Atoom kaïnp in het hart van de Australische woestijn Woomera. middelpunt van schrikwekkende proeven Schouwen-Duiveland SCHATTEN VAN CHINA Eindeloze vlakte bicmïm! ANNA JACOBAPOLDER KRIJGT VEELZIJDIG DORPSHUIS Alleen het landschap blijft onbewogen Publieke Tribune RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 Wu publiceren vandaag een artikel over de Atoom- proefnemingen in de Australi sche woestijn, van de hand van de speciale correspondent van de BBC, Ivor Jones. In het ar tikel wordt geschetst, hoe het Brits atoomkamp in het hart der eindeloze voorhistorische vlakte der Australische woes tijnen tot stand kwam en welke de taak is der kampbewoners. Alle groepen werken samen Engelsen krijgen meer boter en kaas Begin in Februari n I f i H HI IH:.. .Ag ff Drie in één Sprookjesoptocht in Middelburg ONGEVEER een week vóór het nieuwste En gelse atoomwapen dat zich op een ge- geven ogenblik tot een vuurbol omvormde die nog veel warmer was dan de zon tot ontplof fing werd gebracht, beschreef een der geleer den die aan deze schrikwekkende gebeurtenis zou deelnemen, haar als een „interessant expe riment". De gereserveerde, bijna „Olympische" toon, waarin hij zich uitliet, stak schril af tegen onze'nieuwsgierigheid. Want sedert lang vroe gen en vragen we ons nog af, of dit nieuwe tuig voor tactische doeleinden zal aangewend worden, als propulsor voor een supersonische raket of al wat ook zal dienen. Ingevolge deze experimenten werd een der oudste en der meest verlaten streken van de aardbol in een reusachtig en zeer modern proefterrein herschapen, dat zich 1600 kilometer ver over het Australische vasteland uitstrekt, en zo nodig nog 2400 kilometer, tot aan de zee oever kan „verlengd" worden. VY/OOMERA is de naam van dit W proefterrein voor geleide projec tielen, waarop eerst testen werden uit gevoerd niet raketten, en dat nu ook voor atoomp'roeven in gebruik werd genomen. De correspondenten, die bij de laat ste ontploffing aanwezig waren, heb ben waarschijnlijk meer van dit ter rein te zien gekregen dan allen, die niet rechtstreeks bij deze proefnemin gen betrokken waren want de uit kijktoren, van waarop ze het wapen zagen ontploffen, lag ongeveer 340 kilometer diep in dit troosteloze land. zeshonderd veertig kilometer lang za gen ze niets dan een barre voor-his torische wildernis. Vanuit de lucht bekeken zag ze er nog akeliger uit een eindeloze rode vlakte, met hier en daar het olijfgroen van taaie boompjes of heesters. En dan weer, als littekens op het troos teloze aangezicht van dit landschap, vuilerig-witte zoutmoerassen, die er alleen 's morgens mooi uitzien, wan neer ze als bevroren meertjes in de zon glinsteren. Of grote, lelijke klei- vlakken, door de zon verdroogd en gespleten. Een streek waarin hoog stens twee schapen per vierkante ki lometer in leven kunnen blijven. En waar de mens zich slechts ten koste van een ononderbroken strijd zou kunnen handhaven ,als in een stad die voortdurend werd belegerd. TWEE NEDERZETTINGEN Een dergelijke onderneming kon al leen maar mensen aantrekken, die naar een reusachtige goudader.... of naar een geweldige atoom-explosie hunkerden. Want op de plaats die voor de proefnemingen werd uitgekozen, kan de temperatuur overdag tot 44 graden stijgen en 's nachts onder het nulpunt dalen. De wind doet een rood achtig stof opwarrelen dat overal bin nendringt en de bodem, die er, van uit een vliegtuig bekeken, zo kaal uit zag, is letterlijk met hindernissen be zaaid: stenen, drijfzand en onuitroei baar struikgewas. Elke vrachtwagen, die zich vanuit Woomera naar het proefcentrum be gaf. moest als het ware voor een ex peditie uitgerust worden, want de streek leek inderdaad geschikter voor ontdekkingsreizigers dan voor geleer den. Maar deze moesten zich erbij neerleggen, omdat ze voor hun expe rimenten zulk uitgestrekt gebied nodig hadden. De convooien voerden tenten mee, en tweemaal zoveel water als ze in werkelijkheid nodig hadden evenals dubbele voedsel- en benzine voorraden. Steeds stonden vliegtuigen startklaar om hen, in geval ze door drijfzand zouden meegevoerd worden op te sporen en bij te staan. En tenslotte moesten de drievierden der benodigdheden