Z-.VLAA N DEREN ZUID-BEV ELAND W alcheren Sluis heeft vooroorlogs woningbezit KLOETINGE BEVREESD VOOR UITBREIDINGSPLANNEN VAN GOES Hengstenkeuring te Axel DE HERVERKAVELING VAN HET WATERSCHAP WAARDE lieei Verga heden mor(;en DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 WEG NAAR ST ANNA TER MUIDEN KOMT IN 1954 AAN DE ORDE Een gouden tijd TERNEUZEN Een jaarwedde van f 50 Slechts driejarigen goedgekeurd OOSTBURG Filmstrookje over het Priesterschap Uitgevallen pontveren Benoemingen Bisdom Haarlem Grote veranderingen op komst Afscheid schoolhoofd MIDDELBURG VLISSINGEN AGENDA Booi Schouv Nieuu JN DE VERGADERING van de raad der gemeente Sluis gaf burgemeester P. F. van Hootegem een overzicht van het verloop der herbouw sedert de bevrijding. Hieruit bleek dat van de 234 panden die herbouwd moesten wor den, er thans 119 gerealiseerd zyn. Er zijn dus nu nog te bouwen 115 panden. Dit betekent dat Sluis, met woningwetwoningen en noodwoningen meegere kend, thans aan zijn vooroorlogs woningbezit toe is. Er blijft echter toch een zeer grote behoefte'aan woningen bestaan, daar de levensduur van de nood woningen gerekend is op ca. 10 jaar, welke termijn in 1955 afloopt. F)e burgemeester gaf verder een over- zicht over de belangrijkste ge beurtenissen van het afgelopen jaar en bracht dank aan de raadsleden voor de prettige manier van samenwerking. De burgemeester zeide voorts, dat 1954 een belangrijk jaar voor de ge meente Sluis kan worden. Bij de raad zullen o.a. voorstellen worden inge diend om een eind te maken aan de zeer onhoudbare toestand van de weg SluisSt. Anna ter Muiden, waarbij tevens aandacht zal worden geschon ken aan de doortrekking der riolering. Verder zal dit jaar een voorstel wor den gedaan om uitvoering te geven aan dat gedeelte van het herbouwplan, wat beoogt de doortrekking van de Ridderstraat naar de Nieuwstraat; wat tevens ten goede zal komen aan en een ontlasting zal zijn voor het voor de kom der gemeente geldende éénrich tingsverkeer. De burgemeester zeide voorts nog dat hij hoopte dat de neringdoenden open oog zullen krijgen voor de nieuw te voeren actie door V.V.V. Sluis wordt de laatste jaren door zeer veel toeristen bezocht en maakt een gouden tijd door, doch de burgemeester legde er de nadruk op. dat hoewel hij en niemand dit hoopt, dat de tijden zouden kunnen veranderen en het dan te laat zal zijn. De heer Wage, die de rede van de burgemeester beantwoordde, zeide te vreden te zijn met wat in 1953 tot stand is gekomen en dat het zeker niet aan de burgemeester ligt dat nog niet meer was bereikt. Hij bracht hartelijke woorden van dank en waardering voor de werklust en ijver van de burge meester in 1953, waarbij hij ook be trok het overige personeel van de ge meente. De heer Wage zeide te hopen dat de goede harmone en samenwerking in de raad ook in 1954 zal blijven be staan en dat dit een voorbeeld moge zijn voor de gehele bevolking. DE NOOWONINGEN. bouw vgn een benzine-station aan de St. Annastraat, zei de voorzitter dat B. en W. voorstellen ook op dit ver zoek afwijzend te beschikken. De Cal tex heeft reeds een service-station aan deze straat en er bestaat geen enkele reden om er nog 1 meer toe te staan. De heer van Daalen zegt het hier niet mee eens te zijn, daar deze Maat schappij in 1952 reeds een verzoek heeft ingediend voor bedoelde bouw, welk verzoek door B. en W. werd af gewezen. Hij vraagt waarom voor de Gulf Oil wel een voorstel is gedaan voor wijziging van de bebouwingsvoor schriften en voor de Caltex niet. De voorzitter antwoordt hierop dat hieromtrent toen geen vezroek door de Caltex is ingediend zodat ook geen voorstellen van B. en W. nodig waren. De heer van Daalen blijft echter van mening dat de Caltex recht heeft op het thans gevraagde station en stelt voor het verzoek in te willigen. Hij vindt echter geen bijval van de overi ge raadsleden, zodat het verzoek van de Caltex is afgewezen. aangehouden ("Vntrent het voorstel van B. en W. om de huur van de gemeente woning A 29, maar voor een gedeelte met 29 pet. te verhogen, werd na eni ge discussie besloten dit aan te hou- den en de raadsleden gelegenheid te geven zich nader op de hoogte te stel len van de toestand der woning. Hetzelfde lot onderging het verzoek van de gemeente Hulst om adhaesie betuiging aan een adres inzake in poldering van het land van Saeftinge. De heer P. J. Geijsels zal voor zijn frites- en ijswagen een standplaats krijgen op de Markt en op verzoek van de heer A. J. du Fossé zal de tussen hem en de gemeente gesloten pacht-overeénkomst voor de zijkanten van de Zuiddijk ontbonden worden. Voor het verkrijgen van een achter uitgang voor de bewoners van per celen in de Meerminnestraat en Ka- pellestraat, werd bdsloten tot wijziging van het verkavelingsplan. Bij de rondvraag informeerde de heer van Hal naar de huurverhoging voor de noodwoningen. Volgens hem geeft de nieuwe Huurwet geen be voegdheid om de huurverhoging