«KM»! Een schip lossen op de grote ijsvloer van 10.000 BRAZILIAANSE Leger INDIANEN SCHATTEN VAN CHINA VOORLOPIGE DUITSE REGERING MET RUSSEN ERIN MISTER X )GEN Genezende warmte Ondergrondse met Poolse zwaarden verkoudheidszalf RADIO )OD OOR n 1 V. S. en TV DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 De eigenlijke inhoud van Molotovs voorstel: Waarschuwende les van verschillende satellietstaten Handige manoeuvres ^^^naUwnasomsl Boekenplank de milde, geurige 60cents sigaret! Jacht op de communisten-leider Prestes Mau Mau-tactiek verjaagt kou! Gevaarlijke bocht te Nieuw en St Joosland PUROL PUBLIEKE TRIBUNE Berg-v. -v. Ca- len Her- tr-Leen- gemann- -v. El- Ginkel, Strien. Holle- |23 j. en 73 j. erse 34j. Id. J:n grote Iding cmt- J:n rmnia- I personeel liderde de iDeze was lirlijk dan lite dagen Ischillende I Hen voor. van val- |e rijdster laar huis 1 liep zulk J been op, l'olderman ling moest (tot de be- versehil- |s volgt is lert, voor- F. Blae- Hoorickx lurgemees- fedig aan gevoerd Ider Horst, pniging en ng tussen lestuur op voortgaan, lanimeerde 1 werkende harsen ten Breda ïg goochel- ien van de gische goo- 1. De eerste igo te Goes •g behaalde rruxor uit 'antasio uit eden in ver provincies n donkere feestelijk- het nieuwe ve jaar zou )e schaarste de lampen, gevoed, on plechtige K. en W„ heelt de voor de aar een ex- 000 is ver deze subsi- nd met de itudioruimte heeft ver- costuums isterie van teruggevon- als verdwe- Hieronder slag van de linnenlandse andelt over in en voorts ijlen Harry iniangs veel het aantal m 20.000. ïeentebestuur lopte dat zij om ook eens 1 Kortrijk. n-d een kopje burgemees- het stadhuis ran Dijck, 7.30 ,ak en De ban- n, 8 uur: Het npia-theater, 8 silvery moon. uur: Verboden iran Dijck, 7.30 r. w, 8 uur: Het uur: De man -npia-theater, 8 8 uur: Razzia LIET is niet algemeen bekend, dat sommige van de hoogste functionarissen van het Oost-Duitse regime genaturaliseerde burgers van de Sovjet linie zijn. De Amerikaanse, Britse en Franse Ministers van Buitenlandse Zaken beseffen evenwel maar al te goed dat het voorstel van Moskou niet betrekking tot Duitsland de mogelijkheid zou openen om nog enkele Sovjet-burgers een hoge functie te verzekeren in wat voor de buitenwereld een al-Duitse re gering zou moeten heten. land in staat heeft gesteld in de eer ste na-oorlogse jaren satellieten te maken van de landen van Oost Euro pa. Communisten die op belangrijke posten werden geplaatst, waarvan een opvallend groot aantal van Russische origine was, waren zodoende in staat de macht aan zich te trekken door op handige wijze met coalitieregeringen te manoevreren. Een en ander heeft er toe geleid dat de Verenigde Staten, Groot Brittan- nië en Frankrijk volledig doordron - gen zijn van het feit dat tenzij er vóór de instelling van een al-Duitse rege ring vrije verkiezingen gehouden wor den, deze nooit zullen worden gehou den. De drie Westerse mogendheden kun nen zich maar al te goed de bittere teleurstelling herinneren, welke hen ten deel viel toen zij indertijd een voorlopige regering erkenden na de plechtige verzekering van Moskou dat deze door een permanente vervangen zou worden zodra vrije verkiezingen gehouden konden worden. IN POLEN riOOR tussenkomst van de minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft Moskou thans aangedrongen op de instelling van een voorlopige re gering waarin zowel vertegenwoordi gers van de Oostelijke als de Weste lijke zone zitting zouden hebben. En deze regering zou dan de verkiezin