Secretaresse voor Duitse treinreizigers VITAMINE D 2 DE VROUW EN HAAR DOMEIN Helga laat zich geduldig dicteren is onmisbaar Nieuwe „huis-hotels" in Zwitserland D Bij Marian Broese thuis doet men meer dan alleen lachen veertig rijdende kantoren Reeds Groeutenkalender MIJN DOCHTER ONTDEKT HAAR BROERTJE „Bewegingsvrijheid voor mannen" Van hier en daar I Peter zoekt zich een vrouw DE EN DIT DRAAGT FRANQAISE DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1954 Toneelschrijver, de gemakkelijkste klant ONDER EDE Een roestvrije dienstbode Smaakvakmanschap en.,., hart Ons binnenhuis Een man als paedagoog Vrijmoedig boek Speciaal voor de smalle beurs Rui Een BEI ONr Japai wor treft een onderwerp, dat IJ beheerst. Mocht V derhalve correcties hebben, dan houd ik me aan bevolen. Ze kijkt even vreemd, Ik moet nu proberen mijn ge dachten uit te spre ken. Precies zeggen wat ik zie. Zij typt het op papier en straks zullen de zet ters regels gieten en op deze wijze komen de lezers er weer achter dat er iets TSUNT V een Ne- '5 derlands dic taat op de schrijf machine opnemen, fraulein?" „Jawohl, mein Herr, ik schrijf en typ in het Duits, Engels en Neder lands". „En wat kost dat ge val?" „Vier mark per uur, meneer. Denkt V me langer nodig te heb ben?" „Dat ligt er aan, hoe vlug U typt. Het be treft een artikel in het Nederlands voor een Nederland se krant. Wilt U maar beginnen. Tus sen haakjes, het be- /"Y Helga. Nu Helga dan is een van die spoortypistes. Vertel eens Fraulein Helga, en type het gelijk ook, hoe bevalt u dit werk en wat voor klanten hebt u zo in het algemeen „Het bevalt me uitstekend. Alleen de eerste dagen was het erg vermoeiend. Ook wij moeten eerst aan dit systeem wennen. Onze klanten zijn in het algemeen zakenlieden met haast, die de reistijd benutten om hun correspondentie af te wikkelen. Wij zijn allemaal bedreven steno-typisten met talenkennis. De meesten van ons spreken behalve Duits ook Engels. Sommige anderen spreken Italiaans. Ik ben toevallig vrij goed in het Nederlands. Nederlands moet toch zonder ch is het niet?" „Ja Fraulein". QE VETGEDRUK- groenten zijn in de komende maand in ruime mate op de markt. Zij zijn dus niet alleen goedkoop, doch ook uit voe dingsoogpunt bezien zijn zij het beste. Boerenkool, Kervel, Knolselderij, Koolrapen, Kroten (bleten). Peterse lie, Prei, Raapstelen, Ramenas, Rode kool, Savoye kool, Schorseneren, Sel derij, Spruitjes, Uien, Veldsla, Win terpeen, Witlof, Witte kool. Zuurkool. Steeds sneller, steeds sneller: inplaats van een rustpauze, wordt de treinreis bruikbare gele genheid tot werken! nieuws is onder de zon: treinen met kantoren en secre taresses. De Bundes- bahn heeft nu veer tig van die rijdende secretariaten lopen: treincoupé's inge richt als kantoor. Zakenlieden kunnen er hun brieven dic teren. Die worden gelijk postklaar ge maakt. Zodoende gaat er geen ogen blik verloren. Dat mag ook niet, want de Duitsers hebben het Amerikaanse sys teem voor 101ge adopteerd. Het meis je, waarvan ik de naam niet ken...." „Helga, meneer". „We werken zo al twee jaren en maken 48 uren per week. Daarmee verdienen we ongeveer 300 mark per maand. We hebben ook onkostenver goeding van 100 mark. De dienst be valt blijkbaar heel goed. Nagenoeg alle meisjes zijn permanent bezet. Vooral in deze trein van Hannover naar Keulen moeten we volgnummers uitreiken. Ik werk veelal in deze trein. Omdat in Karlsruhe het Hoge Gerechtshof is gevestigd heb ik onder mijn klanten vrij veel advocaten. Na tuurlijk is alles vertrouwelijk. We hebben een eed van geheimhouding