3P Donker gescharrel met zwartprijzige landbouwgronden Z-VLAANDEREN MIDDELBURGSE RECHTBANK Broeder Philippe te Hulst vierde gouden professiefeest FACTOREN, DIE HET BOUWPLAN VAN DE BOER BEPALEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 n OF ER EEN RIOOLPUT OPENGING J DE AFFAIRE Doktersdiensten Dienst dierenartsen Hoogtepunt was gelukwens van de H. Vader Interessante lezing van dr ir C.W. C. v. Beekom Waarschuwing om teveel op de te verwachten prijzen te letten A* j Suske en Wiske Lijdt niet langer In Middelburg gepakt BREDA'S KOOR NAAR BRESKENS Oplichter aangehouden te Terneuzen AXEL HULST OOSTBURG Snuif en wrijf AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG UUELKE MOGELIJKHEDEN er voor gewetenloze lieden steken in het ge scharrel met landbouwgronden tegen zwarte prijzen en tot welke drama's dit kan leiden, kwam gisteren al heel duidelijk uit bij de behandeling van de meineedzaak tegen twee commissionnairs, J. G. uit Amsterdam en M. S. uit Middelburg. TT IT het verhoor van verdachten en getuigen en uit het requisitoir van de Officier kwam het volgende uit de doeken. Op zekere dag had de klein-land- bouwer Boonman te Baarland, die idee had een boerderijtje te kopen, bezoek gekregen van beide verdach ten, die zeiden een boerderijtje te koop te hebben voor f 24.000, waar B. terstond op inging en grif, als zwart geld, een som van f 5000 in handen gaf van de heren. Het ging hier om het boerderijtje van de landbouwer Maison, die door G. en S. een bedrijf toegezegd was in Oudeschild in Gro ningen, groot acht h.a., waarvoor een prijs bedongen zou worden van f 45.000! Tevens werd M. beloofd dat hij f 25.000 zou krijgen voor het eigen boerderijtje, dat B. zou toevallen. G. wist zowel van B. als van M. een machtiging los te krijgen en verte genwoordigde aldus de twee partijen zelf. Intussen wist G. van de heer Boonman met allerlei verhalen nog tegen kwitantie verschillende be dragen af te pingelen, tot een som van f 9200, waarmee de man van al zijn spaarpenningen „bevrijd" was en ook nog geld moest steken in het in zaaien van het z.g. gekochte boerde rijtje. De heer Moisson was intussen (Advertenties) Dit is een bijzondere aan bieding voor iedereen die kousen draagt. Een van de grootste fa brieken bood ons haar totale voorraad Bemberg zijden kousen aan, omdat zij haar hele machinepark inrichtte voor Nylons. Goed, wij willen graag aannemen dat er steeds meer Nylons verkocht worden, maar gaat U de was doen, de gang schrob ben of de kamers schoon maken, met Uw beste Nylons aan? Wij geloven dat er nog duizenden huismoeders in Nederland zijn, die beslist interesse hebben voor de kousen van deze fabriek, vooral daar het de beste zijn uit hun collectie, die normaal voor 2.10 per paar worden verkocht. Dameskousen van een fijn weefsel, met volledige mindering, de hiel en teen dubbel versterkt en een zeer elastisch antiladder boord. Postklanten, schrijft met spoed, want vanaf heden begint de verkoop van deze Bemberg zijden ge minderde kousen (met opening in boord), de lengte in evenredigheid tot de maat, in diverse kleuren, in 81/2t/m 101/2 nu per drie paar Per klani niei meer dan 6 paet Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON X 1800-82660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND in Groningen op verkenning uit ge weest, maar kreeg al gauw vermoe dens, dat er iets scheef zat. daar al zijn pogingen om de f 25.000 van het eigen bedrijf binnen te krijgen op niets uitliepen. Tenslotte zag h(j van de Groningse verkoop af en meende door intrekking van zijn machtiging ook de voorlopige verkoop van zijn eigen boerderij ongedaan te kunnen maken. Intussen was een complicatie ontstaan, omdat de heren begrepen dat de notaris geen contract kon opma ken voor het zwarte bedrag van f 25.000, daar de schatting slechts ruim f 12.000 was en de koopakte al leen op laatstgenoemd bedrag ge grond mocht worden. Op aanraden van G. ging uiteinde lijk Boonman een civiele procedure aan tegen Moisson om de levering van de boerderij af te dwingen. In deze civiele procedure, die vo rig jaar voor de Middelburgse recht