BRYLCREEM NOORD-BEVELAND GEÏSOLEERD LAXEERAKKERTJES Schip met levensmiddelen probeert in de haven van Zierikzee te komen Parochiebibliotheken zijn geen lectuur gaarkeukens Tragisch ongeval te Biggekerke Z-.VLAA N WALCHEREN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 Burgemeesters van Schouwen deden opgave van wat nodig is Heetwater-reservoirs W aterbeheersing in West Z.-Vlaanderen DIOCESANE BOND GAAT SAMENWERKEN MET SOC. CHAR. CENTRUM Nieuwe contacten Veel waardering en respect Walcherens veehouders huldigden directeur M. van Varik Tal van geschenken onderstreepten de dankwoorden VERKOUDEN.,? Waterleicling bevroren TERNEUZEN AXEL Aspirin Wèg die afvalstoffen^ MIDDELBURG Engels orkest op bezoek VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN (Van onze correspondent) J_|EDENMORGEN OM 6 UUR gaat de „Prins Willem I" van de Prov. Stoom- bootdiensten in Zeeland een poging wagen om de haven van Zierikzee binnen te komen. Het schip ral uit de buitenhaven van Vlissingcn vertrekken. Het is in de loop van Woensdag en tot diep in de avond volgestouwd met alle denkbare levensmiddelen ter bevoorrading van de bevolking op Schouwen- Dutveland Alle kajuiten zijn veranderd in magazijnen, waar de goederen hoog opgetast liggen. In totaal is dertig ton aan levensmiddelen aan boord. Daaronder is b.v. 4.5 ton margarine. t An ver'entiei LIET schip zal worden voorafgegaan door een ijsbreker en de tocht ge heel buitenom maken. Het ligt in de bedoeling dagelijks een vaart te ma ken. Dinsdag heeft het provinciaal oe- stuur van Zeeland een telegram ge zonden aan alle burgemeesters op het eiland Schouwen met het verzoek, on middellijk op te geven aan welke pro ducten en artikelen voor de eerste we ken de meeste behoefte bestaat. Gisteren werden de antwoorden ont vangen. Lange lijsten van de gewenste goederen werden opgestelden de secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van de Zeeuwse eilan den, de heer'A. S. de Jonge, werd in geschakeld, om de bevrachting van het schip te regelen. Hij stelde zich on middellijk met de grossiers, die rela ties met de detaillisten op Sehouwen- Duiveland hebben, in verbinding en binnen zeer korte tijd begonnen de vrachtwagens naar Vlissingen te rij den. GEEN BRANDSTOF NODIG TWEE personeelsleden van de K. v. K. gaan mee, om in Zierikzee voor een juiste distributie zorg te dragen. Behalve levensmiddelen zjjn ook dro gist-artikelen, alsmede een flinke voor raad buta- en propaangas aanwezig. Melk en vlees ontbreken niet, evenmin als olie en peulvruchten. Bovendien heeft Schouwen-Duive- land gevraagd om een aantal heetwa ter-reservoirs. Brandstoffen bleken nog niet nodig te zijn. In Zierikzee liggen voorraden, waarmee men nog enige tijd toekomt. Mocht het niet gelukken de Zierik- zeese haven binnen te komen, dan zal getracht worden in de haven van Burghsluis te meren. Deze tijhaven leent zich echter veel moeilijker voor het lossen van de lading. Tenslotte vernemen wij, dat. wanneer de ijs gang nog ernstiger wordt en de Prins Willem I uitvaart, een coaster met een capaciteit van 200 ton zal worden ingezet. Te weinig zoetwaterboezem WOOR de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" en genodigden van rijk cn pro vincie heeft ir. W. C. Visser, rijkscul- tuureousulent te Utrecht, in Oostburg een inleiding gehouden over de water beheersing. Bij de beoordeling van de waterbe heersing in West Zeeuwech-Vlaande- ren constateerde hij, dat er te weinig zoetwaterboezem is. terwijl België net overschot in zee laat vloeien. Getracht moet worden in de toekomst het water van België, dat nu via de Isabeliasiuis in zee loopt, te benutten, alsmede via een aftakking van het Leopoldkanaal water op te vangen voor W. Z.