OUDE GENEVER Geslaagd ijsfeest te Goes ZUID-BEVELAND Z-VLAANDEREN WALCHEREN yiagvertocm" in Baarland Parochie H. Petrus te Schoondiike betrok haar nieuwe kerk Helicopter-verbinding met Zeeland? DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 Koude deed ingebruikneming bespoedigen Ideale verwarmings installatie DE „WILLEM I" HAALDE HET Dames! Vooral nu Ernstig auto-ongeluk te Assenede «EXTRA ZACHT EN BELEGEN' Subsidies noodzakelijk Burgemeesters en secretarissen vergaderden AANKOOP VAN BOUWTERREIN GRIEPP0EDER MINISTER ALGERA OP WERKBEZOEK „CIRCUS VAN BEVERMOOISTE GROEP Costumering was uitstekend verzorgd Brandend maagzunr blust U in een mum... goes Gouden R. K. Middenstand gaf gedenkboek uit AXEL MIDDELBURG VLISSINGEN De vismijn te Breskens in 1953 agenda HEDEN MORGEN O Da d I^ANG HEBBEN de parochianen van Schoondijke moeten wach ten eer ze de drempel van hun herbouwd Godshuis konden overschrijden, maar eindelijk is dan ook voor hen de dag geko men, waarop dit heiligdom, zij het dan niet officiëel, in gebruik kon genomen worden. Koning Winter, die zijn ijzige Noord-Oostenwind joeg door het houten noodkerkje, heeft zeker in grote mate tot vervroeg de ingebruikneming bijgedragen. DIJ het betreden van de kerk wordt men direct getroffen door de so bere. vrijwel ruwe, afwerking van de grauw bepleisterde muren en de zware donkerbruine balken met opgewerkte kapspanten. Een plafond ontbreekt zo dat men vrij zicht heeft tot in de nok van het dak. De dakpannen zijn ge camoufleerd door gesauste vezelpla ten. Op het eerste moment vraagt men zich af of het geheel niet forser en meer sfeerscheppend geworden was in dien men de muren en vooral de boog constructies niet bepleisterd had maar als fijngevoegd metselwerk had opge leverd. De kleurenschakeringen in het pleisterwerk doen onrustig aan. Een en ander blijkt echter van architecto nische smaak te zijn, een smaak, waarover nu eenmaal niet valt te twisten. BEHAAGLIJKE TEMPERATUUR "TROTS kan de parochie zijn op de moderne gasverwarmingsinstalla- tie. waardoor hun kerk een van de wei nige kerken is in de omgeving die kan bogen op een behaaglijke temperatuur gedurende koude dagen. Via grote en kleine verwarmingsbakken, opgehan gen boven de hoofden van de kerk gangers. wordt propaangas, aangevoerd uit ketels die geplaatst zijn buiten het kerkgebouw, waarin het tot ont branding is gebracht. In tegenstelling tot de meeste andere verwarmingssys- temen verwarmt deze installatie de zich in het geoouw bevindende koude lucht van boven- inplaats van van on deren af. Sterk contrasterend met muren en dakbeschot is de donkere flooroest vloer die over de gehele oppervlakte van de kerk gelegd werd. Het doop vont is ondergebracht in een aparte nis waarvan de vloer enige treden la ger ligt dan de kerkvloer. Ook deze nis is voorzien van een verwarmingsbak. NOG VEEL TE DOEN kA WAAR en banken wachten nog op vervanging. Voorlopig is het inte rieur nog aangepast aan de overgangs- En boorde zich door de Zierikzeese havenarm heen QISTERMORGEN elf uur lag de 's morgens zes uur uit Vlissingen af gevaren „Willem I" aan de steiger te Zierikzee. Daar de Zandkreek dicht ligt, was het schip buitenom gegaan, voorafge gaan door een sleepboot, die een weg wist te banen door het ijs in de ki lometerslange havenarm. De belang stelling der Zierikzeese bevolking, die met spanning had uitgezien naar het met kostelijke goederen beladen schip, was groot. Snel werd tot los sing overgegaan, want de kapitein wilde bij daglicht en voor zich het ijs opnieuw had dichtgezet in de haven arm, weer op Vlissingen aan steve nen. Toen het ruim ledig was. heeft de fa. Doeleman haastig van de gebo den gelegenheid gebruik gemaakt om een massa van haar bakkerijproduc ten voor haar clientèle elders, aan boord te brengen. Passagiers noch auto's en ook geen post werden meegenomen, omdat ver voer over Zijpe nog mogelijk is. Het provinciaal bestuur heeft con tact met de regering opgenomen om op kosten van het Rijk een grote coas ter te charteren, die dan Rotterdam uit regelmatig met levensmiddelen en overige producten naar Schouwen kan varen. Men was dan op het door ijs be laagde eiland in één ruk uit de na righeid vandaan wat de aanvoer be treft. (Advertentie) Hamea-Gelei voor Uw handen tijd; ook de kruisweg is nog niet aan