.NIEUWE NEDERLANDERS" hebben nog vele zorgen Ronde van Nederland staat op stapel De toerrijders in de Elfstedentocht LJzendiike IMADEL erneuzen [RHAAL" RlëST" Sas v. Gent ■Vlaeminck Publieke Tribune NEDERLANDS UIT DE AETHER Brussel negeert Protocol van 1930 Een spelerscursus De ijsbanen blijven trekken Dramatische laatste minuten .EVERBAAR: DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 Na de wetswijziging van 15 Mei 1953 Waar zal ik dienen Activiteit van het W.K.A. Twee opslagloodsen door brand verwoest Sportieve wederdienst 145 minuten koers te Antwerpen Het was slechts een formaliteit.... Dit doen wij gelukkighier niet Kees Pellenaars neemt sportief gedeelte voor zijn rekening Wedstrijden en feesten overal Davos-rijders naar Amsterdam Boat-race training ging in het ijs 'T SPORT IN T KORT GEEN DIEPE ROUW IN ALLAHABAD Uitslag wordt later bekend gemaakt AANBESTEDINGEN MARKTEN HIU Ia |\S I dat liden is. Ibbeli lis, Irs, etc. (ig 7 Febr. te 5 en 8 tack, Paul Hörbiger |n August Neihardt Jessel verfilmd in br oog en oor. Igang alle leeftijden. lebr. Aanvang 8 uur kier Italiaanse Film- no Cervi - Antonella en van drie jonge, oijsterend, realistisch orgen deze vrouwen aheid Toegang 18 jaar. uari. Aanvang 8 uur el Poggio in n van internationale 18 Jaar. L IN TEXAS. DEN VERHAAL. Februari aanvang 8 Day en Gorden Mc. Musical SILVERY MOON romantisch en vol leeftijden. Dinsdag 9 g 8 uur. Het verhaal iel! en Dieter Borch een emotionele aanvang 2.30 uur SN EPOS" Alle leeftyden. nde advertenties zt?t» in de centrale com le Katholieke film- gina 2 van dit blad. THOMASFOSFAAT A 40% - CHILI- 1RRELS Vraagt inlichtingen Telefoon 119 PfcE merkwaardig verwarde toestanden waarin talrijke grens bewoners verkeerden ten opzichte van de nationaliteiten kwestie, beloofden na de wetswijziging van 15 Mei 1953, voor een groot deel opgelost te worden. Vele honderden grensbewoners, die tot nog toe als Belg te boek stonden, zouden dan immers auto matisch Nederlander worden, waarmee één hunner liefste wen sen vervuld zou worden. Nu dit gebeurd is kan men overzien wat de gevolgen van deze maatregel zijn. En het blijkt dat de toestand voor velen in tussen weer verwarder geworden is. Het schijnt wel onmogelijk te zijn, deze geplaagde categorie bewoners van Nederland een positie te geven, waarin ze niet telkens van de ene verrassing in de andere vallen. lijk. En alleen grensbewoners kunnen dat volledig begrijpen. WEDERZIJDSE VOORDELEN VT/at is er nu weer gebeurd? Toen degenen, die krachtens de nieuwe wet van 15 Mei 1953 Nederlander ge worden waren, goed en wel ingeschre ven waren, begonnen bij de nog voor de dienstplicht in aanmerking komen den onder hen, vanuit Den Haag af komstige papieren binnendwarrelen, waarin ze werden opgeroepen voor de keuring. Nu was dit het ergste niet. Velen zullen in aanmerking komen voor zo genaamde buitengewone dienstplicht, en vele anderen hebben reeds in Bel gië gediend, in de tijd dat ze nog uit sluitend Belg waren. Zij zullen waar schijnlijk vrijstelling krijgen. Degenen die nog zullen moeten die nen, krijgen evenwel ook van de Bel gische regering een oproep. Want Brussel beschouwt ai die automatisch genaturaliseerde Nederlanders dood leuk als Belgen. De schare der be zitters van twee nationaliteiten is dus weer aanmerkelijk groter geworden. Natuurlijk kunnen deze jongeman nen kiezen, in welk leger ze het „Voorwaarts, mars", willen beoefenen, en het is maar gelukkig dat een oor logje tussen beide bevriende landen tegenwoordig tot de ondenkbaarheden behoort, omdat het in dat geval lastig zou zijn tevoren uit te maken of men vriend of vijand wil zijn. Maar goed, ze kunnen kiezen. Voelen ze meer voor de Belgische wapenrok, dan ver leent Den Haag vrijstelling van de dienstplicht in Nederland, want het is moeilijk twee opperbevelhebbers te gelijkertijd te dienen. AFSTAND DOEN 7 egt zo'n nieuwe Nederlander ech- ter „ik ga in het Nederlandse le ger", dan beginnen de moeilijkheden. Brussel wil dan n.L geen vrijstelling geven, indien de betrokkene geen af stand doet van zijn Belgische natio naliteit. Daarmee handelt de Belgische regering in strijd met het Protocol van 12 April 1930, waarin wederzijds- werd overeengekomen in dergelijke gevallen vrijstelling te verlenen, naar gelang