BERT Z-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland De financiële commissie over de Goese begroting Souburg garandeert geldlening voor Verpleeg- en Rusthuizen St. Genesius, Graauw, gaf opvallende opvoering Eerste Clir. Middelbare Meisjesschool in Zeeland geopend heden mor(;en DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Scholenbouwplan verhoogt het tekort tot f 520.000 JAN HEYSE OVERLEDEN Werkverruiming voor Terneuzen TERNEUZEN Dameshanden Ruwe en gesprongen handen? KALODERMA Ge'ee Nieuwjaarsrede van de burgemeester Op weg naar zeer behoorlijk spelpeil Mevrouw ten Kate deedt met een... kelimsteek! HULST Koopt 'n EPEDA bed... A. W I L K I N G OOSTBURG VLISSINGEN EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... Candidaatstelling Prov. Staten KOELKAST EN WASMACHINE AGENDA U)E FINANC. COMMISSIE uit de Goese raad heeft de gemeente begroting bekeken en maakt daarover verschillende opmerkingen. In het nieuwe scholenbouwplan waardeert de commissie de vooruit ziende blik van B. en W., hoewel door dit plan het tekort op de begroting stijgt met f 50.000 tot f 520.000. De commissie kwam echter tot de con clusie, dat niet met minder kan wor den volstaan, daar de ramingen zowel van de inkomsten als die van de uit gaven reëel zijn. Zolang de gemeenten geen eigen belastinggebied wordt toe gewezen van voldoende capaciteit, zal de Regering dit tekort moeten bijpas sen. Vervolgens meent de commissie er haar teleurstelling over uit te moe ten spreken dat de behandeling van de begroting niet voor de aanvang van het dienstjaar kon plaats hebben. Een goed financieel beleid eist toch dat de begroting wordt vastgesteld voor de aanvang van het dienstjaar. Tevens meent zij haar teleurstelling te moe ten uiten over het feit dat de begro ting voor 1953 nog steeds niet is goed gekeurd. Naar het zich laat aanzien zal deze goedkeuring nog wel gerui me tijd op zich laten wachten, met het gevolg dat straks de rekening moet worden opgemaakt, als de be groting nog niet is goedgekeurd. Een en ander acht zij niet in het belang van de gemeente. Gevraagd waarom wel een bedrag is geraamd voor de 5 pet. loonsver hoging, maar niet voor de verhoging van de huren. GASBEDRIJF EN STRAAT VERLICHTING INLICHTINGEN over het gas bedrijf zijn wel zeer sumier. Met name geldt dit voor het afslui ten van het contract voor de levering van gas vanuit Sluiskil alsmede de te betalen inkoop- en verkoopprijs van gas. Vertrouwd wordt dat de gedane toezegging zal wordeningelost en binnen niet al te lange tijd uitvoeri ge gegevens en feiten zullen worden medegedeeld. De financiële commissie meent haar grote voldoening te moeten uit spreken over de bereikte resultaten met de electrificatie van de straat verlichting. Daar de bestaande gas verlichting totaal versleten was, valt het nu op welke resultaten met een goede verlichting kunnen worden ver kregen. TE WEINIG BOUWVOLUME DETREURD WORDT dat aan Zee land zo een gering bouwvolume is toegewezen, waardoor het aandeel voor onze gemeente niet groot zal zijn. Verwacht wordt dat Burgemees ter en Wethouders alle pogingen zul len aanwenden dit aandeel zo groot mogelijk te doen zijn, daar anders aan de groeiende behoefte aan woonruim te op geen stukken na kan worden voldaan. Het gevolg hiervan is dat aan sanering van de binnenstad en krot opruiming niet valt te denken, ter wijl het noodzakelijk is dat aan een en ander de volle aandacht wordt geschonken. De Yraaë is nog bij de commissie gerezen waarom, nu een zeer goede gelegenheid is gekregen voor het on derzoek der schoolkinderen in het medisch centrum, de schoolarts geen gebruik maakt van het Medisch Cen trum en de kinderen blijft onderzoe ken in de scholen, die daar minder geschikt voor zijn. Met voldoening constateert de com missie dat van het nieuwe badhuis druk gebruik wordt gemaakt en de financ. resultaten goed zijn. Tegen de f 5000 uitgetrokken voor (Advertentie) OVERAL DREIGT BESMETTING Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid, heesheid en hoest met 't huldeblijk aan de Z.L.M. en voor de bevrijding heeft de commissie geen bezwaar. Voor echter een definitief oordeel kan worden geveld is het gewenst dat een afgerond plan aan de raad wordt overgelegd daar thans uit de toelich ting niet blijkt wat B. en W. nu eigenlijk precies willen doen, ook in verband met de herdenking van de bevrijding. Tenslotte adviseert de commissie de aangeboden begrotingen, rekening houdende met vorenstaande opmer kingen. vast te stellen zoals ze zijn aangeboden. 