Mensen en <ÜM,uzen ZWITSAL VALDA De priesier-arbeiders Aarschot: een cultuurcentrum in het Hageland SCHATTF.N V4N CHINA RHEUMATIEK RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Kappers Het kanaal AT EEN ONDERLIJKE ERELD De Galerijreeks van Marcel Polfliet Zwaan kleef aan JWin tnrhanr/nn fa genéést! I Een kunstkamer LIJDERS AAN 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen y|ET BEGRIP en medelijden slaat de katholieke wereld gade, hoe de priester-arbeiders in Frankrijk nu worstelen om de goede houding ten opzichte van de nieuwe voor schriften der kerkelijke overheid. Natuurlijk is de enig goede hou ding: gehoorzamen. Doch gehoor zamen eist in dit geval wel bizon- Ier veel zielekracht. Vol geestdrift, net opoffering van alle comfort, lebben deze priesters zich gegeven san hun zware taak: de van alle Geloof en Kerk vervreemde arbei ders de weg-terug te leren naar het enige heilsinstituut voor 't leven en voor de dood. Ze moesten deze ar beiders duidelijk maken, dat de Kerk niet is wat in hun kringen als een axioma werd verkondigd en aangenomen: een bolwerk van ka pitaal en reactie. Door voorbeeld en practijk gaven ze gestalte aan de sociale leer der Kerk. Ze ver kondigden door hun leven en ge sprekken, dat Zij ook alle onrecht en uitbuiting verafschuwt, dat Zij iedere mens, voor wie Christus de prijs van Zijn bloed betaalde, als mschatbaar beschouwt, van wat voor staat of stand hij ook is. De priester-arbeiders wilden medele ven en mede-lijden met de armen en verdrukten in de sombere woon kazernes en de grauwe volksbuur ten met hun duizenderlei verlei ding. Wat de resultaten van dit werk zijn geweest, kan niet geregistreerd worden in aardse statistieken. Het staat opgetekend in de hemelse boekhouding. brede scharen te begeesteren voor een waarachtig ideaal. Zodra hij zich achter lossneed van de voe dingsbodem der Kerk, werd zijn werk onvruchtbaar en kwam het terecht in de sfeer van revolutio naire agitatie. Nog is het de tijd, dat de door smartelijke tweestrijd verscheurde priesterarbeiders zich bezinnen op de grote les, dat slechts aan de hand van het kerkelijk ge zag een veilige weg kan worden bewandeld. Wat hun nu, in de op winding van dit uur, ontsnapt aan onberaden uitlatingen, kan hun ge makkelijk vergeven worden. Maar het is nooit te laat, om het hoofd te buigen, ook terwille van de ar beidersmassa, welke men zo harts tochtelijk lief heeft, welke men met inzet van alle krachten wil terug brengen tot Christus door de Kerk. God verlichte en vertrooste hen in deze moeilijke dagen. £)E Kerkelijke Overheid, die dit werk stimuleerde en patroneer de, had echter tevens de taak na te gaan, of deze priesters, zo ge heel opgaand in het leven en de gedachtengang van de arbeiders massa, hun priesterschap zouden kunnen bewaren in volle ongerept heid. Priester-zijn is immers vrucht van een roeping, priester-zijn is iedere dag voltrekker zijn van de vernieuwing van Golgotha, voor gaan in het grote Offer. Het is es- sentiëel iets anders dan het leven en zwoegen als leek in de wereld. En als de priester geheel opgaat in dit leven van de wereld, dan zal hij ook getrokken worden naar milieus en acties, welke niet verenigbaar zijn met zijn roeping. Priester-ar beiders gingen deel uitmaken van de communistische vakcentrale, lie pen vooraan in zogenaamde vre- desbetogingen bij de komst van Generaal Ridgway. Door zich ge heel en al te geven aan één laag der samenleving, in Frankrijk door de klassenstrijdgedachte overheerst dreigden ze het zicht te verliezen op de