TOUR DE FRANCE 1954 HEEFT GLOEDNIEUWE ASPECTEN Radio SCHATTEN VAN CHINA Gezinspolitiek en Gezinspartij Karavaan trekt ook door BREDA en ULYENHOUT Start te Amsterdam definitief „Zuster Anna" zag liet er van komen.... Pseudo-nonnetje in arrest TWEEDE BLAD WOENSDAG 27 JANUARI 1954 JPASOP UW Deltaplan en België Actio Catholica AT EEN ONDERLIJKE ERELD Dit keer niet langs Middellandse Zee Indrukwekkende bescheiden I/Vees kieskeurig kies.. Aronal Problemen Aspirin Y^OOR Rotterdamse Werkgemeen schappen van de Partij van de Arbeid hebben zowel Mr Dr A. van Rhijn, lid van de Protestants-Chris telijke Werkgemeenschap, als Mr Th. J. A. M. van Lier, lid van de Katholieke Werkgemeenschap, staan betogen, dat de P. v. d. A. niet min der dan de K.V.P. „gezinspartij" zou zijn. Ze verwezen daartoe naar het beginselprogram van de P. v. d. A., dat in artikel 31 de fundamen tele waarde van gezin en huwelijk erkent. Dat klinkt als leuze ook we' hee' mooi en de heren van Rhijn en van Lier, leiders van kleine minder heidsgroepen in de P. v. d. A„ zul len er zeker een gezonde uitleg aan geven. Zij staan immers op de ba sis van gezonde Christelijke begin selen. Maar wat denken andere groepen in de partij erover? VWE MOGEN in herinnering bren- ecn. dat in een vergadering van de Wiardi Beekman Stichting, het socialistische „Centrum voor Staat kundige Vorming" pleidooien voor geboortebeperking en fiscale maat regelen tegen de vorming van grote gezinnen werden gehouden. We mogen in herinnering bren gen, dat Prof. Dr J. J. Fahrenfort in het socialistische „Parool" dit al les van harte ondersteunde en de „gezinspolitiek" laakte, die voor kinderbijslag aanklopt bij de Staat. De souvereine Staat behoeft niet te rekenen, zo zei hij, met degenen, die tegen alle evidentie in zo overtuigd zijn van het nut van grote gezin nen en de vermindering van de ver antwoordelijkheid der ouders. „La ten deze liever een organisatie scheppen, welke die gezinnen steunt.Anders gezegd: de lief dadigheid moet hen maar helpen. We mogen in herinnering bren gen, dat „Het Vrije Volk" op 12 September 1952 nog nieuwsgierig vroeg: Wat is dat eigenlijk, gezins politiek? En daaraan een betoog vastknoopte, dat ook de K.V.P. en de katholieke pers dat niet wisten. pROFESSOR Romme heeft toen in „De Opmars" het socialisti sche partij-orgaan uit de droom ge holpen en uiteengezet, dat de ka tholieke gezinspolitiek een geheel eigen karakter heeft in zes opzich ten: a. Zij gaat er van uit, dat het ge zin ouder is dan de staat, en een zelfstandigheid heeft tegenover da staat, waaraan deze niet mag ra ken; b. zij erkent, dat aan het gezin ten grondslag ligt en moet liggen het onverbrekelijke huwelijk; c. zij ziet de vader „ls hoofd van het gezin; d. voor haar behoren onderwijs en jeugdwerk hulpinstellingen te zijn voor het gezin; e. zij heeft eerbied voor de regel, dat tot de huwelijksplichten be hoort de voortbrenging van kinde- I ren, en zij staat volstrekt afwijzend tegenover tegen-natuurlijke-geboor- te-beperking; f. voor haar is het gezin gelijk al het geschapene, middel om God te eren en te dienen, en het eeuwig levensdoel te bereiken. En als men dit voor ogen houdt, zal men o.m. kunnen vaststellen, dat velen in de P. v. d. A. hele maal niet staan op het standpunt van het onverbreekbare huwelijk en verruiming van de echtschei dingsgronden nastreven; dat in de P. v. d. A. de voorstan ders van het openbaar onderwijs een hoog woord voeren en uitbrei ding van de gelijkstelling trachten tegen te gaan; dat in de P. v. d. A. vervaging van de grenzen tussen het wettelij ke en het natuurlijke kind door brede stromingen wordt voorge staan; dat er een ultimatum van de K.V.P.