't Antwoord van B. en W. AAN het antwoord van B. en W. op de opmerkingen der financiële commissie, ontlenen we het volgende: Een paar weken geleden is door de Kroon bepaald dat de vleeskeurings diensten Goes, Heinkenszand en Ove- zande moeten worden samengevoegd tot één dienst. Zodra alle gegevens bekend zijn zal voor de nieuwe dienst een begroting worden opgemaakt. De keurlonen moeten dan opnieuw wor den vastgesteld, zodat verwacht mag worden dat deze dienst dan zich zelf zal kunnen bedruipen. Wat het bouwvolume betreft ge ven B. en W. de verzekering, dat ze al het mogelijke doen om een zo groot mogelijk kwantum voor Goes te bekomen. Aangaande het gebruik van het Medisch Centrum door de schoolarts zeggen zij dat de hoofden van bijna alle scholen overwegende bezwaren hebben de kinderen naar' het Medisch Centrum te laten gaan voor onder zoek, daar dan de goede gang van het onderwijs te veel wordt ver stoord. Voor enkele scholen, die niet over een voldoend lokaliteit beschik ken, zal het onderzoek in het Me disch Centrum plaats vinden. Z.L.M.-TENTOONSTELLING EN BEVRIJDING NJU de plannen voor een Zeeuwse tentoonstelling geen doorgang kunnen vinden, vormt de Z.L.M.-ten- toonstelling een uiterst welkome ge legenheid in 1954 Goes in het cen trum van de belangstelling te plaat sen. Het zou niet gemotiveerd zijn bij de huidige begrotingspositie eenzelf de bedrag uit te trekken als wel licht voor een Zeeuwse tentoonstelling geoorloofd zou kunnen worden geacht. Ons college heeft zich bezonnen op middelen om ook het karakter van de gebeurtenissen te beinvloeden. Meer dan op de festiviteiten moest de nadruk gelegd worden op het cul turele, waarbij mogelijkheden zijn ge zocht om iets blijvends te verwerven. Daarmee zouden wij meteen een bij drage kunnen leveren aan de cul tuurspreiding en de cultuurvorming. Vanzelfsprekend moet aansluiting worden verkregen met de Z.L.M.-ten- toonstelling. De bedoeling is nu, voor te berei den dat een monument kan worden ontworpen waarin de waardering voor het platteland en de centrumpositie van Goes" zijn uitgedrukt. Er is nau we samenwerking met een comité uit de burgerij dat zich tot taak stelt voor een waardige omlijsting van de tentoonstelling te zorgen. Daarbij is ook gedacht aan het or ganiseren van een tentoonstelling van werk van beeldende kunstenaars. Vooral voor de sector van de beel dende kunsten is financiële medewer king van de gemeente noodzakelijk. In het kader van de plannen betekent een gedeelte van deze f 5000 slechts een bescheiden bijdrage. Komen in de zomer de beelden de kunsten aan de beurt, dan is wel licht het najaar de juiste tijd om aan dacht aan de toonkunst te schenken. Op 29 October a.s. mogen wij dank baar herdenken dat 10 jaar geleden Goes door de Canadezen werd be vrijd. Om deze herdenking op waar dige en cultureel verantwoorde wijze te doen plaats vinden, zou een soort gelijke gedragslijn kunnen worden gevolgd. Met beide gebeurtenissen zal de be langstelling voor en de publiciteit over Goes aanzienlijk worden bevor derd. Bekend Veers kunstenaar QP 72-jarige leeftijd overleed te Veere de kunstschilder Jan Heyse. Geboren te Zierikzee als zoon van ds. Heyse. is Jan Heyse bijna geheel zijn leven aan Zeeland trouw geble ven en speciaal te Veere, waar hij een veertig jaar verbleef, vond hij voor zijn bezonnen en meditatieve natuur, de juiste sfeer om te leven en te werken. Rust en zuiverheid kenmerkten zijn doeken, die hij pas, nadat ze volko men doorwerkt waren, vrijgaf. Groot is zijn oeuvre daardoor niet gewor den. maar stuk voor stuk droegen zij alle de speciale stijl, welke Heyse zich eigen gemaakt had. In dc gelukkige omstandigheid ver kerend, dat hij niet om een opdracht verlegen zat, kon hij de jaren door zichzelf blijven en behoefde aan nie mand enige concessie te doen. Behal ve dat hij portretten schilderde, maakte hij vele doeken, die geïnspi reerd waren op Veere, dat zijn hart had veroverd. Toen wij vorige zomer op zijn ate lier waren, was hij juist bezig aan een serie tekeningen voor Van Scha- gens bundel „Zeeuwse reflexen". In dit enige maanden geleden versche nen boekwerk, kan