gebracht. De gewijde klokjes hebben hun bronzen stemmen nog niet over de parochie kunnen uitzingen, wanneer echter het weer wat milder wordt zal bevestiging in de toren zeker niet lang meer op zich laten wachten Aan schoondijke's bedehuis valt nog veel te doen. doch als straks, wij hopen spoedig, het gulden zonlicht door de gebrandschilderde ramen zal vallen, het nieuwe altaar zal prijken voor de beschilderde altaarnis en de glimmende banken hun plaats zullen hebben gekregen, dan zal het „aange klede" kerkgebouw het waardig zijn om door ieder critisch te worden be zichtigd. A <1 verten tiet Een dode, twee zwaargewonden 'TEGEN het vallen van de avond is een Citroen, bestmurd door de heer Everaext uit Gent. die uit de richting Bouschaute op de wijk Kapelle in As- senede arriveerde, in de bocht ter hoogte van de boerderijen van Stock man en kinderen de Zutter van de asfaltweg geraakt. Waarschijnlijk heeft de bestuurder plots de macht over het stuur verloren. De auto kwam met een hevige slag tegen een electrische paal terecht. Spoedig opgedaagde hulp kon slechts de heer P. de Greve, textiel handelaar en wonende in Assenede. dood uit de totaal ingedeukte wagen halen. De bestuurder, de heer Everaert en een derde inzittende, de heer De Cock uit Oost-Eekloo, werden zwaar gewond naar het Ziekenhuis in As senede overgebracht. Hun toestand schijnt momenteel bevredigend te zijn. lAüvertentlet Nieuwe stationschef te Terneuzen "TOT stationschef bij de Ned. Spoor wegen te Terneuzen werd benoemd de heer J. F, Dieleman. als dusdanig werkzaam te Axel. In zfjn plaats is benoemd de heer C. A. de Coninck te Axel. WENNEKER J^E HEER KOLFF. voorzitter van Rotterdams Helicopter Syndicaat heeft een lans gebroken voor een he- licopterverbinding tussen een stad in het Westen van het land en Flakkee, Schouwen, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze verbinding zou dan misschien geëxploiteerd kunnen wor den door de K.L.M.. waarbij de be trokken gemeenten, de provincie Zee land en het rijk een subsidie zouden kunnen geven om het exploitatiever lies voor een deel of geheel te dek ken. Dit zeide de heer Kolff op een lunchbijeenkomst van het Nederlands Verkeersinstituut, waar hij sprak over de toekomst van het helicopterver- keer. De heer Kolff ziet kansen in het „intercity"-verkeer, en secundair voor aanvoer naar de luchthavens van de steden uit. In Nederland zal ove rigens nationaal helicopterverkeer niet lonend zijn, omdat de afstanden in ons land niet groot genoeg zijn en de andere verkeersmiddelen uitste kend. Men moet dan ook verder gaan, met als limiet een straal van 400 k.m. Trekt men met deze straal een cirkel met de W.-kust van ons land als mid delpunt, dan bestrijkt men een inter- De vereniging van burgemeesters en secretarissen op Noord- en Zuid-Be veland kwam in vergadering bijeen. Wegens verhindering van de heer Mes werd de vergadering gepresideerd dooi de heer van Horsigh. Deze wenste in zijn openingswoord de heer Schipper geluk met zijn benoeming tot burge meester vap. Kruiningen en heette wel kom de nieuw-benoemde gemeentese cretaris van Rilland-Bath, de heer Hack. Vervolgens werd in verband met het agendapunt, de positie van de ge meente-geneesheren, het woord ge voerd door de inspecteur van de volks gezondheid in Zeeland, de heer van der Borgh. Voorts werd een inleiding gehouden door de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, dhr. Ferguson, die nadere gegevens verstrekte omtrent de organisatie van het dijkleger en de dijkwachten. Na het houden van deze inleiding konden de overige punten van de agenda, o.a. de viering van het 75-jarig bestaan, niet meer aan de or de komen, omdat om 4 uur nog een vergadering moest worden gehouden van aandeelhouders van de waterlei dingmaatschappij In deze vergadering werd in plaats van de heer Vogelaar tot lid van de Raad van bestuur geko zen de heer van Suylekom, burge meester van Kapelle. gIJ HET BEGIN der raadsvergadering te Baarland sprak de voorzitter op deze eerste vergadering in 1954 een woord uit waarbij hij de revue liet passeren wat in 1953 tot stand was gekomen, ondanks alle moeilijk heden als gevolg van de ramp die ook deze gemeente trof. A AN de orde was een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening groot f 