op de ze woningen toe te passen. De voorzitter zegde nader onderzoek in deze toe. De heer van Daalen stelde enkele vragen met betrekking tot het weg schenken van tronken, welke bevoegd heid volgens hem enkel de pachter be zit. De voorzitter bestreed dit en zei dat in het pachtcontract deze bevoegd- hed aan de verpachtster is gelaten. (Advertentie) ✓OCHÏ F.N TOCHT SPANNEN SAMEN om U het leven ondragelijk te maken. Maar als IJ Akker's Kloosterbalsem in huis hebt behoeft U geen vocht ot tocht te vrezen. Wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren met de heerlijk verwarmende en diep doot- dringende Akker's Kloosterbalsem, het Ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed'. Ook als wond- balsem bij snij- en brandwonden: zui verend, ontsmettend en genezend. IVJet betrekking tot de in Sluis nog altijd in groot aantal aanwezig zijnde noodwoningen, zeide de heer Wage, dat dit in het komende jaar een zorg zal zijn die speciaal de aandacht vraagt. Toen deze woningen in 1945 werden gezet waren we er over ge lukkig mee. Ze werden toen gegaran deerd voor een levensduur van ca. 10 jaar en deze termijn zal volgend jaar bereikt zijn. Reeds geruime tijd vertonen verschillende woningen dui delijke symptonen dat deze hun beste jaren achter de rug hebben. De heer Wage wilde dan ook bij de hogere in stanties blijven aandringen op dit punt en desnoods een gezamenlijke actie voeren met andere gemeentes om bouwvolume te verkrijgen voor een jaarlijks contingent woningen ter ver vanging van deze noodwoningen. Wan neer dit niet geschiedt, zal over en kele jaren, zowel in Sluis als in vele andere gemeentes een groot aantal krotbewoners ontstaan. KERKRESTAURATIE LJierna werd begonnen aan de afwer king van de agenda. Bij de ingeko men stukken werd mededeling gedaan dat voor de restauratie van de N. H- kerk te St. Anna ter Muiden door het Rijk 50 pet. der kosten zal worden bij gedragen en voor restauratie van de toren van deze kerk 40 pet. Door bur- meester en wethouders zal met de Kerkeraad nader overleg worden ge pleegd over voorstellen om verhoging van deze percentages. Met algemene stemmen werd verder besloten de voor de Rijksambtenaren toegepaste loons verhoging per 1 Januari 1954 mede van toepassing te verklaren voor het gemeente-personeel. Aan diverse personen werden in ver band met herbouw van hun verwoes te panden, percelen bouwgrond toege wezen. Bij het verzoek van de Caltex Pe troleum Maatschappij om alsnog toe stemming te mogen verkrijgen voor de AAN de heer H. Colijn werd een per ceel aan het Kerkplein onderhands verhuurd voor de prijs van f 7.45 per week ingaande 22 Januari j.l. en ein digende uiterlijk zeven maanden later. De huren der gemeentewoningen zullen met 29% verhoogd worden, in gaande 1 of 3 Januari 1954. De heer Leijs (Arb.) had gehoord, dat bewoners van het barakkenkamp de toezegging was gedaan, dat zij, wanneer genoemd kamp wordt afge broken, woningen kregen toegewezen hier en elders. De voorzitter deelde mede, dat deze toezegging voorbarig was en hem niet bekend was welke personen of instan ties deze toezeggingen hadden gedaan. De heer Leijs vestigde ook de aan dacht op de uitbreidingsplannen van de gemeente Goes die buiten eigen grenzen gaan en waarin Kloelinge be trokken wordt. Hij sprak de hoop uit dat dit de voile aandacht van b. en W. mag hebben. Wethouder Schipper noemde deze plannen van Goes ernstig voor Kloe- tinge en betoogde dat er paal en m-rk aan zal moeten worden gesteld De heer Reijnhoudt (CH) informeer de of er in de toekomst nu de toren gerestaureerd wordt ook electrisch ge luid zal kunnen woröen. De voorzitter deelde hierop mede dat dit in studie genomen wordt en dat dit in ieder geval ten allen tijde mogelijk zal zijn. woningvebetering was binnengekomen inzake de hou ding van B. en W. in deze, zodat dit college geen blaam treft. In de commissie van toezicht voor het voorbereidend lager onderwijs werd. benoemd mevr. J. J. de Lange-de Klerk Een gemeentewoning werd verkocht aan de heer P. de Dreu te Kloetinge voor de prijs van f 5500, Tenslotte benoemde de raad mej. Oosthoek-Keukelaar tot kachelaan- maakster der kleuterschool op een jaarwedde van f 50, DE HEER GEYP KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk Besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, aan G. Geijp. te Terneuzen. boekhouder bij de Zeeuwsch-VIaamschc Tramweg Maatschappij N.V. UITREIKING UNIFORMEN Dank zij de vrijgevigheid van de pa- chochianen kan de pastoor Zondag Jl. aan de heren dragers bij begrafenis sen een zes-tal uniformen uitreiken. TIJDELIJKE SLUITNG R.K. KLEUTERSCHOOL In verband met enkele ziektegeval len. heeft het R.K. schoolbestuur het nodig geoordeeld de R.K. Kleuterschool voor 14 dagen te sluiten. Dit is uit sluitend bedoeld als voorzorgsmaat regel. Er is dan ook geen reden tot onge rustheid. FILMVOORSTELLING „BUNDEL- TOUW" Een filmvoorstelling werd gegeven voor de