De lucht is dik en MAROKKO zwoel in SPAANS Daar hebben zelfs de cactussen oren SCHOUWEN-DUIVE LAND, WEB VAN PROBLEMEN GROTEWOHL: de verrader van zijn vroegere partijgenoten BRESKENS hevig ongerust over zijn bestaan KIND PLEEGDE MOORD Nalatige ouders? Mei VELPON zie je er geen barsi van! Diefstallen bij N.S. berecht Britten zien cle Heiligverklaring DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1954 „Rust".... dank zij 60.000 geweren intrigues Zeven millioen M3 zand op akkers van één eiland Televisie-reportage uit rampgebied De vraag van een stichting „Plant bomen Ere-plicht Eenheidsgedachte zijn heilig beginsel Overleg- in een afgesloten hotelkamer Overloper mist sympathie De Een atoombatterijtjeleverde electrische stroom Pro-communistsn naar Rode Kruis Journalist Evenhuis „ongewenst persoon" „Koude oorlog" bij de Holterberg BELANGRIJKE ONTDEKKING Japanse weermacht wordt uitgebreid De auto in de winter Stichter Auvifauna beledigd Komt de nieuwe haven Oost of West „Omgeleid verkeer brengt onze plaats om zeep" is welvaartsbron Bootverkeer Veertien veroordeelden Op 29 MEI „II Diavolo" wordt niet veroordeeld (Van onze speciale verslaggever). HET GAAT de Fransen niet voor de wind. Ze vallen van de ene on- j-flbi ue „„j-re Ook het prestige van Marianne aangename verrassnug in de andere. k Daarom zou het heelt de laatste jaren een geduchte klap genres gemakkelijk zijn en we,mg m-—- is niet de minste reden. Marokko een trap na te ge pranse deel van Marokko kennen, Waarnemers, die het ®Papa"S® "elijking in het voordeel van het tweede moeten toegeven, (lat ieder verschiUen zij„ te groot om onopgemerkt „i*«aiipn De verscninen zij» protectoraat moet u arokko actueel blijven. De Spaanse intrigues te blijven. Voorlop gr «l^waï^^„aken. Wederom zal er hier bloed vloeien "én daarom is het goed en nuttig enig inzicht te hebben in de juiste toestand Tn Adjir wijst men u nog de plaats aan waar eens het huis stond van Abd-el-Krim. De Spanjaarden hebben het 'met de grond gelijk gemaakt en op de funderingen een groot, wit pa leis gebouwd, waarin nu eeni Spaans officier zijn dagen zoek brengt. Ad n was eens het dorp. van Abd-el-Krim, maar zijn famiXleden en vrienden zijn verbannen. Het P}fa'SJt6tr"phtp[? uit Misschien verzamelt het krachten voor straks. De hutten van de dood arme Rifkabylen liggen verspreid te gen de heuvelhellingen, gedeeltelij verscholen achter olijfbomen en cac tussen. De armoe druipt er af. De hon ger drukt een stempel op stad en land. In Tetuan, Melilla en Ceuta staan de ogen van de Marokkanen 'ook zo vreemd hol. Knapen van vijf tien jaren zoeken een baantje in het Spaanse leger, om tenminste te eten te hebben. Duizenden en duizenden zijn hier al de hongerdood gestorven. Uitgemergeld vielen ze neer in de straten van Tetuan, op de harde berghellingen of in de naakte woestijn. Goed: De hongersnood is sedert enige jaren voorbij, maar de honger is ge bleven. Tal van gezinnen voeden zich met droog brood, want Franco had t aanvankelijk veel te druk om zich met Spaans-Marokko in te laten. Nu legt men er verkeerswegen aan, waaraan wat mannen een Nederlandse gulden per dag verdienen. De toestanden zijn ergerlijk. Het heden is triest en zon de ruitzicht. Daarom droomt men er van het verleden ende toekomst. Ik vroeg een oude man waar het huis van Abd-el-Krim was. Hij antwoord de: „Hier, Heel Marokko is zijn huis en wij allen zijn zijn kinderen... Nog in 1948 zei Abd-el-Krim tijdens een confereentie van de Arabische Liga in Cairo: „Franco is dé gevaar lijkste vijand van het Marokkaanse volk. De huidige situatie in zijn deel van het protectoraat is veel slechter dan die in het Franse deel. Zolang zijn regiem blijft bestaan zal er geen plaats zijn voor de vrijheid en de waardigheid van de Marokkanen..' Ook nu Franco de pleitbezorger is geworden voor de Arabische landen, van Spaans-Marokko een zelfstandige Rifstaat wil maken teneinde vanuit Tetuan de rest van Marokko te kun nen losweken van Frankrijk denkt Abd-el-Krim