SCHATTEN VAN CHINA De huisarts en zijn tarief Periode van enige aarzeling Qa-va-Seul Treinstagnatie door brand Ruwehanden?PUROL Autobus op hol TWEEDE BLAD DONDERDAG 28 JANUARI 1954 Koninklijke Olie steeg Brandweerlieden verkleumd KOOS VORRINK IN EEN ZIEKENHUIS VAN MIERLfl en ZOON o AT EEN ONDERLIJKE ERELD Helma en Nicolaas SANOSTOL ('"radIo KATHOLIEKE Werkgever, officieel orgaan van de Katho lieke Werkgeversvereniging, bevat een artikel, dat op forse wijze de huisartsen „aanpakt, omdat ze een geweldige blunder zouden hebben begaan. Ze worden er zelfs van be ticht te streven naar een nivelle ring zó verregaand als zelfs in geen communistisch brein ooit is opgeko men, Geen kleinigheid voorwaar! Heeft deze nijvere en zeer ge- waardeere categorie van medebur gers dan plotseling het gezond ver stand verloren? De beschuldiging is zó ernstig, dat men al zonder on derzoek aan de juistheid ervan gaat twijfelen. Echter, men komt dan toch maar met de documenten op tafel. In Medisch Contact stond een publica tie, waaruit door één blad is geci teerd, wat andere bladen vlot heb ben overgenomen. In die publica tie was inderdaad vervat een mi- nutieuse tarievenregeling voor par ticuliere partiënten, gebaseerd op de inkomensgrootte. Wie minder dan 5300 gulden verdient, zou op het spreekuur 2.50 betalen en voor een bezoek aan huis 3 gulden. Van 5300 7000 gulden werd dat 3 gulden en 3.50. En zo nog 5 inkomensklas sen verder, tot men voor mensen, die 30.000 gulden en meer verdie nen, kwam tot 12.50 per consult. Nu vindt de Katholieke Werkge ver dit op de eerste plaats ergerlijk omdat men het ook dwaas en erger lijk zou vinden, als de kleermaker, de loodgieter, de kapper, de tuin man, de leveranciers van brood, vlees of melk vanaf heden hun ta rieven, resp. prijzen voor het chk- tersgezin eens twee of driemaal zo hoog gingen stellen als voor de buurman van de dokter met een minder inkomen. Of als de man aan de benzinepomp eerst eens het type wagen zou bekijken, alvorens het bedrag op het bonnetje in te vul len. Voorts acht men het ergerlijk, dat grote gezinnen in het bizonder de dupe zullen worden van zulk een systeem. Hoe meer wij over de zaak nadenken, aldus de Katholieke Werkgever, hoe meer het ons ver wondert, dat niet een golf van ver ontwaardiging van de leden het verantwoordelijke bestuur heeft weggevaagd. Verontwaardiging ook in het bizonder van katholieke zijde JyJU HEBBEN wij ons de moeite ge nomen wat de Katholieke Werkgever blijkbaar niet deed alvorens zulk een veroordeling uit te spreken, eens navraag te doen in de kring van de organisatie der huisartsen, ook bij katholieken. Daar nu ontmoetten wij ook ver ontwaardiging wegens de (schuldi ge) onbekendheid van zaken, van waaruit in bovenbedoeld betoog ge redeneerd werd. Voorop kan gesteld worden, dat de publicatie in Medisch Contact niet in allen dele gelukkig was, maar dit verontschuldigt geenszins het onvolledig citeren. Had men dit wel gedaan, dan zou het publiek ge weten heben, dat hier geenszins sprake was van een dwingend en bindend tarief. Tenzij dan wat het minimum (2.50 resp. 3 gulden) aan gaat, doch ook hier staat de achter deur open, om in noodgevallen tot vermindering of zelfs tot schrap ping van het verschuldigde bedrag over te gaan. Dat er gedifferentieerde tarieven worden gevraagd, is zo oud als de medicijnkunst oud is. Het is im mers duidelijk, dat de diensten van een dokter niet te waarderen zijn zoals die van een brood- en melk- leverancier of van een benzine pomphouder. Een dokter levert niet een bepaald product. De beloning van zijn arbeid is in de letterlijke betekenis van het woord onschat baar. Maar zijn hulp is ook onmis baar, zodat het begrijpelijk is, dat men voor de minst draagkrachtigen verlichting brengt in de financiële lasten, welke medische verzorging nu eenmaal met zich moet brengen. Nu is het altijd zó geweest, dat de dokter zijn particuliere patiënt - meestal in stilte - taxeerde op zijn draagkracht en daarnaar zijn tarief bepaalde. En vele doktoren - de ka tholieke voorop - namen ook de ge