Zelf 8 in Nice bar klimaat RILLANDS RAADHUIS IN GEBRUIK GENOMEN Waar werd gisteren NIET geschaatst! Necl. Katholieke Sportbond over de beroepssport TENTOONSTELLING werken van v. Brucken-Fock So v j et-diplomaat verdwenen KRUININGEN heeft zijn nieuwe burgemeester Rechter wijst eis van getuigen van Jehova toe Geschilpunten bestaan nog Vergadering St. Augustiimsvereniging Handelsaccoord België-U.S.S.R. Antoon Verhoeven zegevierde opniëuw Vietminh rukt op in Laos De route is definitief vastgesteld DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 Een „bevroren" Marseillaise Adoptie-gemeenten kwamen met geschenken Boomplantactie Schouwen Duiveland Venlose zaalhouder moet betalen Nieuwe voorzitter gekozen 0P (ie 'ergadering der St. augusti- nusver. te Goes in „Slot Ostende" gehouden, is de heer J. v. d. Ploeg, Hoofd der lagere school te Vüssingen, jot voorzitter gekozen, inplaats van de «eer p v Dries te Goes, die be- jlankt had, maar deze vergadering nog leidde. De heer Favejee, net afgetre den als hoofd der jongensschool te '®- Heerenhoek, heeft de heer v. il. Dries bedankt, voor hetgeen hij sinds 1945 voor de vereniging deed. Ondanks de soms bijtende koude „Zij behoor er niet in thuis" Nederlandse korte baan-iitel voor van der Nagel Leo Cantineau geeft het startsein M.A.C.A. (Axel) heeft grote plannen SLUIS-DAMMEBRUGGE OP DE SCHAATS Franse titelhouder '52 doet mee MARKTEN ;al in het uwse Gid- enverkeer ;n Zeeuw- i. Op het mten, Uit- het werk cheren en ■acht over t en Fol- !cn oester- 'eluidsfilm P. Kor- ksinstituut :al hierbij ie Horeca- ten op de- esters van vertegen- c uit Bel- omlijsting .on. Harm. Boeiende speech van directeur Frans Hals-museum IIET COMITÉ TE GOES, dat in het raam der Watersnoodherdenking de uitvoering van het „Requiem" van v. Brucken Fock organiseerde, heeft deze gelegenheid aangegrepen, om ook de beeldende kunst, van deze zo veelzijdig begaafde Zeeuwse artist naar voren te brengen. Oank zij de medewerking van mevr. de wed. van Brucken Fock en de heer Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, is een kcur- collectie schilderijen en tekeningen bijeengekomen en uitgestald in Sturms Kunstzaal. DE OPENING Durgemeester ten Kate opende gis- 0 termiddag deze merkwaardige ex positie en noemde het een goed werk van het comité om ons in kennis te brengen met de picturale scheppingen van een groot man. Spr. zag in deze tentoonstelling mede een manifest van de Zeeuwen, waarin zij tonen de moei lijkheden. welke de ramp bracht, te boven te willen komen. Hierna gaf de directeur van het Frans Hals-museum, de heer Baard, een treffende karakteristiek van von Brucken Fock en diens werk. Pas twee jaar geleden was spr. in kennis gekomen m^t dit werk. wat hij een verrassend moment noemde. Vrij wel het gehele oeuvre werd hem toen getoond in het huis dat zijn weduwe te Heemstede nog bewoont. Het ongelijke van dit oeuvre deed de waardemeter bij de beoordeling uit slaan van teleurstelling wegens aarze ling of falen in de vormgeving, naar verrukking vanwege fijngevoelde her- schappingen op hoog artistiek niveau en liet gaf hem een grote voldoening dat mevr. v. Brucken Fock verschil lende doeken wilde afstaan aan het Frans Hals-museum. Evenals Jacob v. Looy. was ook v. Brucken Fock teleur gesteld door ongenadige critiek, die hem tot vereenzaming dreef cn tot twijfel biacht aan zijn roeping. Van Brucken Fock had begaafdheid ais schilder en als musicus en schrijver. De tijd zal uitmaken in welke branche hij schitteren zal als kunstenaar par excellence, BOEIENDE KARAKTERISTIEK LIIERNA ontleende spr. aan de bio- r grafie van de kunstenaar een boeiende karakteristiek en sprak als zijn mening uit dat de beeldende kun stenaar niet van de musicus te schei den is. Zijn ijle zeeën en stof-onttogen landschappen moeten veeleer beluis terd worden als symphonieën van licht, toon en kleur dan gezien als de weergave van natuurtaferelen. De heer Bpard was het comité ook dankbaar. Een posthume