Kanaal Bath-Standdaarbuiten -Moerdijk Zevenhonderd wielrenners trokken ter beevaart Rapport wordt naar Den Haa en Brussel gezonden Veel doden in India? IN FRANKRIJK NOG 22 SLACHTOFFERS Voorstel van de heren Steenhergen van Cauwelaert Uitbarsting onvermi Verbetering blijft aanhouden „Johan Maurits van Nassau terug uit Korea WESTELIJKE VOORSTELLEN INZAKE KOREA Mgr Mutsaerts zegende de fietsen DAGBLAD VOOR De toestand rond de Merapi Ten Westen van Bergen op Zoom Grondwetsherziening De gezondheid van de H. Vader Besprekingen met pro-secretarissen gaan door Thans scheepsramp VIERJARIG KIND ONDER DE TREIN Suske en Wiske Eindelijk gaat het kwik dan boven nul Ziekentransport door de lucht Vandaag op de Berlijnse conferentie: J Enkele buien Kwakkelweer Bossche Sint Jan schudde op zijn grondvesten Stentorstem Boventallige onderwijzers f Muzikale list in Kerkrade 94e JAARGANG No. 20948 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) 1 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage t U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, DOST BURG. Nieuwstraat 41. Tel. na_35_) In een in 1950 uitgebracht rap port waren een aantal projecten opgenomen, waarvan het op boven staand kaartje uitgebeelde in grote trekken overeenkomt met wat de heren Steenberglie en Van Cauwe laert thans voorstellen. O JN BRUSSEL VERLUIDT, dat overeenstemming is bereikt tus sen oud-minister mr M. P. L. Steenberghe en Frans van Cau welaert, voorzitter van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, inzake een plan tot aanleg van een nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding. Dit plan zal nu naar de twee regeringen gezonden worden. zonder enige verbintenis vij£ projec ten toe en wel voor een verbinding via Bath-Krammer, van Antwerpen via Bath naar de Krammer, van Bath via Halsteren naar Dintelsas, van Ant werpen via de Oosterschelde naar Moerdijk en van Bath naar Moerdijk. Aan de heren Steenberghe en Van Cauwelaert werd na het verschijnen van dit rapport opgedragen gezamen lijk een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbin- ding. Deze heren schijnen nu over eenstemming bereikt te hebben op een plan, dat zo ongeveer overeenkomt met het vijfde (vrijblijvende) project zoals dit in het rapport was opgeno men. VERZET VERWACHT. In de krater van de Merapi op Java vertonen zich de onmiskenbare teke nen van een uitbarsting. Een Indo nesische verslaggever, die met een vliegtuig over de vulkaan is gevlo gen, heeft een blauwachtige rook waargenomen, die duidt op 900 gra den C. Aan de westzijde van de kra ter is de lavaprop nu duidelijk zicht baar. Deze prop is nu reeds groter dan in de rampzalige dagen van 1930. En daarom hoe vreemd het ook moge klinken meent de vulcanolo- gische dienst in Indonesië, dat de prop niet vlug genoeg naar beneden kan komen. Iedere dag langer bete kent een grotere omvang van de te verwachten catastrophe. PRESIDENT EINAUDI van Italië zal vandaag een nieuwe premier aanwij zen. Er worden namen genoemd van Scelba en de Gasperi. DE „IJZEREN DIVISIE" van de Viet- minhs, die uit 12.000 man bestaat, schijnt zich gereed te maken voor een nieuwe stoot in de richting van Loe- ang Prabang. VIER MEXICAANSE steden in de staat Chiapas zijn zwaar door een aardbeving getroffen .Er zouden tal van personen zijn gedood en duizen den gewond. Er is grote schade aan gericht. ACHT PERSONEN, w.o. zeven jonge kinderen, zijn om het leven gekomen bij een brand te Springfield in de Amerikaanse staat Missouri. Bij de brand werd een huis van vier ver diepingen vernield. DE TWEE Tsjechoslowaakse vliegers die met hun oefenvliegtuig in Beieren zijn geland, zullen op hun verzoek weer naar Tsjecho-Slowakije terug keren. EEN AMERIKAANS vliegtuig van de luchtmacht is met 16 personen aan boord in Alaska neergestort. Men weet. dat een aantal inzittenden het ongeluk heeft overleefd, maar het slechte weer belet de reddingswerk zaamheden. CEES LASEUR, een van de direc teuren van de Haagse Comedie, is Zaterdag in Den Haag in het huwe lijk getreden met mevrouw Joan de Bruine Groeneveldt. WOLGENS „Het Laatste Nieuws" wordt in het verslag der beide heren de aanleg aanbevolen van een kanaal, dat de landengte van Z.