men zien, hoe fijnzinnig Heyse zich van zijn taak kweet. Heyse was geen man om de mensen op te zoeken, maar wel uiter mate dankbaar voor bezoek dat hem begreep en dan bleek ook terstond welk een nobel mens deze begenadig de artist was. DE VEERDIENSTEN Perkpolder-Hoedekens- kerke gaat weer varen F)E vrij snel voortgezette dooi. komt ook ten goede aan de bootdiensten op de Wester-Schelde. Vlissingen-Bres- kens en Terneuzen - Hoedekenskerke konden gister weer normaal varen en hedenmorgen 9.45 uur, start voor de eerste maal weer de dienst Perkpolder- Hoedekenskerke. Voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen maakte dit de communi catie met het Noorden weer heel wat gemakkelijker. Blijft de dooi doorgaan, dan hoopt de directie van de prov. bootdiensten ook spoedig weer de dienst Katseveer - Zierikzee te her openen. Benoemingen Bisdom Haarlem 7.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heer A.C.J. van Houten als rector van de Weeshuizen in Rot terdam en als opvolger is benoemd de Weleerw Heer G.A. de Bot. Tot kape laan te Rot ter (Jam CH. Barbara), is benoemd de Weleerw. Heer J.H. San- berg, die kapelaan was te Weesp. De Carthage wordt er gesloopt LIET 4720 ton metende m.s. Cartha ge. dat verleden jaar bij de storm ramp op het Scheveningse strand werd geworpen, zal door de fa. Wed. V. Cracau en Zn. te Vlissingen in het Zevenaarsdok te Terneuzen worden gesloopt. De Carthage is de eerste zee boot. die na de oorlog voor sloop naar Zeeland komt. Voor Terneuzen is dit van grote betekenis, daar dit een werk verruiming voor de arbeiders beekent. Op de foto ziet men het schip te Ridderkerk voor de tweede keer, nu door het ijs, geisoleerd. Zodra de weersomstandigheden zijn veranderd, zal de Carthage naar Terneuzen wor den gesleept. (Advertentie) v r i I en NOORD-BEVELAND UIT ISOLEMENT VERLOST De Zamlkreek deed het zelf CEDEET GISTERMORGEN is Noord Eoveland weer uit zijn isolement verlost. De Zandkreek, waarover men Zon dag nog rustig kon wandelen, heeft dank zij de dooi en een hevige getij werking, veroorzaakt door de Westelij ke wind, zijn boeien zelf weten te verbreken. Het personeel van de pro vinciale bootdienst. bedacht zich niet lang en maakte van de kansen, welke het open water bood, terstond gebruik om te starten. Alles verliep, vanwege het drijfijs, wel niet zo vlot als an ders, maar de vaarten konden toch vrij regelmatig worden uitgevoerd. Nog nooit was men op het eiland zo blij met de dooi als thans. Wij ver namen nog, dat de dienst Veere - Kam perland ook weer wordt uitgevoerd. (Advertentie) L)E gemeenteraad van Souburg heeft het voorstel van B. en W. tot het garanderen van rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door de Stichting Verpleeg- en Rusthufzen Walcheren groot f 200.000 aangenomen. Aan het begin van deze vergadering heeft burgemeester A. Stemerding zijn Nieuwjaarsrede uitgesproken. De bur gemeester begon zijn jaaroverzicht met het herdenken van de vele slachtof fers, die de watersnood had geëist. Aan de maatregelen, die getroffen worden om in de toekomst paraat te zijn, zal van harte worden meege werkt. In dit verband merkte hij op dat het dijkleger voor Souburg uit 244 man zal oestaan. In vergelijking met andere gemeenten op Walcheren Dokter Risseeuw kreeg verkeersongeval /GISTERMIDDAG is dokter Risseeuw te Kapelle, toen hij terugkeerde van een patient in Eversdijk op de Rijksweg met zijn auto in aanrijding gekomen met een andere wagen; be stuurd door de heer v. Zanten uit Rotterdam. De botsing kwam flink, aan en beide heren werden gewond. De dokter uit Hansweert, die toeval lig passeerde, verleende de eerste hulp. De Rotterdammer werd naar een zie- eenvoudig is, om zekere platgetreden kenhuis in Goes vervoerd en dokter paden te verlaten en zich te wagen Risseeuw, die een hersenschudding op de weg vol moeilijkheden die kan had bekomen, kan thuis worden ver- leiden naar wat men waarlijk toneel pleegd. kan noemen. Maar nu, na een ruime LJET IS de R.K. „St. Genesius" Toneelvereniging in Graauw blijk baar ernst met haar streven, op een hoger niveau te geraken. Zowel speel sters en spelers als regisseur zullen daarbij bemerkt hebben dat het niet r\E EERSTE Chr. M. M. S. in Zeeland is Zaterdag te Goes op originele wijze geopend. De echtgenote van de Goese burgemeester, mevrouw