WYBERT Douane slaags met smokkelaar LAXEERAKKERTJE5 n 12 Groot aantal krotten in O. Z. Vlaan deren eist vervanging 1250 KILO BOTER ALS BUIT WALCHEREN Twee brandjes te Middelburg Als het bouwvolume verdeeld wordt.... Zuid-Beveland Z-VLAANDEREN Det RHEUMATIEK DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1954 Pantserauto te Groede in beslag genomen Ongeveer twaalf uur in de kou Houd Uw adem fris! Mgr Koenraadt spreekt voor West Z. Vlaamse vrouwen Inwendige zniverheid, Deense oester-export uitgeschakeld Een „extraatje" wat hen niet toekwam DRONKEN OP DE MOTOR België wacht niet op Nederland Wel een biertje, maar niet dronken Dijk in brand te - Heinkenszand Telefooncentrale te te Westkapelle K.y.c.o. in W. Z. Vlaanderen T.V. zendt onthulling monument uit Ruwe lippenrpUROL Werkbaas afgeranseld Snel ingrijpen voorkwam erger „Eiland Walcheren" en Kazerne Ruwe huid 'PUROI Industriebehoeften en aantal bejaarden veroorzaken ongerustheid GROTE GEZINNEN MIDDELBURG GOES AGENDA HEDEN MORGEN J)RIE DOUANE-AMBTEN AREN hebben in Groede in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een gepantserde tot bestelauto omge bouwde Cadillac in beslag genomen. In de auto bevond zich 1250 kilogram boter. De twee inzittenden, die met een van de douane-ambtenaren slaags raakten, wisten te ontkomen. (Advertent ei Een paar Wybertjes zijn voldoende om de on aangename nasmaak van sigaar of sigaret te verdrijven. Wybert voor komt rokerscatarrh. Herdenking watersnood tijdens godsdienst oefeningen In Bruinisse, St. Philipsland en Oosterland zal de ramp alleen op 31 Januari tijdens de godsdienstoefenin gen herdacht worden. Te Bruinisse in de Ned. Hervormde kerk om 10 uur, voorganger ds. H.W. van den Brinik en in de Geref. Kerk eveneens om 10 uur, voorganger ds. D. Bremer. Te St. Philipsland in de Ned. Herv. kerk om 10 uur, voorganger ds. de Lint. en in de oud Geref. kerk om 10 uur, voorganger ds. van Dijk van Ca- pelle a.d. IJssel. Te Oosterland in de Ned. Herv. kerk om 10 uur, voorganger ds. W. Radstake Donderdag 11 Februari zal mgr. dr. W. Koenraadt, vicaris-generaal van het bisdom, voor alle katholieke vrou wen van West Zeeuwsch-Vlaanderen een lezing houden over het onder werp „Het fundament an ons leven". De bijeenkomst, welke onder auspi ciën van de K.A. Vrouwen in W. Z.- VI. staat, zal worden gehouden in het jeugdcentrum „Maris Stella te Aar denburg. De organisatoren van deze interes sante bijeenkomst verwachten een groot aantal vrouwen uit alle paro chies van West Zeeuwsch-Vlaanderen, (Advertentie) is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Gunstige ontwikkeling voor Zeeuwse kwekers pvE laatste weken komen uit België meer orders voor grote oesters binnen dan in de voorafgaande we ken. De rede hiervan is dat Denemar ken niet meer op de Belgische markt verschijnt en wel in hoofdzaak als ge volg van de storm en overstroming in Denemarken. De gevolgen van deze natuurram pen schijnen voor de oestereuituur aldaar tamelijk ernstig te zijn ge weest. Bovendien was de voorraad, naar schatting, niet zo groot meer. Cijfers over oesters zijn niet beschik baar, aangezien de Denen op dit punt niet erg mededeelzaam zijn. De Zeeuwse export kan er nu van profi teren en de achterstand v/at inhalen. Wanneer de grote soorten hier nu ook schaars worden, is er bovendien kans dat ook de kleine soorten verzonden kunnen worden. Hiervan zijn nog millioenen in voorraad. Vooral de kleine kwekers zijn er nog mee blij ven zitten. Uiteindelijk zouden deze soorten wel in aanmerking komen om door het Opvangfonds opgekocht te worden. Maar aangezien men nog niet aan de practische uitvoering toe is, zal dit op korte termijn wel niet plaats hebben. Twee Goesenaren wegens diefstal veroordeeld p. J. S. en J. G„ beiden los-werkman 1 te Goes hadden te Kloetinge een bezoek gebracht aun de vuilnisbelt en daar een hoeveelheid blik en schroot dat de gemeente-werklieden hadden uitgezocht en verzameld, maar op 'n bakfiets geladen