er nog precies eender over Vandaar, dat zijn naam in de recente intrugues niet wordt genoemd NEEF BUDRA Spaanse druk de sterren van de afge zette sultan en de kalief van Tetuan te hoog stijgen. Bovendien is deze kalief weer een neefje van de nieuwe Sultan Ben Afara. Inderdaad, ieder- eens is hier familie van iedereen. Ook de rol van Ben Arafa's neef is niet duidelijk. Tot voor kort corres pondeerde hij regelmatig met zij oom in Rabat; hij verzekerde hem zijn on voorwaardelijke trouw. Maar nu heeft hij plotseling verklaard, dat oom maar een stroman van de Fransen is en al leen Mohamed V., thans in Corsica vertoevende, het geestelijke hoofd is van het ondeelbare, doch reeds ver deelde Marokko. Boze tongen beweren nu, dat de neef een dubbel spelletje speelt. Om dat hij de macht van de 60.000 Spaanse geweren kent, ziet hij mo menteel meer heil in de zaak van Franco-Mohamed. Hij zou zich ook verzekerd hebben.van de steun van Budra. Indien het spel goed gespeeld wordt zou het de kalief van Tetuan maken tot plaatsvervanger van Mo hamed V. En omdat deze voorlopig prachtig door de Fransen wordt be waakt, zou zo'n baan hem geen wind eieren leggen. Mocht het op dit front mislopen, dan kan hij nog altijd te gen zijn oom in Rabat beweren, dat hij gedwongen was, doch zelfs onder de Spaanse dwang onder één hoedje speelde met Budra. Wie weet ,wat hij nog gaat beweren. De lucht is hier dia en zwoel van de intrigues. Ge kunt ze snijden. Alles is mogelijk, want de 900.000 Berbers, die maar wat gaarne zouden leven zoals hun broeders in het Franse gedeelte, hebben niets te vertellen. De macht hangt aan de Spaanse geweren en Franco heeft de Liga op zijn hand. PARDON pardon, zeggen de Spanjaarden. De Marokkanen in ons protectoraat zijn al bijna zelfstandig. Maar wat doe je met woordjes zoals bijna, ge deeltelijk, misschien en wellicht? De feiten zijn in ieder geval minder roos kleurig. De Marokkaanse hoofden hebben slechts effectieve macht op 't gebied van de godsdienst, de vrede- rechtsraak en het godsdienstonder wijs. Overigens hebben ze niets in de pap te brokken. In ons protectoraat is het zo rustig als het maar zijn kan, beweert men in Madrid. Wat een wonder. Op iedere vijftien Berbers loopt een Spaans sol daat. Persvrijheid bestaat er niet. De bewoners hebben niet eens geld om een liter olie te kopen, laat staan een radio. Indien ze morgen te weten zouden komen .hoeveel beter de Ma rokkanen in het Franse protectoraat leven, zouden ze uitbreken en de Rif zou leegstromen. Dat wil Franco niet. Dat wil Parijs evenmin, omdat er men in Rabat geen 900.000 lastposten bjj kan gebruiken. Zo heeft men al zorgen genoeg'. Spaanse bunker in de woestijn. O Indruk van de situatie ,P Zaterdag 30 Januari a.s. zal de als nationaal programma een directe reportage uitzenden uit Nieuwerkerk, een van de zwaarst getroffen en laatst drooggevallen dorpen in het rampgebied, waarvan het herstel nog in het eerste stadium verkeert. De noodklok op het dorpsplein zal om drie uur 's middags een program ma inleiden, waarin enkele van de te ruggekeerde bewoners zullen verhalen van de rampspoedige Februari-dagen in 1953. De camera's zullen, door het dorp dwalenden, een deel van de ver woestingen tonen, die in de ramp nacht zijn aangericht. Daarnaast ech ter zullen beelden van de bedrijvigheid in en om het dorp bewijzen, dat men daar. zoals elders in het rampgebied, moedig aan het herstel is begonnen. Met dit ene dorp als voorbeeld zal in samenwerking met experts op ver schillende terreinen getracht worden een indruk te geven van de situatie in het gehele getroffen gebied. (Van onze speciale verslaggever) ETR WORDEN hele nuchtere rekensommetjes gemaakt, een jaar, nadat de St. Ignatiusvloed Schouwen-üuiveland overspoelde. Een deskundige van de herverkavelingscommissie zegt, dat het dichten van de dijken, omgere kend, f 8000 per hectare grond heeft gekost, dat het opnieuw in cultuur brengen per hectare gemiddeld f 15.000 vergt en dat door de regering de prijs van één