Rusland wil communistisch China Ti onverdiende plaats toekennen" DRIE DODEN op s| )oonvego vergang Protesten tegen peperdure „Picasso Dulles onverbiddelijk tegenover Molotofs voorstel Het IJsselmeer geh eel met ijs bedekt Een brand van enkele dagen Gevaar voor lava-lawines Vandaag reeds gesprek over Duitsland FANFANFS VAL AANSTAANDE? Bestuurder door zon verblind Vorst" elijke wind rAfrika-reizigers kregen heimwee^ Bij rangeren gedood DAGBLAD VOOR ZEELAND it „TAAK NIET UITBREIDEN" H. Vader overwerkt Geen vredesduiven... Auto onder sneltrein bij Zwolle p SCHOTEN IN UNIVERSITEIT ZONNIG Kunst-studenten zetten manifestatie op poten Spandoeken en critische nota's Vijf en twintig stuks vee verloren Strijdbaar pamflet ER WORDT SPOED ACHTER GEZET Somber weerbericht TWEE BABIES OMGEKOMEN Maugham lijdt aan schrijverskramp Merapi eiste tot nu toe 40 doden i4e JAARGANG No. 20939 Uitgave: N V. Uitgevers Mij Neerlandia. veiscmjnt elke werkdag Bureaux: Breda, rteigerslraai 16. Tel. Keoactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwourdelijk Hoold- ledacteur: J J H A Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr L)r. A J J. M. Mes, Mr R. B. L. de Rechtei, L. J. v 't Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij „nul-uitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 6.55. pei week (uitsluitend bij niet-post- ■estell.) t 0 45 incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland aaWa DONDERDAG 28 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de genele oplage t U 3U per nrm. i Ingezonden Mededelingen t U lo pei m/mi. Voor advertenties van plaatselijke aaro uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.30 pei m;mi. Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd rr;7 n, 1(ro westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Ze' Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Guts, wesising Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 26U1, ^worm/RL, Nieuwslraat 41, lel, no. 3o) TJET VRIEST IN BERLIJN verschrikkelijk hard. Dinsdag werd er een temperatuur gemeten van 16 graden onder nul en het is duidelijk, dat dit een warme vriendschap bepaald niet in de hand werkt. Daarvan hebben de gesprekken tussen de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken eveneens een beeld gegeven. Dulles was gisteren de eerste die aan het woord kwam met woor den, die niets verrassends inhielden. Hij wees het Russische voor stel voor een vijf-mogendhedenconfereniie onverbiddelijk van de hand, daarin gevolgd door Bidault en Eden. „Laten we maar meteen over Duitsland gaan praten", vond Dulles, „daar zijn we per saldo als bezettende mogendheden voor bij elkaar gekomen". POSTER DULLES betoogde, dat het vreemd zou zijn, wanneer nu in Berlijn getracht werd de taak van de vier mogendheden uit te breiden, „nog voor we hebben laten zien, dat we de speciale kwesties, waarvoor we hier bijeen zijn, kunnen oplossen". Hoewel Dulles de kortste speech had gisteren, heeft hij veel verteld. „Wanneer de bevrijding van Korea van buitenlandse troepen aan de orde was geweest", zo betoogde de Ameri kaan, „dan zou communistisch China een geschikte partij zijn geweest, om dat het, zij het dan ook ten onrechte, een groot deel van Korea bezet houdt" Dulles kon in het voorstel voor een vijf-mogendhedcnconferentie niets anders zien dan „een poging om com munistische China een plaats in de wereldorganisaties te geven, die het niet verdient". Geen ongerustheid over zijn toestand 7 H. DE PAUS heeft een rustige nacht doorgebracht en zijn toe stand behoeft geen ongerustheid te wekken, zo werd gisteren uit Vati caanstad gemeld. Volgens A.F.P. heeft de H. Vader zich niet genoeg in acht genomen bij zijn drukke werkzaam heden van de laatste tijd. DIDAULT, die na Dulles wnnrH kwam. merkte od: aan het woord kwam, merkte op: „De heer Molotof keurt zeker het bewind, dat ik vertegenwoordig, niet goed, maar het omgekeerde is ook waar. Dit neemt echter niet weg dat wij ver plicht zijn, in een vreedzame sfeer van onpartijdigheid een