zinsgrootte in ogenschouwd. Bij een groot gezin gebeurt het trouwens nogal eens, dat de dokter, voor Jantje te hulp geroepen, meteen (Advertentie) II SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS Pietje ook maar eens bekijkt. Af gezien daarvan echter, is het altijd zó geweest, dat deze factor waarachtig niet werd verwaarloosd. Het gebeurt ook niet zelden, dat iemand met zijn rekening bij de ge neesheer komt en zegt: „Dit is me toch te hoog, dat kan ik niet beta len, want ik heb die-en-die mori- hikheden gehad". En dan was de dokter zeker niet te beroerd, om de hand over het hart te strijken. AAN DIT systeem nu heeft de Landelijke Huisartsenvereniging geen eind willen maken. Wel ech ter heeft ze zich rekenschap gege ven van het feit, dat ook voor de doktoren alle kosten van levenson derhoud enorm zijn gestegen. Dit moet op een of andere manier tot uitdrukking komen in de tarieven. Er waren doktoren, die financieel beslist aan de grond kwamen te zitten. Men vertelde ons van een streek, waar vier huisartsen werk zaam zijn. Twee ervan schreven nooit rekeningen. Twee anderen re kenden minimale tarieven. Dit moest bij de steed:, stijgende duurte wel spaak lopen. Men kwam dan bij de Vereniging: Geef ons enige richtlijn, geef ons een orde van grootte aan, volgens welke wij on ze tarieven op voor ons gezin ver antwoorde en tevens op sociaal ver antwoorde wijze kunnen berekenen. Anderen vroegen: Hoe zit het pre cies met de stijging der kosten van levensonderhoud? Geef ons enig houvast, om dit in de tarieven tot uitdrukking te brengen Toen zijn de deskundigen voor de Vereniging gaan rekenen en ze heb ben dan de aanstootgevende richt lijnen opgesteld, aanstootgevend, omdat men er een bindend besluit in zag. In het vorenstaande is echter al duidelijk gemaakt, hoe men de be tekenis van de schaal verkeerd be oordeeld heeft. jyjEN VERZEKERDE ons: Als deze cijfers niet waren doorgedron gen in de dagbladpers, zou waar schijnlijk niemand gemerkt hebben, dat hierover onderling beraad in de kring der huisartsen was geweest. Ze zullen in ieder geval voortgaan met het berekenen van gediffen- terieerde tarieven, waarbij ze als in het verleden hun particuliere pa tiënten globaal op hun financiële draagkracht taxeren. Maar men kan het hun toch ook niet kwalijk ne men, dat ze de duurte van de tijd in hun tarieven min of meer ver disconteren. En er mag nog wel eens op ge wezen worden, welk een opofferend werk de dokters vaak verrichten. Ze kennen veelal geen vrije tijd. hun nachtrust wordt vaak verstoord, hun eigen gezondheid wordt niet zelden vroegtijdig gesloopt door de nimmer aflatende inspanning. Ze verdienen dan ook beter dan dat men hen aanstonds van onsociale hebzucht verdenkt en als erger- dsn-communisten op de kaak stelt. Op zijn minst ware vóór het hou den van zulk een requisitoir ver hoor van de „verdachte" rechtvaar dig geweest. (Advertentie) Wekelijks beursoverzicht van 21 t/rn 2< Januari 19o4 EERGISTERAVOND brak door on- bekende oorzaak brand uit in een seinhuis van de Nederlandse Spoor wegen, dat gebouwd is boven de spoorbrug over de Delfthavense Schie te Rotterdam. Hierdoor werden alle spoorwegver bindingen tussen Rotterdam en Schie dam en wat daarmee samenhangt ge stremd. Het verkeer werd reeds door bussen overgenomen. Ook kon de brug niet worden open- of dichtgedraaid. Gisteren had men de verbinding weer hersteld Van het sei'nhuis kon echter geen gebruik worden gemaakt. Men was de brand, die het seinhuis geheel deed uitbranden, na circa an derhalf uur meester, zodat toen het nablussen kon beginnen. De felle Oostenwind en de strenge vorst bemoeilijkten de blussingswerk- zaamheden zeer. De trap, die men op moest» om bij het seinhuis te komen, was, ondanks alle maatregelen, spoe dig spiegelglad door het bevroren bluswater en de brandweerlieden moesten uiterste voorzichtigheid be trachten. Verkleumd losten zij elkaar af, want ook hun natte jassen bevro ren en de mannen, die een bril droe gen, zagen ook hun glazen bevriezen; P)E VOORZITTER van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vor- rink, die