MIDDENSTAND heeft belangrijke lunctie in de nieuwe samenleving KOUDE EN HITTE GEEN BELETSEL MEER Grootse taak voor diocesane bond Als in de dagen van Hannibal.... JEUGDSPORT IS ONONTBEERLIJKE LEVENSREM Kolendamp in kerk Restjes van de schaatspret II oe stacin de clubs er voor DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Het gouden feest van de Bredase dioc. middenstandsbond Het recht van de standsorganisatie Vlissingse schooljeugd zorgt voor de vogels Zeeuwse visserij in November VERDEDIGER BLIJFT IN ARREST Vliegtuigtcsten voor elke weersgesteldheid VROEGER.... SPORT IN T KORT ZESDAAGSE VAN ANTWERPEN Révanche genomen Wat is er vreugde beleefd AANBESTEDINGEN MARKTEN bf het was zak- wist olitie- liacht. luiten- In el- liwbal- pn te- een van llieden pn. GE lictsop- pen, ls vrij- tERS prijs- van de pROF. YRIcNS. geestelijk adviseur van de N.R.K.M., heeft deze middag de grote feestrede gehouden, waarin hij het recht en het nut der stands- eh vakorganisatie bepleitte. Daarbij constateerde hij dat de emancipatie van de middenstand in volle gang is. waarmee hij speciaal de toepassing van de wet op de P.B.O. bedoelde. Hij attendeerde er op, dat men niet alleen het oog gericht mag houden op de materiële positie maar ook de hogere waarden dient te versterken, die behoren tot het erfdeel van de middenstand. Op dit erfdeel ging prof. Ariëns dieper in, toen hij een schets gaf van de ontwikkeling van de middenstand. Daarbij gaf hij te kennen, dat het de middenstand is, die de christelijke le venswaarden het meest zuiver in zich heeft weten te bewaren. Deze lopen thans echter gevaar, omdat de middenstander van nu leven moet in een we reld. die de hoge waarde aan de materië hecht met alle gevolgen van dien. Ook aan de middenstand gaat de tijdgeest niet zonder meer voorbij. Vandaar, dat bij het streven naar onze emancipatie, de geestelijke waarden niet in het geding mogen komen. niet kunnen worden aangeoakt ten* zij men hecht georganiseerd is De Nederlandse overheid heeft niet de totale zorg van het bedrijfsleven op zich genomen, maar wel moet zij de grondslagen leggen, waarop men iets ondernemen kan, en waarbij men de ondernemer-zelf niet moet raken. Toch is het noodzakelijk, dat langs andere weg vormen worden gevon den om de middenstand te dienen. Die weg ligt. bij de middenstand zelf: hij moet zich hecht organiseren. Want ondanks de aanstaande P.B.O. heeft de middenstandsbond nog wel dege lijk reden van bestaan. MOEDER KOMT DOCHTER GELUK WENSEN WANT ZEER BELANGRIJK is deze tijd. Socialisme, communisme, humanisme strijden met het christen dom om de voorrang. Het zal afhan gen van de offensieve geest van de christenheid van onze dagen of het christendom opnieuw zijn stempel zal drukken op het nieuwe tijdperk, dat is aangebroken. Het zijn bij uitstek de diocesane standsorganisaties, onze diocesane bonden waaraan de verantwoordelijke* taak is toevertrouwd, de christelijke waarden van de stand te behoeden en de apostolische geest in de beweging vaardig le houden. Zij zijn mede ver antwoordelijk voor het behoud en het apostolisch karakter van geheel onze middenstandsbeweging. Een diocesane bond tot geestelijke bloei te brengen is een stuk apostolaat van de eerste orde. DROF. ARIëNS belichtte daarna de stroming binnen de katholieke so ciale beweging, om de diocesane standsorganisaties op te heffen. Ook in de katholieke middenstandsbewe ging kan men in enkele vakbonds- kringn dit geluid vernemen. Het feit echter, dat een denker als Dr Poels het een leven waard heeft gevonden om voor de idee van de standsorgani satie een leven lang te strijden, moet tot voorzichtigheid manen. Dr Poels heeft bovendien geen dui delijker bekrachtiging van zijn le venswerk kunnen vinden dan in het hoogste gezag van de Kerk. Het opheffen van de stands organisaties zou 'n zwarte dag betekenen voor de katholieke middenstandsbeweging. Zij zijn voor de middenstand nodig, om dat de vakbonden het zwakste element in de N.R.K.M. zijn. Het leek Prof. Ariëns het meest voorzichtig beide te handhaven en zich met alle kracht voor de ontplooiing van beide elemen ten te geven. Applaus voor dr Veldkamp VTI I APPLAUS is deze middag ook ivl