nacht herleefde in de harten Ramp Nederland herdacht de Sint Ignatius vloed ZUINIG MET GAS; Bevroren leidingen en ander ongerief Bij vliegramp 35 doden Zegen de rustte op ar beid Crote brand verwoestte deel van stations-goederenloods Voormalig hoofd van NEFIS in Djakarta gearresteerd SOVJET-ONTWERP Boomplantactie Schouwen Duiveland voor Duits vredesverdrag ingediend BIJ TEMPERATUREN ONDER NUL.... Luchtgevecht voor Koreaanse kust DACSBLAD VOOR ZEELAND Geweld gekeerd- doch niet het leèd f^Teïïrlns'geiegd'16 iïlt Vorst houdt aan GROTE BRAND IN DE PEEL Weinig verandering INBREKERS als „baby-sitter Kinderen getroost met sterke verhalen PREMIER PAPAGOS IN ONS LAND Staking bij K.P.M. Eis inzake E.D.G. is gebleven Loodgieters leven van de „kou" DE kolenHANDELAREN EN LOODGIETERS komen dit winterseizoen best aan hun trekken. Voor beide categorieën is het van commercieel belang, dat ze van de „kou" kunnen leven. In het begin zagen zowel de kolenhandelaren als de loodgieters er geen gat in. (En voor een loodgieter is dat natuurlijk dubbel beroerd). Het redelijk goede weer heeft zich aan trekkelijk lang gerekt, maar nu Koning Winter zijn intrede heeft gedaan is het ook meteen goed gebeurd. Met alle narigheid van dien. Steeds verrassingen Ramoeliet wolvenkind 94e JAARGANG No. 20943 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerslraal 16. Eel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J.J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechtei, L. J v 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, pet post 1 6.55, per week (uitsluitend bij met-post- bestell.) t 0 45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/mj. Voot advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Kilanden: GOKS. West-singel 08, Telefoon no „236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, JOSTBIIKG. Nieuwsiraat 41. lel, no. 35^1 (Van onze speciale verslag- i gever.) p\OOR de aanhoudende felle kou J ^zijn de gasverbruikers er meer en meer toe overgegaan gas voor ruimteverwarming te gebruiken. J Maandag bleef daardoor de gas- druk in enkele bedrijven, die het i door de Staatsmijnen geleverde J gas distribueren, beneden rr-maal en dit doet vrezen voor moeilijk- t heden. In zijn eigen belang wordt het publiek aangeraden vrijwillig J het gasverbruik met minstens tien f procent te beperken, zolang de i koude duurt. Het invoeren van gasloze uren is de consequentie, die vastzit aan het weigeren van t medewerking in deze. De kolenhandel vreest geen J stagnatie. Bij goede spreiding van i de leveranties zullen moeilijkhe- i den ook bij aanhoudende kou- J de uitblijven. i TVE STRIJDERS in het verzet vochten voor een dierbare gedachte, de slachtoffers van de waterramp zijn als zinloos van ons wegge rukt. Nog altijd vragen we ons af, om welke re den het lot hen trof. We trachten het te begrij pen, maar nergens vinden we de overtuigings kracht van een zinteken. We kunnen de gedach te niet van ons afzetter n een kwellende zin loosheid. We zouden ons willen onttrekken aan de innerlijke noodzakelijkheid, het geheugen te laten terugkeren naar die fatale momenten van een jaar gejeden, maar het blijkt onmogelijk. De herinneringen zijn nog te scherp. Daar- is....". R. K. Kerkhof werd namens het R. K. Parochiehuis was een plechtige openbare raadszitting waarop Prof. dr J. E. de Quay commissaris der Koningin in Noordbrabant, als gast aanwe zig was. Op de binnendijk van de Beciuspolder onthulde Prof. de Quay een kruismonument, om kunnen we niet herdenken in een plechtsta tige ordening van gedachtenbeelden. De wil tot onderwerping geeft geen troostende zekerheid, omdat het raadsel van hun sterven niet is door grond.... De schijnbare zinloosheid van veler sterven wordt voor de herinnering slechts dra gelijk, als men overweegt dat de mens de gave der volledige overschouwing niet is gegeven en de voltooiing van het leven slechts gevonden kan worden in de hogere