Dag van bezinning en optimisme Enkele vierkante meters kermis in Bergen op Zoom Kleine Commissie is accoord Scelba formateur MGR JOS BAETEN SPRAK VRIJDAG KOMT OOSTENRIJK AAN DE ORDE DERTIEN DODEN DE „KLEINE COMMISSIE" ter voorbereiding van de voortzetting van de R.T.C. tus sen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen, heeft gisteren na de slotvergadering een commu niqué uitgegeven. Daarin wordt gezegd, dat algehele overeen stemming is bereikt over de nieuwe redactie van een ont- werp-statuut voor het Konink rijk nieuwe stijl van 61 arti kelen, met een toelichting. Naastenliefde j in de praetijk Treinremmen weigerden Twee slachtoffers van cle winter Vietminhs naderen Loeang Prabang Spoedig herstel verwacht De rampschade in de landbouw Tien arrestaties DAGBLAD VOOR ZEELAND Gouden feest van Bredase diocesane middenstandsbond: Vier ministers waren in geheime vergadering Bestuur en gasten ni Vorstgrens Inhoud van ontwerp nog niet bekend STRAALVLIEGTUIG NEERGESTORT Bij station Venray Vier dagen in onverwarmde woning Nog steeds luchtvervoer Indiërs vertrokken Snelle opmars van de rebellen Th. den Uyl, bouwheer met vlijt en geduld V erbazingwekkend stuk werk C EERLIJKE REKENROBOT "N 94e JAARGANG No. 20949 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlatldia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage t U.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 38, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Iel. 2601, jubiauKü, iMieuwsiiaat De regeringscrisis in Italië Emancipatie van middenstand in volle gang r\E VOOORMALIGE Italiaanse ml- nister van Binnenlandse Zaken, Maria Scelba, heeft de opdracht van president Einaudi tot het vormen van een nieuw kabinet aanvaard. Scelba is vijf jaar minister van Bin nenlandse Zaken geweest, in de rege ring de Gasperi, die de vorige zomer na de algemene verkiezingen aftrad. Hij staat bekend als een krachtige tegenstander van de communisten en de neo-fascisten. Scelba zal nu trachten een kabinet te vormen, bestaande uit Christen- Democraten, Liberalen, Republikei nen en Sociaal-Democraten. Een der gelijke combinatie zou kunnen reke nen op een kleine meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. De meer derheid in de Senaat zou echter veel kleiner zijn. DE ENGELSE luchtmacht houdt Don derdag a.s. oefeningen, die zich voor een deel tot boven ons land zullen uitstrekken. GENERAAL-MAJOOR J. MARLET, die zich grote verdiensten verwierf voor de katholieke officierstand, ont ving gisteren de pauselijke onder scheiding Commandeur met de Ster in de Orde van de H. Gregorius de Grote. BIJ EEN FABRIEKSBRAND te En schede in de nacht van Zondag op Maandag is een grote partij nog niet afgewerkt fluweel verloren gegaan. De schade, ook aan gebouwen en ma chines, is aanzienlijk. OP NUMMER 12885 van de 552ste Staatsloterij, derde klasse, is de prijs van f 35.000 gevallen. DE ..GUERILLA-STAKING" van de Britse electriciëns wordt thans voort gezet in het gebied van Manchester, waar 1400 leden van een communis tische bond het werk hebben neer gelegd. HET LIJNENNET van de Stoomvaart mij. ..Nederland" en de „Rotterdam- sche Lloyd" zal ingaande deze maand worden uitgebreid met een dienst van Zuid- en Oost-Afrika naar de Ooste lijke havens van de V. S. TE UTRECHT is gisteren door mr W. H. Fockema Andreae de derde beurs voor meubelen en woningtextiel ge opend. DIT JAAR zal de openingsavond van de Boekenweek plaats vinden op 26 Maart. Het programma ..Het Boek en de Muzen" bevat ballet, toneel en mu ziek, gevolgd door het traditionele schrijversbal. TUSSEN HENGELO en Delden is gis- terothtend het achterste treinstel van een diesel-electrische