ten Kate, deed dit namelijk in de aula van het Chr. Lyceum op sym bolische wijze, door in een opgezet handwerk een kelimsteek te geven. Tevoren had de voorzitter, de heer Laport, geschetst hoe moeilijk het geweest was om van de minister de erkenning en subsidie te bekomen voor deze M.M.S., die gehuisvest gaat worden in het Lyceumgebouw. Dankbaar memoreerde hij de steun van B. en W. van Goes in deze. Spr. hoopte, dat van de nieuwe school, die met een zes a zeven leerlingen be gint, een goede invloed zou uitgaan op het gehele lyceum en beklemtoon de ,dat een diploma van de M.M.S. niet minder behoeft te worden aange slagen dan van een andere middel bare school. Inplaats van de exarte vakken, welke de meeste meisjes niet liggen, komen er andere, die voor de vorming van het meisje van even groot belang zijn. Mevrouw ten Kate sprak voordat ze de vermelde opening verrichtte in gelijke geest en dankte het energieke schoolbestuur voor de instelling van deze M.M.S. Nadat verversingen waren rondge diend en het leslokaal „Penelope", waar de meisjes ondergebracht wor den, was bezichtigd, heeft de heer Jac. de Smit op geestige wijze namens de ouders een projectie-apparaat aan geboden, terwijl ds. Stam namens de kerken in dezelfde trant een radio toestel offreerde. De heer Laport betuigde zijn er kentelijkheid hiervoor en dankte ook het bestuur der kath. H.B.S., met wie de verhouding zeer vriendschappelijk is, voor de gebrachte bloemenhulde. Tenslotte spraken nog ds. Gudde, lid curatorium; burgemeester ten Kate en drs. Barends, de rector, die o.m. wezen op de betekenis van het christelijk middelbaar onderwijs en de hoop uitspraken dat de nieuwe af deling een bloeiende toekomst tege moet zal gaan, ten zegen van de Zeeuwse jeugd. periode van opbouw, mag gezegd wor den, dat „St. Genesius" er wel in zal slagen. Met andere woorden: de Graauwse toneelvereniging heeft zich geheel boven het zogenaamde „patro naatstoneel" uitgewerkt. De opvoeringen van „In het Witte Paard" hebben dit aangetoond en al zal er nog menige opmerking op veler spel gemaakt kunnen worden, de Graauwse amateurtonelisten zijn toch op de goede weg. De opvoeringen trok ken twee stampvolle zalen, waar har telijk en intens is meegeleefd met het vrolijke blijspel. Het spel was over het algemeen vlot en goed. zo zelfs, dat de begrijpelijke schuchterheid en onwen nigheid van enkele debutanten niet hinderlijk werkte. Het stuk werd ge dragen door Jos. Buys als de moppe rende fabrikant op - vacantie, aan wie deze humoristische rol met recht was toevertrouwd. In Ch. de Bruyn I als de zuinige polessor vond hij trou wens een prima tegenspeler. Het zou te ver voeren alle 16 medewerkenden, (een uitzondering nog voor mej. M. de Koning, die haar zware rol met veel glans vertolkte), te noemen; ge noeg zij te vermelden, dat ze zeer ac ceptabel spel leverden. Het werk van de enthousiaste regisseur, de heer J. Koene heeft zeker vrucht gedragen. Natuurlijk moet St. Genesius zich nog niet gaan meten met bekende 'Zeeuwsch-Vlaamse zusterverenigingen maar dit gezelschap is toch op weg welke naar dit niveau voert. Het zal nog veel en hard werken kosten en wellicht in de toekomst nog selectie noodzakelijk maken, maar vast staat wel. dat de Graauwse tonelisten iets kunnen bereiken en een bekendheid zullen kunnen verwerven, die verder gaat dan de dorpsgrenzen Costumering, zowel als grime en dé cor (beide van de heer F. de Potter te St. Jansteen) waren prima verzorgd, evenals de verlichting. Bevordering bij Rijkswaterstaat DIJ beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat d.d. is met ingang van 1 Februari 1954 de inge nieur van de Rijkswaterstaat ir. A. de Graaff benoemd tot ingenieur 1ste klasse van de Rijkswaterstaat in vaste dienst ter standplaats Vlissingen. waren volgens spreker de resultaten van de werving voor de B.B. niet on gunstig. Voor de brandweer waren nog 22 en voor de EBHO nog 27 personen nodig. Alle andere groepen waren com pleet. Nu de terugkeer van de Zeeland naar Vlissingen uitgesloten moet wor den geacht gaf dit volgens hem ook voor Souburg een blijvend verlies, daar vele employe's van de maatschappij in deze gemeente woonden. Toch nam de bevolking in dit jaar toe en op 31 Dec. 1953 stonden nog 246 gezinnen als wo ningzoekenden ingeschreven. In 1953 waren 45 woningen gebouwd