hectare grond op f 4000 is gesteld.... Een andere deskundige vertelt, dat uit de Vierbannenpolder 2.5 millioen kubieke meter zand moet worden geschept en uit de polder Schouwen 3.5 millioen kubieke meter, dat dit heel erg is, maar nog niets vergeleken bjj de schade, die door de afslibbing van de vette klei tot stand is gekomen. Een directeur van Openbare Werken deelt mee, dat volgens de bereke ningen van de gemeentelijke diensten 1500-1700 verwoeste panden aanwe zig zjjn, maar dat volgens de schattingen van rijksambtenaren het aantal verwoeste panden aanmerkelijk geringer is, want als 25 pet. van een bouw sel overeind staat is het herstelbaar. Een simpele bewoner van het eiland verhaalt, dat Schou- wen-Duiveland 21.000 personen omvat, 18 gemeenten bezit en 16 burgemeesters heeft en dat dit alles bijzondere problemen met zich meebrengt. Eerst worden maatregelen genomen voor het leggen van 500 kilometer nieuwe waterleiding en 7000 km. drai nage. BOUWWERKEN. Al enige jaren, geleden heeft Abd- M el-Krim zijn neef Budra uitge zonden, want Abd is Allah en Budra zijn profeet. Hij mocht niet in Spaans Marokko komen ,doch hij woont er toch: overal en nergens. Op last van de oude oom organiseerde hij het Rif voor het verzet van morgen. In ieder gehucht kreeg hij steunpunten. Ieder een kent hier Budra. Men weet, wie deel uitmaken van zijn persoonlijke lijfwacht Toch hoort men de naam nimmer noemen. Over dergelijke din gen fluistert men slechts en dan nog alleen tegen heel goede vrienden, want de cactussen hebben oren en de vogels verstand. De winden waaien alle geruchten door naar de Spanjaar den. Daarom moet men oppassen. Boven dien vormen zich op de kruispunten van verleden, heden en toekomst ge vaarlijke obstakels. Zo waren Abd-el- Krim en de door de Fransen afgezette sultan Mohamed V. aanvankelijk goe de, heel goede vrienden, die voorne 'mens waren om gezamenlijk op te trekken. Toen Franco ging dingen naar de hand van de Arabische bruid, stond Mohamed V. voor de keuze: Franco of de vroegere gevangene van het eiland Réunion. Hij koos niet, om dat hij naast de stelun van Franco ook die van Budra wenste. Maar Budra weet nog niet, welke richting hij kie zen moet, want z.i. zullen onder J)E OP 11 MAART 1894 in Brunswijk geboren Otto Grothewol is wel niet de werkelijke leider van de marionettenregering der Sowiet- zonc van Duitsland, maar wel de minister-nresident. Het leiderschap van deze „regering" moet JGrothewol overlaten aan Waiter Ulbricht, een Duitse communist van de oude garde. Als overloner uit de sociaal democratie mist Grotewohl elke werkcliike sympathie in de rijen der Duitse arbeiders, ondanks het feit. dat hij vroeger, en daarmee bedoe len wij vooral de tijd van voor 1933, wei over aanzienlijke invloed be schikte. Deze invloed beperkte zich weliswaar tot het gebied vao Bruns wijk, welker regering destijds aan Adolf Hitier het Duitse staatsburger- recht verleende, maar de uitwerking van dez,e invloed deed zich nog na de oorlog gelden toen de Sowjets in Grothewol een dankbaar object zagen om een soort socialistische éénheidspartij klaar te stoven. pvenals zijn feitelijke superieur, de plaatsvervangende minister-pre sident Walter Ulbricht is Grotewohl een kleermakerszoon en dat vormde voor de maarschalk Sokolowski die in 1946 in de Sowjetzone de scepter zwaaide, aanleiding om de twee .kleermakerskinderen" in een hotel kamer op te sluiten en hen te beve len gedurende de nacht het eens te worden over de „eenheidspartij". Dat lukte. Otto Grotewolh verklaarde zich bereid om zich geheel en al in dienst e stellen van de „nieuw te vormen eenheidspartij'. Hiervoor moest Grotewohl wel het felle verzet overwinnen van een groot aantal van zijn partygenoten maar hü voelde zich geschraagd door een oude medewerker, Erich Gniffke, die na de machtsoverneming door de natiomaal-Bociallstisten, aan Grote wohl de gelegenheid had gegeven om in zijn firma op te treden, waardoor Grotewohl verlost werd van de pijn lijke onzekerheid van