West Z.-Vlaanderen zorgt voor cultuur en ontspanning Z-.VLAANDEREN Het oude telefoonboek Hoe staat het met de zaak van Pater Titus Brandsma? Walcheren ZuidmBeveland M. A. VAN VARIK een kwarteeuw directeur van „W alcheren' RHEUMATIEK 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 Katholieke vereniging groeit langzaam maar zeker Gesprek met voorzitter Drs Mornout Cts5annfngVe(KnVSC.f).)nI' Kath°'ieke Vereni^^ en n Bont programma Hengstenkeuring te Hulst K.N.P. doet mee aan Staten-verkiezingen DE drie vierjarige kregen ook drie Kon. Ned. Schouwburg Antwerpen-Gent JUBILEUM IN DE ZUIVELWERELD Kapelle en Wemeldinge hadden geen water GOEDE «START voor Zeeuwse collecte SPIT, ISCHIAS AXEL Geldswaardige papieren tussen bladzijden Oproep tot het verstrekken van mededelingen MIDDELBURG GOES VLISSINGEN BERGEN OP ZOOM STEENBERGEN ROOSENDAAL Zo'n politieverordening toch R, K. Raadsfractie over volksgezondheid AGENDA HEDEN MORE, EN 9 'pOEN WE op 22 November 1953 de toneelvoorstelling van de „Sint Joseph's Ghesellen" uit Hulst bijwoonden in de „Katholieke Kring" te Oostburg, constateerden we. dat deze deel uitmaakte van de jaarfeest viering van een voor ons tot dan toe in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Daar we niet beter wisten, of alleen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen was een dergelijke vereniging rijk, hebben we ons tot de voorzitter drs G Mornout gewend. Na een gesprek met hem bleek, dat de K.V.C.O.. in West-Zeeuwsch Vlaanderen reeds een bloeiende vereniging was. Bil* dit kwamen vele andere dingen aan het licht cn naar onze mening verdient deze Katholieke vereniging meer bekendheid. woond van „La Traviata", de avond, die verzorgd werd door Kees Pruis met medewerking van Cas Rus. een lezing over ..Oude Cultuurstad. Brug ge", en zeker niet te vergeten „de Pannekoekenfuif". En als we dan het hele afgewerkte programma hebben ingezien, staan we stom van verba zing, als we te horen krijgen, hoe ge ring de kosten per lid per avond zijn gebleven. Daar komt nog bij. dat de boeken konden worden afgesloten met een batig saldo. TOEKOMSTPLANNEN f)E K.V.C.O.. die zich tot doel stelt. de jeugd van West Zeeuwsch- Vlaanderen in Katholieke geest cul tuur en ontspanning te brengen, werd 30 October 1952 opgericht te Oost burg. De vereniging zou interparochi eel gaan werken. Hierdoor kwam de jonge vereniging in December 1952 in contact met een gelijk gerichte groep in Sluis. Deze grote groep heeft zich als geheel aangesloten, wat het moge lijk heeft gemaakt, de vereniging draaiende te houden. Een bestuursverkiezing gaf de vol gende uitslag: voorzitter, drs. G. I. Mornout, vice-voorzitter, de heer F. A. Gevaert, secretaris, de heer F. A» de Pauw, penningmeesteresse, mej. A. Boerbooms, in welke vorm het nu nog zitting heeft. Behalve dit hoofd bestuur, dat de algemene leiding heeft, is er in elke parochie een pa rochieel bestuur, dat de belangen van de vereniging behartigt en zorg draagt voor het innen van de contributie. HET DOEL F}E vereniging staat open voor alle jóngeren, van 17 jaar en ouder, waarvan verwacht mag worden, dat Opvallend goed exemplaar onder driejarige (Van onze speciale verslaggever Ondanks de koude was er ook te Hulst een zeer goede belangstelling voor de te k De boeren hebben vaak een fijne neus en velen zullen het thans reeds zien aankomen dat binnen afzienbare tijd er een tekort aan paarden is, vooral ook in het buitenland. Die nu reeds zijn kansen weet waar te nemen zal daarvan over enkele jaren de vruch ten plukken! Hulst leverde niet het belangrijkste contingent aan hengsten, hoewel hier onder de driejarige toch een opvallend goed exemplaar school, waarover we straks op de centrale premiekeuring wei meer zullen horen. De driejarige waren overigens nite zo overweldigend: van de zes (zeven aangegeven) werden er slechts twee goedgekeurd en wel de bovenbedoelde zwartschimmel Guido uit de kleus d. Churchill v. d. Schaapshoeve, gefokt door Fr. Adr. Renne te Prinsenbeek (N.-Br.), eig. René A. C. Hendriks te Hulst en Adolf de Nijs te Statenboorri- Clinge; een opvallend goede jonge hengst die door D. A. Timmerman te Kattendijke is aangekocht. Ook werd goedgekeurd de bruinschimmel Jaap van Berkenhof, d. Leonard van Nico, f.e. B. de Jong te Dubbeldam (Z.