hulde, kon de kunstenaar niet treffender worden ge bracht dan door de twee manifestaties, die tegelijk te Goes plaats vonden. Speciaal begroette de spr. nog de wed v Brucken Fock, die ondanks haar zeer hoge leeftijd naar Goes was gekomen en daardoor nog meer relief gaf aan het werk. dat zij geestelijk steeds gesteund had. De heer Over- gauw dankte beide sprekers. DE EXPOSITIE LEN rondgang langs de schilderijen maakte duidelijk waarom von Brucken Fock de waardering voor zijn kunst niet heeft kunnen vinden bij de meerderheid der critici. Aanleg spreekt genoeg uit de ten toongestelde collectie. Bovendien was de kunstenaar een meesterlijk colorist, een fabelachtig goed tekenaar en een voor de fijnste stemmingen open staand artist. Maar een eigen stijl heeft hij niet kunnen vinden. Vele in vloeden heeft hij ondergaan; vele grootmeesters met talent is hij op de voet gevolgd, maar dit rusteloze tasten ging niet over in een penseelvoering, die van hem en van hem alleen was. Schoonheid is er evenwel genoeg te zien op deze tentoonstelling, welke wij daarom van harte aanbevelen. FAE MINIMUM-TEMPERATUREN, die gisternacht werden gemeten, waren weer lager dan daarvoor. In Twente en Limburg daalde het kwik tot min 15 graden en Brabant hui verde bij 14 graden vorst. Er is niets, dat wijzen kan op een wat mildere winter. Siberië blijft kou leveren. In West-Duitsland vroor het 24 graden en Parijs mat de laagste temper at:: <'v sinds 1895. Zelfs in Nice heerst een bar klimaat. De winter haalde een grapje uit met de trompetters van een Frans re giment, die bij een parade in Lyon d& Marseillaise moesten blazen. De mannen bliezen de wangen bol, maar hun instrumenten produceerden slechts doodse stilte. Zij waren stijf bevroren. Bij de watersnoodherdenking in de Sint Magdalenakerk te Goes, waarbij het Requiem van v. Brucken Fock zou worden uitgevoerd, vroeg men voor dat de eerste maten van het Requiem weerklonken excuus voor het geval de uitvoering niet feilloos zou zijn. De temperatuur in de kerk schommel de namelijk om het vriespunt, hoewel men alle verwarmingsapparatuur had ingeschakeld. De laatste veerdiensten in ons land waaronder Dintelsas-Sluishaven- Ooltgensplaat zijn wegens de ijsgang gestaakt. Ook het Noordzeekanaal en zelfs de haven van IJmuiden beginnen dicht te vriezen. Italië werd, behalve door de kou, JJET WAS GISTEREN een gewichtige dag voor Rilland-Bath. Het gerestaureerde raadhuis vorig jaar sloegen de golven er doorheen is nl. met enige plechtigheid geopend in aanwe zigheid van vele genodigden en van de vertegenwoordigers der adoptie-gemeenten Zaandam, Ochten en Achteld, Doodewaard en Valkenburg. Burgemeester Jobse begroette allen hartelijk en bracht dank aan degenen, die Rilland in zijn zware uren hadden geholpen om weer uit de put te komen. ook nog getroffen door een overstro ming in de Po-delta. Twee dorpjes kwamen hier onder water te staan. Er zijn geen slachtoffers. In de Ita liaanse Alpen en aan de Rivièra woeden sneeuwstormen. Amerikanen kregen iveer de schuld T~\E Russische diplomatieke missie in Tokio heeft de Amerikanen be schuldigd van ontvoering van de tweede ambassade-secretaris, Joeri Rastzorof. Deze functionaris verdween op 24 Januari, op de vooravond van zijn terugkeer naar Rusland. Deze terug keer stond in verband met 's mans slechte gezondheidstoestand. De man die de beschuldigingen uitte gaf geen enkel bewijs, maar volgens hem was het feit dat de Japanse politie Rast zorof niet bleek te kunnen opsporen voldoende om aan te tonen, dat de Amerikanen hier achter zaten. De be schuldigden verklaarden van niets te weten. Burgemeester Thomassen van Zaan dam sprak namens de adoptie-gemeen ten en zei dat het allen een vreugd was geweest dit werk van bijstand te mogen verrichten. Behalve een gou ache-tekening bood hij van alle adop- Veel hoopt hij voor zijn gemeente te kunnen bereiken VY/AT reeds lang werd gefluisterd, 1 werd gister werkelijkheid. De burgemeester van Kattendijke, de heer