gen voor een permanente regering moeten voorbereiden en hierop toe - zicht moeten houden. Dit is nu juist het schema wat Rus- Advertentie) faren oude Wachten me^he^ I nieuwe dat I en U bent goedig vmgcARpAN - u een maag ü®c is om bevat alles wat i5 nor. TJw spijsvertering cachet- maal te maken bbel voor- (ouwel)vorm hee:it Vraag deelvoormaagpattënten.vr^ y Uw een ivoor leverancier MAAG-CACHETS 1 smaakloos. E WIE EN HOE? GANDER bovenstaande titel schreef Jaap van der Leek. de bekende KNVB-coach. een Beschouwing over spelersbeoordeling, welke speciaal de leden der elftalcommissies van de verenigingen ten dienste kunnen staan. Dit is althans in eerste aanleg de uit gesproken intentie geweest en ook om voorliching te verstrekken bij het be oordelen van spelers in voetbalwed strijden. Het was intussen de bedoe ling van de samensteler om de diverse onderwerpen in eenvoudige bewoordin gen weer te geven Achtereenvolgens neeit mj behandeldde Kwaliteiten van de speler, de lichamelijke conditie, de baltechniek en de persoonlijke techniek, het begrip van ploegverband, de mentale gesteldheid en tal van an dere onderwerpen meer. Inderdaad heeft van der Leek in voor iedereen eenvoudige taal zijn gedachten neer geschreven en hoewel in deze brochure voor insiders niets nieuws te lezen valt, moet het in handen van beoorde laars een uitstekend medium zijn. De KNVB geeft haar uit en de heer G. Kruyver. voorzitter oer Technische Commissie KNVB, schreef een verkla rend voorwoord. WAT LEEFT EN GROEIT Met een veertigste deeltje is nu een indrukwekkende reeks voltooid, waarin geheel de dierenwereld is behandeld en beschreven door deskundige mede werkers. Dit veertigste deel is geheel gewijd aan een overzicht in tabellen terwijl het tevens een register geeft van alles vat in 39 voorgaande delen ter sprake is gekomen. Het Spectrum mag wel gefeliciteerd worden met het afsluiten van dit populaire standaard werk. ONDERDRUKKING EN VERZET Aflevering 47 ligt dan voor ons. Nog twee zullen er volgen. Deze aflevering brengt eerst het slot van het relaas over de bevrijding van Nederland. Dan komt S. P. van het Hof aan het woord, om te verhalen, hoe de Binnenlandse Strijdkrachten de geallieerden hebben gesteund tijdens hun opmars in Neder land. En tenslotte komen twee oud- ministers uit het eerste na-oorlogse ka binet, Prof. Schermerhorn en Mr. Kolf schoten. tesamen aan het woord, om de moeilijkheden van de omschakeling van oorlog naar vrede te schetsen. Zij moeten va^veel verwarring en ver-' gissingen gewagen, maar menen toch te mogen vaststellen, dat het construc tief vermogen van ons geschonden en geruineerd volk, de wil tot herstel en wederopbouw in 'n verrassend tempo de leiding heeft genomen. Uitgave J, M. Meulenhoff en Van Loghem Slaterus). QP grond van deze garantie hadden de geallieerden de door de Sov jets gesteunde Poolse voorlopige re gering van Nationale Eenheid" erkend tijdens de conferentie van 1945 te Potsdam, nadat Molotov de plechtige verzekering had gegeven, dat er vrije en ongehinderde verkiezingen gehou den Zouden worden. Wat geeft nu het huidige beeld in Polen te zien? Vrije verkiezingen zijn onmogelijk. Premier Boleshaw Bierut is een Russische onderdaan, evenals de minister van Defensie, Maarschalk Konstantin Rokossowski. Alle belang rijke posten boven de rang van It. co lonel in het leger en van kapitein bij de marine zijn door Russische officie ren bezet. De meesten van deze officieren zijn Russen en Oekraniers uit aan Polen grenzende gebieden