bank diende, zijn door G. en S. onder ede verklaringen afgelegd, die naar het oordeel der Justitie niet klopten met de waarheid. Het zwaartepunt was gelegd op de verklaring, dat G. en S. met Boonman een afspraak had den gemaakt dat hij behalve het zwarte geld ook nog 1'i pet. pro visie betalen zou. B. wist van een af spraak niets af. Hij kon echter niet positief zeggen of G. bij de notaris daar een balletje over had opgewor pen en daar was S in geen geval bij geweest. S. had reeds meineed toege geven maar G. hield nu nog staande dat hij overeengekomen was met B. omtrent die provinsie, wat de presi dent als dat waar geweest zou zijn, „een onbeschaamdheid die ten hemel schreit", noemde! S. KREEG SCRUPULES QE consequentie van de procedure is, zei de Officier, dat, indien M. die mocht verliezen, hij genoegen moet nemen met de f 12.400 in de koopacte genoemd en ook nog de kosten van het geding moet betalen, waardoor hij van zijn bedrijf wordt gestoten en practisch geruïneerd is. S. had hiertegen toch wei bezwaar gehad en op een schikking aange drongen, maar G. dreef door en spot te tegen B.: „Ik maak hem tot str FIJNE PRACTIJKEN te hij direct al een winst van f 7000, doch door een schelmenstreek ge volgd door intimidatie wist hij, toen het tot afrekening kwam bij een Groningse notaris, het zware geld weer een bedrag van f 7000 dat eerder aan de eigenaar was uitbe taald, weer in te pikken, bij welke manipulatie een Amsterdamse advo caat bemiddelde. Dit ontlokte de Of ficier de opmerking, dat als de Raad van toezicht, de brieven, welke deze advocaat met G. heeft gewisseld, lezen zou, het voor hem wel eens waaien kon. Een der toppunten in deze geschie denis was, dat G. aan S. berichtte, dat het zwendeltje in Groningen mis lukt was, om daardoor de buit geheel in eigen zak te kunnen steken. Het verleden van G. was ook alles behalve fraai en mede om dit en om de ernstige gevolgen welke het optre den van hem zal kunnen hebben, cis- te de Off. tegen G. drie jaar gevan genisstraf. Tegen S„ die minder schul dig is, vond de Off. twee jaar vol doende. De verdachten werden verdedigd door mr Smeets uit Amsterdam en mr Vlaming uit Middelburg. Uitspraak over 14 dagen. (Advertentie) Niks zeggen hoor....! U)E VLISSINGSE wethouder van onderwijs is de verschillende scholen langs geweest om te zien of de temperatuur wel hoog ge- noeg was. Zo kwam hij op een kleuterschool waar hij de kinde- ren vroeg of zij het ook koud had- den. Allemaal riepen ze nee, maar S de wethouder zag dat er verschil- J lende kinderen met de handen on- der de truitjes zaten, zodat hij J zijn vraag herhaalde. Hij kreeg echter hetzelfde antwoord. Toen hij zich omdraaide hoorde hij een van de kleuters tegen zijn buurman zeggen: „Niks zeggen hoor, want het is de dokter". "TE Goes wordt Zondag dienst gedaan 1 door dokter Griep; te Middelburg en Vlissingen resp. oor doktoren Rey- erse en Sluyter en te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Staverman Dokter Luykx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dok ter Folmer en dokter1 Kiviet te Bors- sele voor dokter Gelderblom. QP zuid-Beveland West wordt Zon- dag dienst gedaan door de heren A, Elzerman te Goes en Joh. Klaassen te Heinkenszand. ftuwè en gesprongen handen? KALODERMA gROEDER PHILIPPE, die in liet Maristenklooster te Hulst zijn gouden pro fessiefeest vierde, aanvaardde de felle, droge kou als een speciaal voor hem bedoeld feestgeschenk van Onze Lieve Heer. Want dr oude broeder is asthmalijder en bij zulk droog koud weer voelt hü zich het best. Zo was hij in betrekkelijk goede conditie voor zijn gouden professiefeest. QM te illustreren welk gevaarlijk man G. voor de maatschappij is, vertelde de Off. nog hoe het verder met de Groningse boerderij was ge lopen. G. had die verkocht aan een ander slachtoffer voor f 42.000 en daar hij haar had gekocht voor f*35.000, maak- Elk der huizen van de kloosterpro vincie der Maristen had een vertegen woordiger gezonden: een broeder na mens de huizen waar de broeders de Maristen helpen, een pater van die huizen waar de Maristen helaas geen broeders rijk