-Be veland doorsnijdt ten Oosten van Bath. Dit kanaal zou achter een aan te leg gen dam de Oosterschelde oversteken om ten Noorden van Bergen op Zoom de Brabantse vaste grond te bereiken. Van daar af zou het kanaal in Noord- Oostelijke richting lopen tot vlak bij het plaatsje Moerdijk, waar het zou uitmonden in het Hollandsch Diep. Het kanaal zou van Bergen op Zoom tot Standdaarbuiten de scheiding vol gen tussen Hoge en lage gronden. In het laatste gedeelte tot Moerdijk zou het kanaal dwars door de polders lo pen. In bevoegde kringen te Brussel wei gerde men deze inlichtingen te beves tigen of te ontkennen. We menen te mogen aannemen, dat de inlichtingen van „Het Laatste Nieuws" in grote trekken juist zijn. EEN STUKJE GESCHIEDENIS. \WE HERINNEREN ERAAN, dat op een ministersconferentie der Be- neluxlanden in Maart 1949 een ge mengde Nederlands-Belgische com missie werd samengesteld, om de waterwegenkwesties tussen Nederland en België te bestuderen. In die com missie zaten ook de heren Steenber ghe en Van Cauwelaert alsmede voor Nederland J. Brautigam en G. H, Crone, voor België A. Delmer en prof. Fredericq. Die commissie wist in een rapport, in November 1950 aan de regeringen aangeboden, een gemeenschappelijke oplossing voor te stellen voor de Stop van Ternaaien en de verbinding Gent- Terneuzen. Inzake de Schelde-Rijn- verbinding bleef echter een contro verse bestaan. Van Belgische zijde stelde men voor een gesloten kanaal van Antwerpen via Wouw en Stand daarbuiten naar Moerdijk. Van Ne derlandse zijde bestreed men de Bel gisch inzichten op verscheidene pun ten. Wel voegde men aan het rapport TNTUSSEN is het veel gezegd, als 'n Reuter-bericht uit Brussel be weert, „dat wellicht spoedig een ka naal zal worden aangelegd tussen de Ryn en de Schelde". Regering en Sta- ten-Generaal zullen het beslissende woord moeten spreken. Verwacht moet worden, dat uit Rot terdam hevig protest zal rijzen tegen dit plan en ook Professor Gerretson zal zeker weer een hevige agitatie trachten te leiden. Intussen kan worden opgemerkt, dat het traject, zoals het thans in de berichten wordt geschetst, strookt met hetgeen indertijd een Brabantse com missie voorstelde: geen rechtstreeks Moerdijkkanaah maar een verbinding welke Westelijk van Bergen op Zoom blijft en dan pas over het Brabantse land gaat lopen. Het kan uitstekend dienstbaar ge maakt worden aan de uitwerking der verschillende Waterstaats-plannen in het West-Brabantse land, die reeds zo lang op uitvoering wachten. Het is daarom ook van harte te ho pen, dat uit de aanbieding van dit plan nu spoedig definitieve voorstel len zullen geboren worden, welke de reeks van oude kwesties tot oplossing kan leiden. Staatscommissie is klaar ENE Staatscommissie tot herziening van de Grondwet heeft op 6 Ja nuari j.l. haar slotvergadering gehou den en haar eindrapport vastgesteld. Het Kabinet zal zich beraden over de werkwijze, welke gevolgd dient te worden, opdat spoedig kan worden bepaald, welke voorstellen der staats commissie voor indiening bij de Sta- ten-Generaal in aanmerking komen en in welke vorm deze aanhangig ge maakt zullen worden. ^ATERDAG heeft de Osservatore Romano, volgens het K.N.P. de volgende mededeling gepubliceerd: Met grote vreugde kunnen wij melden, dat de verbetering in de toestand van de H. Vader, waarvan wij Vrijdag melding hebben gemaakt, blijft aan houden. De H. Vader heeft een rustige nacht gehad en vanmorgen heeft hij zijn pro-secretaris van het Staatssecretariaat Mgr Mon- tini ontvangen en met hem geruime tijd over lopende zaken ge sproken. Zondagmorgen te 11 uur heeft de behandelende geneesheer van de Paus, prof. R. Galeazzi-Lisi het volgende communiqué aan de pers verstrekt: De H. Vader heeft een goede nachtrust genoten. Er doen zich geruststellende symptomen van verbetering voor; ook de maag was kalmer en rustig. De H. Vader blijft voortgaan zijn belangstelling te tonen in kerkelijke zaken. Vanmorgen heeft hij de pro-secretaris voor buitengewone Kerkelijke aangelegen heden van de Staatssecretarie, Mgr Tardini ontvangen. DIJ SURAT in India is Zondag een boot met ongeveer 120 opvaren den omgeslagen. Uren na het ongeluk waren nog slechts 18 personen gered. Voorts waren toen 23 lijken geborgen. De toestand van enkele geredden was zorgwekkend. De boot, waarop zich, tegen de aanwijzingen van de bemanning in, veel te veel pelgrims hadden inge scheept, sloeg om, toen het anker ge licht werd voor een tocht naar een eiland in de rivier, waar een religieus feest werd gehouden. De meeste pas sagiers waren vrouwen en kinderen. Latere berichten menen, dat vele opvarenden zwemmend de vaste wal hebben kunnen bereiken. TTET vierjarig zoontje van de heer M. Kompier te Hazerswoude (Z.- H.) is ter hoogte van de Zwaantjes- kerk door de electrische trein Utrecht- Leiden gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het jongetje was het ijs op de langs de spoorbaan lopende sloot overge lopen en had zich op de spoorlijn be geven, precies op het moment dat 'n trein kwam aanstormen. Hoewel de bestuurder onmiddellijk bij het ontwaren van het ventje op de lijn alle remmen heeft aangezet, kon hij het ongeval niet meer voorkomen. ONTSPORING ZATERDAGMIDDAG is tussen het station Beverwijk en de halte Hoogovens een goederentrein ont spoord. Vier wagons kwamen naast de rails té staan en blokkeerden het ge hele baanvak. Gedurende één uur werd de verbinding tussen Beverwijk en Velsen door bussen onderhouden. (Advertentie) vragen of jullie toch zeker alle maal meedoen aan de grote KINDER-PRIJSVRAAG Het is voor een heel mooi doel en je kunt er prachtige prijzen mee winnen. Voor welk doel dat Suske en Wiske geld nodig hebben? - Dat vertellen ze morgen. Zie aankondiging boven Suske en Wiske's Avonturen van Dinsdag. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau", dat op 21 November 1952 uit Den Helder naar Koreavertrok, is Zaterdag in ons land terug gekeerd. In verband met de weersomstandigheden voer de oorlogsbodem niet de haven van Nieuwdiep binnen, doch zette koers naar IJmuiden, waar hij des middags, gesleept door een sleepboot, binnenvoer. De „Johan Maurits van Nassau" vaart de grote sluis in IJmuiden binnen. JJOEWEL DAN EINDELIJK de dooi is ingetreden in ons land, worden van heinde en ver nog tal van berichten ontvan gen, die op ernstige gevolgen van de barre winter wijzen, n Frankrijk, waar de temperatu ren in de afgelopen 24 uur toch ook voortdurend gestegen zijn, kwamen nog 22 personen van de kou om. In Zuid-West-Frank rijk bracht een kleine stijging van temperatuur zware sneeuw val mee. TRISCOBBIO, een Italiaans dorp met een bevolking van 1131 zielen, houdt een vreemd record. In de afgelopen 62 jaar zijn hier slechts tien huwelijken gesloten. In alle gevallen waren de brui den jonger dan 19 jaar. VAN DE 26 patiënten in Den Haag. lijdend aan alastrim, zijn er Vrijdag 3 voor genezen verklaard. Van de 7 personen die in observatie waren, gingen er 2 naar huis. DE CONFERENTIE van de z.g. „Klei ne Commissie" in de West zal van ochtend plechtig door de gouverneur worden gesloten. BRITSE TROEPEN in Kenia hebben Zondag 30 km. ten Zuiden van Njeri bij een gevecht met verzetslieden 17 Mau-Mau-leden gedood, o.w. een „brigade-generaal" die medewerker was van „generaal China". f De weersverwachting tot heden- avond luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen-, hagel- of sneeuwbuien. In het grootste deel t van het land overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. t Temperatuur over het vriespunt tot lichte dooi. Vandaag: Zon onder 17.40 uur. 1„„ AAA wv i f Maan onder 0.00 uur. Morgen: t Maan op 9.50 i i jEDURENDE het weekeinde zijn belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling opgetreden. Een depressiegebied, afkomstig van de Oceaan, breidde zich over de Britse eilanden uit tot nabij ons land. Dit voltrok zich in zodanig tempo, dat het Zondag in ons land nog bijna overal tot het einde van de middag droog bleef. In Zeeland begon het echter omstreeks 17 uur te sneeuwen. De neerslagzone ver plaatste zich echter maar uiterst langzaam in noord-oostelijke rich ting, waarbij de activiteit van het front begon af te nemenAch ter het depressiegebied om, waar van de kern zich bij de Fa.rör bevond, transporteerden noordelij ke winden koude uit de Poolstre ken afkomstige lucht over de Brit se eilanden naar het Zuiden. Hierin kwamen bij temperaturen omstreeks het vriespunt sneeuwbuien voor. Na de frontpassage zal deze lucht over de Noordzee ons Icjid binnenstro men. Overdag is daarbij lichte dooi mogelijk, vooral in het Westen van het land. De lucht is echter wel zo koud, dat tijdens opklaringen in de nacht opnieuw vorst zal optreden. Het weertype voor de komende paar dagen kan het best gekarak teriseerd worden met de term kwakkelweer. Andere berichten melden, dat de Paus gedurende een gedeelte van de dag het bed verlaten mocht en op 'n ruststoel rusten, die 72 handswerks- lieden uit een fabriek te Buffalo in de staat New-York vorig jaar spe ciaal voor hem hebben vervaardigd. Niettegenstaande zijn zwakke ge zondheidstoestand gaf de H. Vader Zaterdag opdracht aan de Pauselijke commissie van Bijstand om een hoe veelheid voedsel, kleding en genees- midden te zenden aan de bergdorpen ten Zuid-Westen van Rome, die on langs door zware sneeuwstormen zijn getroffen. Overal ter wereld bidden katholie ken voor het herstel van de Paus. Zondagavond laat bereikte ons het bericht, dat Z. H. de Paus weer enig vloeibaar voed sel heeft kunnen gebruiken. WANDAAG zullen de vier ministers van Buitenlandse Zaken in Ber lijn in geheime vergadering bijeen komen. Westelijke afgevaardigden hebben verklaard, dat de drie Weste lijke ministers Molotof voorstellen zullen doen betreffende de Koreaan se impasse. Zij zouden een bespreking voorstellen, waaraan behalve de Grote Vier ook communistisch China en Noord- en Zuid-Korea zullen deel nemen. Men verwacht van de bijeen komst van vandaag slechts een korte officiële verklaring. Zaterdag heeft minister Eden voor gesteld, dat de vier ministers hun besprekingen over het Duitse vraag stuk. die „tot dusverre slechts tot een impasse hebben geleid" staken en overgaan tot de behandeling van het Oostenrijks staatsverdrag. „We kun nen dan later nog altijd op Duitsland terugkomen," meende Eden. Molotof kon met dit voorstel niet accoord gaan. Ter geruststelling van Rusland bood de Britse minister aan de looptijd van 20 jaar van het in 1942 getekende Brits-Russische ver drag van wederzijdse bijstand, te verlengen. „Alle andere manieren om de bezorgdheid van de Sowjet-Unie voor haar veiligheid weg te nemen, zullen wij gaarne overwegen," aldus Eden. TTET was een zeer gebeuren in die (Van onze sportredacteur). ^/IELRENNERSBEDEVAART naar Den Bosch. Prachtig initiatief voor een hoog verheven doel: bescherming af te smeken van de Zoete Lieve Vrou we van Den Bosch, voor het komende seizoen. Een schitterend geslaagd ini tiatief van de R. K. Tilburgse wielerclub „Pijnenburg" (onder auspiciën van de Ned. Katholieke Sportbond), want niet minder dan 700 renners van wie lerclubs uit Noordbrabant en enkele uit Zeeland, namen er aan deel. Een uitbundige groei dus, want vorig jaar, toen deze bedevaart voor de eerste maal gehouden werd, werden circa 150 coureurs geteld. 