en waren ermee naar Goes gereden, waar dit „extraatje" aan een opkoper werd verkocht. Bei den bekenden. Het geld, dat zij had den ontvangen hadden zij opgemaakt aan een cigaretje e.d. De eis van de Officier van Justitie te Middelburg tegen beiden luidde 1 week gevangenisstraf. Zij werden ver oordeeld tot f 30 of 8 dagen hechtenis elk. Twee weken voor Rucphenaar AAN de lange straflijst van J. W. stratenmaker te Rucphen werden door de Middelburgse Politierechter twee weken gevangenisstraf toege voegd, omdat hij dronken op de mo tor had gereden, zonder rijbewijs, want dat was hem bij een vorige dronkenschap afgenomen. De drie douane-ambtenaren een sectiechef en twee douaniers heb ben, alvorens zij hun slag konden slaan, veel moeten ontberen. Op het vermoeden dat in een garage te Groede een bestelauto geladen met 1250 kg. boter stond, vatten zij post in de buurt van de garage. Gedurende ongeveer twaalf uur trotseerden zij de Koude Noord-Oostenwind. Toen er tenslotte nog niets was voorgevallen, dat de aan dacht van de postende douaneambte naren had getrokken, gingen de twee douaniers eens een kijkje nemen achter de garage. De sectiechef. die alleen voor de garage bleef wachten, zag toen plotseling de deuren opengaan en uit de garage reed de tot pantserauto omgebouwde Cadilac. De sectiechef aarzelde geen ogen blik en sprong op de treeplank van de rijdende auto. Hij probeerde de chauffeur van de auto te overmannen. Hij werd weggeduwd. Het gelukte de sectiechef evenwel weer op de tree plank te springen. Hij sleurde de chauffeur uit de auto en samen Gelen zij op de grond. De auto reed zonder bestuurder door een hek en botste vervolgens tegen een Kanaal Gent-Terneusen MINISTER van Openbare Werken in België heeft in de Senaatscommissie van de buitengewone begroting ver klaard, dat de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen zal geschieden zonder te wachten op de regeling met Nederland inzake de sluis van Terneuzen. Bedoelde regeling zal niet lang uitblijven, aldus de minister, en het is niet nodig hierop te wach ten om reeds met de werken aan Belgische zijde 'n begin te kun nen maken. Tegen boom gereden Goesenaar vrijgesproken TN de bocht ZaagmolenstraatWes terstraat te Goes was J. v. 't W. loonsproeier te Nieuwdorp met een gehuurde auto tegen een boom gere den. waardoor het voertuig nogal be schadigd werd en hij een verwonding aan het hoofd opliep. De Officier van Justitie had v. 't W, ten laste ge legd, dat hij teveel had gedronken en niet in staat moest worden geacht de ze auto naar behoren te besturen. De man had wel een glaasje bier gedronken doch daar was het bij ge bleven en dronken was hij niet ge weest. Door de Pol.rechter te Middel burg werd hij vrijgesproken. Dronken en politie uitgescholden F5E los-arbeider A. J. de H. te Schoon- dijke had op 30 November 1953 te diep in het glaasje gekeken en was aan het schelden gegaan. De politie werden minder fraaie woorden toege voegd en omdat het wel een beetje te gortig was geworden, werd hij door de Middelburgse Politierechter veroor deeld tot f 40 of 20 dagen hechtenis. huis op. Een naast de chauffeur ge zeten persoon, vermoedelijk een Belg. had inmiddels het hazenpad gekozen. ONTKOMEN UNe sectiechef was inmiddels slaags geraakt met de chauffeur van de smokkelauto De laatste had de lang ste adem en wist te ontkomen. De twee douaniers, die dooi het lawaai wa ren gealarmeerd, hebben nog enige schoten op de auto gelost. Tot nu toe onbreek elk spoor van de smokke laars. De auto en de boter zijn in be slag genomen. Onder de autokap was een pantserplaat aangebracht. Ook de benzinetank en de rugzijde van de cabine waren van pantserplaten voor zien. QISTERNACHT werd de brandweer te Heinkenszand gewaarschuwd, dat de Groote Dijk. nabij de grens van de gemeente 's Heer Abtskerke in brand stond. Aangezien, mede ge let op de felle Oostenwind, deze brand een grotere omvang dreigde aan te nemen, begaven enkele brandweerlie den zich met bekwame spoed naar de dijk, waar zij er in slaagden het vuur te bedwingen. 