-H.), mede-eig. Al. serrarens te Ossenisse. DRIE BEOORDELINGEN zij ernstig zullen meewerken, het ge stelde doel te bereiken. Dit doel hoopt men te bereiken door het organise ren van bijeenkomsten en ontspan ningsavonden en verder door alle andere tot het doel leidende,' geoor loofde middelen. Alle bijeenkomsten kunnen bijgewoond worden door per sonen. b.v. ouders of geestelijken, die uit moreel verantwoordelijkheidsbe sef, ten aanzien van de hun toever trouwden. zich van de gang van za ken op deze bijeenkomsten op de hoogte wensen te stellen. Geestelijk adviseur was tot voor kort kapelaan A. Goosen te Sluis, aan wie de vere niging bij haar oprichting zeer veel te danken heeft gehad. Ais ereleden der jonge vereniging mogen wij vernoemen: deken A. Lie- vegoed en rector Th. de Kroon. De voorzitter vertelde, dat de K.V. C.O. wel eens wordt gezien als dans club. Er worden wel dansavonden ge organiseerd, waarbij dan volgens het reglemen, altijd een voor de leiding verantwoordelijk persoon aanwezig moet zijn. Maar als we het algemeen verslag inkijken, zien we wel dat dansen toch lang niet de hoofdscho tel vormt van het rijk gevarieerde programma, dat de K.V.C.O. reeds heeft geboden. VEELZIJDIGE ACTIVITEIT YY/AT de plannen betreft, kon de voorzitter ons al mededelen, dat half Februari een lezing zal worden gehouden door burgemeester v. Don gen en eind Februari de carnavals viering plaats vindt. De vereniging telt nu meer dan 80 leden, wat voor West Zeeuwsch- Vlaanderen wel aan de lage kant is. Dit ledental kan en moet dan ook omhoog, om het culturele en niet in het minst het ontspanningspeil in ons landje op te voeren. Bovendien kun nen de kosten per lid per avond dan, volgens de voorzitter, nog minder worden. Voor ons staat vast, dat dit een prachtige vereniging is, waaraan de hele Katholieke jeugd van West Zeeuwsch-Vlaanderen lid zou moeten zijn. We wensen dan ook, dat de slag zin: „Ieder lid brengt één nieuw lid en twee donateurs aan", succes mag hebben, tot groei en bloei van de K. V.C.O. p\E Katholieke Nationale Partij zal deelnemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in Noord- Holland, Gelderland en Noord-Bra bant. Het nieuwe partijbestuur is als volgt samengesteld: voorzitter Ch. J. I. M. Weiter, leden: prof. dr W. L. G. Lemaire te Nijmegen, J. Zwarts te Scheveningen, A. E. Duynstee te Maastricht, Th. Ederveen te Haarlem, J. P. van de Griendt te Zwolle. H. J. M. Hendriksen te 's-Gravenhage, Th. Spoelder te Breda en A. de Wolf te Heemstede. verschillende beslissingen. In K werd opgenomen de bruinschimmel Luc van Alstein. de Karei van Cer tain. f.e. P. J. Boënne te Graauw. Goedgekeurd werd de vosschimmel Herder van de Schaapshoeve, d. Gui do van Melo, van Al. Serrarens te OS- senisse. gefokt door A. Bax Gz. te Ze- venbergschenhoek (N.-B.) en num mer drie werd afgekeurd. Dan waren er drie oudere K-heng sten. van welke voor vier jaren goed gekeurd werd de 16-jarige vos Albert van 't Westland, d. Clairon de la Lys van Jos F. de Wael te Hulst fokker H. A. Koopman te Steenbergen. Goedgekeurd voor 1954 werden de zesjarige vos Antoon van Strijen, d. Antoon van Berkenhof van H. de Maat te Stoppeldijk, gefokt door D. L. Kluifhooft te Strijen (Z.-H.) en de zevenjarige vos Nico van Terhole. d. Clairon de la Lys. fokker-eig. René Cornelissens te Terhole-Hontenisse, post Kuitaart. ETR zijn 16 bijeenkomsten geweest, waarvan 5 culturele avonden, 5 dansavonden, 5 algemene ontspan ningsavonden en 1 culturele avond, gecombineerd met ontspanning, waar aan ieder met genoegen terug denkt. We kunnen b.v. noemen de reizen naar de Opera in Gent, waar onder andere een voorstelling werd bijge- nuari. TAE KON. NED. Schouwburg te Ant werpen geeft tot en met Donder dag een toneelspel van Louis Ver- neuil, genaamd Mijnheer Lamberthier, dat in 19 talen werd opgevoerd. Monsieur Lamberthier is de derde man, die niet ten tonele verschijnt. Toch speelt hij een zeer grote rol in het huwelijksieven van Maurice en Germain, want hij, de oude multi- millionnair, staat als een dwingeland hun geluk in de weg. De chantage, die hij op Germaine uitoefent, leidt tot de misdaad, tot vernietiging van hun huwelijksleven. Voor de bespreking van „Gewijde handen", het spel. dat in de K.N.S. te Gent wordt vertoond, verwijzen wij naar onze editie van Zaterdag 