In het buitenland reeds 21 slachtoffers Europa blijft in de greep van de strenge winter Zwaar werk op de grote rivieren INGESNEEUWDE STEDEN EN DORPEN IN ITALIË Schouwen-Duiveland in ondoordringbaar ijs Vorst neemt iets af MOLOTOV belooft plan voor vrije verkiezingen van de kou Grote branden als gevols Kieswet weer gewijzigd De verlaagde suikerprijs dank D r DAGBLAD VOOR ZEELAND i^Parijse zwervers in hotelkamers Haven van Middelharnis ligt dicht In het Noorden: stijgend kwik BOEDAPEST ZONDER GAS Nieuw ossemeer eerde zijn doden tets minder vorst Na drievoudige Westelijke aanval: .BROOD-ACTIEvoor honderd zwanen Geen stommeling met hangsnor Als er te veel van de kachel gevergd wordt: Twee villa's gingen geheel verloren Meisje overleden GEEN GENEESKUNDIGE VERKLARING VOOR STEMMEN BIJ VOLMACHT Eén partij, één lijst Vlaanderen: land van records N de oude fa- van bin ge. Ook van izen en vil- werden de De ravage van binnen i« llende huizen ïg werden rui- er Defelee wag aan het werk. licht gewond, it even van te- lorsteenbrandje nel op het ter- De vuurhaard (en, zodat ge was geweken. donker blijven licht hem ver- sternis ondoor- zal wurgende ppen om een n. Hij zal moe- lieuwe moeras- Want aan het d kent hij dat id vol kwet- voert naar de iet dit het heelal wil omvamen t mocht Nico ndel gedichten gebruiken voor abstracte even s het concrete, piegelingen van dit heeft waar en Mantel", zal reken, dat hij van eeivnieuw ben thuis. BOEKRAAD 1", uitgave van R MONNIKEN hoofdredacteur efte, bestudeert oek, dat door aid werd, het ikenorden voor i wijde zin ge- „echte" monni- Jesuiten. De •hr. zich bezig- die in hun tijd het in de 20e zij in de hui- zin, zo ja, komt hierop iligen dc ge ls de gewone, g, niet slechts de kerk, maar in profane zin, e te laten vol- t God op bij- :onderlijk soort had, die kloos- en. al stil bij de ichting, bij hun loment, waarin id. gen bespreekt vat Benedictug, en Ignatius van iet zozeer wat ;ypen van mo ven, maar veel sch accent be- lag, wat de be toen Hij een Dominicus en kloosterorde te Benedictus en is en het geld", est", „Ignatius „het antwoord blijkt, dat de rorden ook op Ig aan bod ko- sel van de ge- ij te dragen tere wijze dan aast ministers wijsgeren, ar- andere diena- len, maar ook visie van Dirks telling kennis aarne onze in- iblicatie en de 'k. Want het geschiedenis ekenis van de lig verdiept, als de behan- lenisbegrip en mover de his- spanning. De kan iemand, lis interesseert Wij bevelen 'itgeverij Pax) J. H. IEILIGEN hetsen van Jo mdigen. Ook arne een aan- oor diegenen, tantie bedoeld de van S. Do- t, de schetsen en geven een de karakteris- in de bespro- Het zijn even Gods eigen de uwe niet. nderlijk, hoe hoger leven e zij die roe- n aanleg, be- ütGG, 'e Her- J.H. 94e JAARGANG No. 20944 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij met-post- bestell.) 1 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderemHULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (-Bijbureaux: Terneuzen. Noordstraat 56, Tel. 2601, JOSTBUKU. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) E KOUDE OORLOG die in Berlijn door de Grote Vier wordt gevoerd en waar de temperaturen op geen stukken na het dooipunt bereiken, kan in belangrijkheid niet meer opwegen te gen de veel omvangrijkere koude oorlog die in heel Europa ge voerd wordt en waarvan we allemaal, stuk voor stuk, slachtoffer zijn. Er zit niet anders op dan in het defensief te gaan, .met dikke jassen, wollen truien, ijsmutsen en dassen. Het ziet er naar uit, dat we ze voorlopig nog niet kunnen opbergen, want het weer- overzicht van Dinsdagavond begint met de naargeestige woor den: de Oostelijke stroming over Europa blijft aanhouden. Dit betekent, dat Europa voorlopig althans in de greep van de vorst gevangen blijft, spijts alle profeten, die verkondigen, dat de aankondiging van de