waaronder ook het atoom-tuig toch nog per vlieg tuig aangebracht worden. In de nabijheid van het kamp werd een landingsterrein aangelegd, waar op iedere dag één twaalftal vliegtui gen uit Woomêra neerstreken. HET KAMPLEVEN TN DEZE streek hebben ingenieurs en geleerden twee hoofdnederzet tingen opgericht. De eerste is Woo mera zelf een verlaten en verlo ren voorpost. Water moet op 200 ki lometer verder gepompt worden en dwars door de zengende woestijn aan gebracht worden. Een plek, die eigen lijk geen reden van bestaan heeft tenzij dan dat men er projectielen kan afvuren in Noord-Westelijke richting zonder dat iemand er ooit zou door geraakt worden al moesten ze 4.800 kilometer ver vliegen. De naam is afgeleid van een woord waarmee de inboorlingen de staven aanduiden die ze aan hun speren be vestigen, om ze op die manier verder te kunnen werpen. In de loop der vijf of zes laatste jaren heeft de ne derzetting zich tot een klein stadje met circa 2.000 inwoners, ontwikkeld. Met de eigenlijke atoomproefnemin gen heeft Woomera niet zoveel te ma ken; slechts het voorbereidend werk wordt daar verricht. Voor de proe ven zelf werd een andere post opge richt, die nog dieper in de woestijn en nog meer buiten het bereik van eventuele spionnen is gelegen. Omstreeks einde 1952 besloot men over te gaan tot deze proefnemingen die eveneens twee belangrijke ont ploffingen zouden omvatten. In tegen stelling met de ontploffing van Mon te Bello, die in een lagune had plaats gegrepen, zou thans op het vasteland geëxperimenteerd worden. De keuze viel op het gebied van Woomera en zodra de Australische regering, onge veer negen maanden geleden, haar toestemming had verleend, togen de geleerden aan he tv/erk. II Vunt Uw maag eenmaal - .t volledig lust geven. Daarom III maagklachten. zo haidnekkig. n,nK eens hel nieuwe maag- ProbeermrARPAN en U vergeel 1 spoedig, dal U een maag hebt TI ET KAMP werd door Australische soldaten opgericht. Ze werkten soms 70 uren per week en leefden in die tijd onder voorwaarden, die, zelfs door officiële woordvoerders, als „zeer primitief" werden bestempeld. Bij mijn weten werden slechts perso nen die op een of andere manier bij de proefnemingen betrokken waren, tot het kamp toegelaten. De corres pondenten hebben het, zoals ik, van uit de lucht kunnen bekijken. Het be staat uit een groep Nissen-barakken en groene tenten, die in perfecte orde opgesteld staan; verder, dichter bij de toren waarin het atoomwapen zich bevindt, ligt een kleiner kamp. Tussen die twee kampen loopt een eigenaar dig uitziend wegen-net, dat waar schijnlijk de plaatsen verbindt, waar de instrumenten opgesteld staan die de uitwerking der ontploffing moeten registreren. Deze instrumenten werden uit Woomera of van verder nog met dezelfde ongehoorde moeilijkhe den ter plaatse gebracht Van het kampleven kunnen we ons idee vormen aan de hand van de bro chure, die aan de nieuwe leden van het personeel bij hun intrede werd uitgereikt. Ze begint als volgt: ,.Er zijn heel wat plaatsen in Australië, waar men, na een reis van 19.200 kilo meter, liever zou landen." (De meeste geleerden die hier werkten kwamen uit Groot-Brittannië!) „Maar we heten U hartelijk welkom te Emu Claypan". Dit is de naam die Sir William Penney, die de streek zeer goed kent, aan deze plaats heeft ge geven. Dan volgen raadgevingen en waarschuwingen: geen water verspil len, niet per sé de kortste weg nemen in de woestijn en wat betekenisvol is, maar toch niemand zal verwonde ren: de brochure verklaart verder „dat de gemoederen nogal snel ver hit raken, maar dat daar een weinig nadenken talloze minder aangename incidenten kunnen vermeden worden." HET LANDSCHAP van de ontploffing, zullen de meesten die zich daar bevonden toch dezelfde indruk gehad hebben: dat het hele spektakel tenslotte niets gewijzigd had aan het uitzicht der woestijn. Het landschap was nog juist hetzelfde: een eindeloze, verlaten, vóór-histori sche vlakte. In deze streek, waar droogte en wind reeds honderdduizenden jaren zegevierend slag leveren, kan zelfs een atoom-ontploffing de indruk van troosteloze verlatenheid, die ervan uit gaat, nog moeilik vergroten. De woestijn draagt