zijn. Zo verhoogden een tiental gasten de vreugde. Onder de plechtige Hoogmis hield pater Jos van Benthem. nu directeur van de H.B.S. in Groenlo (van 1934 tot 1945 was hij broedere Philippe's Overste) de feestpredicatie. De barre koude had hem niet weerhouden naar Hulst te komen om er zijn dankbaar heid te betuigen aan zijn trouwe hel per van weleer. Na de preek her- nieuwe de jubilaris zijn kloostegelof- ten en alle aanwezige paters en broe ders na hem. Het was een hoogtepunt van de feestdag, toen Pater-Overste van het TN DE jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting I „Walcheren" heeft de Rijkslandbouwconsulcnt dr ir C. W. C. van Beekom, gesproken over de factoren, die het bouwplan bepalen. Dr van Beekom heeft de zeer vele landbouwers, die naar het Ned. Koffiehuis te Middelburg waren gekomen, heel wat suggesties gegeven en ook ver schillende waarschuwingen uitgedeeld, o.m. met betrekking tot het te veel rekening houden bij de vaststelling van het bouwplan met te ver wachten prijzen van diverse producten. A ls laatste factor noemde de heer van Beekom de te verwachten prijzen. Hij vond het maar een ge vaarlijke zaak. Het beste voorbeeld is wei de uienteelt. Velen hebben er een lelijke strop mee gehaald. Ook de teelt van vlas stelt men vaak afhankelijk van de verwachtingen, die men ten aanzien van de prijzen heeft. De boer moet niet teveel op £én kaart zetten en wil hij toch een gokje wagen, dan zal hij een product moe ten zoeken, dat hem hoogstens één keer een strop kan bezorgen, maar dat niet zijn bedrijf in gevaar brengt. HUISHOUDELIJKE ZAKEN eerste en verreweg belangrijkste factor beschouwde de spreker de vruchtwisseling in verband met het behoud van de bodemvruchtbaarheid en het optreden van plantenziekten. Al behoeft de wet der vruchtwisseling niet meer zo streng te worden toege- Das als in de tijd. dat er nog geen kunstmest bestond, aan de andere kant moet ernstig worden gewaar schuwd tegen te grote eenzijdigheid, die het weerstandsvermogen van de grond nadelig beinvloed. Naast kunst mest zal ook groenbemesting moeten worden toegepast. Op Walcheren wordt normaal 2071. van het areaal door erwten in beslag genomen en dat vond dr. van Beekom beslist te fors. DE VEEBEZETTING Juvenaat bij het middagmaal de ge lukwensen kon overbrengen van de Pater Provinciaal-Overste, die jam mer genoeg verhinderd was en van de Hoogeerw. Pater-Assistent voor de Noordelijke Provincies. Ontroering greep allen aan toen Pater-Overste zelfs een telegram voorlas van de Paus: „De H. Vader zendt van ganser harte aan Broeder Philippe, die zijn gouden Professiejubileum viert, zijn vaderlijke gelukwensen en apostoli sche zegen". Het telegram was gete kend: Montini, pro-secretaris. Er waren talloze blijken van mede leven. vooral uit het land van Hulst. Broeder Philippe was daar zeer blij en gelukkig mee. De huisgenoten wisten nog twee fraaie cadeaux te vinden: een gemakkelijke en fraaie ruststoel en een leeslampje. Toen de jubilerende, oude broeder zich 's qvonds terug trok, zei hij: „Een ding vind ik jammer, dat ik jullie zoveel drukte heb bezorgd!" Maar dat is dan pok het enige ge weest waarvan hij ïspijt heeft en bo vendien was hij de enige, die dit be treurde, De paters en de broeders die het feest meevierden, betreurden dit zeker niet! hebben geld nodig en daarom gaan ze een wedstrijd houden. Suske en Wiske zouden graag hebben, dat IEDEREEN daaraan meedoet en niemand zal toch deze trouwe vrien- den in de steek laten. Hoe kunnen jullie Siiske en t \Viske helpen S Dat zullen zij jullie Maandag vertellen. Lees dan de courant p>E V'ELiJLZtillNü in verband met het voederplan werd als tweede factor genoemd. De boer zal van te voren moeten bekijken wat hij voor zijn vee nodig heeft en, uitgaande van de grootte van zijn grasland, moeten uitrekenen hoeveel voederbieten ge- teelt dienen te worden. Dit laat vaak veel te wensen over. Het bouwland moet, wat de voeder productie betreft, beslist worden be schouwd als een aanvulling van het grasland en niet omgekeerd. De spre ker gaf heel wat adviezen omtrent het beste beweidingssysteem, waarbij