2 Febr. a.s. te 13.00 uur zal de door de oorlog verwoeste tele fooncentrale te Westkapelle weer in dienst worden gesteld. Dientengevolge zullen plm. 70 abon- né's van dit net, die tijdelijk op het net Domburg waren verbonden, weer op Westkapelle worden aangesloten. Het netnummer is 01187. T~)E K.V.C.O. (Katholieke Vereniging voor cultuur en ontspanning, ver breid over geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen) zorgt voor een steeds af wisselend en geregeld programma, waarmee zij in de nog korte periode van haar bestaan bewezen heeft haar doelstelling, het verzorgen van cul turele evenementen voor de katholie ken in West Zeeuwsch-Vlaanderen, na te komen. Voor Zondag a.s. is een gezamenlijk bezoek aan de Gentse opera georga niseerd. Daar wordt de operette „De Zigeunerbaron" gespeeld. (Advertentie) Doeltreffende bestrijding van Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen worden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit. Bijzonder aangenaam is her feit, dat de tabletten practisch smaakloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn De doeltreffendheid - zonder onaar gename of schadelijke nevenverscK selen - werd door onderzoekingen wezen. in kuur ver pakking. inh. 48 tab.etl n, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Herdenking IS.-Vqssemeer (Van onze correspondent) ]P)E onthulling van het Kruismonu- ment te Nieuw-Vossemeer. die zal plaats hebben op Maandag 1 Fe bruari a.s.. bij de herdenking van de watersnood, zal door de Nederlandse Televisie Stichting worden opgeno men, om later te worden uitgezonden. Ook de Nederlandse Radio Unie zal in Nieuw-Vossemeer aanwezig zijn en 's middags om kwart voor een een reportage uitzenden van de kerk diensten, de plechtige openbare raadszitting en van de onthulling van het monument op de binnendijk van de Beciuspolder aan de Eendracht. De uitzending wordt verzorgd door de K.R.O. in samenwerking met de N.C.R.V. Op verzoek van burgemeester Jans- sens van Nieuw-Vossemeer zullen de inwoners van Nieuw-Vossemeer op die dag ter herdenking van de ramp slachtoffers de vlag halfstok uitste ken. i Art vei 'eritle) Drie Rucphenaren veroordeeld Y/ADER en 2 zoons H., werkzaam te Rilland-Bath en allen wonende te Rucphen hadden een werkbaas afge ranseld. pe werkbaas had aanmerkin gen gemaakt en gezegd dat men om half acht begon en n)et om .10 voor acht. Behalve, dat zij werden ontsla gen, werden zij door de Politierechter te Middelburg veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. FJE Middelburgse brandweer moest tweemaal uitrukken: in het ge bouw van de Co-op. Landbouwvereni- ging „Eiland Walcheren" in de Nieu we Poortstraat werd 's avonds om kwart over tien het begin van brand ontdekt en om half twaalf was er schoorsteenbrand in de kazerne in de Koningstraat. Beide malen was zij zeer snel ter plaatse; met het uitruk ken naar de kazerne sloegen de Mid delburgse brandweerlieden zelfs een record: in minder dan drie minuten na de melding was zij aanwezig. DE COÖPERATIE LYE brand in het gebouw van de coöperatie is vermoedelijk ont staan door sluiting in de electromotor van een erwtenleesmachine. dip dag en nacht doordraait. Een meisje ontdekte de brand en sloeg onmiddellijk alarm. Met deze vroegtijdige ontdekking en de snelheid van het Middelburgse brandweercorps is een grote brand, die hoogstwaarschijnlijk 'het gehele gebouw (waarin zich een grote hoe veelheid vergiftige, erg brandbare stoffen bevinden) in as gelegd zou hebben, voorkomen. Met de straffe droge vrieswind als medewerker zou den de vlammen in het voor een groot deel uit hout bestaande gebouw en de aldaar opgeslagen peulvruchten en zaaigranen een gewillige prooi gevon den hebben. Met één slang op de wa terleiding had men het vuur spoedig onder de knie. De grotendeels door het bluswater veroorzaakte schade is niet onaanzienlijk. Een flinke hoeveelheid peulvruchten