oplossing te zoe ken". Hij verklaarde geen nut te zien in een conferentie met Peking-China, zolang er geen vrede is in Indo-China Eden steunde het voorstel van zijn Amerikaanse ambtgenoot, omdat ook hij van mening was, dat men juist voor de kwesties Duitsland en Oos tenrijk bijeen is. „NIEUWE V.N MOEONG FALANE, 90 km. ten Oos ten van de Siamese grens, is volgens een bericht van het Franse opperbe vel door de Vietminh heroverd. I)E UTRECHTSE Rechtbank, deskun dig voorgelicht, heeft verklaard, dat alarmpistolen geen wapens zijn in de zin van de vuurwapenwet. Een han delaar in Baarn werd dank zij deze verklaring vrijgesproken. HUISWERK hoort voor de Belgische jeugd voor de lagere scholen voortaan in een vreemd woordenboek thuis. Het zal worden afgeschaft. Voor de middelbare scholen blijft een maxi mum huiswerk van twee uur gehand haafd. JN „EEN LANGE propagandaredevoe- ring", zoals een Franse woord voerder het uitdrukte, heeft Molotof daarna onberoerd zijn standpunt her haald, zij het met een kleine toevoe ging. Hij hechtte namelijk aan de clausule „vermindering van interna tionale spanning" de woorden vast „en enige Aziatische problemen", waarmee hij kennelijk doelde op In do-China. Een Amerikaanse woordvoerder was van oordeel, dat een conferentie, zoals Molotof op het oog heeft, per manent in zitting zou zijn en een ri vaal zou worden van de V.N. „Het schijnt, dat de heer Molotof een nieu we organisatie van V.N. wil met een tot vijf beperkt lidmaatschap". Een Britse woordvoerder verklaarde Woensdag, dat Molotof niets gezegd had dat erop wees, dat de behande ling van het tweede en derde agen dapunt afhing van overeenstemming over het eerste. Molotof zal Donderdag als voorzitter optreden. In Berlijn zijn grote zwermen pestvogels waargenomen, die uit Noord-Rusland en Scandi navië op weg zijn naar Zuide lijker streken. Volgens een le gende zijn deze fraai gekleurde vogels voorboden van onheil... Leden van het personeel van de Berlijnse dierentuin hebben de pestvogels echter zien „con verseren" met vogels van dui delijk Westerse afkomst... Meerderheid legen program r\E MEERDERHEID in het Italiaan se parlement heeft besloten tegen het program van de nieuwe regering- Fariiïwi te stemmen, als Donderdag of Vrijdag over het regeringsprogram zal worden gestemd. Hieruit conclu deert men het mislukken van de vier de pogingen in zeven maanden tijds om Italië een stabiele regering te ge ven. Onmiddellijk aftreden van Fanfani die verleden week zijn regering vorm de, is voorkomen door de eis van par tijleiders om over zijn regeringspro gram, dat hij Dinsdag voor het par lement uiteenzette, te debatteren. Achter de schermen zijn Woensdag avond reeds beraadslagingen over de samenstelling van een nieuwe rege ring begonnen. Aangenomen wordt, dat een nieuwe Italiaanse regering een zwenking naar rechts te zien zal geven. DE WEENSE BRANDWEER is met alarmlichten, sirenes en brandweerbellen uitgerukt om een duif te redden, die met haar poot jes vastgevroren was. De vogel zat op een 30 meter hoog huis en werd vanaf een ladder bevrijd. DE BRANDWEER van Roermond had gisterochtend de handen -nog vol aan nablussing van het vuur in het ver pakkingsmateriaal van de Roermond- se eiermijn. De eerste dagen kan de eier-export doorgaan. DE KNESSETH, het Israëlische par lement, heeft Dinsdag zijn vertrou wen uitgesproken in de nieuwe, door de socialistenleider Mosje Sjaret ge vormde regeringscoalitie. DE KON. LUCHTMACHT wil een erefonds oprichten om bij bepaalde gelegenheden de nagedachtenis van gevallen kameraden te kunnen eren. Het fonds zal de vorm krijgen van 'n stichting. DE RAAD van de Arabische Liga heeft meegedeeld, dat hij de nieuwe, door Frankrijk benoemde Sultan van Marokko niet erkent. De afgezette Sultan wordt als de rechtmatige be schouwd. HET FILMJOURNAAL dat Vrijdag a.s. in de bioscopen zal worden ver toond zal geheel gewijd zijn aan de herdenking van de watersnood. Het is getiteld: „Een jaar later". DE ZWEEDSE protestantse bisschop Dick Heiander, die onlangs