afgelegd. Die eed was niet eens nodig. Tijdens het werk val je van de ene verrassing in de andere. De verschei denheid is zo groot, dat je na afloop van de dagtaak niets meer kunt re construeren. Journalisten heb ik hier nog niet gehad. U bent de eerste. Wel kwam er eens een toneelschrijver, waarvoor ik twee uur achtereen heb gewerkt. Heb het nooit zo gemakke lijk gehad. Hij zat maar te denken. Dan moest ik iets opschrijven en daar na weer opnieuw beginnen. Na twee uur waren we nog even ver als in 't begin...." BLOZEN Ilelga is ongeveer uitgepraat. Ze mag niet te veel zeggen.. Meer dan enige algemeenheden laat ze niet los. Ze typt vrij vlug. Ze is ook vrij knap. Nu bloost ze tot ver achter haar oren. Dat mag, want Helga is beslist nog niet ouder dan 25. Ze heeft mooi blond haar diep blauwe ogen. Ze zal wel niet lang in de treincoupé zitten. Ongetwijfeld zal de één of ander haar weldra een gladde ring aan de vingers schuiven, maar Helga ziet er niet naar uit, dat ze zich haar gehele leven lang zal laten dicteren.... £EN NEDERLANDS constructeur, de heer P. Stokvis te Den Haag is er in geslaagd, een eenvoudine Stalen dienstbode" voor het hotel- café- en pension- en restaurant bedrijf te bouwen, die aan perso neelsgebrek in deze bedrijven aan zienlijk tegemoet kan komen. Deze roestvrije hulpkracht is een servies-afwasmachine, die in vergelij king met bestaande types uit Ameri kaanse en Australische fabrieken een grote vereenvoudiging betekent en daarom ook veel lager in prijs is. De afwasmachine heeft c:n capaciteit van 1500 eetborden of 3000 koffiekoppen per uur. De afmetingen zijn 145x87x 95 centimeter. ETEN jongeman in Potenza, zekere Rocco Cerrone, werd door zijn aanstaande bruid en haar moeder ont voerd en in een kelder opgesloten, omdat hij de verkering had willen verbreken. De politie bevrijdde hem. op DE RAND van een oud Engels, op perkament geschreven manuscript uit de 11de eeuw, rabbelde de afschrijver een paar woorden, blijkbaar om even een nieuwe ve ren pen te proberen. Hij schreef ze niet in het Engels, maar in zijn moedertaal, een Vlaams dialect en die paar woorden zijn het oudste geschreven stukji Nederlands, dat bewaard bleef. Dat is heel ngrijk vcor de taalgeleerden, maar voor ons is nog be lang? ijker wat hij schreef: Alle vogels hebben nesten gebouwd, be halve jij en ik.... Die „arme clerk" schreef maar neer, wat hem het eerst in- UNYMPHY heeft een b-oertje gekre gen en op meer dan één manier hebben we haar trachten te wijzen op het grote gewicht van deze gebeur tenis. Niettemin interesseert het haar maar matig. Haar reactie spreekt eer der van beleefde, plichtmatige aan dacht dan van zusterlijke genegen heid. „Broertje", constateerde ze, toen ze voor het eerst over de reling keek van de wieg. in de witte ziekenhuiskamer. Ze zei het inderdaad constaterend, alsof ze simpelweg wilde vaststellen, dat dit dus het wonderlinge ding was, waarover oma de dagen tevoren ge sproken had. „Broertje... bébé". Geen verwondering, geen blije verrassing, maar een zakelijk soort nieuwsgierig heid. De belangstelling van mijn dochter voor de jonggeborene werd iets min der neutraal, toen er vreemde gelui den uit de wieg begonnen te komen. Ze fronste haar wenkbrauwen, keek afwisselend naar haar vader en moe der, griste haar teddybeer van de grond en smeet die met veel kracht en overtuiging naar het hoofdeind van broertjes rustplaats. Omdat het geluid niet afnam, moch ten we gerustgesteld concluderen, dat Dymphy haar jeugdige ziel in elk ge val niet met een moord had belast. Hoogstens met een poging tot