Elfstedentocht altijd het begin van de invallende dooi betekent. Verre van ons te beweren, dat de vorst in Nederland geen ernstige gevolgen heeft, maar in ieder geval is ons land tot nu toe gevrijwaard gebleven van slachtoffers van het winterweer, wat in het buitenland niet gezegd kan worden. JN PARIJS reden Maandag politie-auto's door de stad, met de uitnodi ging aan de bedelaars en zwervers, om in de politie-bureaux te kó men slapen. De politie had opdracht, om niet naar de identiteit van deze daklozen te vragen. Drie gebruikte stations van de metro zijn voor hen ter beschikking gesteld. Er zullen er nog meer in gebruik worden genomen. voor dit doel. Voorts is tijdelijk onderdak geschapen in een aantal dis- 1 trictsgemeentehuizen. Pater Pierre, die in een radio-omroep om hulp voor de daklozen had gevraagd, ontving in een dag reeds een grote hoeveelheid dekens en ka chels. Een hotel bood hem tien kamers voor onbeperkte tijd aan en ook transportgelegenheid werd ter beschikking gesteld. Het aantal Parijse daklozen wordt op 2000 geraamd. MAARSCHALK PAPAGOS de Griek se eerste-minister, heeft gisteren tij dens zijn bezoek aan dr Drees het Grootkruis van de Ned. Leeuw ont vangen. De maarschalk overhandigde dr Drees het Grootkruis in de Orde van George I van Griekenland. DE RUSSISCHE diplomaat Rastworof die sinds 24 Januari in Japan is ver dwenen en die tot de groep van Beria zou behoren, heeft volgens een bc richt van A.F.P. asyl gekregen in de Verenigde Staten. OP DE TENTOONSTELLING van auto's in het RAI-gebouw, die op 26 Februari zal worden geopend, zullen voor het eerst twee merken uit de Sovjet-Unie geëxposeerd worden. EEN EN VIJFTIG PERSONEN wer den gewond bij een botsing van twee passagierstreinen op het station Forth in Beieren. Negen der gewonden ver keren in zorgwekkende toestand. MORTON SOBEL, die als medeplich tige van de Rosenbergs tot 39 j. ge vangenisstraf werd veroordeeld, dien de een verzoek in tot een nieuw on derzoek met „nieuwe bewijzen". Het is afgewezen. DE SLEEPBOOT „OOSTZEE" uit Rotterdam, die met een zuiger en een sleepboot op weg was naar Rio Gran de, heeft de sleepboot op 150 mijl ten Oosten van Madeira verloren. De „Rode Zee" verleent nu assistentie. EEN „BEROEPSSLIKKER", zo bleek bij een operatie, had in zijn maag verzameld: pennemesjes, 8 sleutels, 3 zilveren lepeis, 323 liremunten^ glasscherven en een stuk kalkpieister. Het gebeurde in Napels. TN FRANKRIJK was gisteravond het A aantal doden ten gevolge van de kou reeds gestegen tot 16. In België eiste de kou binnen 24 uur 3 slacht offers, in Algiers was er een en in Duitsland eveneens. In Marokko, waarin geen 35 jaar sneeuw is gevallen, lag gisteren een flinke laag. Spanje beleeft zijn koud ste winter sinds jaren. In de noord oostelijke provincie Ierida werd een temperatuur gemeten van maar liefst min 26 graden en zelfs in Cordoba, dat bekend staat als „de braadpan van Spanje", vriest het 3 graden. Te La Brevine in de Zwitserse Ju ra daalde gisteren het kwik tot 27 graden onder nul. in Bazel tot min 22 graden. Dc uiteenlopende temperatuur in Zwitserland blijkt uit de thermo meterstand in Lugano: 1. ITALIË: SNEEUW TN MIDDEN-ITAL1E zijn honderden steden en dorpen door de sneeuw van de buitenwereld afgesloten. Triëst leed Dinsdag onder een felle noordooster storm, met windstoten tot 170 k.m. per uur. Tengevolge van een dijkdoorbraak staat het eiland Came rini in de Po-delta een meter onder water. Bewoners moesten evacueren. TREINEN GESTRAND gCHOUWEN-DUIVELAND heeft opnieuw een zware klap moeten incasseren van de natuur. Momenteel is het door volkomen ondoordringbaar ijs omgeven. Gisterochtend werd ie veerdienst Zierikzee-Katse- veer reeds gestaakt en de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder moest na een tocht in beide richtingen worden stilgelegd. Pogingen vanuit Zijpe