7 EVENHONDERD renners aan de „start"! Welk wielercomité heeft heeft er zich ooit op kunnen beroe men? Kapelaan Em. van den Heuvel, geestelijk adviseur van „Pijnenburg", de enige op dit gebied in het bisdom Den Bosch ,een Don Camillo onder de wielrenners, met een stentorstem, die zelfs de St Jan op haar grondvesten kon doen schudden, toen hij in de Mariakapel de rennende bedevaart gangers toesprak, had de teugels bui ten en binen de kathedraal stevig-ge- moedelijk in de hand. WAAR BETER TERECHT? Hans Dekkers wordt tijdens het défilé belangstellend door Mgr. ,W. Mutsaerts geïnformeerd naar zijn verwachtingen in het komend seizoen. Links van de beminnelijke bisschop, Jan van Grinsven, voorzitter der T-W-C. .Pjnenburg." P)AAR was geen lawaai aan de start, geen kermismuziek, geen zenuw achtig gedrang onder het spandoek geen massage-olie-geur, geen fluister! gesprek over combientjes. Deze Zondag waren zij voor een edeler doel, dan de concurrent te „vloeren" om materieel gewin, teza men gegroept, rond twaalf uur, aan de voet van de imposante basiliek. Nu ging het om verwerving van gees telijke goederen, om het zieleheil van henzelf en hun dierbaren. En bij wie konden de coureurs, zo vaak soms in ongebreideld enthousiasme hun leven in de waagschaal stellend, daarvoor beter terecht dan bij de Zoete Lieve Vrouw. indrukwekkend immense kathe draal. De ruwe bolster, die deze sport mensen vaak omhult, hadden zij dit maal thuis gelaten. Ge had moeten zien, hoe voorbeeldig zij het prach tige middenschip betraden en met welk een devotie zijn hun plaatsen in namen. aangewezen door kapelaan v. d. Heuvel en Jan van Grinsven o.a., voorzitter van Pijnenburg", de sti mulerende figuur van deze bedevaart, beide terecht trots op het succes. Een verheffend schouwspel, dat de beoefenaren der wielersport, een krachtige duw omhoog geven zal in de ogen van zovelen, die zich vaak slechts smalend over „die coureurs" uitlaten. VOORBEELDIG DEHALVE die 700 renners, waarvan de meesten op de racefiets wa ren gekomen Jan Westdorp uit 's- Heerenhoek moest 100 kilometer af leggen om er te kómen! werden nog wel ééns zoveel clubbestuurders, verenigingsleden en -supporters in het middenschip geteld, toen rector J. Michielsen, geestelijk adviseur van de N.K.S. Bisdom Den Bosch, naar het altaar schreed en in hoge tegenwoor digheid van mgr Mutsaerts het Mis offer opdroeg. Het was zeer devoot en voorbeeldig! ENKELE RONDEN VOOR NI A dc H. Mis begaven alle renners zich naar de Mariakapel, waar kapelaan v. d. Heuvel een toespraak hield, na te hebben geopend met ge bed en de intentie: Moeder Maria, be scherm onze renners in het komende seizoen". „Ge ligt enkele ronden voor", aldus begon de geestelijke adviseur, zeer toepasselijk. Terwijl anderen plannen maken om ter bedevaart te gaan, zijn wij er al, in deze kathedrale basiliek, aan de voet van het miraculeuze ge nadebeeld der Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. „Er zullen er misschien zijn, die het vreemd vinden, dat wij hier zijn: die het vreemd vinden, dat gij met de fiets uw sport beoefent. Maar het gaat er niet om, wat anderen er van den ken, maar wat Maria, Uw aller Moe der, over U denkt. Zij constateert in dat eenvoudige rennershart een le vendig geloof, dat vandaag een daad stelt". GEBED VOOR DE PAUS DESTE sportvrienden in Christus", aldus vervolgde kapelaan van den Heuvel, „gij hebt vandaag een ontroerende daad gesteld, door op de ze wijze de oproep van de N.K.S. te beantwoorden. Gij hebt alle omstan digheden (de koude o.a.) voor lief genomen. Niemand en niets heeft U terug kunnen houden en ik prijs Uw correcte houding tijdens het H. Mis offer, zeer. Gij beoefent een sport, waarin geen plaats is voor een flau we kerel. Zoals ge de periode tussen start en finish tijdens een wedstrijd ziet, met het doel te zegevieren, zo is ook dc weg in het leven: hard soms en moeilijk, maar als gij in dit leven gesoigneerd wordt door de Heilige Moeder Gods en U onder Haar hoede blijft stellen, kunt gij alle met succes de eindstreep halen". De samenkomst in de Mariakapel werd besloten met het bidden van vijf Weesgegroeten voor Z.H. de Paus en het Marialied. ZEGENING fGAARMATE de massa's opgewaaide sneeuw in Frankrijk smelten, her neemt het verkeer langzaam zijn nor male loop. In