dood slag. Ofschoon: ze zal het kwaad niet viel, maar ts het niet merkwaardig, dat dat nu juist de typische kreet van de Neder lander w van de mens voor tuie h.et ei gen thuis, de woning, die zijn eigen is als het iuisje van de slak, door de eeuwen heen mis schien niet zijn hoogste ideaal, maar toch wel tijn liefste illusie is ge weest? TTet Nederlandse huis is nooit pompeus geweest. Onze mid deleeuwse kastelen waren veel kleiner dan de machtige Franse en Duitse. Onze boerderijen lagen weggedoken onder het bescher mende dak. De latere huizen-aan- de-gracht, zelfs de allervoornaam ste uit de bocht van de Heren gracht, verborgen van binnen meer dan de strakke gevel ver ried. Maar zijn interieur ging de Ne derlander ter harte. Naar mate hij de wereld verkende, bracht van hij heinde en ver alles aan wat tot de verfraaiing daarvan kon bijdra gen. Van de Kruistochten bracht hij niet alleen de Damiaatjes thuis maar van de Saracenen, die hij ook wei eens anders dan vechtende ontmoette, ontleende hij zijn eerste begippen van com fort: tapijten, gordijnen, kussens. In de eenvoudige behuizing drong het exotische door. In het museum in Hindelopen vindt men in de meubelbeschildering en textiel Perzische en Indische mo tieven terug. In de 18de en 19de eeuw Het men zich in de Fran se Lodewykstijlen, in Ergelse, Ja cobean of Queen Ann en in de Duitse Biedermeier inrichten. Maar wie zo'n milieu binnentrad twijfelde toch nooit of hij bij Ne derlanders was. Misschien omdat de eigen tradi tie van 't vakmanschap zich toch in het makelij van dat alles deed kennen e n zelfs nog in de ge- egaliseerde machinal» producie pleef doorwerken. Mog altijd heeft de Nedelander en reputatie om dt zorg. de toewijding en de kosten, die hij bereid is aan zijn interieur te be steden. Misschien wordt de wo ningnood nergens zo drukkend ervaren als hier, waar men zo verknocht is aan' het leven bin nenshuis. Wie zich, ai Is het maar met een paar kamers, ja met een vertimmerde zolder gelukkig prijst, kent die zorg. Het moderne interieur is soberder en strakker geworden, practischer en minder veeleisend in het onderhoud, niet minder aantrekkelijk in zijn door. zichtg aspect. Maar veeleisender wei. juist door die eenvoud, in de keuze van ieder detail, iedere toevoeging. De strakke voorschrif ten der „stijlen" zijn opgegeven Men kan „alles bij elkaar zetten". Maar juist aarom is er in onze tijd meer dan ooit behoefte aan een verstandige en soepele samenwer king tussen de geschoolde smaak van de ontwerper, het goede vak manschap van de industrie en de Nederlandse liefde voor het binnenhuis. Dr. ANNIB ROMEIN. J £LSA SCHIAPARELLI, de beken de Franse damesmode-ont werpster, heeft zich ontfermd over de Amerikaanse mannen. Zij be weert, dat ze nóg onweerstaanbaar der zullen worden als ze al zijn, wanneer ze zich zullen kleden in de door haar ontworpen sportkle- ding. Zij werkt met asymetrische plooitjes, v-halsjes, splitjes in kor te mouwen, donkere knoopjes op lichte stof en lichte op donkere kortom, Elsa brengt verrassingen, die de mannen in staat zullen stel len, nu eens werkelijk aan sport te gaan doen: Elsa geeft ze n.l. zo veel bewegingsvrijheid. Links: Plooitjes rechts boven en links beneden, splitjes in de mou wen en korte pijpen. Rechts: bij dit donkere sportpak van lichte katoen is voor een ver rassing gezorgd: de pantalon kan worden gebruikt als „zwembroek"- Elsa kan niet garanderen of de vouw dan keurig in de pijpen blijft zitten. rjE filmster Marilyn Monroe was uitgenodigd om het mechanisme in werking te stellen van een boorto