23 Ja- .n STUK LEVENSWERK LIGT BESLOTEN TUSSEN 4 EN I6U2 MILLIOEN KG. MELK V/ANDAAG precies een kwarteeuw geleden deed een nieuwe di recteur zijn intrede bij de Coöp. Stoomzuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg. Het was de heer M. A. van Varik, die naar zijn geboortestad terugkeerde na zijn sporen al te heb ben verdiend als directeur van een melkfabriek in Dieren. Hij heeft „Walcheren" groot ge maakt en, natuurlijk gesteund door zijn bestuur en zijn personeel, de melkfabriek van een in organisatori sche en financiële moeilijkheden ver kerend bedrijf in 1929 door zijn grote deskundigheid doen uitgroeien tot wat zij nu is: de na Tilburg grootste melk inrichting in het Zuiden des lands. Tussen die vier millioen kg. ontvangen melk in 1929 en die bijna 16 'i mil lioen van het vorige jaar ligt een heel levenswerk van de heer van Varik be sloten. GESTEGEN VETGEHALTE Nét was het in 1926 voor drie ton ge kochte bedrijf schuldvrij. Nu kon op nieuw worden begonnen. De fabriek werd herbouwd en vergroot, gemoder niseerd en van de nieuwste machines voorzien. Zij kan nu 15.000 liter melk per uur verwerken. En er zijn ruim 50 mensen in dienst. Om nog enkele spekende cijfers te noemen: in 1926 werd 1.9 millioen liter losse melk verkocht, het vorige jaar 7.3 millioen. De 39.000 flessen gesteri liseerde melk uit 1926 werden er 3.2 millioen in 1953. Melkyoghurt steeg van 5000 tot 1.1 millioen flesjes en pap van 76.000 tot 535.000 flessen. Steeds meer schakelt het publiek van losse melk over op flessenmelk. De verhouding ligt nu ongeveer zó: 60 pet losse en 40 pet flessenmelk. TN DE GEMEENTE KAPELLE is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een brandkraan van de waterleiding afgevroren. Reeds spoedig na het ont dekken hiervan was een ploeg werk volk van de Waterleiding Mij. Zuid- Beveland aanwezig om het euvel te verhelpen, maar het gevolg was toch dat de bewoners van Kapelle en Wemeldinge geen water hadden, toen zij Zaterdagmorgen hun kraan open draaiden. Velen leefden toen in de veronderstelling, dat de leiding was bevroren en men toog aan het werk om de zaak te ontdooien, wat vanzelf sprekend niet gelukte, zelfs niet na twee uur werken met warm water enz. Het water spoot meters hoog uit het lek en het gevolg was, dat enkele woningen, die er dicht bij stonden, met een dikke ijslaag werden bedekt. Dit was werkelijk een fantastisch gezicht en velen hebben er Zaterdag en Zondag een tochtje over de Goese- straat voor over gehad om het te zien. Zaterdagmorgen om ruim tien uur begonnen in Kapelle en Wemeldinge de kranen weer te lopen. Gift van 1000 J"AE VERSCHILLENDE Verzekerings maatschappijen, welke te Middel burg hun zetel hebbei deponeerden op het bureau der Stichting Zeeland een gift van f 1000 voor de Zeeuwse collecte, welke deze maand voor de jeugd gehouden wordt. OPENBARE WEG WERD IJSBAAN FNOORDAT een buis van de water- leiding sprong, kwam Zaterdag- dagmorgen te Kapelle een deel van de openbare weg blank te staan en was spoedig in een ijsbaan veranderd. Veiligheidshalve werd het verkeer omgelegd." Dienstcommissie P.Z.E.M. "TOT lid van de Dienstcommissie der P.Z.E.M. werden gekozen de heren C. Bartelds, L. I. Bruynooge, Jac. Ha melink, J. van Hese, J. Huser, J. A. Poerstamper. G Sanderse, A. P. van der Stel en P. J Willemse. (Advertentie) en andere kwalen, veroorzaakt door urine zuur, worden met opvallend succes bestre den door de DUO-FORMULA-behandeling. Deze behandeling met dubbele werking verdrijft pijn en stijfheid en zuivert tevens het bloed van overtollig urinezuur, dat zich in de vorm van scherpe kristallen in de weefsels en zenuwvliezen heeft vastgezet. Verlies geen tijd en vraag vandaag nog om inlichtingen aan DUOFORM, 50, Gray's inn Road, kamer 13, London W.C. 1, Engeland. Sluiskil FEESTAVONDEN Het tweetal feestavonden, dat de R.K. Fanfare in het Parochiehuis heeft verzorgd, is ten volle in de smaak ge vallen. Beide avonden was het Paro chiehuis geheel bezet met donateurs en begunstigers. Dhr. Hallegraef heette ais voorzit ter de aanwezigen welkom en bracht dank voor de steun die de fanfare in het afgelopen jaar mocht onder vinden. Hij sprak zijn spijt uit over het feit dat bepaalde machten de af werking van de kiosk tegenhouden cn dat niet te voorzien is wanneer een kap