de keuze van de milicien. In het algemeen zou het volgens het Protocol er op r.eer komen, dat vrij stelling zou worden verleend door het land waar de betrokkene niet woon achtig is. Op het ogenblik trekt men zich in Brussel blijkbaar van deze overeen komst niets aan. Worden de consuls er op gewezen, dan antwoorden ze, „dat kan wel zijn, maar ik heb nu eenmaal mijn instructies van Brussel!" Nu kan natuurlijk iedere voor de dienstplicht in aanmerking komende, van de narigheid afkomen, door zijn Belgische nationaliteit te laten schie ten, maar.... daarvoor voelen de meesten niet veel. Het is n.l. soms erg gemakkelijk een dubbele nationali teit te hebben. Daarvan afstand doen kan een grensbewoner niet gemakke- NIEUW CONSULTATIE. BUREAU Als wij zoveel moed hadden en zo weinig verstand om een consultatie bureau op te richten voor het geven van adviezen bij moeilijkheden, veroorzaakt door inwoning, of waar men zich zou kunnen laten testen of men geschikt is om inwoning te verlenen of te vragen dan zouden wij zeker in onze over-bezeU te wachtkamer een rijmprent, of althans een geïllustreerd reglement ophangen met de volgende wenken: Een Nederlander kan nauwelijks een grotere liefdedienst bewijzen* dan door een gedeelte van zijn huis af te staan voor inwoning. 1.) Wie in komt wonen, krijgt niet het eigendom van een gedeelte van het huis, maar slechts het gebruik daarvan. 2.) Samenwoning vraagt dagelijks aan weerszijden grotere of kleinere offers waarvoor men niet blind moet zijn of de ogen moet sluiten, maar die men moet willen aanvaarden. 3. Samen-wonen vraagt méér dan een oppervlakkige alledaagse beleefdheid, maar een echte christelijke wellevend heid. 4.) Moet gij, wat de hemel verhoëde, de trap, het schuurtje of het toilet ge meenschappelijk gebruiken, wedijvert dan met elkaar in zindelijkheid, maar stelt yan het begin af ieders schoonmaak beurt vast, b.v. om de week of om de maand, en houdt U daaraan. Weest als goede buren voorkomend voor elkaar, maar weest niet zo dom om dagelijkse gebruiksvoorwerpen, zoals ^rijkijzer, stofzuiger, tuingereedschap of immergereedschap en derg. doorlopend Ul* te lenen of te vragen. -e?d 0verlo°Pt elkaar niet. Vrijheid - blij- 7.) Uw radio Uw kinderen Uw luidruchtigheid kunnen Uw medebewo ners evenzeer hinderen als omgekeerd. 8.) Spreekt bijtijds met elkaar over re delijke grieven. Lang opgekropte grieven geven alleen onbeheerste en onredelijke uitbarstingen. De andere partij begrijpt nauturlijk niet waarom dit of dat U nu opeens hindert. 9.) Bepaalt U by een meningsverschil tot het punt waarover het nu gaat en haalt niet alle mogelijke oude koeien uit de sloot. 10.) Zijn er spanningen of hebt gy een woordenwisseling gehad, doet dan nadien zo gewoon mogeiyk. Elke demonstratieve houding, elk uitdrukkeiyk wel of niet doen schept nieuwe vervelende situaties, en houdt de oorlogstoestand gaande. Als gij bovenstaande regels goed gele zen hebt, en eerlijk geprobeerd hebt ze na te leven, zullen onze adviezen waar- schynlijk niet meer nodig zyn. DE DIRECTIE "7o is er b.v. een vader van vier zoons waarvan er drie in België ge diend hebben en die nu alle vier voor de Nederlandse dienstplicht zijn inge schreven. De drie oudsten zullen hier wel vrijstelling krijgen. Maar de vier de, die nog geen soldaat is geweest, zal in het Nederlandse leger moeten dienen. Zou hij echter alleen in Belgie moeten opkomen, dan zou hij direct vrijstelling krijgen wegens broeder- dienstdie Nederland niet meer kent.' De perikelen der grensbewoners zijn vele. Geen wonder dat men het ge makkelijk vindt een dubbele nationali teit te bezitten, om tenminste af en toe van twee kwaden het minst kwade te kunnen kiezen, al naar gelang het TN een bijeenkomst van het Werk 1 Verband Katholiek Amateurtoneel in de provincie Zeeland was men al gemeen van oordeel dat een goede en Juiste vorming van de spelers hard nodig is, zo zelfs dat men een spelers cursus prefereert boven een regisseur of gecombineerde cursus. De activiteit van het W.K.A. in het komende stille seizoen zal dan ook op een dergelijke cursus worden gericht. Om een zo groot mogelijk aantal spelers van deze cursus te laten profiteren, zullen de lessen beurtelings in de plaatsen van de aangesloten clubs worden gegeven. De regiecursus, welke