hij er op wees, dat ook de veebezetting in harmonie moet zijn met graslandare aal en voederproductie. DE AllBElDSBEZETTING ITEN derde, speciaal voor de Walcher- se gemengde bedrijven belangrijke factor is, de arbeidsbezetting met het oog op de verpleging en de oogst der gewassen. De practijk wijst uit, dat op Walcheren grote arbeidsstoppen, ook na de herverkaveling, moeilijk zijn op te vangen. Het aantal arbeidskrachten is be perkt en losse krachten kan men meestal niet krijgen. Daarom zal de boer zijn bouwplan moeten aanpassen aan de omstandigheid dat de arbeids markt niet elastisch is. In de topperiodes komt de boer voor een dilemma te staan. Hij moet kiezen en meestal wint het bouwland het. Er gaat dan soms goed gras verloren. Hij teelt uit financieel oog punt aantrekkelijke landbouwproduc ten. maar hij wil toch ook graag pro fijt trekken van zijn grasland en vee voeder gaan kuilen voor de winter. Dr. van Beekom was van oordeel, dat, wanneer de situatie zo ligt, het noodzakelijk zal zijn, de teelt van b.v erwten iets terug te brengen en zo nodig ook de weide-exploitatie iets anders op te zetten. In veie gevallen zal het wel mogelijk zijn niet het gras van de voor-, maar van de naweide te gebruiken. P\e voorzitter der vereniging, de heer P.C. Janse, sprak in zijn openings woord o.m. over de goede samenwer king met de Landbouwvoorlichtings- dienst en over het nog steeds groeien de ledental. De penningmeester, de heer W. Verhage. kon een batig saldo van f. 343.87 melden. Tot nieuwe be stuursleden werden benoemd de heren A. Bosselaar te Aagtekerke en A. Janse Jr. te Koudekerke. (Aclvertent-ei door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth., drog. f 0.95. Met gestolen fiets uit Roosendaal T"NE Roosendaalse dief, die enige da- gen geleden een fiets weghaalde in zijn woonplaats, meende handig te zijn. Handiger was echter de eigenaar van een pandjeshuis te Middelburg, die de te koop aanbieding van de fiets een beetje verdacht vond. Hij belde dq politie met als resultaat, dat de dief nu eindelijk in Roosendaal ach ter slot en grendel zit. Contactbijeenkomst Zeeuwse gerepalrieertlen 7ATERDAG 13 Februari zal in Sluis- kil een Contactbijeenkomst worden gehouden voor gerepatrieerden. Deze bijeenkomst staat onder auspiciën van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel werk. Er zij op gewezen, dat ze niet zoals eerder mee gedeeld. in hotel Meert gehouden wordt, doch wegens verbouwing van genoemd hotel in het Patronaatsge bouw. Sluiskil ONGELUKKIGE VAL Tijdens het verlaten van de fabriek kwam de heer J. H. uit St. Jansteen zodanig te vallen dat de ontboden arts een hersenschudding constateerde zo dat het slachtoffer per ambulance naar de R.K. Verpleging alhier moest worden vervoerd. DE GOUDEN BRUILOFT Zoals te verwachten was heeft het gouden paar Ko en Sjoke welke zijn gouden huwelijksfeest vierde een gro te belangstelling ondervonden. Talrij ke felicitaties en gelukstelegrammen mochten zij die dag in ontvanjst ne men. Een buitengewone verrassing was wel dat namens de buurtschap Stro- dorpe een passend geschenk werd overhandigd. Sas van Gent Bezoek aan pastoor van Mechelen TITET jongens- en mannenkoor en de -"-J- Schola Cantorum van de St Bar bara-kathedraal gaan morgen een be zoek brengen aan de oud-directeur, pastoor J. van Mechelen te Breskens. Om zeven uur 's morgens zal het uitgebreide gezelschap vertrekken en na aankomst zai het koor, tijdens de Hoogmis de Missa Brevis, indertijd onder directie van pastoor van Me chelen bij de viering van het eeuw feest van het Herstel der Bisschoppe lijke Hiërarchie uitgevoerd, nog eens zingen. De leden van het koor zullen ver volgens bij verschillende Breskense parochianen worden ondergebracht. Ook zal het koor het Plechtig Lof zingen. Het mannenkoor keert via Antwer pen terug, waar de opera Carmen zal worden bezocht. De Schola Cantorum en het jongenskoor gaan over Ber gen op Zoom, waar bij de broeders van Huybergen een filmvertoning zal worden gegeven. Hij bleek „oude bekende te zijn QP verzoek van de politie te Hil- versum werd te Sluiskil aange