de tent zal sieren. Het voorstel om fl. 350,die destijds voor de kap waren bijeengebracht, te besteden voor andere muzikale doeleinden, werd met een applausje begroet. Na openings lied en openingsmars was het de beurt aan enkele gasten en leden om een bont programma te verzorgen. Niet minder dan een 120 prijzen w.o. 1000 kg. cokes werden verloot. De opbrengst was ter dekking van de onkosten van de beide avonden. Het 2e gedeelte na de pauze werd in een eveneens vlot tempo afgewerkt. Nadat de voorzit ter nog eens speciaal de medewerken den en niet minder de neringdoenden voor hun gewaardeerde hulp had be dankt werd onder luid applaus de feestavond gesloten. Sas van Gent DE AQUARIUMCLUB. In de zomer van 1950 gingen enkele minnaars van tropische visjes er toe over om de aquariumclub „De Natuur in Huis" in het leven te roepen. Aan vankelijk was het de bedoeling, dat deze club een onderafdeling zou'vor men van de aquariumclub te Terneu- zen, omdat het aantal deelnemers te gering was om een zelfstandige ver eniging in stand te houden. Toen men echter van Belgische zijde en voorna melijk van de Belgische grensgemeen te Zelzate kennis kreeg van deze plan nen. kreeg men een verzoek om ook de in deze laatste plaats wonende aquarum-bezitters in het verenigings verband op te nemen. Deze gelegenheid werd natuurlijk aangegrepen. Naast geregelde bijeen komsten heeft men jaarlijks een feest- vergadering, waarop films worden vertoond, welke voor de leden van belang zijn, terwijl verder excursies worden georganiseerd. Zo heeft men o.a. reeds een bezoek gebracht aan de diergaarde Bi ij dorp in Rotterdam en aan een tentoonstelling in Gent. Het bestuur van de aquarium-club is momenteel als volgt samengesteld: voorzitter: C. B. Poppe, secretaris penningmeester: K. Hamelink,, leden: P. Goossen, allen Oen uit Sas van Gent en de heren De Vos en van Haele uit Zelzaete (B.) T'OEN de heer van Varik directeur werd. was het de gewoonte de melk gewoon per liter te kopen. In 1932 werd het systeem van uitbetaling naar gehalte ingevoerd. Er zat een flinke opklimming in: het vetgehalte was in 1932 3.13. acht jaar later 3.37 en nu is het 3.72 pet. Tijdens de inun datie van Walcheren werd veel vee afgevoerd. Nieuw vee werd gekocht en het is zeker niet in het minst de ver dienste van de jubilaris geweest, dat tegelijk de sanering, de vrijmaking van t.b.c. van de veestapel werd aan gepakt. De reageerders werden met fi nanciële steun van de fabriek opge ruimd en Walcheren had een mooie primeur: een practisch t.b.c.-vrije vee stapel. GEBOUWEN QVER de bedrijfsgebouwen zou een w apart verhaal te schrijven zijn. Zij werden in 1944 zwaar beschadigd door granaten en door het zoute wa ter. Dat betekende een zware slag. i i 4 i i 4 i 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 r\E OUDE interlocale telefoon- gidsen zullen gaan verdwij nen en vervangen worden door nieuwe, die volgens een ander (veelomstreden) systeem zijn samengesteldDoch over dat systeem willen wij het hier niet hebben. We willen u slechts de raad geven, het oude telefoon boek eerst nog eens te doorbla deren, alvorens u het wegdoet. Heel veel telefoonboeken blij ken namelijk voor ietwat slor dige mensen, bewaarplaatsen voor geldswaardige papieren te zijn. Dat is in New-York, waar ieder jaar een nieuwe (en lij vige) telefoongids wordt ver spreid, gebleken. De telefoon centrale in die stad was gewoon om de oude boeken, die werden ingeleverd zonder meer te ver nietigen, maar enkele jaren ge leden kwam een van de ambte naren op de gedachte de ingele verde boeken eens te laten doorsnuffelen. Het is ongelofe lijk, welke schatten men tussen de bladzijden aantrof! In één boek vond men bijvoorbeeld 4120 dollar in bankbiljetten! Duizenden geldige postzegels kwamen te voorschijn, maar ook gestempelde postzegels, die een grote waarde vertegenwoordig den en die kennelijk door non chalante verzamelaars zolang in het boek waren gelegd. Naast brieven, kwitanties en cheques vond men zelfs een testament dat door een notaris was krachtigd en waarin werd be schikt over een vermogen van 100.000 dollar! Stel u echter de verbazing voor van de mensen, die de te lefoonboeken moesten onderzoe ken, toen ze de tekeningen en plannen van een belangrijke uitvinding in een telefoonboek vonden. De man aan wie de uitvinding toebehoorde, kreeg zijn eigendom natuurlijk terug, maar evenmin als de man aan wie het testament toebehoorde, kon hij zich herinneren hoe de pa pieren in het telefoonboek te recht waren gekomen. Het onderzoek leverde een rijke oogst op van lommerbrief jes, ambtelijke stukken, ma nuscripten, loten, en duizenden andere waardevolle papieren. De mens is vergeetachtig.... 