nog steeds ziek is. is Woens dag opgenomen in een ziekenhuis te Amsterdam. De heer Vorrink werd tot dusverre in zijn woning te Haarlem verpleegd. Priester-arbeiders J-JET EXPERIMENT met de pries- ter-arbeiders in Frankrijk is niet in allen dele gelukt. Het wordt grondig hervormd, waardoor het priester-zijn op de eerste plaats blijft staan en niet langer in het ge drang komt door de levenswijze, waartoe deze vorm van apostolaat dwong. Bladen van links en ook z.g. christelijk-progressieve bladen trachten de priester-arbeiders nu op te hitsen tegen het kerkelijk ge zag, door het stellen van het valse dilemma: „Gij zult moeten kiezen tussen de arbeiders en de Paus". Hier ligt een zware bekoring en Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft in een toespraak tot leiders van de Katholieke Actie dan ook gezegd, dat „er gebeden moet worden voor de priester-arbeiders wier zaak moeilijk en gecompliceerd is„ opdat zij gehoorzaam en gedis ciplineerd blijven". Het is natuurlijk in genen dele zó, dat men de ontkerstende arbeiders in de steek wil laten. Speciale vor men van apostolaat zijn nodig. De Kerk heeft voor hen een betere boodschap dan het communisme. DEZIET men het koersverloop en de omzetten ter beurze gedurende de laatste dagen, dan krijgt men de in druk, dat na de zeer vaste tendenz van de laatste weken een periode van eni ge aarzeling is ingetreden. Overigens behoeft dit geen verwondering te wekken, omdat na een hausse, zoals wij thans achter de rug hebben een reactie normaal moet worden geacht. Het is echter merkwaardig, dat men moeilijk van een reactie van enige om vang kan spreken, omdat het koers- niveau zich nog goed heeft weten te handhaven. Dit vindt zijn oorzaak in enkele tegenstrijdige factoren, die kunnen worden onderkend, zoals ener zijds de afwachtende houding, die ve len aannemen in verband met de be sprekingen, die thans tussen de grote vier in Oost-Berlijn plaats hebben en die naar het zich laat aanzien, weinig goeds voorspellen, en de stemming op de Amerikaanse effectenbeurs, die een zeer wisselend verloop blijft ver tonen. De onzekerheid t.a.v. de econo mische ontwikkeling in de Verenigde Staten blijft voortduren, hetgeen zijn weerslag vindt op het Damrak. An derzijds blijven de berichten uit het bedrijfsleven hier te lande en de lang zamerhand verschijnende jaarversla gen veelal gunstig luiden, daarbij hoopvolle verwachtingen voor de toe komst uitsprekend, hetgeen een steun voor de markt betekent. Hierbij komt nog, dat de favorieten der Koninklijke Olie erop rekenen, dat de maatschap pij op de een of andere wijze voor een verrassing zal zorgen b.v. in de vorm van een notering in de nabije toe komst aan de Amerikaanse effecten beurs met daarnaast de declaratie van een hoger slotdividend of anderzins. Een dergelijke verwachting wordt als het ware ondersteund door de vaste ondergrond, die deze aandelen op de beurs blijven vertonen, zodat in tegen stelling tot de andere internationale waarden de Koninklijke Olie het eni ge fonds was, dat deze week verder in koers kon stijgen. De locale fondsen hebben een zeer wisselend koersverloop te zien gege ven. Zo traden dalingen op, waarbij kennelijk winstnemingen een rol heb ben gespeeld, o.a. bij Algemene Norit, Dikkers, Kondor en Meelfabriek der Ned. Bakkerij. Toch kon men ook nog koersstijgingen ontdekken bij Carton- nage Scholten, Hollandsche Melksui ker en Autobanden Vredestein. Enkele dividenddeclaraties verdie nen vermelding, die vooral in de ban- kensector zijn aangekondigd. Zo zal de Amsterdamsche Bank een onveran derd dividend van 10 pet. uitkeren, De Amsterdamsche Goederenbank 7V2 pet. tegen vorig jaar 7 pet. en de Kas-Associatie eveneens onveranderd 6 pet. AANGENAME VERRASSING Doch als een bepaalde vorm blij kens de ervaring gevaarlijk blijkt te zijn voor de integriteit van het priesterschap, dan moet naar een betere vorm gestreefd worden. En slechts in vertrouwen op het hoog ste gezag in de Kerk kan die vorm gevonden worden. Wie zich zou los maken van dit gezag, bedierf alles. Voor zichzelf en voor de arbeiders. Geen interpellatie pROFESSOR Gerretson heeft de vorige week in de Eerste Ka mer tegen het E.D.G.