liepen hopeloos vast. Het bedrijfsleven komt zodoende in grote moeilijkheden te 'verkeren. De hele dag is er geen post aangeko men. Er zijn maatregelen getroffen om de post per militair vliegtuig van Woensdrecht naar Haamstede te bren gen. Aanvoer van melk en groenten stagneerden eveneens en ook de wa terleiding had met moeilijkheden te kampen. De" burgemeesters van Goeree- Overflakkee hebben in een telegram aan de minister hun teleurstelling uitgesproken over het ontbreken van tijdige maatregelen om de haven van Middelharnis open te houden. „Thans" zo telegrafeerden zij, „zijn alle veer diensten uitgevallen en het toch al zo zwaar getroffen Flakkee wordt van alle aanvoer van consumptie-artikelen en brandstof afgesneden". De postboot tussen Terschelling en Harlingen, die ook passagiers aan boord had, is onderweg in het ijs blij ven steken. Tussen Eijsden en Maas tricht is de Maas, voor het eerst sinds 1953, tengevolge van de felle vorst dichtgevroren. Er is natuurlijk geen TN ZUID-SLA VIE zijn gisteren twee internationale treinen in de sneeuw vastgelopen, ongeveer 40 k.m. ten westen van Belgrado. Het waren de Oricnt-expres, van Parijs naar Istan- boel, en de Tauern-expres, van Oos tende naar Athene. De sneltreinen van Serajewo en van Zagreb moesten het eveneens afleggen. In Oslo en Zuid-Noorwegen $as het gisteren wat warmer. De tempe ratuur liep op tot 3 graden. Ook in Zweden steeg het kwik. WOLGENS de Hongaarse radio is Boedapest zonder gas. De zender riep Dinsdagochtend een bekendma king om volgens welke 't gasverbruik voor huishoudelijke doeleinden in Boedapest tot nader order streng ver boden is. Het gasgebrek is, aldus de zender, te wijten aan storingen in de gasfabriek, sprake van scheepvaart. In Haren (gem. Megen) moest de EEN ONTPLOFFING in een Japanse kolenmijn heeft 4 mijnwerkers gedood en 17 ingesloten. Van de laatste zijn er 5 gered, voor de overige vreest men het ergste. FRANSE TROEPEN hebben het ver sterkte dorp Moeong Clioea aan de rivier de Namhoc ontruimd. Dit ge schiedde onder de druk van het Viet- minh-offensief in de richting van Loeang Prabang. IN DE IJSKOUDE nacht van Maan dag op Dinsdag liepen inbrekers warm voor een partij horloges in een juwe lierszaak aan het Damrak te Amster dam. Ze stalen door een gat in het raam voor f 2500. EEN „BELANGRIJK AANTAL" Bel gische socialistische senatoren heeft de regering verzocht het debat over het E.V.G.-verdrag in de Senaat uit te stellen tot na de conferentie te Berlijn. HET BLOEMENCORSO, dat op 24 April door Hillegom, Lisse en Sassen- heim zal trekken, zal worden vooraf gegaan door pijpers en drumband van de Schotse Hooglanders, die hiervoor speciaal uit Duitsland komen. NA DE ONRUST, die Spaak vorige week zaaide in de Belgische Kamer van de afgevaardigden, heeft de Ka mer gisteren een motie van vertrou wen in de homogeen-katholieke re gering goedgekeurd. DE POLITIE van Sittard heeft giste ren eeh 24-jarige Utrechtenaar gear resteerd, die verdacht wordt van dief stal van ongeveer 20 auto's in het ge hele land. REUTER, het communistische Twee de-Kamerlid heeft een interpellatie aangevraagd over de prijsstijgingen, Woensdag zal de Kamer over het ver zoek beslissen. De weersverwachting: tot heden- avond luidt: In het Noorden van het land en- kele overdrijvende wolkenvelden, t elders weinig bewolking. MaSge tot krachtige Noordoostelijke J wind. Matige tot lichte vorst, maar 4 m het Zuidoosten in de ochtend nog strenge tot matige vorst. Vandaag: Zon onder 17.30 uur. J Maan onder 17.35 uur. (Nieuwe 4 naan om 16.55 uur). Morgen: Zon i op 8.17 uur. Maan op 8.25 uur. J school worden gesloten omdat de ge wenste temperatuur niet kon worden bereikt. De Oostelijke stroming over Europa blijft aanhouden. In de on derste luchtlagen blijft de aanvoer van koude lucht uit Rusland door gaan, maar in de hogere niveaux