die hun namen veranderd hebben om deze in over eenstemming met de Poolse schrijf wijze te brengen. Bierut is evenwel iemand van Poolse afkomst, die in de twintiger jaren tijdens een bezoek aan Moskou de Russische nationaliteit heeft aan genomen. Later werd hij in Polen ge arresteerd doch als Russisch onder daan uitgewisseld tegen een Poolse gevangene die zich in Russische ge vangenschap bevond. IN HONGARIJE IN Hongarije zijn Matyas Rakosi de „sterke man" van het regime, als mede premier Imre Nagy en plaats vervangend premier Erno Gero alle genaturaliseerde Russische onderda nen, die tijdens hun gedwongen ver blijf in het buitenland de Russische nationaliteit hadden aangenomen. Na de bezetting van Hongarije door Russische troepen, bracht de Commu nistische partij onder leiding van Ra kosi en zijn directe medewerkers een coalitie tot stand met de boerenpar tijen de Sociaal Democratische partij, welke toen een overheersende positie innamen. Geleidelijk werden de voor mannen van beide partijen van het politieke toneel verdrongen en het slot van het liedje was dat in de practijk beide partijen ophielden te bestaan. IN BULGARIJE r)RIE jaar geleden ging de Bul- gaarse regering over tot de offi ciële erkenning van de vele Rus sische onderdanen die zich een voor- Voorzichtig met electriciteit in de badkamer Den betreurenswaardig ongeval geeft L' aanleiding nog eens met klem te waarschuwen tegen het gebruik van losse electrische toestellen in badka mers of douchecellen. De vochtige at mosfeer die in deze ruimte kan heer sen, maar vooral de grote geleidbaar heid van het menselijk lichaam in vochtige toestand, maken dat hier de gevaren buitengewoon groot zijn. Al leen vast aangebrachte apparaten, die dan nog bij voorkeur buiten hand bereik zijn aangebracht, zoals heet- waterreservoirs e.d., kunnen, mits zij behoorlijk geaard zijn, in badkamers of douchecellen zonder gevaar worden toegepast. In deze tijden van vorst en droge wind is het begrijpelijk dat men de bedoelde ruimten wil verwarmen en tegen vorstschade beschermen, doch helaas heeft een ongeval het eens te meer aangetoond het leven van u en de uwen staat op het spel, ter wijl (en dit geldt in het algemeen) onbewaakt ingeschakelde straalka cheltjes bovendien brandgevaar kun nen opleveren. aanstaande plaats in dé regering vèr- worven hadden. Volgens regerings beschikking no. 569, welke op 25 Oc tober 1950 door de Raad van Minis ters werd bekrachtigd werd aan deze ménsen gelijke rechten als burgers van Bulgarije toegekend. Tot de Bulgaarse autoriteiten, waarop deze beschikking betrekking heeft, bèhorên onder meer Petrus Panchêvski, de minister van Defen sie, én Ivan Mikhailov, de waarne mend voorzitter van de Raad van Mi nisters. Beiden hebben de rang van generaal in het Russische leger. De loopbaan van generaal Zakhari Zakhariev, de opperbevelhebber van de Bulgaarse strijdkrachten heeft wei een zeer interessante achtergrond. In December jl. werd er door de „Du- navska Pravda" (Donause Waarheid) met onverholen trots op gewezen dat Zakhariev van 1937 tot 1944 lid van de Hoge Raad van de Unie van Sov jet Republieken was geweest. IN OOST DUITSLAND "TOT de Russische onderdanen 1 h die hoge posities in Oost Duitsland bekleden, behoren onder meer de pre sident Wilhelm Pieck, de waarne mend premier Walter Ulbricht en de minister voor Veiligheid Ernst Woll- weber. Pieck en Ulbricht namen de Russi sche nationaliteiten aan tijdens hun verblijf in Rusland van 1933 tot 1945 toen zij weer naar Duitsland