Z.Exc. dr G. Veldkamp, staatsse cretaris van dc middenstand begroet, toen hij van de voorzitter het woord kreeg. Hij noemde de problematiek van de middenstand niet eenvoudig, maar hoe men daar ook over denkt, bet is duidelijk, dat deze problemen PR IS DEZE MIDDAG tenslotte gesproken door de voorzitter van de N.R.K.M., de heer Koops. Hij kwam, aldus zeide hij. als moeder een dochter feliciteren, die veel ouder was dan de moeder zelf. Hij bood een klok aan (het klokje van gehoor zaamheid, zou voorzitter Lockefeer het later in zijn dankwoord noemen), voor het bondsbureau en aan de pen ningmeester van de diocesane bond, de heer Van Arendonk, die deze dag tevens zijn zilveren jubileum als zo danig vierde, overhandigde hij de zil veren ere-medaille van de bond. Reeds eerder was de heer Van Arendonk in het goud gezet. Dat was, toen bij het begin van de vergadering in Concordia, voorzitter Lotkefeer hartelijke woorden van dank en hul de sprak aan het adres van deze man, die een deel van zijn leven heeft geofferd voor de katholieke midden stand. Hij bood de heer Van Aren donk toen een gouden polshorloge aan. CONTRA PATER LOOP Jubileum bij visserijpolitie QP 14 Februari a.s. ,zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Heer J. van Gilst te Tholen. opziener bij de vis serijpolitie op de Zeeuwse stromen, indienst trad van het Bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse stromen. D\, Vlissingse schoolkinderen heb ben zich ontfermd over de vogels die zo erg lijden van de kou. Zij is erop uitgetrokken met dozen, manden en korven brood om te zorgen, dat hun gevleugelde vriendjes niet van honger omkomen. Op alle plaatsen in en rond de Scheldestad, waar maar vogels zaten, hebben zij hun vrachtjes voedsel uitgestrooid. Van tevoren hadden zij het brood thuis en in hun buurt verzameld. In totaal hebben ze ker wel 2500 kinderen mepgedaan. Het initiatief tot deze actie ging uit van de afdeling Zeeland-Zuid van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, die zich tot alle scholen en het onderwijzend personeel had ge wend met een prachtig resultaat. De hoofden en het onderwijzend perso neel verleenden spontaan alle mede werking. En de jongelui van de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie hielpen, met de padvinders, bij het organise ren van de „voedseldropping". Vol gende week hoopt men de actie te herhalen. Opbrengst viel niet tegen JN dc maand November werd er bijna drie inillioen kg. vis op de Zeeuwse veilingen aangevoerd met een op brengst in geld van f 1.035.600 tegen 2.251.000 kg en f 923.600. In oesters ging voor f 521.000 om tegen f 601.000 en aan mosselen f 49.415 tegen f 114.280,a Was dit jaar dus minder best: de haring maakte alles jood. Er werd zesmaal meer haring ge- vansen dan in November '52 en de opbret ,t was t' 203.900 tegen f 34.250. °e haringpuf bracht bijna 'n ton OP en de garnalen f 105.850 (f 110.440). De aanvoer van garnalen verminder de sterk daar verscheidene vissers op de kuilvisserij overgingen. Niettemin was het resultaat van de garnalenvis serij nog zeer goed. Do mosselvisserij werd door 80 vaar tuigen onregelmatig uitgeoefend. Con sumptiemosselen konden zo goed als niet meer geleverd word. De sterfte °P do diepst gelegen gedeelten der percelen was nog niets afgenomen. In het district Grevelingen werd door enige kwekers op zeesterren ge vist. Tevens werden in dit district 500 ton halfwasmosselen verzaaid en 1.000 ton overgebracht naar de O. Schelde W. deel. In de Wcsterschelde werden 215 ton consumptiemosselen gevist (opbrengst f 1935.