Nieuwe Centrum' Middelburg wil belangrijke transactie aangaan met het Rijk Chefariite 4 Z..VLAANDEREN ABDIJSIROOP In Terneuzen wordt dit het groots Recreatie-oord Boerenleenbank te Nieuw Namen vierde gouden bestaan Stagnatie in Zeeuwse veerdienstén sterk toegenomen Subsidie voor windmolens-geval Vorst legt fruithandel lam Appels naar Finland DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 PUROL GENEEST NAAR EEN NIEUW GYMNASIUM Monumentaal gebouw Oorkonden voor vier oudste functionarissen Omzet van acht millioen Enkele verbindingen uitgevallen Ziekenvervoer per helicoptére Vier bondgenoten tegen pijnen en griep TERNEUZEN AXEL HULST Met Rheuraatische Pijnen moet V niet door blijven lopen. OOSTBURG HOEST OW KIND? AGENDA HEDEN MORGEN Op deze tekening is duidelijk in beeld gebracht, hoe het toekomstige Oostelijk stadsplan van Terneuzen er uit zal zien. Reeds lang koes terde men plannen de Zeeuwsch- Vlaamse havenstad een „nieuw centrum" te geven, da.t rond het Oostelijk bolwerk was geprojec teerd. Daar zou dan niet alleen het nieuwe stadhuis, dat Terneuzen zo dringend nodig heeft, verrijzen, doch in het bebouuiingsptcm zijn tevens opgenomen dj nieuwe wa tertoren, een groot complex van flats met kantoorgebouwen en een aantal losstaande villa's, welke een prachtig uitzicht hebben op de Wester-Schelde- Bovendien zal er nabij de oester putten een uitgebreid recreatie centrum worden aangelegd. Het wordt als het ware omsloten door de RijkswaterleidingAan de in gang van het centrum is een par keerplaats geprojecteerd. Aan de Westelijke zijde dient het toekom stige zwembad van Terneuzen te komen en aan de Oostelijke kant komt een voetbalveld. Daar tussen verrijst een flinke speeltuin. De algehele uitvoering van dit grote project zal uiteraard nog wel geruime tijd vergen, doch men is toch reeds bezig een begin te ma ken. Zoals we reeds berichtten is men met het voorbereidend werk voor de bouio van de nieuwe wa tertoren reeds beaonnen en arbei ders van de Cultuurtechnische dienst werken al aan het egaliseren enz. van het terrein, waar het sportcentrum wordt aangelegd. In het geheel, zowel het complex van openbare gebouwen als het recreatieoord is 'n groot en aantrek kelijk bebossingsplan opgenomen, dat deze nieuwe toekomstige wijk van Terneuzen een zeer bijzonder cachet zal geven. De grootste ge meente van Zeeuwsch-Vlaavderen zal, wanneer dit plan geheel is verwezenlijkt, een aan zijn reputa tie verplichte nieuwe stadskern be zitten.' i (Adver+entle) ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen pAS OP HET LAATSTE AGENDAPUNT strandde gisteren in de Middel burgse raad de vlotte afwerking ervan. Het zag er anders eenvoudig ge noeg uit, nl. „Aankoop van panden Zuidsingel 30 en 32". ENE financiële commissie, die ten de le gunstig had geadviseerd, drong echter meteen aan op een zitting met gesloten deuren, waar de voorzitter niet zo erg veel voor voelde, daar dit alleen gerechtvaardigd is indien direc te belangen van personen of van de gemeente anders in de knel raken. Daarop onthulde de heer Hoek dat achter deze aankoop heel wat meer schuilt. Het plan bestaat n.I„ dat de gemeente panden en terreinen, nodig aankoopt en afstaat aan het rijk, ter wijl het rijk dan in ruil daarvoor geeft voor de uitbreiding van de kazerne, het voormalige militaire hospitaal en bovendien nog f 110.000 bijdraagt in de kosten van restauratie, welke op 160.000 wordt geschat. Wil men dit hospitaal iqrichten voor het nieuwe gymnasium dan is er nog een stuk nieuwbouw achter het historisch ge bouw nodig. De heer Hoek, voorzitter der financ. commissie, vond die transactie niet om over te juichen, want waar hij de