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 be- J 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t t 4 4 4 4 4 Plit is de vraag, welke mij overal wordt gesteld. Zij wijst op de grote belangstelling voor deze mooie zaak. Ik zal er u iets van vertellen. Het is niet zo eenvoudig als men zich voorstelt. Meer dan 15 maanden zijn we bezig geweest am alle geschriften van, over en aan Pater Titus in 22 rubrieken ordelijk in een archief on der te brengen. Maar tijdens deze werkzaamheden groeide de verering op waarlijk won derbare wijze. De steeds rijker bin nenstromende correspondentie verde len we in „Karna Sailctitatis" (de faam der heiligheid) en „Gebedsverhorin gen" (hieronder vallen alle door zijn voorspraak verkregen gunsten van welke aard ook). Deze heide vormen een reeds respectabel dossier. Verder kwamen en komen nog steeds aan vragen binnen voor lezingen om daar door de persoon van Pater Titus be ter te leren kennen. Qp zoveel bijkomende werkzaamhe den hadden we niet gerekend en het is steeds een grote rem op ons hoofd werk: de samenstelling van de „Stel lingen en artikelen", nodig voor het Proces. Doch gelukkig hebben we goe de hulp gekregen. Twee mijner mede broeders zijn ijverig bezig het leven van Pater Titus na te gaan om het vervolgens in de vorm te gieten van deze „Stellingen en Artikelen". Zijn we hiermede klaar dan kan ook het proces beginnen. En het is juist in deze zaak, dat wij ook uw hulp nodig hebben. Het „leven van Pater Titus" moet in een helder licht komen te staan. Zijn meer dan gewone deugdbeoefening moet duidelijk kunnen worden bewe zenen in de gevallen waarin dat nodig mocht zijn moet bovendien zijn „heldhaftigheid" blijken. Welnu, hoe meer levende getuigen wij kunnen aanvoeren, hoe gemakke lijker dit alles zal kunnen worden be wezen. En die levende getuigen zijn er. Er zijn er zelfs velen, maar ze zijn het zichzelf niet bewust. Velen zijn er immers die Pater Titus tijdens zijn leven heel goed hebben gekend en dikwijls met hem in contact zijn ge weest, die van zijn „meer dan ge wone deugdbeoefening", ja die zelfs van zijn „heldhaftigheid" getuigen zijn geweest en stoffelijk of geestelijk profijt hebben getrokken en zich niet bewust zijn dat zij nu voor ons van grote betekenis zijn, nl. „levende ge tuigen". NOG MEER GETUIGEN Geslaagd De heer E. de Kort slaagde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen voor het candidaatseenomen oude letteren. Boschkapelle men; voor hen geldt dit woord dus niet. Maar er zijn nog vele anderen die ons nooit iets over Pater Titus hebben gemeld en die toch waarde volle inlichtingen kunnen geven over zijn leven en werken, over zijn deug den en misschien ook over zijn men selijke fouten. Velen zullen er zijn, die, doordat zij meermalen het geluk hebben gehad met de persoon van Pater Titus in contact te zijn geweest, onder Gods genade hun eigen zieleleven hebben weten te verrijken, maar dit juist on der invloed van het zo rijke zielele ven van die eenvoudige, vrome pries ter, Pater Titus. Al deze mensen kunnen ons nu helpen en kunnen hun deel er toe bijdragen het Proces zijner Zaligver klaring te bespoedigen. Geeft u mij uw adres op, dan kunnen wij ons met u in verbinding stellen om dan in een gemoedelijk en vertrouwelijk, zo nodig geheim-blijvend onderhoud waardevolle gegevens van u te ont vangen. Op al deze mensen doen wij een beroep van welke rang of stand zij ook zijn. En omdat pater Titus steeds „alles voor allen" heeft willen zijn mogen wij zonder enige bedenking zeggen: „In alle rangen en standen zijn er mensen, die getuigenis kunnen geven dat Pater Titus is geweest een man van „meer dan gewone deugd beoefening". Laat eens wat van u ho ren. Mijn adres is: P. P. STARMANS, Vice-Postulator, „Carmel" Doddendaal 20, Nijmegen JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER" De vereniging van varkenshouders „Helpt Elkander" hield in