schuldig is bevonden aan smaadschrift, is uit zijn functie ontzet. Hij heeft reeds verzet aangetekend. EEN EXPEDITEUR uit Monster moest voor de Dclftse kantonrechter ver schijnen wegens twaalf overtredingen van het rijtijdenbesluit. Hij werd hier voor in totaal veroordeeld tot f 1400 subs. 120 dagen. DE BATHYSCAAF van de Franse ma rine, die prof. Picard het wereldre cord diepzeeduiken wil ontfutselen, is gisteren bij een proefneming bij Dakar tot 40Ö0 m. gedoken. Picard dook in Augustus tot 3150 m. DE VERGADERDE astronomen in Den Haag hebben besloten, dat een telescoop voor het Zuidelijk halfrond zeer gewenst is. Ze denken aan plaat sing in Zuid-Afrika, als ze althans voldoende medewerking krijgen. (Advertentie) ^EN BOTSING op de spoor wegovergang te Zalne, even buiten Zwolle, heeft gisteroch tend aan drie personen uit Om men het leven gekost. Deze mensen, het echtpaar H. Tiche laar en de heer M. Baas, kwa men op de met knipperlichten beveiligde overweg in botsing met de sneltrein Groningcn- Zwolle. Hun auto werd geheel vernield, de trein ernstig be schadigd. De onlusten in Spanje EN ROND de universiteit van Madrid heeft gisterochtend weer een treffen plaats gevonden tussen politie en ongeveer 1000 studenten. De politie had zich in de vroege och tenduren toegang tot de universiteits gebouwen verschaft en er schoten gelost. Volgens onbevestigde berich ten zouden twee studenten zijn ge wond. Een politieman werd met ste nen verwond. Dertig studenten wer den gearresteerd. De studenten eisten het ontslag van de ministers van Voorlichting en Bin nenlandse Zaken en van de directeur- generaal van de Veiligheidsdienst. Officiëel is gisteren het tweede En gelse protest bij de Spaanse regering ingediend, waarin wordt betoogd, dat de Spaanse autoriteiten niet voldoen de maatregelen nemen om de Britse bezittingen in Spanje te beschermen. Van de zijde van de Spoorwegen werd medegedeeld, dat het knipper licht op het ogenblik van het onge luk goed functionneerde. Men acht het niet uitgesloten, dat de bestuur der van de auto door de zon verblind is geweest. De heer H. Tichelaar was 54 jaar, zijn vrouw 52. Zij laten drie kinderen na. De heer Baas, evenals de heer Ti chelaar landbouwer en 36 jaar oud, laat twee kinderen na. Het treinverkeer op de lijn is gedu rende een half uur gestremd geweest. Ondanks de zware beschadiging kon de trein nog op eigen kracht naar sta tion Zwolle rijden. Daar werd hij uit de dienst genomen en de passagiers moesten met een volgende trein ver der reizen. KOSTBARE SPRONG. p VEN VOORBIJ de spoorwegover gang op de Oostelijke Handels kade te Amsterdam is de bestuurder van een D.K.W. nog juist aan de dood ontsnapt. Toen hij voor een vrachtauto moest uitwijken, lette hij niet op een locomotief met tien wagons, die op een buiten de overgang liggende rails naderde. De auto werd gegrepen en even verder tegen en lantaarnpaal ge klemd. Met een snelle sprong uit zijn auto wist de bestuurder zijn leven te redden. De weersverwachting tot heden- t avond luidt: Droog en zonnig weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Noordoost. Matige tot lichte vorst. Vandaag: Zon onder 17.19 uur. Morgen: Zon op 8.26 uur. Maan i op 4.24 uur. Maan onder 11.48 uur. J Dinsdagmiddag brak door tot heden toe onbekend gebleven oor zaak brand uit in de twee en een half millioen kilogram grote stro- voorraad. opgeslagen naast de stro- cartonfabrielc ..Albion' te Oude Pekela (Gr.) De straffe Oostenwind maakte, dat in een oogwenk niet alleen de gehele massa stro een laaiende vuurzee werd, maar dat ook het hakselgebouw van de fa briek aan de vlammen ten prooi viel. Hoewel reeds vrij kort na het eerste alarm de brandweren van Oude- en Nieuwe Pekela met het blussinaswerk begonnen, daarin later bijgestaan door de korpsen uit Winschoten, Veendam en Stads kanaal. werd het een hard gevecht tegen het vuur en.... de vorst, die maakte, dat slangen en motorpom pen defect geraakten en die de kleding van de brandweerlieden in een iislaag veranderde. Na vier uren blussen