ontspoord met één wiel. Het verkeer was een halve dag gestremd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Verder ontspoorde bij Voorburg een rangeer locomotief. NEGEN PERSONEN zijn Zondag om het leven gekomen en 25 gewond, toen in Columbia een passagierstrein op een goederentrein inreed. Van de passagierstrein werden vijf rijtuigen vernield. TAE WOORDEN, die Maandagmiddag door tal van sprekers zijn gezegd op het gouden feest van de Bredase diocesane R. K. Middenstand, waren woorden van optimisme en bezinning tege lijkertijd. Van optimisme, want opnieuw is op deze bijeenkomst te kennen gegeven, dat de middenstand als groepering in de sa menleving mee gaat tellen. Van bezinning, want duidelijk is te verstaan gegeven, dat het werk, dat wacht in de naaste toekomst, de aandacht en het enthousiasme nodig heeft van alle leden. In dit teken stond het openingswoord van voorzitter A. L. S. Locke- feer, die in de Concordiazaal zijn gasten verwelkomde, zo zou men uiteindelijk ook de feestrede van Prof. Dr Ariëns in dit teken kunnen plaatsen. De met applaus begroete Dr G. Veldkamp, Staatssecretaris voor de middenstand, liet eveneens hoopvolle, maar bezinnende woorden horen. Hij kondigde het verschijnen van zijn middenstandsnota aan, dat zal deze week gebeuren. „We zullen twee brillen opzetten om die te gaan lezen," merkte later voorzitter Lockefeer geestig op. Bovendien was daar het woord van de voorzitter van de N.R.K.M., de heer Koops. Hij was blij te kunnen feesten in een tijd van vernieuwing van de diocesane bond. En daar was tenslotte ook het woord van het hoogste kerkelijke ge zag: de korte rede van Breda's bisschop, Mgr Jos. Baeten. Hij sprak zijn gelukwens aan de bond met vreugde en gegrond vertrouwen uit. Dit feest is er om ons te bezinnen en de koers uit te zetten voor de nieuwe taak. Tot die nieuwe taak behoort o.m., het christelijke leven, zo nodig, opnieuw in onze middenstands-samenleving te gaan beleven. Juist van wege de sterke, christelijke inslag in onze middenstandsgezinnen, heb ben wij zoveel edels van hen gezien. Daarbij wees de bisschop op de vele roepingen voor het religieuse leven, die uit de middenstand zijn voort gekomen. Wij houden van de katholieke middenstand en zien in hen Gods volk. Daarom betreuren wij de symptomen van de verzwakking van de christelijke geest in deze stand. Betekent dit: minder volk Gods? Ik wil dit niet geloven. Mgr riep tenslotte op te blijven werken met vernieuwd vertrouwen en eendrachtig te zijn, plaatselijk zowel als nationaal. Elders in ons blad kan men hier meer over lezen. Vandaag weer Duitsland J^E MINISTERS van Buitenlandse ELKE 14.9 SECONDE in 1953 ge beurde er in de V.S. een misdaad, zo deelde het hoofd van de Ame rikaanse recherche, Hoover, mee. Per jaar kost de misdaad elk gezin in de V. S. gemiddeld 495 dollar. DE ARKA heeft op Drakenburg weer haar traditionele weekeinde voor ambtelijke vorming gehouden On derwerp was: „De Ambtenaar en het gezag". VIJF ARBEIDERS uit Amsterdam werden gistermiddag gewond, toen zich aan boord van een Noorse tanker een ontploffing voordeed. De getrof fen mannen moesten met brandwon den naar een ziekenhuis worden ge bracht. DE OUDERS van Lambertus Kwak kel. de 50.000e Deventcnaar, hebben besloten, dat het bedrag, door ge meente en burgerij voor hun zoon bijeen gebracht, besteed zal worden voor een studiefonds. IN BENARES zijn 22 arbeiders om gekomen en 14 gewond, doordat een spoorwegwagon ontspoorde, omsloeg en op de mensen viel. BRITSE STRIJDKRACHTEN in de oerwouden van Malakka hebben de leiders van de communistische partij in Malakka gedwongen via de Straat Malakka naar Sumatra te vluchten. Op het