macht, die het leven geeft en neemt. „Ons is geen hoger heil beschoren dan te weten dat zijn naam geheiligd en gezegend [NERTIG PASSAGIERS en vijf be- manningseleden zijn om 't leven gekomen door het in zee storten van een Amerikaanse legervliegtuig. Het kwam neer tussen de Japanse eilan den Honsjoe en Hokkaido. Vliegtuigen en schepen, die op on derzoek waren uitgegaan, hebben geen overlevenden gezien. Wel heeft men verscheidene valschermen zien drijven. Het verongelukte vliegtuig maakte een routinevlucht. TNEZE WOORDEN, gesproken door prof. dr W. Asselbergs op 'n her- denkingssamenkomst te Halsteren licht ten wij uit de tientallen toespraken, die er gisteren, op vele plaatsen zijn gehouden. Omdat deze woorden zo ge heel weergeven wat wij nu één jaar na de Sint Ignatiusvloed voe len. Slechts door te erkennen dat wij onmachtig zijn de zin van alle leed te doorvorsen, doemt de grootheid van dit leed, dat nu weer fel opleeft in de harten van hen, die de vloedramp doorstonden, voor ons op. Herinneringen als deze doen pijn, doch daaraan is voor velen de tot dankbaarheid stemmende gedachte ge koppeld, dat binnen een jaar het ge weld werd gekeerd. Hoewel alle triomfgevoel over het bijna boven menselijke werk. dat er is verricht, niet het verdriet kan wegnemen om het verlies van één onvervangbaar mensenleven. Dat moeten wij voor ogen houden. GROTERE GEVAREN. DE VULKAAN op het eiland Strom- boli is tot uitbarsting gekomen. Langs de Noordwestel ke helling zoekt een brede stroom lava zich een weg naar zee. Op de omgeving daalt een hete asregen neer. DE ZUID-AFRIKAANSE regering heeft besloten, dat de diensten op Witwatersrand, die worden onderhou den door de K.L.M. en de Scandina vische luchtvaartmaatschappij, vanaf Juli 1954 worden gehalveerd. DE AMSTERDAMSE politie betrapte Zaterdagnacht vijf personen op heter daad op het beoefenen van Hazard spel. Eén hunner, de bankhouder, is in verzekerde bewaring gesteld. SINDS ZATERDAG zijn er twee Ha genaars, die contact hebben gehad met een Alastrim-patiënt, ter obser vatie in het ziekenhuis opgenomen. Er zijn nu 26 zieken en 11 personen in observatie. IN DE TWEEDE KLASSE van de 522ste Staatsloterij is een prijs van dertigduizend gulden gevallen op nummer 11755. VIJF GROTE Amerikaanse oliemaat schappijen zullen zich aansluiten by het internationaal consortium, dat is opgericht voor de afzet van Perzische olie. "TOT TROOST kan strekken, dat het medeleven groot en gemeend is. Zoals in de woorden van de Prins, gisteravond voor de radio: „Wij her denken Ken, door onze gedachten een ogenblik heel in het bijzonder op hen te richten. En door hen op te dragen aan God. die boven alle aardse ram pen uit het rustpunt blijft". En ver der: „Misschien heeft de ramp onze ogen geopend voor gevaren, groter dan de zee, die ons bestaan als volk bedreigen." Minister Algera zei, even eens in een radiorede: „Geen woord ftjag de omvang van het leed verklei nen, wanneer ik naast de ramp, met vreugde wijs op de geest die het Ne derlandse volk bezielde toen er hulp moest worden geboden. Het herstel overziende, mogen wij zeggen, dat wij een rijke zegen op onze arbeid hebben ontvangen. Nu gaan wij verder bou wen voor de toekomst". P)E herdenkingsplechtighedeii, die in de meeste vroegere rampgemeen ten werden gehouden, hadden een in niger toon, doordat het gesproken woord daar direct weerklank vond. In de Grote Kerk te Goes voerde het Noordhollandse Philharmonisch Or kest 't Requiem van v. Brucken Fock uit. Mevrouw de Casembroot, echtge note van de Commissaris der Konin gin in Zeeland was onder de aanwe zigen. In Zierikzee waren 1400 personen van alle gezindten in de Grote Kerk samengestroomd, waar ds M. van der Klis een meditatie hield. De gemeen teraad herdacht de ramp in een spe ciale vergadering, tijdens welke bur gemeester Jhr mr J. J. Schuurbeque Boeye een rede uitsprak. Op de begraafplaats sprak de bur gemeester een woord tot de