er het hare toe bij om het leven van de kampbewo ners nog moeilijker en harder te ma ken. De mannen van Emu leven en arbeiden er als soldaten tijdens een campagne. Maar te Woomera, dat on geveer 640 kilometer dichter bij dé beschaving ligt, gaat het er anders toe. Daar werd de woestijn bijna vol ledig uitgesloten al is het dan maar op een kleine oppervlakte. En in te genstelling met die van Emu, leiden de bewoners er het leventje van sol daten in een garnizoen-stadje. In dit centrum houdt men zich voor namelijk met twee soorten proefne mingen bezig. De eerste soort bestaat uit géleide projectielen of „raketten". Ze zien er uit als torpedo's, met een scherpe neus. en zijn vaak 3 a 4 meter lang. Ze kunnen een snelheid van 3.200 kilometer per uur bereiken en kosten tot 10.000 Pond. Sommige vliegen niet eens langer dan één mi nuut! De tweede soort zijn de „Jindi- viks" kleine reactie-vliegtuigen die op een V-l gelijken en als mikpunt dienen voor de raketten. Ze worden van op afstand geleid door middel van een mechanisme, dat niet groter is dan een sigarenkistje en dat van ontel bare drukknopjes en van een hef boompje is voorzien. Een der chefs verklaarde me zelfs, dat men er nog in de loop van volgen de Lente in zou slagen een Jindivik in volle vlucht met een raket te tref fen. Niemand is hier van oordeel evenmin als in het centrum voor atoom-proefnemingen dat de expe rimenten snel achter de rug zullen zijn. Totnogtoe heeft Woomera reeds 30.000.000 Pond gekost; en bij de ver- dedigings-inspanningen van het Ge menebest speelt deze plaats een uiterst belangrijke rol. DUBBELE ONZICHTBARE WAL 17 N NOCH de installaties, noch de stad (die enkele mijlen verder, op een veilige afstand van het technisch centrum ligt) geven de indruk, dat het hier slechts om tijdelijke experi menten gaat. Reeds meer dan 400 le den van het personeel hebben vrouw en kinderen overgebracht. Voor de 540 kinderen werd een school opge richt; er is reeds een hospitaal, een cricket-plein en de plannen voor een zwembassin liggen klaar. Er zijn ook al verscheidene winkels maar de keuze is natuurlijk nog niet erg uit gebreid. Woomera wordt door een dubbele, onzichtbare wal omringd. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen, waarbij alleen aan zorgvuldig uitgekozen personen toegang tot het kamp wordt verleend, vormen de eerste verdedigingsgordel. De hete, droge woestijn, die de stad omgeeft, is de tweede. De inwoners van de nieuwe woestijnstad zijn vrien delijke, herbergzame mensen, die graag over hun activiteiten en hun proble men spreken in zoverre de veilig heidsmaatregelen en de moeilijke technische uiteenzettingen zulks na tuurlijk veroorloven. Voor zover ik weet vormen ze een gelukkige gemeenschap, maar hoe wel niet in dezelfde mate en hoe wel het niet zo aanstonds in het oog valt zijn ze, juist zoals de mannen uit het kamp van Emu, de slachtof fers van de hen omringende woestijn. ^NNA JACOBAPOLDER, op het uiterste puntje van Zeeland, mag ten voorbeeld worden gesteld aan zeer vele andere plaatsen. Daar is een stichting in het leven geroepen, waaraan alle groepen der bevolking deelnemen en die niets minder van plan is dan een verenigingsgebouw en een kleuterschool te stichten en te exploiteren. De behartiging van de sociale en culturele belangen der bevolking is ook één van de doelstel lingen. Er is een plan uitgewerkt, dat een ideale combinatie geeft van dorpshuis, kleuterschool en wijkgebouw. Het wordt het sociale en cul turele centrum van dit 600 inwoners tellende en tot de gemeente Sint Philipsland behorende dorpje. P)E Engelse minister voor de Voed- selvoorziening, heeft meegedeeld, dat met ingang van 21 Februari het Engelse boterrantsoen met 28 gram per persoon en per week verhoogd zal worden tot 112 gram. Het kaasrant soen zal op drie ounces per week blij ven staan, maar de Engelsen zullen na deze datum meer kaas buiten de rantsoenering om kunnen kopen. Op dezelfde dag zullen boter en kaas ech ter duurder worden. Op 8 Mei zal de rantsoenering van boter en kaas ge heel verdwijnen. r\e bevolking is enthousiast. Dit blijkt zonneklaar uit het feit, dat 95 der gezinshoofden zich als contribuant der Stichting