iraai versierde vodium van Concordia had het dagelijks bestuur van de Bredase diocesane katholieke middenstandsbond plaats genomen met enkele hoge gasten. Achter het spreekgestoelte ziet r.xzn voorzitter A. Lockefeer tijdens het uitspreken van het openingswoord. Verder ziet men van links naar rechts de geestelijk adviseur, kape laan P. Oomen, dc feestredenaar, prof. A. Ariëns. en de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant prof. dr. J. A. de Quay. Naast hem de bisschop van Breda. Mgr. Jos. Baeten- Verder staatssecretaris Dr. G. Veldkamp, de heer Koops. voorzitter van de N.R.KM.. de heer A. v. dVen, de vice-voorzitter, de heer A. van Arendonk. penningmeester van de hond en de heer H. Brouwers, se cretaris. Ontploffing op tneiler r\E PORTUGESE treiler „Acor" is Maandag Ier hoogte van Cabora- so, 65 kilometer ten Westen van Lis sabon. aan de grond gelopen, vervol gens heeft zich een ontploffing aan boord van het vaartuig voorgedaan, welke de dood van dertien opvaren den veroorzaakte. Drie opvarenden werden gewond en twee zijn vermist, aldus een mede deling van Portugese marine-autori teiten. BRITSE TREILER VERGAAN van Zaken van Frankrijk, de V.S., Engeland en Rusland hebben gisteren tijdens hun geheime bijeenkomst te Berlijn besloten op z'n laatst Vrijdag a.s. te beginnen met de bespreking van het Oostenrijkse staatsverdrag. Bidault heeft daarbij voorgesteld een Oostenrijkse afgevaardigde uit te no digen. Voor de vergadering begon waren de Westelijke ministers overeengeko men hun 'verzet tegen een vijf-mo- gendhedenconferentie met commu nistisch China te handhaven. Wereld ontwapening, aldus de minister, is een kwestie die door de V. N. moet wor den behandeld. Wel heeft het Westen aangeboden met China specifiek Aziatische vraag stukken te bespreken, als ook andere belanghebbende landen daarbij aan wezig zijn. Niet- officiële Oostberlijnse berich ten maken melding van de aanwezig heid in Oost-Berlijn van Wan Tsia Tsiang, onder-minister van Buiten landse Zaken van communistisch China. 4 4 4 4 i De weersverwachting tot heden- 4 J avond luidt: 4 i In het Noordoosten van het land: 4 zwakke tot matige wind, overwe- 4 4 gend uit Oostelijke richtingen. 4 0 Veranderlijke bewolking met ty- 4 4 delyk enige regen of sneeuw. 4 4 Overwegend lichte vorst. t 4 In het Zuidwesten van het land: 4 4 Matige wind hoofdzakelijk tussen J 4 West en Zuid. Aanvankelijk eni- 4 4 ge opklaringen, later weer toene- 4 4 mende bewolking met tijdelijk 4 f sneeuw of regen. Temperatuur om J 4 het vriespunt tot lichte dooi. 4 4 Vandaag: Zon onder 17.42 uur. 4 J Maan onder 0.49 uur. Morgen: 4 4 Zon op 8.06 uur. Maan op 10.25 4 4 uur. 4 Zulks was mogelijk dank zij het on verpoosde streven der drie delega ties om de standpunten, waar deze uiteenliepen, tot elkaar te brengen en de vaste wil. om tezamen een resul taat te bereiken, dat bevredigend is voor de drie betrokken partijen. Elk der delegaties is bereid, het bereikte accoord in het eigen land te verde digen. Het resultaat zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd aan de voltallige delegaties der R.T.C. Iedere publicatie omtrent de inhoud van het ontwerp zal achterwege blij ven, totdat de delegaties van de R.T. C. en de drie volksvertegenwoordigin gen volledig zijn ingelicht. Drie doden in Engeland J7EN AMERIKAANSE bommenwer- per met zes straalmotoren van het type B-47 is gisteren in een bos in de buurt van Oxford (Engeland) neergestort. I)c bemanning van drie koppen is om het leven gekomen. Het toestel vloog in brand toen het de bomen raakte. Van de zestien inzittenden van het Amei ïkaanse militaire transportvlieg tuig van het type C-47, dat Vrijdag