—die niet over het Aan- en Verkoopkantoor verhandeld werden. TN DE LOOP van zijn felicitatie- woord richtte overigens de heer Koops zich tegen het door pater Loop Zaterdag j.l. uitgesproken lichtbaken, waarin deze het opgenomen had voor de middenstand. Dit is echter op ne gatieve wijze gebeurd met een ont stellend gebrek aan kennis van de feitelijke situatie. Juist nu wij positief gaan werken, betreurde de heer Koops deze gang van zaken zeer. Het was het nud-hoofdbestuurslid, de heer D. Kramers, die tenslotte na mens de afdelingen nieuw meubilair aanbood voor het hondsbureau. Hij wenste het bestuur geluk en gaf de verzekering van de steun der afde lingen, namens wie hij het vorstelijke geschenk aanbood. Hij benadrukte voorts, dat het diocesane bestuur in derdaad blijk gaf van voortvarend heid: het had namelijk reeds op dc nieuwe stoelen plaats genomen! Er werden door de vergadering te legrammen gezonden aan Zijne Hei ligheid de Paus en H.M. de Koningin. PONTIFICALE HEILIGE MIS U)E GOUDEN FEESTDAG van de bond was ingezet met een pon tificale hoogmis in de kathedraal, op gedragen door mgr Jos. Baeten in de kathedrale kerk. Assistentie werd daarbij verleend door pastoor Vos uit Breda en deken Wolters uit Wouw, die de functies vervulden van troon- diakens. Kanelaan F. Oomen en aal moezenier Mouwen fungeerden als diaken en sub-diaken, terwijl plebaan W. van der Maden presbyter assistens was. Na de pontificale Mis zaten de hon derden gasten in Moderne aan 'n ge zellige welverzorgde koffietafel aan, terwijl 's avonds een diner plaats vond. De middag in Concordia werd op geluisterd door de kunstenares Nel Oosthout. die na de officiële viering „Toneelgeheimen" voordroeg. Daarna vond een receptie plaats, waarop het bestuur de gelukwensen in ontvangst nam van ontelbaar ve len. Uiteraard bestond er voor deze dag bijzonder veel belangstelling. Er waren prominenten uit middenstands kringen, leden van Ged. Staten, Twee de Kamerleden, hoge geestelijke auto riteiten, afvaardigingen van de vak bonden, de standsorganisaties. Zij al len gaven op deze dag blijk van hun belangstelling voor dit jubileum, dat op waardige wijze een vijftig-jarige periode werken afsloot. Priester zeeg bewusteloos ineen WERMOEDELIJK door een defect aan de afvoer van een kachel heeft Zondagmorgen tijdens de eerste H. Mis in de parochiekerk van 't Loo bij Duiven kolendampvergiftiging een geweldige consternatie te weeg ge bracht. De H. Mis was nauwelijks be gonnen, toen de pastoor der parochie, de Zeereerw. Heer J. M. van Schaik met de kelk in zijn handen op de trappen van het altaar bewusteloos ineen zeeg. terwijl verschillende gelo vigen op datzelfde moment naar bui ten moesten worden geleid. Pastoor van Schaik werd naar zijn pastorie overgebracht, waar hij al spoedig weer bij kwam. De behande lende geneesheer oordeelde het raad zaam, dat de parochieherder enige da gen het bed houdt. De gelovigen, die eveneens slachtoffer van kolendamp vergiftiging waren geworden en naar buiten waren gebracht, kwamen in de buitenlucht weer spoedig bij hun po sitieven. De andere H.H. Missen wer den gisteren afgelast. De partehianen gingen in Groessen en Duiven ter kerke. De saak tegen de Berkelse arts U\E HAAGSE RECHTBANK heeft gisteren in raadkamer beslist, dat de gevangenhouding van mr M. H„ oen van de verdedigers van de Ber kelse arts, met een maand verlengd zal worden. Zoals men zich herinnert, is de verdediger in arrest genomen, omdat hjj verdacht werd van het aanwenden van een vals stuk van overtuiging. De Berkelse arts is gearresteerd op grond van verdenking van vergifti ging van zijn echtgenote. Tijdens het onderzoek kwamen er schriftelijke „bewijzen" op de proppen, dat de doktersvrouw zelfmoord zou hebben gepleegd. De Rechtbank is echter lang niet van de oprechtheid van deze be wijsstukken overtuigd. (Van onze luchtvaartmedewerker) 'P'EGENWOORDIG staat men nergens meer en kunnen de vliegtuigen onder iedere weersomstandigheid vliegen. Grote warmte en grote koude oefenen op de vliegtuigen van heden geen funeste invloed meer uit. Wanneer men bedenkt, dat bij een grondtemperatuur van 15 gra den Celsius het op een hoogte van 6000 meter 24 graden Celsius vriest, dan begrijpt men wel, dat vliegtuigen al zeer spoedig met hevige koude le kampen hebben. ^IROEGER was het probleem van de ijsafzetting op de vleugels bijna niet op te lossen, tegenwoordig heeft men hier geen last meer van. Bij der gelijke temperaturen moeten natuur lijk de bemanning en eventueel pas sagiers tegen de koude beschermd worden. Zat men eertijds dik ingepakt in zware, leren jassen met bont. wol len shawl, vliegkap, bril en warme kruik, tegenwoordig leunt men bij dergelijke temperaturen behagelijk achterover in de verstelbare fauteuil, leest de krant of drinkt een kopje koffie. Van de