café Vonk haar jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris en de penningmees ter bleek, dat deze vereniging nog steeds een bloeiend bestaan leidt, hoewel het laatste jaar een nadelig saldo van ongeveer f 300 te zien gaf. Speciaal de kosten voor de veearts lagen aan de hoge kant. In verband hiermee stelde het bestuur voor om deze kosten in de toekomst voor re kening van de verzekerde te laten en daarentegen de uitkering te verhogen tot f 1.50 per kg. Met deze maatregel konden de leden zich in meerderheid verenigen. De contributie bleef ge handhaafd op f 0,50 per maand. In kas is momenteel een bedrag van on geveer f 4000. De aftredende leden van het bestuur, de heren P. van Leu ven en G. de Schepper, werden bij acclamatie herkozen. Teerdag. De duivensociëteit „Met Moed Vooruit" hield in het club gebouw bij de heer P. Vonk haar TN de afgelopen jaren hebben ver scheidene personen ons reeds hun oordeel over Pater Titus doen toeko- Nieuw Schouwen-Duiveland vergaderde TN de jongste vergadering van de Stichting Nieuw Schouwen Duive- land werd medegedeeld dat over veer tien dagen autoverkeer over de Bllok- weg zal kunnen worden toegestaan, daar dan de opritten bij het voorma lig calé de Oude Tol onder Schudde- beurs in orde zullen zijn gebracht, wat het verkeer door Duiveland naar Schouwen aanmerkelijk zal ontlasten. Met ingang van 1 Februari zal de Krammer", de veerboot met kopla- ding. dienst gaan doen tussen Zijpe en Anna Jacoba Polder. Aan Landbouwherste! zal verzocht worden die sloten schoon te maken waarin wellicht nog slachtoffers van de ramp zullen kunnen worden gevon den. Het betreft voornamelijk sloten in de naaste omgeving van de Ram- paartsedijk. tussen Oosterland en Nieuwerkerk. jaarlijkse teerdag. Traditiegetrouw verliep deze dag weer op gezellige wijze en bleef tot laat in de avond de stemming er goed in. Sluis Geslaagd Voor het te Utrecht ge houden candidaats examen medicij nen. slaagde de heer F. E. V. van Hootegem alhier. Zelzate WERELDRECORD ACCORDEON- SPELEN Als Michel Verbist uit Zelzate 5 Fe- buari aan zijn poging om het wereld record langdurig accordeonspelen op zijn naam te brengen zal beginnen, zal hij het niet gemakkelijk hebben. Thans is n.I. bekend geworden, dat door Germane Dujardin uit Ronsse dit we reldrecord, waarvan de houder de heer Florcnt Sadones uit Nedereenaeme was, is gebroken met een speeltijd van 77 uur 25 minuten. Doch ook Du jardin heeft het record niet lang in zijn bezit mogen hebben, want een dag later werd dit weer neergehaald door een Gentenaar, die het 80 uren lang wist vol te houden. Lamstcaarde Teerdag. Het fanfare-gezelschap „Vrijheid Eendracht" hield zijn jaar lijkse potverteerdag. Verschillende le den-caféhouders werden bezocht, ter wijl het diner werd aangeboden in het sociëteitsgebouw café Al. van Driesche. Dat het bij deze muzikale mensen er gezellig naar toe ging behoeft wel geen beoog. (Advertenties) DE JEUGD STREED OM PRIJZEN Door de goede zorgen van Ijsver maak kon Zaterdag op de Westvest een schaatswedstrijd worden gehou- voor de jeugd. Niet minder aan 270 jongens en meisjes, verdeeld over 8 categorieën van 7 tot 16 jaar. bonden de ijzers onder en de strijd aan. Van 2 tot 5 uur was het een vrolijke ge schiedenis op het wedstrijdterrein en menig knaDpe prestatie werd beap- plaudiseerd. De prijsuitreiking had om half zes plaats in café Baarcnds. Een der bestuursleden van Ijsver maak had kans gezien bij de winke liers een schat van prijzen los te krij gen. welke onder de 75 kampioenen eerlijk verdeeld werden. De eveneens geschonken tractaties in de vorm van sinaasappelen, chocolade en koek, wa ren tijdens de yedstrijden al rond gedeeld. Bij de oudste jongens werden de hoofdprijzen gewonnen door J. Reijer- se. A. Veerman, H. Kampman en P. van Breemen en bij de oudste meis jes door Riet de Koster en Dinneke Donner. s-Heerenhoek IJSSPORT Ook hier ter stede heeft het week einde aan hen die van ijssport houden alles gegeven wat zij konden begeren. Hoewel de wind zeer scherp was, wa ren de banen alle zeer druk bezocht en ook in de avonduren werd op de verlichte banen buitengewoon druk gereden. De vesten langs de singels, rondom de stad. waren ideale banen, op enkele was muziek o.a. een draai molen en luidsprekers, er waren koek en andere