ging verloren. Tijdens de blussingswerkzaamheden vroor het on geveer vijftien graden, waardoor het water vrijwel onmiddellijk stolde en een deel van de Nieuwe Poortstraat omtoverde in een geïmproviseerde kunstijsbaan. DE KAZERNE P NIGE militairen, die van hun avond permissie in de kaaerne terug keerden waren van mening, dat de kachel nog al rood stond. Spoedig concludeerden zijschoorsteenbrand en waarschuwden onmiddellijk de wacht, die terstond de brandweer ..ontbood". Deze verscheen binnen ge noemde tijd en tesamen met 't brand- piket van de C.O.A.K. kon het brandje dat aan de harde wind wordt geweten, worden geblust. Een en ander tot groot vermaak van de militairen, die zo'n verzetje wel lustten en in de meest vreemdsoortige kledij (een groot deel van het garnizoen lag bij het uitbreken reeds te bed) dit zaakje wel even „versierden". lyjET GROTE BEZORGDHEID ziet Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de a.s. ver deling van het voor 1954 beschikbare bouwvolume tegemoet. Zeeland heeft de beschikking gekregen over 800 woningen, waaruit ook de herbouw (tengevolge van oorlogshandelingen, dus niet de watersnood) gerealiseerd moet worden. Al zal het toe te wijzen contingent dus onmogelijk bijzonder ruim kunnen zijn, is men in dit gebied toch enigszins ongerust over de hoeveelheid wo ningen welke aan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, binnen het raam van de mo gelijkheden, krijgen zal. Terwijl men toch verschillende omstandigheden naar voren kan brengen welke een zo ruim mogelijke „bedeling" zeer gewenst maken' Daar is allereerst de krot-opruiming en verder heeft dit gebied zijn zor gen om huizen voor industrie-arbeiders. Bovendien is O.Z VI wel het gebied waar de grote gezinnen een woordje meespreken. HET IS een uitgemaakte zaak, dat Oost-Z.-Vlaanderen van geheel Zeeland het grootste aantal krotwo ningen heeft. Terwijl in andere stre ken ofwel de oorlog of de ramp voor een massale opruiming van de zeer oude huisjes welke alle een bordje met ..onbewoonbaar verklaard" ver dienen, hebben gezorgd, zit men in dit gebied met een aantal krotten, dat sedert de oorlog niet is vermin derd. Integendeel, het aantal nam steeds toe. In alle gemeenten zijn gro te aantallen van deze prachtisch niet meer te bewonen huizen aanwezig en ze worden de grote zorg van de ge meente-besturen. Ze zouden onmid dellijk opgeruimd moeten worden, doch er is geen gelegenheid om de krotten door behoorlijke woonruimte te vervangen. Deze oude huisjes worden groten deels door oudere mensen bewoond. Plannen om voor deze bejaarden ge schikte huisvesting te realiseren, moesten tot nog toe steeds stranlen op het te geringe bouwvolume. In dit opzicht is men in de beruchte vicieu- se crkcl vastgeraakt; als men de krot ten wil opruimen, moeten eerst de ouden van dagen een behoorlijk on derdak hebben. En daarvoor is geen volume beschikbaar. Hoe moet men er dus toe komen ooit al die krotten af te breken? Hoe groot dit probleem wel is, wordt nog duidelijker als men de aantallen ouden van dagen in Oost-Z.-Vlaan- deren nagaat. Ook in dit opzicht breekt de streek vele records. Het rijksgemiddelde van het aantal men sen boven de 65 jaar is circa 8 pet.; in Oost-Z.-Vlaanderen echter ligt dit percenhage veel hoger. Er zijn ge meenten waar deze categorie bewo ners wel 12 pet. van de totale bevol king uitmaakt! HUIZEN DRINGEND NODIG. DEHALVE deze zorg heeft Oost-Z.- Vlaanderen nog die van de be hoefte der industrieën. Als men na gaat dat dit gebied 60.169 inwoners telt, op een totale Zeeuwse bevolking van 260.800 (een percentage dus van ruim 23!) en zich bovendien realiseert dat ongeveer twee-derde der Zeeuw se industrie in Oost-Z.-Vlaanderen gevestigd is, moet men wel beseffen dat er een grote behoefte is aan wo ningen voor arbeiders. Naast de nor male aanwas welke vaak kunstma tig, door gebrek aan woningen, be angstigend laag gehouden wordt heeft Oost-Z.