-Vlaan- deren. Hoewel W. Z.-Vlaanderen een goede landbouwopbrengst heeft, bezit de streek nog vele hectaren, die over last van water hebben dan wei te droog liggen. Een waterbeheersings- plan is naar de mening van ir. Visser noodzakelijk. Na de inleiding besloot de algemene vergadering tot de vaststelling van een dijklegerverordening, alsmede tot ver betering van de ringdijk te Cadzand. Deze verbetering maakt reeds zes jaar een onderwerp van bespreking uit in zake de kostenverdeling. (Advertentie) Inwoner van Hoofdplaat tijdens reis overleden FJE HEER C. L. uit Hoofdplaat, die met de trein m Bergen op Zoom arriveerde en zich naar de BBA-halte wilde begeven, werd op het Stations plein plotseling onwel. Men droeg hem de stationsrestauratie binnen, maar de dokter, die inmiddels was gewaar schuwd, moest even later constateren, dat C. aan een harverlamming was overleden. de haarcrème die het „glansrijk" wint OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waarde volle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer vitaal maakt en de hoofdhuid verkwikt. BRYLCREEM la geëmulgeerd... geen overdadige vettigheid dus I County Perfumery Co. Ltd., Stan more, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam QP DE ALGEMENE JAARVERGADERING van de diocesane bond van pa rochie bibliotheken, welke in de Graanbeurs te Breda gehouden werd, lijn behartenswaardige woorden gesproken over actuele problemen in de paro chiële lectuurvoorziening. Het niet al te grote aantal aanwezigen was dan ook tenvolle bevredigd over het deze middag gebodene. Aanwezig waren tevens vertegen- woordigers van de B.P.B. Limburg R. K. Leeszaal Breda en van Sociaal Charitatief Centrum. De vooraan staande punten van het programma betroffen een uitbreiding van het be stuur, de rede van Drs. L. van de Ham en de bespreking van enkele actuele lectuurkwesties. Het bestuur, dat zo veel mogelijk een weerspiegeling wil zijn van het werkterrein in het Bra bantse gedeelte van het bisdom (Zee land vormt op dit gebied een zelfstan dig geheel) werd uitgebreid met de volgende personen t.w. de heren Gep- paert (Leur) van Doorenmalen (Gil- ze) en Kannekens (Fijnaart). Voor de Zuidwesthoek van Brabant zal nog een persoon aangezocht worden. Tevens zullen in de toekomst nog enkele ad vies personen bij het bestuur betrok ken worden. Zo zal o.a. samenwerking en overleg plaats hebben met het dio cesaan sociaal charitatief centrum, aangezien de parochiële lectuurvoor ziening, voor het grootste deel platte landslectuurvoorziening, een stuk maatschappelijk opbouwwerk is, waar bij de hup van parochiële en interpa rochiële sociaal-charitatieve centra 'n waarvolle steun zal kunnen beteke nen. STRIJD TEGEN DEPERSONI- FICATIE. j~)e parochiebibiotheken hebben in de strijd tegen de massaficatie een grootse taak te vervullen, aldus Drs. L. v. d. Ham. Hun taak is drieledig t. w. cuTtureelpaedagogisch, volkshygie- nisch en apostolisch. Nog té weinig wordt door kerkelijke en cultureel- paedagogische instanties de postief opbouwende waarde van het boek onder de ogen genomen. Het gaat er niet negatief om „het volk zoet te houden" met lectuur. Persoonlijkheids ontwikkeling via gezonde ontspannings en ontwikkelingslectuur is het positie ve doel! Sensatie lectuur is nihilistisch en afstompend. Per jaar verschijnen er in Nederland zo'n 7000 boeken! Hoe veel sensatie en hitsch is er niet bij? Hoeveel afbraakwerk wordt er niet be wust geleverd? Hoe kan men uit dit jaarlijks boekenlabyrinth wijs worden? I.D.I.L. de informatiedienst inzake lec tuur is hierin een betrouwbare weg wijzer en niet een soort censuurinstel- ling zoals sommige prominente en minder prominente figuren wel eens naief willen beweren. LECTUUR SOCIOLOGISCH ONDERZOEK. ciologisch onderzoek betreffende het parochie-bibliotheekwezen in West- Brabant als basis voor een werkpro gramma. De hedendaagse ontwikke ling op lectuurgebied ten plattelande staat nog grotendels in de kinder schoenen. 