ren op het terrein van een film maatschappij in Hollywood. De arbei ders hadden daar echter bezwaar te gen omdat, naar zij meenden, vrou wen de oliezoekers ongeluk aan brengen J/f/IE in Wenen een bepaald tele foonnummer draait, is automa tisch verbonden met een studio, waar pittige dansmuziek wordt ge speeld. Over een andere lijn kan men sprookjes voor kinderen ho ren vertellen en op weer een ander nummer worden recepten ver strekt. JN Amerika is een nieuw ver band in de handel gebracht, dat in vloeibare vorm op een wond kan worden gestoven. Di rect daarna verhardt de sub stantie en kan, zo nodig gemak kelijk weer afgepeld worden. Het verband is doorzichtig, zo- .dat het verloop van de genezing kan worden gevolgd. N HET ALGEMEEN streven wij er naar om de voeding zo sa men te stellen uit gewone levensmiddelen, dat de benodigde stoffen er in voorkomen. Is het immers niet honderd maal sma kelijker en „normaler" om groenten en fruit, om bruin brood en weinig gezuiverde graanproducten te eten dan om vitamine C- en B-preparaten te slikken? rvE meeste voedingsstoffen kunnen met een goede voeding in vol doende mate worden opgenomen voor één der vitamines moeten we echter een uitzondering maken, en wel voor het vitamine D, waar het kinderen en jonge mensen betreft. Het genoemde vitamine komt name lijk maar in enkele levensmiddelen voor, in hoofdzaak in de vette le vensmiddelen, zoals boter, eigeel en haring. Nu is het jammer genoeg zo gesteld dat deze artikel slechts weinig vitamine D bevatten, terwijl kinde ren er vrij veel van nodig hebben. Hun behoefte wordt gerekend op 400 a 800 eenheden (I.E.) per dag. Om tot dit getal te komen zouden de kin deren 200 g boter moeten eten of 150 a 400 g margarine. Dat is zelfs voor Holle Bolle Gijs een wel heel erg grote portie. Aanstaande moeders hebben nog meer vitamine D nodig, wel 800 a 1000 Eenheden. Met het ge wone voedsel komen we er dus niet Wij zijn aangewezen op kunstmatig geconcentreerde producten, waarbij veel van het vitamine in een kleine portie voorkomt, bv. levertraan, vita minedruppels of tabletten, gevitami neerde melk en sinds kort de sterk met vitamine verrijkte margarine. Het geven van vitamine D kan ook i buiten de voeding om gebeuren, met een vitamine„stoot" aan het begin van de winter of met een geregelde hoogtezonbestraling. Houdt Uw kin deren echter voor overdosering van vitamine D, hetzij via de levensmid delen hetzij via de ultraviolet lamp. Waarom dit relaas over vitamine D? Omdat Uw kinderen er niet buiten kunnen. U weet, dat de beenderen van een baby betrekkelijk week zijn, ze kunnen ietwat ingedrukt worden. Geleidelijk aan wordt het beender- gestel echter steviger, o.a. onder in vloed van het vitamine D. Het vita mine D is daarom onmisbaar. Bij een tekort zijn de kinderen huilerig en lusteloos. De tanden komen slecht door en de groei ondervindt stoornis sen. Dit wilt U Uw kinderen toch niet aandoen. Zorg behalve voor voldoende vita mine D voor voldoende melk in de voeding. Zonder een toevoer van melk, karnemelk of yoghurt kan het vitamine zijn werking namelijk niet ontplooien. Geef de jonge kinderen en neem zelf tenminste een halve liter melk per dag, geef de oudere zoons en dochters tenminste driekwart li ter eet verder als het enigszins mogelijk is, een ons kaas per week. Wanneer de zon weer volop schijnt, in de zomertijd, kunt U de vitamine D-preparaten laten schieten een ruim melkgebruik blijft geboden. bedoeld hebben. Zelf krijgt ze ook haar beer als ze huilt. jyTIJN VROUW beweert, dat de op voedende taak van haar echtge