samenhang der standen, op de Christelijke solidariteitsleer. Dit nekte bezorgdheid, allereerst voor ie priester-arbeiders zelf, maar ook oor de zuiverheid van hun missie te midden van de moderne heide nen. Deze bezorgdheid leidde tot overleg tussen de Franse bisschop pen en het Vaticaan. En tenslotte is dan de beslissing gevallen, waar over men dezer dagen heeft kun nen lezen. Het was een beslissing, welke aan het volkomen-arbeider zijn der prêtres-ouvriers een eind maakte, welke hun priester-zijn weer op de voorgrond plaatste. [)IT BETEKENT het opgeven van een levensmethode, waaraan men zich met hart en ziel gegeven had, ongetwijfeld in gloeiende ijver oor de verbreiding van het Gods rijk. Men kan zich dan ook de te leurstelling voorstellen, welke dit besluit opleverde, een teleurstelling welke het zicht op de ware en re delijke motieven van het bisschop pelijk besluit verduisterde. De be koring sloop binnen, om er politie ke beweegredenen achter te zoe ken, ja zelfs reactionaire invloeden. De Bisschoppen hebben echter in een persoonlijk schrijven aan alle priester-arbeiders voor God en hun geweten getuigd, dat alleen het be lang van de godsdienst hen dreef. Helaas blijven meerdere tientallen zelfs aan deze plechtige verzekering twijfelen en neigen ze naar onge hoorzaamheid. Men denkt onwillekeurig aan de ongelukkige geschiedenis van een Lammenais, die vrijheid en demo cratie verdedigde in een tijd, toen deze begrippen nog belast waren met een modernistische interpreta tie. Hij liep inderdaad in de val strikken, welke op dit terrein la gen, en een kerkelijke veroordeling moest volgen, waarna hij verder verdoolde en onverzoend met de Kerk stierf. In de tijd, dat hij bin nen het raam der Kerk streed voor Haar eer en Haar zending in een stormachtig veranderende wereld, wat zijn invloed groot en wist hij, PRIJSVERHOGINGEN wekken bij het publipk telkens de vraag: Was dat nu wel nodig? De 5 pro cent loonsverhoging kan toch niet zn'n geweldige invloed hebben, meent men. Nu zal het wel eens voorkomen, dat er te haastig naar het middel der prijsverhoging wordt gegrepen, om moeilijkheden te ont gaan. Doch het publiek mag op zijn beurs ook weer niet te haastig oor delen. Als men de zaken op de keper beschouwt, zien ze er vaak anders uit dan een oppervlakkig oordeel doet vermoeden. Zo is er nogal wat gemopperd over een nieuwe verho ging van de kapperstarieven. Als men nu echter de verklaring leest, welke de Federatie van Werkge versorganisaties in het Kappersbe- drijf ervan geeft, dan moet men zeggen: Het is toch ingewikkelder dan ik dacht. Het kappersbedrijf is een sterk loonintensief bedrijf. De verhogingen van de laatste jaren waren niet voldoende om de geste gen kosten van gas. electriciteit, so ciale lasten te compenseren. Sinds 1 Januari moet de patroon ook ver eveningsheffing betalen over de fooien, welke de bedienden ontvan gen. De concurrentie dwingt de da meskappers om steeds nieuwere machines aan te schaffen, wat flin ke investeringen vergt. Daar heeft men dan een aantal factoren, welke zo'n tariefverhoging toch wel be grijpelijk maken. We moeten onze Figaro's dus maar niet lelijk, aankijken, als ze v/at meer vragen. Er zijn in die Galerijreeks reeds vijftig nummers verschenen; ieder jaar komen er minstens twaalf van de pers. Het zijn dichtbundels, novellen of korte vertellingen, maar ook stu dies. Meerdere dichters hebben in de Galerijreeks gedebuteerd. De jongste stromingen vindt men er in terug. Zo verschenen er reeds drie dichtbundels in van de moderne Hugo Wauters: „Obsessie", „Verzen" en „Song of So litude". Minder modern van zegging zijn „De essentie van het zwijgen" van W. Ruyslinck cn de gezamenlijke bundel van de priester-dichter Amé- dée Suenaert en Hans Melen: „Stille Tocht' Het vijftigste nummer is een vertelling van een gewezen koloniaal uit Congo, Bernard Henri „Koeien- Rhapsodie". OPINIE-ONDERZOEK. rte Aarschotse Kunstkamer heeft ook, op letterkundig gebied, aan opi nie-onderzoek gedaan. Zij stelde de vraag, hoc de schrijver staat tegen over zijn tijd. Het antwoord, dat een aantal auteurs, oudere zowel als jon gere, daarop gaf is even interessant als verschillend. In zijn brochure „De schrijver en zijn tijd", verschenen in de Galerijreeks, heeft Marcel Polfliet de antwoorden gebundeld en vergele ken en het resultaat ontleed „De ant woorden van de verscheidene auteurs bewijzen", schrijft hij „dat elk van hen er afzonderlijk een eigen mening op nahoudt, ook al zijn er onbetwist baar contactpunten. Maar dan rijst de vraag: zal een kunst, die door een „collectieve" geestdrift voor een waar heid gedragen wordt, geen hoger peil bereiken dan de kunst, die van een individuele ingeving getuigenis aflegt? En heeft de z.g. tijdsverbonden litte ratuur de grote vuurproef reeds door staan?" Een nieuw onderzoek van de Aarschotse Kunstkamer betreft de cri- tiek. Aan verschillende auteurs wer den o.a. de volgende vragen gesteld: welke rol moet de criticus vervullen? Welke eisen mag de litterator aan de criticus stellen? Beschouwt U onze huidige dagbladcritiek als ernstig? En, die van de tijdschriften? Wie be schouwt U als degelijke critici en waarom. Hecht U veel belang aan de critiek op Uw werk? De antwoorden zullen ook weer in „Marginalia" wor den gepubliceerd, PRIJSVRAGEN. BEKEND is geworden, wat de heren Steenberghe en Van Cau- welaert hebben uitgedokterd met betrekking tot de Schelde-Rijnver- binding, zal wel weer een verwoed debat ontbranden. De voorstanders van de heropening der oude Tus senwateren (Kreekrak en Een dracht) zullen te hoop lopen tegen dit ..pseudo-Moerdijkkanaal" en ook Rotterdam komt zeker in het geweer. Zonder morren legde het er zich bij neer, dat Amsterdam een moderne verbinding met de Rijn kreeg, maar een soortgelijk verlan gen van Antwerpen wordt nog al tijd als een dolk op het hart van Rotterdam als weivaart afgeschil derd. Bovendien zal men nu een ar gument voor een uitstel van de beslissing trachten te putten uit de onderzoekingen inzake het Delta plan. We geloven echter, dat dit plan een werk van tientallen ja ren het scheppen van een betere verbinding tussen Antwerpen en de Rijn niet in de weg mag staan. We leven ook in heel andere omstan digheden, dan in de twintiger jaren, toen er nog geen sprake was van Benelux, toen men beducht kon zijn voor een vreemd servituut op Ne derlandse bodem. Hoe het ook zij, Brabant snakt nu naar een spoedige beslissing. Terwille van zijn toe komst, die medebepalend is voor de toekomst van Nederland. (ArtverTentie) 0OK op het gebied van de geest is Vlaanderen een welig land. Kunst en cultuur nemen er in het leven der gemeenschap een belangrijke plaats in. En het merkwaardige is, dat kunst en cultuur daar niet alleen leven in de grote centra, zoals Antwerpen, Gent en Brussel, doch ook op het platteland tot in de kleinste plaatsen. Neem b.v. eens Aarschot. Het is een stadje van nog geen twintig duizend zielen, doch het is sedert enige tijd een cultuurcentrum, waarvan de betekenis nog groeit in even redigheid met zijn uitstraling. Ook met het Noorden heeft het