koude bemerkt men to taal niets, want de toestellen zijn uit gerust met «en prachtig vcrwarmings- systeem. dat automatisch de lucht in de cabine op de vereiste temperatuur houdt. Wanneer men bedenkt, dat dc mo derne toestellen uitgerust zi.in me een installatie, die in staat is. een huizen complex te verwarmen, dan begrijpt men, dat men zelfs bij een vlucht over een der polen geen koude behoeft te lijden. Alverens het echter zo ver was, heeft de verwarming, evenals het vliegtuig zelf, een lange ontwikke lingsperiode moeten doormaken. Nu is men echter zover en het probleem is opgelost. PROEVEN IN FLORIDA LJETZELFDE geldt natuurlijk omge keerd voor de warmte. De nieuwe toestellen zijn voorzien van een prachtig systeem voor luchtverversing en de temperaturen zijn er steeds aan genaam. De weersomstandigheden hebben nagenoeg geen invloed meer op het vliegen en het vliegtuig. Nieuwe typen vliegtuigen kunnen hierin speciaal op worden getest. In Florida, in de Verenigde Staten, heeft men ten behoeve hiervan een speciaal laboratorium gebouwd, dat beschikt over een enorme loods, waarin ieder type vliegtuig, hoe groot ook, kan wor- den geplaatst. Binnen zeer korte tijd kan men het te testen vliegtuig aan een indrukwekkende serie proeven op het gebied van weersgesteldheden blootstellen en constateren, hoe het hierop reageert. Grote koude, grote hitte, kortom iedere weersgesteldheid kan hier wor den nagebootst en door middel van speciale meetinstrumenten kan men de reacties van het vliegtuig hierop controleren. Ook voor de motoren zijn dergelijke proeven van het grootste belang. Wat doet de motor bij een temperatuur van 50 graden onder nul? Hoe houdt de olie zich? Duizenden vragen kan men op deze manier binnen zeer kor te tijd beantwoorden. De bouw van deze loods heeft wei het bedrag van 10 millioen dollar gekost, maar, ge zien de resultaten, is het dat ook wel waard. Vroeger moest men. om zulke proe ven te nemen, het betrokken toestel naar streken brengen, waar de bedoel de weersgesteldheid heerste. Natuur lijk kostte dit ook enorme sommen en een hoop tijd. Nu doet men du, onderzoek goedkoper en in kortere tijd. Het vliegtuig snelt naar zijn vol making. De techniek is niet te stui ten en nieuwe vindingen zullen het vliegen nog eenvoudiger, veiliger en comfortabeler maken. p Als een levende herinnering aan (je dagen van Hannibal, die met zijn olijantenleger tegen de Romeinse legioenen optrok, zo trekt een olifantenpatrouille door deze met struikgewas begroeide streek van Cambodja, een van de drie verenigde staten van Indo-China, waar olifanten om hun kracht en grootte zeer in trek zijn. Ook in Cambodja werden olifanten al vroeg in de oorlog gebruikt; bekend is dat zij reeds ten strijde trokken onder het Khmer-regime in de 10e eeuw. Het met olifanten uitgeruste derde Bataljon Cambodjaanse Infanterie, dat door de Fransen werd opgericht en nu in dienst van Cambodja is, ge bruikt de kolossen voor het bevoorraden van de buitenposten. Ortega Gasset gaf Duitsland goede ivenk Een der hoogtpunten van de Bonds dagen van de DSB (Duitse Sport Bond) was het door Ortega y Gasset gehouden referaat over „de sportief- feestelijke zin van het leven". De beroemde Spaanse cultuurphilosoof betoogde, dat sport geen grap is, maar een inspanning en derhalve een broe der van de arbeid. Er zijn twee verschillende soorten inspanningen: de een om haars zelf wil (en daartoe behoort de sport) en de gedwongen inspanning. Leven in de volste zin is altijd een vrijwillige inspanning en leven is sport, als wij het als opgaaf vrijwillig aanvaarden. Zo beschouwd, is sport de eigenlijke zin van het leven, al het andere is slechts mechanisch gedoe en bloot lunctionneren. Bij de sport begon ook pas de ont wikkeling, want pas toen de mens, na de noodzakelijke inspanning, de ar beid, tijd kreeg voor wat beters, toen hij tot het spel, tot de sport kwam, be gon zijn vooruitgang. PITTIG-VITALE PRIKKEL Nadat de afgebroken partijen van de voorlaatste ronde van het tournooi om het kampioenschap van Rusland waren uitgespeeld, bleek dat seat puejsna uba uaoiduiEU tpeq.iaAy geworden. De Nederlandse kampioenschap pen zwemmen en schoonspringen, waarvoor als data zijn vastgesteld Vrijdag 6, Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus, zullen in Enschede worden gehouden. De organisatie van de strijd om de nationale titel is toegewezen aan de Enschedese Zwemclub. Een essentieel moment in het leven is de prikkel, een woord, dat de na tuurkunde vervangen heeft door oor zaak. Honderden en duizenden jaren 18 ploegen aangeworven De Zesdaagse van Antwerpen, die dit keer op 26 Februari begint en op 4 Maart eindigt, zal een veld met zeer sterke ploegen aan de start brengen. Achttien koppels werden aangewor ven en daaronder zijn drie Nederland se plus een gemengd Ned.