ontspanningsvereniging PTT- personeel „Bundel-touw", in de bo venzaal van café „La Bellelvue". In een kort openingswoord heette de voorzitter de heer J. Weijnen de aanwezigen van harte welkom. Daarna werd overgegaan tot de ver toning van de film „Gouden Edelweis" een geromantiseerd sprookje. De toe schouwers waren vol lof over deze uit zonderlijk mooie film. BURGERLIJKE STAND Huw. aangiften: J. Grinsven 29 j. en E. van Dam 30 j.l P. Moes 23 j. en M. Verberkmoes 20 j.l C. de Zwarte 23 j. en E. Wisse 23 j.; F. Donze 46 j. en M. Stoffels 39 j. Geboorten: 22 Jan. Maria d.v. B. Coppens-Le Coq; 23 Jan. Anthonie z.v. G. Veerman-Jonker; 24 Jan. Jan d.v. C. van Rijsbergen-Scheele; 25 Jan. Anthonie. z.v. A. Vermaire-van Hijfte; 27 Jan. Ria. d.v. R. van Hoecke-de Co- ninckl 28 Jan. Adriaan, z.v. G. Hame link-van Drongelen. Overlijden: J. Weijns, echtg. van S. Dekker; M. de Feijter, echtg. van W. Dekker; I. Verlinde, echtg. van J. Dieleman: P. Dieleman, geh. gew. met M. van Cadsand. ken het pessimisme in de landbouw vanwege de lage graanprijzen en de pachtverhoging. Het jaarverslag gaf de indruk, dat de vereniging bloei end is. aangezien in het afgelopen Jaar verschillende subsidies zijn ver leend aan onderafdelingen. Ook zijn verschillende excursies on dernomen. Het ledental is steeds in stijgende lijn. Het belangrijkste in afgelopen jaar is geweest de tot standkoming van de R.K. Lagere Land bouwschool in Koewacht, welke voor de boerenjeugd een stimulance zal zijn. voor een verdere algehele ont wikkeling. Na de vergadering werd er bij Piet van Hove een gezamenlijk/ maaltijd gehouden, waarna de avond werd gevuld met voordracht, zang en declamaties. HERSENSCHUDDING Onze dorpsgenoot, de heer G. Baert, kwam tijdens zijn werkzaamheden lit de fabriek zo ongelukkig te vallen, dat hii een hersenschudding opliep. Hij werd naar het R.K. Ziekenhuis over gebracht. Tijdens het schaatsen kwam onze dorpsgenote. mej. M Martens, even eens zo te vallen, dat zij een hersen schudding opliep. Zij werd door eni ge mensen naar de ouderlijke woning overgebracht. St, Jansteen Het is op die manier een feestvie ring geworden uitsluitend binnenska mers voor de familieleden. Die waren present en hebben de dag in gezellig samenzijn doorgebracht. Laten we ho pen, dat een volgende keer de dag be ter mag slagen. Niet ieder dorp toch heeft het voorrecht een meer dan hon derdjarige onder zijn bewoners te tel len. zeldzaam feesst Zondag 31 Januari vierde het echt paar August Lievens-Mangnus zijn 55-jarige echtvereniging. Iets zeld zaams in zo'n kleine gemeenschap als Graauw! Ze zijn op het ogenblik het „oudste" paar in het dorp. Beiden zijn ondanks hun 83 en 82 jaren kernge zond en gaan met goede moed de laatste afstand naar hun diamant be ginnen. Laten wij hun dat wensen. F)E heer Reijnhoudt ging nogmaals in op de premieregeling voor ver betering van woningen, zoals bij de vorige raadszitting. Hij was van me ning, nu er een post is uitgetrokken op de gemeente begroting alles gedaan moet worden om hen, die voor een premie in aanmerking wensen te ko men, terwille te zijn. Wethouder Schipper deelde hierop mede dat de financiële positie der ge meente zulks niet toelaat. Wethouder Straub voelde zich ge griefd inzake een uitlating van de heer Reijnhoudt tijdens de vorige raadszitting inzake een fout van B. en W..die gemaakt zou zijn bij het verpachten van een stuk gemeente grond. Hiervoor zou geen pachtcon tract zijn opgemaakt. Wethouder Straub deelde nu mede dat er van de pachtkamer volledige goedkeuring ^LS derde der Zeeuwse hengstenkeuringen was die te Axel niet de meest verrassende: van de 28 verschenen (34 aangegeven) driejarige werden er 9 goedgekeurd, dus niet helemaal een derde deel. In de afstamming nog al verscheidenheid; deze 9 zijn van 7 verschillende vaders. "Fwee bruin-schimmel zonen van Karei v. Alstein werden goedge keurd; Donald, van Abr. Haak te Zaamslag. gefokt door wed. J. P. van Cadsand Lz. te Axel en Carlo v. Spui van W. J. Dieleman te Sluiskil-Ter- neuzen, fokker Jac. Dieleman Mr te Spui-Zaamslag. Ook twee bruinschim- mels d. Nico v. Geverik, beide gefokt in Noordbrabant; Nico v. d. Boterpad, van gebr. P. en W. de Putter te Axel en W. M. Bens te Mill, fokker J. van Lieshout te Veghel en Nico v. Neer broek van dezelfden, fokkers gebr. Havenberg te Neerbroek - Boekei. Verder: de bruine Cantor v. MaeS- dal, d. Nico v. Stegeshof, Limburgse van M. L. M. Ysebaert-v. d. Linden te Axel; de bruinsch. Klaas d. Moustic v. Urbain van Abr. Haak te Zaamslag, fokker Abr. Dieleman Pz., aldaar; de bruinsch. Karei v. Rozenberg, d. Ka- rel v. Certain, van Jac. de Putter Pz. te Axel, fokker E. A. v. Waterschoot te Hontenisse; de bruinsch. Brutus v. Plankenpoortje, d. Nico v. Annie, van C. A. Dekker Cz. te Axel, fokker C. M. Risseeuw te IJzendijke, en de vos Dorus van 't Zwartemeer, d. Guido v. d. Willemspolder, van Abr. Haak te Zaamslag, J. Koster te Boschkapelle, en