A. Schipper, is bij K.B., met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot burgemeester van Kruiningen. Het is geen gemakkelijke taak, wel ke de nieuwe functionnaris in deze zo getroffen gemeente wacht, maar zoals de heer Schipper ons meedeelde, deinst hij daar niet voor terug. Steun denkt de burgemeester daarvoor voor al te vinden in de mentaliteit van de Kruiningse bevolking, gezien de blijken van geestkracht, welke zij na de ramp toonde. „Veel hoop ik voor mijn nieuwe ge meente daarom te kunnen bereiken", zei hij. De heer Schipper wordt in Augus tus van dit jaar veertig. Hij werd 8 Aug. 1914 geboren te Oud Beyerlana en begon in 1932 zijn ambtelijke loop baan op de secretarie te Gouda om in 1933 een functie te aanvaarden op de secretarie van zijn geboorteplaats. In de oorlog was hij verbonden aan enkele departementen en trad ook nog op als ambtenaar van het arbeidsbu reau te Hardenberg. Zierikzee was de eerste Zeeuwse gemeente welke hij diende en in 1949 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Katten dijke, waar hij zijn zaken zeêr goed deed. De heer Schipper behoort op poli tiek terrein tot de P.v.d.A. en op ker kelijk terrein tot de Hervormde kek. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. tie-gemeenten de wapens aan, die het trappenhuis sieren. Wethouder Plooyer van Zaandam kwam hierop nog met een ander ca deau van de adoptie-gemeenten naar voren, n.l. met een fraaie Westfriese hangklok. Burgemeester Jobse betuigde zijn grote erkentelijkheid namens de hele gemeente. HET GEDENKRAAM LIIERNA volgde in de raadzaal de onthulling van het kleurige ge brandschilderde raam, door mevr. Huisman, de voorzitster van het da mescomité, dat de gelden voor dit ge schenk onder de burgerij had ingeza meld. Het raam brengt niet alleen de ramp in beeld, maar ook de dijkdich- ting en het herstel. Ook hiervoor dankte getroffen de burgemeester. Daarna bood hij de adoptie-gemeenteh een luchtfoto van Rilland aan. Met een gezellig samenzijn werd de plechtigheid besloten. Te Rotterdam gestart HE boomplantactie voor Schouwen- Duiveland is te Rotterda/n begon nen. In een wai enhuis te Rotterdam is een stand ingericht, waar een aantal foto s de verschrikkingen nogmaals in herinnering brengt. Tevens kan men hier certificaten kopen ad fl. 2,50, het bedrag, dat nodig is om een boom te laten planten. In de lunchroom van het warenhuis werd het eerste certificaat overhan digd aan de burgemeester van Ouwer- kerk. de heer J. Romeijn. Tevoren was het woord gevoerd door notaris mr P. Heering uit Zierikzee. voorzitter van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland. Hij uitte zijn dankbaarheid voor deze actie. De propagandaleider van de actie, de heer J. L. Legemaate, vroeg de aan wezigen een minuut stilte in acht te nemen. Ook de voorzitter van de Zeeuwse Vereniging te Rotterdam heeft nog het woord gevoerd. Enige grote bedrijven hebben daarna reeds een aantal certificaten gekocht. LEN HOTELEIGENAAR uit Venlo, zekere Claessens, zal ongeveer f 1500 aan schadevergoeding en pro ceskosten moeten betalen, als gevolg van een eis van Jehova's getuigen, die tegen hem was ingesteld. Tijdens de Pinksterdagen van 1952. wilden de getuigen van Jehova in een zaal van hotel Claessen congresseren en daarvoor hadden zij de nodige af spraak met de eigenaar gemaakt. Er stak in Venlo echter zo'n storm van verontwaardiging op over het feit, dat katholiek Venlo gaststad voor de De kleine commissie £)E EERSTE besprekingen van de kleine commissie in Paramaribo hebben geen noemenswaardige voor uitgang gebracht omtrent de nog be staande punten van verschil. Intussen is men begonnen met het opstellen van een toelichting. c+£e, kai^' de besprekingen om- oodnt Woensdag in gunstige zin af- bleven11 nen worden, is echter ge- Minister Kernkamp is flink ziek geweest maar is thans weer een heel stuk opgeknapt. Hij zal vermoe- deelnemen 38 W6er aan he' verleg Alhoewel de houding van de Suri naamse delegatie geheel anders is dan in 1952 tijdens de R.T.C. in Den Haae is de indruk, dat deze wijziging in de houding in Suriname wel aanvaard wordt. De Surinaamse delegatie ge niet een groot prestige. Het jaarverslag van de heer Th. Spelier uit Heinkenszand werd goed gekeurd; het ledenaantal was weder om iets toegenomen. De rekening van de penningmeesteresse. mej. L. Boel te Goes, wees een flink batig saldo aan. Na de verkiezing van de voorzitter werd in diens plaats de heer J. Bae- ten. schoolhoofd te vlissingen, tot be stuurslid benoemd. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering be noemden men de heren Favejee ae Bont. Steerenberg en Bitter. De secre taris werd afgevaardigde naar de ver gadering van de kath, landelijke bond De ochtendvergadering kreeg nog een bijzondere kleur door de pakkende inleiding van de geestelijk adviseur, pastoor Kuiper uit Yerseke. waarin de verhouding geestelijke en leek werd bekeken alsmede het werk van de leek ir de kerk. In de middagvergadering heeft de heer Poncin, voorzitter van het hoofd bestuur. het raderwerk der organisa tie uitgelegd en gewezen op de contac ten met andere instellingen. De alge meen secretaris de heer Drost behan delde de standorganisatie en de plaats van de onderwijzer(es) daarin. De rost van de middag werd gevuld met een uiteenzetting over het V.G. L.O. door mej. v. d. Berch en de he ren Schutijzer en Witters, waarop een levendig debat volgde. Van de ruim tachtig leden was de helft aanwezig. Jehova-getuigen zou worden, dat de hoteleigenaar zich terugtrok. De ge tuigen van Jehova dienden daarop een vordering tot schadevergoeding in, die door de civiele Kamer van de Roermondse rechtbank gisteren is toegewezen. Een zaalhouder in Spekholzerheide waar de getuigen in December jl. zou den congresseren en die ook de af spraak schond op aandrang van an deren. wacht eveneens een civiel pro ces. Deze zaalhouder heeft echter een verweer. Hij zal zeggen dat hij, toen de afspraak werd gemaakt, niet wist dat hij met getuigen van Jehova té doen had. In omvang verdubbeld "TUSSEN BELGIE en Luxemburg enerzijds en de Sovjet-Unie an derzijds. is een handelsaccoord geslo ten, dat voorziet in de uitwisseling van goederen ter waarde van 3.5 mil liard Belgische francs in elk der beide richtingen, zulks in het lopende jaar. Uit Rusland komen auto's, granen, anthraciet, bont, tabak en vele an dere artikelen en België textiel, vis, oliën, vlees, lood en chemicaliën en andere producten. De omvang van de handel is dubbel zo groot als vorig jaar. In Japan ontwikkelt zich een be weging ten gunste van handel met de Sovjet-Unie. De Japanse regering is tegen zulke handel echter sterk ge kant. O HOOFDPLAAT Onder grote belangstelling is een geslaagd ijsfeest gehouden op de spui- kom, voor de schoolgaande jeugd en op ,de Kreek" voor ouderen. Voor laatstgenoemden werd een uit elf onderdelen bestaand programma uitgevoerd, w.o. hardrijden voor da mes en heren, gesplitst in leeftijds groepen, schoonrijden, kunstrijden, fietsen en zelfs, tot grote hilariteit van publiek en deelnemers stoelen dans op de schaats. Er was voor ver versingen gezorgd. De schoolgaande jeugd ontving te gen inlevering van daartoe uitge reikte bonnen gratis versnaperingen. Het initiatief tot dit feest ging uit van de heer Pr. Thomaes. Nadat in een algemene dorpsvergadering een bestuur was geformeerd, met ge noemde heer'Thomaes tot voorzitter, werd met gezamelijke inspanning het feest op korte termijn georganiseerd. De plaatselijke bevolking liet zich, zoals men dat van haar kan verwach ten, niet onbetuigd, door ruim f 200.- te offeren voor het gestelde doel. Met dit geld en een kleine bijdrage van de deelnemers aan de program ma's konden kleine prijzen beschik baar worden gesteld. „Oefening Baart Kunst" luisterde de feestelijkheden met muziek op. TE YERSEKE Korte baan 300 meter: 1 Ph. v. Dam me. 2 J. Koster. 3 J. de Koeyer, 4 Moorman (Wemeldinge). Lange baan 5000 meter: 1 Ph. v. Damme. 2 J. Bol. 3 Th. de Koster. 