-fractie nodig was om het onrecht, aan het grote gezin aange daan ba de vijf-procent-consump- tiebeperking, te niet te doen dat de K.V.P. heeft moeten drin- (Advertentie) gen en drukken, opdat althans een begin zou worden gemaakt met kinderbijslag voor kleine zelfstan digen; dat.er is n°S meer aan te ha len, doch we zullen nu maar stop pen. TUIST DE gezinspolitiek levert een J krachtig bewijs voor de stelling, door de katholieke fractieleider Za terdag j.l. verkondigd, dat de Par tij van de Arbeid een onzuiver ele ment vormt in het Nederlandse partijwezen. We hebben diep respect voor de nobele bedoelingen van een Dr van Rhijn en een Mr van Lier, maar we geloven, dat ze zich gewonnen heb ben gegeven aan een zeer gevaarlij ke illusie, de illusie namelijk, dat ze in de Partij van de Arbeid de Chris telijke beginselen zullen kunnen beveiligen en de doorwerking er van verzekeren. Zeker, men haalt hen daar welwillend binnen, men zal hen daar ook graag laten spre ken op propagandavergaderingen, doch als het gaat om het uitstippe len van een politieke gedragslijn, welke het beginsel nauw raakt, zul len ze de sterke tegenstrevende krachten ontmoeten van Marxisti- schen en humanistischen huize, zul len ze moeten trachten op te tor nen tegen meerderheden, die uit ei gen diepe overtuiging, de Christe lijke visie op gezin en huwelijk verwerpen althans relativeren. Uit een oogpunt van politiek op portunisme zal de P. v. d. A. wel eens kiezen voor maatregelen ten bate van het grote gezin, doch ge loof maar, als de sterke macht van de K.V.P. er niet was, die een ge zinspolitiek kan ontvouwen volgens vaste beginselen, dan zouden de ideeën van een Fahrenfort zich nog wel brutaler naar voren dringen. Kleur bekennen kan de partij van het levensbe. ruweli.jke federalis me niet. Als iemand beweèrt, dat ze ook gezinspartij is, dan zul len de groepen in die partij daar elk een andere achtergrond en in houd aan geven. Bij de eigen aard van het Neder landse partijwezen past de door braakpartij niet. Ook de gezinspo litiek bewijst het. HET ff'AS al nel te vernachtendat de Tour-organisatoren zouden zwichten oor het klinkende aanboddat de Neder landse combinatie had gedaanmaar de definitieve beslissing moest tenslotte eerst nog vallen in Parijs en dat nu is gisteren geschied: de Ronde van Frankrijk 1954 al haar uitgangspunt in Amsterdam heb ben: op Donderdag 8 Juli en, zoals wij reeds eerder konden berichten, de kara- aan zal inderdaad óók door Breda trekken INMIDDELS hebben de Parijse bladen „l'Equipe" en „Parisien Liberé", die de Tour de France na de oorlog organiseerden, een aantal bizon- derheden bekend gemaakt over de 51e Ronde, welke ook dit jaar .tegen de klok in", van Noord naar West dus. haar richting zal kiezen. De grondgedachte van Jacques Goddet, om steeds wéér veranderingen en als het kan verbeteringen aan te brengen, is ook nu weer verwezenlijkt, al wordt daarbij dan in belangrijke mate opnieuw voort gebouwd op onderdelen, die bewezen hebben min of meer universeel in dit verband te zijn. moeten worden aangebracht. Waar dit zal zijn, is nog niet bekend, om dat de onderhandelingen met de ge meenten, die hiervoor in aanmerking komen, nog in volle gang zijn. 2e Etappe: 9 Juli: BrasschaetRijs- sel (250 km); 3e étappe: 10 Juli: Rijs- selRouaan (224 km); 4e étappe: 11 Juli: Rouaan Caen (133 km.) (met een tijdrit voor ploegen over 10 km. op het circuit de Sessarts); 5e étappe: 12 In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende .VSij {N HET Handelsblad van Antwer pen wordt uitgeweid over het Deltaplan en de consequenties, wel ke dit voor België zou hebben met het oog op de Westerschelde: 1. Men zou de Scheldedijken zo wel aan de Nederlandse als aan de Belgische kant moeten verhogen. 