stijgen de temperaturenDaar stroomt namelijk lucht, die langs een grote omweg over de Balkan uit het Middellandse zeegebied af komstig is. Dit heeft een tempe rende invloed, op de koude, omdat de nachtelijke uitstraling ook van de temperatuur in de bovenlucht afhankelijk is- In de Middellandse Zee heerst momenteel grote depressie-activi teit. Op de Balkan worden daar door sneeuwmannen veroorzaakt. Onder invloed van deze depressies daalt de luchtdruk in Oost-Europa een weinig, terwijl de barometers in Schotland blijven stijgen. Als gevolg daarvan krimpt de wind naar Noordoost, ivaardoor in het Noorden van het land de tempera turen iets minder laag worden. Maximumtemperaturen van gis terenavond: Eelde -7; Leeuwarden -7; Den Helder -5: Ypenburg -6; Schiphol -6; De Bilt -6; Twenthe -7; Vlis- singen -6; Woensdrecht -7: Eind hoven -7 en vliegveld Zuid-Lim burg -8 graden. Zwaar werk wordt op het ogenbik verricht op de grote rivieren, waar ijsbrekers ervoor moeten zorgen, dat het water bevaarbaar blijft- IJsbrekers van Rijkswaterstaat breken het ijs op de Nieuwe Merwede bij de Moerdijkbrug.Zohoudtmen het ijs gebroken, terwijl men er ook voor zorgt, dat het zich niet vastzet om de pijlers van de brug. JSJA EEN DRIEVOUDIGE Westelijke aanval op het plan-MoIotov voor een Duits vredesverdrag, heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken beloofd „later" voorstellen voor verkiezingen in geheel Duitsland te zullen indienen. Hij zei er niet bij, wanneer dat „later" is, maar men hoopt, dat Molotov er nog vandaag mee voor de dag zal komen. Het gesprek van gisteren verliep in de geest, zoals we die sinds de ope ning van de Berlijnse conferentie ge wend zijn. Dulles, als eerste spreker, zei: „Ik weet niet wat Molotov van ons denkt, maar hij moet weten, dat hij niet onfeilbaar is. Ik herinner er aan, dat Molotov in 1939 ongelijk had, toen hij Frankrijk en Engeland als aanvallers kenmerkte en het Duits land van Hitier prees als het land, dat naar vrede streefde". Hij waarschuwde Molotov, dat als Duitsland de strijdkrachten zou krij gen volgens diens voorstel, „het zo krachtig zou zijn, dat het geheel W.- Europa zou bedreigen". Bidault sloot zich in zijn verweer pf/ANNEER vogeltjes er een muziekvereniging op na hielden, dan zouden zij na afloop van dit barre winterseizoen ongetwijfeld een serenade brengen aan alle mensen, die in dit barre winterweer O een koude neus riskeerden om wat kruimels te strooien! O O 0 O Ah! daar hoor ik een prettig geluid: die vogeltjes concerteren in het komend voorjaar en nog lang daarna iedere dag van de vroege morgen- tot de late avond voor ieder, die het maar horen wil. Dus O wordt door iedereen gestrooid en zelfs wordt het kleine bakje O g water niet vergeten. Want ook vogeltjes hebben dorst-.- Zouden we ons niet meteen voornemen om af en toe de bakker 9 of de melkboer, de krantenbezorger of de dienstdoende politieman O een warme dronk aan te bieden? Zij lijden terwille van 01 is kopje 0 g koffie, van ons ochtendblad, van onze boterham of van onze rust g iedere dag een bijna onmens&lijke hoeveelheid kou. Welnu dan, het is toch maar een kleine moeite en het zal die mensen in de volle O zin van het woord verwarmen! de natuurbeschermingswacht O O Meppel een Met verschillende plechtigheden werden in Nieuw-Vossemeer de slachtoffers van de watersnood 1953 herdacht. Nadat o.m. een openbare raadszitting was gehouden, tijdens welke burgemeester E. P. A. M- Jans- sens van Nieuw-V ossemeer een herdenkingsrede had uitgesproken, ont hulde de Commissaris der Koningin voor de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, een op een plateau tegen de binnendijk van de Beciuspolder opgericht kruismonument- Het moment van de onthul ling. Bij het monument prof. dr. de Quay. j j x Wist u al, dat de natuurbeschermingswacht in „brood-actie" op