-Vlaanderen dus drin gend behoefte aan een contingent hui zen om de talrijke en grote bedrij ven te kunnen dekken. Op het ogen blik is dit onmogelijk. Een telling van de grote gezinnen zal bovendien ook aan het licht bren gen, dat in Oost-Z.-Vlaanderen de meeste grote gezinnen wonen. Ook dit is een zeer gegronde reden om 'n zo ruim mogelijk contingent van het te verwachten bouwvolume te kunnen opeisen. Al deze omstandigheden, waarvan men jpaag zou willen, dat er ernstig rekening mee wordt gehouden, ver vullen wel alle gemeentebesturen en verdere betrokkenen in dit gewest met grote bezorgdheid omtrent de ver deling welke zeer binnnkort een feit wordt. „Nut en Sport" boekte success en Op de kampioenstentoonstellmg, welke te Tilburg voor de prov. Noord- Brabant en Zeeland werd gehouden, boekten de leden van de Konijnenfok kersvereniging „Nut en Sport" de vol gende successen W. Pluijmers met wit VI. reuzen V.J. 2x15 en 1x16 punten. J.A. van Dalen met Loth. zw. bont R.J. 18 pun ten met 2 E.P.. tevens kampioen in die klasse. A. Verhage met idem 15 punten. Adr. Trieller met Gr. chinch V.J. 11. 16 en 19 punten. N. v.d. Driest met Gr zilver licht-zwarte R.J. 10 P. N. Moes met Hav. R.O. 18 p., met V.J. 14 en 18 p. P.J. den Hollan der met Hav. RO 20 p. met EP. VO 23 p met EP RJ 2x16, 19, 20 en 21 p. met VJ 15 en 20 p. met EP, kam pioen in vier klassen. P. v.d. Weel met Alaska RO 19 p.. met RJ 15 p., VJ 12 p C. Karelse met Alaska VO 11 p. VJ 19 p. met EP tevens kampioen. L. Adriaanse met zilvervos zwart 15 p. N. Moes met zwart Rex 18 p., tevens kampioen met RJ. M.J. Hooge- steger met bruin Rex. RO 16 p. te vens kampioen. VO 14 p VJ 16 en 17 punten. M.A. Hoogesteger met Hol lander zwart. RO 11 punten, blauw VJ 15 p., kampioen, bruin RO 15 p. even eens kampioen. L.J. Janssen met zwart Russen VO 18 p.. RJ 15 p.. belden kampioen. M. v.d Weel met Pool r.o. RO 20 p. kampioen, VO 20 p., kampioen RJ 16 p. VJ 17 p. J. Nijholt met Pool r.o. RO 18 p., VO 17 p., RJ 15 p., en met kleurdwergen zwart RO 15 p., kampioen, met chinch. VO 14 p. Het predicaat „kampioen" wordt uit gereikt aan hen, die minstens 15 pun ten halen. De beste prestaties werden dit seizoen geleverd door P.J. den Hol lander. met Havanna's. IJSBAAN OPENGESTELD Woensdagmiddag om half twee is de sproeibaan van de Middelburgse IJsclub op het gemeentelijk sportter rein aan de Nadorst (tennisbanen) voor het publiek opengesteld NIEUWSTRAAT WEER OPEN VOOR RIJWIELEN Met ingang van Maandag is de Nieuwstraat te Middelburg opengesteld voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. Men kan dus vanuit de Lange Delft weer rustig de Nieuw straat infietsen, (sinds 6 September 1952 was dit verboden), zonder dat dit hoge kosten met zich meebrengt. IJSSPORT Woensdag werd reeds op verschillen de banen schaats gereden. Alhoewel de wind zeer scherp was, maakten vele van deze, niet meer verwachte gele genheid gebruik een baantje te trek ken, doch door de bijtende koude gin gen de meesten na korte tijd weder huiswaarts. Nieuw- en St. Joostland GEVAARLIJKE BOCHT RIJKSWEG IN DE RAAD Brandweercommandant J. Poppe nam afscheid. De gemeenteraad kwam voltallig in openbare vergadering bijeen. Aan de orde kwam de verkeerssituatie in de gevaarlijke bocht van de Rijksweg in de kom der gemeente. Er zijn hier 4 ongelukken achter elkaar voorgeval len, waarbij één met een zwaar ge wonde. B. en W. hebben er bij de weg- beheerder, i.e. de Rijkswaterstaat, op aangedrongen deze bocht beter aan te geven door het plaatsen van knipper lichten, omdat de omwonenden hier steeds in levensgevaar verkeren en een tweetal huizen in de bocht praktisch onbewoonbaar zijn geworden. Daarna werd afscheid genomen van de commandant der vrijwillige brand weer de heer J. Poppe, die ziin functie per 1 Februari'a.s. zal neerleggen we gens zijn hoge leeftijd. Het voltallice brandweerpersoneel was (bij dit af- ITheid aanwezig, alsmede de b anri- v.eercommandanten van Middelburg Arnemuiden en O, en W. Souburg en enkele verdere brandweervrienden