2. De vaart zou er gevaarlijker wor den. 3. Antwerpen moet de Schelde- kade verhogen. 4. Het Belgische wa terbekken zou verder verzouten. We hebben zo de i..druk, dat de gevolgen hier wel zeer dramatisch worden voorgesteld. Niettemin, het zal nodig zijn, ook deze aspecten van het Deltaplan nauwkeurig te onderzoeken en besprekingen daar over met onze Zuiderbuur zijn ze ker nodig. We moeten geen nieuwe kwesties laten ontstaan, die als een angel blijven steken in de Bel gisch-Nederlandse vriendschap ge lijk het befaamde kanalenvraagstuk. Het kan een bewijs worden van echte Benelux-geest, als we hier van den beginne af in goede ver standhouding tot wederzijds bevre digende oplossingen kunnen komen. {-JET MAANDBLAD van de Ka tholieke Actie in Nederland heeft een vernieuwing ondergaan. Door meer variatie in het lettertype en modernere opmaak, door sugges tieve foto's Wil het beter beant woorden aan zijn aloude doel: het levend maken en het levend hou den van het katholicisme in Neder land. Maar de middelen tot dit doel moeten ook evolueren met de tijd. I e "aens van heden moet men aan spreken met vormen en een taal, ie hem pakken. Dit eerst ver nieuwde nummer geeft bijdragen over geestelijke vernieuwing, over vermeuwing in voorlichtingslec- j Ur' iu e kunnen niet beters zeggen, dan: Neem en lees! W om via Ulvenhout bij Strijbeek de Belgische grens te overschrijden. En de finish van deze eerste étappe zal inderdaad niet in intwerpen getrokken worden, maar even eens, zoals wij vroeger meldden, in Bras schaet, dat gunstig gelegen is om massa's toeschouwers te trekken, óók uit onze ge westen, een omstandigheid, die de organi satoren ongetwijfeld zullen hebben laten gelden bij de uitverkiezing van Brasschaet als eerste étappeplaats. 70 zijn de zogenaamde halve étap- pes, die sedert 1939 waren verval len, in ere hersteld; waarschijnlijk om redenen van financiële aard. Hoe meer étappeplaatsen, c.q. aankomsten, des te meer mogelijkheden immers om gemeentebesturen of onderne mende comité's te animeren een flin ke duit in het zakje te doen. Wat dit betreft schijnt men aan de Middellandse Zeekust niet zo grif meer te zijn geweest. Dit zou men al thans mogen concluderen uit het feit, dat dit schone deel van la douce France niet in de route is opgenomen. Na de Pyreneeën achter zich te heb ben gelaten zal de caravaan namelijk via de Cevennes de Alpen intrekken. Natuurlijk mag de mogelijkheid niet over het hoofd worden gezien, dat de heer Goddet, van oordeel zijnde, dat die étappes langs de Cote d'Azur de voorgaande jaren opgaven van gerin ge kwaliteit waren, de renners nu dan weer maar eens wat zwaardere kost voorgezet mag (moet) worden. 400 KM. MééR rjAARDOOR, maar tevens omdat er een étappe méér werd geprojec teerd dan vorig jaar in totaal 23 zullen de coureurs dit keer 4855 kilo meter er uit moeten draaien in de periode van 8 Juli tot en met 1 Augus tus, dat is dus 25 dagen. Globaal be rekend moeten derhalve 400 km. meer worden afgelegd dan in 1953. Er zijn twee rustdagen, terwijl twee tijdrit ten werden ingelast. De wijzigingen, in de route aange bracht, betreffen intussen niet de Cols, want deze zijn, althans wat de beroemd-beruchte betreft, alle ge handhaafd gebleven: de Aubisque, de Tourmalet, de Aspin, Peyrescourde, Izoard en Galibier. HULDE AAN NEDERLAND Juli: Caen—Saint Brieuc (224 