan nemer A. Kosten. De raad benoemde tot gemeente arbeider in tijdelijke dienst de heer Anth. Houtekamer. De heer A. van der Cingel aanvaardde zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Het laatste perceeltje bouwgrond aan de Prinses Irenestraat is nu verkocht en wel aan de heer H. M. van Stel Wzn. Ged. Staten had den de begroting voor 1954 goedge keurd. In een wijzigingsbesluit wer den kapitaalwerken voor dit jaar ge raamd, maar er was geen rekening gehouden met de salarisverhogingen van het gemeentepersoneel. Deze zal een zodanige druk op de gemeente leggen, dat op de gewone dienst niet de middelen voorhanden zijn om nieu we kapitaalslasten op te vangen. Ged. Staten verzochten daarom óf de wij ziging ongedaan te maken óf andere ramingen op de begroting te plaatsen. Besloten werd met de behandeling te wachten tot nadere gegevens bekend zijn omtrent de salariszaken. De Ver. voor Chr. Volksonderwijs werd een voorschot op de exploita tiekosten over 1954 verleend van f 5486,27. De subsidieregeling voor het Chr. Lyceum te Goes werd zodanig gewijzigd, dat voortaan per leerling per jaaT ca. f ISO"- zal worden ver strekt. De Ver. voor Chr. onderwijs aan Schipperskinderen cn de Ver. voor Chr. Volksonderwijs ontvingen medewerking voor de aanschaf van verduisteringsgordijnen, zodat nu binnenkort op alle lagere scholen filmpjes vertoond zullen kunnen wor den. Op voorstel van B .en W. besloot de raad de kolentoeslag voor ouden van dagen met f 5 te verhogen. TNEZE maand is het vijftig jaar ge- VJ leden dat zeven zusters van het Gezelschap van J.M.J. te Den Bosch vertrokken naar India om daar de zorg op zich te nemen van een lagere school, een weeshuis en een poli-kli niek om daarmede de grondslag te leggen voor een bloeiende missie in dit land. Thans heeft het missiewerk zich uitgebreid over drie bisdommen n.l. Nellore, Mysore en Guntur. In totaal hebben de zusters 6 missiehuizen. De zusters van J.M.J. hebben ter gelegenheid van haar jubileum een felicitatieschrijven ontvangen van Mgr. Thomas Pothakamur, aartsbis schop van Bangalore. Van de zeven zusters, die in 1904 naar India vei'trokken, zijn er thans nog twee in deze missie werkzaam, n.l. de zusters Lebuini Debets en Xa- verini Gijsman, van wie de eerste zonder onderbreking een halve eeuw in India werkzaam is geweest. TN DE wedstrijd „Baas boven baas" uitgeschreven door de redactie van het blad van die naam, een uit gave van het Nederlands Instituut voor efficiency, heeft de hoofdbaas van „De Schelde' te Vlissingen, de heer S. Nederlof, de eerste prijs gewonnen, bestaande uit een bedrag van f, 50. Als wisselprijs mocht hij het bronzen beeld van de beeldhouwer Theo van der Nahmer mee naar huis nemen. DOORTREKKING NAEREBOUT- STRAAT B. en W. schrijven de raad: Voor het verkrijgen van een goede verbinding van de door te trekken Naereboutstr. naar de Westsingel is 't noodzakelijk, dat van enkele percelen aan de Westsingel de voortuinen geheel of gedeeltelijk aan de weg toe gevoegd worden. Met het oog hierop zijn met de betreffende eigenaren on derhandelingen gevoerd over de aan koop van de benodigde grond. Daar bij hebben vijf eigenaren zich bereid verklaard, het benodigde gedeelte van hun voortuin aan de gemeente te verkopen. De heer J. H. Nonnekes geeft er echter de voorkeur aan, zijn tuin in eigendom aan de gemeente over te dragen in ruil voor een aan de gemeente in eigendom toebehorend strookje grond aan de Westzijde van zijn perceel. B. en W. stellen nu voor tot een en ander te besluiten. Voor de aan te ko pen grond wordt een prijs van f 6,50 per m2 gegeven. De kosten van een en ander, over dracht inbegrepen, worden geraamd op f 1800, welk bedrag gerekend kan worden te behoren tot de kosten van aanleg van de verlengde straat. EEN „SNERT"-BERICHT De dames van de U.V.V. hadden tot stijving hunner afdehngskas gisteren op de Grote Markt kokend hete erw tensoep willen verkopen. Maar de weersomstandigheden