heeft aan gemeld. Het plan is serieus opgezet en uitgewerkt. De stichting van het complex, dat midden in het dorp komt te staan, is mogelijk door giften uit binnen- en butenland Als wijkgebouw, kleuterschool en dorpshuis er eenmaal staan, zal een langgekoesterde wens in vervulling zijn gegaan. Dan zal de dokter niet langer gebruik behoeven te maken van het kleine kamertje in een arbei derswoning, waar ook de kapper één keer per week zijn klanten komt hel pen. Dan zal er ook voor het consul zijn. Het verenigingsleven behoeft niet zijn. Het verenigngsleven behoeft niet meer te kwijnen door gebrek aan ge- Schikte vergaderruimte. BUITENLANDSE HULP ^tS-CACHETS J srnnn.klnos. rT door J. P. MAROUAND 12) China's macht te begrijpen, moet men eerst het aangeboren ïn- st'nt van dit volk begrijpen, dienende heersen. Door deze eigenschap al leen zijn tronen gevallen, niet eens. maar meermalen. Op duizend subtiele manieren slooft de Chinese bediende zich uit. om zich voor zijn meester on misbaar te maken, zoekt zijn zwak heden en moedigt die aan. tot 't ka rakter en hij onmisbaar wordt. Een overzicht van het leven in de Verbo den stad tijdens het laatste Keizerrijk laat ons duidelijk zien. hoe de Mand- sjoe Meesters verdronken in deze golf van dienstbaarheid. Alls de barbaar..." Bij het woord ..barbaar" hield hij op, omdat er iemand achter hem stond. Wat is er. Liang?" vroeg hij, maar toen hij omkeek zag hij dat het Liang niet was. Als een vlees geworden ge dachte stond Philip Lioe in zijn witte pak en met zijn Panama achter hem. JK WEET NIET, dat de geleerden over de ontploffing denken en ik weet evenmin welke emoties de man bezield hebben, die, als laatste, de to ren heeft verlaten waarin het atoom wapen was opgesteld,, en de veilig heids-regelaar meevoerde die naar de controlekamer moest gebracht wor den vóór de ontploffing kon verwekt worden. Maar na de eerste verbazing, die door het zicht van de vuurbol werd verwekt, na de eigenaardige gewaar wording bij het zien van van de dikke rookzuil en het oorverdovend lawaai HET EILAND SCHOUWEN-DUIVELAND herdenkt de watersnoodramp. De herinnering welt op aan de Eerste Februari, toen vierenvijftig bressen wer den geslagen in de dijken, het water bezit nam van de vruchtbare polders, mensen en vee werden over donderd door de natuurkrachten, huizen en schuren neersloegen, een chaos ontstond, die een volk voor haast onoverkomelijke problemen stelde. In de eerste, sombere dagen van de Sint Ignatius- vloed vertelden de mensen tegen elkaar, dat Schou wen-Duiveland niet meer zou herrijzen. Het land was verloren, want duizenden en nog eens duizenden hectaren grond waren overspoeld, zouden slechts met de inspanning van uiterste krachten aan het ziedende water kunnen worden ontworsteld en dit alles zou zoveel geld vergen ,dat de akkers nooit meer ren dabel zouden zijn. Een jaar geleden stond er een vraagteken achter Schouwen-Duiveland. Het werd uitgewist, omdat het buitenland giften stuurde, die de verbeeldingskracht ver overtroffen. De Rijkswaterstaat bracht het zwaarse geschut in stelling. In een gelijkmatig, maar angstwekkend tem po werden de stroomgaten een voor een afgesneden. Een bladzijde geschiedenis werd geschreven door de zesduizend arbeiders, die hielpen bij de dichtingen van Oosterland, Sirjansland. Schelphoek, die de ope ratie ..Levensstrijd" voltooiden en meewerkten aan de beroemde sluiting bij Ouwerkerk, op de 6e Novem ber, toen de vlaggen voor het eerst op het eiland wapperden en er vreugde heerste over de redding van het eiland, dat aan de rand van de afgrond had gestaan. De herinnering aan de rampdag welt op. Zij wordt, ondanks de machtige prestaties van Rijkswaterstaat, ondanks de arbeid van de duizenden werkers, niet minder scherp, want in deze dagen trekt het leed, op die eerste morgen veroorzaakt, weer voorbij aan de ogen van de duizenden, die een vader of moeder, een broer of zuster, een verloofde of vriend verloren. Het leed komt allen voor de geest, die iets hebben gezien van het heroïsche gevecht. U)E BELANGRIJKSTE STRIJD, het dichten van de dijken, is door de Rijkswaterstaat gestreden. Met een zucht van verlichting begroette het volk