kramen, kortom het was een echt gezellige oud-Hollandse ijs- drukte. Velen waren van buiten ge komen om, of aan de ijssport mee te doen, of de gezellige drukte aan te zien. UITVOERING M.H.B. De Middelburgse HBS-Bond gaf haar jaarlijkse uitvoering in de grote zaal van het Schuttershof alhier. Een meisjeskoor onder leiding van de heer J. Kuiler trad op en mocht zeer veel succes oogsten. Verder was voor de pauze rhythmische gymnastiek onder leiding van de heer J. Wolthers, het geen eveneens zeer in de smaak viel; de muzikale begeleiding was hier in handen van de heer Kuiler. De Ame rikaanse matrozen, die met liedjes optraden, ontmoetten ook zeer veel bijval. Door leerlingen van de eer ste en tweede klassen werd vervol gens opgevoerd: De klok sloeg twaalf een ecn-acter naar Graham-Robert son, waarvan de regie in handen was van de heer Dieperinck. De vertol king kan goed worden genoemd. Na de pauze werd door de oudere leer lingen een toneelstuk in twee bedrij ven opgvoerd. n.I. Zaire, van Voltaire, vertaling van Nolst-Trenité, regie C. Rotmans, coupletten van Charivarius. Dit stuk werd op uitstekende wijze voor het voetlicht gebracht en de spelers hebben zich op prima wijze van hun taak gekweten. Wat vooral opviel waren de mooie costuums en de zeer goede decors. MHB kan op een zêer geslaagde avond, welke met een bal werd besloten, terugzien. UITVOERING „SYMPHONETTE" Bij abuis werd Zaterdag gemeld dat de accordeonver. „Symphonette" haar uitvoering had gegeven in de Jeugd- hoeve; ze had evenwel plaats in de zaal v. Eykeren. Yerseke Nieuwbouw Door de gemeente is aan de fa. Waverijn een stuk bouw7 grond verkocht aan de Margrietstraat Daar de bouwplannen reeds zijn goed gekeurd. zal zeer binnenkort met de FEESTAVOND VAN P.S.V. Non-stop-revue werd volledig succes op ae jaainjkse ieesiavonü van ue I Fouc.fc spou Vereniging nebben de alenaren van Hermaiiuaa getoond dat zi.) niet alleen hun dienst maai ook hun feestavond tot in de puntjes we ten te veizorgen. De voorzitter van roV. de adjuaant A. Dek, opende de avond met een welkomstwoord tot de vele aanwezigen, waaionder de com missaris van politie, de heer C. v.d. Mark, de commandant der reserve politie, vertegenwoordigers van ver. uitgem. diensten. Douane. M.P.. de te lex uit Middelburg en een groot aan tal gepensionneeiaen. In een vlot tem po werd hierna ae non-stop-ievue „Maar dan verschrik je" gebracht waarin hoofdagent Eversdijk zich als een meesterlijke conferencier ontpop te. Samen met agent v. Wingerden wist hij in de sketches de lachspieren in beweging te orengen. Van de ande re zouden wij willen noemen de Me dische Sportkeuring en Een kaartje naar Tudderen. die een groot succes waren. Aan het slot werd het woord ge voerd door de heer v.d. Mark, die ze: het zeer op prijs te stellen dat de ze avond ieder jaar terugkomt. Vol gens hem kwam hieruit de goede ka meraadschap. die in het Vlissingse corps heerst, voort. De avond werd besloten met e-;n gezellig bal. VERGADERING STICHTING RENBAAN „KIJK IN DE POT" De Stichting Renbaan „Kijk in de Pot" zal Woensdag 10 Februari in ho tel „De Schelde" haar jaarvergadering houden. De agenda bevat onder an dere voorstellen tot aanvulling van de plaatsvervangende bestuursleden de heren A. van Riesen en dr. Klip pers, de verkiezing van een voorzit ter en het werkprogramma voor 1954. JAARVERGADERING KABO De afdeling Steenbergen van de Kabo heeft haar jaarvergadering ge houden in cafe C. Baartmans. Bij de bestuursverkiezing wtrden de heren S. Rens en A. van Bergen her kozen, resp. als voorzitter en penning meester. De heer C. P. Koevoets werd gekozen tot commissaris in de vacatu re van C. Basuaanse welke laatste zich niet meer herkiesbaar stelde. Door de voorzitter werd nog bespro ken de grote propaganda-actie der KAB BETJE REGEERT Polyhymnia heeft in zaal „Concor dia" haar jaarlijkse winteruitvoering gegeven voor donateurs en leden. Op geveerd werd het blijspel in 3 bedrij ven „Betje regeert van de bekenue schrijver Henk Bakker. Wegens ziekte van de dirigent kon den ae aangekondigde zangnummers geen doorgang vinden. Het programma werd geopend door Polyhymnia's muziekcluoje. dat on der leiding van de heer de Bruin veel bijval oogstte. Na de pauze werd het vrolijke blij spel „Betje regeert" op uitstekende wijze voor het voetlicht