houden de 32-jarige los werkman J. de E. Hü had in Hilversum een duur fototoestel gekocht, maar had „verge ten" te betalen. Bovendien werd hij van enige kleine oplichtingen ver dacht. Toen de man in afwachting van zijn transport aan het politiebureau te Terneuzen verbleef, bleek dat hü ge heel overeenstemde met een signale ment dat ongeveer een jaar geleden door een der plaatselijke juweliers werd verstrekt. Toen daar een man was geweest die een horloge wilde kopen voor een ziek neefje, dat we gens t.b.c. in een tentje zou liggen. Hij zei dat het een gezamenlijk ca deau van de familie was en ë/ilde het horloge eerst aan de familie laten zien. Het werd hem zonder betaling meegegeven en het horloge werd nim mer teruggebracht. De door hem opgegeven naam en id;es bleken vals te zün. Bij huiszoe- ;ing werd het horloge ten huize van B teruggevonden. Hij had het zelf jebruikt en het zieke neefje bestond niet De man is naar Hilversum over gebracht en zal zich t.z.t. voor de rechter moeten verantwoorden. Onze gemeente in cijfers Zoals bekend is bedroeg het aantal inwoners onzer gemeente op 31 De cember 1953: 3946 d.w.z. 2716 meer dan in 1880. Toen waren er n.l. 1230 personen in Sas gevestigd, waarvan 587 mannen en 643 vrouWen. In 1900 was dit aantal gestegen tot 1638. in 1910 tot 2046, in 1920 tot 2549, in 1930 tot 3080, in 1940 tot 3323 on in 1950 tot 3614. Sinds de bevrüding van onze gemeente in September 1944 door de Canadezen nam het aantal inwoners toe met in totaal 007. Als men dan bedenkt, dat vanaf dat tijdstip tot he den 208 nieuwe woningen in de ge meente werden gebouwd, dan is deze bevolkingstoename zeker niet aan de hoge kant te noemen. Het aantal inwoners per km2 be droeg op 31 Dec. 1930 209,7 en op 31 Dec. 1939 222. De oppervlakte van Sas van Gent in vierkante kilome ters is 1469. De gemiddelde leeftüd van de be woners op 31 December 1930 30,81 jaar. De indeling der bevolking naar de kerkelüke gezindten op 31 Dec. 1909, 1920 en 1930 was als volgt: Ned. Herv.: resp. 9.34, 10,08 en 10,81 pet. R.K.: 89,26, 88.26 en 84,12 pet. Geref. Kerken: 0,62, 0,66 en 1,27 pet. Israë liet: 0,00, 0.04 en 0,00 pet. Andere kerkelijke gezindten: 0,47, 0.20 en 0,58 pet. en geen kerk gezindten: 0,29, 0,75 en 3,12 pet. Het grootste geboorte-overschot had de gemeente in het vijfjarig üjdvak 1902-1905 n.l. 174. Het aantal levend geborenen in dat tüdvak bedroeg 318, terwül 144 personen overleden. De hierbovenstaande gegevens zijn ontleend aan de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samenge stelde demografische documentatie. JONGENSJEUGDVVERK Door kapelaan H. van Beek is in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Westkade alhier onder beperkte om standigheden weer begonnen met het jongensjeugdwerk in vrij verband. Met het oog hierop werd door hem in het Parochiehuis een korte vergadering belegd, waarop verschillende katholie ke ingezetenen uit de gemeente hun idee en zienswijze omtrent de uitvoe ring van dit jeugdwerk konden geven. Verder ging het er vooral om mensen te vinden, die des Zondags een deel van hun vrije tijd beschikbaar wilden stellen om leiding te geven in het Jon- genspatronaat. Hierbij behoefde de ka pelaan geen vergeefs beroep te doen, want niet minder dan 24 heren stem den daarin reeds toe. Dit grote aan tal heeft dan ook tot gevolg, dat zij meer eenmaal in de 6 of 7 weken een vrije middag zullen moeten opofferen. De heren Ch, Schoonis, D. Bouhuijs en W. van den Dries verklaarden zich bereid de „top-leiding" te vormjn. JAARVERGADERING EHBO De afdeling Sas van Gent van de R.K. EHBo hield in net Parochiehuis aan de Westkade haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering, welke vrij goed werd bezocht. De secretaris van de EHBO. de heer M, Vereecken, me moreerde de voornaamste feiten uit het afgelopen jaar en wees er o.a. op dat bij de rampnacht in Februari 1953 de EHBO geheel paraat was, doch geen beroep op haar hulp moest wor den gedaan. Een opmerkelijk iets was ook, dat alle candidaten in het aige- jopen jaar voor het examen slaagden, wat zeer zeker een unicum mag wor den genoemd. De financiële toestand van de ver eniging is momenteel bevredigend. Dank zij een gemeentelijke subsidie kon het aantal verbandposten tot 5 worden uitgebreid. Deze verbandpos ten bevinden zich thans in de Zand straat, Oostdam (Passluis), Poel straat. Westkade en de „Nieuwe Wijk". Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de EHBo Sas van Gent een der sterk ste afdelingen uit de omtrek is, niet alleen wat betreft ledental, doch ook met het oog op de outillage. In de bestuursvacature wegens ver trek van mej. J. Bnon werd voorzien door benoeming van mej. G. Goossens. De penningmeester, de heer J. J. Bockstael, kon verder de leden geluk kig maken met de mededeling, dat de contributie met ingang van het 2e halfjaar -954 een kleine verlaging zou ondergaan. Voorts werd een dona- teurswerfactie in het vooruitzicht ge steld. terwijl nog een enxel woord werd gewijd aan net 15-jarig bestaan der vereniging. De herdenking hiervan valt op 13 Maart a.s.. doch nu deze. datum juist in de Vasten is gelegen heef men nog geen concrete plannen voor de viering van dit jubileum vast gesteld. Men stelt zich echter voor op 14 Maart e.k. een H. Mis uit dank baarheid te doen opdragen en verde re feestelijkheden tot na de vasten te verschuiven. Westdorpe Naar Oostende. Onze fanfare „Eikels worden Bomen" heeft dezer dagen een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het internationale muziekfestival, hetwelk deze zomer weer te Oostende in België zal wor den gehouden. Op de laatste verga dering werd besloten aan dit festival deel te nemen. raadplege men vooraf de huisarts. Een week na de inenting dienen de kinderen wederom op dezelfde plaats en uur aanwezig te zijn, waarbij de bü de geboorte-aangifte verstrekte inentingskaart van het kind dient te worden meegebracht. Indien dit niet mogelijk is kan met het trouwboekje der ouders worden volstaan. Hulst, 2 Februari 1954. Burgemeester en wethouders van Hulst, B.A.Th.M. Truffino, burg. J.F. v. Denderen, secr. 808-0 HET VOORSTE LEGIOEN Deze week draait in het bioscoopge- aouw een bijzondere film. welke vele oewoners van de streek bekend zal voorkomen, daar dit verhaal ais toneel stuk meerdere malen is opgevoerd. .Het voorste legioen" is een episode uit het oestaan van een Jezuitenseminarie in Lakeside; een zeer bewogen periode overigens. Het „wonder" van de ge nezing van pater Sierra is aanleiding tot vele verwikkelingen, waarin de jonge, ongelovige dokter Morren een grote rol speelt. Op verantwoorde wijze ls het moei lijke en tere onderwerp in deze film behandeld. Als tenslotte de dokter bekent dat hij „voor de grap" het zo genaamde wonder heeft veroorzaakt en deze bekentenis openbaar wordt, dan blijkt toch zijn verlamde vrien din plotseling te kunnen lopen. Dit ls wei een wonder: het wonder van het geloof. Deze film is een grote belang stelling waard. B. EN W. WILLEN CBVVT HANDHAVEN De gemeenteraad zal Dinsdagavond weer bijeenkomen, teneinde o.a. de be groting voor 1954 vast te stellen. In aeze vergadering zal tevens de lang verwachte gemeentelijke instelling voor maatschappelijk werk worden op gericht. Ook staat er een voorstel op de agenda, de Centraie Dienst voor Bouw en Woningtoezicht in O. Z.-Vlaande- ren te handhaven. SCHOORSTEENBRAND Bij de fam. W. alhier brak een schoorsteenbrand uit. Met een brand- blusapparaat wist men het van het vuur te winnen, zodat een en ander nog betrekkelijk goed afliep. Cling e JAARVERGADERING VAN DE K.A.B. De plaatselijke afdeling van de KAB hield haar jaarvergadering. De oe- langsteliing was zeer bevredigend. De nieuwe geestelijke adviseur kapelaan Gielliet evenals districtsbestuurder J. van de Voorde waren op deze bijeen komst aanwezig. De voorzitter, de heer B. de Keyzer, gaf een overzicht van verschillende aangelegenheden van het afgelopen jaar. Tevens bracht hij en kele tips naar voren, die in het jaar. 1954 verwezenlijkt dienen te worden. De heer J. van de Voorde gaf een uiteenzetting over het onderwerp Ne- deriand-Europa-de wereld". Op zeer overzichtelijke wijze gaf spreker een duidelijke uiteenzetting van de ver schillende manieren