SIMON OE WIT I De rampzalige watersnood kostte Bergen zijn positie NED. MILITAIR ELFTAL verloor in laatste seconden .AS Jacques Goddet speculeert op „snelle Tour" I.F.A. automobielen K 57 34 45 46 40 49 25 13 Publieke Tribune Garage Huijbregts DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1954 6 V1 AL! rsprong) Zwerftocht door Bergens verleden Achteruitgang van de stad in de zestiende eeuw JAN III STOND MACHTELOOS Hij wilde uit ander mans vaatje tappen Dronken fietser kreeg f 100 boete Ronder zijn naam enz. op te geven, was J. P. te Wemeldinge, na een aanrijding met een wielrijder doorge reden omdat hij meende, dat die ..sufferd" plotseling de weg overstak, zodat er een kleine botsing ontstond. Wat gebeurt er met v. d. Pol NEDERLANDS B-ELFTAL F.C. KöLN Dat is óók wat Ronde vón profs te St. Willebrord VOETBAL IN IJZIGE KOUDE Doelman de Rijk (MOC) in grootse vorm Belgische voorhoede speelde technisch beter Bondselftal tegen Engelse eerste divisie EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN A. C. VERMEULEN BREDA AUTOMOBIELEN Na de 18 prijsverlagingen van vorige week Dadels 2..™ Sperciebonen p#r b.el bl[k Spinazie per h.„ blll< Gelderse worst 19 43-54-62 78 ERWTEN met WORTELTJES ...en verder niet 1 maar 2dikkechocolade EN ZOET! U> 2SI Levensmiddelen- bedrijf Oude Komijnen en jonge Volvette 739-0 ndse CORNED-BEEF lopende rekening- en ing in te leveren by ,s. - Soliede belegging illijke prijs. ;sier, Tramstraat 21e. Het Bestuur. aar prijzen ,boven-de- voorbeeld r is geen be an ook, dat tdan Edab I rol 25 uk 7 ZOALS we in ons vorige artikel zagen, was Jan III van Glymes een internationaal politicus van naam, die echter ook de re gionale belangen van zijn geboortegrond vurig behartigde. Hij was de uiterst bekwame raadsman van de landvoogdes Marga- retha van Savoye, maar ook de actieve bevorderaar van het eco nomisch welzijn van zijn stad. Hij slaagde in het eerste, maar hij heeft niet kunnen verhinderen, dat gedurende zijn regering (1494- 1532) door een noodlottige samenloop van omstandigheden Clio, de muze der geschiedenis ,zich tegen de stad van zijn vaderen JC1 Ocleitlelijtt aan zakt Bergen weg uit het internationale verkeer; tie bloeiende handel verloopt en daarmee de economische belangrijk heid van de toekomstige stad der „markiezen". Nog is de oude Scheide- stad dan niet uit de geschiedenis verdwenen. Vestingwerken en zware bolwerken zullen in de loop van de drie volgende eeuwen de koop mansstad het karakter geven van een militair onneembare vesting van Europese vermaardheid. Maar dat is de stad van Jan III nog niet de feestdag van de stadspatrones, werd elk jaar de kapel versierd en trokken de Bergenaren uit naar het Scheldestrand, een traditie, die lang blijft bestaan, ook al is de kapel later verwoest. DE WATERSNOOD VAN 1530 ENE grote welvaart, die de vijftiende eeuw Bergen bezorgde eiste een sterke verdediging tegen mogelijke aanvallen van de Fransen. Bovendien was daar het feit, dat de vuurwape nen steeds meer gemoderniseerd wer den. Daarom dringt Maximiliaan van Oostenrijk er bij de stadsregering op aan de stad te beveiligen. De magis traten geven aan zijn verzoek gehoor: In 1422 was de „Wouwpoort" opge trokken, in 1483 wordt de „Bospoort" verbeterd en het grachtenstelsel uit gebreid tot aan de haven. De Noord- vest buiten de „Steenbergse"- en de „Verloren Costpoort" door arbeiders uit de dorpen der heerlijkheid in 1489 uitgediept, in 1497 de „Verloren Cost poort" gemoderniseerd. De bevolking was van mening, dat die poort te duur had gekost, vandaar de enigs zins bittere naam „Verloren Cost". Anton Keldermans leidt gedurende de volgende jaren de herstellings- en uit breidingswerkzaamheden aan poorten, torens, bolwerken