deze overwinning. De polders werden leeg gemalen, de diensten van landbouwherstel, de grondmaatschap- pijen, herverkavelingscommissies en wederopbouw- centra vestigden zich op het eiland. Werd niet vergeten, dat het gevecht om de terug winning van het eiland pas nu werd begonnen? Werd de aandacht, juist omdat Schouwen-Duiveland droog was en er dus weer geleegd kon worden en gewerkt, niet afgeleid? Het is misschien een beetje overdreven deze vra gen zo scherp te stellen, maar niet overdreven is het te zeggen, dat Schouwen vol zit met problemen, dat er nog jaren moet worden gearbeid, voordat alles wat scheef werd, is recht getrokken. Niet overdreven is te zeggen, dat er opnieuw bijzondere en uitermate krachtige inspanningen moeten worden verricht om Schouwen-Duiveland te redden. Het eiland is nog niet gered, nog lang niet. De klei ne dorpjes kunnen onmogelijk worden bewoond. In Nieuwerkerk leven nog maar 54 gezinnen. Zij huizen in krotten, in een samenraapsel van stenen. De ..mu ren" druipen van het vocht. De „vertrekken" zijn niet warm te stoken in de koude winterdagen, met geen mogelijkheid. De mensen klagen niet over geldelijke regelingen en zij zeggen alleen maar, dat het ellendig wonen is. Zij protesteren niet. want zij weten, dat zij daar niets mee bereiken. Zij willen hun stem niet laten horen, want iedereen heeft zich ingespannen voor hun be houd. Zij mopperen niet, maar zij leven in ondrage lijke omstandigheden. In naakte en verwoeste pol ders, waardoor nu een scherpe Oostelijke wind snijdt. Temidden van puinhopen en nog eens puinhopen. De boeren zien neer op hun akkers, die feitelijk geen akkers meer zijn, want lagen zand zijn er op- gespoeld en opgewaaid. Schouwen-Duiveland heeft op dit ogenblik alles weg van een dorre Afrikaanse woestijn. Het eiland is nog niet gered! CCHOUWEN-DUIVELAND zal herrijzen! Het moge waar zijn, dat de aandacht voor het eiland iets verslapt en dat de mening opgang maakt, dat alleen het dichten van de dijken belangrijk was, de werkers zullen niet aarzelen Schouwen-Duiveland zijn aanzien terug te geven. De grondmaatschappijen en de her—irkavelings- commissies, de dienst landbouwherstel en zoveel an dere diensten, zullen zich na de vorstperiode met voile aandacht op het werk werpen. De stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" houdt een boomplant- dag en de onderhandelingen om opnieuw een lucht lijn te krijgen van Haamstede op Rotterdam worden voortgezet. De R.T.M. blijft de stilstaande klok in ere houden en zal het verwenste trammetje opnieuw in de circulatie brengen. Het deert allemaal niet, als de akkers hun kleilaag maar terug krijgen, de boeren hun schuren, de ar beiders hun huisjes. Zó is het op Schouwen-Duiveland, een jaar na de ramp. De dagen van herdenking zijn aangebroken. Maar we moeten ook aandacht schenken aan wat nog moet gebeuren. NJatuurlijk zijn de plannen niet zo- maar uit de luchc komen vallen Anna Jacobapolder werd od 1 Febru ari van vorig jaar voor de tweede maal getroffen. Of eigenlijk voor de derde maal. Want in 1943 braken de Duitsers er 36 huizen en 3 boerderijen af. Zij moesten een vrij schootvseld hebben voor Bruinisse! Al vlug werd nagegaan of ook Anna Jacobapolder in aanmerking liwam voor door het buitenland beschikbaar gestelde gelden. Voor het wijkgebouw leverde dit vrij spoedig succes op. Uit Zwitserland werd een bedrag van f 10.000.toegezegd. Een steen in de gevel zal de herinnering aan deze royale geste levendig houden. Er werd ook een stichting opgericht. Uitgerekend werd, dat voor het ge hele complex rond f 55.000,nodig was. Er zijn nu onderhandeiinen gaande over de vraag, of o.m. uit het door het Nationaal Rampenfonds be schikbaar gestelde bedrag van rond 1 millioen voor sociaal en cultureel werk in de rampgebieden een deel verkre gen kan worden. De kansen liggen gunstig, niet in het minst, doordat de Stichting zelf met een zeer reëele ex ploitatiebegroting te voorschijn is ge komen. Eind Februari zal bekend zijn. of en zo ja hoeveel gegeven zal worderi Dan zal de bouw direct beginnen. En als alles meeloopt kan de kleuterschool in September starten. VOLLE MEDEWERKING. f)RIE IN één: kleuterschool, wijkgebouw