K.V.P. in het offensief Er valt wel iets te verdienen SCHATTEN VAN CHINA éérst 'n King's Cross Lakens en dekens opgegeten RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 HAAGSE BRIEVEN Koude en ellende Afgeknapt RHEUMATIEK SPIT, ISCHIAS Radio in Australië: amusement met reclame Zoek niet naar klassieke muziek Ook immigranten Met VELPON zie je er geen barst van! Droevige schaduw over feest Net als thuis A //AT EEN Mff ONDERLIJKE V V ERELD Knopje AANSPORING van Prof. Rom- me op de Partijraad der K.V.P- om over te gaan tot het offensief en daarbij aansluitend zijn woord, ge richt tot de P. v. d. A„ 'om kleur te bekennen, zoals ook eenmaal na aarzeling voor de oorlog het N.V.V- kleur bekende, toen de christelijke en katholieke arbeiders 'och niet tot haar zijn toegetreden, leze woorden hebben de laatste tien dagen velerlei reactie :n de Nederlandse pers opgeroepen. De katholieke pers heeft Romme's woord onderstreept op een enkele uitzondering na; F. D- schreef in de Maasbode, dat hij liever een niet kleurbekennende P. v. d. A. had, ook al zou dit vele duizenden ka tholieke stemmen blijven kosten. De socialistische pers tapte uit een heel ander vaatje. Daar werd de onverdraagzaamheid der K.V.P. weer eens ten tonele gevoerd, met name tegenover de humanistische strevingen. Daar werd opnieuw ge steld, dat de K.V.P. de katholieke leden van de P. v. d. A. opnieuw als slechte katholieken ging uitbannen. Wat het eerste betreft', het betoog van Pater Stokman, ook op de Par tijraadsvergadering gehouden, heeft nog eens nadrukkelijk het princi piële standpunt der K.V.P-fractie belicht, heeft even nadrukkelijk ver klaard, welke verdraagzaamheid uit onze principen voortvloeiend werd toegepast- Deze uiteenzetting heeft in katholieke kring veel waar dering gevonden en zij was nodig. Want van verschillende kanten was de fractie juist een verwijt gemaakt, dat zij onvoldoende principieel was opgetreden. Die verwijten waren voor een goed deel afkomstig uit dezelfde hoek, waar men destijds de K.V.P. bij herhaling een aan de leiband lopen van de P. v. d- A. had verweten, toen in linkse P. v. d. A— kringen aan de socialistische frac tie en de socialistische ministers (met name Lieftinck) het odium werd opgelegd, dat zij zich lieten voeren in het vaarwater van de K.V.P. Waaruit nog eens blijkt, dat de geschiedenis zich pleegt te her halen. En wat het standpunt ten opzich te van de katholiciteit der katholie ke leden van de P. v. d. A. aan gaat, het mag blijkbaar nog wel eens gezegd worden, dat de heer Romme in zijn jongste betoog, noch andere K.V.P.-figuren, zich daar ooit op ongunstige wijze over heb ben geuit. Wel heeft Romme over een tragiek gesproken met betrek king tot de belangrijke „open plaats" in de P. v. d. A„ die de katholiek in de P v. d. A., van Lier, aan de ka tholieken zou willen voorbehouden, maar waarvoor Prof. Romme an dere gegadigden zag. Ook mag er nog wel eens op ge wezen worden, dat sommige katho lieken in de P. v. d. A. heel gauw geneigd zijn zich de martelaar te voelen. Tenslotte zou ik in dit ver band een korte anecdotische opmer king willen maken: In een vergade ring der K.V.P. was ook de pastoor der parochie aanwezig. Aan de spreker werd gevraagd wat te den ken van de katholiciteit der P. v. d. A.