contacten. '"Ter aanmoediging schrijft de Aar schotse Kunstkamer ook geregeld prijsvragen uit. Tijdens de Cultuur- dagen wordt er ieder jaar een poëzie prijs uitgereikt. In de afgelopen zomer was Jos Coveliers de laureaat met zijn bundel „Weerzien en Vertrek', die verscheen met een tekening van de bekende Vlaamse graficus en tekenaar Frans van Immerseel. Voor 1954 heeft de Aarschotse Kunstkamer niet min der dan zes prijzen uitgeloofd: een voor een gedicht van een debutant, een voor een trits gedichten van een dichter, die reeds werk uitgaf, een prijs voor een tekening, ets of schil derij, een voor een verhaal, een voor een onuitgegeven sonate en een voor een een-acter of hoorspel. 2'O AF EN TOE bemerkt men in zijn medemens een ontroerende liefde tot het dier. Daar heb je dat geval van Cleofe, de stadszwaa.i van de Italiaanse stad Trento. Haar echtgenoot was door de trein overreden en sindsdien kwijn de Cleofe weg. Terstond be sloot „Artis" in Amsterdam een gemaal voor Cleofe te zoeken en die vond men in i'c persoon van Galahad. een fie re mannetieszwaan. Toen dit dier in Trento arriveerde, stond een hele menigte, de burgemeester van de stad aan het hoofd, bij de trein. „Leve Nederland, leve de Zwaan", riep men. en sommigen wil den Galahad, die met een lintje in de vaderlandse kleu ren getooid was. over de vleu gels strijken. Alleen de com munisten hadden weer de dampen in. „Waarom moet zo'n zwaan nou een gekleurd strikkie om hebben, signore?", vroegen ze. „Dat is politieke propaganda met gebruikma king van een dier. Foei." Toen schijnt Cleofe uit haar vijver te hebben geroepen: „Kijk naar je eigen. Jullie vredes duiven hebben een rooie ster op haar vleugels!" LJet ligt daar wat binnen-in, ten Zuid-Oosten van Antwerpen, nog juist in het Hageland. Een fraaie oude kerk beheerst met haar toren het stadsbeeld. Vanuit de huizen heeft men hier en daar 'n heel mooi uitzicht over de blinkende Demerstroom, Schilder achtig is ook wat de tijd bewaarde van de oude wallen ^n stadsmuren. Het stadje heeft van de laatste oorlog veel geleden, 't Is een van de weinige kleinere plaatsen in België waar ook de protestanten een kerk hebben. Goed tien jaar geleden, in 1942, stichtte daar August Paessens een cul turele organisatie, die de naam kreeg van Aarschotse Kunstkamer'. Aan vankelijk was het zuiver een plaatse lijke vereniging, een concentratie van allen, die zich in Aarschot met kunst cn cultuur bezig hielden. Later, vooral in de laatste jaren, is deze kunstka mer uitgegroeid tot een groepering, waarvan de werkzaamheid geheel Vlaanderen bestrijkt. Ze stelt zich thans ten doel alle goede Vlaam se krachten op het gebied van kunst cn cultuur te bundelen; schrijvers en dichters, plastische kunsteraars en to- I neelspelers, folkloristen en toonkun stenaars, dansers en oudheidkundi gen en nog anderen Een kleine twee honderd kunstenaars en culturele werkers meest jongere mensen sloten zich reeds aan. Toi de leden be hoort ook de burgemeester van de stad. De Aarschotse Kunstkamer richt spreekbeurten in, tentoonstellingen cn vergaderingen, ze helpthaar leden ook bij de uitgave van hun werk, be vordert het onderlinge contact en me dewerking aan bladen en tijdschrif ten. Maar het belangrijkste, wat zij ieder jaar organiseert, zijn zeker wel haar cultuurdagen Aan die, welke in de afgelopen zomer werd£-n gehouden, verleenden ook verscheidene andere verenigingen en groeperingen hun medewerking, zoals de groep „Pijp kruid", „Kunstenaars voor de Jeugd", de kring rond het tijdschrift „Tolk". Een Waal en ook 