nieuwbouw becijferde op f 260.000, komt het aldus ontstane gymnasium op f 410.000 terwijl de bouw van een geheel nieuw gymnasium op een an dere plek geschat wordt op f 360.000. De heer Schenk, lid der financ. commissie was het met die visie niet eens. Voor hem woog het zwaarste dat de gemeente in haar bezit krijgt een monumentaal gebouw, dat na het stad huis het voornaamste is in Middel burg. Bovendien verzekert men zich dan een groter garnizoen. (Van onze speciale verslaggever.) QISTEREN heeft de Coöperatieve Boerenleenbank te Nieuw-Namen haar vijftigjarig jubileum gevierd, hetgeen op deze feestelijke dag talrijke ge nodigden naar het kleine grensdorp heeft gebracht. 's Morgens om half tien droeg pastoor A. Magnus in de parochiekerk een plechtige H. Mis op. In de namiddag werd een feestvergadering gehouden in het fraaie parochiehuis St. Jozef. Tijdens deze bijeenkomst zijn aan de voor zitter, de secretaris, de kassier en het oudste lid van de raad van toezicht, oorkonden uitgereikt, waarmee de Centrale Bank te Utrecht hen wilde eren voor hun meer dan dertigjarige dienst bij de Boerenleenbank. ENE feestvergadering werd geopend door de voorzitter van de jubile rende bank, de heer A. de Deckere, die een groot aantal gasten welkom kon heten. De eregast was de heer J. Visser, directeur-hoofdinspecteur van de Centrale Bank in Utrecht; verder waren er de inspecteurs K. Kolenbran der en J. Oudkerk, alsmede de voorzit ter van de ring van boerenleenbanken in Z.-Vlaanderen, de heer H. Dalmijn. Vanzelfsprekend was ook de geestelijk adviseur pastoor A. Magnus, bij het feest aanwezig, evenals B. en W. van Clinge en talrijke afgevaardigden van boerenleenbanken uit de omtrek. In een overzicht van het bestaan van de bank memoreerde de kassier, de heer C. v. d. Heyden, de oprichter. In het begin ging het de bank even min als haar zusterbanken naar den vleze en ook de crisisjaren na 1930 vormden een moeilijke tijd. Des te sterker spreken daarom nu de cijfers van de laatste jaren. Er is op het ogenblik bijna twee millioen gulden aan spaargeld gestort en de totale omzet over 1953 bedroeg bijna 8 millioen, terwijl men vroeger vaak met grote verliezen moest werken, wijst de reserve thans een bedag van ongeveer 90.000 gulden aan. „De boerenleenbank is tegenwoordig niet meer de eenvoudige instelling van de eerste jaren", aldus de heer v. a. Heijden, „ze is met de tijd meegegaan en is modern en groot geworden". CADEAU VOOR PASTOOR FGADAT de voorzitter wijlen de heer van Duysse had gememoreerd, wiens werk als voorzitter de bank me de groot heeft gemaakt, eerde hij de twee enige nog levende mede-oprich ters, de heren Aug. en Hon. Perket. Daarna sprak de heer Visser, die aan de heren A. de Deckere, P. Vercaute- ren. A. Perket en C. v. d. Heijden na mens de Centrale Bank een oorkonde aanbood. De bank in haar geheel kreeg een fraaie wandklok cadeau. De heer H. Dalmijn bood namens de ring een fraai bloemstuk aan, waarna de secretaris van de bank. de heer P. Ver- cauteren, even in een andere hoeda nigheid, die van burgemeester n.l., naar voren kwam, om o.a. te wensen, dat in de volgende vijftig jaar de an dere helft van de bevolking van Nieuw Namen tot de spaarders van de boe renleenbank zou gaan behoren. Een van iedere twee inwoners heeft n.l. een tegoed bij de bank. Voorzitter de Deckere maakte pas toor Magnus blij met een cadeau on der couvert en in zijn geestige speech wees de parochieherder op het sociale karakter van de boerenleenbank, wel ke immers de sterke in staat stelt de zwakkere te helpen. Na een feestelijke en geanimeerde koffiemaaltijd werd de avond verder gezellig doorgebracht met het caba retgezelschap