-verdrag ge stemd, omdat er een verdrag inza ke „soldatenleveranties" aan ver bonden zou zijn geweest, dat ge heim was. Mitsdien zag hij strijd met de Grondwet. Hij wou er nog wel eens nader over interpelleren. Toen deze week dit interpellatie- verzoek aan de orde kwam, zag Professor Gerretson er echter tot ieders verbazing van af. Hij had inmiddels ontdekt, dat het door hem bedoelde verdrag terecht door de regering geheim gehouden was. Dit alles was dan gewikkeld in een re denatie, waarvan niemand veel be greep. Het blijkt al weer, dat een dichter en geleerd historicus niet steeds de kwaliteiten van een goed politicus bezit TOT AANGENAME verrassing van velen blijkt de A.K.U. in staat te zijn om de voorlopige cijfers van het afgelopen, boekjaar binnen een maand na het afsluiten der boeken aan aan deelhouders bekend te maken. Het bereikte resultaat mag fraai genoemd worden. De omzet kon met 22H pet. toenemen. Het resultaat over 1953 na afschrijvingen op vervangingswaarde, doch voor aftrek van de Nederlandse vennootschapsbelasting en zonder di verse baten en lasten is met ruim 39 pet. gestegen tot circa f 38 millioen. De baten uit deelnemingen gaven slechts een kleine verbetering te zien. De stijging van het netto resultaat na aftrek van belastingen, ligt t.a.v. het vorige jaar niet zo gunstig. Er is een verbetering merkbaar van slechts 8 pet., zodat dit bedroeg bijna f 28 mil lioen. Uiteraard zijn dit de voorlopige cijfers, zodat de aandeelhouders nog geduld moeten hebben t.a.v. de be kendmaking van het slotdividend. EMISSIE is minder dan voor de 3L pet. staats lening van Augustus 1953. De Friesch-Groningsche Hypotheek bank en de Wetslandsche Hypotheek bank hebben thans bekend gemaakt, dat zij 3 pet. pandbrieven zullen afge ven tegen pariekoers met een maxi mum looptijd van 20 jaar met 5 pet. verplichte uitloting per jaar. De ge middelde looptijd bedraagt derhalve 10 jaar. 'Advertentie) Bankiers Anno 1 884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 19 '1*54 26 1'54 3 Go Ned. '62—'64 101 1 8 101 1 8 3—3 1/2% Ned. '47 99 3 8 99 1 4 3 Ned. '47 (d.l.) 95 7 16 9527 16 3 Ned. '37 97 97 3 Go Ned. Inv. cert. 100 15 16 100 15 16 3 Grotb. obi. '46 98 5/16 98 7 16 3 ("r Ned.-Ind. '37 A 99 98 518 3 3 4% Ned. '53 103 7 8 103 5 8 AANDELEN (cert. v. aand.). A'damsche Bank .83 187 R'damsche Bank 177 3 8 176 Twentsche Bank 178 1 2 179 Nat. Handelsbank 132 1/4 131 3-4 Ned. Handel-Mij 170 170 7/8 Alg. Kunstz. Unie 90 12 188 v. d. Bergh's J. F. 280 1 2 280 3 4 Machinefabr. „Breda" 139 135 3 4 Van Gelder Zonen 197 194 1 2 Unilever 231 1/2 230 1'2 Holl. Kunstz. Ind. 91 1'2 93 1 4 Ned. Kabelfabriek 233 232 1 2 Gem. Bez. v. a. Philips 208 1 4 205 1 4 Kon. Ned. Hoogovens 174 3/4 174 1/4 Wilton Fijenoord 189 188 Int. Gew. Betonbouw 148 1'2 147 1 2 Internatio 150 152 1 4 Billiton Mij II 253 268 1 2 Kon. Petroleum 351 3 4 355 1 2 Rubb. Cult. Mij 'A'dam 110 L 4 111 Bandar Rubb. Mij 127 127 Holland Amerika Lijn 147 1 '2 148 1/8 Kon. Ned. St.b. Mij 139 1 2 137 1'2 Ned. Scheepv. Unie 138 136 3 4 R'damsche Lloyd 134 132 3 4 K. Java-China P. v. L. 121 1 2 123 3 4 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 22 5 8 22 5 8 Handelsver. A'dam 128 1/2 126 12 Ned. Ind. Suiker Unie 82 1 2 86 Ver. Deli-Mijen 107 1 4 108 Senembah 94 3 4 94 AMERIKAANSE FONDSEN (Cert. v. aand.) Anac. Copp. Mining C. 32 1 '8 32 1 '4 Bethlehem Steel Corp. 51 3 16 52 7 8 General Motors 61 1/2 63 5'8 Int. Nickel 36 35 1 2 Rep. Steel Corp. 48 1/16 49 7 8 United St. Steel Corp. 39 3 4 40 4 Cities Serv. Comp. 83 83 7 8 Shell Union Oil Comp. 78 1 '2 78 5 8 Tide Water Ass. Oil C. 20 1 4 21 3 8 Southern Pacific Comp. 37 7.8 38 5 8 Union Pac. Railr. Comp. Ill 111 1 4 w loslippigheden van LEONARD Advertentie I/LAK VOOR ONZE VOET heeft zich een liefdesdrama voltrokken, waarin enerzijds onze anderhalf jarige dochter en anderzijds de driejarige Helma, het kind van twee huizen van