nabe staanden en daar legde hij een krans bij het grote, witte kruis dat is op gericht op de plaats waar de slacht offers zijn begraven. Te Dreischor werd een monument onthuld, dat de inscriptie draagt: „Ge zin, gemeente wreed verminkt, de 3e- vensroep nochtans weerklinkt". Het monument stelt een geknakte zonne bloem voor. GESCHENKEN. pASTOOR HOFSTEDE droeg te Oude Tonge 'n Mis van Requiem op. Het plan om Mgr J. Huybers, de bisschop van Haarlem, voor het cele breren van deze H. Mis uit te nodigen kon wegens de slechte verbindingen niet doorgaan. Mr Kesper, commissa ris der Koningin in Zuid-Holland kwam per helicopter, 's Middags werd in het zwaar getroffen Oude Tonge een stille omgang gehouden naar het massagraf aan de Spuidijk. In Rilland Bath zag men de gemeentebesturen van de meeste gemeenten, die Rilland Bath hebben geadopteerd. Onder hen was de burgemeester van Zaandam, die de gemeente een aquarel aanbood. Er werden geschenken aangeboden en 's middags werd in het herstelde ge meentehuis een gedenkraam onthuld. KRUISMONUMENT. AAAANDAG bereikte de tem- veratuur in Nederland een nieuw dieptepunt, toen in het Oosten van het land het kwik tot 15 graden onder nul daalde. In het Westen van het land heeft het overal tenminste tien graden gevroren. De aange voerde Siberische lucht is bij zonder koud en het is aan de omstandigheid te danken, dat er in het grootste deel van het land geen sneeuw ligt, dat de temperaturen nog niet verder zijn gedaald. De drukverdeling is zodanig, dat de aanvoer van koude lucht blijft voortduren. Doordat in de Middellandse Zee de de pressie-activiteit toeneemt, zal de wind in onze omgeving aan wakkeren. dat vervolgens door Mgr Koen- raadt werd ingezegend. In de R. K. kerk te Fijnaart werd een gedenksteen ter nagedachtenis aan de slachtoffers onthuld. De burge meester stelde daarna een Maria- klokje in werking, dat elk jaar op nieuw in Februari zal worden geluid. Ook te Zevenbergen Klundert, Ho ge- en Lage Zwaluwe en vele andere rampgemeenten werden dergelijke samenkomsten gehouden en H.H. Mis sen opgedragen of dankdiensten ge organiseerd. IN NIEUW-VOSSEMEER droeg Mgr W. Koenraadt, vicaris- generaal van het Bisdom Breda I ken om de koppen koffie, die omm een plechtige H. Mis op. Op het1 "enden aandroegen, aan te pakken. HET GROOTSTE deel van het goe derenmagazijn van het Amster damse Weesperpoortstation, waar een garage, de studio van het „Scapino- ballet" en een medische instrumenten en apparatenfabriek is gevestigd, is gisterenmorgen door brand verwoest. Het was de eerste grote uitslaande brand van dit jaar in de hoofdstad. Twee luxe wagens en twee touring cars van het garagebedrijf werden uit de vlammen gered. Een derde tou- ringcar kwam brandepd als een fak kel naar buiten. Door de gesprongen voorruit bediende een brandweerman het stuurrad. De op de eerste verdieping geves tigde studio, vr costumes en decors van het Scapinboallet waren opgesla gen, brandde volkomen uit. Ook de instrumentenfabriek kreeg grote schade. Na twee uur kon het sein „Brand meester" worden gegeven. De vorst, die het bluswater terstond deed be vriezen en het gebouw tenslotte in een ijspaleis herschiep, maakte van de blussing een zwaar karwei. De omgeving van het gebouw scheen een dansvloer van ijs. De uniformen van de brandwachts waren in een oogwenk in ijspakken veranderd en de mannen waren zelfs niet meer in staat hun handschoenen uit te trek- DE EERSTE kaskomkommers zijn in Loosduinen op de veiling ver schenen. Ze zagen er maar koud uit, doch ze noteerden een prijs f 3.60epner™te£k. Z0U maken: ONGEVEER 1600 LEDEN van de door communisten geleide Britse vak bond van electriciëns, hebben gister ochtend het werk neergelegd. Aan de vooravond van de staking, willigden enkele werkgevers de looneisen in In die bedrijven werd niet gestaakt. TWAALF JAAR nadat een toezeg ging daartoe was gedaan, is gisteren een bestuur van het bedrijfsfonds voor