van Jan van Ostade iut Tilburg, dat een vlot en amusant pro gramma verzorgde. SLECHTS F 210.000 U\E voorzitter gaf een nadere toelich- ting op de door de heer Hoek ge noemde cijfers. In de geschatte kosten van eventuele nieuwbouw had deze een fout gemaakt, daar ze slechts 210.000 bedragen. Zou het rijk tot de transactie willen besluiten, dan staat men quitte en z.i. bracht het be lang der gemeente mee. dat men het voorstel van B. en W. aannam. Nadat tenslotte toch nog met ge sloten deuren was vergaderd, besloot de raad met algemene stemmen om bedodlde panden aan te kopen, onder voorbehoud, dat de ruil met het rijk doorgaat. De rest der agenda kostte minder moeite. Besloten werd tot aankoop van een ladderwagen voor f 5000 ten be hoeve der openbare verlichting. V VENEENS keurde de raad het voor- stel goed om het Plein 1940 tot bussenstation in te richten. Enig debat ontlokte het voorstel tot onteigening van enige grond ten be hoeve van de aanleg van een speel plaats voor de Rijksleerschool. Enkele leden vroegen om wat meer „levensruimte" voor een in het ge drang komend nieuw bedrijf en een ander had aanmerking op de prijs van f 2,50 per m2 welke hij aan de lage kant vond. De voorzitter toonde aan dat be doeld bedrijf niet belaagd wordt. Overeenstemming aangaande de prijs was met een der betrokkenen niet mo gelijk daar hij viermaal meer vroeg en daarbij bleef. De rechtbank zal nu wel de redelijke prijs aangeven. Bij de „mededelingen" is nog wat gedelibereerd over de rijwielrekken. welke B. en W. van sommige trottoirs voor de café's willen weren, omdat «r ook al 'n deel van dat trottoir voor terras wordt gebruikt. De voorzitter zei gaarne kool en geit te willen sparen en zou de zaak nog eens met politie en marktmeester bezien. De rondvraag bracht een paar plei dooien voor geringere huurverhoging dan 23 pet. in bepaalde gevallen. Wethouder Kögeler zag daar echter weinig van komen. (~\NDANKS DE HULP van ijsbrekers is het niet gelukt de vaart in de Zand- kreek gaande te houden. Als gevolg daarvan zagen de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland zich genoopt de veren Zierikzee-Katscheveer en Kortgene-Wolphaartsdijk te staken. Op de Wester-Schelde is het veer Vlissingen-Breskens normaal intact. Het veer Terneuzen-Hoedekenskerke moest gisterenavond worden stilgelegd. Het provinciaal Bestuur van Zeeland heeft maatregelen getroffen om bij verdere stagnatie van vervoerverbin- dingen, waardoor bepaalde delen der Provincie geheel geisoleerd zouden ra ken, in het noodzakelijk verkeer te voorzien. Reeds is voor Noord-Beve land bij afsluiting vooralen in zieken- vervoer per helicoptére. Zou het veer Zijpe-Anna-Jacobapolder onverhoopt uitvallen, dan zal getrtkiht worden het Voorshands is de verbinding met Noord-Beveland nog mogelijk voor personen en rijwielen over het veer Veere-Kamperland. Ook hier is de ijs gang een belemmering, zodat niet stipt volgens de dienstregeling kan worden gevaren. Wat de verbinding met Schouwen- Duiveland aangaat, wordt getracht met behulp van ijsbrekers het veer Zijpe-Anna-Jacobapolder gaande te houden. Voorrang op dit veer bestaat voor levensmiddelen en dagelijkse be hoeften voor het eiland. Door zware ijsvorming in de haven van Perkpolder en het vele drijfijs op de Wester-Schelde is ook het veer Perkpolder-Hoedekenskerke gestremd. (Advertentie) De 4 bestanddelen van Chelarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen 'alen. yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4tje doet wonderen.' MAAR NIET OM ER TEGEN TE VECHTEN ENE Stichting Electriciteitsopwekking; door windmolens heeft 'n bijdrage aan de provincie gevraagd, waarover Ged. Staten