Loeang Prabang wacht de aanval Vier maal elf in Zwolle Wolthuis en Van Tienen vrijgesproken Het feest van de zilveren Noodtoestand afgekondigd in Roemenië Britse vorstin bedreigd De spanning stijgt op het strijdtoneel Laos Reuzenvliegtuig verloren gegaan Artsen en fondsen zijn het eens Bevolking helpt koortsachtig bij voorbereiding van verdediging DRIE COMMISSARISSEN DER KONINGIN BENOEMD Geen zetel maar een brits.... MEN KAN de N.E.S.B. niet tot een verboden vereniging verklaren, met het Koninklijk Besluit met betrekking tot landsverraderlijke organisaties in de hand. Tot deze conclusie kwam gisteren het Amsterdam se Gerechtshof na de behande ling van een beroepszaak tegen f DAGBLAD VOOR ZEELAND Unie-soldaten overgelopen Accoord inzake Duitsland lijkt nu vrijwel uitgesloten De oude eisen In het cabaret van Molotov Zelfde weertype Wolf in straten van Belgrado IN Aanstelling per 1 Juli a.s. Suske en Wiske Begenadiging van ontsnapte Zierikzee leent f 60.000 voor woningbouw Gerechtshof acht N.E.S.B. geen voortzetting van N.S.B. PROC.-GENERAAL IN CASSATIE Zo veel beroepsglorie moest de werkende sukkelaars wel beschaamd zetten N achteli jke nevenfunctie Misbruik r Maar een mespuntje platina 94e JAARGANG No. 20946 Uitgave: N V. Uitgevers Mij Neeilanaia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keigersiruat 16. lel. Redactie: 8181, Admi nistratie 6778 Verantwoordelijk Hootd- redacteur: J. J H A Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr.Ur A.J J.M Mes, Mr H. B. L de Rechtei L. J v 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- oestell.) 1 0 45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland a9 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs vooi ae genele oplage t 0.3U pet m m. (Ingezonden Mededelingen f (J.13 pei m/mi. Voor advertenties van plaatselijke aara uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 (1.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t U.3U per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaaiden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden -7T^~^^^ir^lêf^^2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST.'Pubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen. Noordstraat 56, Te!. 2601. Nimws.iaat 41. lel, no. 331 NOODLANDING TT ET NIEUWSTE en grootste Engel- se passagiersvliegtuig, de „Brittan- nia", die honderd personen kan ver voeren, heeft gistermiddag op een zandbank in de rivier de „Severn", bij Gloucester, een noodlanding moe ten maken, omdat één der motoren in brand raakte. Van de tien leden der bemanning en de vier passagiers, onder wie een technicus van de K.L.M., liep nie mand verwondingen op. Het toestel, dat een proefvlucht maakte, moet echter als verloren worden beschouwd Het is een enorme schadepost voor de maatschappij. De instrumenten zijn gered, doch de rest van de machine verdween onder water, toen de vloed op kwam. Een Frans militair vliegtuig maak te op de Middellandsche Zee een noodlanding wegens ijsafzetting op de vleugels. De bemanning werd ge red. De Engelse „Cornet" straalvliegtui gen, die uit dienst werden genomen na de ramp met een „Cornet" op 10 Januari zullen in het begin van de volgende maand het passagiersvervoer hervatten. Er zijn bijna 50 verande ringen aan de „Cornet" aangebracht, EEN KERNCOMMISSIE van Franse ministers is het eens geworden over een plan om de lonen van de arbei ders met de laagste inkomens, te ver hogen. Aan de werkgevers wordt geen compensatie verleend. IN 1953 zijn in de V. S. driemaal zo veel mensen bij ongelukken gedood als er in de gehele Koreaanse oorlog zijn gesneuveld. In 1953 kwamen 95 duizend mens om het leven en bijna tien millioen werden gewond. HET BRABANTS ORKEST zal op 'n nader te bepalen dag een concert ge ven ten bate van het Scapino-ballet, dat door een brand alle costumes en décors kwijtraakte. EGYPTE heeft bij de Veiligheidsraad een klacht tegen ïsraël ingediend, om dat