boven Alaska ontpolfte, zijn zes per sonen gered. Het wrak ligt in een woest berggebied. Tien personen wor den nog vermist. /^EVREESD wordt, dat de Britse treiler „Laforey" uit Grimsby in de afgelopen nacht met man cn muis is vergaan bij het eiland Ytteroey aan de Noorse westkust. Het vaartuig seinde, dat het bij zwaar weer op een klip was gelopen en kapseisde. Sinds dien is niets meer van de treiler ver nomen, terwijl ook reddingsvaartui gen niets hebben ontdekt. Een winkelende vrouw kwam Zaterdagmiddag aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam tot de I ontdekking, dat zij haar porte- monnaie met f 60.miste. De vrouw die het thuis niet breed i heeft, begon wanhopig te hui- len. Een voorbijganger vroeg wat er aan de hand was en uit I medelijden gaf hij haar spon- taan f 50. In de loop van de middag werd de pnrtemonnaie thuis bezorgd, doordat de vinder in de porte- j monnaie het adres van de vrouw had aangetroffen- Al het geld zat er nog in. Direct ging de vrouw naar het politiebureau, om daar de f 50weer ter beschikking van de edele gever te stellen. DIJ VENRAY is door kordaat optre- den van treinpersoneel een bot sing tussen twee diesel-electrische treinstellen voorkomen. De trein uit Roermond, die in Venray had moeten stoppen, reed het station Venray voorbij, omdat de remmen weigerden. Vóór het station Venray stond voor een onveilig signaal de diesel- electrische trein te wachten die uit Nijmegen in Venray moest aankomen. De wagenvoerder van het Nijmeegse treinstel zag de uit de tegenoverge stelde kant komende trein door het onveilige uitrijsignaal rijden en hij zettezijn treinstel onmiddellijk een eind achteruit. Inmiddels had het treinpersoneel van de andere trein bemerkt dat er iets niet in orde was: het trok aan de noodrem en daar-1 door kwam de trein vlak voor de tegenligger tot stilstand. J~JE WINTER heeft in de afgelopen dagen in ons land twee slachtof fers geëist. Te Voorburg overleed gis teren de 65-jarige mej. Scholtes, die Donderdag in haar woning te Leid- schendam met bevroren onderlichaam was aangetroffen. Men vermoedt, dat de vrouw vier dagen in de onver warmde woning heeft gelegen. Zij kwam niet meer tot bewustzijn. Te Enkhuizen zakte gisterochtend de 7-jarige Bennie Mulder door het ijs. Tijdens het spelen kwam h(j in een wak terecht en verdronk. Hoewel de dooi een belangrijk deel van ons land onder controle heeft, blijven de isolementen als gevolg van de vorst nog voortduren. En ook de geïmproviseerde verbindingen. Zo is de luchtbrug naar Schouwen-Duive- land gisteren op volle toeren blijven draaien. Zowel van het vliegveld Valkenburg af als van de basis Woensdrecht. Een Dakota bracht Zaterdag 900 kg. post naar Haamstede en bracht 350 kg. en drie passagiers mee terug. Zon dag werd van de basis Woensdrecht af de verbinding met Schouwen-Dui- veland onderhouden met „Piper Cubs". Lelystad zat gisteren verlegen om een kraamverzorgster. Ook deze moest per helicopter worden aangevoerd. Het toestel landde in Emmeloord en laadde meteen wat groenten en vlees uit, waaraan de Lelystedelingen ge brek hadden. KOREA: /"jNGEVEER 1600 Indiase militairen zijn Maandag in de Zuidkoreaan- se havenstad Intsjon aan boord van het troepenschip „Asturias" gegaan, dat hen naar hun land zal terugbren gen. De Indiërs hebben vijf en een halve maand dienst gedaan als be waking van de weigerachtige krijgs gevangenen en in de gedemilitariseer de zone van Korea. P)E VIETMINH-REBELLEN z(jn gis- teren snel opgerukt in de richting van de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang. Terwijl de hoofdmacht zich 80 km. ten Noord-Oosten van de stad bevindt, bereikten vooruitgeschoven eenheden