M. L. M. Ysebaert v. d. Linden te Axel, gefokt in de N.O. Polder. ELDERS GEFOKT /"Npvallend de overheersende bruin schimmelkleur maar ook nogal opmerkelijk dat verscheidene goedge- keurden elders gefokt zijn. En dat in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen dat in de laatste decenniën zo goed fokte! De vierjarigen maakten het goed: van 9 (van de 10) die verschenen, werden twee opgenomen en vier goedgekeurd voor 1954. In K. kwamen de bruine Certain v. Hersa, d. Karei v. Certain, van Alph. Mangnus te Boschkapelle en E. Verstraaten te Graauw, fokkers: gebr. A. en J. Ha- verbeke te Biervliet en de zwartsch. Victor v. Eversdam, d. Nico v. Annie, f.e. Cyr. v. Overloop te Zuiddorpe, mede-eig. Jac. de Feyter te Axel. Goedgekeurd: de vos Albion v. 't Hoogland, d. Nico v. Smakt, f.e. Al. Serrarens te Ossenisse; de bruinsch. Nico v. Meerlebroek, d. Nico v. Melo Limburgse van de combinatie Haak- Koster-v. Ysebaert, en twee van de Fa. Dekker te Axel, de bruine Noord- Brabantse Nico v. d. Vossenbeemd, d Nico v. Beek en Arnold v. Graauw, d. Anton v. Berkenhof. DE OUDEREN yan de ouderen werd voor 4 jaren goedgekeurd de bekende 11 j zwartsch. Nico v. Annie, van C. A. Dekker Cz. te Axel; werd in K opge nomen de 6 j. bruine Jan v. Water gang, d. Urbain v. Certain, van J. W. Scheele te Axel en werden voor '54 goedgekeurd: de 5 j. bruine Nico v Eversdam, d. N. v. Annie, van C. A. Dekker te Axel; de 5j. zwartsch. Ni co v. Marie, d. Nico v. Melo, Oost Brabander van L. den Exter te Sluis' kil; de 5 j. vos Paul, d. Antoon Berkenhof, van Fa. Dekker en M. L. M. Ysebaert-v. d. Linden te Axel; de Limburgse 6 j. bruinsch. Nico v. Klef, d. N. v. Melo, van Jac. de Put ter en J. Kr. de Putter te Axel, Jac Dieleman te Zaamslag en Oswald Kerckhaert te Westdorpe (fokker van de kampioen Nico v. Annie, zie bo< ven), en de 7-j. bruine Nero v. Oudenpolder, d. Elfridus v. Melo, van Alph. Mangnus te Boschkapelle-Stop peldijk en E. Verstraaten te Graauw. Nico v. Marie en Paul zijn nog geen K.-hengsten. bot ersmo kkel Door de beambten der I. en A. werd een persoon bekeurd, die ca, 40 kg. boter naar België vervoerde. Graauw haveningang mee, 16 lichtpunten te plaatsen. Voor de schippers is het gewenst, dat er met de havenverlichting nu eens ernst wordt gemaakt. De tegen woordige toestand is bedroevend en bovendien gevaarlijk. emigratie-avond In hotei „De Eenhoorn" werd een emigratie-avond gehouden, die vooral voor personen met emigratie-plannen, zeer interessant was. Ei' werd o.a. een film vertoond „Holland is vol", waarbij we een eml- ererend Limburgs gezin per vliegtuig naar Canada op de voet volgden tot dat ze op de plaats van bestemming waren aangekomen, Retranchement Sas van Gent Ur is 'n filmstrook gereedgekomen, welke handelt over 't priesterschap en speciaal bestemd is voor de jon gelui zo tot een jaar of vijftien, zes tien. „Apostel van Christus" is de ti tel. Het werk komt uit onder auspi ciën van het paedagogisch centrum dat het eerste ontwerp en het paeda gogisch-didactisch aspect verzorgd heeft. Het werk voor priesterwijdin gen in het bisdom Breda nam het theologische gedeelte voor zijn reke ning benevens de handleiding. Uit die samenwerking is een wel verzorgd en verantwoord filmstrookje ontstaan, dat in een aantal prachtige beelden (naar opnamen van Martien Coppens), de jongeman een inzicht geeft in het doel en de heiligheid van het priesterschap. Het zijn geen zoetelijke plaatjes geworden die op dit strookje zijn ver werkt. Men stelt het priesterschap zeer reëel voor, zonder te vervallen in uitbundigheden die niet verant woord zijn. Hetzelfde kan men zeggen van de begeleidende tekst, die in een apart boekje is uitgegeven. Deze is sober en rustig gehouden en een keu rige handleiding voor de man die de strook vertoont. Zo trekt in 37 prima beeldjes de op gang naar het priesterschap aan de jongelui voorbij. Vooral de laatste plaatjes zijn buitengewoon van sfeer en wijding. Filmstudio Fibo te Zeist verzorgde het technisch gedeelte perfect, de actie Seminarie Ypelaar, Baronielaan 93 Breda, verzorgt de eventuele aanvra gen. Moge het strookje rijke vruch ten dragen. U)E verbinding tussen Brabant en schouwen wordt nog verzorgd door het veer Anna Jacoba-polder-Zijpe, zij het dat het verkeer met vertraging re kening moet houden. Tijdens duister nis wordt niet gevaren. De verbinding tussen West-Brabant en Overflakkee zal vandaag naar alle waarschijnlijkheid hersteld zijn, daar de vaargeul voor het veer Dintelsas- Sluishaven-Ooltgensplaat zal worden opengebroken door ijsbrekers. Ook hier dient men echter rekening te houden met vertraging. 