't Aankweken van 'n ge zond lectuur klimaat en een positieve houding t.a.v. het boek zal nog grote zorg vergen. Maar hopelijk zal eens op deze manier voor meerdere men sen het inhoudsvolle boek een onmis bare bondgenoot gaan worden mis schien. (Advertentie) TIE WAARDERING en het respect, (lie de Walcherse veehouders de •*-' directeur van de Coöp. Stoomzuivelfabriek en Melkinrichting „Wal cheren", de heer M. A. van Varik. toedragen, zijn wel zeer treffend tot uiting gekomen tijdens de feestelijke bijeenkomst in de grote Schutters, hofzaal (die geheel was gevuld) ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum. Niet alleen van Walcherse kant, maar ook van andere zijde zijn de kwaliteiten en capaciteiten van de jubilaris naar voren gebracht en de dank van velen werd onderstreept door fraaie geschenken, enkele tientallen bloemstukken en fruitmanden voor de jubilaris persoonlijk zowel als voor zijn gezin. Het was voor hem een grote vreugde, dat zijn hoogbejaarde ouders deze bijzondere dag nog konden beleven. ]~Je voorzitter van „Walcheren", de heer S. Simonse, had de leiding, Hij bood de heer Van Varik zijn ge lukwensen aan en uitte zijn grote waardering voor 't zeer vele werk, dat de jubilaris voor de Walcherse vee houders heeft gedaan. Met weemoed werd de naam van wülen de heer C. Zwagerman ge noemd, die de heer Van Varik altijd hielp en stimuleerde tot studie en zijn latere levenswerk. De heer Simonse wees erop, dat de vereniging in 1929 een sterke man had; zij leed ernstig aan kinderziekten. Er werd ondeskun dig tewerk gegaan, er was een zware schuldenlast en er bestond ook coöpe ratievrees. Enorm veel is sindsdien veranderd. „Zonder zelfverheffing bent U Uw weg gegaan. Ook wanneer er zich iets ontmoedigends voordeed, behield U de nodige energie", aldus de voorz., die dé"'difecteUr "Schetste als een rustig en bezadigd mens, die met beide benen op de grond bleef staan. Zijn vrouw werd een goede directeursvrouw ge noemd. En als typerend voorbeeld voor de groei van de fabriek stelde de heer Simonse, dat over vorig jaar 3,7 mil- lioen gulden aan de veehouders is en wordt uitbetaald. „Zeeland mag dan bij velen alleen als een akkerbouwprovin- cie bekend staan, hier blijkt, dat de zuivel er waarlijk niet maar bijhangt!" Namens bestuur, commissarissen en leden bood hij dé heer Van Varik een zilveren servies aan. VELE SPREKERS. Tweede spreker was de heer J. van Iersel uit Helvoirt, voorzitter van de Brabantse Zuivelbond en onder voorzitter van het Pensioenfonds van deze Bond, die dankte voor de tijd en de moeite, die de jubilaris ook voor vaak delicate zaken beschikbaar stelde. Hij bood hem een geschenk aan. Na mens het Landbouw Coöperatief Cen- 'trum en de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" sprak de heer B. Koole te Souburg. Hij zei o.m., dat de heer Van Varik steeds zijn persoonlijke be langen ten achter stelde bij het al gemene belang. Een kist sigaren van het Centrum en een kist fruit van de HET middel tegen ver koudheid, hoest, keel pijn enz. is AGRÉ-G0LA. Het bevat o.a. het sterk werkende jodium en phenol. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 17en van de belangrijke punten, dat op korte termijn door de bond verwezenlijkt zal worden, zal naast propaganda en uitbouw van de orga nisatie. zijn het instellen van een so- (Van onze redacteur) QISTERMORGEN hadden wij telefonisch nog contact met burgemeester Schmit van Kort- gene op Noord-Beveland. Vrolijk zien de zaken op het eiland er niet uit, want sinds Dinsdagmiddag was er geen verbinding met de vaste wal meer mogelijk geweest. In de middag zou er vanwege de Prov. Stoombootdienst nog geprobeerd worden een vaart te maken tussen Veere en Kamperland. Post had men 's morgens daarom nog niet gehad evenmin als enige aan voer. Bovendien is de plastic-toevoer buis der waterleiding bevroren, zodat men weer aangewezen is op de regen waterbakken. Het is ook nog niet mogelijk om met een slee de Zandkreek over te komen Tussen de ijsmassa zitten n.l. nog zwakke plekken Houdt de vorst ech ter aan dan zal dit morgen waar schijnlijk mogelijk zijn. Gemakkelijk zullen de sleevoerders het overigens niet hebben want van een effen pad is geen sprake. De gehele Zandkreek is een massa onregelmatige puntige schotsen. Ziekenvervoer per helicoptère was gelukkig nog niet nodig geweest. Op Noord-Beveland verlangt men, nog vu riger dan ergens anders, naar fikse dooi. maar de Bilt geeft weinig hoop. Gistermiddag heeft 't bootje tussen Veere en Kamperland toch nog een paar maal kunnen varen zodat het isolement gelukkig nog niet volkomen is. Veiling onderstreepten de dank. Na mens de Coöp. Aankoopvereniging „Eiland Walcheren" bood de heer J. Janse te Middelburg gelukwensen aan. EMINENTE LEIDING. „TNe Rijkszuivel- en Veeteeltconsu- lent, ir .W. L. Harmsen, tevens adviseur der Coöperatie, gaf als zijn oordeel, dat de moeilijkheden, die het bedrijf heeft gekend, dank zij de emi nente leiding van de directeur steeds werden opgelost. De zo sterk gegroeide medewerking der JValcherse veehou ders is een bewijs van een wijs beleid. Dank bracht ir. Harmsen de jubilaris voor zijn weldoordachte medewerking bij de voorlichting op elk terrein, moreel en ook financieel, niet in de laatste plaats wat de kwaliteitscontrole aangaat. Namens de leden sprak de heer A. Lorier. die gewaagde van een sterke band, die gegroeid is tussen leden en directeur. Mede dank zij zijn werk is ook het financiële fundament van de Coöperatie sterk. Nadat ir. J. van As directeur der Zuivelexportvereni- ging „Brabant" te Breda, de heer Van Varik had geschetst als een „coopera- tor met gevoel", bood de heer Jac. W. Lindenbergh als voorzitter van de Ge zondheidsdienst van Dieren zijn geluk wensen aan. INSPIREREND. \/ervolgens sprak de assistent-direc- teur, de heer A. Kamphuis, die erop wees, dat de directeur alle per soneelsleden inspireerde door zijn voorbeeld en door zijn grote technische en organisatorische bekwaamheden. Mede door zijn werk is de fabriek een monument geworden van coöperatieve kracht. De heer Jac. Wattel feliciteerde (op rijm) namens de Walcherse C.B.T.B., en de heer S. Abrahamse deed dit als voorzitter der melkslijtersvereniging onder aanbieding van een door alle slij ters getekende oorkonde. In een korte, kernachtige speech heeft tenslotte de jubilaris allen ge dankt. „Ik heb zo goed mogelijk ge tracht te volvoeren wat mij was op gedragen. Ik heb geprobeerd Walche ren te dienen en het succes is voor een groot deel mede te danken aan het werk van voorzitter, bestuur, com missarissen en personeel" zo zei' hij. Domineesvrouw door stroom gedood TE Biggekerke is de jonge echtgenote van ds. Roscam-Abbing - zij was 26 jaar - onder tragische omstandig heden om het leven gekomen. Zij was met een straalkacheltje naar de badkamer gegaan om die te ver warmen, voordat zij een bad nam. Ze was er nog slechts even in toen de dominee een gil en een slag hoorde. Hij snelde naar de badkamer en vond zijn vrouw daar levenloos liggen. Op een of andere wijze was zij door de electrische stroom getroffen en op slag gedood. De dokter is nog een paar uur bezig geweest met kunstmatige ademhaling, doch zonder resultaat, In Biggekerke