8000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, waartoe z.h.s, werd besloten. Nu de wijziging van het uitbrei dingsplan is goedgekeurd hebben B. en W. onderhandeld met de heer Meeuw- se over de aankoop van het bouwter rein voor middenstandswoningen te genover het gemeentehuis. Overeen komstig het voorste] van B. en W. werd vervolgens z.h.s. besloten tot aan koop van dit terrein f 3 per m2. Bij de rondvraag moest de heer de Vriend wel lets van het hart, hij vroeg a.l. welke overwegingen er toe hebben geleid op Maandag 1 Februari op ge meentehuis en toren de vlag in top te hangen. Als die vlaggen halfstok had den gehangen had dit zijn sympathie gehad. Er zijn nu eenmaal verschil lende stromingen zodat wanneer het bezwaren ontmoet zou hebben de vlag uit te hangen op Zondag, de verjaar dag van H.K.H. Prinses Beatrix, wel nu had dan Zaterdag gevlagd. Spre ker zei enkele gemeenten te hebben opgebeld en toen bleek hem dat er 'n ministerieel schrijven was verzonden ean de gemeentebesturen dat van de Rijksgebouwen deze keer op Zondag de vlaggen uit zouden hangen, dus dat was tóch wel zo veel als tip dat dit achterwege moest worden gelaten op 1 Februari, de dag waarop Nederland de doden van de ramp herdenkt, en Baar land is rampgemeente. De voorzitter zei dat dit schrijven van de Minister Inderdaad is binnen gekomen. Het is te Baarland niet ge bruikelijk op Zondag te vlaggen zodat hij dit schrijven heeft medegenomen naar de vergadering van de Vereni ging van Burgemeesters en Secretaris sen en waarbij voorzitter Mes gezegd heeft dat ieder dit zelf diende te be zien en spreker gelooft dat de heer De Vriend hier B, en W. vrij in moet laten. De heer De Vriend was het hierme de eens, maar B. en W. staan hier te genover de gemeente. Als de voorzitter een enquête zou houden onder de be volking over deze daad van B. W. dan zou de balans wel heel laag voor B. en W. uitvallen. Met een beetje goede wil hadden B. en W. dit anders kun nen doen. Als de Minister een brief verzendt dan is dat de tip dat het hem welgevallig zal zijn dat op 1 Fe bruari niet wordt gevlagd voor de ver jaardag. Dit is een zaak van B. en W„ maar spreker was van mening dat de raad hier zijn critiek mag laten ho ren. De voorzitter zei dat nu de heer De Vriend en een aantal gemeentenaren deze mening zijn toegedaan, leder dit zelf dient uit te maken voor zichzelf. Spreker weet dat te Ellewoutsdijk en te Kruiningen op Maandag eveneens de vlag in top hing voor de verjaar dag. De heer De Vriend drukte nogmaals zijn spijt uit dat B. en W. aldus heb- ben gehandeld. nationaal gebied, waarin delen van Engeland, Duitsland en geheel België vallen. Daarbinnen zag de heer Kolff mogelijkheden voor de economie van Nederland, vooral ook als men Ne derlandse steden als landingsterrein onderweg kan gebruiken. Zo b.v. Zwolle op de weg naar Hamburg, de Twentse steden voor de route verder naar het zuiden, steden in Brabant voor de route naar België enz. De heer Kolff deelde voorts nog mee, dat vele steden in Nedei-land zich nu reeds candidaat gesteld heb ben voor een helicopterhaven en er terreinen voor beschikbaar hebben gesteld. 8 cent per poeder Via Kruiningen naar Walcheren en Breskens /"■LsTEKiUOKGEN 10 uur arriveerde de Minister van Waterstaat, mr. Algera, te Kruiningen voor zijn werk bezoek aan Zeeland. Hij werd o m. ontvangen door de directeur van de Rijkswaterstaat, ir. v. d. Burgt. Het eerste bezoek gold de grote wer ken aan de Veerhaven, waar de mi nister zich uitvoerig over liet inlich ten. Tegen twaalf uur volgde te Mid delburg een bespreking met de man nen van Waterstaat gevolgd door een lunch. In de middag werd de duinran-zee- wermg bij Zoutelande bezichtigd; ver volgens ging de tocht naar de sluis- werken te Vlissingen en het laatste programmapunt werd gevormd door het inspecteren van de befaamde „fuik" te Breskens FILMPROGRAMMA LJIERONDER laten wij de katholieke keuringseisen 'volgen van enkele films, die in Zeeuwse bioscopen wor den vertoond: Hofzicht-theater, IJzendijke: Schwarzwaldmadel (alle leeftijden). Olympia, Sas van Gent: By the light of the Silvery moon (alle leeft) Centrum, Axel: By the light of the silvery moon (alle leeft.)In de klauwen der maffia (18 jaar). Luxor-theater, Terneuzen: Verboden verhaal (14 jaar); Razzia in Triest (volwassenen). Concertgebouw, Terneuzen: Carnaval in Texas (alle leeftijden). Ledel-theater, Oostburg: Europa 51 (18 jaar); Tretnroof in Missouri (14 ji') Bioscoopgebouw, Hulst: Rebecca (18 Jaar); Het voorste legioen (alle leeft,) Grand, Goes: Malou van Mont- martre (ontoelaatbaar); De schrik'van de Tweede Compagnie (alle leeft.) Alhambra, Vlissingen; De zoon van niemand (14 jaar) Luxor, Vlissingen: Mandy (14 jaar) Schouwburg, Middelburg: Daar ko men de tanks (14 jaar) Ellectro, Middelburg: Smgin in the rain (alle leeftijden) ^OES HEEFT EEN IJSFEEST GEHAD, dat volgens het bestuur der Goese IJsclub het geslaagdste genoemd kan worden van de gecostumeerde ijs- feesten, die men tot nog toe had georganiseerd. Tussen de 70 en 80 deelne mers verschenen individueel, in paren of in een groep op de bij de Stenen- brug afgezette baan. Een duizendkoppige menigte omzoomde de vesten en deed het ys zo nu en dan vervaarlijk kraken. WELEN waren op originele wijze ge-1 Jimmy en de boeven (Ruissaard, Van Ir 1 ood "PTonrin V)of T-Tnr-i itoorco 7.\\tórion Ti 1 vno rrn Tli-itniiiiriiicj kleed. Keurig zag het Hongaarse paar er uit evenals trouwens de Spaanse danser. Maar niet minder verzorgd was de oud-Zuid-Beveland- se boer met zijn krulschaatsen. Ko ning Thialf zag er voornaam uit, doch de kroon spande de fam. Kerk hoven. Drie dames met bellen aan de enkels, papa Kerkhoven als pikeur de dames aan de leidsels meevoerend, vormden zij het driespan „Circus van Bever". Geen wonder, dat zij met een eerste prijs gingen strijken. KOMISCHE NOOT TNOCH ook de komische noot ontbrak niet. „Monus" was speciaal van de maan overgekomen, Snip en Snap hadden René Sleeswijks revue een ogenblik in de steek gelaten. Twee slaapwandelaars waagden zich op het gladde ijs, een van hen nog wel com- plaat met kaars en nachtspiegel. Voorts ontbraken Sneeuwwitje en de zeven dwergen niet en waren er nog een aantal fraai uitgedoste individu ele rijders. DE PRIJZEN "TENSLOTTE had de jury geen ge- makkelijke taak. Een voor een, paar voor paar en later de groepen, moesten voorrijden. De origineelste heer was de oud- Zuid-Bevelandse boer, de heer A. de Poorter. Bij de dames ging mej. Corrie Do- minicus als Vlinder met de eerste prijs strijken. De tweede prijs was voor mej. A. J. Verhoeve als stieren- vechtster. De mooist uitgedoste heer was H. Kampman, als Spaanse dan ser. 2 De heer Kloostermans, als Wal- cherse boer en 3 Daan Bakker, als Indiaantje. Bij de paren ging een eerste prijs naar J. en A. v. d. Maas (het Hon gaarse paar). 2 Thialf en page (K. J. Dekker en C. de Korte). 3 Piggelmee en Tureluur (Mattie Koole en Hans Doeleman). Komische paren: 1 Snip en Snap (Bas Hollestelle en Dies Oppeneer). Best verzorgde groepen: 1 Circus van Bever (fam. Kerkhoven). 2 Spors, (Advertenties) Een of twee Rennies laten smelten op de tong. En eer U het weet. is t leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn, dat iets, wat u graag lust. eens verkeerd valt. Dat zuur is vlug ger genezen dan bet opkwam. Daar om een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. Zweden, Tilroe en Dominicus). MET LAMPIONS WATER EN VUUR Bevroren waterleidingen zijn aan de orde van de dag en wanhopige pogin gen worden door diverse huisvaders verricht om dit euvel te verhelpen. De heer B. in de Voorstad, die met een brander bezig was geweest, zag op een gegeven moment dat een balk je onder de vloer aan het smeulen was. Daar er met bluswater moeilijk bij te komen was. moest er een mini- max aan te pas komen. Een schoorsteenbrandje ontstond bij een bewoner van de Wit Hamerstraat. De brandweer wist, door het fornuis naar buiten te halen, het vuur spoe dig meester te worden. DE UITVOERING VAN KASPORGO In enkele regels deelden we reeds iets mede over de welgeslaagde uit voering, welke Kasporgo in het Schuttershof gaf. Als het waar is dat wie de jeugd heeft, ook van de toe komst verzekerd is, dan gaan voor deze club grote verschieten open. Toen het scherm voor de eerste maal opging, was ieder verrast, dat het in zijn geheel aangetreden Kas porgo, het grote toneel volkomen vul de. Heel de jeugd der Goese parochie van 5 tot 16 jaar leek wel aanwezig. De heer Vervest, de enthousiaste voorzitter van Kasporgo, heeft in zijn inleiding er op gewezen dat gymnas tiek een leerschool des levens is, om dat zij moed, beheersing en