Israëlische troepen de gedemili tariseerde zone bij El Auja geschon den hebben. IN 'T SEINPOST-THEATER te Sche- venin#en is de première vertoond van de Waterstaatsfilm „Tegen tijd en getij", die een boeiend beeld geeft van de overwinning op het water na de stormvloed. IN HET Rotterdamse filiaal van de Hema haalden inbrekers voor f 2000 aan goederen weg. Ze pakten het ge- stolene in koffers, die ze ook in de zaak vonden. Het gemak dient de mens, nietwaar? DE LABOURFRACTIE van het Brit se parlement is van plan de landelijke campagne van vijf millioen industrie arbeiders voor hogere lonen, te steu nen. Totnogtoe stonden de vakbonden alleen in deze actie. DE A.N.W.B. heeft de legerleiding geattendeerd op het feit, dat er maat regelen moeten worden genomen, waardoor het vervoer van kanonnen bij duisternis, veiliger wordt voor de andere weggebruikers. BIJ AKEN hoorde een. man een vrouw, die in het water lag, om hulp roepen. Hij sprong prompt in 't water en redde de drenkelin ge. Toen zij bij kennis kwam viel ze haar redder om de hals. Ze was zijn vrouw. HET overleg tussen de vertegen woordigers van de ziekenfondsen en van de Vereniging van Huisartsen over het honorarium van de artsen voor de behandeling van ziekenfonds patiënten heeft er toe geleid, dat bei de partijen zich grotendeels hebben verenigd met het advies, dat over deze kwestie door de commissie Van Schaik is uitgebracht. Deze commissie had voorgesteld, een voorlopige regeling te aanvaarden, volgens welke de vergoeding van de artsen zal bedragen f 7 voor de eerste drieduizend patiënten, f 5 voor de volgende duizend en eveneens f 5 voor de overige patiënten, met dien verstande, dat van dit laatste bedrag f 2 voor iedere arts afzonderlijk wordt geblokkeerd. Met betrekking tot de bijslag voor de behandeling van ouden van dagen stelde de commissie eveneens voor, een door de par tijen te bepalen gedeelte voorlopig te blokkeren, zolang nog geen defini tieve regeling is tot stand gekomen. Beide partijen hebben evenwel beslo ten deze gedachte niet over te nemen. De ziekenfondsraad heeft reeds goedkeuring verleend aan de voorlo pige overeenkomst. Van dit besluit zal aan de minister van Sociale Zaken mededeling worden gedaan. 7~)E STRIJDKRACHTEN van de Franse Unie zijn teruggetrok- ken op de eerste verdedigingsgordel rond Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos, na twee posten op respectievelijk 95 en 90 kilometer van de stad ontruimd te hebben. Langs deze ver dedigingslinie, die op 80 kilometer ten Noorden en Noordwes ten van de stad loopt, hebben de Fransen nu contact met de voor hoede van de 12.000 man sterke „IJzeren Divisie" van de Viet- minh-opstandelingen, die oprukken in kleine kolonnes en die naar verwacht wordt zich aaneen zullen sluiten voor een poging om door de binnenste verdedingslinies om Loeang Prabang te breken. J7RANSE transportvliegtuigen zijn begonnen met de aanvoer van versterkingen naar de stad, waar de bevolking koortsachtig meehelpt bij de voorbereiding van de verdediging. In de afgelopen vijf dagen zijn bij gevechten op het Kontoemftlateau, 200 kilometer ten Zuiden van Hue, de hoofdstad van Annam, 85 opstandelin gen gedood of gewond en 123 gevan gen genomen. Voorts werd gemeld, dat 130 kilometer ten Zuidwesten van Saigon twee wachttorens verloren zijn gegaan, doordat de Vietnamese bezet ting overliep naar de opstandelingen. Vier van deze torens werden opge blazen voor de Vietnamezen overlie pen naar de tegenpartij. Berichten van de opstandelingen melden, dat de Fransen in het gebied van Kontoem bij gevechten van eni ge dagen, die op 28 Januari eindigden duizend man verloren hebben. Bijna vier Franse compagnieën waren bui ten gevecht gesteld. Een afdeling van de „IJzeren Divi sie" heeft op haar opmars naar Loe ang Prabang, Moeang Sai ingenomen, 100 km. ten Noorden van Loeang Pra bang. In West-Berlijn gaat het eerste rabaretprogramma, dat grapjes maakt over de