leeft men zeer mee met de slag die het gezin er zijn nog twee kleine kinderen —trof. Zaterdag wordt het slachtoffer be graven. Padviiidsterstentooiistelling te Middelburg j~Ne reizende tentoonstelling van het Nederlandse Padvindstersgilde be zoekt momenteel Middelburg. Met een kleine plechtigheid in het gebouw Kinderdijk 50 werd zij geopend. Na een inleidend woord door de districts commissaris, mej. A. L. Alewijn, stel de mevr. N. Bolkestein, de echtgenote van de burgemeester, met het door knippen van een lint de tentoonstel ling open. De expositie geeft een beeld van het kabouters- en padvind- sterswerk, w.o. dat der Blauwe Vo gels en Waterpadvindsters. Onder de belangstellenden bevondt zich de bur gemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein. MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Op de eerste van de drie feestavon den die de Harmonie Terneuzen" haar leden en donateurs deze week aanbiedt, kon de voorzittei de heer C. L. de Smidt een zo goed als vol Concertgebouw welkom heten. Hierna werd overgegaan tot de uitvoering van het muzikale gedeelte. De diverse num mers werden op zeer verdu f lelijke wijze ten gehore gebracht. Na oe pau ze kwam regisseur Leroux met zijn mensen aan de beurt voor de opvoe ring van het blijspel „Drie is te veel". Ook dit gedeelte viel zeer in de smaak Na afloop dankten de bezoekers met een hartelijk applaus. MARI A-LICHTMIS Met veel luister vierde pastoor v. Campen met zijn parochianen Dins dagavond het teest van Maria-Licht- mis, met een plechtige avondmis. Dit was een punt van het programma, dat de pastoor op 8 Dec. 1.1. had aange kondigd ter viering van het Maria- jaar. De stemmige processie met hun gouden kaarslicht, het mooi versierde altaar en de glanzende nieuwe gewa den der priesters, maakten op de pa rochianen een diepe indruk. Deze wijze van feestviering zal voor Terneuzen, van het Mariajaar 1954. zeker een rijk genadejaar maken. Aanrijding Aan de Smidswal stond een bespannen wagen van de melk- slijter A. D. Een vrachtwagen bestuurd door A. de Z. wilde voorbijrijden, doch botste, doordat de straat te smal is, tegen de achterzijde van de melk wagen. Er was slechts enige materiele schade. Sas van Gent OOK DE WEEKMARKT LIJDT VAN DE KOUDE Ook de Sasse weekmarkt heeft mo menteel van de heersende, strenge vorst te lijden, zij het dan niet ph.y- siek, Was het aantal kramers, dat de vorige week de markt bezocht, nog bevredigend te noemen, vandaag had echter het merendeel zich laten af schrikken door het I ooruitzicht een hele middag te moeten staan klapper tanden in hun open tenten. En ook het kooplustige publiek had deze twee weken weinig beangstelling voor de uitgestalde waren. Degenen, die nog de koude hadden durven trotseren en een of ander artikel kwamen uitzoe ken, waren daarbij nog afkomstig van buiten de gemeente. Kramen, waar men warme chocolademelk, of hete kastanjes zou kunnen bekomen, zou den tijdens deze vorstperiode zeker aanmerkelijk meer aantrekkingskracht kunnen uitoefen. Dat het voor de marktkramers vast geen pretje is om nu hun waren aan de man te brengen blijkt wel uit het feit, dat de vishandelaar, de heer B. uit Clinge. die elke week resent is, door de koude werd bevangen en moest worden weggedragen. RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente zal op 9 Fe bruari a.s. voor het eerst in 1954 in vergadering bijeenkomen, waarbij een omvangrijke agenda zal worden afge handeld. Enkele der voornaamste agendapunten zijn: 1) Vaststelling van de gemeentebe groting voor 1954. 