en wallen. Het ge hele havenkwartier wordt onder zijn leiding ommuurd. Daar verrijzen drie poorten: De „Sint Nicolaaspoort", de „Hampoort" en de „St. Jacobspoort". De andere bestaande poorten heten de „Lieve Vrouwepoort", de „Steen- bergsepoort", de „Verloren Costpoort" de „Wouwsepoort" en de „Bospoort". Tussen deze acht poorten ligt het Bergen van Jan III van Glymes, be grensd door muren, wallen en grach ten. Waar al die poorten gestaan heb ben kan men nu nog duidelijk zien in de huidige plattegrond van onze stad. Plotseling worden de straten daar breder, daar hield de Middeleeuwse verdedigingsgordel op. DE MOLENS, BEGIJNHOF EN ZIEKENHUIZEN verzorgen. Even buiten de Wouwpoort worden voor dat doel enige huizen aangekocht. De mannelijke zieken treffen we aan in het „Sint Willems gasthuis", dat de kapitalist Willem Goelgenensone liet optrekken. Ondanks dit blijft bestaan het „zie kenhuis-probleem". Jan III maakt daar in Maart 1525 een eind aan door op eigen kosten een nieuw ziekenhuis te laten bouwen: het „Sint Elisabeths- gasthuis" op het snijpunt van de te genwoordige Oude Wouwsebaan en de Parallelweg. Hierdoor was het „Sint Maartensgasthuis" in de stad overbo dig geworden. De bedelaars en andere trekkers kunnen voortaan terecht in de Rozemarijnstraat, in het „Rabauw huis", ook „Sint Mertensgasthuis" ge noemd. In de stad zelf stond ook in de „Sint Geertruydtstraat" (nu: Bruinevis) een particulier hofje. In 1515 valt het heer Jan als erfenis ten deel. Hij laat het verbouwen tot „Sint Janshuis". Buiten de stad, aan de zeekant, treffen we nog aan de „Sinte Geer- truydtbronne" met kapel, reeds in ons eerste artikel genoemd. Op 17 Maart |^\E financiële maatregelen ten voor- dele van Antwerpen, de verplaat sing van de lakenstapel van Bergen naar bovengenoemde stad, braken langzamerhand de positie van Bergen als handelsstad. Maar ook de natuur werkte tegen! 5 November 15.30, een Zaterdag nacht, stak bij volle maan, bij laag water, uit het Westen een storm op, die tussen 8 en 9 uur in de ochtend in kracht toenemend, naar Noord-West omliep. Omdat het tevens springtij was, zag men met angst de gevolgen tegemoet. Twee uur voor het hoog water was, sloeg het Scheldewater al hier en daar over verscheidene Zeeuwse en Brabantse dijken. De ge volgen waren ontzettend: Reimers- waal werd van Zuid-Beveland losge scheurd, de meeste polders van West- Brabant tot in het Antwerpse toe ver dwenen in het kolkende water. De mensen waren weerloos. Honderden verdronken, vee en oogst gingen ver loren. Verstoken van technisch vol doende hulpmiddelen moest men het water zijn gang laten gaan. Hectaren land gingen voorgoed verloren. De vaargeulen wijzigden zich zo, dat het voor grote schepen niet meer mogelijk was Bergen te bereiken. Een storm in 1532. twee in 1552, weer een storm 1555. 1557, in 1561, 1563 en 1570 be slechtten de totale ondergang van Reimerswaal en van vele dorpen. Door de loop van dit alles werd Ber gen uitgeschakeld: het dankte zijn op komst en bloei aan de Schelde, maar eveneens zijn verval. Op dat moment telde de stad 10.000 inwoners, eerst na 1900 wordt dat getal overschreden. Antwerpen heeft Bergen overvleu geld, de Honte of Westerschelde is nu door de natuur omgevormd tot de hoofdverkeersweg naar die stad. Voor Bergen ligt er tussen de ja ren 1530—1900 een tijdperk van ver val, van heroïsche krijgsavonturen en geleidelijk aan de eerste tekenen van een nieuwe bloei. JAN SANDERS. (Advertentie) QP de stadswallen stonden verschei- w dene molens. Een bij het Spui, 'n ander bij de Gevangenpoort, de „Sant- molen" in de Zuid-Molenstraat en verderop de „Bosmolen". In het nieu we havengedeelte, bij de „Houwer" verrijst een grote watermolen, die