4 M. v. Stee. Schoonrijden voor paren: 1 A. Pe- kaar-P. Padmos. 2 A. Pekaar-B. Pols- Padmos. 3 J. Schele-J. Waverijn. WILLEMSTAD v. Bekhoven maakte zich op 250 me ter van de eindstreep los van de ove rigen en ging onbetwist als eerste door de finish. In de strijd om de 2e plaats bleek v. Geel de sterkste, vóór v. Wijk en de Ridder. De uitslag van de 5000 meter was: 1 J. v. Bekhoven 12 min. 50 sec. 2 C. v. Geel op 15 meter. 3 W. v. Wijk. 4 W. de Ridder. 5 Fr. Rommens op 30 meter. 6 P. Mertens. Voorzitter Nieuwesteeg huldigde hierna in het clublokaal de kampioe nen en reikte onder luide bijval de prijzen uit. M.T.S. BREDA Maandagmiddag organiseerde het R. K. M.T.S.corps „Virtus" te Breda voor de eerste maal tijdens zijn bestaan schaatswedstrijden. Deze wedstrijden werden op de Wil- helminavijver gehouden en hadden, door de sportieve houding van de deelnemers enerzijds en een goede medewerking van de politie ander zijds, een zeer prettig verloop. KJ Hoewel de toestand van het ijs op sommige plaatsen zeer te wensen overliet werden toch behoorlijke tij den genoteerd. De uitslagen van de diverse num mers waren als volgt: 150 M.: 1 C. Kint, 2 P. Musters, 3 C. v. d. Walle. 500 M.: 1 C. Kint, 2 P. Pontzen, 3 P. Musters. 1000 M.: 1 p. Kint, 2 P. Pontzen, 3 J. de Gardey'n. De 4 x 150 m. estafette werd een overwinning voor klasse M b, die hier door tevens de wisselbeker in haar bezit kreeg, welke door de concierge van do M.T.S., de heer K. Koekkoek, beschikbaar was gesteld. De winnaar dit festijn, de heer C. Kint uit Halsteren, hoopt Woensdag a.s. deel te nemen aan de Friese Elf stedentocht. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van „Virtus" om in samen werking met andere Bredase scholen op zeer korte termijn interscholaire schaatswedstrijden te organiseren. Ook deze wedstrijden zullen plaats hebben op de Wilhelminavijver, die dan op die middag niet voor het pu bliek toegankelijk zal zijn. Fransen verwachten slag om hoofdstad T\E VOORHOEDE van een divisie der Vietminh-opstandelingen, on geveer 12.000 man tellend, is in het Noorden de grens van Laos overge stoken en beweegt zich nu door het gebergte naar Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos. De Franse bevelhebber in deze stad die binnen 14 dagen door de opstan delingen kan zijn bereikt, heeft de alarmtoestand afgekondigd. Hij ver wacht een grote slag. De Franse troe pen zullen de stad zeker niet vrijwil lig ontruimen. De opmars van de Vietminh-troêpen wordt vertraagd door Franse storingsaanvallen. Eede JAARVERGADERING K.A.B. De voorzitter heette allen welkom en sprak eerst een felicitatie uit ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de landarbeiders bond. Hierna gaf de secretaris een uitvoe rig verslag van wat er in het afgero- pen jaar heeft plaats gevonden. Hij dankte allen, die dit jaar aan de KAB hun medewerking hadden gegeven. De penningmeester gaf toen een kas overzicht, dat met een batig saldo sloot. Wegens het periodiek aftreden van 2 bestuursleden H. Cauwels en M. Raedts en Rotraert was er verkie zing. Zij werden met algemene stem men herkozen. Na de vergadering was er een gezel lige koffietafel en een prijskaarting. Zaterdagmiddag werd op de vesting gracht een ijsfeest georganiseerd door de vereniging „Willemstad Vooruit". De ijsfeesten en wedstrijden waren in verschillende leeftijden ingedeeld. Het was een gezellige drukte en de versterker met de vrolijke plaatjes verhoogde de gezelligheid nog. De uitslagen van de verschillende wedstrijden luiden als volgt; Hardrijden voor jongens tot en met 13 jaar le prijs Piet van der Gijp, 2e prijs Piet de Keijzer, 3e prijs Arie Ma liepaard en 4e prijs Wim Heijstek. Hardrijden voor meisjes tot en met 13 jaar: le prijs Corry van Maastricht en 2e prijs Sary van der Gijp. Alvalwedstrijd: J. Grootcnboer le prijs, J. Bevelander. Heiningen, 2e prijs, B. Maliepaard, 3e prijs en J. Klop, 4e prijs. Schoonrijden: le prijs C. Huijzers- A. Kamp, 2e prijs Bom-van Dis, 3e prijs N. Dane-J. Dane, 4e prijs M. van Hal-A. Kruisbeek en 5e prijs A. Boer- tjes-C. Maris. Koppelwedstrijd: le prijs L. Holle mans-B .Maliepaard. 