het volgende aan de Prov. Staten schreven: Enige jaren geleden zijn proeven genomen om te onderzoeken in hoe verre de bestaande Hollandse wind- lens kunnen worden aangewend voor de opwekking van electriciteit. Daartoe werd de bovengenoemde Stichting, die zich ten doel stelt de opwekking van electrische stroom door windmolens te bevorderen, opgericht. Aanleiding tot het nemen van deze proeven gaf vooral het streven om de exploitatie van de hier bedoelde wind molens, die over het algemeen sterk zijn onderbelast, gunstiger te maken, teneinde te voorkomen, dat de molens, door verwaarlozing van het onder houd, tot verval geraken. Gebleken is. dat in het bijzonder de graanmolens op vrij eenvoudige wij ze voor electriciteitsopwekking geschikt gemaakt kunnen worden. Bij voorkeur komen in eerste instantie die molens voor electriciteitsopwekking in aan merking, die reeds voorzien zijn van een elctromotor als hulpkracht. Om een graanmolen, die reeds voorzien is van een draaistroomhulpmotor ge schikt te maken voor opwekking van electrische stroom is echter een inves tering van ongeveer f 5.000,— gemoeid. Daar een dergelijke investering niet op normale wijze door de molenaar ren dabel gemaakt kan worden is finan ciële hulp nodig om daartoe te kun nen overgaan. Hoewel Ged. Staten veel waardering hebben voor het werk der Stichting, welke het molenbezit verdedigt, vin den zij, gezi ende toestand der pro vinciale financiën geen vrijheid om te adviseren tot het toestaan der ge vraagde subsidie. Bestuurslid Keuringsdienst N. A. K. Als bestuurslid bij de Keurings dienst Zeeland van de N.A.K. is op voordracht van de R.K. Zeeuwsch Vlaamse vlassersbond en de vlassers vereniging „Luctor et Emergo" van Schouwen en Duiveland, benoemd de Heer Camiel van Bellegem te Eede. eiland te bevoorraden Burghsluis. over zee via ENE aanhoudende strenge vorst heeft de handel op de Zeeuwse fruit veilingen practisch lamgelegd. Vorige week werden nog enkele partijen ver laden per auto of per koelwagon, doch dit is thans ook van geen bete kennis meer. In Kapelle-Biezelinge, waar wekelijks nog zeer grote fruit- aanvocren voor dc tijd van het jaar zijn, zal deze week geen veiling wor den gehouden. De handel heeft wel belangstelling voor het fruit, maar het verzenden is onmogelijk gewor den. Tot begin vorige week was de handel zeer levendig. Er werd gekocht voor rekening van West-Duitsland, Zweden, Engeland en Oostenrijk, ter wijl ook het binnenland een afnemer van betekenis was. De Jonathan b.v. kon hierdoor oplopen tot pl.m. 55 et. per kg. Het overgrote deel van de aanvoer was koelhuisfruit, waarvan de kwaliteit zeer goed is Het kwantum peren, dat nog in de koelhuizen is opgeslagen, is slechts een fractie van dat der appels. Naar stoof peren wordt in verband met de vorst meer vraag verwacht, nu het onmoge lijk is geworden om verse groente aan te voeren. Dit geldt ook voor zoe^ te appels. ENE regering van Finland heeft de invoer van appels uit Nederland toegestaan tot een bedrag van f 250.000 In het handelsverdrag tus sen ons land en Finland dat loopt van 1 April 1953 tot 31 Maart 1954 is een bedrag van f 1.600.000 opgenomen voor de invoer van verse groenten en fruit. Voor appels Is reeds een bedrag van f 550.000 uitgeschreven, evenals voor peren. Er resteert dus nog een bedrag van f 500.000. De uitschrijving van dit restant is afhankelijk gesteld van de ontwikkeling van de handelsbalans tussen Nederland en Finland. Deze is thans zodanig dat de helft van het be drag kon worden uitgeschreven en in fruitkwekerskringen hoopt men dat het restant spoedig zal kunnen volgen. AUTOBOTSING De heer F. uit Axel, reed met zijn vrachtauto