terug keerden in de rang van Colonel in het Rode Leger. Het feit dat Wollweber Russisch onderdaan is. werd in 1941 ontdekt nadat hij in Zweden tot drie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld we- (Advertentie» Maak eens kennis met gens geweldpleging. Indertijd heeft Moskou pogingen gedaan om hem vrij te krijgen op grond van zijn Russische staatsburgerschap, doch Zweden heeft hem pas in vrijheid ge steld nadat hij zijn drie jaar volledig had uitgezeten. Qeregeld klinken er doffe tam-tam-slagen door de Braziliaanse oerwouden langs de rio Branco. De code er van is veranderd, zodat de blanken de boodschap niet kunnen volgen. Het geluid klinkt monotoon en misschien juist daarom zo angstaanjagend. Voor de Indiaanse helpers van de commu nistenleider kapitein Luis Carlos Prestes spreken ze duidelijke taal: rege ringstroepen gesignaleerd, daarna volgt tijdstip en juiste plaatsbepaling. Snel ler dan met de moderne telegraaf wordt Prestes er van op de hoogte gesteld waar de jagers zich bevinden. Zodoende heeft hij tijd om zich uit de voeten te maken en de sporen van hem en zijn ondergronds leger uit te wissen ENE JACHT op Prestes is al einde September begonnen. Volgens bin nen gekomen berichten zou Prestes zich ophouden ten Zuiden en ten Zuid-Westen van Suriname in Brazi liaans Guyana, rond de Rio Branco en Pauixana, De gebieden zijn hier zeer uitgestrekt, nog slechts ten dele in kaart gebracht en vol moerassen, oerwouden en bergen van meer dan 2000 meter hoogte. De passen zijn vaak alleen aan Indiaanse gidsen bekend. En juist van hun medewerking moet de communistenleider zich hebben verzekerd. Vanaar, dat de regerings troepen er na vier maanden harde ar beid nog niet in zijn geslaagd contact met hem op te nemen. Bovendien staat Prestes niet alleen. Het is zeker, dat hij over een strijdmacht beschikt. De schattingen omtrent het aantal zijner getrouwen loopt sterk uiteen. Volgens sommige berichten zou hij vijftien dui zend communistische Indianen beve len. Braziliaanse ambtenaren schatten, dat .slechts" vijf duizend Indianen zijn actie volledig steunen. Maar ook vijfduizend is al heel wat. Weer an deren, ook in Rio-de-Janeiro, houden bij hoog en laag vol, dat het leger van Prestes al 10.000 man sterk is en met de dag talrijker wordt! VLIEGTUIGEN WAARDELOS (Art verten tie) DOVEN de oerwouden zijn verken- ningsvliegtuigen vrijwel waarde loos. De regering heeft hefschroef- vliegtuigen met radiozenders ingezet, doch eveneens zonder veel resultaat; de tam-tam is altijd vlugger en dui delijker. Alleen uit het waarschu wingssysteem, dat volmaakt werkt, kan blijken, dat Prestes overal zijn steun punten heeft. Overigens worden de Mau-Mau-methodes van Kenia hier keurig geïmiteerd; Ihdianen, die van verraad worden verdacht, worden een voudig afgeslacht. Inboorlingen, die geen hulp willen verlenen aan het le ger van Prestes ondergaan een zelfde lot. De terreur weegt zwaar. De rege ringstroepen merken het uit de lijken, die ze overal vinden en uit het stil zwijgen van de Indianen. Daarnaast voert Prestes het volk met rode lek kernijen: hij strijdt voor hen; straks als hij de baas is in Brazilië, zal het beter gaan. Dan zullen alle Indianen krijgen wat ze maar denken nodig te hebben. Hij toont zijn goede wil, door ook nu al i e t s te doen: Hü geeft wat naalden en zout in ruil voor levensmiddelen en.