waren de fabrieksge bouwen buiten gevaar en kon men ook het nabijgelegen complex ar beiderswoningen door nat houden volkomen beveiligen. De verwach tingen waren echter, dat het geheel blussen van deze kolossale vuur haard wel enkele dagen in beslag zou nemen. Onze foto. welke kort na het uit breken van de brand werd gemaakt toont de brandende voorraad stro. met daarnaast de fabriek. Bij brand in Druten QM ELF UUR gisterochtend is brand uitgebroken in de landbouw- schuur van de heer Sommerdijk te Horsen bij Druten. Dank zij het ener gieke optreden van de brandweer uit Druten en de hulp van buurtbewo ners gelukte het de aangrenzende boerderij te behouden. Het gelukte evenwel niet al het vee in veiligheid te brengen, elf koeien, drie varkens en elf biggen kwamen in de vlammen om. £)E „PICASSO", die de gemeente Eindhoven voor het van Abbe-museum wil kopen en welk schilderij, zoals we reeds meldden, felle critiek heeft uitgelokt, is thans oorzaak geworden van een bescheiden oproer onder de leerlingen van verschillende kunstnijverheidsscholen. Het E. D. weet ten minste mede te delen, dat de leerlingen van zo'n school m Den Bosch aan Ged. Staten een schrijven hebben gericht met het verzoek het besluit van de Eindhovense gemeenteraad tot votering van drie ton voor aanvulling van de collectie van het van Abbe-museum, te niet te doen. De leerlingen van andere kunstnijverheidsscholen, waaronder St. Joost in Breda, ebben zich solidair verklaard. Men overweegt zelfs een heuse protestmars. JET DOEK, waarvoor f 122.000 zou moeten worden uitgetrokken, on- ■rvond ook in andere kringen reeds reet veel tegenstand. De studenten willen echter ook met iden aan de slag. Het initiatief hier- e ging uit van de leerlingen van de •instnijverheidsschool in Den Bosch, e een pamflet stuurden naar al hun llega's. En velen daarvan vonden i hun artistieke gemoederen genoeg inleiding om tegen de aankoop van et werk van de overigens wereld- eroemde modernist Pablo Picasso van leer te trekken. klap op de vuukpijl. pablo picasso Vresdesduif gevraagd. /\LS KLAP op de vuurpijl organi seerden de Bosschenaren meteen ook maar een protestdemonstratie, die aanstaande Zaterdag waarschijn lijk doorgang zal vinden. Voorzien van spandoeken zullen ze oprukken naar het Stedelijk van Ab be-museum, waar aan directeur mr. de Wilde een protest-nota zal wor den overhandigd. Het schijnt tevens In de bedoeling te liggen een soortge lijk schrijven aan te bieden aan bur gemeester Kolfschoten. De politie zal de manifestatie waar schijnlijk niets in de weg leggen, wanneer de studenten het ten minste niet te bont maken en op ordentelijke manier hun wensen kracht bijzetten. St. Joost in Breda heeft van dit laat ste afgezien. Men vindt dat toch voor lopig nog een beetje te wild. NIET IEDEREEN. LJET MOTIEF van de actie is, de aandacht van de autoriteiten te vestigen op het feit, dat stellig niet onverdienstelijke Nederlandse kunste naars met heel wat minder worden verwend. Overigens is lang niet iedereen het eens met de wraakplannen, die men ten opzichte van de „Picasso" koestert Maar het protest ZAL in zee gaan, zeggen de leerlingen. Vriezen we dood, dan vriezen we dood. W ijziging sociale wetten tn HUN memorie van antwoord aan de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer met betreklang tot de wijziging sociale wetten (o.a. invaliditeitswet, noodwet ouderdoms voorziening, kinderbijslagwet) hebben de minister van Sociale Zaken en Fi nanciën a.i. en de Staatssecretaris van Sociale Zaken o.a. laten weten, dat direct na aannemng van de ont werpen door de Tweede Kamer aan de Rijksverzekeringsbank en de Ra den van Arbeid is verzocht om met de voorbereidende administratieve handelingen voor zover mogelijk een begin te maken. Zelfs is al toe stemming gegeven om in bepaalde ge vallen, waarin uitstel grote moeilijk heden zou kunnen meebrengen, met de uitvoering een aanvang te maken. Door de vorst van de laatste dagen is het gehele IJsselmeer met ijs bedekt. De scheepvaart is aan ban den gelegd. E^n aantal schepen, onderweg van Kampen naar Am sterdam. wordt door ijsbrekers door het ijs gebracht. (Luchtopname A.N.P.