de buitenwijken. Op ongeveer 20 km. afstand van de stad hebben de Franse troepen zich gereorganiseerd. Bevoorrading en ver sterking geschiedt door de lucht. Van gezaghebbende zijde te Loeang Prabang is meegedeeld, dat voorbe- Gisteren heeft men in ons blad kunnen lezen, hoe de Kerkradenaren, bij gelegenheid van een gouden bruiloft, een muzikale list hebben ge bruikt. Ze moesten dit wel doen, omdat de nieuwe Zondagswet musi ceren in het openbaar vóór 13 uur verbiedt. Toch moest het gouden echt paar CreutzenQuaedvlieg met muziek naar de kerk worden gebracht. Er was maar één oplossing. Dwars door de Nieuwstraat te Kerkrade loopt de Nederlands-Duitse grens en aan de „andere kant" geldt de Zondagswet uiteraard niet. De Musikkapelle van het nabij gelegen Strasz bleek bereid om aan-de Duitse zijde van het prikkeldraad voor de muzi kale begeleiding te zorgen. STELT U zich eens voor, dat U door een wonderlijke gril van de natuur plotseling de af metingen kreeg van een dwerg muis. Het zou U een flinke schrik bezorgen, behalve wan neer U tegelijkertijd werd ver plaatst naar de kermis, die Theo den Uijl uit Gorcum maakte! De paarden van diens stoom- caroussel zijn niet groter dan Woonwagen en pierement van de rakettenbaan op cle kermis van Theo den Uijl. De rand van de tafel, onderaan links, geeft een idee van de afmetingen. een lucifersdoosje en alles er omheen is navenant. Maar het geheel is een zuivere imitatie van de originele caroussel en wanneer U dus als miniatuur mensje op zo'n paard werd ge zet, zoudt U zich in een wereld wanen van normale proporties. De miniatuurkermis van de heer den Uijl. die men de komende 14 dagen kan bewonderen in het sousterain van Vroom en Dreesmann te Bergen op Zoom. is een verbazingwekkend stuk huisvlijt. Vijftien jaar lang heeft de eigenaar er aan gewerkt. En met suc ces, kan hij zeggen. De medailles en andere eretekenen die het maaksel hem heeft opgeleverd, vormen al een col lectie apart. Een caroussel. een zweefmolen en een rakettenbaan zijn de attracties op deze kermis. Ais de „machines" zijn aan gezet. draaien ze even lustig en on verstoorbaar als de attracties waarvan ze een kunstige en solide copie zijn. De pierementen zorgen voor authen tieke kermismuziek en links en rechts staan de wagens, waarin het materiaal na afloop van het feest wordt opge borgen. Want ook de montage van de attracties geschiedt volgens hetzelfde principe als die van de kermis op de Grote Markt. Alles gaat de wagen in. Geen plankje blijft achter. De stoomfluit gilt. De Caroussel zet zich in beweging. Deinende paarden en schuitjes, twinkelend ligt in de spiegels op de rijk geornamenteerde fa cade. Bruggen van de Cake-walk in voortdurende, zwalkende beweging. Als de kermis draait heeft de eigenaar er geen kind aan. Alles gaat automa tisch. dank zij een vernuftige con tactentrommel. De heer den Uijl heeft zijn café in Gorcum eraan gegeven. Hij leeft van en voor zijn kermis. Terwijl het magnifieke product van vlijt en volharding en een artistiek ta lent ergens geëxposeerd staat, werkt de maker ervan weer aan volgende attracties, of aan de vervolmaking van Caroussel en zweefmolen. SIGARENKISTJES j^INGEN, die anders in de vuilnis bak zouden belanden, weet de heer de Uijl voor zijn werk te benutten. De bazuinen van de fagade-engeltjes zijn gewone spijkers en de schuitjes van de ..zweef" zijn. uit een oude bezem steel gesneden. Sigarenkistjes en triplex vormen het voornaamste materiaal voor de ker mis, maar men ontdekt dat pas. als men erop geattendeerd wordt. De heer den Uijl is nu weer een pierement aan het maken, met beel den. die en de maat van de muziek oewegen. Hij streeft naar een zo