'n Duitser voerden er het woord Een van de beste voor drachten was wel die van de Noord- Nederlandse jongere van Os. „MARGINALIA". Als orgaan heeft de Aarschotse Kunstkamer het tweemaandelijks tijdschrift „Marginalia". Het is in zijn derde jaargang en biedt op de eerste plaats de aangesloten dichters en schrijvers gelegenheid om zich te uiten. De secretaris van de kunst kamer, de heer Marcel Polfliet, is er de hoofdredacteur van. Diens naam met August Paessens is hij de ziel van de vereniging is overigens nog door iets anders met die van deze orga nisatie verbonden: hij geeft de z.g. Galerijcnreeks uit. die de leden ge regeld en gratis ontvangen en die door de kunstkamer geldelijk wordt gesteund (Advertent e) Ook U kunt verlost worden van de on dragelijke pijnen, ook Uw spieren kunnen weer elastisch en sterk worden gemaakt. De DUO-FORMULA-behandeling verdrijft de pijn en stijfheid der gewrichten en zuivert het bloed van overtollig urinezuur, dat zich in de vorm van scherpe kristallen in de weefsels en zenuwvliezen heeft vastgezet. Vraag hierover nadere inlichtingen aan DUOFORM, 50, Gray's Inn Road, kamer 14, London W.C. 1, Engeland. (Advertentie) waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste wtek elke avond twee Carter's Leverpillet:es. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één.Daarna niets meer, want CarteV's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpillet.ies om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter s Leverpilletjes, Man FAE 87-jarige heer A. te Wladi- wostok viel uit een boom. De Westerse wereld vraagt zich nu af, wat die 87-jarige man in een boom uitvoerde. Hij was op slag dood. En dat is jammer, want de heer A. was een geziene figuur, 's winters ten minste, want 's zomers was hij na tuurlijk met al die bladeren niet te zien in zijn hoge post. Statistiek ^\M DE wonderlijke berichten uit onze moderne wereld enigszins te rechtvaardigen, plaatsen we hier onder een nieuwtje uit een krant van op de kop af 75 jaar geleden: Bij het opmaken eener statistiek van het aantal eieren, dat de kie kens in Frankrijk legden, vond men op een der staten 1/2 ei. Men vroeg inlichtingen aan den prefect, die den staat had ingezonden en deze antwoordde: „Een kieken heeft ge legd op de grens van mijn departe ment en dat van de Seine. Mijn ambtgenoot heeft zeker het gewicht der zaak niet genoeg in liet oog ge houden, anders moet men op zijn staat de andere helft van myn half ei gevonden hebben." Sigaretten JN het Engelse Milan kon de politie beslag leggen op een auto geladen met tienduizend gesmokkelde sigaretten. Er za ten twee mannen in. Zij rook ten zuinig een shaggie. Snoeper DE PARIJZENAAR Clément Travers wilde wel eens slim voor de dag komen en liet zich, gedreven door deze impulsen, na. de laatste voorstelling insluiten in een bioscoop. De kas kon hij niet forceren. Daarom zocht onze Clé ment troost bij de vitrine met ver snaperingen. De volgende morgen kon de politie hem krimpend van pijn in de maagstreek arresteren. Hij had twaalf dozen bonbons en 33 tabletten chocolade achter de kiezen. Arabier TN OOST-AFRIKA is de heer Haj Hamdan overleden, die in deze sector met zijn 125 jaren als de oud ste inwoner gold. Bijzonderheden: aantal kinderen acht, vier maal ge trouwd geweest, vroeger beroep: sla venhandelaar. Overeenkomst ENE 36-JARIGE tweeling Glasband in Los Angeles is wat aan het overdrijven wat hun overeenkomst betreft. Vroeger droegen ze precies dezelfde pakjes en niemand, die daar wat op had te zeggen. Maar thans zijn