„ steun. Pres tes heeft nog andere geschenken: lan ge, vlijmscherpe zwaardmessen. Deze geeft hij aan zijn volgelingen. De an dere Indianen kijken er afgunstig naar Vaak sluiten ze zich bij de commu nisten aan om ook in het bezit van zo'n mes te komen. Het zijn gevaarlij ke moordwapenen. Het staal is bijna zestig centimeter lang en aan twee zjjden vlijmscherp. In de strijd tegen het oerwoud en de vijanden kunnen deze messen diensten verlenen. In sommige nederzettingen lopen ook de spionnen van Prestes en de tam-tam- hezetting met zulke messen. Nadat de regeringstroepen er enige van in beslag hebben genomen, zijn afgezanten van de kapitein het oer woud ingetrokken. Overal proberen ze nu de zwaarmessen in te nemen. Maar vele Indianen zijn het natuurlijk in middels „verloren." VREEMDE GERUCHTEN TN RIO heeft men de messen danig onderzocht. Daarbij kwam vast te staan, dat het Pools fabrikaat was. Dit gaf natuurlijk wind voor de ge ruchtenmolen. Men meende vreemde duikboten voor de kust te zien. Die vreemde duikboten zouden Poolse of Russische zijn, vol wapenen voor Prestes. De regeringsautoriteiten la chen er om. Het zou zeer goed moge lijk zijn om wat wapenen per duik boot over de oceaan te brengen. Men zou ze op de barre, eenzame kusten van Noord-Brazilië ook nog onge stoord kunnen lossen. Maar hoe zou men dan de wapenen nog vijftien hon derd kilometer lang moeten trans porteren naar de Rio Branca. Ergens zouden de wapentranspor teurs tegen de lamp zijn gelopen. Blijkbaar wort Prestes dus op an dere wijze bevoorraad. Alle moge lijkheden worden nu danig onder zocht. Want men realiseert zich ter dege, dat de Tam-tam, de terreur en de onherbergzame streken zijn kracht vormen en de aanvoer zijn zwakte. Bij elle verkoudhtidiklaehten, zoels kou die vastzit, hardnekkige hoest, neuscatarrh enz. doet Zwitsarub wonderen. Goed Ingewreven op borst en rug. neus en' voorhoofd, werkt Zwitsarub zowel van buiten-at als van binnen-uit. Weldadige, pijnverzachtende warmte dringt tot diep onder de huid. De hinderlijke hoestprikkel vermindert direct door Inademing der heilzame Zwitsarub-dampen. Vraag naar de voordelige Introductie-verpakking bestaande uit: 1 doos ZWITSARUB 1 doos ZWITSAL Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten Borden niet uaarschuivings- lichten WOOR de gevaarlijk# bocht in de kom van de gemeente Nieuw- en Sint Joosland, waar reeds zovele ver keersongelukken zijn gebeurd, heeft de Rijkswaterstaat nu borden doen plaatsen met waarschuwingsliehten. Van de richting Goes uit drie stuks en wel op 300, 200 en 100 m voor de bocht en vanuit de richting Middel burg één op 100 m voor de bocht pre cies voor het café De Rode Leeuw. Weliswaar is het in Italië ook koud, en valt daar zelfs veel sneeuw toch vond de bemanninp van het Italiaanse vrachtschip „Dea Maz- zellahet lossen van de lading in de Amsterdamse haven temidden van het ijs peen pretje. Het 7031 ton metende schip was geladen met graan en meerde aan de En gelse boeien in het IJ temidden van het ijs, waar het schip onmiddel lijk de lading in de lichters loste. (Advertentie) Ruwe Handen NOODKREET VAN BENNIE De aanhoudende vrieskou, die ook voor de vogels in de vrije natuur een ramp betekent, inspireerde een zekere Benniê tot een gedicht. Zonder veranderingen onzerzijds geven we het hieronder onverkort weer, omdat de inhoud en de vorm een geheel nieuw licht werpen op de inderdaad barre verschrikkingen, die de vogels momenteel doormaken. Zagjens valen de sneewvolkjus op de aarden neer. Straks is er voor het liev gevoogelte geen voetzei meer. Bibert van onger en kouden ziten zij te tuuren. In bomen en wouden, of gij niet wat