zelfver trouwen aankweekt: men krijgt er niet alleen een beter lichaam door, maar wordt er ook een beter mens van .Spr. zei, dat Kasporgo zich nog steeds in grote bloei mag verheugen en dat het ook de wandelclub naar den vleze gaat. Het programma zat vol verrassin gen. De vrije en geestig uitgevoerde les voor meisjes van 5-8 jaar onder leiding van mej. Riet de Jonge, sloeg direct aan en verder ging het cres cendo met Zweedse banken, zangspel, hindernisbaan, gecostumeerde volks dans en de springkast voor de jonge ren van 10 tot 12 jaar, die daverend applaus verwierven. Na de gezellige pauze, opgevrolijkt door een geanimeerde verloting, volg de het optreden der andere groepen, met als beste nummer de „brug he ren", klassikaal brug dames en de knotsoefening dames. Onderwijl de groteren de vele aan wezigen boeiden, werd in de koffie kamer de poppenkast vertoond voor de jongere Kasporgisten. De uitvoe ring werd besloten met een gezellig samenzijn, opgevrolijkt door Piet Ro- mijn en de zijnen. De muzikale omlijsting van het eigenlijke program werd verzorgd door Rien de Jonge. 'n Aardig moment was nog toen een der jongere gymnasten, die wegens blessure niet mee kon doen, een troostprijs kreeg en de kleine Tonia Boonman, die niet minder dan 63 kaarten verkocht had, met een pre mie bedacht werd. TTEDEN, Vrijdagavond, worden zij, J-J- die over een lampioen (met bran dende kaars natuurlijk) beschikken, op de baan van de IJsclub verwacht. Tussen 8 en 10 uur wil het bestuur de lampionrijders op de baan toelaten. Bij grote deelname belooft dit weer een aardig gezicht te worden. "FER gelegenheid van het gouden ju bileum van de Katholieke Midden standsbond in het bisdom Breda is een gedenkboek verschenen onder de titel Een halve eeuw samenwerking en op bouw. Het werkje is zeer eenvoudig, maar smaakvol uitgegeven. Een aantal prominenten uit bisdom en iand hebben hun medewerking aan dit gedenkboek gegeven. De eerste on der hen is de bis,schop van Breda, mgr. Jos. Baetén. Deze schrijft o.m; De middenstanders zijn echt onmis baar in een wel geordende maatschap pij en hun belangen verdienen daar om begrip en steun. Zij zelf echter moeten ook met hun tijd mee, indivi dueel en georganiseerd, zij moeten aanpassen, zij moeten durven en doen. Doch om goed middenstander te zijn moeten zij vooral goed Christen zijn, en niet louter zich zelf zoeken, doch ook elkander; de liefde en de een dracht bewaren en doen groeien, zich- baar en tastbaar zoals het Christenen past; te meer nog omdat bij hen de natuurlijke band. die bij de boeren en de arbeiders aanwezig is. ontbreekt, moet de sterke band van ware Chris tenen hen samenbinden. In deze herdenkingsbundel ont breekt evenmin een bijdrage vap de hand van Z. Exc. dr G. J. M. Veld kamp. de Staatssecretaris van Econo mische Zaken. Het Tweede Kamerlid dr N. H. L. van de Heuvel leverde een bijdrage en mr F. J. H. Bachg, raad adviseur van de NRKM eveneens Interessant is bovendien de geschie denis van 50 jaar middenstand in het Bredase bisdom, geschreven door de directeur van het bureau de heer Jan Mol. Dit stuk geschiedenis wordt op geluisterd door de foto's van alle voor zitters. die tot nu toe de katholieke middenstand in diocesaan verband ge diend hebben. 's-Heerenhoek OUDERAVOND K.B J. In zijn entliousiast openingswoord sprak de voorzitter W. Vermue tot de ouders, die in zeer grote getale wa ren opgekomen en vroeg vooral hun medewerking voor het schone werk van de KBJ. De leider van de KBJ-tonefilclub leidde hierna het te spelen toneelstuk in, getiteld „Achter de wolken schijnt de Zon", door Kees Spierings. Het is wel zeer bijzonder te waarde ren, dat dit sociale spel in studie werd genomen door de jonge boeren en bo vendien op een zeer behoorlijk peil werd opgevoerd, zonder ook maar één van de medewerkenden tekort te wil len doen. alle lof voor de leider van het gezelschap, die met zijn goed spel een grote steun bleek te zijn voor de anderen. Ook de volksdansclub der KBJ trad na het toneel op en danste een paar gloednieuwe nummers, welke bijzon der in de smaak vielen. Met een ge zellig samenzijn werd deze culturele avond besloten. Kruiningen BEJAARDE MAN DOOD AANGETROFFEN Sinds Zaterdag was het de bewo ners van de Hoofdstraat opgevallen, dat men de alleenwonende 67-jarige A. J. D. niet op straat