Viermogend- hedenconjerentie. Eén van de grapjes luidt: „Ik vertelde een Amerikaanse schildwacht, dat ik de Führer was. „Hemel nog aan toe," zei ik, heb je me vergeten? Zonder mij zou niemand van jullie hier zijn geweest!" INDIEN na de vruchteloze debatten A over het Duitse vraagstuk nog enige hoop op een herstel van de Duitse eenheid was blijven bestaan, dan is deze gisteren op de Berlijnse conferentie teniet gedaan door Molo- tovs plan voor Duitse verkiezingen. Dit is gebaseerd op de vroegere Rus sische voorstellen voor de vorming van een voorlopige, niet gekozen Duitse regering en wordt aangevuld met de nieuwe eis, dat reeds vóór zulk een regering verkiezingen zou hebben uitgeschreven, vrijwel alle be zettingstroepen uit beide helften van Duitsland zouden moeten worden te ruggetrokken. Het plan wordt door het Westen als volslagen onaanvaardbaar aangemerkt. Daar Molotov het Westelijke voorstel zijnerzijds van de hand heeft gewe zen, ziet men geen mogelijkheid meer om over de Duitse eenheid tot over eenstemming te geraken. Welke invloed dit vastlopen der Duitse besprekingen op de verdere loop der conferentie zal hebben is nog moeilijk te voorzien. In elk geval hebben de ministers ook Donderdag nog niet bepaald, wan neer zij aan het geheime beraad over de wereldvraagstukken en met name over Oost-Azië zullen beginnen. Vori ge week hadden de ministers beslo ten, dat in de loop van deze week ROBERT VOGELER-, de Amerikaan se zakenman, die twee jaar in Hon garije gevangen heeft gezeten, eist van zijn vroegere werkgevers 500 duizend dollar schadevergoeding. „Jullie wisten dat ik gevaar zou lo pen", zegt hij. DE ITALIAANSE president Einaudi, zal naar verwacht wordt, spoe dig een kabinetsformateur aanwijzen. Hij heeft zijn beraadslagingen hier over gisteren beëindigd. DE R.K. POLITIEBOND „St. Micha el" zal bij de overheid stappen on dernemen, tot spoedige vervulling van langgekoesterde wensen omtrent een hoger inkomen. TWEE CONSERVATIEVE Lagerhuis leden hebben aangedrongen op het aangaan van een economische unie door het Britse Gemenebest en West- Europa. het AMERIKAANSE leger heeft bekend gemaakt, dat een tweede bat terij atoomkanonnen naar Europa zal worden gezonden. Een batterij be staat uit zes stukken, PRINS BERNHARD is door de re' gering van Zuid-Afrika uitgenodigd dit jaar een officieel bezoek aan dit land te brengen, eventueel in het na jaar. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zonnig weer met zwakke tot matige Oostelijke wind en in de 't ochtend strenge tot matige, in de f middag overwegend lichte vorst. J Vandaag: Zon onder 17.34 uur. J Maan onder 20.29 uur. Morgen: f f Zon op 8.13 uur. Maan op 8.58 uur. r\F HIJ NU uit Siberië of uit Alas ka komt, snerpend koud blijft de wind, die gisteren opnieuw waarach tige moed vergde van de mensen om hem te trotseren. Overal in Europa sterven mensen van de koude, in Joe- go-Slavië bijvoorbeeld negentien, en m Roemenië heeft men zelfs de nood toestand afgekondigd, om de voedsel voorziening van door sneeuw geiso- leerde dorpen te verzekeren. Door de straten van nachtelijk Bel grado sloop gisternacht een wolf en Uit andere steden wordt de verschij ning van beren gemeld. Ook Neder land lijdt nog steeds onder de barre winter. Noord-Beveland is nu geheel van de buitenwereld afgesneden Alle rivieren, behalve de Nieuwe Water weg, zitten dicht en dit is ook het geval met het IJsselmeer. Rijkswa terstaat treft nu al voorbereidingen om straks, bij invallende dooi, het ijs in de rivieren op te ruimen, zodat het zonder al te veel schade aan te richten, kan worden afgevoerd naai de zee. Daarom begint men met het ijsbreken van onderaf. Men heeft al geprobeerd ijsdammen op te blazen met trytol. Bij Kampen lijden duizenden watervogels een kommervol be staan, door gebrek aan voedsel. Vele ervan zitten reeds op de wal, omdat zij van honger niet meer kunnen zwemmen. In de wakken, die vogelvrienden voor hen