voetsel legt. Denkt tog aan un met dit koude en guur weer, Straks zijn er geen koekkoeks en geen meesjes meer. Wat zouw een bos zonder koekkoek weezen Al zouwe in het voorjaar de boomen groen weezen? En de Lijsters, die je met un liev gezan ontaalt, Zoo dat het in je harte straal. Doet dat nu uw hart niet spreken? Ze heben nu geen eeten. Moeten zij nu van onger sterven? Kunt gij niet voor die lieve diertus derven? Denk een aan de vink, die zo pragtig pinkt en 2inkt. O vogellijn op groene tak. Gij zingt weer een Lustig Lied. Maar vergeet ons nu in deeze barre winter niet. Als gij ons bibert en ongert ziet dan denkt an ons, Gij menze kind en voogelen vrind. Wat zal U een beetje voer in dezen winter U an ons goed hart ons taanen. En wij zulen U van de zoomer U met ons Lieveluk ge zang be Loonen. BENNIE DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 HILVERSUM I. 402 METER. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag- Opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 V. d. huisvr. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Sopr. en piano. 11.45 Hobo en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. .platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 ,,Wij ontdekken Amerika". 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 „Paris vous parle". 18.30 R.V.U.: Mevr. Dr E. Pereira-d'Oli- veira: „Popularisering van de genees kunst". 19.00 V. d. kind. 19.05 Koorconc. 19.30 Viool en piano. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Lichte muz. 22.05 Tiroler muz. 22.45 Buitenl. weekoverz. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER: KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Metropole- ork. en solist. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Viool en piano. 15.20 Philharm. ork. en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee „Pers en publiciteit in Suriname" door W. Lionarons. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", caug. 18.45 Kinderkoor. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boe ken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Omr. ork. en sol. 21.30 .,Lof van de Polder", documentaire. 22.25 Pianorecital. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Kamerork. en soliste. 23.50-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. jeugd. 15.30 Orgelsp. 16.00 Gram. 16.30 Orgelsp. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Cans. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 21.50 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55- 23.00 Nws. BRUSSEL. 484 METER. 12.00 Ork. conc. en koorzang. 13.00 Nws. 13.20, 14.45, 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.30 Koorzang. 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.0 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 13) door J. P. MARQUAND Rodney kuchte en dronk haastig een slok thee. Zij had het kommetje tar- ke-pasta opgenomen. „Met Paul weet ik waar ik aan toe ben", verklaarde hij en kuchte en hoestte opnieuw. „Ik ook. Het is prettig als je er op kunt rekenen, dat iemand altijd dezelf de is. wat er ook gebeurtZij wor stelde met de pasta. „Wat scheelt u?" vroeg ze nog. ,.Ga zo door", zei Rodney; geef het niet op. Eet alstublieft nog een beetje daarvan, net zoals u zoeven deed, Die pannekoek was al een prachtprestatie. maar dat verheugde gezicht, dat u trekt bij de pasta!" „Ik kwam naar dit stinkende hol omdoi ik vond. dat zij niet eerlijk te- gei u waren. Ik had er spijt van dat vanmorgen zo onaardig ge- wee.