km.); 6e étappe: 13 Juli: Saint Brieuc— Brest (185 km.); 7e étappe: 14 Juli: Brest—Vannes (206 km.); 8e étappe: 15 Juli: VannesAngers (185 km.); 9e étappe: 16 Juli: Angers—Bordeaux (334 km.); 17 Juli: rustdag te Bor deaux; 10e étappe: 18 Juli: Bordeaux Bayonne (242 km.); 11e étappe: 19 Juli: Bayonne—Pau (242 km.); 12e étappe: 20 Juli: PauLuchon (163 km.); 13e étappe: 21 Juli: Luchon— Toulouse (197 km.); 14e étappe: 22 Juli: ToulouseMillau (225 km.); 15e étappe: 23 Juli: Milau—Le Puy (196 km.); 16e étappe: 24 Juli: Le Puy— Lyon (176 km.); 25 Juli: rustdag te Lyon; 17e étappe: 26 Juli: LyonGre noble (191 km.); 18e étappe: 27 Juli: GrenobleBriangon (216 km.); 19e étappe: 28 Juli: Briangon-Aix les Bains (225 km.); 20e étappe: 29 Juli: Aix les BainsBesangon (230 km.); 21e étappe: 30 Juli: BesangonEpinal (137 km.) (Epinal—Nancy tijdrit over 73 km. individueel); 22e étappe: 31 Juli: Nancy—Troyes (217 km.); 23e étappe: 1 Augustus: Troyes—Parijs (183 km.) QE kortste étappe is die, welke van Rouaan naar Caen loopt (de 4e), terwijl de langste is die van Angers naar Bor deaux, de 19e, te weten 334 km. Dat de organisatoren ditmaal Am sterdam als startplaats hebben uit verkoren, is, volgens de mededeling van de heer Goddet, om hulde te be tuigen aan het land, dat vorig jaar in het ploegenklassement zegevierde. Een hulde, welke wielersportlievend Nederland in de eerste plaats naar waarde zal weten te schatten en wij hier in het Zuiden zijn vereerd, dat de route óók door onze gewesten is getrokken. Ongetwijfeld is dit voor een groot deel ook te danken aan Kees Pellenaars de grote Neder landse figuur in de Tour die men dit voorrecht gaarne wilde gunnen. ETAPPE-INDELING GINDS Vrijdagavond bevindt zich „Schwester Oberin", Anna Gudul- Ia Hubertina D. in een Tilburgse po- litie-cel. Zuster Anna meldde zich aan een Tilburgs klooster om een aal moes en onderdak, waarop men haar, met enkele guldens, naar „huize Be- thanië" verwees, waar ze de nacht zou kunnen doorbrengen. Het nonne tje was in het bezit van indrukwek kende bescheiden, afkomstig en gete kend namens de Duitse „Schwestern Kongregation St. Veronika", waaruit moest blijken, dat zij bezig was gel den te verzamelen voor haar getrof fen congregatie in Duitsland. Toen men zuster Anna vroeg haar logies te betalen weigerde zij dit, waarop de recherche in de zaak werd gemoeid. Zij vertelde toen op weg naar Den Haag te zijn, waar zij in het bezit zou worden gesteld van papie ren die het haar mogelijk zouden ma ken in Rome erkenning van haar con gregatie aan te vragen. Haar ietwat vreemde verhaal bracht de politie aan het twijfelen. Men dacht er reeds aan de vrouw, die het kloosterkleed droeg, te fouilleren. Haar bewering, in familierelatie te staan met de bis schop van Aken, deed erg onwaar schijnlijk aan. waarop men de knoop maar doorhakte en tot fouillering overging. Behalve stapels papieren, dertig Nederlandse guldens, een Duits paspoort, waaruit bleek dat zij op 19 Januari op legale wijze de Nederland se grens was gepasseerd, kwam er een stempel met stempelkussen te voorschijn waarmee het „nonnetje" blijkbaar haar dicumenten signeerde. Alles deed erg belangrijk aan, niet echter voor de recherche, die haar in arrest stelde. En toen bleek mede door informa ties in Duitsland, dat deze 50-jarige vrouw in Duitsland gesignaleerd stond als een oplichster( zo noemde haar ook de bisschop van Aken) en dat zij reeds een veroordeling wegens (Advertenties) HTENSLOTTE vermelden wij dan de indeling van de étappes, le étap pe: 8 Juli: AmsterdamBrasschaet (233 km.) Na het vertrek vanuit het Olympisch