links een rol heeft gespeeld. De kern van het hele geval ligt bij de vierjarige Nicolaas, een bolwangig jochie van vier, die twee huizen rechts van ons woont. Ziezo, daar staat het décor voor ons drama. Ge moet dan weten, dat Nicolaas en Helma, sinds de dag, dat de laatste over een driewielig fietsje beschikt, elkander dagelijks hun liefde betuigen. Vertederende tafereeltjes krijgen wij daardoor te zien, want de ontmoetingen tus sen de miniatuur Romeo en Julia, spelen zich meestentijds achter ons huis af. aangezien dit centraal ligt. Nicolaas horen we dan roepen: ..Sal ikkes vér spugen", en onder de bewonderende blikken van Hel ma spuwt hij dan een reusachtige fluim uit. Waarop zij moet vertonen hoe goed ze kan balanceren op het smalle zitplankje van haar drie- wielertje. Ze zijn altijd één en al bewondering voor elkaar. De vorige week werd er echter een driehoeksverhouding geschapen, doordat onze echtvriendin onze eigen dochter in de achtertuin liet spelen, waar ze direct het voorwerp werd van onverholen toegenegen heid van Nicolaas. Hij brak door het tuinhek en zette een ingewikkeld spel op. waarin onze dochter d moederrol te vertolken had. In de steeg achter het hekie stond Helma, met verwijtende blik. ..Spuug nog 's. Nicolaas", probeerde ze, maar hij a-chtte er niet op. Daarop verwijderde het meisje zich met de blik van een noodlottige vrouw, maar ook dat hielp niet. Toen probeerde ze het, door hem op de man af te vragen of hij onze achtertuin wou verlaten, om met haar samen op straat te aaan spelen. Maar Nicolaas zei ferm: „Kom maar hier asje spele wil". Helma's gezicht klaarde op en heus, het zou allemaal bijgelegd zijn. wanneer iedereen het aan de kinderen zelf had over gelaten. dit probleem op te lossen. Helma had de moeder kunnen spe len, Nicolaas had de vaderrol kunnen vertolken en onze dochter zou het kind des huizes geworden zijn. Maar toen trad Helma's moeder op. Het kind was haar om toestem ming gaan vragen, zich in de tuin van „die tante' te begeven, waar haar Romeo op haar wachtte. En wat zei die moeder? „Nee! Jij komt niet bij vreemde mensen in de tuin. Ga naar binnen!" Twee huizen ver hoorden we het noodgeschrei van Helma en dat duurde tot laat in de avorid. Helma's moeder bemiddelde in dit geval op de manier van: „En as je nou niet stil ben...." Verlaten lag onze tuin. Onze dochter sliep de slaap der rechtvaardigen en twee huizen rechts slikte Nicolaat gedisciplineerd zijn levertraan. Huize Helma bleef tot middernacht kampen met paedagogische troebelen. Om t één volwassene, regisseur van het kinderspel wou zijn. Enfin, het heeft haar een bewogen avond bezorgd. Roos Record i n ETEN 20-JARIGE jongeman in het E RUSS^HLk^lkZ}e^ b grote New York heeft naar alle waarschijnlijkheid een merkwaardig een goede beurt gemaakt. Hij zegt een roos te hebben gekweekt, die verschillende malen van kleur verandert. Zij begint gewoon zwart, wordt dan echter hoopvol groen en geel en blijft tenslotte tot aangename verrassing van alle Russen lichtrood. Britse kwekers hebben echter verteld, dat hij het liegt. Dat het doodgewoon niet kan. record behaald. Om 18.24 uur verliet hij de gevangenis, waarin hij voor bescheiden diefstallen enkele maan den had doorgebracht. Om 18.25 uur was hij weer terug. Politie-agenten hadden hem voor de deur van het hoofdbureau op heterdaad betrapt, toen hij de politiewagen wilde stelen. Bruiloft pEN BOUWARBEIDER in Denver L-> „ii J_|ET IS wederom de Twentsche Bank. die met een aandelenemis sie aan de markt komt, ditmaal van Sikken's Lakfabriek, een sterk che misch bedrijf met gunstige rentabili teit, gevestigd te Sassenheim. Deze vrije emissie bestaat uit 350.000 aande len B, waarvan reeds f 85.000.op inschrijvingsvoorwaarde geplaatst zijn tegen een koers van 160 pet. Deze nieu we aandelen delen ten volle in het resultaat over het lopende boekjaar. De balanspositie der maatschappij is fraai, evenals de dividenden, die over de laatste jaren zijn betaald. In de Indonesische sector trokken aandelen Billiton Mij de aandacht; de aandelen der tweede