dit' seizoen te Hulst wei'd gegeven door de bekende Belgische regisseur Herman Brugge, is een ongekend succes gewoden. Daar deze cursus financieel mogelijk was door een financiële ste.un van de pro vincie hoopt men ook voor de spelérs- cursus een subsidie te verkrijgen. Het ligt voorts in de bedoeling om de St. Genisiusdag, welke voorgaand jaar voor het eerst werd georganiseerd grootser op te zetten. Gedacnt wordt om deze dag te vieren op een van de Zeeuwse eilanden. Verheugend was te mogen constate ren, dat alhoewel het W.K.A. nog maar in haar kinderschoentjes staat, dit in de afgelopen jaren reeds be langrijke resultaten heeft weten te be reiken. Jammer is het, dat nog zovele ka tholieke clubs afzijdig blijven. Zeer zeker heeft dit betrekking tot Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waar het W.K.A. nog geen voet aan de grond heeft kunnen zetten. Steeds werkt men daar nog in een eigen gesticht neutraal toneelbondje. De vergadering betreurde het dat met name de Ka tholieke Toneelclubs in dit geweest hun taak en hun plicht in deze niet begrijpen. Op dringend verzoek van de aanwe zigen zal het bestuur alsnog een po ging in het werk stellen om in deze streek de katholieke clubs voor het W. K.A, te winnen. Ook hier geldt de leu ze „Bendracht maakt macht", welke leuze ook voor acties op cultureel ter rein in Zeeland van toepassing kan zijn. Vervoigens werd met algemene stemmen besloten om het bestuur uit te breiden en wel zó, dat alle aangeslo ten verenigingen een vertegenwoordi ging in het bestuur hebben. uitkomt. Dat Brussel nu echter het Protocol van '30 negeert is voor velen een streep door de rekening. Om tenslotte nog eens de ingewik keldheden van deze mensen te demon streren: er zijn vaders die, zelf Belg zijnde, b.v. twee kinderen hebben die zowel Belg als Nederlander zijn, plus nog twee kinderen die alleen maar als Nederlander te boek staan. En er zijn ook Belgische vaders, die zowel Ne derlandse als Belgische kinderen heb ben. Probeer nu zo maar eens en dan nog met zoveel verschillende wetten wijs te geraken uit je eigen gezin! Te Hansweert -VONDERDAGAVOND om tien uur ontstond brand in een van de twee opslagloodsen, staande op de op rit bij de Kanaalweg aan de loswal te Hansweert. Aangewakkerd door de hevige wind sloeg de brand direct over naar de andere houten loods, die eveneens een prooi der vlammen werd. Beide loodsen, die eigendom waren van Dijkherstel en de Combi natie Verstoep, gingen verloren. De brandweren van Hansweert en Krui- ningen konden zich slechts beperken tot het nat houden van de materialen en de omgeving. Indonesië Ontvoering bij Makassar £)E duur der uitzendingen in de Ne derlandse taai van de Indanesi- 'j j" radio-omroep zal met ingang van 1 Maart worden gehalveerd. Vele benden in Indonesië zijn weer actief. Bij Makassar ontvoerden on, bekenden een Indonesiër van Neder iandse afkomst, zekere heer Kloppen- berg, die zich in een auto buiten de stad had begeven. Zijn auto is terug gevonden, doch van de ontvoerde vond men geen spoor; De Indonesische minister van Ar beid heeft de staking van administra tief en technisch KPM-personeei af gekeurd en verklaard, dat de regering maatregelen zal nemen, als stakingen de economie van de staat in gevaar brengen. Ned. Bondselftal naar Wenen Gedachtig aan wat verleden jaar in het buitenland en speciaal ook door Oostenrijk (men denke aan de wed strijd Rapid-Middlesbrough) voor de slachtoffers van de overstromingen gedaan is, heeft het bestuur van de KNVB aangeboden, om op Woensdag 10 Maart a.s. een sterk Bondselftal in Wenen te doen spelen tegen Rapid, de leider van de Oostenrijkse eerste klas-competitie. De opbrengst van de wedstrijd zal ten goede komen aan de slachtoffers van de lawines in Vojarl- berg. Dit aanbod is door de Oostenrijkers aanvaard. Het Bondselftal zal hoofd zakelijk uit B-spelers bestaan en het wordt samengesteld na de oefenwed strijden van 17 Februari (te Rotter dam tegen een Engelse eerste divisie club) en 24 Februari (in Den Bosch tegen de F.C. Köln. Het Nederlandse gezelschap ver trekt 9 Maart per chartervliegtuig van de KLM naar Wenen en keert 11 Maart terug. De reis- en verblijfkos ten komen voor Nederlandse rekening. W ielersupportersclnb te 's Heerenhoek Bij van Eijkeren hield de Suppor tersclub van HWC haar jaarvergade ring, on,der leiding van de heer P. Stokx. De mogelijkheid is niet uitge sloten,- .