Duitsland werd gisteren nog ge waarschuwd voor strenge vorst, in België bleef het gisteren ook vriezen. Langs de kust viel 's avonds sneeuw. De verkeerspolitie in Doornik is te gen de kou gewapend met draagbare verwarmingsapparaten. Italiaanse vliegtuigen moesten Zon dag nog voedsel neerwerpen bij zes dorpen in de Abbruzen, die door sneeuw zijn ingesloten. In de West-Duitse kanalen zijn ruim duizend schepen vastgevroren. Hiervan liggen er 736 in het kanaal tussen Dortmund en de Eems. Merk waardig is, dat men in St. Nazaire in een groot koelhuis electrische ver warming moest aanleggen om te voor komen, dat grote hoeveelheden vlees en fruit door de vorst zouden beder ven. GEVAARLIJK IJS. TN ONS LAND, waar De Bilt voor de komende dagen „kwakkelweer" heeft voorspeld, gaan weer gevaar lijke dagen aanvangen. Reeds al te vaak heeft de dooi slachtoffers geëist onder degenen, die nog geen afscheid kunnen nemen van de ijspret. Vier mannen uit Dokkum zijn Za terdag, toen het nog vroor, van de Waddenzee naar Ameland gelopen. De burgemeester van Ameland heeft met nadruk betoogd, dat deze tocht levensgevaarlijk is. GASVERGIFTIGING. LAAARNA begaven alle renners zich naar hun fietsen en ontvingen de zegen van mgr Mutsaerts, die alle een succesvol seizoen toewenste. Met de harmonie „Glorieux", het prachtig ge- uniformeerde corps van het St Jo- sephsgesticht uit Den Bosch aan het hoofd, werd ten slotte langs mgr Mut saerts gedefileerd. Een bizonder ge slaagde bedevaart behoorde daarme de tot het verleden. r\E KOU kan de meest onverwachte gevolgen hebben. Dat heeft een gezin in Alphen aan de Rijn onder vonden, toen daar de onder de straat gelegen gasleiding door de vorst on klaar was geraakt. Nadat de leden van het gezin reeds een week onpas selijk waren en hoofdpijn hadden, werd de toestand op het einde van de week zo ernstig, dat de vader en de moeder plotseling buiten bewustzijn raakten. Gelukkig kon tijdig worden ingegrepen, zodat de gevolgen niet al te ernstig waren. In Wissekerk werd een van de in woners, de heer de Looff, zo ernstig ziek, dat overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk was. Aangezien Wissekerke op het geheel door ijs ge- isoleerde Noord-Beveland ligt, moest dc hulp worden ingeroepen van een helicopter, die het transport naar Goes inderdaad tijdig opknapte. Een vliegtuig uit Leeuwarden moest een zieke bewoner van Schiermonnik oog naar het ziekenhuis in Leeuwar den brengen. MARKER BRUILOFT. U*R ZIJN gelukkig ook berichten, die het koude weer van een optimisti scher kant bezien. Zo worden op Mar ken voorbereidingen getroffen om, bij aanhoudende vorst, op 12 Februari op de Gouwzee bij Marken een grote ouderwetse Marker bruiloft te hou den. Voor Rijksrekening MINISTER CALS heeft een circu- laire aan de gemeente- en school besturen doen uitgaan met verzoek het aantal leerlingen per leerjaar naar de toestand van 16 Januari 1954 op te geven. Aan de hand van die op gaven zal worden nagegaan, of de verdeling van de leerlingen over het aantal verplichte onderwijzers zóda nig is, dat een boventallige onderwij zer voor Rijksrekening dient te wor den toegestaan. De nieuwe Zondagswet heeft in Kerkrade bijna moeilijkhe den pebracht ten aanzien van een oude traditie. Het is daar namelijk gebruik, dat gouden echtparen met muziek naar de kerk en later weer naar huis worden gebracht. De Zondags wet bepaalt, dat er vóór 13 uur niet in het openbaar gemusi ceerd mag worden. Goede raad. was duur. Ah! niet voor die van Kerkrade! Zij hebben het fanfarecorps van het Duitse kerkdorp Strass be reid gevonden om op Duits grondgebied de klankrijke hon neurs waar te nemen. Het gouden echtpaar Crups-Quaad- vlieg woont in de Kerkraadse Nieuwstraat. die voor de helft in liet dorpje Strass ligt. Ter wijl de Duitsers de ere-muziek het luchtruim inzonden, betrok het Nederlandse corps in het allerdiepste stilzwijgen op Ne derlands gebied de erewacht....

de Stem | 1954 | | pagina 1