touw heeft gezet om honderd zwanen van de hon- O gerdood te redden? Gistermiddag trok een bestelwagen vol met G q brood het plassengebied in, ondanks het moeilijk begaanbare ijs. 5 O Zouden wij dan niet dieren en mensen in onze persoonlijke actie O kunnen betrekkenO O 0 OOO0OOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOO0OOOOO0O000OOOO0 bij Dulles aan en zei niet van plan te zijn met Molotov van gedachten te wisselen over de Franse openbare me ning over het Europese-legerverdrag. Tenslotte viel ook Eden Rusland aan met de beschuldiging, dat het de vrije verkiezingen in Duitsland zo lang mogelijk wil uitstellen. EEN ZAANDAMSE houtbewerker heeft een viool ontdekt met de naam Stradivarius erin. De man is zo ver standig om te twijfelen aan de echt heid. al wordt er een onderzoek in gesteld. p»E heer Körner, voorzitter van de Katholieke Politiebond „Sint Michaël", sprak op de J Bondsvergadering zijn Vreugde uit over de verbeterde verhouding van politie en pers. Hij vestigde echter nu de aandacht op een an- J der verschijnsel, dat het gezag en het prestige der politie nadelig beïnvloedt, namelijk de drakerige J toneelstukken, waarin met politie- 2 mannen wel heel erg gesold wordt. Zelfs de radio en ook de onvolprezen K.R.O., aldus spre- J ker, maken zich hieraan nog wel 2 eens schuldig. Daarin wordt dan 1 de politieman uitgebeeld als een half imbeciele, voor een sigaar om 2 te kopen en zich aan allerlei ver- keerde practijken schuldig ma- kende en van een enorme hang- J snor voorziene stommeling. En als 2 hij nog een volkstaaltje spreekt, 1 dan is het portret geschilderd van een politieambtenaar, waar de 2 goede gemeente eens hartelijk en t medelijdend-begrijpend om moet J t lachen. Zonder al te flauw te zijn, aldus de heer Körner, moet het t 2 mij toch van het hart, dat deze J t grappen te ver gaan. o c KLINKT HET PARADOXAAL, in verscheidene gevallen is de hevige kou van deze dagen oorzaak geweest van felle branden, die grote schade hebben aangericht. Reeds gisteren gaven wij bericht van de brand op het Rhijnspoorplein te Amsterdam, waarbij o.a. alle décors van de Scapino-ballet- groep verloren gingen. De groep leed hierdoor een schade van ruim f 40.000 De décors waren niet verzekerd, zodat het Scapino-ballet gevoelig werd ge troffen. Wel werd reeds van alle kanten, ook van officiële zyde, hulp en steun toegezegd. {-{ET IS lang niet bij deze ene ernstige brand gebleven. In Hengelo brak gisteren brand uit in een woonwagen, doordat een 5-jarig kind te dicht bij een roodgloeiend gestookte kachel kwam, waardoor haar kleertjes vlam vatten. Het kind overleed aan haar brandwonden. In een woning te Deventer brak Maandagavond brand uit, doordat een houten schoorsteenmantel prooi werd van een oververhitte kachel. De bo venverdieping van het huis, bewoond door een 71-jarige weduwe, brandde geheel uit. Maandagavond brak brand uit in de nieuwe villa van de familie van Duu- ren te Nieuwkoop. De brandweer, zwaar gehinderd door de felle kou, kon nog slechts de omgeving voor brand behoeden. De eigenaar van de villa was op weg naar Parijs toen hem de onheilstij ding bereikte. (DISTERMIDDAG brak brand uit in de villa van de heer D. v. Schup- pen nabij Aarle-Rixtel. Waarschijn lijk heeft het met stro bedekte dak vlam gevat door vonken uit de schoorsteen. In kort tijd brandde de bovenverdieping als een fakkel. De villa brandde geheel uit en slechts 'n klein deel van de inboedel kon wor den gered. De schade loopt in de tien duizenden. Het blussingswerk werd verricht door de vrijwillige brandweer van Aarle-Rixtel, door de brandweer van Helmond en door enige bedrijfsbrand- weren, o.a. van de N.V. Raaymakers (Van onze parlementaire correspondent) J^E KIESWET is door de Tweede Kamer weer gewijzigd, en wel op twee punten. Er komt voor de gemeenteraadsverkiezingen in de plaats van