achteruit van de Axelse- straat in de Verl. v. ötesnbeigiaan. Hij zag daarbij niet de personenwa gen. bestuurd door de heer K. verte genwoordiger uit Oss, die vanuit de Verl. v. Steenberglaan richting Axel wilde rijden. De achterzijde van de vrachtauto drukte het portier van de personenauto geheel in elkaar. Er kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. SCHOORSTEENBRAND Bij de fam. W. in de Julianastraat, brak een felle schoorsteenbrand uit. De brandweer, die onmiddellijk aan wezig was. behoetde slechts de bran dende keukenkachel naar buiten te brengen. Een en ander liep dus voor de fam. W. nog goed af. W est dor pc. „EIKELS WORDEN BOMEN" VERGADERDE In het jaarverslag van de secretaris van „Eikels worden Bomen", waarbij een overzicht werd gegeven van de werkzaamheden over het afgelopen jaar, werd speciaal hulde gebracht aan de muzikanten voor het behalen van de eerste prijs op het bondscon- cours te Bergen op Zoom in de vier de afdeling, waardoor ze promoveer den naar de derde afdeling. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, de heren J. Strijdonk, A. Vervaet en Theo van Waes herkozen. In de vacature van de kascommissie werd benoemd de heer A. de Witte. Bij de bespreking van het zomerprogramma werd be sloten deel te nemen aan het bonds- concours in 1954, hetwelk zal worden gehouden te Dongen. Tevens werd be sloten enkele concerten op het dorps plein te geven. CONTRIBUTIE W. G. KRUIS In een vergadering van het Wit Gele Kruis, kwam ter sprake de ver hoging van de contributie-regeling. Deze maatregel zal moeten worden ge nomen in verband met de algemene prijsstijging, doch de verhoging is vooral een uitvloeisel van de aan drang van de provinciale bond van het Wit Gele Kruis, die er naar streeft in de gehele bond een uniforme rege ling te krijgen, waarbij als norm wordt aangenomen een minimum contributie van f. 5.per lid per jaar. Er is thans een aangepaste regeling ontworpen KIND KREEG ERNSTIGE BRAND WONDEN Tengevolge van manipulaties door het zesjarig dochtertje van de fam. H. aan de gaskraan, terwijl de was op het gastoestel stond, vatten haar kleertjes vlam. De kleine bekwam erge brandwonden, zodat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. POLS GEBROKEN Het schaatsrijden is waarlijk een mooie en gezonde sport. Toch gaat er geen jaar voorbij, of er gebeuren grote of kleine ongevallen op het glad de ijs. Zo kwam op de Kleine KrePk Mevr. L. v.d. C. zodanig te vallen, dat ze haar pols brak. LAND- EN TUINBOUW- AVOND. Op Dinsdag 9 Februari om 7.30 uur zal in het Centrum alhier een praat avond over ziektebestrijding in land en tuinbouw worden gehouden, Het tweede deel der vergadering zal wor den gevuld met het vertonen van en kele films, betrekking hebbende op de land- en tuinbouw. UITVOERING „THALIA" „Thalia", afdeling gemengd toneel, presenteerde in het R.K. Gezellenhuis aan de Walstraat, voor een vooral Zondag volle zaal, de speelse come- die in drie bedrijven door Wim Du- mont, „Excuseer, ik ben mijn zus!" Met zes nieuwelingen en slechts een vaste kern van 3 personen werd dit licht-genre stuk vertolkt. Bij de aan vang voelde het enigszins stroef aan, maar allengs vlotte het beter en werd de climax bereikt. De grime was weer in de geoefende handen van de heer v. d. Hout en het decor was kundig verzorgd door de heer de Bruyn te Hulst. Vertrek. Mej. C. H. Lobbezoo. onderwijzeres aan de bijzondere school „Nieuwstraat", is met ingang van 1 Februari als zodanig aangesteld te Go rmchem. Benoeming - Dhr. G. den Boggende thans ambtenaar ter secretarie te Hoek, is te Leidschendam benoemd in de functie van adjunct-commies op de afdeling financiën. Programma V. V. V. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer heeft 'n bespreking gehouden met afgevaardigden van alle mogelijke verenigingen en organisaties uit de stad. Het resultaat daarvan is geweest, dat men een plan heeft opgesteld om alle evenementen van dit jaar, door wie ook georganiseerd, in een geza- melijk programma op te nemen. De V.V.V. zal deze programma's voor pe rioden van 3 maanden uitgeven. Als eerste gebeurtenis in dit kader, zal Hulst de uitvoering van de Matthaus Passion beleven. Dit zal op Halfvasten in de Basiliek gebeuren Boschkapelle Missiefilm De missionarissen van het H. Hart te Tilburg vertoonden ïT. het Parochiehuis de film „Kinderen gaan niet naar de hel". Voor deze prachtige film, die het leven van de H. Theresia uitbeeldt, bestond veel be langstelling. In het bijprogramma wer den o.a. flitsen van de watersnoodramp vertoond. De opbrengst is bestemd voor opleiding van missionarissen voor Nieuw Guinea. Nieuw-Namen FEESTAVOND K.A.B De leden van de K.A.B. hebben 'n feestdag gehouden. Begonnen werd met een plechtige H. Mis, die werd opgedragen door de geestelijk advi seur. 's-Avonds begon de drukbezoch te feestvergadering. De voorzitter verwelkomde de aanwezigen, waaron der waren de Pastoor, het Hoofd van de School en een vertegenwoordiger van „Concordia". Het hoogtepunt van de avond was de feestrede van de pastoor. Hij vroeg zijn werkende pa rochianen godsdienstig tc blijven, ondanks de vervlakking die zoveel kan kapot maken. Onder de pauze werd er koffie ge serveerd, terwijl de spanning er werd ingehouden met een tombola-verlo ting. De culturele club van de K.A.B. zorgde voor een prima non-stop-pro gramma en het langdurig applaus was het duidelijkste bewijs, dat het pu bliek het met het gebodene eens was. Zondag wordt een reprise van deze bonte avond gegeven. Zaterdagmid dag is het voor de kinderen. (Advertenties) Roet ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes mine rale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. Koewacht NA EEN WINTER WERK AAN HET R. K. KERIIOF. De R. K. begraafplaats in onze ge meente had dringend uitbreiding no dig gezien het bestaande overvol ligt. Daarom is door het kerkbestuur ei n stuk grond aangekocht, dat aan het bestaande kerkhof grenst. Maar om (lit nieuwe gedeelte in orde te brengen moeiten grote werkzaamheden worden verricht n.m. er moest 3500 m3 groid worden opgevoerd, gezien dit zeer laag gelegen was. Dit geval aanbesteden zou een massa geld hebben gekost, doch dit is heel anders gelopen. Pas- toci Ligthart nam het initiatief ''m zijn parochianen te vragen ieder twee dagen te komen werken. Dit is hem schitterend gelukt. Na vier weken wer ken is ruim 2000 m3 grond op zijn plaats gebracht. Hieraan is door de hele parochie de helpende hand ge boden. Arbeiders en kleine zelfstan digen kwamen grond laden en lossen, de boeren zijn opgekomen met paar den en wagens en tractors, de trans portbedrijven met auto's. De vlassers hebben auto's en personeel beschik baar gesteld. Kortom de hele gemeente heeft meegeholpen. Nu ruim de helft gereed is wordt het werk stop gezet en zal er de volgende winter met de zelfde wilskracht van ieder, geboden deze winter, de andere helft van de begraafplaats worden verwezenlijkt, zodat de uitbreiding van het kerkhof voor het kerkbestuur practisch niets zal kosten. Onze gemeentenaren heb ben getoond dat zij met eensgezind heid iets moois tot stand hebben ge bracht en zij zullen zeker een voor beeld zijn voor alle buurtgemeenten. VLASSERS VERGADERDEN De afdeling Koewacht van de R.K. Zeeuwsch Vlaamse vlassersbond hield een algemene ledenvergadering, die ondanks het Noordpool-klimaat