zyn bestaan. EENHEID. die jaren, dat hij in die hoge reeringspositie zat, een goed woord te vinden voor de slacht offers van het Sowj et-regime. De arbeiders, die op 17 Juni 1953 in Berlijn en in de Sowjetzone in opstand kwamen, werden door de heer Grote wohl als „fascistsche en burgerlijke elementen" gebrandmerkt en de con tinuering van zijn machtspositie heeft grotewohl evenzeer aan het optreden van de Russische tanks te danken als zijn vice-president, Walter Ulbricht. nationaal-socialisten zagen dit geval tot 1938 aan, toen werden Gniffke en Grotewohl gearresteerd 'in het begin van 1939 echter liet de Gestapo Grotewohl lopen. Met grote moeite wist Grotewohl zich door de oorlogsjaren heen te werken en toen de Gestapo hem na de 20ste Juli 1944 weer wilde arresteren was Grotewohl met succes ondergedoken. In Mei 1945 dook Grotewohl weer op, toen de Russische troepen Berlijn hadden bezet en aan Grotewohl werd bij de verdeling van baantjes gedacht. Grotewohl heeft na zijn bereidver klaring om aan de eenheidspartij mee te werken niet alleen met grote fel heid de tegenstanders van deze „een heid" in de socialistische partij be streden, hij heeft het ook goed ge vonden, dat er door de Sowjets dui zenden sociaal-democraten en anderen werden versleept. Voor Grotewohl was de weg naar 'n hoge positie in de regering van de Sowjetzone vrijg maakt en hij wilde deze carrière niet bederven door zich te solidariseren met zijn vroegere partijtgenoten, die door de Sowjets werden vervolgd. Geen enkele maal heeft Gro tewohl het klaargespeeld in al Schip aan de grond en weer vlot "TENGEVOLGE van de lage water stand is het 3000 b.r.t. metende sleepschip „Norfolk" van de Neder landse Rijnvaartmaatschappij, gela den met kolen, in het Volkerak aan de grond gelopen en weer vlot gekomen. Het schip was van Duitsland op weg naar Sluiskil. Het is gebroken, doch maakt geen water. Nadat men in Din- teloord een noodreparatie had aange bracht. heeft het schip zijn reis voort gezet. (Advertentie) CCHOUWEN-DUIVELAND telt op dit ogenblik evenveel moeilijkhe den als er in Nederland bomen zijn. Met trots spreekt een technisch-hoofd- ambtenaar van rijkswaterstaat over het dichten van de dijken. Hij be weert, dat de dijken van het eiland vóór de vloedstorm niet veel slechter waren dan die van andere Nederland se gebieden. Hij schetste de moeilijk heden van het op gang brengen van de apparatuur van de Zuiderzeewer ken voor het zwaar getroffen Schou- wen-Duiveland, dat géén vergeten eiland is, maar moeilijk was te berei ken. De roemrijke operaties om de 54 ontstane stroomgaten gesloten te krij gen passeren de revue, in het bijzon der de zes sluitingen van Oosterland, Sirjansland, de Zierikzee'se haven, Stevenssluis, Schelphoek en Ouwer- kerk. De hulp van Duitsland wordt geresumeerd en het geheel, de op lossing van de technische problemen, het verzetten van werkketen en lood sen ,het onderbrengen van 6000 arbei ders, het kopen van caissons, de slui tingen, al deze dingen worden op nieuw opgerakeld, omdat zij moesten plaats hebben om de Schouwen-Dui- velander weer in de toekomst te la ten kijken. HERVERKAVELING. FNE TOEKOMST van Schouwen-Dui- veland? Een lid van de herver kavelingscommissie geeft een beeld van wat er voor het eiland moet wor den gedaan. Daar is het herstel van de landbouwgronden, een zeer inge wikkelde en moeilijke kwestie. Het is nog niet gemakkelijk te over zien hoeveel werk het herstel van de gronden zal meebrengen. Het Ooste lijk gedeelte van het eiland is toe vertrouwd aan de Heidemaatschappij, het Westelijk stuk aan de Grondmaat- schappij. De verzande oppervlakte wordt' schoon gemaakt. De vettet klei gronden moeten bovenkomen. De afslibbing van de klei is een veel ern stiger zaak en veroorzaakt een aan zienlijke waardevermindering van de grond. Is de grond voor cultuurdoeleinden bruikbaar dan volgt de definitieve herverkaveling, nadat een wegen- en waterdopenplan is gerealiseerd. Nu is er een kans de bedrijven te saneren. Er zitten