van samenwer- king betreffende de sociale toestanden. Tot slot sprak kapelaan Gielliet nog een kort woord over het nuttige Werk, dat door de plaatselijke afdelingen kan worden verricht. Lamsu-aarde GEMEENTE HULST Kosteloze inenting tegen pokken. Burgemeester en wethouders van Hulst vestigen er de aandacht op dat op Woensdag 10 Februari a.s. des voormiddags 10.30 uur in het Consul tatiebureau voor zuigelingen en kleu ters, Lange Bellingstraat 44 de gele genheid zal zijn opengesteld tot kos teloze inenting of herinenting tegen pokken, zulks voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. Bij twyfel omtrent de gezondheids toestand van een in te enten kind Teerdagen. De rij van teerdagen geraakt zo langzamerhand afgewerkt. De R.K. Jonge Boerenstand hield de ze week haar jaarvergadering, tevens teerdag, evenals de wielerclub „Wil- helmina". Koewacht VER. LANDBiOUW EN VEETEELT VIERDE 40-JARIG BESTAAN De vereniging „Lanbouw en Vee teelt". in onze gemeente beter bekend als de oud-leerlingen van Meester Re- mery, hield een algemene feestverga- dering ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan der vereniging. Voorzitter Baert opende de vergadering waar al le leden aanwezig waren en memoreer de in zijn rede het wei en wee der vereniging gedurende de afgelopen 40 jaar. Hij bracht hulde aan de oprich ters waarvan er nog één. n.m. de pen ningmeester. de heer Camiel Buijsse, op de vergadering aanwezig was. Als blijk van waardering werd de heer Buijsse namens de vereniging een ca deau aangeboden. De heer Buijsse dankte de leden en sprak de hoop uit ook het gouden jubileum te kunnen meemaken. Hierna bracht de secreta ris. de heer Ch. van Rumste verslag uit over de afgelopen 40 jaar. De ver eniging werd opgericht 19 Juli 1903 en bestaat uit alle oud-leerlingen van de landbouwwintercuisus. welke gegeven werd door Meester Remery. De eerste voorzitter was de heer Cam. van de Vijver, terwijl de heren Cam, van Dorselaer en Camiel Buijs se als eerste secretaris en penning meester fungeerden. Adviseur was de heer Remery. Tijdens de beide we reldoorlogen hield de vereniging zich stil doch hierna zijn verschillende mooie prestaties tot siand gekomen, om b.v. te noemen het gezamenlijk in kopen van kunsmest hetgeen veel voor delen gaf voor de leden. Ook wordt er ieder jaar een excursie georganiseerd. Tijdens deze vergadering werd ook de heer Em. Baert geluk gewenst aange zien deze sinds 3 Jan. 20 jaar net voor zitterschap in handen heeft Het feit, dat verschillende leden 25 jaar en lan ger de vereniging trouw zijn gebleven is een bewijs van een goede verstand houding in de vereniging. Na de ver gadering werd er gezamenlijk gedi neerd. waarna de avond In onderlinge gezelligheid werd doorgebracht met schetsen en declamaties. Heikant Toneeluitvoeringen Door ziekte van de regisseuru en enkle spelers, slaagde de muziekvereniging er deze winter niet in tweemaal voor het voet licht te treden Maar nu zal het er toch van komen, wan 21 en 22 Febr hoopt men..De Verschoppeling" op de planken te brengen. Na de pauze ver meldt het programma een blijspel. Overslag „VERLOREN": EEN AUTO In de Dorpsstraat werd 's morgens een personenwagen -aangetroffen, die onbeheerd scheen te zijn. Gedurende de gehele dag werd getracht de eige naar te vinden doch zonder resultaat. De politie heeft daarna de wagen op een erf geparkeerd voor een nader onderzoek. De auto bleek 2 verschil lende nummerplaten te hebben. Smok kelwaar was niet te bespeuren. Da politie van Wachtebeke heeft de auto in beslag genomen en naar de rijks wacht getransporteerd. Er is nog steeds geen eigenaar komen op dagen. Brand. Er brak op een nu zeer droog grasterrein, waar geregeld vlas wordt gespreid, brand uit. Door de sterke wind grepen de vlammen snel om zich heen zodat blussen bijna on mogelijk scheen. Er werd assistentie gevraagd aan de brandweer van Koe wacht. Na enkele minuten was deze met haar manschappen ter plaatse doch het onheil had een gunstige wending genomen, doordat een om geploegd stuk land het vuur belette verder over te slaan. VERKEERSEXAMEN Het „Verbond van Veilig