hebben gehakt, kunnen zij geen voedsel vinden. Van Kampen uit wordt oud brood, graan en slachtaf val aangevoerd en men vraagt nu om zaadafval. De enkele bootdiensten die nog doorgaan vrezen spoedig te moeten staken. De Terschellinger boot meert tegenwoordig in IJmuiden af. Met in gang van 5 Februari zal het veer Din- i telsas en Sluishaven-Ooltgensplaat weer varen. Van bevoegde zijde wordt meege deeld, dat er geen vrees hoeft te be staan over de kolensituatie. Uit En geland komt elk dag een coaster met anthraciet binnen en het transport uit Limburg verloopt regelmatig. DE centrale ziekenboeg van de Koninklijke Marine te Den Hel der ontstond op de zolder een brand, die gelukkig spoedig kon worden ge blust. Alle zieken konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een electrische straalkachel, die in een der magazijnen was gebruikt. Noord-Beveland zit thans weer zon der leidingwater. Het eiland, dat het water de laatste tijd ontving via een plastic buis door de Zandkreek, moet thans weer het water halen uit de putten bij de woningen. De plastic buis is nl. bevroren. een dergelijke geheime zitting zou worden gehouden. De Westelijke ministers hebben slechts een voorlopig afwijzend be scheid op Molotovs voorstellen gege ven en zij hebben aangekondigd, dat zij hun formele antwoord vandaag zullen bekend maken. Niemand twijfelt er echter meer aan dat zij weinig meer zullen kunnen doen dan constateren, dat generlei overeenkomst mogelijk is. r\RIE COMMISSARISSEN der Ko- ningin zullen dit jaar in verband met het bereiken van de leeftijds grens aftreden. Het zijn dr J. E. ba ron de Vos van Steenwijk (Noord- Holland), de heer M. A. Reinalda (Utrecht en dr E. H. Ebels (Gronin gen). Bij Kon. Besluit zijn hun op volgers aangewezen. Per 1 Juli wordt dr M. J. Prinsen, tot dusverre secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, commissaris der Koningin in Noord-Holland. Mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg te Neer- langbroek is met ingang van dezelf de datum beoemd in Utrecht en in Groningen zal mr W. A. Offerhaus, notaris van beroep en tot dan Ka merheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, de Kroon verte genwoordigen. De heer Van Lynden van Sanden burg is 49 jaar oud en in zijn woon plaats Neerlangbroek, is hij wethou- Ad verten tie) Help meisjes Help Alle jongens en houden veel van En daarom willen jullie ze zeker wel helpen, want zie de courant van morgen. - Morgen viert de Zwolse vierling zijn elfde verjaardag. Zoals de vier kinderen Kiffers hier opgewekt en blozend naar de ijsbaan stappen, doen ze maar weinig denken aan de kasplantjesvan elf jaar geleden. Wat ze uit die tijd nog hebben bewaard is de sprekende gelijkenis, die vooral bij de drie meisjes opvallend is- Van links naar rechts: Dorothe'e, Han, Elly en Rini Kiffers. der voor de gecombineerde lijst van anti-revolutionairen en Christelijk- Historischen. De heer Offerhaus is 57 jaar oud. Dr Prinsen werd in 1899 te Heerenveen geboren. Omtrent de politieke gezindheid van de drie nieuwbenoemde Commis sarissen kunnen wij mededelen, dat dr M. J. Prinsen (Noord-Holland) is aangesloten bij de Partij van de Ar beid. Mr C. Graaf van Lynden van Sandenburg (Utrecht) sympathiseert met de beide grote Prot.-Chr.-partij en en mr W. A. Offerhaus (Gronin gen) is van liberale huize, doch even eens niet b|j een partij aangesloten. DADIO-PRAAG heeft bekend ge- maakt, dat de Amerikaanse staats burger John Hvasta, die sedert 1950 in Tsjecho-Slowakije in gevangen schap verblijft, is begenadigd en uit het'land gewezen. Hvasta, employé van de Amerikaan se ambassade in Praag, werd in April 1950 tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens het „State Department" ont snapte Hvasta, 21 maanden geleden uit de gevangenis. Hij meldde zich op de Amerikaanse ambassade. Hier gaf men hem onderdak, totdat Ame rikaanse functionarissen met de Tsje cho-Slowaakse regering