-katholieken. De oude pastoor vroeg om hierop te mogen antwoor den. En hij zei: „Zij zullen, naar ik hoop beter katholiek zijn dan wie der aanwezigen ook. Maar in één opzicht zijn zij minder goed katho liek, n.l. dat zij het vermaan der bisschoppen om één te zijn in hun eigen politieke organisatie, in de wind slaan." T~)E TIJD voor een offensief van de K-V.P. is thans inderdaad rijp. De economische omstandighe den van het land maken het nu mo gelijk op zeer positieve wijze over eenkomstig het subsidiariteitsbegin sel politiek te voeren. Abnormale omstandigheden hebben immers voor meer normale plaats ge maakt; een gunstige economische (Advertenties) positie is verkregen, de welvaart neemt toe. De grote overheidsbemoeiing en overheidszorg kunnen steeds meer verminderd worden; aan het parti culiere leven kan steeds meer wor den overgelaten. Beter gezegd: het particuliere leven kan thans weer vele taken overeenkomstig zijn aard vervullen, die tijdelijk door de overheid moesten worden waar genomen. Overheidsordening moet plaats maken voor grotere vrijheid; de fiscale druk der overheid kan verminderen. Dit alles plaatst de K.V.P. in een gunstige positie, de P. v. d- A., daar entegen in een defensieve houding. Te grote waardering voor de staat eigen aan het socialisme zal zich in deze meer normale tijd' gaan wreken. Vandaar ook, dat de zeer zeker niet-socialistische politiek, die gevoerd wordt, door de P. v. d- A. niet wordt belemmerd. Misschien gaat bij een aantal P. v. d A -figu ren de natuur thans wel boven de leer. Merkwaardig is in elk geval, dat de P. v. d. A. de huidige politiek niet alleen niet belemmerd heeft (al is er aanvankelijk wel gesputterd), maar nu zelfs als verdienste voor zich opeist. Het zal de taak van de K V.P. en van de katholieke pers zijn om er voor te zorgen, dat de katholieken en in het bijzonder de katholieke ar beiders, daar niet „in trappen". LJET WOORD offensief is een oor logsterm, het heeft betrekking op de houding tegenover de tegen stander. In het politieke vlak heeft het echter ook zijn eigen waarde: het open en vrijmoedig uitdragen van een eigen program, het onop houdelijke en spectaculaire streven naar de verwezenlijking van dit program. Vooral in die zin moge het offensief der K.V-P. tot stand komen en slagen. lAdvertentie) Bij 'n spelletje kaart kunnen de gemoederen soms hoog oplopen. Een wijs man kent dan de juiste manier om de partners te kalmeren. Hij zegt dan steevast: „Wacht even... éérst 'n King's Cross! Want als er een doos King's Cross rondgaat, komt immers iedereen direct in een prettige, gezellige stemming. Zó goed is deze pure zuivere VirginiaAl vele jaren lang Ook daarom is De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! ■^/E HEBBEN het gisteren over „de vogels en de koude" gehad, maar „de mensen en de koude" is ook een onderwerp. En we spreken nu niet over de mensen, die zich goed kunnen kleden en goed kun nen voeden, maar over de gebrek lijdenden, de krotwoningbewoners, de daklozen. Er wordt nu veel ge leden, kinderen verkleumen, ge- brekkigen komen tekort. Er is voor verenigingen als Sint Vincentius nu extra-werk aan de winkel. Wilt ge daaraan eens denken? Uw eigen tobberijen in verband met de koude zinken in het niet bij de extra ellende, die thans zo goed mogelijk gelenigd moet worden. Men heeft kunnen lezen van het prachtige ini tiatief van Pater Pierre in Parijs, dat zo uitstekend heeft aangeslagen. De clochards zijn als het ware ver wend door een campagne van naas tenliefde. Laten wij onze noodlij denden ook eens verwennen! en andere kwalen, veroorzaakt door urine zuur, worden met opvallend succes bestre den door de DUO-FORIWULA-behandeling. Deze behandeling met dubbele werking verdrijft pijn en stijfheid en zuivert tevens het bloed van overtollig urinezuur, dat zich in de vorm van scherpe kristallen in de weefsels en zenuwvliezen heeft vastgezet. Verlies geen fijd en vraag vandaag nog om inlichtingen aan DUOFORM, 50, Gray s Inn Road, kamer 13, London W.C. I, Engeland. £)E K.R O. gaf Dinsdag een repor tage van de Bondsvergadering van de R.K. Politiebond Sint Mi chael. Ook fragmenten uit de rede van voorzitter Körner werden uit gezonden. We hoorden hem vertel len over de betere verstandhouding