en dorpshuis. In Anna Jacobapolder heeft men de ideale oplossing geko zen. Voor architect L. Beije uit Veere was het een allerminst gemakkelijke opgave, maar hij heeft een plan gemaakt, dat er bést uitziet. Het is een éénver- diepinggebouw met voor elk der delen een brede toegangsdeur. Er wordt naar gestreefd een centrale oliestookinstallatie aan te brengen. Liet gemeentebestuur geeft zijn volle medewerking. In principe is toege zegd, dat de gemeente het bij een juiste exploitatie nog overblijvende tekort voor haar rekening zal nemen. Onderzocht wordt de mogelijkheid van het bouwen van enkele badcellen. Zoals gezegd: het dorpshuis zal een belangrijke rol in de samenleving van Anna Jacobapolder kunnen gaan spe len. Al kan men gelukkig in Anna Jaco bapolder niet spreken van een bran dend jeugdprobleem, toch is het ge wénst de jongelui aan het eigen dorp te binden en hun een gepaste ontspan ning te bieden. Straks zullen de mannen en jongens van Anna Jacobapolder aan de slag gaan om het terrein, waarop het com plex met een inhoud van 900 M3 ver rijst, bouwrijp te maken. De vrouwen gaan een bazar organiseren voor de inrichting van de keuken. Zij zorgen ook voor de vitrage en dat soort zaken. De animo is groot. En door de ac tieve medewerking van ieder zal een geheel ontstaan, dat in de ware zin des woords een bezit van de dorps gemeenschap is! Op 10 Juli a.s. TN het kader van de herdenking van 1 Middelburgs herbouw en herstel heeft de Kon. Ver. „Uit het Volk - Voor het Volk" het plan opgevat op Zaterdag 10 Juli a.s. een grote sprook jesoptocht te organiseren. Er heeft zich reeds een damescomité gevormd, dat adviezen en richtlijnen zal geven en de optocht in samenwerking met het bestuur zal voorbereiden. Circulaires zijn gezonden aan alle buurtverenigingen, aan de sportvere nigingen. aan de padvindersgroepen, aan „Kinderzorg" en ook aan alle scholen. De laatste sprookjesoptocht in de Zeeuwse hoofdstad werd in 1930 gehouden en toen deden 1000 school kinderen mee. Er wordt nu een zeker niet minder groot succes verwacht. Het is de bedoeling, dat de optocht tweemaal, 's middags en 's avonds door de straten zal trekken. „Uit het Volk - Voor het Volk" stelt fraaie prijzen beschikbaar en wil de dag op feestelijke wijze besluiten. Waar schijnlijk zullen de verschillende Zeeuwse tamboers- en pijpercorpsen des avonds op de Markt een taptoe geven. HEBBEN WIJ HEN VERGETEN (II) Ondergetekende betuigt hiermede zijn instemming met het ingezonden schrij ven: „Hebben wij hen vergeten". Hij heeft ook zo'n zorgenkind in zijn gezin, n.l. een meisje van 27 jaar. On dergetekende heeft ook dezelfde klacht als de vorige schrijver, n.l. er wordt in zulke gevallen te weinig hulp geboden. In geen enkele sociale wet wordt aan deze kinderen enige aandacht besteed. Wel moet echter premie enz. tot het volle bedrag worden voldaan. De enige, die nog tegemoet komt in dergelijke ge vallen, is de heer inspecteur der Belas tingen bij de heffing van loon- en in komstenbelasting. Tot heden is het ech ter te weinig. Daarom nog eens een drin gend verzoek om meer belangstelling om te voorkomen, dat die kinderen blij vend door ons worden vergeten. Breda. C. B. DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 HILVERSUM I. 402 METER. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nws.: 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Geestelijke lie deren; 9.25 De groenteman; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 V. d. zieken; 11.30 Sopr. en piano; 12.00 Hammondork.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Pia noduo: 13.00 Nws.: 13.15 Meded. en gram. 13.30 Dansmuz.; 14.00 „Wij ontdekken Amerika", cans, met muz.; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Rep. of gram.: 17.50 Mil. caus.; 18.00 Nws.; 18.15 Piano spel; 18.25 Paris vous parle; 18.30 R.V.U.: ..Beroemde figuren uit de wereldlitera tuur'- door Dr A. Saalborn: „Ahasverus, de wandelende Jood"; 19 00 V. d. kind.- 19.05 Fanfare-ork.; 19.30 Omr. ork. en vertelster; 20.00 Nws.; 20,05 Gevar. progr.; 21.35 Lichte muz.; 21.55 Meded.; 22.00 Comm. uit Berlijn; 22.05 Amus. muz.; 22.45 Buiten 1. 