Stadion zal de vermoede lijke route als volgt zijn: Sloten, Haarlem. Zandvoort, Vogelenzang, Noordwijk .Katwijk, Wassenaar, Sche- veningen. Den Haag, Delft, de Zwet, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijkbrug, Breda, Ulvenhout, Hoogstraten, Brecht, Brasschaet. Deze voorlopige route is echter langer, dan officieel is toegestaan. Er zullen dus hier en daar nog correctie* valsheid in geschrifte achter de rug had. In de paar dagen, die zijn zij in Ne derland verbleef (zij was reeds eer der over de grens gezet) bleek dat zij bij kloosters en particulieren o.a. in Utrecht en Den Bosch geld had weten los te krijgen. Ook had zij daar onderdak ontvangen. Zij zal we derom over de grens worden gezet. loslippigheden van LEONARD (Advertentie) l~)E MAN IN DE TREINCOUPé had. de mond aardig vol. Met we reldproblemen en opvoedkundige visies, die hij met vaardig gemak achter de kiezen haalde. Met politiek en sportvraagstukken, die hij ras in de keel bij elkaar schraapte. De héle mond vol, zo kunnen we dat best zien. Het heertje tegenover hem volgde zijn redeneringen met grote aan dacht. Daar had de spreker reeds weer een echt probleem bij de kop. Met het profvoetbal is het helemaal fout", sprak hij somber. ..Grauwe ballenjongens en steuntrekkende voetbalafgoden, dat krij gen we er van. Of misschien ook al weer niet. Misschien krijgen we wel weer sterke clubs." Je weet nooit hoe het loopt", sprak het heertje aanmoedigend. De vraagstukkenbeheerser hief verstoord het hoofd en klom met nadruk de psychologie in. ..Een moeilijke zaak", meende hij, „een bij uitstek moeilijke zaak. Men ziet het aan de strevingen en richtingen. Geen eenheid, geen grote gedachten. En aanpakken, ho maar." Luctor et Emergo, zo zou het moeten zijn", meende het heertje. De verteller slikte moeizaam en beschouwde hem met wantrou wende aandacht. Met de politiek is het zo gesteld," vervolgde hij, „dat ik er om moet lachen. Onverantwoordelijk, wat moet ik daar om lachen. En op de pot moet ik er ook nog van". O jee", zei het heertje onthutst. De problemenvorser bleek aan het eind van zijn geduld. Kijk eens even hier, mijnheer. U heeft zich in genen dele in genen dele, mijnheer te bemoeien met mijn overwegingen. Maar mijnheer", zei het heertje. „Ik moet U toch antwoorden?" Dat moet U niet. Ik praat in mezelf." Vondst ETEN TROUWE lezer van de Won- derljjke Wereld, deelt ons van uit het goede Westdorpe mede, dat hij bij graafwerkzaamheden in zijn tuin drie Meikevers heeft gevangen. Van die echte. Wij hebben een spe ciale keverkenner naar Westdorpe gestuurd, die mismoedigd terug kwam en zei. dat het slechts Januari- kevers betrof. Sigaret FAAAR MELDT men vanuit Parijs, dat een maatschappij waterdich te sigaretten in de handel heeft ge bracht. Dank zij een nieuw procédé is het papier absoluut regenvrij. De rokers komen thans in Frankrijk in de buitengewone gelegenheid zelfs in de regen te kunnen roken. Romance ]~)E redacteur-buitenland biedt ons zijn laatste hoorspel ter plaatsing aan. Het meisje: „O, Kobus, ik houd van jou het meeste". (Op de ach tergrond lachende maan). Kobus: „Typisch, i k houd het meest van doperwten met wor teltjes. (Gongslag). Feest tiet echtpaar Smit-Ahling te Zaandijk heeft een merkwaardi ge dag gehad. Man en vrouw vier den beiden hun 70ste verjaardag. Bovendien was zulks ook het geval met een dochter, een kleinzoon, twee neven en een broer van mevrouw Smit. En om de zaak nog ingewik kelder te maken: De heer en me vrouw Smit werden 70 jaar geleden niet alleen op dezelfde dag geboren, doch ook op die dag in dezelfde kerk