met de pers, welke hij een vorig jaar had verweten, dat ze door haar berichtgeving het prestige van de politie we] eens aantastte. We hoor den hem klagen over de drakerige toneelstukken, waarin met politie mannen wel heel erg gesold wordt. En toen knapte de verslaggever de directe reportage af, om zelf weer aan het woord te komen. Jammer, want toen kwam er juist zo'n in teressante passage, waarin de poli tieman van de toneelklucht sappig werd beschreven. Maar daar kwam ook een stukje critiek op de radio en de K.R.O. bij. Dat durfde men blijkbaar niet uit te zenden. Het had een royaler indruk gemaakt, als men dit nu juist wel gedaan had. Wie aan de weg timmert, moet te gen een stootje kunnen. (Van onze correspondent) HET is met de Australische radiouitzendingen gesteld als met vele andere dingen in dit land, er is een sfeer van gemoede lijkheid, welke via de luidspreker in de woningen wordt gebracht. De radio is hier geen stuk van het culturele leven, het is amuse ment, vermengd met reclame. Waarmee bovendien nog iets valt te verdienen! FAEZE week beluisterde ik vier Ne- derlanders tijdens een „amateur- hour" waarin tien nieuwe Australiërs optraden bij een andere uitzending speciaal ten dienste van immigranten waren het drie Nederlandse families, die geïnterviewd werden. En tijdens een bijeenkomst welke per radio werd uitgezonden, mocht mijn zoontje één en ander over Nederland vertellen. Met dit alles wil ik slechts demon streren, welke invloed de ,.new- Australiëns" reeds op de radio-uitzen dingen uitoefenen. Uiteraard zijn er immigranten uit vele andere landen die zich voor de microfoon doen horen. Doch het is hier niet zo'n geweldige gebeurtenis, indien iemand „voor de radio" is ge weest: men tilt zoiets minder zwaar dan in Nederland. De radio is een stuk gemeen-goed. dat zich aan past bij het Australische leven. EEN GRAMOFOONPLAATJE p IGENLIJK bestaat een goed deel van het Australische radio-pro gramma uit een gramofoonplaatje en een praatje. Een praatje over zeep. kousen, ijskast, meubilair, kortom, al hetgeen men in het dagelijks leven kan gebruiken. Er is geen markt koopman die een Australische radio omroeper in het aanprijzen van een artikel kan verbeteren zijn intonatie, aandrang tot kopen en lof op elk ar tikel is phenomenaal. Soms wordt het artikel bezongen: er zijn versjes over bepaalde merken meel, chocolade etc., etc. Een radio station gaf zelfs de naam van de be grafenis-ondernemer die zeker iemand, na een ongeval overleden, teraarde zou bestellen. Daar zat re- JEROMMEKE 3 •"TE NAPELS werden na een operatie op de ..struisvogelman", de Sici- liaan Salvatore Scandurra, 27 penne- mesjes, spijkers, een metalen ketting en een menigte andere voorwerpen uit de maag van de patiënt" verwij derd. Toen de Zusters van het ziekenhuis de ziekenkamer binnenkwamen, von den zij de patiënt uitgestrekt op een kaal bed zonder lakens of dekens. Salvatore had juist, overweldigd door een plotselinge honger, al het bedde- goed verorberd bij wijze van ontbijt. „Ja, wat wilt u", verklaarde zijn schoonvader, „u hebt hem zijn ijzer onthouden". En hij haalde het verhaal op, hoe de ijzervreter bij de laatste verkiezingscampagne eveneens het autostuur had opgegeten van de can- didaat, die hij rondreed. ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT clame in. En voor reclame wordt be taald. Dan worden er weer gramofoon- nlaatjes gedraaid. Leuk en gezellig. Men houdt van luchtige muziek. Je moet hard zoeken om een station te vinden dat iets klassieks geeft. De zware genre ligt de Australiërs niet. Zo nu en dan hoort men een zwakke stem die wat meer „zware muziek" bepleit of van iemand die er tegen protesteert, dat op Zondagavond drie stations tegelijk een „murder-play" uitzonden, doch er zal niets door ver anderen in de programma's. We blijven luisteren naar de gezel lige .,Hill-billy"-cowboys, de harde stem van een Johnny Ray en de grie zelverhalen voor oud en jong. Want, wat men ook van de uitzendingen kan zeggen, er zit afwisseling in. MET VEEL SPORT V OU men in dit land van sport, de sport-uitzendingen verwaarlozen? Geen sprake van. Vele middagen en avonden ratelt de stem van de re porter bij paardenraces door de luid sprekers, hij zegt vier woorden per secondeVoorts hebben we de re portages over tennis, bowling, cricket cn vele andei'e sporten. Men kan me deleven met de gebeurtenissen in de ring tijdens het boksen of worstelen. De Australische radio is up to date wat sport betreft. De Nederlandse immigrant, gewend als hij is aan zijn uitzendingen van Kurhaus- en Concertgebouw-concer ten, geeft het na een paar weken op om naar zijn geliefd genre muziek te zoeken. Dat vergeet je hier maar. Men zegt immers dat er in Australië (nog) geen cultuur is? Maar de Australiër vindt zoiets helemaal geen gemis hij is best tevreden met hetgeen zijn luid spreker doet horen. GODSDIENST C* E zult het mogelijk niet verwach- ten en ook vele immigranten ver wonderen zich er aanvankelijk over, dat ondanks alles, de kerkelijke uit zendingen niet worden verwaarloosd. De morgenwijdingen ontbraken niet, evenmin de dagsluitingen. Des Zon dags kan men de gehele dag op ver schillende stations kerkdiensten be luisteren .benevens zang van geeste lijke liederen, Zondagschool-bijeen komsten enz. De Katholieken beschikken over een eigen zender, die in Sydney be staat al 21 jaar. Als geheel wijkt de Australische radio-omroep wel sterk af van die in Nederland, waarbij niet kan wor den gezegd dat het een verschil in ongunstige zin is. ZAKELIJK ("WER bepaalde onderdelen in de Australische radio-programma's hoop ik later nog wel iets te vertel len, doch uit het voorgaande zult ge reeds hebben begrepen, dat de radio zakelijk is ingesteld. Of duidelijker gezegd: er zit handel in. Om het met een cijfer uit te druk ken, in het afgelopen jaar ontvingen de diverse stations 3.600.000 (plm. dertig millioen gld.) voor de gemaak te reclame. Maar de staat zelf heft voor elk radio-ontvangtoestel 2 (plm. f 17) per jaar als luister-bijdra ge. Er zijn 2.500.000 luister-vergun ningen uitgegeven, doch er zijn heel wat clandestiene luisteraars! Als gevolg van de enorme uitge strektheid en mede om technische re denen vanwege dit bergachtig land, zijn er vele zenders nodig met be perkte actie-radius. Er zijn thans 102 zakelijke zenders in Australië met een zend-capaciteit van rond 50.000 KWU ,doch er komen binnenkort nog 17 stations bij speciaal ook vo..r het achterland, sommigen met een sterkte van 100.000 KWU of meer. Er zijn twee stations, n.l. één in Sydney en één in Adelaide, die een „rond de klok", dus een dag- en nachtdienst hebben. INVLOEDEN T"AE radio-zenders, welke eigendom zijn van de staat, worden om een bepaald aantal jaren bij contract verhuurd aan diverse ondernemingen Het is echter gebleken dat er zeer veel Engels kranten-kapitaal in de Australische zenderhuur is geïnves teerd. iets waarover in het parlement nogal wat te doen is geweest, omdat men niet gesteld is op „buitenlandse invloeden in de radio". Al is dat „buitenland" dan ook Engeland Voorts hebben enkele Australische bladen huur-beschikking over zen ders. Dat het geen slechte „bussiness" is, bewijst o.a. het jaarverslag van de Sydney-zender, welke bij een exploi tatie-cijfer van 77.482, een winst boekte van 7997. Evenwel „verdient" ook het publiek aardig wat aan de radio-uitzendingen als gevolg van allerlei soorten prijs vragen. Bij een uitzending wordt soms voor duizenden guldens aan prijzen beschikbaar gesteld waarbij echter ook