2 Verzoekschrift van de R. K. Ver eniging „Het Wit-Gele-Kruis" alhier tot het verstrekken van gemeentewege van een hypothecaire geldlening ad f 15000.op het in aanbouw zijnde nieuwe wijkgebouw aan het Schulpen- pad. 3) Voorstel tot overdracht van 160 woningwetwoningen der gemeente aan de woningbouwvereniging „Vooruit" 4) Voorstel tot het aanvaarden van het recht van erfpacht van het Rijk van een perceel waterstaatsgrond ter grootte van 13 A 11 cA aan de West- sluis voor aanleg van een plantsoen. Overgeplaatst. De wachtmeester der Rijkspolitie, de heer W. van Da len, is met ingang van 1 Februari J.I., overgeplaatst naar St. Laurens op Walcheren. Philippine St. Ceciliafeest. 't R. K. Zangkoor dat het principe „Beter laat dan nooit" huldigt, heeft besloten ter ge legenheid van het St. Ceciliafeest als nog een reis naar Gent te maken, waar men de opera „La Boheme" gaat bezoeken. Vooraf is er nog een avondje „onder ons". GEEN OVERPAD A/D EMMASTRAAT De directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft haar beslissing ken baar gemaakt inzake het zo begeerde voetgangerspad over de spoorbaan ter hoogte van de Emmastraat-Bylocque- straat. Op grond van de studie, die van het overwegenvraagstuk in het algemeen is gemaakt, is naar voren gekomen, dat iedere overweg of die zich be vindt in een irequent bereden spoor weg dan wel in een uitsluitend voor goederenvervoer (in dit geval van toe passing) —bestemde overweg een ge- vaarpunt is. Er wordt uitgegaan van het begm- ,V, ll6t tocil al te 8l"ote aantal gelijkvloerse overwegen niet uitge breid mag worden. Op grond hiervan en mede met het oog op spelende kinderen is men ge noodzaak het verzoek tot het maken van genoemd overpad af te wijzen. Burgemeester en Wethouu. van mening, dat geen enkel motief meer naar voren kan worden gebracht, dat een wijziging in gunstige zin kan beïnvloeden. Pols gebroken Mevr.. W. B heeft door het ongelukkig neerkomen op het ijs een pols gebroken. Het ge beurde, toen zij een aldaar spelend dochtertje kwam halen. In onderzoek Momenteel zijn plannen bij het bestuur der Vereni ging tot Verbetering van de Volks huisvesting in onderzoek om te gera ken tot verbetering van de verlichting van de woningen in de Julianastraat. Aldaar zijn nog vele woningen voor zien van gaslicht; enkele bewoners hebben zelf reeds voorzieningen ge troffen en electrisch licht laten aan leggen. Thans wil men overgaan tot algehele electvificatie. Tevens is in onderzoek het voorne men om in die woningen ook water closets aan te brengen. GRONINGERS HIELDEN NIEUW JAARS VISITE In restaurant Wöhler hield de Gro ningse vereniging haar traditionele Nieuwjaars-visite. Zestig personen wa ren aanwezig. Het was een echt bonte avond, waar bij vooral het toneelstukje „Olie lu op raais" lachsalvo's opwekte. Mej. Boer zorgde voor pianomuziek. De oliebollen en de rozijnen op brande wijn werden ook erg gewaardeerd. De nog steeds groeiende vereniging kan weer op een genoeglijke avond terug zien. St, Jansteen Uitvoeringen De toneeluitvoerin gen. die ten bate der R.K. Muziek vereniging St. Jan in het patronaats gebouw werden gegeven, trokken ten gevolge van de strenge winterkoude maar een matig aantal toeschouwers. Het spel: „het dorp der mirakelen", op meesterlijke wijze opgevoerd, oogst te niettemin grote bijval. G rauuw SCHOOL GESLOTEN. ivfet ingang van Woensdag is de la gere school gesloten vanwege de ab normale kou. De school die niet inge bouwd is en alle ramen op de oost kant heeft, was onmogelijk op tem peratuur te brengen, zodat onderwijs geven een onmogelijkheid was gewor den. Lamsivaarde GOUDEN FEEST VAN ST. DEUS DEDIT. De afdeling Lamswaarde van de R. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit heeft met een feestelijke bijeenkomst in het patronaatsgebouw het gouden bestaansfeest van de bond in Neder land gevierd. Naast genodigden en de leden der afdeling waren ook hun huisgenoten op de feestavond in grote getale aan wezig. De heer Jac. de B<ooy memoreerde in zijn welkomstwoord de vele pio niersarbeid, door de oprichters ver richt, temeer daar de jubilerende Bond geen pad van rozen heeft ge kend. Men had negen jaren nodig om de eerste 1000 leden te verwerven, thans heeft de Bond ruim 25000 le den. De heer P. Vink, bestuurder der R. K. Bond voor handels- kantoor- en winkelbedielndenbond afd. Hulst schet ste de wantoestanden, die bestonden in het begin van deze eeuw, vooral voor de landarbeiders. Pioniers zoals wijlen de heer Loerak ker, aldus spreker kan men nooit ge noeg erkentelijk zijn. Vol lof was hij over het werk, door de afdelingsvoorzitter en zijn bestuur in. de loop der jaren verricht. De voorzitter der plaatselijke K.A.B. de heer P. Andriessen bood namens zijn standsorganisatie zijn gelukwensen aan. Pastoor Uitdewilligen, wilde deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om de aanwezigen, nu ook de moeders en huisgenoten aanwezig waren, op gees telijk terrein een hart onder de riem te steken. Districtsbestuurder Kenter in deze provincie pas in functie, schetste ver volgens het ontstaan en de ontwikke ling der R. K. Landarbeidersbond. Lamswaarde, aldus spreker, staat bij ,AaverLeiitie) het Bondsbestuur als een actiev» «n acurate afdeling bekend. Onder de indruuk van al dit hulde betoon bracht de afdelingsvoorzitter allen in een eenvoudig en eerlijk we derwoord dank. De aanwezigen werden verschillen de verversingen aangeboden en na het officiële gedeelte bleef men tot bij middernacht in een gezellig samenzijn bij elkaar. Een bijzonder cachet aan deze gezel lige stemming gaf het amusementsor kest „The Flying Stars" uit Hulst met zang van Charles Ornick, die tevens met hun muziek verschillende gezel schapsspelen deden, waaraan door oud en jong werd deelgenomen. Het op treden werd dan ook zeer geapre- cieerd. Biervliet DIPLOMA UITREIKING E.H.B.O. Burgemeester A. P. Kostense heeft aan de E.H.B.O.-cursisten de diplo ma's uitgereikt na hen eerst hartelijk te hebben toegesproken. Onder leiding van voorzitter J. Mar- teijn werd deze avond gehouden voor leden engenodigden, o.a. Dr. Hage en Zr. Wijna. die de curcus hadden ver zorgd. Burgemeester A. P. Kostense, die het bezit van een E.H.B.O.-vereniging in zijn gemeente zeer toejuichte en de Pastoor E. Burm, die eveneens bij de geslaagden hoorde, een groot succes. Vooral het door mej. E. Verdegem en dhr. Maenhaut gemaakte EHBO- lied werd een succes nummer. Met hersengymnastiek enz. werd de avond gevuld. (Advertentie) die Uw ingewanden verstoppen! 1 Zacht en toch snel werken Het is de muziekvereniging „Excel sior" gelukt, evenals voorgaande jaren, ook in 1954 wederom een buitenlands orkest naar Zeeland te doen komen. En dit keer wel een zeer bijzonder or kest, n.l. het kampioensfanfare-orkest 1954 van Engeland. „The' Fodon Mo tor Works" Dirigent is de „Toscanini van de fanfaremuziek" Harry Morti mer! Dus dezelfde dirigent als van 't in 1950 in Middelburg opgetreden or kest „The Fairy Aviation Works"). Het concert zal worden gegeven op 29 April a.s. in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg. Het is ons bekend, dat dit concert van een bekende fanfare van „Excel sior" veel financiële offers vraagt. Het is daarom noodzakelijk, dat de musici (evenals voorgaande jaren) bij inge zetenen worden ondergebracht. Hieruit blijkt, dat „Exselsior" niet stil zit en er iets voor over heeft, het Zeeuwse publiek iets goeds te bieden. Maar ook blijkt uit dit bericht, dat deze muziekvereniging over goede con tacten beschikt. Alleen door een mas saal bezoek zal „Excelsior" op de in geslagen weg voort kunnen gaan. Aan dit grote twijfelen wij niet. DE HEER II. DE