gedoopt. Krant {TEN Amerikaanse vriend ver telde, .dat naeen staking in het krantenbedrijf aldaar The New York Daily News aanleiding zag met 532 pagi na's te verschijnen. Maar niet één wonderlijke wereld. En dat is waardeloos, natuurlijk. Volhouders TARIEMAAL had het belastingkan- toor te Rome bij het belasting kantoor van het bergdorp Veria naar een zekere mijnheer Grivelli ge ïnformeerd. Drie keer had de belas tingambtenaar van Veria geantwoord, dat de heer Grivelli reeds enige ja ren geleden het tijdige met het eeu wige verwisseld had. Toen echter voor de vierde keer een aanvraag kwam, antwoordde de belastingamb tenaar uit Veria „Tomaso, Enrico Grivelli is nog steeds dood, plaats van wederopstanding niet bekend. Pa: „Wat hebben jullie daar te lachen". Vitamine tandpasta ^VYBERTFABRIEKEN KIIWERSUH door J. P. MAKQUAND 8) Tiraijl hij de woeden uitsp'a.c voelde hij de hulpeloosheid van de vreemdeling in dit land. De onhoor bare bedienden maken le hulpbehoe vend door al je wensen te voorkomen. Liang stond achter hem lang en donker als een tempelbeeld. .Blijt missy dineren?" vroeg hij „Misschien. Ik zal het haar vragen, mij mijn jas". Liang was een beste jongen en Rod- dey vond het begrijpelijk, dat hij zich ^misbaar wilde maken; want dat zon in Liangs plaats ook gedaan heb ben. Maar hij vermoedde, hoewel hij d e gedachte van zich af trachtte te zetten, dat waar hun wil botste. Li- aiig de sterkste was. .Missy wacht. Cocktail staat voor u klaar", verscheen Liang weer. „Ik wil geen cocktail", antwoordde Rodney Jones, maar hij wist. dat hij die toch zou uitdrinken, toen hij Li ang onverschillig zonder drang hoor DONDERDAG 28 JANUARI. HILVERSUM I 402 METER. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzz- le-parade. 12.00 Zang en piano. 12.25 In het spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het Be drijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Rijk en geen geld, hoorspel. 14.30 Counter-tenor en clavecimbel. 15.00 Voor de zieken: 15.45 Gram. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Rege- ringsuitz.: J. J. van der Laan: Rijksdelen overzee: Het gebied van de Zuid-Pacific. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels, hoor spel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Dansor- kest. 19.45 Literaire ervaringen, causerie. 20.00 Nws. 20.05 Kamermuziek. 20.45 De Schaapherder, hoorspel. 21.45 Orgelspel. 22.10 De Vier Mogendheden Conferentie. 22.15 Sportactualiteiten. 22.30 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.15 Jazzmuziek. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws. en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30 Land- en tuinbouw- meded., 12.33-12.40 Voor de boeren) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. NCRV 14.00 Metropole-orkest en koor. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Tenor, cembalo en gamba. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 16.40 Sopraan, tenor, piano en voordracht. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18.10 Gevar. muziek. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Ik denk er zo over.... en U? 21.55 Amus. muziek. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws en SOS-Ber. 23.15 24.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Belgische muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.30 Ka mermuziek. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Muz. causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Causerie. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Gram. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nws. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gevar. muziek. 13.00 Nws. 13.15 Grma. 14.30 Omroepkoren en sol. 15.00 Symphonie- orkest en soliste. 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15, 18.30 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. de zeggen en hij sprak nu Chinees in plaats van Engels „het is een heel lekkere cocktail. Juist het soort, waarvan de Meester zoveel houdt. Mis^ sy wacht". Op de binnenplaats deed een onbe kend zwaar gevoel in de lucht hem naar de ..emel zien. Een windje deed de oladeren der heesters trillen en in het Westen hing een roodbruine ne vel. Er kwam een zandstorm opzetten. Mei zat onder de boom op hem te wachten. Haar blauwe japon verried rijkdom, haar fijn profiel, als van Bronzino's schilderijen, deed haar een bezoekster van een vreemde planeet schijnen. Zij keek hem nieuwsgierig aan. alsof zij iets nieuws aan hem ont dekte. „Klaar? Dat hebt u vlug gedaan." „Er is hier niet veel te doen", ant woordde hij. Hij zette zich naast haar in de rieten tuinstoel, die hij een wei nig verschoof om haar beter in het ge zicht te kunnen zien. „We worden hierheen gezonden op een half salaris om te wachten, tot er iets gebeurt" Zij keek naar de openstaande deur van de woonkamer, waar Liang en een koelie de tafel dekten. „Maar u hebt het hier goed", vond zij. „Ja", zei hij oprecht, al te goed. Kent u een ander oord ter wereld, waar men zo leven kan op ongeveer veertig dollar in de week? Ik heb een huis. een rickshaw-koelie. mijn hoofd- jongen, kok en huiskoelie, allen be kwame bedienden. Ik weet niet, hoe ik ooit weer elders zal kunnen aanpassen. Op uw gezondheid, juffrouw Newall. Wilt u nog iets drinken?" „Neen, dank u". Zij sloeg hem nadenkend gade, maar hij was nu niet meer verlegen. De cocktail en het vermoeden, dat hij aar wel nooit terug zou zien, stem de hem weemoedig. „Wat zijn eigenlijk uw plannen?" vroeg Mei. „Ik bedoel - voor de toe komst? Wat zou U willen doen?" Haar oprechte belangstelling ver baasde hem. Zij deed hem een vraag, die hij zichzelf nooit had durven doen. „Ik weet het eigenlijk niet", beken de hij. „Vroeger had ik veel schone plannen, die men zou kunnen samen voegen onder de benaming eerzucht. Iedere journalist koestert de gedachte, dat hij eens iets zal schrijven, maar op dat punt maak ik me geen illusies meer. Ik wilde altijd graag wat van de wereld zien en dat is nog zo. In de tijd dat ik hier ben heb ik Mon golië en Jehol bezocht en het Zuid westen, waar een oorlogje woedde. Li ang kwam oorspronkelijk bij me als reisgeleider; hij is heel goed op reis. Neen, ik weet niet wat er van me wor den moet. Ik vermoed dat ik hier zal blijven hangen en berichtjes van vijf tig woorden inzenden. Dat bevalt u maar matig niet?" „Ja, want ik heb een idee, dat u veel meer zou kunnen bereiken". Hij vond, dat zijn geen recht had om hem zo te critiseren. Haar antwoorod ergerde hem. Hij leunde gemakkelijker in zijn stoel, stak een sigaret op en vroeg kalm, haar met half-geslaten ogen aanziende: „Eerlijk gezegd, heb ik nog nooit een meisje als u gezien, behalve op een afstand. Dat spreekt vanzelf, aan gezien u ver boven mijn stand ver heven is. Wat weet u eigenlijk van deze dingen af? Ik heb mijn kaarten blootgelegd en ik geef toe. dat het niet veel bijzonders is; maar wat zijn eigenlijk uw plannen, zuster, nu wij aan dat onderwerp bezig zijn?" De vraag hinderde haar blijkbaar evenzeer als ze hem had gehinderd. Zij streek met de hand langs de stoel- leuning. Hij dacht eerst dat zij boos l was. omdat haar ogen diep en donker werden. „Hetzelfde geldt voor