de liefdadigheid niet wordt vergeten. De radio „leeft" in de Australische woningen! ETEN VIJFTIGTAL Hindoepelgrims, die nabij Allahabad deelnamen aan een zuiveringsplechtigheid aan de Ganges, de heilige rivier van de Hindoes, zijn Woensdagochtend, toen de menigte zich te water wilde bege ven, in het gedrang om het leven ge komen. Een dag eerder waren reeds zes pelgrims omgekomen en een veertig tal gewond in een gedrang bij een brug, die leidt naar de „Choemb Me la'. de „Kruikenmarkt", nabij Allaha bad. Drie millioen Hindoes zijn bijeen' gekomen voor het „Feest van de Krui kenmarkt", dat eens in de twaalf jaar wordt gehouden. £)E AUSTRALISCHE Hoen derganzen van diergaarde BlijdorptRotterdam hou den zich strikt aan de gewoon ten van het Zuidelijk halfrond, want ondanks de felle koude van de laatste weken heeft moeder gans h :ar eieren uit gebroedZondagochtend kwa men er twee kuikens uit het ei. Het nest bevond zich onder een wilgje in de buitenluchtDe eieren lagen in dons en als de broedende het nest soms even had verlaten, werden de eieren steeds netjes toegedekt. P)E HEER Alexander Polo- wishz van de politie uit Hastings - on - Hudson wilde wel eens beproeven of de brandinstallaties in de stad 't nog wel dedenDat was zo een karweitje, dat ook moest gebeuren. Hij drukte voor dit doel op een knopje, doch het verbazingwekkende gevolg van deze simpele handeling was, dat er zich in het gemeen tehuis een zware ontploffing voordeed. Ei ei", dacht Alexander geschrokken, „dat kost me mijn strepen." En hij ging eens kijken, wat er allemaal door elkaar lag. Alle ruiten en lampen lagen aan scherven. De burgemeester zgt verwe zen lelijke woorden te zeggen op zijn kamer, waar hij juist onder zo'n grote lamp had ge zeten- De commissaris van po litie zat in 'taniek al zijn collega's uit de verre omtrek op te bellen, omdat hij dacht, dat men de gevangenen had los gelaten. Negen leden van een vrouwenvereniging, die toevallig een onderhoud had den met een der wethouders moesten worden bijgebracht- Men is de zaak later secuur gaan uitzoeken en toen bleek, dat de ketel van de verwar mingsinstallatie door een of ander technisch snufje was overbelast en uit elkaar ge sprongen. Alexander had op een ver keerd knopje geduwd- £EN Harp* pe Davids BEKEND harpiste reed met haar auto ergens in Nederland. En daar raakte ze op een gegeven moment de weg kwijt. Ze vroeg een. boer waaraan en waaraf en deze wees haar de weg. Onderwijl wierp hij echter wantrouwige blikken op het aanhangwagentje, waar de harp op stond. ,.Wat is dat?" vroeg de man. „Een harp", zei onze harpiste. „O jee. En wat is n harp?" Nu was het toevallig een slimme harpiste en ze zei dus: „U weet wel. waar David zo mooi op speelde". Toen wist de boer het natuurlijk. Want wie zou ooit Louis Davids vergeten? Grap T^landrack» een Duits chauffeur is tot 9( maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens .misleiding van autoriteiten". De misdaad be stond hierin, dat hij de politie had ver teld, dat hij vlak na de oorlog een schat had verbor gen in de Beierse Alpen, die ruim een millioen waard was. De politie zocht het hele ge bied af, maar vond niets. „Geen won der", verklaarde F1 and rack na een verloop van tijd. ,,'t Was een grap je". Geschenk TIET WIL ons voorkomen, dat het aanhoudende vriesweer gezien moet worden als een geschenk voor het K.N.M.I. in De Bilt. Dit nuttig instituut vierde onlangs zijn 100-ja- rig jubileum. En dan wil men dat natuurlijk vieren Land "TOON voorlopig niet gezien in Karatsji. de hoofdstad van Pa kistan. Daar heeft de politie name lijk strengere maatregelen te nemen tegen verliefden ,die al te luidruch tig hun gevoelens demonstreren. Een dezer dagen werd een paartje gearresteerd, dat de brutaliteit had opgebracht