noot in een nieuw stadium is getre den. Meer dan voorheen zal ik de ont wikkeling van het verstands- en ge voelsleven mijner dochter op de voet moeten volgen. Ik moet ze vertrouwd maken met de gedachte, dat zij niet de enige is, die aandacht verdient... Eerlijk gezegd, zie ik die opdracht niet zo zwaar. Twee goedwillende en liefdevolle oma's hebben de laatste weken het pad voor me gebaand. Met gestrenge hand hebben ze mijn doch ter volgepropt met koekjes en bon bons, maar Dymphy was niet het cen trum der belangstelling, dat niet. De ene oma namelijk bezit een zwarte poes. de andere een nóg zwartere hond. Die beesten hebben aan de op voeding meegeholpen. De kat gaf mijn dochter de wijze les, dat er katten zijn, die men niet zonder handschoe nen moet aanpakken en de hond heeft haar een keer of drie tegen de vlakte gelopen, waarmee demonstrerend, dat kracht soms hetzelfde kan zijn als macht. Die koekjes moesten het dan weer goed maken, maar niet graag zou ik beweren, dat onze dochter door de familie verwend is. Of beter: ik zou het wel graag beweren, maar ik durf het niet. Liever granaatvuur dan ont stemde schoonmoeders. 4~)IE ZOON van ons komt in dit krabbeltje maar matig aan zijn trekken. Dit moet U niet bevreem den. Op de eerste plaats is mij ge vraagd, over mijn dochter te schrij ven, maar bovendien krijgt mijn zoon buiten deze rubriek meer dan voldoen de aandacht. Geen tante, of ze staat in extase boven de wieg. Waarom weet ik niet. De eerf zegt. dat het zijn neus is, de ander vindt die oortjes zo snoeperig. Hij is knap, zeggen ze; je kunt onmiddellijk zien, dat hij op z'n moeder lijkt. En dan kijken ze met een welsprekende glimlach naar mij. Om de tegenstelling te accentueren. En over die onzin zou ik welwillend moeten schrijven? Kom nou Om een erfenis U)E 19-jarige Peter C. Atherstone uit Kaapstad ging een wedden schap aan om vijf duizend gulden. Om die te winnen moet hy met vijf honderd gulden op zak van huis gaan, in zeven jaar tijd een reis om de we reld maken en met een vrouw thuis komen Peter is vertrokken. Op zijn tocht door Afrika heeft hij met het verrich ten van allerlei karweitjes in zijn on derhoud voorzien en is naar Amerika gereisd, waar hij een vrouw hoopt te vinden, die sportief en romantisch is aangelegd, dat zij met hem wil trou wen en de reis om de wereld voort zetten. JACQUKS TATH F)E FRANgAISE draagt wollen kleding. Of zij nu naar een „grand ga la" gaat, de opera of het theater bezoekt of zij thuis is en gasten ontvangt, of de avond doorbrengt bij Fourquet of Maitre George in de Tour d'Argent, het doet er weinig toe. Haar elegante cocktaildress of strapless avondjapon is vervaardigd van een der modieuze wollen stoffen. VELDEN vierden jer- sey, wollen voile, laken, wollen kant en wollen moiré zulke triomfen. De duurste en tevens beste Franse ontwerpers maken ge bruik van deze mate rialen, wanneer zij een avondjapon creëeren. De avondjapon, die bedoeld is voor een grand gala, heeft heup draperieën, die de draagster er „sophisti cated" doen uitzien. Avondmantels doen steeds meer van zich spreken. Deze worden aan de buitenkant ge maakt van dunne wol len stoffen en gevoerd met bont. Dit soort kle ding wordt gecomple teerd met zeer dunne, handgemaakte wollen avondhandschoenen! Ook korte avondja ponnen zijn zeer mo dern. Dior, Fath, Nina Ricci en Schiaparelli maakten er tientallen. In tegenstelling tot de lange avondjapon zijn de korte avondjurken bijna zonder uitzonde ring voorzien van wijd- golvende rokken. Lan ge avondjaponnen wor den bij voorkeur streng aansluitend