de A- en B-lijst één lijst met 40 candidaten maximaal en bij de stemming door zieken bij volmacht (dit geldt voor alle verkiezingen, dus óók voor de Pro vinciale Staten en de Tweede Kamer) is geen geneeskundige verklaring meer nodig. Wel echter wordt de zieke by het geven van een volmacht in zijn keu ze beperkt tot zijn huisgenoten of een bloedverwant tot in de derde graad. TEGEN het stemmen bij volmacht maakte de VVD principiële be zwaren. Haar woordvoerder, prof. mr Oud meent, dat hierdoor de vrijheid van stemmen en het geheim op wie men stemt, worden aangetast. De VVD stemde daarom tegen de wets wijziging. Het onderdeel „volmacht" werd ook door de Antirevolutionai ren, de Christelijk Historischen en de Staatkundig Gereformeerden afge keurd, maar de wetswijziging in haar geheel hielden zij niet tegen. Door eerstgenoemde wijziging komt men voor gemeenten boven de 20.000 inwoners weer terug tot één lijst en één hoofdstcmbureau. Het maximum aantal candidaten op de lijst is ech ter niet, zoals vóór 1946 gold, 35, doch 40. „Daaraan hebben sommige par tijen in bepaalde gemeenten niet ge noeg", meende prof. Oud. Hij noemde Tilburg, waar 32 katholieke raadsle den zijn. Zij zullen méér dan 40 can didaten op een lijst willen zetten. Mi nister Beel gaf toe, dat in enkele ge vallen een partij niet genoeg kan heb ben aan de mogelijkheid van 40 can didaten op één lijst, die voor de hele gemeente geldt. Maar Gedeputeerde Staten hebben nog altijd de bevoegdheid om een kring-indeling te maken, al zal van deze bevoegdheid door de verhoging van het mogelijke aantal candidaten van 35 op 40 spaarzaam gebruik ge maakt worden. Eén lijst per partij en dus één hoofdstembureau betekent een grote bezuiniging en een vlottere werkwij ze. De Kamer was het behoudens prof. Oud, die er echter op dit punt geen principe van maakte met mi nister Beel eens. Stichting van de Landbouw ulil hogere bietenprijs ryE HOOFDAFDELING Akkerbouw van de Stichting voor de Land bouw heeft met grote teleurstelling kennis genomen van de beslissing van de regering om de suikerprijs te ver lagen tot f 47.- per 100 kg., hetgeen volgens berekening van de Stich ting neerkomt op een verlaging van de bietenprijs met pl.m. f 2.- per 1000 kg. De Stichting heeft een prijs ver dedigd. die omtrent f 2. per 1000 kg hoger ligt. Textielfabrieken te Helmond, waar van de heer van Schuppen directeur is VARKENSSTAL VERBRAND. NTABIJ HENGELO brandde 'n schuur af op een eeuwenoud boerenerf. De eigenaar had in de varkensstal 'n zeug met tien biggetjes, die hij tegen de kou wilde beschermen. Daartoe plaatste hij een electrisch verwarmingstoestel in de stal, dat waarschijnlijk in contact is gekomen met het stro. De dieren kwamen in de vlammen om. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, be draagt ongeveer f 6000. ZUID-KOREA zal binnenkort onder handelingen beginnen met de leden van de V. N. met troepen in Korea om de juridische status van deze bui tenlandse troepen vast te stellen. De Vlaamse kaarters zijp, even als hun muzikale broeders, aan getast door de recordziekte. Vier beroemde klaverjassers gaan in ,.'t Kantientje" te Gent probe ren om 50 uur zonder onder breking hun kaartje te leggen- Er zal een dokter bij zijn, een deurwaarder en een brede vriendenschaar, die van achter een pint Geuzenbier „Hiephoy" zullen roepen. Vlaanderen wemelt van de re cordhouders. al zijn het dan bijna iedere dag endere- Gustaaf Marcels uit Wetteren heeft met 58 uur en 7 min. het record slag- werken. Het oude record was 52 uur Ook het record accordeonspelen is weer gekraakt. Keyzer uit E 1st is momenteel de topfiguur met een tijd van 85 uur. Maar Zaterdag zal dit kersverse re cord opnieuw worden aange vallen door de Belgische accor deonkampioen Leonard Blaute. uit Zotteaem. die aan de 100 uren denkt te komen.

de Stem | 1954 | | pagina 1