mij. weet u. Ik heb nooit iemand als u ontmoet. U hebt een zekere onafhankelijkheid. Ik geloof niet. dat u zich zorgen maakt over de toekomst en dat bevalt me zeker omdat ik daaraan niet ge woon ben. Weet u, ik zal binnenkort een beslissing moet ennemeni. iNiet dat ik het erg vind, maar die beslis sing sluit alle andere mogelijkheden buiten. Ik kan het u wel vertellen, om dat wij vreemden voor elkaar zijn, zodat het niet hindert", „Volstrekt niet", stemde Rodney toe, zich nog eens inschenkend. „Schepen die elkaar in de nacht voorbijvaren? Heet het niet zo?" „U kunt het zo noemen", erkende zij. „U weet zeker wel, waarop ik doel? Paul mr. Steuben „U behoeft niet verder te gaan. Is hij het probleem?" „Misschien niet werkelijk", zei ze. „Maar het is allemaal zo gemakke lijk, zo al te eenvoudig je behoeft maar ja te knikken om alles te krij gen wat je maar wilt zekerheid toewijding, alles". Zij bewoog zich on rustig. „Ik weet het niet. Ik ben niet helemaal tevreden over mezelf. Ik verdien dat alles niet". Rodney boog zich naar haar over. „Mag ik persoonlijk zijn?' vroeg hij. „Ja. daar vraag ik u toch immers om" Rodney's hart klopte sneller. „Als u te kennen wilde geven dat ik u onzeker gemaakt heb, dan zou het me verheugen". „Om u de waarheid te zegen, deed u dat. Toen ik uw huis zag; en zoeven toen u naar buiten kwam. u leek zo gecompliceerd en mij is alles zo een voudig gemaakt Ik had medelij den met ons beiden". Zij zaten daar zwijgend, eenzaam, beiden met een leeg hart. Toen stond zij op. „Ik moet nu gaan", zei ze. Onvast verhief hij zich. Hij voelde dat hij haar verloor. „Gaan?" vroeg hij met klankloze stem. „Maar u blijft toch dineren? De jongens zijn bezig de tafel te dekken". „Nee, natuurlijk blijf ik niet". Op dat moment hoorde zij stem men in de buitenhof „V/acht u een ogenblik", hoorde zij Liang zeggen. „Ik zal missy waarschu wen". Toen zagen zij Paul Steuben en Liang de achterhof betreden. „Hallo", zei Rodney Jones. Steuben keerde zijn brede kop van Rodney nar Mel Newll en nam hem onderzoekend op. „Mei", zei hij, „ik heb je overal ge zocht. Ik begon mij ongerust te ma ken. De Baas is nog steeds met die keurige Chinees in gesprek. Ik had geen idee, dat ik je hier zou vinden". Steuben trok de zware wenkbrau wen samen en wierp een scherpe bilk op Rodney Jones' mager gezicht. „Is er iets. Mei"? vroeg hij. Rodney ging op hem toe. De man was veertig pond zwaarder dan hij. Steuben had hem tot pulp kunnen slaan en Rodney hoopte half, dat hij het doen zou. „Gaat u niets aan", zei hij. Mei Newall was kalm opgestaan. „Schei uit Paul! Ik heb je al vaker verteld, dat ik best op mezelf kan passen zowel in Ohina als elders. Goeden middag en wel bedankt, me neer Jones". Zij glimlachte allermin zaamst. „U hebt mij geholpen om tot een besluit te komen". Rodney Jones glimlachte terug en gebaarde naar dc tafel. „Drinktu nog wat", zei hij, „wil je niet wat drin ken Steuben? Niets drinken?" Hij ,boog als de attachés van de Franse legatie. „Vaarwel dan!" Toen zij weg waren, verhief hij zijn stem! „Cocktails, Liang! Wat man keert je, voor de drommel? Slaap je?" Hij dronk nog een cocktail, maar fleurde er niet van op. Hij was moe en haatte zichzelf. Liang verscheen naast hem. „Het eten is opgediend. Zulk heer lijk eten". Het servies bestond uit lichtgroen aardewerk, dat men op de hoeken der straten voor enkele centen koopt. Hij bewonderde de rust ervan en de onge kunstelde eenvoud, het aangeboren ge voel voor kleur en vorm, dat daar te lande zelfs de nap van de bedelaar kenmerkt. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5