overeenkwa men. hem uit het land te laten ver trékken. r\E gemeenteraad van zierikzee heeft in een spoed-eisende verga dering, besloten een geldlening groot f 60.000 aan te gaan ten behoeve van de aankoop van grond voor de bouw van een complex van 31 woningen, welke bestemd zullen zijn voor de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen", Van links naar rechts: Mr. CTh. E. Graaf van Lynden van Sanden- burgh uit Neerlangbroek, benoemd in de provincie Utrecht; midden: Dr. M. J. Prinsen uit Voorburg, de nieuwe Commissaris in Noord-Hol land en Mr. W. A. Offerhaus te Groningen, benoemd in de provin cie Groningen. pEN brief, waarin gedreigd wordt koningin Elizabeth te vermoor den, wordt zeer ernstig opgevat, al dus heeft de Zuid-Australische com missaris van politie verklaard. Detectives zouden al het mogelijke doen om de schrijver der brief, welke inmiddels aan de politie van Adelaide is overhandigd, op te sporen. Detec tives en speciale politie hebben „een geheime actie" op touw gezet om de briefschrijver, vermoedelijk een Duit se immigrant, te vinden. De brief was het vorige weekeinde in Melbourne gepost. Verkiesingen in roerig Persië NJA een rumoerige periode van drie dagen, zijn in Teheran de senaats verkiezingen geëindigd. Er is gestemd over de verdeling van 15 zetels. De provincies zullen gezamenlijk even eens 15 senatoren kiezen en dertig se natoren zullen door de Sjah worden benoemd. Een Mossadegh-gezinde stam koos twee van zijn leiders voor het parle ment, die in plaats van een zetel in de Perzische kamer een brits in de gevangenis kregen. Zij zijn namelijk gearresteerd, omdat men gelooft dat zij druk op hun kiezers hebben uit geoefend. Slechts de mannen boven de 25 jaar, die lezen en schrijven kun nen, hadden stemrecht. De verkiezin gen over het parlement verliepen in snel tempo. (Van een speciale verslaggever) |N EEN GEZELLIG Belgisch grensdorp, waar de mensen het in Vlaamse goedmoedigheid uitstekend met elkaar en met zichzelf menen en waar e ïerbergiers vlot van hun pilsjes af kunnen, was enige tijd geleden een groot feest. Een hele straat was versierd en voor het huis van de feesteling stonden 1. 1 enile auto's. Het gehele dorp vierde het feest mee en de jubilaris moeht talloze welgemeende felicitaties in ontvangst nemen. fepstyarken vierde namelijk ziin zilveren doDDersiubileum. vijfentwintig laren had hii voor vrouw en kinderen de kost verdiend met het in ontvangst nemen van een stempel (de „dop") op zijn kaart. Een kwart-eeuw had hij een dagelijkse gang gemaakt naar het arbeids bureau, voor welke prestatie het Koninkrijk België hem al die tijd had onderhouden. r\EZE zilveren dopper heeft in zijn leven getoond dat er in ieder vak veel valt te bereiken, als je de zaak maar bekijkt en stug doorzet. De be loning bleef dan ook niet uit, want rijdt deze man niet in een glimmende wagen van Amerikaanse makelij? En verkeert zijn gezin niet in grote wel stand? Dat ook doppen een vak, ja, een roeping is, heeft deze doorzetter be wezen. Zijn 25-jarig jubileum bracht dan ook vele belangstellenden op de been: collega's die het nog eens even ver hopen te brengen, familie en vrienden, buren en kennissen die hem bewonderen en zich als tegenprestatie graag ettelijke biertjes lieten offre ren. De jubilaris heeft zich dan ook niet laten kennen en voor alle belang stellenden de gehele dag gratis laten tappen en met dankbaar gemoed heeft hij bij ieder „leve onze zilveren dop per!" gepeinsd „en leve de dop". Want zo'n man houdt van zijn am bacht. Een schaduw op dc feestvreugde was natuurlijk de afwezigheid van belangstellende autoriteiten. De Staat bleek zelfs niet bereid de jubilaris voor deze gedenkwaardige dag vrij van doppen te geven, zodat zijn plicht hem zelfs tijdens de feestelijkheden te zijner ere, bleef roepen. Natuurlijk heeft hij zich als voor- aanstaand dopper, wel in zijn auto J/f/erkloosheidsverzekering en werklozenzorg is een