-Belgisehe, t.w. v. Est-Wagtmans, Schulte-Peters, Derksen-Plantaz en van Vliet-de Beu- ckelaar. Voorts nemen deel Koblet-von Buren, Teruzzi-Gillen, Roth-Bucher, Godeau-Senfftleben en verder Belgi sche koppels, met de favorieten Ockers-van Steenbergen en Bruneel- Acou. Ook Plattner-Hörmann zijn ge contracteerd. Het zogenaamde voor spel is dit keer bizonder interessant. In oeen omnium zal Fausto Coppi zich komen meten met Rik van Steenber gen en Hugo Koblet om de Grote Prijs des Konings, terwijl Dolf Ver- schueren een duel achter grote moto ren aangaat, tegen Michaux, Besson, Holzmann en Bethery. DE ZESDAAGSE TE GENT BEGONNEN Op de eerste avond van de Zes daagse te Gent, luidde de stand na de sprints: 1 BruylandGlorieux, 24 p.; 2 StromMockridge, 7 punten. Op één ronde: 3 Lerno—Rijckaert, 18 pt.; 4 GillenTerruzzi. 12 pnt.; 5 SchultePeters. 6 p.; 6 Kobletvon Buren, 1 p.; 7 Ockersvan Steenber gen, 1 p. 8 de Beukelaerevan de Velde, 0 pnt. De overige equipes hadden twee ui meer ronden achterstand. Curasao nu gelijk met Wacker (O-O) Het elftal van Curacao heeft zich in een wisselvallig, doch aantrekke lijke wedstrijd gerehabiliteerd voor de 101 nederlaag, onlangs tegen het Weense Wacker geleden. In de tweede ontmoeting tegen de Oostenrijkers kwam Curacao tot een gelijk spel: 00. Met enig geluk zou de Curacaose ploeg waarschijnlijk met een kleine, doch niet geflatteerde zege het Diabaas-terrein hebben ver laten. Tegenover de betere techniek en balbehandeling van Wacker stelden de Curacaose Oranjehemden hun en thousiasme. Russische uitnodiging voor Arsenal Dc Engelse Football Association heeft een telegram van dc Russische Voetbalbond ontvangen, waarin Arse nal uitgenodigd wordt voor wedstrij den tegen Russische clubs op 2 en 5 Augustus van dit jaar in Rusland. Arsenal heeft deze uitnodiging in beraad gehouden. De Russische bond zal in October of November een club naar Engeland sturen, om daar enige wedstrijden te spelen. Sedert het bezoek van de Dynamo's in 1945 heeft geen enkele Russische ploeg meer in Engeland gespeeld. lang is de prikkel de motor van de mens geweest en juist in de sport speelt de pittig-vitale prikkel tot be wegen een hoofdrol. Sportieve bezig heid is een directe uiting van een feestelijk leven, dat aan zelf gewilde inspanningen gewijd wordt. Ortega betoogde verder, dat de sport de jeugd gedisciplineerd heeft. En disciplinering van de jeugd dient ten grondslag te liggen aan wat in Duits land. dat in de laatste dertig jaar „naakt" is komen te staan, geschieden moet. Duitsland heeft machtige motoren, zeide Gasset, maar de remmen ont breken. En een van die remmen kan en moet de jeugdsport zijn. „WATERSTAAT" WEINIG SOEPEL „Zuid-N ederland-rit" opnieuw uitgesteld Wegens moeilijkheden met het di rectoraat van Waterstaat werd de Zuid Nederlandrit, die oorspronkelijk op 9 .Januari was vastgesteld, op de natio nale sportkalender van de KNAC verschoven naar 6 Maart. Aangezien de onderhandelingen nog geen succes hebben gehad, hebben de organisatoren van de Zuid-Nederland rit thans besloten, dit evenement te houden in het vierde kwartaal van dit jaar. WOUT WAGTMANS IS ER BIJ De Nederlandse ploeg voor de Giro De besprekingen tussen de organi satoren van de Ronde van Italië en Kees Pellenaars over de Nederlandse deelneming aan de Giro 1954 (22 Mei- li Juni) hebben een voor beide par tijen bevredigend resultaat opgele verd. De Nederlandse ploeg zal naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit: Wiïn van Est, Wout Wagtmans, Gerrit en Adri Voorting. Jan Nolten, Hein van Breenen en Thijs Roks. Er is nog' een kleine mogelijkheid wat het uitkomen betreft van Noltcn, in verband met diens contract met Antonin Magne, maar het laat zich aanzien, dat hiervoor een oplossing zal worden gevonden. Haiiclboofjconcours te Goes Het concours op de liggende wip door Jaeoba van Beieren te Goes uit geschreven. had de volgende uitstag: Hoogvogel en wisselbeker J. Glas. (Willem Teil. Kapellei; le zijvogel H. Driedijk (Doel naar Hoger. Wolfaarts dijk); 2e zijvogel J. Glas (Willem Teil Kapelle); le hoogkal idem; 2e hoog- kal B. Rijk (Concordia. 