2e prijs J. de Ro- ver-J. Bevelander, 3e prijs van Dis-J. Grootenboer en 4e prijs H. Oosten rijk en P. Kreeft. TERHEYDEN Het dagelijks bestuur van de Neder landse Katholieke Sportbond heeft het volgende communiqué uitgegeven, waarin het zijn standpunt bepaalt met betrekking tot de beroepssport. Afstand nemend van alle disputen, die er over de beroepssport gevoerd zijn en afgezien van alle mogelijke sport-organisatorisch en sport-maat- schappelijke gevolgen, verbonden aan het ontstaan van deze vorm van sportbeoefening, meent het dagelijks bestuur van de Ned. Kath. Sportbond de leden zoals twee jaren geleden reeds geschied is op het volgende attent te moeten maken. De term beroepssport drukt een tegenstrijdigheid uit; immers een be roep kan moeilijk een sport zijn, ten minste in de zin waarin dit begrip normaliter hier te lande opgevat wordt. De beroepsmatige sportboefening boort dan ook niet thuis in de hui dige N.K.S.-organisatie en behoort als zodanig dan ook niet tot de zorg van het bestuur. t-PTJ echter realiserend, dat er moge lijk N.KS.-leden zullen zijn of vereni gingen, tot op heden in de N.K.S. op genomen. die overwegen tot deze Wnn^oyan sP^heöefening over te gaan kunnen wij niet nalaten er op te wij- Albert van der Nagel uit Zwam- merdam, is op de baan van de Kam- pense IJsclub TOG zegevierend uit de strijd om het Nederlandse kam pioenschap korte baan mannen te voorschijn gekomen. In de finale, waarin zich behalve van der Nagel, Bakker Jr., Bakker Sr. (beiden Finsterwolde) en Rotgans CWieringen) hadden geplaatst, no teerde hij met 16.11 sec. de snelste tijd over de 160 meter. Bakker Jr. eindigde met 16.44 sec. op de tweede plaats; Bakker Sr. werd met 17 sec. derde en Rotgans met 17.11 secr. vierde. Het ijs verkeerde in uitstekende conditie; de rijders hadden echter met een sterke wind, die in de lengte van de baan stond» te kampen. zen. welke maatschappelijke en gees telijke gevolgen aan deze beroeps keuze verbonden zijn. Ook al is de beroepssport in zich wellicht niet veroordeïenswaardig, toch kunnen de omstar»r!ijrheden dit beroep tot een gevaarlijk beroep ma ken. cn kunnen de gevolgen van deze vorm van sportbeoefening, zowel voor de persoon als voor de maatschappij en voor de huidige sportorganisatie in Nederland, minder gewenst zijn. Dat men zich niet door schone schijn late verblinden, maar zich terdege Vele belangstellenden waren Zondag naar de baan van de ijsclub „Terheij- den" getogen om deze wedstrijden te volgen. Uitslag korte baan (190 Mj: 1 W. v. Wijk 20.3 sec. 2 C. v. Geel. 3 J. v Bekhoven. 4 W. de Ridder. De strijd op de lange baan. 10 ron den van 500 meter, had een spannend verloop. Diverse premies werden ge wonnen door v. Bekhoven (3) en de Ridder. Laatstgenoemde weerde zich nog geducht tegen zijn veel jongere tegenstanders en werd, met miniem verschil op nummer twee, vierde ge klasseerd. Ook de jongste, veel belo vende deelnemers Mertens en Rom mens, kwamen met zeer kleine achter stand over de eindstreep. De tijden werden zeer ongunstig beïnvloed door de felle Oostenwind, die bij iedere halve rond de rijders parten speelde. In de Friese Elf nier entochl na hevige sprint met Charisius TS de Friese Elfstedentocht voor ve- len een tq zware opgave, de Elfme- rentocht voor de wedstrijdrijders met een parcours van 103 k.m. cn voor de toerrijders van 85 k.m., is meer te be schouwen als een ferme plezierrit. Geen wonder, dat de deelneming steeds groot is. In 1940 werd de eer ste Elfmerentocht gehouden, er start ten 246 wedstrijdrijders en 1176 deel nemers aan de toertocht. Een jaar la ter kon deze prachtige tocht opnieuw worden gehouden, nu met 400 wed- strijddeelnemers en 5920 liefhebbers voor de toertocht. In 1942, toen het ook behooiiijk winterde, waren er niet minder dan 7200 deelnemers aan de toertocht en 239 