102e VERJAARDAG SOBER GEVIERD Onopgemerkt is dè 102de verjaardag van onze dorpsgenote Doka Vermeu len voorbij gegaan. Gevierd mogen we jammer genoeg helemaal niet zeg' gen. Slechts van een drietr.l woningen wapperde het rood-wit-bbiro. terwijl onze fanfare op de dag zelve verstek liet gaan. De burgemeester en de geestelijkheid kwamen de jarige feliciteren, evenals enkele belangstellende dorpsgenoten. Wel waren een aantal felicitaties bin nengekomen. We hoorden achteraf, dat het de bedoeling was, om op Zon dag 31 Januari een serenade té gaan brengen met onze muziek, maar toen was de strenge vorst de spelbreker. jaarvergadering „ons genoegen" Onder voorzitterschap van de heer C. J. Alinekinders-Hasclée, hield de muziekvereniging „Ons Genoegen" haar jaarvergadering, in de zaal van. wed. J. de Voldere alhier. Uit de woorden van de voorz. bleek, dat het afgelopen jaaiHVerre van gun stig was geweest. Dit, in de eerste plaats door het bedanken van direc teur J, de Voldere. Een bijzonder woord van dank kreeg de heer Jèh. van Hanegem, die, gedurende 6 maan den het directeurschap heft waarge nomen. Thans echter, is deze misère weer geleden door de benoeming van de heer J. v.d. Bgssche uit Sluis. Het kassaldo was teruggelopen van f 417,22 tot f 164.65. De heren j. de Uullu en A. Basting werden bij acclamatie herkozen. Het verdere deel'van de avond werd gevuld met muziek, zang en voordrach ten. hetwelk bij het publiek in de smaak viel. Na afloop dankte de heer Aalme- kinders de "medewerkend voor het ge- bodene. jaarvergadering kab In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Westkade hield de plaatselijke af deling van de KAB haar jaarvergade ring. welke, ondanks het gure weer, opvallend goed door de leden werd bij gewoond. In zijn openingswoord zeide de Voorzitter, de heer H van Assche, met vreugde te kunnen terugzien op het afgelopen jaar. Er is veel verdienste lijk werk verricht en bepaalde feiten wijzen er op, dat de vooruitgang, die de KAB heeft kunnen boeken, ook in de toekomst zal worden bestendigd. Een apart woord wijdde hij nog aan het plaatselijk comité „Herwonnen Levenskracht", dat er door verschillen de acties in slaagde het aantal dona teurs in een jaar tijds te verdubbelen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, als steeds goed ver zorgd, konden de goedkeuring van de gehele vergadering erlangen. In de vacature A. J. D. Hofman werd de heer A. F. A. van Moorlen voor de tijd van drie jaren tot lid van de kascontrole-commissie benoemd. Als spreker was deze avond te gast, de nieuwe districtsbestuurder van <Je KAB, de heer j. v. d. Voorde uit Sluis kil, die het tot vreugde stemde thans met de afdeling Sas van Gent kennis te kunnen maken. In verband met de aanstaande viering van het 50-jarig jubileum van de KAB m het bisdom Breda, gaf hij een gedetailleerd overzicht van het geen zich In dit tijdvak heeft afge speeld. terwijl hij dieper inging op de positie van de arbeider vroeger en thans. Zijn heldere verteltrant zorgde ervoor, dat de aanwezigen geboeid naar zijn korte lezing luisterden Ook de geestelijk adviseur, kape laan H. van Beek, kwam met een pa.>- sende toespraak, en drukte er vooral zijn bewondering over uit, dat 77 leden het hadden aangedurfd hun plaatsje achter de warme kachel te verlaten om de tocht naar het verenigingsge bouw te aanvaarden. Voor dergelijke verenigingsliefde had hij alle lof. Bi.) het einde der vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat het in de be doeling lag om aan de in 1954 te or ganiseren bedevaart naar Zuiddorpe een speciale intentie te verbinden n.l. een spoedige genezing van kapelaan M. de Kroon, die nog steeds in het Sanatorium „Heliomare" te Noordwijk wordt verpleegd. Ook in het korte ge bed. waarmede deze geanimeerde ver gadering werd gesloten, werd kapelaan de Kroon nog eens speciaal herdacht. Koewacht *-Heerenhoek £)E Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor van de parochie van O.L. Vr. van Fatima te 's-Graven- hage, de Weleerw. Heer J. Metzelaar, die Bouw-pastoor was aldaar. algemene vergadering n.c.b. De N.C.B., afdeling Koewacht hield haar algemene ledenvergadering. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de levende en overleden leden van de bond. Op de vergadering werd een lezing gehouden met lichtbeelden door Ir. van der Wolf over: „Dene marken". Speciaal werd ook bespro- TNDIEN de plannen voor de herver- kaveling - Waarde goedgekeurd worden, staat het waterschap voor grote veranderingen. Men wil o.m. bij de suatie-sluis een electrisch gemaal bouwen, waarvan de kosten op ander halve ton zijn geraamd. Het waterschap Kruiningen zal ten dele ook van dit gemaal profiteren. Dit deelde ir. Appelman mee op een te Waarde gehouden bijeenkomst met de betrokkenen. Niet minder interessant waren zijn mededelingen over andere zaken. Zo heeft hij hen aan de hand van 'n kaart verteld waar de nieuwe wegen en de waterlopen komen. Reeds dit jaar wordt met de uitvoering hiervan be gonnen. De herverkavelingsplannen houden een verbreding van de wegen in. De kruinbreedte wordt ongeveer acht me ter, de rij breedte circa drie meter. Het wegenplan zal het aanzien van 't Waterschap drastisch veranderen. En kele wegen blijven bestaan zoals de betrekkelijk