gehouden, met draperieën, die ruimte suggere ren. Draperieën in contrasterende kleuren zijn zeer populair. Wit en zwart werden enigszins naar het tweede plan verdreven. Een zacht ro se wollen jersey avondjapon van Jean Dessès wordt gegarneerd met okergele kraaltjes. Een roomkleurige strapless avondjapon van Dior, krijgt een diepblauwe draperie, uitlopend in een queue. Langs het lage decolleté van een „kleine" avondjapon van wol len jersey, legt Nina Ricci een rand zwart persianer, of een smalle rand nêrtz. Terwijl Fath, evenals Dior, ex clusieve wollen tweeds laat weven voor de avondjapon anno 1954. Kortom, van welke aard de feeste lijke gelegenheid, waar de Frangaise heengaat, ook is, het doet er weinig toe: als zij maar een wollen avond robe draagt, is zij tevreden1 7 OAT.S IN ALLES, heeft zich sinds de oorlog ook in de krant een verandering voltrokken. In vele kran ten kwam als nieuwtje het cursieve hoekje opduiken, dat niet gewijd is aan het dagelijkse, vrij dorre nieuws, maar aan het leven van alle dag, thuis en op de straat. Om enkele gro te figuren op dit gebied te noemen: Annie M. G. Schmidt, Martie Verde- nius, Simon Carmiggelt („Kronkel), Jnhan Lüger, en niet te vergeten mr Elias, (Praetvaer), die in deze zelfs een geheel eigen en grootscheeps na gebootste stijl heeft weten te creëren. Hiermee hebben we zo ongeveer ver tegenwoordigers van de voornaamste groepen journalisten „van de lach en traan" genoemd. In hun midaen is onlangs Marian Erorse verscnenen, die in een rubriek Bij ons thuis' voor een heel aanral dagbladen de belevenissen van een groot leraarsgezin beschrijft. Deze stukjes zijn nu gebundeld en bij Ad Donker in Rotterdam verschenen. Bij een doorlezen van deze ko.te schetsen belieft men behalve zeer vele vreugdevolle momenten, steeds de gewaarwording, tegenover een leuk bakvisje te zitten, dat op de onne- vangen toon, die haar leeftijdsgroep eigen is, zo maar wat in het wilde- weg babbe't „Wat een leuk kind", ;s men gene'gd te rier.ken. maar wanneer a e overvloed aan gekout, wat aan het bezinken is, dan zeg je onwille keurig: er loopt dor r al die tientallen stukjes toch een zekere lijn, soms ai- leen maar aangestipt door een enkele passage en hier en daar door een die per overwogen woord, maar ook niet meer dan dat. Marian Broese put haar verhaaltjes niet uitsluitend uit een overvloed aan jonge meisjes-gedach ten zonder meer; maar toch ook uit een zeldzaam scherpe opmerkingsgave en een zekere levenservaring, waarin ze aHe dingen nog niet weet te plaatsen, maar die ze u eenvoudig weg voorhoudt. Zo in de geest van: Je weet wat ik bedoel, toets het maar aan jezelf. De vlotte toon van de stukjes lijkt bier en daar zelfs wel met opzet ge bruikt, om er ernstiger gedachten achter te verbergen. Marian Broese bewijst een grote dosis humor te be zitten, maar deze steunt op de ernst, Wat mij belangrijk voorkomt is, dat Marian Broese haar gehele boek door, nergens de indrukt wekt op een krampachtige manier aan het „dapper volhouden' te zijn. Ze schrijft deze stukjes, zoals ze haar dagboek waar schijnlijk schrijft: omdat ze het graag doet. Haar vrijmoedige boek won er slechts door. A. F. K. (Van onze correspondent.) PjE ZWITSERSE touristenautoritei- ten hebben de laatste jaren een uitvoerige studie gemaakt van het „touristenprobleem". Voor de Zwitsers is dat als volgt: Zwitserland is voor de meeste buitenlanders te duur. Hoewel de belangstelling voor het lieve land blijft bestaan, gaan er tocb steeds meer buitenlanders toe over hun vacantie elders door tt brengen In het betreffende