-foto.) tn MOSKOU vroor het gisteren 26 graden, maar in ons land was het ook geen lolletje. Over het algemeen werd er een temperatuur van 10 graden gemeten. Dit alles zou zo erg nog niet zijn, als de voorspellingen voor de komende dagen nu maar iets opgewekter waren. Zo zijn dat helaas niet. Zelfs wanneer de minder koude lucht, die over Finland in de rich ting van midden-Europa waait, ons land zou bereiken wat nog lang niet zeker is dan zou de vorst er hoogstens enkele graden door afne men. Daar komt nog bij. dat een storing uit het Westen Ierland en West- Frankrijk bereikt heeft, die nauwe lijks enige invloed op onze vader landse temperatuur zal hebben. Hoog stens kan de wind, die tijdelijk wat is afgenomen, er weer door worden aangewakkerd. ■"TWEEMAAL moest gisteren worden bericht, dat een baby door een ongeval om het leven was gekomen. In Naarden overleed een drie maan den oude kleine van de familie N. in het ziekenhuis aan brandwonden. Kledingstukken, die bij de kachel te drogen hingen, waren in brand ge raakt en hadden het wiegje aange stoken. waarin het kindje lag. Aan de Ziescniskade te Amsterdam is een baby van acht maanden ge stikt. doordat het kind het extra de kentje, waarmee de moeder het voor de kou had toegedekt, over het hoofd je had getrokken. fNE romancier somerset Maugham heeft meer dan veertig gulden be taald aan een annonce in de „Times", waarin hij zegt schrijverskramp te hebben en daarvoor niet in staat te zijn in zijn eigen hand te antwoorden op de honderden gelukstelegrammen en -brieven, welke hi.i met zijn 80ste verjaardag heeft ontvangen. Hij be looft in de annonce „te zijner tijd" getypte antwoorden te zullen verzen den. HET AANTAL doden tengevolge van de uitbarsting van de Merapi op Java. is gestegen tot 40. 27 personen werden direct gedood door de gloed- wolken, 13 gewonden zijn in een zie kenhuis overleden. Het aantal geëvacueerden heeft de 8000 al overschreden. Zij komen uit de desas Djerakah, Klakah, Tlogolele en Muntilan. Het district Salam in de buurt van Muntilan wordt bedreigd door een lavastroom, die Zaterdag uit de krater J/IJF WEENSE kinderen, vier jongens en een meisje, van negen tot dertien jaar oud, gin gen per tram op expeditie naar 'Afrika. Zij hadden allerlei uit rusting meegenomen. zoals voedsel, dekens, brandewijn, sigaretten, een luchtbuks en kleurige snuisterijen om de op perhoofden in Afrika aan te bieden. De tram bracht het ge zelschap naar zijn eindpunt bij de Donau. Daar richtten de kinderen een kampement in een oude vissershut in. Zij maakten wat worstjes klaar en namen een slok brandewijn tegen de kou. Ze slaken ook een sigaret op en oefenden wat met de luchtbuks. Toen konden drie van de vijf het heimwee naar het warme bed niet langer weerstaan en ze pakten de tram terug naar huis. De drie deser teurs gaven de inmiddels reeds gealarmeerde politie het geheim van de hut prijs, en ook de twee doorzetters waren toen snel weer thuis gebracht. van de vulkaan ontsnapte. Ook langs de Kali Apu zijn lavastromen komen afzakken. Het hoofd van de vuicano- logische dienst, de heer de Neve, toont zich hierover bezorgd. De ene lavastraam stapelt zich daar namelijk op de andere, waardoor er een hoge muur van lava ontstaat, die het ge vaar kan opleveren van „lavalawi nes". In Semarang viel gisteren een fijne asregen. De hoofdstad van Midden- Java ligt hemelsbreed 66 k.m. van de vulkaan. RIJ HET rangeren van goederenwa gons op het stationsemplacement is een 49-jarige loodsknecht van de N.V. van Gend en Loos te Arnhem, bekneld geraakt tussen de buffers en een stoot- blok. Hij werd vrijwel op slag gedood. Hij was gehuwd en had twee kinderen. IN APItIL EN MEI zullen ongeveer 60.000 militairen deelnemen aan groot scheepse manoeuvres te veld in N.- Carolina. Het wordt een oefening in verdediging tegen atoomwapens, ge leide projectielen en andere nieuwe wapens.

de Stem | 1954 | | pagina 1