gebracht. Aan het slot van de avond bracht de voorzitter een woord van dank aan de spelers en speelsters voor het gebode- ne, en overhandigde de dames een bloemruiker en de heren een doos si garetten. Feestavond. Donderdag 4 Febru- tri a.s. zal er voor de brandweer, die toont steeds paraat te zijn, al valt er bij wijze van spreken maar een vonk je, een feestavond worden gegeven. £)E SAMENSTELLING van een politieverordening schijnt een moeilijke zaak te zijn, ook in het dal der rozen, waar v^ede en be trekkelijk welvaart heersen. Arti kel 157 van de plaatselijke veror dening luidt: „De vuilnisemmers of andere voorwerpen mogen niet eer der ter lediging worden buitengezet dan één uur voor het ophalen. Zij moeten uiterlijk een uur, nadat zij zijn geledigd door de betrokkene worden binengehaald." Het artikel impliceert, dat ieder een, die een vuilnisemmer buiten heeft staan en dat zijn er nog al enkele volgens de letter van de wet gestraft zou kunnen worden, althans geverbaliseerd. De raad haast zich thans om in de politieverordening op te nemen, dat de op de w e g staande em mers worden bedoeld "TIJDENS een bespreking van de subsidie aan de kruisverenigingen werden in de R. K. Raadsfractie en kele opmerkingen gemaakt met be trekking tot de gelegenheid van het bezoeken van het consulatiebureau voor zuigelingen. Deze gelegenheid bestaat alleen op Dinsdagnamiddag en Woensdagvoormiddag. Meestal is het dan ook zo druk dat met een bezoek aan genoemd bureau verscheidene uren zijn gemoeid, erwijl he ook voor komt, dat buiten moet worden ge wacht. Het komt de raadsfractie voor, dat sommge belanghebbenden zich door een en ander laten weerhouden het bureau te bezoeken. Mede in aan merking genomen, dat door het ge meentebestuur jaarlijks een belang rijke subsidie wordt gegeven, zou de fractie graag zien, dat B. en W. con tact opnemen met de vereniging om te bewerkstelligen, dat maatregelen wtrden genomen teneinde verbeterin gen in de toestand tot stand te brengen UITGIFTE GROND DIEREN BESCHERMING In de Juli vergadering 1953 besloot de gemeenteraad over te gaan tot het uitgeven van grond in erfpacht aan de vereniging „Roosendaalse Dierenbe scherming'" De door de stichting te betalen erfpachtscanon werd daarbij door de raad gesteld op f 2.50 per jaar. G.S. hebben ernstige bezwaren ge maakt tegen een erfpachtscanon a f -2.50 enwel omdat naar hun menng de canon op een zodanig bedrag moet worden gesteld, dat de gemeente geen verlies lijdt. Derhalve wordt in de gemeente raadsvergadering een voorstel behan deld om de canon op f 113,per jaar te brengen. Hoogerhe.ide GOUDEN BRUILOFT Woensdag 10 Februari 1954 zal het vijftig jaren geleden zijn, dat het bouw van 4 woningen worden begon- echtpaar P. Bastiaansen-Clarijs zich nen. in de echt verbond voor de ambtivaar I van de burgerlijke stand te Woens- IJsongeval Bij het uitvoeren van clrecht. Het echtpaar, dat thans woon- enkele figuren op het ijs had bm'ge-achtig is aan de Wouw baan, verkeert ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Mijnheer Lamberthier. AXEL. Gezellenhuis: Thalia met Ex cuseer ik oen mijn zus. Centrum 8 uur: Het Witte Paard. DE KLINGE. Kinema van Dijck. 7,30 uur: Maffia en het noodlottig treur spel. GOES. Grand: De dijk is dicht. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Het licht scheen in de duisternis. ST. JANSTEEN. Patronaatsgebouw, Het dorp der mirakelen. MIDDELBURG. Electro: Roma ore ii. Schouwburg: For men only. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De tijger Akbar. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: The quiet man. VLISSINGEN. Ariënsgebouw, 19.30 u. Vergadering EHBO. Alhambra: Rechter Thomas. Luxor: De schrik van de Tweede Compagnie. meester Willemsen. die een zeer goed schaatsrijder is. het ongeluk te vallen en zijn pols zodanig te bezeren, dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. in een uitstekende gezondheid en het zal hen die dag. gezien ook het kin derrijke gezin, niet aan belangstelling ontbreken. 4NTWERPEN. Kon. d. Schouwburg 8 uur: Mijnheer Lamberthier. HtJLST. Bios-oopgebouw, 8 uur: Ver boden huwelijk. SAS VAN GENT. OVympia-theater, 8 uur; Moeder en kind. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: De avon turen van kapitein Fabian.

de Stem | 1954 | | pagina 2