-dat"ÏH dit 'êeizbfetï een groot wielerevenement zal worden georga niseerd do'dr de club. Besprekingen hierover worden reeds gevoerd. Be sloten werd het bestuur uit te brei den met twee leden, hetwelk onge twijfeld ten goede zal komen aan de reeds toch al grote activiteit. Van Est-W'agtmans en Schulte-P eters tveer van de partij In het Sportpaleis te Antwerpen komt deze Zaterdagavond een sterk gezelschap aan start voor een inter nationale 145 minuten-koppelwed strijd, die tevens zal gelden als laat ste test voor de Zesdaagse, die ko mend Carnaval traditioneel wordt verreden. De directie van het Sportpaleis over drijft niet als zij ons mededeelt, dat het voor deze meeting aangeworven „veld" op 't gebied van koppelwed strijden zo ongeveer het beste is. wat op het ogenblik uit de rennerswereld kan worden samengesteld. Behalve de Nederlandse konings- ploegen: Schulte-Peters en van Est- Wagtmans, zijn nu ook weer Ockers- van Steenbergen aangeworven, volle dig uitgerust van hun wintersport- vacantie. Het lag voor de hand, dat ook de nieuwe reco2'dhouders van Zaterdag vóór een week: Bruneel Aeou, gecontracteerd werden, maar daarnaast is ook de fameuze Zwitser se equipe Koblet-von Buren er bij, zomede de Luxemburgs-Zwitserse combinatie Gillen-Terruzzi. Een andere Nederlandse ploeg be vindt zich eveneens onder de zestien koppels, die werden aangeworven: Derksen-Plantaz namelijk; de Eind- hovenaar rijdt nu dus eens niet met van Vliet, doch met Derksen, met wie Plantaz de eerste weg op de prof- weg zette. De nietgenoemde ploegen worden gevormd door de bekende Belgische ploegkoersers. Een zware wedstrijd staat voor de deur, en het zal onze landgenoten niet gemakkelijk worden, sprekend succes te behalen. De K.N.W.U. en de Tour de France-start te Amsterdam TN verband met berichten in Franse A bladen, als zou de K.N.W.U., omdat zjj niet geraadpleegd was over het vertrek van de Tour de France uit Amsterdam, haar medewerking ge weigerd hebben en zelfs voornemens zijn het vertrek uit Amsterdam te verbieden, zegt de K.N.W.U., dat deze berichten alle grond missen. De K.N.W.U. is geenszins van plan het werk der organisatoren te bemoei lijken, integendeel. Zij heeft er 27 Jan. j.l. slechts op gewezen, dat het bericht, dat de start van de Tour de finitief in Amsterdam zou geschieden, in deze vorm als voorbarig moest worden aangemerkt, omdat de organi satoren tot dan toe niet tot haar het verzoek hadden gericht tot 't verkrij gen van de vergunning. Het gold hier een formaliteit en sindsdien is de kwestie van de ver gunning reeds in principe geregeld. Biljartwedstrijd te Biervliet Twaalf ploegen namen deel aan de biljartwedstrijd te Biervliet. De finale bereikten de ploegen Corn. Jansen-M. Erigels en J. de Ruys- scher-P. Vermeulen. Eerstgenoemden werden winnaar. De 3de prijs werd behaald door de ploeg Ch. v. Vooren-J. de Ruysscher. De Stichting Wielercontact deelt ons mede, Kees Pellenaars te hebben verzocht om de technische leiding van de Ronde van Nederland 1954 op zich te nemen. Pellenaars heeft verklaard deze leiding te willen aanvaarden. De eerste stappen betreffende het con tracteren van de renners zijn door hem reeds genomen. Uit bovenstaande bericht maken wij op, dat dé Stichting Wielercontact dus inderdaad de Ronde van' Nederland 1954 zal organiseren en -zich de beno digde KNWU-licent-ie 'heeft weten te verschaffen. - Na lezing van het artikel over dit onderwerp (geplaatst in ons blad van Zaterdag j.l.) zal het de lezer niet verbazen, vandaag te vernemen, wat in de aanhef van dit bericht staat vermeld. Waar staat, dat Pellenaars als tech nisch leider zal optreden, zal intussen wel bedoeld zijn: het sportieve ge deelte van de Ronde. Intussen zal wielersportlievend Ne derland er zich over verheugen, dat onze Ronde dit jaar wederom door- Sang gaat vinden: de renners uiteraard in de eerste plaats, omdat er voor hen op eigen bodem straks ook weer flink te verdienen zal zijn. want daar pleegt Kees Pellenaars altijd en in de eerste plaats het oog op gericht te houden. Wij hopen zeer spoedig in de gele genheid te zijn, uitvoeriger medede lingen over de Nederlandse Tour