zag. Aanvankelijk veronderstelde men, dat de ietwat eenzelvige man naar zijn dochter te Ierseke was vertrokken. Hij had daar van echter aan de buren, waar hij ge regeld ging eten, niets medegedeeld. Men stelde tenslotte een onderzoek in in de woning, waar de man dood werd aangetroffen. Dokter J. Nieu- wenhuijse kon slechts constateren, dat de dood vermoedelijk Zaterdag reeds was ingetreden. Ovezande FEESTAVOND KAB De zaai van v Gessel was tot in al le hoeken gevuld tijdens de feestavond van de KAB. Het toneelgezelschap „Cakie" uit Alkmaar verzorgde deze avond. Na het openingswoord van de voorzitter werd door de burgemeester nog een kort woord gericht tot de aan wezigen. Hij wees op het belang van dergelijke avonden en vond het een goede gedachte van de KAB ter gele genheid van de jaarlijkse feestavond een beroepsgezelschap te laten komen. Hierna trad het gezelschap voor het voetlicht. De 5 personen, waaruit dit gezelschap bestaat, hebben de aanwe zigen op uitstekende wijze vermaakt, zowel met hun conference als met hun zang. schetsen en goocheltoeren. De nummers welke werden gebracht, stonden niet alleen op hoog peil, doch werden ook uitstekend vertolkt. Het duo Hade wist de lachspieren los te maken. Yerseke DOOR DE KOUDE BEVANGEN Toen de bejaarde J. O., die zeer moeilijk ter been is, een kijkje wou gaan nemen naar de bevroren O.- Schelde, werd hij door de kou bevan gen en zakte in elkaar. Gelukkig werd hij na enige tijd door voorbij gangers opgemerkt, die hem een oes- terloods binnendroegen. Met een schaafwonde aan het hoofd werd hij later per auto naar huis gebracht. DE GEVOLGEN VAN DE WINTER Nu de kom van de O.-Schelde niets dan ijs te zien geeft vragen kwekers en pannenleggers zich af hoe de oes ters en de pannen het wel maken. Vooral de lage waterstanden en het schuren van de ijsvlakten kunnen op de gronden veel schade brengen. Ook de pannen hebben het door de zware druk hard te verantwoorden. Op de putten hebben de eigenaars vergeefse moeite gedaan deze vrij van ijs te houden. Voor zo ver mogelijk worden nu de muren ijsvrij gemaakt en hakt men gaten om de oesters bo ven te halen. Hierbij moeten dan nog voorzorgen genomen worden om be vriezen te voorkomen. De grootste zorg wordt besteed om vers water op de putten te krijgen, want wanneer dit stagneert kunnen de oesters niet lang in leven blijven. Ook de ver pakking eist veel zorg, maar niette genstaande de vele moeilijkheden wil men de export zo lang mogelijk gaan de houden. Sas van Gent VORDERINGEN UNIFORMENFONDS De reuzen-thermometer op de stads- pomp blijft maar steeds stijgen. De ze week is een stand van 33 ..unifor men" bereikt, resultaat van de in de afgelopen weken georganiseerde bals ten bat§ van het uniformenfonds. De door het comité van actie ver lote stofzuiger is in handen gekomen van de familie Weyts uit de Lieve Vrouwestraat in Bergen op Zoom, waaruit blijkt, dat men ook buiten Sas van Gent belangstelling heeft voor het wel en wee van het harmoniege zelschap „De Verenigde Vrienden" De tijdens het bal In „Reseda" bij de heer H. W. van Aalst verlote heren fiets ging naar de heer P. A. de Fever van de Prinsenkade alhier. De „balacties" blijven inmiddels doorgaan, want Zondag a.s. is het de beurt in hotel „Rotterdam", terwijl daarna „Tivoli" volgt en op 14 Febr. a.s. zaal „Reseda" weer aan bod is. Bij dit laatste bal zal tevens medewerking worden verleend door de gymnastiek vereniging „THOR". Overplaatsing De wachtmeester der Rijkspolitie A. Duine is met in gang van 1 Februari j.l. overgeplaatst van St. Laurens naar Sas van Gent en zal derhalve hier de plaats komen in nemen van wachtmeester W. van Da- -le«.-dfe naar-"Si. Laurens vtrd over geplaatst. Geslaagd Dezer dagen slaagde voor het examen Spaanse Handelscor respondentie; onze oud stadgenote Mej, T. A. Dekker. St. Jansteen Benoemd Door het vertrek van de heer G. Dobbelaer werd de tijde lijke vacature aan de R.K. Jongens school aangevuld door de benoeming van mevr. R. ran Lavoir-van Eek. Heikant SMOKKELAAR BEKEURD Door ambtenaren van Invoerrech ten en Accijnzen werd een Belg be keurd, die ongeveer 40 kg boter naar In het jaar 1953 werden te Bres kens via de vismijn binnengebracht de volgende vissoorten: Kabeljauw 1066 kg f 672, wijting 5454 kg f 1440, poon 1557 kg f 133, rog 2473 kg f 