de koopvaardij geinstalleerd. Voorzitter is de heer Ph. van Omme ren. OP HET gemeentelijk terrein in Rot terdam is gisteren de loods van een scheepsreparateur afgebrand. De oor zaak was vermoedelijk het wegsprin gen van vonken tijdens het lassen. AAN BOORD van het Britse kolen- schip „Hudson Sound", dat op de Theems voer, deed zich een ontplof fing voor, waardoor vijf opvarenden werden gewond. Het schip is zinkende. ONVERLATEN hebben geprobeerd de brandkast van de gemeente-ont vanger van Mechelen-Wittum (L.) met dynamiet op te blazen. De kluis weerstond de aanval dapper, waarop de schietploeg benen maakte. DE MINISTER van Oorlog wil spoe dig een Raad van Advies inzake lucht vaartongevallen bij de Kon. Lucht macht instellen. Hierdoor hoopt de minister de vliegveiligheid te kunnen verhogen. geldig tot Weersverwachting, vanavond: J Weinig bewolking. Matige tot krachtige Oostelijke wind. In de ochtend strenge en in de middag matige vorst. Vandaag: Zon onder 17.28 uur. Maan onder 16.09 uur. Morgen: t Zon op 8.18 uur. Maan op 8.04 uur. Wij herdenken... De foto toont de kranslegging tijdens een herdenkingsplechtigheid op het kerkhof te Fijnaart. JN CHICAGO hadden vijf duisterlin- gen ingebroken in de woning van een fabrikant, die met zijn vrouw een avondje uit was en die zijn drie kin deren had achtergelaten onder de hoede van een kindermeisje. De inbrekers sloten het kindermeis je op, doorzochten het huis en be sloten op de thuiskomst van de fabri kant te wachten, aangezien zij de brandkast niet konden forceren. Bijna dreigde er een spaak in het wiel te komen, toen de drie kinderen ontwaakten en het zenuwachtige kin dermeisje hen niet opnieuw tot sla pen kon bewegen. Daarop losten de vijf inbrekers elkaar af aan de bedden van de kinderen, die zij zoet hielden met het vertellen van voorvallen uit hun loopbaan in de onderwereld van Chicago. Nadat de heer des huizes was te ruggekeerd. dwongen zij hem de brandkast te openen, waarna zij met enige duizenden dollars aan geld en een hoeveelheid juwelen verdwenen. Dc brandweer werkte bij deze blus sing. die onder de geldende omstan digheden als een heldenfeit moet wor den vermeid, met zeven stralen en twee straatwaterkanonnen. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. PEELBRAND TEN WESTEN van de Sevenumse Peelontginningen woedt sinds Zondagmiddag een grote brand. De brand strekt zich uit over enkele tien tallen ha. en woedt in de zeer droge vliegdennen, heide, berken, riet en hopen opgestapelde turf en verder in de grond. De vorst werkt gelukkig remmend op het vuur dat in de bo dem voortwoekert, maar niettemin nam de brand een zo grote omvang aan, dat hij tot in de verre omtrek, o.a. Blerick, Venlo en Tegelen zicht baar was. p\E Griekse eerste minister, maar- schalk Papagos en zijn echtgeno te zijn gisteravond in Den Haag aan gekomen, voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Aan het station H.S. te Den Haag werden de hoge bezoekers opgewacht door minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, de Griekse gezant aan ons Hof en vele leden van de Griekse kolonie. De premier verklaar de verheugd te zijn. nu persoonlijk de dank van zijn volk te kunnen over brengen voor de hulp, die Nederland heeft geboden tijdens de aardbevings ramp in Griekenland. J^E POLITIE van Djakarta heeft Za terdag weer een Nederlander ge arresteerd. Het Is de heer L. N. H. Jungschlager, hoofd van de nauti sche dienst van de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij. Tijdens het Nederlandse bewind was hij hoofd van de Inlichtingendienst NEFIS) in Djakarta. Indertijd had den Indonesische autoriteiten hem aangeraden zijn biezen te pakken. De reden van zijn aanhouding is onbe kend. In Rotterdam, Den Haag en Amsterdam zijn in de magazijnen van de Bijenkorf tentoonstellingen geopend, die een goed beeld geven van de enorme verwoesting, welke vooral op Schouwen-Duiveland werd aangericht. Deze