tot 1887 is blijven bestaan. Verlaten we de stad door de „Wouwsepoort" en lopen we in de richting van de „Verloren Costpoort", dan treffen we daar het Begijnhof aan. Reeds lang daarvoor woonden de Begijntjes in de Koevoetstraat achter de kerk, maar na veel beraad slagingen verrijst in 1498 buiten de wallen het Begijnhof, een complex van 53 huizen met een kerk; de huis jes waren voor het merendeel één persoonswoningen, twee grotere dien den als ziekenhuis en school. Zetten we onze wandeling buiten de wallen voort, dan komen we vanzelf b\j de ziekenhuizen. Niet ver van het Begijnhof ligt als in plm. 1400 een tweede complex gebouwtjes: „De La- zarinen", de verblijfplaats van de me laatsen. De verzorging van die onge lukkige pestlijders schijnt niet zo best te zyn geweest. In 1478 sluit de stad een overeenkomst met zusters uit Alk maar om de vrouwelijke pestlijders te (Advertentie) MIJNHARDTJES: sterke^^ bestrijders van kou engriep. Plattegrond van Bergen op Zoom in de 16e eeuw. Het feest ging niet door; f 50 boete Qp 10 Dec. 1953 werd er te Wissen- kerke een zanguitvoering gegeven en een der bezoekers, de banketwer ker-kok J. A. H. v. d. W„ wonende te Groesbeek, doch werkzaam te Wissen- kerke, had op de plaats een fust ge zien en daar hij in Groesbeek een ca fé heeft, herkende hij dit fust direct en begreep, dat het fust of leeg was of gevuld met oude clare. Het laatste bleek het geval te zijn. Door een zij deur rolde hij een vat naar buiten en zette dit op zijn fiets en reed ermee naar zijn barak. Daar werd het fust verstopt onder een stapel rijshout. Lang heeft het er niet gelegen. De politie werd er in gemengd en deze rook alcohol, zodat het niet lang duur de of de eigenaar kreeg zijn vat oude klare terug en degeen die het wegge pikt had een proces-verbaal. P 50 boete of 2 Odagen hechtenis, zei de Middelburgse Politierechter. f oor de zoveelste maal \yoOR de zoveelste maal had de los- werkman L. B. te Kwadendamme te veel aan Bacchus geofferd en was het stuur van zijn fiets niet meer meester. De Officier van Justitie te Middel burg eiste 1 week gevangenisstraf en de Politierechter ceroordeelde hem ditmaal nog tot een geldboete en wel f 100 of 1 week. JN AANSLUITING aan hetgeen gisteren reeds werd gemeld, vandaag nog enige bijzonderheden over de belangrijkste cols, welke in het route schema van de Tour 1954 zijn opgenomen. Het zijn de volgende; Bayonne- Pau (11e étappe); Aubisque 1708 m., Pau-Luchon (12e étappe): Tourmalet 2114 m„ Aspin 1489 m., Peyresourde 1563 m„ Toulouse-Millau (14e étappe): La Fontasse, La Bassine 885 m., Bouloc, Millau-Le Puy (15e étappe): Sau- veterre Pierre Plantee 1264 m„ Bel Air, Le Puy-Lyon (16e étappe): Le Per- tuis 1160 m„ La Republique 1145 m„ Lyon-Grenobie (17e étappe): Romeyere 1074 m., Grenoble-Bianpon (18e étappe): Laffray 910 m., Bayard 1248 m., Izoard 2350 m„ Briancon-Aix les Bains (19e étappe): Galiber 2645 m., Maro- caz 960 m„ Les Pres 1142 m„ Plainpalais 1172 m, Aix-les-Bains-Besancon (20e etappe): La Faucille 1323 m„ Col de, Savine 1064 m. Na aanrijding doorgereden Op 2 Febr. zal de Pol.rechter te Middelburg schriftelijk vonnis wijzen. Die Tour 1954 leent zich voor strijd op alle fronten UR zijn tal van oude bekenden on- der deze Cols. Voor het eerst werden intussen de volgende elf cols in het parcours opgenomen La Bassi ne, Bouloc, Sauveterre, Pierre Plan tee, Bel Air, Le Pertuis, La Republi que, (althans in de voor dit jaar ge kozen richting) Romeyere, Marocaz, ue col des Pres en de Plainpalais. „ROUTE VEROUDERD" dat wij te Amsterdam starten, spaart een gang onderweg naar deze grote stad uit en schenkt tevens voldoening aan een volk, dat de overwinning van zijn ploeg in de vorige ronde begroet heeft als een feit van nationaal be lang". HULDE WAS GEPAST ARIE VAN VLIET, sportsman van het jaar 1953 zegt Ik ben zeer tevreden over mijn Pontiac, voor mijn training is deze onmisbaar. - Pontiachorloges zijn ZWITSERSE horloges. 