van de scheidende functionnaris. De heer Poppe werd door de burgemeester har telijk toegesproken en bedankt voor zijn grote toewijding voor de brand weer, waardoor is bereikt dat de ge meente een korps bezit, dat overal ge zien mag worden. Namens de gemeen te werd hem een vulpenhouder aange boden. Voorts voerde nog het woord de raadsleden Polderdijk en Knuijt, de nieuwe commandant H. A de Kam, die namens het personeel een foto van het korps aanbood, en de brand weercommandanten der aangrenzende gemeenten. Nadat de scheidende som- mandant had bedankt en hij enkele oude herinneringen had opgehaald, bleef men nog geruime tijd in gezel lige kring bijeen. 1954 voor de tijd van één jaar het recht van optie te verlenen op de aankoop van plm. 1926 m2 grond, ge legen aan de Paul Krugerstraat. Ook stellen zij voor te besluiten tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 18 December 1953, tot verkoop van 300 m2 grond, gelegen aan de Bree- waterstraat aan de heer M. J. de Winde te Breskens voor een som van f 2400 en bedoelde verkoop te willen wijzigen in een toewijzing aan de heer C. v. d. Klippe te Vlissingen. VLISSINGEN MIJLPAAL IN DE SCHOOL- TANDVERZORGING Maandagmorgen a.s. zal van de leerlingen van de Bouwen Ewoutschooi voor de laatste maal het gebit worden onderzocht. Op deze dag zal aan deze kinderen, de eerste k/as, die dus zes jaren aan de schooltandverzorgmg heeft deelgenomen en die t.z.t. met een gesaneerd olijvend gebit de school zullen verlaten, een z.g. saneringskaart worden uitgereikt. Daar dit een mijlpaal betekent in de geschiedenis van de schooltandver zorgmg van Vhssmgen en Oost- en West-Souburg, meent het bestuur der stichting Sohooltandverzorging dit feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Verschillende autoriteiten werden daarom uitgenodigd om bij de uitrei king der kaarten in het Medisch Cen trum, aanwezig te zijn. STRAATVERBETERING B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot verschillende straatver- be teringen. Zo vragen zij een crediet van f 43.000 voor de straataanleg in het Breewa- lerstraatplan. Voor het aanleggen van bestrating en riolering op de Kroonwerkgracht wordt f 13.000 gevraagd en voor de aanleg van een gedeelte van de An thony van der Woordtstraat bij het nieuwe kantoor van het Ziekenfonds Walcheren (dat omstreeks April offi cieel geopend zal worden) een crediet van f 2700 GRONDVERKOOP B. en W. stellen de raad voor om aan de vennootschap onder firm» „Aannemersbedrijf van Loon" te Vlis singen, met ingang van 1 Februari HET „VESTJE" BIJ DE BULT Door de raadsleden is bij B. en W. aangedrongen op een eenvoudige ver harding van het kleine terrein ont staan door inpoldering van een stukje van de Oostvest aan de zgn. Bult. Een provisionele verharding van dit terrein kan niet worden overwogen omdat dit bij de uitvoering van de toekomstige definitieve verhaiding een aanzienlijke verhoging van kosten met zich zou brengen aangezien het aan te brengen verhardingsmateriaal dan weei zou moeten worden uitgegraven. VERLICHTING EN BESTRATING B. en W. deelden de raad mee dat de electrificatie der straatverlichting bijna voltooid is. In het jaar 1953 zijn 400 electrische lantaarns geplaatst. De bestrating stelt de dienst van Ge meentewerken voor zeer grote moei lijkheden. Sinds 1947 is te Goes in totaal 129.000 m2 nieuw bestraat, ver nieuwd of herbestraat. Dit op een to tale oppervlakte van nog geen 230,000 m2 In de sinds 1947 verstreken zes jaren heeft dus reeds meer dan de helft van de Goese straten overhoop gelegen. Het aantal verwerkte klin kers en klinkerkeien liep in de mil lioenen. Gedurende één der bedoelde zes jaren kon bovendien nog slechts weinig aan de straten worden gedaan omdat toen de gehele dienst in beslag was genomen voor de werkzaamheden aan de nieuwe rijksweg. Het is voorts heel moeilijk voor het straatmaken eigen geschoold perso neel aan te trekken. Er moet daarom nog al eens wat worden aanbesteed. Het aantal Zeeuwse aannemers het welk voor deze bestedingen in aan merking komt is zeer gering. DE VESTEN BERIJDBAAR Men deelde ons mede, dat de poli tie waarschijnlijk heden de vesten vrij zal geven voor het ijsvermaak. Gisteren hadden onze ordebewaar ders nog druk werk om ondernemende jongelui van het spiegelend vlak af te houden. ikeuxti.ensza.nd Benoeming. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school, te Wolphaartsdijk is benoemd mej. A. J. Pieterse, onderwijzeres aan de o.l. school alhier. Rilland OPENING GEMEENTEHUIS Op enigszins officiële wijze zal Maandagmiddag het gerestaureerde gemeentehuis van Rilland geopend worden. Tevens zal het door de burgerij ge schonken gedenkraam worden onthuld. Oudelande EEN INVENTARIS CADEAU Morgenmiddag zal het Rode Kruis hier een inventaris komen uitreiken voor de kleuterschool, welk geschenk natuurlijk zeer welkom is. Sas van Gent UNIFORMENFONDS De liefhebbers van dansen zorgen er bij voortduring voor, dat de kas van het uniformenfonds elke Zondag weer wordt aangedikt. Hun medewerking wordt echter ook door het comité dat de activiteiten voor de geldinzamelin gen ten behoeve van dit fonds leidt, op prijs gesteld, getuige het feit. dat op elk bal, dat ten behoeve van de uniformering van het harmoniegezel schap De Verenigde Vrienden wordt georganiseerd, verschillende attracties voorkomen. Na de verloting van een fraai butagasstel, werd ter gelegen heid van een bal in zaal Flora een moderne stofzuiger verloot, waarvan de houder van het lot D. no. 240 de gelukkige winnaar werd. A.s. Zondag zal er weer een andere, mooie prijs worden verloot. Tijdens het bal in zaal Reseda zal n.l. een rijwiel worden verloot. Boschkapelle Missiefilm. De Missionarissen van het H. Hart te Tilburg komen Zondag 31 Januari in het Parochie huis een filmavond verzorgen. Ver toond zal worden de prachtige speel film „Kinderen gaan niet naar de hel". De opbrengst van deze avond is bestemd voor de opleiding van mis sionarissen voor Nieuw-Guinea. Des middags zal voor de kinderen een voorstelling gegeven worden. Retranchement JAARVERGADERING VAN DE ZLM. De dorpsafdeling van de Z.L.M. hield haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C.J. Almekinders Masclee, heette de vele belangstellenden van harte welkom. Hij noemde het afgelo pen jaar. ondanks diverse prijsschom- melingen. vrij gunstig, temeer, daar het gewest bij de watersnood slechts in geringe mate te lijden had. Penningmeester L. de Regt liet met zijn cijfers eveneens een optimistisch geluid horen. Wederom bracht de se cretaris. de heer L. Basting, van het voorbije Jaar een berijmd verslag uit, dat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. De voorzitter werd als bestuurs lid herkozen Bij de rondvraag deelde de land- bouwconsulent Ir. Bouman een en an der mee met betrekking tot de stich ting van een proefbedrijf in de Braak man en over de Conserbeta-proef te Retranchement en Cadzand. Ir. Bos had met zijn onderwerp „Onze Zuiderburen" een aandachtig gehoor en ook de uiteenzetting van ir. Bouman over de „Landbouw in Gronin gen" werd met grote interesse gevolgd. Beide lezingen werden verduidelijkt met plaatjes. De heer Joh. de Clercq bracht ver slag uit van de bevindingen van een commissie, die de vraag beantwoord had: „Hoe lang worden de zaaizaden gebruikt." De resterende tijd werd door de ieden van de Z.L.M. en de L.J.G gevuld met declamatie, muziek, toneel etc. Ook hun bijdrage vormde 'n belang rijk aandeel van deze zeer geslaagde dag. Burgemeester J. A. Leenhouts woonde een deel van dit jaarfeest bij. Stekene Pols gebroken. Het 14-jarig zoon tje van de heer Heirman uit onze grensgemeente kwam bij het spelen zo lelijk te vallen, dat hij met een ge broken pols in het ziekenhuis moest worden opgenomen Zelzate AANVAL OP WERELDRECORD HARMONICASPELEN De enige tijd geleden in België op gekomen manie om houder te worden van het wereldrecord langdurig ac- cordeonspelen, is nu ook tot onze ge meente doorgedrongen. 