's-Heeren- hoek); le en 2e onderkal J. Glas, (Willem Teil Kapelle); le klep H. Driedijk, (Doel naar Hoger), Wolfaarts dijk); 2e klep W. de Jonge. (ADLM, Kwadendamme)3e klep A. öorber, (Batavieren, Goes) en meeste kleine vogels P. Boonman (Jaeoba van Beie ren, Goes). Persoonlijk biljarlkauipioen- seliap van Zeeland In Vlissingen werden de eerste wedstrijden gespeeld om het persoon lijke biljartkampioenschap van Zee land eerste klasse libre. De uitslagen waren: Kesteloo 200— 23—41—8.69; Pytania 135—23—33—5.86; de Bruyn 20034445.88 Reynhouts 135—34—16—3.96; Merk 200—23—30— 8.69: Svtania 167—23—33—7.26; Reyn houts 200—31—18—6.40 Verhage 194— 31—436.25: Kesteloo 20027257.40 Loenhouts 84—27—11—3.11. OOSTKAPELLE De IJsclub de Halve Maan hield wedstrijden in het schoonrijden. De uitslagen waren: Dames: 1 mej. M. Wondergem. Heren: 1 B. Wattel. Pa ren: 1 mej. M. Wondergem-A. Mal- jaars, 2 mej. S. Rotte-W. van Liere, 3 mevr. M. Don-J. Wattel. ST ANNALAND De IJsclub St Annaland hield on der grote belangstelling wedstrijden in het ringsteken en turfrapen. Bij het ringsteken was de uitslag: 1 M. Bur gers, 2 P. Moerland, bij het turfrapen 1 J. Vroeg op, 2 A. A. Goêdégebuure Lzn. IERSEKE Ook hier werden wedstrijden voor de jeugd gehouden. Winnaars werden Bas de Koêyêr (14 jaar), Ko Pikaar (12 jaar), Leen de Koeyer (11 jaar) en Philip Steketee (10 jaar). Bij de dames was de uitslag; 1 mej. Bakker, 2 mej. v. d. Plasse. TERNEUZEN Op dc „Othenese kreek" werden Za terdagmiddag de door de IJsvereni ging „Othene" aangekondigde wed strijden verreden. Naar schatting wa ren er zeker een paar duizend toe schouwers. Er waren kraampjes en er was mu ziek en er was bovenal veel gezel ligheid. Talrijke prijzen, nuttige en luxe, allemaal door de winkeliers van Terneuzen gratis beschikbaar gesteld, konden worden gewonnen. De besten van dit rijke en gevarieerde program ma volgen hieronder: Ringrijden: 1 J .Haak, 2 P. Boone, 3 J. Buijse. Hardrijden heren 3000 M.: 1 M. Servaes. 2 F. Hamelink, 3 R. Heimans. Schoonrijden paren: 1 Dek ker-Kramer, 2 Loof-Risseeuw, 3 Hoek- den Hamer. Hardrijden 300 M.: 1 E. Steijns. 2 M. Servaes, 3 A. de Bruyne. Schoonrijden (individucel): 1 M. Boekhout, 2 J. Haak, 3 J. Hamelink. Hardrijden heren 1500 M.: 1 E. Steijns, 2 M. Servaes, 3 C. Jansen. PriksledMi dames: 1 C. Hofman, 2 S. de Poorter, 3 D. Bolleman. Prikslagen heren: 1 I. de Jonge, 2 R. Florussen, 3 J. de Bruyne. Stoelenwedstrijd: 1 C. de Kraker, 2 L. Boone. Schaats- en sledewedstrijden voor schippers. De Oostelijke leiding was het tref punt voor de vele schippers, die ge dwongen door het ijs, in Terneuzen verblijven. En ook daar ging het vro lijk toe. Veel muziek, veel toeschou wers en ongedwongen gezelligheid maakten deze wedstrijden tot een feest. De talrijke prijzen, die 's avonds in café Kolkzicht konden worden uitge reikt, waren eveneens door winke liers en café's van Terneuzen gratis beschikbaar gesteld. De resultaten van deze gezellige en sportieve middag waren als volgt: Schaatswedstrijden: tot 15 jaar: 1 Ysen, 2 Smeedeman, 3 Kik. 15-20 jaar: 1 Mulder, 2 Tichelaar, 3 Koning. 20- 40 jaar: 1 Tichelaar, 2 de Vries, 3 Diepeveen. 40-60 jaar: 1 De Jonge, 2 Groen, 3 Postma. Jongedames 1 mej. Keur, 2 mej. Gouwens, 3 mej. v. d. Kolk. Prikslee: 1 v. d. Jagt, 2 de Koster, 3 v. Damme. Meisjes: 1 K. K„ 2 v. d. Kolk, 3 Oldenburger. Trek- slee: 1 Wieland-K. K„ 2 Klos-Keur, 3 Slobbe-Slobbe. Kinderen 1 Steen berger-Visser, 2 Koster-v. Putten. HEINKENSZAND Onder auspiciën van de Heinkens- z.andse IJsclub vonden schaatwed- strijdrn plaats te Heinkenszand voor schoolkinderen. De uitslag was: Hardrijden jongens, hoogste klas sen: le prijs Ad Vermeulen, 2e prijs Kees Bos. 3e prijs Jan de Roo. Hardrijden lagere klassen: 1 Henk Traas. 