te kunnen doen, die.nu de Pel er deze zin aandeel in gaat hebben, on getwijfeld zal slagen. Nieuwe leider in kegelcon- cours van „Krijt op Tijd" te Biervliet De derde week bracht de derde lei der! Ditmaal was het de Philippiense crack A. van Hurck, die met beheerst spel. A. Faas van de leiding stootte. De stand na drie weken is: 1 A. van Hurck, Philippine, 136 p. 2 Abr. Faas, Biervliet, 130 p. 3 J. v. d. Ameele, Nieuwvliet, 115 p. 4 Corn. Jansen, Biervliet, 115 p. 5 J. v. d. Lycke, Nieuwvliet, 113 p. 6 Driessens, Oostburg, 110 p. 7 P. Doens, Bier vliet, 108 p. 8 Cl. Jansen, Biervliet, 108 p. Zaterdag a.s. zal K.O.T. het opnemen tegen E.N.R.K. Hoofdplaat. ...j ln Engeland wordt rok nu nog gevoetbald.' En de belangstelling? De overvolle tribunes om het veld van Portsmouth tijdens de beker wedstrijden PortsmouthScunthorpe spreken voor zichzelf. Doelman Gill van Portsmouth laat een spijtig och horen, als een bal van de schoen van linksbuiten Jones van Scunthorpe in zijn doel verdwijnt. Deze match eindigde in een 22 gelijk spelI WALCHERSE TOCHT DORPEN- Zaterdagmiddag wordt voor de eer ste maal een Walcherse Dorpentocht op de schaats verreden. Deze wordt georganiseerd door de IJsclub Mid delburg. De inschrijving dient te geschieden in de Sociëteit De Vergenoeging tus sen 13 en 14 uur. De start is op de ijsbaan, waarna de volgende route wordt verreden: Middelburg-Koude- kerke-Aagtekerke-Serooskerke-Veere- Middelburg. De finish is aan het eind van de Veerse watergang. De afstand bedraagt 45 k.m. Er is geen wedstrijdklasse, zodat het hier uitsluitend een toertocht geldt. GECOSTUMEERD IJSFEEST TE MIDDELBURG Zaterdagavond organiseert de IJs club Middelburg een gecostumeerd ijsfeest, dat om half acht zal begin nen. Er zijn fraaie prijzen voor da mes, heren en paren. Deze zullen om half elf worden uitgereikt in de So ciëteit De Vergenoeging, waarna met een bal besloten wordt. VLISSINGEN De Vlissingsche IJsclub organiseert Zaterdagavond eveneens een gecostu meerd ijsfeest op de Spuiboezem, die hiervoor extra met schijnwerpers zal worden verlicht. Er zijn prijzen voor dames, heren en paren. Als speciale attractie zullen de bezoekers kunnen genieten van een „stierengevecht" op het ijs. PROVINCIALE KAMPIOEN SCHAPPEN SCHOON- RIJDEN Na de provinciale kampioenschap pen op de lange afstand volgen nu de provinciale kampioenschappen schoontijden. Deze zullen, ijs en we der dienende, Dinsdag worden geor. ganiseerd door de IJsclub Krabbtn dijke. Er kan ingeschreven worden door dames, heren en paren. DE WEDSTRIJDEN VAN VANDAAG Vandaag (Vrijdag) zijn er schaats wedstrijden te Retranehement voor rijders uit Retranehement en Cadzand (500, 1500 meter, schoonrijden voor dames, heren en paren) en te Krab- bendijke (500 en 1500 meter en kop pelwedstrijd). SLUIS De hardrijwedstrijd voor kinderen, die Dinsdagmiddag gehouden werden op de vaart van Sluis naar Brugge, trokken volop de belangstelling van de schoolgaande jeugd. Voor elk kind was een kleine prijs beschikbaar gesteld en de hoofdprij zen voor deze wedstrijden werden als volgt toegekend: Groep I. Jongens 6, 7 en 8 jaar: 1 André de Broek, 2 Walter Musson. Groep II. Meisjes 6, 7 en 8 jaar: 1 Hennie Bogaard, 2 Cecil v. d. Vijver, 3 Marian Thomaes, 4 Corrie Leen- houts. Groep III. Jongens 9 en 10 jaar: 1 Theo de Wispelaere, 2 Piet de Feijter, 3 Janneman du Fossé, 4 Roland Ho- genaer, 5 Gilbert Kockuijt, 6 Paul Metz. Groep IV. Meisjes 9 en 10 jaar: 1 Annie de Potter, 2 Lilian de Meijer, 3 Joke van Staveren, 4 Yolande De- baere. Groep V. Jongens, 11, 12 en 13 jaar: 1 Cor du Fossé, 2 Willy du Fossé, 3 Willy Rosseel, 4 Carlos de Craene. 