aan de wedstrijd. Eerst in 1946 kon de vierde Elfme rentocht worden gehouden, toen met 7000 toertochters en 166 wedstrijdrij ders. Ditmaal is het dus de vijfde maal en het eerste lustrum. Maandagmor gen was het in Sneek, de startplaats van de toertocht, een drukte van be lang. Geen wonder, de laatste jaren zijn we niet verwend met veel en mooi ijsbrengende winters nu de gele genheid er is, hebben honderden Friezen de gelegenheid aangegrepen een ferme schaats te rijden. ZWAARDERE OPGAVE -<■; HET aantal deelnemers aan de wed strijd lag ditmaal beneden de aan tallen van vorige jaren, n.l. 85. Hier aan is niet vreemd de bepalingen, dat de laatste rijder een uur na de win naar binnen moet zijn. De bekend^ rijder W. de Groot uit Rutten (N.O.- Polder) is enkele kilometers na de start zodanig gevallen, dat hij in Sneek opgaf. Het startschot werd te Langweer gegeven door de Commissaris der Koningin in Friesland. In Sneek lag Jan Charisius uit Leeuwarden met een kleine voor sprong aan de kop. Drie uur en 43 minuten na de start ging de winnaar van de Friese Elf merentocht van 1946 de 33-jarige land bouwer A. Verhoeven uit Dussen, tot vóór gisteren kampioen lange baan van Noord-Brabant, over de eind streep te Langweer, na een sensatio nele sprint tegen Jan Charisius uit Leeuwarden, die een tiental meters voor de finish een voorsprong had van een meter. Met enkele krachtige streken ging de Dussenaar juist even vóór Charisius over de streep, derde was van de Berg uit Nijbeets. Grote deelneming aan Elfstedentocht verivacht (Van een speciale verslaggever). Leeuwarden, Maandagavond. In het gezellige hotel „Groenewei- de'\ gedegen in het hart van Leeuwar den, heeft de Elfsteden vereniging deze dagen haar tenten onafgebroken op geslagen. Hier regeert uu de heer Schaafsma met zijn staf in de gees* zoals wijlen de heer Ilepkema met hun leerde. Het is ook hier dat de laatste voorbereidingen worden getrof fen. Nadat Zondag en ook Maandag nog enkele inspectietochten waren ge maakt. kon de route thans definitiei worden uitgestippeld. Van Leeuwarden tot Sneek is het ijs op het Zwette zeer goed. Het tra ject op het Slotermeer heeft men ech ter moeten afbakenen met rood licht wegens enkele zogenaamde kistwerken, die zijn ontstaan. Voorbij Galamadammen zijn enkele zwakke plekken in de Morra ontdekt. Een der bestuursleden der „Vereni ging" heeft aan den lijve ondervonden dat er enkele gevaarlijke wakken in Militairen mogen óók deelnemen i aan Elfstedentocht i DE minister van oorlog en marine, ir, C. Staf, heeft J toestemming verleend aan mi- litairen, behorende tot de Kon. Marine, Kon. Landmacht cn Kon. Luchtmacht, om cleel te vemen aan de Elfstedentocht. Als voorwaarde wordt gesteld, dat men één maal deze tocht heeft gereden of overeenkom- t stige tochten heeft gemankt, hetgeen de militairen met be- wijzen zullen moeten staven. De militaire deelnemers krij- gen twee da-gen verlof en ver- J voer voor Rijksrekening; zij zul- len worden gelegerd op de vliegbasis Leeuwarden. TOON VERHOEVEN ....Na 8 jaar opnieuw winnaar Aan de toertocht namen tussen de 8 en 9000 personen deel. Verhoeven, die ook aan de Elfstedentocht zal deelnemen, volbracht de Elfmeren- tocht in 1946 in C uur en 26 minuten, toen was de tocht echter iets minder zwaar en óók iets korter. De Motor- en Autoclub Axel kwam voor de jaarvergadering bijeen in het clublokaal bij de heer Verstraeten aldaar. De voorzitter, de heer P. Lefeber, memoreerde in zijn openingswoord de zes georganiseerde ritten in het afge lopen jaar, die enigszins beneden de maat waren gebleven. Inzake de plannen van 1954 werd medegedeeld, dat op 19 April weer een z.g. Paasrit georganiseerd zal worden, terwijl door de VVV Aarden burg verzocht werd weer een Kikker- rit voor te bereiden, welke op 15 of 22 Mei zal worden gehouden. Indien het comité voor Veilig Verkeer zulks mocht wensen, zal ook dit jaar op Hemelvaartsdag worden medegewerkt aan het welslagen van de oriëntatie- rit. Ter