prachtig onderdeel van de so ciale wetten, welke menig land telt. Alles wat goed is, kan ech ter ook misbruikt worden en in België schijnt men daar geen afdoende maatrenelen te gen- getroffen te hebben blijkens bijgaand verhapl van een onzer verslaggevers- naar het arbeidsbureau kunnen bege ven, doch desondanks bleef het plicht. Met bewonderenswaardige zelfopof fering heeft hij zich echter van zijn taak gekweten. Feest of geen feest: het werk moet gedaan worden! PLICHT VOOR ALLES pnfin, het is een heel feest geworden, dat tot laat in de avond duurde Waarschijnlijk heeft ook daarna de plicht nog de jubilaris naar elders ge dreven, want hij zou het nooit zo ver gebracht hebben, als hij niet bereid was geweest, nog andere eervolle functies te aanvaarden, die hem niet alleen tot nog grotere welstand heb ben gevoerd, doch hem tevens maak ten tot het voorbeeld van de lieden van zijn gilde. Dat deze bijkomende werkzaamheden hem vaak tot mid den in de nacht buitenshuis hielden, en dat bepaalde (hoe merkwaardig: ook door de Staat betaalde!) lieden het hem daarbij vaak lastig maakten, mocht hem niet afschrikken. Zijn roe ping ging hem voor alles. Het pad der doppers gaat niet alleen over rozen. Zijn feestdag was een gele genheid om zijn overigens uit beschei denheid verzwegen moeilijkheden bij een pint en een sigaar aan te stippen, tot stichting en lering van de luiste rende gasten. Hij is zelfs in die jaren menigmaal gedwongen geweest om, oh schrikke lijk lot, voor soms wel twee weken te gaan werken, omdat de bureaucra tie voorschriften uitvond welke dit voor een goede uitoefening van zijn ambacht helaas noodzakelijk maakten. Dat hij het niettemin gebracht heeft tot een dopper van formaat, een man, die wete wat waarlijk doppen is, valt in hem te eren. En de sukkelaars onder de gasten, die nog gewoon werkten .moeten wel beschaamd geweest zijn bij zo vee] glorie de N.E.S.B.-leiders Wolthuis en Van Tienen, die kort geleden door de rechtbank tot 2 maan den waren veroordeeld, welk vonnis de Procureur-Generaal bij het Hof bevestigd had wil len zien. De N.E.S.B., aldus het Hof, vertoont wèl overeenkomst met de voormalige N.S.B.doch men kan niet aantonen, dat de N.E.S.B. het streven van wij len Mussert tracht voort te zetten. Bovendien maakt de N.E.S.B. deel uit van een internationale beweging. Een belangrijke overweging van het Hof was voorts dat er bij 't streven van de N.E.S.B. geen sprake is van rassendis criminatie. Men streeft alleen alge mene politieke doeleinden na. Ook kent de N.E.S.B. niet het éénhoofdig leidersbeginsel. Op grond van dit alles werden Wolthuis van Tienen vrijgesproken. De minister van Justitie, mr. Don ker, heeft indertijd verklaard, dat hjj indien het resultaat van een tegen Wolthuis en van Tienen ingestelde vervolging negatief zou zijn de totstandkoming van wijzigingen en aanvullingen van de bestaande wet telijke voorschriften zal bevorderen. Hierdoor wilde hij voorkomen, dat dergelijke organisaties zich onge stoord zouden kunnen ontwikkelen. Paul van Tienen had kort voordat de minister deze uitspraak deed, mee gedeeld, dat zijn partij in 1956 aan de Kamerverkiezingen zou deelnemen. De Procureur-Generaal van het Amsterdamse Gerechtshof zal zo vernemen wij cas satie aantekenen tegen het ar rest dat het Hof heeft gewezen. 'e Ag a Khan is Woensdag, ter elegenheid van het feit. dat 'ij zeventig jaar Imam. leider. an de Mohammedaanse secte der Ismailieten is, tegen pla tina gewogen. Hij woog iets meer dan 95 kilogram. De hoe veelheid platina bedroeg echter slechts ongeveer 450 gram, daar de Aga Khan had gedecreteerd, dat slechts een bepaald deel van het materiaal, waartegen hij gewogen zou worden, uit pla tina mocht bestaan. De kosten dienden tot een minimum be perkt te worden, zodat een gro ter bedrag ten bate van zijn volgelingen kon worden ge bruikt. Dc plechtigheid kostte toch nog ongeveer 150.000 gul den.

de Stem | 1954 | | pagina 1