zeer druk werd bezocht. Betreffende de strovlas heffing 1944 werd een tele gram verzonden aan de Minister van Landbouw. Besloten werd het 25-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Bij een bespreking aangaande de brand verzekeringen bleek, dat de kleinste vlassers verzekerd zijn tegen de hoog ste premies. Uit een uiteenzetting dooi de secretaris bleek, dat de kleinste vlassers de meeste vruchten zullen plukken van de verzekeringen bij de Nederlandse federatie van vlassers verenigingen. Ouderavond. De leden van de V.K.J. en de K.A.B. hielden in Don Bosco hun jaarlijkse ouderavond. Na een pittig woordje door de Pastoor werden er verschillende schetsen en declamaties opgevoerd, die uitstekend werden vertolkt. Ook zangnummertjas werden door de leden ten tonele ge bracht. Na hun plan voor de Lourdes- actie uiteen gezet te hebben, werd een verloting voor dit doel gehouden, die f 83,50 opleverde. Amsterdamse Comedie met „De man in de monnikspij" Aangemoedigd door het grote suc ces, dat enige tijd geleden behiaid werd met de opvoering van het toneel stuk ..Fofascli en Perlemoer" heeft de FiaaUfc'liK< Gemeenschap Oostburg beslag weten te leggen op een zeer boeiend en populair toneelstuk „De man in de monnikspij", waarin span ning en humor wedijveren om de voor lang. Het stuk zal worden opgevoerd door de Amsterdamse Comedie. PROPAGANDA-AVOND RESER VE RIJKSPOLITIE. Districts-commandant der Rijkspoli tie W. H. v. Ballegoye uit Middelburg, opende de bijeenkomst waarbij o.a. aanwezig waren de burgemeesters van Sluis en Oostburg. De voorlichting werd gegeven door Kapitein F. M. C. Offermans van de staf algemene In spectie der Rijkspolitie. Spreker gaf een politiek-wereld- beeld, zodat voor ieder duidelijk was, dat we alles behalve in een idale toe stand leven. Daarom is het nodig, dat we niet onbekommerd voortleven, als voor 1940, ondanks de donkere wolken. Zijn we dan de bezetting met af haar gevolgen al vergeten. Thans is er weer een macht, sterker dan de vo rige, die zijn klauwen naar alle kan ten uitstrekt. Bij oproer of oorlogsgevaar is het Rijkspolitiecorps onvoldoende en moet men onder dergelijke omstandigheden kunnen beschikken over een reserve onderdeel, dat altijd klaar en paraat is. Daarom zijn nodig gezags- en plichtsgetrouwe mensen: de reservis ten. UITVOERING. In samenwerking met de toneelver eniging „Pogen" uit Knokke. heeft de muziekvereniging „Harmonie" haar donateurs een genoeglijke avond be zorgd. Door „Harmonie" werd onder leiding van directeur J. de Kleijn een concert gegeven waar allen van heb ben genoten. Gedurende de pauze werd ten bate van de vereniging een verloting gehouden, waarna door de reeds in Oostburg bekende toneelver eniging „Pogen" een klucht werd ge speeld in 3 bedrijven „De getemde Schoonmoeder", waarmee weer veel succes werd geoogst, Burgemeeser Hoekzema dankte bei de verenigingen en hoopte „Pogen" nog eens weer te zien in Oostburg. De avond werd besloten met een bal. Schoondijke ONGEVAL TIJDENS SCHAATS SPORT Tijdens het beoefenen van de schaatssport, had de 16-jarige Wil lem Huigh het ongeluk om met een flinke snelheid op te botsen tegen een bruggetje. De gevolgen waren van ernstige aard. Met een zware hersen schudding wer dde jongen in het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg opge nomen. Sluis UITVOERING MUZIEK VERENIGING De muziekvereniging „Apollo" gaf in het R.K. Parochiehuis zijn jaarlijks binnenconeert, waaraan dit jaar me dewerking werd verleend door de to neelclub Concordia uit Waterland kerkje. Door deze toneelvereniging werd op gevoerd het toneelstuk „Springtij", een spel van de watersnood in 3 bedrij ven, door Louis Lockefeer. Het stuk, dat op zeer gevoelige wijze vertolkt werd. viel bij het publiek zeer in de smaak. Voor de organiserende vereniging was het jammer, dat door het zeer koude weer de opkomst minder was dan men zich had voorgesteld. Vergadering Z.L.M. Op een ver gadering van de Z.L.M. op Vrijdag 5 Februari, zal gesproken worden door Ir. M. A. Geuze te Poortvliet en door een nog nader aan te wijzen deskun dige. over het verzekeringswezen en de mogelijkheden daarbij voor de le den van de Z.L.M. Aardenburg -V& K.A.J.