- -.aren... :k dacht, dat we ons misscmen ln.u vergisten." „Dank u," zei Rodney kortaf. Zij keek met afschuw naar de tafel. „En nu moogt u de rest van die rommel alleen opeten. Adieu, direc teur." Rodney keek haar na, blind en doof voor hetgeen er om hem heen gebeur de. De soldaten en drijvers buiten, waren ook klaar. Liang drong door de menigte voor de deur heen. „Wat is er. Liang?" „Over een kwartier is alles gereed." „Alles in orde?" Liang borg de handen in de mou wen. „Te veel moeilijkheden. Het be valt mij niets." Rodney begaf zich naar het vertrek der reizigers. De kinderen en volwas senen. die gaatjes geprikt hadden in de papieren ruiten om de vreemde lingen te kunnen zien. gingen een eindje achteruit. De vier buitenlan ders zaten op de gang, tegen de muur geleund...,, onmogelijk onhandig in de ogen der menigte Mr. Newall moest hun wel vreemd toeschijnen. Een rijk man, die niét dik was en wiens gelaat gerimpeld was als dat van een afgejakkerde koelie. En hoe moesten zij Steuben zelf niet vinden met zijn worstelaars lichaam stijle haren en lelijke koude ogen. als klompjes ijs. Waarschijnlijk was er moed nodig om naar hem te kijken, zelfs door 'n raam. Mei Newall vonden zij stellig een vrijpostig wezen, maar zij viel in het niet bij Philip, want Rodney Jones begreep best, dat voor het landelijke groepje Philip Lioe het grootste wonder betékende. Een landgenoot, die niet behoorlijk op een kang kon zitten en gekleed was als de vreemde spoken! Behoorde hij tot de vreemdelingen 0f tot het Hemelse Rijk? Dat vroegen die daar buiten zich ongetwijfeld af en Rodney Jones wist het zelf ook niet. Philip was weer bezig een redevoering af te steken. „De kwestie van namen is in China moeilijk," zei hij. „Mijn achternaam is natuurlijk Lioe en mijn doopnaam is Philip, maar dat is enkel voor het gemak in de omgang met Westerlin gen. Dan nog iets het aantal ach- ternamen in China is zeer beperkt, ln de oude boeken waren er maar hon derd en zelfs nu zijn er nog maar honderdtien." „Neem mij niet kwalijk", zei Rodney Jones. „ik wil dit college niet onder breken, maar wij moeten nu heus gaan." i „O neem me niet kwalijk". I „Als u meteen wilt vertrekken", vroeg Rodney. Hij liep naast de oude. gestaarte leider aan 't hoofd van de karavaan, het straatje uit. en de weg naar de heuvels op. maar hij kon dat schouw- 1 spel op de kang niet vergeten. Hij voelde Philips ogen nog op zich ge richt. Er was een verandering in Phi lip Lioe. die deze verzuimd, of niet nodig geoordeeld had. te verbergen. Zijn houding was onverschillig, alsof Rodney Jones er nu niet meer op aan kwam. alsof zij een strijd hadden ge streden, welke door Jones was verlo ren. Lioe was voldaan; daaraan viel niet te twijfelen. Jones bleef achter, tot hij Liang op zijn muilezel aantrof. Liang", zei hij in het Engels, „houd jij vannacht die jonge Chinees in de gaten. Let op, of hij ook met de sol daten spreekt. Bewaak nem! Begre pen?" „Vrees niets, meester. Ik houd hem al lang in het oog." Zij waren die ochtend zo laat opge broken. dat de schemering reeds viel. toen zij hun nachtkwartier naderden. De laatste twee uren reder zij over een rotsachtig pad door de heuvels, nu cn dan afdalend in een vallei, waar een gehucht van lemen hutten aan een beekje lag, en dan weer omhoog tegen heuvels op. Tegen de schemering. Juist toen de zon onderging, ontwaarde hij grijze muren op een heuvel, welke puntige daken omsloten. „Daar overnachten wij, meester", deelde Liang hem mede. De vorm van muren en daken