2 Kees van 't Westeinde, 3 Ri- nus Traas. Hardrijden meisjes hoogste klassen: 1 Nellie.Bek. Ringsteken jongens hoogste klas sen: 1 Piet Zuiderwijk, 2 Ger van de Made. 3 Johan Nijsse. Ringrijden meisjes hoogste klassen: 1 Mies IJzerman, 2 Gorrie van de Wal- le. 3 Marie de Korte. Mede dank z(j de uitstekende weersomstandigheden werd het do'/r de Heinkenszandsc IJsclub georgani seerde ijsfeest op de „Doolman" on der de gemeente Heinkenszand een groot succes. Hiervoor bestond zowel van de zij de der deelnemers als van het pu bliek grote belangstelling. De voornaamste uitslagen waren: Schoonrijden heren: 1 J. Dekker, Borssele. 2 W. Nijsse Jr., Heinkens zand. 3 J. C. de Roo. 's Heer Abts- kerke, 4 H. Derckx. Heinkenszand, Schoonrijden dames: 1 mevr. J. de Priester-Moerdijk, Ovczandc, 2 mej. D. van Balen. Heinkenszand. 3 mej. R. Dekker. Borssele. Schoonrijdén paren: 1 W. Nijsse jr. en mej. P. Moulblok, Heinkenszand, 2 J. Dekker en mej. B. de Koeijer, Borssele. 3 J. Moerdijk, Ovezande en mevr. J. M .de Priester. Borssele. Hardrijden heren (senioren): 1 J. Simonse, Heinkenszand. 2 D. Smits, Borssele, 3 M. Zuidweg. Heinkens zand, 4 J. Moerdijk, Overzande, 5 J. Dekker, Borssele. HULST De wedstrijden voor de leerlingen der St Willibrordus-school, georgani seerd door het onderwijzend perso neel. mochten zich zowel van dp zij de der deelnemers (140 inschrijvin- EERSTE KLASSE: RIMBOE NOORDHOEK HALSTEREN 2 OUDE MOLEN DOSKO 3 BSC 3 SCW SVC VIRTUS 2 ROOSENDAAL 3 BERGEN OP ZOOM RKVVU BARONIE 3 ADVENDO DEVO JEKA NAC 5 DEB VVR DIOZ HOEVEN RBC 3 TERHEIJDEN DVVC BE READY WHITE BOYS VOV 13 7 6 0 21 11 8 1 2 17 13 5 6 2 16 11 7 1 3 15 12 7 1 4 15 13 8 1 6 13 13 4 4 5 12 12 5 1 6 11 11 3 3 5 0 14 3 2 9 8 12 2 3 7 7 13 11 1 1 23 12 8 2 2 18 11 7 1 3 15 13 5 2 6 12 13 5 1 7 11 9 5 0 4 10 13 3 4 8 10 12 3 3 8 9 10 4 0 8 8 11 2 1 8 5 12 1 3 8 5 12 10 1 1 21 12 9 2 1 20 11 9 0 2 18 14 7 0 7 14 12 6 1 S 13 VCW 14 5 2 7 12 NEERLANDIA 11 5 0 6 10 WASPIK 12 3 3 6 9 RIGHT 'OH 12 2 2 8 0 TETEHINGSE BOYS 13 2 2 9 6 TPO 11 1 3 7 5 gen) als van de zijde van het publiek in een grote belangstelling verheu gen. De wedstrijden hadden een prettig en vlot verloop, mede dank zij een goede geluidsinstallatie, welke tevens voor een muzikale opluistering zorg droeg. De uitslag waren als volgt: Groep I, 6-jarigen: 1 Pierre de Win ter, 2 Theo Segers, 3 Corrie Eeckhout, 4 Vercauteren. Groep II, 7-jarigen: 1 Stanny Pas- semiers, 2 Wim Colsen, 3 Joan Seyd- litz. 4 Wim d'Hondt, 5 Karei de Cock. Groep III, 8-jarigen: 1 Jo Wentzler, 2 Lucien Speleman, 3 Paul v. Es- broek, 4 Jan Lust, 5 Astor Braat. Groep IV, 9-jarigen: 1 Piet de Kra ker, 2 Willy Everaerd. 3 Ed. d'Hondt, 4 Douglas v. d. Berghe, 5 Rudy Buys- se. Groep V, 10-jarigen: 1 George As- selman. 2 Piet Blommaert, 3 Leo de Jong, 4 Rudy Boon, 5 Willy v. d. Wiele. Groep VI, 11-jarigen: 1 Walter de Blok, 2 Em. de Deckere, 3 Tonny Schout, 5 Jo Rombout. Groep VII, 12-jarigen: 1 Reggie Blommaert, 2 Frans Serrarens, 3 Jan de Moor. 4 Joh. d'Haens, 5 Karei Bal. Groep VIII, 13- en 14-jarigen: 1 Ot to de Vree, 2 Corn. Asselman. 3 Paul Freyser. 4 Theo v. d. Manacker, 5 Aloys Koemans. Om het kampioenschap van de school: 1 Otto de Vree (kampioen 1954), 2 Reggie Blommaert, 3 Loek Warnier, 4 Walter de Blok, 5 Frans Serrarens, 6 Corn. Asselman, 7 Em. de Deckere. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door het hoofd van de school, Br. Leontius. Het was een prettige, sportieve middag, zowel voor het per soneel en de leerlingen, als voor het publiek, waaronder vele ouders. OOSTBURG 300 M. hardrijden: 1 J. Riteco Jz., Oostburg, 2 A. Bun, IJzendijke. 3 J. Looyens, Steenbergen. 500 m. hard rijden: 1 J. Mussche, Oostburg, 2 J. Looyens, Steenb., 3 J. Riteco Jz.. Oost burg. Ringsteken dames: 1 M. Blaak man, Schoondijke, 2 M. de Regt, Oostburg, 3 M. v. Unen, Oostburg. Schoonrijden van paren: 1 O. Barra met mej. M. Blaakman. 2 J. Aers met mej'. M. v. Unen. 3 G. de Regt met mej. B. v. d. Berg. Uitslag van de wedstrijden van de gecombineerde personeelsvereningen estafette 500 m.: 1 G. de Coene, Oost burg met A. Bun, IJzendijke. 