650, haai 2044 kg f 358, schol 29504 kg f 9069, bot 70168 kg f 15430, schar 62650 kg f 22363, tong 31056 kg f 58524, tarbot 40 kg f 52, griet 11 kg f 10, verse haring 6.955.901 kg f 1.139.878, schardijn 481.681 kg f 96.478, makreel 140 kg f 57, garna len 333.618 kg f 376.000, overige schaal- en weekdieren 211.041 kg f 4222, vis- puf 1.369.826 kg f 40.497, drogerijgar nalen 498.716 kg f 29.023. zeebliek 90.279 kg f 6545, totaal 10.147.227 kg f 1.781.401. Vandaag komt Kring Oost burg van N.C.B. bijeen De algemene vergadering van de NCB kring Oostburg zal vanmiddag om twee uur in „De Vier Emmers" te Oostburg worden gehouden. Op de agenda staan: Jaarverslag, algemene bespreking en een lezing door de heer G. van Waes over de „P.B.O." F aillissementen EëINDIGD zijn de faillissementen van C. Simke te Rilland-Bath door het verbindend worden der eni ge uitdelingslijsten van M. H. Braat te Nieuw en Sint Joosland, door het verbindend worden der slotuitdelings- lijst met een uitkering van 10.0479 pro cent. REIZENDE TENTOONSTELLING Dinsdag- en Woensdagavond werd in het lokaal van de Kabouters door de afdeling Middelburg van het Neder lands Padvinders Gilde en de Kabou ters 'n tentoonstelling gehouden, waar bij gebruik werd gemaakt van een z.g. reizende tentoonstelling, welke reeds een gedeelte van Nederland heelt bezocht. De opening werd verricht door l doorknippen van een lint door Mevr. Bolkestem, echtgenote van de burge meester. Op de beide zolders was een aantal stands op smaakvolle wijze in gericht. Er was een thee- en versna peringenstand, er waren diverse atrac- ties, loterij, enz., er werd door een groepje gemusiceerd, viool en blok fluit, kortom alles was zo aantrekke lijk mogelijk gemaakt. Niettegenstaande het zeer koude weder waren toch verscheidene belang stellenden naar de Kinderdijk 50 ge komen en de tentoonstelling is toch nog een succes geworden. DIEFSTALLEN De politie heeft Donderdag aange houden de 20-jarige A. C. B„ die er van werd verdacht uit een jas in de garderobe van de Rijkskweekschool f 19,— te hebben weggenomen. Na te hebben bekend is de jongeman weer op vrije voeten gesteld. Op verzoek van de politie werd te Eindhoven aangehouden de 23-jarige J. W. C„ die wordt verdacht van dief stal van een uurwerk uit een Middel burgse horlogewinkel reeds enige tijd geleden. G. heeft nog niet bekend. De derde aanhouding geschiedde eveneens te Eindhoven. Het betrof de 38-jarige J. B. v.d. W„ die onlangs in Roosendaal een fiets stal en die bij een Middelburgse caféhouder (bij wie hij een schuld had) beleende, v.d. W. legde een volledige bekentenis af. Tenslotte deed mevr. J. C. J. uit Middelburg bij de politie aangifte van een diefstal. Haar portemonnaie was tijdens het winkelen op onverklaarba re wijze uit haar tas verdwenen. Schoorsteenbrandje In het pand Korte Delft 6 waar het damesmode magezijn van de heer R. Plijter is ge vestigd, ontstond Donderdagmiddag omstreeks 3 uur een schoorsteenbrand je. De brandweer was er spoedig bl.) en wist de vlammen snel te doven. De schade is niet noemenswaard. FRIS INITIATIEF VAN DE ZEEUWSE GIDSENDIENST De alhier gevestigde Zeeuwse gid- sendienst voor V.V.V. houdt heden een Zeeuwse avond waaraan een Benelux- trant gegeven wordt. Als buitenlandse gasten zijn n.l. ver tegenwoordigd de burgemeester van Kortrijk en Waarschoot en verschil lende autobusondernemers en verte genwoordigers van buitenlandse reis- bureaux uit Eeklo, Gent. Roeselare, Moorslede en Kortrijk. Een uiteenzetting zal worden gehou den over de werking van de gidsen- dienst, welke zich uitstrekt tot Wal cheren en Z. Beveland. Voorts ver meldt het program een voordracht en de nieuwe Yersekse oesterfilm. 's Middags worden de Belgische gas ten ontvangen op het gemeentehuis. Oost- en West-Souburg VERHOGING SUBSIDIE KINDER HERSTELLINGSOORDEN Bij de behandeling der gem. begro ting is uit de raad aangedrongen op hoger subsidie van het Centraal ge nootschap, welke tot nu toe slechts 25 cent per kind en per dag bedraagt. B. en W. hebben hierop een onder zoek ingesteld naar de subsidie, welke in andere gemeenten wordt gegeven. Daaruit bleek het volgende: In Axel wordt geen bijdrage ver leend. In Goes betaalt men f 0,50 per kind per dag. met een maximum van f 800— in totaal per jaar. In Hulst wordt geen subsidie verleend. In Kou- dekerke wordt geen subsidie verleend. In Mijdrecht geeft men f 1.