leer de. dat net een tempelcomplex was. Waarom deze op zulk een eenzame plek stond was moeilijk te verklaren, want het was een groot en goed onder houden gebouw. „De oude vreemdeling wil u spre ken". zei Liang. Rodney begaf zich naar mr. Newalls draagstoel. Newall leunde er uit, hij zag bleek en vermoeid. „Gaan we de hele nacht zo door, Jones?" „Neen, mijnheer", Rodney wees naar de muren. „We overnachten daar in het gasten-kwartier. Zij verwachten ons. Wij hebben vanmorgen een Jon gen vooruitgezonden." „Laat ze die verwenste muilezels tot staan brengen", snauwde Newall. „Ik wil naar die tempel toe lopen." Hij bemerkte dat Newall hijgde ter wijl zij de heuvel beklommen, en een tijdlang zweeg nij. „Wel", vroeg hij eindelijk, „wat is er aan de hand, mijnheer? Hebt u iets op hei hart?" „Nee. niets. Is dat dus een tempel?'" „Ja een Boeddhistische tempel. Het is de gewone halteplaats voor reizigers op deze route." Zij werden aan de poort door de abt ontvangen en liepen over de gepla veide binnenplaats, waar de trom en 1 de klokkeioren stonden, naar een tweede pooit, die toegang verleende tot een gebouw van rode zuilen en i bontgeschilderd houtsnijwerk. Zij pas seerden het gebouw van de Vier Ko ninklijke Bewakers, waar de god van het geluk troonde en bereikten over nog een binnenplaats de zaal van de Drie Meesters, waar grote gouden fi guren vaag glimlachten in het half duister. Op een andere binnenplaats bloeiden reusachtige pioenen. In de vertrekken van de abt werd hun thee en suikerwerk aangeboden. Newall dronk zijn thee en keek rond. „Heb je dit gedaan, om indruk op me te maken, Jones?" vroeg hij. „Het is niet de bedoeling om indruk te maken, maar ik kan me voorstellen dat het indrukwekkend is. als Je het de eerste keer ziet. Wij worden hier als noge gasten beschouwd. Liang zal de abt aanstonds thee ten geschenke geven en als wij vertrekken schenken wij de stichting geld.... o, daar komen de anderen". Liang trad binnen met Mei Newall en Paul Steuben. „En waar Is meneer Lioe?" „Die is achtergebleven om voor de bagage te zorgen", antwoordde Steu ben. Rodne" jones keek zwart! „De bagage is veilig genoeg. Liang zal alles bij u binnen brengen." Toen voelde hij Newalls blik op zich gericht „Ik heb hem gezegd op de bagage te letten," zei Newall. Rodney Jones at een stukje suiker goed alvorens te antwoorden en be greep. dat dit niet de plaats was voor een twist. „Best", zei hij. „Wij hebben de drie gebouwen over de binnenplaats gekre gen. in het ene is plaats voor u en juffrouw Newall; Steuben, Liang en ik zullen het tweede delen. In het derde is een kamer voor Lioe. Hij kan u over dit alles meer vertellen dan ik, als u me wilt excuseren." Toen hij de binnenplaats opliep, voelde hij dat hij die dag te veel ge lopen had. Zijn ledematen deden in eens pijn van moeheid. Hij was moe, omdai ze hem geen van allen mochten lijden, behalve Steuben misschien. De binnenplaats was prachtig. De hemel was nog een beetje gekleurd bo ven de gepunte tempeldaken, hoewel de avondster reeds aan de hemel stond. Een doordringende exotische geur steeg op uit de reusachtige pioenstruiken. Die struiken moesten minstens twee honderd jaar oud zijn Hij wenste, dat Mei Newall hier bij hem was. Zij had den door de gebeeldhouwde portiek kunnen gaan. om te turen in de duis ternis. waar de achttien wijzen van goud op een plank langs de muur stonden Hij had haar de zijden dra perieën kunnen'tonen en de witte papa gaai van Kuanyin. (wordt vervolgd) i

de Stem | 1954 | | pagina 3