en het gemeentebestuur zal alles in het werk stellen om ook voor 1954 meer bouw volume te krijgen. Een plan van 70 woningen voor de Mij. De Schelde is reeds bijna twee jaar bestedingsklaar. Nadat de burgemeester een over zicht had gegeven van de belangrijk ste besluiten, kwam hij aan het finan ciële gedeelte waarbij bleek dat de to tale schuld der gemeente wegens geld leningen met inbegrip van de rijks voorschotten op 1 januari 1953 f 4 millioen en op 1 Januari 1954 ruim f 4i/2 millioen was. In totaal was er tot heden f 5 millioen geïnvesteerd waarvan f 4.113.370 voor de woning bouw. Nu het Wegschap Walcheren de koninklijke goedkeuring had gekregen waren volgens hem de verwachtingen ten aanzien van het handhaven van het verzorgingspeil onzeker. Het weg schap zal n.l. jaarlijks een bijdrage vergen van ongeveer f 20.000 en deze omstandigheid heeft het gemeentebe stuur genoopt een beroep te doen op de mogelijkheid tot subjectieve verho ging van de algemene uitkering welke de ontwerp-regeling der financiële verhouding met het rijk opent. Mocht deze verhoging niet worden verkregen, aldus spreker, dan zal een belangrijke aantasting van het opgebouwde ver zorgingspeil het gevolg zijn. Spreker eindigde zijn jaaroverzicht met een welgemeend woord van dan aan allen die het gemeentebestuur in zijn ver antwoordelijke taak hadden gesteund. Het oudste raadslid, de heer L. C. Janssen, beantwoordde de rede van de burgemeester. Deze twijfelde er niet aan of de voornemens voor 1954 zou den worden verwezenlijkt. De raad gaf hierna zijn goedkeuring aan het verhogen van de subsidie aan het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en Vacantiekolo- nies. Ook het principe besluit tot het bouwen van een tweede gymnastiek zaal werd aangenomen. Tot onderwij zeres aan de VGLO-cursussen werd be noemd mevr. T. Hendrikse-Wiersma. De benoeming van een arbeider-toe zichthouder voor de sportvelden ging niet zo gemakkelijk. Hier was een be sloten zitting van ruim IV2 uur .voor nodig waarna de heer P. Wanjon, na dat het voorstel in dier voege was ge wijzigd dat de datum van indienst treding nader zou worden bepaald, met algemene stemmen werd benoemd. AUTO TEGEN BROMFIETS De heer 1. L. K. reed met zijn per sonenwagen van de Lange Kerkstraat in de Noordstraat, terwijl mej. C. M. op hetzelfde ogenblik van de Noord straat de Lange Kerkstraat in wilde rijden. Op de hoek der beide straten botsten beide voertuigen tegen elkaar. De auto werd aan de linkervoorzijde licht beschadigd. De bromfiets werd zwaar beschadigd, terwijl mej. M. klaagde over pijn in het hoofd en in de zijde. DOOR HET IJS GEZAKT Bij de brug van Othene zakte een jongen door het ijs. Een in de nabij heid zijnde jonged. had de tegenwoordig heid van geest, direct haar mantel uit te trekken en deze de Jongen aan te reiken. Met behulp van nog enkele omstanders kon de jongen op het dro ge worden gebracht, zodat hij met een nat pak en de schrik vrij kwam. 't Is dus wel zaak, vooral in de omge ving van bruggen e.d. speciaal op zwakke plekken te letten. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften: Th. de Koek 26 j. en S. Galle, 25 j.; J. van Es 34 j. en M. de Blaaij 29 j. Geboren: Abraham z.v. J. Pijpelink- Klaassen, HendrL z.v. J. Pladdet-Rie- mens, Elisabeth d.v. A. Fassaert-Boer- booms, Willem z.v. W. Koster-van Alten, Margrietha d.v. F. van Driel- Heijnsdijk, Adrianus z.v. C. Haak Muller, Ingrid d.v. M. Haemers-de Smet, Freddy z.v. P. Harms-de Witte, Rudolf z.v. B. de Smet-van Cleemputte, Jan z.v. J. de Braal-Philippo, Wijnand z.v. Th. van de Winckel-Murre, Jannie d.v. G. Tieleman-Heijens, Elisabeth d. v. M. Schot-den Baas. Overleden: J. de Bruijne 74 j., H. Scheele 44 j., D. Dekker 33 j., J. van Engel 64 j.. P. Renier 88 j., J. Bosman 63 j., J. van der Est 60 j. Pols gebroken. Bij het schaatsen rijden op de leiding werd mevr. S.-W. aangereden en kwam daarbij zó on gelukkig te vallen dat zij haar pols brak. GEESTEL. ADVISEUR KUNSTKRING Als geestelijk adviseur van de R.K. Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" heeft de Bisschop aangewezen, deken G. van Dijk, welke benoeming deze vereniging ziet als een duidelijke er kenning van haar belang voor haar werk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de agenda van de Kunstkring prijkt voor deze week een lezing van Henri Bruning over Guido Gezelle, welke Woensdagavond in de Graanbeurs ge houden zal worden. Clinge GEMEENTERAADSVERGADERING Woensdag zal ei" alhier een openbare raadsvergadering worden gehouden waarin besproken zal worden de be groting van het dienstjaar 1954. Ver der zullen verschillende verzoeken om subsidie worden behandeld, terwijl enige verzoeken om de winkelsluitings voorschriften te wijzigen zijn ingeko men. Aan particulieren die in verband met de verharding van de Kerkstraat grond hebben moeten afstaan, zal een vergoeding worden toegekend. Nieuus-Namen staat was vast te stellen, dat het weer kundig apparaat moest zijn van, een Engels weerkundig laboratorium. On middellijk heeft men zich daarmee in verbinding gesteld. Teeravond. De leden van de vis sersclub ..De Graauwse Kreek" hebben hun jaarlijkse teeravond gehouden. Al kaartend heeft men een paar ge noeglijke uurtjes doorgebracht. Koewacht IJSPRET OP HET ZWEMBAD Het zwembad in de Wouterij heeft bewezen, dat het ook voor andere doeleinden geschikt is. Het was er elke dag ijspret. overdag voor de kinderen en 's avonds voor de ouderen, doordat de baan was verlicht. VERGADERING BOERINNENBOND Onze plaatselijke Boerinnenbond hield in „Don BÓsco" een algemene ledenvergadering, welke ondanks de koude toch zeer druk bezocht werd. Als spreker trad op pater Van Acker welke sprak over „Het gebed". In het bestuur bij de oudere boerinnen kwam geen verandering aangezien me]. Mei- da Bonte en Margriet Suij bij accla matie werden herkozen. Bij de jonge boerinnen werden twee nieuwe be stuursleden gekozen n.l. mej. Ivonne de Gronckele en Alien van de Vijver. Tijdens de vergadering werden de aan wezigen getracteerd op een goedver zorgde koffietafel. Als slot werd er nog een verloting gehouden. (Advertentie) 't is HET BESTE BED HULST GOES Slechte maand voor oesterkwekers UvL strenge vorst in Januari is niet bevorderlijk geweest voor de oes ter-export. I11 totaal werden er 1.869 000 uit Yer- seke verzonden tegen 2.391.000 in Ja nuari 1953. f Nederland consumeerde er 93.500 (116.000): België 1.684.700 (2.146.800); Duitsland 59.950 (88.700); Engeland 6900 16.250) en andere landen 24.160 (23.700). PROPAGANDA-AVOND S.W.G. In ons Parochiehuis gaf het Natio naal Instituut Steun Wettig Gezag, afd Korps Luchtmachtdienst een propa- ganda-avond met een ietwat feestelijk karakter. De opkomst was goed, o.m. waren aanwezig de pastoor, de kape laan en verschillende gemeenteraads leden. De burgemeester was wegens ambtsbezigheden verhinderd. Kapitein van Banning uit Breda sprak een hartelijk woord van welkom. Hij zette in een zeer begrijpelijke causerie de betekenis, de werking en de noodzaak van het Korps Luchtmachtdienst uit een. Hij vond een zeer aandachtig ge hoor. Een drietal films werden afge draaid. Tot het stellen van vragen werd gelegenheid gegeven waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. In de pauze werd een consumptie aange boden. Bonte avond. Voor een goed be zette zaal gaf de culturele club van de K.A.B. een avond voor de parochie. Zang. muziek, schetsen en conference volgden elkaar onafgebroken op. Het was een zeer genoeglijke avond. De spelers mochten daarvoor een dank baar applaus in ontvangst nemen. De netto opbrengst is voor de Lourdes- bedevaart van V.K.A.J. en K.A.J Graauw BRAND IN EEN WOONWAGEN De Nieuwe Wijk in de Dorpsstraat werd opgeschrikt door het geroep van brand. In een aldaar geparkeerde woonwagen was brand uitgebroken en dikke rookwolken zochten hun weg naar buiten. De verschrikte bewoners kregen onmiddellijk hulp van de om wonenden, die al direct dapper aan het werk gingen om de hele inventaris naar buiten te brengen, terwijl weer anderen begonnen met het aanbren gen van water. Dat was maar niet zo gemakkelijk te krijgen, omdat alle wa terleidingen natuurlijk waren afgezet en men voor elke emmer water de kel der in moest. Terwijl de wagen werd leeggehaald, zocht men naar de vuurhaard. De brandende vulkachel werd naar bui ten gebracht en het bleek dat de vuur haard niet gemakkelijk was te berei ken. De gloeiende elleboog van de ka chel, die ingebouwd was tussen de wanden, is wel de oorzaak geweest van de brand. Toen men de betimme ring had weggebroken en het water direct op het vuur kon deponeren, was de brand gelukkig spoedig geblust. Onderwijl had