758-00 JN een artikel, verschenen in „l'Equi- pe", zegt Jacques Goddet o.m., dat het kiezen van een route, welke min of meer de Franse grenzen en de Franse kust volgde, verouderd is. Men is ditmaal nieuwe wegen ingeslagen en heeft de typische geographie en het relief van het Franse land ten volle uitgebuit. Het doel is, een snelle Tour te krij gen, die voortdurend levendig blijft en die de klimmers niet op beslissen de wijze bevoordeelt. Méér nog dan in vorige jaren zal de Tour zich lenen voor een strijd op alle fronten. De leidende gedachte bij het uit stippelen van het parcours is deze geweest: te verhinderen, dat de Tour gewonnen wordt in één of twee etap pes en op 2 of 3 cols. Voorts schrijft Goddet: „Indien dus de sport de keu ze van de route dient te bepalen, zo hebben wij voor 1954, zonder dit prin cipe geweld aan te doen, toch ook het gevoel kunnen laten meespreken. En in dit verband hebben wij de ge legenheid geschapen, om de verbluf fende zege van de Nederlandse ploeg in 1953 te vieren. Wat waren de Ne derlandse wegrenners nog slechts en kele jaren geleden? Men glimlachte, als deze athleten uit de Lage Landen onze bergen in gingen. Wat ons betreft, wü hebben altijd geloofd in hun lichamelijke capaci teiten, en ook in de wilskracht van dit arbeidzame volk, dat altijd bereid is de eenmaal aanvaarde taak uit te voeren. Het was moeilijk, onderweg een etappe door Nederland te leiden, zon- er lan£ het eigen land te verla ten. De oplossing, hierin bestaande, JN hetzelfde blad stelt de wielerspe- cialist Albert de Wetter vast, dat de start van de Tour te Amsterdam geen verwondering behoeft te wekken. „Het was gepast" schrijft hij „hulde te brengen aan de Nederland se wegrensport, nadat Nederland tot dan toe uitsluitend het land was ge weest van de grote baanrenners". (Tafeltenniscompetitie) Goede beurten van Ready In het kader van de Zeeuwsch- Vlaamse Tafeltenniscompetitie werden te Sas van Gent wedstrijden gespeeld tussen Ready 1 en 2 (Sas van Gent) en STOH 1 en 2 (Hulst). De uitslag werd als volgt: Ready 1 STOH 1 5-5. Ready 2-STOH 2 10-0. HEBBEN WE HEN NIET VERGETEN Deze vraag stelt een moeder zo dik wijls in 't gezin, wanneer een harer kin deren invalide of hulpbehoevend is. Is deze vraag ook wel gennoeg over wogen door de bevoegde instanties, bij de nieuwe verhoging van de kinderbij slag, welke overigens een pracht verbe tering inhoudt Was het niet billijk geweest om de leeftijdsgrens van de invalide kinderen met de studerende gelijk op te trekken? Zulke kinderen immers brengen toch ook bijzondere kosten voor de ouders met zich mee. Ik denk hierbij b.v. aan de te treffen voorzieningen voor later, wan neer de ouders er niet meer zijn. Laten wij, die 't geluk hebben, normaal en ge zond te zijn, de helpende hand toesteken aan hen, die de zorg hebben over deze ongelukkigen. C. J. K. - D. Het incident te Amersfoort W/AT liet incident tijdens het jong ste hoofdklasse, kampioenschap 47/2 (te Amersfoort aangaat verne men wij, dat deze zaak in de e.v. be stuursvergadering van de K.N.B.B. ter sprake zal komen. De Haagse Cadre Club, iwaarvan Henk Metz lid is. heeft een protest tegen de gang van zaken ingediend en eist dat de partij tussen van de Pol en Metz zal worden overgespeeld. Afgezien van dit protest, heeft het geval nog een ander aspect en wel wat betreft de houding van Piet van de Pot, die zoals bekend na een beslissing van de arbiter, waarmee hi.i het niet eens was verklaarde, dat hij bij een