gelegenheid van de tienjarige herdenking van de bevrijding hoopt men op 18 September een belangrijke en grote rit te organiseren. Uitvoerig werd over deze globale plannen ge discussieerd. De clubbeker 1953 werd gewonnen en uitgereikt aan de heer Meeusen te Terneuzen. het ijs op dit kleine meer ten Zuid westen van de Fluessen zitten. Tijdens een verkenningstocht zakte hij er door, een lelijk nat pak halend. DE OUDE ROUTE Van Stavoren gaat het langs de IJs- selmeerkust naar Hindeioog-m ei, dan veider de Noord in naar Worsum. Tot Boisward is het ijs over de^ Workum- mervaan uitstekend, dorh a, z,eilvaait naar Harlingen kan daarop niet oo- gen cn het wordt aanoevoien de route naar Witmarsum te kiezen De weg i van Dokkum naar Bartlehiem. die naai het Noorden toe tweemaal ge reden moet worden is eveneens je- hooriijk. De finish bevindt zich we derom aan de voet van de trotse Ol- dehove te Leeuwarden, vlak bu hotel Ie „Groeneweide" GROTE DEELNEMING Geconcentreerd. m jet óeiust op ue ..„„e met gooi ae iens van onze fotograaf de nieutoe kampioen van Noord-Brabant, lange af stand, Willem v. d. Berk, uit Haarsteeg (bij Den Bosch) en die van Breda 1954 Martinus Verhees, tweede geëindigd in de gisteren op „Ijsvermaak" te Breda gehouden titelwedstrijden van Noord-Brabant. Leo Cantineau wilde op verzoek gaarne het startsein voor deze gele genheid geven. Hoewel het Elfstedenbestuui met -panning uitziet naar heden, Dinsdag, tijdens welke de inschrijving genou- jen wordt, is de algemene verwach- ing, dat de deelneming groot zal zijn. Al is het dan erg koud, de conditie van het traject, dat dit keer precies 100 kilometer lang is. zal velen naar Leeuwarden doen trekken om daags daarna (Woensdagmorgen om 6 uur) ,e kunnen starten voor de 9e Elfsteden tocht, welke door de thans 45-jarige Elfstedenvereniging wordt uitgeschre ven. Uit Breda vernamen wij nog, dat een flink aantal inwoners dier stad deel zal nemen, o.a. Nouwens, Vriens. P. de Kort, Puck Storimans. Ook uit andere plaatsen in onze ge westen gaan diverse srhaatscracks de tocht naar Leeuwarden ondernemen. Het zal echter niet eenvoudig zijn suc ces te boeken, maar dat weten zij zeil ook well De SUxisse IJsvereniging zal weer rle traditionele tocht Sluis-Damme- Brugge organiseren. Vandaag 'Dinsdag) wordt de tocht voor toerrijders gehouden. Hiervoor kan de gehele dag gestart worden. Morgen is de beurt aan de wedstrijd rijders. Zij vertrekken 's middags om half twee. Aan candidatentornooi voor het uwreld-damkampioen- schap De Franse inschrijver voor het can- didatentoumooi voor het wereldkam pioenschap damme: King, zal niet aan dit tournooi kmnen deelnemen, daar bij'zich voor die tiid niet vrij heeft, kannen maken. Hij wordt ver vangen door Abol verse, de kampioen van Frankrijk 1952. Zoals bekend, zal de opening van dit tournooi plaats vinden op Zater dag 13 Februari om 14 uur. in de aula van hst gemeentelijk gymnasium te Leiden. GOES. 1 Febr. .Spruiten A2 25—28, B2 16-22. Wi4* if Al 42—55. B2 31—41. afw. 33; Gr. Savoye kool 13—27, Rode kool 7 —8. Boerenkool 16—23, Witte kool 67, Uien 7. Peen 8, Kroten 9. ROTTERDAM, 1 Febr. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe, witte tot 28.25 betere kwaliteit iets daarboven Tarwe, rode tot f 27.70 op vochtconditie. Voe- dergranen- zomergerst met meer aanbod kalm prijshoudend. Maalkwaliteit tot f 21.50. Overigens f 22.25—23.75, grove geschoonde daarboven. Haver, prijshou dend 2223.75. Blanke daarboven. Rogge flauw 22—22.75. Peulvruchten: Groene erwten 40—52. Schokkers 40—72. Bruine bonen 80101. IFATFRSTAM)EI\ Mannheim 1.88 (—10), Kaub 1.26 (—2), Trier 1.42 (—16). Koblenz 1.42 '—12), Keulen 97 (—12), Ruhrort 3.12 (+31. Lobith 9.09 (—15). Nijmegen 6.98 (—29). Arnhem 7.21 (—16), Eefde 3.60 3), Deventer 2.63 (—50). Namen La Plante (geen opgave). Borgharen 39.50 Belfeld 11.01 (-39). Grave 3.30 (+9). Stuwen open te Linne, Roermond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith.

de Stem | 1954 | | pagina 3