men een lange slang aangesloten op een kraan in een kel der en kon men volop water hebben. De gealarmeerde brandweer, die met een schuimblusser aanwezig was. be hoefde niet meer op te treden. Behou dens enkele gebroken ramen, die men in de zenuwachtigheid had stukgesla gen. liep de wagen heel weinig schade op. Ook aan het huisraad is weinig schade toegebracht. WEERKUNDIG APPARAAT GEVONDEN C. de M. vond in de Melopolder een hem onbekend apparaat aan een klei ne parachute bevestigd. Hij deponeer de het voorwerp prompt bij de wacht meester van de rijkspolitie, die in TWEE AUTO'S IN SLOOT GEREDEN Nadat de eerste sneeuw gevallen was, slipte een Belgische auto op de rijksweg en kwam in een sloot terecht, waarbij de wagen ernstige schade op liep. De inzittenden werden per taxi naar hun woonplaats St. Amandsberg vervoerd. Een van de personen was licht aan het hoofd gewond. Terwijl de kraanwagen de auto uit de sloot haalde, kwamen twee Belgi sche auto's aangereden, waarvan de bestuurders wegens het slechte zicht te laat merkten, dat ze moesten stop pen. Ze reden tegen elkaar op. waarbij ae voorste wagen van de weg gleed en aan de andere kant in de sioot te recht kwam. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Mutaties. Wachtmeester le klas D. Dekker is bevorderd tot postcom- mandant te Hoedekenskerke. Wachtmeester J. M. Bartelse uit Hoedekenskerke is overgeplaatst naar Oostburg. „Dierenavond". In samenwerking met de S.B.M. hield de heer K. v. Zwieten van diergaarde Blijdorp een „dierenavond". Hij gaf een indruk van de hoge prijzen waarvoor verschillen de dieren moeten worden aangekocht. En dan zijn er nog mensen die 'n aap 'n appel durven geven, waarin een scheermesje is verborgen! Behalve een tweetal prachtige films over de tuin, werd de film „Houen zo" vertoond, over de wederopbouw van Rotterdam. Een film vol vaart, die op verschillende filmfestivals met een prijs werd bekroond. IJzendijk" PLANNEN VOOR EEN V.V.V. Hedenavond zal in hotel „De Vier Emmers" een vergadering worden ge houden van alle plaatselijke vereni gingen. Het plan bestaat n.l. om zich aan te sfuiten bij de reeds bestaande V.V.V.'s in West Zeeuwsch-Vlaande ren. De heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale V.V.V. te Middel burg. zal op deze vergadering doel en werkwijze van de V.V.V. uiteen zetten. Pools-Nederlamlse avond Door de Kring Vlissingen van de Ver. van Poolse oud-strijders in Ne derland is in het Scheldekwartier een Pools-Nederlandsc avond gegeven, waaraan medewerking werd verleend door de Toneelver- „Polonia" uit Bre da. De opbrengst van deze avond was bestemd voor hulp aan behoeftige Poolse kinderen in Duitsland. De voorzitter, de heer J. Minkiewicz, vertelde in zijn openingswoord, dat ongeveer 10.000 Poolse kinderen, waar onder vele wezen, nog in kampen ver blijven cn dringend hulp nodig heb ben, Wij zijn bereid die hulp le bren gen aldus spreker o.a. door het zen den van voedselpakketten en kinderen een vacantie in Nederland te laten doorbrengen. Na het openingswoord bracht „Po lonia" o.l.v. W. Rzemieniecki met veel succes een programma van muziek, zang. sketches, sneltekenen en Poolse volksdansen. Tot slot van de avond was er een gezellig bal op muziek van de Molukse band „Sceara Maloekoe". De avond werd o.a. bijgewoond door burgemees ter Kolff en zijn echtgenote. WAAR DE rOLITIE (VAN TE TAS KWAM Toen men de bevroren motor van een aan de Zeemanswerf liggend vis sersvaartuig wilde ontdooien, sloeg de vlam in de olie. De brandweer wist de brand met schuim en natte zakken te blussen. De schade is voor de eige naar. die niet was verzeker, nogal meegevallen. Een surveillerende agent Wig in de nacht water onder de deur van een predikantswoning uitkomen. Toen op bellen en rammelen aan de deur geen gehoor werd gegeven, dacht de agent dat er niemand thuis was en door het openen van een raampje verschafte hij zich toegang tot de woning. De wa terstroom volgend kwam hij in de slaapkamer van de dominee, die in diepe slaap was verzonken. Hem wak ker maken en de kraan afsluiten was verder maar het werk van een ogen blik. Nabij de zwemschool aan het ka- naai probeerden enkele jongens of het ijs reeds sterk genoeg was. Dit was niet het geval en een der jongens zak te cr door, Zjjn 10-jarig vriendje wist hem er uit te nalen en met een politie