dergelijke arbitrage niet kon spelen en zijn keu op de tafel legde. De partij werd voortgezet met de Rotterdammer aan. 6toot en onder andiere leiding. Over deze gedragswijze zal het be stuur ongetwijfeld ook zijn oordeel kenbaar maken. Op Woensdag 24 Februari zal het Nederlands B-elftal in het stadion „De Vüert" te Den - Bosch een wedstrijd spelen tegen de Duitse club F.C. Köln. Deze ontmoeting is bedoeld als oefen wedstrijd voor het Nederlands B-elftal. De K.N.W.U. en de Ronde van Frankrijk WAN de zijde van de K.N.W.U. wordt ons medegedeeld, dat het bericht, dat de start van de Tour de France definitief in Amsterdam zal geschie den. in de vorm, waarin het is ge steld, als voorbarig moet worden aan gemerkt, aangezien tot dusver de or ganisatoren niet tot de K.N.W.U. het verzoek hebben gericht tot he»t ver krijgen van de vergunning. In de door de wielerclub WWV te St. Willebrord gehouden vergadering is besloten om dit jaar twee wieler ronden te organiseren. Op 2e Paasdag draait een koers voor professionals en op 18 Juli een voor amateurs en nieuwelingen. Tafelteimisclub opgericht te Heinkenszand Dat het sportleven in de gemeente Heinkenszand opbloeit en zich nog steeds in opwaartse lijn bevindt, is thans weer gebleken door de oprich ting van een tafeltennisclub, onder afdeling van de R.K. Sportvereniging „Luctor". Een 25-tal leden trad toe. Tot voor zitter werd gekozen de heer H. W. Grim, terwijl als secretaris-penning meester fungeert de heer W. Mes. Het ligt in de bedoeling dit najaar aan competitiewedstrijden deel te ne men. (Van onze sportredacteur.) Vijf minuten voor slot hadden onze jongens met de in de 37ste .minuut van de eerste helft door v. d. Kuil gescoorde goal nog altijd de kans op een overwinning in eigen hand, maar juist in die periode waren de Belgische „piotten" voortdurend in de meerderheid gekomen toen rechtsachter Kerkum (Feijenoord) over het door midvoor Vliers (Patris, Tongeren) ingezonden rollertje heen maaide, was doelman de Rijk geslagen (11). En toen in de laatste halve minuut de Belgische midvoor opnieuw een verraderlijke schuiver inzond, na vrij langdurig geharrewar voor het doel van de MOC-keeper, was het opnieuw raak voor onze Zuiderburen, die daarmede weliswaar met geen uitzonderlijk fraaie doelpunten de overwinning mee de grens overnamen, maar deze ongetwijfeld volledig hadden verdiend, want over het geheel genomen, was hun spel, vooral wat de voo rhoede betreft, van betere kwali teit geweest, dan van onze elf. de KNVB waren aanwezig de heer L. Brunt en. Bondscoach Jaap van der Leek. NED. VOORSPRONG. De voetballiefhebbers moeten be slist van mening zijn geweest, dat deze militaire interland geen door gang zou vinden, want het burgerlijk element was op het NAC-terrein deze Woensdagmiddag slechts zeer beschei den vertegenwoordigd. Het militaire daarentegen des te beter, zodat naar schatting toch wel een paar duizend toeschouwers langs de lijnen stonden of zaten geschaard. Geen wonder trouwens, want de temperatuur, uitstekend geschikt voor een tochtje op de schaats, was ten enenmale ongeschikt voor kijkspel. Merkwaardig genoeg bleek het ter rein zich prima te lenen voor een partijtje voetbal en de spelers heb ben dan ook weinig last van die zes of zeven graden vorst gehad mede dank bij het lumineuze idee, om de schoenen van rubber doppen te voorzien, een maatregel, die het spe len op het harde terrein zeer gunstig beïnvloedde en dus aanbeveling ver dient. Maar het is nu wel volkomen dui delijk géworden, waarom de KNVB in gevallen als deze het vastgestelde programma afgelast, want slechts een zeer schamel contingent zou te be wegen zijn het voetbalveld op te zoe ken, met alle nadelige financiële ge volgen van