5 Frans v. d. Bussche. Groep VI. Meisjes 11, 12 en 13 jaar: 1 Louise de Backere, 2 Tilly v, Mor- relghem, 3 Ria de Krijger, 4 Greta Wage. VERHOEVEN NAAR LOOS- DRECHTSE PLASSEN. Antoon Verhoeven uit' Dussen zal op uitnodiging deelnemen aan een wedstrijd over 150 k.m. op de Loos- drechtse Plassen. Deze wedstrijd wordt Zaterdag a.s. verreden. Revanche van Ned. kam pioenschappen in voor bereiding Indien de vorst aanhoudt, is de mo gelijkheid groot, dat Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari te Amsterdam op de baan van de Amsterdamse IJsclub nationale wedstrijden worden gehou den, die met deelneming van de thans in Davos vertoevende rijders als re vanches van de nationale kampioen schappen te Zwolle zullen worden beschouwd. Deze wedstrijden zullen dan in de plaats, komen van de uitdagingswed strijden, welke de IJsvereniging Gro ningen op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Februari wilde houden. De Acht van Oxford heeft Woens dag op de Theems kunnen trainen voor de boat-race, nadat een ijsbreker enige tijd in actie was geweest. Later trok de rivier weer volkomen dicht, zodat de Acht van Cambridge onver- richterzake huiswaarts moest keren. De b<Tat-race wordt 3 April a.s. ge roeid op de traditionele afstand van Putney naar Mortlake. Te Rotterdam heeft van der Eist het in 1947 door Jan Langendijk op dezelfde baan gemaakte Nederlands record op de 1500 m. belangrijk ver beterd. Hij liet een tijd van 2 min. 25.1 sec. voor zich afdrukken, hetgeen niet minder dan 5.9 sec. sneller is dan het oude record (2 min. 31 sec.) (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN, Donderdag. yOLKOMEN uitgeput, soms niet meer in staat op de been te blijven, strompelden Woensdag tegen middernacht nog deel nemers aan de toertocht van het ijs, maar voor de meesten bleek de schuine opgang naar de straat een te grote opgave. Gelukkig waren er vele', uitgeruste, jonge krachtige handen, die hulp boden. r)E lijken van de 350 personen, die bij het heilige feest van de Hin does bij Allahabad onder de voet wa ren gelopen, zün Woensdagavond aan de oever van de Ganges gecremeerd. De brandstapels en de klaagzangen van de nabestaanden vormden een schril contrast met de kampvuren van de avond tevoren, toen de gelovigen zich hadden geuit in vreugdezangen. Hoewel de pelgrims treuren over het verlies van vrienden of verwan ten, heerst er echter onder hen een „onmetelijk gevoel van voldoening", dat de slachtoffers gestorven zijn op het voornaamste Hindoefeest van de eeuw. Het is bovendien de levenswens van iedere Hindoe, dat zijn stoffelijke resten worden verbrand op de oevers van de Ganges. De gang naar hef aanmeldingslokaal werd geheel vrijgehouden om de laat ste groepjes gelegenheid te geven nog op tijd de eindcontrole voor de toertocht sloot om 12.00 uur precies de kaarten in te leveren. MEER DOOD DAN LEVEND. Krachtig gebouwde mannen, nu met matte blik in de moede ogen, werden gesteund door vrienden of omstanders naar binnen geholpen, meer dood dan levend. Sommigen hadden zich geen tijd meer gegund de rchaatsen af te binden en beschadigden de kostbare Noren door de tocht over de straat stenen. De strijd tegen het slechte ijs. maar vooral tegen de duisternis, was hen bijna te machtig geworden. Was het te verwonderen, dat enke len hun tranen d, vrije loop lieten uit blijdschap toch nog op tijd te zijn, al restten soms maar enkele minuten?! Het fel begeerde Elfstedenkruis kon deze volhouders niet meer ontgaan. Tot de laatsten, die de „Groene Weide" binnenkwamen, behoorden de oud-voorzitter van de Nederlandse Ski Vereniging, mr. Enthoven en de bekende Hilversumse zwemcrack Jan Stender. BIJNA FATAAL. Voor twee deelnemers dreigde de limiet fataal te worden; zij kwamen slechts 2 tot 3 minuten na de onver biddelijke sluiting binnen en vielen doodmoe op de stoelen voor de nu reeds half ontruimde tafels neer. Een van deze deelnemers was een minuut vóór het - middernachtelijke uur van het Ijs gestapt, maar had zo lang werk om naar binnen te komen, omdat hij, uitgeput als hü was, geen stap meer kon verzetten, dat een jon gen hem de kaart uit de handen griste en er mee naar binnen holde. „De kaart moet persoonlijk ingele verd worden," luidde het strenge oor deel van de organisatie, die zich strikt aan de regels wilde houden. Maar de aanblik van deze stumpers, die in de vroege morgen later waren srvtart, omdat de bus, waarmee zij naar de startplaats vervoerd werden, defect was geraakt, maakte de harten van de commissieleden murw en de kaar ten werden geaccepteerd met de res trictie, dat deze twee gevallen in een bestuursvergadering besproken zullen worden. Dan kan men tevens aandacht be steden aan het probleem of voor de toerrijders, die niet gelijk starten doch in groepen met ruim tijdsverschil tus sen de eersten en de laatsten vertrek ken, ook niet het sluitingsuur van de eindcontrole naar verhouding dient te worden