en de toestand der wegen waren van dien aard, dat op een druk marktbezoek niet kon worden gerekend. Daarom is de snert- verkoop uitgesteld tot later. '*-H eerenhoek JAARVERGADERING K.A.B. Uit het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering bleek, dat de finan ciële toestand der afdeling kernge zond is, en momenteel een batig sal do aangeeft van plm. f 566. Notulen en jaarverslag werden onder dankzeg ging goedgekeurd. De aftredende be stuursleden werden bij acclamatie herkozen. Als nieuw lid van de con trolecommissie werd benoemd de heer L. Moison. Pater van Waasberge uit Goes gaf in deze vergadering een uitvoerige toelichting over het volgen van mid delbaar onderwijs en het belang daar van voor de katholieke jeugd. Ook kapelaan de Jong gaf aan de vergadering enige geestelijke injec ties mede. De heer G. Raas Jr. deed een beroep op de leden der K.A.B. om toch zeker op Dinsdag a.s. de pro- pagandavergadering der K.V.P. te be zoeken. Het lidmaatschap van onze K.V.P. is voor iedere katholiek onont beerlijk, aldus de heer Raas, en de politieke partij kan haast niet los wor den gezien van de gehele sociale be weging. De voorzitter dankte voor de goede opkomst en geanimeerde ver gadering. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De varkensvereniging had in het af gelopen jaar een inkomen van f 2547.30 en gaf uit voor gestorven en onteigende dieren f 776,65. Diverse uitgaven f 911.84. zodat het batig sal do bedroeg f 671,81. De aftredende be stuursleden werden herkozen en de vergoeding voor de bestuursleden werd met 100 pet. verhoogd. De uit kering voor gestorven en onteigende varkens zal bedragen f 1,50 per kilo levend gewicht. Letvedorp HET GOUDEN FEEST VAN ST. DEUS DEDIT Ook hier is het gouden feest van St. Deus Dedit op waardige wijze ge vierd. Na het ernstige gedeelte met toespraken van districtsbestuurder, de heer Kènter uit Goes en pastoor Wolff, waarin duidelijk werd gemaakt, welk groot goed in deze organisatie is besloten, volgde het amusement. Dit werd verzorgd door een groepje amateurs uit Goes. Alle leden van St. Deus Dedit ont vingen het fraaie herinneringsbordje. Yerseke Door de Jeugdclub werd de parochi anen m Zaal Nolet een avond van lied, spel en dans aangeboden. Hoofd schotel vormde de klucht „Ezelsvel" van Henri Ghéon. Hoewel de club slechts enkele maanden bestaat heeft ze het toch aangedurfd voor het voet licht te treden. 's-Middags had een kin dervoorstelling plaats, waarbij evenals 's-avonds „Het lachende Peloton", „The Calvados Ranchers" en „The Czigani Sisters" hun medewerking ver leenden. Hetgeen geboden werd heeft de verwachting overtroffen. Dit is te danken aan het werk van Pastooi Kuipers die tijd noch moeite heeft ont zien. Onder de spelers en speelsters zitten enkelen waar in de toekomst wel wat van te verwachten is. Het ge heel werd vlot afgewerkt, terwijl en kele rollen prachtig werden gespeelo. Ook de decors waren voor dit stuk vernieuwd. Uren en dagen is de bou wer. dhr. J. Stobbelaar, hiermee be- Tn de ril der kerkelijke feesten die in haast onverbroken re gelmaat telken jare worden ge vierd. treedt deze week het feest van Maria's verschijning in Lour des onder onze aandacht. Zeker in dit Mariajaar verdient het deze aandacht nog meer dan anders. Want zeer innig is het verbonden met de Onbevlekte Ontvangenis van O. L. Vrouw, waarvan wii dit jaar het eeuwfeest herdenken. 