rubriek konden liefst 15 punten in koers monteren. De verhoogde vraag, die de laatste tijd voor cultuurwaarden viel waar te ne men, werd ook, zij het in mindere ma te, in deze berichtsperiode voortgezet. De beleggingsmarkt bleef practisch op hetzelfde niveau. De inschrijving op de nieuwe staats lening, staat heden open. Men kan er praetisch zeker van zijn, dat deze zal worden voltekend, doch de interesse (Advertentie) Passagiers kwamen met schrik vrij J7EN autobus van de W.A.T.O., wel ke de dienst tussen Almelo en Ommen onderhoudt, kwam in de om geving: van het sanatorium te Hcl- lendoorn in grote moeilijkheden door dat bij het afrijden van een sterke helling plotseling de remmen weiger den. De chauffeur waarschuwde de pas sagiers zich naar het achterste gedeel te van de bus te begeven en intussen poogde hij de autobus op de weg te houden. Het bleek niet mogelijk. In steeds snellere vaart stoof de bus de helling af en kwam tenslotte met gro te vaart tegen de muren van de sme derij van het sanatorium tot stilstand. De buitenmuur van de smederij werd geheel vernield en de binnenmuur ten dele. Als door een wonder liep geen der passagiers noemenswaardig letsel op mede dank zij het feit, dat de ramen van splintervrij glas waren. VRIJDAG 29 JANUARI 1954. HILVERSUM I 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Water standen. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Fluit en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 NWs. 13.15 Meded. of Gram. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Cello en pian. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Orgelconcert. 15.30 Lichte muziek. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Verzoek programma. 18.45 De haverkist, hoorspel. wilde wel eens kloek voor de I riltieilT dag komen en besloot zijn bruiloft r mm i x j i j i vieren op de steigers van de 23ste J-jET daagt, ondanks de kou. verdieping van een wolkenkrabber De zomer deint nader. Want in aanbouw. De bruid moest van ar de dagen worden langer. Toon vindt dit een mooi primeur. In stijl POORTGELEDEN smokkelde een Engelse matroos een 19-jarig slavenmeisje uit Irak zijn land bin nen, omdat hij op het kind verliefd was geworden. Jean Kawahkib was dus van haar beroerde baantje als slavenmeisje af. Nu verdient zij evenwel 200 gulden per week door in een Engels theater op te treden als slavenmeisje. Maatregel TN Sieverhausen moe ten alle mannen tussen de 18 en 35 jaar 40 Pfennig per maand betalen als zij geen lid willen worden van de vrijwillige brandweer Aldus heeft de ge meenteraad (weinig democratisch) beslist. Als ze wèl lid worden moeten ze echter weer 40 Pfennig contributie betalen. moe mee, maar de andere bruilofts gasten lieten afweten. Gewicht JONNHY Weissmüller, de bekende filmster Tarzan, zal in 1954 drie oerwoudfilms brengen. Bovendien is aan verfilming van zijn levensgeschiedenis gedacht. Zijn grootste zorg is nu om te zij ner tijd niet meer dan 180 pond te wegen. In zijn contract staat name lijk vermeld, dat hij niet meer dan 180 pond zal mogen wegen. Voor elk pond boven de 180 moet Jonnhy 1000 dollar betalen. „Brand! Brand!" 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor.— VPRO: 19.30 Mensen en conflicten: De eenzame, hoorspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Sopraan en piano. 20.30 Benelux. 20.40 De vrou wenemancipatie, gesprek. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwartet en solist. 21.55 Buitenlands weekoverz. 22.10 Lichte muziek. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8 00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw; 9.45 Schoolradio; 10.00 Sym- phonette ork. en sol.' 10.30 Radio Philh. ork.; 11.00 V. d. zieken; 11.40 KI. koor: 12.0C Angelus; 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.); 12.33 Gevar. muz.; J2 55 Zour-cwDzer, 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Piano en orgel; 13.45 V. d vrouw; 14.00 Muserfe uk en soliste; 14.25 Gram.; 14.30 Hier Vrij Europa; 15.00 Schoolradio; 15.30 Viool en clavecimbel: 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Promenade ork. en so liste; 18.IC Amus. muz.; 18.40 Vragen- beantw.