ze beiden op één dag aan de biindedarm geopereerd. Zij waren hierover niets verwonderd, want zij kregen ook ongeveer tegelijkertijd grijze haren, hebben even sterke brillen en zijn aan dezelfde tanden geplombeerd. Om ze niettemin toch uit elkaar te kunnen houden heeft men in hun omgeving gesuggereerd, dat een van hen maar een snor moet laten staan. Daar is John Glashand nu mee begonnen. Maar wat blijkt? Ook de snor van Peter is niet meer te bedwingen. door J. P. MAHyiJAlNP 19) „Ze zenden dus die Chinees om de bagage te oewaken'mompelde Hij binnensmonds Meteen zag hij Philip. Het viel nem op. dat Philip altijd verscheen, zodra je aan nem dacht. „Prachtig zijn die pioenen'zei hij. ■Heb je de klokken gehoord?" „Ja. die heb ik gehoord zei Rodney. ■Als je mi. Newali zoekt, die zit daar binnen thee te drinken. Alles in orde?" ..O la alles is in orde Ik zie 1e straks wel." Rodne.v was blij dat PhUip zijn ge zicht niet kon onderschelden. .Daar kon je we] eens gelijk aan nebben" biomnelde nij; „misschien zie ik Ie straks nog wel." Hij oegat zich over de binnenplaats baat zijn eigen vertrek. Daar was nog een tempeltje met een vertrek aan weerszijden elk afgesloten door gor dijnen in een deuropening van lak werk in een hiervan sloeg een bedien de de veldbedden voor Steuben en hem WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 HILVERSUM I. 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.30-9.35 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonmuz- 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en Hawaiian muz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 V. d. kind. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Radio Philharm. Sext. 17.15 Gram. 17.30 Instr. kwint. 17.50 Regeringsuitz. Dr J. Hulsker: „Nederlandse kunstmani festaties in het buitenland". 18.00 Nws. en comm. 18.20 „Het volle pond", caus. 18.35 Dansmuz. 19.00 V. d. jeugd. 19.05 „De Katholieken en het Socialisme", toespr. 19.20 VARA-varia en gram. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. overz. 20.15 Mamriièrska- pel. 20.50 ..Bjerg Eivind en zijn vrouw", hoorsp. 22.05 Cabaret. 22.40 „Kosmische stralen", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socialis tisch nws. in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER. NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 'n Woord v. d. dag. 8.00 Nws,. en weerber. 8 15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „Het Mannetje", hoor spel. 12.07 Pianotrio. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ens. 13.50 Gram. 15.00 Gamba en clavecimbel. 15.40 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelcone. 18.00 Mil. rep. 18.15 Cello cn orgel. 18.30 Spectrum v. h. Christ. Orga nisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm. ork. en soliste. 21.25 „Een oud land in een nieuw gewaad", caus. 21.45 Salonork. 2-f.10 „Hervormd- Gereformeerd", studiogesprek. 22.25 Gram. 22.30 Ngro-spirituals. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. cn SOS-ber. 23.15 Voordr. en muz. 23.35-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram. 12.10 Beiaardspie. 12.15 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gevar. muz. 12.50 Kersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Symph. ork. en solist. 17.00 Nws, 17.10 Gram. 17.30 Voordr. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Zang en piano. 18.25 Pianorecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Koor en piano. 20.00 „The Mikado", operette. 20.55 Gram. 21.10 ..The Mikado (verv.). 