-AVOND De Katholieke Arbeiders Jeugd blijkt nog steeds een grote activiteit te bezitten. In de zaal van de Huis houdschool werd weer een bonte avond gegeven onder de titel „Morgen gaat het beter." De leden voerden meerdere toneelschetsjes op. afge wisseld met muziek en community- singing, hetgeen bij het talrijke pu bliek zeer in de smaak viel. De muzi kale medewerking werd verleend door de banjo-club „De Notenkrakers" uit Maldegem (België). Het orkest (onder leiding van onderpastoor M. Doorns) oogstte veel bijval. Een verloting ten bate van de kas completeerde de zaak. 55-JARIGE BRUILOFT Evenals vorig jaar is er ook dit jaar een echtpaar, dat de gouden bruiloft reeds 5 jaren achter zich heeft. Het is ditmaal het echtpaar Achiel Verham- me en Louisa Goethals. Zij wonen aan de Rijksweg vlak bij de steenfabriek. Beiden zijn geboren in 1874 en Achiel heeft reeds zijn tachtigste verjaardag gevierd op 18 Januari. Achiel Ver- hamme is een geboren Eedenaar en is nog kras. Wanneer het weer het enigszins toelaat komen beiden nog trouw naar de kerk en dit is voor hen een behoorlijke afstand. Ook de feest dag werd begonnen met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid in de paro chiekerk, waarbij beide oudjes aanwe zig waren. Ook het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door burgemeester van Dongen en secretaris Paridaen, kwam het paar in hun huisje geluk wensen. Zondag werd het feest reeds in de familiekring gevierd, waarbij tevens vrienden, geburen en Pastoor Dierick aanwezig waren. Achiel Verhamme was landarbeider en is lange jaren in dienst geweest bij de landbouwer de Bruijckere. ^Advertentie) Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 'j Werelds beste hoestsiroop - Amsterdamse Zeeuwen herdachten de ramp QOK de te Amsterdam woonachtige Zeeuwen, verenigd in de organisa tie ..Zeeland", hebben de ramp van hun provincie herdacht tijdens een bij eenkomst in huize ,.Pax" te Amster- dam.waar de burgemeester van Sta- venisse, de heer L. A. Verburg. te gast was. Na het openingswoord van de voor zitter. de heer D. Priemus, vertoonde de heer Verburg de na de ramp opge nomen film ..Storm over stavenisse". De in Zeeland geboren predikant, ds H Dekkeruit Amsterdam sprak het slotwoord. AXEL. Centrum 8 uur: 's Nachts langs de weg. GOES. Schuttershof: Uitvoering Kas- porgo. Grand: De dijk is dicht. MIDDELBURG. Electro: Jeugd in de branding. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Serenade van Toselli. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Moeder en kind. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De avon turen van kapitein Fabian. VLISSINGEN. Dr. Ariënsgebouw: ver gadering. KAB. Alhambra: De dijk is dicht. Luxor: Geheime opdracht. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Mijnheer Lamberthier. DE KLINGE. Kinema van Dijck. 7.30 uur: Slechst één zomer danste zij. GENT. Kon. Ned. Schouwburg. 19.30 uur: Gewijde handen. GOES. Schuttershof: Concert door Her man Krebbers. Grand: Rhapsodie in blue. MIDDELBURG. Electro: Gejaagd. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De ^jk is dicht. s

de Stem | 1954 | | pagina 2