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Re- geringsuitz.: ..Verklaringen toelichting; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Politiek-Forum21.00 Gram.; 21.30 „Te rug naar God", caus.; 21.45 Operaconc.; 22.45 Kerk en Mens; 23.00 Nws.; 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 METER. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Vlaamse koorzang; 16.05 Ork. conc.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.10 Caus.; 18.25 Gram.; 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws.; 19.40 Volkszang; 20.00 Gram. 20.15 Symph. ork. cn soliste; 21.45 Gram.; 21.55 Gitaarspel; 22.00 Nws.; 22.15 Intern. Radio Universiteit; 22.30 Gram.; 22 55- 23.00 Nws. BRUSSEL. 484 METER. 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.20 Gram.; 14.00 Omr. ork.; 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Kamermuz.; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Variété; 22 00 Nws.; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws. door J. P. MARQUAND 91 .Vorm", mompelde hij, „dat is het goede woord". Steeds weer ging de ontmoeting met Mei hem door het hoofd, als een slin ger— als hij zus gezegd hadals hij zo gedaan hadHoezeer hij zich ook inspaade om de zaak als voorbij en afgedean van zich af te zetten, steeds kwam het weer terugde houding van Mds hoofdhaar handbeweging „Neen die whiskey weg", zei hij „ik heb vaidaag genoeg gedronken'. „De Heester zal zich beter voelen als hij dat op heeft, antwoordde Liang. Rodney Jones keerde zich om, keek zijn diensar aan, nam weloverwogen het glas op en wierp het tegen de vloer, waar het co het gladde hout versplin terde. „Laten w- het hierover eens zijn", zei hij in hij Engels. „Ik ben de baas over mijn eijen leven en niet jij" Het breken van het glas bracht ech ter geen oplossing. Het gebaar ver splinterde op Liangs onbewogen kalm te. Liang uitte slechts enkele woorden; en de koelie lag al gebukt om de splinl ters op te vegen ende vloer te drogen. Vormen, dat was het. Vormen van de schalen en kopjes, van de donkere balken boven zijn hoofd, van het ge bogen latwerk der papierbeplakte ven sters. China leefde en stierf in de vor men. Zij beheersten elk individueel leven. Amerika en hij kende geen vormen. Zijn eigen leven had niet het afge ronde van de kommen hier op tafel. Het strekte zich voor hem uit als een aaneenschakeling van taferelen een reeks onsamenhangende gebeurtenis sen, eindigend hier op de binnen plaats. „Wel, dat hebben we gehad. Wat nu?" De wind scheen hem te antwoorden in een vallende schemering. De lucht van de binnenplaats was een bruingele nevel, die al dichter en verstikkender werd, want de aarde van China ver vulde de lucht. „Sluit de deur, Liang", riep hij, hoe wel hij wist, dat het niet hielp af de deur gesloten werd. Dit fijne stof drong door elke reet, tot ieder voor werp in de woning ermee bedekt was. Morgen zou de gehele stad een gele sluier dragen, de waardige vorstelijke kaneelkleur van de bodem. Rodney schraapte zijn keel en wens te, dat de wind zou gaan liggen. Óver al hing stof, verstopte zijn neusgaten en kleefde in zijn ookhoeken. Een geluid deed hem opzien. De huis koelie stond in de deur van de gang naar de voorhof met een brief in de hand. „Brief voor de Meester", zei de jon gen. Rodney's hart begon te bonzen, want hij zag het papier van het Hotel ae France et Chine, maar toen ontdekte hij, dat niet Mei de brief geschre ven had. Het waren de slordige hanepoten van iemand, die meer op secretarissen dan op eigen pen vertrouwt. Beste Jones, Kom vanavond nog, of anders mor genvroeg, in het hotel wil je? ik moet iets met je bespreken. Meld me hoe laat je komt. t.a.t. E. NEWALL Hij was dankbaar voor de storing. Echt iets voor Newall om hem naar het hotel te commanderen en als vast staand aan te nemen, dat hij zou ko men. Rodney Jones haalde een potlood uit de zak en schreef op de keerzijde van de brief: Heb vanavond en morgen de hele dag geen