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 18.50, 19.15 en 19.28 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 21.30 Folkloristische muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. (Advertentie) TEGEN HOEST PASTILLES oe'za'chte VALDAHILD op Rodney nam zijn zaklantaarn uit zijn koffer en begaf zich daarop naar de stallen. Hij wist, waar deze zich be vonden. want alle tempels zijn volgens hetzelfde plan gebouwd. Philip had de waarheid gesproken in de stallen was alles in Orde. Er heerste een tevreden stemming nu mens en dier zich gereed maakten voor de rust. De soldaten borstelden hun paarden, -e drijvers gaven hun dieren hun eerste maal. Hij wist. dat zij die nacht telkens zouden opstaan om de muilezels telkens weer een zorgvuldig bereid maal te geven. De koks hadden een plekje gevonden om te werken; de tempeldienaren brach ten kommen met rijst, bergen gekookt deeg en koeken. In andere vertrekken werden de dekens reeds uitgespreid op de kangs. Philip had gelijk. Alles liep gesmeerd. De wereld verzonk in zwijgen HOOFDSTUK IX „Meester!", fluistei e Liang hem in het oor. Liangs lange vingers omklem den zijn schouder. „Wordt wakker meester." Rodney Jones richtte zich op zijn ellebogen op. waarbij het veldbed he vig kraakte. De eerste seconden wist hij piet waar hij was. maar daarop viel hem ineens alles weer in. Hij was in de gastenvertrekken van die Boed dhistische tempel, een vreemde in 'iet geheimzinnig auister Hij hoorde het zingen van de wind en het zachte ge klingel van door de wind bewogen klokjes. Hij ke k op de lichtende wij zerplaat van zijn horloge het was half drie. Zijn hand tastte naar de electrische zaklantaarn. „Nee", fluisterde Liang, „geen licht', „Wat?", fluisterde Rodney, „wat...?' „Lioe praat met de aanvoerder der soldaten", mompelde Liang. „Het is beter als u komt horen." Het gefluister had iets onheilspel lends dat alles kan betekenen, maar er was geen tijd om vragen te stellen. Hij had geen idee. wat er buiten in het donker al met gebeuren kon. Toen vernam hij Steubens vreedzame adem haling, tastte door het duiser en kreeg Paul Steubens pols te pakken. „Paul" fluisterde hij; ..Steuben Laat je schoenen maar staan.... maak geen geluid. er is iets.." „Huil" begon Paul. „Vraag verder mets. Er is iets aan de hand.... Wijs ons de weg. Liang. Steuben was opbeurend gezelschap Hij gromde weer. maar stelde geen vragen en volgde nen onhoorbaar de binnenplaats op Het was stil buiten op een enkel windstootje na. dat de klok jes deed klingelen. De kilte deed hen huiveren. Liang liep behoedzaam voor hen uit, zijn blote voeten maakten geen gerucht op de stenen. Het licht der sterren was helder genoeg om de bedden met .pioenen en de omtrekken der gebouwen te kunnen onderschei den. Liang liep langs de inuur tot aan een rond poortje. Hier bleef hij staan en nodigde hen met een handbeweging uit. naast hem te komen Met hun drieën tuurden zij door de poort. Deze gaf toegang tot een kleiner binnenplaatsje. Helemaal links, zo dicht tegen de wand, d t men het hoofd naar binnen moest steken, om hen te zien. zaten twee mannen op een sta pel dakpannen. Een droeg een vaal grijze soldatenuniform, de ander olijf kleurige reiskleding. Liang had gelijk Philip Lioe zat heel gezellig op de binnenplaats met een soldaat te pra ten en nu en dan kon hij iets van hun gesprek opvangen Het dialect van de man was slecht te volgen, maar Philip sprak duidelijker en het eerste woord dat tot hem doordrong, deed Rodney huiveren. Hij nad altijd een hekel genad aan dramatische