ge trouw mogelijke weergave van de grote attracties. Als iets hem niet bevalt, be gint hij opnieuw. Het is werkelijk geen verloren moei te. deze kermis met een bezoek te ver eren. Zuinigheid en vlijt mogen dan huizen als kastelen bouwen, geduld en vlijt vormen de voorwaarde voor de bouw van nog wonderbaarlijker din gen I reidingen voor de verdediging van de stad voltooid zijn. Koning Sisavang Vong heeft Zon dag een proclamatie uitgegeven, waar in hij zegt, dat hij te Loeang Prabang zal blijven en dat het Laotiaanse leger de stad tot het laatste zal verdedigen. De toestand van de H. Vader 1~\E H. VADER gaat zeer langzaam vooruit. Zijn lijfarts, Dr Riccardo Galeazzi Lisi, heeft toegestaan, dat de Paus zijn bed enige keren per dag verlaat om lichte beweging te nemen. Hij mag echter de ziekenkamer niet verlaten. Ook heeft de H. Vader op nieuw enig licht voedsel gebruikt, zonder dat daarbij maagstoringen op traden. Gisterochtend heelt de Paus de H. Mis in zijn kamer bijgewoond en de H. Communie ontvangen. Dr Galeaz zi, die in het Vaticaan zijn intrek heeft genomen, heeft een verpleeg- dienst georganiseerd, die dag en nacht rouleert. Gisterochtend heeft de H. Vader geruime tijd met de pro-secre taris voor gewone zaken, Mgf Mon- tini, besprekingen gevoerd. De Pauselijke lijfarts ver klaarde, dat de durende verbe tering van de gezondheidstoe stand aantoont, dat komende week wellicht hoop voor een spoedige genezing zal brengen. Vergoedingen nog deze maand bekend yERWACHT kan worden, dat de normen voor de vergoe ding voor rampschade in de landbouw in de loop van Fe bruari bekend zullen zijn. Goed deels zal dit reeds omstreeks 15 Februari het geval kunnen zijn. De beslissing over de normen wordt door de minister van Financiën in overleg met andere betrokken minis ters genomen. Tussen de Rijksdienst voor Landbouwherstel en de Stich ting voor de Landbouw vond overleg over de normen plaats. Men kwam niet steeds tot een eensluidend oor deel. Sabotage in Libanon WORIGE WEEK z(jn in Beiroet 10 personen gearresteerd, die ver dacht worden van het beramen van sabotage. De Libanese veiligheids- macht heeft dc wacht bij de ambas sades en legaties in Beiroet ver sterkt. De politic heeft opdracht op „verdachte personen" te vuren die haar naderen. Volgens de politie behoren de tien arrestanten tot een bende „ex-Pales- tijnen", die door Israël betaald woedt. Men had o.m. het plan. de ambasMdt van Irak met een tijdbom iri do lucht te laten vliegen, aldus de por tie. In een actetas waren twee tijd bommen aangetroffen. De Libanese regering heeft een voortdurend en scherp toezicht op de Zuidlibanese kust bevolen om „de infiltratie van Israëlische agenten" te verhinderen. DE NOORSE REGERING heeft een aantal personen gearresteerd, ver dacht van spionnage voor de Sovjet- Unie. Onder hen bevindt zich een v.m. communistische verzetsleider. De KLM heeft een nieuw ..per soneelslid" in dienst genomen- Het is een uit Amerika geïm porteerde rekenrobot, die kans ziet om in een minimum van tijd de ingewikkeldste sommen op te lossen. Het apparaat kan 360-000 handelingen per uur verrichten. Het werkt met 1200 radiolampen en is gekoppeld aan een mechanische ponsma chine. De machine is zo eerlijk, dat ze een rood lampje aan steekt als ze een fout maakt- Tientallen lampjes aan de bin nenkant van de deur maken de telafdeling uit, waar optellen aftrekken, vermenigvuldigen, worteltrekken enz. plaats vindt. Het „geheugen" zit tegen de achterwand. Het mechanische brein heeft, naar men beweert, minder tijd nodig om ingewik kelde formules feilloos te be rekenen. dan een mens nodig zou hebben om ze feilloos te lezen.

de Stem | 1954 | | pagina 1