vele kwesties aan vast. want het bezit van de gronden van vóór de ramp moeten plaatselijke adviseurs verankeren in rapporten, die door slaggevend zijn bij de financiële re gelingen. De totale herverkaveling worat gebaseerd op de herverkave- lingswet Walcheren. De procedure neemt 4 tot 7 jaar in beslag. Bijzon dere moeilijkheden zijn er, omdat de helft van de grond pachtgrond Een ware verlichting betekent het, dat de directie van de Noord-Oostpolder ge negen is 26 gegadigden van Schouwen- Duiveland te plaatsen. Een net van problemen schept het herverkavelingsplan, dat nog uitge werkt moet worden. CERST HET DICHTEN van de dij- ken, daarna 't herstel van de gron den en de bestaansmogelijkheden: ver volgens de herbouw van de verwoes te panden. Ook hierbijzondere problemen, want de ligging van het eiland is zo moeilijk, dat alleen met bijkomende hulp op grote schaal aan hét herstel wordt gedacht. Er zijn veel te weinig aannemers op Schouwen Duiveland. Krachten van buiten moeten verschijnen. Reeds is bereikt, dat aannemers, werkende met arbeiders van buiten het eiland, een toeslag van 12%% krijgen op de getaxeerde bouwkosten. Het percen tage is aan de lage kant en de stich ting „Nieuw - Schouwen - Duiveland" onderhandelt om het opgevoerd te krijgen. He.t vraagstuk belicht maar één as pect van de herbouw. Nu is er gelegenheid een einde te maken aan een erg verspreide be bouwing. Levenskrachtige kernen wor den gebouwd, maar ook hierdoor ver schijnen bezwaren, want vele inwoners willen bouwen op het oude en ver trouwde plekje grond, waar vader of moeder of de kinderen werden ge boren. Niet iedereen is het eens met de stichting van de kernen, maar het is de gelegenheid 1 En dan mogen de financiële regelin gen geen rem zetten op de herbouw, onder geen enkele voorwaarde! „NIEUW" EILAND kerk is finaal onbereikbaar door de zandverstuivingen. Het eiland is één grote woestenij, Jaren duurt het voor dat alles is hersteld, om niet te spre ken over het onherstelbare. Schouwen - Duiveland, het eiland met evenveel moeilijkhelen als er in Nederland bomen zijn is géén verge ten eiland. Het is een ereplicht een boom te planten temidden van de chaos, in één stormnacht veroorzaakt en.... niet goed te maken met één daad: Plant daarom bomen De Koreaanse krijgsgevangenen UEN WOORDVOERDER der neu- trale terugzendingscommissie heeft medegedeeld, dat zij heeft besloten vertegenwoordigers van het Rode Kruis der Noordelijken in de gedemi- litairiseerde zone toe te laten, opdat zij de nog achtergebleven pro-com munistische geallieerde krijgsgevange nen, die niet teruggezonden willen worden, onder hun hoede kunnen ne men. De Amerikaanse Senaat heeft Dins dag het verdrag van wederzijdse bij stand met Zuid-Korea goedgekeurd, doch bepaald, dat de voorzieningen voor wederzijdse hulp niet van toe passing zijn als Zuid-Korea zelf een nieuwe oorlog begint door Noord-Ko- rea aan te vallen. T\E stichting „Nieuw - Schouwen - Duiveland" kent de duizenden pro blemen en probeert de helpende hand te bieden. De aandacht gaat uit naar de verbindingen van en naar het ei land. Ellendiger kan het niet. De R.T. M. tracht de klok stil te zetten en deze loopt door. De tram keert terug, want er is een eeuwigdurende con cessie. Het eiland geeft geen cent om deze tram. maar zal dat diens terug keer beïnvloeden? De stichting streeft er naar, spoedig de wettelijke voorzieningen tot stand te laten brengen, die erfeniskwesties 'n oplossing schenken. Er staan nog hon derd vermiste personen op de lijst De stichting zal de beplanting ter hand nemen van Schouwen - Duive land. 1 Februari valt de start van de grote landelijke actie, gaan dc certifi caten ter planting van een boem de deur uit. Gehoopt wordt, dat het Ne derlandse volk het eiland zal geden ken,... Het moet voor de stichting haast overbodig zijn dit te vragen. In Seroos- kerke wonen nog slechts 9 gezinnen, Nieuwerkerk telt er maar 54. Ouwer- ISa misdrijf naar ivorstel- ivedstrijd TEN vijftienjarige jongen te St. Jo- seph