tonelen Het nele schouwspel en zijn aandelen erin leken onwezeli.jk, totdat hij dat enkele woord opving. ..Lioe Hei Ch'i", zei Philip. ..Zwarte Zeven Lioe" Vergissing was uitgesloten! De lettergrepen waren dui delijk genoeg. Rodney herinnerde zich die naam nog duidelijk. Hij herinner de zich zelfs nog de laatste keer, dat hij die in Peking getypt had op de j avond dat Mei Newali bij hem was Lioe Hei Ch'i en zijn rapalje waren uit het Zuiden opgerukt. Generaal Woe had cavalerie uitgezonden. Des tijds waren het voor hem enkel de een of andere bandietenleider en de een of andere generaal. Maar nu was Lioe Hel Ch'i ineens werkelijkheid ge worden. sinds zijn naam genoemd werd in een tempel.' bij nacht. Op die binnenplaats had Philip net over een bandietenleider, berucht ge noeg om zijn naam in de krant te krijgen. Philips stem klonk gedempt, maar duidelijk genoeg: „Lioe Hei Ch'i, is daar dus?" Rodney's geheugen, dat alle kleinig heden behield, vertelde hem nadere bijzonderheden van Hei Ch is loopbaan een boerenjongen, ontvoerd door een roverbende; een geboren aanvoer der. die een goede militaire scholing doormaakte; een officier, die er me: zijn regiment vandoor ging en enige steden plunderde, toen er geen soldn werd uitbetaald: een misdadiger van een laar of veertig, maar een zo goeo aanvoerder, dat hij veilig met eer tweeduizend volgelingen door China marcheerde, hoewel een paar leger corpsen hem op de hielen zaten. Zijn naam stond geschreven in bloed en vlammen en nu leek hij ineens nabij omdat de vereuropeeste Philip Lioe, gegradueerde aan de Universiteit van Pennsylvania, zijn naam uitsprak. „Ik heb gehoord dat Hei Ch'i voor rede vatbaar is", zei Philip. Rodney Jones haalde diep adem. „Kom mee", fluisterde hij; „laat die soldaat niet ontsnappen. Als hij er vandoor wil gaan. sla Je hem maar op zijn kop. Ik neem Lioe „Hu?" vroeg Steuben. „Wat is er?' Rodney bedacht nu eerst, dat Paul Steuben de Chinese woorden niet kon verstaan, maar er was geen tijd 'e verliezen. „Kom!", ze hij en trad door de poort De soldaat zag nem het eerst. Met kataennge vlugheid was nij op de oeen en toen nam Rodney het woord. Hij probeerde zijn stem gewoon te doen Uinken, ..Hallo, Philip Heb je misschien n igenblikje tijd om met mij mee te gaan over een paar woorden? Neem Je vriendje maai mee Ik heb altijd van soldaten gehouden Philip Lioe w is werkelijk bewonde- menswaardig Hij bezat een kalmte. welke- niets verried, absoluut niets. I Hij sprak een paar snelle woorden tot de soldaat. „Ja. natuurlijk", zei hij, .graag. Het spijt me, dat je niet slapen kunt. Wees niet ongerust Mr. Steuben. Dit is sergeant Chin Mao Shoe, die met alle plezier zal meegaan, zonder dat u hem vasthoudt. Ik had de sergeant wel meegenomen naar mijn kamer, maar ik was bang, dat wij u wakker zouden maken," „Heel vriendelijk", zei Rodney Jones. Philips gezicht was een gelige vlek in de schemering. Hii maakte een handgebaar. „Li tang", zei hij; „niet meer dan mijn plicht. Li tang". Steuben zuchtte diep van verbazing. „Ik snap niet. wat voor de drom mel" begon hij. „Maak ir maar niet ongerust", zei Rodney m zekerheid; „het zal je straks duidelijk genoeg worden" maar iets van zijn eigen zekerheid be gaf hem, verdween in de duistrnis en het klokg.etingel. Philips kalmte bracht hem van zijn stuk. want hij kon niet geloven dat die kalmte geheel ge veinsd was. En die kalmte was kil als staal en verwarrend voor simpele lo gica. zoals een stuk kristal de licht stralen doet breken. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5