tentoonstellingen beogen het Nederlandse volk te doen helpen Schouwen-Duiveland weer te beplanten. Anderhalf millioen bomen moeten geplaatst worden; de burgemeester van Ouwerkerk, de heer J. Romein Jzn. kocht het eerste certificaat. De tentoonstellingen duren ongeveer 14 dagen. Daarna zal de verkoopactie door het gehele land worden ingezet. gehouden, waarop vertegenwoordigd zullen zijn: de „Grote Vier" en Duits land. De hoofdpunten van het Sovjet- ontwerpvredesverdrag zijn: 1. Alle strijdkrachten der bezet tende mogendheden moeten niet la ter dan een jaar na het tot stand ko men van een vredesverdrag worden teruggetrokken. Tegelijkertijd moeten „alle buitenlandse militaire bases op Duits gebied worden opgeheven". 2. Duitsland moet zich verplich ten géén deel te zullen nemen aan een verbond of een militair bondge nootschap, dat gericht is tegen enig land, dat in de tweede wereldoorlog tegen Duitsland heeft gestreden. 3. Het herenigde Duitsland zal worden toegestaan „de beschikking te hebben over de strijdkrachten, die nodig zijn voor de verdediging van het land". Molotov verklaarde, dat de plannen voor het instellen van een verenigd Westeuropees leger, tegen de Sovjet- Unie zijn gericht. Minister Bidault toonde tijdens de besprekingen van Maandag voorkeur voor samenstelling van een commis sie, die toezicht moet houden op even tuele Duitse verkiezingen, met neu trale deelnemers. Eden betoogde weer dat de E.D.G. de beste waarborg is tegen hernieuwde Duitse agressie. Woensdag zullen waarschijnlijk in Berlijn geheime besprekingen tussen de vier ministers beginnen. In Westerse kringen noemt men de jongste Russische voorstellen zeer te leurstellend. De standpunten staan nu lynrecht tegenover elkaar en men vreest, dat de conferentie hiermee eigenlijk ten dode gedoemd is. Aan het slot van de vergadering consta teerde Eden dan ook, dat verder pra ten geen zin had, waarop hij tot ver daging adviseerde. DE Sovjet-Russische Minis ter van Buitenlandse Za ken, Molotov, heeft Maandag een Sovjet-ontiverp voor een vredesverdrag met Duitsland ingediend. Hij overhandigde nog een tweede document, betrekking hebbend op het bijieen roepen van een „vre- descon ferentie" Molotov stelt voor: 1. De plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" moeten binnen drie maanden een ontwerp-vredesverdrag met Duitsland opstellen. 2. Binnen zes maanden en in elk geval niet later dan October 1954 moet een vredesconferentie worden Dr K.P.M. is behalve door de aan houding van de heer Jungschlager nog door een staking van een deel van het administratieve personeel in het nieuws gekomen. Driekwart gedeelte van het kantoorpersoneel eist duurte toeslagen, gezinstoelagen en verbete ring van de sociale voorzieningen. Voorlopig heeft de staking, die is af gekondigd voor de tijdsduur van drie dagen, geen invloed op de lijndien sten. De staking, waaraan circa zes duizend mensen deelnemen, kan op de duur echter invloed op de scheeps- bewegingen hebben. Er is gistermid dag reeds onderhandeld over de eisen van de stakers. 99' TTET is bijvoorbeeld met tempera- turen onder nul kwaad water tap pen uit een leiding, die het met de vrieskou op een accoordje heeft ge gooid en dus stevig is bevroren. Om bij de loodgieters te blijven: Zij komen elke winter opnieuw voor ver rassingen te staan. Een bevroren kraan is daarbij slechts kinderwerk, want met een keteltje warm water is het kwaad meestal tamelijk snel uit de wereld. Het wordt anders met bevroren lei dingen, die vooral in oude huizen de meeste rare bochten en capriolen ma ken tegen de wand en dus ook het snelste bevriezen. In dergelijke geval len komt de moeilijkheid dieper te zitten, zo gezegd. F)E oorzaak van al die narigheid be hoeft zelfs de beginnende loodgie ter niet op te sporen: Dat is ijs. En omdat ijs even goed bij een tempera tuur van 1 graad Celcius kan op treden als bij twintig graden onder nul, zijn bevroren leidingen