in Missouri, Richard Wis bom, heeft Dinsdag bekend zijn ouders en grootmoeder Maandag avond te hebben vermoord. Als reden gaf de jongen op, dat hij was berispt omdat hij te laat uit school was thuisgekomen. Na het plegen van de moord was hij naar een worstelwed strijd gegaan. U itwijzing uit Indonesië F)E INDONESISCHE minister van Voorlichting Tobing, heeft Dins dag na een kabinetszitting verklaard, dat de regering de kwestie van de heer Evenhuis bestudeert. Hij zei, dat de regering over het algemeen Even huis als een „ongewenst persoon" be schouwt en op grond daarvan acht men de mogelijkheid groot, dat de heer Evenhuis zal worden uitgewezen Dit zou mogelijk zijn op grond van de noodwet controle op vreemdelin gen. Intussen is bekend geworden, dat ook in Bogor enkele Nederlanders zijn gearresteerd. Dit is reeds vorige week gebeurd. De namen zijn niet bekend. QNDER LEIDING van lt. gen. Op- somer is de staf van het eerste Legercorps gisterochtend uit Den Haag vertrokken, om haar bivak voor de winteroefening „Surrpise" op te slaan in de omgeving van de Holter berg. Het doel van deze oefening is zich een beeld te vormen van de omstan digheden waarin de soldaat te velde in winterse omstandigheden moet le ven. Speciaal zullen hierbij een aan tal problemen zoals watervoorziening, bescherming tegen koude enz. worden onderzocht. De staf zal bivakkeren in tenten. ENER AAL David Sarnoff, voorzit ter van de raad van de „Radio Corporation of America", heeft ver' klaard, dat er een manier is gevonden om stralen van radio-actieve atomen direct in clectriciteit om te zetten. Het betreft hier slechts een eerste be gin, want een thans geconstrueerd atoombatterijtje van slechts enkele centimeters groot, levert nog maar een stroom van een millioenste watt. De generaal zeide, dat deze ontdek king kan betekenen, dat „op een dag een doosje in uw huis licht verschaft en stroom levert voor al uw electri sche apparaten". gJIGEROE JOSJIDA, de Japanse minister-president, heeft in de Rijksdag verklaard, dat Japan zijn weermacht in 1951 moet uitbreiden, aa[)gezien de V.S. de omvang van hun strijdkrachten in Japan wensen te verminderen. Josjida eindigde zijn toespraak met i® °?P Rit te spreken, dat de reeds tang bestaande geschillen tussen Ja- P en, Zuid-Korea coor nieuw con- w en worden ogelost. woensdag verklaarie de minister -."'tenlandse Zakei, Katsuo Oka- ïitiiir ée JaPanse biitenlandse po- ilj ln "et huidige jair zal zijn ge- gronavest op samenweriing met de j- prachtiger samenwerking met w j e ,nhen en verwerkelijking van ke veT h eeld der ëeme-nschaPPelÜ" De stroom wordt opgewekt door Strontium-90, een bijproduct, dat ge vormd wordt bij splijting van Ura- nium-235 in atoomreactors. Strontium levert elke seconde verscheidene mil- liarden electronen. Door het nieuwe principe vervalt het tussenstadium van de productie van stoom, waarvoor kostbare installaties nodig zijn, en het maken van een scherm, tegen stralingen. ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Ï""\E K.N.A.C. vestigt er de aandacht op, dat vele automobilisten tij dens een vorstperiode niet volledig genoeg de ijs-aanslag van hun auto ruiten verwijderen. Het is niet vol doende om de voorruit te behandelen want ook volkomen doorzichtige zij- en achterruiten zijn een absolute noodzaak voor veilig verkeer. De K.N.A.C. geeft in dit verband de raad om de ijs-aanslag te verwij deren met hard carton; dit is een doeltreffend hulpmiddel en men heeft niet het risico dat er krassen op het glas achterblijven, hetgeen wel het geval is bij het gebruik van meta len voorwerpen. Bovendien wijst de K.N.A.C. op de mogelijkheid dat portiersloten van auto's tijdens de vorst gaan weige ren doordat waterdelen die in het slot aanwezig zijn, bevriezen. Tracht in zo'n geval het slot niet te forceren, de warmte van de hand of van een warme doek is meestal voldoende om het te ontdooien. Men moet er op let ten dat zeer koude metaaldelen bij voorkeur niet met de blote hand moeten worden