vastgesteld. UITSLAG NOG NIET DEFINITIEF. Het systeem van geheime controles, ingevoerd om fraudes van de deelne mers uit te sluiten, heeft het intus sen onmogelijk gemaakt, dat nu reeds bekend kon zijn, hoeveel toerrijders de tocht met succes hebben volbracht. Pas over enkele dagen, misschien zelfs over enkele weken, als alle kaar ten zijn gecontroleerd, zal het moge lijk zijn definitieve cijfers te geven. ONDERHOUDSWERKEN RIJKSWATERSTAAT. Door de directie Zeeland van de Rijks waterstaat te Middelburg werden de vol gende onderhoudswerken aanbesteed; Het Nederlandse gedeelte van het ka naai Gent-Terneuzen, alsmede van de rijksweg Goes-Hoedekenskerke, Terneu- zen-Sas van Gent-grens. In percelen of in massa werd als Volgt ingesenreven 1 J. en K. J. de Oude, Biervliet, perceel I f 90.700; 2 Aannemersbedrijf T. A. Swets Bzn., Hardinxveld 1 f 98.700; 11 f 267.600, 111 f 56.800; 3 G. A. van der Straaten, Terneuzen 1 f 105.000, 4 Fa Gebr. Bokx, Terneuzen 11 en 111 f 314.800; 5 P. J. v. d. Sande, Breskens en H. A. den Exter, Groede 11 en 111 343.500; 6 P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge, in massa f 435.000; 7 C. v. d. Klippe, Vlissingen, in massa f 449.000. De gunning werd aangehouden. Voor het onderhoud der havenwerken te Breskens gedurende 1954 werd als volgt ingeschreven: 1 N.V. tot Aanne ming van werken v.h. H. J. Nederhorst, Gouda f 45.700; 2 P. J. v. d. Sande, Bres kens en H. A. den Exter, Groede f 47.900 3 A. v. d. Straaten Jrs.' Aannemersbedr. Hansweert f 48.150; 4 Fa. A. Visser en Co.'s Aannemersbedryf, Werkendam f 52.500; 5 P. J. de Bourgraaf, Wemeldin ge f 52.600. Dit werk werd aan de laagste inschrijver gegund. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Febr. Op de paardenmarkt van heden werden aange voerd 248 paarden. Overzicht: niettegenstaande de felle koude was de aanvoer van paarden heel goed met matige belangstelling. Goede soorten jonge paarden werden verhan deld tegen hoge prijzen, de mindere soor ten handel trager, prijzen moeilijk te handhaven. Veulens handel redelijk, mer rieveulens met papieren werden goed verkocht. Weinig goede soorten hitten en ponny's, trage handel. Jonge slacht- paarden vlotte handel met goede prijzen, oude siachtpaarden kalme handel, t- De prijzen waren als volgt: voljarigen 900100, 750875 per stuk; 2j£-jarigen met papieren hoven notering, van 575 725 per stuk, l'/t-jarigen met papieren boven notering van 375600 per stuk; hit ten 300500, ponny's 1.251,35 per kg. geslacht gewicht. jonge siachtpaarden 1.501.70 per kg. geslacht gew., prima boven notering. Eerstvolgende paardenmarkt Donderdag 4 Maart a.s. KOEWACHT, 4 Febr. Strovlas ongere- peld 18—25, gerepeld 2040. Vlaslint, putroot 180—270, dauwroot 170—225, Vlas- lokken ruwe 2045. gezwingelde 60—95. Lijnzaad ongekeurd 38—42, gekeurd 54— TERNEUZEN, 3 Febr. Groenten: Rode kool afw. 6, Savoye k*ol 11—24, Witte kool 5.50—8, Prei 32—40, Knolselderij 10 —18. Spruiten 26—34, Uien I 9—10, 11 5—7 Witlof 5962, Wijnpeen 6—10. Appelen: Goudreinetten KF 25—26, F 15—20, Jo nathan F 15—17, Lombart Calville KF 20, F 8—9. A/IET DE voetbalsport schijnt het in Rusland ook al mis te zijn. Dat is natuurlijk niét de schuld van de spe lers en niet de schuld van het on schuldige publiek. Dat ou op het eer ste oog de schuld moeten zijn van de Russische voetbalbond, die toch, zo als in elk ander land, de verantwoor delijkheid moet dragen voor een goed verloop van het gros der wedstrijden. Het is echter een geruststelling te we ten, dat de bond evenmin schuldig is. Om kort en goed te gaan: er hapert in het land van Malenkov en Molotov iets aan het collectieve korps van scheidsrechters De heer Nesterenkov, die een be langrijke wedstrijdleider tussen Kras- ny en Loutsch is er van beschuldigd, de laatste ploeg te hebben bevoor deeld. Hij gaf namelijk op het critie- ke moment van de strijd een penalty weg, zonder dat daartoe veel aanlei ding bestond. De heer Vaassiliev uit Stalingrad heeft zich aan een zelfde zonde schul dig gemaakt. De heer Tcheslov uit Moskou schijnt het nog bonter te maken. Hij liet pe nalty's nemen bij de vleet in een an dere belangrijke ontmoeting. De oor zaak van dit alles scheen te zijn, dat hij, zoals herhaaldelijk, in een ver ge vorderde staat van dronkenschap een