— per kind per dag. In Middelburg betaalt men f 0.65 per kind per dag. In Terneuzen betaalt men f 0.52i/2 per kind per dag. In Vlissingen wordt ook een subsidie van f 0.521/2 per kind per dag ver leend, evenwel tot een maximum aan tal verpleegden of vacantiedagen *pn Hierbij zij nog vermeld, dat in de gemeenten Axel, Hulst en Koudekerke geen plaatselijke afdeling van het Cen traal Genootschap is gevestigd, van daar dat hier geen subsidie wordt ver leend. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W de raad voor de subsidie te ver hogen tot 60 cent per dag en per uit- gezonde kind. België wilde vervoeren. Hij had het vrachtje achter op zijn bagagedrager. Respect Met dit winters vries weer alle respect voor de loodgieters en.... de vlassers. De eersten, omdat ze heel veel mensen uit de narigheid van bevroren waterleiding helpen en de vlassers, omdat het geen lolletje is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de zwingmolen te staan. Het moeten wel harde kerels zijn. V oeicncht AVOND JONGE BOERENSTAND De R.K. Jonge Boerenstand hield 'n amusementsavond in Don Bosco. Deze bestond uit zang. voordrachten en de clamaties door de leden der vereniging zelf. Teerdag. Onze biljartclub „Vere nigde Vrienden" bij Piet van Hove, hield de jaarlijkse teerdag. Een goed verzorgd diner en een potje bier zorg den voor de stemming. Verder werd de avond gevuld met kaarten, biljar ten en zingen. Breskens RUZIE IN HET WOONWAGENKAMP Tijdens een ruzie die ontstond in het woonwagenkamp, trok een zekere G. P. een vuurwapen, waarmede hij de overige bewoners bedreigde. Door tussenkomst van de Rijkspoli tie uit Breskens kon erger worden voorkomen, terwijl het vuurwapen in beslag werd genomen. G. P. werd in arrest gesteld, waarna hij naar Mid delburg werd overgebracht. Schoondijke „De Rozenkrans" De Rederij kerskamer „Nut en Genoegen" gaf voor een overvolle zaal in Hotel De Zwaan een opvoering van Florence Barclay's toneelspel in 3 bedrijven „De Rozenkrans". Uit alles bleek, dat de regie bij de heer de Roo in goede handen was. Na de uitvoering volgde nog een ge zellig bal. IJzendijke OPENING BRANDWEERGARAGE EN BADHUIS UITGESTELD De officiële opening van de -nieuwe brandweergarage en bet badhuis, die heden Vrijdag zou plaats vinden, kan wegens bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden en is nu be paald op Woensdag 17 Februari a.s. Zelzate WERELDRECORD ACCORDEON- SPELEN In verband met de voorgenomen re cordpoging van de heer Michel Ver bist uit onze gemeente, kan worden medegedeeld, dat de heer C. Cous- sens uit Gent er in slaagde het we reldrecord langdurig harmonica-spelen op zijn naam ie brengen met, een tijd van 100 uur en 6 minuten. Een en an der werd vastgesteld door deurwaarder Verspeurt uit St. Amandsberg. Met dat al wordt het er voor de Challen ger Verbist zeker niet eenvoudiger op. AXEL. Centrum. 8 uur: Een jaar later en: De dijk is dicht. MIDDELBURG. Electro: Singing in the ram. Schouwburg: Daar komen de tanks. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: By the light of the silvery moon. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verbo den verhaal. VLISSINGEN. - van niemand. Alhambra: De zoon Luxor: Mandy. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Zeg aan Margaret. AXEL. Centrum. 6.30 en 9 uur: In de klauwen der Maffia. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Het blauwe masker. GRAAUW. Om 5 uur vergadering van De Reisduif. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Re becca. LAMSWAARDE. 6 uur: toneeluitvoe ring Vrijheid Eendracht. MIDDELBURG. Schouwburg: Daar komen de tanks. Electro: Singing in the rain. Schuttershof: Alle hens aan dek. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Europa 51. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: By the light of the silvery moon. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verbo den verhaal. Concertgebouw, 8 uur: Carnaval in Texas. VLISSINGEN. Alhambra: De zoon van niemand. Luxor: Mandy. alle resJ kral kral werl aan; ons Al denlf riev| een eind| wel A1| kan I reldi richl midq natil dezel zulk pa il W| Prijz; voor f katoq pensi zekel verhl studiT maai in dl worq de il spoel manl 16)

de Stem | 1954 | | pagina 2