dus niet alleen een voorrecht van strenge win ters. Vee] mensen kennen de ongemak ken van een bevroren waterleiding en velen hebben ook dure rekeningen van de loodgieter moeten voldoen. Menig keer werd en wordt het boven dien nog een rekening van metselaar, timmerman en stucadoor en dat alle maal voor een ogenschijnlijk kleine onachtzaamheid. „KLUSJES-WERK" HOEWEL de loodgieter met de be vroren waterleidingen het aantal rekeningen belangrijk als „karwei- werk" kan aanvullen, is het in vele gevallen een bijkomstigheid, die vaak plotseling het hele bedrijf ontwricht met al dat haast-je-rep-je-werk. Een loodgieter leeft namelijk niet van de „kou" alleen.... De meeste mensen denken, dat de lekkage in de leidingen ontstaan door het dooien. In zoverre hebben zij ge lijk, dat dan het waterballet een aan vang neemt, maar de leidingen sprin gen reeds tijdens het bevriezen. Dan zet het water namelijk uit en daar kunnen leidingen niet tegen, als het een beetje verkeerd wil. Of de loodgieter in hartje zomer een leidinginstallatie maakt of in an dere jaargetijden, altijd weer voert hij zijn installatieplannen zo uit. dat ze niet gemakkelijk bevriezen. In oude huizen en gebouwen treft men vaak nog belabberde leidingconstructies aan, in de jongere bouwwerken waakt over het installatiewerk het strenge oog van een waterleidingmaatschap pij. En dat heeft alle reden. Ten aanzien van diverse apparaten z(j opgemerkt, dat ook bad- en keu- kengeysers apart moeten worden af getapt. Bijna altijd wordt dit vergeten en bijna altijd kost dat geld ook. Ten aanzien van W.C.'s stortbakken en syphons kan men met zout bevrie zing voorkomen, maar bedenk voor metalen, dat deze door het zout wor den aangetast. HET ONTDOOIWERK ■W/AT tenslotte het ontdooiwerk be- treft, heeft de techniek een prach tig hulpmiddel uitgedokterd, waar door beschadiging van timmerwerk, en verfwerk wordt voorkomen. Moest vroeger de loodgieter met bout of lamp de vorst in de leiding verdrij ven, sedert enkele jaren gebruikt men hiervoor een zogenaamde ontdooi- transformator. Dit is een grote transformator die met twee (zware) kabels op het te ontdooien leidingstuk (vooral voor in vloeren en in muren gewerkte leidin gen) wordt gekoppeld, waardoor een sterke ampèrestroom (met lage span ning) door de leiding wordt gevoerd en meestal verbluffend snel is het ijs gesmolten. Eén „Mig" neergeschoten £)E AMERIKAANSE lucht macht heeft nu pas bekend gemaakt, dat er op 22 Januari een luchtgevecht heeft plaats gevonden tussen Amerikaanse vliegtuigen en een grote forma tie communistische Mig-straal jagers, voor de Koreaanse kust. Er was één Mig neergeschoten bij dit luchtgevecht, dat ontstond toen de formatie Mig, een Amerikaanse verkenningsbommenwerper aanviel. De straaljagers, die het toestel bege leidden, begonnen terug te schieten. Het gevecht had plaats boven de in ternationale wateren voor de Kore aanse Westkust. De Amerikanen voe ren al langer dan een jaar verken ningsvluchten in dit gebied uit. Bij Osan, ten Zuiden van Seoel, reeds een trein op een vrachtauto. Zestig personen kwamen om het le ven. het. Balrampore ziekenhuis te Lucknow in India wordt een ..wolvenkind" verpleegd, dat twaalf dagen geleden is ge vonden en naar het ziekenhuis vervoerd. Het kind. een jon getje van negen jaar, dat door het verplegend personeel „Ra- moe" wordt oenoemd. is ver moedelijk als klein kind uit een dorp weggevoerd en opaevoed door wolvinnen. ..Ramoe" loopt op handen en voeten en bezit, evenals wolven, een dubbele rij snijtanden in de bovenkaak. De jongen, die erg bang is voor mensen, eet sinds zijn verblijf in het Balrampore ziekenhuis gekookt vlees in plaats van rauw. Zijn lichaam draagt tal rijke littekens, kennelijk van wonden, opgelopen bij gevech ten met dieren. Dergelijke gevallen zijn meer voorgekomen, doch dit schijnt de eerste maal, dat een kind zoveel jaar onder wolven heeft geleefd.

de Stem | 1954 | | pagina 1