dien voor de clubs, die tenslotte geen enkele wedstrijd, qua inkomsten, kunnen missen. GEEN MILITAIRE MUZIEK. Nu het hier géén kwestie van pe cunia gold en de militairen van geen gerucht vervaard mogen zijn, vond dit interland-duel dus voortgang. Maar Koning Winter liet zich toch wel op ander gebied gelden. De mu ziekkapel van de Koninklijke Lucht macht uit Nijmegen blies er voor de wedstrijd zeer lustig op los, maar rondom het tijdstip, dat de ontmoe ting ging beginnen en de volksliede ren ten gehore moesten worden ge bracht, weigerden verschillende in strumenten dienst, zodat de kapel meester tot zijn grote spijt inrukken moest commanderen: de geproduceer de adem bevroor namelijk en deswege weigerden de pistons de vingerhan delingen uit te voeren TÓCH VOLKSLIEDEREN. Gelukkig was er nog een geluids- versterkingsinstallatie op het terrein, en al was het dan een beetje onge woon, de ceremonie protocolaire kon nu toch doorgang vinden. Stram in de houding staande, aan hoorden de beide ploegen het Belgi sche, respectievelijk Nederlandse volkslied, met generaal-majoor J. D. Schepers van de generale staf, voor zitter van de Commissie Internatio nale Sportwedstrijden te Den Haag en de Belgische Militaire attaché in de residentie, generaal Wousem, tegen over zich. Overigens gaven nog meer dere hooggeplaatste militairen acte de presence. Op de tribune werden na melijk o.m. nog opgemerkt: generaal- majoor C. Toet, de kolonels Lagaune en v. d. Kroon, overste Baron H. van Isselmuden en van het Ministerie van Oorlog, de heer T. Paauwe. Namens De wedstrijd begon met een over wicht van de Nederlandse militaire ploeg, die gedurende de eerste drie kwartier voortdurend opereerde voor het doel van de Belgen. De voorhoe de toonde echter te weinig verband; middenvoor Canjels stond veel te veel in vooruitgeschoven positie en de pas ses, die Rijnvis en Bakker gaven, wa ren niet voldoende zuiver. Kansen kregen de Nederlanders in de eerste speelhelft genoeg, doch slechts één treffer was het gevolg. Deze kwam van de voet van v. d. Kuil, die de bal aangegeven kreeg van Canjels (10). Na de rust waren de Belgen zeer sterk in de meerderheid. Zij zwermden onophoudelijk voor het doel van de Rijk, maar door slecht schieten bleef de gelijkmaker aanvan kelijk uit. Een goede Belgische aanvalscombi- natie, uitgevoerd door Wouters en Vliers, bracht de stand op 11, na 18 minuten spelen. De Belgen vochten daarna verwoed voor de overwinning maar de Rijk, die tal van gevaarlijke schoten stopte, hield stand tot 30 se conden voor het einde. Toen moest hij zwichten bij een flitsende Belgi sche aanval, die door Vliers, met een scherp schot bekroond werd. Doelman Delhasse (Luik), rechtshalf Dodet (Luik), Vliers, maker van de 2 doel punten (Tongeren) en Wouters (Ant werpen) waren de meest opvallende spelers aan Belgische zijde. In de Nederlandse gelederen blon ken de doelverdediger de Rijk van MOC, de spil Elzer van Ajax, en de kanthalf Brusselers van PSV uit. SYMPATHIEKE WOORDEN. In het NAC-clublokaal heeft na afloop de uitreiking der prijzen plaats gevonden, welke geschiedde door ge neraal-majoor J. Schepers. Bizondere dank bracht deze allereerst aan het bestuur van NAC, voor de beschik baarstelling van het terrein en de ac- comodatie en niet te vergeten voor •de buitengewoon hartelijke ontvangst welke alle was bereid. Zijn dank ging ook uit naar 't bestuur van de KNVB, en de Belgische militaire attaché. Vervolgens bood spr. zijn geluk wensen aan het Belgische team aan; de beschikbare beker overhandigde spr. aan aanvoerder Dodet. Ook de captain van de Ned. ploeg, Visser, van DOS, mocht een mooie beker in ont vangst nemen. Voorts ontvingen alle spelers, scheidsrechter Bronkhorst, zo