motor is de jongen naar huis gebracht. Opvarenden van een in de buiten haven liggend schip, bekogelden el kaar op de Boulevard met sneeuwbal len. Zij kwamen echter niet allen te- een het gestelde doel terecht en een ervan vloog door een grote ruit van hotel Noordzeeboulevard. De zeelieden zullen de schade moeten vergoeden. Heinkenszand COMMANDANT VRIJWILLIGE BRANDWEER De heer H. den Hartog, districtsop zichter Centrale Dienst Bevelanden, is benoemd tot commandant van de vrij willige brandweer alhier. Yerseke KRUIEND IJS VORMT METERS HOGE IJSBERGEN Honderden gingen in het afgelopen weekend een kijkje nemen aan de ha ven en de Kijkuit om het machtig schouwspel van het kruiend ijs te zien. Op sommige plaatsen kwamen de schotsen boven de zeedijk uit. terwijl zich elders metershoge ijsbergen had den gevormd. VERLICHTE IJSBAAN Door de goede zorgen van de buurt vereniging „Dam" en in het bijzonder door het werk van een groepje enthou siastelingen uit die buurt, kwam een verlichting op de ijsbaan tot stand, 's Middags en 's avonds werden ver schillende wedstrijden verreden. Opge luisterd door muziek heerste er tot in de late uurtjes een gezellige drukte op de baan. Jammer dat een vaste ijsclub hier geen levensvatbaarheid heeft. IJSVELD BESCHADIGDE OESTERPUT Bij het wegdrijven van een ijsveld, dat over een oesterput lag. bleken de palen, waar zeeften met oesters tussen zaten, aan het iis vastgevroren. Voor de eigenaars een grote schadepost, daar deze oesters gereed stonden om verkocht te worden. Het werk van een seizoen, materiaal en levensonderhoud 111 één klap weg. (Aiverientie) lijkt een onbereikbaar ideaal, voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn ol de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker"s Klocsterbal- sem betekent onmiddellijke vetzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uitstekend wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en spierpijn., Bij A.R. en S.G.P. MA stemming in de kiesverenigin- gen is door de A.R. in Zeeland de volgende candidatenlijst opge maakt: 1 A. Schout, Vlissingen; 2 J. Hommes, Nieuwdorp; 3 A. v. Eeten, Nieuwerkerk; 4 A. Catsman, Aarden burg; 5 P. Meliefste, Middelburg; 6 P. Boudeling, Anna Jacobapolder; 7 C. de Putter, Axel. De nummers 8, 9 en 10 worden door de centrales afzon derlijk aangewezen. Mojncnteel hebben de A.R. in de Staten zes leden. Alle aftredenden zijn opnieuw candidaat gesteld. Alleen is de heer Catsman tusscngeschoven ten koste van de heer de Putter. De S.G.P. heeft haar vier aftreden de Statenleden weer bovenaan de candidatenlijst geplaatst, n.l. D. Kod de, Zoutelande; C. Boender, Tholen; A. Wisse, Waarde en H. Flikweert, Nieuwerkerk. Twee winnaaars van prijs vraag voor blinden ]~4E heer P. de Jaeger te IJzendijke heeft de derde prijs gewonnen in de prijsvraag-loterij van de stichting „het Nederlandse Blindenwezen", die was georganiseerd met het doel. de financiële basis te leggen voor het op te richten bureau maatschappelijk werk voor blinden. De prijs bestaat uit een koelkast. Een wasmachine komt in het bezit van mevrouw P. D. van de Ven-Ver- raes te Roosendaal. De slagzin, die door de deelnemers moest, worden gevonden luidt: „Helpt de blinden zichzelf te helpen". DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Het blauwe masker. GOES. Grand: De schrik van de Tweede Compagnie. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Het voorste legioen. MIDDELBURG. Electro: Pension Scholier. OOSTBURC. Ledel, 8 uur: De man in monnikspij. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Dr. Holl. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Razzia in Triëst. VLISSINGEN. Alhambra: De zoon van niemand. Luxor: De zwarte kat. Ariënsgebouw: Vergadering Vrienden kring. AXEL. Hollands Glorie voor Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen. Cen trum, 8 uur: By the light of the silvery moon. GOES. Grand: De schrik van de Tweede Compagnie. MIDDELBURG. Concertzaal: Volks concert ZVU. Electro: Pension Scholier. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Dr. Holl. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Razzia in Triëst. Concertgebouw, 8 uur: De man in monnikspij. VLISSINGEN. Ariënsgebouw, 19.30 uur Vergadering EHBO. Alhambra: De zoon van niemand. Luxor: De zwarte kat.

de Stem | 1954 | | pagina 2