11 Februari was de dag. waarop Ber- nadette. „het meest onbeduidende meisje van Lourdes", tegen de grauwe bergrots voor het eerst de lichtende gestalte zag staan van Maria. Zonder aanvankelijk even wel te weten, wie die mooie dame was. En eerst bij de negentiende verschijning op 16 Juli 1858 open baarde Zij, wie Zij was, niet door haar naam te noemen of te zeggen dat zij de Moeder Gods was, maar door op Bernadette's vragen te antwoorden.' „Ik ben de Onbevlek te Ontvangenis!" Welk wondere bevestiging van 's-Pausen uit spraak ligt er in die woorden. Nog staan zij in gouden letters rond het hoofd van Maria's beeltenis die tegen de bergwand staat tn Lourdes en sinds 1858 zijn millioe- nen mensen daarheen gepelgri meerd en hebben Maria daar ge groet met evenveel vurigheid en vertrouwen, alsof zij niet de beel tenis alleen, maar Maria zelf wer kelijk voor zich zagen. Ongeacht de kleinzielige menselijke tegen werking van de eerste tijd, is Lourdes volgens het verlangen van O.L. Vrouw de plaats geworden, waar Zij bijzonder wordt vereerd. Voor velen van ons heeft Lourdes een vertrouwde klank, ook zij heb ben geknield en gebeden bij de grot en hebben het Ave Maria ge beden en gezongen tijdens de ge zamenlijke bidstonden en proces sies. Zij hebben er gezien, hoe van alle landen daarheen de pelgrims komen en hebben ervaren, hoe de kerk over de gehele wereld ver spreid is, hebben ervaren ook, hoe ongeacht de landstaal allen el kander vinden in het ene en geza menlijke loflied, ter ere van de Moeder Gods. Want of de pelgrims kwamen van Oost of West, van waar ter wereld ook, het Ave Ma ria klonk op aller lippen hetzelf de en werd gezongen met dezelfde vurigheid en liefde tot de Moeder des Heren. De verering van O L. Vrouw, die aldaar op de verschijning van de Onbevlekte Ontvangenis is gevolgd is zeer leerzaam voor ons., De ver schijningen waren een zeer duide lijk bewijs, dat O L. Vrouw met de wereld bezig is en dat Haar gedachten uitgaan naar het lot der mensheid. Als een bezorgde Moeder heeft Zli daar evenals later in Fatima gewaarschuwd voor de zonde, waaraan de mens heid ten gronde gaat. als zij zich niet bekeert. Maai- tevens, Maria buigt zich neer naar de mens, die in nood of in ellende is. Wie de lange rij met zieken heeft gezien bij de grot van Massabiëlle of bij de Sacramentsprocessie; wie de ziekten zag. waaraan zovelen lij den. als hij hielp bij het baden der pelgrims, die heeft ervaren, dat ae nood en de ellende groot zijn op deze wereld. Getroost is hij naar huis weergekeerd, berustend, Ja, tevreden met het eigen kruis. In zijn herinnering leeft voort, als een vlam, die niet meer uitdooft, het vertrouwen tot de Moeder Maagd, tot wie hij gaat in alle moeilijkheden. Tegen de grauwe rotswand heeft hij de lichtende verschijning gezien van de Onbe vlekte, als een symbool, dat Maria staat met Haar stralend genade licht tegen de donkere achter grond dezer wereld. Wie dat erva ren heeft is nimmer troosteloos, of eenzaam of zwak van vertrou wen. maar voelt zich versterkt, alsof Maria ook aan hem versche nen is. TEERDAG De visclub „De Platzak" hield haar jaarlijkse teerdag in het lokaal bij de heer P. de Rijcke. Op die dag werd tevens de jaarvergadering gehouden. Het feestprogramma werd opgeluis terd door de heer G. de Hulsters als conferencier, die mat zijn zang en voordrachterrtde stemming er in wist te houden. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN De oudste inwoonster van onze ge meente,, Petronella Kouwenberg, we- •duwe van Petrus Janssens, is in de ouderdom van bijna 92 jaar overle den. Thans is de oudste inwoner van deze gemeente de heer Aug. de Munck, die 90 jaar oud is. Arm gebroken. Tijdens de ijsfees- ten kwam mej. A. v. D. zó ongeluk kig te vallen, dat ze haar rechterarm brak. Zij brak twee jaar geleden op het ijs door een val haar linkerarm, terwijl haar broer vorige week op het ijs een hersenschudding opliep. St. Jansteen zig geweest. Ook de grimeur, dhr. H. Cardon heeft zijn handen vol gehad en met zonder resultaat. Dhr. Courtin dankte namens de pa rochie allen die hebben meegewerkt aan het slagen van deze avond. In t, bijzonder Pastoor Kuipers als de stu wende en leidende kracht. Ook de ei genaar en personeel van Hotel Nolet voor de medewerking bil repetitie en uitvoeringen Op een enkele uitzon dering na waren alle gezinnen verte genwoordigd terwijl een 40-tal buurt- parochianen de avond bijwoonden. Een eezellig samenzijn sloot deze zeer goed