rapport wordt ver meld, dat de gemiddelde Franse, Duitse, Nederlandse, Belgische n Engelse tourist 400 gulden voor zijn buitenlands verblijf kan uittrekken. Een klein gezin van vier personen kan het hiermee in een hotel nauwe lijks langer dan acht dagen uitzingen. Vandaar, dat het kamperen steeds meer mode wordt. Toch zijn er vele lieden, die niet zouden kamperen, In dien ze tegen redelijke prijzen slaap gelegenheid zouden kunnen krijgen Als compromis-oplossing wordt nu voorgesteld um overal in Zwitserland ..huishotels" te bouwen, d.w.z. va- cantiewoningen, waardoor het voo: een gezin van vier personen mogelijk wordt Zwitserland te „doen" voor 2f gld. per dag. De eigenaar van dil ..huishotel" woont zelf in het huizen blok en verzortg de keuken. De gas ten onderhouden zelf hun vertrekken doch krijgen twee maaltijden geser veerd door de centrale keuken. ledei appartement krijgt bovendien eigen kookgelegenheid, zodat men ook zelf een maaltijd kan bereiden Voorts is het plan om voor leder „huishotel" een kinderspeeltuin in te richten. In- in een heuselijk berg- hotel in Zwitserland... Gaat het binnenkort voor velen tot de mo gelijkheden behoren? dien de ouders een dagje alleen uit willen wordt voor hun peuters ge zorgd. Men wil nog dit jaar met de bouw van deze „Ferien-Wohnungs- Hotels" beginnen. In het betreffende rapport wordt gewezen op bet expe riment te Scheveningen (Gtand Ho tel), waar men voor honderd gulden oer week een luxe kamer had met ingebouwde douchecel, dri> maaltij- len per dag, bediening, vrij strand- jebruik en thee in de Kuriaal en een ;rij avondverblijf in het Xurhaus. Indien Zwitserland op 4e thans in geslagen weg zal voortjaan, wordt het land ook weer gerietbaar voor Nederlandse, Duitse en Franse tou- risten. fjET GA 3angen heeft de gemakkeli| Marokko Waarnemcl moeten tod protectoral te blijven.! zullen nie| vloeien er juiste toe^ In Adjir v\ 1 aan, waa Abd-el-Kriq het 'met de op de fund| leis gebouv officier zijr was eens h| maar zijn zijn verbar. uit. Misschil voor straks! arme Rifkal gen de heif verscholen tussen. De ger drukt land. In Tl staan de ol ook zo vre^ tien jaren Spaanse lea te hebben. I zijn hier all Uitgemergel straten val berghelling# Goed! De hl jaren voorbf bleven. Tall met droog 1 aanvankelijl Spaans-Marl men er veil wat mannef per dag verl ergerlijk. Hl de ruitzichtl van het veil Ik vroeg eet van Abd-elJ de: „Hier, en wij aller Nog in 19l een conferel Liga in CaiJ lijkstc vijan volk. De hu van het prd dan die in zijn regiem I plaats zijn \vaardigheid| Ook nu geworden van Spaans-I Rifstaat will Tetuan de r™ nen loswekq Abd-el-Krim over. Vanda recente intru Al enige j| el-Krim P zonden, wanL zijn profeet. L Marokko kol toch: overalf de oude oom voor het veil gehucht kre! een kent hiJ deel uitmak! lijfwacht Tol nimmer noeil gen fluistert! alleen tegenl want de cacl vogels verstl alle geruchtef den. Daarom mj dien vormen van verleder, vaarlijke obsj Krim en de sultan Mohal de, heel goel 'mens waren trekken. Toe naar de hand stond Mohan- Franco of del het eiland Ra dat hij naast I die van Budl weet nog niej zen moet, QENERAA ter van Corporation klaard, dat om stralen direct in e Het betreft gin, want atoombatter centimeters een stroom De gener: king kan bi een doosje en stroom sche appara QJIGEROE ministe Rijksdag ve weermacht aangezien d strijdkracht verminderei Josjida ei de hoop ui lang bestaa Pan en Zu tact zullen Woensdag van Buitenl zaki, dat dt litiek in he grondvest t V. N„ krat de vrije lan het denkbe ke veilighei

de Stem | 1954 | | pagina 4