mede de grensrechters aan Neder landse zijde was dat de heer van Geel Op Woensdag 17 Februari za{ !te Rotterdam een wedstrijd worden ge speeld tussen een Bondselftal en een Engelse eerste divisie club. Welke club als tegenpartij van het Bondselftal zal fungeren is nog niet bekend. Na de wedstrijd tussen het Neder lands B-elftal en F.C. Köln op 24 Febr. zal het Ned. Elftal worden sa mengesteld voor de wedstrijd tegen het Engelse amateur team, welke op Zondag 7 Maart te Rotterdam wordt gespeeld. uit Breda, een vaantje als herin nering. De Belgische le luitenant Me- nier, sprak hoofse woorden namens zijn elftal, roemde de grote sportivi teit, welke ten toon was gespreid en schonk generaal Schepers, kapitein Storm, le luitenant Rademaker en sergeant-majoor Ditmars als herinne ring een fraaie medaille. Tot slot zaten alle deelnemers en officials aan een diner aan in de Trip van Zoutlandkazerne. Daar werd nog het woord gevoerd door kapitein Storm en luitenant Menier, die de tafel prezen en de prettige, sportieve sfeer, welke als voorbeeld mocht gel den voor de militairen van beide lan den. Bizondere woorden van dank mochten ook nog in ontvangst nemen luit. Rademaker en majoor de Boer. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT. Voor het candidaatsexamen werktuig kundig ingenieur slaagde aan de Tech nische Hogeschool te Delft de heer N. J. A. van den Hemel te Sas van Gent. GOES, 27 Jan. Spruiten Al 1620, A2 16—18, Witlof A2 31—48, B2 25—32, afw. 21, Rode kool 7, Boerenkool 1415, Witte kool 6, Peen 5—7, Prei 19—23Uien 3—5, Andijvie 54. 's-HERTOGENBSCH, 27 Jan. Op de veemarkt te 's-Hertogenbosch van heden werden aangevoerd 4.409 stuks vee, zijn de 1970 runderen, 193 vette kalveren, 684 nuchtere kalveren, 49 fokzeugen, 223 slachtzeugen, 105 lopers, 1032 biggen, 140 schapen, 13 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 775—1145, guiste koeien 565— 775, kalfvaarzen 6701085, kïamvaarzen 570—685, guiste vaarzen 575700, pinken 390550, graskalveren 225350, fokkalve- ren 85140, nuchtere slachtkalveren 40 50, zware soorten 6081, drachtige zeu gen 255—350, lopers 7595, biggen 4262, schapen 7085, vette schapen 85115, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 846 stuks. Prijzen: extra kw. f 3.003.05, le kw. 2.70—2.85, 2e kw. 2.55—2.65, 3e kw. 2.30—2.35, vette stieren 2.652.70, worst koeien 2.10—2.30, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten 2.552.85, idem middenklasse 2.302.50, idem lichte soorten 2.002.25, alles per kg. levend gewicht. Nuchtere slachtkal veren 1.201.32*4, zware sorten 1.52Vt I.62'slachtzeugen 1.581.66 per kg. lev. gewicht met 4 kg. tarra. Jonge slacht- varkens 1.75—1.80 per kg. lev. gewicht met 4 kg. tarra. Overzicht: Ondanks het barre winter weer tamelijk grote aanvoer met vol doende belangstelling. Melk- en kalf koeien kalme handel, doch de kwalitei ten niet goedkoper. Guste koeien min der vraag, waardoor trage handel, prij zen moeilijk te handhaven. Goedsoortige jongvee werd lui-duur verkocht, naar de mindere soorten weinig vraag, prijzen lager. Kortere aanvoer van vette kalve ren, waardoor vlugge handel met hogere prijzen. Nuchtere slachtkalveren handel flauw met iets lagere prijzen. Goedsoor tige fokkalveren duur. Fokzeugen flauwe handel. Minder aanvoer van lopers en biggen, als gevolg van de vorst minder kooplust, waardoor kalme handel met lagere prijzen. Korte aanvoer van scha pen, vette schapen vlotte handel met hogere prijzen. Minder aanvoer van slacht vee, handel vlug met stljf-duurdere prij zen. Vette stieren en worstkoeien duur der. Minder aanvoer van slachtzeugen, vlugge handel met hogere prijzen. KAPELLE, 27 Jan. Jonathan 1 grof 51.20, I fijn 49.80—53, 11 23.30, K 