wedstrijd floot. Eén man blijkt in deze netelige kwestie verstandig te zijn. Dat is een zekere heer Chitov, die meedeelde, dat de leiding van de wedstrijden in Rus land heter aan politie-agenten dan aan scheidsrechters kan worden toever trouwd, want bij de spelers heerst een groot .gebrek aan beschaving. Zij zijn hyper-brutaal, zei de heer Chitov, die dat wei niet meer zal navertellen. J-JET IS nog niet zo heel lang ge leden, dat in deze rubriek iets werd verteld over de oud-Goesse- naar, Frans de Munck, doelverdedi- ger van F. C. Köln en thans, bij de gratie van een eigenaardige wereld, acteur voor de een of andere Duitse film. Het geval de Munck blijkt hele maal niet alleen te staan, want ziet, uit Spanje wordt meegedeeld, dat de beroemde rechtsbinnen Kubala van F. C. Barcelona, eveneens gaat optreden in een film. Dit zal clan een rolprent zijn over zijn eigen le ven. a. zijn ongelukkige jeugd in Hongarije, b- zijn komst naar Span je. c. zijn voetbalcarrière in Spanje. Bij voorbaat, zo wordt er aan toege voegd, is de film van Kubala een succes, want.... de handtekening van deze man is drie maal meer waard dan de handtekening van generalis simus Franco J-JET LUKT Woutertje Wagtmans in het nieuwe jaar maar niet een stayerszege te behalen over we reldkampioen Dolf Verschuren, die zijn grootste vorm al evenzeer kwijt schijnt te zijn, getuige de ne derlaag, die de Antwerpenaar leed tegen zijn landgenoot Willy Mi- chaux. intussen blijft er toch wel enig leven in de brouwerij van de halve-fondrenners zitten, want een nieuwe ster is aan het firmament verschenen en wel Raymond Impa- nis, een welbekende in de Zuidelijke provincies. Raymond heeft in .Brus sel zijn debuut gemaakt met 'n zege tegen mindere stayersgoden als Wagtmans en Verschuren. De wie- Ierkenners verkondigen echter, dat Impanis grote mogelijkheden heeft. Spoedig zal een eerste duel met de kampioenen van de halve fond vol gen. Overigens schreef een gezagheb bende Belgische journalist over het eerste optreden van Impanis te Brus sel, dat men Raymond wel enkele „faveurkes" heeft geschonken. QVER EEN wel zeer merkwaardi ge keeper beschikt Port Vale, de leidersploeg van de Derde Afde ling Noord in de Engelse voetbal competitie De doelman heet King. Hij heeft een zeer bewogen loop baan achter de rug. In 1943 brak King tijdens een wedstrijd twee pol sen bij een strafschop, die door nie mand minder dan Lawton werd ge nomen. Voor zeer lange tijd was King uitgeschakeld, maar zijn naar de voetbalsport uitgaande hart, ver telde hem in 1946, dat hij opnieuw het doel van een vereniging moest gaan verdedigen Bij de eerste de beste wedstrijd was het weer mis. King brak opnieuw een pols en nu meende iedereen, dat hij wel nooit meer op het groene tapijt zou ver schijnen. King meende dat zelf ook. Hij kon echter dit jaar de verleiding niet weerstaan en opnieuw staat hij onder de lat. De moedige keeper heeft het genoegen zo ongeveer de minste doelpunten in deze competi tie te hebben doorgelaten- is geen slecht baantje om ma nager te zijn van een Engelse profclub. Zeker niet van een club als Arsenal, altijd de Bank van Engeland genoemd, een betiteling, die overigens de laatste jaren aan Sunderland toe komt, want deze vereniging heeft de duurste spelers. Tom Whittakrr is de manager van de Londense Gunners, die dit jaar wel erg vroeg voor de Cup zijn uitgeschakeld, maar die toch weer naar een volgende gelegenheid uitkijken om kampioen of bekerhou der te worden. Daar zal Tom Whit- takcr wel voor zorgen. Hij staat hij zijn spelers allerminst in oen slecht blaadje, hetgeen de gesclienkenlijst van Tom wel verraadt. Hij kreeg aan het begin van deze competitie van de spelers een zilveren theeservies, in 1948 ontving Tom nog en peperdure sigarettenetui en in 1950, toen Arsenal in de Cupronde speelde, nam Tom een zilveren soep-terrine mee naar huis. Hij zit nu aardig in het zilver. WATERSTANDEN Mannheim 1.75 (0), Kaub 368 (—42), Trier 1.19 (+5), Koblenz 1.07 (+7), Keulen 59 1), Ruhrort 2.45 (—22), Lobith 10.25 (+1.37), Nijmegen 7.94 (+1.13), Arnhem 868 (+1.21), Eefde 3.30 (+10), Deventer 2.15 8), Namen La Plante .38 (+26), Borgharen 39.58 (+2), Belfeld 10.30 (+20), Grave 4.10 (0). Alle stuwen, behalve Borharen, zijn open.

de Stem | 1954 | | pagina 7