5 Februari a. s. doet namelijk Michel Verbiest, kas telein van café „De Accordeonist" aan de Grote Markt, een aanval op dit beruchte wereldrecord, waarvan de huidige houder te Nedereenaeme woonachtig is. namelijk de heer Flo- rent Sadones, die het presteerde om gedurende 76 uur 55 minuten onafge broken zijn instrument te bespelen. De jury, die dit record zal moeten homologeren, staat onder toezicht van deurwaarder Ockerman uit Zelzate, terwijl dokter Descouronez de ((chal lenger" onder medische controle zal houden De verdere verzorging ge schiedt door de heer Albert Baete. Verbiest, 28 jaar oud en gehuwd, is om zijn spel in het Meetjesland en het Waasland een goede bekende Hij heeft goede moed op zijn recordpo ging en is ten volle voorbereid op de zware „taak", die hem te wachten staat. Maldeghem DRONKEN IN HET VERKEER Eerlijk bekende de vlasbewerker A. J. C. Dh. voor de Middelburgse Poli tierechter alle moeite te hebben ge daan, om te proberen recht te rijden, doch hij had teveel gedronken en het lukte hem niet. F 40 boete of 20 da gen hechtenis. Aardenbnrg 300 HUWELIJKEN Dezer dagen vierde wethouder A. I. Catsman alhier, die tevens als ambte naar van de burgerlijke stand is be last met de voltrekking van hunwe- lijken, in deze laatste functie een merkwaardig „jubileum". Toen het hu welijk werd voltrokken tussen Mej, An na Steyaert uit Eede en de heer A. de Zutter uit Maldeghem (B.) was dit het driehonderdste huwelijk, dat door de heer Catsman werd voltrokken, in de 12 y2 jaar, dat hij als ambtenaar van de burgerlijke stand werkzaam is. Hij werd dit na de samenvoeging der gemeenten Aardenburg, Eede en Sint Kruis in 1941 Zierikzee VERGOEDING VOOR VREEMDE ARBEIDERS Naar van de zijde van het gemeen tebestuur wordt medegedeeld heeft de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting maatregelen getroffen voor het toestaan van een vergoeding voor het aantrekken van vreemde ar beiders voor herbouw en nieuwbouw in de rampgebieden. Of een bepaald werk voor het toestaan van een ver goeding in aanmerking zal worden gebracht, zal van geval tot geval wor den beoordeeld. Belanghebbenden wordt geadviseerd over het boven staande inlichtingen in te winnen ter gemeentesecretarie of bij de Central/ Dienst „Noord-Zeeland" of bij het bij kantoor van de directie van de We deropbouw en Volkshuisvesting in Zeeland te Zierikzee, gevestigd Oude Haven A. 416. AFSCHEIDING GEREF. GEMEENTE De kerkeraad van de Geref. ge meente heeft besloten zich los te ma ken uit het verband van de Gerefor meerde gemeenten, doch zich niet aan te sluiten bij de gemeenten, die zich gedurende de laatste maanden van het kerkverband hebben losge maakt ais gevolg van het conflict rond dr. C. Steenblok uit Gouda. St. Maartensdijk F 40 BOETE WEGENS MISHANDELING Stratenmaker J K bad na 10 15 borreltjes gedronken te hebben, zon der de minste aanleiding zekere C. N. mishandeld F 40 boete of 20 dagen hechtenis, zei de Middelburgse Politie rechter. St. Annaland F 30 BOETE WEGENS MISHANDELING M. E. K„ landarbeider alhier had een in zijn buurt wonende vrouw mis handeld toen deze kwam informeren of haar man ook bij hem op bezoek was. F 30 boete, zei de Middelburgse Politierechter. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Gewijde handen. Kon. Vlaamse Opera. 8 uur: Reinaert de Vos. DE KLINGE. Kinema van Dijck/7.30 uur: De lustige Vlatadjah. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19.30 uur: Venus bespied. HULST. Bioscoopgebouw: Kinderen gaan niet naar de hel, om 8 uur. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Openbare school, 7.30 uur: Lode van Gent voor Volksonderwijs." VLISSINGEN. Ariënsgebouw, 8 uur: vergadering KAB. N HULST. Bioscoopgebouw: Kinderen gaan niet naar de hel, om 8 uur. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De tijger Akbar. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: The quiet man. als Liar zijnl het f waal terdf zei ove

de Stem | 1954 | | pagina 2