aangeraakt. stichter van „Avifauna", de heer G. van de Brink, die onlang-s door de gemeente Apeldoorn is verzocht als adviseur bij de stichting en tn standhouding van een vogelpark in Berg en Bos te Apeldoorn op te tre den? heeft gedreigd met een gerechte lijke actie tegen do afdelingen Apel doorn van de koninklijke Nederlandse natuurhistorische verenigingen tot be scherming van dieren. De besturen van deze afdelingen hebben een adres gericht tot de Raad van Apeldoorn naar aanleiding van bovengenoemde plannen. De heer van de Brink acht zich door dit adres in zijn eer en goede naam aangetast. De brand op de Uranus FAE SCHIPPER Roelof Onink en zijn vrouw, wier drie kinderen Maan dagmorgen om het leven kwamen bij een brand aan boord van de lichter „Uranus" te Antwerpen, zijn door de politie te Antwerpen ondervraagd. Volgens „Het Volk" zou beide ouders nalatigheid ten opzichte van hun kin deren worden verweten. De echtgenoten hadden aanvanke lijk ook verklaard dat zij Zondag avond met hun kinderen enkele café's hadden bezocht, doch bij een nader onderzoek is aan het licht gekomen dat de kinderen die avond .aan boord waren gelaten en dat de ouders laat waren thuis gekomen. Tijdens hun af wezigheid zou het gas ontsnapt zijn, waardoor de kinderen gestikt moeten zijn nog voordat de ontploffing plaats had toen schipper Onink een lucifer in de kajuit aanstak. ^RESKENS IS ER NIET GERUST OP.... De bedrijvige haven-, indus trie- en toeristenplaats ziet de kwestie van de nieuwe veerhaven als een ernstige bedreiging boven zijn hoofd hangen. Het kan nu niet lang meer duren voordat de definitieve beslissing valt. Als die beslissing naar het gevoelen van Breskens verkeerd valt, valt de welvaart van het sterk uitgebreide dorp eveneens, zo vreest men. En niet geheel ten onrechte. De zaak is dat er in Breskens een nieuwe veerhaven moet komen en liet gaat er nu maar om, waar die haven komt. Er zijn twee plannen: de nieuwe veerhaven komt Oostelijk of Westelijk van Breskens en van be paalde gezaghebbende zijde schijnt de voorkeur zó sterk naar „West" te gaan, dat Breskens een anstig gevoel heeft gekregen. beurde zei men ,nu is het voor elkaar, als ze een paar millioen aan deze weg besteden, blijft het verkeer wel hier" en ze gingen hun zakenpand neer zetten. Als er nu straks een West- haven komt, kunen negen van de tien zaken wel verdwijnen. Bovendien zitten velen nog met hypotheken; hoe moeten ze het geld er ooit uit krijgen als het toeristen- en zakenverkeer uitvalt? BEREID TE VECHTEN. Tteze angst schijnt door het gehele Breskense bedijfsleven, zeker voor zover dit met de vreemdelingen industrie te maken heeft, te waren. De hotel-eigenaar wie we er naar ge vraagd hebben, zegt ronduit „als de nieuwe haven in het Oosten komt, zijn alle zaken in het dorp naar de maan. Een nieuwe haven ten Westen van Breskens brengt n.l. de noodzaak met zich mee van een nieuwe verkeers weg, welke met een bocht langs het dorp zou heen gaan, om bij de weg naar Groede op de bestaande baan uit te komen. Deze hotel-eigenaar ziet de oplossing, evenals talijke an dere Bressianen, in een Oosthaven, welke zijn toegangsweg op de be staande fraaie betonbaan kan laten aansluiten, zodat Breskens met zijn vele hotels, café's, restaurants, win kelzaken, enz. in het drukke verkeer opgenomen blijft. Dat vertrouwen in een .Oosthaven (zo die er komt!) heeft echter niet iedereen. Er is in Breskens een actie comité opgericht dat zich beijvert om de belangen van het zakenleven, dat bedreigt wordt door de havenkwestie, te behartigen. De voorzitter daarvan is de drukker van Laarhout, die rond uit zijn mening zegt. „Iedere nieuwe veerhaven is een bedreiging voor Breskens, of het nu in het Oosten of het Westen is! Want denkt U dat ze een nieuwe Oosthaven op dc bestaande weg laten aansuiten? We laten ons niets wijsmaken: als er een nieuwe veerhaven in het Oosten komt, wordt er toch een nieuwe toe- voerweg aangelegd, die Oostelijk van Breskens gaat. Neen. de enige oplos sing welke