nieuwe verbinding van de Rijksweg naar Waarde, de Breeweg de weg van Oostdijk langs de voet van de Lavendeldijk en de weg van Oostdijk naar de Rijksweg. De verbinding Waarde - Krabben- dijke via de Plasseweg en de Molen dijk zal geheel recht getrokken wor den. Een andere belangrijke verbete ring is, dat er een weg wordt aan gelegd over de Heutmansdijk, de verbinding Rijksweg naar de weg Krabbendijke - Gawege. Verdere drastische veranderingen zijn, dat de Kerkedijk wordt verlengd tot de Breeweg en dat ook de Lageweg wordt doorgetrokken naar de Bree weg. De Breeweg zelf zal een ver binding krijgen met de doodlopende weg in de Westveerpolder. Vanaf het bedrijf van de heer J. Blok krijgt de Platteweg een verbin ding met de Molendijk. De Stoofdijk wordt recht doorgetrokken naar de Zeedijk. Het zal over enkele jaren op het eerste gezicht moeilijk zijn voor de bewoners die lange tijd niet in Waar de zijn geweest, om de weg terug te vinden, temeer omdat ook enkele we gen zullen vervallen zoals de Molen weg, de Hogeweg en de Vroonweg. De heer T'avejee, die ongeveer 30 jaar hoofd der kath. Jongensschool was, heeft eerval ontslag gekregen en is nu naar Vlissingen vertrokken, om van zijn welverdiende rust te genieten. In vele toonaarden is eind vorige week zijn lof gezongen. Het begon met een feestelijke bijeenkomst van het kerkkoor waarvan de heer T'avejee directeur was. De heer Verhaar stak een klinkende speech af en overhan digde hem als aandenken 'n fraaie kapstok. Ook het Wit-Gele Kruis heeft haar secretaris niet met stille trom laten ver trekken. Zowel burgemeester van Hor- sigh als pastoor Kramer, gaven hem de lof die hij verdiende en boden hem sigaren aan. Ook de schooljeugd liet zich niet on betuigd en bereidde de heer T'avejee een prettige samenkomst in de Jeugd- hoeve. Van hun spaarcenten hadden de jongens een mooie lamp gekocht en offreerde die aan hun „meester". De parochianen kregen eveneens de gelgenheid om afscheid te nemen. Op een door het kerkbestuur belegde bij eenkomst kwamen zij tesamen. Pas toor Kramer en de heer Duyvestijn schetsten de vele verdiensten van de heer T'avejee voor de school, waarop deze het wederwoord niet schuldig bleef. Voor de muzikale omlijsting zorg den de fanfare ..St. Caecllia" en dè zangvereniging „Laetitia". Het heeft de scheidende hoofdonder wijzer aan waarderin# dus niet ont broken. DE RAINBOW EXPRESS De leerlingen van het St. Willibrord- college, de Kath. H.B.S. te Goes waren in het Jeugdgebouw te gast voor het geven van een voorstelling, het toneel stuk: „De Rainbow Express" in een vertaling uit het Engels van Tom Eriks De belangstelling had wel. groter kun nen zijn maar het barre weer heeft veell ouderen vooral thuis gehouden. Mr. Mes opende de avond en hoopte door een dergelijk contact de band tussen H.B.S. en inwoners van 's Hee- renhoek en omgeving te verstevigen en meer bekendheid te geven. Evenals bij de eerste opvoering te Goes, hebben de jonge acteurs en ac trice met verbazingwekkend elan hun rollen gespeeld en de tosschouwers weten te boeien met het spannend en mysterieus detective-stuk. Graag zien we tie H.B.S.-club terug in 's Heeren- hoek. 's Heer Arendskerke RAADSVERGADERING Woningvraagstuk is grootste zorg Bij de aanvang van de vergadering memoreert de voorzitter hetgeen op bestuurlijk gebied in het afgelopen jaar is tot stand gebracht. Hij stipu leert, dat, Gode zij dank, de gemeen te js gespaard gebleven van de gevol gen van de watersnoodramp. Verder zegt hij, dat de grootste zorg is het woningvraagstuk. Ook krotop ruiming is zeer urgent. Vastgesteld wordt een ontwerp- uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gehele gebied van de gemeente, hetwelk gedurende 4 weken ter se cretarie voor een ieder ter inzage wordt gelegd. Aan de heer P. A. van Wijnen wordt op diens verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de o.l. school te Nieuwdorp, Tot lid van het bestuur van de In stelling van Maatschappelijke Zorg wordt gekozen de heer M. van Oos ten met 6 stemmen. De heer A. Zon neveld kreeg 5 stemmen. Het reglement van de burgerlijke instellingen van weldadigheid wordt gewijzigd. Er werd n.l. een bepaling opgenomen, waardoor voorzien wordt in het vice-voorzitterschap. De vice- voorzitter zal voortaan worden aan gewezen door B. en W., die hiervoor zoveel mogelijk een lid van het be stuur, tevens raadslid, aanwijzen. Bij de rondvraag zegt de heer Ver donk gehoord te hebben, dat in 's Heer Hendrikskinderen handtekenin gen worden verzameld om te ageren tegen het raadsbesluit tot bouw van een nieuw gemeentehuis en in plaats hiervoor te bouwen in de vrije sec tor. De voorzitter zegt dit te betreuren. De gèméente kan absoluut geen wo ningen bouwen in de vrije setcor. De ze rel is een gevolg van verkeerde voorlichting. KapelLe vergaderde H, Schaberg uit Roon N.F.O. De heer A. heeft voor een zeer groot aantal fruitkwekers, lid van de afd. Kapelle- Biezelinge