34.70. F 21.30; Goudreinetten 1 grof 36.80, I fijn 34.40—35.10, 11 17.20: Golden Delicious I grof 61.10, 1 fijn 44.70, K 33.20, Legipont I grof 12.90, I fijn 12.40—12.90, K 11.40— II.60, Zoete Ermgaard 1435. Goudrei netten 1432, Conference 1018, Sterap pels 5—8, St. Remy 17—22, Pondspeer 17 22, Kleipeer 931, Jonathan 1842, Zoete Campagne 1125, Wijnsap 716, Starking 6—15, Brederode 2328, Gieser Wildeman 1844, Golden Delicious 18 45. Groenten: Boerenkool 1518, Spruiten 1930, Prei 1525, Uien 8, Rode kool 5 —6, Savoye kool 16, Witlof 4748, Witte kool 7Vs. Mannheim 2.27 23), Kaub 1.85 (—29), Trier 1.82 (—27), Koblenz 2.11 (—40), Keulen 2.19 (—46), Ruhrort 4.15 (—34), Lobith 10.96 (—25), Nij megen 8.79 22), Arnhem 8.71 17) Eefde 3.82 (—14), Deventer 2.80 (—14) Namen La Plante 1.62 (4-4), Borgha ren 39.60 (—80), Belfeld 11.32 (+10), Grave 4.80 2). Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder 0.90, iedere regel meer 10 ct. Bij 3 achtereenvol gende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend 25 Letters cijfers of leeste kens gelden voor 1 regel PERS. GEVRAAGD Nette loopjongen gevraagd bij groer+m en fruithandel F. La- get, Bierkaaistr. 24, Hulst. Net dagmeisje en meisje voor d. en n. als hulp in de huish. gevraagd, evt. zusters of vrien dinnen. Geen zwaar werk. Brieven onder no. 1710. Een betrouwbare hulp in de huishouding (d. en n.) gevraagd in R.K. gezin te Rotterdam. - Gemakkelijk te onderhouden woning. Goede behandeling. - Zich wenden telefonisch of schriftelijk Mevr. Hordijk, Raadhuisplein 6 te Waalwijk, telef. 2850, pers. aanmeldingen alleen Vrijdagmiddag en Zater- dagmiddag op bovenst, adres. Huishoudster gevr. voor R. K. pastorie te Hoofdplaat (Zeel.). TE KOOP AANGEB. Klein model eiken of noten kabinet en deken kist te koop gevraagd. C. T. Vink, Axelse- str. 10. Tel. 2165. Terneuzen 07. Wegens overcompl. te koop 'n z.g.a.n. kleermakersnaaimachine merk Singer 31' - K 32, voor- en achteruit naaiend, een vul kachel slechts enkele maanden gebr. Te bevr. A 102, Westdorpe Damesfiets, compleet met lamp te koop. Kanaalzicht 57, Sluis- kik 454 PERSONEEL AANGEB. Door particulier breiwerk ge vraagd. Brieven onder no 455 Dagblad De Stem, bijkant' Terneuzen. HUIZEN Nieuwbouw, vrije vestiging vanaf f 10.500. Ook voor vrij stelling v. lnw. Makelaars v.d. Berg en Co., Nieuwe Ginneken- straat 43, Breda. DIVERSEN Op Zaterdag 30 Jan. a.s. van 1 tot 5 uur komt er bij R. Rottier te Klinge (België) Dorpstr. 66 (bij de grens) een opkoper van kanaries. Mannen 70 frs, poppen 10 Frs. 847 Let op! Naar Steen voor uw bril. - Noodzakelijke gevallen thuis bezoeken, j. Feytel, ge- diplom. Opt. Wilhelminastr. 28, St. Jansteen. 848 Bekendmaking. Vanaf heden zijn wij telefonisch te bereiken onder no. 148. P. F. d'Hooghe- Brijssinck Wilhelminnastraat 72 St. Jansteen. 857 FINANCIERT Zowel rechtstreeks als door bemiddeling van dealers Ainvragen: WILHELMINASINGEL 16 Telef. 9S00 DE SENSATIE VOOR 1954 5 Persoons luxe wagen, met veel acces- coires, 3 cylinder, trekt als een snel trein, voorwielaandrijving, muurvaste wegligging, centrale chassissmering, één druk en de wagen is doorgesmeerd, ge heel stroomlijn, -P /I C7C diverse kleuren, o.p. I u! J I J De clou van de tentoonstelling in Brus sel: Combinatie wagen, luxe en bestel, 500 kg laadvermogen of 4 persoons en ruime bagageruimte, leren bekleding, een juweeltje, o.p. Bestelwagen, open, P a q r a laadvermogen 850 kg I TiloU Alvorens een wagen te kopen, vraagt eerst demon stratie en inlichtingen bij: MIDDELBURG - BLAUWEDIJK 47, TEL. 2155 Nieuwe oogst Pücf (droogkokenc mJ51 naar grolt* 5( ct tenminste 95 gram Extra aanbieding t/m 30 Januari Ct per heel blik repen (melk of puur)

de Stem | 1954 | | pagina 7