Breskens veilig stelt is, dat de bestaande haven wordt ver groot en uitgebreid. Ieder ander plan brengt Breskens om zeep! Zonder het drukke bootverkeer kan iedere zaak wel opdoeken...," MILLIOENEN GEÏNVESTEERD Liet actie-comité wil de mogelijkheid van een verbetering van de be staande haven serieus door deskun digen laten uitzoeken en men is niet van plan zich bij een beslissing van Rijkswaterstaat neer te leggen. Er is al heel wat actie gevoerd en Breskens heeft zich schrap gezet om voor zijn behoud te vechten. Een zakenman die aan de grote be tonbaan woont, ziet ook al vele boze geesten rond het Bressiaanse zaken leven waren. „Er is hier, alleen langs de verkeersweg, voor minstens 3 mil lioen aan zakenpanelen geïnvesteerd. Al die mensen hebben met hun bouw gewacht tot het Rijk de grote weg ging leggen. Toen dat eenmaal ge- Llet argument dat voor een Westha ven pleit is een kortere vaartijd. Een nieuwe haven (althans een rui me haven met twee fuiken) is nodig om in de toekomst een half-uurs- dienst te kunnen garanderen. Het algemeen belang kan niet opgeknoopt worden ten behoeve van de Bressiaan se zakenmensen, maar Breskens wil dat beide belangen zoveel mogelijk met elkaar in overeenstemming ge bracht worden. Het staat wel vast dat een Weste lijk van Breskens gelegen haven, welke een buiten het dorp om ge legde verkeersweg nodig heeft, een bedreiging van Breskens' economie is. Als de vrees voor 'n eveneens langs het dorp gelegen weg voor de even tuele Oosthaven gegrond zou zijn, be tekent ook dit de zakelijke dood van Breskens. Hoe de belissing valt (de bestaande haven vergroot of een nieuwe Oosthaven) doet weinig ter zake, als het verkeer maar over de bestaande betonweg gaat. Mocht de vrees voor een, voor Bres kens ongunstige beslissing nog groter worden, dan zal het actie-comité met alle mogelijke middelen voor het be staan van de gemeente opkomen. En uit de geluiden die we hier en daar opgevangen hebben, blijkt wel, dat men er niet voor zal terugschrikken, zeer harde noten te kraken. Breskens is vast besloten zijn toekomst niet aan een naar zijn oordeel verkeerd gepro jecteerde veerhaven te laten opknopen ENE RECHTBANK te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in het proces tegen 14 rangeerders en stationsarbeiders der N.S., allen woonachtig te Amsterdam, die zich schuldig hadden gemaakt aan langdu rige en belangrijke diefstallen uit ver zegelde goederenwagons op het uitge breide rangeeremplacement de Riet landen. De twee hoofdschuldigen, de 29-ja- rige M. D. en de even oude J. de B., tegen wie respectievelijk 214 en IV» jaar was geëist, werden beiden ver oordeeld tot één jaar met aftrek. De overige straffen varieerden van 9 maanden, waarvan 4 voorwaarde lijk, tot uitsluitend voorwaardelijke straffen. P)E Britse televisiekijkers zullen waarschijnlijk cle gehele plechtig heid van dc heiligverklaring van Paus Pius X, die op 29 Mei in Rome plaats vindt, op hun televisie-scher men zien. Dit is het resultaat van de recente besprekingen tussen radio-autoriteiten en technici van acht Europese landen, die dit voorjaar hun programma's zullen uitwisselen. Boek veroordeelt zichzelf TN EEN HOOFDARTIKEL laat de Osservatorc Romano van 25 Januari verstaan, dat de Congregatie van het H. Officie geenszins het plan heeft een speciale veroordeling uit te spre ken over Papini's „II Diavolo", dat onlangs uit de katholieke boekwinkels van Rome genomen is. Het artikel zet uiteen, dat het boek zoveel notoire dwalingen bevat, dat het door zichzelf veroordeeld wordt en dat geen afzon derlijke uitspraak daaromtrent be hoeft te worden gedaan. Het H. Officie komt pas tussenbei den betoogt de Osservatore wan neer de kans bestaat dat de gelovigen in dwaling zullen vallen tengevolge van subtiel en verborgen afwijkingen van de leer der Kerk. Maar er be staat geen noodzaak om in te grijpen in zulke gevallen als Papini's boek, dat reeds op grond van Canon 1399 van het Kerkelijk recht veroordeeld is.

de Stem | 1954 | | pagina 5