23.00 Nws.; 23.15 New York calling; 23.20-24.00 Amus. muz. HILVERSUM II. 298 METER. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws.; 8.20 Lichtprocessie en Hoogmis; 9.45 Gram.; 10.00 V. d. kleu'ers; 10.15 Gram.: 10.35 Idem; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Gram.: 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Katholiek nws.: 13.20 Amus. muz. 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Gram.; 15.00 Blarskwint.; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekc&lof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.j. v. d. Walle: „De Ne derlandse Antillen in klanken": 18.00 Dansmuz.; 18.20 Sportpraatje; 18.30 V. d. jeugd; 18.52 Ren.; 19.00 Nws.; 19.10 Koor zang; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.- 20.25 De gewone man; 20.30 Pianotrio; 21.15 „Ken een haan een ei liggen"; 21.30 Bariton en piano; 22.00 Voordr.; 22.25 Kamerork.; 22.45 Avond gebed en lit. kal.- 23.00 Nws.; 23.15 Rotter dams Philh. ork. en solist; 23.45-2-VOO Gram. BRUSSEL, 324 ETER. 11.45 Gram.; 12 30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.00 V. d. jeugd; 15.30 Kamerkoor; 16.00 Gram.; 17.00 Nws 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 V. d. jeugd; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Verz. progr.; 20.15 V. d. vrouw; 21.00 Operamuz.; 22.00 Nws.; 22.15 Pianorecital; 22.45 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 METER. 12.00 Omr. ork.; 12.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20 Gevar. muz.; 14.45 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.: 17.15 Verz. progr.; 18.30 Omr. koren 18.45 en 19.15 Gram.: 19.30 Nws.; 20.00 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Omr. ork., koren en sol.; 22.55 Nws. „Pardon. Ik wilde u niet aan het schrikken maken. Ik zei uw bediende, dat ik de weg wist. Ik hoop. dat u het niet er vindt". Rodney Jones stond op. „Ik ben niet geschrokken, maar je lijkt wel te zweven", antwoordde hij. Hij sprak de waarheid niet. Hij was erger geschrokken dan men zou ver moeden. maar hij wilde het niet laten blijken. Hij trachtte integendeel zijn gedachten ie verzamelen. Hij wist, dat Philip Lioe niet gekomen zou zijn, als hij er geen bepaalde reden voor had. „Ga zitten", nodigde hij uit. „Wil je iets drinken?" Philip Lioe schudde lachend het hoofd. „Ik drink nooit. Stoor ik u? Dat spijt me. U kunt zeker wel raden waarom ik hier kom?" Dat was niet moeilijk te raden, maar Rodney Jones ergerde zich, want liet kwam hem voor, of Philip Lioes iet wat uitpuilende ogen zijn gedachten poogden te lezen. ..Helemala niet. Je komst is een onverwachte afleiding. Elk voorwend sel om met werken op te houden is immers altijd welkom". ..Ha. ha!" zei Philip Lioe. „Ja natuurlijk..." Rodney wachtte tot hij verder zou gaan. Philip keek de kamer rond. Zijn blik bleef rustten op het snijwerk van een hoektafeltje en keerde tot Rod ney terug. Hij scheen niet te weten hoe hij beginnen moest en Rodney meende, in een plotselinge ingeving, te weten wat er achter dat ivoorkleu rige gelaat omging. Ondanks het ver schil in ras had Philip Lioe behoefte aan vriendschap. Het kwam Jones \oor of Lioe hem de hand toestak en zijn ogen smeekten, begrijp me toch alsjeblieft. Daarop trachtte hij door huiselijke termen de scheidsmuur te overbruggen. „Hoor eens", zei hij, „ik kom u een tip geven". Het woord tip klonk zonderling op zijn lippen. „Een wat?" Vroeg Dodney Jones. Hij had bijna gelachen, maar beheerste zich nog bijtijds. „Een tip is dat niet een term van jullie krantenmensen? Ik heb gister avond iets gehoord, dat u. dunkt mij. wel zal interesseren en ik geef de tip door. Dat is toch het goede woord? Er gebeuren grote dingen in Nanking. Er zijn algemene troepenbewegingen in het Zuiden. U zult evengoed als ik weten wat dat betekent. Als ik u was. zou ik erheen gaan om eens met Ge neraal Ma te praten". Rodney Jones boog zich gespannen voorover. Hij had al lang een idee ge had, dat in het Zuiden troepenbewe gingen te wachten waren; als dat het geval was, boden zich talloze moge lijkheden, die zelfs tot een burgeroor log konden voeren. Hij vergat de Ne- walls en al de rest in zijn belangstel ling. „Hoe komt u aan dat nieuws?" Philip