Verkeer" heeft op advies van de „Commissie Eenheid in de Verkeersexamens" be sloten het schriftelyk gedeelte van het verkeersexamen te houden op Dinsdag 9 Maart en niet zoals aan vankelijk is gemeld op 2 Maart. Breskens ZANGERS OP BEZOEK Zondag zullen de „Schola Canto rum" en het zangkoor van de kathe draal van Breda, een bezoek brengen aan de R.K. Parochiekerk, waar zij de Hoogmis en het Lof zullen zingen. De schola onder leiding van de heer Tijn van Eijck zal de wisselende ge zangen van de 5e Zondag na Drie koningen zingen. Het Kathedrale zangkoor zal de Missa Brevir van Pa- lestrina uitvoeren, dit onder leiding van de heer Ja Frijters, directeur-or ganist van de Kathedraal te Breda. Sluis ONGEVAL OP HET IJS Op de verlichte vaart kwam bij het schaatsenrijden mevr. I. de W.-G. zo ernstig op het ijs te vallen, dat ze daarbij een been brak. Nadat ter plaatse de eerste genees kundige hulp was verleend, werd zij een woning binnengebracht aan de Kaai en op advies van dokter P. A. Staal naar het St. Anthonlus zieken huis-te Oostburg vervoerd. Zierikzee GEMEENTERAAD in de vergadering van de gemeente raad werd een wijziging in de jaar wedden van personeel van de Centrale Dienst goedgekeurd, evenals een kas- eeldlening ad f 60.000 a 3 3/8 pet. met een looptijd van 40 jaar. Aan de heer Buytens. leraar aan het Lyceum, werd eervol ontslag verleend. Aan de Ulo school werd met algemene stemmen benoemd de heer D. Ham te Gronin gen. Met het Prov. Bestuur werd contact opgenomen over de voedselvoorziening van het eiland dat door de vorst nu geïsoleerd ligt. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee: met AXEL. Centrum, 6.30 en 9 uur; In de klauwen der Maffia. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Het blauwe masker. GRAAUW. Om 5 uur vergadering van De Reisduif. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Re becca. LAMSWAARDE. 6 uur: toneeluitvoe ring Vrijheid Eendracht. MIDDELBURG. Schouwburg: Daar komen de tanks. Electro: Singing in the rain. Schuttershof: Alle heni aan dek. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Europa 51. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: By the light of the silvery moon. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verbo den verhaal. Concertgebouw, 8 uur: Carnaval ln Texas. VLISSINGEN. Alhambra: De zoon van niemand. Luxor: Mandy. AXEL. Centrum, 4.15 uur: In de klau wen der Maffia. 8 uur: By the light of the silvery moon. BOSCHKAPELLE. Café Ottjes: Prijs- piering t.b.v. Voetbalvereniging. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 3 en 7.30 uur: Het blauwe masker. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 15 en 19.30 uur: Pygmalion. GOES. Grand 3 uur: De schrik van de Tweede Compagnie. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30 uur: Het voorste legioen. 5.15 en 8 uur: Rebecca. ST JANSTEEN. Zaal Bea, 3 uur: schie ting. P. Cock, 4 uur: Piering. P. Hageman, 1 uur: Kampen. O. Calle 1 uur: kampen. J. der Weduwe, 6 uur: Prijskaarting. KAPELLEBRUG. J. Sturm, 6 uur Piering. KOEWACHT. A. Raes, 6 uur: Prijs kaarting voor konijnen. LAMSWAARDE. 6 uur: Toneeluitvoe- ring Vrijheid Eendracht. MIDDELBURG. Schouwburg: Daar komen de tanks. Electro: Singing in the rain. MOERBEKE. Alb. Wauters, 3 uur: schieting. OOSTBURG. Ledel, 4.30 en 8 uur: Europa 51. 2 uur: Treinroof in Mis souri. SAS VAN GENT. Olympia-theater 2.30 uur: Korea een heldenepos. 5 en 8 uur: Bij the light of the silvery moon. TERHOLE. Rustwat, 5.30 uur: Prijs kaarting. TERNEUZEN. Luxor 4.30 en 8 uur: Verboden verhaal. 2 uur: Carnaval in Texas. Concertgebouw, 8 uur: Carnaval in Texas. VLISSINGEN. Alhambra: De zoon van niemand. Luxor: Mandy. DE KLINGE. Kinema van D;jck, 7.30 uur: Het zwaard der wraak en De ban dieten van Eldorado. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Het voorste legioen. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De man in de monnikspij. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: By the light of the silvery moon. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Razzia in Triëst.

de Stem | 1954 | | pagina 2