geslaagde parochieavond. DOOR RONDDRAAIENDE SLINGER GETROFFEN Bij het leeg laten lopen van een oesterput kreeg M. V. de slinger van een verlaat tegen het hoofd, met als gevolg een gapende hoofdwonde. Bo vendien werd hij door de kracht van de ronddraaiende slinger in het wa ter geworpen. Ijlings toegeschoten hulp trok hem op het droge. Westdorpe Teeravond. In café de Kroon hebben de leden van de brandweer hun jaarlijkse teeravond gehouden. Met spel en een hartversterkertje ging het er enige uren gezellig naar toe. Clinge BEKENDMAKING De Burgemeester van Clinge maakt bekend, dat op Donderdag 11 Februari a.s. in het wijkgebouw van het Wit- Gele Kruis te Clinge gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken. De Burgemeester voornoemd. P. VERCAUTEREN 143-0 Graauv BESMETTELIJKE ZIEKTE Twee kinderen uit het gezin v. d. B. in de Zandbergschestraat zijn op genomen in de barakken van het Liefdehuis te Hulst. Men vreest het met dyphterie te doen te hebben. Stoppeldijk Dansavond, De wielerclub Hengstdijk organiseerde in hotel Fas- saert een dansavond. Vanwege de slechte weersomstandigheden was de belangstelling matig. De avond stond onder leiding van de heer Bilderbeek. Boschkapelle PRIJSKAARTING K.A.B. In het kader van het winterpro- gramma hield de plaatselijke afde ling van de K.A.B. in het parochie huis een prijskaarting, waaraan door 48 leden werd deelgenomen. Er werd gekaart op punten en op gezellige wijze werd de avond door gebracht. De eerste prijs werd ge wonnen door de heer J. Mei, die 5 punten behaalde. De verdere uitslag was ais volgt: 2 J. de Klerk, 3 Th. Dankaert, 4 E. Pieters, 5 L. Erpelinck, 6 G. de Bakker, 7 L. de Smet, 8 C. v. Bunderen, 9 C. de Klerk, 10 J. de Koning. Koetvacht „Nieuw leven". Op de bestuurs vergadering van de duivenmij. „Nieuw Leven" werden de bestuurs functies als volgt verdeeld: voorzitter, Alphons van Rumste; secretaris Gus- taf Vermeire; 2e secretaris, Pol. van Goethem; penningmeester, Pol. de Kind; leden van het bestuur, August Ysebaert, Rene de Bock en Lowie Verschuren. Retranchement VERGADERING VARKENS HOUDERS VERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer M. Risseeuw Sr., kwam de varkens - vereniging „Uit voorzorg" in vergade ring bijeen. Er werd besproken wat weer, evenals voorgaande jaren, zal moeten geschieden De contributie werd ongewijzigd vastgesteld op f 10.per lid. De uitkeringen zullen 75 pet. bedra gen van de Rotterdamse markt. Bij acclamatie werden de aftredende leden J. Risseeuw sr. S. Boerje, en Jac de Smidt herkozen. Ondanks een gift van f 150.t.b.v. het rampenfonds, was de toestand var. de kas gunstig. KAASDEMON STRATIE. In hotel „Du Commerce" werd een Lezing gehouden over het maken van kaas. De heer Harmsen, Zuivelconsulent van Zeeland, opende de bijeenkomst en heette allen welkom in het bijzon der de heer M Schrooder Rijksztu- velconsulent in de provincie Zuid- Holland en mevr. Bogaard uit Stol wijk, die zo bereidwillig was, om in Oostburg een lezing te houden over kaasbereiding. Ook werd een leerzame film vertoond, waarmee de avond werd besloten. De volgende dag werd op het be drijf van de heer Joh. d. Milliano te Waterlandkerkje, een practische les gegeven door mevr. Bogaard, waar werd gedemonstreerd hoe een Zuid- Hollandse boerin zelf haar kaas maakt. Van 80 liter melk, werden 4 grote en 2 kleine Edammer kazen gemaakt Verder werd besloten om op 2 Maart a.s. met een cursus te begin nen, onder leding van mevr. Landiger. Aardenburg VIERING GOUDEN BONDS- JUBILEUM. In de zaal van De Roode Leeuw kwam de Afdeling Aardenburg van de Nederlandse Katholieke Landarbei- dersbond St. Deusdedit bijeen om het gouden jubileum te vieren van de bond. Aan de 130 leden met hun echt genoten werd een koffiemaal aangebo den terwijl bondsbestuurder Kenter de jubileumtoespraak hield. Aan alle leden werd een wandbordje aangebo den dat als hoofdmotief had een zwa luw, vliegend in opwaartse lijn. waarin