2 C. Drenth, Oostburg met B. Schrier, Oostburg. 3 C. v. d. Linden, Oostburg met J. Dieleman, Oostburg. Koppelwedstrijd over 40 k.m.: 1 P. v. Acker (Cadz.)-J. Mussche, Oost burg. 2 E. Simpelaar, Oostburg-R. Kools. Zuidzande. 3 J. Riteco, IJzen- dijke-P. Simpelaar, Oostburg. 4 G. Schier, Oostburg-P. Boekhout, Zuid zande 5 J. Luteyn, Retranchement-A. Casteleyn, Zuidzande. RETRANCHEMENT Op bet Kanaal werden schaatswed strijden gehouden, waarvan de voor naamste uitslag luiden als volgt: Schoonrijden paren: 1 Jac. Basting, R.-Rie van Hal, Sluis. 2 Iz. de Bruij- ne-mevr. Fremouw, Cadzand. 3 P. Verhage-mevr. van der Lijcke, Cad zand. 4 Joz. Basting-mevr. Dees, Cad zand. 5 Iz. Basting-mevr. van Gooi, Retranchement. Schoonrijden dames: 1 Mevr. Fre mouw, Cadzand* 2 mej. Rie van Hal, Sluis. 3 mevr. van Gooi, Retranche ment. Schoonrijden heren: 1 Jac. Basting, R'ment. 2 P. Verhage, Cadzand. 3 Iz. Basting, R'ment. 4 Iz. Cambier, idem. Hardrijden 500 m. met korte schaats: 1 J. v. d. Ameele, Nieuwvliet. 2 W. Trapman. Aardenburg. 3 P. van Buij- ningen. Cadzand. 3 M Leekens, idem. 5 P. de Lijser jr., idem. Hardrijden 500 M. m. lange schaats: 1 Iz. de Bruijne, Cadzand, 2 P. van Acker, idem, op 0.1 sec. 3 W. Trap man, Aardenburg. 4 J. Luteijn, R'ment. Hardrijden 1500 M. m. korte schaats: 1 W. Trapman, Aardenburg. 2 R. Fas, Cadzand. 3 W. de Bruijne, idem. 4 P. de Lijser, idem. Hardrijden 1500 m. m. lange schaats: 1 Iz. de Bruijne, Cadzand. 2 P. van Acker, idem ,op 3 sec. 3 W. Trapman, Aardenburg. 4 J. Luteijn, R'ment. 5 D. Goossen, Cadzand. Voor de schooljeugd van de o. 1. school werden eveneens wedstrijden gehouden, waarvan de eerste prijs winnaars waren (in diverse groepen): Jongens: J. Souvain, J. van Dale, Ko Vercauteren, Henk Dierkx, J. Voogdt en J. dc Winne. Meisjes: Hannie van Hanegem, Ma rian Robijn, Suus de Winne. Hardrijden jongens lange afstand: 1 J. de .Winne, 2 Henk Dierkx. Verder werden nog diverse spel letjes gedaan, zoals blokjesrapen, es tafette etc. LANDBOUWSCHUUR TE OOSTBURG. Door architect Bruynooge te Schoon dijke werd voor rekening van Landbouw herstel ten gunste van de wéd. J. de Smit te Oostburg een landbouwschuur aanbesteed. Hoogste inschrijver was Gebr. Maas uit Breskcns met f 23900. Laagste Snoer uit Zuidzande met f 20475. ZIGO 14 12 OIRSCHOT VOORUIT 14 9 HILVARIA 13 6 KORVEL 14 5 BERKDIJK 12 4 VELOCITAS 10 5 GLORIA 14 4 VIOLA io 3 AUDACIA 9 3 RIEL ii 2 RKSSS H 2 RKDVC 13 9 DESK 3 13 7 BAARDWIJK 2 14 7 NOAD 5 14 5 ZIGO 2 13 a TAC 2 10 5 RKTW 4 11 5 VLIJMENSE BOYS 2 12 3 GUDOK 2 13 3 RWB 2 13 3 2 24 1 22 4 15 5 15 4 12 4 11 8 10 5 8 6 6 7 6 5 1 21 3 17 4 17 5 14 6 13 3 12 5 11 8 7 9 7 9 7 GOES, 8 Febr. Spruiten A2 24—28, Gr. Satoye kool 2228, Rode kool 7—9, Witte kool 6, Peen 9—11. ROTTERDAM, 8 Febr. Aanvoer in to taal 1835. Vette koeien en ossen 907. Var kens 865. Schapen of lammeren 63. Vette koeien 288306, 268—284. 230252. Varkens (lev. gew.) 194—192—188. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm. prijzen als vorige week Dinsdag, prima's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer ruimer, handel rede lijk, prijzen hoger, afloop stroef, enkele prima's boven notering. Lammeren aan voer minder, handel vlot. prijzen beste iets hoger, verder onveranderd. ROTTERDAM, 8 Febr. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe witte tot f 28.30 betere kwaliteit iets daarboven. Rode op vochtconditie tot f 27.75. Voedergranen kalm. Zomergerst maalkwaliteit tot f 22 25 overigens f 22.25—23.75, grove geschoon de daarboven. Haver 21.50—23, blanke daarboven. Rogge f 21.50—22.25. Peul vruchten. Groene erwten kalm f 40—52. Schokkers iels vaster f 50—73. Bruine bonen lager f 80—99. WATERSTANDEN Mannheim 1.50 (5). Kaub 3.75 (+3) vast ijs; Trier 1.82 (+34). Koblenz 1.05 15), Keulen 36 12). Ruhrort 2.04 (+■4). Lobith 11.18 2) vast ijs; Nij megen 8.08 (—1) vast ijs: Arnhem 7.90 (0) vast ijs; Ecfde 3.09 (0) vast ijs' Deventer 2.05 (—1) vast ijs. Namen. Le Plante 2 1), Borgharen beneden 39.60 (+25) vast ijs: Belfeld 10.79 (0) vast ijs; Grave 4.07 (0) vast ijs. Alle stuwen open, behalve te Borg haren. mmU

de Stem | 1954 | | pagina 3