Lioe verklaarde vertrouwe lijk: „Van een vriend in Nanking. Het is nog niet publiek. Nanking is op net ogenblik de plaats, v,aar je zijn moet. Als a Generaal Masprak..." „Niemand xrijgt Ma te spreken. Dat heoben wij elk op onze beurt al tienmaal geprobeerd. Dacht je. dat ik hier zou zitten als ik Ma te spre- kPr kon krijgen? Dacht je dat ik niet heel goed wist dat we niet allemaal weten dat er ach'ei de schiemen iets voorvalt! Ergens het land in. is Ce een of andere generaals oezig. Nee. ik zou hier met zitten, ais er een katis was om Ma te ontmoeten." Philip Lioe liet zijn stem dalen, doch ook zijn gefluister verried een zekere gretigheid, die Jones ineens wantrouwig maaktke. „Wilt u werke lijk generaal Ma ontmoeten?" ..Reken maar!" antwoordde Jones. Er was ergens nieuws. Hil voelde het en voor nieuwtjes was hii juist hier „Ik zou iedereen daar willen ontmoe ten die mij wat kon vertellen". Philip Lioe liet zich achterover in zijn stoel vallen. „Als u vanmiddag de trein naar Nanking neemt, dan heb ik vrienden, die ervoor zullen zorgen, dat u de ge-1 neraal te spreken krijgt. Hij zal u een exclusief interview toestaan, dat be loof ik u, als u vanmiddag nog naar Nanking gaat". Jones' gedachten werkten die och- tend vlugger dan gewoonlijk. Een plot selinge inval deed zijn geestdrift be koelen. Hij besefte, dat men niets voor niets krijgt en dat hij op het punt stond om Philip Lioe in de kaart te spelen! Philip Lioe wenste zo vurig dat hij naar Nanking zou gaan. dat hij de drang ervan kon voelen. Philip had zijn vreugde niet geheel kunnen verbergen. Ineens wist Rodney Jones, dat Philip hem uit Peking weg wilde hebben. „Dank je", zei Jones. „Dat is heel vriendelijk van je, Lioe". Hij koos zorgvuldig zijn woorden, terwijl hij een sigaret nam. Er was nog steeds een kaart, welke hij kon uitspelen om te zien ol hij goed ge raden had. „Vreemd, hoe alles in paren komt. niet? Ik had vanmorgen al van je ge hoord. Mr. Newall was zoeven hier" Hi.i sprak de woorden terloops uit! met een wjlk sigarettenrook ertussen, maar hij had genoeg gezien. De ge laatsuitdrukking van de jonge Chinees wijzigde zich niet, maar de handen maakten een lichte beweging. „O. dat wist ik niet. Was meneer Newall hier?" „En hij had het over jou", vervolg de Rodney Jones effen. „Hij zei zeer vleiende dingen over je. Hei zei. dat jij in Ho Hsicn antiek porselein wist. Hij is van plan. om met je daaiheen te gaan en hij wilde mij mee hebben" ..Misschien heeft hij over me ge sproken?" vroeg Rodney achteloos. „Hij heeft je misschien gezegd, dat het aar diger was als ik meeging". Philip Lioe schudde glimlachend het hoofd. „Integendeel. Hij heeft er met geen woord van gerept, oude jongen". Beiden wisten, dat dit een leugen was. „Niet. dat ik er ernstig over gedacht heb om mee te gaan", vervolgde Rod ney Jones. Philip Lioe's vingers tril den ten tweedemale. „Ik waardeer je komst hier nog zoveel te meer. omdat ik niet het minste plan had om mee te gaan". De woorden klonken heel vriende lijk. maar elk hunner voelde de ver borgen betekenis. „Natuurlijk", vond Philip Lioe: „voor u zou het de moeite niet lo nen en u hebt geen tijd..." „Natuurlijk niet. Ik hoop. dat je van de betekenis der onderneming doordrongen bent. Is de weg naar Ho Hsicn veilig?" Philip Lioe lachte vrolijk. „Laat ons opiecht zijn. heel begrij pelijk. bezorgd, maar u kunt werke- ke,ijk gerust zijn. Het is een gemak kelijke en aangename reis en u moet er niet langer over tobben. De gene raal die in Ho Hstcn het oevel voert, is een krachtige persoonlijkheid. Hij zal ei voor zorgen, dat alles veilig is" Rodney stal: een nieuwe sigaret op. Hij combineerde in gedachten allerlei dingen, die hem ter ore waren geno men tot een bepaald geheel. „Gene raal Woe? Is dat degene, die dat por- celein ontdekt heeft?" Philip Lioe lachte onschuldig. „Hij heeft het heel toevallig gevon den". „Is hij een kenner van poscelein?" Philip Lioe glimlachte weer. „Mis schien niet. Maar de vorige eigenaar is liet., of liever gezegd, was het". Rodney staarde een poosje zwijgend naar zijn sigaret, terwijl zijn gedach ten vaster vorm aannamen. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3