en Omgeving van de N.F.O. gesproken over de practische resulta ten van de bestrijding van schurft en meeldauw. Met grote aandacht vera dit onderwerp gevolgd en de aanwezi gen kregen vele waardevolle wenker, van de heer Schaberg die een man van de practijk is. Een kleurenfilm, opgenomen in zijn eigen bedrijf, ver duidelijkte een en ander. Yersekc geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het arts-examen tweede gedeelte de heer W. Snethlaete. willem van iepen daal sprak voor de p.t.t In de „Gouden Poorte" sprak voor de P.T.T. Sport- en Ontspanningsver eniging de bekende radio-auteur Wil lem van Iependaal Spreker behandel de achtereenvolgens taal. volkstaal en volkshumor. Aan de hand van vele voorvallen en belevenissen maakte de heer van Iependaal duidelijk, dat de „taal" niet ontstaat bij de bovenste lagen der bevolking, maar bij het volk en opgebouwd is uit de verschillende dialecten. Spreker belichtte een en an der op zijn eigen, komische manier en vond bij de talrijke aanwezigen een aandachtig gehoor. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter der P.T.T -vereniging, de heer W. Freriks de schrijver voor de buiten gewoon geestige wijze, waarop boven genoemde onderwerpen komisch-we- tenschappelijk onder de loupe werden genomen. amateurs voor het voetlicht In de grote zaal van 't Schutters hof werd een wedstrijd gehouden van amateurs, onder de titel „Amateurs voor het voetlicht". Er waren 11 num mers er beoordeling door de Jury, n.l. muziek, zang en dans, ie prijs H. La- bruyère, Middelburg accordeon, 34 punten; 2e „The Four Kids", M'burg, zang met guitaar 32 punten; 3e mej. T, Sinke, M'burg. dans 31 punten; 4e mej. G. Kloet. M'burg, zang 30 pun ten. De conference werd verzorgd door de heer B. de Jonge. ook een klokkestoel Behalve de klok, die door Kruinin gen aan Yerseke zal geschonken wor den als blijk van dankbaarheid voor de betoonde hulp de rampnacht, zal hieraan nog een klokkestoel worden toegevoegd. Blijkbaar verwacht men in Kruiningen ook, dat de gemeente- toren nog niet direct opgebouwd zal worden. havenbedrijf in 1953 In 1953 werden op de haven gela den en gelost in totaal 20.092.362 kg. goederen tegen 16.360.925 in 1952. Suikerbieten 4.470.715 kg Pulp 2.395.755 kg Mosselen 2.952.000 kg Mosselschelpen 1.157.970 kg Bouwmaterialen 6.399.000 kg Gasolie 382.000 kg Zeesterren 53.700 kg Div. Goedereen 357.722 kg 95 binnenschepen deden de haven aan met een inhoud van 14830 ton. raadsvergadering In zijn openingswoord in de raads vergadering memoreerde de voorzitter de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Dankbaar was hij ge stemd, dat de gemeente gespaard was gebleven bij de ramp en dat de be volking op zo eensgezinde wijze hulp heeft geboden aan de slachtoffers van de ramp. Aan de gemeente Kruinin gen zal een dankschrijven worden ge richt voor dc schenking van een luid- klok. Somber zijn de vooruitzichten voor de woningbouw. Er zijn 142 woning zoekenden ingeschreven. 28 woningen moeten onbewoonbaar worden ver klaard, 23 gezinnen wonen in een ba rak. terwijl voor 49 samenwoningen op korte termijn een oplossing moet worden gevonden. De hoop is geves tigd op G. S., die straks het bouwvo lume zullen toewijzen. Ook de finan ciële toestand is niet best. in hoofd zaak door het tekort van weer f 45.000 op het gasbedrijf. Overschakelen op Buta-gas en de fabriek liquideren, brengt veel consequenties mee. De enige hoop is het betrekken van lan ge afstandgas. De aansluiting vanaf de Rijksweg en de aanleg van een nieuw buizennet zal nog wel dc nodige moei lijkheden opleveren. Bij sluiting van de fabriek zal het vaste personeel in de gemeente-dienst komen. Over de reinigingsdienst ging de raad geruime tijd in geheime zitting, waarna met algemene stemmen beslo ten werd de reinigingsdienst in eigen beheer te nemen. De kosten zullen plm. f 13.000.- bedragen, terwijl een moderne auto zal worden aangeschaft. De particuliere onderneming is, met ti- bijkomende kosten haast even hoog. Bij de toewijzing van kolentoeslag was, volgens de heer Pekaar geen vaste lijn gevolgd Hij kon zich met de gang van zaken niet verenigen De heer Mol informeerde naar de noodverlichting op de haven. Hoewel er- een bedrag voor uitgetrokken is, heeft hij nog geen resultaten gezien. De voorzitter deelde mee, dat de P.Z.E.M. de zaak in handen heeft en het gehele geval in eigen beheer wil nemen. De bedoeling is, om met de raai) had bezwaar tegen onderhandse aanbesteding In het kort meldden we reeds dat de Vlissingse raad niet kon besluiten om het voorstel van B. en W. betref fende onderhandse aanbesteding van de badcabines direct te slikken. Om dat de fa. Visser en Smit te Papen- drecht het betonnen casco en de ver dere werken zo keurig afgeleverd hadden meenden B. en W. hun de af werking ook het beste te kunnen toe vertrouwen en wel tegen de som van f. 42.150. Zo goed als alle fracties vonden het niet goed, dat