symbolisch de gestadjge groei en onweerstaanbare opgang van de bond werd uitgedrukt. Men bleef na het officiële gedeelte nog geruime tijd in gezellige kring bijeen en ook een dansje droeg veel tot 'n prettige avond bij. Het geschil met de Saivema DEEDS ruim 3 jaar geleden is, door- dat de brug van de aanlegplaats der prov. stoombootdiensten te Bres- kens omviel, de auto van Sawema's verwarmingsbedrljf te Middelburg te water geraakt, wat voor de eigenaar een schade van f 2500 betekende. Een verzoek om schadevergoeding ,ean de provincie werd door G. S. af gewezen omdat zij meenden en nog menen, dat niet de provincie, doch de Staat aansprakelijk was. Daar G. S. en ook de Staat van oordeel waren, dat de getroffene scha deloos gesteld behoorde te worden, stelde de provincie een compromis voor wat de Staat afwees. Inmiddels heeft deze zomer de rechtbank te Middelburg de eis van de Sawema afgewezen, maar zij wees ook af de vordering der provincie tot vrijwaring tegen de Staat. Daar de uitslag der procedure G. S. geen bevrediging schenkt en het college meent, dat de Sawema scha deloos gesteld moet worden en niet de dupe mag zijn van een geschil over de aansprakelijkheid tussen Staat en provincie, hebben G. S. de minis ter van Waterstaat meegedeeld dat zij voornemens zijn aan de Staten voor te stellen, zonder daarmede voor het vervolg enige aansprakelijkheid voor de toestand van de ingebruik zijnde aanlegplaatsen te aanvaarden, doch uitsluitend op grond van morele over wegingen, het tussen „Sawema" en de provincie bestaande geschil te beëin digen door: aan de „Sawema" f 2500 uit te keren wegens vergoeding van de schade aan de te. water geraakte auto: de proceskosten der provincie, tot be taling waarvan „Sawema" is veroor deeld, voor rekening van de provincie te nemen; de proceskosten van „Sa wema" te vergoeden (niet echter de daarboven komende kosten van haar advocaat). Een en ander vordert een uitgave van f 3500, waarvoor G. S. de goed keuring der Staten vragen. "TE Scharendijke op Schouwen Dui- veland zal eind Februari worden begonnen met de bouw van een nood- schoolgeoouw, dat door bet rijk en de gemeente Amsterdam wordt geschon ken. De school zal een aanzienlijke verbetering brengen in de onderwijs situatie van het dorp. Thans wordt aan ruim 60 kinderen les gegeven in een zeer slechte conditie zijnde oude school. Deze school, welke vermoede lijk vergaderlokaal zal worden, wordt vervangen door een geheel nieuwe school, waarvan de gemeente de bouw reeds heeft goedgekeurd. De te bou wen noodschool zal na ingebruikne ming van de nieuwe permanente school gebruikt worden als kleuter school. welk onderwijs tot dusver nog niet te Scharendijke werd gegeven. De gemeente Amsterdam overweegt! het meubilair voor deze kleuterschool te schenken. Zodra het ijs voor de wal te Yerseke verdwenen was begon men weer met het vissen van mossels die nog op de verwaterplaatsen lagen. Bij laag wa ter had men ze eerst uitgespit omdat ze door het ijs vast in de grond waren gedrukt. AXEL. Hollands Glorie voor Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen. Cen trum, 8 uur: By the light of the sil very moon. GOES. Grand: De schrik van de Tweede Compagnie. MIDDELBURG. Concertzaal: Volks concert ZVU. Electro: Pension Scholier. OOSTBURG. Ledel 8 uur: Treinroof in Missouri. SAS VAN GENT. uur: Dr. Holl. Olympia-theater, 8 TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Razzia in Triëst. Concertgebouw, 8 uur: De man in monnikspij. VLISSINGEN. Ariënsgebouw, 19.30 uur Vergadering EHBO. Alhambra: De zoon van niemand. Luxor: De zwarte kat. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Het blauwe masker. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19.30 uur: Pygmalion. GOES. Centrale hengstenkeuring. Grand: Wilde pracht. MIDDELBURG. Electro: God heeft de mensen nodig. VLISSINGEN. Alhambra: Hhapsodie in blue. Luxor: De zwarte kat.

de Stem | 1954 | | pagina 2