tijd. JONES. „Stuur dit terug", zei hij en voel de zich beter. Hij had zijn schepen achter zich verbrand en zei Mei Ne wall niet meer terug zien. Hij was blij, dat hij flink genoeg was om niet di rect naar het hotel te hollen. Hij zou haar nooit aten vermoeden, dat zij geen ogenblik uit zijn gedachten was. HOOFSTUK IV. Hij werd de volgende morgen door Liang gewekt. „Meester", herhaalde Liang, „Mees ter". Het horloge naast zijn bed wees op tien uur in de voormiddag. Hij zag dat de zon scheen en dat de schaduwen der bomen ovër de paple ren duiten dansten. Het was als een schimmenspel. Liang zette een kopje thee naast hem neer. Zijn tong was dik en zijn hoofd deed pijn. Zijn ge zicht. zijn handen en de lakens waren met geel zand bepoederd. „Waarom heb je me niet om acht uur geroepen?" vroeg Rodney Jones. „Het was beter dat u sliep", ant woordde Liang, „u was erg vermoeid; u bent zelfs nu nog moe". „Je bent mijn verpleegster niet", stoof Rodney Jones op. „En nu wacht er een vreemdeling om u te spreken", vervolgde Liang; „een lange, magere, eerbiedwaardige vreemdeling. Hij heeft zijn kaartje af gegeven. Het was Newalls kaartje. „Wat heb je hem gezegd?" „Ik heb hem gezegd, dat u moe was en niet gestoord wilde worden". „Waarom gaat hij dan niet weg?" „Hij wil niet heengaan". De woning was klein en gehorig. Er werd luid op de slaapkamerdeur ge klopt. „Jones, ben je wakker?" Het was Newalls stem en voordat Jones kon antwoorden, trad Newall binnen en stond in de deuropening, lang, hoe kig spottend. „Nog steeds druk, hé, Jones?" vroeg hij. „ja", zei Jones, „ik heb het vrij druk'. Newall kwam een schrede nader, nog steeds naar Jones kijkend. „U moet zeker dringend iets van me hebben", meende Rodney; „an ders zou u niet hier zijn". „Je hebt volkomen gelijk. Het is zo. Ik heb naar je geïnformeerd, Je schijnt hier ingeburgerd en Je kent de weg. Ik wil, dat je mij vergezelt op een reisje van een dag of veertien" Jones staarde hem verbluft aan. „Een wat?" „Een reisje", nerhaalde Newall. „Naar een zeker stadje, genaamd Ho Hsien. Hoe denk je erovere Jones?" „U schertst toch zeker. mr. Newall". „Helemaal niet. Wat mankeert je, Jones?" Jones ig dat het hem ernst was. Hij stond op en Liang gaf hem zijn kamerjapon. Newall was geheel veranderd. De ongebruikte energie, die hem de vorige dag zo rusteloos had gemaakt, deed nu zijn ogen schitteren en vulde zijn hele wezen. „Kom mee naa de andere kamer", zei Newall. „Laat eens zien, ik zag je gister voor het laatst, niet, toen die jonge—" „Chinees", waarschuwde Rodney Jo nes hem weer. „U kwetst hen als u hen Chink noemt". Newall schudde het hoofd. „Val niet over kleinigheden. Luister eens. Jones. heb je ooit eerder van die stad Ho Hsien gehoord?" Rodney Jones nam zijn kopje op Zijn hoofd bonsde hevig en die onver moeide oude man liet hem geen rust. „U denkt er toch niet over om daar heen te gaan, wel?" „Ik denk er niet over. ik ga". „Waarom?" Newalls' stem klonk scherp en be slist. „Luister, jones, ik geloof in het toe val, dat heb ik je al eerder gezegd. Hoe kan het anders, waar ik mijn hele leven mijn invallen gevolgd heb! Ik heb nu zo'n voorgevoel. De fortuin wacht me. Ik geloof elk woord over Ho Hsien". Rodney Jones dacht aan het Chine se klimaat. Was het dan toch waar. dat vreemdelingen er gevoelig voor waren en dat het op hun zenuwen werkte? „En wat is er met Ho Hsien?" vroeg hij beleefd. „Heb je niet gehoord, wat die be schaafde Chink zei? o, neem me niet kwalijk, meneer Jones, wat die be- beschaafde zei, gisteravond? Hij ver telde, dat die Kaneel zich in Ho Hsien bevindt. Het kwam daar terecht, toen de Ming dynastie ten val werd ge bracht. Tot enkele weken geleden was het in handen van een bankiersfa milie. Die stukken bevinden zich in een kist, in zijde gewikkeld. Die Lioe heeft ze gezien." Mr. Newall verloor iets van zijn geestdrift. Hij keek smekend alsof hij hoopte van zijn twijfel verloost te worden. „Dat is toch wel mogelijk Jo nes?" „Ja, in dit land is bijna alles mo gelijk. Waarom niet?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3