Vlissingse aannemers waren uitgesloten en ook wekte het wrevel, dat het ingrijpende voorstel pas even voor de vergadering was overhandigd. Hoewel de heide wethouders, van Popering en Post het voorstel verde digden, kwam er geen enkel enthou siasme. Een voorstel - Ventervogel om direct te besluiten tot openbare aanbesteding kon ook geen meerder heid krijgen. De heer Marijs had tenslotte succes met de suggestie om de zaak één week aan te houden. Donderdagmiddag a.s. zal er nu één speciale vergadering voor worden uit geschreven. zeeuwse avond in concertgebouw Vrijdag 5 Februari a.s. zal in het Concertgebouw door de Zeeuwse Gid- sendienst voor Vreemdelingenverkeer „De Gids voor Walcheren" een Zeeuw se avond worden gehouden. Op het programma staan o.a. de punten, Uit eenzetting over het doel en het werk van de Gidsen t.o.v. Walcheren en Zuid-Beveiand, Een voordracht over de Walcherse Klederdracht en Fol klore. Na de pauze is er een oester film „Imperiaal 00000 en geluidsfilm over de oestercultuur". Dr. P. Kor- ringa bioloog van het Rijksinstituut voor visserij onderzoek, zal hierbij een toelichting geven voor de Horeca bedrijven. Buitenlandse gasten op de ze avond zijn de burgemeesters van Kortrijk en Waarschot en vertegen woordigers van reisbureaux uit Bel gische steden. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Kon. Harm. „Ons Genoegen". Arnemuiden gemeenteraad In zijn Nieuwjaarsrede memoreer de de voorzitter de watérsnood en het verlies voor de gemeente door hét vertrek van Burgem. van de Bos. Hij kon echter ook constateren, dat het zowel voor de landbouw als voor de visserij een vrij voorspoedig jaar is geweest. Met voldoening kon hij vast stellen, dat dit jaar weer 5 eensge zinswoningen en 10 duplexwoningen zijn opgeleverd, terwijl nog 5 wonin gen in aanbouw zijn. Van Pro Rege was een verzoek om subsidie ontvangen. Met de stemmen van Alg. Belang en S.G.P. tegen werd het voorstel verworpen. Bij de rondvraag stelde J. Siereveld (Alg. Belang) voor, een werkobjectte projecteren voor de vissers, opdat de ze gedurende de tijd, dat niet geva ren kan worden, niet geheel zonder inkomsten komen te zitten. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Mijnheer Lamberthier. GOES. Grand: De dijk is dicht. MIDDELBURG. Electro: Jeugd in de branding. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Moeder en kind. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: De avon turen van kapitein Fabian. VLISSINGEN. Dr. Ariënsgebouw: ver gadering Vriendenkring. AJhambra: De dijk is dicht. Luxor: Geheime opdracht. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Mijnheer Lamberthier. AXEL. Centrum, 8 uur: 's Nachts langs de weg. GOES. Schuttershof: uitvoering Kas- porgo. Grand: De dijk is dicht. MIDDELBURG. Electro: Jeugd in de branding. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Serenade van Toselli. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Moeder en kind. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: De avon turen van kapitein Fabian. VLISSINGEN. Dr. Ariënsgebouw: ver gadering KABO. Alhambra: De dijk is dicht. Luxor: Geheime opdracht. Boel riet cü| uitvoef deze gelei veelzijdig T Dank heer Baar| collectie Kunstzaal.l Durgemeel D termidl positie en van het cd brengen mï van een gil tentoonstelll de Zeeuwenl lljkheden. boven te wi| Hierna Frans Haisl een treffen! Brucken Fd Pas twee kennis geko een verrass| wel het gel getoond in I te Heemste Het onge de waarden slaan van tl ling of falff verrukking schappingeij en het gaf dat mevr. lende doekl Frans Hals-[ Looy. was gesteld do hem tot v<j twijfel blaq Brucken schilder en| De tijd zal hij schitter^ excellence. BOE1I LJIERNA grafie boeiende kal zijn mening stenaar nietl den is. Zijn r landschappet terd worded licht, toon e| weergave va De heer dankbaar, kunstenaar bracht dan die tegelijk Veel hc YY/AT reeds werd gistP De burgen de heer A. S| Ingang van burgemeester [j Het is geen ke de nieuwe getroffen gen de heer Scl deinst hij dat denkt de bui- al te vinden Kruiningse bt van geestkrac toonde. „Veel hoop meente daart zei hij. De heer S tus van dit Aug. 1914 ge en begon in baan op de in 1933 een de secretarie In de oorlo enkele depart op als ambte reau te Hard eerste zeeuv Te Ro U)E boompla Duiveland nen. In een war een stand ing foto's de verse herinnering bi hier certificate bedrag, dat nc laten planten. In de lunch werd het eer digd aan de b kerk. de heer Tevoren was notaris mr voorzitter va Schouwen-Dui dankbaarheid De propaga de heer J, L. wezigen een nemen. Ook de voo Vereniging het woord ge Enige grote reeds een aan te is c lag Op verga nusver. gehouden hoofd dei- lot voorzitter heer P, v. d. dankt had, ma leidde. De hee den als hoofd Heerenhoek. lit hedankt, voor voor de vereni Het jaarver Speller uit He gekeurdhet 1 om iets toegent de penningmet te Goes, wees aan. Na de verkit werd in diens ten. schoolhoof

de Stem | 1954 | | pagina 2