elkaar een zoen te geven en te zingen langs de openbare weg. Een soortgelijk delict in een bio scoop werd bestraft met een gewel dige boete. Toon wil een en ander voor de Ver. Naties werpen. Baantje QM RECLAME te maken voor de film „Deze man is gevaar lijk", liet een bioscoopdirecteur het portret van de hoofdrolspeler in een plaatselijke krant zetten. „Deze man is gevaarlijk", zette hij daar toepasselijk boven. Twee da gen later maakte de hoofdrolspe ler het mee, dat voorbijgangers hem op een onschuldig ochtend wandelingetje ongunstige dingen toeriepen en hem met geteeld naar het politiebureau sleepten. Lied ]Ten man in onze omgeving heeft reeds enige dagen de mond vol van het lied „Kom er in, zet je hoed af". Desgevraagd antwoordde hij, dat hij door de kou pas nu 't liedje had begrepen. Nummer IN MONZA heeft een ambtenaar f 48000 gewonnen in een loterij. Hij speelde de prijs met een num mer, dat hij had verkregen door de letters van een radioliedje bij elkaar te tellen. Hoe hij dat heeft gedaan is ons een raadsel, maar hij dééd het. Het liedje heette: Ho vinto un terno al lotto, hetgeen „Ik won drie num mers in de loterij" schijnt te bete kenen. „Hoeveel kilometerdenk je, heb ben we de afgelopen twee jaar zo al met hem gesjouwd?" VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 HILVERSUM I, 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Vocaal dubbelkwart. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. 11,35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb. rneded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Instr. kwintet. 14.55 Voordr. m. muz. 15.15 Pianoduo. 15.30 Musette-ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 13.15 Verzoekprogr. 18.45 „De Haverkist", hoorsp. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gemengd koor. VPRO: 19.30 „Mensen en conflicten", hoorsp. m. toelichting. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Studentenliederen. 20.30 Benelux. 20.40 ,,De vrouwenemancipatie", caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Amus. muz. 22.00 Buitenl weekoverz. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Omr. ork. HILVERSUM II. 298 METER. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgel en sopr. 11.30 Gram. 12.10 Zang en piano, en voordr. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Vocaal ens. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropole Ork. 14.00 „Met oog en oor de wereld door". 14.30 Omr. ork. 15.15 Voordr. 15.35 Mozartvleugel en viool. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Fluit, cla- vecimbel en viola da gamba. 16.40 Gram. 17.15 Surinaamse volksmuz. 17.45 „Fryslan Boppe?", caus. 18.00 Gram. 18.15 Mu ziekcorps. 18.40 Gram. 18.45 Muz. voor blazers. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Re- germgsuitz.: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Zar und Zimmermann", opera. 22.25 „Langs wegen van kunst en schoonheid". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws .en S.O.S.- ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Zang en piano. 11.55 Gram. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Or- gelconc. 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. jeugd. 15.30 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 3 7.10 Gevar. muz. 18.00 Vlaamse muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.05 Hoorspr. met muz. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 METER. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Kamermuz. 17.55 Gram. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Variété progr. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. door J. P. MARQUAND 15) „Ik wil ook wel een eindje wandelen, oude jongen", zei Philip Lioe. Hij volg de Rodney naar buiten. „Ik ben bill, dat je het gedaan hebt", zei hij zach* „Werkelijk, ik ben erg blij. dat je mee gegaan bent." „Dank je Philip. Ik hoop, dat je m die menig zult volharden. De bagage-ezels trokken de poort uit. De drijvers hieven de draagstoellen op. Rodney Jonas haalde diep adem en drukte de hoed vaster op hel hoofd. De reisbedienden hadden hun werk goed gedaan. De ezeldrijvers waren beste lui. De morgenzon scheen helder en hij ging nu doen. wat hij graag deed —naast een karavaan marcheeren met lange regelmatige schreden in tred met de geduldig voortschrijdende dieren. „Kom mee. Paul! Wij zullen voor op gaan!" Ongeveer een mijl buiten Ting Fou bleef Rodney Jonas aan de weg staan om de karavaan te zien voorbijtrekken met Steuben aan zijn ene hand en Philip Lioe aan de andere.Vreedzaam eentonig strekte zich het land naar alle zijden uit. De weg was een roodbruin stoffig paadje tussen vlakke groene ak kers. In de verie lag een dorp met le men wanden, waar groene wilgen zich boven de lemen daken verhieven. De bevolking arbeidde op het veld. De stoet kwam in goede orde voor bij. Voorop een oude,, uitgedroogde man die nog een staart droeg. Daar achter de koks en de keukenjongens, bovenop de zakken en dozen, die aan de pakzadels bevestigd waren. De drij vers liepen naast de dieren, roepend van D-r-r! D-r-r! Een jongen zong met hooge stem. als het lied van een vogel. Daarachter nog meer bagage en de draagstoelen. Dan nóg meer pakezels en tenslotte reed Liang, onbewegelijk op een muilezel voorbij. „We zullen een eindje achter hen aan lopen", vond Rodney Jonas. „Alles is in orde. Nu zie je China voor het eerst Paul. Zo gaat het nu iedere dag. en toch is elke dag weer anders." „Ik vindt het fijn", antwoordde Steu ben; „ik houd van wandelen." Hierop begon Philip Lioe te praten. De bevolking is hier achterlijk; ze kunnen lezen noch schrijven. De mees ten hebben hun dorp nooit verlaten. Als we spoorlijnen en straatwegen krij gen,wordt dat allemaal anders." „Ja", antwoorde Rodney, „maar dat zal nog een hele tijd duren.Hallo! Wat is dat?" Het geluid van hoefslagen op de weg achter hen deed alle drie omkijken. „Hé", zei Steuben, „soldaten!" En hij had gelijk. Sodaten op stevige Chineesche po- nies. naderden twee aan twee uit de richting van Ting Fou. Zij droegen de grijs-katoenen Chineesche uniform; ka rabijnen over de schouders en patroon gordels. De uitdruklooze gezichten on der de uniformpet gaven hun iets on betrouwbaars. Zij schenen te weten wie Rodney was, want toen hun aanvoer der hem ontdekte, schreeuwde hij een bevel en salueerde, waarop de solda ten halt hielden. „Wat is er?", vroeg Rodney scherp, alle mogelijke oorzaken gissend. „Militaire geleide", zeide de aanvoer der, „militaire bescherming voor de ge- eëerde vreemdelingen. Hij sprak een dialect, dat Rodney bij na niet verstond en Rodney keek naar Fhilip. Hij was alles behalve ingenomen met de soldaten, maar Philip scheen niet verbaasd. „Ik versta hem niet", zei Rodney. ..Wie heeft hen gezonden?" „Hij brengt de complimenten van generaal Woe". zei Philip vlot. „Hij heeft orders, ons te begeleiden tot aan Ho Hsien." „Verwenst! We hebben geen soldaten nodig. Als er gevaar dreigt lopen toch weg. en ze eisen vijf dollar per dag en geschenken. Zeg hun, dat we hen niet nodig hebben. Philips stem antwoorde. „Het spijt hem erg. Orders. Misschien is het toch veiliger soldaten te hebben!" Het kwam Rodney voor. dat Philips stem te vriendelijk klonk, dat er een bepaalde verstandhouding was tussen Philip en de soldaten. Ondanks hun beleefde houding maakten zij op hem eerder de indruk, dat zij een colonne gevangenen kwamen bewaken. Roney 's stem klonk streng. „Wist jij hier iets van?" „O nee", zei Philip Lioe, „het is een beleefdheid een