VRIES NAM AFSCHEID VAN TECHN SCHOOL In de Technische school alhier is afscheid genomen van de neer H. de Vries, leraar der school, die een be noeming aan een technische school in Indonesië aannam. Het ts. zei de heer Visscher. direc teur der school geen gewoonte aan onze school om van iemand, die slechts korte tijd er aan werkt, officieel af scheid te nemen, maar de heer de Vries heeft zich doen kennen als een zeer bekwaam, ijverig en behulpzaam opvoeder. Als zodanig is zijn werk zeer gewaardeerd. Hierbij komt nog, dat nimmer tevergeefs een beroep op hen) werd gedaan om bij onstentenis van collega's in te springen en zulks niet tegenstaande ziin zware taak met het oog op de zo uitgebreide electrische installatie van het schoolgebouw, waar in hij zelfs kans zag diverse verbete ringen aan te brengen. Spreker roem de dan ook de ruime kennis en erva ring van de scheidende leraai en spias zijn spijt erover uit dat de heer de Vries weggaat. Dit mag ons echter aldus de heer Visscher. niet weerhou den, hem van harte geluk te wensen met zijn promotie die tevens een er kenning van zijn kwaliteiten inhoudt. Hi.i eindigde met namens zichzelf en het gehele schoolpersoneel de heer de Vries oprecht dank te betuigen voor alles wat deze voor school en collega's heeft betekend. Vervolgens mstallee.hij de opvol ger van de heer de Vries in de per soon van de heer F. Wertwijn. Verschillende speeches werden nog afgestoken, o.a. door de heer F Rosen- daal die namens ..Veilig Verkeer" de vertrekkende leraar dankte voor zijn werk aan de verkeersmaquette. NIEUWE SCHOOL GEOPEND. De derde school, een vierklassige, van het scholencomplex aan de Pres. Rooseveltlaan-Bonedijkestraat is in ge bruik genomen, waarmee de Ver. voor bijzonder L. O. op Gereformeerde grondslag een tweede school heeft ge kregen. Burgemeester Kolff wees er in zijn openinigswoord op, dat dit complex in afwijking van andere scholen, die na 1949 zijn gebouwd, geen geval is van oorlogsschade maar dat om 't groeien de aantal leerlingen in Vhssingen op te vangen een geheel nieuw complex moest worden gebouwd. Wethouder Poppe bracht dank aan de aannemer die het gebouw binnen de daarvoor gestelde tijd had opgele verd. Hij wenste het bestuur der school van harte geluk. Namens het bestuur der school dank te de heer Jobse voor alles wat het gemeentebestuur voor de vereniging had gedaan. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer D. Gle* rum van de dienst wederopbouw en volkshuisvesting, ds. J. S. Hartjes na mens de herv. scholen, de heer L. de Kloe namens het bestuur van de Vlis- siagse schoolverenigingen, de dir. van gemeentewerken de heer J. Moll, de heer C. Ouwehand en het hoofd van de nieuwe school de heer Geervliet. Wethouders Poppe zorgde nog voor een verrrassing door mee te delen, dat de plannen voor de gymnastiekzaal op papier geheel klaar zijn. Volgens hem zou het plan nog dit jaar worden ver wezenlijkt. Zierikzee CANDID A ATSTELLING PROV. STATEN De afdeling Zierikzee van de KVP stelde de heren J. Simmers en M. Sweere candidaat voor de Prov. Staten. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Mijnheer Lamberthier. DE KLINGE. - Kinema van Dijck. 7.30 uur: Slechts één zomer danste zij. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19.30 uur: Gewijde handen. GOES. Schuttershof: Concert door Her man Krebbers. Grand: Rhapsodie in blue. MIDDELBURG. Electro: Gejaagd. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De dijk is dicht. AXEL. Centrum, 8 uur: Een jaar later en: De dijk is dicht. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: By the light of the silvery moon. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: Verbo den verhaal.

de Stem | 1954 | | pagina 2