gebruik." Vermoede lijk sprak hij de waarheid, maar het beviel Rodney niets. Doch nu de sol daten er eenmaal waren, kon hij niet anders doen dan zich er bij neerleggen. „Goed zeg hun om voort te gaan." Paul steuben en de soldaten wissel den nieuwsgierige blikken ook Steu ben keek ongerust. Philip sprak fluisterend en glim lachend met de sergeant. „Ik heb nog nooit een ongunstiger stelletje gezien", verklaarde Steuben. „Ja", zei Rodney kortaf. „Als ze soms iets in hun schild voe ren begon hij. „Dan kunnen wij toch niets doen", antwoordde Rodney. HOOFDSTUK VII. De weg strekte zich onafzienbaar uit, een smalle vore door een vrucht bare vlakte, welks beplante akkers tot vlak aan het pad reikten, zodat nu en dan enige halmen onder de voeten van een voorbijganger werden vertre den. De weg voerde over de vlakte naar 'n heuvelreeks, kaal en booloos, kruiste een steenachtige rivierbedding en volgde verder de oever. Soms was de bedding droog, maar in de regen tijd schuimde hier een woeste stroom. De heuvels waren ver weg; pas tegen de avond zouden zij die in dit gestadig tempo bereiken. De Chinese afstands maat, de li, is evenzeer een tijd als een ruimtemaat, wier lengte afhanke lijk is van de moeilijkheid van het terrein. Een li kan in de bergen korter zijn dan in de vlakte. Paul Steuben wandelde zwijgend voort, zonder enige belangstelling voor de omgeving. „Hé" zei hij na een tijd je. „wat is het warm!" Zij gezicht was drijfnat. „Er is een draagstoel voor je" zei Rodney. „Je behoeft niet te lopen als je niet wilt." Paul keek hem grinnikend aan. „Ik denk wel dat ik het net zolang kan volhouden als jij". „Dit is geen Marathonloop." Na een half uur had Philip Lioe er genoeg van. „Ik gelooi. dat ik maar eens ga rij den. Jullie excuseren me wel hè?' Toen wendde Liang zich in het za del om. hield de teugels in en zeide m het Engels, met de vaste glimlach, waarmede hij gewoonlijk slecht nieuws bemantelde: „te veel soldaten." „Ja", zei Rodney „te veel soldaten". Zij liepen zwijgend voort, terwijl het landschap als een film langs hen heen- gleed. Zij trokken door de nauwe hob belige straat van een marktstadje, waar stoffen, waaiers, schoeisel en ijzerwaren voor de lemen woningen wa ren uitgestald. De gehele bevolking van de stad. een haag van nieuwsgie rig kijkende gezichten, kwam naar bui ten om de vreemdelingen te zien langs trekken. Rodney hoorde hen met vrien delijke, beleefde stem opmerkingen maken over Paul Steuben. „Kijk. hij is reusachtig".... „Hij buigt zijn knieen net als wij... „Zou hij ook onder zijn hemd wit zijn, of alleen zijn gezicht en han den?" „Wij zijn een hele vermakelijkheid", vond Paul. „Ja, ik kan me je gevoelens voor stellen, maar daar raak je wel aan ge wend. Je hebt hier de afzondering van een goudvis.... Maar als een Chi nese karavaan een midden - Ameri kaans dorp binnentrok Doch Pauls gedachten hadden een andere loop genomen. „Hoor eens", vroeg hij. „ik zou graag willen dat je mij iets vertelde. Wat is dat voor porcelein dat de ouwe me neer Newall. bedoel ik zoekt?" Rodney's gelaat klaarde op en voor het ogenblik vergat hij de weg. „Je vraagt mijn oordeel over 't al lermooiste. wat er in China bestaat. Niets ter wereld kan vergeleken wor den met. Chinees glazuur. Het hele artikel porcelein is vermoedelijk in China ontdekt." Hij zweeg, verlegen over zijn eigen geestdrift, in het besef, dat Steuben dit niet zou delen. Alleen feiten zou den in Steubens hoofd blijven hangen geen schoonheid of geheimzinnigheid. Waar hij dit wist. leek het nutteloos beleefde dingen te zeggen. Hij zou n stuk van zijn ziel blootleggen en Steu bens verbaasde geringschatting wek ken. op dat ogenblik bekende Paul Steuben de reden van zijn vraag. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5